AUKTIONEN, k:<* KATALOG til. Allégade 35, Mandag den 9. November 1914, Kl. 10 Form,, og følgende Dage. der afholdes
- Malene Overgaard
1 k:<* KATALOG til AUKTIONEN, der afholdes Mandag den 9. November 1914, Kl. 10 Form,, og følgende Dage Allégade 35, hvor der bortsælges det Dødsboerne efter afdøde ^Frøken Camilla A. F. Hellfach, Enkefru Emma Xylander og tidligere afd. Ægtefælle Kunstmaler W. F. Xylander og Stævningsmand Hans Visby m. li. Boer tilh. Løsøre, samt en Del ved Eksekution udlagte Effekter. Rekvirenter er Frederiksberg Birks Skifteret, Overretssagførerne Aage Thomsen, Holger Jensen og Sagfører G. Ussing m. fl. Kataloget omfatter Møbler af alle Slags saasom: I opretst. Piano, gi. Mah. Pillespejl, I do. Piedestal, Mah. Soveværelses- Møbler, Dagligstue do., Egetræs Spisestue Møblement, Sølv og Plet, I Spisestel, Københavns Porcellæn, antike Vaser, Mah. Klædeskabe m. og u. Spejldøre, Gardiner Portierer og Gulvtæpper, noget Hedebosyning, Malerier at C. A. Kølle, Prof. Chr. Blache, F. C. Kiærschou, L. A. Ring m. fl. Dækketøj og Glas m. m. Malerierne sælges Onsdag Kl I 1/*. Eftersyn paa Auktionsstedet Snndag den 8. November fra Kl. 11 3, hvor autor. Taksator Sognefoged N. Christiansen, Adilsvej 4, Telef. Godthaab 422, modtager Kommissioner. Fr. Jensens Tryk. Falkonerallé 58.
2 KONDITIONER. i. Alt sælges i den Stand, hvori det ved Hammerslaget forefindes, og er fra delte for Køberens Regning og Risiko i alle Maader. :2 - Det Købte skal afhentes Auktionsdag en. 3. Hvad der ikke afhentes til ovennævnte Tid, kan uden videre Varsel stilles til ny Auktion for første Købers Regning ^ler afhændes underhaanden, og er denne da pligtig til skadesløst at tilsvare de derved foraarsagede Omkostninger og Tab uden at have nogen Ret til det mulige Overskud. Den, der køber til en anden, hæfter som Selvskyldnerkautionist. 4. Ejendomsretten til det Solgte overgaar først til Køberen, naar Betaling finder Sted. 5- Betalingen, foruden Auktionsbudet 10 /o af samme i Auktionsomkostninger, erlægges ved Hammerslaget, eller paa Anfordring til Undertegnede, dog kunne Inkassator personlig bekendte vederhæftige Købere forvente 6 Ugers rentefri Kx-edit. Sikkerhed kan affordres de Bydende saavel under som efter Auktionen, til hvilkensomhelst Tid, og stilles Sikkerhed ikke paa Anfordring, er det skyldige Beløb strax forfalden til Betaling. Sølv betales kontant ved Hammerslaget. 6. Betales ikke til rette Tid, er Køberen pligtig at erlægge skadesløs Betaling og 6 /0 Rente fra Auktionsdagen, hvorhos han skal være underkastet Retsforfølgning efter Forordning ai 25. Januar 1828 og Udpantningsloven af 29. Marts Tillægskonditioner forbeholdes. Frederiksberg, d. 4. November Carl Waagechristensen, cand. juris, Birkefuldmægtig. Auktions-Kontoret for Ind- og Udbetaling er Aliégade 35, Beletagen (aabent Kl. 10 2). Paa Begæring af Sagfører G. Ussing (Frøken Camilla A. F. Hellfachs Dødsbo). 1 1 Hængelampe 2 1 Fag hvide Gardiner nieb Stang 9 1 Rullegardin 4 1 Blomsterampe! 6 1 Skilderi: Korsfæstelsen 7 1 Radering: Mindqblad 8 1 Skilderi: Jesus velsigner de smaa lo 9 1 Maleri: Hund 10 1 do.: Skovvej 11 1 Fotografi af 1 Hund 13 1 gi. Porcelænsvase (defekt) 15 1 Zinkbuste af Holberg 16 1 Blomsterjardiniere 17 1 Nøddetræs Spillebord 18 1 Mah. Sekretær 19 1 do. Salonbord 20 6 do. Salonetole med rødt Plvds 21 1 Klædesbord
