Servicevejledning til TA INDOOR

Størrelse: px
Starte visningen fra side:

Download "Servicevejledning til TA INDOOR"

Transkript

1 Servicevejledning til TA INDOOR INDHOLDSFORTEGNELSE: KØREPARAMETRE... 1 UDSKIFTNING AF BETJENINGSBOKS... 1 UDSKIFTNING AF ELEKTRONIKKASSE TIL ELFUNKTIONER... 2 UDSKIFTNING AF STYREBOKS... 2 UDSKIFTNING AF LØFTEMOTOR... 3 UDSKIFTNING AF VIPPEMOTOR... 4 UDSKIFTNING AF BATTERIER... 4 Køreparametre Stolens køreparametre kan ændres af TA. Service A/S, det kræver eksternt udstyr. Køreparametrene der kan ændres er bl.a. Acceleration Bremsning Sving acceleration Sving brems Max fart forlæns Max fart baglæns Svingfart Køreprofil normalt bruges knapperne fart op/ned til at regulere max hastighed. Ved køreprofil bruges knapperne til at vælge køreprofil der kan vælges op til 5 køreprofiler. Styreboks retninger, eller indstilling af maximalt styreboks udslag. Styre korrektion. Udskiftning af betjeningsboks Betjenings boksen kan placeres valgfrit f.eks. ved styreboksen. Ved montering skal ledningen bindes forsvarligt op så den ikke kan komme i klemme nogen steder. Betjeningsboksen må heller ikke hænge løst ned fra stolen så den kan svinge ind i stolen under kørsel, da det bevirker at kontakterne inden i boksen ødelægges. Stikke til betjeningsboksen sidder i elektronikkasse (se figur 3, pil D)

2 Udskiftning af elektronikkasse til elfunktioner Elektronikkasse til kørestolens elfunktioner, løft, vip, ryg og benstøtter sidder i venstre side under sædet. Ved fejl udskiftes hele elektronikkassen, som repareres hos TA. Service A/S Ledninger tages ud af elektronikkassen og skruer der holder kassen skrues ud. (se figur 1) Elektronik boks under sæde Figur 1 Elektronik boks set bagfra figur 2 Elektronik boks set forfra figur 3 A D F B C E G Figur 2 og 3: A: Venstre benstøttemotor B: Højre benstøtttemotor C: Vippemotor D: Betjenings boks E: Løftemotor F: 24V forsyningsspænding G: Rygmotor Udskiftning af styreboks Ved udskiftning af styreboks skal hele styreboksen med kabel tages af. Stikket på bagskjoldet trækkes opad (fig. 4) Under sædet i højre side bagerst, sidder stikket fra styreboksen til elfunktionerne. Det skal tages af sammen med styrebokskablet og styreboksen (fig. 5) Figur 4 Figur 5 stik under sæde

3 Udskiftning af løftemotor For at udskifte løftemotoren skal løftet med sæde afmonteres fra underdelen. Vippemotoren kører i bund, da armen på vippemotoren er i vejen når vippet er kørt helt op. Alle ledninger tages ud af elektronikkasse (se under Udskiftning af elfunktions modul ) Fingerskruen der holder løftemotoren (fig. 6, pil A) skrues ud. De 4 unbrakoskruer 6X12 mm (fig. 6, pil B) skal ikke skues ud for at få løftemotoren op. Under stolen er der en fender med to unbrako skruer 8X20mm (fig. 7) som skal løsnes. Der er slidser i fenderen så unbrakonøglen kan komme ind til skruen. Hele overdelen, sæde og løftemotor kan nu løftes op. Låsering på vippemotor afmonteres og pal tages ud (fig. 8) De fire undersænket skruer 10X16mm på løfterammen skrues ud, to på hver side (fig. 9) og sæderammen kan tages af løftemotoren. Rammen på løftemotoren skrues af med de 6 unbrakoskruer 6X16mm (fig. 10, pil A) og holderen til løftemotoren kan skrues af med de 4 unbrakobolte 6X12mm (fig. 10, pil B) Ved montering af løftemotor er fremgangsmåden den samme blot i modsatte rækkefølge. Når løftemotoren går i bund skal man sikre sig at kontakten til endestop på løftemotoren bliver aktiveret. (fig. 11) Figur 6 Figur 7 A B Figur 8 Figur 9 Figur 10 Figur 11 A B

4 Udskiftning af vippemotor Vippemotoren sidder forrest under sædet. stikket i elektronikkassen (fig. 12, pil A) tages ud. Låsering afmonteres og pal tages ud (fig. 12, pil B) De 3 unbrakoskruer (5X65mm) (fig. 12, pil C) skrues ud, og motoren kan trækkes ud af røret. Figur 12 A C B Udskiftning af batterier Ved udskiftning af batterier skal skjoldet løftes fri af stolen Skjoldet trækkes ud forneden med hånden, hvor det er delt med bagskjoldet, så det slipper velcroen (fig. 13, Pil A). Dette gøres i begge sider. Skjoldet sidder fastmonteret i begge sider med to klips (fig. 13, Pil B). Disse frigøres ved at tage fat i skjoldet indvendigt og løfte det op. Skjoldet kan derved løftes op og til siden så man kan komme til batterierne. Velcroremmen på batterierne løsnes (fig. 15 og 16, pil A) Ledningen til batterierne kan afmonteres i stikket (fig. 15 og 16, pil B) Batterierne kan løftes op og ledninger kan skrues af batteripolerne med en 10mm fastnøgle. Ved montering af nye batterier skal ledningerne monteres rigtigt, rød ledning til pluspolen og sort ledning til minuspolen på batterierne, se batteridiagram (fig. 14). Boltene på polskoene skal spændes hårdt. Figur 13 Figur 14 Figur 15 stol set bagfra Figur 16 stol set forfra

5 HP9TM101: 1 of 1 Tegnings nr. Vare nummer Beskrivelse HP9TM101 HP9T HP9T\HP9TM101 Antal 100 Indholdende: Skjold Rødt Indholdende: Skjold Sort STM5*16C PHILIP SELF TAPPING SCREW M5*16L P MOTOR RELEASE WARNING STICKER HP AN ARROW LABEL ( ) OVAL SHAPE PLOY-STICKER HEARTWAY HP9T0119 SHROUD RED HP9T HP9T0119 SHROUD BLACK HP9T S200406U NYLON CLIPΦ7/8" Indholdene: Bagskjold sort SDM4*10D PHILIP SCREW M4*10L BLACK SPM4-08D PHILIP SCRW M4*8L BLACK SPM4-12C M4*12L NNM5*PCD NYLON NUT M5(BLACK) HP9T0125 PIN HOLDER HP9T0120 REAR COVER BLACK HP9T HP4TF301 REFLECTOR(ROUND/RED) 2

6 HP9TM102: 1 of 1 print by: 2006/3/31 Tegnings nr: HP9TM102 HP9T Vare nr. Beskrivelse. HP9T\HP9TM102 antal 102 Indholdene: Stel: HP9TA101 WELDED CHASSIS SET SDM6*15D PHILIP SCREW M6*15L BLACK SFM8*15S INNER HEXAGON SCREW M8*15L BLACK NTWU*08D FLAT NYLON NUT M WE08165Z FLAT WASHER Φ8.2*Φ16*1.5T HP9T0123 ACTUATOR FIX Indholdene: Fender HP9T0116 BOTTOM PLATE 1

