AUKTIONEN, k:<* KATALOG til. Allégade 35, Mandag den 9. November 1914, Kl. 10 Form,, og følgende Dage. der afholdes

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Download "AUKTIONEN, k:<* KATALOG til. Allégade 35, Mandag den 9. November 1914, Kl. 10 Form,, og følgende Dage. der afholdes"

1 k:<* KATALOG til AUKTIONEN, der afholdes Mandag den 9. November 1914, Kl. 10 Form,, og følgende Dage Allégade 35, hvor der bortsælges det Dødsboerne efter afdøde ^Frøken Camilla A. F. Hellfach, Enkefru Emma Xylander og tidligere afd. Ægtefælle Kunstmaler W. F. Xylander og Stævningsmand Hans Visby m. li. Boer tilh. Løsøre, samt en Del ved Eksekution udlagte Effekter. Rekvirenter er Frederiksberg Birks Skifteret, Overretssagførerne Aage Thomsen, Holger Jensen og Sagfører G. Ussing m. fl. Kataloget omfatter Møbler af alle Slags saasom: I opretst. Piano, gi. Mah. Pillespejl, I do. Piedestal, Mah. Soveværelses- Møbler, Dagligstue do., Egetræs Spisestue Møblement, Sølv og Plet, I Spisestel, Københavns Porcellæn, antike Vaser, Mah. Klædeskabe m. og u. Spejldøre, Gardiner Portierer og Gulvtæpper, noget Hedebosyning, Malerier at C. A. Kølle, Prof. Chr. Blache, F. C. Kiærschou, L. A. Ring m. fl. Dækketøj og Glas m. m. Malerierne sælges Onsdag Kl I 1/*. Eftersyn paa Auktionsstedet Snndag den 8. November fra Kl. 11 3, hvor autor. Taksator Sognefoged N. Christiansen, Adilsvej 4, Telef. Godthaab 422, modtager Kommissioner. Fr. Jensens Tryk. Falkonerallé 58.

2 KONDITIONER. i. Alt sælges i den Stand, hvori det ved Hammerslaget forefindes, og er fra delte for Køberens Regning og Risiko i alle Maader. :2 - Det Købte skal afhentes Auktionsdag en. 3. Hvad der ikke afhentes til ovennævnte Tid, kan uden videre Varsel stilles til ny Auktion for første Købers Regning ^ler afhændes underhaanden, og er denne da pligtig til skadesløst at tilsvare de derved foraarsagede Omkostninger og Tab uden at have nogen Ret til det mulige Overskud. Den, der køber til en anden, hæfter som Selvskyldnerkautionist. 4. Ejendomsretten til det Solgte overgaar først til Køberen, naar Betaling finder Sted. 5- Betalingen, foruden Auktionsbudet 10 /o af samme i Auktionsomkostninger, erlægges ved Hammerslaget, eller paa Anfordring til Undertegnede, dog kunne Inkassator personlig bekendte vederhæftige Købere forvente 6 Ugers rentefri Kx-edit. Sikkerhed kan affordres de Bydende saavel under som efter Auktionen, til hvilkensomhelst Tid, og stilles Sikkerhed ikke paa Anfordring, er det skyldige Beløb strax forfalden til Betaling. Sølv betales kontant ved Hammerslaget. 6. Betales ikke til rette Tid, er Køberen pligtig at erlægge skadesløs Betaling og 6 /0 Rente fra Auktionsdagen, hvorhos han skal være underkastet Retsforfølgning efter Forordning ai 25. Januar 1828 og Udpantningsloven af 29. Marts Tillægskonditioner forbeholdes. Frederiksberg, d. 4. November Carl Waagechristensen, cand. juris, Birkefuldmægtig. Auktions-Kontoret for Ind- og Udbetaling er Aliégade 35, Beletagen (aabent Kl. 10 2). Paa Begæring af Sagfører G. Ussing (Frøken Camilla A. F. Hellfachs Dødsbo). 1 1 Hængelampe 2 1 Fag hvide Gardiner nieb Stang 9 1 Rullegardin 4 1 Blomsterampe! 6 1 Skilderi: Korsfæstelsen 7 1 Radering: Mindqblad 8 1 Skilderi: Jesus velsigner de smaa lo 9 1 Maleri: Hund 10 1 do.: Skovvej 11 1 Fotografi af 1 Hund 13 1 gi. Porcelænsvase (defekt) 15 1 Zinkbuste af Holberg 16 1 Blomsterjardiniere 17 1 Nøddetræs Spillebord 18 1 Mah. Sekretær 19 1 do. Salonbord 20 6 do. Salonetole med rødt Plvds 21 1 Klædesbord

3 \r lille broderet Tæppe 23 1 Gul taippe 2': 1 Flugtstol med Broderi 25 2 isofapuder 26 2 Lyseduge, i Sofasløjfe 27 1 Chaiselongue med blomstret Betræk 0 2 Gibsfigurer SU 1 Skammel 32 1 Messing Spyttebakke 3' ' 1 Hængelampe 34 t rød ulden Poi tiere med Stang 35 1 do. do. Gardin 36 1 Portiere Fantasistof 37 1 rodt Gulvtæppe 38 I broderet Tæppe 39 1 Plydses Bordtæppe 41 1 Lysedug 42 2 Lyseduge, 2 Sløjfer 43 1 Sofaryg 44 4 Sofapude 45 2 forgi. Hylder med Figurer 16 1 Blomstervase (Kbh.s Pore.) 47 1 do. do. (do do.) med Forgyldninger 48 2 Bordlamper 49 1 rød Ampel 50 1 F ag Karnapgardiner 51 2 Metal F*agerer 52 1 Naturtræs Blomsterbord \ 53 1 lille Divan med blomstret Betræk 51 1 amelænestol med do. do. A Flugtstol 56 3 Lænestole med rødt Plydis 57 1 Sofa med do. do» 58 1 Skrivebordsstol 59 1 K ak kelovnsisikærm 60 1 Messing Forsats med Ildtøj 61 1 Kulkasse 62 1 Etagere 63 4 P ar antikke Kopper 64 Diverse N ips 65 6 Sikr. Blom st er va ser 6'> 2 forgyldte smaa Borde 67 2 Mali. Pilles,pejle med Skabe 68 1 do. Søjlebord 69 1 li ile rundt Nøddetræs Bord 70 1 Maleri: Frugter (C. Baadsgaard) 1 1 Blomstcrmaleri (sign. Marie N.) 72 1 Maleri: Frederiksborg Slot (A. B. l - 1 do.: Parti l'rn Sehweitz do.: Landskab 75 1 do.: Studiehovede (Lorentz Frøhle) 76 1 I )ameportræt 77 2 Skilderier i forgyldt Ramme 78 4 do. med Mahl Ramme 79 1 Staffeli 80 1 Hængelampe 81 1 Fag hvide Gardiner med Stang 82 1 Rullegardin 83 2 smaa broderede Tæpper 1886)

