malerier antikviteter auktion 770 kl. 18 udsøgte danske malerier ældre udenlandske malerier kl. 18 udsøgte danske malerier

Download "malerier antikviteter auktion 770 kl. 18 udsøgte danske malerier 1-120 ældre udenlandske malerier 121-321 kl. 18 udsøgte danske malerier 322-430"

2 antikviteter malerier tirsdag onsdag torsdag 17. april kl. 18 udsøgte danske malerier april kl. 13 ikoner og ældre udenlandske malerier kl. 18 udsøgte danske malerier april kl. 13 malerier, tegninger og grafik antikviteter torsdag 19. april kl. 15 sølv, porcelæn, fajance og glas mandag 23. april kl. 13 møbler, bronzer og skulpturer tirsdag onsdag torsdag 24. april kl. 13 møbler, bronzer og ure april kl. 13 smykker og armbåndsure kl. 18 udsøgte vine, separat katalog 26. april kl. 13 orientalsk kunstindustri kl. 14 orientalske tæpper auktion 770

3 antikviteter kunstindustri og smykker fra antikken til vore dage auktion april 2007 eftersyn onsdag 11. april kl torsdag 12. april kl fredag 13. april kl lørdag 14. april kl søndag 15. april kl mandag 16. april kl Bredgade 33 DK-1260 København K Tel Fax bredgade@bruun-rasmussen.dk

4 antique fine art tuesday 17 april 6 pm selected danish paintings wednesday 18 april 1 pm icons and old master paintings pm selected danish paintings thursday antique thursday monday tuesday 19 april 1 pm paintings, drawings and prints april 3 pm silver, ceramics and glass april 1 pm furniture and sculptures april 1 pm furniture, bronzes and clocks wednesday 25 april 1 pm jewellery and watches pm selected wines, separate catalogue thursday 26 april 1 pm oriental works of art pm oriental carpets auction 770

5 antique furniture, silver and jewellery from ancient days up to the present auction april 2007 preview wednesday 11 april 3 pm - 6 pm thursday 12 april 10 am - 5 pm friday 13 april 10 am - 5 pm saturday 14 april 11 am - 4 pm sunday 15 april 11 am - 4 pm monday 16 april 10 am - 5 pm Bredgade 33 DK-1260 Copenhagen K Tel Fax bredgade@bruun-rasmussen.dk

6 afdelingen for varia afdelingsleder: Ralph Lexner katalogisering: sølv Sabrina Ulrich Vinther keramik og orientalsk Charlotte Hviid smykker og armbåndsure Kirstine Lind smykker og armbåndsure Heidi Schophuus Jensen afdelingen for møbler, bronzer og tæpper afdelingsleder: møbler og ure Thomas Lembourn katalogisering: møbler og bronzer Anders Fredsted møbler og bronzer Per Flemming Koefoed tæpper og gobeliner Henrik Schleppegrell

7 møbler, bronzer, skulpturer og ure tirsdag 24. april kl. 13 katalog nr

8 962 * Jagtgudinden Diana med panter, skulptur af hvid marmor. Kina, 21. årh. H B. 90. D. 45. DKK / * Skulptur af hvid marmor, græsk helt siddende med marskalstav og skjold, ved hans fødder en hund. Kina, 21. årh. H DKK / detalje BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

9 964 * Kejser Augustus, kopi efter Prima Porta statuen, skulptur af hvid marmor. Kina, 21. årh. H Originalen er i marmor og blev fundet i Livias villa i Prima Porta i Statuen viser kejseren som feltherre iført panser og paludamentum, en purpurfarvet kappe. Panseret er dekoreret med relieffer, der viser tilbageleveringen af de felttegn, som Crassus tabte til parterne i 53 f.kr. Statuen dateres efter tilbageleveringen i 20 f.kr., og marmorstatuen menes at være en kopi af en bronzeoriginal. Orginalen er udstillet i Vatikanmuseet i Rom. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

10 Et par svenske senempire lampetspejle i rammer af forgyldt træ, udskåret med delfiner og frugter, hver med to svungne lysarme. 19. årh.s første halvdel. H. 67. B. 60. (2). DKK / Et par kommoder af mahogni, beslag af forgyldt bronze, front med tre skuffer, lige tilspidsede ben. 19. årh.s første halvdel. H. 99. B D. 65. (2). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

11 Et par svenske spejle med konsoller i rammer af mahogni og forgyldt træ. Konsoller med plader af hvid marmor, udskåret med ørne. Empire form, årh. H B. 67. D. 31. (2). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

12 970 Fransk lysekrone af forgyldt bronze, otte svungne lysarme, støbt med rosetter og bladværk, bundplade af blåt glas. Empire form. Ca H. 82. Diam. 62. Proveniens: Billedhugger Helen Schou. DKK / Fransk empire sekretær af palisander, front med skuffer og skriveklap med grønt guldtrykt læder, bag hvilken galleri og søjleportal, indlagt med satinwood og mørkt træ med stjerner og romber. 19. årh.s begyndelse. H B D. 55. Proveniens: Billedhugger Helen Schou. Litteratur: Sekretæren er omtalt i "Kunst i Privar eje", bind 1, s DKK / Empire sekretær af birketræ, indlagt med meander bort, musling og overflødighedshorn i mørkt træ, overdel med to døre, flankeret af kannelerede søjler, herunder skriveklap, bag hvilken skuffer og rum, flankeret af monopodier, underdel med to døre. 19. årh.s begyndelse. H B D. 50. DKK / Et par empire lampetter af forgyldt bronze, hver med tre svungne lysarme, støbt med svaner og gennembrudte palmetter. 19. årh. s begyndelse. H. 33. (2). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

13 To danske empire brændespande af sortmalet metal, prydet med beslag i form af svaner og bladværk. 19. årh.s begyndelse. H. 60. B. 53. D. 44. (2). Ifølge tradition er den ene brændespand oprindelig fra Frederiksborg Slot, hvorfra den blev reddet under branden i Den anden er fra Admiral Geddes Gård i København. DKK BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

14 Russisk skrivebord af mahogni, indlagt med lister af messing, sarg med to skuffer, beslag af forgyld bronze, lige tilspidsede ben. Empire form, årh. H. 80. L. 96. B. 64. DKK / Russisk møblement af mahogni, bestående af sofa, et par armstole og et par stole, buede rygge, tilspidsede svajede ben årh. L DKK / FRANSK LYSEKRONE af forgyldt bronze, støbt med tolv svungne lysarme, maskaroner, griffe, bladværk og ornamentik, behængt med prismer, blå bundplade, prydet med rosetter, bundknop i form af pinjekogle. 19. årh. H Diam. 83. Proveniens: Billedhugger Helen Schou. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

15 975 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

16 976 Sæt på seks regency stole af mahogni, gennembrudt ryg indlagt med lister af lyst træ, sæde af sort hestehår, tilspidsede profilerede forben, svajede bagben. England, 19. årh.s begyndelse. (6). DKK / Engelsk sofa af mahogni, ryg og sæde betrukket med sort hestehår. 19. årh. L DKK / Empire kommode af mahogni, indlagt med lyst og mørkt træ, buet front med tre skuffer. Danmark, 19. årh.s begyndelse. H. 85. B. 83. D. 46. Proveniens: Billedhugger Helen Schou. DKK / Partners desk af mahogni, plade indlagt med grønt gyldentrykt læder, sarg med seks skuffer, lige tilspidsede profilerede ben. England, 19. årh. H. 75. L B DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

17 980 Charles X bogskab af mahogni, front med to døre med glas, profileret top, udskåret med rosetter. 19. årh.s første halvdel. H B D. 45. DKK / Et par sfinxer af brun- og hvidbroget marmor. 20. årh.s første halvdel. H. 82. L (2). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

18 982 Et par senempire kandelabre af forgyldt bronze med svungne arme til fem lys støbt med blomster og bladværk, stammer i form af amoriner. Frankrig, 19. årh.s første halvdel. H. 69. (2) DKK / Et par svenske empire kandelabre af forgyldt og patineret bronze, hver med tre svungne lysarme, stammer i form af egyptiske kvinder, cylinderformede baser af sort marmor. 19. årh.s begyndelse. H. 50. (2). DKK / Prismekrone med stel af forgyldt bronze, behængt med prismer, bundskål af matteret glas. Empire form, 20. årh. H. 80. Diam. 38. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

