Overensstemmelseserklæring Brugsvejledning Reservedelsliste

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Størrelse: px
Starte visningen fra side:

Download "Overensstemmelseserklæring Brugsvejledning Reservedelsliste"

Transkript

1 Overensstemmelseserklæring Brugsvejledning Reservedelsliste DK He-Va Tip-Roller 4,5m 5,4m 6,3m (ekskl. 6,3m m/620mm Cambridge) N. A. Christensensvej 34 DK-7900 Nykøbing Mors Tel: Fax:

2 Indholdsfortegnelse EF-OVERENSSTEMMELSESERKLÆRING Kontrol ved modtagelse Betjeningsvejledning Transport Vedligeholdelse Reklamationer Reservedelsliste tromle Stjært før maj Stjært fra maj Midterled Vinge-sideled Midterled til Ø620 ringe fra maskinnummer Vinge-sideled til Ø620 ringe efter maskinnummer Tromleblok Hydraulik-tromle Springboard Montering af cylinder på springboard Springboard-Midterled Springboard Venstre sideled Lys Lygtesæt Lygtesæt: Eldiagram Notater... 27

3 EF-OVERENSSTEMMELSESERKLÆRING i henhold til Rådets maskindirektiv 2006/42/EF gældende fra og med den 29. December 2009 HE-VA ApS N. A. Christensensvej 34, DK-7900 Nykøbing Mors erklærer herved, at nedenstående maskine er fremstillet i overensstemmelse med Rådets direktiv 2006/42/EF. Erklæringen omfatter følgende produkt: Tip Roller 4,5m 5,4m 6,3m Nykøbing d. 29. dec 2009 Villy Christiansen Undertegnede er også ansvarlig for udarbejdelse af det tekniske dossier for ovennævnte maskine.

4 1. Kontrol ved modtagelse Kontrollér tromlen for eventuelle beskadigelser. Kontrollér hydraulikslangerne for snit- eller klembeskadigelser. Efterse at de øvrige hydraulikkomponenter ikke er beskadiget under transport. Kontrollér at rammekonstruktionen ikke har lidt overlast. Ligeledes bør De sikre dem, at tromleblokkene ikke har været udsat for slag, der har beskadiget de støbte tromleringe eller de dobbelttætnede kuglelejer. Kontrollér også at transporthjulene er fastspændte og i orden. Efterse lufttrykket (ca 3,8 bar / 55 psi) 2. Betjeningsvejledning 2.1 Opstart og tromling Tromlen er fra fabrikken leveret i transportstilling. Ved opstart spændes traktoren for tromlen. Vigtigt, kontrollér at trækkrogshøjden er mellem mm. Støttebenet skrues op, og placeres i transportbeslaget på stjærten. De monterer nu de 4 hydraulikslanger. Tromlen kræver 2 dobb. virkende udtag. Slangerne for Tip-Cylinderen er forsynet med røde strips. Slangerne for Vinge-Cylinderen er forsynet med blå strips. Vigtigt, kontrollér at de fra fabrikken monterede hanlynkoblinger passer i traktorens hunlynkoblinger. Der sættes nu tryk på Tip-Cylinderen (rød), således at sideledene løftes fri af transportbeslagene. Derefter sættes tryk på vingecylinderen (blå), således at vingerne svinges bagud, så langt som muligt. De tager nu trykket af Tip-cylinderen og tromlen vil tippe forover, ned til arbejdsstilling. Når Tip- Cylinderen er helt i bund, slippes hydraulikhåndtaget, og tromlen er klar til brug. 2.2 Transport Ved omstilling til transport, tippes tromlen helt bagover ved at sætte tryk på tipcylinderen. Der sættes nu tryk på vingecylinderen, sideleddene svinges fremad, imod stop på transportbeslagene på stjærten. Når begge sideled ligger parallelt med stjærten, sænkes de ned i transportbeslagene ved at aflaste tipcylinderen. Derefter aflastes alle hydraulikslangerne, og tromlen er klar til transport. 4

5 3. Vedligeholdelse A. Efter ca. 10 timers drift efterspændes hjul, kuglelejer og stopringe. Slanger, fittings og cylindre efterses for eventuelle utætheder og efterspændes. Maximale tilspændingsmomenter i Nm. med oliesmurt gevind Metrisk gevind Kvalitet 8.8 Kvalitet 10.9 Kvalitet 12.9 M M M M M M M B. For hver ca. 10 timers drift smøres alle bevægelige dele i sidesektionerne, samt de 3 smøresteder på vinge-cylinderen. For ca. hver 30 timers drift smøres tip-cylinderens nagle, og de 3 nagler i stjærten. Vigtigt: Hydrauliksystemet er påfyldt olie type Hydro Texaco HD32. C. Efter sæsonen rengøres og eftersmøres tromlen med fedt og olie. Vigtigt: Smør stempelstængerne ind i fedt 3.1 Reklamationer Reklamationer udføres på forhandlers værksted indenfor normal arbejdstid. Såfremt det ikke er muligt at udføre arbejdet indenfor normal arbejdstid betales for overarbejdsbetaling. Maskiner der indleveres til reklamationsarbejde skal indleveres i rengjort stand. 5

6 4. Reservedelsliste tromle 4.1 Stjært før maj

7 Pos. Varenr Betegnelse 4,5m 5,4m 6,3m Forstjært (dansk) Forstjært (tysk) Støtteben 3500 kg (dansk) Støtteben 3500 kg (Tysk) A Nagle ø Hårnålssplit ø4 mm M10x25 bolt Parkeringsanordning f/slange Svejsepl. f/dob. rørholder (ø14, ø15, ø16, ø18) Rørholder dob. ø14/ø Toppl. f/dob. rørholder (ø14, ø15, ø16, ø18) Skrue f/dob. rørholder (ø14, ø15, ø16, ø18) Bagstjært Bagstjært Bagstjært Bolt M16x Facetskive Ø Låsemøtrik M Transportbeslag Ø450 mm Transportbeslag Ø510 mm Facetskive Ø Bolt M16x35 mm G Nagle Ø30 L= Låsebøsning f/naglehov Bolt M12x G Nagle Ø30 L= Smørenippel M Prodsøje (Dansk) Prodsøje (Tysk)

8 4.2 Stjært fra maj

9 Pos. Varenr Betegnelse 4,5m 5,4m 6,3m Forstjært Støtteben 3500 kg A Nagle ø Hårnålssplit ø4 mm M10x25 bolt Parkeringsanordning f/slange Svejsepl. f/dob. rørholder (ø14, ø15, ø16, ø18) Rørholder dob. ø14/ø Toppl. f/dob. rørholder (ø14, ø15, ø16, ø18) Skrue f/dob. rørholder (ø14, ø15, ø16, ø18) Bagstjært Bagstjært Bagstjært Bagstjært op til Ø620 ringe fra maskinnummer Bagstjært op til Ø620 ringe fra maskinnummer Bolt M16x Facetskive Ø Låsemøtrik M Transportbeslag Ø450 mm Transportbeslag Ø510 mm Facetskive Ø Bolt M16x35 mm G Nagle Ø30 L= Låsebøsning f/naglehov Bolt M12x G Nagle Ø30 L= Smørenippel M Træk komplet Ø40 fast M16 bolte a Løs prodsøje, Ø40 fast Træk komplet Ø50, drejelig, homologeret M16 bolte a Løs prodsøje, Ø50, drejelig, homologeret Træk komplet, Ø50, drejelig M16 bolte a Løs prodsøje, Ø50, drejelig Bolt M16x Facetskive Ø Låsemøtrik M

10 4.3 Midterled Pos. Varenr Betegnelse 4,5m 5,4m 6,3m Hjul 10.0/75 x lag Midterramme Midterramme Midterramme Advarselstrekant a Bolt M5x b Møtrik M c Facetskive Ø Nav M18/ kg a Navbolt M18x1.5x b Navmøtrik M f Navkapsel ø

11 4.4 Vinge-sideled Pos. Varenr Betegnelse 4,5m 5,4m 6,3m Vinge højre Vinge højre Vinge højre Vinge venstre Vinge venstre Vinge venstre Sideled venstre Sideled venstre Sideled venstre Sideled højre Sideled højre Sideled højre G Nagle ø40 L = Bøsning f/naglehov Bolt M12x G Nagle ø40 L = G Nagle ø30 L = Glideskive Ø42/Ø66x1, Glidebøsning Ø40/Ø44 L=

12 4.5 Midterled til Ø620 ringe fra maskinnummer Pos. Varenr Betegnelse 4,5m 5,4m Hjul 10.0/75 x lag Midterramme Midterramme Midterramme m/sideledslås Midterramme m/sideledslås 1 2a Låsenagle til sideledslås Ø35 L= b Bøjlesplit til låse nagle Advarselstrekant 1 1 3a Bolt M5x b Møtrik M c Facetskive Ø Nav M18/ kg 2 2 4a Navbolt M18x1.5x b Navmøtrik M f Navkapsel ø

