"Caritas" AUKTIONSLISTE: Byttedagen i Viby 27. marts 2010

Download ""Caritas" AUKTIONSLISTE: Byttedagen i Viby 27. marts 2010"

1 "Caritas" AUKTIONSLISTE: Byttedagen i Viby 27. marts 2010 Bemærk: Alle bud i hele kroner. Alle lots sælges i den besete stand - ingen returret! Betaling kontant efter salg af sidste lot. Prisen på omslaget er den gældende opråbspris. Hammerslag er prisen - intet tillæg af moms og salær. Auktions 1 Holbøll blok 1978 m. vedhæng til julemærkesælgerne 10,00 2 Ringbind med ark, enkeltmærker og arkrester 3 10 salgsskilte mellem ,00 4 Æske med 100-vis af vaskede mærker 10, julekort alle stemplet st.bundet til frimærket 6 16-siders indstiksbog med julekort, alle m. kunstnersignatur 30,00 7 Holbøll-blok 1978 m. manglende lodret perf. i midten 8 6 indstikssider med velgørenhed - lidt 09,10 + udland 10,00 9 Jylland Jul forskellige bymotiver 10,00 10 Odder Sognekirkes støttemærke f. klokkespillet 1968 fejlp. 4-stribe 11 Elleore: 2 Pengesedler 3 mark & dobb. halvdisse 10,00 12 Dansk Sømandskirke bygning m. julehilsen sdt. fra (Gent) Belgien til DK (Bygning Gent?) 13 Kort Færødagen m. div. mærker og stempler (Færø/danske) 14 Sønderjysk Foren. Sydslesvig Kalder par m. forsk. tryk 8,00 15 Julehilsen på norsk helsag st. Kristiania m. norsk, dansk og 2 sv. julemærker påsat som forside 16 Julehilsen m st motiv Vestergade i Vamdrup 200,00 17 Kort: Julemærkehjemmet Juelsminde set fra bakken sdt (fra Plejer) 18 Kort: Julemærkehjemmet Juelsminde sdt (fra Plejemoder) 19 Postkort m. Julemærkehjemmet i Skælskør 10,00 20 Kuvert: Diligencepost m mærket 21 Brev: Recomanderet sdt. fra New York til Julemærkekontoret, Kbh. 5.dec Kort fra Julemanden i Grønland sdt. til DK ,00 23 Skagen: Kort fra Brøndums spisesal m. Skagenkunstnere 24 Propagandamærke 1904 takket brun RRR pf ,00 25 DK: 3-stribe (med 2 typer) udkast til julemærket 1972 R 300,00 26 DK stribe nedre rand dobb. perforeret pf. 40,00 27 DK: 4-blok 1952 og 8 blok 1955 begge midterblokke m. rand dekorative pf. 28 DK: 2 souvenirmapper 1953 mørk- og lysegrøn 75,00 29 DK J.B. Nicolaisen hg. 30 DK: 2 sammenhængende hæfteark Holbøll Mindekuvert 198 Holbølls vest er 1904-mærket 5,00 32 Kuvert med julem med censurst. sdt. til Sverige st

2 33 Kuvert fra Jubilæumsudstillingen i Stege m. ut. 4-bl st ,00 34 March-stofmærker 1904 til 1917 i alt 14 stk. 70,00 35 DK: Julemærkekomiteens bog om julemærket 1977 m. tillæg til ,00 36 Kirkens Korshær 1923 (sort plet v. håndled er trykfejl) hg. 40,00 37 Odder 1946 lodret par m. dobb. perf. + mgl. perforering 38 Aalborg jul utakket med marginal 5,00 39 Aalborg jul - 4-blok 1970 på Aalborg jul: 25 stk. forsk. 4-blokke ml & 1990 pf. 41 Aalborg jul: 17 stk. forsk. 5-striber ml og 1990 pf. 42 Aalborg jul: Ark takket ,00 43 Aalborg jul: Ark takket ,00 44 Aalborg jul: Ark takket sign. af kunstneren - ufoldet 45 Aalborg jul: Ark takket foldet 75,00 46 DK: Telekort med julemærket ,00 47 DK: Kort med jul /78-stemplet Jyderup ,00 48 DK: Francostempel "Skilling" 1991 og DK: 50 årgange komplet i takket enk.mærker - pf. 50 DK: 50 årgange komplet i takket enk.mærker - pf. 51 DK: 57stk. 4-blokke kompl. pf.(afa 1260,-) 60,00 52 DK: jule 1971 arlsæt skalatryk takket - 11 tryk - pf. 53 Blandede julemærker m.m. 54 Diverse julemærker 55 Julemærker diverse 4- og 6-blokke 56 Julemærker diverse 4-blokke 57 Julemærker diverse Sydslesvig 4-blokke 58 Julemærker diverse 6-blokke 59 Julemærker diverse 6-blokke 60 Julemærker diverse Røde Kors 15,00 61 Julemærker diverse - blokke 10,00 62 Julemærker diverse - Sydslesvig blokke 15,00 63 Julemærker Unge Hjem - Polio - blokke 64 DK- miniskalasæt tryk kompl. m. færdigt ark pf. 10,00 65 Reklameskilt 1953 deko-beskåret til udstillingsblad 10,00 66 Reklameskilt A3 med 100 års julemærker ( ) 10,00 67 DK: Komplet samling utakkede enkeltmærker ,00 68 Danm ut. helark lille fold nederste v. hjørne ellers 69 pf. DK-mappe m. ark 1966-Boye Willumsen - ikke alm.- til støtte for julemærkesagen 70 Dansk Vestindien 1909 helark forstærket små pletter 1.000,00 71 Grønland Reklameskilt 1975 (3 første årg. sjældne) 72 Grønland Reklameskilt 1976 (3 første årg. sjældne) 73 Foreningen Grl. Børn 1981 alm. ark + blok i omslag 74 Foreningen Grl. Børn 1982 alm. ark + blok i omslag 75 Grønland 1977 helark foldet men pæn 7,00 76 Grønland 1978 helark foldet men pæn 7,00 77 Lot kuverter/kort og klip med jule-side-stempler m.m. 78 Sydslesvig helark 1989 foldet men fin 15,00 79 Sct. Georgs Gilder helark 1969 foldet men fin 2

