Download "moderne auktion 736 torsdag 7. oktober kl. 17 udsøgte møbler fredag 8. oktober kl. 13 møbler glas og keramik præ-columbiansk kunst"

2 moderne auktion 736 F Ø L G E N D E D A G E S Æ L G E S K U N S T tirsdag 5. oktober kl. 17 cobra nutidskunst onsdag 6. oktober kl. 13 nutidskunst kl. 17 konkret kunst klassisk modernisme torsdag 7. oktober kl. 13 klassisk modernisme grafik D E S I G N torsdag 7. oktober kl. 17 udsøgte møbler fredag 8. oktober kl. 13 møbler glas og keramik præ-columbiansk kunst der bydes og faktureres i danske kroner vurderingerne i euro kan ses på se omregningstabel på side: 338 afbildet på katalogets omslag: katalognr. 52 købskonditioner findes bagest i kataloget

3 m o d e r n e k u n s t m a l e r i e r o g g r a f i k A U K T I O N tirsdag den 5. oktober til fredag den 8. oktober 2004 E F T E R S Y N torsdag 30. september kl fredag 1. oktober kl lørdag 2. oktober kl søndag 3. oktober kl mandag 4. oktober kl B R U U N R A S M U S S E N K U N S TA U K T I O N E R Bredgade 33. DK-1260 København K Tel Fax bredgade@bruun-rasmussen.dk

4 modern auction 736 D AY S O F S A L E A R T tuesday 5th october 5 pm cobra contemporary art wednesday 6th october 1 pm contemporary art pm concrete art classic modern art thursday 7th october 1 pm classic modern art prints D E S I G N thursday 7th october 5 pm selected design and furniture friday 8th october 1 pm furniture glass and ceramics pre-columbian art bids and invoicing are made in DKK estimates in euro can be seen at see exchange table page 338 reproduced on the cover of this catalogue: lot 52 VAT regulations and conditions of sale at the back of the catalogue

5 m o d e r n a r t p a i n t i n g s a n d p r i n t s A U C T I O N tuesday the 5th october to friday the 8th october 2004 P R E V I E W thursday 30th september 3 pm - 6 pm friday 1st october 10 am - 5 pm saturday 2nd october 11 am - 4 pm sunday 3rd october 11 am - 4 pm monday 4th october 10 am - 5 pm B R U U N R A S M U S S E N K U N S TA U K T I O N E R Bredgade 33. DK-1260 København K Tel Fax bredgade@bruun-rasmussen.dk

6 Peter Christmas-Møller Niels Raben Anneline Schjødt Pedersen Peter Beck Ole Ravn Lise Miller Anne Sophie Scavenius moderne kunst og design moderne kunst og design moderne kunst og design moderne kunst og design

7 cobra og nutidskunst TIRSDAG DEN 5. OKTOBER KL. 17 katalog nr

8 COBRA 1 1 CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 Figurkomposition. Gouache og bly på papir. Stemplet Asger Jorn Colombes. Lysmål 63 x 49. Proveniens: Galerie Birch, København. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

9 2 2 CD CONSTANT f. Amsterdam 1920 Figurkomposition. Gouache og tusch på papir. Sign. Constant 48. Bladstørrelse 42 x 32,5. Proveniens: Gave fra Constant til den nuværende ejers familie. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736 9

10 COBRA 3 3 * CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 Figurkomposition, Akvarel på papir. Lysmål 33,5 x 22. Akvarellen er registreret i Silkeborg Museums arkiv under Proveniens: Kunsthallen auk. nr. 379, kat. nr. 56, Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

11 4 4 CD CARL-HENNING PEDERSEN f. København 1913 "Havets øje". Olie på lærred. Sign. på bagsiden Carl- Henning Pedersen, K.D. oktober 1972, x 89. Proveniens: Galerie Birch, København. Afbildet CD EGILL JACOBSEN f. København 1910, d. sst Gul maskekomposition. Akvarel, gouache, farveblyant og tusch på papir. Sign. EJ 69. Bladstørrelse 71,5 x 43,5. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

12 COBRA 6 6 CD REINHOUD D'HAESE f. Geraadsbergen 1928 "Tres ressemblaut". Skulptur af patineret kobber, monteret på sokkel af sort skifer. H. ialt 40. Afbildet CD SONJA FERLOV MANCOBA f. København 1911, d. Paris 1984 Skulptur af patineret bronze, Udført i tre expl. H. 27. Litteratur: Robert Dahlmann Olsen: "Sonja Ferlov Mancoba", Vor Tids Kunst, bd. 72, 1971, modellen gengivet s. 43. Litteratur: Troels Andersen: "Sonja Ferlov Mancoba", 1979, kat. nr. 51, modellen gengivet s. 74. Litteratur: "Sonja Ferlov Mancoba: Skulpturer/Sculptures", udstillingskatalog, 2003, kat. nr. 67, modellen gengivet s Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

13 8 8 CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "Mobpub". Olie på lærred. Sign. Jorn samt på bagsiden betitlet og sign. Jorn x 60. Litteratur: Atkins nr Udstillet: "Jorn 50", separat udstilling, Galerie Birch, København, marts 1964, kat. nr. 4, gengivet s. [10]. Udstillet: "Asger Jorn", separat udstilling, Kunstforeningen, Bergen, Kunstforeningen Trondhjem og Kunstnernes Hus, Oslo, sep.-dec. 1965, kat. nr. 27. Udstillet: "Asger Jorn", separat udstilling, Göteborg Konstförening, Konsthallen, og Lunds Konsthall, feb. 1966, kat. nr. 18. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

14 COBRA 9 9 CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst Det røde hjerte. Olie på masonit. Sign. Heerup x 44. Afbildet CD REINHOUD D'HAESE f. Geraadsbergen 1928 Figur af tin. H. 45. Proveniens: Galerie Birch, København. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

15 11 11 CD CORNEILLE f. Liège 1922 Figurkomposition. Gouache på papir, monteret på lærred. Sign. Corneille x 65. Proveniens: Galerie Birch, København. Afbildet CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 Vase af brændt ler, dekoreret med hvid, blå og grøn glasur samt indgraverede figurer. Sign. Jorn 53 (utydeligt), udført i Sorring. H. 25,5. Registreret på Silkeborg Kunstmuseum. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

16 COBRA CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst Komposition med nøgen kvinde. Olie på krydsfinér. Sign. Heerup x 120 incl. ramme. Afbildet CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst Figur af kalksten. H. 46. Proveniens: Galerie Moderne, Silkeborg. Afbildet CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst "Kærligheds-Karrusellen". Olie på træ. Sign. Heerup x 89. Afbildet CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst Pigen og den røde hest. Olie på masonit. Sign. Heerup x 80. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

17 15 16 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

18 COBRA COBRA CD REINHOUD D'HAESE f. Geraadsbergen 1928 Stående figur af patineret messing, monteret på sokkel af skifer. Etiket med utydelig titel. H. 44 inkl. sokkel. Proveniens: Galerie Birch, København. Afbildet CD KAREL APPEL f. Amsterdam 1921 Dansende figurer. Tusch på papir. Sign. Appel 53. Bladstørrelse 50 x 65. Afbildet CD CHRISTIAN DOTREMONT f. Tervuren 1922, d. Buizingen 1979 "Snedigt". Logogram. Gouache og laveret tusch på papir. Sign. Dotremont, Bladstørrelse 27 x 37. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

19 18 19 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

20 COBRA CD ANTON ROOSKENS f. Griendtsveen 1906, d. Amsterdam 1976 "Child and the Bird". Olie på lærred. Sign. Rooskens x 81. Afbildet CD EGILL JACOBSEN f. København 1910, d. sst Maskekomposition. Olie på lærred. Sign. på bagsiden E.J x 22. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

21 22 22 CD KAREL APPEL f. Amsterdam 1921 "Clown", Skulptur af bemalet træ. Sign. Appel, 3/8. H Lignende udstillet: "Cobra - speglad i Karel van Stuivenbergs samling", Malmö Konsthall og Liljevalchs Stockholm, , kat. nr. 29, gengivet. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

22 COBRA 23 * CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "Blå brunst"/"blue ardour". Olie på lærred. Sign. Jorn samt på bagsiden Jorn x 100. Litteratur: Guy Atkins nr Udstillet: Kunstnernes Hus, Oslo, november 1965, kat. nr. 47. Udstillet: "Asger Jorn" separat udstilling, Göteborgs Konstförening, Konsthallen og Lunds Konsthall, 1966, kat. nr. 46, gengivet i kataloget. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

23 23 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

24 COBRA CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 Figurkomposition. Akryl, akvarel og gouache på papir. Sign. Jorn 61. Bladstørrelse 50,5 x 37. Proveniens: Galerie Birch, København. Afbildet CD ANTON ROOSKENS f. Griendtsveen 1906, d. Amsterdam 1976 "Le voyage II". Olie på lærred. Sign. Rooskens x 130. Proveniens: Galerie Krikhaar, Amsterdam. Afbildet CD ANTON ROOSKENS f. Griendtsveen 1906, d. Amsterdam 1976 "Compositie". Olie på masonit. Sign. på bagsiden A. Rooskens x 50. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