13 4.6 Vinge-sideled til Ø620 ringe efter maskinnummer Pos. Varenr Betegnelse 4,5m 5,4m Vinge højre Vinge højre 1 1A Vinge venstre 1 1A Vinge venstre Sideled højre Sideled højre Sideled højre m/ sideledslås Sideled højre m/ sideledslås 1 2A Sideled venstre 1 2A Sideled venstre 1 2A Sideled venstre m/sideledslås 1 2A Sideled venstre m/sideledslås G Nagle ø40 L = Bøsning f/naglehov Bolt M12x G Nagle ø40 L = G Nagle ø30 L = Glideskive Ø42/Ø66x1, Glidebøsning Ø40/Ø44 L= Nagle til sideledslås Ø35 L= Bøjlesplit 8mm

14 4.7 Tromleblok Aggressiv Skånsom 14

15 Pos. Vare nr. Betegnelse 4,5 5,4 6, Bolt M16x Facetskive ø a Selvlåsende møtrik M Leje UCF 309, ø45, 4-huls, ø50 aksel Leje UCF 211, ø55, 4-huls, ø60 aksel Stopring m/bolt, ø50 aksel Stopring m/bolt, ø60 aksel a Stopskrue for leje UCF 309, M10x1.25 L= a Stopskrue for leje UCF 211, M10x1.0 L= Aksel f/midterled+sideled Ø50 ST70 L= Aksel f/midterled+sideled Ø50 ST70 L= Aksel f/midterled+sideled Ø50 ST70 L= Aksel f/midterled+sideled Ø60 ST70 L= Aksel f/midterled+sideled Ø60 ST70 L= Aksel f/midterled+sideled Ø60 ST70 L= Cambridge glatring 18" (Ø60) Skånsom Cambridge takring 18" (Ø60) Skånsom Cambridge glatring 21" (Ø60) Aggressiv Cambridge glatring 21" (Ø60) Skånsom Cambridge takring 21" (Ø60) Aggressiv Cambridge takring 21" (Ø60) Skånsom Knastring 22" (Ø50) Cross-killring ø485 mm (Ø60) Løs cross-killring ø530 mm Nav for løs cross-killring Ø Takring Ø620/Ø60 24 efter maskinnr Glatring Ø620/Ø60 24 efter maskinnr Planring Ø505 (ø60) Bølgering Ø500 (ø60) udgået 1. april a D bølgering 500 mm fra 1. april b D bølgering 600mm fra 1. april Afstandsring 25 mm. Inkl. bolte - skiver - møtrikker Afstandsring 15 mm. Inkl. bolte - skiver - møtrikker Afstandsring 20 mm. Inkl. bolte - skiver - møtrikker 15

16 4.8 Hydraulik-tromle 16

17 Pos. Vare nr. Betegnelse 4,5 5,4 6, Lynkobling ½", han a Strips blå b Strips rød Indskruning lige GA10LK ½" Hydraulikslange 1/4" L=4950 mm Hydraulikslange 1/4" L=5500 mm Hydraulikslange 1/4" L=3800 mm Hydraulikslange 1/4" L=4300 mm Hydraulikslange 1/4" L=3300 mm Hydraulikslange 1/4" L=3700 mm Indskruning vinkel VA10LK 3/8" G Nagle Ø30 L= G Nagle Ø30 L= G Nagle Ø30 L= Bolt M12x Låsebøsning f/naglehov Tipcylinder 80/40x500 mm Tipcylinder 80/40x600 mm e Pakningssæt 80/ Vinge cylinder f/vægtudlignings cylinder 60/30x e Pakningssæt 60/ Vinge cylinder f/vægtudlignings cylinder 70/40x e Pakningssæt 70/ Fjederenhed f/vægtudlignings cylinder Fjederenhed f/vægtudlignings cylinder Vægtudlignings cylinder Vægtudlignings cylinder

18 5. Springboard Springboarden kræver et dobbeltvirkende olieudtag på traktoren. Tandvinklen reguleres hydraulisk fra førerkabinen og dybderegulering foretages manuelt. Tænderne arbejder uafhængige af hinanden, men kan sammenkobles med tværlåsebeslag (ekstra udstyr) hvis der ønskes en størrer planeringseffekt. Omskiftning sker nemt og hurtigt uden brug af værktøj 5.1 Montering af cylinder på springboard Hydraulik cylinderne monteres som vist på nedenstående billede. Det er vigtigt at få dem monteret korrekt for at få den rigtige moment på cylinderne. Ringtypen bestemmer om cylinderne skal monteres i hul 1 eller 2. Er det en maskine med 450 eller 550 mm ringe skal cylinderne placeres i hul 1 og hul 1a eller 1b. Er det en maskine med 620 mm ringe skal cylinderne placeres i hul 2 og hul 2a eller 2b. 18

19 5.2 Springboard-Midterled 19

20 Pos. Vare nr. Betegnelse Stk. Stk. Stk. 4,5 m 5,4 m 6,3 m Bulle for tænder Bulle for tænder Bulle for tænder A Plastprop for rørprofil 70x70x3, Ophæng for midterled Ophæng for midterled Ophæng for midterled efter maskinnr Ophæng for midterled F Nagle Ø25 L= Traktorsplit Ø4, Flange Dragbånd M16x100x100x Skive Ø Møtrik M Cylinder 50/30x e Pakningssæt 50/30 mm Låsering U 20 A2 Din Spændskive Ø20/Ø28x1mm D Nagle Ø20 L= F Nagle Ø20 L= Indskruningsvinkel VA10LK 3/8" Hydraulikslange 1/4" L= Hydraulikslange 1/4" L= Hydraulikslange 1/4" L= Hydraulikslange 1/4" L= Samler T Hydraulikslange 1/4" L= Hydraulikslange 1/4" L=

21 Pos. Vare nr. Betegnelse Stk. Stk. Stk. 4,5 m 5,4 m 6,3 m Hydraulikslange 1/4" L= Hydraulikslange 1/4" L= Hydraulikslange 1/4" L= Hydraulikslange 1/4" L= Hydraulikslange 1/4" L= Hydraulikslange 1/4" L= Hydraulikslange 1/4" L= Hydraulikslange 1/4" L= Hydraulikslange 1/4" L= Hydraulikslange 1/4" L= ½" forskruning til lynkobling (han) Lynkobling (han) ½" Skrue f/dobbelt rørholder (ø14, ø15, ø16, ø18) Topplade f/dobbelt rørholder (ø14, ø15, ø16, ø18) Rørholder dobbelt ø14/ø Svejseplade f/dobbelt rørholder (ø14, ø15, ø16, ø18) Tandholder Bolt M12x Tand (10x80) a Tand komplet, med flad tandspids Selvlåsende møtrik M Skive ø Sikringsring 30xø Tandbeslag f/låsesystem K Nagle Ø12,5 x Lang låsestang f/låsesystem Kort låsestang f/låsesystem Tandspids (8x150) Bolt M12 x Tandspids (skorpebryder)

22 5.3 Springboard Venstre sideled 22

23 pos Vare nr. Betegnelse 4,5m 5,4m 6,3m Bulle for tænder (højre) Bulle for tænder (venstre) Bulle for tænder (højre) Bulle for tænder (venstre) Bulle for tænder (højre) Bulle for tænder (venstre) Horn for sideled Horn for sideled fra 1. juni F Nagle Ø25 L= Traktorsplit Ø4, Selvlåsende møtrik M Selvlåsende møtrik M18 fra 1. juni Skive Ø Skive Ø18 fra 1. juni Dragbånd M16x160x80x160 mm Dragbånd M18x160x80x160 mm fra 1. juni Låsering U 20 A2 Din Spændskive Ø20/Ø28x1mm D Nagle Ø20 L= Cylinder 50/30 x e Pakningssæt 50/30 mm F Nagle Ø20 L= Indskruningsvinkel VA10LK 3/8" Svejseplade f/dobbelt rørholder (ø14, ø15, ø16, ø18) Rørholder dobbelt ø14/ø Topplade f/dobbelt rørholder (ø14, ø15, ø16, ø18) Skrue M8x Hydraulikslange 1/4" venstre sideled L= 3140 mm Hydraulikslange 1/4" højre sideled L= 3300 mm Hydraulikslange 1/4" venstre sideled L= 3460 mm Hydraulikslange 1/4" højre sideled L= 3610 mm