3 80 Aalborg Alm. Underst. Helark 1962 let foldet ellers pf. 81 Aalborg Alm. Underst. Helark 1963 let foldet mat guld 35,00 82 DMS og Dansk Santalmission selvkl. mærkater ,00 83 Norge: NKS helark 1915 (50 mærker) - foldet 1 forstærkning ellers flot! 200,00 84 Rek-brev 1. Dags st til Kbh. på spec. kuv. fra NKS + 4-blok NKS Norge Hj.Lunge: Kuvert m. TB-tekst/ st til DK + forside til hft Grønland Sparemærke 25 øre i helark 210,00 87 Grønland Sparemærke 1,- kr. i helark 235,00 88 Den Danske Bataljon i Bosnien - julemærke 1998 pf. ark 1 89 Den Danske Bataljon i Bosnien - julemærke 1997 pf. ark 1 90 Mærkat helark "Rejs til Thy" ug. 91 Krigsfange Hjælp 5 øre i helark - div. minus 30,00 92 Danmark helark 1972 med dobb. guldtryk - perfekt med oprindelig papirfold 3 93 Færøerne julekort med Færø-jul DK jul 53, st.i Postkvittering - stemplet med Dk ut. jul Danmark 1912 prøvetrykenkeltmrk. ut. - mørk rødbrun 96 DK: 1923 uden "HA" i Thorshavn - ug. 75,00 97 Kort: Børnehjælpsdagen - udbygn. på Christianshvile rejses 40,00 98 DK: Helark 1978 m. fejltryk i nr pf. 75,00 99 Færøerne - 2 helark før 1976 /"Træ & Pigehoved blå" Danske Baptister helark 1948 fejtakket - pf. 75, Skive Pigegarde 10 ark mellem 1986 til pf. 102 Sallingsundbroens indvielse i forskellige ark 103 Polen: Town of Lodz kompl. Sæt m. 5 mærker 1964 er ug. - Green nr , Polen: Town of Lodz kompl. Sæt m. 5 mærker 1964 er ug. - Green nr , Polen: 1971 Robert Kock 1 og 2 zt. pf. Green nr Israel 1954 tk.11 pf. Green nr. 11 4, Egypten 1954 ug. Green nr. 13 6, Indonesien: 2/1962 lys og mørk & 1/63 ug.green nr. 7 & 8 6, Portugal forskellige - Green nr , NO: NJF 5 år i 4-blok pf. 12, NO:Norge Hj.-Lunge 1958 (orange) 5-stribe fejlfarve lys pf-1 hg.spor 112 NO:Norge Hj.-Lunge fløjet ark m. 60 mrk. & 2 x hvidt ml.stk. pf. 75, NO:NKS 1915 helårsmrk. Par m. hvidt mellemstykke pf. 90, NO:Norge Røde Kors 1989 dobb. ark m. 28 mrk. pf. 40, NO: 5 forsk. emblemer m. logo Håkon d sølv/guld og 1 papir 75, NO:Lille mærke el.udklip med Kronprins Håkon og Martha samt Slottet 117 NO: Mod Tuberkulosen 1909 m.overtr. Halden i 1930 (Green nr.122) pf. 118 NO: Mærke/mærkat m.prinsesse Astrid (grøn) Usædvanlig! 3

4 119 Isl.:Thorvaldsen 1951 uden sort (skala) pf. 120 Isl. Thorvslden 1951 orange prøvetr. pf. 121 Isl.:Sømilemærket 1972 enkeltmrk. Viking + farvekopi af samme 14x11 cm. 40, Bogen om Thorvaldsensforeningens Jubilæum Sverige Nat.: 2 x 4-blokke 1990 med hvidt mellemstk. pf. 30, Sv. Parstykke 1933 fejlperf. - ug. 125 Sverige Nat: par ut fejlfarve + alm. par ut. 126 Sverige Nat.: Hjerte ophæng Reklame for 2003-mærket 15, Finl. Nat.: 1990 skalatryk i 10-blok x 6 tryk pf. 128 Finl. Nat.: 1992 skalatryk fra blok- tk. 5 tryk m.begge motiver Sjælden i skala! 129 Finl. Nat.: 1992 skalatryk fra blok- utk. 5 tryk m.begge motiver Sjælden i skala! Finl. Nat.: dobbelt julekort med motiv som mærket Finl. Nat.: dobbelt julekort med motiv som mærket Frihedsmærke (håndslag) Ark m. 8 mrk. pf. 133 Reversnål - Børnelammelses bekæmpelse 134 Kuvert med Finsk Røde Kors 1942 m.dansk censurst. 135 Odense - Sygekasse juleuddeling 1923 & 24 (1hg.-1ug.) 75, Odense Sygekasse - Jul ug. & 1-25 på 24 ug. 75, Nørrebros Borgerlige Forening til fattige børns juleglæde 75, Kirkens Korshær 1955/56 - med variant uden "V" 8, Kirkens Korshær øre til Korshærs Gartneri-type DVI: komplet (hg. el. hg.spor) DVI: jul 1911 blå prøvetryk utakket - hg. 142 DVI: Mærkat "Protest mod Salget" pf. 143 Ark "International børneår 1979" - 14 små & 4 store mrk. 144 Grønlandske Børn: Helark - Blomster i Grønland (ufoldet) 145 Luthersk Mission - 21 ark fra 1970 til og med , Sclerose foreningen ark -Tronfølgerens rejse til Østen i 15, Samsø Jul - heark nr (ufoldet) 475, Isl. Frimærkeudstillingen selvkl. Mærkat kort & kuverter m. DK jul div. julekort bl.a div. julekort - DK div. julekort - DK div. julekort - DK div. julekort - DK div. julekort - DK div. julekort - DK bl. a. 39 & breve + 3 kort m. DK jul bl. a breve + 2 kort m. DK jul bl. a div. julekort - DK div. julekort - DK div. julekort - DK bl. a div. julekort - DK bl. a , Isl.: Kort med den islandske falk - 11x21cm 15, Isl.: Thv gul - Sjælden! 75, Isl.: Thorvaldsen 1969 takket skala sæt 5 tryk 40, Isl.: Thorv brun prøvetryk Sjælden! 1 4

5 167 Isl.: Thv blå tekst pf. 168 Isl.: Thv. reklameskilt , Island: Akureyri 1935 RRR Det mest sjældne velgørenhedsmærke i Island! 1.500, Isl.: Akranes 1926 pf. m. foto af Mindestatuen Isl.: Bibelselskabet helark 2001 pf. 35, Isl.: Bibelselskabet helark 2002 pf. 35, Isl.: Børnemærket 20 aur rød Gulfoss pf. 174 Islands Postvæsens julehilsen 1999 ark med trolde pf. 175 Dansk Vestindien 1913 enk. mrk. m. papirprøvemrk. pf. 80, DVI: Protest Mod Salget hg. 40, DVI: Stem Mod Salget hg. 40, Marineforeningen 2 helark 1981 & 1982 pf. 15, Herlev Jul 1988 helark pf. 15, Marineforeningens mærkat Glimt fra dansk søværn og søfart. Ark m.30 forsk. 181 Se & Hør: Lille dobb. ark m. Joachim og Alexandra 3, Isle of Man: 4 førstedags kuverter m. julefrimærker 10, Syd Africa: 18 storformater 1968 (fra planche vilde dyr) 35, Tyskland: Helark 1962 pf. 185 Tyskland: Helark 1964 pf 186 Elleore Rigsbank 1 DL + kort m. signatur 10, Elleore Boldhjælp 20 forskellige værdier/farver 40, Sverige:Jul i Skåneland 1971 skilt og kuvert 15, Brugt album:leuchtturm-rød. Med Odder samling helark 1964 til 90 i alt 27 ark 175, Brugt album:leuchtturm-rød. Med Århus Y s Men helark 1982 til 90 i alt 9 ark 191 Brugt album:leuchtturm-rød. Med Fuglebjerg helark i alt 13 ark brugte - pæne - album med kassetter Leuchtturm - grønne siders indstiksbog med julemærker i antal , Bog med enkeltmærker pladede ark 40, Videobånd om det danske julemærke 5, Ringbind m. ca. 150 julekort - alle med julemærker 197 Chr. d. X i glas og ramme m. julem.1904/1940 på bagsiden 40, Rodekasse 199 A&L samlermærkealbum kopi i farver 200 DK forskellige typer takninger - stemplet 40, siders indstiksb. m.ca.150 julekort-mange m. grise. m.v. 40, Lille indstiksbog med 12 julekort - alle til udlandet siders indstiksb. m. masser af jule-og velgørenh. mrk siders indstiksb. m.bedre kort og breve, flere m varianter 205 DK-Helark 1959 på 53 med variant "1950" - foldet 206 Julemærkemarch-kuvert 1. udgave st Kartoteksæske m. julemærker i pergamynkuv Der kan indgives/-sendes skriftelige bud senest torsdag d. 25. marts til Formanden: Peter Nissen, Holmetoften 37 E., 8270 Højbjerg Telefon / peter-nissen@jernbanemaerker.dk 5

1904 - Prøvetryk i storformat - privatfremstillet - meget sjælden. Orange - ca.7x8cm (tilskåret)

1904 - Prøvetryk i storformat - privatfremstillet - meget sjælden. Orange - ca.7x8cm (tilskåret) "Caritas" AUKTIONSLISTE: Byttedagen i Viby 23. marts 2013 Bemærk: Alle bud i hele kroner. Alle lots sælges i den besete stand - ingen returret! Betaling kontant efter salg af sidste lot. Prisen på omslaget

Norge Salgsplakater 1979, 1986, ark 1979, 80, 86 alle tk.+1986 utk.+ fejltryk 1979 og 1980 Ualmindeligt lot.