4 84 1 Linoleumstæppe 85 1 Plydstes Bordtæppe 86 1 Sofapude 87 1 Skammel 88 1 Gjyngefékammel 89 1 Kakkelovnsskærm 90 1 Lænestol mod Granité 91 1 do. med Fantasistof 92 1 Mali. Sybord 93 1 Egetræs Buffet med Opsats 94 1 do. Dækketøj»skab 95 6 do. Stole 96 1 Sofa med Plyds 97 1 opretstaaende Piano 98 1 Pianostol smaa Malerier g'j. Maleri lille Maleri ni. m do. do. og 2 Olietryk 104 4, lakerede Bakker Kobber Laag do. Tragt Malmstager do. Morter Kobberkedel antik Bordlampe Messing Kaffekande, 1 Bal lille Vækkeuhr Messing Themaskine do Vægskjold do, Lysestager (ilaskrus Kander 11(.) I Bordsæt, 1 Bakke Thevarmer, I Haånd klæd,eholder 12! 1 Han nds\ maskine 121, i Mali. Toiletrnobel do. Piedestal do. Servante med Maimoropsals do. Slpeil med Facetglas do. Bord Haandklædestativ Klapstol Hængelampe Skindtæppe 133 Egetræs Stole Puf Mah. Seng mod Fjeder- og KiVdliaarsmadr Fag hvide Gardiner Skilderier Medaillons. 1 Avisbolder Mah. Syæske' Serv antestel malet Hjørneskab mod Glasvase IV, 1 forgyldt Spejl malet Kommode Trappe.'ti go

5 8 14 y i liv. Kokkentøj 149 Do. Fajance 150 o Bailier Kobberkedel malet Klædeskab 15 > 2 Egetræs Stole 151! rund Servante ' ovalt Spejl 15(5 i Mali. Seng med Fjeder- og Krølha vrsmad Sengetæppe malet Bord Stumtjener lille Tæppe Fag Gardiner 16B 2 Messing Kander Bordlampe Rhinskvinsglas Portvinsglas Ølglås (forskellige'; do Vinglas forskellige Glas Likørglas Glas-saltkar Isassietter do. 17") 3 Skaale ovale Skaale Glajsopsats, i Blomsterglas i il lille Karaffel Snapseglas gias Kara f fer Kander Bijsquitspand Sardindaase m. m P ar forskellige Kopper P ar Kopper P ar do P ar do Krystal Osteklokke P ar Porcellæns Kopper P ar do. Id o Tallerkener (Kbh.s Pore.) Kagetallerkener (B. & G.) Porcellæns Kagefade Glas Vandkande, 1 Skaal Flødekande Thqkande, 1Plat-de-memage Piet Kaffekande Kakkelovnsvase 200 6! let Flaskebakker do Brødkurv do. Spisegafler do. do c!'.- Dessertgafler do. Theskeer do. Kageske

6 gi. Sølvskeer dd. Thetager do. Bakke Knive med hvide Behskafter do. med do. do do. med do. do. (Dessertkmve) Paalægisgafler Frugtknive, 1 Nøddeknækker gi. Duge Duge do. 2^.8 16 Stk. Servietter do. do. (smaa) 22(0 11 Lyseduge og Bakkeservietter Lyseduge P ar Lagener a 3 Par do. b 3 Par do Pudebetræk Ilaandklæder smaa Duge Servietter * a 20 do do. a 16 do Duge 229 do Pyntehaandklæde med Hedebosyning Bordløbér med do Sengetæpper Lysedrge, 1 Bord løber 2 5 I Dug 236 1(> Fiyndseservietter a 2 Duge Servietter og 1 Dug Lysedug med Hedebo 2'.9 1 Buffettæppe Bordløber do., 1 Bakkeserviet Lysedug do Løber Klædes Bordtæppe Lysedug Buffetdug, 1 Lysedug, 1 Anretterbordtæp Kommodetæppe Stk. sort Atlas Bakke med Perlemors Jettons stort pr*leret dobbelt Klædeskab JRej setæppe 254,,1 Rejsekuffert Bakkebord Egetræs Stole Rejsekuffert Kakkelovnsforsats Tøjkurve

7 Jern seng mod Madrats Ha andkuffert Bakker Gryder Stumtjener lille smalt Skib 268 Nogle Gardiner 269 Nogle Gardinstænger SØLV OG PLET Sølv Sukkerskaal 273 1do. Snapseglas do. Peberbøswer 276 1do. Kageske 277 1do. do. med Benskaft 2*78 1do. Rejeske do. Potageske do. Grødske do. do do. Spiseskeer do. Syltetøjss,keer 284 (> do. Spiseskeen 283' 1 do. Thesi do. Suk ker sk aal og 1 Thetager do. Dessertskeer do. Theskeer do. do do. do do. Flødeskeer do. Gafler 293 IB do. forgyldte Kaffeskeer do. Toddyskeer do. Saueeskeer med snoede Skafter 29(? 2 dio. do do. do do. Strøske do. Flødeske do. Sukkertang do. Sukkerske og 1 Saltske N øg Mi o Ider, 1 Sitri kkep i n dehold er Servietbaand Sølvske Kniv øg 1 Gaffel Sølv Bæger Guld Dameuhr '10 2 Fingerrringe Guld Halssmykke, 2 do. Ørenlokki Guldplet Kæde Brosche Patsch do. med Granat Naale Brosche med uægte Stene Ørenlokker Broscher. 1 Ørenlok Thedaase (Kbh.s Pore. )

8 Krystal Opsats Spisestel (Kbh.s Pore.) Mahi. Klædeskab med Spejldør 3B5 1 do. Søjlebord (( lir. VIIi'. Stil) Nogle Servietter, 1 Dug blaa Klædning ny do Overfrakke do Diplomatfrakke, 2 Veste malet Klædeskab Stævningsmand Hans Ludvig Visbys Dødsbo Tegnebog glatte Guldringe lille Spejl Uhrstativ Gulduhr Sølv Lommeuhr med Kæde 3 2 il Overfrakke Jakkeklædning 334 Diverse Underbeklædning P ar Herreatøvier Portemonai lille Haandkuffert P ar Stovler, 1 P ar Tøfler malet Kuffert med div. Underbeklædnin p,m 1 Overfrakke sorte Veste Enkefrue Em ma Xylanders og tidligere afdøde Ægtefælle, Kunstmaler W. F. Xylanders Dødsbo Regulatoruhr Gyngestol Gyngeskamin el rundt Bord med Tæppe 3TJ5 1 lille Skrivebord Spisebord tor Lænestol med Piyd s Gulvtæppe Konsolskab Fag hvidp Gardiner Egetræs Stole Stole med rødt Plyds Forligger, 1 Vinduestæppe, 1 Sofapude Sofa med rodt Plyds

