malerier antikviteter auktion 770 kl. 18 udsøgte danske malerier ældre udenlandske malerier kl. 18 udsøgte danske malerier

Download "malerier antikviteter auktion 770 kl. 18 udsøgte danske malerier 1-120 ældre udenlandske malerier 121-321 kl. 18 udsøgte danske malerier 322-430"

2 antikviteter malerier tirsdag onsdag torsdag 17. april kl. 18 udsøgte danske malerier april kl. 13 ikoner og ældre udenlandske malerier kl. 18 udsøgte danske malerier april kl. 13 malerier, tegninger og grafik antikviteter torsdag 19. april kl. 15 sølv, porcelæn, fajance og glas mandag 23. april kl. 13 møbler, bronzer og skulpturer tirsdag onsdag torsdag 24. april kl. 13 møbler, bronzer og ure april kl. 13 smykker og armbåndsure kl. 18 udsøgte vine, separat katalog 26. april kl. 13 orientalsk kunstindustri kl. 14 orientalske tæpper auktion 770

3 antikviteter kunstindustri og smykker fra antikken til vore dage auktion april 2007 eftersyn onsdag 11. april kl torsdag 12. april kl fredag 13. april kl lørdag 14. april kl søndag 15. april kl mandag 16. april kl Bredgade 33 DK-1260 København K Tel Fax bredgade@bruun-rasmussen.dk

4 antique fine art tuesday 17 april 6 pm selected danish paintings wednesday 18 april 1 pm icons and old master paintings pm selected danish paintings thursday antique thursday monday tuesday 19 april 1 pm paintings, drawings and prints april 3 pm silver, ceramics and glass april 1 pm furniture and sculptures april 1 pm furniture, bronzes and clocks wednesday 25 april 1 pm jewellery and watches pm selected wines, separate catalogue thursday 26 april 1 pm oriental works of art pm oriental carpets auction 770

5 antique furniture, silver and jewellery from ancient days up to the present auction april 2007 preview wednesday 11 april 3 pm - 6 pm thursday 12 april 10 am - 5 pm friday 13 april 10 am - 5 pm saturday 14 april 11 am - 4 pm sunday 15 april 11 am - 4 pm monday 16 april 10 am - 5 pm Bredgade 33 DK-1260 Copenhagen K Tel Fax bredgade@bruun-rasmussen.dk

6 afdelingen for varia afdelingsleder: Ralph Lexner katalogisering: sølv Sabrina Ulrich Vinther keramik og orientalsk Charlotte Hviid smykker og armbåndsure Kirstine Lind smykker og armbåndsure Heidi Schophuus Jensen afdelingen for møbler, bronzer og tæpper afdelingsleder: møbler og ure Thomas Lembourn katalogisering: møbler og bronzer Anders Fredsted møbler og bronzer Per Flemming Koefoed tæpper og gobeliner Henrik Schleppegrell

7 smykker og armbåndsure onsdag 25. april kl. 13 katalog nr

8 1203 Smaragd- og brillantring af platin, prydet med rund facetslebet smaragd, omgivet og flankeret af otte brillanter og to baguetteslebne diamanter. Før DKK / * Peridot- og brillantring af hvidguld 18 kt., prydet med større rund facetslebet peridot, omgivet af talrige mindre brillanter. Nyfremstillet. DKK / Brillantring af hvidguld, prydet med ni større og mindre brillanter på ialt ca ct. 21. årh. DKK / Brillantring af hvidguld 18 kt., prydet med talrige brillanter og baguetteslebne diamanter på ialt 1.62 ct. 20. årh. DKK / * Et par peridot- og brillantørestikker af hvidguld 18 kt., hver prydet med større oval facetslebet peridot, ialt 2.87 ct., omgivet af talrige mindre brillanter, ialt 0.66 ct. Nyfremstillet. (2). DKK / Georg Jensen & Wendel: Tre "alliance"ringe af hvidguld 18 kt., prydet med henholdsvis carréslebne rubiner, -safirer og -diamanter. (3) 20. årh. DKK / Brillantring af guld og hvidguld 18 kt., front i form af "blomst på sløjfe", prydet med brillant på ca ct. 1940'erne. DKK / Ole Lynggaard: Opal- og brillantring af guld 14 kt., prydet med opal triplet og ni større og mindre brillanter. Str. 55. Ca DKK / * Georg Jensen & Wendel: Smaragd- og brillantring af guld 18 kt., prydet med større smaragdslebet smaragd, flankeret af talrige mindre brillanter på ialt 0.73 ct. 20. årh. DKK / Smaragd- og brillantring af guld og hvidguld 18 kt., prydet med tre større smaragdslebne smaragder på ialt ca ct., omgivet af talrige mindre brillanter på ialt ca ct. 21. årh. DKK / Smaragd- og brillantring af guld og hvidguld 18 kt., prydet med oval facetslebet smaragd på 2.01 ct., flankeret af to brillanter på ialt ca ct. Ca DKK / * Smaragd- og brillantring af guld 18 kt., prydet med større oval facetslebet smaragd på 1.79 ct., omgivet af talrige mindre brillanter på ialt 0.70 ct. Nyfremstillet. DKK / Broche af guld 14 kt. i form af "blomstergren", blade udskåret af bjergkrystal og nefrit, prydet med diamanter. Østrig 20. årh. DKK / * Uindfattet smaragdslebet brillant på 0.54 ct., farve: River, klarhed: VVS ifølge medfølgende certifikat fra Diamant Prüflabor GmbH. Ikke afbildet DKK / Brillantring af hvidguld 18 kt., prydet med tre brillanter på ialt ca ct. 20. årh. DKK / Georg Jensen: Treradet halskæde med kulturperler, lås af guld 18 kt., dess. nr. 31. Perlediam. 6,0-6,5 mm. Købt ca DKK / * Georg Jensen: Et par diamantørestikker af guld 18 kt. og platin, hver prydet med prinsesseslebet diamant. 20. årh. (2). DKK / * Georg Jensen: Et par brillantørestikker af guld 18 kt. og platin, hver prydet med brillant, ialt 0.34 ct. 20. årh. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

9 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

10 1221 Safir- og brillanthals"collier" af guld 18 kt., prydet med talrige carréslebne safirer, prinsesseslebne diamanter og brillanter. L. 39 cm. 1990'erne. DKK / Safir- og brillantring af guld, prydet med større cabochonslebet safir, flankeret af to mindre brillanter. Købt hos Jan Stockmarr i 1990'erne. DKK / Safir- og brillantring af guld 18 kt., prydet med oval facetslebet safir, omgivet af talrige brillanter, monteret i to rækker. Ca DKK / Safir- og brillantvedhæng af guld og hvidguld 18 kt. i form af kors, prydet med talrige prinsesseslebne safirer og brillanter. 21. årh. DKK / Brillantring af guld 18 kt., prydet med fem brillanter på ialt ca ct. Certifikat medfølger. 20. årh. DKK / * Georg Jensen: Et par brillantøreclips af guld 18 kt., hver prydet med talrige brillanter og små guldkugler. Ialt 0.69 ct. 20. årh. (2). DKK / * Georg Jensen: Safir- og brillantring af guld 18 kt., prydet med oval facetslebet safir på 0.99 ct., omgivet af talrige mindre brillanter på ialt 1.06 ct. 20. årh. DKK / Brillantring af guld og hvidguld 18 kt., prydet med større oval brillant på ca ct., farve: Top Crystal - Crystal (I - J), klarhed: VS1 ifølge medfølgende certifikat, flankeret af to mindre baguetteslebne diamanter. 20. årh. DKK / Armbånd af guld 18 kt., panserkæde. Vægt 102 gr. L. 20 cm. 20. årh. Ikke afbildet DKK / Safir- og brillantring af guld 18 kt., prydet med oval facetslebet safir, omgivet af talrige brillanter, monteret i to rækker. Ca DKK / Safir- og brillantring af guld 18 kt., prydet med "pyramide" -formet cabochonslebet safir, flankeret af to brillanter på ialt 0.30 ct. Safir 10,0 x 12,0 x 8,7 mm. Købt i England i DKK / Brillant- og emalje"dobbelt"ring af guld 18 kt., prydet med talrige brillanter og blå emalje. Str. 52, årh. DKK / Diamantring af guld 18 kt., prydet med talrige baguette- og trapezslebne diamanter på ialt 1.65 ct. 20. årh. DKK / Brillantring af guld 18 kt., gennembrudt front i geometrisk design, prydet med talrige brillanter på ialt 1.50 ct. Nyfremstillet. DKK / Baraka: Brillantarmbånd af guld og hvidguld 18 kt., prydet med talrige brillanter på ialt ca ct. (en brillant mangler). L. 20 cm. Købt i Italien ca DKK / Baraka: Brillantarmbånd af guld og hvidguld 18 kt., prydet med talrige brillanter på ialt ca ct. L. 21 cm. Købt i Italien ca DKK / * Et par safir- og brillantørestikker af guld 18 kt., hver prydet med oval facetslebet safir, ialt 1.98 ct., omgivet af talrige brillanter, ialt 0.75 ct. Nyfremstillet. (2). DKK / C. Bucherer: Armbånd af guld 18 kt., ankerkæde med facetterede led. Vægt 163 gr. L. 20 cm. 1980'erne. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