3 \r lille broderet Tæppe 23 1 Gul taippe 2': 1 Flugtstol med Broderi 25 2 isofapuder 26 2 Lyseduge, i Sofasløjfe 27 1 Chaiselongue med blomstret Betræk 0 2 Gibsfigurer SU 1 Skammel 32 1 Messing Spyttebakke 3' ' 1 Hængelampe 34 t rød ulden Poi tiere med Stang 35 1 do. do. Gardin 36 1 Portiere Fantasistof 37 1 rodt Gulvtæppe 38 I broderet Tæppe 39 1 Plydses Bordtæppe 41 1 Lysedug 42 2 Lyseduge, 2 Sløjfer 43 1 Sofaryg 44 4 Sofapude 45 2 forgi. Hylder med Figurer 16 1 Blomstervase (Kbh.s Pore.) 47 1 do. do. (do do.) med Forgyldninger 48 2 Bordlamper 49 1 rød Ampel 50 1 F ag Karnapgardiner 51 2 Metal F*agerer 52 1 Naturtræs Blomsterbord \ 53 1 lille Divan med blomstret Betræk 51 1 amelænestol med do. do. A Flugtstol 56 3 Lænestole med rødt Plydis 57 1 Sofa med do. do» 58 1 Skrivebordsstol 59 1 K ak kelovnsisikærm 60 1 Messing Forsats med Ildtøj 61 1 Kulkasse 62 1 Etagere 63 4 P ar antikke Kopper 64 Diverse N ips 65 6 Sikr. Blom st er va ser 6'> 2 forgyldte smaa Borde 67 2 Mali. Pilles,pejle med Skabe 68 1 do. Søjlebord 69 1 li ile rundt Nøddetræs Bord 70 1 Maleri: Frugter (C. Baadsgaard) 1 1 Blomstcrmaleri (sign. Marie N.) 72 1 Maleri: Frederiksborg Slot (A. B. l - 1 do.: Parti l'rn Sehweitz do.: Landskab 75 1 do.: Studiehovede (Lorentz Frøhle) 76 1 I )ameportræt 77 2 Skilderier i forgyldt Ramme 78 4 do. med Mahl Ramme 79 1 Staffeli 80 1 Hængelampe 81 1 Fag hvide Gardiner med Stang 82 1 Rullegardin 83 2 smaa broderede Tæpper 1886)
4 84 1 Linoleumstæppe 85 1 Plydstes Bordtæppe 86 1 Sofapude 87 1 Skammel 88 1 Gjyngefékammel 89 1 Kakkelovnsskærm 90 1 Lænestol mod Granité 91 1 do. med Fantasistof 92 1 Mali. Sybord 93 1 Egetræs Buffet med Opsats 94 1 do. Dækketøj»skab 95 6 do. Stole 96 1 Sofa med Plyds 97 1 opretstaaende Piano 98 1 Pianostol smaa Malerier g'j. Maleri lille Maleri ni. m do. do. og 2 Olietryk 104 4, lakerede Bakker Kobber Laag do. Tragt Malmstager do. Morter Kobberkedel antik Bordlampe Messing Kaffekande, 1 Bal lille Vækkeuhr Messing Themaskine do Vægskjold do, Lysestager (ilaskrus Kander 11(.) I Bordsæt, 1 Bakke Thevarmer, I Haånd klæd,eholder 12! 1 Han nds\ maskine 121, i Mali. Toiletrnobel do. Piedestal do. Servante med Maimoropsals do. Slpeil med Facetglas do. Bord Haandklædestativ Klapstol Hængelampe Skindtæppe 133 Egetræs Stole Puf Mah. Seng mod Fjeder- og KiVdliaarsmadr Fag hvide Gardiner Skilderier Medaillons. 1 Avisbolder Mah. Syæske' Serv antestel malet Hjørneskab mod Glasvase IV, 1 forgyldt Spejl malet Kommode Trappe.'ti go
5 8 14 y i liv. Kokkentøj 149 Do. Fajance 150 o Bailier Kobberkedel malet Klædeskab 15 > 2 Egetræs Stole 151! rund Servante ' ovalt Spejl 15(5 i Mali. Seng med Fjeder- og Krølha vrsmad Sengetæppe malet Bord Stumtjener lille Tæppe Fag Gardiner 16B 2 Messing Kander Bordlampe Rhinskvinsglas Portvinsglas Ølglås (forskellige'; do Vinglas forskellige Glas Likørglas Glas-saltkar Isassietter do. 17") 3 Skaale ovale Skaale Glajsopsats, i Blomsterglas i il lille Karaffel Snapseglas gias Kara f fer Kander Bijsquitspand Sardindaase m. m P ar forskellige Kopper P ar Kopper P ar do P ar do Krystal Osteklokke P ar Porcellæns Kopper P ar do. Id o Tallerkener (Kbh.s Pore.) Kagetallerkener (B. & G.) Porcellæns Kagefade Glas Vandkande, 1 Skaal Flødekande Thqkande, 1Plat-de-memage Piet Kaffekande Kakkelovnsvase 200 6! let Flaskebakker do Brødkurv do. Spisegafler do. do c!'.- Dessertgafler do. Theskeer do. Kageske
