Storauktion tirsdag den 6. oktober 2009 kl
- Ernst Ravn
1 MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 Storauktion tirsdag den 6. oktober 2009 kl SEPTEMBER 2009 Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale Lokalcenter, Kildevang, Langballevej 3, 8320 Mårslet (dørene åbnes kl )
2 AKTIV KUNDERÅDGIVNING Bestyrelsen Formand: Hans Rasmussen Åparken 15, Odder, Tlf Mobil mail. hansli@mail.dk Næstformand: Henning Frommelt, Frøkjærparken 56, 8320 Mårslet, Tlf Kasserer: Bjørn Eriksen, Frøkærparken 16, 8320 Mårslet, Tlf Best. medlem: Jørn Hofman Hørretløkken Mårslet, Tlf Best. medlem: Jørn Jønsson, Pilegårdsvej 99, 8361 Hasselager Tlf Blad redaktion: Preben Madsen Tlf DE RIGTIGE DATOER ER Lørdag den 24. og søndag den 25. oktober. Den nationale frimærkeudstilling EXPO i Odder...sikrer jeg min økonomi i usikre tider? Har du mange spørgsmål......om din økonomi netop nu? Så kig ind til et møde i Djurslands Bank. Vi imødekommer dine krav om kvalificeret rådgivning, og du vil opleve, at vi har fokus på netop dig og dine individuelle behov. Vi er her også i morgen Djurslands Bank er en solid og stabil bank med over 100 års erfaring - og du kan regne med, at vi også er her i morgen! Lokal og engageret Som lokalbanken i Tranbjerg er det naturligt for os at støtte lokale foreninger og erhvervsliv. Vi vil medvirke til at skabe vækst og aktivitet i vores lokalområde. Tranbjerg Hovedgade Tranbjerg tranbjerg@djurslandsbank.dk
3 4 5 Mårslet Mønt- og Frimærkeklub 8320 Mårslet Storauktion tirsdag den 6. oktober 2009 kl Sammendrag af årsregnskabet Indtægter Udgifter Kontingent 3500,00 Husleje 101,20 Annoncer 200,00 Blad 1988,77 Provision salg 2223,50 Medlemshvervning 1563,13 Lotteri 795,00 Præmier 866,00 Julefrokost 950,00 Julefrokost 2237,95 Diverse indtægter 156,98 Mødeudgifter 545,00 Diverse 827, , ,30 Overskud/underskud 303,82 Overskud/underskud 0,00 I alt 8129,30 I alt 8129,30 Status pr Aktiver Passiver Kassebeholdning 1211,04 Egenkapital 2007/ ,10 Bankbeholdning 10764,24 Årets resultat -303,82 Balance 11975,28 Ny egenkapital 11975,28 Ovenstående regnskab er revideret, og bilagene er fundet i overensstemmelse hermed. Bank- og kasseholdning er kontrolleret og til stede. Mårslet, den 14.september 2009 Jørgen Andersen (sign.) Revisor Bjørn Eriksen (sign) kasserer Auktionen finder sted på Lokalcenter Kildevang, 8320 Mårslet. Der er eftersyn samme dag fra kl Der er desuden eftersyn på klubmødet den 29. september Materialet Salgsmaterialet er gennemgået og er efter klubbens bedste skøn fri for skjulte fejl. Forefindes der mod forventning fejl, som ikke er anført på salgsomslaget eller i auktionslisten, sker reklamationen til klubbens formand senest 14 dage efter afholdelse af auktionen. Skriftlige bud Er der indgivet 2 ens skriftlige bud, er det bud gældende, der er indkommet først. Et skriftligt bud er altid afgivet før et bud i salen. Ved lige stort skriftligt bud og bud i salen tilfalder lottet derfor den skriftlige budgiver. Klubbens bestyrelse varetager kommissærrollen for rettidigt indgåede skriftlige bud. Skriftlige bud skal være klubbens formand Hans G. Rasmussen, Åparken 15, Odder i hænde senest på auktionsdagen kl Salgsbetingelser Køberen betaler hammerslagsprisen. Klubbens