11 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

12 1239 * Armbånd af hvidguld 18 kt., prydet med talrige carréslebne safirer i forskellige farver, på ialt 8.95 ct. L. 18 cm. Nyfremstillet. DKK / Brillantring af hvidguld 14 kt., prydet med større navetteslebet gylden diamant på 2.02 ct., omgivet af talrige mindre hvide brillanter på ialt 0.70 ct. ifølge medfølgende certifikat. 20. årh. DKK / * Ametyst- og brillantring af guld 18 kt., prydet med større oval facetslebet ametyst, omgivet af talrige mindre facetslebne pink safirer, ametyster og brillanter. Nyfremstillet. DKK / Halskæde af guld 18 kt. med vedhæng i form af kors med hvid emalje, prydet med pink og hvide brillanter samt med hjerteformet facetslebet rosa turmalin. 20. årh. DKK / Brillantring af guld og hvidguld 14 kt., prydet med talrige gyldne og hvide brillanter. 21. årh. DKK / Et par perleørestikker af guld 14 kt., hver med facetslebet rosa safir, brillant og vedhængende ferskvandskulturperle. Købt hos Povl Klarlund i (2). DKK / Lang halskæde med rosa ferskvandskulturperler. Perlediam. 9,0-10,0 mm. L. 83 cm. 20. årh. DKK / * Halskæde med rosa ferskvandskulturperler, kuglelås af satineret guld 14 kt. Perlediam. 10,0-11,5 mm. L. 46,5 cm. Nyfremstillet. DKK / Halskæde af guld og hvidguld 18 kt. med vedhæng i moderne design, hver side prydet med cabochonslebet labradorit. 20. årh. DKK / * Pink safir- og brillantbroche/vedhæng af guld 18 kt. i form af skildpadde, prydet med runde facetslebne pink safirer på ialt 2.75 ct. og brillanter på ialt 0.60 ct. Nyfremstillet. DKK / * Broche af hvidguld 18 kt. i form af sommerfugl, prydet med talrige brillanter og facetslebne safirer i forskellige farver. Nyfremstillet. DKK / Et par brillantørestikker/clips af guld og hvidguld 18 kt., hver prydet med brillant på ca ct. 20. årh. (2). DKK / Armbånd af guld 18 kt., prydet med talrige større ovale facetslebne safirer i forskellige farver på ialt ct., hvorimellem mindre brillanter på ialt 4.75 ct. 21. årh. DKK / Armbånd af guld 14 kt., prydet med otte ovale facetslebne ametyster. Vægt 48 gr. L. 18 cm. Ca DKK / South Sea kulturperlering af hvidguld 18 kt., prydet med større South Sea kulturperle, flankeret af to hjerteformede rubiner og talrige mindre brillanter. Perlediam. 13,5 mm. 20. årh. Ikke afbildet DKK / Dobbeltradet halskæde med ferskvandskulturperler, vedhæng af hvidguld 18 kt., prydet med talrige brillanter og cabochonslebne rosa/lilla turmaliner. 20. årh. Ikke afbildet DKK / Et par South Sea kulturperleørestikker af hvidguld 18 kt., hver prydet med South Sea kulturperle. Perlediam. 13,0 mm. 20. årh. (2). Ikke afbildet DKK / Halskæde af guld og hvidguld 18 kt., "cordelkæde" med "kvaster", justérbar lås. Vægt 134 gr. L. 118 cm. 20. årh. Ikke afbildet DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

13 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

14 1257 Brillant"solitaire"ring af hvidguld 18 kt., prydet med brillant på ca ct. 20. årh. DKK / Brillantring af hvidguld 18 kt., "cross-over", prydet med talrige brillanter og baguetteslebne diamanter på ialt 1.44 ct. 21. årh. DKK / Brillantring af hvidguld 18 kt., prydet med tre brillanter på ialt 2.16 ct. 20. årh. DKK / Brillantring af hvidguld 18 kt., prydet med større brillant, flankeret af 12 mindre brillanter. 21. årh. DKK / Bred brillant"alliance"ring af hvidguld 18 kt., prydet med talrige brillanter på ialt 3.55 ct. Str. 54, årh. DKK / Brillantring af hvidguld, "cross-over", prydet med dråbeformet brillant og prinsesseslebet diamant. 20. årh. DKK / Brillanthalskæde af hvidguld 18 kt., prydet med talrige brillanter og baguetteslebne diamanter på ialt ct. L. 42 cm. 21. årh. DKK / * Brillantvedhæng af hvidguld 18 kt., prydet med talrige brillanter og trapezslebne diamanter på ialt 0.78 ct. Nyfremstillet. DKK / Et par perle- og brillantørestikker af hvidguld 18 kt., hver prydet med talrige brillanter og "frynser" med naturlige perler. 20. årh. (2). DKK / Diamantring af platin, prydet med talrige større baguetteslebne diamanter, flankeret af mindre brillanter, ialt 1.43 ct. 20. årh. Ikke afbildet DKK / Et par brillantørestikker af hvidguld 18 kt., hver prydet med brillant, ialt ca ct. 20. årh. (2). DKK / Halskæde af hvidguld 18 kt. med vedhæng i form af South Sea kulturperle, hvorover trekantslebet brillant. 20. årh. DKK / Halskæde af hvidguld 18 kt. med vedhæng, prydet med tre større og mindre brillanter samt med trapezslebet diamant på ialt 1.05 ct. 20. årh. DKK / Et par South Sea kulturperleørestikker af hvidguld 18 kt., hver prydet med talrige brillanter samt med vedhængende South Sea kulturperle. Perlediam. 11,0 mm. 20. årh. (2). DKK / * Et par South Sea perle- og brillantørestikker/ clips af hvidguld 18 kt., hver med dråbeformet South Sea kulturperle, hvorover brillanter. Nyfremstillet. (2). DKK / Et par brillantørestikker af guld 14 kt. og platin, hver prydet med tre brillanter i forløb. 20. årh. (2). DKK / South Sea kulturperlehalskæde i forløb, kuglelås af hvidguld 14 kt., prydet med brillanter. Perlediam. 9,5-11,5 mm. L. 46 cm. 21. årh. DKK / Lang halskæde med ferskvandskulturperler. Perlediam. 7,5-9,5 mm. L. 140 cm. 21. årh. Ikke afbildet DKK / Brillanthalskæde af hvidguld 18 kt. i geometrisk design, prydet med talrige brillanter på ialt ca ct. Købt hos Halberstadt's Eftf. i Kvittering medfølger. L. 44,5 cm. I tilhørende etui. Afbildet næste side DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

15 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

16 1276 South Sea kulturperlehalskæde i forløb, lås og diamant -"rondeller" af hvidguld 18 kt. Perlediam. 10,0-12,0 mm. L. 45 cm. 20. årh. DKK / Brillantring af hvidguld 18 kt., prydet med rosa safirer, brillanter og udskåret hvid og rosa perlemor. 20. årh. DKK / Art deco brillantring af platin, prydet med tre større brillanter på ialt ca ct., omgivet af talrige mindre diamanter. Ca DKK / Perle- og brillantring af platin, prydet med større kulturperle, omgivet og flankeret af talrige mindre diamanter. Perlediam. 10,0 mm. Før DKK / Kunzit- og diamantring af hvidguld 18 kt., prydet med større smaragdslebet kunzit på ca ct., flankeret af to mindre trapezslebne diamanter. 20. årh. DKK / Et par pink safir- og brillantørestikker af delvis oxyderet hvidguld 18 kt., hver i form af blomst, prydet med talrige pink safirer i forskellige nuancer samt med brillant. 20. årh. (2). DKK / Perle- og brillantring af platin, "cross-over", prydet med to større kulturperler, flankeret af seks mindre brillanter. Perlediam. 10,2 mm. Før DKK / Brillantring af platin, prydet med større brillant på ca ct., flankeret af fire mindre trapezslebne diamanter. Købt i Hong Kong i DKK / Brillantring af hvidguld 14 kt., prydet med syv større og mindre brillanter. Ca DKK / Brillant solitaire ring af hvidguld 14 kt., prydet med brillant på ca ct, farve: ca. Top Wesselton, klarhed: VS2 ifølge medfølgende certifikat fra Magnus Enna. Ca DKK / Brillant"solitaire"ring af hvidguld 14 kt., prydet med oval brillant på 2.43 ct., farve: Wesselton (H), klarhed: SI1 ifølge medfølgende certifikat fra HRD, Antwerpen. Udført af Jan Stockmarr i DKK / Frantz Hingelberg: Brillant"solitaire"ring af hvidguld 14 kt., prydet med brillant på ca ct., farve: Top Crystal, klarhed: SI ifølge kopi af vurderingsbevis fra F. Hingelberg. 20. årh. I tilhørende etui. DKK / Et par perle- og brillantørestikker af guld og hvidguld, hver prydet med talrige brillanter, monteret i form af sløjfe samt med vedhængende kulturperle. Perlediam. 7,0-7,5 mm. 20. årh. (2). DKK / Et par brillantørestikker af platin, hver prydet med talrige større og mindre brillanter, ialt ca ct. Før (2). DKK / Brillant"solitaire"ring af hvidguld 18 kt., prydet med brillant på ca ct., farve: ca. Crystal (J), klarhed: SI. 20. årh. DKK / Et par brillantørestikker af hvidguld 14 kt., hver prydet med brillant, ialt 1.27 ct., farve: Crystal (J), klarhed: VS2 og SI årh. (2). DKK / Brillantarmbånd af hvidguld 18 kt., prydet med talrige ovale brillanter på ialt ct. 21. årh. DKK / Pink safir- og brillantarmbånd af hvidguld 18 kt., prydet med otte pink safirer monteret i form af blomst og talrige brillanter. 21. årh. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

17 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

18 Urban Jürgensen herrearmbåndsur af guld 18 kt., model Mark 2, skive med arabertal, romertal, månefase og kalender, brun krokodilleskindsrem. Ltd. edition nr. 15/ Certifikat medfølger. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

19 * Tre Omega herrearmbåndsure af guld 18 kt., rosa guld 18 kt. og hvidguld 18 kt., model "De Ville Co-Axial Escapement Skeleton", Ltd. Edition, no. 22/33. År (3). Co-Axial Escapement Skeleton er opfundet af englænderen Dr. George Daniels og er en af dette århundredes store horologiske opfindelser. Urværket/urets gang, har været under udvikling i mere end 20 år af Dr. Daniel's, som har forsøgt at løse nogen af de fundamentale problemer omkring pålideligheden/driftssikkerheden og præcisionen af gangen i mekaniske ure. Dette ur er resultatet af hans værk. Urværkerne er håndlavede. Urene er kun lavet i begrænset antal. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

