Download "moderne auktion 756 f ø l g e n d e d a g e s æ l g e s k u n s t d e s i g n"

2 moderne auktion 756 f ø l g e n d e d a g e s æ l g e s k u n s t mandag 3. april kl. 19 cobra tirsdag 4. april kl. 13 dansk privatsamling cobra grafik kl. 17 nutidskunst onsdag 5. april kl. 13 nutidskunst torsdag 6. april kl. 13 klassisk modernisme d e s i g n torsdag 6. april kl. 14 kunsthåndværk sølv africana torsdag 6. april kl. 17 møbler og design fredag 7. april kl. 13 møbler og design der bydes og faktureres i danske kroner vurderingerne i euro kan ses på se omregningstabel på side: 306 afbildet på katalogets omslag: katalognr. 323 købskonditioner findes bagest i kataloget

3 m o d e r n e k u n s t m a l e r i e r o g g r a f i k a u k t i o n mandag den 3. april til fredag den 7. april 2006 e f t e r s y n onsdag 29. marts kl torsdag 30. marts kl fredag 31. marts kl lørdag 1. april kl søndag 2. april kl mandag 3. april kl B r u u n R a s m u s s e n k u n s ta u k t i o n e r Bredgade 33 DK-1260 København K Tel Fax bredgade@bruun-rasmussen.dk

4 modern auction 756 d ay s o f s a l e a r t monday 3 april 7 pm cobra tuesday 4 april 1 pm danish private collection cobra prints pm contemporary art wednesday 5 april 1 pm contemporary art thursday 6 april 1 pm classic modern art d e s i g n thursday 6 april 2 pm decorative arts and design silver tribal art thursday 6 april 5 pm furniture and design friday 7 april 1 pm furniture and design bids and invoicing are made in DKK estimates in euro can be seen at see exchange table page: 306 reproduced on the cover of this catalogue: lot 323 VAT regulations and conditions of sale at the back of the catalogue

5 m o d e r n a r t p a i n t i n g s a n d p r i n t s a u c t i o n monday 3 april to friday 7 april 2006 p r e v i e w wednesday 29 march 3 pm - 6 pm thursday 30 march 10 am - 5 pm friday 31 march 10 am - 5 pm saturday 1 april 11 am - 4 pm sunday 2 april 11 am - 4 pm monday 3 april 10 am - 2 pm B r u u n R a s m u s s e n k u n s ta u k t i o n e r Bredgade 33 DK-1260 Copenhagen K Tel Fax bredgade@bruun-rasmussen.dk

6 Peter Christmas-Møller Niels Raben Anneline Schjødt Pedersen Lise Miller Bertram Peter Beck Bruun Rasmussen Aarhus

7 dansk privatsamling tirsdag den 4. april kl. 13 katalog nr

8 DANSK PRIVATSAMLING 101 CD EJLER BILLE f. Odder 1910, d Figurkomposition. Sign. Bille 49. Oliekridt på papir. Lysmål 26 x 20,5. Afbildet CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst "Ole med ballon". Sign. på bagsiden Heerup Olie på finér. 47 x 41. Udstillet: "Heerup 60", Louisiana, Humlebæk, 18. november december 1967, kat. nr. 27. Afbildet CD EGILL JACOBSEN f. København 1910, d. sst Maskekomposition. Usign. Farvekridt på papir. Lysmål 28 x 20. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

9 104 CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst "Dragen". Sign. Heerup 58. Olie på lærred. 120 x 65. Udstillet: Biennalen São Paulo, septembernovember Udstillingsmærkat på bagsiden. Udstillet: "Heerup 60", Louisiana, Humlebæk, 18. november december 1967, kat. nr Afbildet CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst "Guds øje", Skulptur af granit, delvist dekoreret med rød og blå maling. H. 17. B. 48. D. 28. Udstillet: "Heerup 60", Louisiana, Humlebæk, 18. november december 1967, kat. nr Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756 9

10 DANSK PRIVATSAMLING CD RICHARD MORTENSEN f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993 Selvportræt, ca Usign. Olie på lærred. 49 x 43. Afbildet CD RICHARD MORTENSEN f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993 Komposition. Sign. R.M. 30. VIII. 43. Tusch på papir. 22 x 29, samt armbånd af sterlingsølv med samme tegning indgraveret og indlagt i emalje. Stemplet mestermærke MBH i hjerte (antagelig Marianne Borum Hansen, Klampenborg ) Denmark Sterling Handmade. B. 6. Diam. 7. (2). Litteratur: Jan Würtz Frandsen: "Richard Mortensen. Afklaringens År Besættelse og rekonstruktion", fig. 187, gengivet s Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

11 CD RICHARD MORTENSEN f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993 "Svensk ko", Ryd, juni Usign. Olie på lærred. 43 x 36. Litteratur: Jan Würtz Frandsen: "Richard Mortensen: Ungdomsårene Mellem surrealisme og abstraktion", fig. 114, gengivet s. 106 og omtalt s. 108: "Mortensen malede i foråret 1934 stadig billeder i forlængelse af "Erotikkens mystik", To tegninger med samme tema er omtalt s. 110: "Karakteren er grotesk erotisk; og især i flere tegninger, der ligger op til denne sommers hovedmotiv "svensk ko", er kvinden skildret som monstrum, som planteagtig og indvoldsbehængt figur, hvis væsen er ubevidst og fortærende." Proveniens: Tidligere i fru Elise Johansen's samling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

12 DANSK PRIVATSAMLING CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst "Hus", Skulptur af granit, delvist dekoreret med rød, gul og grøn. H. 23. B. 24. Udstillet: "Heerup 60", Louisiana, Humlebæk, 18. november december 1967, kat. nr Afbildet CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst "Hjertefod", Skulptur af kalksten, delvist dekoreret med rød maling. H. 19. Udstillet: "Heerup 60", Louisiana, Humlebæk, 18. november december 1967, kat. nr Afbildet COBRA-BIBLIOTEKET "Cobra-Biblioteket", Kassette med 15 kunstnermonografier. Fransk udgave. Komplet med omslag. Trykt hos I. Chr. Sørensen. Litteratur: Asger Jorn: Van de Loo nr. 103 og 104. Afbildet CD EGILL JACOBSEN f. København 1910, d. sst Maskekomposition. Usign. Farvekridt på papir. Lysmål 28 x 20. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

13 CD RICHARD MORTENSEN f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993 "Figurbillede". Sign. på bagsiden R.M og overbemalet 6. juli Olie på lærred. 91 x 68. Litteratur: Jan Würtz Frandsen: "Richard Mortensen: Afklaringens år Besættelse og rekonstruktion", fig. 151, gengivet s Udstillet: "Corner-Høstudstillingen", København, 1942, kat. nr Udstillet: "XXX Biennale Internazionale d'arte di Venezia", Venedig, Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

14 DANSK PRIVATSAMLING 114 CD HENRY HEERUP 114 f. København 1907, d. sst "Opstilling". Sign. Heerup 45 samt på bagsiden Heerup. Olie på pap. 66 x 89. Udstillet: "Heerup 60", Louisiana, Humlebæk, 18. november december 1967, kat. nr. 77. Afbildet CD EJLER BILLE f. Odder 1910, d Figurkomposition. Sign. E. Bille 49. Oliekridt på papir. Lysmål 26 x 20. Afbildet CD RICHARD MORTENSEN f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993 "Røde Kro Teater", ca Usign. Olie og akvarel på papir. Lysmål 64,5 x 85,5. Litteratur: Jan Würtz Frandsen: "Richard Mortensen. Ungsomsårene Mellem surrealisme og abstraktion", fig. 7, gengivet s. 31: "Til gymnasie- og universitetsårenes miljø hørte det nu nedlagte Røde Kro Teater... Både foran Røde Kro Teater og blandt bakkernes huse satte Mortensen lærreder op". Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

15 CD RICHARD MORTENSEN f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993 Portræt, Madonna, foråret Usign. Olie på lærred. 55 x 43. Litteratur: Jan Würtz Frandsen: "Richard Mortensen: Afklaringens år Besættelse og rekonstruktion", fig. 21, gengivet s. 32 og omtalt s. 28: "Henvisningerne er tydelige til Picassos portræthoveder, der i rig variation er repræsenteret i 'Cahiers d'art' Det er sådanne 'kubistiske' duftende indfald, Mortensen i løbet af april måned varierer et kvindemotiv i tegninger og malede portrætter, som ham kalder dem". Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