24 Hydraulikslange 1/4" venstre sideled L= 3610 mm Hydraulikslange 1/4" højre sideled L= 3800 mm Hydraulikslange 1/4" venstre sideled L= 3000 mm Hydraulikslange 1/4" højre sideled L= 3000 mm Hydraulikslange 1/4" venstre sideled L= 3140 mm Hydraulikslange 1/4" højre sideled L= 3300 mm Hydraulikslange 1/4" venstre sideled L= 3460 mm Hydraulikslange 1/4" højre sideled L= 3610 mm Bolt M12x Tandholder Tand (10x80) a Tand komplet Selvlåsende møtrik M Skive Ø Sikringsring 30xø Tandbeslag f/låsesystem K Nagle ø12.5x Lang låsestang f/låsesystem Kort låsestang f/låsesystem Tand spids (8x150) Tand spids (skorpebryder) Bolt M12x Skala f/dybdekontrol Indikator f/dybdekontrol Dragbånd M10x70x70x70 mm Skive Ø Selvlåsende møtrik M Klistermærke til skala f/springboard F Nagle ø25 L=

25 Lygtesæt 6. Lys Pos. Vare nr. Betegnelse Bolt M5x Facetskive Ø Låsemøtrik M Beslag f/lygteboks Bolt M6x Facetskive Ø Låsemøtrik M Lygteboks (venstre) Lygteboks (højre) Baglygte (komplet) Glas f/baglygte Pære f/blinklygte 12V 1x21W BA15s Pære f/bag og stoplygte 12V 1x21/5W BAY 15d Refleks (hvid) m/gevindtap og møtrik 2 25

26 Pos. Vare nr. Betegnelse Refleks (rød) m/hul Refleks (gul) m/gevindtap og møtrik Markeringslygte (V+H) Glas f/markeringslygte (hvid) Glas f/markeringslygte (rød) Pære f/markeringslygte 12V 10W BA15s Skrue M5x Kabel 5 x 1 mm², venstre Kabel 5 x 1 mm², højre Samleboks 105x105x Forskruning PG11 m/møtrik Kabel 5 x 1 mm² Stik 7 polet DIN ISO Bemærk: Antal kabler og kabellængder kan variere alt efter maskintype, kontrollér derfor mål og antal inden bestilling af reservedele. Lygtesæt: Eldiagram 26

27 7. Notater 27

28 Ret til konstruktionsændringer uden varsel forbeholdes.

Brugervejledning Overensstemmelseserklæring Reservedelsliste. Front-Pakker 1,5 m / 1,65 m / 2,6 m / 3,0 m / 4,0 m (fast) 4,0 m /6,0 m (hydraulisk)

Brugervejledning Overensstemmelseserklæring Reservedelsliste. Front-Pakker 1,5 m / 1,65 m / 2,6 m / 3,0 m / 4,0 m (fast) 4,0 m /6,0 m (hydraulisk) DK Brugervejledning Overensstemmelseserklæring Reservedelsliste Front-Pakker,5 m /,65 m / 2,6 m / 3,0 m / 4,0 m (fast) 4,0 m /6,0 m (hydraulisk) Vigtig: Før maskinen tages i brug er det vigtig at gennemlæse

Læs mere

Swing-Roller 10,2 m & 12,2 m

Swing-Roller 10,2 m & 12,2 m DK Brugervejledning Overensstemmelseserklæring Reservedelsliste Swing-Roller 10,2 m & 12,2 m Vigtig: Før maskinen tages i brug er det vigtig at gennemlæse denne brugervejledning grundig og forstå sikkerhedsanvisningerne.

Læs mere

Oversigtstegning / Indholdsfortegnelse

Oversigtstegning / Indholdsfortegnelse Oversigtstegning / Indholdsfortegnelse Yderled Side 38 Inderled Side 39 Indervinge Side 24 Triangel Side 31+32 Skråstiver 15,3m Side 27 Skråstiver 16,3+18,3 Side 28 Midterled Side 40 Hjulstel Side 29+30

Læs mere

Overensstemmelseserklæring Brugsvejledning Reservedelsliste

Overensstemmelseserklæring Brugsvejledning Reservedelsliste DK Overensstemmelseserklæring Brugsvejledning Reservedelsliste He-Va Tip-Roller 6,3m m/620mm Cambridge 7,3m 8,2m 9,5m 10,2m m/alle ringtyper N. A. Christensensvej 34 DK-7900 Nykøbing Mors Tel: +45 9772

Læs mere

Overensstemmelseserklæring. Monterings- og brugsvejledning. Reservedelsliste

Overensstemmelseserklæring. Monterings- og brugsvejledning. Reservedelsliste DK Overensstemmelseserklæring Monterings- og brugsvejledning Reservedelsliste HE-VA Integreret Front-lift 55.01 Indholdsfortegnelse EF-OVERENSSTEMMELSESERKLÆRING... 2 1. Kontrol ved modtagelsen... 3 2.

Læs mere

DK Sub-Tiller ECO 09/09-2015

DK Sub-Tiller ECO 09/09-2015 2,5 3,0 3,5 m 2 Indhold EF-OVERENSSTEMMELSESERKLÆRING... 4 Kontrol ved modtagelse... 5 Maskinbeskrivelse... 5 Anvendelsesområder... 5 Tekniske specifikationer... 5 Reklamationer... 6 Sikkerhed omkring

Læs mere

Overensstemmelseserklæring Brugsvejledning Reservedelsliste. He-Va Vip-Roller 5,4 6,3 7,3 8,2 m

Overensstemmelseserklæring Brugsvejledning Reservedelsliste. He-Va Vip-Roller 5,4 6,3 7,3 8,2 m DK Overensstemmelseserklæring Brugsvejledning Reservedelsliste He-Va Vip-Roller 5,4 6,3 7,3 8,2 m Vigtig: Før maskinen tages i brug er det vigtig at gennemlæse denne brugervejledning grundig og forstå

Læs mere

Triple Tiller 4 5 m hydraulisk sammenklap

Triple Tiller 4 5 m hydraulisk sammenklap DK Brugervejledning Overensstemmelseserklæring Reservedelsliste Triple Tiller 4 5 m hydraulisk sammenklap Vigtig: Før maskinen tages i brug er det vigtig at gennemlæse denne brugervejledning grundig og

Læs mere

Brugervejledning Overensstemmelseserklæring Reservedelsliste. Front-Roller 1,5 m / 2,6 m / 3,0 m / 4,0 m (fast) 4,0 m / 5,0 / 6,0 m (hydraulisk)

Brugervejledning Overensstemmelseserklæring Reservedelsliste. Front-Roller 1,5 m / 2,6 m / 3,0 m / 4,0 m (fast) 4,0 m / 5,0 / 6,0 m (hydraulisk) DK Brugervejledning Overensstemmelseserklæring Reservedelsliste Front-Roller,5 m / 2,6 m / 3,0 m / 4,0 m (fast) 4,0 m / 5,0 / 6,0 m (aulisk) Vigtig: Før maskinen tages i brug er det vigtig at gennemlæse

Læs mere

Triple-Tiller Airy

Triple-Tiller Airy 2 Indholdsfortegnelse EF- Overensstemmelseserklæring... 4 Maskinbeskrivelse... 5 Anvendelsesområder... 5 Tekniske specifikationer... 5 Kontrol ved modtagelse... 6 Klargøring af maskinen... 6 Reklamationer...

Læs mere

ST 20 B Betjeningsvejledning

ST 20 B Betjeningsvejledning FSI power-tech Erhvervsparken 2 DK-7160 Tørring +45 7580 5558 ST 20 B Betjeningsvejledning EF-overensstemmelseserklæring Maskindirektivet 2006/42/EF Producent... FSI power-tech aps Adresse... Erhvervsparken

Læs mere

2006/1. Vogn med tip. DK Samlevejledning. Texas A/S - Knullen 2 - DK-5260 Odense S - Denmark Tel. +45 6395 5555 - www.texas.dk - post@texas.

2006/1. Vogn med tip. DK Samlevejledning. Texas A/S - Knullen 2 - DK-5260 Odense S - Denmark Tel. +45 6395 5555 - www.texas.dk - post@texas. 2006/1 DK Samlevejledning Vogn med tip Texas A/S - Knullen 2 - DK-5260 Odense S - Denmark Tel. +45 6395 5555 - - post@texas.dk 1. Indholdsfortegnelse 2. Sikkerhedsforeskrifter...3 3. Identifikation...4

Læs mere

Goliat tallerkenharve. Reservedelskatalog 3,0 m 4,0 m 4,8 m 5,6 m

Goliat tallerkenharve. Reservedelskatalog 3,0 m 4,0 m 4,8 m 5,6 m Goliat tallerkenharve Reservedelskatalog 3,0 m 4,0 m 4,8 m 5,6 m CMN Goliat tallerkenharve, indholdsfortegnelse Side 1 Side Bagerste ramme 2 Led hængsel 3 Stang 4 Chassis 4,0 m 5 Hjulaksel 6 Anordning

Læs mere

BRUGSVEJLEDNING OG SIKKERHEDSINSTRUKTIONER

BRUGSVEJLEDNING OG SIKKERHEDSINSTRUKTIONER BRUGSVEJLEDNING OG SIKKERHEDSINSTRUKTIONER HYDRAULISKE STENUDLØSER Version: 01 10 MEPV INDEX INDEX... 1 ORDLISTE... 2 NOTE... 2 INTRODUKTION... 3 1. SIKKERHEDS INSTRUKTION... 4 1.1 Hydraulisk system...