7 HP9TM401: 1 of 1 print by: 2006/3/31 Tegnings nr. HP9TM401 HP9T Vare nr. Beskrivelse HP9T\HP9TM401 Antal 104 Indholende: TA Kabelbakke SFM3*04C INNER HEXAGON SCREW M3*4L Indholdende: Vippeaktuator TA TILT ACTUATOR Indholdende: Vippemodul HP9TA401 POWER TILT BRACKET HP9TA402 POWER LIFT BRACKET HP9TA403 CYLINDER CONNECTION BASE SDM3*5D PHILIP SCREW M3*5L BLACK SDM4*10D PHILIP SCREW M4*10L BLACK SDM6*15D PHILIP SCREW M6*15L BLACK COUNTERSINK SCREW M10*35L COUNTERSINK SCREW M10*16L SFM6*11C SET SCREW M6X10L BLACK INNER HEXAGON SCREW M6*16L BLACK SFM8*30S INNER HEXAGON BOLT (M8*30L) NNM8*PDD NYLON NUT M NNM10P1D NYLON NUT M10*P OILER HP9T0408 TILT AXLE HP9T0409 AXLE SEAL HP9T0412 PIVOT GUARD HP9T0415 LINK AXLE HP9T0411 LINK BRACKET HP9T0420 STOPPER HP9T0413 SEAT PLATE HP9T0414 TILT-LINK TA CYLINDER 1

8 HP9T0419 SWITCH IMPACT GUARD HP ROTATION SEAL C CLIP TA Elektroniboks til elfunktioner TA Betjeningsboks Indholdende: Fastspændings flange for løftemotor SS INNER HEXAGON SCREW #203K M8*33L HP9T0117 POWER LIFT FIX Indholdende: Løfteaktuator TA LIFT ACTUATOR Indholdende: Micro switch holder HP9TA404 MICRO SWITCH BRACKET 1

9 HP9TM501: 1 of 1 print by: 2006/3/31 Tegnings nr. HP9TM501 HP9T Varenummer Beskrivelse HP9T\HP9TM501 Antal 111 Indholdende: Forbro uden gafler HP9A103S REAR CASTER FRAME RV SPACERΦ16*1.2T*25L BR6001SZ FORK STEM BEARING (Φ12*28*8B NNMK*PEC NYLON NUT M12*P H900501S TUBE END PLUG NNM12PED NYLON NUT M12*P HP RUBBER BUMPER SFM1265D INNER HEXAGON SCREW M12*P1.75*80L BLACK Indholdende: Forgaffel RV10505C 81.4L STEM NNM8*PDD NYLON NUT M HP FORK SHM8-90D HEXAGON SCREW M8*90L HALF THREAD P530205S NYLON NET CAP(M8) Indholdende: Fælg baghjul NNM6*P1D DOME NYLON NUT M6 BLACK HBR608Z0 BEARING 608ZZ 9MM (CHROME STEEL) H000512S PLASTIC HUB FOR FRONT WHEEL (6 HOLES) H000513C SPACER(Φ11*1.2T*46.5) H000510S FRONT WHEEL HUB 200*50 (5 HOLE) SFM6-25D INNER HEXAGON SCREW M6*25L BLACK Indholdende: Flex dæk 6" "*2"PU FOAM FILLED TIRE 1

10 HP9TM601: 1 of 1 currency:usd print by: 2006/3/31 Tegnings nr. HP9TM601 HP9T Vare nummer Beskrivelse HP9T\HP9TM601 Antal 115 Indholdene: Køremotor, højre side PMMA9EEC TRANSAXLE HP6T TA R HP30169S HUB 50L HP10912S MOTOR BRACKET CUSHION Indholdene: Køremotor, venstre side PMMA9EEC TRANSAXLE HP6T TA L HP30169S HUB 50L HP10912S MOTOR BRACKET CUSHION Indholdene: Fordæk, flex TF09354U Indholdene: Forfælg NNM8*24C NYLON NUT, 5/16-24UNF WE10232C FLAT WASHER Φ10.2*23*1.8T HP NYLON REAR WHEEL CAP (M10) HR Φ9" ALUMINUM HUB HR INNER RIM Φ10" 1

11 HP9TM801: 1 of 1 currency:usd print by: 2006/3/31 Tegnings nr. HP9TM801 HP9T Vare nummer Beskrivelse HP9T\HP9TM801 Antal 121 Indholdene: Fodplade HP9TA801 FOOT REST SUPPORTS SFM1016D SET SCREW M10*16L SFM8-50D HEX SOCKET HEAD BOLT M8*50L BLACK SLM8*70D INNER HEXAGON SCREW M8*70L HALF THREAD, 1 BLACK SPM4-08D PHILIP SCRW M4*8L BLACK NNM8*PDD NYLON NUT M WE04080D FLAT WASHERΦ4*Φ8*1T BLACK WE08165Z FLAT WASHER Φ8.2*Φ16*1.5T WS08095C SPRING WASHER M8 BLACK HP90805S SPACER HP90821S FOOTPLATE HP90823S FOOTPLATE LOWER COVER HP90822S FOOTPLATE MAT 1

12 HP9TM901: 1 of 1 currency:usd print by: 2006/3/31 Tegnings nr. HP9TM901 HP9T Vare nummer Beskrivelse HP9T\HP9TM901 Antal 122 Indholdende: Beslag til anti-tip hjul, Højre HP9TA104 ANTI-TIPPER BRACKET R SHM8145S HEXAGON BOLT M8*110L SHM8*60C HEXAGON BOLT M8*60L SLM8*50D INNER HEXAGON SCREW M8*50L NNM8*PDD NYLON NUT M WE08164D FLAT WASHER Φ8*Φ16*1T BLACK P530205S NYLON NET CAP(M8) PD30508C INNER SEAL PF10607S SHOULDER SHAPE WASHER(20*5) HP ANTI-TIPPER SPRING Indholdende: Beslag til anti-tip hjul, Venstre HP9TA103 ANTI-TIPPER BRACKET L SHM8145S HEXAGON BOLT M8*110L SHM8*60C HEXAGON BOLT M8*60L SLM8*50D INNER HEXAGON SCREW M8*50L NNM8*PDD NYLON NUT M WE08164D FLAT WASHER Φ8*Φ16*1T BLACK P530205S NYLON NET CAP(M8) PD30508C INNER SEAL PF10607S SHOULDER SHAPE WASHER(20*5) HP ANTI-TIPPER SPRING Indholdende: Anti-tip hjul P4F09010 ANTI-TIPPER WHEEL BR6000ZZ BEARING 6000ZZ 2

REPARATIONS- VEJLEDNING NR. 8. 5 LED System carrier 2

REPARATIONS- VEJLEDNING NR. 8. 5 LED System carrier 2 REPARATIONS- VEJLEDNING NR. 8 5 LED System carrier 2 - 2 - version 2 Indholdsfortegnelse 1. Komponentplacering... 4 2. Nødvendigt specialværktøj... 5 2.1 Specialværktøj... 5 3. Vedligeholdelse... 6 3.1

Læs mere

Toorx Compact S. Brugermanual

Toorx Compact S. Brugermanual Toorx Compact S Brugermanual Vigtig information Dette løbebånd er designet og opbygget til hjemmebrug. Sikkerheds foranstaltninger: Selv om vi gør meget for at sikre at produktet er i høj kvalitet, kan

Læs mere

R99 DUAL MODE ROWER SAMLINGS VEJLEDNING. Indholdsfortegnelse. Introduktion. Tjekliste M5 M13 M14 M14 M13

R99 DUAL MODE ROWER SAMLINGS VEJLEDNING. Indholdsfortegnelse. Introduktion. Tjekliste M5 M13 M14 M14 M13 R99 DUAL MODE ROWER SAMLINGS VEJLEDNING Introduktion Indholdsfortegnelse Tillykke med dit køb af denne romaskine. Dette produkt er konstrueret og fremstillet til at opfylde behov og krav ved privat brug.