25 25 26 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

26 COBRA CD KAREL APPEL f. Amsterdam 1921 Figurkomposition. Akryl på papir, monteret på lærred. Sign. Appel 75 og betegnet på bagsiden. 52 x 73. Afbildet CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 Figurkomposition. Gouache og akvarel på papir. Stemplet Asger Jorn Colombes. Lysmål 70 x 50. Proveniens: Galerie Birch, København. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

27 29 CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "Intoxicateur familiale"/"mignon et sans danger". Decollage med papir på karton, monteret på finér. Sign. Jorn 64 samt på bagbeklædningen Jorn x 49. Proveniens: Galerie Birch, København. Rg. No. 306, Nr. 3. Afbildet CD CARL-HENNING PEDERSEN f. København 1913 "Den gyldne leg". Olie på lærred. Sign. og betitlet på bagsiden Carl-Henning Pedersen, KD sept. 1974, x 125. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

28 COBRA 31 CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "Blue picture". Olie på lærred. Sign. Asger Jorn x 100,5. Litteratur: Christian Dotrement: "Asger Jorn: De Frie kunstnere", Cobra Biblioteket nr. 14, Ejnar Munksgaard, København 1950, gengivet s. 13. Udstillet: "Århus-Aabenraa-Aalborg-udstillingen", udstillingen rejste til de tre byer fra den 30 sep.-4 nov Maleriet var udlånt af Lrs. David Engelsen. Proveniens: Edvard Brink, København. Proveniens: Lrs. David Engelsen, Herning. Herefter har maleriet ikke været i handel. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

29 31 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

30 COBRA CD PIERRE ALECHINSKY f. Bruxelles 1927 Figurkomposition. Akvarel, malt på gl. regning. Sign. Alechinsky Bladstørrelse 27 x 21. Proveniens: Galerie Birch, København. Afbildet CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 Ægformet fad af brændt ler, dekoreret med figurer samt grøn, gullig og hvid glasur. Sign. Jorn 53. Udført i Sorring. 21,5 x 18. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

31 34 recto 34 verso BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION CD ERIK ORTVAD f. Frederiksberg 1917 Komposition, ca Olie på lærred. Verso med komposition, dobbelt sign. E.O. Monteret i vendbar ramme. 68 x 60. Afbildet

32 COBRA 35 CD THEO WOLVECAMP f. Hengelo 1925, d Komposition. Olie på lærred. Udført ca Stemplet på bagsiden Atelier Wolvecamp. 120 x 100. Proveniens: The Estate of Wolvecamp. Afbildet CD JAN NIEUWENHUYS f. Amsterdam 1922 "Community" (Fællesskab), Olie og lakfarve på lærred. 67 x 120. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

33 37 37 CD KAREL APPEL f. Amsterdam 1921 Komposition. Olie på lærred. Sign. Appel. 93 x 73. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

34 COBRA 38 CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "Ydmyghed"/"Humidity", Olie på lærred. Sign. Jorn. 97 x 130. I slutningen af 1950erne skaber Jorn nogle af sine mest forrygende malerier, bl.a. "Lettre à mon fils", (hænger idag på Tate Gallery i London) og "Ausverkauf einer Seele", (tilhører Guggenheim Museum, New York). Samtidig får gallerier i England, Tyskland, Belgien, Italien og Frankrig øjnene op for Jorn's kvaliteter og arrangerer en lang række spændende udstillinger. I 1959 havde Jorn opildnet Børge Birch til at starte på ny som kunsthandler og etablere et nyt galleri. Han skulle samtidig være Jorn's repræsentant i Danmark. Maleriet "Ydmyghed" udgjorde sammen med fem andre malerier fra 1959, "Brede Linier", "Varulv", "Skriget i Natten", "Oguf" og et "Uden titel", Jorn's startkapital til Børge Birch. Det fremgår af et brev dateret fra Birch til Jorn. I brevet fastsættes priserne til mellem og Litteratur: Atkins nr. 1212, her gengivet på højkant. Proveniens: Galerie Birch, København. Erhvervet her af den nuværende ejers familie. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

35 38 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

36 COBRA CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst Figurkomposition. Olie på masonit. Sign. Heerup x 94,5. Med tilhørende ramme. Afbildet CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst Cykelpige, Olie på lærred. Sign. Heerup x 56. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

37 CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst "Kærligheden og klokken". Olie på masonit. Sign. Heerup x 244. Proveniens: Hidhørende fra amerikansk privatsamling. Afbildet CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst "Den gamle skole". Olie på masonit. Sign. Heerup x 138. Proveniens: Hidhørende fra amerikansk privatsamling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

38 COBRA CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst "Ironing Board". Assemblage. Sign. Heerup H Litteratur: "De taal van Cobra", Museumcolletie Van Stuijvenberg, Cobra Museum voor Moderne Kunst, Amstelveen, nr. 91, gengivet. Litteratur: Willemijn Stokvis: "Cobra 3 dimensionaal", Blarcium, 1998, nr. 15, gengivet s. 27. Litteratur: Dr. Willemijn Stokvis: "The Language of Cobra", Abcoude 2001, nr. 91, gengivet. Udstillet: "Cobra revisité-cobra Liège 93", J. Karel P. van Stuijvenbergs samling, Musée d'art moderne, Liège, 9 april-30 maj 1993, kat. nr. 14 gengivet s Udstillet: "50 anos del movimento Cobra", Museo de Bellas Artes, Valencia, 7 okt.-28 nov 1997, gengivet i kataloget s. 76. Udstillet: "The language of Cobra", Dr. Willemijn Stokvis, i anledningen af åbningen af Cobra Museum voor Moderne Kunst, Amstelveen nov Udstillet: "Cobra en de beeldhouwkunst, Cobra Museum voor Moderne Kunst, Amstelveen, 8 nov jan Proveniens: J. Korel P. van Stuijvenbergs samling, Caracas. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

39 44 44 CD EJLER BILLE f. Odder 1910, d Komposition. Olie på lærred. Sign. på bagsiden Ejler Bille, Mønge x 65. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

40 COBRA CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 Figurkomposition. Akvarel og bly på papir. Sign. Asger Jorn 45. Lysmål 29 x 41. Afbildet CD CHRISTIAN DOTREMONT f. Tervuren 1922, d. Buizingen 1979 "Fatigué du matin,...". Laveret tusch på papir. Sign. C.D x 25. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

41 47 CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst "Svane", Assemblage. 66 x 41 x 56. Litteratur: "De taal van Cobra", Museumscollectie Van Stuijvenberg, Cobra Museum voor Moderne Kunst Amstelveen, nr. 90, gengivet. Litteratur: "Cobra 3 dimentionaal", Willemijn Stokvis, Blaricum 1988, nr. 16, gengivet s. 27. Litteratur: "The Language of Cobra", Dr. Willemijn Stokvis, Abcoude 2001, nr. 90, gengivet. Udstillet: "Action and emotion, paintings from 1960's", Informal, Gutai, Cobra, National Museum of Art, Osaka, 27 sept.-26 nov. 1985, kat. nr. 30, gengivet s. 58. Udstillet: "Cobra, speglad i Karel van Stuijvenbergs samling", Malmö Konsthall, 31 okt.-17 dec 1986 og Liljevalchs Konsthall, Stockholm 12 juni-6 sep. 1987, kat. nr. 103, gengivet. Udstillet: "Cobra 40 years later", J. Karel P. van Stuijvenbergs samling, De Nieuwe Kerk, Amsterdam, 9 nov.-31 dec. 1988, kat. nr. 10, gengivet s Udstillet: "Cobra revisité-cobra Liége 93", J. Karel P. van Stuijvenbergs samling, Musée d'art moderne, Liège, 9 april-31 maj 1993, kat. nr. 12, gengivet s Udstillet: "The Language of Cobra", Dr. Willemijn Stokvis, i anledningen af åbningen af Cobra Museum voor Moderne Kunst, Amstelveen, nov Udstillet: "Cobra en de Beeldhouwkunst, Cobra Museum voor Moderne Kunst, Amstelveen, 8 nov jan Udstillet: "Het kind in Cobra", Cobra Museum voor moderne kunst, Amstelveen, 28 oct jan. 2001, gengivet i kataloget s. 75, fig. 5. Proveniens: J. Karel P. van Stuijvenbergs samling, Caracas. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