Læs mere

Brugsanvisning og reservedelsbog VPM Feje- suge anlæg

Brugsanvisning og reservedelsbog VPM Feje- suge anlæg Brugsanvisning og reservedelsbog VPM Feje- suge anlæg Serie nr Årgang. Timan A/S Fabriksvej 13, hal 1 DK-6980 Tim Tlf. +45 97 330 360 CE-01 Kære kunde Tillykke med Deres nye feje- suge anlæg til VPM3400

Læs mere

Fælledvej 10 DK - 7200 Grindsted Postbox 89 Tlf.: 76 72 13 00 Fax 76 72 13 98. Agrometer a/s. Pumpevogn. Reservedelsliste for DP201 årgang 2008 -

Fælledvej 10 DK - 7200 Grindsted Postbox 89 Tlf.: 76 72 13 00 Fax 76 72 13 98. Agrometer a/s. Pumpevogn. Reservedelsliste for DP201 årgang 2008 - Agrometer a/s Fælledvej 10 DK - 00 Grindsted Postbox 8 Tlf.: 6 13 00 Fax 6 13 8 Pumpevogn Reservedelsliste for DP01 årgang 008 - Side Side 3 Indholdsfortegnelse AGM Turbofiller... 1 Batterikasse... 3 Bauer

Læs mere

TROLLA Græsopsamler 120 cm

TROLLA Græsopsamler 120 cm TROLLA Græsopsamler 120 cm Artikel nr.: 12009 DK montagevejledning 2010/01 Kære kunde, Tillykke med dit nye Trolla produkt. Vi håber du vil få stor glæde af det. Kassen med dit nye Trolla produkt kan indeholde

Læs mere

MANUEL, LAKERET BRUGSANVISNING VEDLIGEHOLDELSESMANUAL RESERVEDELSOVERSIGT OVERENSSTEMMELSESERKLÆRING

MANUEL, LAKERET BRUGSANVISNING VEDLIGEHOLDELSESMANUAL RESERVEDELSOVERSIGT OVERENSSTEMMELSESERKLÆRING ORIGINAL INSTRUKTIONSBOG DANSK UDGAVE, VERSION 01, GÆLDENDE FRA 1. JULI 2008 HØJTLØFTER MANUEL, LAKERET BRUGSANVISNING VEDLIGEHOLDELSESMANUAL RESERVEDELSOVERSIGT OVERENSSTEMMELSESERKLÆRING 192.836-E01

Læs mere

,QVWUXNWLRQHURJ5HVHUYHGHOVOLVWH 5LQJWURPOH 5ROOH[ VHULH 5; )UDRJPHGVHULHQU

,QVWUXNWLRQHURJ5HVHUYHGHOVOLVWH 5LQJWURPOH 5ROOH[ VHULH 5; )UDRJPHGVHULHQU ,QVWUXNWLRQHURJ5HVHUYHGHOVOLVWH 5LQJWURPOH 5ROOH[ VHULH 5; )UDRJPHGVHULHQU GD 6LNNHUKHGVIRUVNULIWHU,QGHQ UHGVNDEHW WDJHV L EUXJ $GYDUVHOVP UNDWHU YULJH VLNNHUKHGVIRUVNULIWHU 3ODFHULQJ DI DGYDUVHOVVNLOWH

Læs mere

Snekkegear Manual. /// Side 2 Snekkegearets opbygning. /// Side 3 Montagevejledning. /// Side 4 Igangsætningsvejledning og valg af olie

Snekkegear Manual. /// Side 2 Snekkegearets opbygning. /// Side 3 Montagevejledning. /// Side 4 Igangsætningsvejledning og valg af olie Snekkegear Manual /// Side 2 Snekkegearets opbygning /// Side 3 Montagevejledning /// Side 4 Igangsætningsvejledning og valg af olie /// Side 5 Unikt gearnummer /// Side 6 Reservedelstegning /// Side 7

Læs mere

HG Hovedskære Vinkel & Lige

HG Hovedskære Vinkel & Lige BETJENINGSVEJLEDNING HG Hovedskære Vinkel & Lige Tillykke med købet af din nye HG Hovedskære. Hos Hedensted Gruppen A/S bestræber vi os altid på, at producere kvalitetsprodukter, du kan regne med. Vi er

Læs mere

Farmer Disc. DK 300, 350, 400 cm

Farmer Disc. DK 300, 350, 400 cm DK 300, 350, 400 cm Type 300, 350, 400 cm Tillykke med Deres nye Farmer Disc. Af sikkerhedshensyn og for at opnå optimal udnyttelse af maskinen bør De før ibrugtagningen gennemlæse brugsanvisningen. Copyright

Læs mere

MULTIPUMPE. m / KIMADANHANE fra jan. 2004. BRUGSANVISNING og RESERVEDELSLISTE

MULTIPUMPE. m / KIMADANHANE fra jan. 2004. BRUGSANVISNING og RESERVEDELSLISTE m / KIMADANHANE fra jan. 2004 BRUGSANVISNING og RESERVEDELSLISTE november 2010 1 KIMADAN A/S KIMADAN A/S 2 BRUGSANVISNING Fremstillingsår: INDHOLDSFORTEGNELSE 1. BESKRIVELSE...3 2. MONTERING...3 3. BETJENING...4

Læs mere

ALT I ÉN ARBEJ. Spring Active Transfer-Systen Fjederaktiveret vægtoverføring. bundsforhold.

ALT I ÉN ARBEJ. Spring Active Transfer-Systen Fjederaktiveret vægtoverføring. bundsforhold. TROMLER alt i en enhed! Ved at vælge en HEVA tromle forbedres effektiviteten, og vigtigst af alt du sparer både tid og penge. Til montering på HEVA tromlen tilbydes SpringBoard planerplanke, hvorved tromlen

Læs mere

BRUGSANVISNING OG RESERVEDELSLISTE 700 EL PUMPER

BRUGSANVISNING OG RESERVEDELSLISTE 700 EL PUMPER BRUGSANVISNING OG RESERVEDELSLISTE 700 EL PUMPER november 2010 1 KIMADAN A/S 700 EL KIMADAN A/S 700 EL 2 BRUGSANVISNING & RESERVEDELSLISTE for 700 EL - PUMPER, 10, 15, 20, 25 HK - 5 30 kw - 6 Fremstillingsår

Læs mere

Introduktion. Vi ønsker tillykke med Deres nye Salt- og Grusudlægger HF120100, rustfri hydraulisk valseudlægger.

Introduktion. Vi ønsker tillykke med Deres nye Salt- og Grusudlægger HF120100, rustfri hydraulisk valseudlægger. Introduktion Kære Kunde Vi ønsker tillykke med Deres nye Salt- og Grusudlægger HF120100, rustfri hydraulisk valseudlægger. Salt- og grusudlæggeren er et dansk udviklet kvalitetsprodukt. For at sikre Dem

Læs mere

Disc-Roller 6,3 8,0m

Disc-Roller 6,3 8,0m DK Brugervejledning Overensstemmelseserklæring Reservedelsliste Disc-Roller 6,3 8,0m Vigtig: Før maskinen tages i brug er det vigtig at gennemlæse denne brugervejledning grundig og forstå sikkerhedsanvisningerne.

Læs mere

MONTERINGSVEJLEDNING

MONTERINGSVEJLEDNING MONTERINGSVEJLEDNING TeeJet 4000 Autodoseringssæt til Hardi EC sprøjter Vejl. nr. 010-164-DK Mølhavevej 2 9440 Aabybro Denmark Tel. +45 9696 2500 Fax. +45 9696 2501 www.teejet.com TEEJET4000 MONTERINGSVEJLEDNING

Læs mere

HPP06. Hydraulisk drivstation. HYCON A/S Juelstrupparken 11 DK-9530 Støvring Denmark

HPP06. Hydraulisk drivstation. HYCON A/S Juelstrupparken 11 DK-9530 Støvring Denmark Hydraulisk drivstation HPP06 HYCON A/S Juelstrupparken 11 DK-9530 Støvring Denmark Tel: +45 9647 5200 Fax: +45 9647 5201 Mail: hycon@hycon.dk www.hycon.dk Indholdsfortegnelse Side 1. Sikkerhedsforanstaltninger...