9 Ib Stole med Lædersæder lille Egetræs Bord persisk Gulvtæppe do. do. (mindre) ' sort Sejle Nøddetræs Bogskab Egetræs do Stk. Portiere Sekretær Stole med Voxdug Kammespejl 3/76 1 Blikser von te Sovesofa Jernseng med Madrats Dundyne Underdyne, 2 Pude smaa Skindpuder 382 2' Sengeforliggere. 1 Seng«383 1 Lober, 1 Trappeløber Bogreol lille Skib Stol lille Egetræs Bord F ejemaskine Bornholmer Stueulir 390 Diverse Kurve malet Klædeskab Stafeli Kuffert Bænk Blomsterborde Vandtøjsstativ 397 l Malerkassje Havestole Haandkufferter Bogreol lille Bord Stole med Rørsæder Dundyne Uldtæpper Puder Dyne Puder Nøddetræs Seng med Fjedermadrats do. Natskab do. Toiletspejl' lille Bord med Klapper Bordlampe Haandsymaskine Bordlampe Petroleumsovn Bord med Hylde 417 (1 Nøddetræskommode Fag brune Gardiner Skakspil lille Knagerække. 1 Børstehol'der Kaabe med Pelsværk Asltronom Kikkert. 1 do. paa Stativ Stk. gi. Gardiner

10 Fag Gardiner Duge Servietter Badehaandklæder Pudebetræk Lagener Dynevaar Sengetæppe, 1 Uldtæppe 432 Garderobe og Underbeklædning Bakkebord Sito] Glas m 21 Par Kopper 237 *1 Garderobestativ Gasovn 439 Kokken toj og Fajance Krus ;41 10 A asietter Bakker, 1 Piat-det-mena^ge < Plet Skeer og Gafler Gry dér 145 Diverse Koste Liggestol Malerkasse med Pensler Ballier, 2 Spande Badekar Blomsterborde Bænk. 3 Stole Bord! > > 1 Kjolestativ Gi bs buste 15 1 Hængelampe 456 Noget forskelligt Maatter 458 Nogle Haveredskaber Græs,slaamaskine Liggestol 4'1 1 Mah. Spillebord Stole Søjle 4 >4 1 Spejl Flugtstol 1(56 1 Portiere 1( > Fotog iavure do. N

11 478 1 Plet Brødkurv ao. do do. Syltetøjsskeer Salatsæt Solv Kageskeer do. Strøske Flaskebakker Plet Theskeer P ar Fodtøj 20 N. N. ('87 4 Sæt nyt Underbeklædning D:e(nge Bluse. 1 P ar do. Benklæder Guldpliet Armbaand Sølv Cylinderuhr med Metalskive do. Haarpil. 1 do. Armbaand Kjole Vadsæk med Indhold Crone bornholmsk Stueuhr antik Bordlampe Potageske (Kbh.s Prøvesølv) Vægt med Lodder a 1 Æ ske Mynter Egetræs Buffet med Opsats Fag gr. Satinsgardiner med Kapper Messing Kaffekande do. do Kiplamper Opsats m. m Keramikskaal m. m Kasse forskelligt Kasse do Prøvekasse Gern Sofa Træseng med Fjeder- og Krolbaarsmadr Egetræs Kabinetsbord Servante med Marmorplade engelsk Feltbord Teaktræs Liggestol stor polstret Lænestol Plet Opsats do. do do. Stager slebne Glas a Diverse Bøger 519 2! Haandklædtøstaltiver Ildtøjsstativ, 1 Vandstel Havestole Toiletspejl Simonsen Chaiselongue med Mekka Gyngtostol

12 525,1 Chaiselongue med Mekka a 2 P ar Damesko b 3 P ar Herrestøvler Chaiselongue med Granité Paa Begæring af Overretssagfører Yorch P ar Damelaksko P ar Damesko P ar Herrestøvler P ar do. (brune) P ar Herresko P ar Herrestø vier P ar Herresko P ar Damesko P a r do P ar Herresko P ar Herrestøvler (brune) P ar do. (do.) P ar do P ar Dameknapisto vier 36 54*1 1 P ar Herrestøvler (brune) P ar do P ar Damesko P ar Herrestovler P ar Damelaksko P ar do P;ar B ørnestøvler P ar Damesko (brune) l P ar Drengestøvler P ar Barnestiøvler P ar do P ar do P ar do P ar do Stk. Habitstof (5,V Al.) Stk. Habitstof (4% Al.) Overretssagfører Aage Thomsen Æ sker Spil for Børn \ Æ sker do. for do Æiske med Harpix og Violin dele Æ ske Legetøj og 3 Rammer Pakker Billeder Pakke Fotografier og 3 Spil do. do., nogle Rundskriftsbøger m. m Rammer do Pakke Fotografiartikler 567 il Pakke Kort og Fotografier 568 Noget Crepepapir 569 Nodepapir og Konvolutter

13 ,. ' V. MALERIER. Sælges Onsdag Kl. IV 570 Jiolger Labbers: Strand ved Agger. 571 Gyde Petersen: Fuglesangsøen, Efteraar. 572 G. Kølle: Indkørselen til Brahetrolieborg, Profi Ghr. Sacho: Solnedgang ved Hunosøen, Møen. 574 P ro f F. G. Kiævskou: P a rti ved Raadvad. 575 JJans F ly genring: Nøgen Dame ved Stranden a Vi Ih. Petersen : Ved Kaløvig, Storm. JL. Jacobsen : F ra Sogenfri Skov. G ardiella (italiensk Kunstner) : Beppo. G. fty d a k l: ZJng Pariserinde. SViels Christiansen: I r a Kongens Enghave. Ænton M elb y e: Maleri. V. M a t s tr a n d : Et. Æqtepar. I S\Jors$aard: Paa Havnemolen. Yelva Verm ehren: C hrysa ntemums. V bekendt: Genrebillede. Garl Fischer: Studie af en Skolepige.

14 Prof. JL. Jlndersen-fjundby; Vinterdag i Skoven (Akvarel) JI. Jacobsen: Ir a Hindevad Skov paa Fyn. 587 Jfolger fmbbers: Kyst ved Limfjorden. 596 Hr. Winther; Maaneopgang, Kristiansø. 588 Q. fty d a h i: Nøgen Model. 597 M oller fiibbers; Udfor Kulien. 589 FJ. Jlschenbach (norsk Kunstner): Fra Indsejlingen til Kristaniafjord. 598 Yelva Vermehren: Stedmodersblomst er. 590 fjuplaun Janssen: En forspændt Karre. 599 L. J I. f t i n g : Moseparti, Baldersbrønde. 590a I. 6. "Rasmussen: Marinebillede. 600 J/a,ns hund; En romersk Dreng. 591 Mans L und: ZJdenfor et italiensk Osteri. 600a Th. Jiertz: Maaneskinsbillede. 592 rl x e l Bjørhholm : Efter aar i Jægersborg Dyrehave. 601 ffliels Christiansen; Ira Sjandager Enge. 593 JIornunQ Jensen : Aaløb, I or aar. 602 Qustav Vermehren: Aaparti, Efteraar. 594 re. "Fischer: Gaardinteriør fra Appenæs. 603 f. T. foren tzen : Fra Capri.

15 'Dagger Jensen : Marine udfor Kronborg. 605 Pro/'. Ghr. Blache Fartøjer udfor Hirtshals. 606 G. V. WwlLf: Faa Atelieret. 607.Mxel B jø rk h o lm : Fra de kongelige Stalde, Prinsesse Maries Kørehest. 608 F. f ttc a r d i : Lodshaad i høj Sø. 609 JI. Funck : Sommerlandskab Yelua Verniehren : Gyldenlak. V ilh. <P. Jensen : Aften paa Havet. Garl.'Xielsen : Parti fra Slagelse Lysthavn. 610 J. FJ. G. 'Rasmussen : Fra Atlanterhavet, a V b e k e n d t: Landskab ft. F rederiksen : Parti fra Staubjerg Hede. 612 Prof. Ghr. B lache: Helsingør Rhed, Aften.