6 gi. Sølvskeer dd. Thetager do. Bakke Knive med hvide Behskafter do. med do. do do. med do. do. (Dessertkmve) Paalægisgafler Frugtknive, 1 Nøddeknækker gi. Duge Duge do. 2^.8 16 Stk. Servietter do. do. (smaa) 22(0 11 Lyseduge og Bakkeservietter Lyseduge P ar Lagener a 3 Par do. b 3 Par do Pudebetræk Ilaandklæder smaa Duge Servietter * a 20 do do. a 16 do Duge 229 do Pyntehaandklæde med Hedebosyning Bordløbér med do Sengetæpper Lysedrge, 1 Bord løber 2 5 I Dug 236 1(> Fiyndseservietter a 2 Duge Servietter og 1 Dug Lysedug med Hedebo 2'.9 1 Buffettæppe Bordløber do., 1 Bakkeserviet Lysedug do Løber Klædes Bordtæppe Lysedug Buffetdug, 1 Lysedug, 1 Anretterbordtæp Kommodetæppe Stk. sort Atlas Bakke med Perlemors Jettons stort pr*leret dobbelt Klædeskab JRej setæppe 254,,1 Rejsekuffert Bakkebord Egetræs Stole Rejsekuffert Kakkelovnsforsats Tøjkurve
7 Jern seng mod Madrats Ha andkuffert Bakker Gryder Stumtjener lille smalt Skib 268 Nogle Gardiner 269 Nogle Gardinstænger SØLV OG PLET Sølv Sukkerskaal 273 1do. Snapseglas do. Peberbøswer 276 1do. Kageske 277 1do. do. med Benskaft 2*78 1do. Rejeske do. Potageske do. Grødske do. do do. Spiseskeer do. Syltetøjss,keer 284 (> do. Spiseskeen 283' 1 do. Thesi do. Suk ker sk aal og 1 Thetager do. Dessertskeer do. Theskeer do. do do. do do. Flødeskeer do. Gafler 293 IB do. forgyldte Kaffeskeer do. Toddyskeer do. Saueeskeer med snoede Skafter 29(? 2 dio. do do. do do. Strøske do. Flødeske do. Sukkertang do. Sukkerske og 1 Saltske N øg Mi o Ider, 1 Sitri kkep i n dehold er Servietbaand Sølvske Kniv øg 1 Gaffel Sølv Bæger Guld Dameuhr '10 2 Fingerrringe Guld Halssmykke, 2 do. Ørenlokki Guldplet Kæde Brosche Patsch do. med Granat Naale Brosche med uægte Stene Ørenlokker Broscher. 1 Ørenlok Thedaase (Kbh.s Pore. )
8 Krystal Opsats Spisestel (Kbh.s Pore.) Mahi. Klædeskab med Spejldør 3B5 1 do. Søjlebord (( lir. VIIi'. Stil) Nogle Servietter, 1 Dug blaa Klædning ny do Overfrakke do Diplomatfrakke, 2 Veste malet Klædeskab Stævningsmand Hans Ludvig Visbys Dødsbo Tegnebog glatte Guldringe lille Spejl Uhrstativ Gulduhr Sølv Lommeuhr med Kæde 3 2 il Overfrakke Jakkeklædning 334 Diverse Underbeklædning P ar Herreatøvier Portemonai lille Haandkuffert P ar Stovler, 1 P ar Tøfler malet Kuffert med div. Underbeklædnin p,m 1 Overfrakke sorte Veste Enkefrue Em ma Xylanders og tidligere afdøde Ægtefælle, Kunstmaler W. F. Xylanders Dødsbo Regulatoruhr Gyngestol Gyngeskamin el rundt Bord med Tæppe 3TJ5 1 lille Skrivebord Spisebord tor Lænestol med Piyd s Gulvtæppe Konsolskab Fag hvidp Gardiner Egetræs Stole Stole med rødt Plyds Forligger, 1 Vinduestæppe, 1 Sofapude Sofa med rodt Plyds
9 Ib Stole med Lædersæder lille Egetræs Bord persisk Gulvtæppe do. do. (mindre) ' sort Sejle Nøddetræs Bogskab Egetræs do Stk. Portiere Sekretær Stole med Voxdug Kammespejl 3/76 1 Blikser von te Sovesofa Jernseng med Madrats Dundyne Underdyne, 2 Pude smaa Skindpuder 382 2' Sengeforliggere. 1 Seng«383 1 Lober, 1 Trappeløber Bogreol lille Skib Stol lille Egetræs Bord F ejemaskine Bornholmer Stueulir 390 Diverse Kurve malet Klædeskab Stafeli Kuffert Bænk Blomsterborde Vandtøjsstativ 397 l Malerkassje Havestole Haandkufferter Bogreol lille Bord Stole med Rørsæder Dundyne Uldtæpper Puder Dyne Puder Nøddetræs Seng med Fjedermadrats do. Natskab do. Toiletspejl' lille Bord med Klapper Bordlampe Haandsymaskine Bordlampe Petroleumsovn Bord med Hylde 417 (1 Nøddetræskommode Fag brune Gardiner Skakspil lille Knagerække. 1 Børstehol'der Kaabe med Pelsværk Asltronom Kikkert. 1 do. paa Stativ Stk. gi. Gardiner