Læs mere

1400 PTO PUMPE november 2010

1400 PTO PUMPE november 2010 PUMPE november 2010 1 KIMADAN A/S KIMADAN A/S 2 BRUGSANVISNING & RESERVEDELSLISTE for PUMPER, 60 HK og 100 HK Fremstillingsår INDHOLDS FORTEGNELSE side 1. Beskrivelse 3 2. Monteringsvejledning 3 3. Betjeningsvejledning

Læs mere

Agrifab_A4_Lawn_sweeper.book Seite 1 Freitag, 4. März 2005 5:30 17. Printed in U.S.A. Form 48882

Agrifab_A4_Lawn_sweeper.book Seite 1 Freitag, 4. März 2005 5:30 17. Printed in U.S.A. Form 48882 Agrifab_A4_Lawn_sweeper.book Seite 1 Freitag, 4. März 2005 5:30 17 GR DK Printed in U.S.A. Form 48882 Agrifab_A4_Lawn_sweeper.book Seite 31 Freitag, 4. März 2005 5:30 17 Betjeningsvejledning - græs- og

Læs mere

Brugsanvisning MILJØRIVE. Park Ranger 2150

Brugsanvisning MILJØRIVE. Park Ranger 2150 Brugsanvisning MILJØRIVE Park Ranger 2150 Introduktion Kære Kunde Tillykke med dit nye Nilfisk-Egholm produkt. Park Ranger 2150 er en dansk udviklet og produceret redskabsbærer, der er særdeles fleksibel

Læs mere

Vejledning for brug af højdeindstillelige pusleborde

Vejledning for brug af højdeindstillelige pusleborde DENNE PLACERES SYNLIGT PÅ VÆGGEN Vejledning for brug af højdeindstillelige pusleborde Efterlad ALDRIG et barn på puslebordet uden opsyn Det anbefales, at puslebordet kun betjenes af personalet Vær særlig

Læs mere

Brugervejledning Overensstemmelseserklæring Reservedelsliste. Grass-Roller 6,3 m 8,2 m

Brugervejledning Overensstemmelseserklæring Reservedelsliste. Grass-Roller 6,3 m 8,2 m DK Brugervejledning Overensstemmelseserklæring Reservedelsliste Grass-Roller 6,3 m 8,2 m Vigtig: Før maskinen tages i brug er det vigtig at gennemlæse denne brugervejledning grundig og forstå sikkerhedsanvisningerne.

Læs mere

Manual BSH 50 Industribåndslibemaskiner

Manual BSH 50 Industribåndslibemaskiner KEF-MOTOR A/S Industrivej 3-9 DK 9460 Brovst Danmark Tel. +45 9823 6266 Fax. +45 9823 6144 Manual BSH 50 Industribåndslibemaskiner EU overensstemmelseserklæring KEF-MOTOR A/S Industrivej 3-9 Dk-9460 Brovst

Læs mere

MONTERINGSVEJLEDNING TIL TEEJET 5000 MED HYDRAULISK STYRING

MONTERINGSVEJLEDNING TIL TEEJET 5000 MED HYDRAULISK STYRING MONTERINGSVEJLEDNING TIL TEEJET 5000 MED HYDRAULISK STYRING TeeJet No. 010-219-DK Version 1.01 Mølhavevej 2 9440 Aabybro Denmark Tel. +45 9696 2500 Fax. +45 9696 2501 www.teejet.com 2 Indholdsfortegnelse

Læs mere

Servicepartner TBS Maskinpower A/S Ørderup Kirkevej 43 6520 Toftlund Tlf. 75 38 11 22 www.tbs.dk

Servicepartner TBS Maskinpower A/S Ørderup Kirkevej 43 6520 Toftlund Tlf. 75 38 11 22 www.tbs.dk Forside AB 2013 BOM Forside AB 2013 BOM Date 05-02-2015 Hovednummer: +45 98 67 42 33 Vagttelefon: (april til oktober): +45 40 43 12 33 Fax: +45 98 67 34 88 E-mail: Adresse: danfoil a/s Jellingvej 14 Servicepartner

Læs mere

Transportbånd. Betjeningsvejledning. >> Før transportbåndet tages i brug, bedes De læse denne betjeningsvejledning

Transportbånd. Betjeningsvejledning. >> Før transportbåndet tages i brug, bedes De læse denne betjeningsvejledning Transportbånd Betjeningsvejledning >> Før transportbåndet tages i brug, bedes De læse denne betjeningsvejledning Betjeningsvejledning Staring Transportbånd 1 > 2 Betjeningsvejledning Staring Transportbånd

Læs mere

MaxiRoll 2008. den fleksible tromle

MaxiRoll 2008. den fleksible tromle MaxiRoll 2008 den fleksible tromle Med MaxiRoll 2008 sender DALBO en ny generation tromler på markedet. MaxiRoll 2008 er en særdeles kraftig tromle, der via de mangeartede udstyrsmuligheder kan bruges

Læs mere

Reservedelsliste. 9293re3. VELA Blues 200. VELA - DK-9200 Aalborg - Tlf.: +45 9634 7600 - Fax: +45 9818 7166 - www.vela.dk

Reservedelsliste. 9293re3. VELA Blues 200. VELA - DK-9200 Aalborg - Tlf.: +45 9634 7600 - Fax: +45 9818 7166 - www.vela.dk 99re VELA Blues 00 Ab identnr.: 0.00 (marts 00) 80 VELA DK900 Aalborg Tlf.: + 9 00 Fax: + 988 www.vela.dk 99re..8......8.....9.......9......................................9................0.....9.......8..0....0.....9......8....8..........0......0..............0......8....8...8.....8.....9..8.....8..8..........8...8...0.....8.....8.8..8....0..............8....8................8...........8..............................

Læs mere

Sdr. Ringvej 1-6600 Vejen - Tlf. 70 21 26 26 - Fax 70 21 26 30 www.p-lindberg.dk

Sdr. Ringvej 1-6600 Vejen - Tlf. 70 21 26 26 - Fax 70 21 26 30 www.p-lindberg.dk Brugsanvisning Varenr.: 9043628-629 Plænesweeper 45 cc Sdr. Ringvej 1-6600 Vejen - Tlf. 70 21 26 26 - Fax 70 21 26 30 www.p-lindberg.dk Plænesweeper Varenr.: 9043628-629 Beskrivelse: Plænesweeper på enten

Læs mere

Brugervejledning for

Brugervejledning for Brugervejledning for continental-klipper Model FRB maskintec A /S A C H oppesvej 5 Tlf. +45 9787 2000 DK-7790 Thyholm Fax +45 9787 2002 www.cmn.dk mail@cmn.dk 2 Vi ønsker Dem tillykke med Deres continental-klipper

Læs mere

Palleløfter Højtløfter

Palleløfter Højtløfter Brugsanvisning Varenr.: 9041928 Palleløfter Højtløfter Sdr. Ringvej 1-6600 Vejen - Tlf. 70 21 26 26 - Fax 70 21 26 30 www.p-lindberg.dk Palleløfter højtløfter Varenummer: 9041928 Beskrivelse: Manuel palleløfter

Læs mere

TROLLA ATV Slagleklipper 13 HK

TROLLA ATV Slagleklipper 13 HK TROLLA ATV Slagleklipper 13 HK Artikel nr.: 12025 DK montagevejledning 2009/12 Kære kunde, Tillykke med dit nye Trolla produkt. Vi håber du vil få stor glæde af det. Kassen med dit nye Trolla produkt kan

Læs mere

Pumpevogn. Agrometer a/s. Reservedelsliste for DP201 Årgang 2008 - Dato: 24/6-2014 DK

Pumpevogn. Agrometer a/s. Reservedelsliste for DP201 Årgang 2008 - Dato: 24/6-2014 DK Dato: /6-01 DK Fælledvej 10 DK - 00 Grindsted Postbox 8 Tlf.: 6 13 00 Fax 6 13 8 Pumpevogn Reservedelsliste for DP01 Pumpevogn DP01 Dato: /6-01 Indholdsfortegnelse Tromle... 3 Hydrauliktank... Slangebeskyttelse...