42 COBRA 48 CD KAREL APPEL f. Amsterdam 1921 "Nu laineux". Olie på lærred. Sign. CK Appel x 97. Karel Appel betragter sig selv som en "fysisk" maler; et vilddyr fra Cobra-tiden; en barbar i en barbarisk tid. Den nære kontakt med maleriets farver er fundamental for ham, ligesom formatet; lærredet angribes med store frie bevægelser. Appel udstillede i 1954 på Martha Jackson's galleri i New York, og fik her sit internationale gennembrud; som den første af Cobra malerne. Hans kunstneriske udtryk havde langsomt bevæget sig væk fra de skræmmende og glade Cobra fantasivæsener og over mod en mere ekspressiv måde at "angribe" lærredet på. Man fornemmer en nærmest kropslig vitalitet, liniernes hurtige bevægelighed, glæden ved det svulmende stof og de rene farver, der oftest er trykket lige ud af tuben. Proveniens: Galerie Stadler, Paris. Proveniens: Galerie Espace, Amsterdam. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

43 48 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

44 COBRA CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst "To mennesker under guldklokken". Olie på krydsfinér. Sign. Heerup x 128. Proveniens: Hidhørende fra amerikansk privatsamling. Afbildet CD KAREL APPEL f. Amsterdam 1921 Figurkomposition. Akryl på papir, monteret på lærred. Sign. Appel x 91. Afbildet CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst "Narren og kvinden (Karneval). Olie på træ. Sign. Heerup x 81. Proveniens: Hidhørende fra amerikansk privatsamling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

45 50 51 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

46 COBRA 52 CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "Drakabygget". Olie på lærred. Sign. Jorn samt på bagsiden Jorn x 100. Drakabygget er navnet på den svenske ødegård som Jorn sammen med sin bror, nyligt afdøde Jørgen Nash, købte og gjorde til et internationalt fristed for den eksperimenterende kunst. Kunstnerkollektivet blev snart velbesøgt og i 1961 dannede det rammen om Gruppe Spurs produktive møde. Også for situationisterne blev Drakabygget et vigtigt samlingspunkt der bidrog til stedets internationale manifestation. Litteratur: Atkins nr Udstillet: "Asger Jorn", Göteborg Konstförening, Konsthallen og Lunds Konsthall, februar 1966, kat. nr. 24. Proveniens: Galerie Birch, København, Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

47 52 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

48 COBRA CD ANTON ROOSKENS f. Griendtsveen 1906, d. Amsterdam 1976 "The Bride". Olie på lærred. Sign. Rooskens x 85. Udstillet: Ålborg Kunstmuseum Proveniens: Court Gallery, København, nr. 53. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

49 55 54 CD KAREL APPEL f. Amsterdam 1921 Figurkomposition. Akryl på pap. Sign. Appel 61. Bladstørrelse 28 x 35. Afbildet CD CARL-HENNING PEDERSEN f. København 1913 "Pige og fugl." Olie på lærred. Sign. og betitlet på bagsiden Carl-Henning Pedersen, Molesmes x 82. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

50 COBRA 56 CD PIERRE ALECHINSKY f. Bruxelles 1927 "Fete d'ensor". Olie på lærred. Sign. Alechinsky, VI 1963 samt på bagsiden Alechinsky x 134. Pierre Alechinsky udførte i starten af 1960érne en lang række værker, der alle havde ordet "Fête" i deres titel. Nærværende maleri er den unge kunstners hilsen til den gamle mester; den belgiske maler og grafiker James Ensor. Denne malede i slutningen af 1900-tallet bl.a. groteske og satiriske maskefigurer i en ren og lys kolorit. Alechinsky har i sit maleri "Fête d'ensor" fra 1963 genskabt nogle af Ensor's dæmoner, men her fremstår de venligere, blidere og mere stilfærdige af væsen, de smiler nærmest. I det helle taget var Alechinsky, med sine masker og hovedbeklædninger med de vajende fjer, stærkt inspireret af de belgiske folkefester. Litteratur: Jacques Putman: "Alechinsky", Fratelli Fabbri Editori, Milano 1967, gengivet side 115. Proveniens: Galerie Birch, København. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

51 56 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

52 COBRA 57 CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "Det grønne billede" ("Le pays vert"/"grønt land"/"kosmisk landskab"/"grøn Jorn"). Olie på lærred. Sign. Asger samt på bagsiden Asger Jørgensen 42. Udført i Nørre Lyngby hos Fru Purkjær, sommeren x 100. Litteratur: Jan Zilbrandtsen: "Moderne dansk maleri", 1948, gengivet s. 265, der med andet årstal. Litteratur: Robert Dahlmann Olsen [tekst]: "Danish abstract art", udstillingskatalog, 1964, gengivet s. [46]. Her med forkert år. Litteratur: "Asger Jorn: Papirer", udstillingskatalog, Kunstforeningen, København, 22. februar marts 1964, værket omtalt i forordet med titlen "Kosmisk landskab". Litteratur: Guy Atkins: "Jorn in Scandinavia: ", 1968, kat. nr. 263, fig. 47, gengivet helsides i farver s. 58. Omtalt s. 93. Her med forkert år. Litteratur: Robert Dahlmann Olsen: "RødgrønJorn", Grafodan, 1977, detailleret omtalt s samt illustreret s. 14. Litteratur: Troels Andersen: Asger Jorn: En biografi. Årene ", 1994, gengivet helsides i farver s. 90. Udstillet: "Jubilæumsudstilling: De fire kunstnere", Silkeborg, september 1949, kat. nr Her med titlen "Det grønne billede". Udstillet: "Asger Jorn", Institute of Contemporary Arts, London, 24. april maj 1958, kat. nr. 4. Her med titlen "Le pays vert". Udstillet: "Jorn", Louisiana, Humlebæk, februar Her med titlen "Grønt land". Udstillet: Nikolaj, København, , kat. nr. 64. Proveniens: Arkitekt Robert Dahlmann Olsens samling, København. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

53 57 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

54 COBRA CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "Den gyldne vej", Olie på lærred. Sign. Jorn samt betitlet på bagsiden. 33 x 24. Litteratur: Guy Atkins nr ( Her angivet med forkert titel). Afbildet CD KAREL APPEL f. Amsterdam 1921 Fabeldyr. Oliekridt på papir. Sign. C.K. Appel 47. Verso: Figurkomposition. Gouache på papir. Sign. C.K. Appel 47. Bladstørrelse 42 x 52. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

55 59 recto BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION verso 55

56 COBRA CD EJLER BILLE f. Odder 1910, d "Runde former", Amorf figur. Skulptur af patineret bronze. Sign. E. Bille, 4/6. 32 x 21 x 15. Litteratur: Poul Vad: "Ejler Bille", 1961, modellen af gips gengivet helsides fig. 7. Litteratur: Udstillingskatalog: "Ejler Bille 90 år", 2000, modellen gengivet helsides i farver s. 33, omtalt af kunstneren s. 32. Proveniens: Hidrørende fra dansk privatsamling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

57 61 61 CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "Dansende figurer" (Inspiration). Olie på lærred. Sign. Asger x 64. Litteratur: Guy Atkins: Jorn in Scandinavia nr. 196, gengivet s Udstillet: "En udstilling med fem værker af Asger Jorn", Kunstforeningen i Faaborg 1950, kat. nr. 5. Udstillet: "Knud Langaa-Jensens samling", Kunstforeningen i København 1968, kat. nr. 59. Udstillet: Lise og Leif Olesens samling, Randers Kunstmuseum, , gengivet i kataloget. Proveniens: Elna Fonnesbech-Sandberg. Proveniens: Knud Langaa-Jensen, Faaborg. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

58 COBRA CD EGILL JACOBSEN f. København 1910, d. sst Gulgrøn maske i blåt. Olie på lærred. Sign. på bagsiden EJ x 73. Afbildet CD SONJA FERLOV MANCOBA f. København 1911, d. Paris 1984 Figur af patineret bronze, Stemplet S.F.M., 1/6. Bronzestøberstempel L.F. cire perdue. H. 27. Litteratur: Troels Andersen: "Sonja Ferlov Mancoba", 1979, kat. nr. 23, gengivet s. 39. Litteratur: "Sonja Ferlov Mancoba", udgivet af Holstebro Kunstmuseum og Nordjyllands Kunstmuseum 2003, kat. nr. 24, eksemplar i gips gengivet s Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

59 64 64 CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 To fugle. Olie på plade. Sign. Jorn ,5 x 44,5. Litteratur: Atkins nr Proveniens: Erhvervet direkte fra kunstneren af nuværende ejers familie. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

60 COBRA BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

61 65 CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 Maske. Oliekridt på papir. Sign. Asger Jørgensen 44. Lysmål 42 x 35. Afbildet CD LUCEBERT f. Amsterdam 1924, d Komposition. Akvarel på papir. Sign. Lucebert 75.VII.11. Bladstørrelse 70 x 100. Afbildet CD KAREL APPEL f. Amsterdam 1921 Figurkomposition. Olie på træ. Sign. Appel. 65 x 46. Afbildet CD MOGENS BALLE f. København 1921, d. Asminderup 1988 Komposition. Olie på lærred. Sign. M.B. 54 x 65. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