10 Fag Gardiner Duge Servietter Badehaandklæder Pudebetræk Lagener Dynevaar Sengetæppe, 1 Uldtæppe 432 Garderobe og Underbeklædning Bakkebord Sito] Glas m 21 Par Kopper 237 *1 Garderobestativ Gasovn 439 Kokken toj og Fajance Krus ;41 10 A asietter Bakker, 1 Piat-det-mena^ge < Plet Skeer og Gafler Gry dér 145 Diverse Koste Liggestol Malerkasse med Pensler Ballier, 2 Spande Badekar Blomsterborde Bænk. 3 Stole Bord! > > 1 Kjolestativ Gi bs buste 15 1 Hængelampe 456 Noget forskelligt Maatter 458 Nogle Haveredskaber Græs,slaamaskine Liggestol 4'1 1 Mah. Spillebord Stole Søjle 4 >4 1 Spejl Flugtstol 1(56 1 Portiere 1( > Fotog iavure do. N
11 478 1 Plet Brødkurv ao. do do. Syltetøjsskeer Salatsæt Solv Kageskeer do. Strøske Flaskebakker Plet Theskeer P ar Fodtøj 20 N. N. ('87 4 Sæt nyt Underbeklædning D:e(nge Bluse. 1 P ar do. Benklæder Guldpliet Armbaand Sølv Cylinderuhr med Metalskive do. Haarpil. 1 do. Armbaand Kjole Vadsæk med Indhold Crone bornholmsk Stueuhr antik Bordlampe Potageske (Kbh.s Prøvesølv) Vægt med Lodder a 1 Æ ske Mynter Egetræs Buffet med Opsats Fag gr. Satinsgardiner med Kapper Messing Kaffekande do. do Kiplamper Opsats m. m Keramikskaal m. m Kasse forskelligt Kasse do Prøvekasse Gern Sofa Træseng med Fjeder- og Krolbaarsmadr Egetræs Kabinetsbord Servante med Marmorplade engelsk Feltbord Teaktræs Liggestol stor polstret Lænestol Plet Opsats do. do do. Stager slebne Glas a Diverse Bøger 519 2! Haandklædtøstaltiver Ildtøjsstativ, 1 Vandstel Havestole Toiletspejl Simonsen Chaiselongue med Mekka Gyngtostol
12 525,1 Chaiselongue med Mekka a 2 P ar Damesko b 3 P ar Herrestøvler Chaiselongue med Granité Paa Begæring af Overretssagfører Yorch P ar Damelaksko P ar Damesko P ar Herrestøvler P ar do. (brune) P ar Herresko P ar Herrestø vier P ar Herresko P ar Damesko P a r do P ar Herresko P ar Herrestøvler (brune) P ar do. (do.) P ar do P ar Dameknapisto vier 36 54*1 1 P ar Herrestøvler (brune) P ar do P ar Damesko P ar Herrestovler P ar Damelaksko P ar do P;ar B ørnestøvler P ar Damesko (brune) l P ar Drengestøvler P ar Barnestiøvler P ar do P ar do P ar do P ar do Stk. Habitstof (5,V Al.) Stk. Habitstof (4% Al.) Overretssagfører Aage Thomsen Æ sker Spil for Børn \ Æ sker do. for do Æiske med Harpix og Violin dele Æ ske Legetøj og 3 Rammer Pakker Billeder Pakke Fotografier og 3 Spil do. do., nogle Rundskriftsbøger m. m Rammer do Pakke Fotografiartikler 567 il Pakke Kort og Fotografier 568 Noget Crepepapir 569 Nodepapir og Konvolutter
13 ,. ' V. MALERIER. Sælges Onsdag Kl. IV 570 Jiolger Labbers: Strand ved Agger. 571 Gyde Petersen: Fuglesangsøen, Efteraar. 572 G. Kølle: Indkørselen til Brahetrolieborg, Profi Ghr. Sacho: Solnedgang ved Hunosøen, Møen. 574 P ro f F. G. Kiævskou: P a rti ved Raadvad. 575 JJans F ly genring: Nøgen Dame ved Stranden a Vi Ih. Petersen : Ved Kaløvig, Storm. JL. Jacobsen : F ra Sogenfri Skov. G ardiella (italiensk Kunstner) : Beppo. G. fty d a k l: ZJng Pariserinde. SViels Christiansen: I r a Kongens Enghave. Ænton M elb y e: Maleri. V. M a t s tr a n d : Et. Æqtepar. I S\Jors$aard: Paa Havnemolen. Yelva Verm ehren: C hrysa ntemums. V bekendt: Genrebillede. Garl Fischer: Studie af en Skolepige.