16 DANSK PRIVATSAMLING 118 CD EJLER BILLE f. Odder 1910, d Figurkomposition. Sign. Ejler Bille 49. Oliekridt på papir. Lysmål 26,5 x 20,5. Afbildet CD EGILL JACOBSEN f. København 1910, d. sst Maskekomposition. Usign. Farvekridt på papir. Lysmål 28 x 20. Afbildet CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst Figur, ca Skulptur af sandsten. H. 35. B. 36. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

17 CD RICHARD MORTENSEN f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993 Komposition, Usign. Olie på lærred. 64 x 90. Litteratur: Jan Würtz Frandsen: "Richard Mortensen: Afklaringens år Besættelse og rekonstruktion", fig. 224, gengivet s Afbildet CD RICHARD MORTENSEN f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993 Komposition. Sign. på bagsiden Richard Mortensen 2. Nov. 42. Akvarel og tusch på papir. 28 x 22. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

18 DANSK PRIVATSAMLING CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst Karl d. 12. Sign. Heerup 51. Olie på lærred. 45 x 65. Udstillet: "Heerup 60", Louisiana, Humlebæk, 18. november december 1967, kat. nr Afbildet CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst Kanin, Skulptur af marmor. H. 36. Udstillet: "Heerup 60", Louisiana, Humlebæk, 18. november december 1967, kat. nr Afbildet CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst Organisk komposition. Sign. Heerup 58. Bemalet serveringsbakke. 60 x 47 x 5. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

19 CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst "Hanen", Skraldeskulptur. Diam. 40. Udstillet: "Heerup 60", Louisiana, Humlebæk, 18. november december 1967, kat. nr Afbildet CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst På havet. Sign. Heerup 44. Olie på lærred. 38 x 42. Udstillet: "Heerup 60", Louisiana, Humlebæk, 18. november december 1967, kat. nr. 84. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

20 DANSK PRIVATSAMLING CD RICHARD MORTENSEN f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993 To kompositioner. Usign. Tusch på papir. Hver bladstørrelse 31,5 x 47,5. (2). Afbildet CD RICHARD MORTENSEN f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993 "Og kejseren kom frem og sagde: God Morgen". Sign. Mortensen 13.XII.45. Kostumeudkast til kejseren i "Nattergalen". Tusch på papir. Lysmål 61 x 42. Afbildet CD RICHARD MORTENSEN f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993 Komposition. Sign. R.M Tusch på papir. Bladstørrelse 25 x 33. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

21 CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst Komposition. Sign. Heerup 68. Olie på finérplade. 41 x 84. U.r. Afbildet CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst Barn i vugge, Skulptur af granit. H. 32. L. 50. Udstillet: "Heerup 60", Louisiana, Humlebæk, 18. november december 1967, kat. nr Afbildet CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst "Bidronningen og Drengen" (1956). Sign. Heerup d Bemalet linoleumssnit. Lysmål 60 x 36. Litteratur: Jvf. Moestrup nr Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

22 DANSK PRIVATSAMLING CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst "Hjertevinduet" (Nissen på besøg, 1950). Sign. Heerup Bemalet linoleumssnit. Lysmål 26 x 16 og "Hundehvalpen" (1958). Sign. Heerup med dedikation. Bemalet linoleumssnit. Lysmål 16 x 23. (2). Afbildet CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst "Paradisets Have" (Det tabte paradis). Sign. Heerup 53 (snit). Linoleumssnit. Lysmål 74 x 39. Litteratur: Jvf. Moestrup nr Afbildet CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst "Legedage", Otte kompositioner. Alle sign. Heerup, I/XXV. Litografier i farver. Lysmål 44 x 50,5. (8). Litteratur: Moestrup nr Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

23 cobra TIRsdag den 4. april katalog nr

24 COBRA 137 CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst Skulptur af udhugget klæbersten. H. 31. L. 54. B. 13. Afbildet CD CORNEILLE f. Liège 1922 Figurkomposition. Sign. Corneille 55. Tallerken af fajance, dekoreret med hvid, grøn, blå, sort og rød glasur. H. 2. Diam. 24. Afbildet CD MOGENS BALLE f. København 1921, d. Asminderup 1988 Komposition. Sign. Balle. Olie på papir. Lysmål 28 x 48. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

25 140 CD PIERRE WEMAËRE f. Comines 1913 "Il m'embête". Sign. P Wemaëre 95 samt på bagsiden P Wemaëre 95, 889. Olie på lærred. 70 x 56. Udstillet: "Pierre Wemaëre", Galerie Egelund, København, 1997, gengivet i farver i kataloget. Afbildet CD MOGENS BALLE f. København 1921, d. Asminderup 1988 Komposition. Sign. MB. Olie på lærred. 39 x 46. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

26 COBRA 142 CD ASGER JORN 142 f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 Tallerken af brændt ler, polykromt dekoreret med figurer og navnet Klaus Jorn (dedikation). Udført i Sorring. Sign. Asger Jorn H. 3. Diam. 21. Nr. 101 i Jorns egen fortegnelse. Afbildet CD CORNEILLE 143 f. Liège 1922 Kvinde og fugl. Relief af blå-, hvid- og sortglaseret stentøj. Sign. Corneille 98, mærket 35/40, 43, 1998, stemplet F. Delille Paris samt atelier/studio JM Foubert. 44 x 53 Afbildet CD CORNEILLE f. Liège 1922 Les oiseaux au theatre. Sign. Corneille 2002, 8/100. Skulptur af bemalet træ. 35 x 31 x 11. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

27 CD CORNEILLE f. Liège 1922 "Femme et oiseau", Sculpture sur bois XVIII. Sign. Corneille, 3/8. Relief af polykromt bemalet træ. Multiple. 100 x 80 x 15. Litteratur: "Corneille: Sculptures en bois polychrome", Guy Pieters Gallery, 11. september - 4. oktober 1993, gengivet helsides. Afbildet CD MOGENS BALLE f. København 1921, d. Asminderup 1988 Komposition. Sign. M.B. Olie på træ (trykstok). 55 x 37. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

28 COBRA 147 CD KNUD NIELSEN f. Fredensborg 1916 Komposition. Sign. Knud N 87. Akryl på lærred. 100 x 81. Afbildet CD KNUD NIELSEN f. Fredensborg 1916 Fem små kompositioner udført som postkort, heraf tre monteret i én ramme. Fire sign. Knud N, heraf to hhv. 50 og 51. Alle udført i begyndelsen af 1950'erne. Gouache, akvarel, tusch, blyant og oliekridt på papir. Bladstørrelse x 8,5-9. (3). Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

29 149 CD KNUD NIELSEN f. Fredensborg 1916 Figurkomposition. Sign. Knud N 92. Akryl på lærred. 81 x 81. Afbildet CD MOGENS BALLE f. København 1921, d. Asminderup 1988 "Toredos". Sign. M.B. Olie på lærred. 38 x 46. Afbildet CD KNUD NIELSEN f. Fredensborg 1916 Komposition. Sign. på bagsiden Knud N. 48. Olie på lærred. 45 x 56. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

30 COBRA CD CHRISTIAN DOTREMONT f. Tervuren 1922, d. Buizingen 1979 Komposition, Usign. Tusch på papir. 40 x 40. Proveniens: Erhvervet direkte fra kunstneren af den nuværende ejer. Afbildet CD CHRISTIAN DOTREMONT f. Tervuren 1922, d. Buizingen 1979 Komposition, Usign. Tusch på papir. 40 x 40. Proveniens: Erhvervet direkte fra kunstneren af den nuværende ejer. Afbildet CD CHRISTIAN DOTREMONT f. Tervuren 1922, d. Buizingen 1979 Komposition, Usign. Tusch på papir. 40 x 40. Proveniens: Erhvervet direkte fra kunstneren af den nuværende ejer. Afbildet CD CHRISTIAN DOTREMONT f. Tervuren 1922, d. Buizingen 1979 Komposition, Usign. Tusch på papir. 40 x 40. Proveniens: Erhvervet direkte fra kunstneren af den nuværende ejer. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