20 A. Lange & Söhne dobbeltkapslet herrelommeur af guld 18 kt. med time-, kvarter- og minutrepetition, hvid skive med arabertal og sekundviser, mrk. A. Lange & Söhne, Glashütte B/Dresden, værk ligeledes sign. samt med nr Ca Urkæde af guld 14 kt., ankerkæde, medfølger. Vægt 39 gr. I tilhørende etui med certifikat. (2). DKK / A. Lange & Söhne dobbeltkapslet herrelommeur af guld 18 kt., skive med arabertal og sekundviser, mrk. A. Lange & Söhne, Glashütte B/Dresden, værk (defekt), ligeledes sign. samt med nr DKK / A. Lange & Söhne dobbeltkapslet herrelommeur af guld 14 kt., skive med arabertal og sekundviser, mrk. Deutsche Uhrenfabrikation, Glashütte I/SA, A. Lange & Söhne, værk. sign. Deutsche Uhrenfabrikation Glashütte samt med nr DKK / Glashütter herrelommeur af guld 18 kt., skive med arabertal og sekundviser, mrk. Glashütter Präzisions - Uhren - Fabrik, Akt. - Ges., Glashütte I/S, værk ligeledes sign. samt med nr , urkæde af guld 14 kt., vægt 37 gr. med vedhængende medaljon, prydet med safir. DKK / Bvlgari herrearmbåndsur af stål, model Diagono Proffesional Chrono Tachimetrico, sort skive mrk. Bvlgari Automatic Chronometer Officially Certified, sort rem. Etui og garantibevis medfølger. Købt i DKK / Bvlgari herrearmbåndsur af stål, sort skive mrk. Bvlgari Automatic Chronometer Officially Certified 200 m, sort gummirem. I tilhørende etui. DKK / Bvlgari herrearmbåndsur af stål, sort skive mrk. Bvlgari Automatic Chronometer Officially Certified 200m. Etui og garantibevis medfølger. DKK / Patek Philippe herrearmbåndsur af guld 18 kt., model Ellipse, automatic, blå skive mrk. Patek Philippe Geneve, sort krokodilleskindsrem, originalt spænde ligeledes af guld 18 kt. 20. årh. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

21 Rolex herrearmbåndsur af guld 18 kt., model Date - Just, hvid skive med dato og sekundviser, mrk. Rolex Oyster Perpertual Date - Just. Uoriginal presidenlænke af guld 18 kt. DKK / Girard - Perregaux herrearmbåndsur af stål, model Richeville, Chronograph, skive mrk. Girard - Perregaux, Automatic, brun rem. I tilhørende etui. DKK / Rolex herrearmbåndsur af guld 18 kt., model Day - Date, skive med diamanter, dag (engelsk) og datoangivelse, mrk. Rolex Oyster Perpetual Day - Date. Presidentlænke. DKK / Cartier damearmbåndsur af guld 18 kt., model Bagnoire, manuelt optræk, oval hvid skive med romertal, mrk. Cartier, optrækskrone med cabochonslebet safir. Tilhørende etui og garantibevis medfølger. Købt i DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

22 1308 Rubin- og brillantsmykkesæt af guld 18 kt., bestående af halskæde, armbånd, ring samt et par ørestikker, prydet med talrige rubiner og diamanter, delvis monteret i blomsterformede felter. Købt i Grækenland ca (5). DKK / Armring af guld 18 kt. Sign. Fennell. 20. årh. Vægt 33 gr. DKK / * Hjerteformet vedhæng af delvis oxyderet hvidguld 18 kt., prydet med talrige facetslebne orange safirer på ialt 3.18 ct., oplukkeligt øsken prydet med brillanter. Nyfremstillet. DKK / Et par ørestikker af guld 18 kt., hver prydet med rubiner og brillanter samt med udskåret onyx. 20. årh. (2). DKK / Broche/vedhæng af guld 18 kt. i form af pandabjørn, prydet med talrige pink brillanter og sort emalje. 20. årh. DKK / Broche/vedhæng af guld 18 kt. i form af pandabjørn, prydet med talrige gule brillanter og sort emalje. 20. årh. DKK / Brillanthalskæde af guld 18 kt., prydet med talrige brillanter på ialt ca ct., monteret i tre rækker. L. 42 cm. 20. årh. DKK / Rubin- og brillantarmbånd af guld og hvidguld 14 kt., prydet med talrige facetslebne rubiner og brillanter. L. 18 cm. 20. årh. DKK / Brillantarmbånd af guld 18 kt., prydet med talrige brillanter. L. 18,5 cm. 21. årh. DKK / Halskæde med kulturperler, lås af guld og hvidguld, prydet med fire brillanter. Perlediam. 9,5-10,0 mm. L. 43,5 cm. 20. årh. Ikke afbildet DKK / Brillantbroche af guld og sølv i form af "blomstergren", prydet med talrige større og mindre brillanter og rosenslebne diamanter. 19. årh. Nyere lås. Ikke afbildet DKK / Et par brillantørestikker af guld 18 kt., hver prydet med talrige større og mindre dråbeformede, runde og rosenslebne brillanter og diamanter, ialt ct. 20. årh. (2). Ikke afbildet DKK / Rubin- og brillantring af guld, prydet med større hjerteformet rubin, flankeret af seks brillanter. Købt hos Jan Stockmarr i 1990'erne. DKK / * Georg Jensen & Wendel: Et par øreclips af guld 18 kt., hver prydet med større cabochonslebet rubin, to mindre cabochonslebne smaragder og fem baguetteslebne diamanter. 20. årh. (2). DKK / Halskæde af guld med syv hjerteformede vedhæng, prydet med brillant og forskellige farvede ædlestene. L. 42 cm. Vægt 17 gr. 20. årh. Ikke afbildet DKK / Halskæde af hvidguld med vedhæng af guld i form af blomst, prydet med større og mindre brillanter og diamanter. Ca Ikke afbildet DKK / Halskæde af guld 14 kt. med vedhæng af guld 18 kt. i form af kors, prydet med seks større og mindre brillanter og rød emalje. 20. årh. DKK / Topas- og brillantring af hvidguld 18 kt., prydet med oval facetslebet blå topas på ca ct., omgivet af brillanter på ialt ca ct. Ca Ikke afbildet DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

23 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

24 Bent Exner: Halsring af hvidguld 18 kt. i moderne design, front prydet med ni større og mindre brillanter på ialt ca ct. (største brillant ca ct.). Ca DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

25 Cartier smykkesæt af guld 18 kt., "Bamboo", delvis prydet med brillanter. Købt hos Cartier i Cannes i (2). I tilhørende etui. DKK / Et par South Sea perle- og brillantørestikker af hvidguld 14 kt., hver prydet med oval brillant, ialt 2.19 ct. samt med vedhængende gylden South Sea kulturperle. Perlediam. 13,5-14,0 mm. 20. årh. (2). DKK / Halskæde af guld og hvidguld 14 kt. med vedhæng, prydet med dråbeformet brillant på 7.02 ct., farve: Top Crystal (I), klarhed: SI1. Vedhæng udført af Jan Stockmarr. Købt i DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

26 1330 * Citrin- og brillantvedhæng af hvidguld 18 kt., prydet med større brioletteslebet citrin på ct. og talrige mindre brillanter og gule safirer. Oplukkeligt øsken. Nyfremstillet. DKK / Halskæde af hvidguld 14 kt. med vedhæng, prydet med hjerteformet facetslebet citrin, flankeret af ni brillanter. Vedhæng udført af H. Walter Rasmussen i DKK / * Brillantring af hvidguld 18 kt., prydet med talrige hvide prinsesseslebne brillanter og gule brillanter på ialt 1.94 ct. Nyfremstillet. DKK / Brillantring af rhodineret guld 18 kt., prydet med større brillant, flankeret af talrige mindre brillanter. Str DKK / Citrin- og perlesmykkesæt af guld 18 kt., bestående af halskæde og armbånd samt et par ørestikker (uden bagmekanisme), prydet med granulationer, smaragdslebne citriner og kulturperler. Vægt ialt 82 gr. 20. årh. (4). Ikke afbildet DKK / * Treradet halskæde med ferskvandskulturperler, front prydet med større facetslebet gul topas på ct., front, mellemled og lås af hvidguld 18 kt., prydet med talrige mindre brillanter på ialt 2.03 ct. L. 40 cm. Nyfremstillet. DKK / * Halskæde af guld 18 kt. med vedhæng, prydet med to større dråbeformede citriner og talrige mindre brillanter. Nyfremstillet. DKK / Et par perle- og brillantørestikker af guld 18 kt., hver prydet med South Sea kulturperle og talrige brillanter. Perlediam. 13,0 mm. (2). DKK / Perle- og brillantring af guld 18 kt., prydet med South Sea kulturperle, omgivet af talrige brillanter på ialt 0.70 ct., farve: Wesselton, klarhed: VVS. Perlediam. 13,0 mm. 1990'erne. DKK / Halskæde af hvidguld med vedhæng, prydet med hjerteformet brillant på 0.89 ct. 20. årh. DKK / Lang halskæde med brune/gyldne ferskvandskulturperler. Perlediam ,0 mm. L. 83 cm. 20. årh. DKK / * Et par citrin- og brillantørestikker af guld og hvidguld 18 kt., hver med to større dråbeformede citriner og talrige mindre brillanter. Nyfremstillet. (2). DKK / South Sea perle- og brillantvedhæng af hvidguld 18 kt., prydet med gylden South Sea kulturperle, hvorover runde og navetteslebne brillanter, monteret i form af sommerfugl. Nyfremstillet. DKK / Gul safir- og brillantring af guld 18 kt., prydet med talrige facetslebne gule safirer og brillanter. Købt hos Halberstadt ca DKK / Brillantarmbånd af guld og hvidguld med gennembrudte kvadratiske led, prydet med talrige større og mindre brillanter og diamanter. L. 18 cm. 20. årh. DKK / Bvlgari halskæde af guld 18 kt. med kulturperler. Vægt 74 gr. L. 42 cm. 20. årh. DKK / Halskæde med kulturperler, mellemled og lås af guld 18 kt. Perlediam. 8,5-9,0 mm. L. 47 cm. 20. årh. Ikke afbildet DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

27 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

28 Lapponia: Armbånd af guld 14 kt., aflange led med "rå" -guldsoverflade. Vægt 55 gr. L. 19,5 cm. Udført af Björn Weckström DKK / Evald Nielsen: Halskæde af guld 14 kt. med led i form af stiliserede blomster og blade. Vægt 47 gr. L. 44 cm. 20. årh. DKK / Russisk brillantnål af guld 14 kt. i form af "krone", prydet med otte større og mindre brillanter samt med talrige rosenslebne diamanter. Utydelig stemplet, antagelig Guardein Igor Iwanowitsch Blumberg, Tbilisi DKK / Fransk art deco brillantbroche af platin, med udskåret kvarts, prydet med talrige større og mindre brillanter og diamanter samt med to vedhængende perler (sidstnævnte antagelig naturlige). Ca DKK / Alessandro Castellani: Broche/vedhæng af guld med granulationer i form af blomster og prydvaser. Ca I tilhørende etui. Alessandro Castellani (f. 1824, d. 1883), var ældste søn af Fortunato Pio Castellani (f. 1793, d. 1865), der var en af 1800-tallets absolut førende juvelerer i verden. Juveler firmaet Castellani gjorde i begyndelsen af 1820'erne granulation til deres speciale, efter at være blevet inspireret og fascineret af datidens udgravninger af Etruskiske smykker i det nordlige Italien. Castellani's fineste smykker menes at være dem der er lavet i 1860'erne og 1870'erne. DKK / Diamantbroche af guld og sølv, prydet med talrige større og mindre rosenslebne diamanter. 19. årh. DKK / Fransk brillantring af guld 18 kt. og sølv, front prydet med to større brillanter på hver ca ct. og talrige mindre rosenslebne diamanter. Ca DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