Norge Salgsplakater 1979, 1986, ark 1979, 80, 86 alle tk.+1986 utk.+ fejltryk 1979 og 1980 Ualmindeligt lot. "Caritas" AUKTIONS-/ANVISNINGS LISTE: Byttedagen i Viby lørdag d. 21. marts 2015 Bemærk: Alle bud i hele kroner. Alle lots sælges i den besete stand - ingen returret! Betaling kontant efter salg af sidste

"Caritas" AUKTIONSLISTE: Byttedagen i Viby 9. april 2011

Caritas AUKTIONSLISTE: Byttedagen i Viby 9. april 2011 "Caritas" AUKTIONSLISTE: Byttedagen i Viby 9. april 2011 Bemærk: Alle bud i hele kroner. Alle lots sælges i den besete stand - ingen returret! Betaling kontant efter salg af sidste lot. Prisen på omslaget

AUKTIONS-/ANVISNINGS LISTE:

AUKTIONS-/ANVISNINGS LISTE: "Caritas" AUKTIONS-/ANVISNINGS LISTE: Byttedagen i Viby lørdag d. 22. marts 2014 Bemærk: Alle bud i hele kroner. Alle lots sælges i den besete stand - ingen returret! Betaling kontant efter salg af sidste

Hammerslag er prisen - intet tillæg af moms og salær.

Hammerslag er prisen - intet tillæg af moms og salær. Hammerslag er en - intet tillæg af moms og salær. Beskrivelse 1 DK Jul 1904 Planche med kort og mærker 100,00 2 DK Jul 1905 Planche med brev og mærker 100,00 3 DK Jul 1954 Følgeseddel "Julepost" påtegnet

BYTTE- OG BØRSDAGEN. ** = postfrisk * = ubrugt O = stemplet = klip B = kort og breve. Realisation PNI BYTTE- OG BØRSDAGEN Anvisningssalg af frimærker og tilbehør, uden salær, i Borgerforeningens hus, Nørrevoldgade 63, 5800 Nyborg, søndag den 8. november 2015, kl. 14.30, eftersyn fra ca. kl. 11.00. ** =

Bemærk Kolonne "Notater" hvis skrevet "EA" = Eftersyn Anbefales! Hammerslag er prisen - intet tillæg af moms og salær.

Bemærk Kolonne Notater hvis skrevet EA = Eftersyn Anbefales! Hammerslag er prisen - intet tillæg af moms og salær. Hammerslag er en - intet tillæg af moms og salær. Beskrivelse 1 Støt Vietnam 1969: lille samling 72,73,74 m. 11 forsk. 2 Aalborg Y s Mens Club : Reklameskilt 2015 15,00 3 Samme 2016 15,00 4 Helark Dansk

Lot o/x/xx Beskrivelse Værdi Limit 1 Tilbehør Leuchtturm A4 med Kasette og 25 sider. Sort? 100 2 Tilbehør Leuchtturm A4 med Kasette og 25 sider. Blå?

Lot o/x/xx Beskrivelse Værdi Limit 1 Tilbehør Leuchtturm A4 med Kasette og 25 sider. Sort? 100 2 Tilbehør Leuchtturm A4 med Kasette og 25 sider. Blå? Lot o/x/xx Beskrivelse Værdi Limit 1 Tilbehør Leuchtturm A4 med Kasette og 25 sider. Sort? 100 2 Tilbehør Leuchtturm A4 med Kasette og 25 sider. Blå? 100 3 Tilbehør Leuchtturm A4 med Kasette og 25 sider.

Bemærk Kolonne Notater hvis skrevet EA = Eftersyn Anbefales! Hammerslag er prisen - intet tillæg af moms og salær. Hammerslag er en - intet tillæg af moms og salær. 1 Ryukyørene samling julem.1952-1969/18 stk pf.&hg. 175,00 2 DVI 1907, mgl. lidt lim i det ene hjørne, ellers pf. 500,00 3 Postkort med Belgiske Børn st.

Lot xx/x/o Beskrivelse Værdi Limet 1 O DK - 16 s. album m. lidt Dk Høj 20 2 O DK - 16 s. album m. lidt Dk Høj 20 3 O Dk - 17 indstikskort A4 - breve 1 O DK - 16 s. album m. lidt Dk Høj 20 2 O DK - 16 s. album m. lidt Dk Høj 20 3 O Dk - 17 indstikskort A4 - breve + afklip m/div. Stempler - 30 4 O/** DK - 2 miniark DK + KM1 stemplet - 10 5 FDC DK - 24

Storauktion - Randers Filatelistklub Søndag den 16. Oktober 2016 i Fritidscentret, Vestergade 15, 8900 Randers Storauktion - Randers Filatelistklub Søndag den 16. Oktober 2016 i Fritidscentret, Vestergade 15, 8900 Randers Eftersyn fra kl. 14.00 15.00. Auktionen starter kl. 15.30 LOT nland AFA-nr. Beskrivelse Kat.pris

Århus Julemærkesamler Forening. Caritas

Århus Julemærkesamler Forening. Caritas Århus Julemærkesamler Forening Caritas Nr. 23 / Februar 2013 Århus Julemærkesamler Forening Caritas Stiftet 16.7.1981 Bestyrelse / Telefon / Adresseliste / Bankkonto Formand: Peter Flemming Nissen Holmetoften

Aarhus Julemærkesamler Forening. Caritas

Aarhus Julemærkesamler Forening. Caritas Aarhus Julemærkesamler Forening Caritas Nr. 25 / Februar 2014 Aarhus Julemærkesamler Forening Caritas Stiftet 16.7.1981 Bestyrelse / Telefon / Adresseliste / Bankkonto Formand & konstitueret kasserer:

BYTTE- OG BØRSDAGEN. ** = postfrisk * = ubrugt O = stemplet = klip B = kort og breve. Realisation PNI BYTTE- OG BØRSDAGEN Anvisningssalg af frimærker og tilbehør, uden salær, i Borgerforeningens hus, Nørrevoldgade 63, 5800 Nyborg, søndag den 17. april 2016, kl. 14.30, eftersyn fra ca. kl. 11.00. ** = postfrisk

afa 197 ** 4-blok (måske lidt nus i gummi) afa 41x * ʘ 2 mindre plancher med 63 mærker med lux-stempler Vestegnsklubbernes Fællesstorauktion Afholdes på Rødovregård, Kirkesvinget 1, 2610 Rødovre Torsdag d. 10. marts 2016 - kl. 19.15 EFTERSYN FRA KL. 18.00 Mininums pris kr. 50 Budene er kr. 5 (50-100) kr.

