moderne auktion 749 tirsdag 4. oktober kl. 17 cobra nutidskunst

Download "moderne auktion 749 tirsdag 4. oktober kl. 17 cobra... 1-70 nutidskunst... 71-149"

2 moderne auktion 749 F Ø L G E N D E D A G E S Æ L G E S K U N S T tirsdag 4. oktober kl. 17 cobra nutidskunst onsdag 5. oktober kl. 13 grafik klassisk modernisme kl. 17 tema: det moderne gennembrud klassisk modernisme torsdag 6. oktober kl. 13 nutidskunst D E S I G N torsdag 6. oktober kl. 17 udvalgte møbler og design fredag 7. oktober kl. 13 møbler kunsthåndværk etnografica der bydes og faktureres i danske kroner vurderingerne i euro kan ses på se omregningstabel på side: 346 afbildet på katalogets omslag: katalognr. 335 købskonditioner findes bagest i kataloget

3 m o d e r n e k u n s t m a l e r i e r o g g r a f i k A U K T I O N tirsdag den 4. oktober til fredag den 7. oktober 2005 E F T E R S Y N torsdag 29. september kl fredag 30. september kl lørdag 1. oktober kl søndag 2. oktober kl mandag 3. oktober kl B R U U N R A S M U S S E N K U N S TA U K T I O N E R Bredgade 33 DK-1260 København K Tel Fax bredgade@bruun-rasmussen.dk

4 modern auction 749 D AY S O F S A L E A R T tuesday 4th october 5 pm cobra contemporary art wednesday 5th october 1 pm prints classic modern art pm theme: the modern turning point classic modern art thursday 6th october 1 pm contemporary art D E S I G N thursday 6th october 5 pm selected furniture and design friday 7th october 1 pm furniture decorative arts and design pre-columbian art bids and invoicing are made in DKK estimates in euro can be seen at see exchange table page: 346 reproduced on the cover of this catalogue: lot 335 VAT regulations and conditions of sale at the back of the catalogue

5 m o d e r n a r t p a i n t i n g s a n d p r i n t s A U C T I O N tuesday the 4th october to friday the 7th october 2005 P R E V I E W thursday 29th september 10 am - 5 pm friday 30th september 10 am - 5 pm saturday 1st october 11 am - 4 pm sunday 2nd october 11 am - 4 pm monday 3rd october 10 am - 5 pm B R U U N R A S M U S S E N K U N S TA U K T I O N E R Bredgade 33 DK-1260 Copenhagen K Tel Fax bredgade@bruun-rasmussen.dk

6 Peter Christmas-Møller Niels Raben Anneline Schjødt Pedersen moderne kunst og design Ole Ravn moderne kunst og design Lise Miller Bertram moderne kunst og design Anne Sophie Scavenius moderne kunst og design

7 cobra og nutidskunst TIRSDAG DEN 4. OKTOBER KL. 17 katalog nr

8 COBRA 1 CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "Circusbillede". Sign. Asger Jorn 43. Oliekridt på papir. 18 x 15. Afbildet CD ERIK ORTVAD f. Frederiksberg 1917 Komposition, Helsjön. Sign. på bagsiden Ortvad Olie på lærred. 78 x 94.. Udstillet: "Erik Ortvad", udstilling i K.F.U.M oktober 1947, kat. nr. 7. Udstillingshæftet medfølger. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

9 3 3 CD EJLER BILLE f. Odder 1910, d "Gaaende figur i landskab." Sign. på bagsiden Ejler Bille, Ørby Olie på lærred. 40 x 38. Afbildet CD PIERRE ALECHINSKY f. Bruxelles 1927 "La féte des par dessus". Sign. Alechinsky samt på bagsiden Alechinsky 1963 med titel. Olie på lærred. 61 x 50. Proveniens: Galerie Birch, København. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749 9

10 COBRA 5 5 CD SVAVAR GUDNASON f. Hornafjord 1909, d Komposition, ca Sign. på blændrammen Svavar Gudnason. Olie på lærred. 100 x 65. Proveniens: Inger & Max Wørzners samling, Vejle. Har aldrig tidligere været i handlen. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

11 6 - recto 6 - verso 6 CD EJLER BILLE f. Odder 1910, d Figurkomposition, Usign. Malt recto et verso. Olie på lærred. 75 x 66. Proveniens: Inger & Max Wørzners samling, Vejle. Har aldrig tidligere været i handlen. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

12 COBRA 7 CD PIERRE ALECHINSKY f. Bruxelles 1927 "Qui vive". Sign. Alechinsky samt på bagsiden Alechinsky, VII Olie på lærred. 97 x 130. På bagsiden etiket: Collezione C.M, 187. Pierre Alechinsky tilhørte kredsen af Cobra-kunstnere, og gruppens kunstneriske tanker og idéer gjorde et dybt indtryk på den dengang ganske unge maler. Med Cobra-bevægelsen som impuls udviklede Alechinsky sin kunst op gennem 1950'erne og fandt mod slutningen af årtiet sin egen personlige Cobra-stil. Maleriet "Qui Vive" er fra Streger og farvede former vokser frem over lærredet i et ekspressivt spontant udtryk. Et væld af blå, grønne og orange farver springer øjnene i møde i den abstrakte komposition. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

13 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

14 COBRA 8 - recto 8 CD SVAVAR GUDNASON f. Hornafjord 1909, d "Uautoriseret måne", ca Usign. Malt recto et verso. Olie på lærred. 100 x 87. Proveniens: Inger & Max Wørzners samling, Vejle. Har aldrig tidligere været i handlen. Afbildet vecto 14 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

15 9 9 CD EGILL JACOBSEN f. København 1910, d. sst "Komposition i grønt". Sign. E.J. 49. Olie på lærred. 94 x 75. Udstillet: "Grønningen", Charlottenborg, 22. januar februar 1949, kat. nr. 59. Udstillet: Biennalen, Venedig, Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

16 COBRA CD EJLER BILLE f. Odder 1910, d Fugleagtigt væsen. Figur af brændt ler, Senere indgraveret sign. E. Bille H. 16. Afbildet CD SHINKICHI TAJIRI f. Los Angeles 1923 Skulptur af jern, monteret på sokkel af træ. Sign. Tajiri. H. 29. (H. med sokkel 45). Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

17 CD CHRISTIAN DOTREMONT f. Tervuren 1922, d. Buizingen 1979 "The alphabet is not only keys and doors but grottos and griggs laughters and serpentines carnival and nudity". Sign. Dotremont Olie på lærred. 81 x 63. Udstillet: "The Logograms of Christian Dotremont", Lefebre Gallery, New York, 12. december januar 1973, gengivet i kataloget. Udstillet: "Fisher Collection", Carnegie Museum of Art, Pittsburgh, juli-august, Proveniens: Lefebre Gallery, New York. Erhvervet her af de nuværende ejere, Christian Dotremont var en af grundlæggerne af CoBrA i Paris i 1948 sammen med kunstnerne Asger Jorn, Karel Appel, Corneille og Constant. Dotremont, der var forfatter og digter, fandt på navnet "CoBrA", et akronym for Copenhagen, Bruxelles og Amsterdam, hvor en række af gruppens medlemmer stammede fra. Dotremont arbejdede indimellem sammen med andre kunstnere, heriblandt Alechinsky og Corneille. Den kringlede kalligrafi i hans spontane ordmalerier eller "logogrammer" kan dechifreres udfra teksten langs kanterne. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

18 COBRA CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "Tryllekunstnere". Sign. og betitlet på bagsiden Asger Jorn Udført i Silkeborg. Olie og savsmuld på malerplade. 50 x 61. Litteratur: Guy Atkins: "Jorn in Scandinavia ", nr. 791, fig. nr. 174, gengivet s. 402 samt i stort format s. 192; heri med andre titelbetegnelser. Litteratur: Asger Jorn's: Billedfortegnelse, (upubliceret), kat. nr. 64. Udstillet: "Asger Jorn", separatudstilling, Birch's Kunsthandel, København, 19. september - 1. oktober 1953, kat. nr. 64. Udstillingsstempel herfra på bagsiden. Samme udstilling senere vist på "Tapet og Kunst"galleriet, Odense, oktober Udstillet: "12 af tidens malere", Kolding, 28. maj - 8. juni 1955, kat. nr. 29. Proveniens: Tidligere i Nis Reinholdts samling, Vorgod. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

19 14 14 CD PIERRE ALECHINSKY f. Bruxelles 1927 "Volcan Chinois". Sign. Alechinsky og sign. på bagsiden Alechinsky, 1972, Volcan Chinois. Akryl på papir monteret på lærred. 114 x 154. Udstillet: "Art in Residence", Carnegie Museum of Art, Pittsburgh, 17. oktober januar Udstillet: "Fisher Collection", Carnegie Museum of Art, Pittsburgh, juli-august, Proveniens: Lefebre Gallery, New York. Erhvervet her af de nuværende ejere, Alechinskys arbejde i 1960'erne og 1970'erne var præget af hans rejser rundt omkring i verden. De kraftige vibrerende farver er her influeret af en rejse til Mexico i 1965, og tydelig er også Alechinskys fascination af vulkaner fra et besøg på De Kanariske Øer i 1969 og "en spadseretur gennem asken fra lunkne vulkaner". Han var betaget af den belgiske fejring af Mardi Gras i Binche, hvor folk klædte sig ud som klovne og deltog i optog eller dansede rundt med store strudsefjer på hovedet. I "Volcan Chinois" vælder spøgefulde væsener frem over lærredet; mørkøjede slanger og glidende slange-agtige fugle. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