salær betales af sælger og er indeholdt i hammerslagsprisen. Der tillægges porto ved fremsendelse af kommissionsbud. Kommentarer til auktionslisten Listens 1. kolonne angiver lotnummer Listens 2. kolonne angiver katalognummer/årstal. Er intet anført gælder for frimærker AFA (2008) og for Mønter Sieg (2000) Listens 3. kolonne angiver objektets stand. ST = stemplet, ** = postfrisk, * = ubrugt. Mønter forsøges beskrevet efter tilstand i Sieg Listens 4. kolonne beskriver objektet Listens 5. kolonne angiver katalognoteringen Listens 6. kolonne angiver opråbspris. Priser under opråbspris modtages normalt ikke. Efter auktionen Enhver auktionsdeltager i salen kan umiddelbart og senest 5 minutter efter auktionens afslutning begære usolgte lots genoptaget. På bestyrelsens vegne Bjørn Eriksen
4 6 7 Lot Kat. Nr. */** st STORAUKTION Mårslet Mønt og Frimærkeklub tirsdag den 6. oktober 2009 Beskrivelse Kat. pris. Opråb Danmark 1 1 ST 4 Rigsbankskilling ST 8 Skilling grøn. Mærkebilledet urørt ST 8 Skilling grøn. Bredrandet. Nummerstempel 53 = Randers ST 8 Skilling gulbrun. Farvefrisk og luxstemplet ST 2 Skilling blå. Lapidarstempel Roeskilde a ST 3 øre. Kartonpapir - lapidarstempel B ST 50 øre tofarvet B ST 4/8 øre. Vandmærke II ST Parstykke 15/24 øre brun. Lux-stemplet Helsingør ST 50 øre grålilla Christian IX ST 35/16 øre A ST 4 øre blå ST øre grøn RK ST 15 øre gl. luftpost. Stemplet i ST 20 øres provisorier ST 1926-provisorierne ST Kræftmærkerne med udslebne 600+ stjernestempler Ab ST 5 øre grøn med stjernestempel Ejer ST Fødselsdagsserien Christian X komplet ST 8 øre grå Lot 17 Lot 1 Lot 3 Lot 5 Lot 10 Lot 21 Lot 23 Lot 24 Lot 11 Lot 13 Lot ST 20 øre grå luksus - parstykke ST 5 øre grøn fra Dybbølblokken ST Udslebet stjernestempel Marielyst Østersøbad. Meget sjælden ST Udslebet stjernestempel Skellerup/Hobro ST Udslebet stjernestempel Strandhuse/Kolding
5 ** Postfrisk fireblok Europamærke 130 øre ST Lot stjernestempler af Taarbæktypen (6 forskellige) ST Lot stjernestempler på indstiksark. Mange mærker ST Indstiksbog med stjernestempeler. Værdi opgjort efter Skilling ST HAFNIA 1976, blok II på brev samt adgangsbillet ** Årsmappe Pålydende 177, ** Årsmappe Pålydende 187, ** Årbog Pålydende 134, ** Årbog Pålydende 137, ** Årbog Pålydende 141, ** Årbog Pålydende 141, ** Årbog Pålydende 153, ** Årbog Pålydende 155, ** Årbog Pålydende 170, ** Årbog Pålydende 177, ** Årbog Pålydende 187, Bag i Bog 42 Tj 1 ST 2 Skilling Tj 2 ST 4 Skilling Tj 3 ST 16 Skilling med Lapidarstempel Assens Tj 4 ST 3 øre lilla Porto 16 ST 5 Kroner. Fireblok + enkeltmærke Porto 21 ST 7 øre ST Christian X. 10 øre rød Soldatermærke AP 7 ST 68 øre brun AP 10 ST 10 kr. gul/blå ST Reklamemærker Bl.a. AFA 185a Dansk Vestindien ST 30 Bit ** Christian X komplet Porto 1- ** 4 stk. portomærker **/ ST 9 Island - Færøerne Island og Færøerne i flot leuchturmalbum. Tidligere opråb 1200,- kr- 950 Norge ST 2.00 kr rosa el. brunrød Tyske stater 57 */ST Lot Bayern ca Tyske Rige Nytryk 1. Südamerika-Fahrt Propagandamærke Futsches Reich (Adolf Hitler med dødningemaske) Begyndersamling i lille indstiksbog over 700,- 40 Diverse Europa 61 Indstiksbog med diverse Europa. Tidligere opråb 80,- 50 Lot 44 Lot 49 (Bemærk, der er møde 2 tirsdage i træk den 29. september og den 6. oktober for at undgå sammenfald med Odder Filatelistklub)