AUKTIONEN, der afholdes

Herskabeligt Indbo Glas, Porcelæn, Sølv, Plet, Smykker, Malerier, Bøger m. m.

MØBLER oo INDBO Befordringstøj

MØBLER oo INDBO Befordringstøj RASMUS NIELSENS AUCTION S FORRETNING NØRREGADE 41 TELEF. 1016 OG 8701 ^ D C D C D C D C 3 C D C D C ) C g 3 C D C D C D C D C D C D C D C D C 3 C D C D KATALOG TIL AUCTIONEN NØRREGADE 41, lste SAL, FREDAG

M øbler m. m. som bortsælges ved off. Auktion

Møbler, Indbo, Pianoer Flygel, Billard, Broderi, Manufaktur, Skotøj.

AUKTIONEN, KATALOG til. Allégade 35, Mandag den 2, Marts 1914, Kl. 10 Form., og følgende Dage,

AUKTIONEN, KATALOG til. Allégade 35, Mandag den 2, Marts 1914, Kl. 10 Form., og følgende Dage, KATALOG til AUKTIONEN, der afholdes Mandag den 2, Marts 1914, Kl. 10 Form., og følgende Dage, Allégade 35, hvor der sælges det Dødsboerne efter Enkefru Jensine Kirstine Bang. født Sørensen, Frøken Birgitte'Cecilie

Herskabeligt Indbo Malerier

Herskabeligt Indbo Malerier FALKENBERGS AUKTIONER. Gamle Kongevej 27 og 29 ( D a ny Telefon 1282. T h e a te r). KATALOG ti/ Auktionen Tirsdagen den 20. Marts 1917 Formiddag Kl. Il og félgende Dage GI. Kongevej 27 og 29 (Det ny Theater)

Fabrikant Emil Falck5 Dødsbo

AUKTIONEN, KATALOG til. Allégade 35, Onsdag den 16, December 1914, Kl. 10 Form,, og følgende Dage

AUKTIONEN, KATALOG til. Allégade 35, Onsdag den 16, December 1914, Kl. 10 Form,, og følgende Dage KO KATALOG til AUKTIONEN, der afholdes Onsdag den 16, December 1914, Kl. 10 Form,, og følgende Dage Allégade 35, hvor der bortsælges en Del Løsøre, tilh. forskellige Boer og en Del Effekter, udlagte ved

M fl b E RIE. GI. Kongevej 27«29. Falkenbergs Auktioner. Telefoner 1282-10,321. Falkenbergs Auktioner. Onsdag den 26. Juni 1918 KL \2%Middag Falkenbergs Auktioner Onsdag den 26. Juni 1918 KL \2%Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27«29 (Det ny Teater) bortsolgt en Del gode M fl b E RIE EFTERSYN. Mandag den 24. Juni Kl. 10 5.

KATALOG. Dødsbo-Bohave Malerier. Auktionen paa Constantia ved Charlottenlund. m. v. Fredag den 30. M a rts 1917. Form. Kl. 11 x/2. til.

KATALOG. Dødsbo-Bohave Malerier. Auktionen paa Constantia ved Charlottenlund. m. v. Fredag den 30. M a rts 1917. Form. Kl. 11 x/2. til. KATALOG til Auktionen paa Constantia ved Charlottenlund. Fredag den 30. M a rts 1917 Form. Kl. 11 x/2 over Dødsbo-Bohave Malerier m. v. Eftersyn: Auktionsdagens Formiddag. Betalingen erlægges til Birkefuldmægtig,

Møbler og Indbo, Nørregade 41, 1ste Sal. Befordringstøj. 24,700 Cigarer. Rasmus Nielsen, Nørregade 41. Telefon 1016 & 8701.

Møbler og Indbo, Nørregade 41, 1ste Sal. Befordringstøj. 24,700 Cigarer. Rasmus Nielsen, Nørregade 41. Telefon 1016 & 8701. RASMUS NIELSENS AUCTIONS FORRETNING NØRREGADE 41 TELEF. 1016 OG 8701 «Jm a ac63d Torsdag den 20. Maj 1915, Form. Kl. 11, og følgende Dag sælges ved Auction paa Nørregade 41, 1ste Sal en Del Møbler og Indbo,

Maleri - Auktionen. Katalog. i flllégade 35. M andagen den 18. Jan u ar 191B Kl. 12. over

Maleri - Auktionen. Katalog. i flllégade 35. M andagen den 18. Jan u ar 191B Kl. 12. over Katalog / over Maleri - Auktionen i flllégade 35 M andagen den 18. Jan u ar 191B Kl. 12. Eftersyn paa Auktionsstedet Lørdag den 16. og Søndag den 17. Januar fra Kl. 11 4, K o m m i s s i o n e r modtages

Møbler og Indbo, Malerier m m.

Møbler og Indbo, Malerier m m. AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 i 1 KATALOG til Auktionen Torsdag d. 19. Juni 1919, Fm d. Kl. 10 og flg. Dage i Farvergade 6, Stuen over Møbler og Indbo, Malerier m m. Torsdag

Auktionskonditioner. Frederik WulfF, Overretssagfører, Nygade 7.

Auktionskonditioner. Frederik WulfF, Overretssagfører, Nygade 7. c. ~ r L d *, g rmm- j Vf fy V * ' ^ j C / t ø y. - 7, -3-Z f, k s * * ' * v if a-'} * / $ V- JJ */l /L*~~ y. L " I «V - ----------------------" A ' ' ',~v / ) / K a t a l o g > *>J U, 1 / J ^ / I -2 &

Indbo, Løsøre, Malerier, Bøger m. y.,

Indbo, Løsøre, Malerier, Bøger m. y., Hb'lo FORTEGNELSE over det Boet efter afdøde Enkefru L. Kuhi født Aagaard Indbo, Løsøre, Malerier, Bøger m. y., der bortsælges ved offentlig Auktion Tirsdag den 17. December 1901, Kl. 11, og følgende Dag

KATALOG. Maleriauktionen Tirsdag d. 8. Marts 1910 Form. Kl. 111/a.

KJØBENHAVN. William Sørups Bog- og Stentrykkeri. GI. Strand 30. 1895.

KJØBENHAVN. William Sørups Bog- og Stentrykkeri. GI. Strand 30. 1895. Fortegnelse over det Boet efter afd. cand. phil Fritz Wagner tilhørende Indbo, m. v., som bortsælges ved Auction i Niels Juelsgade 6, 1. Sal o. G., Onsdag d. 9. October og flg. Dage, Form(l. Kl. 11, og

Auktionen. Pretiosa, Sølv, Plet, Krystal, Porcelæn, Antikviteter, Indbo, Malerier mm. KATALOG tii. Farvergade 6, stuen. SAGFØRERNES AUKTIONER

Auktionen. Pretiosa, Sølv, Plet, Krystal, Porcelæn, Antikviteter, Indbo, Malerier mm. KATALOG tii. Farvergade 6, stuen. SAGFØRERNES AUKTIONER r AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG tii Auktionen Torsdag d. 2. Maj 1918, Form. Kl. 10 og følg. Dage i Farvergade 6, stuen. over Pretiosa, Sølv, Plet, Krystal, Porcelæn,

KATALOG HERSKABELIGT INDBO GAMMEL MØNT 2 & 4. BRONCER - ORGLER - UHRE - GULVTÆPPER MALERIER m. m. I DAGENE 1.-3. SEPTEMBER 1920 OVER KL.