20 COBRA CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 Komposition, Sign. Jorn og på bagsiden Asger Jorn, Paris 17/6 61. Akvarel, oliekridt og tusch. 12 x 16. U.r. Afbildet CD MOGENS BALLE f. København 1921, d. Asminderup 1988 "Meditation". Sign. M.B Olie på lærred. 120 x 45. Litteratur: Virtus Schade: "Mogens Balle", Kunstkredsen for Grafik og Skulpturer, 1957, gengivet s.7 og omtalt s.6. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

21 17 17 CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst Den græske præst. Sign. Heerup 54. Olie på lærred. 92 x 150. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

22 COBRA 18 CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst "Nanna" (Heerup's datter). Sign. Heerup. Olie på lærred. 53 x 44. Afbildet CD MOGENS BALLE f. København 1921, d. Asminderup 1988 Komposition, Sign. M.B. Olie på plade. 64 x 98. Udstillet: Spiralen 1946, kat. nr. 3. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

23 20 20 CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst Kvinde og mand. Sign. Heerup 62. Olie på masonit. 55 x 109. Proveniens: Erhvervet direkte fra kunstneren. Afbildet CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst Stenfisk. Skulptur af udhugget granit, bemalet med blå øjne. H. 35. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

24 COBRA 22 CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "Petit parade de cirque", Sign. Jorn samt på bagsiden sign. Jorn 72 "Petite Parade de Cirque". Olie på lærred. 130 x 97. Litteratur: Guy Atkins: "Asger Jorn: The Final Years ", nr. 1961, gengivet s Udstillet: "Jorn", Lefebre Gallery, New York, 1972, kat. nr. 7, gengivet i kataloget. Udstillet: "Asger Jorn", retrospektiv udstilling, Kestner Gesellschaft, Hannover, 16. februar marts 1973, kat. nr. 105, gengivet i kataloget. Udstillet: "Asger Jorn", retrospektiv udstilling, Nationalgalerie, Berlin, 30. marts - 7. maj 1973, kat. nr. 105, gengivet i kataloget. Udstillet: "Asger Jorn", retrospektiv udstilling, Palais des Beaux-Arts, Bruxelles, 24. maj juni 1973, kat. nr Udstillet: "Asger Jorn", retrospektiv udstilling , Nordjyllands Kunstmuseum, Aalborg, 5. juli august 1973 og Louisiana, Humlebæk, 19. august september 1973, kat. nr Udstillet: "Fisher Collection", Carnegie Museum of Art, Pittsburgh, juli-august Udstillet: "CoBra Exhibition", Carnegie Museum of Art, Pittsburgh, 29. oktober februar Proveniens: Lefebre Gallery, New York. Erhvervet her af de nuværende ejere i Dette vibrerende billede med stærke farver og ekspressiv penselføring afspejler Jorns kendskab til skandinavisk folkekunst og nordiske fortællinger. Det fremkalder den stemning af liv og larm, der er omkring en cirkusparade. Fantasivæsener fylder fladen; en rød trold marcherer ved siden af en grøn tromme, en høj figur med gul hætte troner i billedets venstre side, mens en fugl med rød "spøgefuld" hanekam besigtiger hele det festlige sceneri. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

25 22 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

26 COBRA CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "Vandrerfadet". Stort fad af brændt ler, dekoreret med figur samt blå, brun, grøn og hvid glasur. Sign. Jorn 1953, Sorring hos Knud. Betegnet nr Diam. 45. Afbildet CD EGILL JACOBSEN f. København 1910, d. sst "Brun maske". Sign. på bagsiden E.J. 62. Olie på lærred. 73 x 57. Litteratur: Per Hovdenakk: "Egill Jacobsen", bd. 1, nr. 1962/3, gengivet s Udstillet: Galerie Blanche, Stockholm Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

27 25 25 CD EJLER BILLE f. Odder 1910, d Komposition. Sign. på bagsiden Ejler Bille, Mønge Olie på lærred. 82 x 65. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

28 COBRA 26 EGILL JACOBSEN f. København 1910, d. sst "Komposition i blaat". Sign. på bagsiden E.J Olie på lærred. 122 x 100. Litteratur: Per Hovdenakk: "Egill Jacobsen", bd. 1, nr. 1948/4, gengivet s Proveniens: Hidrører direkte fra kunstnerens nærmeste familie, har ikke tidligere været i handelen. Cobra-bevægelsen blev grundlagt af en række kunstnere på en café i Paris i Fra samme år, 1948, stammer denne "Komposition i blaat", malet af en af den danske Cobra-gruppes fremtrædende medlemmer, Egill Jacobsen. Trekantformer og halvcirkler spirer frem i en livfuld komposition i samspil med også Egill Jacobsens kendetegn, det banebrydende maskemotiv. En rigt varieret farvepalet understreger kompositionens frodighed, men blå er den gennemgående farve, der forbinder og fastholder det spontant-abstrakte udtryk. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

29 26 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

30 COBRA 27 CD PIERRE ALECHINSKY f. Bruxelles 1927 "Une foule de petits sujets". Sign. Alechinsky VIII Olie på lærred. 200 x 260. Litteratur: Jacques Putman: "Alechinsky", 1967, gengivet helsides i farver s Udstillet: "Visione colore: mostra internazionale d'arte contemporanea", Palazzo Grazzi, Venedig, 1963, kat. nr. 2, gengivet i farver. Proveniens: Collezione Dino Fabbri, Milano. I 1960 erne er Cobra-kunstnerne for alvor trådt ind på den internationale scene og har rige udfoldelsesmuligheder. Der males med en overdådig kraft og en fantasifuld vildskab af farver og figurer, der er på vej til at sprænge lærredet. Således også i Alechinskys Skare af små emner en hob af små figurer, der hver især har noget på hjerte og ivrigt forsøger at komme til orde. Den farverige mangfoldighed er karakteristisk for Alechinskys kompositioner fra denne periode og er et levende eksempel på den belgiske malers stærkt energifyldte tilgang til maleriet. Alechinskys generøse ekspressionisme har tydelige rødder tilbage tl landsmanden Ensor og dennes berømte pluralistiske univers. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

31 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

32 COBRA CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 Komposition. Sign. A. Jorn 52. Olie på krydsfiner. 39 x 32. Litteratur: Guy Atkins: "Jorn in Scandinavia ", kat. nr. 744, gengivet s Proveniens: Tidligere i Erik Nyholms samling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

33 29 29 CD CARL-HENNING PEDERSEN f. København 1913 "Den Røde Stjerne". Sign. på bagsiden Carl-Henning Pedersen Olie på lærred. 76 x 90. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

34 COBRA CD ANTON ROOSKENS f. Griendtsveen 1906, d. Amsterdam 1976 "Figuur met vogels". Sign. Rooskens 65 og betegnet på bagsiden: No. 168, Anton Rooskens, Corn. Krusemanstr. 18, A'dam. Olie på lærred. 100 x 130. På bagsiden etiket med påskrift: The Marzotto: "The European Community" Award. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

35 31 31 CD PIERRE ALECHINSKY f. Bruxelles 1927 "Bestiaire Décoratif" (Decorative Beasts). Sign. Alechinsky og sign. på bagsiden Alechinsky X, NY Bestiaire Décoratif. Akryl på papir, monteret på lærred. 114 x 154. Litteratur: "Alechinsky, Paintings and Writings", International Series catalogue, 1977, s Udstillet: "International Series", Carnegie Museum of Art, Pittsburgh, oktober januar Udstillet: Art Gallery of Ontario, Toronto, 10. marts april Udstillet: "Fisher Collection", Carnegie Museum of Art, Pittsburgh, Proveniens: Lefebre Gallery, New York. Erhvervet her af de nuværende ejere, Alechinsky skabte dette værk i sit atelier i New York i 1973, efter at en kunstanmelder ved New York Times, John Canaday, i en anmeldelse havde beskrevet hans billeder som "fulde af dekorative bæster". I denne muntre figurgruppe ses blandt andet en sjov orange havfrue. Hun svæver oven over grinende slange-agtige væsener, der flyder rundt og forlyster sig imellem lag eller slør af grønt. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

36 COBRA 32 CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 Komposition, Sign. Jorn. Tempera på malerplade, monteret på masonit. 100 x 138. Litteratur: Guy Atkins: "Jorn in Scandinavia ", gengivet s Her omtalt som "A splendid composition from 1953 in tempera". Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

37 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

38 COBRA CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 Komposition. Sign. Jorn 71. Decollage monteret på bemalet krydsfinér. 155 x 100. Det er i forbindelse med studenteroprøret i Paris, at Jorn for alvor begynder at interessere sig for de plakater, der hænger rundt omkring i byen. Øvelsen består i at finde tykke flager med mange lag på, rive dem ned og efterfølgende bearbejde dem i atelieret. Ved at rive plakaterne itu vil han bl.a. sørge for: "... at de bliver uafhængige af de idiotiske budskaber, som de foregiver at fremføre og som opfordrer os til at bruge brystholdere og spise "ron-ron". Citat fra: Litteratur: Troels Andersen: "Asger Jorn: En biografi, årene ", s Proveniens: Galerie Ariel, Paris. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

39 34 34 CD CARL-HENNING PEDERSEN f. København 1913 "Den gyldne leg". Sign. og betitlet på bagsiden Carl- Henning Pedersen, sept Olie på lærred. 105 x 125. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

40 COBRA 35 CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 Komposition. Sign. Jorn 65. Olie på lærred. 76 x 100. Litteratur: Guy Atkins: "Asger Jorn Supplement: Paintings ", kat. nr. S 157, gengivet s. 52. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

