KUNSTAUKTION PRIVAT EFTERSYN FREDAG D. 2. DECEMBER 9 4 OG 6-8.
- Johanne Bech
1 X PRIVAT EFTERSYN FREDAG D. 2. DECEMBER 9 4 OG 6-8. KUNSTAUKTION Michael Ancher Prof. Otto Bache Vilh. Hammershøj Carl Holsøe V. Irminger Viggo Johansen Prof. Pietro Krohn P. S. Krøyer Knud Larsen Julius Paulsen Wentzel Tornøe Kr. Zartmann Carl Bloch Prof. Heinrich Hansen Vilh. Kyhn Chr. Købke I. T. Lundbye Ernst Meyer W. Marstrand Prof. Skovgaard Tillige bortsælges en Samling gi. hollandsk, italiensk og fransk Kunst samt gi. danske Portrætmalerier,
2 rr»- fiol KUNSTAUKTION I SKANDINAVISK KUNSTUDSTILLINGS LOKALER VESTERBROGADE 58 TIRSDAG DEN 6. DECEMBER 1904 FORM. KL. 117, BORTSÆLGES EN SAMLING MALERIER AF VORE BEDSTE KUNSTNERE EFTERSYN LØRDAG FRA 9-4 OG 6-8 AFTEN. SØNDAG FRA 9-4, MANDAG FRA 9-4 KOMMISSIONER MODTAGES AF D HRR. KUNSTHANDLERE CHRISTENSEN & ZARTMANN, FREDERIKSBERGGADE 24 VALD. KLEIS, VESTERBROGADE 58 KJØBENHAVN T r y k t h o s J. J ø r g e n s e n & Co. (M. A. H a n n o v e r ) 1904
3 {Dt, liv ti (Jht/t J ty- U( her [t ^ 4< <+*-*'J */e*yt,-> se*'*tfj)** X.- tf. t f, 8, 7s- 9/ 8 i. & l 8 7 ^ / 3tka* az~z j ; / t / / ; */>/, -** y C C t *J1 C / j a a. i J u t d t -K'frtt/r 81 4l^ KONDITIONER. 1. Alt sælges i den Stand, hvori det ved Hammerslaget er og forefindes, samt uden Ansvar for Undertegnede i nogen Retning, og henligger fra samme for Køberens Regning og Risiko. Det købte skal være afhentet tra Auktionsstedet inden Forløbet af den Dag, Auktionen holdes. Dersom det solgte ikke afhentes til rette Tid, kan det uden Varsel paany bortsælges enten under Haanden eller ved Auktion for første Købers Regning, og er denne da pligtig at erstatte det deraf flydende Tab uden at have Adgang til det mulige Overrkud. 2. Den, der byder for en Anden, forpligter sig derved som Selvskyldnerkautionist. 3. Betalingen, hvortil i Auktionsomkostninger betales et Tillæg af 10 pct., erlægges til Undertegnede enten ved Tilslaget eller paa Anfordring; dog kunne vederhæftige Købere, der forinden Auktionen henvende sig til os, forvente 6 Ugers rentefri Kredit, imod, naarsomhelst af os paafordres, at stille saadan en Sikkerhed for det skyldige Beløb, som af os maatte anses betryggende. Stilles Sikkerheden ikke paa Anfordring, er Betalingen til enhver Tid straks og uden Hensyn til den givne Kredit forfalden. 4. De Købere, der ikke betale i rette Tid, have, hvad enten de blive sagsøgte eller ikke, at tilsvare i Rente 6 pct. p. a. fra Hammerslagets Dato, indtil Betalingen sker, samt alle Omkostninger skadesløst. I Søgsmaalstilfælde ere de pligtige uden Hensyn til, hvor de bo eller opholde sig at give Møde for Kjøbenhavns Forligelseskommission og Jurisdiktion efter Varsel som til indenbysboende, underkastede den hurtige Retsforfølgning efter Forordningen af 25. Januar 1828 samt undergivne Udpantning efter Lov af 29. Marts Nr. 10 a. Kjøbenhavn i November Victor Fischer & P. E. Kolderup Rosenvinge. Skindergade 43. NB. Med hvert Billede følger et andet, saaledes at der samtidig bortsælges tvende.