KATALOG HERSKABELIGT INDBO GAMMEL MØNT 2 & 4. BRONCER - ORGLER - UHRE - GULVTÆPPER MALERIER m. m. I DAGENE 1.-3. SEPTEMBER 1920 OVER KL. KATALOG OVER HERSKABELIGT INDBO BRONCER - ORGLER - UHRE - GULVTÆPPER MALERIER m. m. SOM SÆLGES VED OFFENTLIG AUKTION I DAGENE 1.-3. SEPTEMBER 1920 KL. 11*/, FRA GAMMEL MØNT 2 & 4 TELF. 9720-9774 EFTERSYN:

Fredag den 19. December 1919 Kl. 1 Eftrm.

Indbo, j2 Pianoer, Manufaktur, 5 Gulduhre, Malerier, Kobberstik. Bogbindermaskiner, ca. 100 Pk. Skifersøm, ca 60 Jernafløbsrør til W. C.

Indbo, j2 Pianoer, Manufaktur, 5 Gulduhre, Malerier, Kobberstik. Bogbindermaskiner, ca. 100 Pk. Skifersøm, ca 60 Jernafløbsrør til W. C. Frivillig^otf Tvangsauktion over Indbo, j2 Pianoer, Manufaktur, 5 Gulduhre, Malerier, Kobberstik. Bogbindermaskiner, ca. 100 Pk. Skifersøm, ca 60 Jernafløbsrør til W. C. Mandag den 1. Februar Form. KL

FRANSK KUNST. Falkenbergs Auktioner. T elefon 1282. GI. Kongevej 27 * 29. Falkenbergs Au ktioner. Fredag den 3. Novbr. 1916 Kl.

FRANSK KUNST. Falkenbergs Auktioner. T elefon 1282. GI. Kongevej 27 * 29. Falkenbergs Au ktioner. Fredag den 3. Novbr. 1916 Kl. Falkenbergs Au ktioner Fredag den 3. Novbr. 1916 Kl. 12% Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27 * 29 (Det ny Teater) bortsolgt en Samling Malerier, udelukkende FRANSK KUNST EFTERSYN: Onsdag

Møbler m. m. FORTEGNELSE over. Niels Juelsgade Nr. 6, stuen o. o. Cjhr. H e e s E f t f., Fredagen d. 5. Februar 1915 Formd. Kl. 10, og følg.

Møbler m. m. FORTEGNELSE over. Niels Juelsgade Nr. 6, stuen o. o. Cjhr. H e e s E f t f., Fredagen d. 5. Februar 1915 Formd. Kl. 10, og følg. FORTEGNELSE over Møbler m. m. som bortsælges ved Auktion Fredagen d. 5. Februar 1915 Formd. Kl. 10, og følg. Dag i Niels Juelsgade Nr. 6, stuen o. o. Af Kataloget fremhæves: Pretiosa. Uhre, Nips, 35 Bind

Maleri-Auktionen. Katalog over. i ffllégade Nr. 35. M andag d. 29. Septb 1913 K l. 12

Maleri-Auktionen. Katalog over. i ffllégade Nr. 35. M andag d. 29. Septb 1913 K l. 12 ----------------------------- Katalog over Maleri-Auktionen i ffllégade Nr. 35 M andag d. 29. Septb 1913 K l. 12 O O O Eftersyn paa Auktionsstedet Lørdag den 27. og Sandag den 28. Septbr. fra Kl. 11-4.

Fredag den 5. Marts 1920 Kl. 1 Eftrm,

MALERIER. Gammel Mønt 2 &4. Nøhrmanns Auktioner Gammel Mønt 2 $ 4, Stuen (Colosseum). (COLOSSEUM) TIRSDAG DEN 13 OKTOBER 1914 KL 1 2 '2 Nøhrmanns Auktioner Gammel Mønt 2 $ 4, Stuen (Colosseum). Telefoner 9720, 9774. I TIRSDAG DEN 13 OKTOBER 1914 KL 1 2 '2 OG FØLGENDE DAGE KL 11«/* FORM. AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION I Gammel Mønt 2 &4 (COLOSSEUM)

KATALOG MALERI-AUKTION MANDAG U. 19. MARTS 1906 KL. 11 ADMIRALGADE 16

KATALOG MALERI-AUKTION MANDAG U. 19. MARTS 1906 KL. 11 ADMIRALGADE 16 KATALOG MALERI-AUKTION MANDAG U. 19. MARTS 1906 KL. 11 ADMIRALGADE 16 4776 AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Admiralgade 16 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Mandag d. 19. Marts 1906 Fonn. Kl. 11 paa

MALERISAMLINGEN. asb. Katalog til Auktionen. i Allégade 8

MALERISAMLINGEN. asb. Katalog til Auktionen. i Allégade 8 Katalog til Auktionen Mandag den 17. Maj 1920 Kl. 12V2 Eftm. i Allégade 8 over MALERISAMLINGEN a f kendte udstillende Kunstnere, hvoraf fremhæves: I7YI IAAi Adolf Larsen: Efteraarsdag i Frederiksberg Have.

MALERIER EFTERSYN: Tirsdag den 1. Maj Kl. 10-6. Onsdag den 2. Maj Kl. 10-6.

MALERIER EFTERSYN: Tirsdag den 1. Maj Kl. 10-6. Onsdag den 2. Maj Kl. 10-6. Falkenbergs Auktioner Torsdag den 3. Maj 1917 Kl. 12% Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27«29 (Det ny Teater) bortsolgt en fortrinlig Samling MALERIER EFTERSYN: Tirsdag den 1. Maj Kl.

H. C. JENSEN, Auktionsholder.

MflbERl-flUKTlONEN. ffvr KATA LO Q GL. KONGEVEJ 143 (INDGANG FRA AMICISVEJ) TIRSDAG DEN 7. FEBRUAR 1911 KL. l l l 2 FORM.

MflbERl-flUKTlONEN. ffvr KATA LO Q GL. KONGEVEJ 143 (INDGANG FRA AMICISVEJ) TIRSDAG DEN 7. FEBRUAR 1911 KL. l l l 2 FORM. ffvr KATA LO Q OVER MflbERl-flUKTlONEN PAA GL. KONGEVEJ 143 (INDGANG FRA AMICISVEJ) TIRSDAG DEN 7. FEBRUAR 1911 KL. l l l 2 FORM. EFTERSYN PAA AUKTIONSSTEDET SØNDAG OG MANDAG FRA 11 4 KOMMISSIONER MODTAGES

MALERIER EFTERSYN: Onsdag den 21. Marts Kl. 10-6. Torsdag den 22. Marts Kl. 10-6.

