Download "Galerie Seidenfaden. Auktion 30. januar. Auktionshuset.com"

1 Galerie Seidenfaden Auktion 30. januar Auktionshuset.com

2 1 Jes Bigum ( ): "I forhold til NEDE INDENI" Olie på lærred, 60 x 38 cm. Sign. og betitlet bagsiden 2006 Vurdering dkk 2 Buster Bruun: Landskab Olie på lærred, 18 x 15 cm. Sign. Buster ca Preben Franck Stelvig: Komposition, Mixed media Olie på lærred, 26 x 21,5 cm. Sign. bagsiden Preben Franck Stelvig 96 4 Robert Jacobsen: Komposition Rispapir på lærred, akryl. 92 x 61 cm. Sign. Rob J. Udstillet Galleri Max Seidenfaden 1996, i tilknytning hertil plakat og postkort. Begge medfølger Vurdering dkk 5 Lars Ahlstrand: Uden titel, komposition Akryl på lærred, 115 x 83 cm. Sign. bagsiden Vurdering dkk 6 Jes Bigum ( ): "Indikator smager på usagt ord" Olie på lærred, 40 x 24 cm. Sign. bagsiden 2007 Vurdering dkk 7 Jes Bigum ( ): "Georg og Allis", Satirisk komposition Olie på plade, applikeret med øskner og sejlgarn. 88 x 60 cm (ydermål) Vurdering dkk

3 8 Inger Hanmann: Emaljerelief Udkast til emaljearbejder i Københavns Lufthavn. 61 x 45 cm. Sign. monogram Vurdering dkk 9 Robert jacobsen: Komposition Litografi i farver, lysmål 56 x 71 cm. Sign. Rob. Jac. 238/ Lars Ahlstrand: Komposition med figurer Akryl på lærred, 120 x 95 cm. Sign. på bagsiden Lars Ahlstrand 08 Vurdering dkk 11 Jørgen Nash: "Haiku-digteren" Akryl og gouache på papir monteret på lærred. 66 x 50 cm. Sign. Jørgen Nash Originalforlæg til serigrafi Vurdering dkk 12 Leif Madsen: Pink valmuer Olie på lærred, 70 x 50 cm. Sign. Leif Madsen Jun 97 Vurdering dkk 13 Niels Nedergaard: Geometrisk komposition Gouache på papir. Lysmål 48 x 48 cm. Sign. på bagsiden af bladet. Betegnet på rammen N. Nedergård. Udstillet: Cairo, Ægypten 25/ Udstillingen åbnet af Dronning Margrethe II. Ifølge oplysning gengivet i katalog. Vurdering dkk 14 Jørgen Nash: Portræt af en jazzanmelder I "Chaplin" Collage og assemblage, 60 x 38 cm. Sign. Jørgen Nash Bagsiden: Jørgen Nash "Chaplin" Vurdering dkk

4 15 Buster Bruun: Landskab med kornmarker og markblomster, sommer Akryl på masonit, 44 x 37 cm. Sign. Buster 07 samt på bagsiden Vurdering dkk 16 Erik Mortensen: "Gult plastrør" Olie på lærred, 27 x 23 cm. Sign. og betitlet på bagsiden Erik Mortensen Jes Bigum ( ): "Muligheds del mængde. det solide I. a." Olie på lærred, 61 x 40 cm. Sign. monogram og Jes Bigum 2006 på bagsiden. U/R Vurdering dkk 18 Erik Clausen: "Jonglør" Tusch og vandfarve. Bladstørrelse 70 x 55 cm. Sign Vurdering dkk 19 Lars Ahlstrand: Uden titel, Komposition Akryl på lærred, 110 x 80 cm. Sign. bagsiden Lars Ahlstrand 98 Vurdering dkk 20 Leif Sylvester: "Hovedperson med tremme" og "Solskinsdrengen" (2) Henholdsvis tin og forsølvet tin. H: 7,5 cm og 8 cm. Sign. LS henholdsvis 54/120 og 64/99 Vurdering dkk 21 Arne Haugen Sørensen: Face Akryl på lærred, 46 x 38 cm. Sign. Sørensen 86. Vurdering dkk 22 Leif Sylvester: Mand I og Mand II To figurer af tin, H: 10 cm og 8,5 cm. Sign. LS 43/120 og LS 54/120 Vurdering dkk

5 23 Jess Bigum: "Mere uafklaret" Olie på lærred, 50 x 30 cm. Sign. Jess Bigum og monogram U/R Vurdering dkk 24 Jørgen Nash: "Amfiteatret udgravet i Karthago" Akryl på papir monteret på lærred, 92 x 63 cm. Sign. Jørgen Nash Brugt på plakat for Spastikerforeningens 60 års jubilæum 2010 samt forside på kalender Begge medfølger Vurdering dkk 25 Corneille: Komposition kvinde og tigre Litografi, bladmål 37 x 52 cm. Sign. Corneille 47/125 Vurdering dkk 26 Leif Madsen: Gule blomster Olie på lærred, 40 x 34 cm. Sign. Leif Madsen aug Vurdering dkk 27 Preben Franck Stelvig, Assemblage Puslespilsbrikker og profiler på komposition malt på lærred. 38 x 27 cm. Sign. bagsiden 42. Preben Franck Stelvig 97 Vurdering dkk 28 Buster Bruun: Landskabskomposition Akvarel, bladstørrelse 62 x 45 cm. Sign. Buster Leif Sylvester: "Dukke med lyserøde hænder" Delvis glaseret stentøj. H: 110 cm, B: 30 cm. Sign. Sylvester 09 Vurdering dkk

