Download "moderne auktion 756 f ø l g e n d e d a g e s æ l g e s k u n s t d e s i g n"

2 moderne auktion 756 f ø l g e n d e d a g e s æ l g e s k u n s t mandag 3. april kl. 19 cobra tirsdag 4. april kl. 13 dansk privatsamling cobra grafik kl. 17 nutidskunst onsdag 5. april kl. 13 nutidskunst torsdag 6. april kl. 13 klassisk modernisme d e s i g n torsdag 6. april kl. 14 kunsthåndværk sølv africana kl. 17 møbler og design fredag 7. april kl. 13 møbler og design der bydes og faktureres i danske kroner vurderingerne i euro kan ses på se omregningstabel på side: 210 afbildet på katalogets omslag: katalognr. 912 købskonditioner findes bagest i kataloget

3 moderne design m ø b l e r o g k u n s t h å n d v æ r k a u k t i o n mandag den 3. april til fredag den 7. april 2006 e f t e r s y n onsdag 29. marts kl torsdag 30. marts kl fredag 31. marts kl lørdag 1. april kl søndag 2. april kl mandag 3. april kl B r u u n R a s m u s s e n k u n s ta u k t i o n e r Bredgade 33 DK-1260 København K Tel Fax bredgade@bruun-rasmussen.dk

4 modern auction 756 d ay s o f s a l e a r t monday 3 april 7 pm cobra tuesday 4 april 1 pm danish private collection cobra prints pm contemporary art wednesday 5 april 1 pm contemporary art thursday 6 april 1 pm classic modern art d e s i g n thursday 6 april 2 pm decorative arts and design silver tribal art pm furniture and design friday 7 april 1 pm furniture bids and invoicing are made in DKK estimates in euro can be seen at see exchange table page: 210 reproduced on the cover of this catalogue: lot 912 VAT regulations and conditions of sale at the back of the catalogue

5 m o d e r n d e s i g n f u r n i t u r e a n d d e c o r a t i v e a r t a u c t i o n monday 3 april to friday 7 april 2006 p r e v i e w wednesday 29 march 3 pm - 6 pm thursday 30 march 10 am - 5 pm friday 31 march 10 am - 5 pm saturday 1 april 11 am - 4 pm sunday 2 april 11 am - 4 pm monday 3 april 10 am - 2 pm B r u u n R a s m u s s e n k u n s ta u k t i o n e r Bredgade 33 DK-1260 Copenhagen K Tel Fax bredgade@bruun-rasmussen.dk

6 Peter Christmas-Møller Niels Raben Anneline Schjødt Pedersen Peter Kjeldgaard Malene Dybbøl Lise Miller Bertram Peter Beck Bruun Rasmussen Aarhus Peter Tholstrup Bruun Rasmussen Aarhus

7 møbler og design torsdag den 6. april kl. 17 katalog nr

8 MØBLER OG DESIGN POUL HENNINGSEN f. Ordrup 1894, d Trearmet bombardementskrone med stel af bruneret messing, fatningshuse af brun bakelit stemplet: PH lamp Patented. Monteret med 2/2 ravfarvede skærme. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 60. Litteratur: "Tænd", variant gengivet s. 196, 197 og 201. Afbildet POUL HENNINGSEN f. Ordrup 1894, d PH-hejsekrone med stel af brunpatineret messing, tre nedadsvungne arme med 3/2,5 skærme samt midterhængt 3/2,5 skærm af gulbemalet glas. Stemplet PH-2 Patented. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 80. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

9 797 KAARE KLINT f. Frederiksberg 1888, d. København 1954 To additionssofaer med betræk af patineret, dybthæftet cognacfarvet nigerskind, ben af mahogny. Formgivet Udført hos Rud. Rasmussen Snedkerier. (2). Litteratur: Grete Jalk [red.]: "Dansk Møbelkunst gennem 40 Aar", bd. 4, gengivet s Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

10 MØBLER OG DESIGN KAARE KLINT f. Frederiksberg 1888, d. København 1954 "Den Røde Stol". Tolv salonstole, lille model, stel af mahogny, sæde og ryg med betræk af patineret cognacfarvet nigerskind. Udført hos Rud. Rasmussens Snedkerier. (12). Tegnet til Kunstindustrimuseets foredragssal i Litteratur: Rigmor Andersen: "Kaare Klint møbler", 1979, omtalt og gengivet s Afbildet KAARE KLINT f. Frederiksberg 1888, d. København 1954 Dækketøjsskab af cuba mahogny, front med fire skuffer, over disse to døre bag hvilke udtræksbakker. Udført hos Rud. Rasmussen. H B D. 58. Etiket fra Rud. Rasmussen nr KK. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

11 KAARE KLINT f. Frederiksberg 1888, d. København 1954 "Den Røde Stol". Tolv salonstole, lille model, stel af mahogny, sæde og ryg med betræk af patineret cognacfarvet nigerskind. Udført hos Rud. Rasmussens Snedkerier. (12). Tegnet til Kunstindustrimuseets foredragssal i Litteratur: Rigmor Andersen: "Kaare Klint møbler", 1979, omtalt og gengivet s Afbildet KAARE KLINT f. Frederiksberg 1888, d. København 1954 Rundt spisebord af mahogny med 3 additionsplader af mahogny samt 5 tillægsplader i fyr, ben med profilering, ekstra nedfældbar støtteben. Udført Hos Rud. Rasmussen snedkerier. Diam Additionsplader hver L. 55. H. 77. (9) Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

12 MØBLER OG DESIGN POUL NØRREKLIT Tre væghængte bogkasser af palisander med vægophæng af forkromet stål, inderkanter skråtskåret. Formgivet ca Udført hos Sigurd Hansen, Tved. H. 60. D. 26. L. 297 (3x99). (3). Afbildet POUL KJÆRHOLM f. Øster Vrå 1929, d "PK 9". Otte spisestole med stel af rustfrit stål, skalformet sæde og ryg betrukket med sort skind. Udført hos Fritz Hansen. Original lav model, sædehøjde 41, totalhøjde 74. (8). Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

13 804 POUL KJÆRHOLM f. Øster Vrå 1929, d "PK-80". Daybed med stel af matforkromet stål, plade af grønmalet træ. Original madras af sort skind, udført hos tapetserer Ivan Schlecter. Præget mærke fra producent E. Kold Christensen. Litteratur: Arkitektens Forlag: "Poul Kjærholm", s Litteratur: Frederick Sieck: "Dansk Møbelkunst", s Tapetserer Ivan Schlecter stod for læderarbejdet på Poul Kjærholms møbler hos E. Kold Christensen. Afbildet POUL KJÆRHOLM f. Øster Vrå 1929, d "PK 63". Rektangulært sofabord med stel af rustfrit stål, bordplade af sort skifer. Formgivet i Udført hos Thomas Kjærholm. H. 31. B. 60. L Afbildet POUL KJÆRHOLM f. Øster Vrå 1929, d "PK 71". Sæt på tre kubusformede indskudsborde af rustfrit stål. Plader af sort plexiglas. Udført hos Fritz Hansen. (3). Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

14 MØBLER OG DESIGN POUL HENNINGSEN f. Ordrup 1894, d Et par PH "Langlyslamper" med 10 lameller af matglas sammenholdt af endestykker af hvidbemalet metal, fatning af metal. Udført hos Louis Poulsen fra H. 30/37. Diam 12. (2). Litteratur: "Tænd!", afbildet og omtalt s Afbildet HANS J. WEGNER f Spisebord af palisander med to endeklapper og stel af matforkromet stål. Model AT 319. Udført hos Andreas Tuck, Odense. H. 70. B L. 180/300. Litteratur: Mobilia Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

15 809 KAARE KLINT f. Frederiksberg 1888, d. København 1954 Et par "Røde Stole" af cuba mahogny med betræk af sømbeslået kraftigt patineret nigerskind, søm beklædt med skind. Udført hos Rud. Rasmussen. (2). Rud. Rasmussen etiket nr KK. Afbildet BODIL KJÆR f. Hatting 1932 Fritstående skrivebord af palisander med stel af poleret stål, kassetteformet plade af palisander, front med fire indfældede skuffer. Udført hos E. Pedersen & søn. H. 72,5. B. 91. L Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

16 MØBLER OG DESIGN GRETE JALK f Fritstående "Churchill-skrivepult" af palisander med to skuffer og udtræksplade, skriveklap indlagt med sort skind. Formgivet Udført hos snedkermester J. H. Johansens Eft. v/ Henning Jensen. H B D. 54. Udstillet på Snedkerlaugets Møbeludstilling Litteratur: Grete Jalk (red.): "Dansk Møbelkunst gennem 40 år", bind. 4, omtalt og gengivet s Afbildet GRETE JALK f Drejestol af palisander, på firpas fod, justérbart sæde betrukket med sort skind. Formgivet Udført hos Snedkermester J. H. Johansens Eftf. v/ Henning Jensen. H. 90. Udstillet på Snedkerlaugets Møbeludstilling Litteratur: Grete Jalk (red.): "Dansk Møbelkunst gennem 40 år", bind. 4, omtalt og gengivet s Afbildet HELGE VESTERGAARD JENSEN f. 1917, d Par armstole af palisander, sæde og svajet ryg med betræk af sort skind. Udført hos snedkermester Søren Horn. (2). Oprindelig tegnet til snedkerlaugets udstilling i Litteratur: Grete Jalk (red.): "Dansk Møbelkunst gennem 40 år", bind. 4, omtalt og gengivet s Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

17 HANS J. WEGNER f "The Chair". Otte spisestole med stel af teak, sæde med sjeneflet. Udført hos snedkermester Johannes Hansen. (8). Afbildet FINN JUHL f. 1912, d "Judasbord". Ovalt spisebord af teak med to tillægsplader, let kehlet underkant på top plade, runde tilspidsende ben. Udført hos snedkermester Niels Vodder. Brændemærke herfra. H. 72. B plader L. 55. L Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