MALERIER EFTERSYN: Onsdag den 21. Marts Kl. 10-6. Torsdag den 22. Marts Kl. 10-6. Falkenbergs Auktioner Fredag den 23. Marts 1317 Kl. 12% Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27 $ 29 (Det ny Teater) bortsolgt en udmærket Samling MALERIER EFTERSYN: Onsdag den 21. Marts

Indbo, Møbler, Malerier, Fodtø], m. m.

Indbo, Møbler, Malerier, Fodtø], m. m. AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATA LOG til Auktionen Torsdag den 25. M aj 1916 Fmd. Kl. 10 og flg. Dag i Farvergade 6, stuen over Indbo, Møbler, Malerier, Fodtø], m. m.

FORTEGNELSE. over. dot Dødsboet efter Kammerherre, Lehnsbaron. Kl. 10 præcis i Boets Leilighed Amaliegade

FORTEGNELSE. over. dot Dødsboet efter Kammerherre, Lehnsbaron. Kl. 10 præcis i Boets Leilighed Amaliegade FORTEGNELSE over dot Dødsboet efter Kammerherre, Lehnsbaron Jnel-Rysensteen tilhørende Løsøre, der bortsælges Mandagen den 19«,p Mai 1884 Formiddag Kl. 10 præcis i Boets Leilighed Amaliegade Nr. 11, bestaaende

MALERIER EFTERSYN Onsdag den 28. August Kl. 10 5. Torsdag den 29. August Kl. 1 0-5.

MALERIER EFTERSYN Onsdag den 28. August Kl. 10 5. Torsdag den 29. August Kl. 1 0-5. Fal k enbergs Au ktioner Fredag den 30. August 1918 KL \2 % Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27«29 (Det ny Teater) bortsolgt en Samling MALERIER EFTERSYN Onsdag den 28. August Kl. 10

Maleri-Auktionen. Katalog over. 35, flllegade 35, Mandag d. 27. Januar 1919 Kl. 12

Maleri-Auktionen. Katalog over. 35, flllegade 35, Mandag d. 27. Januar 1919 Kl. 12 Katalog over Maleri-Auktionen 35, flllegade 35, Mandag d. 27. Januar 1919 Kl. 12 i Eftersyn paa Auktionsstedet Lørdag den 25. og Søndag den 26. Januar fra Kl. 11 4. Kommissioner modtages af aut. Taksator,

C. F. Aagaard, CATALOG. Malerier af Landskabsmaler. > Wz, i. Charlottenborg. Mandig den 13. October 1890, Fm. Kl. 11. Privat Eftersyn i orsaag u. 710 r\». n o. > Wz, i. ^ STATENS kunsthistoriske FOTOGRAFI SAMLING. CATALOG over Malerier af Landskabsmaler C. F. Aagaard, h v i lk e b o r ts æ l g e s v e d A u e tio n p

f " Auktionen Pretiosa, Sølv, Plet, Krystal, Porcelæn, Dækketøj, Møbler, Malerier, Bøger m. m. KATALOG Farvergade 6, Stl,en SAGFØRERNES AUKTIONER

f  Auktionen Pretiosa, Sølv, Plet, Krystal, Porcelæn, Dækketøj, Møbler, Malerier, Bøger m. m. KATALOG Farvergade 6, Stl,en SAGFØRERNES AUKTIONER f " AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Mandag d. 1. Oktober 1917, Form. K!. U og flg. Dage i Farvergade 6, Stl,en over Pretiosa, Sølv, Plet, Krystal, Porcelæn,

Auktionen KATALOG «> Farvergade 6, Indbo, Møbler, Sølv, Pretiosa. Plet, Glas, Porcelæn, Malerier, Platter m. m. SAGFØRERNES AUKTIONER

Auktionen KATALOG «> Farvergade 6, Indbo, Møbler, Sølv, Pretiosa. Plet, Glas, Porcelæn, Malerier, Platter m. m. SAGFØRERNES AUKTIONER AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 ' KATALOG «> Auktionen Fredag den 24. November 1916 Fm. Kl. 10 og flg. Dage i Farvergade 6, over Stuen Indbo, Møbler, Sølv, Pretiosa. Plet,

MALERIER EFTERSYN. Onsdag den 5. Februar Kl. 10 5. Torsdag den 6. Februar Kl. 10 5.

MALERIER EFTERSYN. Onsdag den 5. Februar Kl. 10 5. Torsdag den 6. Februar Kl. 10 5. Falkenbergs Auktioner Fredag den 7. Februar 1919 Kl. 12/4 Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27 s 29 (Det ny Teater) bortsolgt en Samling MALERIER EFTERSYN. Onsdag den 5. Februar Kl.

MALERIER EFTERSYN Onsdag den 2. Oktober Kl. 10 5. Torsdag den 3. Oktober Kl. 10 5.

MALERIER EFTERSYN Onsdag den 2. Oktober Kl. 10 5. Torsdag den 3. Oktober Kl. 10 5. Falkenbergs Auktioner Fredag den 4. Oktober 1918 Kl. 12 Ja Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27 * 29 (Det ny Teater) bortsolgt en udmærket Samling MALERIER EFTERSYN Onsdag den 2. Oktober

Fredagen den 5. November 1920 KL 1

Indbo, Møbler, Platter, Pretiosa m. m.

Indbo, Møbler, Platter, Pretiosa m. m. AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG Auktionen til Tirsdag den 14. December 1915 Fmd. Kl. og flg. Dage i Farvergade 6, stuen over Indbo, Møbler, Platter, Pretiosa m. m.

MALERIER og TEGNINGER AF

I Skandinavisk Kunstudstilling" (Vesterbrogade 58)

KATALOG til. KUNSTSAGER og MØBLER.

KATALOG til. KUNSTSAGER og MØBLER. H 731 KATALOG til Auktionen over KUNSTSAGER og MØBLER. Paa Begæring af Overretssagfører Prangen aiholdes Auktion Akasiavej Nr. 3 Onsdag den 14. ds. og følg. Dage, Kl. 10V2 Form., over en Del af det afd.

MALERIER. Gottlieb Bertelsen. Aalborg nye Auktionslokaler. Aalborg nye Auktionslokaler, Fredag den 15. Marts 1918 K l. 1 5. Telefoner 2981 & 3282.

MALERIER. Gottlieb Bertelsen. Aalborg nye Auktionslokaler. Aalborg nye Auktionslokaler, Fredag den 15. Marts 1918 K l. 1 5. Telefoner 2981 & 3282. Aalborg nye Auktionslokaler. Fredag den 15. Marts 1918 K l. 1 5 bliver ved Auktion, der afholdes i Aalborg nye Auktionslokaler, (Christiansgade 54) bortsolgt en udmærket Samling MALERIER. EFTERSYN: Tirsdag,

MflbERIC EFTERSYN. Onsdag den 11. April Kl. 10-6. Torsdag den 12. April Kl. 1 0 6.

MflbERIC EFTERSYN. Onsdag den 11. April Kl. 10-6. Torsdag den 12. April Kl. 1 0 6. Falkenbergs Auktioner Fredag den 13. April 1917 Kl. 12/4 Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27«29 (Det ny Teater) bortsolgt en fortrinlig Samling MflbERIC EFTERSYN. Onsdag den 11. April

Fredag den 1. November 1919 Kl. 1 Eftrm.

