Download "moderne auktion 756 f ø l g e n d e d a g e s æ l g e s k u n s t d e s i g n"

2 moderne auktion 756 f ø l g e n d e d a g e s æ l g e s k u n s t mandag 3. april kl. 19 cobra tirsdag 4. april kl. 13 dansk privatsamling cobra grafik kl. 17 nutidskunst onsdag 5. april kl. 13 nutidskunst torsdag 6. april kl. 13 klassisk modernisme d e s i g n torsdag 6. april kl. 14 kunsthåndværk sølv africana torsdag 6. april kl. 17 møbler og design fredag 7. april kl. 13 møbler og design der bydes og faktureres i danske kroner vurderingerne i euro kan ses på se omregningstabel på side: 306 afbildet på katalogets omslag: katalognr. 323 købskonditioner findes bagest i kataloget

3 m o d e r n e k u n s t m a l e r i e r o g g r a f i k a u k t i o n mandag den 3. april til fredag den 7. april 2006 e f t e r s y n onsdag 29. marts kl torsdag 30. marts kl fredag 31. marts kl lørdag 1. april kl søndag 2. april kl mandag 3. april kl B r u u n R a s m u s s e n k u n s ta u k t i o n e r Bredgade 33 DK-1260 København K Tel Fax bredgade@bruun-rasmussen.dk

4 modern auction 756 d ay s o f s a l e a r t monday 3 april 7 pm cobra tuesday 4 april 1 pm danish private collection cobra prints pm contemporary art wednesday 5 april 1 pm contemporary art thursday 6 april 1 pm classic modern art d e s i g n thursday 6 april 2 pm decorative arts and design silver tribal art thursday 6 april 5 pm furniture and design friday 7 april 1 pm furniture and design bids and invoicing are made in DKK estimates in euro can be seen at see exchange table page: 306 reproduced on the cover of this catalogue: lot 323 VAT regulations and conditions of sale at the back of the catalogue

5 m o d e r n a r t p a i n t i n g s a n d p r i n t s a u c t i o n monday 3 april to friday 7 april 2006 p r e v i e w wednesday 29 march 3 pm - 6 pm thursday 30 march 10 am - 5 pm friday 31 march 10 am - 5 pm saturday 1 april 11 am - 4 pm sunday 2 april 11 am - 4 pm monday 3 april 10 am - 2 pm B r u u n R a s m u s s e n k u n s ta u k t i o n e r Bredgade 33 DK-1260 Copenhagen K Tel Fax bredgade@bruun-rasmussen.dk

6 Peter Christmas-Møller Niels Raben Anneline Schjødt Pedersen Lise Miller Bertram Peter Beck Bruun Rasmussen Aarhus

7 nutidskunst ONSdag den 5. april kl. 13 katalog nr

8 NUTIDSKUNST CD PER KIRKEBY f. København 1938 Kvinder i silhouet, ca Lakfarve, oliekridt og akvarel med collage på papir. Bladstørrelse 42 x 32. Afbildet CD TAL R f. Tel Aviv 1967 Komposition med fugl. Sign. Tal R 99. Bemalet farve offset med udskæring i form af fugl. Lysmål 28 x 19. Afbildet CD NIELS ERIK GJERDEVIK f. Oslo 1962 "MNVN". Sign. på bagsiden NE. Gjerdevik, Kbh. 97. Olie på lærred. 70 x 70. U.r. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

9 391 CD PETER RÖSSELL f. Ringsted 1964 Kunstneren ved staffeliet. Sign. på bagsiden Rössell 90. Olie på lærred. 50 x 40. U.r. Afbildet CD JØRGEN HAUGEN SØRENSEN f. København 1934 Slagteskulptur af patineret stentøj. Usign. Indgraveret K. H. 96. Udstillet: Biennale Internazonale D'Arte, Venedig, (udstillingsmærke herfra i bunden). 1958, nr Udstillet: Aarhus Kunstmuseum, ca Proveniens: Erhvervet af nuværende ejer i Har ikke tidligere været udbudt i handel. Afbildet CD PETER CARLSEN f. Holbæk 1955 Poserende kvinde i rød dragt. Figur af stentøj, dekoreret med rød, sort, lys, turkis og guld glasur. Usign. H. 32. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

10 NUTIDSKUNST CD TAL R f. Tel Aviv 1967 "U.T." Sign. Tal R Akryl og mixed media på papir. 30 x 45. Afbildet CD MICHAEL KVIUM f. Horsens 1955 "Udslip". Sign. Kvium 89. Akryl på papir. 62 x 45. U.r. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

11 CD KRISTIAN HORNSLETH f. Edinburgh, Skotland 1963 "Don't be scared". Sign. Hornsleth Olie på perforeret lærred, med collage. 122 x 120. U.r. Afbildet CD OLAFUR ELIASSON f. København 1967 "Drahtstein", "Texte zur Kunst". Edition Nr. 52. VIII/XX. Usign. Skulptur af loddet metal. Ca. 24 x 14 x 14. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

12 NUTIDSKUNST CD PETER SOMMERLUND f Komposition. Sign. på bagsiden Peter Sommerlund August Olie og akryl på lærred. 180 x 180. U.r. Afbildet CD KURT TRAMPEDACH f. Hillerød 1943 Portræt. Sign. Kurt Trampedach 71. Akvarel, tusch og blyant. Lysmål 35,5 x 28. Afbildet CD JACOB TELLUFSEN 400 f "The Democratic Dog and other stories". Sign. Tell/Tellufsen Akryl, tegninger og udklip på lærred. 130 x 105. U.r. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

13 CD MICHAEL KVIUM f. Horsens 1955 "Overflod". Sign. Kvium 89. Akryl, gouache og akvarel på papir. 49,5 x 65. U.r. Afbildet CD JESPER CHRISTIANSEN f. Frederiksberg 1955 "Hobbymaleri". Sign. på bagsiden Jesper Christiansen April Akryl på lærred. 80 x 60. Udstillet: DCA Gallery, New York. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

14 NUTIDSKUNST CD WILIAM SKOTTE OLSEN f. København 1945, d. sst Figurer i landskab. Sign. WSO 81. Olie på lærred. 52 x 65. Afbildet CD RICHARD WINTHER f. Maribo 1926 "På vej til Nash III, Vid Drakabyggets grind". Sign. på bagsiden R. Winther, 2. Dec., Olie på lærred. 48,5 x 35,5. Afbildet CD JEAN TINGUELY f. Fribourg 1925, d. Bern 1991 Udsmykket hilsen til Knud W. Jensen fra kunstneren, Sign. ami fils: Jean. Collage på papir med klistermærker (bl.a. med Nana figur af Niki de Saint Phalle), gnidebilleder, gouache, tusch og kuglepen. Bladstørrelse 10 x 29,5. Proveniens: Knud W. Jensens samling, stifter af Louisiana, Museum for Moderne Kunst, Humlebæk. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

15 CD JEAN TINGUELY f. Fribourg 1925, d. Bern 1991 Udsmykket nytårshilsen fra kunstneren til Knud W. Jensen, Usign. Collage på papir med klistermærker (bl.a. med Nana figur af Niki de Saint Phalle), gouache, blyant og kuglepen. Bladstørrelse 10 x 29,5. Proveniens: Knud W. Jensens samling, stifter af Louisiana, Museum for Moderne Kunst, Humlebæk. Afbildet CD ROGER EDGAR GILLET f. Paris 1924 "Lutteur", Sign. R.E. Gillet. Olie på lærred. 100 x 80. Proveniens: Galerie Ariel, Paris. Proveniens: Galerie Moderne, Silkeborg. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