Læs mere

Tvangsblander Manual. EF-overensstemmelseserklæring Maskindirektivets bilag II.A. Egegårdsvej 2-4, DK 2610 Rødovre

Tvangsblander Manual. EF-overensstemmelseserklæring Maskindirektivets bilag II.A. Egegårdsvej 2-4, DK 2610 Rødovre EF-overensstemmelseserklæring Maskindirektivets bilag II.A Fabrikant Tvangsblander Manual SoRoTo Maskiner Aps Ved Damhussøen 2720 Vanløse Danmark erklærer hermed, at SoRoTo Tvangsblander Typer: 40L/30,

Læs mere

Forgaffel Udskiftning af tætningsringe på model DD 250E-9

Forgaffel Udskiftning af tætningsringe på model DD 250E-9 Forgaffel Udskiftning af tætningsringe på model DD 250E-9 epoulsen@youseepost.dk Udskiftning af tætningsringe i en Regal Raptor forgaffel. Vi skal have skiftet tætningsringe i forgaflen på denne Raptor

Læs mere

MX TECHNIK FRONTLÆSSERE

MX TECHNIK FRONTLÆSSERE MX T406 MX T408 MX T410 MX T412 MX T417 MX T418 MX TECHNIK FRONTLÆSSERE MERE EFFEKTIVITET STØRRE KOMFORT Import: Ribers Maskinimport Sønderskovvej 118 Nordenskov 6800 Varde tel.:+45 7529 8458 info@ribersmaskinimport.dk

Læs mere

Frontstrigle. DK Frontmonteret strigle 300/400/500H/600H Serie nr.: 100 - XXX

Frontstrigle. DK Frontmonteret strigle 300/400/500H/600H Serie nr.: 100 - XXX DK Frontmonteret strigle 300/400/500H/600H Serie nr.: 100 - XXX Type 300/400/500H/600H Tillykke med Deres nye Frontstrigle. Af sikkerhedshensyn og for at opnå optimal udnyttelse af maskinen bør De før

Læs mere

CLAAS SKÆREBORDSVOGN

CLAAS SKÆREBORDSVOGN CLAAS SKÆREBORDSVOGN LEXION 10.5 (35 fods) BETJENINGSVEJLEDNING & RESERVEDELSKATALOG A/S FASTERHOLT MASKINFABRIK EJSTRUPVEJ 22, DK-7330 BRANDE DENMARK TLF: +45 97 18 80 66 FAX: +45 97 18 80 40 LAGER: +45

Læs mere

BC 1110050-100 STÅLBOLT 10X50 100 M10 X 50 1,50 BC 1110120-25 STÅLBOLT 10X120 25 M10 X 120 1,50

BC 1110050-100 STÅLBOLT 10X50 100 M10 X 50 1,50 BC 1110120-25 STÅLBOLT 10X120 25 M10 X 120 1,50 6 kantet stålbolt med skaft DIN 931 Elforz. - kvalitet 8.8 Gevindstigning BC 1104060-100 STÅLBOLT 4X60 100 M4 X 60 0,70 BC 1105070-100 STÅLBOLT 5X70 100 M5 X 70 0,80 BC 1106050-100 STÅLBOLT 6X50 100 M6

Læs mere

M10 AGROBOLTS 2 M12 AGROBOLTS 4 M14 AGROBOLTS 9 M16 AGROBOLTS 11 M20 AGROBOLTS 16 7/16" AGROBOLTS 17 1/2" AGROBOLTS 18 5/8" AGROBOLTS 18

M10 AGROBOLTS 2 M12 AGROBOLTS 4 M14 AGROBOLTS 9 M16 AGROBOLTS 11 M20 AGROBOLTS 16 7/16 AGROBOLTS 17 1/2 AGROBOLTS 18 5/8 AGROBOLTS 18 Bolte katalog 2014 Indholdsfortegnelse: Bolte katalog M10 AGROBOLTS 2 M12 AGROBOLTS 4 M14 AGROBOLTS 9 M16 AGROBOLTS 11 M20 AGROBOLTS 16 7/16" AGROBOLTS 17 1/2" AGROBOLTS 18 5/8" AGROBOLTS 18 3/4" AGROBOLTS

Læs mere

STIGA PARK 4 WD 107 M 107 M HD 121 M. 125 Combi Pro BRUGSANVISNING. »HC P K»fl œoà «Œ EÀfl 8211-0543-01

STIGA PARK 4 WD 107 M 107 M HD 121 M. 125 Combi Pro BRUGSANVISNING. »HC P K»fl œoà «Œ EÀfl 8211-0543-01 STIGA PARK 4 WD 107 M 107 M HD 121 M 125 Combi Pro BRUGSANVISNING»HC P K»fl œoà «Œ EÀfl 8211-0543-01 1 125 Combi Pro 2 125 Combi Pro 3 125 Combi Pro 121 M 107 M HD A B C B 4 125 Combi Pro 107 M HD 121

Læs mere

Udløbsrør, rørbøjninger, spændebånd og lynkoblinger

Udløbsrør, rørbøjninger, spændebånd og lynkoblinger Udløbsrør, rørbøjninger, spændebånd og lynkoblinger Ø-100 rørdele for udløb (ikke alle dele er lagervare) Ø-100 mm x 0,5 m udløbsrør 9.04.0158 62,- Ø-100 mm x 1,0 m udløbsrør 9.04.0154 87,- Ø-100 mm x

Læs mere

Brugsanvisning SOLUS Tipvogn

Brugsanvisning SOLUS Tipvogn Brugsanvisning SOLUS Tipvogn Lisenborgvej 6, 6900 Skjern Dato: 27/11-2009 Brugsanvisning Side: 2 af 7 1. Brugsanvisning og vedligeholdelsesvejledning 1.1 Brugsanvisning. ADVARSEL: Vær opmærksom på, at

Læs mere

KHV. Anvisninger til fører. 2,8/3,2/3,6/4,0m. Box 924 S Motala Sweden

KHV. Anvisninger til fører. 2,8/3,2/3,6/4,0m. Box 924 S Motala Sweden Anvisninger til fører KHV Vejplov 2,8/3,2/3,6/4,0m Gælder fra og med maskin-nr.: 10437. BEMÆRK! Gælder KHV 2,8 fra og med maskin-nr.: 10513 Box 924 S-591 29 Motala Sweden +46 141-22 41 00 +46 141-22 41

Læs mere

BRUGERMANUAL OG MONTERINGSVEJLEDNING

BRUGERMANUAL OG MONTERINGSVEJLEDNING BRUGERMANUAL OG MONTERINGSVEJLEDNING Indhold 1. Produktinformation... 2 2. Indhold... 2 3. Anvendelse... 2 4. Funktion... 2 5. Garanti... 2 6. Specifikationer og dimensioner... 3 7. Installation... 4 8.

Læs mere

TROLLA Gødning og saltspreder 36 l

TROLLA Gødning og saltspreder 36 l TROLLA Gødning og saltspreder 36 l Artikel nr.: 12006 DK montagevejledning 2010/01 Kære kunde, Tillykke med dit nye Trolla produkt. Vi håber du vil få stor glæde af det. Kassen med dit nye Trolla produkt

Læs mere

T 120 PLANMIXER februar 2011

T 120 PLANMIXER februar 2011 T 120 PLANMIXER februar 2011 1 KIMADAN A/S PLANMIXER T 120 KIMADAN A/S PLANMIXER T 120 2 BRUGSANVISNING & RESERVEDELSLISTE for PLANMIXER, T 120 Fremstillingsår INDHOLDS FORTEGNELSE side 1. Beskrivelse

Læs mere

Brugsmanual Stama mini truck

Brugsmanual Stama mini truck Brugsmanual Stama mini truck Saturnvej 17, DK-8700 Horsens Tel 7564 3611 - Fax 7564 5320 - E-mail: stensballe@gmr.dk * Copyright - GMR maskiner a/s - Horsens 1995 - Eftertryk uden tilladelse forbudt. Læs

Læs mere

VALSETYPER. Til Terra-Seeder HS er der tre valsetyper: Svær rørvalse ø500 mm er velegnet på lette samt mellemsvære jorde.

VALSETYPER. Til Terra-Seeder HS er der tre valsetyper: Svær rørvalse ø500 mm er velegnet på lette samt mellemsvære jorde. TERRA-SEEDER Fjederbelastet slæbeskær med beskyttelsesklap og dækstrigle. Fjederbelastet dobbelt rulleskær med efterharve. Terra-Seeder HS 3m, 4m, 5m & 6m er opbygget med en højdeindstillelig Spring-Board

Læs mere

Servicevejledning. Indholdsfortegnelse SP 11A - SP 14A. 50/60 Hz 1/3~

Servicevejledning. Indholdsfortegnelse SP 11A - SP 14A. 50/60 Hz 1/3~ Servicevejledning SP 11A - SP 14A 50/60 Hz 1/3~ Indholdsfortegnelse 1. Typeidentifikation...2 1.1 Typeskilt... 2 1.2 Typenøgle... 2 2. Tilspændingsmomenter og smøremidler... 3 3. Serviceværktøj...4 4.

Læs mere

Arbejdsbredde: m (Fra maskinnr til 30043)

Arbejdsbredde: m (Fra maskinnr til 30043) Arbejdsbredde: 6-7 - 8-9 - 10m (Fra maskinnr 29604 til 30043) 2 Indholdsfortegnelse EF-Overensstemmelseserklæring... 5 Kontrol ved modtagelse... 6 Maskinbeskrivelse... 6 Anvendelsesområder... 6 Tekniske

Læs mere

Brugervejledning for Hi-Force Højtryks-hydraulikværktøjer

Brugervejledning for Hi-Force Højtryks-hydraulikværktøjer Brugervejledning for Hi-Force Højtryks-hydraulikværktøjer Brugervejledning Advarsel: Ved anvendelse af Hi-Force Hydraulikværktøjer kommer der et meget højt tryk til anvendelse. For at undgå ulykker er

Læs mere

Guide montering af og fejlfinding på ledningsnettet på Yamaha FS1-DX med tændingslås ved styret.