6 Blandingslot Australien En del Australien men også andre lande 30 Postkort 63 PK ODDER. Udsigt fra Tuberkulose Hospitalet ikke postsendt PK FOLDINGBRO. Fra Grænsen postsendt ca PK EBELTOFT. Den gamle Farvergaard postsendt?? PK AARHUS. Landudstillingen Elektricitetstårnet ikke postsendt PK AARHUS. Landudstillingen 1909 ikke postsendt PK BEDER. Gartnerskolen postsendt MØNTER FRA HELE VERDEN Forlang gratis prisliste Jørgen F. Clauson-kaas Volbyvej 87, 8464 Galten Tlf efter kl. 18 Århuspostkort og luxstemplede mærker søges. Gå ind på min hjemmeside og se, hvad jeg mangler, og hvad jeg afhænder Alle er velkomne Bjørn Eriksen FREDENSGADE 20 DK 8100 ÅRHUS C TELEFON: TELEFAX: INTERNET: Danmark og Cypern Hvorfor samle på alle de lette lande, prøv Cypern her mangler jeg mange Jørn Hofman Hof-man@webspeed.dk Lot 64 Byttedag Teknisk Skole Halmstadgade 6 Søndag den KL På gensyn Her kan alle medlemmer i hvert nummer frit indrykke en rubrikannonce helt efter eget valg. Til en motivsamling Søger jeg frimærker med opdagelsesrejsende f.eks. Columbus, Cook m.fl. Samt receptkuverter Kurt Petersen Tlf
7 (Bemærk, der er møde 2 tirsdage i træk den 29. september og den 6. oktober for at undgå sammenfald med Odder Filatelistklub) Efterår september. Sæsonstart. Sidste indlevering til storauktion 15. september. Specialauktion over mønter (se andetsteds i bladet) 29. september. Foredrag (Otto Kærgaard/Hans G. Rasmussen) 6. oktober Storauktion 18. Søndag den 18. oktober. Byttedag i De samarbejdende Frimærkeklubber i Århus 20. oktober. Generalforsamling 24. Lørdag den 24. og søndag den 25. oktober Den nationale frimærkeudstilling EXPO i Odder 3. november. Skrammelauktion 17. november. Foredrag over danske særmærker (bag-i-bog-mærker). Bjørn Eriksen 1. december. Foredrag over Danmarks 2-farvede udgaver. Henning Bonde, Århus Frimærkeklub 15. december. Julefrokost. Egenbetaling 50 kr. (Der skal medbringes en julegave til max 30 kr.) Juleferie 5. januar mødedag efter juleferien IN-PO FRIMÆRKER & MØNTARTIKLER Alt i tilbehør til konkurrencedygtige priser. Vi har meget på lager, resten skaffer vi hjem efter bestilling. Åben alle ugens dage, også aften samt lørdag søndag, hvis vi er hjemme - ring og hør. Ingen ekspeditions gebyr IN-PO FRIMÆRKER V/Inge og Poul Enevoldsen Tlf Sydtoften 25 in-po@tdcadsl.dk 8260 Viby J.
Mødet den 30 september er ændret til MANDAG den 29 september
Læs mereMÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974
MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 www.maarfrim.dk E-mail: maarfrim@gmail.com OKTOBER 2012 Postkort fra 1907. Fra Jørgen Andersens samling Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale Lokalcenter,
Læs mere15. september. Specialauktion over mønter
MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 Første mødeaften tirsdag den 1 september AUGUST kl. 19.30 2009 15. september. Specialauktion over mønter Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale
Læs mereStorauktion tirsdag den 16. marts 2010 kl
Læs mereBestyrelsen. Storauktion tirsdag den 16 oktober 2007 kl IN-PO FRIMÆRKER & MØNTARTIKLER MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20.