18 MØBLER OG DESIGN HANS J. WEGNER f Armstol med stel af teak og beklædt med sjeneflet i sæde og ryg. Formgivet ca Udført hos Snedkermester Johannes Hansen. Variant udstillet på Snedkerlaugets Udstilling i Afbildet HANS J. WEGNER f Stor lav armstol af teak med sæde og ryg i original sort skind. Udført hos Snedkermester Johannes Hansen. Variant udstillet på Snedkerlaugets Udstilling Afbildet HANS J. WEGNER f Rektangulært spisebord med plade af teak og gaffelben af eg. Udført hos snedkermester Johannes Hansen. Formgivet i H. 73. B. 95. L Udstillet på Snedkerlauget Udstilling i Litteratur: Grete Jalk [Red.]: "Dansk Møbelkunst gennem 40 aar", bd. 3, gengivet og omtalt s ; "(...) spisestuemøblerne var rigtige snedkermøbler af den allerbedste slags". Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

19 819 HANS J. WEGNER f Kort dæk/flugtstol af massiv patineret eg, med beslag af forkromet stål. Sæde og ryg udspændt med grønne gjorde, tilhørende nakkehynde, to hjul af træ. Kort sammenklappelig model. Udført hos Snedkermester Johannes Hansen. Præsenteret på Københavns Snedkerlaugs Møbeludstilling på Kunstindustrimuseet 20. september - 7. oktober Fremstillet i meget få eksemplarer. Litteratur: Grete Jalk [Red.]: "Dansk Møbelkunst gennem 40 år", bind 3, gengivet og omtalt side Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

20 MØBLER OG DESIGN 820 ARNE VODDER f Reol med jalousiunderskab, teak og bøg, monteret på seksbenet stel af bøg med sko af teak. Fremstillet hos Bovirke. H D. 37. L Afbildet ARNE VODDER f "Credenza". Fritstående skænk af palisander med ben af forkromet stål og "sko" af palisander. To vendbare 820 skydelåger, en side med palisander og den anden med henholdsvis gul og hvid bemaling, midtersektion med syv skuffer med profileret buede greb og skyggebemaling i skiftevis gul og hvid. Nedfældbar klap af palisander indvendig beklædt med sort formica. Hylder af ahorn. Bagside fuldt fineret i palisander. Udført hos Sibast møbler, Steenstrup. H. 80. D. 47. L Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

21 822 ARNE VODDER f Chaiselongue med stel af teak- og bøg beklædt med flettede gjorde af patineret kernelæder. Påmonteret lille sidebord af teaktræ på messingbøjle. Udført hos Bovirke. L Litteratur: "Femina 1957", samt BR auktion. 707 s. 66. Lignende chaiselongue ses som interiør i grundlæggeren af Bovirke, Direktør Poul H. Lunds hjem. Afbildet ARNE VODDER f Chaiselongue med stel af teak- og bøg beklædt med flettede gjorde af patineret kernelæder. Udført hos Bovirke. L Litteratur: "Femina 1957", samt BR auktion. 707 s. 66. Lignende chaiselong ses som interiør i grundlæggeren af Bovirke, Direktør Poul H. Lunds hjem. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

22 MØBLER OG DESIGN FINN JUHL f. 1912, d "NV-64". Fire spisestole med stel af teak og betræk af originalt sort skind. Udført hos snedkermester Niels Vodder, brændemærke herfra. (4). Snedkervariant fra Niels Vodder af model mest kendt fra Bovirke. Afbildet FINN JUHL f. 1912, d Rundt spisebord af teak, svungne ben, svag opkant, to tillægsplader med sarg. Tegnet Udført hos snedkermester Niels Vodder. H. 71,5. Diam To tillægsplader hver L. 55. Litteratur: Grete Jalk [red.]: "Dansk Møbelkunst gennem 40 aar", bd. 3, gengivet og omtalt s Metalmærke fra Illums Bolighus. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

23 FINN JUHL f. 1912, d "NV-45". To-personers sofa med stel af rio palisander, sæde, ryg samt løse hynder med betræk af lysblåt uld. Udført hos snedkermester Niels Vodder. Brændemærke herfra. Litteratur: Grete Jalk (Red.): "Dansk Møbelkunst gennem 40 aar", bd. 2, s Litteratur: Noritsugu Oda: "Danish Chairs", 1999, stolen gengivet og omtalt s Afbildet FINN JUHL f. 1912, d Kvadratisk sofabord med plade af teak, ben af sorteluxeret metal med sko af teak. Udført hos snedkermester Niels Vodder. H. 49. B. 90. L. 90. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

24 MØBLER OG DESIGN JØRGEN HØVELSKOV d. København 2005 "Harpestolen". Hvilestol med stel af sortbejdset ask, udspændt med flagline. Formgivet Udført hos Christensen & Larsen. Litteratur: Noritsuga Oda: "Danish Chairs", 1999, gengivet og omtalt s Afbildet CD JØRGEN HØVELSKOV d. København 2005 To konkurrenceforslag med skitser af diverse møbeltyper. Heraf ét betegnet "skiftespor", udført til Snedkerlaugets møbelkonkurrence i forbindelse med laugets udstilling i Dette forslag realiseret af snedkermester J. H. Johansens Eftf. samme år. Desuden forslag med skitser af formspændte møbler, udført til møbelkonkurrence, udskrevet af FDB-Møbler cirka Begge 107 x 107. Litteratur: Grete Jalk [Red.]: "Dansk Møbelkunst gennem 40 aar", bd. 4, omtalt og gengivet s Proveniens: Boet efter arkitekt Jørgen Høvelskov. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

25 830 CD JØRGEN HØVELSKOV d. København 2005 Unika prototype hvilestol med stel af fyr, udspændt i sæde og ryg med nylontråd. Formgivet ca Denne stol er en af tre prototype stole der nu udbydes til salg. Hver stol adskiller sig markant fra hinanden i deres formsprog, men viser alligevel i en sammenhæng træk som kendes fra Jørgen Høvelskovs mest kendte model - Harpestolen. Proveniens: Hidrører fra boet efter Jørgen Høvelskov. Afbildet JØRGEN HØVELSKOV d. København 2005 Prototype hvilestol med stel af mahogny, sæde og ryg udspændt i form af sandfarvet canvaslærred. Formgivet 1964 til Snedkerlaugets Udstilling. Udført hos Christensen & Larsen. Litteratur: Povl Christensen & Håkon Stephensen (red.): "Håndværket viser vejen", København 1966, omtalt og gengivet s Proveniens: Hidrører fra boet efter Jørgen Høvelskov. Afbildet CD JØRGEN HØVELSKOV d. København 2005 Unika prototype hvilestol med stel af teak, runde ben af matforkromet stål med "sko" af messing, sæde og ryg udspændt med nylontråd. Formgivet ca Proveniens. Hidrører fra boet efter Jørgen Høvelskov. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

26 MØBLER OG DESIGN 833 ARNE JACOBSEN f. 1902, d "Ægget". Hvilestol med profileret firpasfod, sæde, ryg og sider samt løs hynde med betræk af sort skind. Model Formgivet Udført hos Fritz Hansen. Litteratur: Carsten Thau & Kjeld Vindum: "Arne Jacobsen", 1998, "Ægget" bl.a. omtalt s. 144, 432, gengivet s. 433, , 467, Afbildet ARNE JACOBSEN f. 1902, d Fodskammel til "Ægget" med firpasfod af poleret aluminium, betræk af sort skind. Model Formgivet i Udført 1965 hos Fritz Hansen. Afbildet ARNE JACOBSEN f. 1902, d "Ægget". Armstol med firpas fod og profileret stamme af aluminium, sæde, ryg og sider med betræk af sort skind. Model Udført 1966 hos Fritz Hansen. Litteratur: Carsten Thau & Kjeld Vindum: "Arne Jacobsen", 1998, "Ægget" bl.a. omtalt s. 144, 432, gengivet s. 433, , 467, Afbildet ARNE JACOBSEN f. 1902, d Fodskammel til "Ægget" med firpas fod af poleret aluminium, betræk af sort skind. Model Formgivet i Udført hos Fritz Hansen. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

27 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

28 MØBLER OG DESIGN ARNE JACOBSEN f. 1902, d Stor AJ-pendel af messing. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 50. Modellen blev kun udført i messing til SAS Royal Hotel. Afbildet ARNE JACOBSEN f. 1902, d Sengebord med stel af poleret stål, front med skuffe af wengé, indvendigt fineret med ahorn. Sider og top af lyseblå formica. Fremstår i god stand. På nyere stel. Udført hos Asmussen & Weber. H. 44. B. 50. D. 50. Udført til SAS Royal Hotel i Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

29 PREBEN FABRICIUS OG JØRGEN KASTHOLM "Scimitar". Hvilestol med stel af matforkromet stål, skalformet sæde og ryg med betræk af cognacfarvet patineret skind. Formgivet Model IS-63. Udført Ivan Schlecter. Præget mærke i stel samt skind. Litteratur: Noritsugu Oda: "Danish Chairs", 1999, gengivet og omtalt s Afbildet POUL KJÆRHOLM f. Øster Vrå 1929, d "PK-31". Lænestol med stel af matforkromet stål, ryg, sider samt løse hynder med betræk af patineret naturskind. Udført hos E. Kold Christensen. Litteratur: "Poul Kjærholm", Arkitektens Forlag, 1999, gengivet og omtalt s. 99. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

30 MØBLER OG DESIGN HANS J. WEGNER 842 f Armstol model JH-701, kopstykke af wengé, stel af rustfristål med sæde af cognacfarvet skind. Kopstykke af wengé er sjældent. Disse er udført hos snedkermester Johannes Hansen og senere monteret på stel fra PP-møbler. Afbildet HANS J. WEGNER f Armstol model JH-701, kopstykke af wengé, stel af rustfrit stål med sæde af cognacfarvet skind. Kopstykke af wengé er sjældent. Disse er udført hos snedkermester Johannes Hansen og senerere monteret på stel fra PP-møbler. Afbildet Moderne tæppe, Dehbaf. Enkelt design med changerende rødt midterfelt med smal blå bort. Nyere fremstilling. 527 x 363. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