29 Safir- og diamantarmbånd af delvis hammerslået guld, prydet med ti ovale facetslebne safirer og talrige rosenslebne diamanter (en mangler). Nyere sikkerhedskæde. L. 19 cm. Ca DKK / Russisk pibe/cigaretrør af guld 18 kt., prydet med talrige cabochonslebne turkiser (nogle mangler) samt med kronet monogram. Moskva DKK / Smaragd- og brillantbroche af guld og sølv, prydet med større smaragdslebet smaragd, omgivet af talrige mindre brillanter og rosenslebne diamanter. 19. årh. Certifikat medfølger. DKK / Art deco brillantring af hvidguld 14 kt., gennembrudt spidsoval front, prydet med større brillant på ca ct., omgivet og flankeret af talrige mindre brillanter og diamanter. Ca Ikke afbildet DKK / Treradet perle- og brillantchoker med kulturperler, mellemled og lås af hvidguld 18 kt., prydet med brillanter. L. 42 cm. 21. årh. Ikke afbildet DKK / Dobbeltradet halskæde med South Sea kulturperler og facetterede aquamarinperler, rondeller og lås af hvidguld 18 kt., lås med Mabé kulturperle. Perlediam. 10,0-11,0 mm. L. 50 cm. 21. årh. Ikke afbildet DKK / Dobbeltradet halskæde med ferskvandskulturperler, lås af hvidguld 18 kt., prydet med brillanter. Perlediam. 9,0-10,5 mm. L. 45 cm. 21. årh. Ikke afbildet DKK / Dobbeltradet halskæde med kulturperler, lås af hvidguld 18 kt., prydet med kulturperle og brillanter. Perlediam. 7,5 mm. L. 45 cm. Udført af Willy Junget. 1960'erne. Ikke afbildet DKK / 670 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

30 1362 Tolvradet halskæde med rosa ferskvandskulturperler, kuglelås af guld 14 kt. 21. årh. Ikke afbildet DKK / * Ti forseglede etuier med uindfattede facetslebne granater på ialt ct. (10). Ikke afbildet DKK / Et par South Sea perle- og brillantørestikker af hvidguld 18 kt., hver prydet med fem brillanter i forløb samt med vedhængende South Sea kulturperle. Perlediam. 11,0 mm. 20. årh. (2). Ikke afbildet DKK / * Halskæde med rosa ferskvandskulturperler, kuglelås af satineret hvidguld 14 kt. Perlediam. 10,5-12,0 mm. L. 46,5 cm. Nyfremstillet. Ikke afbildet DKK / Treradet halskæde med ferskvandskulturperler, lås af guld 18 kt. i moderne design. Perlediam. 7,0-7,5 mm. L. 47 cm. 20. årh. Ikke afbildet DKK / * Uindfattet lysegrøn brillant på 0.72 ct., klarhed: VVS. Ikke afbildet DKK / * Uindfattet gylden brillant på 1.20 ct., klarhed: VVS. Ikke afbildet DKK / * Ni forseglede etuier med uindfattede facet- og cabochonslebne rubiner på ialt ct. (9). DKK / * Ti forseglede etuier med uindfattede facetslebne smaragder på ialt ct. og granater på ialt ct. (10). DKK / Lang halskæde med kulturperler, hvorimellem koralperler. Perlediam. ca. 7,5 mm. L. 77 cm. 20. årh. Ikke afbildet DKK / Rubin- og brillantkors af guld og hvidguld 18 kt., prydet med rubiner og brillanter. 20. årh. Ikke afbildet DKK / * Ti forseglede etuier med uindfattede facet- og cabochonslebne safirer på ialt ct. (10). DKK / * Ti forseglede etuier med uindfattede facet- og cabochonslebne smaragder på ialt ct. og ametyster på ialt ct. (10). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

31 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

32 1375 Et par ametyst- og brillantøreclips af hvidguld 14 kt., hver prydet med større facetslebet ametyst, omgivet af talrige mindre brillanter på ialt ca ct. Udført af Willy Junget i 1960'erne. (2). DKK / Ametyst- og brillantring af hvidguld 14 kt., prydet med større rund facetslebet ametyst, omgivet af talrige mindre brillanter på ialt ca ct. Udført af Willy Junget i 1960'erne. DKK / Ametyst- og brillantlås af hvidguld 18 kt., prydet med større facetslebet ametyst, omgivet af talrige mindre brillanter på ialt ca ct. Udført af Willy Junget i 1960'erne. DKK / * Ametyst- og brillantring af hvidguld 18 kt., prydet med større hjerteformet ametyst, omgivet og flankeret af talrige brillanter. Nyfremstillet. DKK / Ametyst- og brillantring af guld og hvidguld, prydet med oval facetslebet ametyst, omgivet af brillanter. Ca DKK / * Perle- og brillantring af hvidguld 18 kt., prydet med South Sea- og Tahiti kulturperle, flankeret af 14 brillanter. Nyfremstillet. DKK / Perle- og brillantsmykkesæt af hvidguld 18 kt., bestående af halskæde samt et par tilhørende ørestikker, hver prydet med Tahiti kulturperle, hvorover to brillanter. Perlediam. 10,5 mm. 20. årh. (3). DKK / * Et par perle- og brillantørestikker af hvidguld 18 kt., hver med South Sea- og Tahiti kulturperle, hvorimellem talrige brillanter. Perlediam. 9,5-10,5 mm. Nyfremstillet. (2). DKK / * Georg Jensen & Wendel: Broche/vedhæng af guld 18 kt. med udskåret agat og rhodolit. 20. årh. DKK / * Georg Jensen: Et par øreclips af guld 18 kt., hver med udskåret agat og ametyst. 20. årh. (2). DKK / Brillantbroche af oxyderet hvidguld i form af sommerfugl, prydet med talrige sorte og hvide brillanter på ialt 5.95 ct. 20. årh. DKK / Et par brillantørestikker af hvidguld 18 kt., hver prydet med oval og dråbeformet brillant. Ialt ca ct. 20. årh. (2). DKK / Broche/vedhæng af guld 14 kt. i form af svane med udskåret onyx, talrige safirer, rubiner og brillant. 20. årh. DKK / Brillant"solitaire"ring af platin, prydet med brillant på ca ct. Udført af C.G. Hallberg i Stockholm DKK / Tahiti kulturperlehalskæde med perler i forskellige grå nuancer, lås af hvidguld, prydet med talrige brillanter. Perlediam. 12,0-15,0 mm. L. 48 cm. 21. årh. DKK / Halskæde af hvidguld 18 kt. med vedhæng, prydet med talrige brillanter, "frynser" med kultur- og onyxperler, oplukkeligt øsken. 20. årh. DKK / Brillantarmbånd af hvidguld, prydet med talrige brillanter på ialt ca ct., farve: Wesselton, klarhed: VS ifølge medfølgende certifikat. L. 17,5 cm. 20. årh. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

33 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

34 1392 Safir- og diamantring af hvidguld 14 kt., prydet med større oval facetslebet safir, omgivet af ti mindre diamanter. Ca DKK / Art deco safir- og brillantring af platin, prydet med større oval facetslebet safir på ca ct., omgivet af talrige mindre brillanter og diamanter på ialt ca ct. ifølge medfølgende certifikat. Ca DKK / * Georg Jensen & Wendel: Safir- og brillantring af hvidguld 18 kt., prydet med større oval facetslebet safir på 4.70 ct., omgivet af talrige mindre brillanter på ialt 2.16 ct. 20. årh. DKK / Safir- og brillantring af hvidguld 18 kt., prydet med større oval facetslebet safir, omgivet af talrige mindre brillanter, monteret i to rækker. 20. årh. DKK / * Georg Jensen: Safirring af guld og hvidguld 18 kt., prydet med oval facetslebet safir på 1.51 ct. 20. årh. DKK / Brillantring af platin, prydet med større brillant på ca ct., flankeret af otte mindre runde diamanter og fire baguetteslebne diamanter. 20. årh. DKK / * Topas- og brillantring af hvidguld 18 kt., prydet med større dråbeformet facetslebet blå topas på 6.74 ct., omgivet og flankeret af talrige mindre brillanter på ialt 0.50 ct. Nyfremstillet. DKK / * Et par brillantørestikker af hvidguld 18 kt., hver prydet med fire baguetteslebne diamanter, fire brillanter samt med prinsesseslebet diamant. Ialt 2.17 ct. Nyfremstillet. (2). DKK / Brillant"solitaire"ring af platin, prydet med brillant på ca ct. 21. årh. DKK / Brillantring af platin, prydet med større brillant på ca ct., farve: ca. Top Wesselton (G), klarhed: SI, flankeret af seks mindre diamanter. Sverige DKK / Brillantring af hvidguld 18 kt., prydet med tre større prinsesseslebne diamanter og talrige mindre brillanter på ialt 0.75 ct. 20. årh. DKK / Halskæde af hvidguld 18 kt. og platin, prydet med talrige større og mindre brillanter, runde og baguetteslebne diamanter (en sten mangler). L. ca. 38 cm. Ca DKK / * Georg Jensen & Wendel: Et par safir- og brillantøreclips af guld og hvidguld 18 kt., hver prydet med trekantslebet safir og talrige brillanter. 20. årh. (2). DKK / Brillant"solitaire"ring af hvidguld 18 kt., prydet med brillant på ca ct., farve: ca. Wesselton (H), klarhed: ca. P1. Ca DKK Safir- og brillantarmbånd af hvidguld 18 kt., prydet med talrige brillanter og safirer. L. 17 cm. 20. årh. DKK / Brillant"alliance"ring af hvidguld 18 kt., prydet med talrige brillanter på ialt 1.01 ct. Str. 56. Ca DKK / * Safir- og brillantarmbånd af hvidguld 18 kt., prydet med talrige facetslebne safirer på ialt 3.30 ct., hvorimellem brillanter på ialt 0.85 ct. L. 17 cm. Nyfremstillet. DKK / Brillantarmbånd af hvidguld 18 kt., prydet med 52 brillanter på ialt ca ct., farve: ca. Top Wesselton - Top Crystal, klarhed: ca. VVS - P. Udført af Willy Junget. L. 18 cm. 20. årh. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