4 I. U. Bredsdorf. ^ 2-1. Fra Vestjylland. Afdøde Carl Neumann. VS 2. Marine-Studie. I. T. Lundbye. 3. Amaryllis. (Sign. 22. Marts 1842). ; V \ 4. P. S. Krøyer. Hornbæk Strand. Chr. Købke.»7b 5. Søstudie i uroligt Vejr. Capri. 3 samtalende Kvinder, pompejansk Motiv. Kunstforeningens Katalog Nr. 75. Ernst Meyer. : 7> Studie fra Italien. 10 S I ^70^' 8. Strandstudie. C., * \/ \? - V 1*L
5 !o 3 j b Hans Smidt. Himmelbjærgsegnen. f e q 10. Fra Vestjylland. Tom Petersen. Eftermiddagsstemning. I to! [12.%, Fra Fiskerlejet ved Kulien. Adolf Larsen. v > p. Motiv fra Høsterkøb. Aleth Bjørn. f y ø 14. Fra Havnen. I Baggrunden de seks Søstre. % Prof. Carl Bloch. ItrO 15/ En Bondepige. Studiefigur. l.*2r i i 19. Gamle Melodier. Alfred Broge. Niels Skovgaard. 20} Hillerød Hestehave. V. Irminger. 21. Det havde Ræven nu ikke tænkt, at St. Peder vilde sige, Mikkel kunde godt have spist Gaasen selv, og være kommet ind alligevel. & 22. Mester og Lærling. Anton Thiele. 23. Plantning paa en Mose. l> r 24. Skovdam. /) s. Irytø f f S c4j u" Viggo Pedersen. 16. Skovinteriør. V. Hammershøj. 17. Motiv fra en Bondegaard. Wenzel Tornøe. V v o 18. Fra et Osteri i Italien. 18 a. Studiehoved. S a i i i Prof. Otto Bache. U 25. Hs. kgl. Højhed Prins Christian til Hest Prof. P. C. Skovgaard. ' h ' i Studie af Bøgetræer. ^ L. A. Ring. 27. Rimtaage. i n *~ i m
6 7//4 y/ 28. Stueinteriør. "v Carl Holsøe. Prof. Vilh. Rosenstand. 29. Fra et italiensk Værtshus. Ad. Heinrich Hansen. 30? Hundene kaldes sammen. 1 / ^ 31* Fredensborg Slot. Aften. 32. Segovia. Prof. Heinrich Hansen..1 1 l - :'3 9 sørger over sit 14de Barns Død. Udst (Billedet tilh. Kristiania Musæum). 39. Badende Drenge. Knud Larsen. 40. Solnedgang over Klitterne.. f JLa * / f y Prof. Pietro Krohn. * ' Italienske Børn. (Malet i Italien 1875). Jørgen Sonne. 42. Dragonerne rykke frem ved Vorbasse. J t, 43. Solnedgang. Sjællandsk Landskab. 33. Fra Middelfart. Viggo Johansen. I W. Marstrand. Interiør fra 1 Bondestue. ~ ' J 34. Sommerdag. M. Therkildsen. Jul. Paulsen. Vilh. Kyhn. 45. Ved Horsens Fjord. ^ 4(5. Graavejr over Vejle Fjord. b ft iu J Sommerstemning. 36. Paa Vej til Mælkekjælderen. J r ø %jr x, \ Kr. Zarthmann. 37. Fra Italien. Fr. Schwartz. 47. Studiehoved. Carl Hansen. 48. Fra Eremitagen. rb 38. Studie til»dronning Ingeborg af Danmark«* u 49. Efteraarsdag i Dyrehaven. ilt
7 10 lo^o 11 'IHO 50. Michael Ancher. Sommermorgen ved Skagen. r61 Rafaella Gambogi, italiensk Maler. Søndag i Landsbyen. 2% Tom Petersen. Fra Kulien. Carl Carlsen. Sommerdag ved Hellebæk Mose Hollandsk Scene. Ryttere udenfor et Værtshus. Kapt. Irgens Bergs Samling. tit ^ 2 * 53. (Hf) 23 0 Ci f 58. H. A. Brendekilde. Søen ved Nyborg. Afsked fra Hjemmet. Tidlig Foraarsdag i Skoven ved Herlufsholm. Emma Meyer. Sommerdag ved Aarhusbugt. Carl O. I. Lund. Fra den gamle Aa. Hornbæk Kirke. Robert W. Buss ( ). Genrebilleder. (Buss er optaget blandt»the studio reproductions of drawings by eminent painters). Frederik d. IV. (Paa Maleriets Bagside findes et Segl: Et Vaabenskjold med Krone over; i Skjoldet, der er delt i tre Felter, ses i venstre 3 springende Løver, i højre 1 Hest, derunder 3 Kroner) (0 ) 60. H. Liibbers, Skibe bugseres i Limfjorden i Nærheden af Agger. HfcU K a La o CøuaV t S Kopi efter Marstrand. Barselstuen. Originalen tilh. Galleriet GI. Italiensk. Bibelsk Motiv. Malet paa Træ. Kopi efter Raphael. Marie med Jesus og Johannes. AlaCt<4 <4 t*v I o ^ o l m u