19 985 Empire opsats af forgyldt og patineret bronze, stående afrikaner med muslingeskal på hovedet, cylinderformet base. Frankrig, 19. årh.s begyndelse. H. 31. DKK / FRANSK EMPIRE PRISMEKRO- NE med stel af forgyldt bronze, seks svungne lysarme, behængt med talrige prismer i kæder og kaskade. 19. årh.s begyndelse. H Diam. 72. DKK / Empire kommode af mahogni, plade af sort marmor, beslag af forgyldt bronze, front med tre skuffer, dyrepoter af sortmalet træ. 19. årh.s begyndelse. H. 89. B D. 60. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

20 Buste af patineret bronze forestillende romersk senator, base af rødbroget marmor med montering af forgyldt bronze. 19. årh. H. 44. DKK / Kejser Augustus, kopi efter Prima Porta statuen, skulptur af patineret bronze, sokkel af rødbroget og sort marmor. 19. årh. H. 63. Originalen er udstillet i Vatikanmuseet i Rom. DKK / Klassisk krater vase af patineret bronze, siderne støbt med klassiske figurer og bladværk i relief, firsidet fod. 19. årh. H. 49. Proveniens: Billedhugger Helen Schou. DKK / Fransk delfin bord af mahogni, plade af grønbroget marmor, underdel udskåret med delfiner, på trepas fodstykke. 19. årh. H. 80. Diam DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

21 992 Et par danske empire kommoder af flammet birketræ, front med tre skuffer, indlagt med figurer i mørkt træ. Senere bagbeklædning. 19. årh.s begyndelse. H. 81. B. 74. D. 46. (2). DKK / Bertel Thorvaldsen, kopi efter: Kunsten og den lysbringende Genius, eller "A Genio lumen". Relief af gips med kvinde som tegner på tavle mens bevinget Genius fylder olie på lampen, ved foden en ugle og lyre. 20. årh. H B Original relieffet er udført af marmor i 1808 og befinder sig i Thorvaldsens Museum, København. DKK / Engelsk breakfast table af elmetræ, profileret stamme, firpas fodstykke på spolehjul. 19. årh. H. 72. L B DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

22 995 Hollandsk empire rejseskrin af palisander, rigt indlagt i lyst træ med fugle, blomster og bladværk. 19. årh. begyndelse. Senere underdel. H. 66. B. 52. D. 31. Proveniens: Billedhugger Helen Schou. DKK / Bakkebord med bakke af metal, dekoreret i farver med napolitanske fiskere. Senere understel af sortstafferet bøgetræ. 19. årh. H. 59. L. 82. B. 65. DKK / George IV biblioteksbord af mahogni. topasformede ben hvorimellem sprosse. 19. årh.s første halvdel. H. 75. L B. 65. DKK / Victoriansk partners desk af mahogni, plade indlagt med rødt guldtrykt læder, sarg med seks skuffer, to side kabinetskabe med døre bag hvilke hylder. England, 19. årh.s slutning. H. 78. L B. 89. Proveniens: Billedhugger Helen Schou. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

23 Et par russiske armstole af mahogni, grønmalede og forgyldte armlæn, udskårne med ornamentik, svajede ben årh. (2). DKK / Ovalt russisk bord af karelsk birketræ, svungne ben med fodlister årh. H. 75. L B. 71. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

24 ET PAR FRANSKE EMPIRE KANDELABRE af forgyldt bronze, hver med fem svungne lysarme, stammer i form af bevingede kvinder på kugler, cylinderformede baser. 19. årh.s begyndelse. H. 75. (2). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

25 ET PAR FRANSKE PRYDKANDER af forgyldt bronze og grøn- og sortbroget granit, svunget hank i form af stejlende gedebuk og bladværk, korpus prydet med frise støbt med putti og amoriner samt blomsterguirlander. Empireform, 19. årh. H. 49. (2). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

26 Svensk prismekrone med stel af messing, ornamentik af forgyldt bronze, seks svungne lysarme, behængt med prismer i kaskader. Empire form, 19. årh. H. 95. Diam. 70. DKK / Empire prismekrone af forgyldt bronze, støbt med gennembrudt bladværk, otte svungne lysarme, behængt med prismer i kæder og kaskader. 19. årh.s begyndelse. H. 95. Diam. 80. DKK / Et par franske prydvaser af sortbroget Portore Venere marmor, prydet med kvindehermer og bladværk af forgyldt bronze. Empireform, 19. årh. H. 42. (2). Lignende udstillet på Louvre, Paris. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

27 1006 EMPIRE LYSEKRONE af forgyldt og patineret bronze, støbt med fire svungne lysarme i form af svaner. 19. årh.s begyndelse. H. 85. Diam. 61. DKK / ET PAR FRANSKE EMPIRE KANDELABRE af forgyldt og patineret bronze, hver med to svungne lysarme, båret af unge kvinder i lette gevandter, stående på koniske fodstykker. 19. årh.s første halvdel. H. 64. (2). DKK / ET PAR EMPIRE STAGER af forgyldt og patineret bronze, stammer i form af kinesere holdende parasol, runde sokler af hvid marmor. Frankrig, 19. årh.s begyndelse. H. 32. (2). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

28 Et par russiske lamper af forgyldt bronze, hver med kannelerede stammer, trappeformede firsidede fodstykker. Empire form, 19. årh.s anden halvdel. H. 85. (2). DKK / Fransk lampe af forgyldt og patineret bronze, kanneleret stamme, firsidet sokkel med klassiske figurer i let relief. Empire form. 19. årh.slutning. H. 61. DKK / Svensk lysekrone af forgyldt og patineret bronze, fire svungne lysarme støbt med fabeldyr. Empireform, 20. årh. H. 80. Diam. 48. DKK / Et par russiske taburetter af mahogni, kanneleringer indlagt med messing, krydsformede ben. 20. årh. (2). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

29 Et par klassiske prydvaser af sortmalet træ, dekoreret med figurer og ornamentik i rødt. 19. årh. H. 30. (2). DKK / Svensk empire prismekrone med stel af forgyldt bronze og messing, fire svungne lysarme, behængt med talrige prismer i kæder og kaskade. 19. årh.s begyndelse. H. 93. Diam DKK / SVENSK EMPIRE PRISMEKRONE med stel af forgyldt bronze og messing, seks svungne lysarme, behængt med talrige prismer i kæder og kaskade. 19. årh.s begyndelse. H Diam. 75. DKK / Russisk prismekrone med stel af forgyldt bronze, arme til seks lys, behængt med talrige prismer, bundplade af rødt glas. Delvis 19. årh. H Diam. 85. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

30 1017 Sæt på seks stole af messingbeklædt træ, støbt med vædderhoveder, svajede ben. Empireform 20. årh. (6). DKK / Et par senempire armstole af mahogni, svungen gennembrudt ryg med et par korslagte pile, sæder af fransk flet, på drejede og svajede ben. 19. årh.s midte, antagelig Balticum. (2). DKK / Two pillar table af mahogni, profilerede stammer, kannelerede trepas fodstykker. En tillægsplade af mahogni. 20. årh. H. 74. L B. 98. DKK / Sæt på otte engelske stole af mahogni, gennembrudte rygge. 20. årh. (8). DKK / Senempire ampel af forgyldt og patineret bronze, seks lysarme i form af ørnehoveder. Sverige, 19. årh.s første halvdel. H. 60. Diam. 40. DKK / Regency butlers mirror af forgyldt træ, udskåret med ørn, bladværk og to svungne lysarme. England, 19. årh.s begyndelse. H. 92. B. 57. DKK / Et par engelske armstole af grønmalet træ, dekoreret med blomster og bladværk i guld. (2). DKK / Stort sengustaviansk spejl og konsol af hvid - og blåmalet træ, senere bemaling, udskåret med rosetter og bladværk. Plade af sortbroget marmor. Sverige, 19. årh.s begyndelse. Spejl H B Konsol H. 85. B. 96. D. 43. Ialt H DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

31 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

32 Møblement bestående af stort konferencebord og 12 senempire armstole af mahogni og bøgetræ, stole med gennembrudt ryg, udskåret med delfiner og bladværk, under sarg stemplet CMB samt registreringsnummer for Christiansborgs Ministerie Bygninger. Danmark, ca Armestole 19. årh.s midte, bord 19. årh.s slutning H. 74. L B (13). Proveniens: Ministerie Bygningerne Christiansborg. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