62 NUTIDSKUNST CD JEAN TINGUELY f. Fribourg 1925, d. Bern 1991 Udsmykket brev til Knud W. Jensen fra kunstneren. Collage med glansbilleder, tusch, oliekridt, gouache og bly på papir. Med dedikation. Bladstørrelse 25 x 35. Proveniens: Hidrører fra Knud W. Jensens private samling, stifter af Louisiana. Afbildet CD JEAN TINGUELY f. Fribourg 1925, d. Bern 1991 Udsmykket brev til Knud W. Jensen fra kunstneren. Collage med glansbillede, tusch, kridt, gouache og bly på papir. Med dedikation. Bladstørrelse 31 x 43. Proveniens: Hidrører fra Knud W. Jensens private samling, stifter af Louisiana. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

63 71 71 SAM FRANCIS f. San Mateo, Californien 1923, d. Santa Monica 1994 Komposition. Gouache på papir. Sign. på bagsiden Sam Francis 1959, SF Bladstørrelse 51,5 x 36. Proveniens: Hidrører fra Knud W. Jensens private samling, stifter af Louisiana. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

64 NUTIDSKUNST CD MOGENS ANDERSEN f. København 1916, d Komposition. Olie på lærred. Sign. Mogens Andersen 1967 samt på bagsiden Mogens Andersen, x 455. Udstillet: Biennalen, Venedig, Proveniens: Birkerød Statsskole, Birkerød. Afbildet CD GEORGES MATHIEU f. Boulogne-sur-Mer 1921 "Kali Yuga". Olie på lærred. Sign. Mathieu x 195. Proveniens: Galerie Rive Droite, Paris. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

65 73 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

66 NUTIDSKUNST CD WILHELM FREDDIE f. København 1909, d. sst "Mine to søstre". Olie på lærred. Sign. freddie februar x 28. Udstillet: Kunstforeningen, København, 1972, kat. nr. 21. Udstillet: "Freddies udstilling", København-Århus-Odense, Afbildet CD LYNN CHADWICK f. London 1914, d "Three standing figures". Figurgruppe af mørkpatineret bronze. Sign. monogram. 75. E/4. 3/8. H. 24. (3). Litteratur: Farr & Chadwick: nr. 709, gengivet s Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

67 75 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

68 NUTIDSKUNST CD KURT TRAMPEDACH f. Hillerød 1943 Selvportræt. Olie på papir, monteret på plade. 195 x 132. Proveniens: Galerie Moderne, Silkeborg. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

69 77 77 CD FRANCISCO BORÈS f. Madrid 1898, d Nature morte. Olie på lærred. Sign. Borès x 90. Litteratur: Vil blive optaget i Catalogo razonado "Francisco Borès" under udarbejdelse af H. Dechanet Borès. Afbildet CD NICOLAS DE STAËL f. Skt. Petersborg 1914, d. Antibes 1955 Komposition. Akvarel og gouache på papir. Sign. Nicolas, Med dedikation "A Gertrud". 55 x 75. Kopi af certifikat fra Francoise de Staël, dateret Paris 12. december 1994 medfølger. Proveniens: Artcurial, Paris. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

70 NUTIDSKUNST 79 CD MAURICE ESTÈVE f. Culan, Cher 1904, d "Jovius". Olie på lærred. Sign. Estève 83 samt på bagsiden. 130 x 97. Proveniens: Hidrørende fra dansk privatsamling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

71 79 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

72 NUTIDSKUNST CD PETER BONDE f. København 1958 Grøn og violet komposition. Malt på lærred. Sign. på bagsiden P.B x 200. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

73 81 81 CD OLAFUR ELIASSON f. København 1967 Komposition. Olie på lærred. Sign. Olafur E x 145. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

74 NUTIDSKUNST CD HANS HARTUNG f. Leipzig 1904, d. Antibes 1989 Komposition. (T 1966-R 16). Akryl på lærred. Sign. Hartung 66 samt betegnet på bagsiden. På blændrammen betegnet: fot.0358/ x 33. Litteratur: "Hans Hartung", Galerie Daniel Gervis, Paris Gengivet i farver i kataloget. Litteratur: L'Oeil, Revue d'art, No.363, octobre 1985, gengivet side 40. Udstillet: Fiac International kunstmesse, Paris Proveniens: Galerie Daniel Gervis, Paris. Proveniens: Galerie Birch, København. Afbildet CD HENRY MOORE f. Castleford i Yorkshire 1898, d. Much-Hadham 1986 "Mother and child", Figurgruppe af brunpatineret og delvis poleret bronze. Sign. Moore, 3/9, stemplet Morris Singer Founders London. H. 18 inkl. sokkel af bronze. Figuren er støbt i ni nummererede eksemplarer samt én artist's copy. Litteratur: Lund Humphries catalogue raisonné, bd. 5: LH 696. Proveniens: Denne figur blev oprindelig erhvervet direkte fra kunstneren af Fischer Fine Art i april Proveniens: Hidrørende fra dansk privatsamling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

75 83 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

76 NUTIDSKUNST WALASSE TING f. Shanghai 1929 Sun flower. Olie på lærred. Sign. Ting x 100. Proveniens: Galeri Birch, København. Afbildet CD PREBEN HORNUNG f. Valby 1919, d. Frederiksberg 1989 "Langebro, nr. 52, strømmen i vandet". Tempera på lærred. Sign. på bagsiden P. Hornung marts x 37. Udstillet: Fyns Stifts Kunstmuseum: "Preben Hornung", 1966, kat. nr. 53. Proveniens: Tidligere i redaktør Gunnar Jespersens samling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

77 87 86 CD PREBEN HORNUNG f. Valby 1919, d. Frederiksberg 1989 Komposition. Olie på lærred. Sign. Hornung x 37. Proveniens: F.C. Boldsens samling. Proveniens: F.C. Boldsens dødsboauktion ABR auk. 59, kat. nr. 41, Proveniens: Galleri Waldorf, København. Afbildet CD RICHARD MORTENSEN f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993 "Agoni". Olie på lærred. Sign. på bagsiden Richard Mortensen, august x 59. Litteratur: Jan Würtz Frandsen: "Richard Mortensen: Afklaringens år : Besættelse og rekonstruktion", fig. nr. 373, gengivet s Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

78 NUTIDSKUNST CD ARTHUR KÖPCKE f. Hamburg 1928, d. Brøndbyvester 1977 "Bureau for partial connections". Mixed media på rullegardin. Sign. A. Köpcke x 78. Afbildet CD ERIK DIETMAN f. Jönköping 1937 "C. Arps harp aquarium". Messingplade applikeret med halvtredskronesedler. Monteret i kasse af træ. Sign. og betitlet på etiket på bagsiden Erik Dietman x 63. Afbildet TETSUMI KUDO f. Japan 1935, d. Tokyo 1990 Fluxus-objekt. Mixed media i blå plastikspand. Sign. Kudo H. 36. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

79 CD DANIEL SPOERRI f. Galati, Rumænien 1930 "La nymphe". Assemblage med porcelænsfigur, bikuber, spoler og cigaretter. Sign. Daniel Spoerri x 70 x 15. Udstillet: "Dødsspringet", Charlottenborg, København, sept Afbildet CD KURT R. HOFFMANN SONDERBORG f. Sønderborg 1923 Komposition. Tusch på papir. Sign. Sonderborg 16. XII.72 ( ). 91 x 58. Afbildet TETSUMI KUDO f. Japan 1935, d. Tokyo 1990 Erotisk pinball maskine. Objektkasse af blåmalet træ, med glas, søm og bordtennisbolde. Sign. på bagsiden Tetsumi Kudo 1963 samt på lågen cypernetic Art. Kudo Co. Ltd. 78 x 50 x 10. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

80 NUTIDSKUNST CD JAN VOSS f. Hamburg 1936 Komposition. Akryl og collage på papir, monteret på lærred. Sign. Voss x 130. Proveniens: Galerie Moderne, Silkeborg. Afbildet CD HANS-PETER ZIMMER f. Berlin 1936, d. Braunschweig 1992 "Vitamin baby", portræt af Jens Jørgen Thorsen. Olie på lærred. Sign. Zimmer 62 samt sign. og betitlet på bagsiden. 50,5 x 40. Afbildet CD HEIMRAD PREM f. Roding 1934, d. München 1978 "Autobild". Olie på lærred. Sign. H. Prem x 76. Litteratur: Pia Dornacher & Margarethe Jochimsen: "Heimrad Prem: Retrospektive und Werkverzeichnis", München 1995, kat. nr. 328, gengivet s Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

81 95 96 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

82 NUTIDSKUNST CD KEHNET NIELSEN f. København 1947 "Ekely V". Olie på lærred. Sign. på bagsiden Kehnet Nielsen x 160. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

83 98 98 CD PER KIRKEBY f. København 1938 "Uden titel". Tavlelak og kridt på masonit. Sign. på bagsiden Per Kirkeby x 122. Udstillet: "Per Kirkeby. Tavler", Sophienholm, 1988, kat. nr. 87, gengivet s Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