8 //Wo Anna Sophie, f. Reventlow, Frederik d. IV s Dronning Italiensk Maler. I 75. En gammel Mand i rød Kappe. (Friedlånders Aukt. 3/ Nr. 173.) 13 UfL Georg Fuchs, kgl. Hofskildrer, f. 1719, d. 5/i Juliane Marie. Frederik d. V s anden Dronning Sign. G. Fuchs Signaturen lige over Hundens Hoved under hendes venstre Arm. Raadhusudstillingen i * i P. Wichmann. 69. Portræt af Frederik d. V. 70. Portræt af Frederik d. V s første Dronning Louise (1752). 71. Kejser Alexander af Rusland. I 0 L GI. italiensk. 2% 72. Idyl. AJU.*. 73. Madonna. / % GI. fransk. 74. Landskab med Figurer. Malet paa Træ. 76. Portræt af Christian V. 77. Maaneskinslandskab. t*, 2 GI. hollandsk. 78. Krigsscene. tsjim+t*. l0(l9) Vinterlandskab. Giorgiane Babarelli, gi. italiensk Kunstner. 80. Kristushoved. Bernardo Bellotto (kaldet Canaletto). f. i Venedig 1720, d. i Warscliau 1780). 81. Domkirken i Palermo. Sign. paa Gitret X om et Neptunspringvand. F. C. Fect. ^ GI. italiensk Kunstner. (17. Aarh.) i K 82. Studiehoved af en ung Pige. Profil. GI. italiensk. 83. Genrebillede. <4% f\ S/i IH il. n m
9 /3'Z* 14 3 O 84. Herreportræt. t) (} 85. En Møntkender. Coffre. Hollandsk Maler.. Balthazar Denner. 2 lo f. i Hamborg 15/n 1685, d. i Rostock 14/ Portræt af en gammel Dame. (Solgt d. 13/ paa Bulows Auktion. Bag paa er skrevet»vienanno 1803«. Maaske fra Samlingen Vien i Frankfurt a. M., der blev bortsolgt i Begyndelsen af forrige Aarhundrede). Georg Fuchs / Scipio tilbagegiver Bruden til Allucius. jf2 88. Frugter. GI. fransk Maler. Prof. Chr Aug Lorentzen En Skopudser i Paris. Solgt paa Etatsr., Prof. Winsløvs Aukt for 100 Rd. til Claus Bang, i hvis»verzeichniss einer sehr auserlesenen u. kostbaren Gemålde Sammlung. Kopenh. 1816,«dette Maleri er Nr Bangs Samling købtes 1825 af Kronpr. Christian Frederik, og dette Billede overgik ved Christian VIII s Død til Enkedronning Caroline Amalie, paa 1 hvis Auktion d. 24/ det solgtes som Nr GI. fransk. Sli 90?) Blomster. % * Gi. italiensk Copi. 1 * Billedet er i højre Hjørne sign. Titian (frtvyu Faeie. ; HlOI [!iin - i -
KUNSTAUKTION TIRSDAG DEN 25. JANUAR 1910
Læs mereKUNSTAUKTIONEN DEN 14. FEBRUAR 1906
KUNSTAUKTIONEN DEN 14. FEBRUAR 1906 Michael Ancher Prof. Otto Bache H. A. Brendekilde J. la Cour Prof. Godfred Christensen Prof. A. Helsted Viggo JohaVisen Henrik Jespersen V. Kyhn P. S. Krøyer Ludv. Kabell
Læs merexyt KUNSTAUKTION EN SAMLING MALERIER EFTERSYN KOMMISSIONER SKANDINAVISK KUNSTUDSTILLING VESTERBROGADE 58 CHRISTENSEN & ZAHRTMANN, FREDERIKSBERGGADE 24
KUNSTAUKTION SKANDINAVISK KUNSTUDSTILLING VESTERBROGADE 58 Sigurd Skou Viggo Langer Viggo Helsted Michael Ancher Hans Smidt Malthe Engelsted Tom Petersen Seligmann Prof. Chr. Zaclio H. Liibbers N. P. Mols
Læs mereMALERIER OG STUDIER OLE PEDERSEN FORTEGNELSE CHARLOTTENBORG TIRSDAGEN DEN 19. FEBRUAR 1895 KL. 12 MIDDAG. KØBENHAVN.