2 MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 Storauktion tirsdag den 16 oktober 2007 kl. 19.30 OKTOBER 2007 Bestyrelsen Formand: Jørn Jønsson, Pilegårdsvej 99, 8361 Hasselager tlf: 8628 1232
Læs mereBestyrelsen. Storauktion tirsdag den 1. november 2011 MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ Storauktion den 1.
Storauktion tirsdag den 1. november 2011 OKTOBER 2011 kl. 19.30 Postkort fra 1907. MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 Fra Jørgen Andersens samling Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale
Læs mereStorauktion tirsdag den 17. marts 2009 kl
MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 Storauktion tirsdag den 17. marts 2009 kl. 19.30 MARTS 2009 Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale Lokalcenter, Kildevang, Langballevej 3, 8320
Læs mereFørste mødeaften AUGUST tirsdag den 6 september kl
MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 Første mødeaften AUGUST tirsdag den 6 september 2011 kl. 19.30 Postkort fra 1907. Fra Jørgen Andersens samling Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale
Læs mereMÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974
MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 DECEMBER Bestyrelsen ønsker alle medlemmer, annoncører og deres familie, en rigtig GOD JUL OG GODT NYTÅR 2010 Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale
Læs mereStorauktion tirsdag den 1 april 2008 kl
MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 Storauktion tirsdag den 1 april 2008 kl. 19.30 FEBRUAR 2008 Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale Lokalcenter, Kildevang, Langballevej 3, 8320
MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 www.maarfrim.dk E-mail: maarfrim@gmail.com MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 www.maarfrim.dk e-mail: maarfrim@gmail.com AUGUST
Læs mereStorauktion tirsdag den 2. november 2010 kl. 19.30
MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 e-mail: maarfrim@gmail.com DECEMBER 2013 Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale Lokalcenter, Kildevang, Langballevej 3, 8320 Mårslet (dørene åbnes
MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 E-mail: maarfrim@gmail.com MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 e-mail: maarfrim@gmail.com AUGUST 2018 Adresser, mail adr. tlf.
MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 e-mail: maarfrim@gmail.com NOVEMBER 2013 Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale Lokalcenter, Kildevang, Langballevej 3, 8320 Mårslet (dørene åbnes
Læs mereStorauktion nu i farver på www.maarfrim.dk
MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 E-mail: maarfrim@gmail.com MARTS 2012 Storauktion nu i farver på Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale Lokalcenter, Kildevang, Langballevej 3,
Læs mereStorauktion den 15. marts 2011 se side 5-8. Specialauktion den 29. marts 2011 se side 9-14 MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20.
MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 FEBRUAR 2011 Storauktion den 15. marts 2011 se side 5-8 Specialauktion den 29. marts 2011 se side 9-14 Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale Lokalcenter,
MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 E-mail: maarfrim@gmail.com MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 e-mail: maarfrim@gmail.com MARTS 2014 Adresser, mail adr. tlf. nr.
MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 E-mail: maarfrim@gmail.com MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 e-mail: maarfrim@gmail.com DECEMBER 2016 Adresser, mail adr. tlf.
MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 www.maarfrim.dk E-mail: maarfrim@gmail.com AUGUST 2012 Postkort fra 1907. Fra Jørgen Andersens samling Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale Lokalcenter,
MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 E-mail: maarfrim@gmail.com MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 e-mail: maarfrim@gmail.com OKTOBER 2014 Adresser, mail adr. tlf.
MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 www.maarfrim.dk E-mail: maarfrim@gmail.com DECEMBER 2012 Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale Lokalcenter, Kildevang, Langballevej 3, 8320 Mårslet
MÅRSLET FRIMÆRKEOG MØNTKLUB MÅRSLET FRIMÆRKEOG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 STIFTET DEN 20. MAJ 1974 www.maarfrim.dk E-mail: maarfrim@gmail.com www.maarfrim.dk e-mail: maarfrim@gmail.com DECEMBER
MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 Bestyrelsen ønsker alle medlemmer, annoncører og deres familie, et rigtigt DECEMBER 2007 GODT NYTÅR 2008 Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale
MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 www.maarfrim.dk E-mail: maarfrim@gmail.com DECEMBER 2011 Postkort fra 1907. Fra Jørgen Andersens samling Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale
MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 Første mødeaften tirsdag den 2 september AUGUST kl. 19.30 2008 Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale Lokalcenter, Kildevang, Langballevej 3, 8320
MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 E-mail: maarfrim@gmail.com MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 e-mail: maarfrim@gmail.com DECEMBER 2015 Adresser, mail adr. tlf.
MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 www.maarfrim.dk E-mail: maarfrim@gmail.com MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 www.maarfrim.dk e-mail: maarfrim@gmail.com OKTOBER
MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 E-mail: maarfrim@gmail.com MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 e-mail: maarfrim@gmail.com AUGUST 2015 Adresser, mail adr. tlf.
Læs mereOdder Frimærkehandel
Odder Frimærkehandel Odde Jørn Jensen Odder KØB OG OG SALG AF AF FRIMÆRKER SALGSKATALOG NUMMER NUMMER 103 87 93 95 - - JANUAR OKTOBER - MAJ 2014 2013 2014 2015 SE NR. 18970406 Afa 67m Afa 81w Afa 1Ia Postfrisk
MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 E-mail: maarfrim@gmail.com MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 e-mail: maarfrim@gmail.com DECEMBER 2014 Adresser, mail adr. tlf.
Læs mereOdder Frimærkehandel
Læs mereOdder Frimærkehandel
Odder Frimærkehandel Odde Jørn Jensen Odder KØB OG OG SALG AF AF FRIMÆRKER SALGSKATALOG NUMMER NUMMER 102 87 93-95 - SEPTEMBER - JANUAR - MAJ 2014 2013 2014 2015 SE NR. 18970406 Afa 67m Afa 81w Afa 1Ia
Læs mereOdder Frimærkehandel
Læs merePOSTFRISK UBRUGT STEMPLET ATT. UG U-T * * *
Odder Frimærkehandel Jørn Jensen Odder KØB OG SALG AF FRIMÆRKER SALGSKATALOG NUMMER 105 - MARTS 2016 SE NR. 18970406 Danmark Essays A Postfrisk. Attest Nielsen Kr. 800,- Afa 159 x Attest Møller Kr. 2.000,-
Læs mereAarhus Julemærkesamler Forening. Caritas
Læs mereLeuchtturm DK-album, m/klemlommer
Læs mereOdder Frimærkehandel
Odder Frimærkehandel Jørn Jensen Odder KØB OG SALG AF FRIMÆRKER SALGSKATALOG NUMMER 111 - JANUAR 2017 SE NR. 18970406 Invitation Afa 67 Kr. 3.200,- Besøg vores webshop jjo.dk CHRISTIANSLUND 49-8300 ODDER
Læs mereAuktionskatalog storauktion 4. marts 2019
Læs mereOdder Frimærkehandel
Odder Frimærkehandel Jørn Jensen Odder KØB OG SALG AF FRIMÆRKER SALGSKATALOG NUMMER 108 - AUGUST 2016 SE NR. 18970406 Grønland pakkeport Afa nr. 1 Attest Kr. 2.800,- Grønland pakkeport Afa nr. 2 Attest
Læs mereMEDLEMSBLAD FOR. MØDEKALENDER EFTERÅR 2010 Alle klubmøder starter kl Og afholdes på Lokalcenter Fuglebakken Fuglebakkevej 4 A
MØDEKALENDER EFTERÅR 2010 Alle klubmøder starter kl. 19.00 Og afholdes på Lokalcenter Fuglebakken Fuglebakkevej 4 A Den 06. sep. 2010 sæsonstart. (*)+(T) Den 20. sep. alm. møde. (*) Generalforsamling Den
Læs mereStorauktion. Amagerbyt 2015
Læs mereÅrhus Julemærkesamler Forening. Caritas
Læs mereHusk Stor medlemsauktion 7-11-2011