Læs mere

Pos Vare nr. / Part no. Qty Beskrivelse Description 1 861075 1 Chassis Chassis 2 861076 1 Flagholder Flagholder 3 861121 1 Møtrik M8 Nut M8 4 861122

Pos Vare nr. / Part no. Qty Beskrivelse Description 1 861075 1 Chassis Chassis 2 861076 1 Flagholder Flagholder 3 861121 1 Møtrik M8 Nut M8 4 861122 Chassis Chassis 1 861075 1 Chassis Chassis 2 861076 1 Flagholder Flagholder 3 861121 1 Møtrik M8 Nut M8 4 861122 4 Dæmper Cushion 5 861123 1 Bagagebærer Loading bracket 6 861124 4 Flangebolt M6 x 16 Flange

Læs mere

DANSK SAMLEVEJLEDNING PEAK FITNESS R9 ROMASKINE

DANSK SAMLEVEJLEDNING PEAK FITNESS R9 ROMASKINE DANSK SAMLEVEJLEDNING PEAK FITNESS R9 ROMASKINE R9 ROMASKINE INTRODUKTION: Dette produkt er designet til at blive brugt til hjemmebrug/familiebrug. Hvis produktet Ikke bruges ud fra forskrifterne vil garantien

Læs mere

POS QTY PARTNUMBER BESKRIVELSE DESCRIPTION REMSKIVE BELT PULLEY NOT 5MM SQ X 30MM SLOT 5MM SQ X 30MM SKRUE

POS QTY PARTNUMBER BESKRIVELSE DESCRIPTION REMSKIVE BELT PULLEY NOT 5MM SQ X 30MM SLOT 5MM SQ X 30MM SKRUE 1 2 539101176 REMSKIVE BELT PULLEY 2 2 539101177 NOT 5MM SQ X 30MM SLOT 5MM SQ X 30MM 3 4 539102717 SKRUE 5/16-18 X 5/8 SCREW 5/16-18 X 5/8 4 1 539103256 FJEDER SPRING 5 2 539101331 LÅSEMØTRIK 01-02-2013

Læs mere

Docubind TL350 EURO. Ersatzteilkatalog Spare parts catalogue Catalogue des pièces détachées Catálogo de peças

Docubind TL350 EURO. Ersatzteilkatalog Spare parts catalogue Catalogue des pièces détachées Catálogo de peças Docubind TL350 EURO Edition Serial No. Date Name 1 QJP0012- November 2004 GBC Portuguesa Ersatzteilkatalog Spare parts catalogue Catalogue des pièces détachées Catálogo de peças Version Product No. Docubind

Læs mere

REPARATIONS- VEJLEDNING NR 5. PCarrier

REPARATIONS- VEJLEDNING NR 5. PCarrier REPARATIONS- VEJLEDNING NR 5 PCarrier1 2013-2014 Indholdsfortegnelse 1. Komponentplacering... 3 2. Nødvendigt specialværktøj... 4 2.1 Specialværktøj... 4 3. Vedligeholdelse... 5 3.1 Motor 50275... 5 3.2

Læs mere

PEAK FITNESS CLIMBER INDOOR BIKE

PEAK FITNESS CLIMBER INDOOR BIKE PEAK FITNESS CLIMBER INDOOR BIKE Sikkerheds instruktioner Konsulter din læge før du starter et træningsprogram, for at modtage rådgivning for optimal træning. Advarsel: forkert / overdrevet træning, kan

Læs mere

Luftkompressor Art.nr. 85202052

Luftkompressor Art.nr. 85202052 Luftkompressor Art.nr. 85202052 EAN-nr: 5709133910167 Instruktions Manual LÆS VENLIGST VEJLEDNINGEN IGENNEM INDEN BRUG AF KOMPRESSOREN. INDHOLD 1 KORT BESKRIVELSE 2 2 OVERSIGT OVER VIGTIGSTE DELE 2 3 TEKNISKE

Læs mere

GH833 Sæt til direkte nedsænkning

GH833 Sæt til direkte nedsænkning Vejledning GH833 Sæt til direkte nedsænkning 311569B - Til installation af tårnbeslag. - Delnr. 287843 Vigtige sikkerhedsforskrifter Læs alle advarsler og vejledninger i denne brugerhåndbog. Gem disse

Læs mere

421 A/B. Model: 420 421 A 421 B. Stykliste Dansk

421 A/B. Model: 420 421 A 421 B. Stykliste Dansk Model: 420 421 A 421 B Stykliste Dansk Indholdsfortegnelse HÅNDTAGSDELE FRA FRA SERIENR. 325436 3 SOKKELDELE FRA SERIENR. 325436 6 TILBEHØR, OVERSIGT 10 TANK 12 FORSTØVER 14 TÆPPESKUM/BLÆSER 16 TÆPPESKUMDEL

Læs mere

M.HÅNDTAG 5 1 662045 START FJEDER RECOIL SPRING 6 1 111E40F-511-1 SNORHJUL START ROPE REEL M.HÅNDTAG

M.HÅNDTAG 5 1 662045 START FJEDER RECOIL SPRING 6 1 111E40F-511-1 SNORHJUL START ROPE REEL M.HÅNDTAG 1 1 11GB/T67M5X12 MASKINSKRUE 5X12 MACHINE SCREW 5X12 2 1 111E40F-511-2 SKIVE WASHER 3 1 111E40F-511-1 SNORHJUL START ROPE REEL 4 1 40-11330 STARTSNOR 4MM M.HÅNDTAG 7 1 40-11330 STARTSNOR 4MM M.HÅNDTAG

Læs mere

5332 re2. Reservedelsliste. VELA Hip Hop 300. Dato: 30-01-2009. VELA - DK-9200 Aalborg - Tlf.: +45 9634 7600 - Fax: +45 9818 7166 - www.vela.

5332 re2. Reservedelsliste. VELA Hip Hop 300. Dato: 30-01-2009. VELA - DK-9200 Aalborg - Tlf.: +45 9634 7600 - Fax: +45 9818 7166 - www.vela. re Reservedelsliste VELA Hip Hop 0 Dato: 000 VELA DK00 Aalborg Tlf.: + 00 Fax: + www.vela.dk re Reservedelsliste 0 0 0 0 Dato: 000 VELA DK00 Aalborg Tlf.: + 00 Fax: + www.vela.dk re Mark. 0 0 0 RESERVEDELE

Læs mere

POS QTY PARTNUMBER BESKRIVELSE DESCRIPTION

POS QTY PARTNUMBER BESKRIVELSE DESCRIPTION 1 10 MØTRIK RUSTFRI A M STAINLESS NUT M 2 2 20 SKRUE MX SCREW MX 1001 SKRUE MED INDV. -KT. CYL. MX12 1 12 REMSKIVE BELT PULLEY 1 1 KILEREM V-BELT 1 1 BAGPLADE REAR PLATE 010210 PLANSKIVE M FZ FACE PLATE

Læs mere

A B 7 C 0 29 1 2 5 7 29 6 1 4 9 0 4 5 27 1 12 9 22 16 16 21 2 26 20 11 2 1 9 15 24 2 17 17 19 2 1 1 125 25 125 10 125 4 5 E D 125 5 F 67 66 4 45 44 45 4 70 49 9 9 70 50 62 5 56 57 60 5 61 61 Model: Fusion

Læs mere

Elektrisk converter til støtteben. designet til brug på campingvogne og campere

Elektrisk converter til støtteben. designet til brug på campingvogne og campere Elektrisk converter til støtteben designet til brug på campingvogne og campere Betjening Med dette sæt konverteres de manuelt betjente støtteben til elektrisk drift. Motoren driver den eksisterende spindel

Læs mere

Illustration A. Plastic plate. Model 6003

Illustration A. Plastic plate. Model 6003 Illustration A Plastic plate 1 3 2 6 5 4 122 123 7 8 Model 6003 POS QTY PARTNUMBER BESKRIVELSE DESCRIPTION 1 1 30000069 GASKABEL THROTTLE CABLE 2 2 90100691 LÅSEMØTRIK 8.8 M6 FZ LOCKING NUT M6 FZ 3 2 410942

Læs mere

Brugsvejledning. Aqua Basic Bade- & Toiletstol

Brugsvejledning. Aqua Basic Bade- & Toiletstol Brugsvejledning Aqua Basic Bade- & Toiletstol 90F05 & 90F06, DK Rev. 24/06-2011 Brugsvejledning Aqua Basic Bade- & Toiletstol Indhold: Side: 1. Mærkning 2 2. Generelle informationer 2 3. Mål & Vægt 3 3.