33 Paraplystativ af bronze, støbt med to delfiner og muslingeskal. 19. årh. H. 81. DKK / RUSSISK SENEMPIRE ARMSTOL af mahogni, beslag af forgyldt bronze, svungne armlæn, runde kannelerede ben. 19. årh.s midte. DKK / Et par svenske taburetter af mahogni, svajede ben. 19. årh.s anden halvdel. (2). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

34 SENEMPIRE PRISMEKRONE med stel af forgyldt bronze, støbt med gennembrudt bladværk, klassiske figurer og blomster, otte svungne lysarme, behængt med prismer i kæder. Frankrig, 19. årh.s begyndelse. H Diam. 72. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

35 Svensk senempire spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, dekoreret med overflødighedshorn, blomster og bladværk. 19. årh.s første halvdel. H B. 81. DKK / Rundt pietra dura bord, bort indlagt med fugle og bladværk i farver, underdel af hvidmalet træ. H. 74. Diam DKK / Rundt semempire bord af mahogni, plade af hvid- og gråbroget marmor, profileret søjle på trepas fodstykke, udskåret med dyrepoter. Frankrig, 19. årh.s første halvdel. H. 77. Diam. 78. DKK / Glaslysekrone med stel af forgyldt bronze og metal, otte svungne lysarme af glas støbt med bladværk, skål af formpresset slebet glas. 19. årh. H. 68. Diam. 58. DKK / Et par Charles X kandelabre af forgyldt og patineret bronze, hver med fire svungne lysarme, kannelerede stammer, firsidede fodstykker. 19. årh.s første halvdel. H. 58. (2). DKK / Et par runde plaketter af patineret bronze, hver med relief med mænd i profil. 19. årh. H. 13. (2). Proveniens: Billedhugger Helen Schou. DKK / 670 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

36 Lysekrone af forgyldt bronze og alabast, støbt med seks lysarme, maskaroner og bladværk. Empire form, 19. årh. H. 80. Diam. 75. DKK / Et par Charles X kandelabre af forgyldt og patineret bronze, Bacchus og nymfe, hver med seks svungne lysarme, støbt med blomster og bladværk, runde baser af grønbroget marmor. Frankrig, 19. årh.s første halvdel. H. 73. (2). DKK / Stort spisebord af mahogni, profileret søjle på firpas fodstykke, hjul af messing, fem tilhørende mahogni tillægsplader. 19. årh.s anden halvdel. H. 76. L. 146/446. B DKK / Et par Louis Philippe kandelabre af forgyldt og patineret bronze, støbt med putti, hver med seks lysarme og liljer. Frankrig, 19. årh.s midte. H. 65. (2). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

37 Et par Charles X kandelabre af forgyldt og patineret bronze, kannelerede stammer, hver med fire svungne lysarme, trepas fodstykker, støbt med dyrepoter og bladværk. 19. årh.s første halvdel. H. 57. (2). DKK / Russisk senempire skrivebord af mahogni og guldstafferet træ, overdel med fire skuffer, udskåret med vifter, sarg med fire skuffer, ben udskåret med gennembrudte lyrer. 19. årh. H B D. 72. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

38 1042 Et par kandelabre af patineret og delvis forgyldt metal, hver med syv lysarme, trepas fodstykker. Frankrig, 19. årh. H (2). DKK / Et par kirkekandelabre af forgyldt bronze, støbt med blomster og bladværk, bevingede kvinder holdende arme til ni lys. Frankrig, 19. årh. H. 93. (2). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

39 1044 Et par norske almue armstole af egetræ, rigt udskåret med karvesnit, gennembrudte rygge med spoler. 19. årh. (2). Proveniens: Stolene kommer oprindelig fra den norske forfatter Alexander Kiellands famile. DKK Almue armstol af bemalet træ, dekoreret i farver med stiliseret bladværk, sæde med fletværk, runde profilerede ben. 19. årh. DKK / Svensk skab af gråmalet træ, overdel med to døre med glas, hvorimellem sprosser, flankeret af snoede søjler. Underdel med to døre, udskåret med ornamentik. Nygotisk. 19. årh.s anden halvdel. H B D. 53. DKK / Narhvalstand, Monodon monoceros. L DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

40 Russisk figur af sortpatineret støbejern, stående bjørn. Sign. Au Sepux. 19. årh.s slutning. H. 58. DKK / Et par russiske senempire stager af forgyldt bronze, støbt med frugter, blomster og bladværk. 19. årh.s første havdel. H. 30. (2). DKK / Russisk ovalt bord af mahogni, sarg med skuffe, svajede ben hvorimellem fodlister. Empire form, årh. H. 77. L B. 80. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

41 Russisk senempire taburet af mahogni. 19. årh.s første havldel. DKK / Et par svenske senempire taburetter af sortmalet træ med rester af forgyldning. 19. årh.s første havldel. (2). DKK / Et par senempire armstole af mahogni, udskåret med løvemaskaroner og ornamentik, drejede forben. Danmark, 19. årh.s første halvdel.(2). DKK / Et par Charles X armstole af mahogni, buet sarg, runde profilerede ben. Frankrig, 19. årh.s første halvdel. (2). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

42 1055 To piedestaler af mahogni, indlagt med lyst træ. Empire form, 20. årh. H B. 32. D. 21. (2). DKK / Et par svenske senempire taburetter af birketræ, udskåret med svungne armlæn og svajede ben. 19. årh.s første halvdel. (2). DKK / Fransk bogskab af mahogni, indlagt med lister af messing, sider og front med glas, flankeret af kannelerede søjler. 19. årh. H. 122.B D. 53. DKK / Spisebord af birketræ med tre finerede tillægsplader, drejede ben. 19. årh.s anden halvdel. H. 75. L B DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

43 1059 Lysekrone af forgyldt bronze og metal, prydet med bladværk, seks svungne lysarme. Frankrig, 20. årh. H. 60. Diam. 71. DKK / Et par franske kandelabre af forgyldt bronze, hver med seks svungne lysarme, støbt med blomster og bladværk. 19. årh.s anden halvdel. H. 54. (2). DKK / Et par stager af forsølvet bronze støbt og ciseleret med ornamentik. Frankrig, 19. årh.s midte. H. 35. (2). DKK / Tre stager af forgyldt bronze, støbt og ciseleret med ornamentik. Frankrig, 19. årh.s midte. H. 35. H. 25 og H. 25. (3). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

44 Kinesisk skab af rød og sort lak, front med paneler udskåret med figurer og ornamentik med rester af forgyldning. 19. årh.s anden halvdel. H B D. 43. DKK / Et par torcherer af hvidmalet og forgyldt træ, snoede stammer udskåret med vinløv. 19. årh. (2). DKK / Fransk standerlampe af forgyldt og patineret bronze, arme til fire lys, kanneleret stamme, prydvase støbt med bladværk og ornamentik, monteret til el. 19. årh.s anden halvdel. H DKK / Pietra dura bord af sort og farvet marmor, indlagt med fugle og bladværk, ottesidet sokkel. 20. årh. H. 85. Diam DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

45 Kvadratisk pietra dura bord af sort marmor, bort med blomster i farver, sekssidet sokkel. 20. årh.s første halvdel. H. 75. B DKK / Et par senempire lysestager af forgyldt bronze, støbt med ornamentik. Frankrig 19. årh.s første halvdel. H. 28. DKK / Et par empire stager af forgyldt bronze, runde hvælvede fodstykker. Frankrig, 19. årh.s begyndelse. H. 24. (2). DKK / Et par franske Charles X stager af forgyldt bronze, runde profilerede fodstykker. 19. årh.s første halvdel. H. 26. (2). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

46 * Stor kaminforsats af gulbroget marmor udhugget med kvindehermer, dyrepoter, amoriner og bladværk. Kina, 21. årh. H B D. 40. DKK / Fransk skab af sortmalet træ, indlagt og udskåret med kineserier, front med hylder, skuffe og dør, top prydet med drage af bronze. Ca H B. 80. D. 38. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