16 NUTIDSKUNST CD KNUD NIELSEN f. Fredensborg 1916 Konkret komposition. Sign. på bagsiden Knud N Olie på lærred. 61 x 73. Proveniens: Kunstnernes Kunsthandel, København. Afbildet CD SVEN DALSGAARD f. Randers 1914, d. sst "Flag-Flag". Dannebrog i plexiglasbox med stand af akryl. Sign. Sven Dalsgaard Inkl. stand: 13 x 17 x 13,5. Afbildet CD MAX PAPART f. Marseille 1911, d "Savannah", Sign. Max Papart. Olie på lærred. 65 x 54. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

17 411 CD IB GEERTSEN f. København 1919 Komposition. Sign. på blændrammen Ib Geertsen Birkerød Olie på lærred. 135 x 110. Afbildet CD ROBERT JACOBSEN f. København 1912, d. Egtved 1993 Figurkomposition. Sign. RJ 46. Relief af bemalet træ. 13 x 15. Proveniens: Givet af kunstneren til nuværende ejer i forbindelse med fotografering til artikel i Billedbladet i Afbildet CD ARTHUR KÖPCKE f. Hamburg 1928, d. Brøndbyvester 1977 "Time (&) [plus] yours". Rundt Köpcke piece. Sign. på bagsiden A Köpcke, 1973, Collage på Kopke reklameskilt. Diam. 44. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

18 NUTIDSKUNST 414 RAY JOHNSON f. Detroit 1927, d. New York 1995 "Bill Doherty". Sign. Ray Johnson Collage med kuvert, stofpose og pap, monteret på karton. Bladstørrelse 38 x 13. Afbildet CD PETER BONNÉN f. Frederiksberg 1945 Skulptur af cortén stål. Sign. Peter Bonnén 93. H. 18,5. B. 29. D. 29. Afbildet CD ANETTE HARBOE FLENSBURG f. Kolding 1961 Komposition. Sign. på bagsiden Anette H. Flensburg. Olie på lærred. 200 x 130. U.r. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

19 CD JESPER CHRISTIANSEN f. Frederiksberg 1955 "Sidemaleri" fra serien "Skiltemalerier". Sign. på bagsiden Jesper Christiansen Akryl på lærred. 80 x 66. Afbildet CD SØREN GEORG JENSEN f. København 1917, d. Italien 1982 Konkret skulptur, Usign. Gips. H. 24. Afbildet CD SØREN GEORG JENSEN f. København 1917, d. Italien 1982 Konkret skulptur af sortpatineret bronze. Sign. monogram 79, 24/35. H. 22. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

20 NUTIDSKUNST 420 CD LISE MALINOVSKY f. København 1957 "Mig". Sign. på bagsiden Lise Malinovsky 95. Olie på lærred. 130 x 90. Afbildet CD J. A. SKAALE To færøske portrætter. Begge sign. monogram hhv. 91 og 90 samt på bagsiden JA Skaale hhv. 91 og 90. Olie på lærred. 65 x 54. (2). Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

21 CD WILIAM SKOTTE OLSEN f. København 1945, d. sst Personer i rødklædte gevandter. Sign. WSO. Olie på lærred. 65 x 87. Afbildet CD MICHAEL KVIUM f. Horsens 1955 "Papirvirus". Sign. Kvium 88. Gouache, oliekridt og blyant på papir. Dedikation på bagsiden. 49,5 x 64,5. U.r. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

22 NUTIDSKUNST 424 CD MOGENS ANDERSEN f. København 1916, d Opstilling. Sign. M.A. 51 samt på bagsiden Mogens Andersen. Olie på lærred. 22 x 33. Afbildet CD ROBERT JACOBSEN f. København 1912, d. Egtved 1993 Komposition. Sign. Rob. Jacobsen. Akvarel og gouache på papir. Bladstørrelse 17 x 23. Afbildet CD ROBERT JACOBSEN f. København 1912, d. Egtved 1993 Komposition. Betegnet på bagsiden Robert Jacobsen Akvarel og gouache på papir. 27 x 34. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

23 CD HELGE ERNST f. København 1916, d. Grevinge 1991 "Interiør". Sign. Helge Ernst samt på bagsiden Helge Ernst Olie på lærred. 100 x 73. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

24 NUTIDSKUNST CD JEAN DEYROLLE f. Nogent-sur-Marne 1911, d. Toulon 1967 "Tremeur". Opus 334, Paris Sign. J. Deyrolle samt på bagsiden J. Deyrolle. Tempera og olie på lærred. 31 x 65. Litteratur: Georges Richar-Rivier: "Jean Deyrolle catalogue raisonné", kat. nr Udstillet: Galerie Denise René, Paris, Udstillet: Galerie Birch, København, Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

25 429 CD KNUD NIELSEN f. Fredensborg 1916 Komposition. Sign. på bagsiden Knud N. 58. Olie på lærred. 34 x 19. Afbildet CD MOGENS ANDERSEN f. København 1916, d Opstilling, Sign. M.A. Olie på lærred. 46 x 38. Afbildet CD PAUL GADEGAARD f. Frederiksberg 1920, d. København 1996 Komposition. Sign. Gadegaard 46 samt betegnet på blændrammen Paris 8. nov. Olie på lærred. 55 x 46. Afbildet CD PETER BONNÉN f. Frederiksberg 1945 Skulptur i to dele af patineret cortén stål. Usign. H. 28. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

26 NUTIDSKUNST CD HELGE ERNST f. København 1916, d. Grevinge 1991 Komposition. Sign. HE. Olie på lærred. 90 x 60. Afbildet CD JENS-FLEMMING SØRENSEN f. København 1933 Kuglefragment. Skulptur af patineret og poleret bronze. Sign. Jens-Flemming 1974, 1/6. H. 32. Afbildet CD SVEN DALSGAARD f. Randers 1914, d. sst "62,8 cm. Blå". Bemalet tommestok i plexiglasboks. Stemplet sign. Sven Dalsgaard, ,5 x 5. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

27 436 CD ROBERT JACOBSEN f. København 1912, d. Egtved 1993 Konkret skulptur af sortbemalet jern, Stemplet sign. RJ. H. 29. Proveniens: Auktion Kunsthallen, København: "Robert Jacobsen skulpturer fra en svensk privatsamling", 2. december 1992, kat. nr. 8, gengivet i kataloget s. 11. Afbildet CD ERLING JØRGENSEN f. 1905, d Komposition i grønt. Sign. på bagsiden Erling Jørgensen Olie på lærred. 60 x 50. Udstillet: Kunstforeningen, København, 1970, kat. nr. 33. Afbildet CD KNUD NIELSEN f. Fredensborg 1916 "Komposition med gul kant". Sign. på bagsiden Knud N. 56. Olie på lærred. 66 x 56. Proveniens: Kresten Krestensens samling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