31 156 CD CORNEILLE f. Liège 1922 Komposition. Sign. Corneille 48. Tusch på papir. Bladstørrelse 26 x 22,5. Udstillet: "Corneille", Carl-Henning Pedersen og Else Alfelts Museum, Herning, Afbildet CD LUCEBERT f. Amsterdam 1924, d Figurkomposition. Sign. Lucebert 50. Tusch og akvarel på papir. Lysmål 21 x 33. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

32 COBRA 158 CD EUGÈNE BRANDS f. Amsterdam 1913 "Take care", Sign. Brands 4/51. Olie på papir. Lysmål 47 x 37. Proveniens: Court Gallery, København. Afbildet CD CHRISTIAN DOTREMONT f. Tervuren 1922, d. Buizingen 1979 "Oui - Non". Sign. C.D Farvekridt på papir. 27 x 21. Afbildet CD SVAVAR GUDNASON f. Hornafjord 1909, d Komposition. Sign. Svavar. Oliekridt på papir. Lysmål 20 x 28,5. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

33 161 CD SVAVAR GUDNASON f. Hornafjord 1909, d Komposition. Sign. Svavar 45. Akvarel på papir. 27 x 20. Afbildet CD LUCEBERT f. Amsterdam 1924, d Figurkomposition. Sign. Lucebert 52. Akvarel og oliekridt på papir. Lysmål 26 x 20. Afbildet CD SVAVAR GUDNASON f. Hornafjord 1909, d Komposition. Sign. Svavar 62. Akvarel og oliekridt på papir. Lysmål 45,5 x 60,5. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

34 COBRA CD ELSE ALFELT f. København 1910, d. sst "Universum". Sign. på bagsiden Else Alfelt 52. Olie på krydsfinér. 126 x 107. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

35 CD CARL-HENNING PEDERSEN f. København 1913 "Blå lykkefugl". Sign. på bagsiden Carl-Henning Pedersen, Molesmes Olie på lærred. 124 x 104. Udstillet: Sonja Henie Museum, Oslo Udstillet: Lissabon, Portugal Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

36 COBRA 166 CD MOGENS BALLE f. København 1921, d. Asminderup 1988 Komposition, Sign. M.B. Olie på lærred. 30 x 40. Afbildet CD MOGENS BALLE f. København 1921, d. Asminderup 1988 Figurkomposition. Sign. MB. Olie på lærred. 39 x 46. Afbildet CD MOGENS BALLE f. København 1921, d. Asminderup 1988 Figurkomposition, ca Sign. M.B. Olie på lærred. 51 x 61. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

37 CD KEES VAN BOHEMEN f. La Haye 1929 Komposition. Sign. K. Bohemen. Olie på lærred. 47 x 58. Afbildet CD KNUD NIELSEN f. Fredensborg 1916 "Høstfolk", Sign. Knud N. Akryl på lærred. 66 x 81. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

38 COBRA 171 CD PIERRE WEMAËRE f. Comines 1913 "Allégresse". Sign. P. Wemaëre 70. Olie på lærred. 73 x 92. Afbildet CD MOGENS BALLE f. København 1921, d. Asminderup 1988 Komposition. Sign. MB. Olie på lærred. 38 x 46. Afbildet CD CORNEILLE f. Liège 1922 "Le doux felins de l'ete". Sign. Corneille 98 samt på bagsiden, med stempler, 15/40. Relief af stentøj, dekoreret med polykrom glasur. Multiple. 51 x 73. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

39 CD KAREL APPEL f. Amsterdam 1921 "Jumping Fox with Green Virgin". Sign. Appel, E.A. på etiket på bagsiden. Edition 50 ekspl. Bemalet relief af træ, monteret i plexiglaskasse. Multiple. Udført for Editions Press, San Francisco. 61 x 70. Afbildet CD CORNEILLE f. Liège 1922 Fugl. Sign. Corneille 98, 82/99. Figur af polykromt bemalet gips. Multiple. H. 50. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

40 COBRA 176 CD CHRISTIAN DOTREMONT f. Tervuren 1922, d. Buizingen 1979 "Une renontre lithographique la vagabonds". Begge breve sign. Dotremont 1973, Janvier 1973, Bruxelles. Tusch på papir. To breve samt udkast. Bladstørrelse 35,5 x 26,5. U.r. (3). Afbildet CD SERGE VANDERCAM f "L'Homme de Tollund (L'Execution)". Sign. på bagsiden Serge 62. Gouache på papir. Lysmål 61 x 85. Afbildet CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst To kompositioner. Begge sign. Heerup. To blyantstegninger på papir. 18 x 22 og 22 x 18. (2). Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

41 179 CD EGILL JACOBSEN f. København 1910, d. sst Rød og blå maske. Sign. EJ 18/3-69. Farvekridt og tusch på papir. 31 x 24. Afbildet CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 Komposition. Blyant og farvekridt på pergament. Sign. Jorn. Trykmærke fra Erker-Presse, St. Gallen. Lysmål 70 x 52. U.r. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

42 COBRA 181 CD LUCEBERT f. Amsterdam 1924, d "Eenoog is koning" (One eyed is king). Sign. Lucebert 10.V.59. Gouache, tusch og akvarel på papir. Lysmål 27 x 21. Afbildet CD LUCEBERT f. Amsterdam 1924, d Figurkomposition. Sign. Lucebert II.70. Oliekridt på papir. Lysmål 26 x 20. Afbildet CD MOGENS BALLE f. København 1921, d. Asminderup 1988 Komposition. Sign. Balle. Olie på papir. Lysmål 25 x 32. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

43 CD JEAN-MICHEL ATLAN f. Constantine 1913, d. Paris 1960 Figurkomposition, ca Sign. Atlan. Oliekridt på papir. Lysmål 30 x 36. Proveniens: Galerie des Etats-Unis, Cannes. Afbildet CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst "Ved Arnofloden, Florens". Sign. Heerup 50. Akvarel og blyant på papir. Lysmål 40 x 31. Afbildet CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst "Velkomst". Sign. Heerup. Farvekridt på papir. Lysmål 47 x 49. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

44 COBRA CD EUGÈNE BRANDS f. Amsterdam 1913 "Kompositie". Sign. E.B. og på bagsiden Brands 16. feb , No Gouache på papir. Bladstørrelse 50 x 56. Afbildet CD EUGÈNE BRANDS f. Amsterdam 1913 Palet. Sign. Brands. Gouache på papir. 13 x 22. Afbildet CD MOGENS BALLE OG CHRISTIAN DOTREMONT "Cocacoladumheden". Sign. Dotremont og MB. Collage med gouache, tusch og akvarel. Bladstørrelse 26 x 31. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

45 CD LUCEBERT f. Amsterdam 1924, d Figurkomposition. Sign. Lucebert, 77 VIII. 15. Akvarel og oliekridt på papir. 24 x 34. Afbildet CD CHRISTIAN DOTREMONT f. Tervuren 1922, d. Buizingen 1979 Komposition. Sign. Dotremont. Tusch på papir. Lysmål 26,5 x 19. Afbildet CD EGILL JACOBSEN f. København 1910, d. sst Maskekomposition. Sign. E.J Blyant på papir. 11 x 15. Proveniens: Tidligere i Redaktør Gunnar Jespersens samling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

46 COBRA CD EGILL JACOBSEN f. København 1910, d. sst Masker. Sign. EJ 12/3-49. Farvekridt, tusch og blyant på papir. 28 x 21. Afbildet CD SVAVAR GUDNASON f. Hornafjord 1909, d Komposition. Sign. Svavar 44. Oliekridt på papir. Lysmål 22 x 28. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

47 CD JACQUES DOUCET f. Boulogne-sur-Seine 1924, d. Paris 1994 "Trace du quotidien"/"spår av vardagen XI", Sign. Doucet. Gouache på karton med collage. Bladstørrelse 64 x 50. Litteratur: Corneille og Joseph Paul Schneider: "Jacques Doucet: Traces du quotidien", 1989, gengivet helsides i farver s. 45. Afbildet CD MOGENS BALLE f. København 1921, d. Asminderup 1988 Komposition, Sign. M.B. Olie, akvarel og oliekridt på papir med collage, monteret på lærred. 81 x 66. Afbildet CD ANTON ROOSKENS f. Griendtsveen 1906, d. Amsterdam 1976 Komposition. Sign. på bagsiden A. Rooskens Olie på masonit. 50 x 60. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