ØSTJYSK FRIMÆRKEKLUB VIBY J Husk Stor medlemsauktion 7-11-2011 Se auktionskatalog på side 8 inde i bladet. Nr 2 31. årgang nove mber 2011 Østjysk Frimærkeklub Bestyrelsen Formand: Torben Malm, tlf. 86284782
Læs mereOdder Frimærkehandel Jørn Jensen Odder
Odder Frimærkehandel Jørn Jensen Odder KØB OG SALG AF FRIMÆRKER SALGSKATALOG NUMMER 107 - MAJ 2016 SE NR. 18970406 Postfærge Afa 2x Attest Nilsen Kr. 1.520,- Afa 32x Stemplet Kr. 2.200,- Afa 159x Attest
Læs mereNr. 2 - ESBJERG FILATELISTKLUB - 2015
Nr. 2 - ESBJERG FILATELISTKLUB - 2015 Postkort fra DVD én med Esbjerg Postkort I dette nummer omtale af hvad der er sket på klubmøder samt foredrag. Artikelserien om Legi onærudgaven 1919 fortsættes. 2
Læs mereMEDLEMSBLAD FOR SPORVEJSFUNKTIONÆRENES FRIMÆRKEKLUB ÅRHUS
Læs mereFrederikshavn Frimærkeklub
Læs meremærker mellem 23 og 28, incl nogle y KR o
Læs mereTURISTFORENINGEN FOR VINDERUP OG OMEGN
TURISTFORENINGEN FOR VINDERUP OG OMEGN Stationsvej 2 DK_7830 Vinderup Tlf. 97 44 22 85 Fax 97 44 17 49 Giro 565-1387 Internet: www.visitholstebro.dk www.vinderupegnen.dk.dk E-mail: vinderup@visitholstebro.dk
Læs mereSamlede mødeprogrammer for. Fællesklubberne. i Kongernes Nordsjælland. Gældende for
Samlede mødeprogrammer for Fællesklubberne i Kongernes Nordsjælland Gældende for Foråret 2016 1 Allerød og Omegns Frimærkeklub Mødested: Aktivitetshuset, Frederiksborgvej 15, 1. sal, 3450 Allerød Mødetid:
Læs mereGrundejerforeningen Søndersøhaven. Generalforsamling. Tirsdag den 29. marts 2016 kl Værløse Kirke, Brorson Stuen
Grundejerforeningen Søndersøhaven Generalforsamling Tirsdag den 29. marts 2016 kl. 19.00 Værløse Kirke, Brorson Stuen Højeloft Vænge 20, 3500 Værløse Værløse mandag 7. marts 2016 Hermed indkaldes til ordinær
Læs mereSiden Sidst Aktiviteter første halvår 2018:
Siden Sidst Aktiviteter første halvår 2018: Niels Peter t.v., med sin udstilling postkort fra Grønland på Elbo18 Vi startede 2018 den 10. januar, hvor vi desværre kun var 11 medlemmer, heraf 1 nyt medlem
Læs mereØSTJYSK FRIMÆRKEKLUB VIBY J. Husk jubilæumsauktion 12-03-2012
ØSTJYSK FRIMÆRKEKLUB VIBY J Husk jubilæumsauktion 12-03-2012 Nr 4 31. årgang mart s 2012 Østjysk Frimærkeklub Bestyrelsen Formand: Torben Malm, tlf. 86284782 E-mail: tom.malm@privat.dk Kasserer: Willy
Læs mereListe Nr Der afholdes generalforsamling med anvisningssalg. TORSDAG DEN 11. April 2013 kl
Liste Nr. 327. Der afholdes generalforsamling med anvisningssalg TORSDAG DEN 11. April 2013 kl. 19.30 I Skagen kultur-og fritidscenters lokaler kirkevej 19. Mønter m.m. vil være fremlagt kl. 19.00. Brevbud
Læs mereØSTJYSK FRIMÆRKEKLUB VIBY J. Vintermotiv i Mosgårdskov. Engang var det vinter!!!