28 NUTIDSKUNST 440 RITA KERNN-LARSEN f. Hillerød 1904, d Dame i frisørstol. Sign. RK-L. Gouache og tusch på papir. Bladstørrelse 28 x 24. U.r. Afbildet CD MARCEL GROMAIRE f. Noyelles-sur-Sambre 1892, d. Paris 1971 Nøgen kvinde. Sign. Gromaire Tusch på papir. Bladstørrelse 33,5 x 25,5. Afbildet CD LARS RAVN f. Aalborg 1959 "Røven over vandskorpen". Sign. på bagsiden Lars Ravn Olie på lærred. 100 x 80. U.r. Afbildet CD EUGÈNE NESTOR DE KERMADEC f. 1899, d Komposition. Studie til en suite fra Algeriet. Sign. E de Kermadec. Akvarel og farvekridt på papir. Lysmål 32 x 24. Udstillet: Riksförbundet för bildande konst, nr. 93. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

29 CD SALVADOR DALI f. Figueras, Spanien 1904, d. sst "Dragon", Fra titelblad i bogen: Mao Tse Tung. Sign. Dali. Med dedikation: "à Mme Ferrau". Tusch på Japan papir. Lysmål 32 x 28. Proveniens: Galerie Fremeaux & Ass. Vincennes, Frankrig. Afbildet CD FERNANDEZ ARMAN f. Nice 1928, d "Mi-Siren"/"Den Lille Havfrue". Sign. Arman, bocquel Fd. 65/80. Figur dekupation af brunpatineret bronze, på stand af mørk granit. H. 25. H. inkl. stand 29. Litteratur: "Arman", Gallerihuset, København samt Ny Carlsberg Glyptotek, København, Gengivet helsides i kataloget s. 37. Kataloget medfølger. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

30 NUTIDSKUNST 445 CD JENS BIRKEMOSE f. København 1943 Komposition. Sign. på bagsiden Birkemose Olie på lærred. 130 x 97. Proveniens: Galerie Edeling, København. Afbildet CD NIELS REUMERT f. Hellerup 1949 "Rævejagt"/"Mexicansk mand". Sign. på bagsiden Niels Reumert Juni Olie på lærred. 131 x 98. U.r. Afbildet CD BERIT JENSEN f. København 1956 Komposition. Sign. på bagsiden Berit Jensen Olie på lærred. 190 x 110. U.r. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

31 CD WILIAM SKOTTE OLSEN f. København 1945, d. sst Landskab med talrige figurer og elementer. Sign. WSO. Akvarel og pastel på papir, monteret på pap. Lysmål 41 x 29. Afbildet CD KNUD ODDE f. Frøslev, Stevns 1955 "Von Stroheim". Glasmaleri og mosaik. Sign. Kn Odde. 106 x 51. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

32 NUTIDSKUNST 450 CD PETER BRANDES f. Assens 1944 Komposition. Sign. Peter Brandes Bemalet træsnit. 105 x 75. Afbildet CD MOGENS ANDERSEN f. København 1916, d Komposition. Sign. Mogens Andersen 62. Tusch på papir. Bladstørrelse 74 x 110. Afbildet CD BJØRN NØRGAARD f. København 1947 Skulptur. Udkast til stor skulptur i Trondhjem, Norge. Glaseret brændt ler, polykromt dekoreret. H. 39. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

33 453 CD CHRISTIAN ROHLFS f. Niendorf 1849, d. Hagen 1938 "Der sitzende Mann", Sign. Chr. Rohlfs. Olie på papir. Stemplet på bagsiden Graph. Kat. Nr Bladstørrelse 17 x 13. U.r. Proveniens: Tidligere i kunstner Oscar Kokoschkas samling. Af denne foræret til museumsdir. Lars Rostrup-Bøyesen. Kopi af brev vedr. billedet fra Helena Rohlfs til Oscar Kokoschka medfølger, dateret Med samme motiv findes et træsnit (Vogt H.055). Proveniens: Museumsdir. Lars Rostrup- Bøyesens samling. Afbildet CD ROBERT JACOBSEN f. København 1912, d. Egtved 1993 "Negativ kraft". Skulptur af patineret jern. Usigneret. Udført i 1968 eller H. 39. Udstillet: "Robert Jacobsen", Galleri Haaken, Oslo, 8. marts - 8. april 1969, kat. nr. 24, gengivet i katalog. Kataloget medfølger. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

34 NUTIDSKUNST 455 CD BJØRN NØRGAARD f. København 1947 "Citat slut" II, Skulptur af træstamme applikeret med trælægter. 119 x 20 x 20. Litteratur: Lennart Gottlieb...[et al.]: "Bjørn Nørgaard: Objekt-Skulptur-Tableau", udstillingskatalog, gengivet s. 142, kat. nr Udstillet: "Decembristerne", Den Frie, København, 19. marts - 3. april 1977, kat. nr Udstillet: Aarhus Kunstmuseum, Århus, 23. februar - 6. juli 1986, kat. nr. 182, gengivet s Proveniens: Jan Wurtz Frandsen, København. Afbildet CD BJØRN NØRGAARD f. København 1947 "Citat slut" V, Skulptur af træstamme og kampesten. 108 x 15 x 15. Litteratur: Lennart Gottlieb...[et al.]: "Bjørn Nørgaard: Objekt-Skulptur-Tableau", gengivet s. 142, kat. nr Udstillet: "Decembristerne", Den Frie, København, 19. marts - 3. april 1977, kat. nr Udstillet: Aarhus Kunstmuseum, Århus, 23. februar - 6. juli 1986, kat. nr. 183, gengivet s Afbildet CD BJØRN NØRGAARD f. København 1947 "Citat slut" VI, Skulptur af træstamme med spejltårn. 115 x 15 x 15. Litteratur: Lennart Gottlieb...[et al.]: "Bjørn Nørgaard: Objekt-Skulptur-Tableau", gengivet s. 142, kat. nr Udstillet: "Decembristerne", Den Frie, København, 19. marts - 3. april 1977, kat. nr Udstillet: Aarhus Kunstmuseum, Århus, 23. februar - 6. juli 1986, kat. nr. 184, gengivet s Afbildet CD JØRGEN HAUGENSØRENSEN f. København 1934 Stående mandelig figur af mørkpatineret bronze. Sign. JHS. H. 37. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

35 CD KURT TRAMPEDACH f. Hillerød 1943 Stående figur. Sign. på bagsiden Kurt Trampedach 69. Olie på lærred. 140 x 100. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

36 NUTIDSKUNST 460 CD LISE MALINOVSKY f. København 1957 "Bjerge". Sign. på bagsiden Lise Malinovsky 98. Olie på lærred. 105 x 120. U.r. Afbildet CD PETER BRANDES f. Assens 1944 Skulptur af bemalet gips, monteret på stand af granit. Sign. Peter Brandes H. 53. H. inkl. stand 60. Afbildet CD PETER BRANDES f. Assens 1944 "Kylelopes Polyfemos I". Sign. Peter Brandes Olie på lærred. 116 x 89. Proveniens: Galerie Moderne, Silkeborg. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

37 CD PAUL JENKINS virksom i Frankrig, f. Missouri 1923 Komposition. Sign. Paul Jenkins. Akryl på lærred. 73 x 60. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

38 NUTIDSKUNST CD MOGENS ANDERSEN f. København 1916, d Interiør med siddende kvinde. Sign. Mogens Andersen 42 samt på bagsiden Mogens Andersen Olie på plade. 175 x 122. Litteratur: Peter Michael Hornung: "Mogens Andersen. Kunstneren i sin tid", Politikens Forlag 1991, gengivet s. 46. Udstillet: "Bølleblomsten", Den Frie, København, Afbildet CD ÅGE VOGEL-JØRGENSEN f. Frederiksberg 1888, d "Grøn Opbygning", Betegnet på bagsiden: "Malet af Åge Vogel-Jørgensen", underskrevet Ellen Vogel- Jørgensen. Olie på masonit. 66 x 44. Udstillet: "Martsudstillingen", Den Frie Udstilling, København, 23. januar - 7. februar 1965, kat. nr. 62. Udstillet: "Åge Vogel-Jørgensen ", Kunstforeningen, København, september Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