31 844 HANS J. WEGNER f Fritstående skrivebord af palisander med kassetteformet plade, front med to skuffer, bøjlestel og greb af matforkromet stål. Udført hos snedkermester Johannes Hansen. H. 70. B L Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

32 MØBLER OG DESIGN ARNE JACOBSEN f. 1902, d Otte "Syvere". Armstole polstret i sæde, ryg og armstøtter med lys patineret naturfarvet skind. Model Udført hos Fritz Hansen. (8). Afbildet ARNE JACOBSEN f. 1902, d Bordlampe med stel af brunlakeret metal, skærm af opalglas. Tegnet til St. Catherine's College, Oxford. Udført fra 1962 hos Louis Poulsen. H. 28. Litteratur: Carsten Thau & Kjeld Vindum: "Arne Jacobsen", gengivet s Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

33 847 ARNE JACOBSEN OG PIET HEIN "Superelipse". Spisebord med plade af palisander, monteret på shakerstel af aluminium. Udført hos Fritz Hansen. H. 71,5. B L Afbildet ARNE JACOBSEN f. 1902, d "Ægget". Hvilestol med profileret firpasfod, sæde, ryg og sider samt løs hynde med betræk af sort skind. Model Formgivet Udført hos Fritz Hansen. Litteratur: Carsten Thau & Kjeld Vindum: "Arne Jacobsen", 1998, "Ægget" bl.a. omtalt s. 144, 432, gengivet s. 433, , Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

34 MØBLER OG DESIGN KAARE KLINT f. Frederiksberg 1888, d. København 1954 Konferencebord af massiv cuba mahogny med fire ben samt to støtteben, desuden tre senere tillægsborde af mahogny med indrammet felt, beklædt med sort skind. Bord H. 77. B L Additionsborde H. 77. B L samt H. 77. B L. 75. Udført hos Rud. Rasmussen snedkerier. Hovedbord med Rud Rasmussen etiket nr Største Additionsbord med Rud Rasmussen etiket nr To mindre Additionsborde med Rud. Rasmussen etiket ej nummereret mrk. KK. Hovedbordet er en specialbestilling udført til et mødelokale i 30érne. Additionsborde senere bestilt. Afbildet detalje 76 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

35 850 KAARE KLINT f. Frederiksberg 1888, d. København 1954 Meget stor armstol med stel af cuba mahogny, sko af lys mahogny sæde og ryg med betræk af patineret natur nigerskind og skindbeklædte søm. Udført hos Rud. Rasmussens snedkerier. Sjælden model. Rud. Rasmussen etiket nr KK. Afbildet KAARE KLINT f. Frederiksberg 1888, d. København 1954 Sæt på seks armstole af cuba mahogny, betræk af patineret natur nigerskind med skindbeklædte messingsøm. Udført hos Rud. Rasmussen. (6). Rud. Rasmussen etiket nr KK. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

36 MØBLER OG DESIGN 852 KAARE KLINT f. Frederiksberg 1888, d. København 1954 Meget stor armstol med stel af cuba mahogny, sko af lys mahogny sæde og ryg med betræk af patineret natur nigerskind og skindbeklædte søm. Udført hos Rud. Rasmussens snedkerier. Sjælden model. Rud. Rasmussen etiket nr KK. Afbildet KAARE KLINT f. Frederiksberg 1888, d. København 1954 Sæt på seks armstole af cuba mahogny, betræk af patineret natur nigerskind med skindbeklædte messingsøm. Udført hos Rud. Rasmussen. (6). Rud. Rasmussen etiket nr KK. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

37 KAARE KLINT f. Frederiksberg 1888, d. København 1954 Tre-personers sofa med stel af mahogny, sæde, ryg og sider betrukket med patineret nigerskind. Model Udført hos Rud. Rasmussen. L Afbildet KAARE KLINT f. Frederiksberg 1888, d. København 1954 Skænk af cuba mahogny, front med to skydedøre bag hvilke udtræksbakker, sider med greb af messing. Stel med to udtræksplader. Udført hos Rud. Rasmussen Snedkerier. H. 96. D. 60. L Rud. Rasmussen etiket nr KK. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

38 MØBLER OG DESIGN detalje 80 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

39 856 HANS J. WEGNER f "Delfin-stolen". Sammenklappelig liggestol af røget eg, sæde og ryg med sjeneflet, beslag af messing. Udført i få eksemplarer hos snedkermester Johannes Hansen, omkring Litteratur: Grete Jalk [red.]: "Dansk Møbelkunst gennem 40 aar", bd. 3, s Litteratur: Johan Møller Nielsen: "Wegner: En dansk møbelkunstner", omtalt s. 64: "Disse armlæn danner sammen med bagbenene ligesom omridset af en dykkende delfin - og man kunne gerne tale om en "delfinstol" for at huske hvilken model det er man taler om". Proveniens: Erhvervet på "Den Permanente", København i Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

40 MØBLER OG DESIGN LUDWIG MIES VAN DER ROHE f. 1886, d "Weissenhof chair". Et par stole med stel af forniklet stålrør, beklædt med peddigrørflet i sæde og ryg. Model MR 20. Antageligt udført hos Berliner Metallgewerbe Josef Müller, Berlin. (2). Stolene er erhvervet ca af Asta Freddie Wessel i Berlin, hvor hun boede sammen med professor Fritz Alverdes. Asta Wessel f er søster til billedhugger Edith Wessel Willumsen. Afbildet POUL KJÆRHOLM f. Øster Vrå 1929, d "PK-20". Lænestol med stel af matforkromet fjederstål, sæde og ryg med flet af pediggrør. Udført hos E. Kold Christensen. Litteratur: "Poul Kjærholm", Arkitektens Forlag, 1999, gengivet og omtalt s Afbildet POUL NØRREKLIT Tre-delt lav skænk af palisander, tre separate sektioner, heraf to med dobbelte døre, samt en sektion med skuffer, monteret på otte ben af forkromet stål, samtlige kanter skråtskåret. Greb af forkromet stål. Formgivet ca Udført hos Sigurd Hansen, Tved brændemærke herfra. H. 73. D. 45. L Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

41 860 POUL KJÆRHOLM f. Øster Vrå 1929, d "PK-22". Et par hvilestole med stel af matforkromet stål, sæde og ryg af flettet peddigrør. Formgivet Udført hos E. Kold Christensen. (2). Litteratur: "Poul Kjærholm", Arkitektens Forlag, 1999, modellen gengivet og omtalt s. 27. Afbildet POUL KJÆRHOLM f. Øster Vrå 1929, d "PK-24". Chaiselongue af patineret flettet peddigrør med stel af rustfrit stål, nakkepude af brunt skind. Formgivet Udført hos Fritz Hansen i L Litteratur: "Poul Kjærholm", Arkitektens Forlag, 1999, s Frederik Sieck, "Dansk Møbelkunst", 2000, s Noritsugu Oda, "Danish Chairs", 1999, s Afbildet. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

42 MØBLER OG DESIGN 862 POUL KJÆRHOLM f. Øster Vrå 1929, d "PK-61". Sofabord med stel af forkromet stål samt original plade af granit. Udført hos E. Kold Kristensen. H. 32. B. 80. L. 80. Afbildet POUL KJÆRHOLM f. Øster Vrå 1929, d "PK-61". Sofabord med stel af forkromet stål samt original plade af granit. Udført hos E. Kold Kristensen. H. 32. B. 80. L. 80. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

43 864 POUL KJÆRHOLM f. Øster Vrå 1929, d "PK-80". Daybed med stel af matforkromet stål, plade af grønmalet træ, original madras af sort skind, udført hos tapetserer Ivan Schlecter. Præget mærke fra producent E. Kold Christensen. L Tapetserer Ivan Schlecter stod for læderarbejdet på Poul Kjærholms møbler hos E. Kold Christensen. Erhvervet af nuværende ejer i midten af 60érne. Litteratur: Arkitektens Forlag: "Poul Kjærholm", s Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

44 MØBLER OG DESIGN POUL KJÆRHOLM f. Øster Vrå 1929, d "PK-11". Fire armstole, kopstykke af ask, tre-benet stel af rustfrit stål med sæde i sort skind. Formgivet Udført hos Fritz Hansen. (4). Litteratur: "Poul Kjærholm", Arkitektens Forlag, 1999, gengivet s Afbildet POUL KJÆRHOLM f. Øster Vrå 1929, d "PK-22". Hvilestol med stel af matforkromet stål, sæde og ryg af flettet peddigrør. Formgivet Udført hos E. Kold Christensen. Litteratur: "Poul Kjærholm", Arkitektens Forlag, 1999, modellen gengivet og omtalt s. 27. Afbildet POUL KJÆRHOLM f. Øster Vrå 1929, d "PK-22". Hvilestol med stel af matforkromet stål, sæde og ryg af sort skind. Formgivet Udført hos E. Kold Christensen. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

45 868 HANS J. WEGNER f Sæt på fire armstole med stel af forkromede stålrør, kopstykke af ahorn med indlæg af wengé, sæde med betræk af patineret brunt skind. Model JH-701. Udført og mærket hos Snedkermester Johannes Hansen. Afbildet STENEVIK ERIKSSON OG GÖSTA BERG "Mågen". Lænestol med femspaltet fod af poleret fjederstål, sæde, ryg, vinger samt nakkehynde med betræk af patineret brunt skind, tilhørende fodskammel ligeledes med fod af poleret stål og betræk af patineret brunt skind. Udført hos Fritz Hansen. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

46 MØBLER OG DESIGN POUL HENNINGSEN f. Ordrup 1894, d PH-hejsekrone med stel af brunpatineret messing, tre nedadsvungne arme med 3/2,5 skærme samt midterhængt 3,5/2,5 skærme af gulbemalet glas. Stemplet PH-3 Patented. Udført hos Louis Poulsen, ca Diam. 80. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