ØSTJYSK FRIMÆRKEKLUB VIBY J Vintermotiv i Mosgårdskov Engang var det vinter!!! Nr 3 38. årgang februar 2019 Østjysk Frimærkeklub Bestyrelsen Formand: Torben Malm, tlf. 86284782, mobil 51334426, E-mail:
Læs mereSamlede mødeprogrammer for. Fællesklubberne. i Kongernes Nordsjælland og Sydskåne
Samlede mødeprogrammer for Fællesklubberne i Kongernes Nordsjælland og Sydskåne Gældende for Foråret 2019 1 Allerød og Omegns Frimærkeklub Mødested: Aktivitetshuset, Frederiksborgvej 15, 1. sal, 3450 Allerød
Læs mere62. Årgang Nr Hængslet
62. Årgang Nr. 1. 2017 Hængslet Medlemsblad for Århus Frimærke Klub Sammenslutningen af Aarhus Philatelistklub og Jysk Filatelist Klub Adressebrev fra Skagen til København. Hvem mon har sendt det? 2 Mødeplan
Læs mereMEDLEMSBLAD FOR MØDEKALENDER FORÅR Ret til ændringer forbeholdes Besøg vores hjemmeside på
MØDEKALENDER FORÅR 2008 Alle klubmøder starter kl. 19.00 Og afholdes i Idrætsforeningens lokale på station nord Den 31. marts sæson afslutning med formidlingssalg. MEDLEMSBLAD FOR SPORVEJSFUNKTIONÆRENES
Læs mere1 Danmark 1 8 stk. 4 RBS i forskellige farver, stempler og med gennemsnits rande 350 2 Danmark 6 16 S. med pæn gummi
1 Danmark 1 8 stk. 4 RBS i forskellige farver, stempler og med gennemsnits rande 350 2 Danmark 6 16 S. med pæn gummi * 4200 350 3 Danmark 10a 16 S. Med ét pænt ringstempel og rand 7500 600 4 Danmark 11
Læs mereSå det frimærketid igen
ØSTJYSK FRIMÆRKEKLUB VIBY J Så det frimærketid igen Nok et postkontor er blevet offer for Postens rationaliseringer. Fra den 11. september bliver Viby postkontor til en postbutik i Føtex. Nr 1 33. årgang
Læs mereSkriftlige bud kan sendes til: Hans Østerby, Ørstedvej 17 Jels, 6630 Rødding, eller på mail: senest Mandag d. 30. oktober 2017.
Haderslev Frimærkeklub Formidlingssalg Onsdag d. 1. Nov. 2017, kl.19 00 Eftersyn fra kl. 17 30 AKTIVITETSHUSET BISPEN v/haderslev Bibliotek, Bispebroen 3, Haderslev, i Cafeteriet, eftersyn i lokale 2 på
Læs mereHOFI anvisningssalg 20150311. Lot nr. indlev lbnr Beskrivelse Opråb
Læs meremedlemsblad for Randers Filatelistklub Velkommen til Forårssæsonen 2012
medlemsblad for Randers Filatelistklub Velkommen til Forårssæsonen 2012 100 året for et af Danmarks smukkeste frimærker Hold dig orienteret på klubbens hjemmeside www.randersfilatelistklub.dk 1 Klubbens
Læs mereReferat fra generalforsamling i Sorø antenneforening
Referat fra generalforsamling i Sorø antenneforening Tid og Sted Valg af dirigent Onsdag d. 9. juni 2010 - Kl. 19.00 Sorø Kultur- & Fritidscenter - Frederiksvej 27 Niels Kruuse blev valgt som dirigent
Læs mereResultatopgørelse for 2000
Resultatopgørelse for 2000 http://old-vrk.dk/info/generalforsamling_2001/driftregnskab_for_2000.htm Side 1 af 2 Resultatopgørelse for 2000 2000 1999 Indtægter Note Kontingenter 1 kr 212.035,06 92.250,00
Læs mereLot o/x/xx Beskrivelse Værdi Limit 1 0 Dk: Lille gul rodeæske med bundte rester.? Dk: Lille rodeæske med bundte rester.? Færø stempler
1 0 Dk: Lille gul rodeæske med bundte rester.? 10 2 0 Dk: Lille rodeæske med bundte rester.? 25 3 0 Færø stempler på Dk afklip. Ca 190 g. God. Høj 100 4 0 Dk: Ca 330 g god afklip fra Frederik Ix (1950/59)?