47 1073 Et par store kandelabre af forgyldt og patineret bronze, støbt med engle hver med syv lysarme, cylinderformede sokler af marmor. Empire form, 20. årh. H (2). DKK Et par coromandel skabe af rosentræ, top med plade af hvidbroget marmor. Front med to døre med paneler af sort coromandel lak, dekoreret i guld med figurer og landskabsscenerier. Beslag af forgyldt bronze. Frankrig, 19. årh.s anden halvdel. H. 87. B. 71. D. 24. DKK / Et par Louis Philippe spejle og konsoller af forgyldt træ, rigt udskåret med rocailler, kæmninger, blomster og bladværk. Konsoller med plader af gråbroget marmor. Frankrig, 19. årh.s midte. Spejl H B. 80. Konsol H. 85. B. 73. D. 30. (2). DKK Et par franske kaminbukke af forgyldt og patineret bronze, støbt med amoriner siddende på kanneleret søjle. Louis XVI form, 19. årh.s sidste halvdel. H. 37. L. 36. (2). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

48 1077 Lysekrone af delvis forgyldt bronze med svungne arme til otte lys støbt med kvindehermer og bladværk. Frankrig, 19. årh. H. 85. Diam 88. DKK / Claude Michel Clodion, kopi efter: Figurgruppe af patineret bronze, faun og to kvinder i klassiske gevandter. Mrk. Clodion. Frankrig, 19. årh. H. 58. Claude Michel Clodion, billehugger og bronzestøber DKK / Italiensk figur af patineret bronze, stående favn med tamburin. Sign. J. Sanson, Roma H. 73. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

49 Paul Moreau-Vauthier; "Abundance", figur af patineret bronze, stående ung kvinde i lette gevandter på vandhjul. Sign. Moreau Vauthier 1878, mærket med bronzestøber stempel. Frankrig, 19. årh.s anden halvdel. H. 86. Paul Moreau-Vauthier bronzestøber, DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

50 1081 Napoleon III prismekrone, stel af forgyldt bronze, støbt med guirlander, behængt med prismer i kæder. Frankrig, 19. årh.s sidste halvdel. H Diam. 57. DKK / Et par bogreoler af mahogni og palisander, plader af rød- og gråbroget marmor. Frankrig, 19. årh.s sidste halvdel. H B D. 31. (2). DKK / Napoleon III skab af sortmalet træ, plade af gråbroget marmor, front med skuffer og dør, indlagt med messing i Boulle maner, beslag af forgyldt bronze. Frankrig, 19. årh.s anden halvdel. H B. 85. D. 41. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

51 Stor Napoleon III lysekrone af forgyldt bronze og porcelæn, bleu de roi, dekoreret med blomster i Sevres manér, 12 svungne lysarme, støbt med bladværk. Frankrig, 19. årh.s anden halvdel. H Diam. 87. DKK / Napoleon III bord af nøddetræ og sortmalet træ, plade med marquetteri i form af musikinstrumenter og bladværk, sarg med skuffe, runde kannelerede ben, hvor imellem krydsformet sprosse. Frankrig, 19. årh.s anden halvdel. H. 76. L B. 72. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

52 Et par bevingede kvindelige mytologiske figurer af forgyldt bronze, stående på skyformationer og glober. Frankrig, 19. årh. H. 47. (2). DKK / Eugène Lequesne: Fløjtespillende faun, figur af patineret bronze. Sign. Lequesne. Frankrig. 19. årh.s anden halvdel. H. 51. Litteratur: Lignende afbildet i Harold Berman: Bronzes, Sculptors & Founders , nr DKK / Jules-Edmond Masson; "Avant la Charge", figur af patineret bronze, base af hvid marmor. Frankrig, årh. H. 44. Jules-Edmond Masson broncestøber, DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

53 Et par Louis Philippe standerlamper af forgyldt og patineret bronze, hver med tre svungne lysarme, monteret til el, rigt støbt med vædderhoveder. Frankrig, 19. årh.s midte. H (2). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

54 FRANSK LAMPE af forgyldt og patineret bronze, støbt med Hermes figur efter antikken, trepas fodstykke. 19. årh.s anden halvdel. H DKK / Et par klassiske kander af patineret bronze, figurer og ornamentik i let relief. 19. årh.s anden halvdel. H. 55. (2). DKK / Et par opsatse af Griotte Rouge marmor og forgyldt bronze støbt og ciseleret med nymfeportrætter, løvemasker og stiliseret bladværk. Frankrig, 19. årh.s sidste halvdel. H. 31. Diam. 42. (2). DKK / Den græske digter Homer, figur efter antikken af patineret bronze. Mærket F. Barbedienne, Fondeur. 19. årh. H. 64. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

55 1094 Napoleon III skab af sort træ indlagt i lyst og farvet træ med blomster og bladværk. Beslag af forgyldt bronze i form af faune og bladværk. Plade af Maurin Green marmor. Frankrig, ca H B. 88. D. 44. DKK / ET PAR FRANSKE PRYDVASER af grønbroget marmor og forgyldt bronze. Rokokoform. 19. årh. H. 65. (2). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

56 Fransk lysekrone af forgyldt bronze og metal, støbt med blomster og bladværk, 12 svungne lysarme. 19. årh. H.94. Diam. 91. DKK / Venetiansk glaslysekrone af klart og farvet glas med seks svungne lysarme, prydet med blomster og bladværk. 19. årh.s slutning. H. 76. Diam 53. DKK / Engelsk glasprismekrone i to etager, 12 svungne lysarme, behængt med prismer i kæder. 19. årh. H. 80. Diam. 78. DKK / Fransk lysekrone af forgyldt bronze og grønmalet metal, støbt med seks svungne lysarme, havfruer og satyrmasker. 19. årh.s slutning. H. 93. Diam. 63. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

57 Et par franske prydvaser af grønbroget marmor og forgyldt bronze, støbt med vædderhoveder. 19. årh. H. 44. (2). DKK / Et par franske kandelabre af forgyldt bronze og metal, hver med fire lysarme, støbt med ornamentik. 19. årh. H. 62. (2). DKK / Et par franske prydvaser af forgyldt bronze, støbt med Venus og Amor i let relief, rund base af grønbroget marmor. Sign. F. Barbedienne. 19. årh.s slutning. H. 36. (2). Barbedienne, Paris, DKK / Fransk bordlampe af bisquit og forgyldt bronze, stående ung kvinde i klassiske gevandter ved kanneleret søjle, rund base. 19. årh.s anden halvdel. H DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

58 Napoleon III jardiniere og søjle af rødbroget marmor, montering af forgyldt bronze, støbt med muslinger, bladværk og ornamentik. Frankrig, 19. årh.s anden halvdel. H B. 60. DKK / Dame og herre, to store figurer i form af musikanter af majolika fajance, dekorerede i farver, stående med henholdsvis strengeinstrument og fløjte (mangler). På firsidede sokler modellerede med pousserede blomster, rocailler og kæmninger. 19. årh.s sidste halvdel. H (4 dele). DKK / STORT LOUIS XIV KABINET af ibenholt og forgyldt træ, rigt indlagt med skildpadde, messing og tin i form af figurer og ornamentik i Charles Boulle manér, overdel med svungen dør og skuffer, underdel med skriveklap indlagt med grønt guldtrykt læder, herunder skuffer. Frankrig, ca H B D. 83. Litteratur: Daniel Alcouffe et al, Funiture Collection in the Louvre, Vol 1. Pierre Kjelberg, Le Mobiler Francais du XIV Siècle, Paris Alexandre Pradère, French Funiture Makers, The Art of the Ebeniste from Louis XIV to the Revolution, Tours, Peter Hughes, The Wallace Collection Catalogue of Funiture, Vol. II, London, DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

59 Napoleon III skab af sortmalet træ, front med to døre, indlagt med messing i Boulle maner, beslag af forgyldt bronze. Frankrig, 19. årh.s anden halvdel. H B D. 37. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

60 Et par franske nyrokoko kandelabre af forgyldt bronze og metal, hver med fire svungne lysarme, støbt med blomster og bladværk. 19. årh. H. 52. (2). DKK / Russisk lanterne af messing, buede sider og bund af glas. 19. årh. H. 62. Diam. 37. DKK / Russisk møblement af birketræ og sortmalet træ, bestående af et par bergerer og sofa, udskåret med kannelerede vifter og svajede ben. 20. årh. L (3). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