47 POUL HENNINGSEN f. Ordrup 1894, d Tidlig PH pendel af patineret kobber med mathvide skærmundersider. Helstøbt stel monteret med tre skruer i overskærm. Justérbar fatning med fingerskruer monteret med lille hætte samt baldakin ligeledes af kobber. Udført hos Louis Poulsen ca Diam. 40. H. inkl. ophæng 33. Fremstillet i 1926 til Forums restaurant. "Den første PH lampe blev lavet af Lauritz Henriksen, og det var den store type...et halvt aar efter min hjemkomst meldte der sig i efteraaret 25 en meget stor opgave, og vi fik otte dage til at tegne og fremstille en lampe til Kæmpehallen, som nu hedder Forum. Det drejede sig om lamper til 500 watt, og paa den maade gik det til at jeg konstruerede PH lampen paa en aften med nøjagtig de skærmkurver, som bruges i dag", Tænd!, side 122. "..præcis én måned før udstillingen skulle åbne, blev belysningen af Forum overdraget til Louis Poulsen og Poul Henningsen. Lauritz Henriksens Metalvarefabrik fik travlt med produktionen af de nye lamper, men nåede på mindre end en måned at effektuere ordren på 120 PH lamper til Forum: 60 lamper med en overskærmsdiameter på 85 cm og 60 med en overskærmsdiameter på 60 cm. Desuden et mindre antal med en overskærmsdiameter på 40 cm til hallens restaurant". Tænd! s Litteratur: Tilsvarende eksemplar gengivet og omtalt i "Tænd!" s Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

48 MØBLER OG DESIGN 872 OLE WANSCHER f. 1903, d Rundt spisebord af spejlskåret palisander med udtræk, samt to additionsplader, bølget sarg. Udført hos snedkermester A.J. Iversen. H. 74. Diam L. med samtlige plader 244. Afbildet OLE WANSCHER f. 1903, d Fire spisestole af palisander, sæde betrukket med sortnistret uld. Formgivet Udført hos snedkermester A. J. Iversen. (4). Litteratur. Oda, Noritsugu: "Danish Chairs", gengivet s. 73. Afbildet ILLUM WIKKELSØ f. 1919, d Fritstående kabinet af palisander på sortmalet kinastel, sko af messing, front med 19 skuffer af forskellige dimensioner, kanter samt hver skuffe med profileringer, nøglehulller af messing, en skuffe med hemmeligt rum. Udført hos snedkermester William Christensen for Illums Bolighus. H B D. 41. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

49 874 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

50 MØBLER OG DESIGN BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

51 875 ERIK GUNNAR ASPLUND f. Stockholm 1885, d. sst Lænestol "Senna" med stel og armlæn af valnød. Sæde og ryg i blød s-form betrukket med sort skind, påtryk af stjerner og cirkler i guld. Bagside af stol ligeledes polstret med sort skind. Stel og ben samt armlæn med kantprofilering. Svungne armlæn med afslutning i form af medaljoner af udskåret ben, henholdsvis med klassisk kvinde,- og mandeansigt. Tilhørende nakkehynde i sort skind og sorte lædersnore med messingkugler som modvægt. Formgivet Oprindelig udført af Snedkermester David Blomberg, Sverige. Dette eksemplar udført for Cassina i 1983, som et af meget få eksemplarer. Erik Gunnar Asplund står som den måske betydligste svenske arkitekt i det 20. århundrede. Han tillægges afgørende indflydelse på den moderne funktionalistiske byggestils gennembrud i Sverige. Dette mest tydeliggjort af hans bygninger til Stockholmsudstillingen i Inden da arbejder han dog i en mere klassisk stil med inspiration fra antikken og Egypten. Han tegner i den ånd et forslag til den svenske pavillion til verdensudstillingen i Paris Dette forkastes dog, men han realiserer en møblering af et "studio", enkelt indrettet med to stole, et skrivebord, en reol, og så denne lænestol, derudover kun en gulvlampe og et flosstæppe. Han belønnes med "Diplome d Honneur", men møblerne viser sig usælgelige og udføres kun til udstillingen. Mange år senere i starten af 1980`erne foranlediger den danske arkitekt Fredrik Fogh, sammen med Jørn Utzon og Hans Asplund, at den italienske møbelproducent Cassina genoptager en række af Erik Gunnar Asplunds stolemodeller. "Senna" stolen viser sig dog for kostbar at fremstille, og bliver igen en kommerciel fiasko. Der udføres kun yderst få eksemplarer. Litteratur: Stuart Wrede:"The Architecture of Erik Gunnar Asplund", Pariser pavillionen med interiør afbildet s. 99. Gustav Holmdahl, Sven Ivar Lind, Kjell Öden: "Gunnar Asplund arkitekt", 1943, Stockholm. s Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

52 MØBLER OG DESIGN 876 ERIK GUNNAR ASPLUND f. Stockholm 1885, d. sst "Göteborgstol". Lænestol med stel af nød udspændt med betræk af patineret sort kernelæder. Formgivet Dette eksemplar udført hos Cassina i Oprindelig tegnet til Gøteborg Rådhus i forbindelse med Asplunds om- og tilbygning af dette i årene Et projekt der også omfattede komplet møblering med hvad deraf fulgte af nye møbeltyper. Afbildet JACOB KJÆR f. 1896, d Rundt salonbord af cuba mahogny, firpas søjlefod med sko af messing, plade med lille opkant. Udført hos Snedkermester Wørts. Diam H. 67. Original klæbeetiket på underside bl.a. med teksten "Danske snedkermestermøbler. Jakob Kjær - Wørts." Efter Jacob Kjærs død overgik fremstillingen af flere af hans modeller til andre snedkermestre, bl.a. Christensen & Larsen samt Henrik Wørts. Afbildet OLE WANSCHER 876 f. 1903, d Sofabord af palisander, udtræk i ender med sort formica, små greb i ender samt sko af messing. Udført hos snedkermester A. J. Iversen. H. 52, B. 48. L Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

53 OLE WANSCHER f. 1903, d To lænestole af palisander, løse hynder i sæde og ryg med betræk af originalt sort skind. Formgivet til Snedkerlaugets Udstilling i Udført hos snedkermester A.J. Iversen. (2). Litteratur: Grete Jalk [red.]: "Dansk Møbelkunst gennem 40 aar", bd. 4, gengivet helsides s Afbildet JACOB KJÆR f. 1896, d Dækketøjskab af palisander, front med to låger og to skuffer. Profilering på sider, front samt top og benstel. Nøglehuller af messing. Udført hos snedkermester Jacob Kjær. H D. 46. L Skabet der er udført som svendeprøve hos Jacob Kjær, blev tildelt Sølvmedalje ved bedømmelsen. Under en skuffe etiket fra Københavs snedkerlaug. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

54 MØBLER OG DESIGN MOGENS KOCH f. 1898, d Kaminsofa med stel af bobinga mahogny, løs overdel polstret i cognacfarvet skind, med skindbesatte søm, tilhørende siddehynde ligeledes af cognacfarvet skind. Formgivet Dette eksemplar udført hos Ivan Schlecter i 1960érne. Stel brændemærket IS. Tegnet til Snedkerlaugets Udstilling i Litteratur: Grete Jalk [Red.]: "Dansk Møbelkunst gennem 40 aar" bd. 1, omtalt s Afbildet FRITS HENNINGSEN f. 1889, d Armstol med ryg og sider af fineret mahogny, betræk af cognacfarvet patineret nigerskind, beslået med messingsøm, ben af mahogny. Udført hos snedkermester Frits Henningsen. Præsenteret på Københavns Snedkerlaugs Møbeludstilling i Industriforeningen, den 16. september - 1. oktober Litteratur: Grete Jalk [Red.]: "Dansk Møbelkunst gennem 40 aar", bd. 1, s Afbildet OLE WANSCHER f. 1903, d Kommode af nøddetræ. Svungen front med fire skuffer med greb af messing, plade med profileret kant. Udført hos snedkermester A.J. Iversen. H. 82. B D. 61. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

55 FRITS HENNINGSEN f. 1889, d Armstol med ryg og sider af fineret mahogny, betræk af cognacfarvet patineret nigerskind, beslået med messingsøm, ben af mahogny. Udført hos snedkermester Frits Henningsen. Præsenteret på Københavns Snedkerlaugs Møbeludstilling i Industriforeningen, den 16. september - 1. oktober Litteratur: Grete Jalk [Red.]: "Dansk Møbelkunst gennem 40 aar", bd. 1, s Afbildet FRITS HENNINGSEN f. 1889, d Armstol med ryg og sider af fineret mahogny, betræk af cognacfarvet patineret nigerskind, beslået med messingsøm, ben af mahogny. Udført hos snedkermester Frits Henningsen. Præsenteret på Københavns Snedkerlaugs Møbeludstilling i Industriforeningen, den 16. september - 1. oktober Litteratur: Grete Jalk [Red.]: "Dansk Møbelkunst gennem 40 aar", bd. 1, s Afbildet KAARE KLINT f. Frederiksberg 1888, d. København 1954 Tre-personers sofa med profileret krydsbenstel af cuba mahogny, betræk i sæde og ryg af patineret nigerskind. Model nr Udført hos Rud. Rasmussens Snedkerier. L Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

56 MØBLER OG DESIGN 887 IB KOFOD-LARSEN f "Elizabeth" lænestol med stel af palisander, skalformet sæde og tilhørende løs hynde af cognacfarvet skind. Model U-56. Formgivet Udført hos Christensen & Larsen, brændemærket CL. Eksemplarer af denne stol blev indkøbt af Hendes Majestæt Dronning Elizabeth d.2 af England under Hendes besøg i København i Afbildet IB KOFOD-LARSEN f Fodskammel af palisander med hynde betrukket i cognacfarvet skind. Model U-56. Formgivet Udført hos Christensen & Larsen, brændemærket CL. Afbildet IB KOFOD-LARSEN f "Elizabeth" lænestol med stel af palisander, skalformet sæde og tilhørende løs hynde af cognacfarvet skind. Model U-56. Formgivet Udført hos Christensen & Larsen, brændemærke CL. Afbildet ARNE JACOBSEN f. 1902, d Fodskammel til "Ægget" med firpas fod af poleret aluminium, betræk af patineret naturskind. Model Formgivet i Udført hos Fritz Hansen. Afbildet ARNE JACOBSEN f. 1902, d "Ægget". Hvilestol med profileret firpasfod, sæde, ryg og sider samt løs hynde med betræk af patineret cognacfarvet skind. Model Formgivet Udført hos Fritz Hansen. Afbildet ARNE JACOBSEN f. 1902, d "Ægget". Hvilestol med profileret firpasfod, sæde, ryg og sider samt løs hynde med betræk af patineret cognacfarvet skind. Model Formgivet Udført december 1968 hos Fritz Hansen. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