84 NUTIDSKUNST CD OSCAR DOMINGUEZ f. Teneriffe 1906, d. Paris 1958 L'oiseau. Olie på lærred. Sign. Dominguez. 19 x 27. Proveniens: Gave fra Oscar Dominguez til Asger Jorn ca Afbildet CD MOGENS ANDERSEN f. København 1916, d "Ung pige i sofa". Olie på lærred. Sign. på bagsiden Mogens Andersen x 115. Udstillet: Aarhus Kunstmuseum 1990, kat. nr. 25. Udstillet: Kunstforeningen, København 1955, kat. nr. 15. Udstillet: "Kunstudstillingen" på Købestævnet, Fredericia aug Udstillet: "Mogens Andersen", Den Frie Proveniens: A/S Kjøbenhavns Handelsbank. Afbildet CD ROBERT JACOBSEN f. København 1912, d. Egtved 1993 Maske af jern. Sign. Rob. J. H. 84. Litteratur: Hans Moestrup [red.]: "Robert Jacobsen: Le créateur d'espace", 1984, gengivet s. 43 på foto sammen med kunstneren. Udstillet: "Robert Jacobsen på Louisiana", separatudstilling, 10 oktober-15 november Udstillet: "Robert Jacobsen", separatudstilling, Stedelijk museum, Amsterdam, marts Proveniens: Galerie de France, Paris. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

85 101 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

86 NUTIDSKUNST 102 ROLF NESCH f. Ober-Esslingen 1893, d. Oslo 1975 "Gud Fader," Farvemetaltryk i fire dele. Alle blade er sign. Nesch. Hvert blad måler 57 x 44. Ialt 62 x 183. Litteratur: Ernest Scheyer and Ellen Sharp: "Catalogue of the exhibition. The Graphic art of Rolf Nesch," Detroit, Rolf Nesch skriver om motivet i et brev til en ung kunstner: "Mitt neste store arbeid 'Gud Fader' viser Gud med en brennende klode i hånden susende gjennom evigheten. Utviklingen og naturlovene er i seg selv så strenge at mønsteret for all utvikling på jorden ble fastlagt allerede på skapelsens dag. En forandring fra hva vi er blitt vant til livet - som avskaffelse av krig - vil kreve en forandring av hele solsystemet ved en endring av jorden akse eller på grunn av atomeksplosjoner. Hva vet jeg? I alle tilfeller kan ikke engler og biskoper fortelle oss mer enn "Puck" og "Pan" eller "St. Sebastian." Dette stemmer kanskje ikke med teologens syn. Men er det ikke alltid folks erfaringer som gjør dem religiøse? Det er troen som har innflytelse på oss. Noen blir katolikker, andre protestanter og noen sekterister - og hvorfor ikke? Velsignet være dem som tror av hele sitt hjerte og blir lykkelige." s. 39. Litteratur: Eivind Otto Hjelle: "Rolf Nesch," Oslo, 1998, værket omtalt s "I disse hovedverkene ("St. Sebastian" og "Gud Fader") avspeiler både motivene og fargene krigstidens mørke stemning. 86 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

87 102 Litteratur: Jan Askeland "Rolf Nesch - Alkymisten," 1969: "Da bildet ble stilt ut i Kunstnerforbundet i 1946, skrev Arve Moen i Arbeiderbladet: "Det er en brutal kraft i disse bildene som får en til å tenke på gammel keltisk ornamentikk. Formerne vrir og slynger seg i hverandre i evig bevegelse og kamp med seg selv. Hvis det har vært kunstnernes mening å gi uttrykk for et religiøst mareritt, har det lykkes til fullkommenhet." Udstillet: Galleri Moderne Kunst, 1946 [Oslo]. Proveniens: Købt af nuværende ejer af Rolf Nesch på afbetaling under krigen. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

88 NUTIDSKUNST CD WILHELM FREDDIE f. København 1909, d. sst "Trotsky's død". Olie på perforeret lærred med collage. Sign. Freddie sept x 100. Litteratur: Edouard Jaguer: "Wilhelm Freddie", 1969, gengivet s. 94. Afbildet CD WILHELM FREDDIE f. København 1909, d. sst "Jakobsstigen og Jerikos basuner". Objektkasse indeholdende mixed media, bl.a. dukke i dåse, lampeskærm, æggeskaller, barberblade, bemalede plader og litografi. Sign. Freddie aug H. 89. B. 45. D. 35. Litteratur: Edouard Jaguer: "Wilhelm Freddie", 1969, gengivet s. 61, her med datering 1948 og et andet billede på siden af kassen. Litteratur: Palle Schmidt: "Wilhelm Freddie: den evige oprører", 1976, gengivet s. 47. Udstillet: "International surrealistisk manifestation", Alebys Konsthandel, Stockholm Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

89 105 CD ROBERT JACOBSEN f. København 1912, d. Egtved 1993 Konstruktion. Skulptur af jern. Sign. Rob. J. H Proveniens: Galerie Moderne, Silkeborg. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

90 NUTIDSKUNST 106 MADS GAMDRUP f "Land", Farvefotografi. Sign. på bagsiden Mads Gamdrup, 1/5. Lysmål 50 x 60. Afbildet CD CANDIDA HÖFER f Interiør. Farvefotografi. Sign. på bagsiden Candida Höfer Bladstørrelse 24 x 30. Afbildet MADS GAMDRUP f "Land", Farvefotografi. Sign. på bagsiden Mads Gamdrup, 2/5. Lysmål 50 x 60. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

91 CD BALDER OLRIK f. Virum 1966 "U.F.O". Anlægget ved Christiansborg ridebane, set fra Frederiksholms Kanal. Mixed media med foto på finér. Sign. på bagsiden Balder Olrik ,5 x 202,5. Udstillet: DCA Gallery, New York. Proveniens: Galleri Faurschou, København. Afbildet CD PER KIRKEBY f. København 1938 Komposition. Olie på masonit. Sign. på bagsiden Per Kirkeby x 45. Litteratur: Ane Hejlskov Larsen: Per Kirkeby. Malerier , nr Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

92 NUTIDSKUNST 111 LOWELL NESBITT f. Baltimore 1933 "White anemone". Olie på lærred. Sign. på bagsiden L. Nesbitt x 102. Afbildet CD MARTIN BARRÉ f Komposition i gråt. Olie på lærred. Sign. Martin Barré-1958 samt på bagsiden, VI. Blændrammen stemplet Galerie Arnaud, Paris. 100 x 81. Proveniens: ABR auktion 519, kat. nr. 12, februar 1989, gengivet i kataloget. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

93 JOSEPH KOSUTH "Art as idea as idea", Fotostat med tilhørende certifikat og film. 100 x 100. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

94 NUTIDSKUNST 114 CD OLAFUR ELIASSON f. København 1967 Komposition. Diptikon. Olie på lærred. Sign. på bagsiden Olafur E x 221. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

95 114 Olafur Eliassons position som en af verdens førende nutidskunstnere blev for alvor slået fast i foråret, da Tate Modern viste den spetakulære installation The Weather Project. En gigantisk indendørs sol skabte den fuldkomne illusion, og er den foreløbige kulmination på en kunstnerisk løbebane, der ikke viger udenom stort anlagte og vanskeligt gennemførlige projekter. Ved 2002 Biennalen - i stegende hede Sao Paulo - var kunstnerens bidrag således en skøjtebane af is. Den dansk/islandske kunstners forkærlighed for at arbejde i stor skala er på det seneste blevet materialiseret i et par gigantiske lysekroner til Operahuset i København. Med sine blot 37 år gemmer fremtiden givetvis på andre store opgaver til den innovative kunstner, hvis virke også omfatter malerier og fotoserier. BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

96 NUTIDSKUNST BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

97 WALASSE TING f. Shanghai 1929 Liggende kvinde. Akryl på papir, monteret på lærred. Sign. Ting x 100. Afbildet WALASSE TING f. Shanghai 1929 "I love you". Akryl på lærred. Sign. på bagsiden Ting, Spring x 76. Afbildet CD PREBEN HORNUNG f. Valby 1919, d. Frederiksberg 1989 Rødt på hvidt. Olie på lærred. Sign. monogram. 162 x 130. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

98 NUTIDSKUNST CD RICHARD MORTENSEN f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993 "Krigsmoder", Olie på lærred. 87 x 68. Medfølgende ekspertise fra kunstnerens hustru Charlotte Mortensen: "Undertegnede Inger, kaldet Charlotte, Mortensen attesterer hermed, at dette maleri, 87 x 68 cm, er udført af min mand maleren, professor Richard Mortensen i 1947". Afbildet CD ROBERT JACOBSEN f. København 1912, d. Egtved 1993 "Admiralen" (l'amiral), Figur af jern. H. 28. Udstillet: "Les poupées", Galerie de France, Paris, 1957, kat. nr. 35. Udstillet: "Robert Jacobsen på Louisiana" 1959, kat. nr. 18. Udstillet: "Robert Jacobsen", Stedelijk Museum, Amsterdam, 1960, kat. nr.18. Proveniens: Erhvervet af nuværende ejers farfar, Einar Wærum, der som ambassadør i Paris fik skulpturen som gave af kunstneren i midten af 50 erne. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