61 Ampel af opaline glas, dekoreret i farver med blomster, ophæng af messing. 19. årh. H. 80. Diam. 33. DKK / Russisk lysekrone med stel af forgyldt bronze og messing, stamme, bundskål og drypskåle af hvid opal glas, dekoreret i farver og guld, behængt med prismer. 19. årh. H. 85. Diam. 60. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

62 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

63 1113 Fransk standerlampe af forgyldt og patineret bronze, fire svungne lysarme, monteret til el, kanneleret stamme, fod støbt med amorin. 20. årh.s første halvdel. H DKK / Fransk standerlampe af forgyldt og patineret bronze, fire svungne lysarme, kanneleret stamme, vase rigt støbt med ornamentik. 20. årh.s første halvdel. H DKK / Louis Philippe figur af forgyldt og patineret bronze, Neptun stående på ottesidet sokkel. Tidligere monteret til lampe. 19. årh.s midte. H. 62. DKK / Et par franske lampetter af forgyldt bronze, støbt med maskaroner og ornamentik, hver med to svungne lysarme. 19. årh. H. 53. (2). DKK / Figur af hvid marmor, siddende dreng på pude, firsidet base af forgyldt bronze. Frankrig, 19. årh.s midte. H. 38. DKK / ITALIENSK MIKRO MOSAIK SØJ- LEBORD af forgyldt bronze støbt med kvindehermer og bladværk, plade af sort marmor og malakit indlagt i mikromosaik i farver, rundt centralt felt med duer samt seks ovale felter med prospekter af Peterspladsen, Vestatemplet, Titusbuen, Colosseum, Pantheon og Forum Romanum. 19. årh.s anden halvdel. H. 80. Diam. 46. DKK / detalje BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

64 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

65 1119 J.L. Gerome; "Plaudte Ceves", figur af patineret bronze, stående jæger ved nedlagt løve. Sign. J.L. Gerome. 19. årh.s slutning. H. 37. B. 57. DKK / Figurgruppe af patineret bronze, Daphne, Apollon og flodguden Peneus. Ca H. 54. Det fortælles at Apollon fattede kærlighed til nymfen Daphne, der var datter af flodguden Peneus. Pigen var uvillig og bad sin far om hjælp. I det øjeblik Apollon nåede den flygtende Daphne, forvandledes hun til et laurbærtræ. En af de berømteste fremstillinger af den scene er udført af billedhuggeren Bernini. DKK / Claude Michel Clodion, kopi efter: Figurgruppe af patineret bronze forestillende vædder og nymfe, base af rødbroget marmor. Mrk. Clodion. Frankrig, 19. årh. H. 46. Claude Michel Clodion, billedhugger DKK / Et par franske lampetter af forgyldt bronze, støbt med kvindehermer og bladværk, hver med to lysarme. 19. årh. H. 40. (2). DKK / Et par store kandelabre af forgyldt bronze, hver med fem lysarme, støbt med blomster og bladværk. Frankrig, 19. årh. H. 68. (2). DKK / Napoleon III bordkalender af forgyldt bronze, støbt med rosetter og laurbærkrans, firsidet base af rød marmor. Frankrig, 19. årh.s anden halvdel. H. 28. DKK / Et par russiske kammerstager af bronze og malakit. 19. årh.s anden halvdel. H. 10. (2). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

66 1126 Napoleon III skab af sort træ prydet med klassiske scenerier og bladværk af forgyldt bronze. Plade af sort marmor. Frankrig, 19. årh.s sidste halvdel. H B D. 44. DKK / Tysk kalender i kasse af sortmalet træ, prydet med landskabsscenerier med personer. 19. årh.s anden halvdel. H. 40. L. 55. DKK / Kamingarniture af forgyldt bronze og porcelæn støbt med figurer, fabeldyr og bladværk, samt dekoreret i grisaille med klassiske scenerier. Frankrig, 19. årh.s sidste halvdel. Kaminur H. 31. Kandelabre H. 35. (3). DKK / Et par franske kandelabre af forgyldt og patineret bronze, støbt med klassiske kvinder hver med to overflødighedshorn til lys, firsidede baser af grøn marmor. Sign. Rousseau. 19. årh.s anden halvdel. H. 39. (2). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

67 Et par franske prydvaser af grønbroget marmor, montering af forgyldt bronze, støbt med satyrmasker, stiliserede flammer, og bladværk. Frankrig, 19. årh.s anden halvdel. H. 36. (2). DKK / CD Henri Pernot ( ): Skulptur af grønpatineret bronze, kyssende børn. Sign. H. Pernot. 20. årh.s begyndelse. H. 35. L. 42. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

68 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

69 1132 Jugend lysekrone af forgyldt bronze støbt med blomster og bladværk, arme til fire lys. Monteret til el. Tyskland, ca H. 90. Diam. 50. DKK / Art Nouveau vase af forgyldt og forsølvet bronze, støbt med ornamentik og nelliker. Sign. Guéardeau. Bronzestøbermærke Colin & Cie Paris. H. 18. DKK / Et par danske senempire stager i Hetsch stil, af forgyldt bronze, kannelerede stammer, trepas fodstykker, støbt med gennembrudte palmetter. 19. årh.s første halvdel. H. 28. (2). DKK / Otto Meyer skønvirke hjørnevitrineskab af mahogni, profileret top, buet front med dør. Sign. plakette Otto Meyer. 20. årh.s første halvdel. H B.92. D. 68. Otto Meyer blev snedkermester i 1913 og havde butik i Bredgade 33. DKK / Johan Rohde vitrineskab af mahogni, buet top, sider og front med glas, underskab med to døre. Danmark, ca H B D. 39. DKK / Gustave Delgado Obiols: "Idylle" Skulptur af forgyldt og patineret bronze, fløjtespillende ung pige. Sign. G. Obiols. Mrk. Salon des Arts. Ca H. 56. Gustave Obiols virksom ca Flere af hans skulpturer er afbildet og omtalt i Harold Berman: Abage Encyclopedia Bronzes DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

70 detalje 1138 George III lygteur i kasse af mahogni, skive af messing, gennembrudt hjørneornametik af forgyldt bronze, timekrans af tin, strike-silent, datoviser, bagsiden rigt ciseleret med ornamentik. Sign. Joseph Blundy, mester i London England, 18. årh.s slutning. H. 38. DKK / Engelsk regency lygteur i kasse af mahogni, skive af messing, timekrans af forsølvet metal. Plakette sign. James Rotheram. 19. årh.s begyndelse. H. 40. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

71 1140 Engelsk lanterneur af messing, gennembrudt top med bladornamentik, øverst slagklokke, en viser, stående på fire kugleben årh. Medfølgende et lod og pendul. H. 35. Proveniens: Billedhugger Helen Schou. DKK / George III lygteur i kasse af mahogni, skive af messing, gennembrudt hjørneornamentik af forgyldt bronze, timekrans af tin. Sign. Bryant and Son, London. 18. årh.s slutning. H. 52. DKK / Østrigsk rokoko lygteur i kasse af sortmalet træ, skive af forgyldt messing, timekrans af tin. Plakette sign. Kilian Geist, Wienn. 18. årh.s midte. H. 44. DKK / Rokoko lygteur i kasse af senere grønmalet og guldstafferet træ, skive af messing med datoviser. Værk med rigt ciseleret bagplade sign. S.C. Adler, Altona H. 62. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

72 GEORGE II LYGTEUR MED SPILLEVÆRK, kasse af valnødderod, værk med seks klokker, skive af messing, gennembrudt hjørneornamentik af forgyldt bronze, timekrans af tin, strikesilent, datoviser, timeslag og repetitionslag. Sign. John Meredith, London. Mester England, 18. årh.s midte. H. 58. DKK / detalje 216 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

73 Skotsk standur i kasse af egetræ, rigt udskåret med blomster og bladværk, skive af messing med sekundviser, foroven plakette sign. John Milen, mester 1776 i Montrose. 18. årh.s sidste halvdel. Medfølgende to lodder og pendul. H DKK / George III standur i kasse af mahogni, skive af messing med dato- og sekundviser. Sign. Richard Steventon, Drayton. England, 18. årh.s slutning. Medfølgende to lodder og pendul. H DKK / GEORGE III STANDUR MED SPILLEVÆRK i kasse af mahogni, skive af messing, gennembrudt hjørneornamentik af forgyldt bronze, timekrans af tin, værk med chime- not chime og seks melodier. Sign. J. Thwaites, mester i London England, 18. årh.s slutning. Medfølgende tre lodder, pendul, optræksnøgle og nøgle. H DKK / George III standur i kasse af mahogni, indlagt med konkylier af frugttræ, skive af messing, dato- og minutviser. Plakette sign. Rob. Wevi. Lanark. England 18. årh.s slutning. Medfølgende to lodder, pendul og optræksnøgle. H DKK / George III standur i kasse af mahogni, skive af messing med forgyldte hjørneornamenter, timekrans med romer- og arabertal, værk med sekundviser og datoviser. Sign. Jn. Robinson Newport. England 18. årh.s slutning. To lodder og pendul medfølger. H DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