Fredag den 1. November 1919 Kl. 1 Eftrm. Falkenbergs Auktioner... i Fredag den 1. November 1919 Kl. 1 Eftrm. bliver ved Auktion, der afholdes (D et n y T h e a te r) bortsolgt en Samling EFTERSYN: Onsdag den 5. November Kl. 10 5. Torsdag den

MALERIER CITY AUKTIONS-LOKALER. G. E. NØHRMflNN - AUKTIONSHOLDER KRISTEN BERNIKOWGADE 2 (({ City A u k tio n s lo k a le r Kristen Bernikowgade 2 Tef. 9774 (Hjørnet af Citygade). FREDAG DEN 16. MAJ 1913 KL. 12 OG FØLG. DAGE AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION I CITY AUKTIONS-LOKALER KRISTEN BERNIKOWGADE

AUKTIONEN. K A T A L O G til. T irsd ag den 3 0 te J u m, Vodroffsf>lads N r. 2, 1. S., K l. 1 0 F o r m i d d a g,

AUKTIONEN. K A T A L O G til. T irsd ag den 3 0 te J u m, Vodroffsf>lads N r. 2, 1. S., K l. 1 0 F o r m i d d a g, (G K A T A L O G til AUKTIONEN J e r a f koldes T irsd ag den 3 0 te J u m, K l. 1 0 F o r m i d d a g, Vodroffsf>lads N r. 2, 1. S., H h v o r der J>aa G ru n d af B ortrejse sælges et om trent n y t,

Maleri - Auktionen. Katalog. paa Hotel Langeland" i Rudkøbing. Mandag den 3 Maj 1915 Kl. 2. \

Maleri - Auktionen. Katalog. paa Hotel Langeland i Rudkøbing. Mandag den 3 Maj 1915 Kl. 2. \ Katalog over Maleri - Auktionen paa Hotel Langeland" i Rudkøbing Mandag den 3 Maj 1915 Kl. 2. \ Malerierne er udstillede paa Auktionsstedet Søndag den 2. Maj fra Kl. 10-6, _ 3-13 * f 14. Carl Olsen: Sejlere

V - AUKTION OVER EFTERLADTE MALERIER AL PROFESSOR CHR. BLACHE

V - AUKTION OVER EFTERLADTE MALERIER AL PROFESSOR CHR. BLACHE V V - AUKTION OVER EFTERLADTE MALERIER AL PROFESSOR CHR. BLACHE CATALOG over Malerier af afdøde Marinemaler, Professor CHR. BLACHE hvilke efter Begæring af Boets Executorer, Overretssagførerne Fru Malling

Fredag den 19. Marts 1920 Kl. 1 Eftrm.

Fredag den 19. Marts 1920 Kl. 1 Eftrm. Falkenbergs Auktioner Fredag den 19. Marts 1920 Kl. 1 Eftrm. bliver ved Auktion, der afholdes ( fil Jiongeøej 27 Sc 29 (D et n y T h e a te r) bortsolgt en Samling EFTERSYN: Torsdag den 18. Marts Kl. 10

napoleonsbilleder, K A T A L O G en Sam ling A llé g a d e 3 5, M andag d. 1. O ktober 1917, øm- over som bortsælges ved A u k tio n

napoleonsbilleder, K A T A L O G en Sam ling A llé g a d e 3 5, M andag d. 1. O ktober 1917, øm- over som bortsælges ved A u k tio n K A T A L O G over en Sam ling napoleonsbilleder, som bortsælges ved A u k tio n A llé g a d e 3 5, M andag d. 1. O ktober 1917, K l. 1 E fterm iddag. øm- E fte rsy n J>aa A u k tio n sste d e t L ørdag

Herskabeligt Indbo, FORTEGNELSE over. Niels Juelsgade Nr. 6 1Sal - - C hr. H e e s E ft f., Enkefru Amanda Salomonsen

Herskabeligt Indbo, FORTEGNELSE over. Niels Juelsgade Nr. 6 1Sal - - C hr. H e e s E ft f., Enkefru Amanda Salomonsen FORTEGNELSE over Herskabeligt Indbo, Glas, Porcelæn, Mah. og Egetræs Møbler, Lysekroner, gi. Stueuhre, Antikviteter, Tæpper, Malerier, gi. Kobberstik ni. m. tilh. Boet efter afd. Enkefru Amanda Salomonsen

CATALOfi ALFRED OLSENS. Maleriauktion. H 710 Privat Eftersyn: Torsdag d. 9. November Kl. 11 3. Marinemaler

CATALOfi ALFRED OLSENS. Maleriauktion. H 710 Privat Eftersyn: Torsdag d. 9. November Kl. 11 3. Marinemaler H 710 Privat Eftersyn: Torsdag d. 9. November Kl. 11 3. CATALOfi til Marinemaler ALFRED OLSENS Maleriauktion Mandag d. 13. November 1893, Kl. 11, i Kunstudstillingsbygningen paa Charlottenborg. EFTERSYN:

KATALOG OVER MALERIER

KATALOG OVER MALERIER \ 'v -vf KATALOG OVER MALERIER TILHØRENDE FÆ LLESBOET E FT E R AFDØDE GROSSERER OG YEKSELLERER ARON R. HENRIQUES OG SENERE AFDØDE HUSTRU. DE BORTSÆLGES VED AUKTION, D ER AFHOLDES MANDAG DEN 16DE NOVEMBER

KATALOG AUKTIONEN. Rasmus Nielsen, Nørregade Nr. 41 Telefon 1016 TIRSDAG D. 3. APRIL FORM. KL 11 PRÆCIS P A A NØRREGADE 41

KATALOG AUKTIONEN. Rasmus Nielsen, Nørregade Nr. 41 Telefon 1016 TIRSDAG D. 3. APRIL FORM. KL 11 PRÆCIS P A A NØRREGADE 41 KATALOG AUKTIONEN TIRSDAG D. 3. APRIL FORM. KL 11 PRÆCIS P A A NØRREGADE 41 EFTERSYN: «-»«> Mandag d. 2. April Kl. 11 3 Betalingen erlægges til Undertegnede hvor Kataloger faas Rasmus Nielsen, Nørregade

Elegant Indbo. Malerier

Elegant Indbo. Malerier falkenbergs a u k t i o n e r. Gamle Kongevej 27 og 29 (Det ny Theater). Telefon 1282. KATALOG til Auktionen Torsdagen den 14. Juni 1917 Formiddag Kl. 11 og følgende Dage, GI. Kongevej 27 og 29 (Det ny

XALIBI EFTERSYN: Fredag den 24. Oktober 1919 Kl. 2 Eftim. f. Jionfleoej 27 & 29 (Det ny Theater) Hn&tioner. Falkenbergs Auktioner Falkenbergs Auktioner Fredag den 24. Oktober 1919 Kl. 2 Eftim. bliver ved Auktion, der afholdes f. Jionfleoej 27 & 29 (Det ny Theater) bortsolgt en Samling XALIBI EFTERSYN: Onsdag den 22. Oktober Kl. 10

Herskabeligt Indbo, Guld, Sølv, Smykker, Malerier m. m.