39 CD HANS VOIGT STEFFENSEN f. København 1941 "Nørrevold". Sign. H. Voight Steffensen, betegnet på bagsiden: Aften på Nørrevold Olie på lærred. 180 x 150. Afbildet JOSEPH GLASCO f. 1925, d Komposition. Sign. Glasco 72. Olie på lærred. 130 x 210. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

40 NUTIDSKUNST CD HANS HENRIK LERFELDT f. Århus 1946, d. København 1989 Afklædt kvinde på kors. Sign. på bagsiden Lerfeldt Olie og airbrush på lærred, opklæbet på pap. 23 x 19. Litteratur: "Hans Henrik Lerfeldt: En blå verden". Litografisk variant med titlen "Metaphysique du sadisme", 1985, gengivet helsides s. 71. Afbildet CD PETER BONDE f. København 1958 "Udrensning", Nr. III. Sign. på bagsiden Peter Bonde, Olie på lærred med plaststrimmel. 150 x 120. U.r. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

41 CD MICHAEL KVIUM f. Horsens 1955 "Re-generation". Sign. på bagsiden Kvium 88. Olie på lærred. 33 x 29. Afbildet CD TROELS WÖRSEL f. Århus 1950 Komposition. Sign. på bagsiden Wörsel, III 77. Olie på lærred med påmonteret maleri (34 x 44). 120 x 100. U.r. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

42 NUTIDSKUNST CD TROELS WÖRSEL f. Århus 1950 "Zen Painting". Sign. på bagsiden Wörsel 76. Olie på lærred. 100 x 120. U.r. Afbildet CD TROELS WÖRSEL f. Århus 1950 Komposition. Sign. på bagsiden Wörsel, III 77. Olie på lærred. 120 x 100. U.r. Afbildet CD TORBEN CHRISTENSEN f. Vejle 1950 Komposition. Sign. på bagsiden Torben Christensen Fototryk på syntetisk lærred. 100 x 75. U.r. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

43 475 CD KEHNET NIELSEN f. København 1947 "Rain". Sign. på bagsiden Kehnet Nielsen Olie på lærred. 120 x 105. Afbildet CD PETER BONDE f. København 1958 "Salomons Kapel". Sign. på bagsiden Peter Bonde Olie på lærred. 178 x 170. Afbildet CD PETER BONDE f. København 1958 "Forsøg på en farveholdning". Sign. på bagsiden Peter Bonde, Mixed media på stof. 92 x 73. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

44 NUTIDSKUNST 478 CD LARS NØRGÅRD f. Vejgård sogn, Aalborg 1956 "Roomservice". Sign. på bagsiden Lars Nørgård 92. Olie på lærred. 130 x 97. U.r. Afbildet CD ROBERT JACOBSEN f. København 1912, d. Egtved 1993 Komposition. Sign. Rob Jacobsen. Oliekridt og akvarel på papir. Bladstørrelse 55 x 49. Afbildet CD MAURO CICCIA f. Italien 1961 "Roses". Sign. på bagsiden Ciccia, Silkeborg Olie på lærred. 92 x 73. Proveniens: Galerie Moderne, Silkeborg. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

45 481 CD WILIAM OLSEN SKOTTE f. København 1945, d. sst Glade mennesker. Sign. VSO. Olie på lærred. 70 x 79. Afbildet CD PER KIRKEBY f. København 1938 Komposition. Sign. PK Tusch og oliekridt på papir. Bladstørrelse 41 x 29. Afbildet CD HANS-PETER ZIMMER f. Berlin 1936, d. Braunschweig 1992 Komposition med fugl og beplantning. Sign. HP Zimmer Mixed media med papircollage, bladløv, akvarel og kridt på papir. Bladstørrelse 61 x 44,5. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

46 NUTIDSKUNST CD WILHELM FREDDIE f. København 1909, d. sst "Mme Boucher i badet". Sign. Freddie 74. Akvarel, gouache og collage på papir. Lysmål 56 x 41. Afbildet CD ANDRÉ GAILLARD 20. årh., f. Frankrig Figur. Skulptur af patineret bronze. Sign. Gaillard 72. H. 80. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

47 CD HANS HENRIK LERFELDT f. Århus 1946, d. København 1989 "Nightwatch II". Sign. Lerfeldt 83 og betitlet på bagsiden. Gouache, akvarel og airbrush på papir. Lysmål 30 x 45. Litteratur: "Hans Henrik Lerfeldt: Blue World", København 1985, kat. nr. 70, gengivet helsides i farver s. 89 med anden titel. Proveniens: Galerie Asbæk, København. Afbildet CD PETER CARLSEN f. Holbæk 1955 Erotisk scene med kvinde og mand. Figurgruppe af stentøj, dekoreret med guld og turkis glasur. Usign. H. 13. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

48 NUTIDSKUNST CD VILHELM BJERKE-PETERSEN f. Frederiksberg 1909, d. Halmstad, Sverige 1957 Komposition. Sign. v. b-p-46. Akvarel og gouache på papir. Lysmål 32 x 40. Afbildet CD ARTHUR KÖPCKE f. Hamburg 1928, d. Brøndbyvester 1977 Collage på papir i plastlomme med trusse, hår og stempler. Sign. A. Köpcke, 74, stemplet Design, Galerie 38, Køpckenhagen, Lisbeth; Original. Bladstørrelse 20,5 x 29. Afbildet CD OCTAVIAN NEAGU f. Rumænien 1965 "Eclesiast (Vanitas I)". Sign. på bagsiden monogram samt Octavian Neagu. Olie på lærred. 92 x 91. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

49 491 CD HANS HENRIK LERFELDT f. Århus 1946, d. København 1989 "Ain't misbehaving - USA 1930". Sign. Lerfeldt 78. Akvarel og blyant på papir. Lysmål 25 x 17. Afbildet CD RIGGE GORM HOLTEN f. Svendborg 1943 Opstilling. Sign. Rikke Gorm Holten Olie på plade. 51 x 40. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

50 NUTIDSKUNST 493 CD LISE MALINOVSKY f. København 1957 "Samburo". Sign. på bagsiden Lise Malinovsky Olie på lærred. 150 x 135. U.r. Afbildet CD HEIKO HERMANN f Komposition. Sign. Heiko Hermann 87. Olie på lærred. 115 x 90. Afbildet CD POUL JANUS IPSEN f. København 1936 "The arrival III". Sign. på bagsiden Poul Janus Ipsen, New York, 26/83. Olie på lærred. 128 x 91. U.r. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

51 CD HANS VOIGT STEFFENSEN f. København 1941 Liggende personer i det grønne. Sign. H. Voigt Steffensen 81. Olie på lærred, monteret på finér. 110 x 140. Afbildet CD TOM KRØJER f. Frederikssund 1942 "Valbonne". Sign. Krøjer Akryl på lærred. 170 x 125. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

52 NUTIDSKUNST CD LARS NØRGÅRD f. Vejgård sogn, Aalborg 1956 "Hoved, hund, hat". Sign. på bagsiden LN-86. Olie på lærred. Signeret katalog medfølger. 180 x 204. Udstillet: "Lars Nørgård. Circe", Galerie Prag 1987, gengivet s. 9. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