Læs mere

M2 Mini. Bade/toiletstole beregnet til børn samt små voksne. HMN a/s

M2 Mini. Bade/toiletstole beregnet til børn samt små voksne. HMN a/s www.hmn.dk M2 Mini Bade/toiletstole beregnet til børn samt små voksne M2 Mini bade/toiletstole M2 Mini-modellerne er fleksible bade/toiletstole, der nemt kan indstilles i takt med at barnet vokser. M2

Læs mere

TROLLA Græsopsamler 120 cm

TROLLA Græsopsamler 120 cm TROLLA Græsopsamler 120 cm Artikel nr.: 12009 DK montagevejledning 2010/01 Kære kunde, Tillykke med dit nye Trolla produkt. Vi håber du vil få stor glæde af det. Kassen med dit nye Trolla produkt kan indeholde

Læs mere

* * * VIGTIGT * * * VIGTIGT * * * VIGTIGT * * *

* * * VIGTIGT * * * VIGTIGT * * * VIGTIGT * * * * * * VIGTIGT * * * VIGTIGT * * * VIGTIGT * * * Læs denne brugsanvisning grundigt før du anvender duovognen første gang og gem den for fremtidigt brug. Dit barn kan komme til skade, hvis du ikke følger

Læs mere

BasicTilt. Brugervejledning. Pro-C om fortaps- Broholmvej 9-5463 Harndrup Tlf: 70 23 50 10 - Fax: 70 23 50 12 - E-mail:info@procomfort.

BasicTilt. Brugervejledning. Pro-C om fortaps- Broholmvej 9-5463 Harndrup Tlf: 70 23 50 10 - Fax: 70 23 50 12 - E-mail:info@procomfort. BasicTilt Brugervejledning Pro-C om fortaps- Broholmvej 9-5463 Harndrup Tlf: 70 23 50 10 - Fax: 70 23 50 12 - E-mail:info@procomfortdk 1 Indholdsfortegnelse 1 Indledning/formål 2 Kørestolens dele 3 Kørestolens

Læs mere

Lille Viking. Brugervejledning. Etac a /s Parallelvej 1, 8751 Gedved Telefon 79 68 58 33 Fax 75 66 52 57 E-mail info@etac.dk Hjemmeside www.etac.

Lille Viking. Brugervejledning. Etac a /s Parallelvej 1, 8751 Gedved Telefon 79 68 58 33 Fax 75 66 52 57 E-mail info@etac.dk Hjemmeside www.etac. Lille Viking Brugervejledning Etac a /s Parallelvej 1, 8751 Gedved Telefon 79 68 58 33 Fax 75 66 52 57 E-mail info@etac.dk Hjemmeside www.etac.dk INDHOLDSFORTEGNELSE Indledning... 3 Betjeningsvejledning...

Læs mere

REPARATIONS- VEJLEDNING NR 1. PRO-MOVEC 200W og 250W System

REPARATIONS- VEJLEDNING NR 1. PRO-MOVEC 200W og 250W System REPARATIONS- VEJLEDNING NR 1 PRO-MOVEC 200W og 250W System 2008/2010 Indholdsfortegnelse 1. Komponentplacering... 3 2. Nødvendigt specialværktøj... 4 2.1 Specialværktøj 250W system... 4 2.2 Specialværktøj

Læs mere

Reservedelsliste. 9293re3. VELA Blues 200. VELA - DK-9200 Aalborg - Tlf.: +45 9634 7600 - Fax: +45 9818 7166 - www.vela.dk

Reservedelsliste. 9293re3. VELA Blues 200. VELA - DK-9200 Aalborg - Tlf.: +45 9634 7600 - Fax: +45 9818 7166 - www.vela.dk 99re VELA Blues 00 Ab identnr.: 0.00 (marts 00) 80 VELA DK900 Aalborg Tlf.: + 9 00 Fax: + 988 www.vela.dk 99re..8......8.....9.......9......................................9................0.....9.......8..0....0.....9......8....8..........0......0..............0......8....8...8.....8.....9..8.....8..8..........8...8...0.....8.....8.8..8....0..............8....8................8...........8..............................

Læs mere

ERMAX D2013. Mirrors

ERMAX D2013. Mirrors D03 Mirrors pejle TransportTeknik A/S Tel: +45 39 69 68 00 Fax: +45 39 66 0 30 sales@ermax.dk www.ermax.dk INDEX Sidespejle UNIVERSAL Rear view mirrors UNIVERSAL 6 Motorspejle UNIVERSAL Motorized mirrors

Læs mere

Brugervejledning Viktor/ Viktoria Power MPF

Brugervejledning Viktor/ Viktoria Power MPF Brugervejledning Viktor/ Viktoria Power MPF Jørn Iversen Rødekro ApS Hydevadvej 48 DK-6230 Rødekro Tlf: +45 74 66 92 42 iversen@ji.dk www.ji.dk Indholdsfortegnelse Værd at vide Side 4 Tillykke med din

Læs mere

Reservedelsliste. VELA Latin 400. Dato: VELA - DK-9200 Aalborg - Tlf.: Fax:

Reservedelsliste. VELA Latin 400. Dato: VELA - DK-9200 Aalborg - Tlf.: Fax: re VELA Latin 00 Dato: 0--00 00 VELA - DK-00 Aalborg - Tlf.: + 00 - Fax: + - www.vela.dk re 0 0 0..... Dato: 0--00 00 VELA - DK-00 Aalborg - Tlf.: + 00 - Fax: + - www.vela.dk re Mark. 0..... 0 0 Stk. 0

Læs mere

POS QTY PARTNUMBER BESKRIVELSE DESCRIPTION SKRUE MED INDV. 6-KT. M6X16 CYL.

POS QTY PARTNUMBER BESKRIVELSE DESCRIPTION SKRUE MED INDV. 6-KT. M6X16 CYL. 1 4 410022 SKRUE MED INDV. 6-KT. M6X16 CYL. 8 10 90102308 PLANSKIVE M5 WASHER 26 1 90100662 STÅLMØTRIK M8 8.8 FZB NUT M8 27 1 410333 BLÆSEHUS FLY WHEEL COVER 28 1 410334 GENNEMFØRING CABLE JACKET 29 1

Læs mere

Brugervejledning til. Pallas 2000

Brugervejledning til. Pallas 2000 Brugervejledning til Pallas 2000 ERGOLET A/S, TÅRNBORGVEJ 12 C, 4220 KORSØR TLF. 58 37 37 20 Version 4 05.10.07 SAMLEANVISNING Der anvendes to 17 mm fastnøgler el.lign. ved monteringen. 1. Den vertikale

Læs mere

Industrivej 3-9 DK-9460 Brovst Tlf.: 98 23 60 88 Fax: 98 23 61 44. Manual SCANTOOL 1065 COMBI

Industrivej 3-9 DK-9460 Brovst Tlf.: 98 23 60 88 Fax: 98 23 61 44. Manual SCANTOOL 1065 COMBI Industrivej 3-9 DK-9460 Brovst Tlf.: 98 23 60 88 Fax: 98 23 61 44 Manual SCANTOOL 1065 COMBI EF-overensstemmelseserklæring SCANTOOL A/S Industrivej 3-9 9460 Brovst Danmark www.scantool.dk Tlf: 98 23 60

Læs mere

Basic Vandret. Brugervejledning. Pro C o m fort Aps - Broholmvej 9-5463 Harndrup Tlf: 70 23 50 10 - Fax: 70 23 50 12 - E-mail:info@procomfort.

