(M) Katalog. over. Kunstauctionen. som afholdes i. -3 alen. Mandag den 8de Maj, Klokken 2. Eftersyn: Søndag den 7de Maj

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Download "(M) Katalog. over. Kunstauctionen. som afholdes i. -3 alen. Mandag den 8de Maj, Klokken 2. Eftersyn: Søndag den 7de Maj"

1 (M) Katalog over Kunstauctionen som afholdes i -3 alen Mandag den 8de Maj, Klokken 2. Eftersyn: Søndag den 7de Maj

2 I. Indrammede Kobberstik og Raderinger. Louis Jensen. 1. Ved Kinderdijk i Holland. N. K. Skovgaard. 2. Fra Hillerød Hestehave. 3. En Ræv. Prøvetryk. Paul Brill. 4. Landskab. Antik Kobberstik. Sign.: P. V. //. 5. Racehunde. GI. eng. Stik. 6. En Tømmermand. Sign.: V. L Karikaturer. GI. holl. Stik. /. Eisenhardt. 8. The Madonna and four Saints. GI. Stik.,/. F. Clemens. 9. Den hellige Familie. Gio Fabbri. 10. Offergaver. Efter Guido Renes Maleri.

3 F. Godefroy. 11. Fransk, kollereret Kobberstik. II. In dr. Haand tegn i nger. Morgenstern. 12. Fra Sternberg. Sign.: April Blyant. H. Bagge. 13. En Græker. Pen. P. Ølsted. 14. Fra Sydstranden. Sign.: Juli Pen. Oscar Herchend. 15. Marine. Sign.: Juni Blyant. W. Zillen. IH. Faar. Blyant. F. Sødring. 17. Fra Sparresholm. Sign.: Pen. Prof. Vilhelm Rosenstand. 18. Hos Juveleren. Sign.: Pompai 69. Blyant. Prof. F. C. Lund. 19. Nyforlovede. Prof. Vilh. Rosenstand. 20. Tordenskjolds Død. Skitze til Maleriet:»Kold ved Tordenskjolds Lig«. Niels Vivel. 21. Et Schweitzerhus. Sign.: Pen. C. Pedrin. 22. En Bjergkløft. Pen. Prof. Frantz Henningsen. 23. Skitze til Maleriet:»Farvel«. Sign Pen. W. Marstrand. 24. Modelstudie. Pen. Prof. Zeuthen. 25. Et Hundehoved. Sign Pen. Prof. Nordahl-Grove. 26. Chamædoriæ. Blyant og Pen. Prof. C. Neumann. 27. Landskabsstudie. Blyant. Prof. Heinr. Hansen.? 28. Sculpture antique du Temple du Tiela. Sign.: Blyant. 29. Vikinger. Blyapt. P. C. Klæstrup. 30. Tegning med Text. Blyant. Morgenstern. 31. Fra Sternberg. Sign.: Sept Blyant. P. E. Larsen. 32. En Høstmand. Blyant. Niels Vivel. 33. Skøjteløbere. Pen. I Friedlænder. 34. Fiskegarn hængt til Tørring. Blyant. 35. Herreportræt. Tusch. Oscar Herchend. 36. Ved Samsø. Sign.: Juli 78. Pen. Ad. Kittendorff. 37. Damptærskning. Blyant. Hugo Larsen. 38. Modelstudie. Kul. Holger Drachmann. 39. Paa Vej til Christiansø. Sign. Septbr Farvelagt.

4 E. Jerichau-Baumann. 40. Barneportrait. Blyant. Roepstorff. 41. Herreportrait. Blyant. M. Ancher?. 42. Skagens Fyr. Sign. 78. Pen. C. Nenmcinn?. 43. Fiskere sætte Vaad i Kolding Fjord. Sign. 78. Blyant. Sign.: C. A En Bondegaard. Blyant. W. Marstrami. 45. Masker. Pen. III. F. Wennerwald. 46. Fra Bornholm. A. Bylow. 47. Marine. Kunstneren ubek. 48. Landskab fra Fyn. Malerier. Kunstneren ubek. GI. ital. Maleri. 49. Havneliv paa Sicilien. W. Mills?. Eng. Kunstner. 50. Landskab med Figurer. Abildskov. Dansk Kunstner i Paris. 51. Stilleben med Frugter. Caroline v. Deurs. 52. Der leges Indianere. Johs Groot. 53. GI. Køge Landevej. A. Jensen. 54. Fra Vallø Skov. M. Slentzer. 55. Vinterdag i Parken. A. Jespersen. 56. Fra Visby, Udsigt over den gi. Fæstningsmur. Vilh. Bille. 57. Skibe i Sundet. P. Ortved. 58. Landskab med Faar. Axel Jensen. 59. Landskab fra Nordsjælland. Prof. V. Irminger. 60.»Over Midnat«. Wennerwald. 61. En jysk Bondegaard. Cilius Andersen?. 62. Sneppejagt. N. Christiansen. 63. Heste paa Marken. M. Stentzer. 64. Fra Hundested. E. Folkland. 65. Vinterlandskab. C. F. Beck. 66. Tidligt Foraar i Ordrup Krat. Skitze. 0. Hermansen?. 67. Landskab med Køer, Motiv fra Søllerød. L. Købke. 68. En ung Pige pyntet til Bal. Stæhr- Olsen. 69. Vinter i Landsbyen.

5 A. Jessen. 70. Interiør med en Dame... u n * i * Frode Eskesen. 71. Fra Ringkøbing Fjord. Hans Fischer. 72. Aa-Parti fra Silkeborg. /s. Gjessing. 73. Sommeraften ved Svejbæk. Vilh. Arnesen. Sign.: Kongeskibet»Dannebrog«i Sundet. H. Rasmussen. 75. Landskab fra Fyn. Milton. 76. Fra Lellinge Skov. Th. Nielsen. 77. Fra det gamle Christianshavn. Akvarel. H. Siegumfeldt. 78. Skitze til Altertavlen i Wedelsborg Kirke. Chr. Mølback. 79. Aa-Parti fra Frederikssund. Samme. 80. I Birkeskoven. Arthur Nielsen. 81. Stille Vand i Dyrehaven. Prof. Niels Simonsen. Sign.: Bondekone i Nationaldragt. Prof. C hr. Zacho. 83. Solnedgang ved Furesøen. H. Schumacher. 84. Italiensk Landskab. Fannij Ambrosen. 85. Stilleben. Carl W. Petersen. 86. Fra Holbæk Fjord. Wenzel-Tornøe. 87. Fra Italien. Sign.: E. M. 88. Smedens Else. J. Baumann (E. Jerichau-Baumann?). 89. Køerne vandes. Aftenstemning. A. M. Hansen? 90. Musse og den røde malkes. 91. Fra Helgoland. Chr. Rerthelsen. 92. Parti ved Øresund. E. Schleisner. 93. Kalven fodres. Interiør. Louise Bonfils. 94. Et Vrag ved Torreskov i S verrig. Gilbert,Jespersen. 95. Fra Svinglen ved Nakskov. Skitse. Emanuel Hansen. 96. Drengen i Ballien. A. Jespersen. 97. Fra Kalkbrænderihavnen. Cilius Andersen? 98. Mandlig Model../. L. Frederiksen. 99. Badende Drenge. C. V. Lunn Indsejling til Havnen GI. Herreportrait.