48 COBRA 198 CD PIERRE ALECHINSKY f. Bruxelles 1927 "Papier de mur". Sign. Alechinsky 1983, 12/35. Akvatinte radering med akvarel på Japan papir. 96 x 65. Litteratur: "Litos perpetra Pierre Alechinsky", Fundación Amigos Museo de Bellas Artes, kat. nr. 71, gengivet s. 35. Afbildet CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 Figurkomposition. Sign. på bagsiden Asger med jule-nytårshilsen til tidligere ejer, samt tryksign. Jorn 55. Håndkoloreret kartoffeltryk i farver. Kun udført i få ekspl. 10 x 15. Litteratur: Troels Andersen: Asger Jorn: En biografi. Årene , et tilsvarende tryk gengivet og omtalt s. 39. Litteratur: Van de Loo nr Afbildet side CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 Tallerken af drejet lertøj, modelleret i relief i form af gedebuk, dekoreret med grøn og brun glasur. Sign. Jorn 1953, H. 3. Diam. 18. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

49 grafik TIRsdag den 4. april katalog nr

50 GRAFIK Dansk privatsamling af J. F. Willumsen grafik Nr CD J. F. WILLUMSEN f. København 1863, d. Cannes 1958 "Nøgen Kriger". Sign. J.F. Willumsen Ætsning, akvatinte og kludetone, 3. tilstand. Lysmål 48 x 30. Litteratur: Sigurd Schultz: "Willumsens grafik", 1961, kat. nr. 70. Afbildet CD J. F. WILLUMSEN f. København 1863, d. Cannes 1958 "Kone, der skærer Sten". Sign. J.F. Willumsen 1895 samt i pladen J.F. Willumsen Ætsning. Samt "Forstudie til Judith og Holofernes" (1920). Usign., 3. eller 4. tilstand. Ætsning og akvatinte. Lysmål 17 x 25 og 32 x 25. (2). Litteratur: Sigurd Schultz: "Willumsens grafik", 1961, nr. 9 og nr. 69. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

51 203 CD J. F. WILLUMSEN f. København 1863, d. Cannes 1958 "Invationen". Sign. J.F. Willumsen 1917, no. 25. Koldnål, ætsning og akvatinte, 9. tilstand. Lysmål 47 x 63. Litteratur: Sigurd Schultz: "Willumsens grafik", 1961, kat. nr. 59, gengivet s. 53. Litteratur: "J.F. Willumsen: Mine erindringer". Berlingske Forlag 1953, gengivet s Litteratur: Buurgård: "J.F. Willumsen: Bjerget. Kvinden. Selvet" gengivet s. 52. Afbildet CD J. F. WILLUMSEN f. København 1863, d. Cannes 1958 "Miss Edith Cavell's Martyrium". Sign. J.F. Willumsen 1916, 7. tilstand. Ætsning og kludetone. Lysmål 69 x 49. Litteratur: Sigurd Schultz: "Willumsens grafik", 1961, nr. 42. Litteratur: "J.F. Willumsen: Mine erindringer", Berlingske Forlag, 1953, gengivet helsides s Afbildet CD J. F. WILLUMSEN f. København 1863, d. Cannes 1958 "Den belgiske Fange", Sign. J.F. Willumsen. Ætsning og akvatinte, 2. eller 3. tilstand. Bladstørrelse 47 x 60. Litteratur: Sigurd Schultz: "Willumsens grafik", 1961, nr. 68, gengivet s. 63. Litteratur: "J.F. Willumsen: Mine erindringer". Berlingske Forlag 1953, gengivet s Litteratur: Buurgård: "J.F. Willumsen: Bjerget. Kvinden. Selvet", gengivet s. 52. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

52 GRAFIK 206 CD J. F. WILLUMSEN f. København 1863, d. Cannes 1958 "Den rare Hundekone". Sign. J.F. Willumsen Ætsning, koldnål og akvatinte, 2. tilstand. Bladstørrelse 50 x 31. Litteratur: Sigurd Schultz: "Willumsens grafik", 1961, nr. 63. Litteratur: Buurgård: "J.F. Willumsen: Bjerget. Kvinden. Selvet", gengivet s. 52. Afbildet CD J. F. WILLUMSEN f. København 1863, d. Cannes 1958 "Raadmand Philipsen, Lorgnet med Snor", Opus 71, Sign. J.F. Willumsen. Litografi. Lysmål 37 x 28 samt "Docent Wanscher siddende. Stort Format", Opus 70, Usign. Litografi. Bladstørrelse 75 x 66. (2). Litteratur: Sigurd Schultz: "Willumsens grafik", 1961, nr. 175 og nr Proveniens: "Raadmand Philipsen, Lorgnet med Snor" fra I.C.T. Levinsens samling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

53 CD J. F. WILLUMSEN f. København 1863, d. Cannes 1958 "Det nationale Spøgelse, med hilsende Officer", Sign. J.F. Willumsen. Litografi. Lysmål 59 x 47. Samt "Legende Amoriner", Opus 60B, Usign. Litografi i farver. Bladstørrelse 51 x 65. (2). Litteratur: Sigurd Schultz: "Willumsens grafik", 1961, nr. 171 og nr Litteratur: Buurgård: "J.F. Willumsen: Bjerget. Kvinden. Selvet". "Det nationale Spøgelse, med hilsende Officer", gengivet s. 50. Afbildet CD J. F. WILLUMSEN f. København 1863, d. Cannes 1958 "Willumsen's Atelier-Udstilling 1910". Trykkermærke: Cato litho Eta. Usign. Litografisk plakat i farver, trykt i to dele. Lysmål 141 x 97. Litteratur: Sigurd Schultz: "Willumsens grafik", 1961, nr Litteratur: Lars Dybdahl: "Den danske plakat", 1994, gengivet i farver, fig. 83, s. 134, omtalt s Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

54 GRAFIK CD PABLO PICASSO f. Malaga 1881, d. Mougins 1973 "Le taureau noir", Sign. Picasso med rødt kridt. Lavis sur zinc. Dateret i trykpladen Dimanche Bladstørrelse 49,7 x 66. Litteratur: Mourlot nr. 89. Litteratur: Bloch nr Litteratur: Geiser-Valentin nr. 47. Afbildet CD HENRI MATISSE f. Cateau-Cambrésis 1869, d. Nice 1954 "Bédouine au large visage", Sign. H. Matisse, 22/25. Akvatinte. Bladstørrelse 50,5 x 38. Litteratur: Duthuit nr. 780, planche nr Proveniens: Grosserer Louis F. Foghts samling. Proveniens: Erik Olesens samling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

55 CD PABLO PICASSO f. Malaga 1881, d. Mougins 1973 "Francoise sur fond gris", Sign. Picasso, 13/50. Litografi på blågråt Ingres Canson papir, monteret på Arches papir. Billedstørrelse 62,6 x 47; Bladstørrelse 74 x 55,2. Litteratur: Mourlot nr Litteratur: Bloch nr Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

56 GRAFIK 213 CD EDVARD MUNCH f. Løten, Hedmark 1863, d. Ekely 1944 "Tigeren" ("The Tiger"). Fra serien "Alfa og Omega", Sign. E. Munch. Litografi. Trykt af Dansk Reproduktionsanstalt, København. Bladstørrelse 37,3-37,8 x 46,2-46,5. Lysmål 35 x 44. Litteratur: Schiefler nr Litteratur: Gerd Woll nr Proveniens: Erik Olesens samling. Afbildet CD MAURICE DE VLAMINCK f. 1876, d "Environs de Triel", Sign. Vlaminck, N 3. Litografi. Trykt hos Charlot Frères, Paris. Udgivet af Galerie Simon, Paris. Lysmål 47 x 58. Litteratur: Katalin von Walterskirchen: "Maurice de Vlaminck: Werkverzeichnis des graphischen Werkes" nr. 166 b. Afbildet PIERRE AUGUSTE RENOIR f. Limoges 1841, d. Cagnes 1919 "Femmes au chapeaux. Sign. med tusch Renoir. Koldnålsradering. Papir vandmærket med våbenskjold. Bladstørrelse 24-24,3 x 20,5-20,8. Proveniens: Erik Olesens samling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