Århus Julemærkesamler Forening. Caritas Århus Julemærkesamler Forening Caritas Nr. 9 / Februar 2006 Formand: Århus Julemærkesamler Forening Caritas Stiftet 16.7.1981 Bestyrelse / Telefon / Adresseliste / Bankkonto Svend Aage Iversen Tommesensvej

BYTTE- OG BØRSDAGEN. ** = postfrisk * = ubrugt O = stemplet = klip B = kort og breve. Realisation FPE BYTTE- OG BØRSDAGEN Anvisningssalg af frimærker og tilbehør, uden salær, i Borgerforeningens hus, Nørrevoldgade 63, 5800 Nyborg, søndag den 2. november 2014, kl. 14.30, eftersyn fra ca. kl. 11.00. ** =

HOFI anvisningssalg 20150311. Lot nr. indlev lbnr Beskrivelse Opråb

HOFI anvisningssalg 20150311. Lot nr. indlev lbnr Beskrivelse Opråb Lot nr. indlev lbnr Beskrivelse Opråb 1 701 2 indstiksbøger DK mange mærker 100 2 702 4 pæne indstiksbøger 50 3 703 UK årsbog 1988 9pund + tom 1990 50 4 704 Schweiz hængslet og PF 75 5 705 Lille Leuchturm

Århus Julemærkesamler Forening. Caritas Århus Julemærkesamler Forening Caritas Nr. 11 / Februar 2007 Formand: Århus Julemærkesamler Forening Caritas Stiftet 16.7.1981 Bestyrelse / Telefon / Adresseliste / Bankkonto Peter Nissen Holmetoften 37

BYTTE- OG BØRSDAGEN. ** = postfrisk * = ubrugt O = stemplet = klip B = kort og breve. Realisation PNI BYTTE- OG BØRSDAGEN Anvisningssalg af frimærker og tilbehør, uden salær, i Borgerforeningens hus, Nørrevoldgade 63, 5800 Nyborg, søndag den 22. marts 2015, kl. 14.30, eftersyn fra ca. kl. 11.00. ** = postfrisk

µesbjerg FILATELISTKLUBS ANVISNINGSSALG LØRDAG DEN 03. November 2018 KL EFTERSYN FRA µesbjerg FILATELISTKLUBS ANVISNINGSSALG LØRDAG DEN 03. November 2018 KL. 13.00 EFTERSYN FRA 11.30-12.45 xx = postfrisk, x = ubrugt, o = stemplet, B = brevforsendelse FDC = Førstedagskuvert, L = Litteratur,

mærker mellem 23 og 28, incl nogle y KR o

mærker mellem 23 og 28, incl nogle y KR o Fredericia Frimærkeklubs formidlingssalg ved Trekantbytte, Gymnasiet, Fredericia Søndag d. 25. september 2016 kl. 13.00 - eftersyn fra kl. 11.00-12.00. Reklamation skal ske straks efter modtagelsen. Kun

Leuchtturm DK-album, m/klemlommer

Leuchtturm DK-album, m/klemlommer Viborg Filatelistklub MEDLEMSAUKTION 30. april 2014 Auktionsliste nr. 42 1 Island Θ 50 2 Polen - Canada - Bermuda Θ 50 3 Norge i gammelt Rostialbum Θ 100 4 Julemærker, DK Norge Sverige - Slesvig **/Θ 150

44 ** Frimærkeudstilling x Variant: udvækst på mørkt felt under 44 o 80 10

44 ** Frimærkeudstilling x Variant: udvækst på mørkt felt under 44 o 80 10 Fredericia Frimærkeklubs formidlingssalg ved Trekantbytte Gymnasiet, Nørrebrogade 88, 7000 Fredericia Søndag d. 20. september 2015 kl. 13.00 - eftersyn fra kl. 11.00-12.00. Reklamation skal ske straks

Nedenstående tilbud - Nu med 33% rabat Vi har fratrukket 33% af prisen på disse tilbud - Bestil i dag, der er kun én af hver Parti med 8 stemplede + 2 ubrugte varianter AFA (2865 ) Nr. 851339 Pris kun...770,50 Parti ubrugte bogtryk (1680 ) Nr. 851400 Pris kun...452,25 Tysk besættelse i Rumænien 2 nuancer Michel nr. 8a+b (26,40

Århus Julemærkesamler Forening. Caritas Århus Julemærkesamler Forening Caritas Nr. 19 / Februar 2011 Århus Julemærkesamler Forening Caritas Stiftet 16.7.1981 Bestyrelse / Telefon / Adresseliste / Bankkonto Formand: Peter Nissen Holmetoften 37

Nedenstående tilbud - Nu med 50% rabat Vi har fratrukket 50% af prisen på disse tilbud - Bestil i dag, der er kun én af hver Julemærke 1911 Caritas i helark (20 mærker) 1 side af marginalen beklippet (NJK Julemærkekataloget noterer mærket til 750 kr. pr. stk.) Godt tilbud for dette sjældne helark. Nr. 806303 Pris kun kr...1247,50

Aarhus Julemærkesamler Forening. Caritas Aarhus Julemærkesamler Forening Caritas Nr. 27 / Februar 2015 Aarhus Julemærkesamler Forening Caritas Stiftet 16.7.1981 Bestyrelse / Telefon / Adresseliste / Bankkonto Formand & konstitueret kasserer:

Århus Julemærkesamler Forening. Caritas Århus Julemærkesamler Forening Caritas Nr. 13 / Februar 2008 Århus Julemærkesamler Forening Caritas Stiftet 16.7.1981 Bestyrelse / Telefon / Adresseliste / Bankkonto Formand: Peter Nissen Holmetoften 37

Århus Julemærkesamler Forening. Caritas Århus Julemærkesamler Forening Caritas Nr. 21 / Februar 2012 Århus Julemærkesamler Forening Caritas Stiftet 16.7.1981 Bestyrelse / Telefon / Adresseliste / Bankkonto Formand: Peter Flemming Nissen Holmetoften

1 Danmark 1 8 stk. 4 RBS i forskellige farver, stempler og med gennemsnits rande 350 2 Danmark 6 16 S. med pæn gummi

1 Danmark 1 8 stk. 4 RBS i forskellige farver, stempler og med gennemsnits rande 350 2 Danmark 6 16 S. med pæn gummi 1 Danmark 1 8 stk. 4 RBS i forskellige farver, stempler og med gennemsnits rande 350 2 Danmark 6 16 S. med pæn gummi * 4200 350 3 Danmark 10a 16 S. Med ét pænt ringstempel og rand 7500 600 4 Danmark 11

Storauktion. Limit. Lot nr.

Storauktion. Limit. Lot nr. Storauktion Frederiksberg Frimærke Forening Lørdag 6. februar 2016 Eftersyn fra kl. 10:30, auktion kl. 12:00 i FFF s mødelokale VOC, Gammel Jernbanevej 25, 2500 Valby Listen er også tilgængelig på FFF

Caritas Nr. 35 / Februar 2019

Caritas Nr. 35 / Februar 2019 Aarhus Julemærkesamler Forening Caritas n Nr. 35 / Februar 2019 Aarhus Julemærkesamler Forening Caritas Stiftet 16.7.1981 Bestyrelse / Telefon / Adresseliste / Bankkonto Formand: Peter Flemming Nissen

Aarhus Julemærkesamler Forening. Caritas Aarhus Julemærkesamler Forening Caritas Nr. 26 / August 2014 Aarhus Julemærkesamler Forening Caritas Stiftet 16.7.1981 Bestyrelse / Telefon / Adresseliste / Bankkonto Formand & konstitueret kasserer: Peter

Århus Julemærkesamler Forening. Caritas Århus Julemærkesamler Forening Caritas Nr. 14 / August 2008 Århus Julemærkesamler Forening Caritas Stiftet 16.7.1981 Bestyrelse / Telefon / Adresseliste / Bankkonto Formand: Peter Nissen Holmetoften 37

Skriftlige bud kan sendes til: Hans Østerby, Ørstedvej 17 Jels, 6630 Rødding, eller på mail: hans.jels@jels.dk, senest Tirsdag d. 8. marts 2016.