57 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

58 MØBLER OG DESIGN POUL KJÆRHOLM f. Øster Vrå 1929, d "PK-20". Et par hvilestole betrukket med sort skind, samt tilhørende nakkehynde, stel af matforkromet stål. Udført hos E. Kold Kristensen. (2). Afbildet POUL KJÆRHOLM f. Øster Vrå 1929, d "PK-22". Et par hvilestole med stel af matforkromet stål. Sæde og ryg betrukket med sandfarvet kanvas. Udført hos E. Kold Christensen. (2). Litteratur: "Poul Kjærholm", Arkitektens Forlag, 1999, s. 27. Litteratur: Noritsugu Oda, "Danish Chairs", s Afbildet POUL KJÆRHOLM f. Øster Vrå 1929, d "PK-63". Rektangulært sofabord med stel af forkromet stål, plade af lys marmor. Udført hos E. Kold Christensen. H. 31. B. 60. L Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

59 POUL KJÆRHOLM f. Øster Vrå 1929, d "PK-61". Kvadratisk sofabord med stel af matforkromet stål, plade af flintrullet marmor. Formgivet Udført hos E. Kold Christensen. H. 35. B. 80. L. 80. Afbildet BODIL KJÆR f. Hatting 1932 To lænestole med medestel af forkromet stål, ryg og sider samt løse hynder med betræk af sort skind. Formgivet i Udført på Hovedstadens Møbelfabrik. (2). Afbildet BODIL KJÆR f. Hatting 1932 Tre-personers sofa med medestel af forkromet stål, ryg og sider samt løse hynder med betræk af sort skind. Formgivet i Udført på Hovedstadens Møbelfabrik. L Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

60 MØBLER OG DESIGN 899 POUL KJÆRHOLM f. Øster Vrå 1929, d "PK-61". Kvadratisk sofabord med stel af matforkromet stål, plade af Porsgrunn-marmor. Udført hos E. Kold Christensen. H. 35. B. 80. L. 80. Litteratur: "Poul Kjærholm", Arkitektens Forlag, 1999, gengivet og omtalt s Afbildet POUL KJÆRHOLM f. Øster Vrå 1929, d "PK 91". Foldeskammel med stel af matforkromet stål, betræk i sæde af sandfarvet kanvas. Formgivet Udført hos E. Kold Christensen. Afbildet POUL KJÆRHOLM f. Øster Vrå 1929, d "PK-33". Taburet med stel af matforkromet fjederstål, løs hynde i sæde med betræk af rødbrunt skind. Formgivet Udført hos E. Kold Christensen. Litteratur: "Poul Kjærholm", Arkitektens Forlag, 1999, gengivet s Afbildet POUL KJÆRHOLM f. Øster Vrå 1929, d Stor "PK-33". Taburet med stel af matforkromet fjederstål, løs hynde i sæde med betræk af sort skind. Formgivet Udført hos E. Kold Christensen. Special udgave i forstørret mål. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

61 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

62 MØBLER OG DESIGN Why do you make such strange pieces of furniture, cabinetmaker Peder Moos? This was the striking question posed by a Swedish journalist in 1948 to one of the most outstanding and peculiar figures that Danish furniture design has been gifted with. Peder Moos was entirely his own and in a time where the machines took over in the joiners workshop many of his colleagues shook their heads at the unorthodox craftsman who disregarded efficiency and serial production, his entire working life seeking the original solutions without making compromises. I don t find my pieces of furniture strange at all, he said. On the contrary, I would like to emphasize that making them look strange is not a goal in itself. I do not aim at finding new forms either. My items differ from the classic school due to the fact that I won t let a particular style influence my pieces of furniture. I merely strive at making them as right and strong as possible. Peder Despite his humble attitude, Moos has long since been recognized by posterity for his exceptional approach to the craft of cabinet making and his ability to perfectly accentuate the organic and living features of the wood. In the course of time, he fulfilled his dream of teaching, but without ever formalizing his approach to the craft as such. When it comes to the drafting and designing of his furniture, Peder Moos was asked at the same occasion in 1948 whether he designed all his own pieces himself. The almost predictable Peder Moos answer was: Yes, but first I make the piece of furniture and then I make the design for it. He only designed two pieces of furniture to be made by others. A serving cart for the cabinetmaker Willy Beck and a three-legged coffee table later to be produced by Fritz Hansen. Generally, his items of furniture are thus one-off pieces, and as such costly. Though not deliberately seeking to make costly pieces, Peder Moos was well aware of this pricequality relationship as the following quotation shows: "Before I begin the commission they do ask what the price will be. But then my answer is that if we have to think about a certain price, the result won t be as good as it could be. We will have to see what the price will be. If you then find it too expensive, I will keep the piece and sell it to somebody else... It is often a shock to them when they hear the price and sometimes they go away empty-handed but after a couple of weeks, they return and want to buy their items after all. And eventually when they forget the price they are increasingly appreciating having a piece of beautiful craftsmanship. 104 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

63 Varför gör Ni så märkvärdiga möbler snedkermester Peder Moos? Sådan lød det rammende spørgsmål, fra en svensk journalist i 1948, til en af de største og mest specielle skikkelser som dansk møbelkunst har været begunstiget med. Peder Moos var helt sin egen og I en tid, hvor maskinerne rykkede ind på snedkerierne, rystede mange kollegaer på hovedet over den uortodokse håndværker, der lod hånt om effektivitet og serieproduktion og sit arbejdsliv igennem stræbte efter at forfølge de originale, kompromisløse løsninger: Mine møbler er slet ikke mærkværdige, synes jeg. Tværtimod vil jeg betone, at det ikke er et mål I sig selv at få dem til at se mærkværdige ud. Jeg stræber heller ikke efter at finde nye former. At mine genstande skiller sig ud fra de traditionelle, skyldes at jeg ikke vil lade en bestemt stil påvirke møblerne, Jeg bestræber mig blot på at udføre dem så rigtigt og stærke som muligt. Moos ydmyge holdning til trods står det klart for eftertiden, at den sønderjydske snedker havde en ganske særlig tilgang til sit fag og I arbejdet med træet formåede at fremhæve dets organiske, levende karakter til fuldkommenhed. Moos fik med årene opfyldt sin drøm om at undervise, men han formaliserede ikke som sådan sin tilgang til håndværket. Når det gælder skitser og tegninger af hans møbler blev Peder Moos ved samme lejlighed i 1948 spurgt om han selv tegnede alle sine egne ting. Det næsten forudsigelige Peder Moos svar lød : "Ja, men først laver jeg møblet og bagefter laver jeg en tegning af det". Moos Peder Moos tegnede således kun to møbler han ikke selv fremstillede. Et rullebord til Snedkermester Willy Beck, samt et trebenet sofabord som kom i produktion hos Fritz Hansen. Peder Moos møbler var således generelt unika ting, og i sagens natur kostbare. Peder Moos søgte ikke det kostbare, men var sig forholdet bevidst., som flg. citat viser. "De Spørger jo inden jeg begynder arbejdet, hvad det kommer til at koste, men så svarer jeg, at hvis vi skal tænke på en bestemt pris, så bliver resultatet ikke så godt, som det kunne blive. Vi må se hvor meget det kommer til at koste. Synes De så, at det er for dyrt, beholder jeg møblet og sælger den til en anden... Ofte bliver det så et chock når de hører prisen og til tider går de så deres vej, men efter to-tre uger kommer de tilbage og vil have deres ting alligevel. Og når de efterhånden glemmer prisen, glæder de sig mere og mere over at have noget smukt håndværk". BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

64 MØBLER OG DESIGN detaljer 106 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

65 903 CD PEDER MOOS f. Nybøl 1906, d. Bredbro1991 Sybord af slebet valnød og indlæg af ahorn med brede svungne sider, runde tilspidsende trommestiksben, forskydelig plade med svungne sider, indlagt med snedkerens monogram. Under pladen, garnnøglerum med bund af håndskårne tremmer, samt løs bakke udskåret med opbevaringsrum. H. 57. L. 65,5. B. 44. Bordet blev udstillet i 1953 på Kunsthåndværkets Forårsudstilling. Litteratur: Dansk Kunsthåndværk, April 1953, forsiden. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

66 MØBLER OG DESIGN detalje 904 CD PEDER MOOS f. Nybøl 1906, d. Bredbro1991, d. Bredbro1991 Spejl af elm med letbuede profiler og indlægninger af citrontræ. På bagsiden betegnet: Morfar, jul 1948, til huset ved aaen RGB og M.: Til Inger og Marqvard fra Ragnhild, og g. og b. og M. 8 I, H. 72. B. 37. Proveniens: Gave fra snedkeren til nuværende ejer og dennes familie. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

67 CD PEDER MOOS f. Nybøl 1906, d. Bredbro1991 Rullebord i to etager, stel af ahorn med synlige samlinger med valnød, svungne sider og rundede ben, med små hjul, plader af mat glas. L. 71, 5. B. 41,5. H. 57. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

68 MØBLER OG DESIGN CD PEDER MOOS f. Nybøl 1906, d. Bredbro1991 To-delt, organisk formet hylde samt vendbar bakke af fyrretræ med indlægning i samlingerne. Hylde: H. 36. B. 51. D. 15. Bakke: H. 1,7. L. 48,5. B. 37,5. (2). Tidlige arbejder af Peder Moos. Proveniens: Gave fra snedkeren til nuværende ejer og dennes familie. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