Guide montering af og fejlfinding på ledningsnettet på Yamaha FS1-DX med tændingslås ved styret. Guide montering af og fejlfinding på ledningsnettet på Yamaha FS1-DX med tændingslås ved styret. Denne guide omfatter også montering af omdrejnings tæller. Lednings nette på en Yamaha FS1 har grundlæggende

Læs mere

HPP18E Hydraulisk drivstation

HPP18E Hydraulisk drivstation HPP18E Hydraulisk drivstation Fra serienummer 1443 Revideret august 2004 Før brug Vi takker for Deres valg af en HYCON drivstation. Vi gør opmærksom på, at drivstationen leveres uden hydraulikolie, og

Læs mere

HØJDEFORSKYDELIG TÅRNMIXER

HØJDEFORSKYDELIG TÅRNMIXER HØJDEFORSKYDELIG TÅRNMIXER februar 2011 1 KIMADAN A/S KIMADAN A/S 2 BRUGSANVISNING & RESERVEDELSLISTE for Fremstillingsår INDHOLDS FORTEGNELSE side 1. Beskrivelse 3 2. Monteringsvejledning 3 3. Betjeningsvejledning

Læs mere

PLADEVIBRATOR BRUGSANVISNING

PLADEVIBRATOR BRUGSANVISNING PLADEVIBRATOR BRUGSANVISNING MODEL.: 120-46 SERIENR.: INDHOLDSFORTEGNELSE TRANSPORT- OG HÅNDTERINGSVEJLEDNING... 3 BRUGERVEJLEDNING... 4 IGANGSÆTNING.... 4 ADVARSEL... 4 STANDSNING AF MOTOR... 4 VIPPEBART

Læs mere

Mobil bade- og toiletstol med tiltfunktion (Art. nr. 302024, 302025)

Mobil bade- og toiletstol med tiltfunktion (Art. nr. 302024, 302025) Mobil bade- og toiletstol med tiltfunktion (Art. nr. 302024, 302025) Montage- og brugervejledning (Og med montering af 24 hjul art. nr. 302023 som ekstra tilbehør) Fabrikant: MOBILEX A/S Danmark Rev. 11.15

Læs mere

Rørgevindskærersæt 220V

Rørgevindskærersæt 220V Brugsanvisning Varenr.: 9041259 Rørgevindskærersæt 220V Sdr. Ringvej 1-6600 Vejen - Tlf. 70 21 26 26 - Fax 70 21 26 30 www.p-lindberg.dk Rørgevindskærersæt 220V Varenummer: 9041259 Beskrivelse: Transportabel

Læs mere

Brugervejledning Overensstemmelseserklæring Reservedelsliste. Grass-Roller 6,3m 8,0m

Brugervejledning Overensstemmelseserklæring Reservedelsliste. Grass-Roller 6,3m 8,0m DK Brugervejledning Overensstemmelseserklæring Reservedelsliste Grass-Roller 6,3m 8,0m Vigtig: Før maskinen tages i brug er det vigtig at genne mlæse denne brugervejledning grundig og forstå sikkerhedsanvisningerne.

Læs mere

Spindelgear Manual. Gear og lineære produkter siden 1964

Spindelgear Manual. Gear og lineære produkter siden 1964 Spindelgear Manual /// Side 2 Spindelgearets opbygning /// Side Montagevejledning /// Side Igangsætningsvejledning og valg af olie /// Side 6 Unikt gearnummer /// Side 7 Reservedelstegning /// Side 8 Reservedelsliste

Læs mere

ELEKTRISK, LAKERET BRUGSANVISNING VEDLIGEHOLDELSESMANUAL RESERVEDELSOVERSIGT OVERENSSTEMMELSESERKLÆRING

ELEKTRISK, LAKERET BRUGSANVISNING VEDLIGEHOLDELSESMANUAL RESERVEDELSOVERSIGT OVERENSSTEMMELSESERKLÆRING ORIGINAL INSTRUKTIONSBOG DANSK UDGAVE, VERSION 01, GÆLDENDE FRA 1. JULI 2008 HØJTLØFTER ELEKTRISK, LAKERET BRUGSANVISNING VEDLIGEHOLDELSESMANUAL RESERVEDELSOVERSIGT OVERENSSTEMMELSESERKLÆRING 192.840-E01

Læs mere

Stama diesel-multi-truck

Stama diesel-multi-truck Brugsmanual Stama diesel-multi-truck Saturnvej 17, DK-8700 Horsens Tel 7564 3611 - Fax 7564 5320 - E-mail: stensballe@gmr.dk * Copyright - GMR maskiner a/s - Horsens 1995 - Eftertryk uden tilladelse forbudt.

Læs mere

Reservedelsliste. 9200re8. VELA Optima. VELA - DK-9200 Aalborg - Tlf.: +45 9634 7600 - Fax: +45 9818 7166 - www.vela.dk

Reservedelsliste. 9200re8. VELA Optima. VELA - DK-9200 Aalborg - Tlf.: +45 9634 7600 - Fax: +45 9818 7166 - www.vela.dk 00re8 VELA Optima VELA DK00 Aalborg Tlf.: + 700 Fax: + 88 7 www.vela.dk 00 00re8.........0.....0...0...7.7....0.0..8....0...7.....0.8....0,.....8.0......7......0. 00 VELA DK00 Aalborg Tlf.: + 700 Fax:

Læs mere

Brugervejledning for 3/8 og 1/2 CLIPSPISTOL NORSK

Brugervejledning for 3/8 og 1/2 CLIPSPISTOL NORSK Brugervejledning for 3/8 og 1/2 CLIPSPISTOL NORSK BRUGSANVISNING TIL CLIPSPISTOL NORSK Luftslangen fra kompressor kobles til pistolen. Kontroller lufttrykket, arbejdstrykket skal ligge på 7 bar. Det er

Læs mere

,QVWUXNWLRQHURJ5HVHUYHGHOVOLVWH 5LQJWURPOH 5H[LXV VHULH 56

,QVWUXNWLRQHURJ5HVHUYHGHOVOLVWH 5LQJWURPOH 5H[LXV VHULH 56 ,QVWUXNWLRQHURJ5HVHUYHGHOVOLVWH 5LQJWURPOH 5H[LXV VHULH 56 GD 6LNNHUKHGVIRUVNULIWHU,QGHQ UHGVNDEHW WDJHV L EUXJ $GYDUVHOVP UNDWHU YULJH VLNNHUKHGVIRUVNULIWHU 3ODFHULQJ DI DGYDUVHOVVNLOWH Sn PDVNLQHQ 0DVNLQVNLOWH

Læs mere

Hydraulisk hammer HH10 HH10RV. HYCON A/S Juelstrupparken 11 DK-9530 Støvring Denmark

Hydraulisk hammer HH10 HH10RV. HYCON A/S Juelstrupparken 11 DK-9530 Støvring Denmark Hydraulisk hammer HH10 HH10RV HYCON A/S Juelstrupparken 11 DK-9530 Støvring Denmark Tel: +45 9647 5200 Fax: +45 9647 5201 Mail: hycon@hycon.dk www.hycon.dk Indholdsfortegnelse Side 1. Generelt... 2 2.

Læs mere

TÅRNMIXER februar 2011

TÅRNMIXER februar 2011 februar 2011 1 KIMADAN A/S KIMADAN A/S 2 BRUGSANVISNING OG RESERVEDELSLISTE Fremstillingsår: INDHOLDSFORTEGNELSE 1. Beskrivelse ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 3 2. Monteringsvejledningen

Læs mere

BådtrailerKatalog 2014. www.brenderup.dk. www.brenderup.dk 1

BådtrailerKatalog 2014. www.brenderup.dk. www.brenderup.dk 1 DK BådtrailerKatalog 2014 www.brenderup.dk www.brenderup.dk 1 2 Brenderup bådtrailere. Vær uafhængig af en fast bådplads - og stik til søs lige der, hvor du har lyst! PREMIUM Bådtrailere 9 stærke facts

Læs mere

Brugsanvisning for følgende modeller

Brugsanvisning for følgende modeller Brugsanvisning for følgende modeller System 10 / 153 System 10 / 107 Type 12 Type 14 Side 1 af 24 Indholdsfortegnelse INDHOLDSFORTEGNELSE 2 INDLEDNING. 3 1. PRODUKTIDENTIFIKATION 4 2. SIKKERHEDSFORANSTALTNINGER

Læs mere

SUPER SKUB HYDRA BRUGERVEJLEDNING OG RESERVEDELE. Udg. 3 BRUGS- OG VEDLIGEHOLDESESVEJLEDNING PÅ SUPER SKUB HYDRA side 1

SUPER SKUB HYDRA BRUGERVEJLEDNING OG RESERVEDELE. Udg. 3 BRUGS- OG VEDLIGEHOLDESESVEJLEDNING PÅ SUPER SKUB HYDRA side 1 SUPER SKUB HYDRA BRUGERVEJLEDNING OG RESERVEDELE Udg. 3 BRUGS- OG VEDLIGEHOLDESESVEJLEDNING PÅ SUPER SKUB HYDRA side 1 Indholdsfortegnelse Maskinbeskrivelse... 3 Sikkerhedsregler... 4 Funktions-vejledning...