FORTEGNELSE OVER MALERIER OG STUDIER AF OLE PEDERSEN HVILKE BORTSÆLGES VED AUKTION PAA CHARLOTTENBORG TIRSDAGEN DEN 19. FEBRUAR 1895 KL. 12 MIDDAG. MALERIERNE ERE UDSTILLEDE LØRDAG, SØNDAG OG MANDAG UMIDDELBART
Læs mereKATALOG OVER MALERISAMLINGEN DER BORTSÆLGES VED AUKTION OVENLYSSALEN, BREDGADE 34 MANDAG DEN 1. DECEMBER KL. 12
KATALOG OVER MALERISAMLINGEN DER BORTSÆLGES VED AUKTION I OVENLYSSALEN, BREDGADE 34 MANDAG DEN 1. DECEMBER KL. 12 MALERIAUKTION I OVENLYSSALEN, BREDGADE 34 MANDAG DEN 1. DECEMBER 1919 KL. 12 BORTSÆLGES
Læs mereMalerier og Studier. afdøde Marinemaler HRTHIRS LUTKEN, hvilke bortsælges ved Auktion, som afholdes. paa
CATALOG over Malerier og Studier af afdøde Marinemaler HRTHIRS LUTKEN, hvilke bortsælges ved Auktion, som afholdes paa Charlottenborg, Mandag d. 4. December 1905, Fin. Kl. 11 k EFTER SY N : Fredag d. i.,
Læs mereCATALOG ------------
CATALOG ------------ Privat Eftersyn Fredag d. 26 Februar Kl. 11 3. H / o'/ CATALOG over MALERI E R tilhørende Malerne H. A. Brendekilde, Henrik Jespersen, Viggo Langer, Frk. Mundt, Viggo Pedersen, Thorolf
Læs mereFalkenbergs Auktioner
Læs mereKUNSTAUKTION. EN SAMLING MALERIER > 4. <uy TIRSDAGEN DEN 10. NOVEMBER 1903 I FREDERIKSBERGGADE 24, STUEN BORTSÆLGES AF VORE BEDSTE KUNSTNERE
KUNSTAUKTION. I FREDERIKSBERGGADE 24, STUEN
Læs mereKATALOG MALERI-AUKTION MANDAG U. 19. MARTS 1906 KL. 11 ADMIRALGADE 16
Læs mereProf. O tto BacL tf ^ /i"
Læs mereMALERIER. Gammel Mønt 2 &4. I Nøhrmanns Auktioner TIRSDAGEN DEN 23. MARTS 1915 KL. 1 (COLOSSEUM)
I Nøhrmanns Auktioner Gammel Mønt 2*4, Stuen (Colosseum). Telefoner 9720, 9774. W K.J TIRSDAGEN DEN 23. MARTS 1915 KL. 1 OG FØLGENDE DAGE KL. Il1/* FORM. AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION I. Gammel Mønt 2 &4
Læs mereKUNST-AUKTIONEN I OVENLYSSALEN, BREDGADE 34
Læs mereOPHØRS-AUKTION I KATALOG KUNSTHANDLER CHR. SCHYTTS. KUNSTSAL«FREDERI KSBERGGADE Nr. 27. ONSDAG D. 21. og TORSDAG D. 22. JANUAR. 1920, KL.