6 C. Hornung Jensen Efteraar. Marie Luplau Tidlig Foraarsdag paa GI. Kongevej. Prof. F. C. Schleisner. (Tysk Kunstner) Andejagt. Sign.: A. S GI. italiensk Maleri. A. Bijlow Sommeraften i Sundet. Th. Guilander Fra Ringkøbing Fjord. Holga Reinhardt? 108. Hønsene fodres. GI. holl. Maleri Vagten ved Jesu Grav efter Opstandelsen. Skitse Spejdende Kriger. Vilh. Groht? 111. Fra den gamle Stadsgrav. Norsk Kunstner K. Bergslien? Fritjof og Ingeborg. 113.»Frelst«. Skitse. C. (Carlu?) Carlsen Ved Rosenhækken. < «* Aarhus StiftsbogtrykUeri

KATALOG. Maleriauktionen Tirsdag d. 8. Marts 1910 Form. Kl. 111/a.

Maleri - Auktionen. Katalog. paa Hotel Langeland" i Rudkøbing. Mandag den 3 Maj 1915 Kl. 2. \

Maleri - Auktionen. Katalog. paa Hotel Langeland i Rudkøbing. Mandag den 3 Maj 1915 Kl. 2. \ Katalog over Maleri - Auktionen paa Hotel Langeland" i Rudkøbing Mandag den 3 Maj 1915 Kl. 2. \ Malerierne er udstillede paa Auktionsstedet Søndag den 2. Maj fra Kl. 10-6, _ 3-13 * f 14. Carl Olsen: Sejlere

Maleri-Auktionen. Katalog. paa Hotel Faxe i Faxe. Mandag d. 28. Febr. 1916 Kl. 3.

Maleri-Auktionen. Katalog. paa Hotel Faxe i Faxe. Mandag d. 28. Febr. 1916 Kl. 3. Katalog over Maleri-Auktionen paa Hotel Faxe i Faxe Mandag d. 28. Febr. 1916 Kl. 3. Malerierne ere udstillede paa Auktionsstedet Søndag den 27. Februar fra Kl. 10 6. i Nr 1. Thorkild Christensen: Ved et

Maleri-Auktionen. Katalog. paa Hotel Phønix" i Storehedinge. M a n d a g d. 31. J a n u a r 1916 K l. 2.

Maleri-Auktionen. Katalog. paa Hotel Phønix i Storehedinge. M a n d a g d. 31. J a n u a r 1916 K l. 2. Katalog over Maleri-Auktionen paa Hotel Phønix" i Storehedinge M a n d a g d. 31. J a n u a r 1916 K l. 2. Malerierne er udstillet paa Auktionsstedet Søndag den 30. Januar fra Kl. 10-6. 1. Joh. Neumann:

M fl b E RIE. GI. Kongevej 27«29. Falkenbergs Auktioner. Telefoner 1282-10,321. Falkenbergs Auktioner. Onsdag den 26. Juni 1918 KL \2%Middag Falkenbergs Auktioner Onsdag den 26. Juni 1918 KL \2%Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27«29 (Det ny Teater) bortsolgt en Del gode M fl b E RIE EFTERSYN. Mandag den 24. Juni Kl. 10 5.

Fredag den 19. December 1919 Kl. 1 Eftrm.

Maleri-Auktionen. Katalog. i Forsamlingsbygningen i Hjørring. M andag den 19. Juni 1916 K l. 2.

Maleri-Auktionen. Katalog. i Forsamlingsbygningen i Hjørring. M andag den 19. Juni 1916 K l. 2. Katalog over Maleri-Auktionen i Forsamlingsbygningen i Hjørring M andag den 19. Juni 1916 K l. 2. Malerierne er udstillede paa Auktionsstedet Søndag den 18. Juni fra Kl. 10-6. Nr. 1. J. Vermchren: Italienske

Maleri-Auktionen. Katalog. paa Centralhotellet i Skjern. Mandag d. 29. Maj 1916 Kl. 10 F m.

Maleri-Auktionen. Katalog. paa Centralhotellet i Skjern. Mandag d. 29. Maj 1916 Kl. 10 F m. Katalog over Maleri-Auktionen # paa Centralhotellet i Skjern Mandag d. 29. Maj 1916 Kl. 10 F m. Malerierne er udstillede paa Auktionsstedet Søndag den 28. Maj fra Kl. 10-6. Nr 1. /. Vermehren: Italienske

Fredagen den 5. November 1920 KL 1

Fredag den 5. Marts 1920 Kl. 1 Eftrm,

MALERI-AUKTIONEN KATALOG VANGEHUSET, STRANDVEJ 85. MANDAG D. 19. APRIL KL. 12 OVER KATALOG OVER MALERI-AUKTIONEN MANDAG D. 19. APRIL KL. 12 i s VANGEHUSET, STRANDVEJ 85. Eftersyn: Søndag d. 18. April Kl. 9 5. Kommissioner modtages i Lokalet af Inspektør Sørensen. AUKTKONSVILKAAR. Alt

XALIBI EFTERSYN: Fredag den 24. Oktober 1919 Kl. 2 Eftim. f. Jionfleoej 27 & 29 (Det ny Theater) Hn&tioner. Falkenbergs Auktioner Falkenbergs Auktioner Fredag den 24. Oktober 1919 Kl. 2 Eftim. bliver ved Auktion, der afholdes f. Jionfleoej 27 & 29 (Det ny Theater) bortsolgt en Samling XALIBI EFTERSYN: Onsdag den 22. Oktober Kl. 10

NEHMS AUKTIONER»WESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONsNR. s VESTER M ANDAG DEN 23. FEBRUAR 1920, KL. 12

NEHMS AUKTIONER»WESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONsNR. s VESTER M ANDAG DEN 23. FEBRUAR 1920, KL. 12 NEHMS AUKTIONER»WESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONsNR. s VESTER 72 56 i M ANDAG DEN 23. FEBRUAR 1920, KL. 12 KATALOG over EN SAMLING MALERIER som bortsælges ved Auktion Mandag den 23. Februar Kl.

MALERIER EFTERSYN: Onsdag den 21. Marts Kl. 10-6. Torsdag den 22. Marts Kl. 10-6.

MALERIER EFTERSYN: Onsdag den 21. Marts Kl. 10-6. Torsdag den 22. Marts Kl. 10-6. Falkenbergs Auktioner Fredag den 23. Marts 1317 Kl. 12% Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27 $ 29 (Det ny Teater) bortsolgt en udmærket Samling MALERIER EFTERSYN: Onsdag den 21. Marts

Fredag den 1. November 1919 Kl. 1 Eftrm.

Fredag den 1. November 1919 Kl. 1 Eftrm. Falkenbergs Auktioner... i Fredag den 1. November 1919 Kl. 1 Eftrm. bliver ved Auktion, der afholdes (D et n y T h e a te r) bortsolgt en Samling EFTERSYN: Onsdag den 5. November Kl. 10 5. Torsdag den

MALERIER EFTERSYN. Onsdag den 5. Februar Kl. 10 5. Torsdag den 6. Februar Kl. 10 5.