Læs mere

SANOVENT. Brugervejledning for Sanovent ventilationsanlæg med kryds-varmeveksler HCR. Kryds varmeveksler

SANOVENT. Brugervejledning for Sanovent ventilationsanlæg med kryds-varmeveksler HCR. Kryds varmeveksler Brugervejledning for Sanovent ventilationsanlæg med kryds-varmeveksler FIB FIB Posefilter Posefilter Fraluft Frisk luft COW VEC HCR VEC varmeflade Ventilator Kryds varmeveksler Ventilator Tilluft Afkast

Læs mere

9200re5. Reservedelsliste. VELA Mobile Maxi. Ab identnr.: VELA - DK-9200 Aalborg - Tlf.: +45 9634 7600 - Fax: +45 9818 7166 - www.vela.

9200re5. Reservedelsliste. VELA Mobile Maxi. Ab identnr.: VELA - DK-9200 Aalborg - Tlf.: +45 9634 7600 - Fax: +45 9818 7166 - www.vela. 900re5 VELA Mobile Maxi VELA DK900 Aalborg Tlf.: +45 964 600 Fax: +45 988 66 www.vela.dk 4060 900re5.4.5....5.5....9.0.6.8..8.4.0..4..6..0.6..9.8..6..0...0..9.4..5..9.5.9..8..4.....9.. VELA DK900 Aalborg

Læs mere

VIGTIG! INFORMATION OM BRUG AF ELEKTRISK HØJDEJUSTERBART PUSLEBORD

VIGTIG! INFORMATION OM BRUG AF ELEKTRISK HØJDEJUSTERBART PUSLEBORD PLACER DENNE SEDDEL TYDELIGT VED PUSLEBORDET VIGTIG! INFORMATION OM BRUG AF ELEKTRISK HØJDEJUSTERBART PUSLEBORD Barnet må ALDRIG efterlades alene på puslebordet. HÅNDBETJENINGEN skal altid efterlades uden

Læs mere

FIX-Conveyor Brugermanual

FIX-Conveyor Brugermanual FIX-Conveyor Brugermanual FIX GØR DIG»AFHÆNGIG«AF KVALITET Indholdsfortegnelse Indledning / Sikkerhed... side 4 Klargøring og justering / Opstramning af transportbånd... side 5 Beskrivelse... side 6 Opstart

Læs mere

Original betjeningsvejledning 3.2. Læs den grundigt, før maskinen tages i brug! Version: 09/2011, v. 1.4. Order No.: 00600-3-091

Original betjeningsvejledning 3.2. Læs den grundigt, før maskinen tages i brug! Version: 09/2011, v. 1.4. Order No.: 00600-3-091 Original betjeningsvejledning 3.2 Læs den grundigt, før maskinen tages i brug! Version: 09/2011, v. 1.4 Order No.: 00600-3-091 2 KVALITET TIL PROFESSIONELLE Det må IKKE føles ubekvemt og overflødigt at

Læs mere

HH10/HH10RV hydraulisk hammer

HH10/HH10RV hydraulisk hammer Før brug HH10/HH10RV hydraulisk hammer HH10 fra serienummer 1451 HH10RV fra serienummer 2741 Revideret 30.08.2011 Vi takker for Deres valg af en HYCON hammer. For at sikre problemfri drift og varig ydelse

Læs mere

www.brenderup.dk www.brenderup.dk 1

www.brenderup.dk www.brenderup.dk 1 DK BådtrailerKatalog 2012 www.brenderup.dk www.brenderup.dk 1 2 Brenderup bådtrailere. Vær uafhængig af en fast bådplads - og stik til søs lige der, hvor du har lyst! PREMIUM Bådtrailere 9 stærke facts

Læs mere

Instruktionsbog. Vendeplov Model CVL DVL EVL

Instruktionsbog. Vendeplov Model CVL DVL EVL Instruktionsbog Vendeplov Model CVL DVL EVL Denne brugsanvisning omfatter ÖVERUM-vendeplove model CVL og DVL og Vari Flex EVL Indhold SIDE 1 Funktionsbeskrivelse 2 1.1 Identifikation af ploven 3 2 Generelle

Læs mere

Gennemlæs denne brugsanvisning og sikkerhedsforskrifter før brug. Vi anbefaler dig at gemme denne brugsanvisning til senere brug.

Gennemlæs denne brugsanvisning og sikkerhedsforskrifter før brug. Vi anbefaler dig at gemme denne brugsanvisning til senere brug. Sneslynge. Varenr.: 9043846 Beskrivelse: Selvkørende sneslynge med 212 ccm benzinmotor. Maskinen har 5 fremadgående gear, 2 bakgear og har en arbejdsbredde på 62 cm. Sneslyngen er forsynet med 220 V el-start

Læs mere

Brugsmanual Stama el-multitruck

Brugsmanual Stama el-multitruck Brugsmanual Stama el-multitruck Saturnvej 17, DK-8700 Horsens Tel 7564 3611 - Fax 7564 5320 - E-mail: stensballe@gmr.dk * Copyright - GMR maskiner a/s - Horsens 1995 - Eftertryk uden tilladelse forbudt.

Læs mere

Solift Klovbeskæringsboks

Solift Klovbeskæringsboks Brugsanvisning Varenr.: 9042790 Solift Klovbeskæringsboks Sdr. Ringvej 1-6600 Vejen - Tlf. 70 21 26 26 - Fax 70 21 26 30 www.p-lindberg.dk Solift klovbeskæringsboks Varenr.: 9042790 Beskrivelse: Klovbeskæringsboksen

Læs mere

Gode råd om bremser. Sådan vedligeholder du bremser på påhængsvogne

Gode råd om bremser. Sådan vedligeholder du bremser på påhængsvogne Gode råd om bremser Sådan vedligeholder du bremser på påhængsvogne 2012 Loven siger: at mindst 50 pct. af vogntogets samlede vægt skal hvile på de bremsende hjul at bremserne på vognen skal kunne præstere

Læs mere

Maxiroll 2008. DK 1030 1230 Serie nr: 100-XXX

Maxiroll 2008. DK 1030 1230 Serie nr: 100-XXX DK 1030 1230 Serie nr: 100-XXX Type 1030-1230 Tillykke med Deres nye Maxiroll. Af sikkerhedshensyn og for at opnå optimal udnyttelse af maskinen bør De før ibrugtagningen gennemlæse brugsanvisningen.

Læs mere

GAS KOGEPLADER BRUGS OG INSTALLATIONS- VEJLEDNING

GAS KOGEPLADER BRUGS OG INSTALLATIONS- VEJLEDNING GAS KOGEPLADER BRUGS OG INSTALLATIONS- VEJLEDNING 1 Indhold Indhold 2 General information 2 Garanti bestemmelser 3 Vigtin information vedrørende sikkerhed. 3 Sådan bruges apparatet 4 Rengøring og vedligeholdelse

Læs mere

HPP18E FLEX hydraulisk drivstation

HPP18E FLEX hydraulisk drivstation HPP18E FLEX hydraulisk drivstation Fra serienummer 4708 Revideret 15.12.2011 Før brug Vi takker for Deres valg af en HYCON drivstation. Vi gør opmærksom på, at drivstationen leveres uden hydraulikolie,

Læs mere

Facade punktholdere. Telefon: (+45) 36 70 66 33

Facade punktholdere. Telefon: (+45) 36 70 66 33 Facade punktholdere Stort udvalg i punktholdere og spidere til montering af glasplader på facader. Alle dele er udført i rustfrit stål med specielle gummipakninger som kan modstå UV-lys. Visse punktholdere

Læs mere

SANOVENT. Brugervejledning for Sanovent ventilationsanlæg med roterende varmeveksler TIL HRO. Roterende varme- FRA AUT. Automatik

SANOVENT. Brugervejledning for Sanovent ventilationsanlæg med roterende varmeveksler TIL HRO. Roterende varme- FRA AUT. Automatik Brugervejledning for Sanovent ventilationsanlæg med roterende varmeveksler LRB Lydreducerende box FIB Posefilter TIL HRO VEC Ventilator LRB Lydreducerende box LRB Lydreducerende box VEC Ventilator Roterende

Læs mere

MOUNTING INSTRUCTION 2010-11-25 38-216408b

MOUNTING INSTRUCTION 2010-11-25 38-216408b MOUNTING INSTRUCTION 2010-11-25 38-216408b DK Påhængsdel MFC Den information, der findes anvisningen, er den som er aktuel, når monteringsanvisningen fremstilles. VBG forbeholder sig ret til at foretage

Læs mere