74 1150 Stort engelsk kaminur med spilleværk, af sortmalet træ, skive af forsølvet tin med chime og not chime, værk med seks melodier og 23 klokker. Skive sign. Baumgart, Regent St., London. 19. årh. H. 96. B. 53. Proveniens: Billedhugger Helen Schou. DKK / Engelsk lygteur i kasse af sortlakeret træ, skive af messing, timekrans af tin, repetition mangler. Plakette sign. Wm. Howes, mester 1793 i London. 18. årh.s slutning. H. 55. DKK / detalje 218 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

75 Engelsk standur i kasse af nøddetræ, værk med dato- og minutviser, skive af messing. Plakette sign. Cuth. Lee, mester i London England, 18. årh.s begyndelse. Medfølgende to lodder, pendul og optræksnøgle. H DKK / George III standur med spilleværk i kasse af sortlakeret træ dekoreret med kineserier, timekrans af tin med romer- og arabertal, spilleværk med otte klokker. Sign. Jason Cox Long Arcre, London. Mester i London. 18. årh.s midte. Medfølgende tre lodder, pendul og optræksnøgle. H B.51. D.25. DKK / George III standur i kasse af mahogni, skive af messing, ciseleret med frimurersymboler, hjørneornamentik af forgyldt bronze, bemalet månefase, dekoreret i farver, minut- og datoviser. Sign. James Beesly, Manchester. Mester England, 18. årh.s slutning. Medfølgende to lodder og pendul. H DKK / George III standur i kasse af mahogni og egetræ, lister af lyst træ, skive af messing, måne- og datoviser, timekrans af tin. Sign. J. Dixon. England, 18. årh.s slutning. Medfølgende to lodder og pendul. H DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

76 Engelsk standur i med spilleværk, kasse af egetræ, skive af messing, gennembrudt hjørneornamentik af forgyldt bronze, værk med otte klokker, minut- og datoviser, strike-silent, chime-silent og kvarterslag. Sign. J.S. Johnson, North-Shields. 19. årh. Medfølgende tre lodder og pendul. H DKK / Tysk barok standur med spilleværk i kasse af ådret træ, skive af messing graveret med bladværk og prydet med hjørneornamentik i form af putti holdende krone, sekundviser, foroven mekanisk englekor. Spilleværk med otte klokker. 18. årh. Medfølgende to lodder og pendul. H DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

77 Engelsk standur i kasse af mahogni, skive af messing med sekundviser. Sign. Carter and son, Salisbury. 18. årh.s slutning. Medfølgende pendul og to lodder. H DKK / Engelsk standur i kasse af mahogni, skive af messing, dato- og sekundviser, strike- silent. Sign. Alex Nimmo, Linlithgow No England, 19. årh.s begyndelse. Medfølgende pendul og to lodder. H Proveniens: Billedhugger Helen Schou. DKK / Smalt rokoko standur i kasse af sortmalet træ, dekoreret med kineserier i guld, skive af tin, etdøgnsværk. 18. årh.s midte. H DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

78 STORT EMPIRE KAMINUR af forgyldt bronze, ved urhus historiens muse Clio med globe. Sign. Frankrig, 19. årh.s begyndelse. H. 65. Proveniens: Billedhugger Helen Schou. Lignende kaminur udstillet på Chateaux de Trianon, Versailles. DKK / FRANSK EMPIRE KAMINUR af hvid marmor, forgyldt og patineret bronze, ved urhus stående Amor og Psyke, hvidemaljeret skive, sign. Litot à Paris, mester Louis Philippe sokkel med amoriner. Frankrig, 19. årh. H. 95. Figuren af Amor og Psyke er inspireret af den berømte statue som går under betegnelsen det "Kapitolienske Kys", som er en romersk kopi efter den græske skulptur fra ca. 200 f.kr. Proveniens: Billedhugger Helen Schou. Lignende omtalt og afbildet: French bronze clocks, Elke Niehüser 1999, s DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

79 1162 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

80 Fransk Louis XVI kaminur af forgyldt bronze og hvidbroget marmor, indlagt med plaketter af blå bisquit med klassiske figurer i relief, skive af hvid emalje. 18. årh.s slutning. H. 64. Proveniens: Billedhugger Helen Schou. DKK / Empire kaminur af hvid marmor og forgyldt bonze, ved urhus stående kvinde i klassiske gevandter samt høstredskaber. Frankrig, 19. årh.s begyndelse. H. 46. Proveniens: Billedhugger Helen Schou. DKK / Fransk empire kaminur af forgyldt bronze og hvid marmor, urhus i form af gudinde siddende i sin stridsvogn trukket af svane. 19. årh.s begyndelse. H. 32. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

81 1166 EMPIRE KAMINUR af forgyldt bronze, ved urhus stående Amor med lyre, konisk urhus, hvidemaljeret skive. Sign. Bausse, Au Meridien Boulevard d'anlin. Mester i Paris Frankrig, 19. årh.s begyndelse. H. 65. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

82 1167 Østrigsk Louis XVI kaminur af forgyldt og grønmalet træ, urhus båret af ørn, på rund sokkel. 18. årh.s slutning. H. 45. DKK / Østrigsk empire kaminur af mahogni og forgyldt træ, urhus båret af to knælende figurer, prydet med beslag af messingblik, timekrans med arabertal og datoviser, fodstykke med spilleværk. 19. årh.s begyndelse. H. 53. B. 33. D. 16. Pendul mangler. DKK / Østrigsk empire kaminur af mørkpoleret træ, skive med mekaniske amoriner, urhus båret af søjler af alabast. 19. årh.s begyndelse. H. 69. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

83 NAPOLEON III KONSOLUR af sortmalet træ, indlagt med lister af messing, beslag af forgyldt bronze, timekrans med plaketter af hvid emalje. Værk sign. Legard à Paris. Frankrig, 19. årh.s sidste halvdel. H. 77. DKK / Stort fransk kaminur i kasse af brunmalet træ, dekoreret med blomster i farver, beslag af forgyldt bronze, støbt med bladværk, skive med plaketter af hvid emalje. Rokokoform, 19. årh.s sidste halvdel. H. 96. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

84 1172 Fransk kaminur af hvid marmor og forgyldt bronze, ved urhus siddende putto, hvidemaljeret skive. Sign. M. Corpet, a Paris. 19. årh. H. 42. DKK / Louis XVI kaminur af hvidbroget marmor og forgyldt bronze støbt med bladværk. Frankrig, 18. årh.s slutning. H. 46. B. 32. DKK / Fransk kamingarniture af grå marmor og forgyldt bronze, bestående af to kandelabre, hver med tre lysarme og kaminur med hvidemaljeret skive, dekoreret med blomster. 19. årh. H. 37. (3). DKK / Empire kaminur af forgyldt bronze, ved urhus stående kvinde med får, hvidemaljeret skive. Frankrig, 19. årh.s begyndelse. H. 30. DKK / Fransk senempire kaminur af forgyldt bronze, urhus båret af fire søjler, prydet med duer og stående putti. 19. årh.s første halvdel. H. 40. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770

tirsdag 28. feb. kl. 13 smykker og armbåndsure... 1-203

kunst og indbo HAVNEN AUKTION 48 LØRDAG DEN 2. - TIRSDAG DEN 5. OKTOBER 2004 GRØNLANDICA

kunst og indbo HAVNEN AUKTION 48 LØRDAG DEN 2. - TIRSDAG DEN 5. OKTOBER 2004 GRØNLANDICA kunst og indbo LØRDAG DEN 2. - TIRSDAG DEN 5. OKTOBER 2004 HAVNEN AUKTION 48 TEMA GRØNLANDICA BRUUN RASMUSSEN KUNSTAUKTIONER forskellige retninger og er med Tøjners ord et udtryk for museets 40 års tilnærmelse