Basic Vandret. Brugervejledning. Pro C o m fort Aps - Broholmvej 9-5463 Harndrup Tlf: 70 23 50 10 - Fax: 70 23 50 12 - E-mail:info@procomfort. Basic Vandret Brugervejledning Pro C o m fort Aps - Broholmvej 9-5463 Harndrup Tlf: 70 23 50 10 - Fax: 70 23 50 12 - E-mail:info@procomfort.dk Indholdsfortegnelse 1. Indledning/formål 2. Kørestolens dele

Læs mere

Af- og påmontering af ruderamme

Af- og påmontering af ruderamme Af- og påmontering af ruderamme Page 1 of 1 Af- og påmontering af ruderamme Afmontering Kør ruden ned indtil anslag. Afmonter dørbeklædningen Reparationsgruppe70. Løsn isoleringsmåtten -1- i det øverste

Læs mere

det glæder os, at du har valgt et Reebok produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med

det glæder os, at du har valgt et Reebok produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med i rower s DK Kære Kunde, det glæder os, at du har valgt et Reebok produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet efter den europæiske Norm EN 957-1/5. Før du

Læs mere

AUDI A3 8P RETROFIT. Eftermontering af RS3 Læder. http://lightnings.dk/rs3leather.html

AUDI A3 8P RETROFIT. Eftermontering af RS3 Læder. http://lightnings.dk/rs3leather.html AUDI A3 8P RETROFIT Eftermontering af RS3 Læder http://lightnings.dk/rs3leather.html Trekanter Armlæn i fordøre Armlæn i bagdøre Midterarmlæn Gearknop Håndbremse Trekanter 1. Træk læderet ved gearstangen

Læs mere

Activa Brugervejledning

Activa Brugervejledning Activa Brugervejledning Pro-C om fort - Broholmvej 9-5463 Harndrup Tlf: 70 23 50 10 - Fax: 70 23 50 12 - E-mail: info@procomfort.dk Indholdsfortegnelse 1. Indledning/formål 2. Kørestolens dele 3. Kørestolens

Læs mere

Introduktion side 3. Før du kører ud på din første tur side 4. Brugervejledning side 5. Justering af sadelhøjde side 7. Justering af kæde side 7

Introduktion side 3. Før du kører ud på din første tur side 4. Brugervejledning side 5. Justering af sadelhøjde side 7. Justering af kæde side 7 Indholdsfortegnelse 1 Introduktion side 3 Før du kører ud på din første tur side 4 Brugervejledning side 5 Justering af sadelhøjde side 7 Justering af kæde side 7 Justering af styrhøjde side 8 Justering

Læs mere

Brugervejledning Viki, Vik, Viktor & Viktoria

Brugervejledning Viki, Vik, Viktor & Viktoria Brugervejledning Viki, Vik, Viktor & Viktoria Jørn Iversen Rødekro ApS Hydevadvej 48 DK-6230 Rødekro Tlf: +45 74 66 92 42 iversen@ji.dk www.ji.dk Indholdsfortegnelse Værd at vide Side 4 Inden første cykeltur

Læs mere

Reparationsvejledning Nr. R1 PRO-MOVEC Electric. MTB /downtube batteri

Reparationsvejledning Nr. R1 PRO-MOVEC Electric. MTB /downtube batteri Reparationsvejledning Nr. R1 PRO-MOVEC Electric MTB /downtube batteri Indholdsfortegnelse 1. Komponentplacering... 3 2. Nødvendigt specialværktøj... 4 2.1 Specialværktøj... 4 3. Vedligeholdelse... 5 3.1

Læs mere

GERNI POSEIDON 5 PA. Model: GERNI POSEIDON 5-30 PA GERNI POSEIDON 5-56 PAXT. Stykliste Dansk

GERNI POSEIDON 5 PA. Model: GERNI POSEIDON 5-30 PA GERNI POSEIDON 5-56 PAXT. Stykliste Dansk Model: GERNI POSEIDON 5-30 PA GERNI POSEIDON 5-56 PAXT Stykliste Dansk Indholdsfortegnelse Overview 3 Electric box 6 Motor pump 8 Cylinder head 10 Unloader PA 12 Default accessories 14 ANBEFALEDE RESERVEDELE

Læs mere

Brugervejledning Viktoria/Viktor Power MPF

Brugervejledning Viktoria/Viktor Power MPF Brugervejledning Viktoria/Viktor Power MPF Jørn Iversen Rødekro ApS Hydevadvej 48 DK-6230 Rødekro Tlf: +45 74 66 92 42 iversen@ji.dk www.ji.dk Indholdsfortegnelse Værd at vide... 3 Inden du cykler første

Læs mere

Installation af RNS-E samt Fartpilot og Kørecomputer i A4 B6 & B7

Installation af RNS-E samt Fartpilot og Kørecomputer i A4 B6 & B7 Installation af RNS-E samt Fartpilot og Kørecomputer i A4 B6 & B7 Før du går i gang skal du have anskaffet en del reservedele. Navigation RNS-E ( incl. DVD, GPS antenne ) 7500,- Doppeldin ramme 8E0 858

Læs mere

Titan XR950 Romaskine. Manual

Titan XR950 Romaskine. Manual Titan XR950 Romaskine Manual Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet efter den europæiske norm EN 957.

Læs mere

Brugervejledning Viktoria/Viktor Power MPF

Brugervejledning Viktoria/Viktor Power MPF Brugervejledning Viktoria/Viktor Power MPF Jørn Iversen Rødekro ApS Hydevadvej 48 DK-6230 Rødekro Tlf: +45 74 66 92 42 iversen@ji.dk www.ji.dk Indholdsfortegnelse Værd at vide... 3 Inden du cykler første

Læs mere

Surrings- & Dockingkit

Surrings- & Dockingkit MONTERINGSMANUAL Surrings- & Dockingkit DK PASSER TIL: VELA Blues 100, 210, 300 & 1100 Manual. nr. 105900 INDHOLDSFORTEGNELSE 1.0. INDLEDNING 3 1.1. SIKKERHED 4 1.2. REKLAMATIONSRET 5 1.3. UDPAKNING AF

Læs mere

Set forfra: 1. Teleskophåndtag 2. Håndtag 3. Frakoblingsstopknap 4. Søjle 5. Glidedel til batteri. 6. Krog 7. Fastspændingsskrue til ring 8.

Set forfra: 1. Teleskophåndtag 2. Håndtag 3. Frakoblingsstopknap 4. Søjle 5. Glidedel til batteri. 6. Krog 7. Fastspændingsskrue til ring 8. DK... Light Drive Light Drive er en monterbar strømforsyningsenhed, som omdanner din manuelle kørestol til en elektrisk letvægtskørestol. Den er designet til hjælpe dig med at komme omkring indendørs,

Læs mere

Montage bjælkeklipper BM 5001R Art. No. 112870. Assembly scythe mower BM 5001R Art. No. 112870

Montage bjælkeklipper BM 5001R Art. No. 112870. Assembly scythe mower BM 5001R Art. No. 112870 Montage bjælkeklipper BM 5001R Art. No. 112870 Assembly scythe mower BM 5001R Art. No. 112870 Løsdele pose pakket, afdækninger, skaftkonsol, skaft højre og venstre. Lose parts plastic bag, covers, handle

Læs mere

Monterings og brugervejledning Portautomatik K 19 samt tilbehør www.nordiskportimport.com 50 250 260

Monterings og brugervejledning Portautomatik K 19 samt tilbehør www.nordiskportimport.com 50 250 260 Monterings og brugervejledning Portautomatik K 19 samt tilbehør www.nordiskportimport.com 50 250 260 Montering af Automatik K19 Klargøring af stangtrækket: Anbring stangen på et par bukke og monter Det

Læs mere

DK..... Light Assist

DK..... Light Assist DK... Light Assist Light Assist er en flytbar motor til hjælp for assisterende personer, der skubber en manuel kørestol. Dens rolle er at gøre dagligdagens kørsel på fortove, gader og stier lettere. Den

Læs mere

BRUGER MANUAL PEAK FITNESS SPRINT PEAK FITNESS SPRINT PRO INDOOR BIKE

BRUGER MANUAL PEAK FITNESS SPRINT PEAK FITNESS SPRINT PRO INDOOR BIKE BRUGER MANUAL PEAK FITNESS SPRINT PEAK FITNESS SPRINT PRO INDOOR BIKE Indholdsfortegnelse Samling. 3-4 Split tegning.. 5 Reservedels liste. 6 Brugervejledning.. 7 Vedligeholdelses skema (Center-brug).