14 Prof. JL. Jlndersen-fjundby; Vinterdag i Skoven (Akvarel) JI. Jacobsen: Ir a Hindevad Skov paa Fyn. 587 Jfolger fmbbers: Kyst ved Limfjorden. 596 Hr. Winther; Maaneopgang, Kristiansø. 588 Q. fty d a h i: Nøgen Model. 597 M oller fiibbers; Udfor Kulien. 589 FJ. Jlschenbach (norsk Kunstner): Fra Indsejlingen til Kristaniafjord. 598 Yelva Vermehren: Stedmodersblomst er. 590 fjuplaun Janssen: En forspændt Karre. 599 L. J I. f t i n g : Moseparti, Baldersbrønde. 590a I. 6. "Rasmussen: Marinebillede. 600 J/a,ns hund; En romersk Dreng. 591 Mans L und: ZJdenfor et italiensk Osteri. 600a Th. Jiertz: Maaneskinsbillede. 592 rl x e l Bjørhholm : Efter aar i Jægersborg Dyrehave. 601 ffliels Christiansen; Ira Sjandager Enge. 593 JIornunQ Jensen : Aaløb, I or aar. 602 Qustav Vermehren: Aaparti, Efteraar. 594 re. "Fischer: Gaardinteriør fra Appenæs. 603 f. T. foren tzen : Fra Capri.
15 'Dagger Jensen : Marine udfor Kronborg. 605 Pro/'. Ghr. Blache Fartøjer udfor Hirtshals. 606 G. V. WwlLf: Faa Atelieret. 607.Mxel B jø rk h o lm : Fra de kongelige Stalde, Prinsesse Maries Kørehest. 608 F. f ttc a r d i : Lodshaad i høj Sø. 609 JI. Funck : Sommerlandskab Yelua Verniehren : Gyldenlak. V ilh. <P. Jensen : Aften paa Havet. Garl.'Xielsen : Parti fra Slagelse Lysthavn. 610 J. FJ. G. 'Rasmussen : Fra Atlanterhavet, a V b e k e n d t: Landskab ft. F rederiksen : Parti fra Staubjerg Hede. 612 Prof. Ghr. B lache: Helsingør Rhed, Aften.
Læs mereAUKTIONEN, der afholdes
Læs mereAUKTIONEN. KATALOG over. Tirsdag den 10. September Kl. 10 Formiddag, Johannevej 8,
Læs mereAUKTIONEN, EB Fr. Jensens Bogtrykkeri, Falkoneralle 58. K A T A L O G. Fredag d. 2 8. Maj 1 9 1 5, Ratksacksvej 14, Kl. 11V2 Form..
K A T A L O G til AUKTIONEN, d er a f koldes Fredag d. 2 8. Maj 1 9 1 5, Kl. 11V2 Form.. Ratksacksvej 14, hvor der paa Begæring af O verretssagfører Jon Krabbe som executor testamenti bortsælges det afdøde
Læs mereM øbler m. m. som bortsælges ved off. Auktion
Læs mereMØBLER oo INDBO Befordringstøj
Læs mereMøbler, Indbo, Pianoer Flygel, Billard, Broderi, Manufaktur, Skotøj.
Læs mereAUKTIONEN, KATALOG til. Allégade 35, Mandag den 2, Marts 1914, Kl. 10 Form., og følgende Dage,
KATALOG til AUKTIONEN, der afholdes Mandag den 2, Marts 1914, Kl. 10 Form., og følgende Dage, Allégade 35, hvor der sælges det Dødsboerne efter Enkefru Jensine Kirstine Bang. født Sørensen, Frøken Birgitte'Cecilie
Læs mereFabrikant Emil Falck5 Dødsbo
Læs mereHerskabeligt Indbo Malerier
Læs mereAUKTIONEN, KATALOG til. Allégade 35, Onsdag den 16, December 1914, Kl. 10 Form,, og følgende Dage
KO KATALOG til AUKTIONEN, der afholdes Onsdag den 16, December 1914, Kl. 10 Form,, og følgende Dage Allégade 35, hvor der bortsælges en Del Løsøre, tilh. forskellige Boer og en Del Effekter, udlagte ved
Læs mereAUKTIONEN over. den russiske Udstilling paa den Baltiske Udstilling i Malmø 1914 KATALOG. Bernstorffsvej 19, Onsdag den 8. Decbr. 1920 Kl. 11 Form.
KATALOG til AUKTIONEN over den russiske Udstilling paa den Baltiske Udstilling i Malmø 1914 afholdes Onsdag den 8. Decbr. 1920 Kl. 11 Form. og følgende Dage, Bernstorffsvej 19, hvor der bortsælges Malerier,
Læs mereMøbler og Indbo, Malerier m m.
AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 i 1 KATALOG til Auktionen Torsdag d. 19. Juni 1919, Fm d. Kl. 10 og flg. Dage i Farvergade 6, Stuen over Møbler og Indbo, Malerier m m. Torsdag
Læs mereKJØBENHAVN. William Sørups Bog- og Stentrykkeri. GI. Strand 30. 1895.