53 499 CD PETER BONDE f. København 1958 Portræt af kunstner Lars Nørgård fra "Portrætserie". Sign. på bagsiden Peter Bonde 85. Olie på lærred. 63 x 53. U.r. Afbildet CD GUIDO BIASI f. Napoli 1933 "Démon de chambre". Sign. G. Biasi 67. Olie på lærred. 65 x 50. Afbildet EDUARD DROBITSKY f. Kropotkin 1941 "Topo". Den korsfæstede Kristus. Sign. E. Drobitsky 1982 "TOPO". Olie på lærred. 180 x 120. Bagpå dedikation fra kunstneren dateret Afbildet CD JAMES COIGNARD f. Tours 1925 "Les petites meules". Sign. på bagsiden James Coignard. Olie på lærred. 40 x 80. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

54 NUTIDSKUNST CD NIELS ERIK GJERDEVIK f. Oslo 1962 Komposition. Sign. på bagsiden N.E. Gjerdevik Olie på lærred. 180 x 143. U.r. Afbildet CD ERIK A. FRANDSEN f. Randers 1957 Komposition. Sign. på bagsiden EAF-91. Olie på lærred med lodret monteret lysstofrør. 130 x 100. Afbildet CD PETER BONDE f. København 1958 Grøn komposition. Sign. på bagsiden Peter Bonde Olie på lærred. 120 x 100. U.r. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

55 506 CD RITA KERNN-LARSEN f. Hillerød 1904, d Komposition. Sign. utydeligt Rita Kernn-Larsen. Olie på lærred. 65 x 50. Afbildet CD MEHMED MELIH DEVRIM NÉJAD f. Istanbul 1923, d Blå komposition. Sign. på bagsiden Néjad. Olie på lærred. 92 x 73. Afbildet CD INGER HANMANN f. Stege 1918 Komposition. Sign. I.H. 57. Olie på lærred. 80 x 69. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

56 NUTIDSKUNST CD CAI ULRICH VON PLATEN f. København 1955 Figurkomposition. Sign. på bagsiden Cai Ulrich v Platen Olie på lærred. 100 x 170. Afbildet CD FRANZ HITZLER f Komposition. Sign. på bagsiden Hitzler 82. Olie på lærred. 80 x 60. Afbildet CD CLAUS CARSTENSEN f. Sønderborg 1957 "Heisse francösische Nächte". Sign. på bagsiden Claus Carstensen Olie på lærred med collage. 80 x 95. U.r. Afbildet CD HANS VOIGT STEFFENSEN f. København 1941 "Venezia", Sign. H. Voigt Steffensen. Olie på lærred. 120 x 150. Udstillet: "Corner", Charlottenborg, København, 28. december januar 1986, kat. nr. 440 med titlen "Venedig". Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

57 513 RITA KERNN-LARSEN f. Hillerød 1904, d Stærkmands Arena, Hillerød, i forgrunden mand med kasket, som efter sigende skulle være kunstneren Fernand Leger. Sign. RK-L. Akvarel, tusch og blyant. Bladstørrelse 29 x 24. U.r. Afbildet RITA KERNN-LARSEN 512 f. Hillerød 1904, d Ung pige siddende ved altan. Sign. RK-L. Akvarel, tusch og blyant på papir. Bladstørrelse 29 x 24. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

58 NUTIDSKUNST 515 CD PER KIRKEBY f. København 1938 "Marmorering - en imitation af den ægte polerede marmorplade - Naturligt ornament - menneske uden ansvar". Sign. Per Kirkeby samt på bagsiden Per Kirkeby Syntetisk maling på masonit. 64 x 43. Litteratur: Ane Hejlskov Larsen: "Per Kirkeby: Malerier ", 2002, kat. nr. M 279, gengivet i farver s Afbildet CD ÅGE VOGEL-JØRGENSEN f. Frederiksberg 1888, d "Brun som dominant", Sign. Å.V-J. Olie på masonit. 61 x 49. Udstillet: "Martsudstillingen", Den Frie Udstilling, København, 23. januar - 7. februar 1965, kat. nr. 63. Udstillet: "Åge Vogel-Jørgensen ", Kunstforeningen, København, september 1965, kat. nr. 41. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

59 517 CD PREBEN WÖLCK f. Nykøbing Mors 1925, d "Hvidt lys Skandinavien", Sign. Wölck. Olie på lærred. 56 x 46. Afbildet CD RICHARD MORTENSEN f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993 Komposition, Akvarel og tusch på papir. Sign. på etiket monteret på bagbeklædningen. Bladstørrelse 46 x 29. U.r. Udstillet: "Linien 1", januar Afbildet CD MAURO CICCIA f. Italien 1961 "Mynte". Sign. på bagsiden Ciccia, Silkeborg Olie på lærred. 115 x 89. Proveniens: Galerie Moderne, Silkeborg. Afbildet CD KEHNET NIELSEN f. København 1947 Komposition. Sign. på bagsiden Kehnet Nielsen Olie på lærred. 60 x 50. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

60 NUTIDSKUNST CD HEIMRAD PREM f. Roding 1934, d. München 1978 Figurkomposition. Sign. H Prem 67. Blyant, akvarel, gouache og tusch på papir. Bladstørrelse 42 x 59. Afbildet CD ALBERT MERTZ f. København 1920, d. Slagelse 1990 Struktur. Sign. på bagsiden monogram AM, okt. 79. Collage med gouache på iturevet pap. 70 x 70. Udstillet: "Giv Agt Mertz", Den Kgl. Kobberstiksamling, København, 27. juni oktober 1987, udstillet som del af ruminstallation. Foto af rummet forefindes på bagsiden af plexiglasindramningen. Afbildet CD ARTHUR KÖPCKE f. Hamburg 1928, d. Brøndbyvester 1977 "Treatment of a canvas, + You: Play chess with money - each time its side of the coins". Skakkomposition. Bemalet lærred monteret på rundstokke, opsat på kompositplade. 52 x 55,5. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

61 524 RAY JOHNSON f. Detroit 1927, d. New York 1995 "Snake Tail". Sign. Ray Johnson 1979 samt betegnet 35, Arthur Craven Spit. Collage. 30 x 12. Afbildet CD FRANCISKA CLAUSEN f. Aabenraa 1899, d. sst Komposition. Sign. F.C Gouache, tusch og blyant på papir. Lysmål 29 x 24. Afbildet RAY JOHNSON f. Detroit 1927, d. New York 1995 "Rimbeaud Birds". Sign. Ray Johnson Collage af karton og papir. 29,5 x 12,5. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

62 NUTIDSKUNST 527 CD RITA KERNN-LARSEN f. Hillerød 1904, d Komposition. Sign. Rita Kernn- Larsen. Olie på lærred. 81 x 65. Afbildet CD ERIK DIETMAN f. Jönköping 1937 Pays sage "Pirate à l'air de rien"... Piraté. Sign. Dietman. Assemblage. Vatpinde, glansbillede, fluesmækker, grene, judaspenge, pap m.m. monteret på bemalet malerpap. 50 x 65. U.r. Afbildet CD GUDMUND OLSEN f. Frederiksberg 1913, d. Røsnæs 1985 "Trois Bateaux". Sign. på bagsiden Gudmund Olsen, Nice 1952, Nr. II. Olie på lærred. 97 x 146. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