69 PEDER MOOS f. Nybøl 1906, d. Bredbro1991 Sidebord af teak med to tillægsplader, top med svag opkant, svungen sarg med synlige samlinger, samt udtræk til tillægsplader, to tværsprosser samt midtersprosse, ligeledes med synlige samlinger. To tillægsplader af massiv teak. H. 47. B. 50. L. 70. samt to plader hver B. 50. L. 26,5. Tegnet og udført af Peder Moos. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

70 MØBLER OG DESIGN detalje 908 CD PEDER MOOS f. Nybøl 1906, d. Bredbro1991 Fritstående billedramme af palisander med afrundede profiler og indlægninger. Indridset Moos, L. 39,5. H. 16,5. Afbildet CD PEDER MOOS f. Nybøl 1906, d. Bredbro1991 To brevknive samt tændstiksæske af hhv. palisander og teak. Den ene brevkniv med udskåret, firdelt greb; den anden med bølge- og fingerformet greb. Sidstnævnte indriset farbror Asmus, 60?, Tændstiksæsken med indlægninger af citrontræ. Indridset med monogram, 16 XI, 1968; Marqvard, H. 2,0. L. 5,5. B. 3,2. Papirknive L. hhv. 24. & 25,2. (3). Proveniens: Gave fra snedkeren til nuværende ejer og dennes familie. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

71 CD PEDER MOOS f. Nybøl 1906, d. Bredbro1991 To tændstiksæsker af palisander, den ene med indlægninger af citrontræ. Den store æske indridset med monogram: Stig, 16 XI, Den lille æske indridset: Inger, Hhv. 2,0. 5,5. x 3,6. & 1,5. x 4,3. x 2,2. (2). Proveniens: Gave fra snedkeren til nuværende ejer og dennes familie. Afbildet CD PEDER MOOS f. Nybøl 1906, d. Bredbro1991 Taburet af ahorn med svungen sarg og tilspidsede ben, sæde udspændt med sejlgarn, løs hynde med betræk af gråstribet uld. Signeret i bunden P, 1939*, H. inkl. hynde 46. L. 51,5. B *Peder Moos' blev også bare kaldt "P". Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

moderne auktion 756 f ø l g e n d e d a g e s æ l g e s k u n s t d e s i g n moderne auktion 756 f ø l g e n d e d a g e s æ l g e s k u n s t mandag 3. april kl. 19 cobra.......................... 1-100 tirsdag 4. april kl. 13 dansk privatsamling............. 101-136 cobra........................

F Ø L G E N D E D A G E S Æ L G E S

F Ø L G E N D E D A G E S Æ L G E S moderne auktion 736 F Ø L G E N D E D A G E S Æ L G E S K U N S T tirsdag 5. oktober kl. 17 cobra............................... 1-68 nutidskunst........................ 69-134 onsdag 6. oktober kl. 13

moderne auktion 749 tirsdag 4. oktober kl. 17 cobra nutidskunst

moderne auktion 749 tirsdag 4. oktober kl. 17 cobra nutidskunst moderne auktion 749 F Ø L G E N D E D A G E S Æ L G E S K U N S T tirsdag 4. oktober kl. 17 cobra.......................... 1-70 nutidskunst.................... 71-149 onsdag 5. oktober kl. 13 grafik.......................

CH07 SKALSTOLEN Design: Hans J. Wegner BESKRIVELSE Den berømte skalstol - skulpturel, trebenet og smuk. CH07 SKALSTOLEN Design: Hans J. Wegner BESKRIVELSE Den berømte skalstol - skulpturel, trebenet og smuk. Det svævende udtryk fremhæves af det vingeformede sæde og de buede ben. Stolen får ofte en fremtrædende

CH334 Design: Hans J. Wegner BESKRIVELSE ellipseformet mange kombinationsmuligheder Designet af i DESIGNEREN

CH334 Design: Hans J. Wegner BESKRIVELSE ellipseformet mange kombinationsmuligheder Designet af i DESIGNEREN CH334 Design: Hans J. Wegner BESKRIVELSE Endnu et smukt eksempel på Wegners visionære arbejde. Bordpladen af træ er ellipseformet, og benene er af børstet rustfrit stål. Med de mange kombinationsmuligheder

CH006 Design: Hans J. Wegner BESKRIVELSE DESIGNEREN

CH006 Design: Hans J. Wegner BESKRIVELSE DESIGNEREN CH006 Design: Hans J. Wegner BESKRIVELSE Simple and stylish table, measuring 90x138, and 236 cm with flaps. Height 72 cm. Table leaves are fitted with hinges and lifted quickly when there are more. Table

Samlere tjener tykt på sjældne Wegner-møbler

BESKRIVELSE en klassisk smuk og let skulpturel spisestol Hans J. Wegner har designet Y-stolen til Carl Hansen & Søn i 1949 DESIGNEREN Y-STOLEN CH24 Design: Hans J. Wegner BESKRIVELSE Y-stolen - en klassisk smuk og let skulpturel spisestol, som også er velegnet til bare at slappe af i. Ved hjælp af damp er rygbøjlen nænsomt bøjet, og

FLY. Designed by DITLEV KARSTEN

Katalog - Møbler. Royal Classic Restrup Kærvej 10 DK-9240 Nibe Telefon Fax

CH22 LOUNGESTOL Design: Hans J. Wegner

CH22 LOUNGESTOL Design: Hans J. Wegner CH22 LOUNGESTOL Design: Hans J. Wegner BESKRIVELSE Carl Hansen & Søn har genskabt Hans J. Wegners tidlige design, CH22 loungestolen, der er det første design Wegner udførte for Carl Hansen & Søn tilbage

poul kjærholm pk1 pk52 pk52a

poul kjærholm pk1 pk52 pk52a poul kjærholm pk1 pk52 pk52a PK1 poul kjærholms første stol PK1 en eviggyldig klassiker Poul Kjærholm havde en unik evne til at forene stålet med organiske materialer en evne han demonstrerede i starten

Børnekollektionen. Indhold/Content. The Kids Collection

CLASSIC KOLLEKTION MADE IN DENMARK

CLASSIC KOLLEKTION MADE IN DENMARK CLASSIC KOLLEKTION MADE IN DENMARK Stouby Furniture a/s, haremarksvej 7, dk-8723 løsning, telefon +45 75 65 01 00, email: stouby@stouby.com, www.stouby.com STOUBY CLASSIC KOLLEKTION 02 STOUBY CLASSIC KOLLEKTION

MØBEL KATALOG. SILO ved amagerbanen 13 tel +45 70 220 840 mail@silo-dk.com

MØBEL KATALOG. SILO ved amagerbanen 13 tel +45 70 220 840 mail@silo-dk.com MØBEL KATALOG 2010 STOLE & BÆNKE #100 KARMSTOL klassisk karmstol bønnelycke mdd 1998 MATERIALER SÆDE VARIANTER TRÆ VARIANTER massiv træ polstret med skind europæisk eg polstret sæde polstret med tekstil

HUSBÅD PÅ BORNHOLM INDRETNING MØBELPAKKE 02 CHARLOTTE KJØLLER - RØNNE

Serie 8 blev oprindeligt designet til Danmarks Nationalbank. Den omtales ofte som Liljen. Serie 8 blev introduceret i 1968, og udgaven med armlæn,

Serie 8 blev oprindeligt designet til Danmarks Nationalbank. Den omtales ofte som Liljen. Serie 8 blev introduceret i 1968, og udgaven med armlæn, LilJEN Serie 8 blev oprindeligt designet til Danmarks Nationalbank Den omtales ofte som Liljen Serie 8 blev introduceret i 1968, og udgaven med armlæn, model, blev introduceret for markedet på den danske

Indhold 3 CASØ 500. 4 Spisebord. 6 Koefoed by CASØ Eva, Peter og Lis. 8 CASØ 500 / CASØ 501 sofaborde. 10 Skænk og skrive/konsol - bord

Indhold 3 CASØ 500. 4 Spisebord. 6 Koefoed by CASØ Eva, Peter og Lis. 8 CASØ 500 / CASØ 501 sofaborde. 10 Skænk og skrive/konsol - bord CASØ 500 Indhold 3 CASØ 500 4 Spisebord 6 Koefoed by CASØ Eva, Peter og Lis 8 CASØ 500 / CASØ 501 sofaborde 10 Skænk og skrive/konsol - bord 12 CASØ 500 TV-bord 14 Reol og vitrine 16 CASØ 501 TV-bord og

Stellet fremstilles i sort eller gråt lakeret stål og med og uden skuffe. Skuffemodulet, PK115, fås i olieret, lakeret eller sort malet eg.

Stellet fremstilles i sort eller gråt lakeret stål og med og uden skuffe. Skuffemodulet, PK115, fås i olieret, lakeret eller sort malet eg. PK52 PROFESSORBORD Design: POUL KJÆRHOLM BESKRIVELSE Modernismens danske bannerfører, møbelarkitekt Poul Kjærholm, udviklede i 1955 en mindre møbelserie til Kunstakademiet, hvor han netop var tiltrådt

ARNE JACOBSEN 1902-1971 MÅL DESIGN GARANTI POLSTRING

ARNE JACOBSEN 1902-1971 MÅL DESIGN GARANTI POLSTRING GRand Prix Arne Jacobsens Grand Prix stol blev introduceret af Fritz Hansen på designernes forårsudstilling på det Danske Kunstindustrimuseum i København i 1957. Senere samme år blev stolen udstillet på

kjærholm kl. 19 udvalgt kunst 1-108 kl. 13 nutidskunst 109-270 cobra 271-330 kl. 17 samtidskunst 331-407 nordatlantisk 408-451

kjærholm kl. 19 udvalgt kunst 1-108 kl. 13 nutidskunst 109-270 cobra 271-330 kl. 17 samtidskunst 331-407 nordatlantisk 408-451 kjærholm modern mandag tirsdag onsdag design torsdag fredag 9. oktober kl. 19 udvalgt kunst 1-108 10. oktober kl. 13 nutidskunst 109-270 cobra 271-330 kl. 17 samtidskunst 331-407 nordatlantisk 408-451

Kunst, Design & Antik. 27. Okt. Kl. 17.00 Tisdag 27 Okt 2015

LABOFA Prisliste REEF Design: Hans Thyge & Co.