Fortegnelse over det Boet efter afd. cand. phil Fritz Wagner tilhørende Indbo, m. v., som bortsælges ved Auction i Niels Juelsgade 6, 1. Sal o. G., Onsdag d. 9. October og flg. Dage, Form(l. Kl. 11, og
Læs mereMaleri - Auktionen. Katalog. i flllégade 35. M andagen den 18. Jan u ar 191B Kl. 12. over
Katalog / over Maleri - Auktionen i flllégade 35 M andagen den 18. Jan u ar 191B Kl. 12. Eftersyn paa Auktionsstedet Lørdag den 16. og Søndag den 17. Januar fra Kl. 11 4, K o m m i s s i o n e r modtages
Læs mereAuktionskonditioner. Frederik WulfF, Overretssagfører, Nygade 7.
c. ~ r L d *, g rmm- j Vf fy V * ' ^ j C / t ø y. - 7, -3-Z f, k s * * ' * v if a-'} * / $ V- JJ */l /L*~~ y. L " I «V - ----------------------" A ' ' ',~v / ) / K a t a l o g > *>J U, 1 / J ^ / I -2 &
Læs mereAuktionen. Pretiosa, Sølv, Plet, Krystal, Porcelæn, Antikviteter, Indbo, Malerier mm. KATALOG tii. Farvergade 6, stuen. SAGFØRERNES AUKTIONER
r AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG tii Auktionen Torsdag d. 2. Maj 1918, Form. Kl. 10 og følg. Dage i Farvergade 6, stuen. over Pretiosa, Sølv, Plet, Krystal, Porcelæn,
Læs mereIndbo, j2 Pianoer, Manufaktur, 5 Gulduhre, Malerier, Kobberstik. Bogbindermaskiner, ca. 100 Pk. Skifersøm, ca 60 Jernafløbsrør til W. C.
Frivillig^otf Tvangsauktion over Indbo, j2 Pianoer, Manufaktur, 5 Gulduhre, Malerier, Kobberstik. Bogbindermaskiner, ca. 100 Pk. Skifersøm, ca 60 Jernafløbsrør til W. C. Mandag den 1. Februar Form. KL
Læs mereMøbler m. m. FORTEGNELSE over. Niels Juelsgade Nr. 6, stuen o. o. Cjhr. H e e s E f t f., Fredagen d. 5. Februar 1915 Formd. Kl. 10, og følg.
FORTEGNELSE over Møbler m. m. som bortsælges ved Auktion Fredagen d. 5. Februar 1915 Formd. Kl. 10, og følg. Dag i Niels Juelsgade Nr. 6, stuen o. o. Af Kataloget fremhæves: Pretiosa. Uhre, Nips, 35 Bind
Læs mereIndbo, Løsøre, Malerier, Bøger m. y.,
Hb'lo FORTEGNELSE over det Boet efter afdøde Enkefru L. Kuhi født Aagaard Indbo, Løsøre, Malerier, Bøger m. y., der bortsælges ved offentlig Auktion Tirsdag den 17. December 1901, Kl. 11, og følgende Dag
Læs mereMaleri-Auktionen. Katalog over. i ffllégade Nr. 35. M andag d. 29. Septb 1913 K l. 12
----------------------------- Katalog over Maleri-Auktionen i ffllégade Nr. 35 M andag d. 29. Septb 1913 K l. 12 O O O Eftersyn paa Auktionsstedet Lørdag den 27. og Sandag den 28. Septbr. fra Kl. 11-4.
Læs mereKATALOG MALERI-AUKTION MANDAG U. 19. MARTS 1906 KL. 11 ADMIRALGADE 16
Læs mereMALERISAMLINGEN. asb. Katalog til Auktionen. i Allégade 8
Katalog til Auktionen Mandag den 17. Maj 1920 Kl. 12V2 Eftm. i Allégade 8 over MALERISAMLINGEN a f kendte udstillende Kunstnere, hvoraf fremhæves: I7YI IAAi Adolf Larsen: Efteraarsdag i Frederiksberg Have.
Læs mereMALERIER EFTERSYN: Tirsdag den 1. Maj Kl. 10-6. Onsdag den 2. Maj Kl. 10-6.
Falkenbergs Auktioner Torsdag den 3. Maj 1917 Kl. 12% Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27«29 (Det ny Teater) bortsolgt en fortrinlig Samling MALERIER EFTERSYN: Tirsdag den 1. Maj Kl.
Læs mereFORTEGNELSE. over. dot Dødsboet efter Kammerherre, Lehnsbaron. Kl. 10 præcis i Boets Leilighed Amaliegade
FORTEGNELSE over dot Dødsboet efter Kammerherre, Lehnsbaron Jnel-Rysensteen tilhørende Løsøre, der bortsælges Mandagen den 19«,p Mai 1884 Formiddag Kl. 10 præcis i Boets Leilighed Amaliegade Nr. 11, bestaaende
Læs mereIndbo, Møbler, Malerier, Fodtø], m. m.
AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATA LOG til Auktionen Torsdag den 25. M aj 1916 Fmd. Kl. 10 og flg. Dag i Farvergade 6, stuen over Indbo, Møbler, Malerier, Fodtø], m. m.