kunst og indbo HAVNEN AUKTION 46 LØRDAG DEN 21. - MANDAG DEN 23. AUGUST 2004 GRØNLANDICA

kunst og indbo HAVNEN AUKTION 46 LØRDAG DEN 21. - MANDAG DEN 23. AUGUST 2004 GRØNLANDICA kunst og indbo LØRDAG DEN 21. - MANDAG DEN 23. AUGUST 2004 HAVNEN AUKTION 46 TEMA GRØNLANDICA BRUUN RASMUSSEN KUNSTAUKTIONER forskellige retninger og er med Tøjners ord et udtryk for museets 40 års tilnærmelse

tirsdag 31. maj kl. 13 våben kl. 17 sylt-samlingen del I antikviteter og malerier

tirsdag 31. maj kl. 13 våben kl. 17 sylt-samlingen del I antikviteter og malerier international F Ø L G E N D E D A G E S Æ L G E S tirsdag 31. maj kl. 13 våben... 1-100 kl. 17 sylt-samlingen del I antikviteter og malerier... 101-230 onsdag 1. juni kl. 13 ure, møbler og bronzer... 231-477

tirsdag 30. aug. kl. 13 smykker og armbåndsure onsdag 31. aug. kl. 19 vin point vine og bordeaux separat katalog

tirsdag 30. aug. kl. 13 smykker og armbåndsure onsdag 31. aug. kl. 19 vin point vine og bordeaux separat katalog international F Ø L G E N D E D A G E S Æ L G E S tirsdag 30. aug. kl. 13 smykker og armbåndsure... 1-261 onsdag 31. aug. kl. 19 vin - 100 point vine og bordeaux separat katalog torsdag 1. sep. kl. 13

designand art auction 116

designand art auction 116 artanddesign auction 116 artanddesign kunst, design og antikviteter auktion 28. oktober 2008 eftersyn fredag 24. oktober kl. 10-16 lørdag 25. oktober kl. 10-16 søndag 26. oktober kl. 10-16 mandag 27.

M øbler m. m. som bortsælges ved off. Auktion

Kunst, design & antik. 26. Sep. Kl. 10.00 Lördag 26 Sep 2015

Katalog - Møbler. Royal Classic Restrup Kærvej 10 DK-9240 Nibe Telefon Fax

Katalog - Sølvvarer. Royal Classic Restrup Kærvej 10 DK-9240 Nibe Telefon Fax

Katalog - Sølvvarer. Royal Classic Restrup Kærvej 10 DK-9240 Nibe   Telefon Fax Katalog - Sølvvarer Royal Classic Restrup Kærvej 10 DK-9240 Nibe www.royalclassic.dk info@royalclassic.dk Telefon +45 96 44 10 20 Fax +45 96 44 10 29 Indholdsfortegnelse Bakker... 3 Bowle... 4 Kunst...

NYHED! Tegneprogram til Mistral til ipad og web. #MADE IN DENMARK# Prisliste DKK inkl. moms Ret til ændringer forbeholdes 2014

NYHED! Tegneprogram til Mistral til ipad og web. #MADE IN DENMARK# Prisliste DKK inkl. moms Ret til ændringer forbeholdes 2014 #MADE IN DENMARK# NYHED! Tegneprogram til Mistral til ipad og web. Prisliste DKK inkl. moms Ret til ændringer forbeholdes 2014 Hammel Furniture A/S - Anbækvej 111 - DK-8450 Hammel sales@hammel-furniture.dk

Lærereksemplar. Kun til lærerbrug

Unikke møbler til unikke børn UNIQA MØBLER SKI Institutionsmøbler delaftale 03130412

Unikke møbler til unikke børn UNIQA MØBLER SKI Institutionsmøbler delaftale 03130412 Unikke møbler til unikke børn UNIQA MØBLER SKI Institutionsmøbler delaftale 03130412 UNIQA A/S Legepladser og møbler Industriparken 9 4640 Faxe Tel. +45 70 21 50 90 e-mail: info@uniqa.dk web: uniqa.dk

Udlejning af inventar/møbler

Udlejning af inventar/møbler Udlejning af inventar/møbler - - til messer, udstillinger og event. Få inspiration her på siderne eller besøg www.2mato.dk hvor du online kan forespørge om samlet pris på det du ønsker at leje - incl.

Fabrikant Emil Falck5 Dødsbo

KØBEMHÅVNS 26. MARTS 1919.

Originale danske/scandinaviske vintage-retro lamper fra '80. In top tuned condition!

Originale danske/scandinaviske vintage-retro lamper fra '80. In top tuned condition! ReMix Originale danske/scandinaviske vintage-retro lamper fra 1930 - '80. ReMix- af orignale lampedele fra 40-60erne er:, lampesamleren.dk ReMix Nr. B24. Kuppel Bordlampe Bessie, i ReMix af Lampemageren,

Nr. Materiale Model Just Andersen genstand

GREATEST GIFT COLLECTION B2B DK 2016

GREATEST GIFT COLLECTION B2B DK 2016 WELL WATERING CAN smuk vandkande i stål En lille luksus i hverdagen Design: Anderssen & Voll, Norge Materiale: Stainless Steel Mirror polished Stainless Steel H: 21,5 cm, L: 43 cm, W: 18 cm Art. 3100039

Herskabeligt Indbo Glas, Porcelæn, Sølv, Plet, Smykker, Malerier, Bøger m. m.

Foreningen GRÆKENLANDS VENNER Οι φίλοι της Ελλάδας

Foreningen GRÆKENLANDS VENNER Οι φίλοι της Ελλάδας Foreningen GRÆKENLANDS VENNER Οι φίλοι της Ελλάδας Formand: Næstformand: Kasserer: Sekretær: Webmaster: Hjemmeside: Hanne Madsen 43 64 10 45 Mågens Kvarter 2B, 2620 Albertslund mobil 31 95 43 48 e-mail:

1= Del af en Samling Antiquiteter

1= Del af en Samling Antiquiteter FORTEGNELSE over 1= Del af en Samling Antiquiteter bestaaende af Broncer, Fajancer, Guld og Email- ler, Porcellainer, Sølv samt 3 flamske Gobeliner, der efter Begjæring af Hr. Antiquitetshandler Josef

Bolig & Interiør ( 7800 Skive )

GAVER DER GLÆDER. Vi har her i kataloget samlet et udvalg af vores brands, hvor du kan finde inspiration til mange gode gaver til enhver anledning.

GAVER DER GLÆDER. Vi har her i kataloget samlet et udvalg af vores brands, hvor du kan finde inspiration til mange gode gaver til enhver anledning. GAVER DER GLÆDER 2016 GAVER DER GLÆDER Hvornår er glæden størst når du giver eller modtager en gave? Hvis du omhyggeligt har fundet den rigtige gave, kan det være en lige så stor glæde at give den, som

Katalog - EL-artikler

Katalog - EL-artikler Katalog - EL-artikler Royal Classic Restrup Kærvej 10 DK-9240 Nibe www.royalclassic.dk info@royalclassic.dk Telefon +45 96 44 10 20 Fax +45 96 44 10 29 Indholdsfortegnelse Bordlamper... 3 Lampe skærm...