63 530 CD HANS-PETER ZIMMER f. Berlin 1936, d. Braunschweig 1992 "Fitness Center". Sign. H.P. Zimmer Oliekridt og akvarel på papir. Bladstørrelse 90 x 62. Afbildet CD MARTIN BRADLEY f. Richmond, England 1931 "The King of Siam". Sign. Martin Bradley Olie på lærred. 115 x 73. Proveniens: Galerie Moderne, Silkeborg. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

64 NUTIDSKUNST CD VINCENTE PIMENTEL f. Frankrig 1948 "La question", Tredelt komposition. Det lille motiv sign. Pimentel 87. Én sign. på bagsiden V. Pimantel, Paris 87, Olie på lærred. 107 x og 80 x 107. U.r. Afbildet CD ERIK S. GRAM-HANSSEN "Post-card Souvenir". Sign. eg-h 75 og på bagsiden Erik Gram- Hanssen Collage med postkort, fotokopier, broderier og bånd på imitationspapir, indsat af kunstneren i passepartout af brunt indpakningspapir. Lysmål 62 x 84. Afbildet CD ERIK S. GRAM-HANSSEN "My second identity". Sign. verso Erik Gram-Hansen 1962 (VII/IX). Collage med dun og fjer på lædertapetsimitation (fra kunstnerens værelse i huset, hvor Galleri 38 fandtes). Lysmål 51 x 71. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

65 CD ERIK A. FRANDSEN f. Randers 1957 "Bathory de Nassady". Sign. på bagsiden EAF 90. Tre metalkasser og metaltrål monteret på olie på lærred. 149 x 120. Proveniens: Galleri Specta, Århus. Afbildet CD BEN VAUTIER f. Naples 1935 "Il faut tout communiquer". Sign. Ben. Assemblage. Konvolut indeholdende noder, foto og diverse papirer monteret på pap, dekoreret med tusch. 29 x 22. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

66 NUTIDSKUNST CD VILHELM BJERKE-PETERSEN f. Frederiksberg 1909, d. Halmstad, Sverige 1957 Geometrisk komposition. Usign. Kridt og kul på papir. Lysmål 46 x 61. Proveniens: Hidrører fra kunstnerens dødsbo. Attesteret på bagsiden af Bjerke-Petersens enke Eva-Lisa Lennartsson Afbildet CD HENNING DAMGÅRD-SØRENSEN f. Aalborg 1928 Komposition i hvidt. Relief af bemalet træ. 100 x 110. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

67 539 CD IB GEERTSEN f. København 1919 Mobile af rød- og gulbemalede metaltråde. H. ca Afbildet CD SVEN DALSGAARD f. Randers 1914, d. sst "Nej-Nej". Sign. på bagsiden Sven Dalsgaard Tingsliggjort billede med forhæng monteret med kroge på finér, bemalet med akryl, tekst under forhænget. 122 x 80. Proveniens: Erhvervet direkte fra kunstneren. Har ikke tidligere været udbudt i handel. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

68 NUTIDSKUNST CD TERRY ATKINSON f "Light green enola gay arrow head". Sign. på bag siden T. Atkinson Olie og akryl på tyk finér. 61 x 91. U.r. Proveniens: Gimpel Fils Gallery, London. Afbildet CD BJØRN NØRGAARD f. København 1947 Mytologisk figur af brun- og grønpatineret bronze. Usign. H. 43. Afbildet CD PETER BONDE f. København 1958 "Banner Press". Sign. på bagsiden Peter Bonde Olie på lærred. 100 x 80. U.r. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

69 CD NIELS NEDERGÅRD f. Egå 1944, d "Haremsdør", Geometrisk komposition. Usign. men attesteret på bagsiden af Viera Collaro. Akryl på lærred. 150 x 94. U.r. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

70 NUTIDSKUNST CD KNUD NIELSEN f. Fredensborg 1916 "Maskebilled", Sign. Knud N. Akryl på lærred. 46 x 38. Afbildet CD FINN PEDERSEN f. Klemensker 1944 Komposition. Sign. Finn Pedersen 72. Olie på lærred. 116 x 89. Afbildet CD GUNNAR SAIETZ f. Gentofte 1936 "Nødbelyst verdensbillede". Sign. Saietz 64. Olie på lærred. 73 x 100. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

71 548 CD LARS NØRGÅRD f. Vejgård sogn, Aalborg 1956 Figurkomposition. Sign. på bagsiden Lars Nørgård 94. Olie på lærred. 92 x 73. U.r. Afbildet CD HEIKO HERMANN f "Kanal II". Sign. Heiko Hermann 84. Olie på lærred. 100 x 80. Afbildet CD JAN COBBAERT f. 1909, d Komposition. Sign. Cobbaert. Betegnet på bagsiden M628. Olie på papir, monteret på plade. 102 x 71. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

72 NUTIDSKUNST CD JENS BIRKEMOSE f. København 1943 Komposition. Sign. J. Birkemose. Akvarel på papir. 100 x 70. Afbildet CD JENS JØRGEN THORSEN f. Vinkel ved Viborg 1932, d. København 2000 "Udsigt over Horsens Fjord". Sign. Thorsen. Akryl på lærred. 150 x 97. Afbildet CD KNUD NIELSEN f. Fredensborg 1916 Fem små kompositioner udført som postkort, heraf tre monteret i én ramme. Fire sign. Knud N, heraf to hhv. 50 og 51. Alle udført i begyndelsen af 1950'erne. Gouache, akvarel, tusch, blyant og oliekridt på papir. Bladstørrelse x 8,5-9. (3). Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

73 554 CD JESPER KNUDSEN f "Kolibra". Sign. på bagsiden Jesper Knudsen Olie på lærred. 150 x 120. Proveniens: Galleri Python, København. Afbildet CD GINA PELLON f. Cienfuegos, Cuba 1926 "Ils [...] la rose septem trionale". Sign. Gina Pellon 89. Olie på lærred. 150 x 150. Proveniens: Galerie Moderne, Silkeborg. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

74 NUTIDSKUNST CD TROELS WÖRSEL f. Århus 1950 Komposition. Sign. på bagsiden Wörsel Olie på lærred med påmonteret maleri. 120 x 100. U.r. Afbildet CD JEAN TINGUELY f. Fribourg 1925, d. Bern 1991 Komposition. Sign. Jean la Locomotive. Offset tryk i farver med collage, bl.a fjer. Bladstørrelse 67 x 49. Afbildet CD MOGENS ANDERSEN 558 f. København 1916, d Komposition. Sign. Mogens Andersen Tusch på papir. Lysmål 105 x 146. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

75 559 CD SVEN DALSGAARD f. Randers 1914, d. sst "Ude og inde", Sign. Sven Dalsgaard Skulptur af bronze. H. 33. Proveniens: American Art Gallery, København. Afbildet CD GÜNTHER FÖRG f. Füssen 1952 "Knie". Skulptur af mørkpatineret bronze. Sign. Förg 94, stemplet Förg 6/25, indgraveret CH 30. H. 24. Afbildet CD JØRGEN HAUGEN SØRENSEN f. København 1934 "Boca", Sign. JHS. Skulptur af mørkpatineret bronze. H. 33. Litteratur: Britta Trotzig: "Jørgen Haugen Sørensen". Gyldendal 1978, gengivet s. 74. Bogen medfølger. Med dedikation fra kunstneren. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