Læs mereMaleri-Auktionen. Katalog over. 35, flllegade 35, Mandag d. 27. Januar 1919 Kl. 12
Katalog over Maleri-Auktionen 35, flllegade 35, Mandag d. 27. Januar 1919 Kl. 12 i Eftersyn paa Auktionsstedet Lørdag den 25. og Søndag den 26. Januar fra Kl. 11 4. Kommissioner modtages af aut. Taksator,
Læs mereMflbERl-flUKTlONEN. ffvr KATA LO Q GL. KONGEVEJ 143 (INDGANG FRA AMICISVEJ) TIRSDAG DEN 7. FEBRUAR 1911 KL. l l l 2 FORM.
ffvr KATA LO Q OVER MflbERl-flUKTlONEN PAA GL. KONGEVEJ 143 (INDGANG FRA AMICISVEJ) TIRSDAG DEN 7. FEBRUAR 1911 KL. l l l 2 FORM. EFTERSYN PAA AUKTIONSSTEDET SØNDAG OG MANDAG FRA 11 4 KOMMISSIONER MODTAGES
Læs meref " Auktionen Pretiosa, Sølv, Plet, Krystal, Porcelæn, Dækketøj, Møbler, Malerier, Bøger m. m. KATALOG Farvergade 6, Stl,en SAGFØRERNES AUKTIONER
f " AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Mandag d. 1. Oktober 1917, Form. K!. U og flg. Dage i Farvergade 6, Stl,en over Pretiosa, Sølv, Plet, Krystal, Porcelæn,
Læs mereAuktionen KATALOG «> Farvergade 6, Indbo, Møbler, Sølv, Pretiosa. Plet, Glas, Porcelæn, Malerier, Platter m. m. SAGFØRERNES AUKTIONER
AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 ' KATALOG «> Auktionen Fredag den 24. November 1916 Fm. Kl. 10 og flg. Dage i Farvergade 6, over Stuen Indbo, Møbler, Sølv, Pretiosa. Plet,
Læs mereMALERIER EFTERSYN Onsdag den 28. August Kl. 10 5. Torsdag den 29. August Kl. 1 0-5.
Fal k enbergs Au ktioner Fredag den 30. August 1918 KL \2 % Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27«29 (Det ny Teater) bortsolgt en Samling MALERIER EFTERSYN Onsdag den 28. August Kl. 10
Læs mereIndbo, Møbler, Platter, Pretiosa m. m.
AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 KATALOG Auktionen til Tirsdag den 14. December 1915 Fmd. Kl. og flg. Dage i Farvergade 6, stuen over Indbo, Møbler, Platter, Pretiosa m. m.
Læs mereKATALOG til. KUNSTSAGER og MØBLER.
H 731 KATALOG til Auktionen over KUNSTSAGER og MØBLER. Paa Begæring af Overretssagfører Prangen aiholdes Auktion Akasiavej Nr. 3 Onsdag den 14. ds. og følg. Dage, Kl. 10V2 Form., over en Del af det afd.
Læs mereMALERIER EFTERSYN Onsdag den 2. Oktober Kl. 10 5. Torsdag den 3. Oktober Kl. 10 5.
Falkenbergs Auktioner Fredag den 4. Oktober 1918 Kl. 12 Ja Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27 * 29 (Det ny Teater) bortsolgt en udmærket Samling MALERIER EFTERSYN Onsdag den 2. Oktober
Læs mereMflbERIC EFTERSYN. Onsdag den 11. April Kl. 10-6. Torsdag den 12. April Kl. 1 0 6.
Falkenbergs Auktioner Fredag den 13. April 1917 Kl. 12/4 Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27«29 (Det ny Teater) bortsolgt en fortrinlig Samling MflbERIC EFTERSYN. Onsdag den 11. April
Læs mereMaleri - Auktionen. Katalog. paa Hotel Langeland" i Rudkøbing. Mandag den 3 Maj 1915 Kl. 2. \
Katalog over Maleri - Auktionen paa Hotel Langeland" i Rudkøbing Mandag den 3 Maj 1915 Kl. 2. \ Malerierne er udstillede paa Auktionsstedet Søndag den 2. Maj fra Kl. 10-6, _ 3-13 * f 14. Carl Olsen: Sejlere
Læs mereM. N. Holms Auktionsforretning Telefon Løngangsstræde 20.
Læs mereMALERIER EFTERSYN: Onsdag den 16. Oktober Kl Torsdag den 17. Oktober Kl
Falkenbergs Auktioner Fredag den 18. Oktober 1918 KL 12/2 Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27«29 (Det ny Teater) bortsolgt en Samling MALERIER EFTERSYN: Onsdag den 16. Oktober Kl. 10
Læs mereFORTEGNELSE over. Niels Juelsgade Nr. 6 1-Sal -0. Vekselerer KOPPEL BERENDT og som bortsælges ved Auktion
FORTEGNELSE over Herskabeligt Indbo Glas, Krystal, Porcelæn, Sølv, Plet, Smykker, eleg. og udm. Møbler, Tæpper, Gardiner, Flygler, Billarder, Malerier, Kobberstik, Bøger m. m. tilh. forskeli. Auktionsrekvirenter
Læs mereMaleri-Auktionen. Katalog over. 35, flllegade 35, M an d ag d. 10. F e b u a r 1919 Kl. 12
Katalog over Maleri-Auktionen 35, flllegade 35, i M an d ag d. 10. F e b u a r 1919 Kl. 12 Eftersvn paa Auktionsstedet Lørdag den 8. og Søndag den 9. Febuar fra Kl. 11 4. Kommissioner modtages af aut.