Herskabeligt Indbo, Guld, Sølv, Smykker, Malerier m. m. FORTEGNELSE over Herskabeligt Indbo, Guld, Sølv, Smykker, Malerier m. m. tilh. Boerne efter afd. Kontreadmiral C. F. Sc hel ler, Enkeprovstinde E. Krogh, Enkefru Sofie Gedalia, Salmeri Ponticelli m. Fl.

en Malerisamling og Bohave m. v. tilhørende

en Malerisamling og Bohave m. v. tilhørende I KATALOG til AUKTION paa Villaen Hellerupvej Nr. 86 i Hellerup Tirsdag den 25. Juni 1918, Form. Kl. II1/* over en Malerisamling og Bohave m. v. tilhørende Direktør Victor C. Lassen. Malerierne sælges

Herskabeligt Indbo tilh. Dødsboerne efter afd.

Herskabeligt Indbo tilh. Dødsboerne efter afd. FORTEGNELSE Herskabeligt Indbo tilh. Dødsboerne efter afd. Skibsmægler C. G. Grove Frk. Jensine Brandt-Pagh m. Flere og som bortsælges ved Auction T o r s d a g e n d. 12. O k t o b e r 1916 Form. Kl.

Maleri-Auktionen. Katalog. i Forsamlingsbygningen i Hjørring. M andag den 19. Juni 1916 K l. 2.

Maleri-Auktionen. Katalog. i Forsamlingsbygningen i Hjørring. M andag den 19. Juni 1916 K l. 2. Katalog over Maleri-Auktionen i Forsamlingsbygningen i Hjørring M andag den 19. Juni 1916 K l. 2. Malerierne er udstillede paa Auktionsstedet Søndag den 18. Juni fra Kl. 10-6. Nr. 1. J. Vermchren: Italienske

MALERIER. GI. Kongevej 27«29. Falkcnbergs Auktioner. Telefoner ,321. Falkenbergs Auktioner. Tirsdag den 12. August (1.

MALERIER. GI. Kongevej 27«29. Falkcnbergs Auktioner. Telefoner ,321. Falkenbergs Auktioner. Tirsdag den 12. August (1. Falkenbergs Auktioner Tirsdag den 12. August 1919 1(1.12/4 Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27«29 (Det ny Teater) bortsolgt en større Samling MALERIER EFTERSYN: Mandag den 11. August

KATALOG. Kontor-, Butiks-, Lager-Inuentar, Restaurations-Montering og Plet-Service. FALK.ENBERGS AUKTIONER. Gamle Kongevej Nr. 27 og 29 (D e l ny

KATALOG. Kontor-, Butiks-, Lager-Inuentar, Restaurations-Montering og Plet-Service. FALK.ENBERGS AUKTIONER. Gamle Kongevej Nr. 27 og 29 (D e l ny FALK.ENBERGS AUKTIONER. Gamle Kongevej 27 og 29 (D e l ny Telefoner 1282-10,321. Theater) KATALOG til Auktionen O nsdag den 2. O kto b er K l. 10 og følgende Dag, GI. Kongevej 27 og 29 (Det ny Theater)

A u k t i o n o v g p udmærket Indbo. En stor Del brugte Møbler m. m.

A u k t i o n o v g p udmærket Indbo. En stor Del brugte Møbler m. m. A u k t i o n o v g p udmærket Indbo. En stor Del brugte Møbler m. m. Onsdagen d. 30 Januar, Formiddag Kl. 11 og følgende Dag bliver ved Auktion, der afholdes paa Nørregade Nr. 41, bortsolgt paa Grund

Maleri-Auktionen. Katalog. paa Hotel Phønix" i Storehedinge. M a n d a g d. 31. J a n u a r 1916 K l. 2.

Maleri-Auktionen. Katalog. paa Hotel Phønix i Storehedinge. M a n d a g d. 31. J a n u a r 1916 K l. 2. Katalog over Maleri-Auktionen paa Hotel Phønix" i Storehedinge M a n d a g d. 31. J a n u a r 1916 K l. 2. Malerierne er udstillet paa Auktionsstedet Søndag den 30. Januar fra Kl. 10-6. 1. Joh. Neumann:

Herskabeligt Indbo, Gnid oe Sølv, elejante Møliler, Nips, lysekroner, Salon fliel, Pianoer, Malerier in. m., tilhørt. Fortegnelse.

Herskabeligt Indbo, Gnid oe Sølv, elejante Møliler, Nips, lysekroner, Salon fliel, Pianoer, Malerier in. m., tilhørt. Fortegnelse. Hfif Fortegnelse over Herskabeligt Indbo, Gnid oe Sølv, elejante Møliler, Nips, lysekroner, Salon fliel, Pianoer, Malerier in. m., tilhørt den russiske Militærattache Qeneralmajor Is. de Sirelms, samt

MALERIER. Gi. Kongevej 27*29. Falkenbergs Auktioner. T elefon Falkenhergs Auktioner. Fredag den 24. Marts 1916 Kl. 12 Middag

MALERIER. Gi. Kongevej 27*29. Falkenbergs Auktioner. T elefon Falkenhergs Auktioner. Fredag den 24. Marts 1916 Kl. 12 Middag Falkenhergs Auktioner Fredag den 24. Marts 1916 Kl. 12 Middag bliver ved Auktion, der afholdes Gi. Kongevej 27*29 (Det ny Teater) bortsolgt en Samling MALERIER EFTERSYN: Onsdag den 22. Marts Kl. 10 8 Torsdag

Maleri-Auktionen. Katalog over , flliegade 35, M andag d. 25. Novb Kl. 12.

Maleri-Auktionen. Katalog over , flliegade 35, M andag d. 25. Novb Kl. 12. * Katalog over Maleri-Auktionen i... 35, flliegade 35, M andag d. 25. Novb. 1918 Kl. 12. Eftersyn paa Auktionsstedet Lørdag den 23. og Søndag den 24. November fra Kl. 11 4. Kommissioner modtages af aut.

MALERIER. Niels Juelsøade Nr. 6. '-Sal - - FORTEGNELSE. Tirsdagen den 28. November 1916. C hr. H e e s E f t f., NIELS JUELSGADE 6 TELEFON 3581

MALERIER. Niels Juelsøade Nr. 6. '-Sal - - FORTEGNELSE. Tirsdagen den 28. November 1916. C hr. H e e s E f t f., NIELS JUELSGADE 6 TELEFON 3581 FORTEGNELSE over MALERIER som ifølge Begæring af Overretssagfører SVEND WARBURG bortsælges ved Auktion Tirsdagen den 28. November 1916 Formd. Kl. 11 i Niels Juelsøade Nr. 6. '-Sal - - Søndag den 26. Novbr.

KØBEMHÅVNS 26. MARTS 1919.

SAGFØRERNES AUKTIONER 6 7352 KATALOG

SAGFØRERNES AUKTIONER 6 7352 KATALOG AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Fredag den 23. April 1920, Form. Kl. II og følg. Hverdage (Valgdagen undtagen) i Farvergade 6 over Sølv, Plet, Krystal,