99 119 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

100 NUTIDSKUNST MICHAEL GOLDBERG f. New York 1924 "La Giustizia". Olie på lærred. Sign. på bagsiden Goldberg x 214. Proveniens: Galleri Weinberger, København. Afbildet CD OLAFUR ELIASSON f. København 1967 Komposition. Malt på lærred. Sign. på bagsiden Olafur El x 60. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

101 CD MAN RAY f. Philadelpia 1890, d. Paris 1976 "Natural Painting", ca Akryl på masonit, monteret i kunstnerens egen ramme. 26 x 46 inkl. ramme. I 1958 eksperimenterede Man Ray med hurtigtørrende akrylmaling og udviklede "the automatic technique". Teknikken bestod i, at han påførte malingen i store klatter på en træplade, hvorefter han anbragte endnu en træplade ovenpå og pressede de to sammen ved at sætte sig på dem. Når de to træplader var blevet adskilt, havde kunstneren opnået en farverig, abstrakt virkning i form af en tyk smørelse. Proveniens: Galerie Carstens, København. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

102 NUTIDSKUNST WALASSE TING f. Shanghai 1929 "Francoise ou Francine". Akryl på lærred. Sign. på bagsiden Ting 75, x 81. Afbildet CD JAN VOSS f. Hamburg 1936 "Perdu à jamais". Olie, gouache, oliekridt og collage på papir, monteret på lærred. Sign. Voss x 100. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

103 CD ARNE HAUGEN SØRENSEN f. København 1932 Figurkomposition. Olie på lærred. Sign. Sørensen x 160. Afbildet CD WILHELM FREDDIE f. København 1909, d. sst Veninderne. Olie på lærred. Sign. Freddie 1961 samt signeret og betitlet på bagsiden. 65 x 100. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

104 NUTIDSKUNST CD PETER BONDE f. København 1958 Grøn på pink. Malt på lærred. Sign. P.B x 100. U.r. Afbildet CD ALBERT BITRAN f. Istanbul 1929 "Impression de St. Colombo". Olie på lærred. Sign. på bagsiden Bitran x 89. Proveniens: Galerie Ariel, Paris. Proveniens: Galerie Birch, København. Afbildet CD PINOT GALLIZIO f. Alba 1902, d. sst "Trop tard". Olie og metalmaling på lærred. Sign. på bagsiden Pinot x 55. Litteratur: Maria Teresa Roberto: "Pinot Gallizio", 2001, kat. nr. 61 DT30. Udstillet: Galerie Birch, København, 1961, gengivet i katalog. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

105 130 CD ROBERT JACOBSEN f. København 1912, d. Egtved 1993 "Tyrefægteren", omkr Skulptur af jern. Sign. R.J. H.49. Udstillet: "Ausstellung mit Eisenplastiken und Reliefs", Galerie Stangl, München 2 feb.-20 marts 1965, kat. nr. 15, gengivet s. [18]. Afbildet CD ERIK DIETMAN f. Jönköping 1937 "Røg Gør". Messingplade applikeret med piber og vat. Monteret i kasse af træ. Sign. og betitlet på etiket på bagsiden Erik Dietman x 85. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

106 NUTIDSKUNST CD YASSE TABUCHI f. Kita Kyushu 1921 "L'ombre sur l'eau". Olie på lærred. Sign. Yasse Tabuchi 61 samt betegnet på bagsiden. 92 x 73. Proveniens: Galerie Birch, København. Afbildet CD WILHELM FREDDIE f. København 1909, d. sst "Hoved". Esoterisk skulptur af poleret, patineret messing. Sign. Freddie 1953, 4/6. H. 36. Litteratur: Edouard Jaguer: "Wilhelm Freddie", 1969, modellen fra 1950 af brændt ler, gengivet s. 49. Litteratur: Palle Schmidt: "Wilhelm Freddie: den evige oprører", modellen fra 1950 af brændt ler, gengivet s. 68. Litteratur: Rolf Læssøe: "Wilhelm Freddie", 1996, fig. 117, gengivet s. 166, omtalt s Afbildet CD JENS-FLEMMING SØRENSEN f. København 1933 Skulptur af bronze med tilhørende sokkel af marmor. Sign. Jens Flemming 79. 2/10. H. inkl. sokkel 18 L. 32. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

107 I N D E X A Abrahamsson, Anette 254, 279 Adami, Valerio 661 Adamski, Hans Peter 161 Agger, Knud 577 Agger, Poul 382 Alechinsky, Pierre 32, 56, , 305, 352, 378, 704 Andersen, Henning 325 Andersen, Ib 619, 621 Andersen, Mogens 72, 100, , 313, 361, 365 Appel, Karel 18, 22, 27, 37 48, 50, 54, 59, 67, 247, 260, 686 Arakawa, Shusaku 710 Atlan, Jean-Michel 687 B Baj, Enrico 221 Balle, Mogens 68, 150, 404 Barker, Merete 244, 292, 359, 368 Barré, Martin 112 Bech, Poul Anker 156, , 200, 206, 207 Bendtsen, Folmer 479, , 638, 639 Bentzen, Axel 561, 564 Bertelsen, Albert 480, 545 Bertram, Helge 291 Bigum, Martin 377 Bille, Ejler 44, 60, 379 Birkemose, Jens 191, , 278, 281, 348 Bitran, Albert , 268, 406 Bjerg, Johannes C , 582, 644 Bjerke-Petersen, Vilhelm 136, , 201, 202, 204, 232, , 397, 465, 466, 467, 469 Bloom, Doris 162, 358 Boberg, Jørgen 167, 286 Bonde, Peter 80, 127, 176, , 194, 195, 264, 309, 321, 383 Bonnén, Peter 408, , 447, 458, 464 Borès, Francisco 77, 607 Bovin, Karl 505 Brandes, Peter 271, 691 Brands, Eugène 226, 227, 407 Braque, Georges 701, 732, 735 Bregnø, Jens Jacob 521, 615 Brockdorff, Victor 575 Bömmels, Peter , 301, 380 C Carlsson, Harry 585 Carstensen, Claus 312 Carstensen, Ebba 596 Cassandre, A. Mouron 744, 747 Chadwick, Lynn 75 Chagall, Marc 725, 733, 736 Christensen, Kay 617, 634 Christiansen, Jesper 214 Christiansen, Poul S. 550 Christo 666 Christoffersen, Frede 203 Christoforou, John 193, 224 Clausen, Franciska 393 Constant 2 Corinth, Lovis 657 Corneille 11, 342, 353, 400, 403 D d Haese, Reinhoud 6, 10, 17 Dahn, Walter 215 Dalsgaard, Sven 178, 209, 385 Damgård-Sørensen, Henning 451 Daskaloff, Georgi 387 Dayez, George 364 Deyrolle, Jean 426, 428, 432 Dietman, Erik 89, 131, 376, 391 Dine, Jim 709 Dominguez, Oscar 99 Dotremont, Christian 19, , 402, 404 E Ebbesen, Torben 182, 223 Ekelund, Poul 553, 556, , 570, 573, 622, 623, 641 Eliasson, Olafur 81, 114, 121 Engelund, Svend 475, 574 Engman, Harald 534, , 537, 546, 616, 618 Eriksen, Edvard 626 Ernst, Max 740, 741, 742 Erud, Elvin 308, 460 Estes, Richard 693 Estève, Maurice 79, 653, , 659, 667, 669, 682, 720 F Flesser, Lajos 345 Francis, Sam 71, 675, 684 Frandsen, Erik A. 159, , 367, 668 Freddie, Wilhelm 74, , 126, 133, 385 Funch, Edgar 269, 270 G Gadegaard, Paul 411, , 442, 452 Gallizio, Pinot 129 Gamdrup, Mads 106, 108 Gentry, Herbert 293 Gernes, Poul 334, 420 Ghermandi, Quinto 332 Giersing, Harald 476, , 562, 581, 631, 632 Gillet, Roger Edgar 252 Gjerdevik, Niels Erik 218, 219, 283 Goldberg, Michael 120 Gordillo, Gun 431, 436 Gottschalk, Albert 630 Grünewald, Isaac 488, 516 H Hagedorn-Olsen, Thorvald 604 Hansen, Arne L. 174, BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

I N D H O L D F O R O R D G R Ø N L A N D S K E S T R E G E R A N N E - B I R T H E H O V E S G R A F I S K E V Æ R K V Æ R K F O R T E G N E L S E

I N D H O L D F O R O R D G R Ø N L A N D S K E S T R E G E R A N N E - B I R T H E H O V E S G R A F I S K E V Æ R K V Æ R K F O R T E G N E L S E G R Ø N LA N D S K N 6 Y. R S G P T R A M F B I K R A 2 F 0 A 0 8 N N S T R G R 4. B I J R A T N H U A H R 2 O 0 V 0 9 I N D H O L D 3 4 6 7 8 10 14 18 20 20 20 22 F O R O R D G R Ø N L A N D S K S T R