35 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

36 1410 Safir- og brillantarmbånd af hvidguld 18 kt., prydet med talrige ovale facetslebne safirer på ialt ca ct., hvorimellem brillanter på ialt ca ct. L. 19,5 cm. 20. årh. Afbildet forrige side DKK / Brillant"solitaire"ring af platin, prydet med brillant på ca ct. 20. årh. DKK / Ole Lynggaard: Ring af hvidguld 14 kt. i moderne design, prydet med rubin, safir og brillant. Str. ca DKK / Brillant"solitaire"ring af hvidguld 14 kt., prydet med brillant på ca ct., farve: ca. Wesselton (H), klarhed: P. 21. årh. DKK / Brillanthalskæde af hvidguld 18 kt., prydet med talrige brillanter på ialt 4.92 ct. 20. årh. DKK / Et par brillantørestikker af hvidguld 18 kt., hver prydet med talrige brillanter, monteret i tre "frynser", ialt 3.57 ct. 21. årh. (2). DKK / Et par brillantørestikker af hvidguld 18 kt., hver prydet med talrige brillanter monteret i to "frynser". 21. årh. (2). DKK / Et par diamantørestikker af hvidguld 18 kt., hver prydet med større dråbeformet- og talrige mindre runde rosenslebne diamanter. 21. årh. (2). DKK / Halskæde af hvidguld 18 kt. med vedhæng prydet med brillant på ca ct. 20 årh. DKK / Lang halskæde med rosa ferskvandskulturperler. 21. årh. Perlediam. 8,5-10,5 mm. L. 126 cm. Ikke afbildet DKK / Halskæde af hvidguld 14 kt. med vedhæng, prydet med større og mindre brillanter på ialt ca ct. 21. årh. DKK / Halskæde af hvidguld 14 kt. med vedhæng i form af stjerne, prydet med talrige brillanter. L. 40 cm. 21. årh. DKK / Et par brillantørestikker af hvidguld 18 kt., hver prydet med talrige brillanter monteret i form af "frynser". 21. årh. (2). DKK / * Hjerteformet brillantvedhæng af hvidguld 18 kt., prydet med talrige brillanter på ialt 1.92 ct., oplukkeligt øsken. Nyfremstillet. DKK / * Georg Jensen & Wendel: Rubin- og brillantring af hvidguld 18 kt., prydet med større facetslebet rubin, omgivet af talrige mindre baguette- og trapezslebne diamanter. 20. årh. DKK / Rubin- og brillantring af hvidguld 18 kt., prydet med oval facetslebet rubin på ca ct., omgivet af talrige brillanter på ialt ca ct. Certifikat medfølger. 20. årh. DKK / Et par brillantørestikker af hvidguld 14 kt., hver prydet med større og mindre brillanter. Ialt ca ct. 21. årh. (2). DKK / Et par brillantørestikker af hvidguld 18 kt., hver prydet med brillant, ialt ca ct. (2). DKK / Brillanthalskæde af hvidguld 18 kt., prydet med talrige større og mindre brillanter i forløb på ialt 5.00 ct. L. 43 cm. 20. årh. DKK / Rubin- og brillantarmbånd af satineret hvidguld 18 kt., prydet med tre ovale facetslebne rubiner og talrige brillanter. L. 18 cm. 20. årh. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

37 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

38 O n l i n e a u c t i o n w w w. b r u u n - r a s m u s s e n. d k 19th Century Paintings and Old Masters at Bruun Rasmussen online Enjoy bidding on the large selection of high quality paintings and graphic works by Danish as well as international painters online. Auctions designated Online Extra contain specially selected paintings of high quality. The individual auctions are open for bidding at all hours of the day for two weeks and the hammer falls every Wednesday evening. Paintings at the current online auction can be viewed at Bruun Rasmussen's continuous previews in Copenhagen and in Vejle. Please visit our website or call for further information. 344 BRUUN RASMUSSEN bredgade AUKTION 770

39 K o m m e n d e a u k t i o n - m a l e r i e r U p c o m i n g a u c t i o n - p a i n t i n g s C.F. Aagaard: "En Loggie fra Amalfi". Hammerslag kr. / C.F. Aagaard: "A View from Amalfi". Sold for 350,000 DKK. 19th Century Paintings and Old Masters at Bruun Rasmussen Auctioneers September 2007 Italian theme Til vores kommende auktion i september søger vi bl.a. italienske malerier. Indlevering foregår indtil 15. juli. Kontakt venligst afdelingen for ældre malerier på We are looking for Italian paintings for our next auction in September. Consignment until July 15th. Please contact the department of 19th century paintings and old masters, BRUUN RASMUSSEN bredgade AUKTION

40 Charmerende Rørvig Dejligt liebhaver-sommerhus beliggende fuldstændig ugenert i et smukt område nær Dybesø i det idylliske og charmerende Rørvig. Her er kun 5-10 minutters gang til én af Danmarks bedste badestrande samt til det hyggelige by- og havneliv i Rørvig, der byder på såvel fiskehandlere, livstilsbutikker, restauranter, iskiosker, minigolf og krabbefangst for børnene. Grunden på godt m 2 er kuperet og smukt beplantet med gamle træer, rododendronbuske og bede. Bygningerne er opført i klinkbygget træ, har stråtag og er yderst velholdte. De i alt 130 m 2 i grundplan inkl. kælder er indrettet med billardstue, bar og pejs. Den store terrasse har rigeligt plads til liggestole, borde og fritidsudfoldelser og er udstyret med særskilt overdækning til de kølige sommeraftener, hvor duggen falder. Der er tale om et charmerende tre-længet sommerhus, der er ideelt for en familie med børn, da det indeholder 3 soveværelser, 2 badeværelser, 2 toiletter samt sauna. Hertil kommer et hyggeligt, åbent køkken, der er placeret i forbindelse med opholdsstuen samt den tilstødende stue. Ud over en pejs i kælderen er der yderligere 2 pejse i selve huset, som er med til at give den helt specielle sommerhusstemning. Huset fremstår meget velholdt og kan for relativt få midler moderniseres med maling samt renovering af køkken og bad. Ejendommen har været i samme families eje siden opførelsen og er derfor aldrig tidligere udbudt til salg. Kort sagt tilbyder dette sommerhus alt, hvad man kan ønske sig, og det kan til hver en tid skabe grobund for afslapning og skønne oplevelser for hele familien. Pris: DKK Bredgade København K Tel BRUUN RASMUSSEN bredgade AUKTION 770 estates@bruun-rasmussen.dk

41 information AFHENTNING Afhentning af effekter købt på traditionel auktion SKAL SKE senest 2 uger efter sidste auktionsdag (eller efter aftale). Uafhentede effekter vil herefter uden yderligere varsel blive sendt til opbevaring for købers regning og risiko. salgsresultater Hammerslags-priser fra de seneste auktioner kan ses på vores hjemmeside: Hammerslags-priser kan også fås ved at ringe til vores automatiske telefonsvarer på telefon: FOTO Fotos af alle effekter kan ses på vores hjemmeside: euro Det bydes og faktureres i danske kroner. Ved omregning fra DKK til Euro er anvendt Nationalbankens officielle valutakurs på tidspunktet for udarbejdelse af kataloget. Beløbet i Euro er afrundet til et tal, der efter Bruun Rasmussens skøn fremtræder på en præsentabel måde i forhold til beløbet i DKK. DISPATCH Collection of purchases bought at traditional auctions must be no later than 2 weeks after the last auctionday. Uncollected items will without further notice be sent into storage at the expence and risk of the buyer. sales results Sales results from the latest auctions are available at our website: Sales results are also available at our answering machine. Please call: PHOTO Photos of all items are available at our website: euro Bids and invoicing are made in DDK. For the conversion from DKK into Euro, Bruun Rasmussen has used the official rate of exchange from Denmarks Nationalbank (the Danish National Bank) at the time of preparation of the catalogue. The amount in Euro is, in Bruun Rasmussen's judgment, roughly adjusted to presentable figures. Bevaringstilstand Bruun Rasmussen henleder opmærksomheden på, at katalognumrene som udgangspunkt ikke er forsynet med oplysninger om tilstand (jvf. købskonditionernes 9). Vi henviser imidlertid til vores hjemmeside: hvor der under det enkelte katalognummer ofte er oplysninger om bevaringstilstand, reparationer o. lign. Er disse oplysninger ikke tilstrækkelige kan én af afdelingens sagkyndige kontaktes for yderligere informationer. Bankforbindelse Danske Bank Konto: IBAN: DK Swift-BIC DABADKKK virksomhedsregistrering CVR-nr. DK Condition Bruun Rasmussen draws attention to the fact that, as a rule, no information is provided regarding the condition of the lots (cf. conditions of purchase 9). However, we refer to our website: where information regarding condition, repairs, etc. can usually be found for the individual lot. Should this information be insufficient, further details can be obtained by contacting one of the experts of the department. Bankers Danske Bank Account: IBAN: DK Swift-BIC DABADKKK business registration CVR-nr. DK BRUUN RASMUSSEN bredgade AUKTION

tirsdag 28. feb. kl. 13 smykker og armbåndsure

tirsdag 28. feb. kl. 13 smykker og armbåndsure international følgende dage sælges tirsdag 28. feb. kl. 13 smykker og armbåndsure... 1-203 onsdag 1. marts kl. 13 sølv, inkl. georg jensen... 204-245 porcelæn, fajance og glas... 246-300 orientalsk kunstindustri...

tirsdag 5. sep. kl. 13 sølv smykker og armbåndsure onsdag 6. sep. kl. 13 ure og møbler

tirsdag 5. sep. kl. 13 sølv smykker og armbåndsure onsdag 6. sep. kl. 13 ure og møbler international følgende dage sælges tirsdag 5. sep. kl. 13 sølv... 1-36 smykker og armbåndsure... 37-231 onsdag 6. sep. kl. 13 ure og møbler... 232-446 torsdag 7. sep. kl. 13 møbler og skulpture... 447-596

2016 / DKK 625,- 8875/45 Collier 45cm DKK 1850, DKK 575,- BE YOUR OWN. kind of beautiful