76 NUTIDSKUNST CD MICHAEL KVIUM f. Horsens 1955 "Papirvirus". Sign. Kvium 88. Papirrelief, bemalet med akvarel. Bladstørrelse 76 x 56. Proveniens: Franz Pedersens Kunsthandel, Horsens. Afbildet CD ROBERT JACOBSEN f. København 1912, d. Egtved 1993 Erotisk figurkomposition. Figurgruppe af patineret jern. Sign. monogram RJ. H. 27. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

77 CD ERIK A. FRANDSEN f. Randers 1957 Komposition. Sign. på bagsiden EAF 92. Olie på lærred. 200 x 165. U.r. Proveniens: Galleri Specta, Århus. Afbildet CD CHRISTIAN LEMMERZ f. Karlsruhe 1959 Dukke. Figur af patineret bronze. Usign. H. 35. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

78 NUTIDSKUNST 566 CD MICHAEL KVIUM f. Horsens 1955 Figurkomposition. Sign. Kvium, 19/3 87. Blyant på papir. 33 x 25. U.r. Afbildet CD JACOB F. SCHOKKING f. Holland 1956 Komposition. Sign. Schokking 86. Mixed media på papir. 64 x 45. Afbildet CD EGON FISCHER 568 f. København 1935 Skulptur af sortmalet jern (Mobile). Sign. i bunden Egon Fischer 61. H. 85. L Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756

79 i n d e x A Alechinsky, Pierre 198, 231, , 242, 247 Alfelt, Else 164 Andersen, Mogens 333, , , 464, 557 Appel, Karel 174, 259 Arman, Fernandez 342, 444 Atkinson, Terry 541 Atlan, Jean-Michel 184 B Balle, Mogens 139, 141, , 166, 167, , 183, 189, 196 Bech, Poul Anker 297 Beecroft, Vanessa 321 Bendtsen, Folmer 600, , 678 Bertelsen, Albert 575, 629 Biasi, Guido 500 Bigum, Martin 296 Bille, Ejler 101, 115, 118 Billgren, Ola 377 Birkemose, Jens 385, 445, 551 Bjerke-Petersen, Vilhelm 488, 537 Bjørklund, Poul 609 Bogart, Bram 261, 262, 340 Bohemen, Kees van 169 Bonde, Peter 469, 476, , 505, 543 Bonnén, Peter 273, , 432 Bovin, Karl 571 Bradley, Martin 531 Brandes, Peter 307, 310, , 461, 462 Brands, Eugène 158, 187, 188 Braque, Georges 218, 223, 225 Braun, Ib 675 Buffet, Bernard 252, 257 C Carlsen, Peter 393, 487 Carlsson, Harry 672 Carstensen, Claus 510 Chagall, Marc 227, 228, 238 Christensen, Kay 617, , 643 Christensen, Torben 474 Christiansen, Jesper 402, 417 Ciacelli, Arturo 663 Ciccia, Mauro 480, 519 Clausen, Franciska 281, 525 Clavé, Antonio 280 Cobbaert, Jan 550 Coignard, James 502 Corneille 138, 143, , 156, 173, 175 Currie, Ken 271, 304, , 369, 387 D Dali, Salvador 443 Dalsgaard, Sven 289, 318, , 360, , 540, 559 Damgård-Sørensen, Henning 538 de Kooning, Willem 279, 346 Deyrolle, Jean 428 Dietman, Erik 528 Dotremont, Christian 152, , 155, , 189, 191 Doucet, Jacques 195 Drobitsky, Eduard 501 E Eickhoff, Gottfred 667 Ekelund, Poul 596 Eliasson, Olafur 277, , 323, 397 Engelund, Svend 637 Engman, Harald 620, , 623, 625 Ernst, Helge 427, 433 Estève, Maurice 254, 263, 264 F Fetting, Rainer 293, , 349, 351 Fischer, Egon 568 Flensburg, Anette Harboe 288, 416 Fontana, Lucio 375 Francis, Sam 246, 287 Frandsen, Erik A. 220, , 564 Freddie, Wilhelm 282, 365, 484 Förg, Günther 560 G Gadegaard, Paul 431 Gaillard, André 485 Gauguin, Jean René 588, 655 Geertsen, Ib 411, 539 Gernes, Poul 338, , 363 Giersing, Harald 577, 582 Gillet, Roger Edgar 407 Gjerdevik, Niels Erik , 503 Glasco, Joseph 467 Gram-Hanssen, Erik S. 533, 534 Gromaire, Marcel 441 Grünewald, Isaac 593 Gudnason, Svavar 160, , 194, 666 H Hagedorn-Olsen, Thorvald 605 Haugen Sørensen, Arne 285, 308 Haugen Sørensen, Jørgen , 561 Hanmann, Inger 508 Hartz, Lauritz 570, 642, 645 Havsteen-Mikkelsen, Sven 585 Heerup, Henry 102, 104, , 110, , 123, 124, , 127, 131, , 134, 135, , 178, 185, 186 Heinsen, Hein 274 Henning, Gerhard 578, 606, 658 Hermann, Heiko 494, 549 Hitzler, Franz 511 Hjorth-Nielsen, Søren 628 BRUUN RASMUSSEN bredgade AUKTION

80 i n d e x 660, 661 Hockney, David 269 Hoffmann, Anker 648 Hofmeister, Johannes 602, , 651, 653 Holten, Rigge Gorm 492 Hornsleth, Kristian 396 Hornung, Preben 272 Hoyland, John 286, , , 382, 386 Hundertwasser, Friedensreich 250 Høst, Oluf 597, 626, 639, 644 I Innes, Callum 373, 380 Ipsen, Poul Janus 495 Isakson, Karl 584, 668 Isbrand, Victor 619 J Jacobsen, Egill 103, 112, , 192, 193, 650 Jacobsen, Georg 583, 591 Jacobsen, Robert 283, 320, , 426, , 479, 563 Jenkins, Paul 463 Jensen, Berit 447 Jensen, Søren Georg 418, 419 Jerichau, Jens Adolf 590 Joensen-Mikines, Samuel 579, 586 Johansen, Svend 671 Johnson, Ray 414, 524, 526 Jorn, Asger 142, 180, , 226, , 248, 265, 266 Jørgensen, Erling 437 Jørgensen, Steffen 356 K Kampmann, Jack 630, 636 Kath, Eske 299 Kermadec, Eugène Nestor de 439 Kernn-Larsen, Rita 326, 440, , 514, 527 Kienholz, Edward 339 Kippenberger, Martin 221 Kirkeby, Per 253, 275, , 364, , 482, 515 Knudsen, Jesper 554 Koester, Joachim 302 Krohg, Per 624 Krøjer, Tom 497 Kvium, Michael 245, 305, , 401, , 562, 566 Köpcke, Arthur 345, , 523 Kørner, John 276, 298 L Lalic, Maria 355, 357, 378 Lanskoy, André 344 Larsen Stevns, Niels 569 Larsen, Karl 674 Lemmerz, Christian 290, 565 Lerfeldt, Hans Henrik 322, , 491 Lergaard, Niels 616, 640, 659 Lucebert 157, , 182, 190 M Madsen-Ohlsen, Jeppe 646 Malinovsky, Lise 329, 347, , 460, 493 Matisse, Henri 211 Mertz, Albert 522 Miró, Joan 229, 230, , 256, 268 Moore, Henry 244 Mortensen, Richard 106, 107, , 116, , 122, 128, , 311, 313, 518 Munch, Edvard 213 N Neagu, Octavian 490 Nedergård, Niels 544 Neidermair, Brigitte 367 Néjad, Mehmed Melih Devrim 507 Nielsen, Jais 679 Nielsen, Kai 611 Nielsen, Kehnet 475, 520 Nielsen, Knud 147, 148, , 170, 332, , 438, 545, 553 Nielsen, Poul S. 604 Nordoy, Amariel 580 Nørgaard, Bjørn 452, , 457, 542 Nørgård, Lars 478, 498, 548 O Odde, Knud 449 Olsen, Gudmund 529 Olsen, Thorbjørn 676 Olsen, Wiliam Skotte 403, , 481 Olson, Erik 576, 662 Ottesen, Johannes 574 P Paladino, Mimmo 255 Papart, Max 410 Pedersen, Carl-Henning 165 Pedersen, Finn 546 Pellon, Gina 555 Picasso, Pablo 210, 212, , 237, 243 Pimentel, Vincente 532 Piper, John 236 Platen, Cai Ulrich von 509 Poliakoff, Serge 312 Prem, Heimrad 521 R Raadal, Erik 581 Rasmussen, Eli Sigvard 592 Rauschenberg, Robert 267 Ravn, Lars 442 Renoir, Pierre Auguste BRUUN RASMUSSEN bredgade AUKTION 756