Skriftlige bud kan sendes til: Hans Østerby, Ørstedvej 17 Jels, 6630 Rødding, eller på mail: hans.jels@jels.dk, senest Tirsdag d. 8. marts 2016. Haderslev Frimærkeklub Formidlingssalg Onsdag d. 9. Marts 2016, kl. 19 30 Eftersyn fra kl. 18 00 i AKTIVITETSHUSET BISPEN v/haderslev Bibliotek, Bispebroen 3, Haderslev, lokale 11-12, eftersyn i lokale

Århus Julemærkesamler Forening. Caritas Århus Julemærkesamler Forening Caritas Nr. 17 / Februar 2010 Århus Julemærkesamler Forening Caritas Stiftet 16.7.1981 Bestyrelse / Telefon / Adresseliste / Bankkonto Formand: Peter Nissen Holmetoften 37

Aarhus Julemærkesamler Forening. Caritas Aarhus Julemærkesamler Forening Caritas Nr. 31 / Februar 2017 Aarhus Julemærkesamler Forening Caritas Stiftet 16.7.1981 Bestyrelse / Telefon / Adresseliste / Bankkonto Formand: Peter Flemming Nissen Holmetoften

Lot o/x/xx Beskrivelse Værdi Limit udvalgshæfter: Fra ophørt samler? Danmark: Ca. 900 g. afklip fra ophørt samler? 1 0 6 udvalgshæfter: Fra ophørt samler? 10 2 0 Danmark: Ca. 900 g. afklip fra ophørt samler? 20 3 0 Danmark: Ca.1800 g. afklip fra ophørt samler God 40 4 0 Danmark/udland: afklip fra ophørt samler God

Danmarks tjenestefrimærker og tjenesteforsendelser 1871-1924. Foredrag på Den Filatelistiske Højskole i Mørke 2. marts 2013

Danmarks tjenestefrimærker og tjenesteforsendelser 1871-1924. Foredrag på Den Filatelistiske Højskole i Mørke 2. marts 2013 Danmarks tjenestefrimærker og tjenesteforsendelser 1871-1924 Foredrag på Den Filatelistiske Højskole i Mørke 2. marts 2013 KT før tjenestefrimærker KT før tjenestefrimærker Tekst Portofrihedens afskaffelse

Aarhus Julemærkesamler Forening. Caritas Aarhus Julemærkesamler Forening Caritas Nr. 33 / Februar 2018 Aarhus Julemærkesamler Forening Caritas Stiftet 16.7.1981 Bestyrelse / Telefon / Adresseliste / Bankkonto Formand: Peter Flemming Nissen Holmetoften

Århus Julemærkesamler Forening. Caritas Århus Julemærkesamler Forening Caritas Nr. 12 / August 2007 Århus Julemærkesamler Forening Caritas Stiftet 16.7.1981 Bestyrelse / Telefon / Adresseliste / Bankkonto Formand: Peter Nissen Holmetoften 37

Odder Frimærkehandel Odder Frimærkehandel Odde Jørn Jensen Odder KØB OG OG SALG AF AF FRIMÆRKER SALGSKATALOG NUMMER NUMMER 103 87 93 95 - - JANUAR OKTOBER - MAJ 2014 2013 2014 2015 SE NR. 18970406 Afa 67m Afa 81w Afa 1Ia Postfrisk

Odder Frimærkehandel Odder Frimærkehandel Odde Jørn Jensen Odder KØB OG OG SALG AF AF FRIMÆRKER SALGSKATALOG NUMMER NUMMER 87 93 101 95 - - JANUAR - - MAJ 2014 2015 2013 2014 SE NR. 18970406 Afa 67m Afa 81w Afa 1Ia Postfrisk

NR LAND BESKRIVELSE ÅR KV PRIS SALG

NR LAND BESKRIVELSE ÅR KV PRIS SALG NR LAND BESKRIVELSE ÅR KV PRIS SALG 1 Danmark 1 øre 1889 1+ 20,- 2 Danmark 1 øre 1910 1 10,- 3 Danmark 1 øre 1913 1+ 7,- 4 Danmark 1 øre 1915 1+ 8,- 5 Danmark 1 øre 1916 1+ 8,- 6 Danmark 1 øre jern 1918

Liste Nr I Skagen kultur-og fritidscenters lokaler kirkevej 19. Mønter m.m. vil være fremlagt kl Brevbud kan afgives på TLF. Liste Nr. 325 Der afholdes medlemsmøde med anvisningssalg TORSDAG DEN 14. Februar 2013 kl. 19.30 I Skagen kultur-og fritidscenters lokaler kirkevej 19. Mønter m.m. vil være fremlagt kl. 19.00. Brevbud

Odder Frimærkehandel Odder Frimærkehandel Odde Jørn Jensen Odder KØB OG SALG AF FRIMÆRKER SALGSKATALOG NUMMER 87 93 95 - JANUAR - MAJ 2014 2013 2014 SE NR. 18970406 Afa 67m Afa 1Ia Postfrisk Plet Attest i K Møller Lille gummifold

Skriftlige bud kan sendes til: Hans Østerby, Ørstedvej 17 Jels, 6630 Rødding, eller på mail: senest Mandag d. 30. oktober 2017.

Skriftlige bud kan sendes til: Hans Østerby, Ørstedvej 17 Jels, 6630 Rødding, eller på mail: senest Mandag d. 30. oktober 2017. Haderslev Frimærkeklub Formidlingssalg Onsdag d. 1. Nov. 2017, kl.19 00 Eftersyn fra kl. 17 30 AKTIVITETSHUSET BISPEN v/haderslev Bibliotek, Bispebroen 3, Haderslev, i Cafeteriet, eftersyn i lokale 2 på

Århus Julemærkesamler Forening. Caritas Århus Julemærkesamler Forening Caritas Nr. 16 / August 2009 Århus Julemærkesamler Forening Caritas Stiftet 16.7.1981 Bestyrelse / Telefon / Adresseliste / Bankkonto Formand: Peter Nissen Holmetoften 37

H.E. Gosch & Co 4 De med * markerede etiketter er gengivet fra Kjeld Kronwall katalog over danske tændstiketiketter, med tilladelse fra Kjeld Kronwall

H.E. Gosch & Co 4 De med * markerede etiketter er gengivet fra Kjeld Kronwall katalog over danske tændstiketiketter, med tilladelse fra Kjeld Kronwall H.E. Gosch & Co 4 De med * markerede etiketter er gengivet fra Kjeld Kronwall katalog over danske tændstiketiketter, med tilladelse fra Kjeld Kronwall Etiketterne er flerfarvede størrelse 49 mm x 35 mm

Anvisningssalg, Torsdag den 12. februar 2015 Medl.nr. Nr.: Land Beskrivelse Bemærk Kv.: Opråb Solgt

Anvisningssalg, Torsdag den 12. februar 2015 Medl.nr. Nr.: Land Beskrivelse Bemærk Kv.: Opråb Solgt Anvisningssalg, Torsdag den 12. februar 2015 100 1 Danmark 47 stk. håndslåede Erindringstegn, 23 stk. B 0 100,- 2 Frankrig 20 stk. kopi mønter fra BP. 0 20,- 3 " 17 stk. kopi mønter fra BP. Samme serie

Adresser, mail adr. tlf. nr. samt andre oplysninger, i det her blad gælder nødvendigvis ikke i dag.