KATALOG OVER KUNSTHANDLER CHR. SCHYTTS OPHØRS-AUKTION I KUNSTSAL«FREDERI KSBERGGADE Nr. 27 ONSDAG D. 21. og TORSDAG D. 22. JANUAR 1920, KL. 127 a EFTERSYN: Søndag den 18., Mandag den 19. og Tirsdag den
Læs mereMandag d. 6. Marts 1905, Fm. Kl. II1 Fri Udstillings Lokaler.
MALERNE Rud. Bisser), Sørerj Christiansen, /Vlfr. Bro e, Chr. Clauser\, C. Eckardt, Loui^ Jenser\, frue Kinch f. /Vmsinck, Johanne^ Larserj, J-(ol^. Lubber^, frii^ fjybo, Torq Petersen, Rii^-Carstenserj,
Læs mereBILLEDER, STUDIER OG TEGNINGER AF
30 5bo$ FORTEGNELSE OVER BILLEDER, STUDIER OG TEGNINGER AF Frk. BERTHA WEGMANN, hvilke Kunstnerinden lader sælge ved Auktion, som afholdes i Udstillingsbygningen ved Charlottenborg, Mandag1den 23de Februar
Læs mereCATALOG. en Samling Malerier, Mandag den 16. December 1895, Form. Kl. 11, (f> Bredgade 28. over. hvilke bortsælges ved Auktion
sm CATALOG over en Samling Malerier, hvilke bortsælges ved Auktion Mandag den 16. December 1895, Form. Kl. 11, i Lemmings permanente Kunstudstillings Lokale, Bredgade 28. (f> EFTERSYN: Fredag d. 13., Lørdag
Læs mereMaleri-Auktionen. Katalog. i Forsamlingsbygningen i Hjørring. M andag den 19. Juni 1916 K l. 2.
Katalog over Maleri-Auktionen i Forsamlingsbygningen i Hjørring M andag den 19. Juni 1916 K l. 2. Malerierne er udstillede paa Auktionsstedet Søndag den 18. Juni fra Kl. 10-6. Nr. 1. J. Vermchren: Italienske
Læs mereMALERIER, TEGNINGER oo AQUARELLER, TIL H Ø R EN D E BOET E F T E R AFDØDE M ARIN E M ALER CARL BILLE,
3662. -iiijlii ilii iliii»ulli ilii iili ijlih hiii iliih., C atalog MALERIER, TEGNINGER oo AQUARELLER, TIL H Ø R EN D E BOET E F T E R AFDØDE M ARIN E M ALER CARL BILLE, H V ILK E BORTSÆLGF^S VED AUKTION,
Læs meresm KUNSTAUKTION EN SAMLING MALERIER TIRSDAG DEN 12. APRIL 1904 FORM. KL. 11*/1 I SKANDINAVISK KUNSTUDSTILLINGS LOKALER UDSTILLING KOMMISSIONER
sm KUNSTAUKTION I SKANDINAVISK KUNSTUDSTILLINGS LOKALER VESTERBROGADE 58 BORTSÆLGES TIRSDAG DEN 12. APRIL 1904 FORM. KL. 11*/1 EN SAMLING MALERIER AF VORE BEDSTE KUNSTNERE UDSTILLING FREDAG DEN 8., LØRDAG
Læs mereMalerier 5Z5J. I Skandinavisk Kunstudstilling (Vesterbrogade 58) af vore bedste Kunstnere. Mandag den 18de September 1893, Form. Kl.
I\ I 5Z5J K U N S T A U K T I O N * * * -.. K - I Skandinavisk Kunstudstilling (Vesterbrogade 58) bortsælges Mandag den 18de September 1893, Form. Kl. 11, en Del af de i Sommersaisonen udstillede Malerier
Læs mereMaleri-Auktionen. Katalog. paa Hotel Faxe i Faxe. Mandag d. 28. Febr. 1916 Kl. 3.
Katalog over Maleri-Auktionen paa Hotel Faxe i Faxe Mandag d. 28. Febr. 1916 Kl. 3. Malerierne ere udstillede paa Auktionsstedet Søndag den 27. Februar fra Kl. 10 6. i Nr 1. Thorkild Christensen: Ved et
Læs mere28an5a(j ben 6te ' Ho»em6er 190S, Storm- $1. n. tøjjailottenboifl.
Læs mereFalkenbergs Auktioner