MALERIER EFTERSYN. Onsdag den 5. Februar Kl. 10 5. Torsdag den 6. Februar Kl. 10 5. Falkenbergs Auktioner Fredag den 7. Februar 1919 Kl. 12/4 Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27 s 29 (Det ny Teater) bortsolgt en Samling MALERIER EFTERSYN. Onsdag den 5. Februar Kl.

OPHØRS-AUKTION I KATALOG KUNSTHANDLER CHR. SCHYTTS. KUNSTSAL«FREDERI KSBERGGADE Nr. 27. ONSDAG D. 21. og TORSDAG D. 22. JANUAR. 1920, KL.

OPHØRS-AUKTION I KATALOG KUNSTHANDLER CHR. SCHYTTS. KUNSTSAL«FREDERI KSBERGGADE Nr. 27. ONSDAG D. 21. og TORSDAG D. 22. JANUAR. 1920, KL. KATALOG OVER KUNSTHANDLER CHR. SCHYTTS OPHØRS-AUKTION I KUNSTSAL«FREDERI KSBERGGADE Nr. 27 ONSDAG D. 21. og TORSDAG D. 22. JANUAR 1920, KL. 127 a EFTERSYN: Søndag den 18., Mandag den 19. og Tirsdag den

KUNSTAUKTION TIRSDAG DEN 25. JANUAR 1910

KUNSTAUKTION TIRSDAG DEN 25. JANUAR 1910 KUNSTAUKTION TIRSDAG DEN 25. JANUAR 1910 Prof. Jul. Paulsen. Joh. Rohde. Wilhelm Rosenstand. Prof. Karl Thomsen. Prof. Chr. Zacho. Niels Holsøe. Carl Jensen. P. Mønsted. Prof. Karl Block. La Cour. Prof.

H. C. JENSEN, Auktionsholder.

Fredag den 19. Marts 1920 Kl. 1 Eftrm.

Fredag den 19. Marts 1920 Kl. 1 Eftrm. Falkenbergs Auktioner Fredag den 19. Marts 1920 Kl. 1 Eftrm. bliver ved Auktion, der afholdes ( fil Jiongeøej 27 Sc 29 (D et n y T h e a te r) bortsolgt en Samling EFTERSYN: Torsdag den 18. Marts Kl. 10

MALERIER EFTERSYN Onsdag den 28. August Kl. 10 5. Torsdag den 29. August Kl. 1 0-5.

MALERIER EFTERSYN Onsdag den 28. August Kl. 10 5. Torsdag den 29. August Kl. 1 0-5. Fal k enbergs Au ktioner Fredag den 30. August 1918 KL \2 % Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27«29 (Det ny Teater) bortsolgt en Samling MALERIER EFTERSYN Onsdag den 28. August Kl. 10

MALERIER EFTERSYN: Tirsdag den 1. Maj Kl. 10-6. Onsdag den 2. Maj Kl. 10-6.

MALERIER EFTERSYN: Tirsdag den 1. Maj Kl. 10-6. Onsdag den 2. Maj Kl. 10-6. Falkenbergs Auktioner Torsdag den 3. Maj 1917 Kl. 12% Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27«29 (Det ny Teater) bortsolgt en fortrinlig Samling MALERIER EFTERSYN: Tirsdag den 1. Maj Kl.

MALERIER. Gammel Mønt 2 &4. Nøhrmanns Auktioner Gammel Mønt 2 $ 4, Stuen (Colosseum). (COLOSSEUM) TIRSDAG DEN 13 OKTOBER 1914 KL 1 2 '2 Nøhrmanns Auktioner Gammel Mønt 2 $ 4, Stuen (Colosseum). Telefoner 9720, 9774. I TIRSDAG DEN 13 OKTOBER 1914 KL 1 2 '2 OG FØLGENDE DAGE KL 11«/* FORM. AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION I Gammel Mønt 2 &4 (COLOSSEUM)

FRITZ SYBERG AKVARELLER 1910-1913 KUNSTFORENINGEN FEBR.-MARTS 1914

FRITZ SYBERG AKVARELLER 1910-1913 KUNSTFORENINGEN FEBR.-MARTS 1914 FRITZ SYBERG AKVARELLER 1910-1913 KUNSTFORENINGEN FEBR.-MARTS 1914 - m - 3 p ; : ' t : - ^ '-' ' "' t V X''^> : ' L «r - - : v.. -. ' ; *- " ^ ; - -r '. - y&i : - "-4>. ' - - r -Jr» ^ -*» 1 : ' Si"X r--".:'\'-:

MALERIER der sælges ved Auktion

MALERIER der sælges ved Auktion a u k t i o n s ^ ^ H O L D E R Holbergsgade 14 ^ ^ T e l e f o n 5512. Fortegnelse over MALERIER der sælges ved Auktion Holbergsgade 1 4 Onsdag den 19. November Eitrm. Kl. 2. Eftersyn: Tirsdag 12 4 Konditioneh

Maleri-Auktionen. Katalog. paa Raadhussalen i Maribo. Mandag den 25. Juni 1917 Kl. 2. For Maleriernes Ægthed garanteres

Maleri-Auktionen. Katalog. paa Raadhussalen i Maribo. Mandag den 25. Juni 1917 Kl. 2. For Maleriernes Ægthed garanteres Katalog over Maleri-Auktionen paa Raadhussalen i Maribo Mandag den 25. Juni 1917 Kl. 2. Malerierne er udstillede paa Auktionsstedet: Søndag den 24. Juni fra Kl. 10 6. For Maleriernes Ægthed garanteres

240. H. KOFOED'S EFTERLADTE ARBEJDER UDSTILLET I DEN FRI UDSTILLINGS BYGNING MARTS 1910

240. H. KOFOED'S EFTERLADTE ARBEJDER UDSTILLET I DEN FRI UDSTILLINGS BYGNING MARTS 1910 > 240. H. KOFOED'S EFTERLADTE ARBEJDER UDSTILLET I DEN FRI UDSTILLINGS BYGNING MARTS 1910 LANDSKABSMALER HANS PETER KOFOED FØDT I RØ PAA BORNHOLM 6 JULI 1868 DØD I KØBENHAVN 5 NOVEMBER 1908 # * # BESØGT

AKVARELLER OG TEGNINGER

AKVARELLER OG TEGNINGER FORTEGNELSE OVER EN SAMLING AKVARELLER OG TEGNINGER AF FREMRAGENDE DANSKE KUNSTNERE UDSTILLEDE HOS V. WINKEL & MAGNUSSEN HØJBROPLADS 7, 2. SAL DECEMBER 1908 NOGLE TEGNINGER FRA SKITSEBOGEN OG TEGNEMAPPEN

MALERIER CITY AUKTIONS-LOKALER KRISTEN BERNIKOWGADE 2 - STUEN EFTERSYN: LØRDAG DEN 25. MARTS KL. 11 6 SØNDAG DEN 26. MARTS KL.