Adresser, mail adr. tlf. nr. samt andre oplysninger, i det her blad gælder nødvendigvis ikke i dag. MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 E-mail: maarfrim@gmail.com MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 e-mail: maarfrim@gmail.com AUGUST 2017 Adresser, mail adr. tlf.

Stamps Færøerne. Nr. 9 September 2011 ISSN 1603-0036. Tórshavn Foto: Ólavur Frederiksen

Stamps Færøerne. Nr. 9 September 2011 ISSN 1603-0036. Tórshavn Foto: Ólavur Frederiksen Stamps Færøerne Nr. 9 September 2011 ISSN 1603-0036 Tórshavn Foto: Ólavur Frederiksen Norðatlantex 2011 Julen 2011 Nye posttakster Årets frimærke 2010 EDWARD FUGLØ 2010 1 2 3 Grindahvalur Globicephala

MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974

MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 E-mail: maarfrim@gmail.com MARTS 2013 Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale Lokalcenter, Kildevang, Langballevej 3, 8320 Mårslet (dørene åbnes

31 " 25 Øre, ,- 32 " Hækkerup sæt, 1,2 Øre 1+ 10,- 33 " ½ Kr ,- 34 " 4, 16 Skilling, ,- 35 " 1 Skilling, ,-

31  25 Øre, ,- 32  Hækkerup sæt, 1,2 Øre 1+ 10,- 33  ½ Kr ,- 34  4, 16 Skilling, ,- 35  1 Skilling, ,- Anvisningssalg, Torsdag den 3. november 2016 79 1 Danmark Slesvig, 1/16 Rigsdaler, 1658 S7.8 1(+) 300,- 2 " Sønderborg, Nældeblads Pennig, 2 Sk. Lybsk 1620 1 300,- 3 " 8 Skilling, 1729 S H54 1(+) 235,-

Liste Nr Der afholdes medlemsmøde med anvisningssalg. TORSDAG DEN 10. Marts 2016 kl

Liste Nr Der afholdes medlemsmøde med anvisningssalg. TORSDAG DEN 10. Marts 2016 kl Liste Nr. 350. Der afholdes medlemsmøde med anvisningssalg TORSDAG DEN 10. Marts 2016 kl. 19.00 I Skagen kultur-og fritidscenters lokaler kirkevej 19. Mønter m.m. vil være fremlagt kl. 18,30 Brevbud kan

Liste Nr Der afholdes medlemsmøde med anvisningssalg. TORSDAG DEN 9. Februar 2017 kl

Liste Nr Der afholdes medlemsmøde med anvisningssalg. TORSDAG DEN 9. Februar 2017 kl Liste Nr. 357. Der afholdes medlemsmøde med anvisningssalg TORSDAG DEN 9. Februar 2017 kl. 19.00 I Skagen kultur-og fritidscenters lokaler kirkevej 19. Mønter m.m. vil være fremlagt kl. 18.30. Brevbud

6 " 2 Kr. 1897 1 600,- 600,- 7 " 2 Kr. 1898 1/1+ 700,- 700,- 8 Sverige 50 Øre, 1927 1 7,- 7,- 9 " 1 Kr. 1875 1 60,- 60,- 10 " 1 Kr.

6  2 Kr. 1897 1 600,- 600,- 7  2 Kr. 1898 1/1+ 700,- 700,- 8 Sverige 50 Øre, 1927 1 7,- 7,- 9  1 Kr. 1875 1 60,- 60,- 10  1 Kr. Anvisningssalg, Tirsdag den 11. november 2014 203 1 Norge 50 Øre, 1889 1 100,- 100,- 2 Sverige 25 Øre, 1898 1/1+ 150,- 3 " 1 Kr. 1901 1 175,- 4 Norge 1 Kr. 1913 1 200,- 250,- 5 " 1 Kr. 1916 1 135,- 160,-

Anvisningssalg, Torsdag den 3. november 2016 Medl.nr. Nr.: Land Beskrivelse Bemærk Kv.: Opråb Solgt

Anvisningssalg, Torsdag den 3. november 2016 Medl.nr. Nr.: Land Beskrivelse Bemærk Kv.: Opråb Solgt Anvisningssalg, Torsdag den 3. november 2016 Medl.nr. Nr.: Land Beskrivelse Bemærk Kv.: Opråb Solgt 79 1 Danmark Slesvig, 1/16 Rigsdaler, 1658 S7.8 1(+) 300,- 305,- 2 " Sønderborg, Nældeblads Pennig, 2

Mange gode og interessante Lagertilbud

Mange gode og interessante Lagertilbud Tlf.: (0045) 64 82 12 56 - Fax: (0045) 64 82 10 56 - mail@nordfrim.dk April 2012 Mange gode og interessante Lagertilbud udsalg - udsalg - udsalg - udsalg I forbindelse med status realiserer vi her en lang

----------------------------------------------------------------- Velkommen TIL EFTERSYN FRA KL. 19.

----------------------------------------------------------------- Velkommen TIL EFTERSYN FRA KL. 19. aalborg møntsamler forening Liste LISTE NR. Nr. 321 349 Maj 2013 Maj 2010 MEDLEMSMØDE TIRSDAG DEN 7.. MAJ 2013 I MEDLEMSMØDE VEJGÅRDHALLENS TIRSDAG RESTAURANT DEN 7.. MAJ 2013 MATERIALE MEDLEMSMØDE TIL

Liste Nr Der afholdes medlemsmøde med anvisningssalg. Torsdag den 13. November kl. 19,30. I Skagen kultur-og fritidscenters lokaler kirkevej 19.

Liste Nr Der afholdes medlemsmøde med anvisningssalg. Torsdag den 13. November kl. 19,30. I Skagen kultur-og fritidscenters lokaler kirkevej 19. Liste Nr. 338. Der afholdes medlemsmøde med anvisningssalg Torsdag den 13. November kl. 19,30 I Skagen kultur-og fritidscenters lokaler kirkevej 19. Mønter m.m. vil være fremlagt kl. 19.00. Brevbud kan

Liste Nr Der afholdes medlemsmøde med anvisningssalg. TORSDAG DEN 11. December 2014 kl. 19,30

Liste Nr Der afholdes medlemsmøde med anvisningssalg. TORSDAG DEN 11. December 2014 kl. 19,30 Liste Nr. 339. Der afholdes medlemsmøde med anvisningssalg TORSDAG DEN 11. December 2014 kl. 19,30 I Skagen kultur-og fritidscenters lokaler kirkevej 19. Mønter m.m. vil være fremlagt kl. 19.00. Brevbud

6 " 10 Øre, ,- 7 " 10 Øre ,- 8 " 25 Øre, ,- 9 " 25 Øre, ,- 10 " 25 Øre, ,-

6  10 Øre, ,- 7  10 Øre ,- 8  25 Øre, ,- 9  25 Øre, ,- 10  25 Øre, ,- Anvisningssalg, Torsdag den 8. september 2011 8 1 Danmark 10 Øre, 1882 01. 1000,- 2 " 10 Øre, 1884 (lidt sort på forsiden) 1-100,- 3 " 10 Øre, 1886 1 300,- 4 " 10 Øre, 1889 1+ 150,- 5 " 10 Øre, 1904 1+