57 HENRI DE TOULOUSE-LAUTREC f. Albi 1864, d. Malromé 1901 "Frontispice pour Elles", Sign. T-Lautrec. Litografi i farver. Vandmærke G. Pellet-T. Lautrec. To toldstempler på bagsiden: Zoll og Douane Paris Centrale. Bladstørrelse 52 x 40,2. Litteratur: Adhémar nr Proveniens: Erik Olesens samling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

58 GRAFIK CD PABLO PICASSO f. Malaga 1881, d. Mougins 1973 Corrida de toros. Sign. Picasso, 178/200. Akvatinte i farver efter maleri. Trykt hos Aldo Crommelynck Grav. Lysmål 52 x 67. Afbildet CD GEORGES BRAQUE f. Argenteuil 1882, d. Paris 1963 "Lettera Amorosa" (Georges Braque-René Char), Sign. G. Braque, V/XXV. Litografi i farver på Japan papir. Lysmål 72 x 52. Litteratur: Valier nr Litteratur: Mourlot nr Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

59 CD PABLO PICASSO f. Malaga 1881, d. Mougins 1973 "La barre d'appui", Firdelt komposition. Sign. Picasso, 3/18. Sukker akvatinte på indfarvet grønt papir. Bladstørrelse 41 x 30. Sjældent tryk. Litteratur: Bloch nr. 295a. Litteratur: Baer nr Proveniens: Erik Olesens samling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

60 GRAFIK CD ERIK A. FRANDSEN f. Randers 1957 "Grundbilleder". Suite på 18 raderinger i farver. Alle blade sign. Erik A. Frandsen 88, 3/10. Udført hos Niels Borch Jensen, København. Bladstørrelse 61 x 100. (18). Der findes en serie på henholdsvis Trapholt. Kunstmuseum i Kolding og på Horsens Kunstmuseum. Litteratur: "Dansk grafik i dette århundrede", 1989, omtalt s Litteratur: Steffen Hejlskov Larsen: "Grundvilkår". I: Billedkunst, juli 2000, gengivet s Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

61 CD MARTIN KIPPENBERGER f. Dortmund 1953, d. Wien 1997 "The Raft of Medusa" Portfolio med 14 litografier. Alle blade sign. 8/26. Edition Martin Kippenberger, Hostrup-Pedersen & Johansen, København Bladstørrelser 56 x 76 og 76 x 56. I original kassette. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

62 GRAFIK CD PIERRE SOULAGES f. Rodez 1919 Komposition. Sign. Soulages, 3/115. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 76. Afbildet CD GEORGES BRAQUE f. Argenteuil 1882, d. Paris 1963 "Paroles peintes". Sign. G. Braque, X/XXV samt pladesign. G.B. Akvatinte radering i farver. Trykt hos Visat, Paris. Bladstørrelse 56,5 x 38. Litteratur: Valier nr Afbildet JAMES ROSENQUIST f. Grand Forks, Dakota North, USA 1933 Komposition. Sign. Rosenquist 1979, 11/78. Radering. Bladstørrelse 58 x 100. Afbildet CD GEORGES BRAQUE f. Argenteuil 1882, d. Paris 1963 Flyvende fugl samt kvinde i profil, Komposition fra "Cinq poésies en hommage à Georges Braque". Sign. G. Braque, 9/25, Epreuve d'artiste. Litografi i farver på Japan papir. Trykt hos Mourlot. Bladstørrelse 55 x 70. Litteratur: Valier nr Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

63 CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "Entrée de Secours". Suite med ni raderinger i farver. Alle blade sign. Jorn 71, 1/100. Udgivet af Éditions Georges Visat, Paris Bladstørrelse 66 x 50. I original kassette. Litteratur: Van de Loo nr Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

64 GRAFIK CD MARC CHAGALL f. Vitebsk 1887, d. St. Paul de Vence 1985 "La sirène au poète", Sign. Marc Chagall, 123/150. Litografi i farver, trykt på Arches papir. Udgivet af Mourlot. Lysmål 65 x 47. Litteratur: Sorlier nr. CS 27. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

65 CD MARC CHAGALL f. Vitebsk 1887, d. St. Paul de Vence 1985 "La flûte enchantée", Sign. Marc Chagall, 154/200. Litografi i farver. Trykt på Arches papir. Udgivet af Sorlier. Lysmål 100 x 65. Litteratur: Sorlier nr. CS 38. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

66 GRAFIK 229 CD JOAN MIRÓ f. Barcelona 1893, d. Palma de Mallorca 1983 "Homenatge a Joan Prats", Sign. Miró, 67/75. Nr. 1 af serie på 15. Litografi i farver. Trykt og publiceret af Poligrafa, Barcelona. Lysmål 63 x 83. Litteratur: Cramer nr Afbildet CD JOAN MIRÓ f. Barcelona 1893, d. Palma de Mallorca 1983 Komposition fra "Joan Miró Lithographie II", Sign. Miró, XXV/LXXX. Litografi i farver. Trykt hos Mourlot, Paris. Lysmål 40 x 57. Litteratur: Maeght nr Afbildet CD PIERRE ALECHINSKY f. Bruxelles 1927 "Chute seule". Sign. Alechinsky 1979, 4/35. Radering på Japan papir. Lysmål 40 x 65. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

67 CD PIERRE ALECHINSKY f. Bruxelles 1927 "Reponse muette". Sign. Alechinsky 1988, 26/70. Akvatinte i farver. Bladstørrelse 180 x 90. Afbildet CD PIERRE ALECHINSKY f. Bruxelles 1927 "Ou êtes-vous?". Sign. Alechinsky 1988, 13/70. Akvatinte i farver. Bladstørrelse 188 x 94. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

68 GRAFIK 234 CD JOAN MIRÓ f. Barcelona 1893, d. Palma de Mallorca 1983 "Gaudí II", Sign. Miró, 23/50. Radering i farver. Lysmål 56 x 38. Litteratur: Dupin nr Afbildet CD JOAN MIRÓ 234 f. Barcelona 1893, d. Palma de Mallorca 1983 "La Rhinocérine", Sign. Miro, 12/50. Litografi i farver. Bladstørrelse 120 x 77,5. Litteratur: Maeght nr Afbildet CD JOHN PIPER f. 1903, d Figurkomposition. Sign. John Piper, 78/100. Akvatinte-radering i farver på papir. Bladstørrelse 60 x 50. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

69 CD PABLO PICASSO f. Malaga 1881, d. Mougins 1973 "Le départ". Sign. Picasso, 4/50. Dateret i trykplade. Litografi i farver. Bladstørrelse 53,5 x 65. Litteratur: Mourlot nr Litteratur: Bloch nr Proveniens: Erik Olesens samling. Afbildet CD MARC CHAGALL f. Vitebsk 1887, d. St. Paul de Vence 1985 "Paysan à l'horloge", Paris Sign. Marc Chagall, 42/50. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 41. Litteratur: Mourlot nr Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

70 GRAFIK CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "Raderinger 1942 af Asger Jørgensen. Eget tryk". Mappe med syv raderinger på Kina papir betitlet hhv. "La mélodie humaine", "Caresse géologique", "La pensée encombrante II", "L'innocence impure", variant af "Les ondes courtes" samt en med ubekendt titel og en uden titel. Desuden en radering på omslaget betitlet "Skøjteløberen". Alle sign. Asger J eller Asger Jørgensen 42. Raderingen på omslaget sign. Asger J. Lysmål 15 x 25, 27,5 x 14, 27 x 22, 27 x 21,5, 23 x 27, 25 x 17,5, 26,5 x 18,5 og bladstørrelse 10,8 x 10,8. (7). Litteratur: Van de Loo nr. 11, 38, 47, 52, variant af 53, 54a og 56. (En af raderingerne er ikke i fortegnelsen). Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

71 240 GUY ATKINS "Jorn in Scandinavia ", "Asger Jorn: The Crucial Years " og "Asger Jorn: The Final Years ". Tre bøger. Borgens Forlag. (3). Afbildet CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "Pensèes en l'air". Fra "Entrée des Secours". Sign. Jorn 71, 47/100. Radering i farver. Bladstørrelse 66 x 50. Litteratur: Van de Loo nr Afbildet CD PIERRE ALECHINSKY f. Bruxelles 1927 "Chute seule". Sign. Alechinsky 1979, 12/35. Radering på Japan papir. Lysmål 38 x 64. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