MALERIER CITY AUKTIONS-LOKALER KRISTEN BERNIKOWGADE 2 - STUEN EFTERSYN: LØRDAG DEN 25. MARTS KL. 11 6 SØNDAG DEN 26. MARTS KL. City A u k t i o n s l o k a l e r Kristen Bernikowgade 2 Telf. 9720 (Hjørnet af Citygade). MANDAG DEN 27. MARTS 1911 KL. 1 EFTRM. AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION I CITY AUKTIONS-LOKALER KRISTEN BERNIKOWGADE

MALERIER. Gammel Mønt 2 &4. I Nøhrmanns Auktioner TIRSDAGEN DEN 23. MARTS 1915 KL. 1 (COLOSSEUM)

MALERIER. Gammel Mønt 2 &4. I Nøhrmanns Auktioner TIRSDAGEN DEN 23. MARTS 1915 KL. 1 (COLOSSEUM) I Nøhrmanns Auktioner Gammel Mønt 2*4, Stuen (Colosseum). Telefoner 9720, 9774. W K.J TIRSDAGEN DEN 23. MARTS 1915 KL. 1 OG FØLGENDE DAGE KL. Il1/* FORM. AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION I. Gammel Mønt 2 &4

021. G. A. Clemens. Efterladte Arbejder. Charlottenborg. 10. 24. December 1918

021. G. A. Clemens. Efterladte Arbejder. Charlottenborg. 10. 24. December 1918 021. G. A. Clemens Efterladte Arbejder Charlottenborg 10. 24. December 1918 i JSfc. * *' v

O 519. ældre og yngre danske Kunstnere FORTEGNELSE. Foreningen for national Kunst. D 27.768 ti Kunstakademiets Bibliotek. en Samling Billeder

O 519. ældre og yngre danske Kunstnere FORTEGNELSE. Foreningen for national Kunst. D 27.768 ti Kunstakademiets Bibliotek. en Samling Billeder D 27.768 ti Kunstakademiets Bibliotek 300000090372 O 519. FORTEGNELSE over en Samling Billeder af ældre og yngre danske Kunstnere Foreningen for national Kunst 1913 Charlottenborg En Salgsprotokol er fremlagt

Maleri-Auktionen. Katalog over. i ffllégade Nr. 35. M andag d. 29. Septb 1913 K l. 12

Maleri-Auktionen. Katalog over. i ffllégade Nr. 35. M andag d. 29. Septb 1913 K l. 12 ----------------------------- Katalog over Maleri-Auktionen i ffllégade Nr. 35 M andag d. 29. Septb 1913 K l. 12 O O O Eftersyn paa Auktionsstedet Lørdag den 27. og Sandag den 28. Septbr. fra Kl. 11-4.

MALERI AUKTIONEN. CITY AUKTIONS-LOKALER t e l f. 9720 KRISTEN BERNIKOWGÅDE 2 t e l f. 9720 G. E. NØHRHANN KATALOG

MALERI AUKTIONEN. CITY AUKTIONS-LOKALER t e l f. 9720 KRISTEN BERNIKOWGÅDE 2 t e l f. 9720 G. E. NØHRHANN KATALOG CITY AUKTIONS-LOKALER t e l f. 9720 KRISTEN BERNIKOWGÅDE 2 t e l f. 9720 HJ. AF CITYGADE KATALOG OVER MALERI AUKTIONEN ØSTERGADE 15, 1. SAL (KONGENS KLUBS SELSKABSLOKALER) ONSDAG DEN 3. JULI KL. II1!,

MflbERIC EFTERSYN. Onsdag den 11. April Kl. 10-6. Torsdag den 12. April Kl. 1 0 6.

MflbERIC EFTERSYN. Onsdag den 11. April Kl. 10-6. Torsdag den 12. April Kl. 1 0 6. Falkenbergs Auktioner Fredag den 13. April 1917 Kl. 12/4 Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27«29 (Det ny Teater) bortsolgt en fortrinlig Samling MflbERIC EFTERSYN. Onsdag den 11. April

Falkenbergs Auktioner

Falkenbergs Auktioner Falkenbergs Auktioner s Fredagen den 28^ Maj 1920 KL 1 Eftm. bliver ved Auktion, der afholdes (D et n y T h e a te r) bortsolgt en Samling EFTERSYN: Torsdag den 27. Maj Kl. 10 5. J1 nationer. T elefon

Maleri - Auktionen. Katalog. i flllégade 35. M andagen den 18. Jan u ar 191B Kl. 12. over

Maleri - Auktionen. Katalog. i flllégade 35. M andagen den 18. Jan u ar 191B Kl. 12. over Katalog / over Maleri - Auktionen i flllégade 35 M andagen den 18. Jan u ar 191B Kl. 12. Eftersyn paa Auktionsstedet Lørdag den 16. og Søndag den 17. Januar fra Kl. 11 4, K o m m i s s i o n e r modtages

MflbERl-flUKTlONEN. ffvr KATA LO Q GL. KONGEVEJ 143 (INDGANG FRA AMICISVEJ) TIRSDAG DEN 7. FEBRUAR 1911 KL. l l l 2 FORM.

MflbERl-flUKTlONEN. ffvr KATA LO Q GL. KONGEVEJ 143 (INDGANG FRA AMICISVEJ) TIRSDAG DEN 7. FEBRUAR 1911 KL. l l l 2 FORM. ffvr KATA LO Q OVER MflbERl-flUKTlONEN PAA GL. KONGEVEJ 143 (INDGANG FRA AMICISVEJ) TIRSDAG DEN 7. FEBRUAR 1911 KL. l l l 2 FORM. EFTERSYN PAA AUKTIONSSTEDET SØNDAG OG MANDAG FRA 11 4 KOMMISSIONER MODTAGES

Falkenbergs Auktioner

Falkenbergs Auktioner Falkenbergs Auktioner Fredag den 12. December 1919 KL 1 Eftrm. bliver ved Auktion, der alholdes (Det ny Theater bortsolgt en Samling EFTERSYN: Onsdng den lo. December Kl. 10-5. T\,rsd;ifc: o* n!1 December

MALERIER. Niels Juelsøade Nr. 6. '-Sal - - FORTEGNELSE. Tirsdagen den 28. November 1916. C hr. H e e s E f t f., NIELS JUELSGADE 6 TELEFON 3581

MALERIER. Niels Juelsøade Nr. 6. '-Sal - - FORTEGNELSE. Tirsdagen den 28. November 1916. C hr. H e e s E f t f., NIELS JUELSGADE 6 TELEFON 3581 FORTEGNELSE over MALERIER som ifølge Begæring af Overretssagfører SVEND WARBURG bortsælges ved Auktion Tirsdagen den 28. November 1916 Formd. Kl. 11 i Niels Juelsøade Nr. 6. '-Sal - - Søndag den 26. Novbr.

290. FRITZ SYBERG MALERIER, STUDIER, TEGNINGER OG AKVARELLER KUNSTFORENINGEN FEBR-MARTS 1904 KØBENHAVN TRYKT HOS F. E. BORDING

290. FRITZ SYBERG MALERIER, STUDIER, TEGNINGER OG AKVARELLER KUNSTFORENINGEN FEBR-MARTS 1904 KØBENHAVN TRYKT HOS F. E. BORDING 290. FRITZ SYBERG MALERIER, STUDIER, TEGNINGER OG AKVARELLER KUNSTFORENINGEN FEBR-MARTS 1904 KØBENHAVN TRYKT HOS F. E. BORDING FRITZ SYBERG MALERIER, STUDIER, TEGNINGER OG AKVARELLER KUNSTFORENINGEN FEBR.-MARTS

AUKTIONS N r 3 KATALOG TIL KUNSTAUKTIONEN DANSK KUNSTHANDEL AUKTIONSAFDELING VINGAARDSTRÆDE SAL TIRSDAG D. 12. NOVEMBER 1918 KL. I2!