Stamps. Færøerne. Nr. 21 September 2014

Stamps. Færøerne. Nr. 21 September 2014 Stamps Færøerne Nr. 21 September 2014 ISSN 1603-0036 0036 Postkort fra Kina? Færøsk miniark vinder pris Julen 2014 Postkort fra Kina Kunne du tænke dig at modtage postkort fra fjerntliggende lande verden

Liste Nr. 332. I Skagen kultur-og fritidscenters lokaler kirkevej 19. TLF. 98443904. E-mail. phlarsen@skagennet.dk

Liste Nr. 332. I Skagen kultur-og fritidscenters lokaler kirkevej 19. TLF. 98443904. E-mail. phlarsen@skagennet.dk Liste Nr. 332. Der afholdes medlemsmøde med anvisningssalg LØRDAG DEN 11. januar 2014 kl. 14,30 I Skagen kultur-og fritidscenters lokaler kirkevej 19. Mønter m.m. vil være fremlagt kl. 14.00. Brevbud kan

Liste Nr. 335. Der afholdes generalforsamling med anvisningssalg. TORSDAG DEN 10. April 2014 kl. 19.30

Liste Nr. 335. Der afholdes generalforsamling med anvisningssalg. TORSDAG DEN 10. April 2014 kl. 19.30 Liste Nr. 335. Der afholdes generalforsamling med anvisningssalg TORSDAG DEN 10. April 2014 kl. 19.30 I Skagen kultur-og fritidscenters lokaler kirkevej 19. Mønter m.m. vil være fremlagt kl. 19.00. Brevbud

Århus Julemærkesamler Forening. Caritas. 30-års Jubilæum 1981-2011

Århus Julemærkesamler Forening. Caritas. 30-års Jubilæum 1981-2011 Århus Julemærkesamler Forening Caritas 30-års Jubilæum 1981-2011 Nr. 20 / August 2011 Århus Julemærkesamler Forening Caritas Stiftet 16.7.1981 Bestyrelse / Telefon / Adresseliste / Bankkonto Formand: Peter

Møde med anvisningssalg TORSDAG d. 9. januar kl i mødesalen på Bornholms Centralbibliotek. Eftersyn af mønter fra ca. kl 19.

Møde med anvisningssalg TORSDAG d. 9. januar kl i mødesalen på Bornholms Centralbibliotek. Eftersyn af mønter fra ca. kl 19. Møde med anvisningssalg TORSDAG d. 9. januar kl. 19.30 i mødesalen på Bornholms Centralbibliotek. Eftersyn af mønter fra ca. kl 19.00 Januar 2014 I ønskes alle et godt nytår. Håber I alle får fine ting

Lot o/x/xx Beskrivelse Værdi Opråb Bud 1 O Danmark: Samling i Stender album til mk. Mange pæne mk.? 50 2 B USA: luftpost kuverter. 1 O Danmark: Samling i Stender album til 1977. 515 mk. Mange pæne mk.? 50 2 B USA: luftpost kuverter. 60 stk med forskellige mk/stp.? 20 3 B SAS: Første fly kuverter. 15 forskellige.? 20 4 B Danske breve:

Liste Nr Der afholdes medlemsmøde med anvisningssalg. TORSDAG DEN 12. Marts 2015 kl

Liste Nr Der afholdes medlemsmøde med anvisningssalg. TORSDAG DEN 12. Marts 2015 kl Liste Nr. 342. Der afholdes medlemsmøde med anvisningssalg TORSDAG DEN 12. Marts 2015 kl. 19.30 I Skagen kultur-og fritidscenters lokaler kirkevej 19. Mønter m.m. vil være fremlagt kl. 19.00. Brevbud kan

Århus Julemærkesamler Forening. Caritas. 25-års Jubilæum 1981-2006

Århus Julemærkesamler Forening. Caritas. 25-års Jubilæum 1981-2006 Århus Julemærkesamler Forening Caritas 25-års Jubilæum 1981-2006 Nr. 10 / August 2006 Formand: Århus Julemærkesamler Forening Caritas Stiftet 16.7.1981 Bestyrelse / Telefon / Adresseliste / Bankkonto Peter

Historien om Julemærket og Julemærkehjemmene

Historien om Julemærket og Julemærkehjemmene Historien om Julemærket og Julemærkehjemmene I over 100 år har Julemærkehjemmene hjulpet udsatte børn. I starten var udfordringen tuberkulose. I dag handler det om at hjælpe børn mod mobning, ensomhed

Aarhus Julemærkesamler Forening. Caritas Aarhus Julemærkesamler Forening Caritas Nr. 24 / August 2013 Aarhus Julemærkesamler Forening Caritas Stiftet 16.7.1981 Bestyrelse / Telefon / Adresseliste / Bankkonto Formand & konstitueret kasserer: Peter

Mange gode og interessante Lagertilbud Tlf.: (0045) 64 82 12 56 - Fax: (0045) 64 82 10 56 - mail@nordfrim.dk December 2012 Mange gode og interessante Lagertilbud udsalg - udsalg - udsalg - udsalg I forbindelse med status realiserer vi her en

tilbud 96 sider fyldt med gode tilbud! Frimærkernes Verden Finland - 1500 forskellige stemplet Rusland - Zar-perioden 100 forskellige

tilbud 96 sider fyldt med gode tilbud! Frimærkernes Verden Finland - 1500 forskellige stemplet Rusland - Zar-perioden 100 forskellige nytårs Frimærkernes Verden 01.2013 fra NORDFRIM A/S tilbud 96 sider fyldt med gode tilbud! Finland - 1500 forskellige stemplet 39894 Pris kun kr... 2.350,00 Israel - Luksusamling 1974-83 Helt komplet samling

Auktionskatalog storauktion 4. marts 2019

Auktionskatalog storauktion 4. marts 2019 Auktinskatalg strauktin 4. marts 2019 ltnr land katnr eksnr /*/ beskrivelse katalgpris startpris 1 1 4 RBS chkladebrun, Ferslew tryk. Flt stumt stempel. 0 1 2 3 2 sk blå, 1854. 0 3 5 8 sk grøn 1854. 0

31 " 10 Ruppes 1+ 14,- 32 Zambia 50 Kwacha 0/01 10, Sverige 5 Øre, ,- 34 " 5 Øre, ,- 35 " 5 Øre, 1919 b ,-

31  10 Ruppes 1+ 14,- 32 Zambia 50 Kwacha 0/01 10, Sverige 5 Øre, ,- 34  5 Øre, ,- 35  5 Øre, 1919 b ,- 198 1 DDR Medalje for tro tjeneste + Sild 3. klasse 0 60,- 2 " Medalje for tro tjeneste + Sild 1. klasse guld 0 60,- 3 " Medalje, Brandvæsen 3. klasse 0 70,- 4 " 3 stk. medaljer + 5 Sild Postvæsen 0 230,-

Frederikshavn Frimærkeklub

Frederikshavn Frimærkeklub Frederikshavn Frimærkeklub ANVISNINGSSALG for medlemmer af DFF Lørdag d. 16. marts 2019 kl. 11.00 (eftersyn fra kl. 9.30) Maskinhallen, Skolegade 8 Frederikshavn Billeder af udvalgte lots kan ses på Frederikshavn

11 " 10 Kr Er ,- 12 " 10 Kr Er ,- 13 Udland 1 pose mønter VK 10,- 14 " 1 pose mønter VK 10,- 15 " 1 pose mønter VK 10,-

11  10 Kr Er ,- 12  10 Kr Er ,- 13 Udland 1 pose mønter VK 10,- 14  1 pose mønter VK 10,- 15  1 pose mønter VK 10,- 215 1 Danmark 20 Kr. 1915 Au. DKM 01. 1950,- 2 " Kgl. Møntsæt, 2008 0 100,- 3 " Kgl. Møntsæt, 2009 0 100,- 4 " Kgl. Møntsæt, 2010 0 100,- 5 " Kgl. Møntsæt, 2011 0 100,- 6 " Kgl. Møntsæt. 2012 0 100,- 7

Liste Nr. 321. Der afholdes medlemsmøde med anvisningssalg. TORSDAG DEN 11. oktober 2012 kl. 19,30

Liste Nr. 321. Der afholdes medlemsmøde med anvisningssalg. TORSDAG DEN 11. oktober 2012 kl. 19,30 Liste Nr. 321. Der afholdes medlemsmøde med anvisningssalg TORSDAG DEN 11. oktober 2012 kl. 19,30 I Skagen kultur-og fritidscenters lokaler kirkevej 19. Mønter m.m. vil være fremlagt kl. 19.00. Brevbud

Møde med anvisningssalg TORSDAG d. 12. april kl. 19.30 i mødesalen på Bornholms Centralbibliotek. Eftersyn af mønter fra ca. kl 19.