DK design for your life

m a j 2 0 1 2 prisliste

m a j 2 0 1 2 prisliste prisliste maj 2012 Kontormøbler skriveborde MED HØJDEJUSTERING El-borde: NIM Bord 160+1 4.320,- Frontplade 160+1 473,- NIM Bord NIM Bord NIM Bord 200+220 cm 4.550,- Frontplade 200+220 cm 525,- 110 cm Monitorbord

Prisliste. Square Reolen fra Kidi

Prisliste. Square Reolen fra Kidi Prisliste Alle priser er incl. moms forbehold for trykfejl og ændringer Nkr. Square Reolen fra Kidi Oktober 2015 Reoler Alle reoler er incl. ophængsliste Dybde 34 cm Dybde 42 cm Dybde 20 cm Modul 01 1/1

Rokokoværker inden for billedkunsten

Rokokoværker inden for billedkunsten Rokokoværker inden for billedkunsten Rokokoens stilmæssige storhedstid ligger fra ca. 1720 1789 (den franske revolution). I Danmark var perioden ikke så lang, men varede ca. fra 1740 1770. Rokokoen kom

Guldsmeden Torben Hardenberg i GreenSquare 26. november december 2016

Guldsmeden Torben Hardenberg i GreenSquare 26. november december 2016 Guldsmeden Torben Hardenberg i GreenSquare 26. november - 23. december 2016 E: info@torbenhardenberg.dk www torbenhardenberg.dk side 1 1 Ugle. "Du ligner en mus i mine øjne". Sterlingsølv Kr. 41.800,00

Katalog - EL-artikler

Produktoversigt. Sofabord engelsk stil klapbord. Sofabord klassisk stil klapbord. www.am furniture.dk. Leveres i flg. Træsorter: mahogni L (Ø) B H

Produktoversigt. Sofabord engelsk stil klapbord. Sofabord klassisk stil klapbord. www.am furniture.dk. Leveres i flg. Træsorter: mahogni L (Ø) B H Sofabord engelsk stil klapbord 11A 1510 Sapeli Mahogni mørk mellem mat lak 89 128 51 55 11A 1513 Sapeli Mahogni antik mellem mat lak 89 128 51 55 12A 1510 Sapeli Mahogni mørk mellem mat lak 99 145 61 58

Som møbelproducent har vi lagt os op af det klassiske. Med fokus på de detaljer, der betyder noget i hverdagen.

Som møbelproducent har vi lagt os op af det klassiske. Med fokus på de detaljer, der betyder noget i hverdagen. m ø b l e r m a r t s 2 0 1 0 Design kan være lige så forskelligt som vi mennesker. Nogle foretrækker klassisk design, mens andre er til det smarte eller til at købe billigt og smide væk. Som møbelproducent

Eftersyn. På adressen: Skuerupvej Stenlille. Efter aftale. Auk: 3969 Kat: 2.

1 fjer bliver til 5 høns. materialer. For kreativ beskæftigelse. www.sgt.dk. Æg stående H:12 cm 0412-0022. Påskeartikler januar 2014

1 fjer bliver til 5 høns. materialer. For kreativ beskæftigelse. www.sgt.dk. Æg stående H:12 cm 0412-0022. Påskeartikler januar 2014 Påskeartikler januar 2014 materialer For kreativ beskæftigelse Ægge bonbon 0412-0013 L:10 cm 0412-0014 L:14 cm Høne H:16 L:24 cm 0401-2986 www.sgt.dk Sparebøsse hare L:10 cm 0412-3832 Transfer 2020-0688

2454- Antik- & retro møbler, lamper m.v. fra dødsbo - DEL 3

Udlevering / Eftersyn. Auktionen slutter Antik- & retro møbler, lamper m.v. fra dødsbo - DEL 3. Udlevering. Eftersyn. 2454 - Antik- & retro møbler, lamper m.v. fra dødsbo - DEL 3 Udlevering / Eftersyn Auktionen slutter Udlevering På adressen: Ouevej 5, Valsgård 9500 Hobro Fredag d. 09. december 2016, 10:00-14:00 Eftersyn

Kursusmappe. HippHopp. Uge 6. Emne: Eventyr HIPPY. Baseret på førskoleprogrammet HippHopp Uge 6 Emne: Eventyr side 1

Kursusmappe. HippHopp. Uge 6. Emne: Eventyr HIPPY. Baseret på førskoleprogrammet HippHopp Uge 6 Emne: Eventyr side 1 Kursusmappe Uge 6 Emne: Eventyr Baseret på førskoleprogrammet HippHopp Uge 6 Emne: Eventyr side 1 HIPPY HippHopp Uge6_Eventyr.indd 1 06/07/10 11.24 Uge 6 l Eventyr Hipp og Hopp står i læ under træet. Det

Kursusmappe. HippHopp. Uge 26. Emne: Eventyr HIPPY. Baseret på førskoleprogrammet HippHopp Uge 26 Emne: Eventyr side 1

Kursusmappe. HippHopp. Uge 26. Emne: Eventyr HIPPY. Baseret på førskoleprogrammet HippHopp Uge 26 Emne: Eventyr side 1 Uge 26 Emne: Eventyr Kursusmappe Baseret på førskoleprogrammet HippHopp Uge 26 Emne: Eventyr side 1 HIPPY HippHopp Uge26_eventyr.indd 1 06/07/10 11.43 Uge 26 l Eventyr Hopp er øm i hele kroppen, da hun

Kick Klædeskab: (Flere butikker) Bianca Klædeskab: (Ilva) Line Klædeskab: (Idemøbler) Lock klædeskab: (Idemøbler) Firenze klædeskab: (Flere butikker)

Kick Klædeskab: (Flere butikker) Bianca Klædeskab: (Ilva) Line Klædeskab: (Idemøbler) Lock klædeskab: (Idemøbler) Firenze klædeskab: (Flere butikker) Bianca Klædeskab: (Ilva) 101,9 cm grundmodul m/ standard indretning... Pr. stk. Kr. 200,- 50,3 og 100,6 cm tilbygningsmodul m/ standard indretning... Pr. stk. Kr. 150,- Hjørnemodul m/ standard indretning...

Katalog - Lamper. Royal Classic Restrup Kærvej 10 DK-9240 Nibe Telefon Fax

Katalog - Lamper. Royal Classic Restrup Kærvej 10 DK-9240 Nibe   Telefon Fax Katalog - Lamper Royal Classic Restrup Kærvej 10 DK-9240 Nibe www.royalclassic.dk info@royalclassic.dk Telefon +45 96 44 10 20 Fax +45 96 44 10 29 Lamper 1181: Lysmanchet med 4 prisma formet vedhæng Ø10cm

Provence. Produktinformation

Provence. Produktinformation Provence Produktinformation 1.3.2013 A/S fremstiller og sælger eksklusive kvalitetsmøbler. Behandling/Muligheder Kode Provence Ubehandlet C0 Lysebrun C1 Mørkebrun C2 Natur vokset C3 Natur olieret C4 Hvidmalet

Kunst, Design & Antik. 27. Okt. Kl. 17.00 Tisdag 27 Okt 2015

NEW European. FASHION interior. [ shop design ]

NEW European. FASHION interior. [ shop design ] NEW European MANNEQUINS & SHOP [ shop design ] Base panel 68 1 01-132 Panel plade x235 H/V hvid melamin, inkl. skinne 02-132 Panel plade x235 H/V malet hvid, inkl. skinne 02-132A Panel plade x235 H/V anden

FASHION interior. [ shop design ] NEW. european. ManneQuins & shop

FASHION interior. [ shop design ] NEW. european. ManneQuins & shop NEW european ManneQuins & shop BASE PANEL 68 1 01-132 Panel plade 40x235 H/V hvid melamin, inkl. skinne 1.235 02-132 Panel plade 40x235 H/V malet hvid, inkl. skinne 1.511 02-132A Panel plade 40x235 H/V

Prisliste. Square Reolen fra Kidi Prisliste Alle priser er incl. moms forbehold for trykfejl og ændringer Square Reolen fra Kidi Oktober 2015 Reoler Alle reoler er incl. ophængsliste Dybde 34 cm Dybde 42 cm Dybde 20 cm Modul 01 1/1 Square

CHR. JØRGENSEN A/S MØBELBESLAG tlf. +45 48177411. I dette katalog finder du et udsnit af vores brede produktsortiment

CHR. JØRGENSEN A/S MØBELBESLAG tlf. +45 48177411. I dette katalog finder du et udsnit af vores brede produktsortiment Leverandør af møbelbeslag til møbelindustrien siden 1923 I dette katalog finder du et udsnit af vores brede produktsortiment BESTILLING Vores ekspedition har åbent alle hverdage kl. 8.00-16.00 (fredag

Af Tom Christensen. Fig. 1. Odin-figuren fra Lejre. Foto: Ole Malling, Roskilde Museum. 83616_danefae.indd 174 26-07-2010 11:37:13

Af Tom Christensen. Fig. 1. Odin-figuren fra Lejre. Foto: Ole Malling, Roskilde Museum. 83616_danefae.indd 174 26-07-2010 11:37:13 Odin fra Lejre Af Tom Christensen Stor er den ikke, blot 1,75 cm høj, 1,98 cm bred og 1,25 cm dyb, lavet af sølv og vejer sølle 9 gram. Hvad den mangler i størrelse og vægt, det besidder den imidlertid