AUKTIONS N r 3 KATALOG TIL KUNSTAUKTIONEN DANSK KUNSTHANDEL AUKTIONSAFDELING VINGAARDSTRÆDE SAL TIRSDAG D. 12. NOVEMBER 1918 KL. I2! AUKTIONS N r 3 KATALOG TIL KUNSTAUKTIONEN I DANSK KUNSTHANDEL AUKTIONSAFDELING VINGAARDSTRÆDE 21 2. SAL TIRSDAG D. 12. NOVEMBER 1918 KL. I2! * » I * - KUNSTAUKTION i DANSK KUNSTHANDEL AUKTIONSAFDELING

KUNST-flUKTlON. City Auktionslokaler Kristen Bernikowgade 2 Telf. 9720 CITY AUKTIONS-LOKALER. TIRSDAG DEN 29. NOVEMBER.KL.

KUNST-flUKTlON. City Auktionslokaler Kristen Bernikowgade 2 Telf. 9720 CITY AUKTIONS-LOKALER. TIRSDAG DEN 29. NOVEMBER.KL. sm City Auktionslokaler Kristen Bernikowgade 2 Telf. 9720 (Hjørnet af Citygade). KUNST-flUKTlON * KJIO TIRSDAG DEN 29. NOVEMBER.KL. l l 1^ FORMIDDAG AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION I CITY AUKTIONS-LOKALER KRISTEN

MALERIAUKTION GAMMEL MØNT 2 &. 4, (COLOSSEUM) MANDAG DEN 755 OKTOBER KL. 12.

MALERIER EFTERSYN Onsdag den 2. Oktober Kl. 10 5. Torsdag den 3. Oktober Kl. 10 5.

MALERIER EFTERSYN Onsdag den 2. Oktober Kl. 10 5. Torsdag den 3. Oktober Kl. 10 5. Falkenbergs Auktioner Fredag den 4. Oktober 1918 Kl. 12 Ja Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27 * 29 (Det ny Teater) bortsolgt en udmærket Samling MALERIER EFTERSYN Onsdag den 2. Oktober

MALERIER. City A u k tio n s lo k a le r G'. Mønt 2 & 4, Stuen (Colosseum). CITY AUKTIONS-LOKALER GL. MØNT 2 & 4 (COLOSSEUM)

MALERIER. City A u k tio n s lo k a le r G'. Mønt 2 & 4, Stuen (Colosseum). CITY AUKTIONS-LOKALER GL. MØNT 2 & 4 (COLOSSEUM) City A u k tio n s lo k a le r G'. Mønt 2 & 4, Stuen (Colosseum). Telefoner 9720, 9774. TIRSDAG DEN 2. DECEMBER 1913 KL 12 OG FØLGENDE DAGE KL. Il1/* AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION I CITY AUKTIONS-LOKALER

MALERIER. GI. Kongevej 27«29. Falkcnbergs Auktioner. Telefoner ,321. Falkenbergs Auktioner. Tirsdag den 12. August (1.

MALERIER. GI. Kongevej 27«29. Falkcnbergs Auktioner. Telefoner ,321. Falkenbergs Auktioner. Tirsdag den 12. August (1. Falkenbergs Auktioner Tirsdag den 12. August 1919 1(1.12/4 Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27«29 (Det ny Teater) bortsolgt en større Samling MALERIER EFTERSYN: Mandag den 11. August

EN SAMLING MALERIER KATALOG KUNSTSAL FREDERIKSBERGGADE 27, MEZZ. TLF. BYEN 7876 TIRSDAG DEN 23. OKTOBER KL. I2Va OVER SOM BORTSÆLGES VED AUKTIONEN

EN SAMLING MALERIER KATALOG KUNSTSAL FREDERIKSBERGGADE 27, MEZZ. TLF. BYEN 7876 TIRSDAG DEN 23. OKTOBER KL. I2Va OVER SOM BORTSÆLGES VED AUKTIONEN KATALOG OVER EN SAMLING MALERIER SOM BORTSÆLGES VED AUKTIONEN TIRSDAG DEN 23 OKTOBER KL. I2Va i KUNSTSAL FREDERIKSBERGGADE 27, MEZZ. TLF. BYEN 7876 E FTE R SY N Lørdag d, 20., Søndag d. 21. og Mandag d.

Kunstakademiets Bibliotek

Kunstakademiets Bibliotek Kunstakademiets Bibliotek 300000199102 FORTEGNELSE OVER EN SAMLING MALERIER OG STUDIER FORHEN TILHØRENDE DR. ALFRED BRAMSEN UDSTILLEDE H OS V. WINKEL & MAGNUSSEN HØJBROPLADS 7, 2. SAL I JANUAR 1904 KØBENHAVN

Maleri-Auktionen. Katalog over. Alaska. Onsdagen den 9. D ecem ber 1914 Kl. 1 pr. 54, Købmagergade 54, Kommissioner modtages af den Tilsynshavende.

Maleri-Auktionen. Katalog over. Alaska. Onsdagen den 9. D ecem ber 1914 Kl. 1 pr. 54, Købmagergade 54, Kommissioner modtages af den Tilsynshavende. Katalog over Maleri-Auktionen 54, Købmagergade 54, Alaska Onsdagen den 9. D ecem ber 1914 Kl. 1 pr. Eftersyn paa Auktionsstedet Søndag den 6., Mandag den 7. og Tirsdag den 8. December fra Kl. 10 6. Kommissioner

Oliemalerier, Kobberstik, Raderinger, nemlig:

Oliemalerier, Kobberstik, Raderinger, nemlig: Fortegnelse over Oliemalerier, Kobberstik, Raderinger, nemlig: liarber Tli. Petersens Dødsbo tilhørende Malerier g Particulier Halbergs Dødsbo tilhørende Kobberstik og Malerier, som "bortsælges ved Auktion

I Skandinavisk Kunstudstilling" (Vesterbrogade 58)

KATALOG OVER MALERISAMLINGEN DER BORTSÆLGES VED AUKTION OVENLYSSALEN, BREDGADE 34 MANDAG DEN 1. DECEMBER KL. 12

KATALOG OVER MALERISAMLINGEN DER BORTSÆLGES VED AUKTION OVENLYSSALEN, BREDGADE 34 MANDAG DEN 1. DECEMBER KL. 12 KATALOG OVER MALERISAMLINGEN DER BORTSÆLGES VED AUKTION I OVENLYSSALEN, BREDGADE 34 MANDAG DEN 1. DECEMBER KL. 12 MALERIAUKTION I OVENLYSSALEN, BREDGADE 34 MANDAG DEN 1. DECEMBER 1919 KL. 12 BORTSÆLGES

Katalog. til Maleri-Auktionen paa Sehous Hotei. Malerier af K- C- IHlertsen. Tirsdag den 4. Marts, Eftermd. Kl. 2, med Eftersyn fra Kl. 97?