41 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

42 COBRA CD CORNEILLE f. Liège 1922 "Royal Cat 2". Sign. Corneille Akryl på lærred. 89 x 112. Afbildet CD CORNEILLE f. Liège 1922 "Royal Fish 1". Sign. Corneille Akryl på lærred. 131 x 178. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

43 38 38 CD CARL-HENNING PEDERSEN f. København 1913 "Havets øje", Sign. på bagsiden Carl- Henning Pedersen. Olie på lærred. 63 x 89. Proveniens: Galerie Birch, København. Afbildet CD MOGENS BALLE f. København 1921, d. Asminderup 1988 "Intermezzo". Sign. Balle Olie på lærred. 130 x 195. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

44 COBRA CD ANTON ROOSKENS f. Griendtsveen 1906, d. Amsterdam 1976 Figurkomposition. Sign. Rooskens 71. Olie på lærred. 81 x 100. Afbildet CD KAREL APPEL f. Amsterdam 1921 Visage, 1960'erne. Sign. Appel. Olie på lærred. 20 x 15. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

45 42 42 CD KAREL APPEL f. Amsterdam 1921 "The big Bird", Sign. Appel. Olie på lærred. 122 x 152. Litteratur: Frans Duister: "Appel in Arti", gengiver i farver helsides s. 51..Afbildet CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst Ansigt. Figur af sandsten. Det ene øje blåmalet. Udført i 1940'erne. H. 36. B. 19. D. 10. Proveniens: Erhvervet direkte hos kunstneren af nuværende ejers fader. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

46 COBRA CD ERIK ORTVAD f. Frederiksberg 1917 "Tommelise". Sign. E.O. samt betegnet på bagsiden Erik Ortvad 46. Olie på lærred. 82 x 82. Afbildet CD WILLIAM GEAR f. Fife 1915 "Paysage". Sign. Gear 47. Gouache på papir. Lysmål 30 x 49. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

47 46 46 CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst "Kærligheden og klokken". Sign. Heerup 77. Olie på masonit. 122 x 244. Proveniens: Hidhørende fra amerikansk privatsamling. Afbildet CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst "Nøgen danserinde". Sign. Heerup 53. Olie på lærred. 70 x 81. Udstillingsetiket fra "Kunstcirklerne" på blændrammen. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

48 COBRA 48 CD KAREL APPEL f. Amsterdam 1921 "Nu laineux". Sign. CK Appel 56. Olie på lærred. 130 x 97. Proveniens: Galerie Stadler, Paris. Proveniens: Galerie Espace, Amsterdam. Karel Appel betragter sig selv som en "fysisk" maler; et vilddyr fra Cobra-tiden; en barbar i en barbarisk tid. Den nære kontakt med maleriets farver er fundamental for ham, ligesom formatet; lærredet angribes med store frie bevægelser. Appel udstillede i 1954 på Martha Jackson's galleri i New York, og fik her sit internationale gennembrud; som den første af Cobra malerne. Hans kunstneriske udtryk havde langsomt bevæget sig væk fra de skræmmende og glade Cobra fantasivæsener og over mod en mere ekspressiv måde at "angribe" lærredet på. Man fornemmer en nærmest kropslig vitalitet, liniernes hurtige bevægelighed, glæden ved det svulmende stof og de rene farver, der oftest er trykket lige ud af tuben. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

49 48 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

50 COBRA CD ANTON ROOSKENS f. Griendtsveen 1906, d. Amsterdam 1976 "Child and the Bird". Sign. Rooskens 73. Olie på lærred. 65 x 81. Afbildet CD ELSE ALFELT f. København 1910, d. sst "Abstraktion Nr. 1". Sign. Else Alfelt 44. Olie på lærred. 57 x 70. Udstillet: Høst-Udstillingen, 1944, kat. nr. 5. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

51 51 51 CD CARL-HENNING PEDERSEN f. København 1913 "Red castle- yellow star". Sign. på bagsiden Carl-Henning Pedersen Molesmes Olie på lærred. 70 x 60. Proveniens: Tysk privatsamling. Afbildet CD KAREL APPEL f. Amsterdam 1921 Komposition med dyr. Sign. Appel 76. Akryl på masonit. 46 x 54. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

52 COBRA 53 CD EGILL JACOBSEN f. København 1910, d. sst Maskekomposition. Sign. på bagsiden EJ. 74. Olie på lærred. 65 x 42. Litteratur: Per Hovdenakk: "Egill Jacobsen: Malerier ", 1985, bd. 2, nr. 1974/50, gengivet. Proveniens: Harald Nielsen, Års. Afbildet CD EGILL JACOBSEN f. København 1910, d. sst Orange maske. Sign. på bagsiden E.J. 82. Olie på lærred. 28 x 21. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

53 56 55 CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst Figur af kalksten. H. 46. Proveniens: Galerie Moderne, Silkeborg. Afbildet CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst Komposition. Sign. Heerup 50. Olie på masonit. 81 x 85. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

54 COBRA CD KAREL APPEL f. Amsterdam 1921 "Horsebackrider". Sign. Appel. Olie på lærred. 50 x 40. U.r. Afbildet CD EGILL JACOBSEN f. København 1910, d. sst Maskekomposition. Sign. på bagsiden E.J. 68. Olie på lærred. 41 x 31. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

55 59 59 CD CARL-HENNING PEDERSEN f. København 1913 "Blå tåge". Sign. på bagsiden Carl-Henning Pedersen Olie på lærred. 60 x 70. Afbildet CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst Figurkomposition. Sign. Heerup. Olie på lærred. 60 x 57. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

56 COBRA 61 CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "Blå brunst"/"blue ardour". Sign. Jorn samt på bagsiden Jorn 65. Olie på lærred. 76 x 100. Litteratur: Guy Atkins nr Udstillet: Kunstnernes Hus, Oslo, november 1965, kat. nr. 47. Udstillet: "Asger Jorn" separat udstilling, Göteborgs Konstförening, Konsthallen og Lunds Konsthall, 1966, kat. nr. 46, gengivet i kataloget. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

57 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

58 COBRA CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst Komposition med nøgen kvinde. Sign. Heerup Olie på krydsfinér. 47 x 120 inkl. ramme. Afbildet CD EGILL JACOBSEN f. København 1910, d. sst "Gul sensibilitet". Sign. på bagsiden E.J. 70. Olie på lærred. 41 x 31. Litteratur: Per Hovdenakk: "Egill Jacobsen", bd. 2, nr. 1970/20. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

59 64 64 CD CARL-HENNING PEDERSEN f. København 1913 "Pige og fugl". Sign. og betitlet på bagsiden Carl- Henning Pedersen, Molesmes Olie på lærred. 102 x 82. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

60 COBRA CD CHRISTIAN DOTREMONT OG MOGENS BALLE Komposition. Sign. Dotremont 62 og Mogens Balle. Tusch på papir. 34 x 47. Afbildet CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 Komposition. Sign. Jorn 56. Tusch på papir. Lysmål 42 x 29. Afbildet CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst "Cobra". Sign. Heerup. Oliekridt på papir. 9 x 13. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

61 68 68 CD CARL-HENNING PEDERSEN f. København 1913 "Solnedgang II". Sign. chp Oliekridt på papir. 31 x 43. Afbildet CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 Komposition. Sign. Asger. Tusch på papir. Lysmål 25 x 20. Afbildet CD EUGÈNE BRANDS f. Amsterdam 1913 "Thinking of a flowing Garden". Sign. på bagsiden Brands, J VIII Gouache på papir. Bladstørrelse 40 x 49. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

62 NUTIDSKUNST CD TAL R f. Tel Aviv 1967 "Fugle har ingen tænder". Sign. T samt på bagsiden Tal R, Olie på lærred, påsat mærkater. 60 x 52. U.r. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

63 72 72 CD WILLEM DE KOONING f. 1904, d Komposition. Ca Sign. de Kooning. Olie og akryl på avisside. 57 x 37. Proveniens: Amerikansk privatsamling. Gave fra kunstneren til den tidligere ejer, ca Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

64 NUTIDSKUNST CD MAURICE ESTÈVE f. Culan, Cher 1904, d Komposition. Sign. Estève 50. Akvarel på papir. Lysmål 41 x 31. Proveniens: Marlborough-Gerson Gallery, New York. Afbildet CD JEAN LE MOAL f. Authon-du-Perche 1909 Komposition. Sign. Jean Le Moal Olie på lærred. 115 x 81. Diverse udstillingsetiketter på blændrammen. Proveniens: Marlborough-Gerson Gallery, New York. Proveniens: Moltzau samlingen. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

65 75 75 CD FRANCISCO BORÈS f. Madrid 1898, d "Fruits sur on table". Sign. Borès 40. Olie på lærred. 72 x 92. Afbildet CD JOSEPH LACASSE f. Tournai 1894, d. Paris 1975 Komposition, Paris Sign. J. Lacasse. Olie på lærred. 40 x 33. På blændrammen betegnet: Photographie sous le No Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

66 NUTIDSKUNST CD RICHARD MORTENSEN f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993 Komposition. Sign. på bagsiden Morten Med dedikation. Olie på lærred. 55 x 65. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