Læs mereMaleri-Auktionen i flllégade 35
Katalog over Maleri-Auktionen i flllégade 35 Tirsdagen den 23. Februar 1915 Kl. 12. Eftersyn paa Auktionsstedet Søndag den 21. og Mandag den 22. Februar fra Kl. 11 1. Kommissioner modtages af aut. Taksator,
Læs merenapoleonsbilleder, K A T A L O G en Sam ling A llé g a d e 3 5, M andag d. 1. O ktober 1917, øm- over som bortsælges ved A u k tio n
K A T A L O G over en Sam ling napoleonsbilleder, som bortsælges ved A u k tio n A llé g a d e 3 5, M andag d. 1. O ktober 1917, K l. 1 E fterm iddag. øm- E fte rsy n J>aa A u k tio n sste d e t L ørdag
Læs mereElegant Indbo. Malerier
falkenbergs a u k t i o n e r. Gamle Kongevej 27 og 29 (Det ny Theater). Telefon 1282. KATALOG til Auktionen Torsdagen den 14. Juni 1917 Formiddag Kl. 11 og følgende Dage, GI. Kongevej 27 og 29 (Det ny
Læs mereKatalog over. en Samling Malerier, J3éo
J3éo Katalog over en Samling Malerier, hvoriblandt Billeder af Prof. J. la Cour, H. Brasen, Poul Steffensen, Prof. Otto Baehe, Prof. Chr. Zaeho, Augusta Dohlmann. Prof. C. F. Sørensen, Emil Libbert, C.
Læs mereMflbCRlCR. Falkenbergs Auktioner. T elefon GI. Kongevej 27 s 29. Falkenbergs Auktioner. Fredag den 19. Januar 1917 Kl. 12!
Falkenbergs Auktioner Fredag den 19. Januar 1917 Kl. 12!4 Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27 s 29 (Det ny Teater) bortsolgt en udmærket Samling MflbCRlCR (Fransk Kunst) EFTERSYN: Onsdag
Læs mereMaleri-Auktionen. Kataiog over. 35, flllégade 35, Tirsdag den 23. April 1918 Kl. 12.
_ Kataiog over Maleri-Auktionen 35, flllégade 35, Tirsdag den 23. April 1918 Kl. 12. i Eftersyn paa Auktionsstedet Søndag den 21. og Mandag den 22. April fra Kl. 11 4. Kommissioner modtages af aut. Taksator,
Læs mereHerskabeligt Indbo, Guld, Sølv, Smykker, Malerier m. m.
FORTEGNELSE over Herskabeligt Indbo, Guld, Sølv, Smykker, Malerier m. m. tilh. Boerne efter afd. Kontreadmiral C. F. Sc hel ler, Enkeprovstinde E. Krogh, Enkefru Sofie Gedalia, Salmeri Ponticelli m. Fl.
Læs mereHerskabeligt Indbo tilh. Dødsboerne efter afd.
FORTEGNELSE Herskabeligt Indbo tilh. Dødsboerne efter afd. Skibsmægler C. G. Grove Frk. Jensine Brandt-Pagh m. Flere og som bortsælges ved Auction T o r s d a g e n d. 12. O k t o b e r 1916 Form. Kl.
Læs mereen Malerisamling og Bohave m. v. tilhørende
Læs mereKATALOG. Kontor-, Butiks-, Lager-Inuentar, Restaurations-Montering og Plet-Service. FALK.ENBERGS AUKTIONER. Gamle Kongevej Nr. 27 og 29 (D e l ny
FALK.ENBERGS AUKTIONER. Gamle Kongevej 27 og 29 (D e l ny Telefoner 1282-10,321. Theater) KATALOG til Auktionen O nsdag den 2. O kto b er K l. 10 og følgende Dag, GI. Kongevej 27 og 29 (Det ny Theater)
Læs mereHerskabeligt Indbo, FORTEGNELSE over. Niels Juelsgade Nr. 6 1Sal - - C hr. H e e s E ft f., Enkefru Amanda Salomonsen
FORTEGNELSE over Herskabeligt Indbo, Glas, Porcelæn, Mah. og Egetræs Møbler, Lysekroner, gi. Stueuhre, Antikviteter, Tæpper, Malerier, gi. Kobberstik ni. m. tilh. Boet efter afd. Enkefru Amanda Salomonsen
Læs mereMaleri-Auktionen. Katalog. i Forsamlingsbygningen i Hjørring. M andag den 19. Juni 1916 K l. 2.
Katalog over Maleri-Auktionen i Forsamlingsbygningen i Hjørring M andag den 19. Juni 1916 K l. 2. Malerierne er udstillede paa Auktionsstedet Søndag den 18. Juni fra Kl. 10-6. Nr. 1. J. Vermchren: Italienske