Katalog. til Maleri-Auktionen paa Sehous Hotei. Malerier af K- C- IHlertsen. Tirsdag den 4. Marts, Eftermd. Kl. 2, med Eftersyn fra Kl. 97? paa Sehous Hotei Tirsdag den 4. Marts, Eftermd. Kl. 2, med Eftersyn fra Kl. 97? Malerier af K- C- IHlertsen 1. Aaløb i Sorgenfri Skov 2. Aftenlandskab fra Taasinge 3. Strand ved Bulbjerg, Skareklit 4.

Maleri-Auktionen. Katalog. paa Hotel Phønix i Assens. M a n d a g den 21. M aj 1917 Kl. 1. For Maleriernes Ægthed garanteres. over

Maleri-Auktionen. Katalog. paa Hotel Phønix i Assens. M a n d a g den 21. M aj 1917 Kl. 1. For Maleriernes Ægthed garanteres. over Katalog over Maleri-Auktionen paa Hotel Phønix i Assens M a n d a g den 21. M aj 1917 Kl. 1. Malerierne er udstillede paa Auktionsstedet Søndag den 20. Maj fra Kl. 10 6. For Maleriernes Ægthed garanteres

NEHMS AUKTIONER»W ESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONcNR.: VESTER M A N D A G DEN 17. M AJ 1920, KL. 12

NEHMS AUKTIONER»W ESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONcNR.: VESTER M A N D A G DEN 17. M AJ 1920, KL. 12 NEHMS AUKTIONER»W ESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONcNR.: VESTER 72 56 M A N D A G DEN 17. M AJ 1920, KL. 12 KATALOG over EN SAMLING MALERIER som sælges ved offentlig Auktion i Vangehuset, Strandvej

Maleri-Auktionen 54, Købmagergade 54,

Maleri-Auktionen 54, Købmagergade 54, \ tø} Katalog over Maleri-Auktionen 54, Købmagergade 54, Alaska Tirsdag den 22. D ecem ber 1914 Kl. 1 pr. Eftersyn paa Auktionsstedet Mandag den 21. December Kl. 10-6. Kommissioner modtages af den Tilsynshavende.

Maleri-Auktionen. Katalog over. 35, flllegade 35, Mandag d. 27. Januar 1919 Kl. 12

Maleri-Auktionen. Katalog over. 35, flllegade 35, Mandag d. 27. Januar 1919 Kl. 12 Katalog over Maleri-Auktionen 35, flllegade 35, Mandag d. 27. Januar 1919 Kl. 12 i Eftersyn paa Auktionsstedet Lørdag den 25. og Søndag den 26. Januar fra Kl. 11 4. Kommissioner modtages af aut. Taksator,

NEHMS AUKTIONER»W ESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONsNR. s VESTER TO R SD A G DEN 16. SEPTEM BER KL. 1.

NEHMS AUKTIONER»W ESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONsNR. s VESTER TO R SD A G DEN 16. SEPTEM BER KL. 1. NEHMS AUKTIONER»W ESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONsNR. s VESTER 72 56 TO R SD A G DEN 16. SEPTEM BER KL. 1. KATALOG over En D el gode Malerier, som bortsælges ved Auktion Torsdag d. 16. Septb. 1920

K a ta lo g : M andas åen 16. l a r t s 1903, Kl. 11*1* Form. 53U. Palæ gade 4, St. over. der bortsælges ved Auktion

K a ta lo g : M andas åen 16. l a r t s 1903, Kl. 11*1* Form. 53U. Palæ gade 4, St. over. der bortsælges ved Auktion 53U K a ta lo g : over der bortsælges ved Auktion M andas åen 16. l a r t s 1903, Kl. 11*1* Form. i Palæ gade 4, St. EFTERSYN paa Auktionsstedet Lørdag den 14. og Søndag den 15. Marts Kl. 10 4. COM MISSION

Maleri - Auktionen 54, Købmagergade 54, Mezzaninen,

Maleri - Auktionen 54, Købmagergade 54, Mezzaninen, Katalog over Maleri - Auktionen 54, Købmagergade 54, Mezzaninen, Alaska, T irsdag d. 9. M arts 1915 Kl. 12 pr. Eftersyn paa Auktionsstedet Søndag den 7. og Mandag den 8. Marts fra Kl. 10 4. Kommissioner

MabERigR. Gammel Mønt 2 &4. Nøhrmanns Auktioner Gammel Mønt 2 $ 4, Stuen (Colosseum). TT"* 1 m w. TIRSDAG DEN 11 Maj 1915 KL.

MabERigR. Gammel Mønt 2 &4. Nøhrmanns Auktioner Gammel Mønt 2 $ 4, Stuen (Colosseum). TT* 1 m w. TIRSDAG DEN 11 Maj 1915 KL. Nøhrmanns Auktioner Gammel Mønt 2 $ 4, Stuen (Colosseum). Telefoner 9720, 9774. TT"* 1 m w i TIRSDAG DEN 11 Maj 1915 KL. 1 2 AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION I Gammel Mønt 2 &4 (COLOSSEUM) OVER EN UDMÆRKET SAMLING

NEHMS AUKTIONER»WESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONsNR. s VESTER TIRSDAG DEN 27. APRIL 1920

NEHMS AUKTIONER»WESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONsNR. s VESTER TIRSDAG DEN 27. APRIL 1920 NEHMS AUKTIONER»WESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONsNR. s VESTER 72 56 TIRSDAG DEN 27. APRIL 1920 KATALOG OVER MALERI-AUKTIONEN Paa Begæring af Højesteretssagfører Fr. Winther sælges en Del gode Malerier

MALERIER. GI. Kongevej 27*29. Falkenbergs Auktioner. Falkenbergs Auktionen Telefoner ,321. Fredag den 5. Juli 1918 KL 12/4 Middag

MALERIER. GI. Kongevej 27*29. Falkenbergs Auktioner. Falkenbergs Auktionen Telefoner ,321. Fredag den 5. Juli 1918 KL 12/4 Middag - Falkenbergs Auktioner Fredag den 5. Juli 1918 KL 12/4 Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27*29 (Det ny Teater) bortsolgt en Samling MALERIER EFTERSYN Onsdag den 3. Juli Kl. 10 5. Torsdag

JENS LUND UDSTILLING OG AUKTION

'/i. r 'é: Kunstakademiets Bibliotek. 300000097555 m

'/i. r 'é: Kunstakademiets Bibliotek. 300000097555 m M '/i Kunstakademiets Bibliotek 300000097555 m r 'é: i i I I I GEORG JACOBSEN UDSTILLING AF MALERIER OG TEGNINGER FRI ADGANG 3. OKTOBER KL. 1-15. OKTOBER AABEN KL. 10-5 DEN FRIE UDSTILLINGS BYGNING LIGE

Maleri - Auktionen 54, Købmagergade 54,

Maleri - Auktionen 54, Købmagergade 54, Katalog over Maleri - Auktionen 54, Købmagergade 54, Mezzaninen, Alaska Onsdag d. 24. M arts 1915 Kl. 1 pr. Eftersyn paa Auktionsstedet Søndag den 21, Mandag den 22. og Tirsdag den 23. Marts fra Kl. 10

c w. / / 3845. Emil Wennerwaid. Onsdag den 18. November 1908, Fm. Kl. 111,. Østergade Nr 15, 1. Sal. c w. / / 3845. Emil Wennerwaid. Onsdag den 18. November 1908, Fm. Kl. 111,. Østergade Nr 15, 1. Sal. Fotograflsamllngen CATALOG OVER MALERIER OG STUDIER AF EMIL WENNERWALD HVILKE BORTSÆLGES VED AUKTION,