67 78 78 CD PREBEN HORNUNG f. Valby 1919, d. Frederiksberg 1989 Langebrobillede. Sign. Hornung 52. Olie på lærred. 136 x 183. Afbildet CD SØREN GEORG JENSEN f. København 1917, d. Italien 1982 "Galionsfiguren", Usign. Skulptur af gips. H. 43. Forlæg til skulptur ved Udenrigsministeriet, Asiatisk Plads, København. Afbildet CD SØREN GEORG JENSEN f. København 1917, d. Italien 1982 "Fuglen", Model. Usign. Skulptur af gips. H. 16. Stor model i romersk travertin er opstillet på Bornholms Kunstmuseum. Afbildet CD SØREN GEORG JENSEN f. København 1917, d. Italien 1982 Konkret skulptur, Usign. Skulptur af gips. H. 24. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

68 NUTIDSKUNST 84 CD ANDRÉ MARFAING f. Toulouse 1925, d. Paris 1987 Komposition. Sign. Marfaing samt betegnet på blændrammen Octobre 1973, photo P 473. Olie på lærred. 163 x 130. Litteratur: Beate Sydhoff & André Marfaing: "Marfaing". Udgivet i forbindelse med udstilling på Galleri Glemminge, Sverige, 1977, gengivet heri. Afbildet CD PREBEN HORNUNG f. Valby 1919, d. Frederiksberg 1989 "Atelierbillede II: Billede i rummet", Sign. monogram. Olie på lærred. 79 x 113. Afbildet CD MOGENS ANDERSEN f. København 1916, d Komposition. Sign. Mogens Andersen samt på bagsiden Mogens Andersen 56. Olie på lærred. 116 x 89. Proveniens: Galerie Jacques Massol, Paris. Afbildet CD ROBERT JACOBSEN f. København 1912, d. Egtved 1993 Konstruktion, ca Stemplet R.J. Skulptur af jern. H. 26. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

69 84 85 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

70 NUTIDSKUNST CD ROBERT JACOBSEN f. København 1912, d. Egtved 1993 Konstruktion, Sign. R.J. Skulptur af sort bemalet jern. H B Proveniens: Kunsthallen, København, auktion 422, kat. nr. 29. Proveniens: Svensk privatsamling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

71 87 87 CD VICTOR VASARELY f. Pecs 1908, d. Paris 1997 "Chiclau". Sign. på bagsiden Vasarely P 974. Akryl på lærred. 201 x 101. Udstillet: Fundacao Calouste Gulbenkian, Lissabon, kat. nr. 30. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

72 NUTIDSKUNST CD OLAFUR ELIASSON f. København 1967 "Come as you are". Sign. på bagsiden Olafur El Olie på lærred. 70 x 60. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

73 89 89 CD PER KIRKEBY f. København 1938 "Sphinx". Sign. på bagsiden Per Kirkeby Olie og oliekridt på masonit. 122 x 122. Litteratur: Ane Hejlskov Larsen: "Per Kirkeby. Malerier ", nr. M 217, gengivet s Udstilling: Decembristerne, Den Frie 1970, kat. nr. 56. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

74 NUTIDSKUNST 90 CD JAN VOSS f. Hamburg 1936 "Rencontres". Sign. Voss 65. Oliekridt på papir monteret på pap. 50 x 65. Litteratur: Bernard Noël: "Trajet de Jan Voss", Paris 1985, gengivet s. 22. Litteratur: Larousse: "25 ans d'art en France", 1986, gengivet s Proveniens: Galerie Lucien Durand, Paris, Afbildet CD ALBERTO MAGNELLI f. Florence 1888, d. Meudon, Frankrig 1971 Komposition. Sign. Magnelli 57. Akvarel, oliekridt og farvet tusch på papir. 50 x 65. Afbildet CD JEAN TINGUELY f. Fribourg 1925, d. Bern 1991 Komposition. Udsmykket brev til Knud W. Jensen fra kunstneren. Sign. Jean, le 6. Fevr Collage med glansbilleder, tusch, gouache og kuglepen på papir. 30 x 40. Proveniens: Knud W. Jensens private samling, stifter af Louisiana. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

75 93 93 SAM FRANCIS f. San Mateo, Californien 1923, d. Santa Monica 1994 Komposition. Sign. på bagsiden Sam Francis 1959, SF Gouache på papir. Bladstørrelse 51,5 x 36. Proveniens: Hidrører fra Knud W. Jensens private samling, stifter af Louisiana. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

76 NUTIDSKUNST 94 CD OLA BILLGREN f. København 1940, d Komposition. Sign. Ola Billgren 91. Olie på lærred. 194 x 350. Proveniens: Galerie Susanne Ottesen, København. Ola Billgrens kunstneriske virke var præget af flere stil- og stemningsskift. Denne abstrakte komposition er fra hans senere år. Med en enkel farvepalet toner et abstrakt landskab sig frem over lærredet. Et poetisk og - på trods af den sorte farve - også et lysfyldt landskab. Som et fint kontrastrigt "sjælens landskab". Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

77 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

78 NUTIDSKUNST BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

79 97 95 CD PREBEN HORNUNG f. Valby 1919, d. Frederiksberg 1989 "Langebro, nr. 52, strømmen i vandet". Sign. på bagsiden P. Hornung marts Tempera på lærred. 43 x 37. Udstillet: "Preben Hornung", Fyns Stifts Kunstmuseum, Odense, 1966, kat. nr. 53. Proveniens: Tidligere i redaktør Gunnar Jespersens samling. Afbildet CD VILHELM BJERKE-PETERSEN f. Frederiksberg 1909, d. Halmstad, Sverige 1957 Surrealistisk komposition. Sign. v.b.p. 47. Olie på lærred. 24 x 33. Afbildet CD RICHARD MORTENSEN f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993 Komposition (Gudhjem). Sign. R.M. og dateret på blændrammen Olie på lærred. 95 x 72. Litteratur: Jan Würtz Frandsen: "Richard Mortensen: Ungdomsårene Mellem surrealisme og abstraktion", gengivet s. 294, fig. 348, her gengivet på hovedet. Udstillet: "Corner- og Høstudstillingen", København, 1939, kat. nr Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

80 NUTIDSKUNST CD OLAFUR ELIASSON f. København 1967 Komposition. Sign. på bagsiden Olafur Eliasson Olie på lærred. 65 x 190. Afbildet CD SALVADOR DALI f. Figueras, Spanien 1904, d. sst "Persistence of Memory", Sign. Dali. Stemplet 51/350. Skulptur af grønpatineret bronze. H. 37. Certifikat medfølger. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

81 CD BARBARA K. SHANKLIN f. Lawrence, Kansas, U.S.A. 1947, d. København 1996 Skulptur af hvid marmor, monteret på grå stensokkel. H. 65. H. inkl. sokkel 76. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

82 NUTIDSKUNST BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

83 CD BERNARD RANCILLAC f. Paris 1931 "On va te faire ta fête". Sign. Rancillac 64. Olie på lærred. 61 x 50. Proveniens: Galerie Mathias Fels & Cie, Paris. Proveniens: Gummesons Konstgalleri, Stockholm. Afbildet CD VILHELM BJERKE-PETERSEN f. Frederiksberg 1909, d. Halmstad, Sverige 1957 "6 svävande former". Sign. v.b.petersen-47. Olie på lærred. 60 x 73. Afbildet CD RICHARD MORTENSEN f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993 Komposition, Sign. på bagsiden monogram 42. Olie på lærred. 90 x 67. Litteratur: Jan Würtz Frandsen: "Richard Mortensen: Afklaringens år ", 1992, nr. 140, gengivet s Proveniens: Inger & Max Wørzners samling, Vejle. Har aldrig tidligere været i handlen. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

84 NUTIDSKUNST 104 CD TAL R f. Tel Aviv 1967 "UT (Dansepige)". Sign. Tal R 97. Olie på lærred. 66 x 56. Litteratur: "Everybody please go home [fotografier af] Tal R", Space Poetry, København 1997, gengivet i farver. Afbildet CD OLAFUR ELIASSON f. København 1967 Komposition. Sign. på bagsiden Olafur El Olie på lærred. 45 x 62. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

85 CD WILLEM DE KOONING f. 1904, d Komposition. Ca Sign. de Kooning. Olie og akryl på avisside. 57 x 37. Proveniens: Amerikansk privatsamling. Gave fra kunstneren til den tidligere ejer, ca Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

86 NUTIDSKUNST BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

87 CD VILHELM BJERKE-PETERSEN f. Frederiksberg 1909, d. Halmstad, Sverige 1957 "Lyrisk Materialisation". Sign. v.b.p. 36. Olie på lærred. 70 x 60. Litteratur: "Kunst i Privat Eje", bd. III, gengivet s Proveniens: F.C. Boldsens samling. Afbildet CD VILHELM BJERKE-PETERSEN f. Frederiksberg 1909, d. Halmstad, Sverige 1957 Surrealistisk komposition. Sign. v.b.p. 39. Olie på lærred. 54 x 73. Afbildet CD RICHARD MORTENSEN f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993 Komposition. Sign. på bagsiden R.M Olie på lærred. 135 x 110. Litteratur: Jan Würtz Frandsen: "Richard Mortensen. Ungdomsårene Mellem surrealisme og abstraktion", fig. 337, gengivet side 282 ( Her fejlagtigt dateret til 1938). Litteratur: Jan Würtz Frandsen: "Richard Mortensen: Erindringens år Ting og tegn. II: Billeddel, fig. A 22, gengivet side 463. Udstillet: Udstillingen "Nordisk Kunst" i Aarhus 1941, sandsynligvis nr Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