MEDLEMSBLAD FOR SPORVEJSFUNKTIONÆRENES FRIMÆRKEKLUB ÅRHUS At dyrke filateli, er at samle frimærker På den måde DU bedst kan li!! NR. 4. 2012 24. Årgang SPORVEJSFUNKTIONÆRERNES FRIMÆRKEKLUB ÅRHUS Malmøgade,
Læs mereListe Nr Der afholdes generalforsamling med anvisningssalg. TORSDAG DEN 12. April 2018 kl
Liste Nr. 367. Der afholdes generalforsamling med anvisningssalg TORSDAG DEN 12. April 2018 kl. 19.00 I Skagen Kultur-og Fritidscenters lokaler kirkevej 19. Mønter m.m. vil være fremlagt kl. 18,30. Brevbud
62. Årgang Nr. 3. 2017 Hængslet Medlemsblad for Århus Frimærke Klub Sammenslutningen af Aarhus Philatelistklub og Jysk Filatelist Klub Glædelig jul og godt nytår Onsdag 3/1 Onsdag 10/1 Onsdag 17/1 Onsdag
Læs mereKORTHAARKLUBBEN's REGNSKAB 1. JANUAR 2006-31. DECEMBER 2006
KORTHAARKLUBBEN's REGNSKAB 1. JANUAR 26-31. DECEMBER 26 UDGIFTER Resultat Budget Resultat Budget Konto Note indev. år indev. år 25 27 11 Jagthunden 72.994,72 75. 82. 98.51,28 12 FJD 1.612, 1. 12. Medlemskaber
MØDEKALENDER FORÅR 2009 Alle klubmøder starter kl. 19.00 Og afholdes på Lokalcenter Fuglebakken Fuglebakkevej 4 A MEDLEMSBLAD FOR SPORVEJSFUNKTIONÆRENES FRIMÆRKEKLUB ÅRHUS Vi byder velkommen sæson 2009.
Læs mereBYENS STØRSTE UDVALG I MØNTER m.m. finder du hos: JØRN STEN JOHANSEN. Møllevej 9-9400 Nørresundby - Telefon 98 17 31 14
aalborg møntsamler forening LISTE NR. 321 336 Februar 2012 Maj 2010 MEDLEMSMØDE tirsdag den 7. februar 2012 i Vejgårdhallens restaurant. Materiale til formidlingssalg er fremlagt til eftersyn fra kl. 19.
Læs mereMAJ 2011 ST U E 31 28786023 ST U E 4 28786024 PIGERNE VANDT GULD I IN ST IT IO N ER N ES HOCKEYTURNERING
SFO ST O R A G ER G A A R D MAJ 2011 ST U E 2 28786021 ST U E 31 28786023 ST U E 4 28786024 PIGERNE VANDT GULD I IN ST IT IO N ER N ES HOCKEYTURNERING Hjemmeside: www.storagergaard.albertslund.dk Email:
Aarhus Julemærkesamler Forening Caritas Nr. 26 / August 2014 Aarhus Julemærkesamler Forening Caritas Stiftet 16.7.1981 Bestyrelse / Telefon / Adresseliste / Bankkonto Formand & konstitueret kasserer: Peter
Læs mereMøde med anvisningssalg TORSDAG d. 10. februar kl. 19.30 i mødesalen på Bornholms Centralbibliotek. Eftersyn af mønter fra ca. kl 19.
Møde med anvisningssalg TORSDAG d. 10. februar kl. 19.30 i mødesalen på Bornholms Centralbibliotek. Eftersyn af mønter fra ca. kl 19.00 Bestyrelsen: Formand: Bernt Jensen 56 95 09 20 Kasserer: Sven Jensen
Læs mereBYTTE- OG BØRSDAGEN. ** = postfrisk * = ubrugt O = stemplet = klip B = kort og breve
BYTTE- OG BØRSDAGEN Anvisningssalg af frimærker og tilbehør, uden salær, i tennishallen i Nyborg Idræts- og Fritidscenter, Storebæltsvej 13-15, 5800 Nyborg, lørdag den 26. oktober 2019, kl. 14.30, eftersyn