KATALOG. Maleri - Auktionen, syn. Tirsdag den 28, Febuar i905, Kl. ii Formiddag, Allégade 33,

KATALOG. Maleri - Auktionen, syn. Tirsdag den 28, Febuar i905, Kl. ii Formiddag, Allégade 33, syn KATALOG til Maleri - Auktionen, der afholdes Tirsdag den 28, Febuar i905, Kl. ii Formiddag, Allégade 33, over Malerier at' følgende K unstnere: Prof. P. C. Skovgaard, Prof. C. F. Sørensen, Dankvard

EN SAMLING MALERIER som bortsælges ved Auktion

EN SAMLING MALERIER som bortsælges ved Auktion KATALOG OVER EN SAMLING MALERIER som bortsælges ved Auktion ) FREDAG DEN 21. DECEMBER 1917 KL. 67> i KUNSTS AL, FREDERIKSBERGGADE NR. 27, MEZZ TIf. Byen 7876 E F T E R S YN: Torsdag d. 20. og F redag d.

MALERI AUKTION KONCERTPALÆETS RIDDERSAL BREDGADE 28 22. NOVEMBER 1915 JL. -----

MALERI AUKTION KONCERTPALÆETS RIDDERSAL BREDGADE 28 22. NOVEMBER 1915 JL. ----- JL. ----- MALERI AUKTION 22. NOVEMBER 1915 v j * KONCERTPALÆETS RIDDERSAL BREDGADE 28 FORTEGNELSE OVER EN SAMLING MALERIER SOM BORTSÆLGES VED AUKTION I KONCERTPALÆETS RIDDERSAL MANDAG DEN 22. NOVEMBER

MALERI AUKTIONEN KATALOG CITYS AUKTIONS-LOKALER G. E. NØHRMANN HJ. AF KRISTEN BERNIKOWGADE 2 OG CITYGADE

MALERI AUKTIONEN KATALOG CITYS AUKTIONS-LOKALER G. E. NØHRMANN HJ. AF KRISTEN BERNIKOWGADE 2 OG CITYGADE SSOS D M AUKTIONS-LOKALER TELF. 9720 KRISTEN BERKIKOWTiADE 2 TELF. 9720 HJ. AF CITYGADE KATALOG ovp:r MALERI AUKTIONEN i CITYS AUKTIONS-LOKALER KRISTEN BERN1K0WGADE 2, ST. (Hj. a f C itygade) ild TIRSDAG

IWalefier fpa Dypehaveu

IWalefier fpa Dypehaveu Y Udstilling 588. af IWalefier fpa Dypehaveu og Omegn. Septbr. 1916. T % O, UDSTILLING AF M A L E R I E R FRA DYREHAVEN OG OMEGN KLAMBENBORG KONCERTSAL SEPTEMBER 1916 KUNST TO Kl SAM l FORENINGEN DYREHAVENS

MALERIER. Gottlieb Bertelsen. Aalborg nye Auktionslokaler. Aalborg nye Auktionslokaler, Fredag den 15. Marts 1918 K l. 1 5. Telefoner 2981 & 3282.

MALERIER. Gottlieb Bertelsen. Aalborg nye Auktionslokaler. Aalborg nye Auktionslokaler, Fredag den 15. Marts 1918 K l. 1 5. Telefoner 2981 & 3282. Aalborg nye Auktionslokaler. Fredag den 15. Marts 1918 K l. 1 5 bliver ved Auktion, der afholdes i Aalborg nye Auktionslokaler, (Christiansgade 54) bortsolgt en udmærket Samling MALERIER. EFTERSYN: Tirsdag,

KUNSTAUKTION PRIVAT EFTERSYN FREDAG D. 2. DECEMBER 9 4 OG 6-8.

KUNSTAUKTION PRIVAT EFTERSYN FREDAG D. 2. DECEMBER 9 4 OG 6-8. X PRIVAT EFTERSYN FREDAG D. 2. DECEMBER 9 4 OG 6-8. KUNSTAUKTION Michael Ancher Prof. Otto Bache Vilh. Hammershøj Carl Holsøe V. Irminger Viggo Johansen Prof. Pietro Krohn P. S. Krøyer Knud Larsen Julius

MALERIER KATALOG. Fotografisanilingen AUKTION: DØDSBOET EFTER FRU NANNA EKMAN. f. ROSENSTAND

MALERIER KATALOG. Fotografisanilingen AUKTION: DØDSBOET EFTER FRU NANNA EKMAN. f. ROSENSTAND Fotografisanilingen KATALOG OVER MALERIER B. A. TILHØRENDE DØDSBOET EFTER FRU NANNA EKMAN f. ROSENSTAND SAMT HIDRØRENDE FRA ANDRE BOER AUKTION: ONSDAG DEN 4. FEBRUAR KL. 12 pr. I KUNSTSAL", FREDERIKSBERGGADE

MALERIER. Gammel Mønt 2 &4 CITY AUKTIONS-LOKALER TIRSDAG DEN 13. JANUAR 1914 KL. 12 OG FØLGENDE DAGE KL. II1/. (COLOSSEUM)

MALERIER. Gammel Mønt 2 &4 CITY AUKTIONS-LOKALER TIRSDAG DEN 13. JANUAR 1914 KL. 12 OG FØLGENDE DAGE KL. II1/. (COLOSSEUM) C ity A u k t i o n s l o k a l e r Gammel Mønt 2 $ 4, Stuen (Colosseum). Telefoner 9720, 9774. TIRSDAG DEN 13. JANUAR 1914 KL. 12 OG FØLGENDE DAGE KL. II1/. AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION I CITY AUKTIONS-LOKALER

MALERI AUKTIONEN. t/cj KUNSTSALEN FREDERIKSBERQQADE 27, MEZZ. TIRSDAG DEN 14* NOVEMBER KL. 127*

MALERI AUKTIONEN. t/cj KUNSTSALEN FREDERIKSBERQQADE 27, MEZZ. TIRSDAG DEN 14* NOVEMBER KL. 127* MALERI AUKTIONEN TIRSDAG DEN 14* NOVEMBER KL. 127* i KUNSTSALEN FREDERIKSBERQQADE 27, MEZZ. t/cj EFTERSYN: Lørdag d. 11., Søndag d. 12. og Mandagd. 13. November Kl. 10 5. * KATALOG OVER EN SAMLING MALERIER

RASM. El LE Haj. EFTERLADTE MALERIKi. AFDØDE LANDSK Mi'- h a? KØBENHAVN AUKTION 25. OG 26. NO VEM BER 1912

RASM. El LE Haj. EFTERLADTE MALERIKi. AFDØDE LANDSK Mi'- h a? KØBENHAVN AUKTION 25. OG 26. NO VEM BER 1912 AFDØDE LANDSK Mi'- h a? RASM. El LE Haj EFTERLADTE MALERIKi UDSTILLEDE I KUNSTUDSTILLINGS- BYGNINGEN VED CH ARLOTTEN BORG 22.-21 NOVEMBER 1912 AUKTION 25. OG 26. NO VEM BER 1912 KØBENHAVN F. E BORDINGS

MALERIER. lauritz IHRISTENSEN HOLBERGSGADE 14 TELEFON Holbergsgade 14. Mandag den 31. Maj Kl. 12. Fortegnelse AUKTIONS

MALERIER. lauritz IHRISTENSEN HOLBERGSGADE 14 TELEFON Holbergsgade 14. Mandag den 31. Maj Kl. 12. Fortegnelse AUKTIONS AUKTIONS H O L D E R lauritz IHRISTENSEN HOLBERGSGADE 14 TELEFON 5512 Fortegnelse o ror MALERIER der sælges vod Auktion Holbergsgade 14 Mandag den 31. Maj Kl. 12. hauritg Øtiristenscn. Auktionsho'dt)!-.