2016 / DKK 625,- 8875/45 Collier 45cm DKK 1850, DKK 575,- BE YOUR OWN. kind of beautiful 2016 / 17 11213 DKK 625,- 8875/45 Collier 45cm DKK 1850,- BE YOUR OWN kind of beautiful 2597 DKK 575,- 1778/3 1775/3 1755/3/F med 80cm SØLV MED FERSKVANDSPERLE DKK 300,- DKK 425,- SØLV 1778/2 1775/1 By

smykker vinter 2010 Malouca smykkedesign Fenrisgade 1, 5. th. 2200 København N tel. 2621 2809 linda_jensen@me.com Danske Bank 0252-4205655706

smykker vinter 2010 Malouca smykkedesign Fenrisgade 1, 5. th. 2200 København N tel. 2621 2809 linda_jensen@me.com Danske Bank 0252-4205655706 smykker vinter 2010 Malouca smykkedesign Fenrisgade 1, 5. th. 2200 København N tel. 2621 2809 linda_jensen@me.com Danske Bank 0252-4205655706 Dodningehoveder halskæder + vedhæng Vedhæng til halskæde med

HARTMANN S WHITE DIAMOND COLLECTION

HARTMANN S WHITE DIAMOND COLLECTION HARTMANN S WHITE DIAMOND COLLECTION HARTMANN S WHITE DIAMOND COLLECTION WHITE DIAMOND COLLECTION Diamanterne Intet materiale skaber så intenst spil, brillans og blændende lysrefleksion som diamanten. Hos

Nr. 18 Spring / Summer 2013 Addicted to jewellery

Nr. 18 Spring / Summer 2013 Addicted to jewellery Nr. 18 Spring / Summer 2013 Addicted to jewellery www.k-z.dk På Medina - forsiden Øresmykke/4001318... 395 kr. Øresmykke/4001045... 595 kr. FLORA halssmykke, 90 cm/6203577... 1.475 kr. FLORA ring/6205574...

CVR nr : Momsnr : DK Konto : Bank : SIMU BANK

CVR nr : Momsnr : DK Konto : Bank : SIMU BANK Safir A/Sim Ejlskovsgade 3 DK-5000 Odense C Tlf.nr. : +45 6545 2070 Fax : +45 6545 2087 E-mail : saf@tietgen.dk CVR nr : 520016 Momsnr : DK52001610 Konto : 15216208 Bank : SIMU BANK Så er Safir A/Sim på

through autumn and winter

through autumn and winter 2015 / 16 Color me softly through autumn and winter 1729/1 DKK 195,- 1729/3 med 45cm 1729/3/R 1730/3/R Vi tager forbehold for evt. trykfejl, prisændringer og udsolgte varer - alle priser er vejledende

Choice Byou s smykke katalog er kommet på gaden.

Choice Byou s smykke katalog er kommet på gaden. Choice Byou s smykke katalog er kommet på gaden. Her er der en god oversigt over vores varesortiment, som vi kan tilbyde dig. Vi håber på at du kan lide de varer vi har så I kan få lyst til at handle på

AUKTION FOR MAKE-A-WISH ØNSKEFONDEN DANMARK

AUKTION FOR MAKE-A-WISH ØNSKEFONDEN DANMARK AUKTION FOR MAKE-A-WISH ØNSKEFONDEN DANMARK - HJÆLP OS MED AT HJÆLPE ANDRE - HJÆLP OS - MED AT OPFYLDE ØNSKER Hos Make-A-Wish Ønskefonden sætter vi altid børnene i centrum, og vores fornemmeste opgave

HARTMANN S 101 E A R R I NGS COLLECTION

HARTMANN S 101 E A R R I NGS COLLECTION HARTMANN S 101 E A R R I NGS COLLECTION HARTMANN S ØRERINGSKATALOG 101 muligheder D en første kontakt med et nyt menneske er ansigtet og øjnene. Men også ørerne er en stor del af vores afkodning af hinanden.

appetizers Kæder for enhver smag Farver og romantik Sandek udformer smykkesten, glas og perlemor til æbler og hjerter med kæder af organza og gummi.

appetizers Kæder for enhver smag Farver og romantik Sandek udformer smykkesten, glas og perlemor til æbler og hjerter med kæder af organza og gummi. 24 Farver og romantik Sandek udformer smykkesten, glas og perlemor til æbler og hjerter med kæder af organza og gummi. San Links of Joy, stand C3-44 Kæder for enhver smag Stenform tilbyder kæder i sølv,

EFTERÅRSKOLLEKTION 2011

EFTERÅRSKOLLEKTION 2011 Dagmarkors by LUND Copenhagen Nyfortolkninger af Lund Copenhagens klassiske Dagmarkors, designet af Marianne Eriksen Scott-Hansen. Fåes i hhv. hvid og sort ægte emalje i hhv. sølv og sølv forgyldt. Korsets

Shopping. Love PAVE` Nyhed. Årets julegaveide. Luk op og oplev vores smukke Love Collection nyheder midt i kataloget

Shopping. Love PAVE` Nyhed. Årets julegaveide. Luk op og oplev vores smukke Love Collection nyheder midt i kataloget Annoncetillæg til Det Grønne Område og Villabyerne, uge 47, år 2014. Shopping Nyhed Love PAVE` Årets julegaveide Luk op og oplev vores smukke Love Collection nyheder midt i kataloget Vi elsker at give

S d MA on E am DR Di

S d MA on E am DR Di Diamond DREAMS Forsiden: Argyle fem-stensring med i alt 2,24 ct. kr. 49.500,- Argyle vedhæng med i alt 0,69 ct. kr. 16.900,- Argyle dråbeørehængere med i alt 1,73 ct. kr. 39.500,- Argyle dråbering med

ENJOY DIAMOND DEDICATION YOUR

ENJOY DIAMOND DEDICATION YOUR ENJOY YOUR DIAMOND DEDICATION Christine Hvelplund Christine Hvelplund er dedikeret til diamanter. Funklende, eventyrlige og eksklusive diamanter, som i enkle og også mere sofistikerede sammensætninger

Sølv 211209 7,0 mm Kr. 1.150,- Med zirconia 211209Z Kr. 1.425,-

Sølv 211209 7,0 mm Kr. 1.150,- Med zirconia 211209Z Kr. 1.425,- 3. udgave Håndlavede smykker I dette katalog præsenterer vi et stort udvalg af vores håndlavede massive smykker, der alle er fremstillet på egen fabrik i Danmark. På denne side kan du se en lille del af

Summer 2011. SAFARITUR til Kenya. Se mere på side 2

Summer 2011. SAFARITUR til Kenya. Se mere på side 2 Summer 2011 V I N D E N SAFARITUR til Kenya Se mere på side 2 B Y A A G A A R D Eternity er en bytteserie, som kan byttes inden for 2 år. Hør mere hos din guldsmed! ØRERINGE FRA 0.10 CT 8 KT 2275,-/14

CHANTI KVALITETSSMYKKER PÅ NETTET SPAR 25% - 70%

CHANTI KVALITETSSMYKKER PÅ NETTET SPAR 25% - 70% CHANTI KVALITETSSMYKKER PÅ NETTET SPAR 25% - 70% Brilliance by Chanti Introduktion www.chanti.dk fordele og kvalitet i alle led CHANTI blev grundlagt i 1995, og lige fra starten blev der satset på at sælge

Rød guld (med hvidgulds eftekter) Vejl uds DKK. carat

Rød guld (med hvidgulds eftekter) Vejl uds DKK. carat Prisliste August 2014 DANMARK 14kt. Rødguld, 14kt. Palladiumshvidguld Brillanter: Top Wesselton - VS Side 1 48R ring 0,25 ct 2097706 26.400,- 52R Ring 0,38 ct 8125159 33.800,- 4136458 36.850,- 108R Herrering

Nr. 19 Autumn / Winter 2013 Presented by Medina

Nr. 19 Autumn / Winter 2013 Presented by Medina Nr. 19 Autumn / Winter 2013 Presented by Medina På Medina forsiden Multikæde, forgyldt stål/1003567... 785 kr. Multikæde, armbånd, forgyldt stål/1004567... STORY armbånd og charm/5404249... 595 kr. m.

Mirrors 2011. presented by. kat.357-2

TIL LIVETS SÆRLIGE ØJEBLIKKE

TIL LIVETS SÆRLIGE ØJEBLIKKE TIL LIVETS SÆRLIGE ØJEBLIKKE Kærlighed går aldrig af mode, og med vores LOVE katalog kommer vi rundt om nogle af livets helt store øjeblikke, som bør markeres med smykker, der kan holde hele livet og langt

Gaveidé! 498,- Før 596,- Ørestikker og Halssmykke med cubic zirkonia. smykkerne købt hver for sig 298,- pr. del BSE20140, BSP20155 998,-

Gaveidé! 498,- Før 596,- Ørestikker og Halssmykke med cubic zirkonia. smykkerne købt hver for sig 298,- pr. del BSE20140, BSP20155 998,- Gaveidé! HUSK! VALENTINE'S DAY 14. februar 998,- HalsHalssmykke i rose eller hvid guld med cubic zirkonia (Pris pr. halssmykke) BGP10566, BGP10566.01, BGP20270 Hele sættet nu 498,- Før 596,- Ørestikker

priserne er vejledende - der tages forbehold for trykfejl, ændringer i metalpriser samt valuta

priserne er vejledende - der tages forbehold for trykfejl, ændringer i metalpriser samt valuta H E I R I N G model mona photographer hasse nielsen stylist sassie barré makeup/hair anne staunsager assistent isa kristiansen retouche color club jewellery design frits heiring print zeuner grafisk layout

Dansk Design & Produktion

Dansk Design & Produktion H E I R I N G J E W E L R Y Dansk Design & Produktion Feather fra Heiring er dansk design og produceres i Danmark. Smykket er i sølv forgyldt, sort oxyderet eller rhodineret. I serien findes der tre størrelser

dit personlige smykke kharisma kollektionen

dit personlige smykke kharisma kollektionen dit personlige smykke kharisma kollektionen mellem kharisma øreringe, sølv kharisma kollektionen Grundformen i de originale Kharisma øreringe er et svunget stykke ædelmetal, der starter sin bevægelse et

Smykkekæden Forår/sommer 2010

Smykkekæden Forår/sommer 2010 Smykkekæden Forår/sommer 2010 Velkommen til Smykkekædens forårskollektion Se priserne på s. 28 Smykker fra forsiden: Ørestikker Forgyldt 445,- Sølv 395,- Vedh. inkl. kæde Forgyldt 595,- Sølv 495,- Ørehænger

KÆRLIGHED, KUNST OG HÅNDVÆRK ER NURANS PASSION.