Forestillinger 2004 - Værk i kontekst

Forestillinger 2004 - Værk i kontekst INSPIRATIONSMATERIALE Forestillinger 2004 - Værk i kontekst Esbjerg Kunstmuseum 07.05.-15.08.2004 INTRODUKTION TIL UNDERVISEREN: Forestil dig Asger Jorns Lykkens have (1947) indgå i hele fem forskellige

KUNST 12. SEP. 2013 KL. 11.52 Kunst og design har lagt sig i ske på Den Frie Udstillingsbygning

KUNST 12. SEP. 2013 KL. 11.52 Kunst og design har lagt sig i ske på Den Frie Udstillingsbygning Politiken Kultur KUNST 12. SEP. 2013 KL. 11.52 Kunst og design har lagt sig i ske på Den Frie Udstillingsbygning Gunnar Aagaard Andersen formåede at kombinere billedkunst og design SLIDT. Skumsofaen har

Jens Bredholt Ind til benet. Bente Hammershøy

Jens Bredholt Ind til benet. Bente Hammershøy Jens Bredholt Ind til benet Bente Hammershøy Bente Hammershøy Ind til benet Jens Bredholt sluser det væsentlige ind, skærer et stykke ud af virkeligheden og fanger og fastholder det essentielle i motivet.

Agnethe Maagaard. Mine rødder. Min inspiration. Min amerikanske drøm... A g n e t h e M a a g a a r d g l a s v æ r k Mit Danmark Mine rødder Jeg er født, opvokset og bor midt i den storslåede vestjyske natur tæt ved havet. Min inspiration Naturen, havet og de åbne vidder

Mit Danmark. Agnethe Maagaard. Mine rødder. Min inspiration. Min amerikanske drøm... A g n e t h e M a a g a a r d g l a s v æ r k Mit Danmark Mine rødder Jeg er født, opvokset og bor midt i den storslåede vestjyske natur tæt ved havet. Min inspiration Naturen, havet og de åbne vidder

EN SAMLING SURREALISME

EN SAMLING SURREALISME MEDLEMSBLADET MEDLEMSBLADET Generalforsamlingens 176 fremmødte afspejlede på fornemste vis tendensen fra året 2014, hvor foreningen med en stigning i medlemstallet på 355 kom op på 1315 medlemmer og dermed

Forårsudstillingen 6/4-1 2/5 201 3

DE DANSKE GARDERFORENINGERS LANDSSKYDNING 200 M 2011 HOLD - SENIORER

DE DANSKE GARDERFORENINGERS LANDSSKYDNING 200 M 2011 HOLD - SENIORER DE DANSKE GARDERFORENINGERS LANDSSKYDNING 200 M 2011 HOLD - SENIORER 1. DIVISION 1 594,30 Frederiksborg Amts Garderforening - 1 2 588,19 Garderforeningen i København - 1 3 577,18 Garderforeningen i København

SuperBrugsen Ølgod - Hodde Kro Løbet

SuperBrugsen Ølgod - Hodde Kro Løbet Resultatliste SuperBrugsen Ølgod - Hodde Kro Løbet Lørdag d. 8. oktober 2011 Idet vi takker for deltagelsen i SuperBrugsen Ølgod - Hodde Kro Løbet, fremsender vi hermed resultatet af jeres anstrengelser.

Bemandingsplan for Hylke sommerfest 11.-19.juni 2010

Bemandingsplan for Hylke sommerfest 11.-19.juni 2010 Bemandingsplan for Hylke sommerfest 11.-19.juni 2010 Kære Hylkeborger Her er bemandingsplanen for Hylke sommerfest. Kig venligst planen igennem og se om dit navn optræder. Hvis du er forhindret i at hjælpe,

Rudersdal Bibliotekerne - Hovedbiblioteket i Birkerød. Kunst i Birkerød Salen

Dyrestudier Billedhuggeren Anne Marie Carl-Nielsen

Dyrestudier Billedhuggeren Anne Marie Carl-Nielsen Dyrestudier Billedhuggeren Anne Marie Carl-Nielsen Introduktion Billedhuggeren Anne Marie Carl-Nielsen (1863-1945) var en af de mest banebrydende kvindelige billedhuggere i Danmark. Den Hirschsprungske

UNDERVISNINGSMATERIALE

UNDERVISNINGSMATERIALE UNDERVISNINGSMATERIALE Målgruppe: mellemtrinnet (eller 2-5. kl.) Undervisningsforløbet er tilrettelagt af Carl-Henning Pedersen & Else Alfelts Museum og HEART/ undervisning. Booking af undervisningsforløbet

Omkring et billede 2/10: 9/10: 16/10: 23/10: 30/10: 6/11: 13/11: 20/11: 27/11:

Billeder. psykiatri. på fremtidens. Verdens Mentale Sundhedsdag 10.10.2013. Rønnebæksholm

Billeder. psykiatri. på fremtidens. Verdens Mentale Sundhedsdag 10.10.2013. Rønnebæksholm Billeder på fremtidens psykiatri Verdens Mentale Sundhedsdag 10.10.2013 Rønnebæksholm Du står med et kunstkatalog i hånden! Kataloget er udgivet i forbindelse med kunstudstillingen på Verdens Mentale Sundhedsdag

GARDERNES INDIVIDUELLE LANDSMESTERSKABER M LIGGENDE

Søren Christensen Skov (f. 14 jun 1884) g. Marie Christensen (f. 23 Jan 19xx)

Surroundings Surrounded & Light Extension

Surroundings Surrounded & Light Extension I N S P I R A T I O N S M A T E R I A L E Surroundings Surrounded & Light Extension Olafur Eliasson Esbjerg Kunstmuseum 28.06.-31.12.2003 INTRODUKTION TIL UNDERVISEREN: Esbjerg Kunstmuseum præsenterer

VEJEN BLIVER TIL MENS DU GÅR

2013 ÅRETS KUNSTVÆRK AF LENE PURKÆR

2013 ÅRETS KUNSTVÆRK AF LENE PURKÆR Katalog 2013 ÅRETS KUNSTVÆRK AF LENE PURKÆR ØMME KÆRTEGN H = 18 cm Januar Lene Purkær Fabriksparken 9 9230 Svenstrup J Tel: 9831 8081 www.lenepurkaer.dk Skulpturer, der afspejler en kærlighed til livet.

Sigurd Swanes udstillinger 1903-2016 Udarbejdet af Lise Fogh

Sigurd Swanes udstillinger 1903-2016 Udarbejdet af Lise Fogh Sigurd Swanes udstillinger 1903-2016 Udarbejdet af Lise Fogh Om dokumentet Dette dokument redegør for de gange Sigurd Swane har udstillet sine billeder, så vidt som jeg gennem mit arbejde har fået kendskab

Omkring et moderne billede

SKULPTURGUIDEN HADERSLEV. Heidi Guthmann Birck - Livstrappen - 2015 Bronze - Tombak

SKULPTURGUIDEN HADERSLEV. Heidi Guthmann Birck - Livstrappen - 2015 Bronze - Tombak SKULPTURGUIDEN HADERSLEV 1 Heidi Guthmann Birck - Livstrappen - 2015 Bronze - Tombak FORORD SKULPTURGUIDEN 2015 Haderslev Kommune, private virksomheder, institutioner og uddannelsessteder har igennem årene

KUNSTMUSEUM. Claus Jensen RØD OG SORT 14.04.-12.06.2000. EXPO no. 2

KUNSTMUSEUM. Claus Jensen RØD OG SORT 14.04.-12.06.2000. EXPO no. 2 EXPO E S B J E R G KUNSTMUSEUM EXPO no. 2 Claus Jensen RØD OG SORT 14.04.-12.06. Claus Jensen RØD OG SORT Esbjerg Kunstmuseum 14.04.-12.06. FORORD 100 dage inden år besluttede Claus Jensen at skrive en

MEDLEMSBLADET DISFONFINS.DK

MEDLEMSBLADET DISFONFINS.DK MEDLEMSBLADET DISFONFINS.DK to Efter en velbesøgt generalforsamling føler jeg bestyrelsen har fået fuldmagt til at fortsætte i det spor vi gennem tid har fulgt: At formidle kunst og nedbryde afstanden

GARDERNES INDIVIDUELLE LANDSMESTERSKABER 2015 200 M LIGGENDE KLASSE A

Åbningsstævne Herrer. Spiller kan kun vinde én præmie

Åbningsstævne Herrer. Spiller kan kun vinde én præmie Herrer 1 Ole G. Jensen ST 151 196 198 151 169 180 1045 264 1309 2000,- 2 Kurt Nielsen HIK Bowling 179 210 201 173 188 183 1134 174 1308 1000,- 3 Ole Højmose Uldjyden 166 187 208 161 209 153 1084 222 1306

Danmarkslunden Oversigtsplan maj 2012

Danmarkslunden Oversigtsplan maj 2012 N Danmarkslunden Oversigtsplan maj 2012 Se efterfølgende sider vedrørende personerne bag de forskellige træplantninger i område A-E. 136 135 134 99 130 133 E D 95 96 97 98 94 93 92 91 90 140 139 88 87

SKJERN GF FODBOLD - TRÆNERUDVALGET

Kunstnere, der har malet billeder i Randbøl sogn

Kunstnere, der har malet billeder i Randbøl sogn Kunstnere, der har malet billeder i Randbøl sogn Tekst og affotografering N.M. Schaiffel-Nielsen En glad Erik Fogh Nielsen. Billedet er taget ved den sidste Pinseudstilling Erik Fogh Nielsen deltog i.