81 i n d e x Reumert, Niels 446 Rohlfs, Christian 453 Rooskens, Anton 197 Rosenquist, James 224 Rude, Olaf 595, 627 Rössell, Peter 391 S Saietz, Gunnar 547 Sala, Eugène de 613, 673 Salicath, Ørnulf 656 Salto, Axel 608 Sanchez, José Luis 324 Saura, Antonio 270 Schantz, Philip von 376 Scherfig, Hans 618 Schokking, Jacob F. 567 Schouboe, Henrik 632 Schrøder, Povl 598 Schueler, Jon 374, 379, 381 Schwalbe, Ole 358 Segerstråle, Lennart 573 Skaale, J. A. 421 Skulason, Thorvaldur 327 Sommerlund, Peter 398 Soulages, Pierre 222 Stefansson, Jon 587 Swane, Christine 601, 633 Swane, Sigurd 599, 669 Søndergaard, Jens 572, 638 Sørensen, Jens-Flemming 434 T Tal R 295, , 389, 394 Tellufsen, Jacob 400 Thoresen, Elsa 325 Thorsen, Jens Jørgen 552 Tillmans, Wolfgang 260 Ting, Walasse 284, 328, 372 Tinguely, Jean 319, , 558 Tobiasse, Théo 249 Toulouse-Lautrec, Henri de 216 Trampedach, Kurt 303, , 459 Tøjner, Vibeke 316 U Utzon-Frank, Einar 607, 647 V Valtat, Louis 594 Vandercam, Serge 177 Vautier, Ben 536 Viskum, Morten 368 Vlaminck, Maurice de 214 Vogel-Jørgensen, Åge 465, 516 Voigt Steffensen, Hans 371, , 512 Voss, Jan 330, 366 W Waagstein, Joen 652 Warhol, Andy 251 Wegener, Gerda 657 Weie, Edvard 615, 649, 664, 670 Wemaëre, Pierre 140, 171 Widerberg, Frans 258 Wiig Hansen, Svend 314 Willumsen, J. F. 201, 202, , 205, , 208, , 612, 614, 665 Winkel, Niels 677 Winther, Richard 404 Wulff, Willie 589 Wölck, Preben 517 Wörsel, Troels 359, 361, , 473, 556 Z Zimmer, Hans-Peter 483, 530 BRUUN RASMUSSEN bredgade AUKTION

82 Haute Couture på auktion i Vejle Elegant Chanel aftenkjole i sort fed silkevelour. Kjolen er fra 1986, hvor Karl Lagerfeldt som designede den til vinterkollektionen, blev hædret med Le De dór guldmedaljen for sin kreation. Vurdering I 1956 kreerede Pierre Balmain denne balkjole i bustier i elfenbensfarvet silkesatin og overdådigt overbroderet med perler og simili. Kjolen har i år 50 års jubilæum. Vurdering Coco Chanel designede selv denne raffinerede aftenkjole i Som altid kendetegnes Chanels kreationer med en tidløs stil. Kjolen er lavet af rafia, som er vævet i det legendariske Maison Marescot. Vurdering Eftersyn 26. april - 1. maj Auktion maj Der vil ud over Haute Couture modellerne være en lille samling af pret-a-porter dragter og tasker af en lang række designere, såsom Chanel, Dior, Dolce & Gabbana, Prada og Louis Vuitton. 300 BRUUN RASMUSSEN bredgade AUKTION 756

83 7 eren på catwalk I anledning af 7 er stolens 50 års jubilæum har møbel firmaet Fritz Hansen i sam arbejde med AIDS-fondet inviteret 14 internationale brands til at komme med deres fortolkning af Arne Jacobsens berømte stol. Stolene har siden efteråret 2005 været på turné, hvor de er blevet udstillet i London, Tokyo, New York og Milano. I det italienske modemekka optræder stolene sågar på catwalken til 10 Corso Como s modeshow. Efter endt ud stilling sælges de 14 stole på Bruun Ras mussens onlineauktion tirsdag den 23. maj. Byd allerede nu på Pengene fra auktionen går ubeskåret til AIDS-Fondet. Louis Vuitton Mandarina Duck Missioni 10 Corso Como Hummel Diesel Camper Birger Christensen Royal Copenhagen Paul Smith Hugo Boss Biazza G-star Georg Jensen

84 k o m m e n d e a u k t i o n s y d s v e r i g e Auktion den 13. maj kl. 12 på Hammarshus Säteri i Kristianstad Eftersyn: Fredag 12. maj kl Lørdag 13. maj kl Komplet katalog findes på Bruun Rasmussen Kunstauktioner har købt sig ind i det sydsvenske auktionshus Anders Antik og forankrer derved sin position på det skandinaviske marked for kunst og antikviteter Anders Antik afholder løbende online-auktioner. Den 13. maj kl. 15 afholdes desuden en klassisk forårsauktion på Hammarshus Säteri i Kristianstad over ældre malerier og antikviteter. Se mere på www. andersantik.se. 302 BRUUN RASMUSSEN bredgade AUKTION 756

85 k o m m e n d e v i n a u k t i o n b r e d g a d e Chateau Lafleur 1947 og Mouton Rothschild R.C på vinauktion i maj Maj måneds vinauktion byder på intet mindre end en enestående og uhyre sjælden magnumflaske fra Chateau Lafleur, Pomerol. Vinen er med en vurdering på kr. samtidig den dyreste, der nogensinde er blevet udbudt i Danmark. Auktionen kan desuden præsentere en fantastisk magnumflaske Mouton Rothschild R.C. årgang Bogstaverne R. C., der er trykt på etiketten, står for Reserve du Chateau, altså en vin fra slottets egne reserver. Vurderingspris kr. Der vil være mulighed for at besigtige disse og mange andre spændende vine på eller på eftersynet i forbindelse med auktion den 31. maj. Eftersyn: maj kl Auktion: 31. maj kl. 17 For yderligere information, kontakt Henrik Christensen på tel eller h.christensen@bruun-rasmussen.dk. Ønsker De at modtage kataloget, kontakt Morten Larsen på tel eller m.s.larsen@bruun-rasmussen.dk BRUUN RASMUSSEN bredgade AUKTION