88 NUTIDSKUNST CD RICHARD WINTHER f. Maribo 1926 "På landet". Sign. på bagsiden R. Winther aug På bagsiden: Skitse af kvindefigur. Olie på lærred. 100 x 150. Udstillet: Kunstforeningen, København, 1971, kat. nr. 88. Afbildet SAM MESSER f. New York 1955 Komposition med mand og cirkelform. Sign. på bagsiden Messer 86. Olie på lærred. 177 x 123. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

89 CD PER KIRKEBY f. København 1938 "Uden titel". Sign. på bagsiden Per Kirkeby Tavlelak og kridt på masonit. 122 x 122. Udstillet: "Per Kirkeby: Tavler", Sophienholm, Lyngby, 1988, kat. nr. 87, gengivet s Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

90 NUTIDSKUNST 113 CD RICHARD WINTHER f. Maribo 1926 Komposition. Sign. på bagsiden R. Winther 27. okt Olie på lærred. 205 x 101. U.r. Udstillet: Kunstforeningen, København 1971, kat. nr. 94. Afbildet CD SALVADOR DALI f. Figueras 1904, d "Vision of Angels", Sign. Dali. Skulptur af delvist patineret bronze. Stemplet Jemelton 1984, 80/250. H. 42. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

91 115 CD OLAFUR ELIASSON f. København 1967 "Afrikansk figur". Sign. Olafur 86. Olie på lærred. 80 x 65. Billedet benyttet i forbindelse med optagelsen på Kunstakademiet, København. Afbildet CD JENS BIRKEMOSE f. København 1943 Komposition. Sign. på bagsiden J. Birkemose, Paris. Olie på lærred. 172 x 260. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

92 NUTIDSKUNST CD SØREN GEORG JENSEN f. København 1917, d. Italien 1982 Skulptur af delvist glaseret stentøj. Udført hos Bing & Grøndahl i slutningen af 60erne eller begyndelsen af 70erne. Usign. H. 73. Afbildet CD PREBEN HORNUNG f. Valby 1919, d. Frederiksberg 1989 Komposition. Sign. Hornung 51. Olie på lærred. 43 x 37. Proveniens: F.C. Boldsens samling. Proveniens: F.C. Boldsens dødsboauktion ABR auk. 59, kat. nr. 41, Proveniens: Galleri Waldorf, København. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

93 CD RICHARD MORTENSEN f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993 "Carré sans merci". Sign. på bagsiden Mortensen 63. XI. Olie på lærred. 150 x 150. Litteratur: Jan Würtz Frandsen: "Richard Mortensen: Ting og tegn. II: Billeddel", fig. 142, gengivet s.102. Udstillet: Den Frie Udstilling, København, 1964, kat. nr Proveniens: Galerie Denise René, Paris. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

94 NUTIDSKUNST CD KNUD NIELSEN f. Fredensborg 1916 Komposition. Sign. Knud N. 89. Akryl på lærred. 145 x 200. Afbildet CD PAUL JENKINS virksom i Frankrig, f. Missouri 1923 "Phenomena Sommambule". Sign. Paul Jenkins samt på bagsiden Paris Olie på lærred. 100 x 72. Proveniens: Galerie Charles Lienhard, Zürich. Proveniens: Galerie Karl Flinker, Paris. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

95 CD MOGENS ANDERSEN f. København 1916, d Komposition. Sign. Mogens Andersen 77. Olie på lærred. 162 x 114. Udstillet: Kunstforeningen, København 1988, kat. nr. 42. Afbildet CD ROBERT JACOBSEN f. København 1912, d. Egtved 1993 Figur af hvid marmor. Sign. på bagsiden Rob. Jacobsen, med dedikation. Dateret Silkeborg x 19 x 7. Proveniens: Inger & Max Wørzners samling, Vejle. Har aldrig tidligere været i handlen. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

96 NUTIDSKUNST 124 CD OLAFUR ELIASSON f. København 1967 Fra "The glacier series". Sign. på bagsiden Olafur Eliasson C-print udgivet i et oplag på seks, hvoraf Solomon R. Guggenheim Museum, New York har et sæt. Bladstørrelse 118 x 178. Olafur Eliassons installationer og fotoserier kredser omkring naturfænomener og vores opfattelse og sansning af naturen. Fotoserien "The Glacier series" er som typisk for Eliasson taget på Island. Her i dette foto breder gletsjeren sig ud som en vifte eller tunge i landskabet, eller måske er den på vej til at trække sig tilbage, smelte. Naturen er set fra et højtliggende punkt, hvorved vi placeres "over" naturen og ikke "i" den. Karakteristisk for Eliasson stilles der hermed spørgsmål til vores sansning af naturen - hvor, hvornår, hvordan og hvorfra ser og oplever vi den. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

97 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

98 NUTIDSKUNST CD PETER BRANDES f. Assens 1944 "Hyrde". Sign. Peter Brandes 90 samt på bagsiden Peter Brandes dec jan 90, Colombes. Olie på lærred. 200 x 115. Udstillet: "Peter Brandes og antikken", Brandts Klædefabrik, Odense, 1991, gengivet i katalog helsides i farver s. 96. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

99 CD MAURICE ESTÈVE f. Culan, Cher 1904, d "Jovius". Sign. Estève 83 samt på bagsiden. Olie på lærred. 130 x 97. Proveniens: Hidrørende fra dansk privatsamling. Estèves mangeårige virke går helt tilbage til 1920 ernes paraissiske kunstscene, hvor han bl.a.stifter bekendtskab med Robert og Sonia Delaunay. I begyndelsen har hans værker rod i den genkendelige verden, men siden hen krydser han grænsen til det informelle maleri. Estève formår om nogen at bringe farverne til klarhed og lade dem indgå i en næsten osmotisk udveksling med hinanden. Så meget desto stærkere oplyser formerne og farverne lærredet med en metafysisk intensitet, der uvilkårligt kalder på beskuerens nærvær. Allerede i 1948 løber den første retrospektive udstilling over kunstnerens værker af stablen i Galerie Louis Carré, Paris. I mere end 50 år derefter oplever Estève på egen hånd en vedholdende interesse for sine værker og talrige ophængninger i billedkunstens hovedsæder. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

100 NUTIDSKUNST 129 SAM FRANCIS f. San Mateo, Californien 1923, d. Santa Monica 1994 Komposition. Usign. Akryl på papir. Bladstørrelse 36 x 12. Proveniens: Gave fra kunstneren til Knud W. Jensens datter. Afbildet CD JEAN TINGUELY f. Fribourg 1925, d. Bern 1991 Udsmykket brev til Knud W. Jensen fra kunstneren. Sign. Jean, 5. aout Collage med glansbilleder, papir, gouache og blyant på papir. Med dedikation. Bladstørrelse 17 x 30. Proveniens: Knud W. Jensens private samling, stifter af Louisiana. Afbildet CD MOGENS ANDERSEN f. København 1916, d Komposition. Sign. på bagsiden Mogens Andersen 16/8-77. Olie på lærred. 180 x 130. Afbildet CD DAVID HOCKNEY f. Bradford, Yorkshire 1937 Portrait. Sign. David H. August 1968, med dedikation. Tusch på papir. 30 x 23,5. Proveniens: Dansk privatsamling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

101 CD JOSEPH LACASSE f. Tournai 1894, d. Paris 1975 Komposition. Sign. på bagsiden Lacasse, Paris Olie på lærred. 81 x 100. På blændrammen betegnet: Photographie sous le No Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

102 NUTIDSKUNST CD ERIK OLSON f. Halmstad 1901, d. smst "Aftenklokkerne". Sign. Erik Olson Olie på lærred. 67 x 67. Afbildet CD SALVADOR DALI f. Figueras, Spanien 1904, d. sst "L'Escargot", Sign. Dali. Stemplet Jemelton, 102/350. Skulptur af bronze. H. 50. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

103 WALASSE TING f. Shanghai 1929 Komposition med kvinder og papegøjer. Sign. med rødt stempel. Akvarel på papir monteret på lærred. 180 x 97. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

104 NUTIDSKUNST BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

105 135 CD ERIK A. FRANDSEN f. Randers 1957 "Holofernes". Sign. på bagsiden EAF 90. Objekt og mixed media på lærred. 149 x 120. Afbildet CD LARS NØRGÅRD f. Vejgård sogn, Aalborg 1956 "Hoved, hund, hat". Sign. på bagsiden LN-86. Olie på lærred. Signeret katalog medfølger. 180 x 204. Udstillet: "Lars Nørgård. Circe", Galerie Prag 1987, gengivet s. 9. Afbildet CD BALDER OLRIK f. Virum 1966 "Pave Innocence X". Sign. Balder Olrik 90. Olie og mixed media på lærred. 235 x 175. Afbildet CD KEHNET NIELSEN f. København 1947 "Fontæne III". Sign. på bagsiden Kehnet Nielsen. Olie på lærred. 145 x 100. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

106 NUTIDSKUNST UWE LAUSEN f. 1941, d "Jorn, Mein Liebhaber". Sign. Lausen 62 samt betitlet på bagsiden. Olie på lærred. 80 x 40. Digteren og maleren Uwe Lausen var medlem af Den internationle Situationistbevægelse, og blev i 1962 via sine grænsesøgende aktiviteter idømt 3 ugers fængsel. Asger Jorn nærede stor interesse for den unge digter og malede under dennes afsoning værket: A Portrait of a Poet as a Jong prisoner Uwe Lausen. Billedet prydede Louisiana Revyens omslag nr. 2, Nærværende arbejde af Lausen må således tolkes som en taknemmelig replik til sin velgører. Afbildet CD ETIENNE MARTIN f. 1913, d Skulptur af bearbejdet trærod. Katalog om kunstneren medfølger. H. 42. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