LABOFA Prisliste REEF Design: Hans Thyge & Co. LABOFA Prisliste 16 REEF Design: Hans Thyge & Co. REEF COLLECTION 11 REEF COLLECTION Design Hans Thyge & Co. MODUL SOFA : REEF sofa fås i følgende udgaver: Lille sofa 131x/54 cm eller 131x54/ cm Stor sofa

METTE. træsorter Mette findes i træsorter og overflader i gruppe wood Mette is available in wood group

METTE. træsorter Mette findes i træsorter og overflader i gruppe wood Mette is available in wood group METTE 75 45 54 52 Mette dining chair is created by architect Carsten Buhl. Classic danish design with excellent comfort. A chair with an elegant expression where the legs meet in an A. Mette is tested

FRITS HENNINGSEN SIGNATURE CHAIR FH429

FRITS HENNINGSEN SIGNATURE CHAIR FH429 FRITS HENNINGSEN SIGNATURE CHAIR FH429 SIGNATURE CHAIR KOMFORT OG ELEGANCE every piece comes with a story Når du vælger et møbel fra Carl Hansen & Søn, får du mere end bare et møbel. Du får en stolt tradition

PIET HEIN (1905-1996) BRUNO MATHSSON (1907-1988) ARNE JACOBSEN (1902-1971) DESIGN BESKRIVELSE GARANTI

PIET HEIN (1905-1996) BRUNO MATHSSON (1907-1988) ARNE JACOBSEN (1902-1971) DESIGN BESKRIVELSE GARANTI BORD SERIE Bordserien omfatter Super-Elliptiske og Super-Cirkulære borde designet af Piet Hein og Bruno Mathsson samt cirkulære, kvadratiske og rektangulære borde designet af Arne Jacobsen Inspirationen

Symphony borde til alle

Symphony borde til alle Symphony borde til alle FURNITURE WITH DEDICATION HASLEV.COM Bo med Haslev spiseborde til alle behov Kombiner vores klassiske træmøbler med moderne design og lad træet give sjæl og personlighed i din indretning.

VariaNTER & MÅL DESIGN BESKRIVELSE. MILJØ & TESTs

VariaNTER & MÅL DESIGN BESKRIVELSE. MILJØ & TESTs LilJEN Serie 8 blev oprindeligt designet til Danmarks Nationalbank Den omtales ofte som Serie 8 blev introduceret i 1968, og udgaven med armlæn, model 3208, blev introduceret for markedet på den danske

Find dine moduler her

Arne Jacobsens Grand Prix stol blev introduceret af Fritz Hansen på designernes forårsudstilling på det Danske Kunstindustrimuseum i København i

Arne Jacobsens Grand Prix stol blev introduceret af Fritz Hansen på designernes forårsudstilling på det Danske Kunstindustrimuseum i København i GRand Prix Arne Jacobsens Grand Prix stol blev introduceret af Fritz Hansen på designernes forårsudstilling på det Danske Kunstindustrimuseum i København i 1957. Senere samme år blev stolen udstillet på

Selve konstruktionen med den opspændte ryg i finér er inspireret at et kursus i lamineringsteknik, som Bender Madsen tidligere havde deltaget i.

Selve konstruktionen med den opspændte ryg i finér er inspireret at et kursus i lamineringsteknik, som Bender Madsen tidligere havde deltaget i. LM92 METROPOLITAN Design: Larsen & Bender Madsen BESKRIVELSE Metropolitan stolen er kendetegnet ved sit overlegne håndværk og komfort, samt sit organiske formsprog, der indskriver den i rækken af danske

HANS J. WEGNEr CH23. Et AF DE FØrStE MEStErVærkEr

HANS J. WEGNEr CH23. Et AF DE FØrStE MEStErVærkEr HANS J. WEGNEr CH23 Et AF DE FØrStE MEStErVærkEr CH23 ORGANISKE FORMER OG ELEGANTE DETALJER CH23 ÆSTETIK OG FUNKTION FORENET I ÉN STOL CH23 tog form i 1950 og var dermed blandt de første mesterværker,

ARNE JACOBSEN DESIGN BESKRIVELSE GARANTI. VariaNtER & MÅL

ARNE JACOBSEN DESIGN BESKRIVELSE GARANTI. VariaNtER & MÅL MYREN Arne Jacobsen designede oprindeligt Myren til kantinen i Novo Nordisk. I dag er Myren et af kollektionens fornemste ikoner. Men Myren var til at begynde med tæt på at ende som endnu en prototype,

Design for your life

Design for your life MADE IN Prisliste DKK inkl. moms DENMARK Ret til ændringer forbeholdes 2018/1 Design for your life Hammel Furniture A/S - Anbækvej 111 - DK-8450 Hammel - sales@hammel-furniture.dk www.mistral-furniture.dk

GUIDE TIL BREVSKRIVNING

GUIDE TIL BREVSKRIVNING GUIDE TIL BREVSKRIVNING APPELBREVE Formålet med at skrive et appelbrev er at få modtageren til at overholde menneskerettighederne. Det er en god idé at lægge vægt på modtagerens forpligtelser over for

BO MED HASLEV MØBLER

BO MED HASLEV MØBLER BO MED HASLEV MØBLER KVALITET & DANSK HÅNDVÆRK Haslev Møbelsnedkeri har i mere end 60 år designet og produceret fine træmøbler på vores værksted i Danmark. Træet spiller hovedrollen i vores møbler det

Originale danske/scandinaviske vintage-retro lamper fra 1930 - '80. In top tuned condition!

Originale danske/scandinaviske vintage-retro lamper fra 1930 - '80. In top tuned condition! DANISH Gamle VINTAGE-RETRO udendørs-lamper LIGHT og - gårdlamper ORIGINAL CLASSIC fra 1940-1950erne LIGHTING IN GOOD CONDITION Nr. V54. Dansk udelampe, 40-50erne, bakelit sokkel og gult opalglas, diameter:15

DESIGNEREN. Stolen er fremstillet i massivt træ og med lædersæde og -ryg.

DESIGNEREN. Stolen er fremstillet i massivt træ og med lædersæde og -ryg. KK47510 DEN RØDE STOL Design: Kaare Klint BESKRIVELSE Seriens første stol var Den røde stol i Large (1927), som blev skabt specielt til Designmuseum Danmarks forelæsningssal og præsenteret på den danske

STØT EN GOD SAG - STØT FSC GREEN GOODS FSC-CERTIFICEREDE PRODUKTER PÅ GRØN AUKTION

STØT EN GOD SAG - STØT FSC GREEN GOODS FSC-CERTIFICEREDE PRODUKTER PÅ GRØN AUKTION STØT EN GOD SAG - STØT FSC GREEN GOODS FSC-CERTIFICEREDE PRODUKTER PÅ GRØN AUKTION HAVEMØBELSÆT GRIMSTAD bord med 4 KERTEMINDE 5-positionsstole. Bredt og solidt udtræksbord B102 x L190/230 x H74 cm med

MILJØ & Tests GARANTI

MILJØ & Tests GARANTI OXFORD Den originale udgave af Oxford stolen blev designet til professorerne på St Catherine s College i Oxford Stolens ekstra høje ryg fremstod som et symbol på prestige og skabte sit helt eget rum Professorstolen

gave idéer 20% Shop døgnet rundt på www.møbler.dk Spar op til

Arne Jacobsens Grand Prix stol blev introduceret af Fritz Hansen på designernes forårsudstilling på det Danske Kunstindustrimuseum i København i GRand Prix 4130 Arne Jacobsens Grand Prix stol blev introduceret af Fritz Hansen på designernes forårsudstilling på det Danske Kunstindustrimuseum i København i 1957. Senere samme år blev stolen udstillet

PIET HEIN ( ) BRUNO MATHSSON ( ) ARNE JACOBSEN ( ) GARANTI DESIGN BESKRIVELSE

PIET HEIN ( ) BRUNO MATHSSON ( ) ARNE JACOBSEN ( ) GARANTI DESIGN BESKRIVELSE BORDSERIE Bordserien omfatter Super-Elliptiske og Super-Cirkulære borde designet af Piet Hein og Bruno Mathsson samt cirkulære, kvadratiske og rektangulære borde designet af Arne Jacobsen Inspirationen

FURNITURE WITH DEDICATION HASLEV.COM SYMPHONY SPISEBORDE TIL ALLE BEHOV

FURNITURE WITH DEDICATION HASLEV.COM SYMPHONY SPISEBORDE TIL ALLE BEHOV FURNITURE WITH DEDICATION HASLEV.COM SYMPHONY SPISEBORDE TIL ALLE BEHOV BO MED HASLEV MØBLER SPISEBORDE TIL ALLE BEHOV Kombiner vores klassiske træmøbler med moderne design og lad træet give sjæl og personlighed

colonial serien ole wanscher

colonial serien ole wanscher colonial serien ole wanscher colonial af ole wanscher disciplineret elegance every piece comes with a story Når du vælger et møbel fra Carl Hansen & Søn, får du mere end bare et møbel. Du får en stolt

Ole Wanscher er kendt for sine elegante møbler, der alle er kendetegnet ved høj kvalitet i forarbejdning og konstruktion, samt sofistikerede og

Ole Wanscher er kendt for sine elegante møbler, der alle er kendetegnet ved høj kvalitet i forarbejdning og konstruktion, samt sofistikerede og OW124 BEAK CHAIR Design: Ole Wanscher BESKRIVELSE Ole Wanscher er kendt for sine elegante møbler, der alle er kendetegnet ved høj kvalitet i forarbejdning og konstruktion, samt sofistikerede og funktionelle

Sverige 01/01, 2016 ANCONA. vejledende priser (SEK) Webside Telefon

Sverige 01/01, 2016 ANCONA. vejledende priser (SEK) Webside    Telefon Sverige ANONA vejledende priser (SEK) Webside www.kristensen.dk E-mail kristensen@kristensen.dk Telefon +45 75470303 01/01, 2016 PRISLISTE Ancona møbelserien Alle rettigheder er forbeholdt Kristensen &