CHR. KONGSTAD PETERSEN

CHR. KONGSTAD PETERSEN FORTEGNELSE 305. OVER ARBEJDER AF CHR. KONGSTAD PETERSEN KUNSTFORENINGEN JANUAR 1918 KØBENHAVN T*YKT HOS F S. BORDiHG V.--' v. V ' - : ' 1 Hvor ikke andet er bemærket, er Tegningerne udførte i Pen. O 1.

CATALOG. en Samling Malerier, Mandag den 16. December 1895, Form. Kl. 11, (f> Bredgade 28. over. hvilke bortsælges ved Auktion

CATALOG. en Samling Malerier, Mandag den 16. December 1895, Form. Kl. 11, (f> Bredgade 28. over. hvilke bortsælges ved Auktion sm CATALOG over en Samling Malerier, hvilke bortsælges ved Auktion Mandag den 16. December 1895, Form. Kl. 11, i Lemmings permanente Kunstudstillings Lokale, Bredgade 28. (f> EFTERSYN: Fredag d. 13., Lørdag

Auktionskonditioner. Frederik WulfF, Overretssagfører, Nygade 7.

Auktionskonditioner. Frederik WulfF, Overretssagfører, Nygade 7. c. ~ r L d *, g rmm- j Vf fy V * ' ^ j C / t ø y. - 7, -3-Z f, k s * * ' * v if a-'} * / $ V- JJ */l /L*~~ y. L " I «V - ----------------------" A ' ' ',~v / ) / K a t a l o g > *>J U, 1 / J ^ / I -2 &

MALERIER EFTERSYN: Onsdag den 6. Marts Kli Torsdag den 7. Marts Kl

MALERIER EFTERSYN: Onsdag den 6. Marts Kli Torsdag den 7. Marts Kl Falkenbergs Auktioner Fredag den 8. Marts 1918 KL 12% Middag bliver ved Auktion, der afholde GI. Kongevej 27 «29 (D et ny T ea ter) bortsolgt en udmærket Samling MALERIER EFTERSYN: Onsdag den 6. Marts

C. F. Aagaard, CATALOG. Malerier af Landskabsmaler. > Wz, i. Charlottenborg. Mandig den 13. October 1890, Fm. Kl. 11. Privat Eftersyn i orsaag u. 710 r\». n o. > Wz, i. ^ STATENS kunsthistoriske FOTOGRAFI SAMLING. CATALOG over Malerier af Landskabsmaler C. F. Aagaard, h v i lk e b o r ts æ l g e s v e d A u e tio n p

Maleri-Auktion. City Auktionslokaler, En Samling Malerier. Kristen Bernikowgade 2 (ligefor Citygade). Chr. Andersen,

Maleri-Auktion. City Auktionslokaler, En Samling Malerier. Kristen Bernikowgade 2 (ligefor Citygade). Chr. Andersen, s Maleri-Auktion. Mandag den 2. Marts 1914 Kl. 1 Efterm. bortsælges ved Auktion En Samling Malerier af kendte udstillende Kunstnere. flftø ro V n 1 Ijør(^ag den 28. Febr. fra Kl. 10 5 JUllulujUi Søndag

MALERIAUKTIONEN KUNSTSALEN FREDERIKSBERQQADE 27, JVIEZZ. ONSDAG DEN 20 SEPTEMBER KL. I21 >

MALERIAUKTIONEN KUNSTSALEN FREDERIKSBERQQADE 27, JVIEZZ. ONSDAG DEN 20 SEPTEMBER KL. I21 > MALERIAUKTIONEN ONSDAG DEN 20 SEPTEMBER KL. I21 > i KUNSTSALEN FREDERIKSBERQQADE 27, JVIEZZ. EFTERSYN: Søndag den 17., Mandag den 18. og Tirsdag den 19. September Kl. 10 4. KATALOG OVER EN SAMLING MALERIER

PRIVAT EFTERSYN: FREDAQ D. 14. NOV. FRA KL mifik. FORTEGNELSE OVER EN SAMLING TIRSDAG DEN 18. NOV. KL. 12 BREDGADE 34

PRIVAT EFTERSYN: FREDAQ D. 14. NOV. FRA KL mifik. FORTEGNELSE OVER EN SAMLING TIRSDAG DEN 18. NOV. KL. 12 BREDGADE 34 PRIVAT EFTERSYN: FREDAQ D. 14. NOV. FRA KL. 11 5. -mifik. FORTEGNELSE OVER EN SAMLING TIRSDAG DEN 18. NOV. KL. 12 BREDGADE 34 e'jgf FORTEGNELSE OVER EN SAMLING MALERIER SOM BORTSÆLGES VED AUKTION I»KOBENHAVNS

Gammel Mønt 2 &4 MALERIER. Nøhrmanns Auktioner 1 TIRSDAG DEN 1 FEBRUAR 1916 KL 12. (Colosseuin)

Gammel Mønt 2 &4 MALERIER. Nøhrmanns Auktioner 1 TIRSDAG DEN 1 FEBRUAR 1916 KL 12. (Colosseuin) Nøhrmanns Auktioner 1 Gammel Mønt 2 $ 4, Siuen (Colosseum) Telefoner 9720, 9774 TIRSDAG DEN 1 FEBRUAR 1916 KL 12 AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION I Gammel Mønt 2 &4 (Colosseuin) OVER EN UDMÆRKET SAMLING MALERIER

MALERIER. Russisk Kunst. GI. Kongevej 27«29. Falkenbergs Auktioner. Falkenbergs Auktioner. Telefoner ,321.

MALERIER. Russisk Kunst. GI. Kongevej 27«29. Falkenbergs Auktioner. Falkenbergs Auktioner. Telefoner ,321. Falkenbergs Auktioner Fredag den 27. Septbr. 1918 Kl. 12 %Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27«29 (Det ny Teater) bortsolgt en udmærket Samling MALERIER Endvidere en Del Russisk Kunst

OVENLYSSALENS OPHØRSAUKTION

OVENLYSSALENS OPHØRSAUKTION OVENLYSSALENS OPHØRSAUKTION ONSDAG DEN 14. APRIL 1920, KLOKKEN 121/,. PR. EFTERSYN: Søndag den 11., Mandag den 12. og Tirsdag den 13. April Kl. 10 5 KOMMISSIONER modtages af Inspektør Andersen i Lokalet,