107 141 CD MOGENS ANDERSEN f. København 1916, d Komposition. Sign. Mogens Andersen 1967 samt på bagsiden Mogens Andersen, Olie på lærred. 200 x 455. Udstillet: Biennalen, Venedig, Proveniens: Birkerød Statsskole, Birkerød. Afbildet CD ARNE HAUGEN SØRENSEN f. København 1932 "Cibo spaventato" (Skræmt mad) Sign. Sørensen 86. Akryl på lærred. 130 x 130. Litteratur: Hans Edvard Nørregård- Nielsen [Red.]: "A. Haugen Sørensen", gengivet i farver s Udstillet: "Arne Haugen Sørensen: Pittura/Paintings", Biennalen Venedig, 1986, kat. nr. 38, gengivet i kataloget. Udstillet: "A. Haugen Sørensen", Charlottenborg, København, 1987, gengivet i kataloget. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

108 NUTIDSKUNST CD OLAFUR ELIASSON f. København 1967 Islandsk landskab. Usign. Fotografi i farver. Lysmål 69 x 89. Afbildet CD WOLFGANG TILLMANS f. Remscheid 1968 "Jason, Skate Pipe". Sign. på bagsiden, July 1993, 1/10+1. Portrætfotografi i farver. Billedfeltstørrelse 40,5 x 30,5. Lysmål 39 x 29. Afbildet CD WOLFGANG TILLMANS f. Remscheid 1968 "Arnd Adidas Shirt", Sign. på bagsiden Wolfgang Tillmans, 91, 794, 8/ Portrætfotografi i farver. Billedfeltstørrelse 40 x 26,7. Lysmål 39 x 29. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

109 146 CINDY SHERMAN f. Glen Ridge, New Jersey 1954 Skjult personnage. Sign. på bagsiden Cindy Sherman 1987, 17/90. Fotografi i farver. Udgivet af Edition Schellmann som en del af portfolioen "For Beuys", Lysmål 78 x 55. Afbildet CD OLAFUR ELIASSON f. København 1967 Islandsk landskab. Usign. Fotografi i farver. Lysmål 69 x 89. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

110 NUTIDSKUNST 148 CD POUL ANKER BECH f. Taars 1942 "Über allen Gipfeln". Sign. på bagsiden P.A. Bech Olie på lærred, rammen integreret i værket. 70 x 62. Afbildet CD ANETTE HARBOE FLENSBURG f. Kolding 1961 "Spejling VI". Sign. på blændrammen Anette H. Flensburg. Olie på lærred. 120 x 180. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 749

111 I N D E X A Adami, Valerio 211 Agger, Knud 246 Alechinsky, Pierre 4, 7, 14, 27, , 173, 414, 431, 438 Alfelt, Else 50 Andersen, Mogens 82, 122, , 501, 512, 537 Andersen, Poul L. 474 Appel, Karel 41, 42, 48, 52, , 185, 188, 202, , 420, 421, 430, 434, 441 Arinbjarnar, Snorri 391 Arman, F. 488, 495, 523, 576 Arnoldi, Per 475, 591 B Balle, Mogens 16, 19, 39, , 427, 432, 440 Barcelo, Miguel 169 Bech, Poul Anker 148, 615 Ben Salem, Aly 263, 264, 265 Bendtsen, F. 225, 227, 229, , 248, 249, 258, 275, 276, 279 Benveniste, Eli 540 Bertelsen, Albert 257, , 278 Bertholo, René 489 Beuys, Joseph 497 Biasi, Guido 555 Bille, Ejler 3, 6, 10, 25 Billgren, Ola 94 Birkemose, Jens 116, 542, 547, , 574, 649, 655, 662 Bitran, Albert 522, 596 Bjerg, Johannes C. 404 Bjerke-Petersen, V. 96, 102, , 448, 454, 456, 457 Boberg, Jørgen 654 Bogart, Bram 480, 481, 616, 617 Boitel, Maurice 259 Bonde, P. 511, 622, 641, 642, 647 Bonnén, Kaspar 504 Bonnén, Peter 459 Borès, Francisco 75 Bovin, Karl 270, 272, 281 Brandes, Peter 125, 539 Brands, Eugène 70 Brockdorff, Victor 395 Bruun, Henrik (Buster) 661, 665 Bruun, Thomas 628 Brøgger, Stig 496 C Carlsson, Harry 327, 361 Carstensen, Claus 614 Chagall, Marc 165, 166, 176, 177 Christensen, John 366 Christensen, Kay 231, 237, , 262, 268, 401, 403, 412 Christiansen, Poul S. 286 Christoffersen, Frede 541 Christoffersen, Uffe 598, 663 Christoforou, John 569, 594 Ciccia, Mauro 612 Clausen, Franciska 300, , 332, 334 Coignard, James 535 Corinth, Lovis 207 Corneille 36, 37, , 429, 439, 442 D Dali, Salvador 99, 114, 133 Dalsgaard, Sven 498 Dan, Lars 564, 631 de Kooning, Willem 72, 106 Dejong, Jacqueline 572 Deyrolle, Jean 482, 510 Dotremont, Christian 12, 65 Doucet, Jacques 479 Dufo, Alain 486 E Einarsson, Gudmundur Mar 250 Ekelund, Poul 283, 284 Eliasson, Olafur 88, 98, 105, , 143, 147, 210 Engelund, S. 220, 228, 242, 252 Engman, Harald 267, 365 Erixson, Sven X et 394 Ernst, Helge 461, 562, , 657, 660 Estes, Richard 190 Estève, Maurice 73, , 186, 187 F Fischer, Adam 298 Fischer-Hansen, Else 603, 604 Flensburg, Anette Harboe 149 Flesser, Lajos 557, 558 Francis, Sam 93, 129, 160 Frandsen, Erik A. 135, 502, , 633, 636, 640, 648, 659 Freddie, Wilhelm 359, , 453, 455 Funch, Edgar 465, 466 G Gear, William 45 Gentry, Herbert 556 Giersing, H. 289, 304, 348, 363 Gillet, Roger Edgar 529 Gjedsted, Rolf 587 Gjerdevik, Niels Erik 566, 608, 644 Grube, Gunleif 664 Grünewald, Isaac 396 Gudmundsson, Eggert 251 Gudnason, Svavar 5, 8 H Hansen, Jørgen Teik 595 Hansen, Osmund 600, 602 Hansen, Peter 294 Haring, Keith 196 Hartz, Lauritz 214, 386 Haugen Sørensen, Arne 142, 451 Hauptmann, Sven 515 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

I N D H O L D F O R O R D G R Ø N L A N D S K E S T R E G E R A N N E - B I R T H E H O V E S G R A F I S K E V Æ R K V Æ R K F O R T E G N E L S E

I N D H O L D F O R O R D G R Ø N L A N D S K E S T R E G E R A N N E - B I R T H E H O V E S G R A F I S K E V Æ R K V Æ R K F O R T E G N E L S E G R Ø N LA N D S K N 6 Y. R S G P T R A M F B I K R A 2 F 0 A 0 8 N N S T R G R 4. B I J R A T N H U A H R 2 O 0 V 0 9 I N D H O L D 3 4 6 7 8 10 14 18 20 20 20 22 F O R O R D G R Ø N L A N D S K S T R

EN SAMLING SURREALISME

EN SAMLING SURREALISME MEDLEMSBLADET MEDLEMSBLADET Generalforsamlingens 176 fremmødte afspejlede på fornemste vis tendensen fra året 2014, hvor foreningen med en stigning i medlemstallet på 355 kom op på 1315 medlemmer og dermed

Rudersdal Bibliotekerne - Hovedbiblioteket i Birkerød. Kunst i Birkerød Salen

Omkring et moderne billede

UNDERVISNINGSMATERIALE

UNDERVISNINGSMATERIALE UNDERVISNINGSMATERIALE Målgruppe: mellemtrinnet (eller 2-5. kl.) Undervisningsforløbet er tilrettelagt af Carl-Henning Pedersen & Else Alfelts Museum og HEART/ undervisning. Booking af undervisningsforløbet

2013 ÅRETS KUNSTVÆRK AF LENE PURKÆR

2013 ÅRETS KUNSTVÆRK AF LENE PURKÆR Katalog 2013 ÅRETS KUNSTVÆRK AF LENE PURKÆR ØMME KÆRTEGN H = 18 cm Januar Lene Purkær Fabriksparken 9 9230 Svenstrup J Tel: 9831 8081 www.lenepurkaer.dk Skulpturer, der afspejler en kærlighed til livet.

Omkring et billede 2/10: 9/10: 16/10: 23/10: 30/10: 6/11: 13/11: 20/11: 27/11:

Kunstnere, der har malet billeder i Randbøl sogn

Kunstnere, der har malet billeder i Randbøl sogn Kunstnere, der har malet billeder i Randbøl sogn Tekst og affotografering N.M. Schaiffel-Nielsen En glad Erik Fogh Nielsen. Billedet er taget ved den sidste Pinseudstilling Erik Fogh Nielsen deltog i.