72 GRAFIK CD PABLO PICASSO f. Malaga 1881, d. Mougins 1973 L artiste et son modèle. Sign. Picasso, 27/50, trykdateret I. Ætsning. Bladstørrelse 28 x 35. Litteratur: Bloch nr Litteratur: Louise Leiris nr Afbildet CD HENRY MOORE f. Castleford i Yorkshire 1898, d. Much-Hadham 1986 "Reclining figure", Sign. Moore, L 23/25. Ætsning. Udgivet af Louisiana. Trykt hos Atelier Lacourière et Frélaut, Paris. Lysmål 20 x 26. Litteratur: Patrick Cramer: "Henry Moore: Catalogue of graphic work", 1980, vol. III, , kat. nr Afbildet CD MICHAEL KVIUM f. Horsens 1955 "Kvindebilleder I-III". Alle blade sign. Kvium 86, 3/50. Tre koldnålsraderinger. Bladstørrelse 38 x 52. U.r. (3) Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

73 SAM FRANCIS f. San Mateo, Californien 1923, d. Santa Monica 1994 Mappe indeholdende syv litografier i farver. Udført i perioden Alle blade sign. Sam Francis, H.C. 3/20. Udgivet af Éditions Daniel Papierski, Paris. Trykt hos l'atelier Gardner Lithograph, Buena Park, Californien, Bladstørrelse 76 x 56. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

74 GRAFIK CD PIERRE ALECHINSKY f. Bruxelles 1927 "L'eau à la lucarne". Sign. med rødt Alechinsky, 1985, 11/26. Litografi. Bladstørrelse 160 x 120. Litteratur: "Litos perpetra Pierre Alechinsky", Fundación Amigos Museo de Bellas Artes, kat. nr. 84. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

75 CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "Die zwei Elemente". Sign. Jorn 70, 79/85. To-delt litografi i farver. Udgivet af Edition van de Loo, München. Trykt hos Fratelli Pozzo, Torino. Lysmål 217 x 147,5. Litteratur: Van de Loo nr Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

76 GRAFIK CD THÉO TOBIASSE f. Jaffa i Israel 1927 "The song of songs of King Salomon". Kassette med 12 litografier i farver. Alle blade sign. Théo Tobiasse, E.A. 12/30. Udgivet af Leon Amiel, Paris, New York, Bladstørrelse 56 x 76 og 76 x 56. Afbildet CD FRIEDENSREICH HUNDERTWASSER f. Wien 1928, d. New Zealand 2000 "Die Häuser hängen unter den Wiesen", 1971/1972. Sign. Hundertwasser Friedensreich 171/300, mærket 1709/3000. Serigrafi i farver. Blad nr. 9 fra Regentag-suiten. Blindstempel Scholler Stern. Bladstørrelse 49 x 67. Litteratur: Koschatzky nr. 52. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

77 ANDY WARHOL f. Philadelphia 1930, d. New York 1987 "Queen Margrethe II" fra suiten "Reigning Queens (Royal Edition, Diamond Dust)", Sign. Andy Warhol, R 8/30. Serigrafi i farver med diamantstøv. Trykt hos Rupert Jasen Smith, New York. Publiceret af Mulder, Amsterdam. Bladstørrelse 100 x 80. Litteratur: Feldman & Schellman nr. II. 343, gengivet s Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

78 GRAFIK BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

79 CD BERNARD BUFFET f. Paris 1928 "Homme qui crache du feu". Sign. Bernard Buffet, 51/120. Litografi i farver. Bladstørrelse 72 x 51. U.r. Afbildet CD MIMMO PALADINO f. Paduli 1948 "Primitiv og moderne kunst". Sign. Mimmo Paladino 1986, 8/110. Udstillingsplakat fra Lousiana. Træsnit i farver. Bladstørrelse 122 x 80. Afbildet CD PER KIRKEBY f. København 1938 "Per Kirkeby Skulpturer", Den Frie Udstillingsbygning. Sign. P.K. 85, 44/50. Offset i farver. Bladstørrelse 155 x 111. Afbildet CD JOAN MIRÓ f. Barcelona 1893, d. Palma de Mallorca 1983 Komposition, Sign. Miró, 60/75. Fra mappen "Quelques fleurs pour des amis". Litografi i farver. Lysmål 40 x 32. Litteratur: Maeght nr Afbildet CD MAURICE ESTÈVE f. Culan, Cher 1904, d "Le Prince", Sign. Estève, 146/220. Litografi i farver. Lysmål 53 x 36. Litteratur: Prudhomme et Moestrup nr. 19. Afbildet CD BERNARD BUFFET f. Paris 1928 Le singe, Sign. Bernard Buffet, 51/120. Litografi i farver. Bladstørrelse 72 x 50,6. U.r. Litteratur: Sorlier nr Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

80 GRAFIK CD FRANS WIDERBERG f. Norge 1934 Figurkomposition. Sign. Frans. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 100 x 113. Afbildet CD KAREL APPEL f. Amsterdam 1921 Figurkomposition. Sign. K. Appel 58, 22/50. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 75. Afbildet CD WOLFGANG TILLMANS f. Remscheid 1968 "Arnd Adidas Shirt", Sign. på bagsiden Wolfgang Tillmans, 91, 794, 8/ Portræt fotografi i farver. Billedstørrelse 40 x 26,7. Lysmål 39 x 29. Afbildet CD BRAM BOGART f. Delft 1921 Rund komposition af håndkoloreret, formpresset papir. Sign. Bram Bogart 92, 38/99. Multiple. Diam Afbildet CD BRAM BOGART f. Delft 1921 Komposition af håndkoloreret, formpresset papir. Sign. Bram Bogart 89, 87/99. Multiple. 97 x 97. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

81 CD MAURICE ESTÈVE f. Culan, Cher 1904, d Estève, Musée Bourges. Sign. Estève, 124/200. Litografi i farver. Bladstørrelse 65 x 50. Afbildet CD MAURICE ESTÈVE f. Culan, Cher 1904, d "Anubis", Sign. Estève. Litografi i farver. Lysmål 70 x 54. Litteratur: Prudhomme et Moestrup nr. 51. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

82 GRAFIK 265 CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 Komposition fra "Von Kopf bis Fuss". Sign. Jorn 67, epreuve d' artiste. Litografi i farver. Lysmål 75 x 59. Litteratur: Van de Loo nr Proveniens: Tidligere i skuespiller Ove Sprogøe's samling. Afbildet CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "Trop tard". Fra serien "9 Intimites Graphoglyptiques". Sign. Jorn, 69, 43/75. Litografi i farver. Trykt hos Clot Bramsen et Georges, Paris. Lysmål 75 x 55. Litteratur: Van de Loo nr Afbildet ROBERT RAUSCHENBERG f. Texas 1925 "Are They Doing Mummies to Standard". Sign. Rauschenberg 81, 17/45. Offset tryk i farver med relieftryk. Bladstørrelse 80 x 60. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

83 268 CD JOAN MIRÓ f. Barcelona 1893, d. Palma de Mallorca 1983 "Oda à Joan Miro", Sign. Miro. Litografi i farver. Bladstørrelse 88 x 61. Litteratur: Maeght nr Afbildet CD DAVID HOCKNEY f. Bradford, Yorkshire 1937 Komposition med tårn. Illustration til "Six Fairy Tales" fra Bdr. Grimm, Sign. David Hockney 79/100. Radering. Lysmål 50 x 36. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

84 GRAFIK CD ANTONIO SAURA f. Huesca 1930, d. Cuenca 1998 To kompositioner. Begge sign. Saura 78, 51/75. Raderinger i farver. Bladstørrelser 24 x 17. (2). Afbildet CD KEN CURRIE f. North Shields 1960 "Untitled Man". Sign. K. Curie (Imp.) 1994, AP V/V. Blødgrundsradering med akvatinte. Bladstørrelse 59 x 48. U.r. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