KÆRLIGHED, KUNST OG HÅNDVÆRK ER NURANS PASSION. WEDDING by Nuran 2 KÆRLIGHED, KUNST OG HÅNDVÆRK ER NURANS PASSION. NURAN er et dansk guldsmedefirma med et stort sortiment af vielsesringe og brillantsmykker. Vi sætter kvalitet og håndværk i første række,

EFTERÅR / VINTER 2013

EFTERÅR / VINTER 2013 EFTERÅR / VINTER 2013 SØLV EFTERÅR / VINTER 2013 WORLD OF JEWELLERY BYAAGAARD.COM SOFIE LASSEN-KAHLKE 2 Sæsonens smykkemode præsenteres denne vinter af Sofie Lassen-Kahlke, som med stil og elegance inspirerer

Smykkegaver fra Deres guldsmed

Smykkegaver fra Deres guldsmed Smykkegaver fra Deres guldsmed Lucky Earrings 925 Sterlingsølv Rho & Forgyldt Lucky Collier 925 Sterlingsølv Rho & Forgyldt 5053 Matteret 550,- 5058-D26 5055-D1 Snow-flake 1950,- u/kæde Onyx 795,- 5054

Julens 498,- BEDSTE GAVEIDÉER får du hos Plaza. Diamant. Nu 5 998,- Før 8 998,- Solitaire diamantring i hvid eller rød guld 0,26ct.

Julens 498,- BEDSTE GAVEIDÉER får du hos Plaza. Diamant. Nu 5 998,- Før 8 998,- Solitaire diamantring i hvid eller rød guld 0,26ct. Julens BEDSTE GAVEIDÉER får du hos Plaza Diamant 498,- Halssmykker i sølv med diamanter Pris pr. halssmykke KSP80321.01, KSP70993, KSP71065 Nu 5 998,- Før 8 998,- Solitaire diamantring i hvid eller rød

Lucky Earrings 925 Sterlingsølv Rho & Forgyldt. Lucky Collier 925 Sterlingsølv Rho & Forgyldt

Lucky Earrings 925 Sterlingsølv Rho & Forgyldt. Lucky Collier 925 Sterlingsølv Rho & Forgyldt Lucky Earrings 925 Sterlingsølv Rho & Forgyldt Lucky Collier 925 Sterlingsølv Rho & Forgyldt 5053 Matteret 550,- 5058-D26 5055-D1 Snow-flake 1950,- u/kæde Onyx 795,- 5054 Matteret 650,- 5055-D8 Topaz m/kæde

Smykkekollektionerne sælges verden over til glæde for kvinder og mænd i alle aldre. Dansk Design Håndlavet i Danmark

Smykkekollektionerne sælges verden over til glæde for kvinder og mænd i alle aldre. Dansk Design Håndlavet i Danmark H E I R I N G J E W E L R Y D E N M A R K Heiring Jewelry Denmark blev grundlagt i 1976 af guldsmed Frits Heiring. Efter at have studeret i København købte han et lille værksted med tilhørende butik i

Ice. Ice RHODINERET/ROSA FORGYLDT SØLV. < Vist på modellen / ØREHÆNGER 495,- HALSKÆDE 450, /

Ice. Ice RHODINERET/ROSA FORGYLDT SØLV. < Vist på modellen / ØREHÆNGER 495,- HALSKÆDE 450, / Kollektion 2016/17 RHODINERET/ROSA FORGYLDT SØLV < Vist på modellen ØRESTIKKER 695,- HALSKÆDE 795,- 10192174 / 16192174 Ice ØRESTIKKER 695,- HALSKÆDE 795,- 10192174 / 16192174 ØREHÆNGER 495,- HALSKÆDE

NIELSEN ALUMINIUMS PROFILER

NIELSEN ALUMINIUMS PROFILER Profil 2 pr 2-01 Guld blank 2-03 Sølv blank 2-04 Sølv mat 50/25 152,5 2-16 Sort blank 2-21 sort mat Profil 3 pr. 3-03 Sølv blank 3-04 Sølv mat 3-16 Sort blank 3-21 Sort mat 3-56 Hvid blank 3-150 Florentiner

byaagaard.com SPRING / SUMMER 2013

byaagaard.com SPRING / SUMMER 2013 byaagaard.com SPRING / SUMMER 2013 INSPIRATION 07. 08. 17. 19. 22. 27. 29. 30. INDHOLD 05. SILVER JEWELLERY 06. MEMOOIR 17. CONNECTIONS 19. GOLD JEWELLERY 26. LIVING2GETHER 29. JEWELLERY FOR MEN 30. FROM

Udstilling: Den Kongelige Ballet. 17 danske designere. har skabt hver deres unikke. smykke til en karakter i balletten. La Bayadère.

Udstilling: Den Kongelige Ballet. 17 danske designere. har skabt hver deres unikke. smykke til en karakter i balletten. La Bayadère. 6, 2012 17 danske designere har skabt hver deres unikke smykke til en karakter i balletten La Bayadère. mykkerne kan ses på en stor udstilling i forbindelse ongelig korpsdanser Louise Østergaard bærer

ET STORT PARTI SMYKKER: HOLLYWOOD COLLECTION TOM TAYLOR PIERRE CARDIN AAGAARD COLLECTION PERLER, SØLV, STÅL ET STORT PARTI SMYKKER: HOLLYWOOD COLLECTION TOM TAYLOR PIERRE CARDIN AAGAARD COLLECTION PERLER, SØLV, STÅL SMYKKENYKKER.DK IKKE under konkurs (Hillerød - Sjælland) Eftersyn den 15. december 2009 kl. 15

Side 1 af 9. SEPA Direct Debit Betalingsaftaler Vejledning

Trolling Master Bornholm 2016 Nyhedsbrev nr. 5

Trolling Master Bornholm 2016 Nyhedsbrev nr. 5 Trolling Master Bornholm 2016 Nyhedsbrev nr. 5 English version further down Kim Finne med 11 kg laks Laksen blev fanget i denne uge øst for Bornholm ud for Nexø. Et andet eksempel er her to laks taget

Guldsmeden Torben Hardenberg i GreenSquare 26. november december 2016

Guldsmeden Torben Hardenberg i GreenSquare 26. november december 2016 Guldsmeden Torben Hardenberg i GreenSquare 26. november - 23. december 2016 E: info@torbenhardenberg.dk www torbenhardenberg.dk side 1 1 Ugle. "Du ligner en mus i mine øjne". Sterlingsølv Kr. 41.800,00

Trolling Master Bornholm 2016 Nyhedsbrev nr. 6

AUTUMN / WINTER 2014

AUTUMN / WINTER 2014 UTUMN / WINTER 2014 ØRERINGE 795,- HLSKÆDE 595,- 08981691 / 04331691-8 KT GULD MED KULTURPERLER FORSIDEN: ØRERINGE 950,- RING 995,- 03991717 / 21621293 - SØLV MED UI zirkoni FØLG os på faebook.om/byaagaard

Gade & Juul 15-16. Inspiration

Gade & Juul 15-16. Inspiration Gade & Juul 15-16 Inspiration Vidste du... Som værtinde til et smykkeparty, får du % af dagens salg til selv at shoppe for. 2 Der tages forbehold for udsolgte varer, samt trykfejl. For alle varenr. og

- spar altid min. 20 %, (er fratrukket)

- spar altid min. 20 %, (er fratrukket) SMYKKER OG URE 1 1. - spar altid min. 20 %, (er fratrukket) 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 1. 28683/5+6 : 9kt kr. 10.625,- 14kt kr. 15.525,2. 20422/5 : 9kt kr. 5.954,- 14kt kr. 7.877,3. 28702/2,5+3 : 9kt kr. 7.140,-

H E I R I N G. summerdreams. s p r i n g 2 010

H E I R I N G. summerdreams. s p r i n g 2 010 H E I R I N G summerdreams s p r i n g 010 H E I R I N G 0 1 0 focus on the product 3 1 4 1. Ring i sølv med 18 karat guld og blå topas pris dkr. 3.660,- / skr. 5.5,- / nok. 4.305,- / 495,-. Ring i sølv

Enjoy. diamond. your. dedication

Enjoy. diamond. your. dedication Enjoy your diamond dedication Boheme, luxury, Everyday & forever Christine Hvelplund Christine Hvelplund Christine Hvelplund er dedikeret til diamanter. Funklende, eventyrlige og eksklusive diamanter,

Gadeoptræden & Gademusik København 2010

Gadeoptræden & Gademusik København 2010 Gadeoptræden & Gademusik København 2010 Gadeoptræde og gademusik er velkommen på byens gågader og pladser uden tilladelse, så længe du tager hensyn og følger et sæt simple regler. GADEOPTRÆDEN I KØBENHAVN

UDSØGTE ALLIANCE- OG RÆKKERINGE

UDSØGTE ALLIANCE- OG RÆKKERINGE ONLINE MAGASIN EKSKLUSIVE DIAMANTER & SMYKKER MAJ 2018 UDSØGTE ALLIANCE- OG RÆKKERINGE MIX & MATCH DINE FAVORITTER EN TIDLØS ALLIANCE Hos Hartmann s har vi gennem årene oplevet, at allianceringen er gået

fine art + antiques International auction 836

fine art + antiques International auction 836 fine art + antiques International auction 836 F ine art + ant iques International auction 836 auction 27 november - 6 December 2012 preview Thursday 22 november 3 pm - 6 pm Friday 23 november 11 am - 5

Nyhed i Safir A/Sim. Vi har netop udvidet vores sortiment. Vi sælger nu smykker fra. Kranz & Ziegler og Kleopatra

Nyhed i Safir A/Sim. Vi har netop udvidet vores sortiment. Vi sælger nu smykker fra. Kranz & Ziegler og Kleopatra Nyhed i Safir A/Sim Vi har netop udvidet vores sortiment Vi sælger nu smykker fra Kranz & Ziegler og Kleopatra Se vores fantastiske priser i kataloget Safir A/Sim Ejlskovsgade 3 DK-5000 Odense C Tlf.nr.