110 besøgende til regentparret Tekst og billeder N.M. Schaiffel-Nielsen

110 besøgende til regentparret Tekst og billeder N.M. Schaiffel-Nielsen 110 besøgende til regentparret Tekst og billeder N.M. Schaiffel-Nielsen Egetoft, Egtved. Torsdag formiddag klokken er lidt over halv 10 og foran Egetoft er der samlet efter hånden 110 mennesker, de har

www.pernillewithmadsen.dk

www.pernillewithmadsen.dk CV Pernille With Madsen f.1972 www.pernillewithmadsen.dk Uddannet fra Det Jyske Kunstkakademi, 1998 2003 Medlem af UKK Unge kunstnere og kunstformidlere Medlem af Kunstner Samfundet Bor og arbejder i København

KUNSTNERBIOGRAFIER OUTDOOR SURFACE. ROA (Belgien)

KUNSTNERBIOGRAFIER OUTDOOR SURFACE. ROA (Belgien) KUNSTNERBIOGRAFIER OUTDOOR SURFACE ROA (Belgien) Roa er en belgisk graffitimaler, der generelt maler dyr, der har en relation til det område de bliver malet i. ROA's farvepallette er minimalistisk og ofte

Forestillinger 2004 - Værk i kontekst

Forestillinger 2004 - Værk i kontekst INSPIRATIONSMATERIALE Forestillinger 2004 - Værk i kontekst Esbjerg Kunstmuseum 07.05.-15.08.2004 INTRODUKTION TIL UNDERVISEREN: Forestil dig Asger Jorns Lykkens have (1947) indgå i hele fem forskellige

Forårsudstillingen 6/4-1 2/5 201 3

I dyrenes skygge. har flere af Bøggilds dyreskulpturer.

I dyrenes skygge. har flere af Bøggilds dyreskulpturer. I dyrenes skygge Dyr er fascinerende. Deres levevis og bevægelser kan fange interessen hos både børn og voksne. At fange det fascinerende ved et dyr og overføre det til tegning eller skulptur er til gengæld

Reg.nr. en udstilling af Telefon Til Chefen

Johannes Larsen, Svanemøllen set fra forhaven, 1937. Johannes Larsen Museet. Johannes & Alhed Larsen Et hjem i naturen. Opgaveark ... Johannes Larsen, Svanemøllen set fra forhaven, 1937. Johannes Larsen Museet Opgaveark Johannes & Alhed Larsen Et hjem i naturen Navn: Klasse:... Møllebakken Johannes og Alhed Larsen, ca. 1900 Ægteparret

KUNST 12. SEP. 2013 KL. 11.52 Kunst og design har lagt sig i ske på Den Frie Udstillingsbygning

KUNST 12. SEP. 2013 KL. 11.52 Kunst og design har lagt sig i ske på Den Frie Udstillingsbygning Politiken Kultur KUNST 12. SEP. 2013 KL. 11.52 Kunst og design har lagt sig i ske på Den Frie Udstillingsbygning Gunnar Aagaard Andersen formåede at kombinere billedkunst og design SLIDT. Skumsofaen har

Valdemar Foersom Hegndal og Lars Hegndal på Hirtshals Fyrs efterårsudstilling

Valdemar Foersom Hegndal og Lars Hegndal på Hirtshals Fyrs efterårsudstilling Valdemar Foersom Hegndal og Lars Hegndal på Hirtshals Fyrs efterårsudstilling Omkring 150 gæster indfandt sig til fernisering og åbningsarrangement på Efterårsudstillingen på Hirtshals Fyr. Kunstudvalget

en lærerguide kunstnernes efterårsudstilling

en lærerguide kunstnernes efterårsudstilling en lærerguide kunstnernes efterårsudstilling 13 okt 25 nov 2012 INTRODUKTION I perioden 13. oktober til 25. november 2012 kan du og din klasse opleve udstillingen KE12 - Kunstnernes Efterårsudstilling.

Sigurd Swanes udstillinger 1903-2016 Udarbejdet af Lise Fogh

Sigurd Swanes udstillinger 1903-2016 Udarbejdet af Lise Fogh Sigurd Swanes udstillinger 1903-2016 Udarbejdet af Lise Fogh Om dokumentet Dette dokument redegør for de gange Sigurd Swane har udstillet sine billeder, så vidt som jeg gennem mit arbejde har fået kendskab

6. - 10. klasse. Opgaveark ... Interiør, ung kvinde set fra ryggen, 1904. Randers Kunstmuseum 6. - 10. klasse Kunst kan udtrykke forskellige følelser og sætte følelser i gang hos beskueren. Det kan ske gennem komposition, figurers kropssprog,

Jens Bredholt Ind til benet. Bente Hammershøy

Jens Bredholt Ind til benet. Bente Hammershøy Jens Bredholt Ind til benet Bente Hammershøy Bente Hammershøy Ind til benet Jens Bredholt sluser det væsentlige ind, skærer et stykke ud af virkeligheden og fanger og fastholder det essentielle i motivet.

PETER LUNDBERG OLIEMALERIER

PETER LUNDBERG OLIEMALERIER PETER LUNDBERG OLIEMALERIER 2 Oliemaleri str. 150 x 150 cm. 2012. Millingbæk fantasi / A Closer Look A Closer Look At The World Behind Siden 1969 har maleren Peter Lundberg håndteret lærred, farver og

SKULPTURGUIDEN HADERSLEV. Heidi Guthmann Birck - Livstrappen - 2015 Bronze - Tombak

SKULPTURGUIDEN HADERSLEV. Heidi Guthmann Birck - Livstrappen - 2015 Bronze - Tombak SKULPTURGUIDEN HADERSLEV 1 Heidi Guthmann Birck - Livstrappen - 2015 Bronze - Tombak FORORD SKULPTURGUIDEN 2015 Haderslev Kommune, private virksomheder, institutioner og uddannelsessteder har igennem årene

Dyrestudier Billedhuggeren Anne Marie Carl-Nielsen

Dyrestudier Billedhuggeren Anne Marie Carl-Nielsen Dyrestudier Billedhuggeren Anne Marie Carl-Nielsen Introduktion Billedhuggeren Anne Marie Carl-Nielsen (1863-1945) var en af de mest banebrydende kvindelige billedhuggere i Danmark. Den Hirschsprungske

Katalogoplysninger. Kæm e Racer. Dommer: Jørn Schmidt. Dommer: Jørn Schmidt. vildtsort. Dommer: Jørn Schmidt. Fransk Vædder, chinchilla

Katalogoplysninger. Kæm e Racer. Dommer: Jørn Schmidt. Dommer: Jørn Schmidt. vildtsort. Dommer: Jørn Schmidt. Fransk Vædder, chinchilla Katalogoplysninger Alle udstillede kaniner bedømmes efter gældende Nordisk Kaninstandard 6. udgave, oktober 1999. De udstillede kaniner er inddelt i følgende klasser: L Voksne dyr & ungdyr (enkeltdyr,

Historie vedr. Anker Wolfgang Duelund slægten

Historie vedr. Anker Wolfgang Duelund slægten Historie vedr. Anker Wolfgang Duelund slægten Forord Dette dokument er udarbejdet af Georg Brandt Christensen, Ørnebakken 47, 2840 Holte. Hjemmeside: www.igbc.dk. På denne web kan man også se en stamtavle

SE MIG! Tag med på rejse i kunstens univers

SE MIG! Tag med på rejse i kunstens univers 26. september 2011 Vi ser på kunst på ARoS Besøg på ARoS I dag skal du en tur på ARoS. Her vil du møde børn fra andre institutioner. Her er to portrætter, du kan se på ARoS. Portrætterne er lavet af maleren

JESPER PALM TIDLIG TORSDAG 13. MAJ 26. JUNI 2010. Galleri NB Viborg

Erik A. Frandsen: The Siege Of. (Himmerlands Kunstmuseum 2016) DET DOBBELTE RUM

Erik A. Frandsen: The Siege Of. (Himmerlands Kunstmuseum 2016) DET DOBBELTE RUM Åbningstale v. Palle Rønde Møller Erik A. Frandsen: The Siege Of. (Himmerlands Kunstmuseum 2016) DET DOBBELTE RUM Eriks udstilling her på museet åbnede 13. dec.1986 og sluttede 22. febr. 1987. Det er næsten

SKULPTURPAS FOR BØRN

SKULPTURPAS FOR BØRN SKULPTURPAS FOR BØRN Vil du med på Skulpturjagt - følg den røde tråd 4 5 3 6 2 1 10 8 9 7 Introduktion Ved du, hvad en skulptur er Man kan gå rundt om en skulptur, i modsætning til et maleri. Den kan være

HORSENS KUNSTMUSEUM 1

HORSENS KUNSTMUSEUM 1 1HORSENS KUNSTMUSEUM Internationale kunstnere Siden 1984 har Horsens Kunstmuseum koncentreret sig om indsamling af dansk samtidskunst, men ud fra et ønske om at perspektivere den danske kunstscene, er

ÅRETS KUNSTVÆRK AF ULLA VIBORG

ÅRETS KUNSTVÆRK AF ULLA VIBORG Katalog 2014 ÅRETS KUNSTVÆRK AF ULLA VIBORG Freja H=80 cm x B=70 cm NB! Ift. årets kunstværk er der frit valg af ramme fra Skipperens Rammeværksted til en pris af max. 800 kr. Lidt om årets kunstner UDSTILLER

GALLERI SLUGEN Nr. 4-2009

GALLERI SLUGEN Nr. 4-2009 GALLERI SLUGEN Nr. 4-2009 Manimal- bronze, 38x30 cm Heidi Guthmann Birck Uddrag fra bogen: RESUMÉ 1966-1999 af Lisbeth Tolstrup De cykliske forløb, der er kendetegnende for hver enkelt gruppe af skulpturer,

KULTURBUS tilbud forår 2016

KULTURBUS tilbud forår 2016 KULTURBUS tilbud forår 2016 HEART & Carl-Henning Pedersen og Else Alfelts Museum tilbyder en række aktiviteter i forbindelse med booking af kulturbussen. Tilbuddene er opdelt efter: Fællesaktiviteter på