85 i n d e x A Alechinsky, Pierre 198, 231, , 242, 247 Alfelt, Else 164 Andersen, Mogens 333, , , 464, 557 Appel, Karel 174, 259 Arman, Fernandez 342, 444 Atkinson, Terry 541 Atlan, Jean-Michel 184 B Balle, Mogens 139, 141, , 166, 167, , 183, 189, 196 Bech, Poul Anker 297 Beecroft, Vanessa 321 Bendtsen, Folmer 600, , 678 Bertelsen, Albert 575, 629 Biasi, Guido 500 Bigum, Martin 296 Bille, Ejler 101, 115, 118 Billgren, Ola 377 Birkemose, Jens 385, 445, 551 Bjerke-Petersen, Vilhelm 488, 537 Bjørklund, Poul 609 Bogart, Bram 261, 262, 340 Bohemen, Kees van 169 Bonde, Peter 469, 476, , 505, 543 Bonnén, Peter 273, , 432 Bovin, Karl 571 Bradley, Martin 531 Brandes, Peter 307, 310, , 461, 462 Brands, Eugène 158, 187, 188 Braque, Georges 218, 223, 225 Braun, Ib 675 Buffet, Bernard 252, 257 C Carlsen, Peter 393, 487 Carlsson, Harry 672 Carstensen, Claus 510 Chagall, Marc 227, 228, 238 Christensen, Kay 617, , 643 Christensen, Torben 474 Christiansen, Jesper 402, 417 Ciacelli, Arturo 663 Ciccia, Mauro 480, 519 Clausen, Franciska 281, 525 Clavé, Antonio 280 Cobbaert, Jan 550 Coignard, James 502 Corneille 138, 143, , 156, 173, 175 Currie, Ken 271, 304, , 369, 387 D Dali, Salvador 443 Dalsgaard, Sven 289, 318, , 360, , 540, 559 Damgård-Sørensen, Henning 538 de Kooning, Willem 279, 346 Deyrolle, Jean 428 Dietman, Erik 528 Dotremont, Christian 152, , 155, , 189, 191 Doucet, Jacques 195 Drobitsky, Eduard 501 E Eickhoff, Gottfred 667 Ekelund, Poul 596 Eliasson, Olafur 277, , 323, 397 Engelund, Svend 637 Engman, Harald 620, , 623, 625 Ernst, Helge 427, 433 Estève, Maurice 254, 263, 264 F Fetting, Rainer 293, , 349, 351 Fischer, Egon 568 Flensburg, Anette Harboe 288, 416 Fontana, Lucio 375 Francis, Sam 246, 287 Frandsen, Erik A. 220, , 564 Freddie, Wilhelm 282, 365, 484 Förg, Günther 560 G Gadegaard, Paul 431 Gaillard, André 485 Gauguin, Jean René 588, 655 Geertsen, Ib 411, 539 Gernes, Poul 338, , 363 Giersing, Harald 577, 582 Gillet, Roger Edgar 407 Gjerdevik, Niels Erik , 503 Glasco, Joseph 467 Gram-Hanssen, Erik S. 533, 534 Gromaire, Marcel 441 Grünewald, Isaac 593 Gudnason, Svavar 160, , 194, 666 H Hagedorn-Olsen, Thorvald 605 Haugen Sørensen, Arne 285, 308 Haugen Sørensen, Jørgen , 561 Hanmann, Inger 508 Hartz, Lauritz 570, 642, 645 Havsteen-Mikkelsen, Sven 585 Heerup, Henry 102, 104, , 110, , 123, 124, , 127, 131, , 134, 135, , 178, 185, 186 Heinsen, Hein 274 Henning, Gerhard 578, 606, 658 Hermann, Heiko 494, 549 Hitzler, Franz 511 Hjorth-Nielsen, Søren 628 BRUUN RASMUSSEN bredgade AUKTION

86 i n d e x 660, 661 Hockney, David 269 Hoffmann, Anker 648 Hofmeister, Johannes 602, , 651, 653 Holten, Rigge Gorm 492 Hornsleth, Kristian 396 Hornung, Preben 272 Hoyland, John 286, , , 382, 386 Hundertwasser, Friedensreich 250 Høst, Oluf 597, 626, 639, 644 I Innes, Callum 373, 380 Ipsen, Poul Janus 495 Isakson, Karl 584, 668 Isbrand, Victor 619 J Jacobsen, Egill 103, 112, , 192, 193, 650 Jacobsen, Georg 583, 591 Jacobsen, Robert 283, 320, , 426, , 479, 563 Jenkins, Paul 463 Jensen, Berit 447 Jensen, Søren Georg 418, 419 Jerichau, Jens Adolf 590 Joensen-Mikines, Samuel 579, 586 Johansen, Svend 671 Johnson, Ray 414, 524, 526 Jorn, Asger 142, 180, , 226, , 248, 265, 266 Jørgensen, Erling 437 Jørgensen, Steffen 356 K Kampmann, Jack 630, 636 Kath, Eske 299 Kermadec, Eugène Nestor de 439 Kernn-Larsen, Rita 326, 440, , 514, 527 Kienholz, Edward 339 Kippenberger, Martin 221 Kirkeby, Per 253, 275, , 364, , 482, 515 Knudsen, Jesper 554 Koester, Joachim 302 Krohg, Per 624 Krøjer, Tom 497 Kvium, Michael 245, 305, , 401, , 562, 566 Köpcke, Arthur 345, , 523 Kørner, John 276, 298 L Lalic, Maria 355, 357, 378 Lanskoy, André 344 Larsen Stevns, Niels 569 Larsen, Karl 674 Lemmerz, Christian 290, 565 Lerfeldt, Hans Henrik 322, , 491 Lergaard, Niels 616, 640, 659 Lucebert 157, , 182, 190 M Madsen-Ohlsen, Jeppe 646 Malinovsky, Lise 329, 347, , 460, 493 Matisse, Henri 211 Mertz, Albert 522 Miró, Joan 229, 230, , 256, 268 Moore, Henry 244 Mortensen, Richard 106, 107, , 116, , 122, 128, , 311, 313, 518 Munch, Edvard 213 N Neagu, Octavian 490 Nedergård, Niels 544 Neidermair, Brigitte 367 Néjad, Mehmed Melih Devrim 507 Nielsen, Jais 679 Nielsen, Kai 611 Nielsen, Kehnet 475, 520 Nielsen, Knud 147, 148, , 170, 332, , 438, 545, 553 Nielsen, Poul S. 604 Nordoy, Amariel 580 Nørgaard, Bjørn 452, , 457, 542 Nørgård, Lars 478, 498, 548 O Odde, Knud 449 Olsen, Gudmund 529 Olsen, Thorbjørn 676 Olsen, Wiliam Skotte 403, , 481 Olson, Erik 576, 662 Ottesen, Johannes 574 P Paladino, Mimmo 255 Papart, Max 410 Pedersen, Carl-Henning 165 Pedersen, Finn 546 Pellon, Gina 555 Picasso, Pablo 210, 212, , 237, 243 Pimentel, Vincente 532 Piper, John 236 Platen, Cai Ulrich von 509 Poliakoff, Serge 312 Prem, Heimrad 521 R Raadal, Erik 581 Rasmussen, Eli Sigvard 592 Rauschenberg, Robert 267 Ravn, Lars 442 Renoir, Pierre Auguste BRUUN RASMUSSEN bredgade AUKTION 756

Spillere tilmeldt turneringen

SØNDAG. Papirkunst på himmelflugt

Matcher. Stilling. Gruppe H1

Matcher. Stilling. Gruppe H1 Matcher 1 : Køge OK - O-63/NFR/Maribo : 55-64 2 : Køge OK - OK Skærmen Værløse : 66-50 3 : Køge OK - DSR/Fredensborg/Vinderød : 66-47 4 : O-63/NFR/Maribo - OK Skærmen Værløse : 60-47 5 : O-63/NFR/Maribo

ft3 KATALOG NR 34 EDITH WILLUMSENS J. F.WILLUMSENS UDSTILLING 22. FEBRUAR 9. MARTS 1919

ft3 KATALOG NR 34 EDITH WILLUMSENS J. F.WILLUMSENS UDSTILLING 22. FEBRUAR 9. MARTS 1919 ft3 KATALOG NR 34 EDITH WILLUMSENS J. F.WILLUMSENS UDSTILLING 22. FEBRUAR 9. MARTS 1919 UDSTILLING AF SKULPTUR - KERAMIK LITOGRAFIER RADERINGER EDITH WILLUMSEN - J. F. WILLUMSEN 22. FEBEUAR-9. MARTS 1919

Omkring et moderne billede

Danmarks Jægerforbund Resultat hold

Reg.nr. en udstilling af Telefon Til Chefen

vinterturnering cal 22,

Salgsliste: Malerier, tegninger, grafik m.v.