Læs mere

D K. m o n t e r i n g s m a n u a l S u r r i n g s - & D o c k i n g k i t t i l v e l a b l u e s w w w. v e l a.

D K. m o n t e r i n g s m a n u a l S u r r i n g s - & D o c k i n g k i t t i l v e l a b l u e s w w w. v e l a. D K m o n t e r i n g s m a n u a l S u r r i n g s - & D o c k i n g k i t t i l v e l a b l u e s 1 0 0-2 0 0-3 0 0 w w w. v e l a. E U INdHOLDSFORTEGNELSE 1. krav til el-kørestolen............................................

Læs mere

B2.5 bike. USER MANUAL Reebok-B2.5 bike-2010080510

B2.5 bike. USER MANUAL Reebok-B2.5 bike-2010080510 DK B2.5 bike USER MANUAL Reebok-B2.5 bike-2010080510 Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Reebok Fitness produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet

Læs mere

VELA Tango 100, 100EL, 200 & 200EL BRUGERMANUAL VARIANT: Manual. nr. 105015. VELA Tango 200El. Artrodese VELA Tango 100 VELA Tango 200

VELA Tango 100, 100EL, 200 & 200EL BRUGERMANUAL VARIANT: Manual. nr. 105015. VELA Tango 200El. Artrodese VELA Tango 100 VELA Tango 200 BRUGERMANUAL DK Tango VARIANT: 100, 100EL, 200 & 200EL Manual. nr. 105015 Tango 100 Artrodese Tango 100 Tango 200 Tango 100El Tango El Ståstøtte Tango 200El INDHOLDSFORTEGNELSE 1.0. INDLEDNING 3 1.1. SIKKERHED

Læs mere

C2.5 cross trainer. USER MANUAL Reebok-C2.5-20110805

C2.5 cross trainer. USER MANUAL Reebok-C2.5-20110805 DK C2.5 cross trainer USER MANUAL Reebok-C2.5-20110805 Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Reebok Fitness produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet

Læs mere

Brugsanvisning for TA. Mobil bade/toiletløfter m/el-løft

Brugsanvisning for TA. Mobil bade/toiletløfter m/el-løft Brugsanvisning for TA. Mobil bade/toiletløfter m/el-løft Advarsel: For at sikre korrekt brug af TA. bade/toiletløfter skal denne brugsanvisning læses grundigt før brug. Der skal rettes opmærksomhed specielt

Læs mere

BRUGERMANUAL OG MONTERINGSVEJLEDNING

BRUGERMANUAL OG MONTERINGSVEJLEDNING BRUGERMANUAL OG MONTERINGSVEJLEDNING Indhold 1. Produktinformation... 2 2. Indhold... 2 3. Anvendelse... 2 4. Funktion... 2 5. Garanti... 2 6. Specifikationer og dimensioner... 3 7. Installation... 4 8.

Læs mere

SCANTOOL SB 30/35 og SB 40

SCANTOOL SB 30/35 og SB 40 Industrivej 3-9 DK-9460 Brovst Tlf.: 98 23 60 88 Fax: 98 23 61 44 Manual SCANTOOL SB 30/35 og SB 40 Søjleboremaskine EU overensstemmelseserklæring SCANTOOL A/S Industrivej 3-9 9460 Brovst www.scantool-group.dk

Læs mere

medemagruppen P9-0291-Q ver. 1.0.0 - april 2011 Brugervejledning G90T og G90A

medemagruppen P9-0291-Q ver. 1.0.0 - april 2011 Brugervejledning G90T og G90A medemagruppen P9-0291-Q ver. 1.0.0 - april 2011 DK Brugervejledning G90T og G90A Medema Danmark A/S Enggårdvej 7 Snejbjerg 7400 Herning Telefon: 70 10 17 55 Telefax: 97 18 88 5 Quick guide P9-0291-Q 2

Læs mere

SER VICE VEJ LED NING

SER VICE VEJ LED NING MEKANIK SER VICE VEJ LED NING Version 1.03 FORORD. Denne servicevejledning er udarbejdet for de mekaniske dele omkring Roltec Vision plus. Vejledningen indeholder også informationer om, hvordan man får

Læs mere

Reservedelstegning på Motor findes under kategorien Motorer. Sparepartsdrawing for engine is placed in the category Motorer

Reservedelstegning på Motor findes under kategorien Motorer. Sparepartsdrawing for engine is placed in the category Motorer Reservedelstegning på Motor findes under kategorien Motorer Sparepartsdrawing for engine is placed in the category Motorer Model Texas King 150 ATV Frame assy Pos Vare nr. / Part no. Qty Beskrivelse Description

Læs mere

Guide montering af og fejlfinding på ledningsnettet på Yamaha FS1-DX med tændingslås ved styret.

Guide montering af og fejlfinding på ledningsnettet på Yamaha FS1-DX med tændingslås ved styret. Guide montering af og fejlfinding på ledningsnettet på Yamaha FS1-DX med tændingslås ved styret. Denne guide omfatter også montering af omdrejnings tæller. Lednings nette på en Yamaha FS1 har grundlæggende

Læs mere

Kelvin. En unik kørestol til de individuelle løsninger. Denne brugsvejledning giver vigtig instruktion i sikker brug af Kelvin kørestol.

Kelvin. En unik kørestol til de individuelle løsninger. Denne brugsvejledning giver vigtig instruktion i sikker brug af Kelvin kørestol. Kelvin En unik kørestol til de individuelle løsninger Denne brugsvejledning giver vigtig instruktion i sikker brug af Kelvin kørestol. efter Læs venligst denne manual og brug kun Kelvin stolen grundigt

Læs mere

VELA Hip Hop 200 SiiS Größe 1

VELA Hip Hop 200 SiiS Größe 1 0 re VELA Hip Hop 00 SiiS Größe Dato: 0-0-00 00_re VELA - DK-00 Aalborg - Tlf.: + 00 - Fax: + - www.vela.dk 0 re ( pcs) ( pcs) ( pcs) ( pcs) 0 ( pcs) ( pcs) 0 Dato: 0-0-00 00_re VELA - DK-00 Aalborg -

Læs mere

Actuator med indbygget endestop switche. Håndbetjening med aktiv aktivering - kabel/ trådløs.

Actuator med indbygget endestop switche. Håndbetjening med aktiv aktivering - kabel/ trådløs. SPACE LIFT Monteringsvejledning. Indledning: Fast mål fra overkant beslag til topbom, og vinkelret fra bagbeklædning til centrum sideflange, er 750 mm. Centrum sideflange er lig laveste højde for bøjlestang.

Læs mere

Jørn Iversen Rødekro Aps. Hydevadvej 48 Hydevad DK-6230 Rødekro Tel.: +45 74669242 Fax.: +45 74669294 e-mail.: iversen@ji.dk Web.: www.ji.