GROWTH. 24. maj 29. juni. Tony Matelli (US), Christian Achenbach (DE), Moritz Schleime (DE), Mette Vangsgaard (DK),

GROWTH. 24. maj 29. juni. Tony Matelli (US), Christian Achenbach (DE), Moritz Schleime (DE), Mette Vangsgaard (DK), GROWTH Tony Matelli (US), Christian Achenbach (DE), Moritz Schleime (DE), Mette Vangsgaard (DK), Kaspar Oppen Samuelsen (DK), Guy Yanai (IL), Ismar Cirkinagic (BIH), Jesper Dalgaard (DK) 24. maj 29. juni

FRODE STEINICKE DIFFERENT IS EQUAL

FORSIDE & REDAKTION: Lis Nielsen REPRO & TRYK: PM Tryk. Stenløse

EN LÆRERGUIDE Den Frie Udstilling

EN LÆRERGUIDE Den Frie Udstilling EN LÆRERGUIDE Den Frie Udstilling 30. november 2013-5. januar 2014 Introduktion Kære underviser Dette undervisningsmateriale er specifikt udviklet til at aktivere elevernes kritiske sans og sanseapparat

BILLEDKUNST - Ismer i dansk maleri efter 1870

auction 790 6 pm the tage andersen collection 1-24 international modern art 25-118 wednesday 11 june

auction 790 6 pm the tage andersen collection 1-24 international modern art 25-118 wednesday 11 june modern tuesday 10 june wednesday 11 june thursday thursday friday 6 pm the tage andersen collection 1-24 international modern art 25-118 1 pm cobra 119-173 private danish collection 174-193 contemporary

Dansk kunst i det 20. og 21. århundrede. Del 2

Dansk kunst i det 20. og 21. århundrede. Del 2 1 Houmann, Søren: "Indholdsfortegnelse" 1 Kilde: Eget manuskript 2004 2 Ortega y Gasset, José: "Den nye kunsts upopularitet" 3 Kilde: Menneskets fordrivelse fra kunsten Gyldendalske Boghandel, 1997 ISBN:

SÆSON 2016-2017 B I L L E D S K O L E N G R I B S K O V

SÆSON 2016-2017 B I L L E D S K O L E N G R I B S K O V SÆSON 2016-2017 B I L L E D S K O L E N G R I B S K O V - Har du lyst til at skabe dig!!!! Formål med undervisningen at udvikle elevernes billedsprog gennem dialog baseret undervisning at stimulere elevernes

KVINDERNES SURREALISME FRANCISKA CLAUSEN, RITA KERNN-LARSEN OG ELSA THORESEN

KVINDERNES SURREALISME FRANCISKA CLAUSEN, RITA KERNN-LARSEN OG ELSA THORESEN PRESSEMEDDELELSE KVINDERNES SURREALISME Rita Kernn-Larsen: Festen, 1935, Museum Sønderjylland - Kunstmuseet i Tønder NY UDSTILLING SÆTTER FOKUS PÅ TRE KVINDELIGE DANSKE KUNSTNERE, DER I DERES STORHEDSTID

tegning NATUREN PÅ KROGERUP

tegning NATUREN PÅ KROGERUP tegning NATUREN PÅ KROGERUP På Krogerup lægger vi stor vægt på, at det økologiske landbrug arbejder sammen med naturen. Blandt andet derfor bruger vi i det økologiske landbrug ikke sprøjtegifte og kunstgødning.

Omkring et moderne billede

KUNSTMUSEUM. Claus Jensen RØD OG SORT 14.04.-12.06.2000. EXPO no. 2

KUNSTMUSEUM. Claus Jensen RØD OG SORT 14.04.-12.06.2000. EXPO no. 2 EXPO E S B J E R G KUNSTMUSEUM EXPO no. 2 Claus Jensen RØD OG SORT 14.04.-12.06. Claus Jensen RØD OG SORT Esbjerg Kunstmuseum 14.04.-12.06. FORORD 100 dage inden år besluttede Claus Jensen at skrive en

Tredimensional abstraktion

Tredimensional abstraktion Tredimensional abstraktion Lars Nørgård arbejdede i mange år skiftevis med satiriske motiver og næsten total abstraktion, men nu har han fundet en helt unik måde at blande figuration og abstraktion i et

EN LÆRERGUIDE TIL EKSPERIMENT OG FÆLLESSKAB

EN LÆRERGUIDE TIL EKSPERIMENT OG FÆLLESSKAB EN LÆRERGUIDE TIL EKSPERIMENT OG FÆLLESSKAB INTRODUKTION TIL LÆRERGUIDEN I perioden 3. marts 8. april 2012 kan du og din klasse opleve sammenslutningen Den Frie Udstillings Forårsudstilling 2012, der viser

Annes Atelier. Medlemmerne i panelet i. www.annes-atelier.dk. Tom Jørgensen Kunstanmelder, forfatter, redaktør af Kunstavisen mm.

Annes Atelier. Medlemmerne i panelet i. www.annes-atelier.dk. Tom Jørgensen Kunstanmelder, forfatter, redaktør af Kunstavisen mm. Medlemmerne i panelet i Annes Atelier www.annes-atelier.dk Peter Rasmus Lind Gallerist Gitte Albertsen Revisor Jesper Christophersen Medievejleder/kunstskribent mm. Tom Jørgensen Kunstanmelder, forfatter,

Ingerlise Vikne. In a Desert of Joy

til refugium Fra kirke

til refugium Fra kirke Fra kirke til refugium I den historiske by Arles i Sydfrankrig har parret Anne-Laurence og Phillippe Schiepan omdannet en tidligere kirke til et utroligt hjem, hvor de selv bor på toppen. Resten af kirken

Omkring et moderne alterbillede v/mag.art. Helene Lykke Evers

Omkring et moderne alterbillede v/mag.art. Helene Lykke Evers Omkring et moderne alterbillede v/mag.art. Helene Lykke Evers Torsdage 16.00-17.45, 18. februar til 17. marts 2016. Bliv klogere på moderne dansk kirkekunst med dette billedrige kursus, der gennemgår fem

DEN 2014. KNU December. Sct. Georgs Gildet i Ølstykke 37. Årgang Nr. 375. Ølstykke. Sct. Georgs Gildet. Side 1

DEN 2014. KNU December. Sct. Georgs Gildet i Ølstykke 37. Årgang Nr. 375. Ølstykke. Sct. Georgs Gildet. Side 1 KNU December DEN 2014 Sct. Georgs Gildet Ølstykke Sct. Georgs Gildet i Ølstykke 37. Årgang Nr. 375 Side 1 GRUPPE 4 SIGER: Noget om ordsprog og skikke "Julenissens historie" Ingen jul uden julenisser! Men

Nu foreligger bogen om fornyelsen af den danske småskibsflåde efter 2. Verdenskrig, om»havets husmænd«og deres barske tilværelse, hvor hverdagens

Nu foreligger bogen om fornyelsen af den danske småskibsflåde efter 2. Verdenskrig, om»havets husmænd«og deres barske tilværelse, hvor hverdagens Caroline og de andre REDIGERET AF HOLGER MUNCHAUS PETERSEN, HANNE POULSEN m.fl. UDGIVET AF HANDELS- OG SØFARTSMUSEET PA KRONBORG SØHISTORISKE SKRIFTER XVIII Nu foreligger bogen om fornyelsen af den danske

Kunstforeningen i Lantmännen Cerealia, Danmark

Kunstforeningen i Lantmännen Cerealia, Danmark Kunstforeningen i Lantmännen Cerealia, Danmark Nedenfor kan du se de kunstværker, som er indkøbt til udlodning ved den kommende generalforsamling d. 17. marts 2011. Bodil Tobiesen er uddannet maler fra

ST. KONGENSGADE 3, 1264 COPENHAGEN

ST. KONGENSGADE 3, 1264 COPENHAGEN KANT ST. KONGENSGADE 3, 1264 COPENHAGEN SUSANNE WELLM BETWEEN STILL AND MOVING SELECTED SHORT STORIES Fernisering - torsdag 2. juni 17-19 Udstillingsperiode - 3. juni - 2. juli 2016. tirsdag - fredag 12.00-18.00

Velkommen. i Tommerup P R O G R A M. Tommerup Missionshus. Bestyrelsen: Arbejdsgrupper: Hjemmeside: Skovstrupvej 8 5690 Tommerup

Velkommen. i Tommerup P R O G R A M. Tommerup Missionshus. Bestyrelsen: Arbejdsgrupper: Hjemmeside: Skovstrupvej 8 5690 Tommerup P R O G R A M Velkommen i Tommerup Tommerup Missionshus Skovstrupvej 8 5690 Tommerup Arbejdet i missionshuset ledes af bestyrelsen, samt et antal arbejdsgrupper. Bestyrelsen: Arbejdsgrupper: Carsten Christensen

NÆSTVED KUNSTFORENING Sct. Peders Kirkeplads 1 4, Næstved Blad nr. 6/201 3

NÆSTVED KUNSTFORENING Sct. Peders Kirkeplads 1 4, Næstved Blad nr. 6/201 3 NÆSTVED KUNSTFORENING Sct. Peders Kirkeplads 1 4, Næstved Blad nr. 6/201 3 Jean Voigt - Mørkets og Lysets Mester 1 4/09-20/1 0 Næstved Kunstforening inviterer til fe rnisering af Jean Voigt lørdag den