Dansk kunst i det 20. og 21. århundrede. Del 2

Dansk kunst i det 20. og 21. århundrede. Del 2 1 Houmann, Søren: "Indholdsfortegnelse" 1 Kilde: Eget manuskript 2004 2 Ortega y Gasset, José: "Den nye kunsts upopularitet" 3 Kilde: Menneskets fordrivelse fra kunsten Gyldendalske Boghandel, 1997 ISBN:

KUNSTKLUBBEN BIBNIK 2018/19

KUNSTKLUBBEN BIBNIK 2018/19 Brønshøj Bibliotek Krabbesholmvej 3 2700 Brønshøj ACRYL PÅ LÆRRED 100 X 100 CM., 2018 ANOTHER FRENCH WINDOW, HOMAGE A MATISSE". PER ARNOLDI KUNSTKLUBBEN BIBNIK 2018/19 Som medlem af BibNik får du fri adgang

Kom videre med matematik på computer og smartboard - indskolingen

Kom videre med matematik på computer og smartboard - indskolingen Kom videre med matematik på computer og smartboard - indskolingen Hold: 12201A Mandag 3. september 2012 15:00 til 17:30 Mandag 1. oktober 2012 15:00 til 17:30 Mandag 5. november 2012 15:00 til 17:30 Mandag

Kursusprogram Efterår 2016 / Forår 2017

Kursusprogram Efterår 2016 / Forår 2017 Kursusprogram Efterår 2016 / Forår 2017 Kære læsere Struer Billedskole holder til på Aktivitetscenter Struer, Skolegade 5a. Vi er endnu engang glade for at kunne præsentere Struer Billedskoles kursusprogram,

Resultatliste. Pistolterræn. Nymindegab. 3. maj 2009

Resultatliste. Pistolterræn. Nymindegab. 3. maj 2009 Resultatliste Pistolterræn I Nymindegab 3. maj 2009 Terrænskydning Nymindegab 2009 TERRÆNBANE Skive Distance Farve ---------------------- Station 1 - Stående Mål 1 S 5 6 Gul Mål 2 B 65 50 Gul Mål 3 B 100

Weitemeyers Kilde Nyhedsbrev for Svinninge Lokalhistoriske Forening og Arkiv

Weitemeyers Kilde Nyhedsbrev for Svinninge Lokalhistoriske Forening og Arkiv Weitemeyers Kilde Nyhedsbrev for Svinninge Lokalhistoriske Forening og Arkiv Gislingegården, som vi skal besøge, her fotograferet i 1905. På trappen står ejeren Johannes Johannesen med hustruen Karen Margrethe,

JESPER PALM TIDLIG TORSDAG 13. MAJ 26. JUNI 2010. Galleri NB Viborg

GALLERI SLUGEN Nr. 4-2009

GALLERI SLUGEN Nr. 4-2009 GALLERI SLUGEN Nr. 4-2009 Manimal- bronze, 38x30 cm Heidi Guthmann Birck Uddrag fra bogen: RESUMÉ 1966-1999 af Lisbeth Tolstrup De cykliske forløb, der er kendetegnende for hver enkelt gruppe af skulpturer,

2014 / 2015. 5. afd. 26. februar 2015 Romalt Bakker. Arrangør: PI-Randers Dansk Politiidrætsforbund

2014 / 2015. 5. afd. 26. februar 2015 Romalt Bakker. Arrangør: PI-Randers Dansk Politiidrætsforbund 26. februar 2015 Romalt Bakker 2014 / 2015 5. afd. Arrangør: PI- Dansk Politiidrætsforbund Formanden har ordet Som formand for politiidrætsforening vil jeg gerne byde velkommen til MTB-vintercuppen. Efter

Roskilde Ungdomsskole. Fælles mål og læseplan for valgfaget. Kunstskolen

Roskilde Ungdomsskole. Fælles mål og læseplan for valgfaget. Kunstskolen Roskilde Ungdomsskole Fælles mål og læseplan for valgfaget Kunstskolen November 2014 Kunstskolen Formålet med undervisningen er, at eleverne tilegner sig kompetencer i billedkommunikation og i billedanalyse

Alletiders bedste mænd

Alletiders bedste mænd 100m. Thomas Hultmann, 59 10,72s 83 Jørn Petersen, 61 10,9s 84 Teddy Jensen, 65 10,9s 84 Frank Engmark, 57 11,2s 77 Tomas Jensen, 64 1,2s 82 Michael Friborg, 66 1,3s 84 Bjarne Vedel, 66 11,3s 89 Carsten

FORSIDE & REDAKTION: Lis Nielsen REPRO & TRYK: PM Tryk. Stenløse

VARDE SPORTSFISKERFORENINGs bestyrelse fra 1926 til Isenkræmmer S. Graversen.

110 besøgende til regentparret Tekst og billeder N.M. Schaiffel-Nielsen

110 besøgende til regentparret Tekst og billeder N.M. Schaiffel-Nielsen 110 besøgende til regentparret Tekst og billeder N.M. Schaiffel-Nielsen Egetoft, Egtved. Torsdag formiddag klokken er lidt over halv 10 og foran Egetoft er der samlet efter hånden 110 mennesker, de har

No. 12 Karl Otto Pedersen

No. 12 Karl Otto Pedersen Karl Otto Pedersen Forældre: nr. 24 Niels Pedersen og nr. 25 Maren Pedersen Børn: Else Pedersen, Niels Pedersen, nr. 6 Ove Pedersen, Aksel Pedersen og Ejnar Pedersen Navn : Karl Otto Pedersen Født : 16.

Klubmesterskab

Klubmesterskab Klubmesterskab - 88 UNGDOM - Allround 100m 0m 800m 00m 3000m 5km 10km Piger 10-11 år GL0305 Louise Dam-Sørensen 77 1 2.41.5 12.30 22.35 Piger 12-13 år GL0499 Trine Sadolin 75 1.14 31.46 GL0297 Lene Norden

Side 1 af 7. Efterkommere af: Christen Tarbensen. 1st Generationer. 2nd Generationer (Børn) 3de Generationer (Børnebørn)

Side 1 af 7. Efterkommere af: Christen Tarbensen. 1st Generationer. 2nd Generationer (Børn) 3de Generationer (Børnebørn) Side 1 af 7 1st Generationer 1. blev født den Apr. 30 1832 i houvig og døde den Nov. 5 1912. Han giftede sig med Ane Katrine Hansen Lodberg den Okt. 19 1856. Ane Katrine blev født den Okt. 7 1835 i Søndervig

Side 1 af 5. Efterkommere af: Nielsen. 1st Generationer. 2nd Generationer (Børn) 3de Generationer (Børnebørn)

Side 1 af 5. Efterkommere af: Nielsen. 1st Generationer. 2nd Generationer (Børn) 3de Generationer (Børnebørn) Side 1 af 5 1st Generationer 1.. Han giftede sig med (Ukendt). Børn af 2. Karen Marie Jensen [] blev født i 1854 og døde på en ukendt dato. 2nd Generationer (Børn) 2. Karen Marie Jensen [] blev født i

en lærerguide kunstnernes efterårsudstilling

en lærerguide kunstnernes efterårsudstilling en lærerguide kunstnernes efterårsudstilling 13 okt 25 nov 2012 INTRODUKTION I perioden 13. oktober til 25. november 2012 kan du og din klasse opleve udstillingen KE12 - Kunstnernes Efterårsudstilling.

Danmarks Jægerforbund Resultat hold

SÆSON 2016-2017 B I L L E D S K O L E N G R I B S K O V

SÆSON 2016-2017 B I L L E D S K O L E N G R I B S K O V SÆSON 2016-2017 B I L L E D S K O L E N G R I B S K O V - Har du lyst til at skabe dig!!!! Formål med undervisningen at udvikle elevernes billedsprog gennem dialog baseret undervisning at stimulere elevernes

1. Find skulpturen. Danserindebrønden

1. Find skulpturen. Danserindebrønden 1. Find skulpturen Danserindebrønden Mindre børn skal følges og vejledes af en voksen Opgaverne vil føre jer rundt på museet I skal også op på museets 1. sal Den finder du ved at gå op ad trappen i museumsbutikken