Jørn Iversen Rødekro Aps. Hydevadvej 48 Hydevad DK-6230 Rødekro Tel.: +45 74669242 Fax.: +45 74669294 e-mail.: iversen@ji.dk Web.: www.ji. 0 1 Indholdsfortegnelse. Brugsanvisning side 2 Brugervejledning side 3 Tilpasning af cyklen side 4 Din første tur side 4 Justering af sæde side 5 Justering af sædehøjde side 6 Indstilling af ryglæn side

Læs mere

DEUTSCH. Silent 41 8211-3453-03

DEUTSCH. Silent 41 8211-3453-03 DEUTSCH D Silent 41 8211-3453-03 S SVENSKA R 1 1 R O P 2 2 3 L M M L 3 5 I J K 4 4 K J I N 1. 2 230 V 2 2. 3. 4 SVENSKA S ABC 4. 5. 6. 7. 8. 9. 36 mm 19 mm 10. 11. 5 DK DANSK SYMBOLER Maskinen er udstyret

Læs mere

M2 Tip. Bade/toiletstole med tip funktion hydraulisk eller elektrisk. HMN a/s

M2 Tip. Bade/toiletstole med tip funktion hydraulisk eller elektrisk. HMN a/s M2 Tip Bade/toiletstole med tip funktion hydraulisk eller elektrisk M2 Tip bade/toiletstole Giv ældre og handicappede en bedre og mere værdig pleje med M2 Tip bade/toiletstole. M2 Gas-Tip Standard sæde:

Læs mere

Palleløfter Højtløfter

Palleløfter Højtløfter Brugsanvisning Varenr.: 9041928 Palleløfter Højtløfter Sdr. Ringvej 1-6600 Vejen - Tlf. 70 21 26 26 - Fax 70 21 26 30 www.p-lindberg.dk Palleløfter højtløfter Varenummer: 9041928 Beskrivelse: Manuel palleløfter

Læs mere

V. Brøndum A/S. RONDA 200H GreenTech 1100 W

V. Brøndum A/S. RONDA 200H GreenTech 1100 W V. Brøndum A/S RONDA 200H GreenTech 1100 W A0.80.1007 07-2012 1 Reservedelsliste Motortop Spare Parts List Motor Top Ersatzteilliste - Motorkopf 2 Reservedelsliste Motortop Spare Parts List Motor Top Ersatzteilliste

Læs mere

Til lykke med din nye LapTimer 5001C

Til lykke med din nye LapTimer 5001C 1 Producent: UNIPRO RACING SYSTEMS ApS VIBORG HOVEDVEJ 24 DK-7100 VEJLE, DANMARK TEL. +45 7585 1182 FAX +45 7585 1782 BRUGSANVISNING - LapTimer 5001C Til lykke med din nye LapTimer 5001C For at sikre dig

Læs mere

Brugsanvisning for følgende modeller

Brugsanvisning for følgende modeller Brugsanvisning for følgende modeller System 10 / 153 System 10 / 107 Type 12 Type 14 Side 1 af 24 Indholdsfortegnelse INDHOLDSFORTEGNELSE 2 INDLEDNING. 3 1. PRODUKTIDENTIFIKATION 4 2. SIKKERHEDSFORANSTALTNINGER

Læs mere

Samlevejledning til byg-selv drone

Samlevejledning til byg-selv drone Samlevejledning til byg-selv drone Dette er samlevejledningen. Hvert skridt indledes med en beskrivelse af de nødvendige komponenter, efterfulgt af en generel beskrivelse og et billede. Indhold SDU s byg-selv-drone

Læs mere

SkyVision Linear Installation manual, comfort _0216, Comfort, Item no Version 02/16

SkyVision Linear Installation manual, comfort _0216, Comfort, Item no Version 02/16 SkyVision Linear Installation manual, comfort 5.6.07_06, Comfort, Item no. 0606 Version 0/6 Installation Manual VITRAL SkyVision Linear Comfort Trækarme skal altid opbevares tørt/ Wooden upstands must

Læs mere

Brugsanvisning. Flishugger, 13 HK benzin Varenr.: 90 35 973. Sdr. Ringvej 1 I 6600 Vejen I Tlf. 70 21 26 26 I Fax 70 21 26 30 I www.p-lindberg.

Brugsanvisning. Flishugger, 13 HK benzin Varenr.: 90 35 973. Sdr. Ringvej 1 I 6600 Vejen I Tlf. 70 21 26 26 I Fax 70 21 26 30 I www.p-lindberg. Brugsanvisning Flishugger, 13 HK benzin Varenr.: 90 35 973 Sdr. Ringvej 1 I 6600 Vejen I Tlf. 70 21 26 26 I Fax 70 21 26 30 I www.p-lindberg.dk Tillykke med dit produkt fra P. Lindberg! Inden installering

Læs mere

BRUGERMANUAL. Joy Sport Concept Air Power

BRUGERMANUAL. Joy Sport Concept Air Power BRUGERMANUAL Joy Sport Concept Air Power Kære kunde Tak fordi du har valgt et af vores produkter. Vi håber, du får masser af glæde af din træning. Sørg venligst for at gennemlæse denne brugermanual omhyggeligt.

Læs mere

GSM ALARM CAMPING. Brugervejledning dansk. Telefon 52625200 Hverdage kl. 10-16. mail@gsmteknik.dk www.gsmteknik.dk. Version 2. Side.

GSM ALARM CAMPING. Brugervejledning dansk. Telefon 52625200 Hverdage kl. 10-16. mail@gsmteknik.dk www.gsmteknik.dk. Version 2. Side. GSM ALARM CAMPING Telefon 52625200 Hverdage kl. 10-16 mail@gsmteknik.dk www.gsmteknik.dk Brugervejledning dansk Version 2 Side 12 Side Introduktion Denne GSM alarm er beregnet til at lave en simpel og

Læs mere

Bruger Vejledning. Vektor300 TREADMILL. MODEL NUMBER: Vektor300. Max anbefalet brugervægt: 110kgs. SERIENUMMER (findes på rammen):

Bruger Vejledning. Vektor300 TREADMILL. MODEL NUMBER: Vektor300. Max anbefalet brugervægt: 110kgs. SERIENUMMER (findes på rammen): Bruger Vejledning Vektor300 TREADMILL MODEL NUMBER: Vektor300 Max anbefalet brugervægt: 110kgs. SERIENUMMER (findes på rammen): 2 Forholdsregler Venligst påsæt din kvittering på denne side. Skriv gerne

Læs mere

Karma 848 el-scooter. Hvis man skal køre langt og ønsker en komfortabel køreoplevelse på 4 hjul. Tekniske specifikationer:

Karma 848 el-scooter. Hvis man skal køre langt og ønsker en komfortabel køreoplevelse på 4 hjul. Tekniske specifikationer: Karma 848 el-scooter Hvis man skal køre langt og ønsker en komfortabel køreoplevelse på 4 hjul. Fuldt affejdret Programmerbar hastighed etc. Lys, blinklys, stoplys, katastrofeblink Lastevægt max. 180 kg

Læs mere

BRUGSVEJLEDNING Kunz Rough Cut Brakpudser MR 55B

BRUGSVEJLEDNING Kunz Rough Cut Brakpudser MR 55B BRUGSVEJLEDNING Kunz Rough Cut Brakpudser MR 55B Kunz Rough Cut Brakpudser MR 55B fremstilles af Kunz Engineering Inc. Mendota, IL 61342 USA Og distribueres i EU af Rødkilde ATV Rødkilde Gods Rødkildevej

Læs mere

Mnteringsanvisninger til modellerne:

Mnteringsanvisninger til modellerne: Mnteringsanvisninger til modellerne: 96899930/LZ5C Udstyret med et af de følgende klippedæk: 968999343 TRD5 Tunnel Ram Deck, 968999344 TRD6 Tunnel Ram Deck, 968999348 CD5 Combi Deck, 968999349 CD6 Combi

Læs mere

REEBOK ICE RUN Løbebånd

REEBOK ICE RUN Løbebånd REEBOK ICE RUN Løbebånd Brugsanvisning REEBOK-ICE Løbebånd -2009 Kære kunde, Tak fordi du har valgt vores Reebok Løbebånd. Dette kvalitetsprodukt er designet til brug i dit hjem, og er blevet testet og

Læs mere

Premier Bike Brugermanual

Premier Bike Brugermanual Premier Bike Brugermanual 1 Brugermanual Reebok Premier Bike Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Reebok Fitness produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er