Møde med anvisningssalg TORSDAG d. 12. april kl. 19.30 i mødesalen på Bornholms Centralbibliotek. Eftersyn af mønter fra ca. kl 19. Møde med anvisningssalg TORSDAG d. 12. april kl. 19.30 i mødesalen på Bornholms Centralbibliotek. Eftersyn af mønter fra ca. kl 19.00 Bornholms Møntsamlerforening April 2012 Hej alle! Så har vi Dankort-maskinen

Lot o/x/xx Beskrivelse Værdi Limit 1 0 Dk: Lille gul rodeæske med bundte rester.? Dk: Lille rodeæske med bundte rester.? Færø stempler 1 0 Dk: Lille gul rodeæske med bundte rester.? 10 2 0 Dk: Lille rodeæske med bundte rester.? 25 3 0 Færø stempler på Dk afklip. Ca 190 g. God. Høj 100 4 0 Dk: Ca 330 g god afklip fra Frederik Ix (1950/59)?

Det traditionelle eksponat Af: Henrik Mouritsen

Det traditionelle eksponat Af: Henrik Mouritsen Det traditionelle eksponat Af: Henrik Mouritsen Grundet den positive respons jeg har fået fra andre samlere og udstillere i forbindelse med min artikel i DFT kaldet Vejen til Guld, synes der at være interesse

Liste Nr Der afholdes medlemsmøde med anvisningssalg. Torsdag den 10. November kl. 19,00. I Skagen kultur-og fritidscenters lokaler kirkevej 19.

Liste Nr Der afholdes medlemsmøde med anvisningssalg. Torsdag den 10. November kl. 19,00. I Skagen kultur-og fritidscenters lokaler kirkevej 19. Liste Nr. 354. Der afholdes medlemsmøde med anvisningssalg Torsdag den 10. November kl. 19,00 I Skagen kultur-og fritidscenters lokaler kirkevej 19. Mønter m.m. vil være fremlagt kl. 18,30 Brevbud kan

Liste Nr. 346. Der afholdes medlemsmøde med anvisningssalg. Torsdag den 12. November kl. 19,00. I Skagen kultur-og fritidscenters lokaler kirkevej 19.

Liste Nr. 346. Der afholdes medlemsmøde med anvisningssalg. Torsdag den 12. November kl. 19,00. I Skagen kultur-og fritidscenters lokaler kirkevej 19. Liste Nr. 346. Der afholdes medlemsmøde med anvisningssalg Torsdag den 12. November kl. 19,00 I Skagen kultur-og fritidscenters lokaler kirkevej 19. Mønter m.m. vil være fremlagt kl. 18,30 Brevbud kan

BYTTE- OG BØRSDAGEN. 11. To AFA-kataloger, Skandinavien 2015, DK fire-blokke **,O,B Danmark og Færøerne, rodekasse 50

BYTTE- OG BØRSDAGEN. 11. To AFA-kataloger, Skandinavien 2015, DK fire-blokke **,O,B Danmark og Færøerne, rodekasse 50 BYTTE- OG BØRSDAGEN Anvisningssalg af frimærker og tilbehør, uden salær, i tennishallen i Nyborg Idræts- og Fritidscenter, Storebæltsvej 13-15, 5800 Nyborg, lørdag den 22. april 2017, kl. 14.30, eftersyn

Liste Nr Der afholdes medlemsmøde med anvisningssalg. Torsdag den 8. Februar 2018 kl

Liste Nr Der afholdes medlemsmøde med anvisningssalg. Torsdag den 8. Februar 2018 kl Liste Nr. 365. Der afholdes medlemsmøde med anvisningssalg Torsdag den 8. Februar 2018 kl. 19.00 I Skagen Kultur-og Fritidscenters lokaler kirkevej 19. Mønter m.m. vil være fremlagt kl. 18.30. Brevbud

H.E. Gosch & Co Gosch Tændstikfabriker A/S

H.E. Gosch & Co Gosch Tændstikfabriker A/S H.E. Gosch & Co 1952-1969 Gosch Tændstikfabriker A/S F 49.8.1 H.E. Gosch & Co 1952-1969 Gosch Tændstikfabriker A/S 21 x 31 (æske) xx.01.1954 68 x 76 (pakke) 30 x 45 (æske) 26.03.1954 Pakkeetiket til hosstående

RSD for BF Erik Sangild Ternevej Frederiksværk BROTHERHOOD FUND-UDVALGET 2015 / 2016 August 2015

RSD for BF Erik Sangild Ternevej Frederiksværk BROTHERHOOD FUND-UDVALGET 2015 / 2016 August 2015 RSD for BF Erik Sangild Ternevej 9 3300 Frederiksværk 4777 2190-4095 6909 sangild@vip.cybercity.dk BROTHERHOOD FUND-UDVALGET 2015 / 2016 August 2015 Lige som KFUM-bevægelsen er international udtrykker

Aarhus Julemærkesamler Forening. Caritas Aarhus Julemærkesamler Forening Caritas Nr. 28 / August 2015 Aarhus Julemærkesamler Forening Caritas Stiftet 16.7.1981 Bestyrelse / Telefon / Adresseliste / Bankkonto Formand & konstitueret kasserer: Peter

Møde med anvisningssalg TORSDAG d. 9. oktober kl i mødesalen på Bornholms Centralbibliotek. Eftersyn af mønter fra ca. kl 18.

Møde med anvisningssalg TORSDAG d. 9. oktober kl i mødesalen på Bornholms Centralbibliotek. Eftersyn af mønter fra ca. kl 18. Møde med anvisningssalg TORSDAG d. 9. oktober kl. 19.00 i mødesalen på Bornholms Centralbibliotek. Eftersyn af mønter fra ca. kl 18.30 Generalforsamling oktober 2014 Varsling af Generalforsamling Torsdag

6 " 1 Kr ,- 7 " 5 Kr ,- 290,- 8 Danmark 2 Øre, ,- 9 " 2 Øre, ,- 10 " 2 Øre, ,-

6  1 Kr ,- 7  5 Kr ,- 290,- 8 Danmark 2 Øre, ,- 9  2 Øre, ,- 10  2 Øre, ,- Anvisningssalg, Torsdag den 12. november 2015 249 1 Grønland 25 Øre, 1926 uden hul 01. 50,- 50,- 2 " 25 Øre, 1926 med hul 1+ 75,- 105,- 3 " 50 Øre, 1926 1+ 75,- 4 " 1 Kr. 1926 01. 100,- 125,- 5 " 1 Kr.