November hilsner fra NORDJYSKE Medier, Distributionen

Help / Hjælp

Help / Hjælp Home page Lisa & Petur www.lisapetur.dk Help / Hjælp Help / Hjælp General The purpose of our Homepage is to allow external access to pictures and videos taken/made by the Gunnarsson family. The Association

SILKEVEJ Jewelry & Accessories. catalogue

SILKEVEJ Jewelry & Accessories. catalogue SILKEVEJ Jewelry & Accessories catalogue JEWELRY- FLOWER COLLECTION Kode: Flow01 Pris: Dkr.325 Materiale: 18K Guldbelagt messing Kode: Flow02 Pris: Dkr.325 Materiale: 18K Guldbelagt messing Ørestikker

Trolling Master Bornholm 2016 Nyhedsbrev nr. 3

fine art + antiques international auction 845

fine art + antiques international auction 845 fine art + antiques international auction 845 FINE ART + ANTIQUES International auction 845 AUCTION 26 November - 5 December 2013 PREVIEW Thursday 21 November 3 pm - 6 pm Friday 22 November 11 am - 5 pm

KÆMPE TILBUD PÅ OVER 140 VARER FRA ENERGETIX

KÆMPE TILBUD PÅ OVER 140 VARER FRA ENERGETIX 1 BESTIL VARER PÅ aagaards.smykker@gmail.com eller tlf: 40460608 KÆMPE TILBUD PÅ OVER 140 VARER FRA ENERGETIX BESTILLING: SKRIV NUMRER OG STØRRELSE PÅ SMYKKET OG SEND DET I EN MAIL. VÆLG PORTO: SE S.20

Himalayan Treasures ApS under konkurs v/mazanti-andersen Korsø Jensen (18 Karat guldsmykker m. rubiner og diamanter)

Himalayan Treasures ApS under konkurs v/mazanti-andersen Korsø Jensen (18 Karat guldsmykker m. rubiner og diamanter) 19. oktober 2016 Himalayan Treasures ApS under konkurs v/mazanti-andersen Korsø Jensen (18 Karat guldsmykker m. rubiner og diamanter) Eftersyn: 10. oktober 2016 fra kl. 14.00 til kl. 15.00 Amaliegade 10,

HA-SPAD MEDIA KIT

HA-SPAD MEDIA KIT HA-SPAD0223185808 2017 MEDIA KIT 147,912 1,064,820 WITH 55.6% MOBILE 3.76 (4.24 MOBILE) Source: Omniture Nov. 16 - Jan 17; Nielsen PRIZM 2015, Compete June 2014 - June 2015 Average USA Today Cars.com

FINE ART + ANTIQUES. International auction 849

FINE ART + ANTIQUES. International auction 849 FINE ART + ANTIQUES International auction 849 FINE ART + ANTIQUES International auction 849 AUCTION 10-19 June 2014 PREVIEW Wednesday 4 June 2 pm - 5 pm Thursday 5 June 11 am - 4 pm Friday 6 June 11 am

Historien om en ikonisk vase

Trolling Master Bornholm 2016 Nyhedsbrev nr. 8

H E I R I N G H E I R I N G H e i r i n g e r d a n s k d e s i g n o g p e r f e k t i o n g e n n e m m e r e e n d 3 0 å r. D e t e r s m y k k e r a f t i d l ø s k l a s s i s k e l e g a n c e o

fine art + antiques International auction 831

fine art + antiques International auction 831 fine art + antiques International auction 831 F ine art + ant iques International auction 831 auction 18-27 September 2012 preview Thursday 13 September 3 pm - 6 pm Friday 14 September 11 am - 5 pm Saturday

Timetable will be aviable after sep. 5. when the sing up ends. Provicius timetable on the next sites. English Information about the race. Practise Friday oct. 9 from 12.00 to 23.00 Saturday oct. 10. door open at 8.00 to breakfast/coffee Both days it will be possible to buy food and drinks in the racecenter.

Et godt glas vin PDF. ==>Download: Et godt glas vin PDF ebook

Et godt glas vin PDF. ==>Download: Et godt glas vin PDF ebook Et godt glas vin PDF ==>Download: Et godt glas vin PDF ebook Et godt glas vin PDF - Are you searching for Et godt glas vin Books? Now, you will be happy that at this time Et godt glas vin PDF is available

TA BUSSEN - LINIE 888 - HURTIGT BILLIGT BEHAGELIGT NEMT KØBENHAVN SILKEBORG ÅRHUS THISTED AALBORG KUN 120 KR. til Århus og Silkeborg. Aalborg og Thisted kun 140 kr. Ovenstående priser er for studerende

WINTHER SHOW 14 5/12 10/1 2015

Dette certifikat giver godkendelsesindehaveren rettighed til at markedsføre nedenstående byggevare med Godkendt til drikkevand -mærkning i Danmark.

Dette certifikat giver godkendelsesindehaveren rettighed til at markedsføre nedenstående byggevare med Godkendt til drikkevand -mærkning i Danmark. CERTIFIKAT GODKENDELSE 04/00026 Udstedt: 18. september 2015 Udløber: 17. september 2018 Udstedt i henhold til bekendtgørelse nr. 666 af 20. maj 2015 om udstedelse af godkendelser for byggevarer i kontakt

Nyhedsmail, december 2013 (scroll down for English version)

INGEN HASTVÆRK! NO RUSH!

INGEN HASTVÆRK! NO RUSH! INGEN HASTVÆRK! NO RUSH! Keld Jensen Nr. 52, december 2018 No. 52, December 2018 Ingen hastværk! Vær nu helt ærlig! Hvornår har du sidst opholdt dig længere tid et sted i naturen? Uden hastværk. Uden unødvendig

VILD MED GAVER PRIISHOLM TOG PRISEN READY TO GO. A growing love VIND SMYKKER FOR KR. Lene Nystrøm. Sofie Lassen-Kahlke.

VILD MED GAVER PRIISHOLM TOG PRISEN READY TO GO. A growing love VIND SMYKKER FOR KR. Lene Nystrøm. Sofie Lassen-Kahlke. JEWELLERY MAGAZINE Lene Nystrøm READY TO GO Sofie Lassen-Kahlke VILD MED GAVER A growing love VIND SMYKKER FOR 10.000 KR. Herresmykker PRIISHOLM TOG PRISEN Design jeres egne ringe Gå ind på byaagaard.com/living2gether

Kataloget er gældende fra den , og indtil

Kataloget er gældende fra den , og indtil Kataloget er gældende fra den 08-06-2016, og indtil 30-09-2016. Safir A/Sim Ejlskovsgade 3 DK-5000 Odense C CVR nr. : 520016 Tlf.nr. : +45 6545 2070 Momsnr. : DK52001610 Fax Konto : 15216208 Bank : SIMU

TYPE FORTRYLLENDE FORLOVELSESRINGE FIND HENDES ONLINE MAGASIN EKSKLUSIVE DIAMANTER & SMYKKER JANUAR De 10 mest populære forlovelsesringe

TYPE FORTRYLLENDE FORLOVELSESRINGE FIND HENDES ONLINE MAGASIN EKSKLUSIVE DIAMANTER & SMYKKER JANUAR De 10 mest populære forlovelsesringe ONLINE MAGASIN EKSKLUSIVE DIAMANTER & SMYKKER JANUAR 2019 68 FORTRYLLENDE FORLOVELSESRINGE FIND HENDES TYPE Se side 6 De 10 mest populære forlovelsesringe Læs mere på side 18 SIG DET, SÅ HELE VERDEN KAN

Copyright 2017 Maria Wulff

Copyright 2017 Maria Wulff Tak til: / Thanks to: / Zum Dank : Charlotte Pohlmann, Susanne Warnick, Susanne Sørensen, Nice Inthyo Matwara, Anne Marie Bro Hofbauer, Alice Kerr-Wilson, Torben Schmidt Tekst: / Text: Lilly Matthiesen

VÆRD AT VIDE SMYKKER

VÆRD AT VIDE SMYKKER VÆRD AT VIDE OM SMYKKER S MYK DIG SMUK Det kan være svært at købe smykker. Hvad skal jeg se efter? Hvad bør jeg vide? De fleste kan fornemme, hvad der klæder dem bedst skulle dette ikke være tilfældet,

Nyhedsbrev #82. ye Varer:

Nyhedsbrev #82. ye Varer: Oktober 2011 Nyhedsbrev #82 ye Varer: www.nettedesign.dk 71235 71244 71236 71233 Rå små nugget. ca. 4 x 6 mm. Rå nugget. ca. 8-10 mm. Terning 4 mm. 71234 71232 71242 71243 Vedhæng Irregulær facon. 15 x

Auktioner ApS sælger aktiver fra dødsbo

Auktioner ApS sælger aktiver fra dødsbo 22. februar 2017 Auktioner ApS sælger aktiver fra dødsbo IKKE under konkurs (9 Smykker) Eftersyn: 7. marts 2017 fra kl. 11.00 til kl. 11.30 Strandvejen 60, 2900 Hellerup kun efter tilmelding dagen inden

Sommer 2009. www.sequoyah.dk

Sommer 2009. www.sequoyah.dk Sommer 2009 www.sequoyah.dk I august er der igen 30% Sequoyah Egilsgade 22 2300 Copenhagen S Kingdom of Denmark rabat på alle vores gule, blå, lilla, grønne, champagne og brune diamanter. tlf. +45 7026

DANISH OPEN FARRIER CHAMPIONSHIP 2019

DANISH OPEN FARRIER CHAMPIONSHIP 2019 2019 MCH MESSECENTER HERNING 7. 9. MARTS ARRANGED BY We proudly present our sponsors/vores sponsorer: Main sponsor/hovedsponsor: MUSTAD Ib Jessen ApS Special-butikken Herning Silverback Chaps Smedjeriet

CERTIFIKAT CERTIFICATE

CERTIFIKAT CERTIFICATE CERTIFIKAT CERTIFICATE GODKENDELSE NR. / APPROVAL NO.: 03/00117 UDSTEDT / DATE OF ISSUE: 15-11-2017 UDLØBER / EXPIRY DATE: 14-11-2022 Dette certifikat er udstedt i henhold til bekendtgørelse nr. 1007 af

Trolling Master Bornholm 2016 Nyhedsbrev nr. 3 Trolling Master Bornholm 2016 Nyhedsbrev nr. 3 English version further down Fremragende vejr og laks hele vejen rundt om øen Weekendens fremragende vejr (se selv de bare arme) lokkede mange bornholmske