Læs mere

Brugervejledning Jørn, Line & Rasmus

Brugervejledning Jørn, Line & Rasmus Brugervejledning Jørn, Line & Rasmus Jørn Iversen Rødekro ApS Hydevadvej 48 DK-6230 Rødekro Tlf: +45 74 66 92 42 iversen@ji.dk www.ji.dk Indholdsfortegnelse Bemærk Introduktion Vedligeholdese Inden første

Læs mere

Af- og påmontering, spænding af tandrem

Af- og påmontering, spænding af tandrem Side 1 af 8 Af- og påmontering, spænding af tandrem Nødvendigt specialværktøj, nødvendige kontrol- og måleapparater samt hjælpemidler t Dorn til dieselindsprøjtningspumpe -3359- t Specialværktøj -3387-

Læs mere

SERVICEKURSUS 2014. C. Reinhardt as

SERVICEKURSUS 2014. C. Reinhardt as SERVICEKURSUS 2014 C. Reinhardt as Elektrisk system TMM4 Sensor DP06 DP07 V.1 erstattes af V.3 DP03 DP16 DP10 V.2 V.3 Display Indstilling af motor support i procent: Tænd for display på tænd knap. Hold

Læs mere

VIGTIGT! VED OPLADNING; TÆND IKKE FOR STRØMMEN PÅ STIKKONTAKTEN FØR LADEREN ER SAT TIL STOLEN. VED FØRSTE OPLADNING SKAL BATTERIET OPLADES I 24 TIMER.

VIGTIGT! VED OPLADNING; TÆND IKKE FOR STRØMMEN PÅ STIKKONTAKTEN FØR LADEREN ER SAT TIL STOLEN. VED FØRSTE OPLADNING SKAL BATTERIET OPLADES I 24 TIMER. VIGTIGT! VED OPLADNING; TÆND IKKE FOR STRØMMEN PÅ STIKKONTAKTEN FØR LADEREN ER SAT TIL STOLEN. VED FØRSTE OPLADNING SKAL BATTERIET OPLADES I 24 TIMER. NÅR BATTERIET ER VED AT VÆRE AFLADET KOMMER DER EN

Læs mere

Visit our homepage for: Personal Training Plans

Visit our homepage for: Personal Training Plans DK D crosstrainer C5.1e Visit our homepage for: Personal Training Plans Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Reebok Fitness produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet

Læs mere

REV-12401- Reebok Fusion Romaskine Bruger manual DK.

REV-12401- Reebok Fusion Romaskine Bruger manual DK. REV-12401- Reebok Fusion Romaskine Bruger manual DK. Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Reebok Fitness produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet

Læs mere

Samlevejledning Mountain Bike

Samlevejledning Mountain Bike Samlevejledning I. Udpakning af kassen 4 II. Klargøring af forhjul 4 III. Montering af forhjulet 5 IV. Fastsættelse af forhjulet i forgaflen 9 V. Justering af styret 10 VI. Tilpasning af sadlen 10 VII.

Læs mere

Betjeningsvejledning. meywalk 4 Model Medium og Large. meyland smith. mobility and more

Betjeningsvejledning. meywalk 4 Model Medium og Large. meyland smith. mobility and more Betjeningsvejledning meywalk 4 Model Medium og Large meyland smith mobility and more 2 Indhold Kære kunde! Denne betjeningsvejledning indeholder information om, hvordan Meywalk 4 samles og indstilles,

Læs mere

BRUGSANVISNING TIL LØBEBÅND CF-2210

BRUGSANVISNING TIL LØBEBÅND CF-2210 BRUGSANVISNING TIL LØBEBÅND CF-2210 Ver 1.0 09/05/05 0 Indhold Side Tak 2 Generelle sikkerhedsinstrukser 3 Særlige sikkerhedsforanstaltninger 4 Samling 5 Udpakning og samling 6 Samlediagram (1) 7 Liste

Læs mere

Optima. Brugervejledning. Pro C om fort Aps - Broholmvej 9-5463 Harndrup Tlf: 70 23 50 10 - Fax: 70 23 50 12 - E-mail:info@procomfort.

Optima. Brugervejledning. Pro C om fort Aps - Broholmvej 9-5463 Harndrup Tlf: 70 23 50 10 - Fax: 70 23 50 12 - E-mail:info@procomfort. Optima Brugervejledning Pro C om fort Aps - Broholmvej 9-5463 Harndrup Tlf: 70 23 50 10 - Fax: 70 23 50 12 - E-mail:info@procomfortdk 1 Indholdsfortegnelse 1 Indledning/formål 2 Kørestolens dele 3 Kørestolens

Læs mere

Model TD420 / E Krumtap og svinghjul Crankshaft and flywheel

Model TD420 / E Krumtap og svinghjul Crankshaft and flywheel Model TD420 / E Krumtap og svinghjul Crankshaft and flywheel 1 730134 2 Kugleleje 6202/P5 Ball bearing 6202/P5 2 730135 1 Balanceaksel Balance shaft 3 730136 2 Feder Key 4 730137 1 Gear Gear 5 730138 1

Læs mere

VELA Hip Hop 210 SIIS High

VELA Hip Hop 210 SIIS High 0 re VELA Hip Hop 0 SIIS High Dato: 0-0-00 0_re VELA - DK-00 Aalborg - Tlf.: + 00 - Fax: + - www.vela.dk 0 re 0 0 Dato: 0-0-00 0_re VELA - DK-00 Aalborg - Tlf.: + 00 - Fax: + - www.vela.dk 0 re 0 0 Stk.

Læs mere

TG500 Cylinder block assembly

TG500 Cylinder block assembly Model TG500 Cylinder block assembly 1 290250 1 Short block Cylinder block 2 290251 2 Bolt for olie aftapning Drain plug 3 290252 2 Pakning for olie aftapning Gasket for drain plug 4 290253 2 Pakdåse Oil

Læs mere

9200re5. Reservedelsliste. VELA Mobile Maxi. Ab identnr.: VELA - DK-9200 Aalborg - Tlf.: +45 9634 7600 - Fax: +45 9818 7166 - www.vela.

9200re5. Reservedelsliste. VELA Mobile Maxi. Ab identnr.: VELA - DK-9200 Aalborg - Tlf.: +45 9634 7600 - Fax: +45 9818 7166 - www.vela. 900re5 VELA Mobile Maxi VELA DK900 Aalborg Tlf.: +45 964 600 Fax: +45 988 66 www.vela.dk 4060 900re5.4.5....5.5....9.0.6.8..8.4.0..4..6..0.6..9.8..6..0...0..9.4..5..9.5.9..8..4.....9.. VELA DK900 Aalborg

Læs mere

BRUGERMANUAL FOR MODEL MRT 1432 MRT 1542 MRT 1635 MRT 1742 MRT 1850 MRT 2150 MRT 2540

BRUGERMANUAL FOR MODEL MRT 1432 MRT 1542 MRT 1635 MRT 1742 MRT 1850 MRT 2150 MRT 2540 BRUGERMANUAL FOR MODEL MRT 1432 MRT 1542 MRT 1635 MRT 1742 MRT 1850 MRT 2150 MRT 2540 Denne manual Denne manual tilhører. og skal opbevares hos/ved.. Firma Serienummer.. Købsdato Garanti udløbsdato. Leverandør.

Læs mere

Brugervejledning Vik/Viktoria/Viktor Power MPF

Brugervejledning Vik/Viktoria/Viktor Power MPF Brugervejledning Vik/Viktoria/Viktor Power MPF Jørn Iversen Rødekro ApS Hydevadvej 48 DK-6230 Rødekro Tlf: +45 74 66 92 42 iversen@ji.dk www.ji.dk Indholdsfortegnelse Værd at vide... 3 Inden du cykler

Læs mere

Servicemappe. C.Reinhardt as

Servicemappe. C.Reinhardt as Servicemappe C.Reinhardt as 1 Indhold Komponenter 3 Batteri hvilespænding 10 Kontrol før aflevering 11 Serviceskema 12 Fejlsøgningsskema 14 Dynamic Controller 16 PG Solo Controller 22 PG S-Drive Controller

Læs mere