44 Kim & Jens Sørensen DK M :16:18:25 45 Team Kathøj DK M :16:18:61 46 Team

KORSØRLØBET 2003. Piger indtil 10 år

KORSØRLØBET 2003. Piger indtil 10 år KORSØRLØBET 2003 Piger indtil 10 år 1 MATHILDE THORSEN 0.10.08,6 2 ANNE KNUDSEN 0.10.10,8 3 SABINE OLSEN 0.10.16,4 4 PERNILLE HANSEN 0.10.36,0 5 ELINE KRISTIANSEN 0.11.19,9 6 JOSEFINE MIKKELSEN 0.11.32,8

Nr. Navne Klub. 1 runde 2 Runde 3 Runde 0 Finalerunde Finale 0 Omspil

Mødetid Point Placering

Mødetid Point Placering Morten Røge JÆ Kl. 10:15 378 1. Casper Andersen JÆ Kl. 09:45 376 2. Gert Jensen JÆ Kl. 12:30 371 3. Kennet Olesen JÆ Kl. 12:45 369 4. Klaus Rybjerg JÆ Kl. 10:15 367 5. Per Jensen JÆ Kl. 10:00 360 6. Thomas

Danmarkslunden Oversigtsplan maj 2012

Danmarkslunden Oversigtsplan maj 2012 N Danmarkslunden Oversigtsplan maj 2012 Se efterfølgende sider vedrørende personerne bag de forskellige træplantninger i område A-E. 136 135 134 99 130 133 E D 95 96 97 98 94 93 92 91 90 140 139 88 87

RUDER CUP Gyttegaard Golfklub SAMLET RESULTAT. Singler Doubler I alt 36,00 12,00 48,00

RUDER CUP Gyttegaard Golfklub SAMLET RESULTAT. Singler Doubler I alt 36,00 12,00 48,00 RUDER CUP 2018 Gyttegaard Golfklub SAMLET RESULTAT Singler Doubler I alt Jelling 8,50 4,00 12,50 Brande 6,00 2,00 8,00 Give 7,75 2,00 9,75 Gyttegaard 13,75 4,00 17,75 36,00 12,00 48,00 Jonas Poulsen Jelling

Hold. Fornavn Efternavn Klasse Skydetid

Hold. Fornavn Efternavn Klasse Skydetid Hold. Fornavn Efternavn Klasse Skydetid 1. 1. Poul Mølgaard V Veteran Kl. 08:00 2. Lars Hauge JÆ Jæger Kl. 08:00 3. Peter Johansen M Mester Kl. 08:00 4. Anders Bruun M Mester Kl. 08:00 5. Per sen M Mester

Gunnar Aagaard Andersen ord, Undated Glue on plastic 17 x 24 cm DKK10,000

LEADERBOARD A-rækken

LEADERBOARD A-rækken A-rækken 1 M Hjermgart / B Carlsen 18,3 23 +9p 45 S9 HJERMGART, Michael 78-4714 8,9 32 S9 CARLSEN, Brian S. 78-1294 9,4 38 S9 2 L Frøkjær / B Frøkjær 34,1 42 +9p 45 FRØKJÆR, Lilli 78-1511 14,1 35 FRØKJÆR,

udskrevet :15 Vejle Amts Holdskydning Finale for hold 2019 resultat for serie 1 og serie 2

udskrevet :15 Vejle Amts Holdskydning Finale for hold 2019 resultat for serie 1 og serie 2 resultat for serie 1 og serie 2 1. Hedensted ST-Dalby Jagtf. 1 Serie 1 Træf Skud 27-925 Ulrik Jensen 39 40 27-904 Jimmy Nikolaisen 38 40 27-906 Brian Nielsen 38 40 27-905 Bo Juelsen 37 40 152 160 27-913

Morsø-Cup Deltagerliste 2017

Morsø-Cup Deltagerliste 2017 Deltagerliste 2017 Nr: Ejer Ring nr: 1 Alex Kristiansen DK 021 17 2601M 2 Alex Kristiansen DK 021 17 2602M 3 Alex Kristiansen DK 021 17 2604M 4 Alex Kristiansen DK 021 17 2605M 5 Alex Kristiansen DK 021

RESULTATLISTE DDSN 15m Pistolturnering Individuelle resultater

Gruppe H4 (H60, H65) - [4, 3, 2, 1]

Gruppe H4 (H60, H65) - [4, 3, 2, 1] side 1 Divisionsmatch v4.0.0 / 2018-11-04 14:26:30 Divisionsmatch (Stenderup, 2018-11-04) -------------------------------------- score point Faaborg OK 357-185 6 (41), 8 1. pl OK Esbjerg 256-216 4 (41),

Resultater Jæger. Jæger

Resultater Jæger. Jæger Jæger Allan Stigsen Jæger Kl. 12:00 361 Jørgen Nielsen JÆ Jæger Kl. 11:15 357 John Christensen JÆ Jæger Kl. 08:15 340 Flemming Carlsen JÆ Jæger Kl. 10:45 338 Per Jensen JÆ Jæger Kl. 10:15 334 Morten Røge

NR - NAVN - BY - TID - ALD.-PRTAL-PLGRP.

NR - NAVN - BY - TID - ALD.-PRTAL-PLGRP. ENDELIG RESULTATLISTE FOR : HANSTHOLM LØBET 2001 RESULTATER - : 4.2 KM KVINDER 2887 DITTE LEU HANSTHOLM 18.20 33 63.64 1 2889 CECILIE MARDAL SNEDSTED 19.31 17 59.78 2 2878 DORTE SØRENSEN HANSTHOLM 19.48

Gerlev Open. Bane. Total indv. Placering indv. # Navn: Klub: 1 2 3

Texel Får (fortsat) Jørgen Christian Andersen

Texel Får (fortsat) Jørgen Christian Andersen Texel Får 16145-00897 12.03.02 85393-00543 125 107 104 112 118 105 110 123 101 30 Dorthe & Ole Selmer 54866001 16145-00521 13.03.99 85393-00543 124 109 104 116 119 106 105 120 101 40 K Dorthe & Ole Selmer

Kom videre med matematik på computer og smartboard - indskolingen

Kom videre med matematik på computer og smartboard - indskolingen Kom videre med matematik på computer og smartboard - indskolingen Hold: 12201A Mandag 3. september 2012 15:00 til 17:30 Mandag 1. oktober 2012 15:00 til 17:30 Mandag 5. november 2012 15:00 til 17:30 Mandag

RESULTATER: HANSTHOLM LØBET

RESULTATER: HANSTHOLM LØBET 1 RESULTATER: HANSTHOLM LØBET 2006 Hanstholm løbet 2006-4,2 km - piger Navn By Nr Tid Hold PR Ald Total LINETTE K LARSEN HANSTHOLM 565 23,23 H ATELTIK 0.00 10 1 LOUISE POULSEN THISTED 564 26,57 0.00 14

Elfagets Faglæreruddannelse

Elfagets Faglæreruddannelse Grillarrangement Starttidspunkt tirsdag 24-06-2014 00:00 Sluttidspunkt tirsdag 24-06-2014 00:00 Aksel Lykke Dennis Langvad Kurt Kristensen Mathies Sørensen Steffen Sørensen Kim Fusager Flemming Kastbjerg

RESULTATLISTE Brande 50m Stævne

RESULTATLISTE DDSN 15m Pistolturnering Individuelle resultater RESULTATLISTE DDSN 15m Pistolturnering 2012-13 Individuelle resultater Luftpistol Klasse 1 1 16916 Rune Knudsen 291 291 292 293 1167 291,8 2 32639 Heidi Bergholt Madse 289 287 289 285 1150 287,5 3 14780

3. Ægteparturnering den 29. august SUM Placering. 1. Ægteparturnering den 19. april. 2. Ægteparturnering den 7. juni. Navn Judith & Harry Jensen

3. Ægteparturnering den 29. august SUM Placering. 1. Ægteparturnering den 19. april. 2. Ægteparturnering den 7. juni. Navn Judith & Harry Jensen 1. ægteparturnering - resultater Længste drive hul 4 - Christina Christiansen Tættest flaget på hul 2 - Ole Christoffersen Tættest flaget på hul 7 - Ole Frølich-Hansen Tættest flaget på hul 12 - Se tættest