Sweden Norway France United Kingdom Denmark Finland EFG International Professional

Sweden Norway France United Kingdom Denmark Finland EFG International Professional Professional EJ 2 Eyes design: Johannes Foersom & Peter Hiort-Lorenzen EJ 2 EJ 2-R 42,5 cm 83 cm 67 cm 84 cm 45 cm 50,5 cm 59,5 cm 53 cm 58 cm EJ 2 Eyes design: Johannes Foersom & Peter Hiort-Lorenzen

Rammeaftale 03.13 Møbler Delaftale 4 - Daginstitutionsmøbler

Rammeaftale 03.13 Møbler Delaftale 4 - Daginstitutionsmøbler Til rette vedkommende Dato: Marts 2013 INSPIRATIONSKATALOG Rammeaftale 03.13 Møbler Delaftale 4 - Daginstitutionsmøbler Dette katalog skal informere om de mange gode tilbud, vi har til vore danske kunder

Design, materialer og håndværk

Design, materialer og håndværk Borde Design, materialer og håndværk At lave et smukt bord er faktisk ikke så svært. Begynd med det bedste design. Kast et blik på Hans J. Wegners smukkeste arbejder. Bemærk den tidløse enkelhed og exceptionelle

Eftersyn. På adressen: Gødding Møllevej Randbøl (gammel XL Byg hal ) Efter aftale. Auk: 3524 Kat: 2. 6 stk. stabelstol, blå uldstof

Eftersyn. På adressen: Gødding Møllevej Randbøl (gammel XL Byg hal ) Efter aftale. Auk: 3524 Kat: 2. 6 stk. stabelstol, blå uldstof 3524 - Stole, borde, legetøj m.v. Udlevering / Eftersyn Auktionen slutter Udlevering På adressen: Gødding Møllevej 1 7183 Randbøl (gammel XL Byg hal ) Efter aftale Eftersyn På adressen: Gødding Møllevej

Eftersyn. På adressen: Skuerupvej Stenlille (tlf.: ) Efter aftale. Auk: 2273 Kat: 2. 2273 - Kontormøbler bl.a. Fritz Hansen, PH, Magnus Olsen m.v. Udlevering / Eftersyn Auktionen slutter Udlevering På adresserne: Skuerupvej 30 4295 Stenlille Tirsdag d. 23. august 2016, 08:00-16:00 Skuerupvej

Udlevering / Eftersyn

Udlevering / Eftersyn 2273- Kontormøbler bl.a. Fritz Hansen, PH, Magnus Olsen m.v. 2273- Kontormøbler bl.a. Fritz Hansen, PH, Magnus Olsen m.v. Udlevering / Eftersyn Udlevering På adresserne: Skuerupvej 30 4295 Stenlille Tirsdag

15.693,- Spisebord m/2 plader og 6 stole

Prisliste 2012. Vejl. DKK ex. moms Gældende fra 1. januar 2012

Prisliste 2012. Vejl. DKK ex. moms Gældende fra 1. januar 2012 Prisliste 2012 Vejl. DKK ex. moms Gældende fra 1. januar 2012 Indholdsfortegnelse Salgs- og leveringsbetingelser... 3 Emballagedimensioner... 4-5 Materialeinformation... 6 Design af Hans J. Wegner Stole...7-17

Danmark 01/02, 2019 FOREST. Vejledende priser (DKK) webside telefon

Danmark 01/02, 2019 FOREST. Vejledende priser (DKK) webside    telefon FOREST Vejledende priser (DKK) Danmark 01/02, 2019 webside www.kristensen.dk e-mail kristensen@kristensen.dk telefon +45 75470303 PRISLISTE Forest, møbelserie OBS: Alle Forest borde fås med skrå, lige

PRISLISTE 2014. Vejl. udsalgspris DKK ekskl. moms. Gældende fra 1. januar 2014, Danmark

PRISLISTE 2014. Vejl. udsalgspris DKK ekskl. moms. Gældende fra 1. januar 2014, Danmark PRISLISTE 2014 Vejl. udsalgspris DKK ekskl. moms Gældende fra 1. januar 2014, Danmark INDHOLDSFORTEGNELSE Materialeinformation... 4 Salgs- og leveringsbetingelser... 5 Emballagedimensioner...6-7 Stole

Produktoversigt Januar 2013

Produktoversigt Januar 2013 Produktoversigt Mag Rack Tidsskriftholdere CD72 / DVD44 CD og DVD holdere T-bone sofabord E1 sofabord S1 sofabord S1-90 sofabord S1-115 sofabord C1 sofabord Stick sidebord E2 spise / mødebord S2 spise

Brug sømbrættet til at lave sjove figurer. Lav fx: Få de andre til at gætte, hvad du har lavet. Use the nail board to make funny shapes. Brug sømbrættet til at lave sjove figurer. Lav f: Et dannebrogsflag Et hus med tag, vinduer og dør En fugl En bil En blomst Få de andre til at gætte, hvad du har lavet. Use the nail board to make funn

Idéen med en foldetaburet var bestemt ikke ny - konceptet går helt tilbage til bronzealderen.

Idéen med en foldetaburet var bestemt ikke ny - konceptet går helt tilbage til bronzealderen. KK87830 Propeltaburet Design: Kaare Klint BESKRIVELSE Selvom propeldesignet fra 1930 oprindeligt var for komplekst til at blive sat i produktion, tiltrak det sig hurtigt opmærksomhed, og konceptet blev

Design for your life

Design for your life MADE IN DENMARK Prisliste DKK inkl. moms Ret til ændringer forbeholdes 20/2 Design for your life Hammel Furniture A/S - Anbækvej 111 - DK-8450 Hammel - sales@hammel-furniture.dk www.mistral-furniture.dk

PK52A ELEVBORD Design: POUL KJÆRHOLM

PK52A ELEVBORD Design: POUL KJÆRHOLM PK52A ELEVBORD Design: POUL KJÆRHOLM BESKRIVELSE The series is laid the foundation stone for Poul Kjærholm's role as a pioneer of modern Danish design - and his reputation as one of the world's leading

Blomsten er rød (af Harry Chapin, oversat af Niels Hausgaard)

OXFORD ARNE JACOBSEN 1902-1971

OXFORD ARNE JACOBSEN 1902-1971 Oxford blev i 2003 redesignet i overensstemmelse med kurverne og dimensionerne på Arne Jacobsens originale design Resultatet er en slankere og endnu smukkere og komfortabel stol, der fås med høj, mellemhøj

DK design for your life

Eftersyn. På adressen: Skuerupvej Stenlille. Efter aftale. Auk: 3969 Kat: 2.

Eftersyn. På adressen: Skyttevej 11B 7800 Skive. Søndag d. 23. september :00-15:00. Auk: 3514 Kat: 2. 3514 - Bolig & Interiør ( 7800 Skive ) Udlevering / Eftersyn Auktionen slutter Udlevering På adressen: Skyttevej 11B 7800 Skive Torsdag d. 27. september 2018 10:00-17:00 Eftersyn På adressen: Skyttevej

PRISLISTE 2015. 02. DANMARK DKK vejl. pris ekskl. moms. Frit leveret (CIP) dansk grænse.

PRISLISTE 2015. 02. DANMARK DKK vejl. pris ekskl. moms. Frit leveret (CIP) dansk grænse. PRISLISTE 2015 02. DANMARK DKK vejl. pris ekskl. moms. Frit leveret (CIP) dansk grænse. Erik Jørgensen Møbelfabrik A/S Industrivænget 1 DK-5700 Svendborg Denmark Phone + 62 21 53 00 Fax + 45 62 22 90 24

Immigration Housing. Housing - Renting. Stating that you want to rent something. Type of accommodation. Type of accommodation. Type of accommodation

Immigration Housing. Housing - Renting. Stating that you want to rent something. Type of accommodation. Type of accommodation. Type of accommodation - Renting English I am looking for a to rent. Stating that you want to rent something room flat / apartment studio flat / studio apartment detached house semi-detached house terraced house How much is

INDHOLD / CONTENT BORDE / OFFICE TABLES / STORAGES SHELVES / MIRRORS SIKKERHED / GODKENDELSER / SAFETY / AUTHORISATION S E A S I D E C O L L E C T I O N SIKKERHED / GODKENDELSER / SAFETY / AUTHORISATION INDHOLD / CONTENT FASCINATIONEN AF DET SIMPLE SOMMERHUSLIV, HAVET, SANDET OG FYRRETRÆERNE ER MØBELDESIGNER SØREN RØRBÆKS

- vi sidder på kvaliteten

- vi sidder på kvaliteten - vi sidder på kvaliteten Vesterby borde Vi holder bordskik Vi går ikke på kompromis med kvaliteten, hverken i materialevalg eller i detajler. Som eksempel er bordbenene fræset op i bordpladen, så de sidder

DK design for your life

Prisliste. November 2014

Financial Literacy among 5-7 years old children

Financial Literacy among 5-7 years old children Financial Literacy among 5-7 years old children -based on a market research survey among the parents in Denmark, Sweden, Norway, Finland, Northern Ireland and Republic of Ireland Page 1 Purpose of the

tegninger møbelpakker02

tegninger møbelpakker02 tegninger møbelpakker tegninger & illustrationer indretning TEGNINGER & ILLUSTRATIONER - KØKKEN TEGNINGER & ILLUSTRATIONER - KØKKEN / TERRASSE TEGNINGER & ILLUSTRATIONER - STUE TEGNINGER & ILLUSTRATIONER

quality of furniture is one thing quality of people is another and in this buisness, you simply can t have one without the other

quality of furniture is one thing quality of people is another and in this buisness, you simply can t have one without the other Nordic Life ApS quality of furniture is one thing quality of people is another and in this buisness, you simply can t have one without the other Nordic Life ApS Nordic Lifes møbler kan bruges i forskellige