6 30 Buster Bruun: Landskab Akryl på masonit, 40 x 48 cm. Sign. Buster 04 samt på bagsiden Vurdering dkk 31 Erling Steen: Opstilling med marmorkugle og rødvinsflaske Olie på lærred, 46 x 38 cm. Sign. Steen 94 Vurdering dkk 32 Jes Bigum ( ): "Han søger ind", selvportræt Olie på lærred, 90 x 50 cm. Sign. monogram og betitlet U/R Vurdering dkk 33 Erik Clausen: "Portræt" Olie på papir, lysmål 100 x 68 cm. Sign. og betegnet "Portræt" 1993 Vurdering dkk 34 Jess Bigum: KV på [=] Bemalet relief og skæring med kugle, 36 x 28 cm. Sign. monogram Jess Bigum 2008 Vurdering dkk 35 Erling Steen: Opstilling med madam Blå og konkylier Olie på lærred, 63 x 53 cm. Sign. Steen Monteret i kunstnerens egen forsølvede ramme Vurdering dkk 36 Erling Steen: Opstilling med muslingeskal, glas og æble Olie på lærred, 66 x 50 cm. Sign. Steen 97 Vurdering dkk

7 37 Jess Bigum: "Tis Ytring", selvportræt Olie på lærred, 150 x 90 cm. Sign. Jess Bigum og monogram U/R Vurdering dkk 38 Poul Janus Ipsen: "Landskabelig Fugl" Bemalet og gennemskåret relief, olie på lærred og fuglevinger. 41 x 32 cm. På bagsiden sign. og betitlet Bogø 16/22 Vurdering dkk 39 Preben Franck Stelvig: Assemblage Masonitprofiler applikeret på akryl på lærred, 44 x 37 cm. Sign. bagsiden 1997 Vurdering dkk 40 Leif Sylvester: "Hovedperson med tremme", "Dame på høje hæle" og "Dreng" (3) Tin. H: 8,5 cm - 8,7 cm. Sign. LS 48/120, 16/120 og 48/120 Vurdering dkk 41 Erling Steen: Opstilling med madam Blå, bog og krabbeklo Olie på lærred, 46 x 38 cm. Sign. Steen 94 Vurdering dkk 42 Robert Jacobsen: Komposition. Fra "Rotteserien" Blandteknik på karton. Bladmål 23 x 32 cm. Sign. Rob. Jac. Vurdering dkk 43 Peter Eichen: Arkitektur kompositioner (3) Bemalet relief på plade. 26 x 26 cm. Sign. P. Eichen 08 Vurdering dkk 44 Erling Steen: Opstilling med fuglekranium og kugle på målepind Olie på lærred, 36 x 27 cm. Sign. Steen 94 Vurdering dkk

8 45 Leif Sylvester: "Sommerbarn" og "Mand II" (2) Forsølvet tin og tin. H: 8,5 cm. Sign. LS 43/99 og 48/120 Vurdering dkk 46 Robert Jacobsen: Konkret komposition Litografi på brunt papir. Sign. Rob. J. 10/90. Papir blindstemplet Ivan Edeling Copenhagen. Bladmål 75 x 55 cm. U. ramme. (Beskåret) Vurdering 600 dkk 47 Jens Birkemose, Komposition Litografi i farver, lysmål 33 x 52 cm. Sign. Jens Birkemose ea. 17/25 Vurdering 500 dkk 48 Lars Ahlstrand: Komposition Akryl på lærred, 83 x 66 cm. Sign. bagsiden Lars Ahlstrand U/R Vurdering dkk 49 Peer Bruun: Glaseret keramisk mosaik 28,5 x 26 cm. Sign. Peer Bruun Poul Agger: Tre kompositioner (3) Litografier i farver. Alle sign. og nummerede hhv. Poul Agger 87 59/80, Poul Agger 87 68/80 og Poul Agger 85 56/80. Bladmål 100 x 70. U. rammer. 51 Poul Agger: Fire kompositioner (4) Litografier i farver. Alle sign. Poul Agger hhv. 88 og 89 samt nummererede 44/80, 74/80, 39/80, 56/80. Bladmål 74 x 56. U. rammer

9 52 Kjeld Ulrich: Komposition Stort litografi i farver. Sign. Kjeld Ulrich H.C. U. rammer. Bladmål 118 x 80 cm Vurdering 600 dkk 53 Robert Jacobsen: Komposition. Fra "Rotteserien" Blandteknik på karton. Bladmål 25 x 32 cm. Sign. på bagsidepap monogram RJ Vurdering dkk 54 Erik Clausen: To figurkompositioner (2) Tusch og akvarel. Den ene betitlet "Jongløren", begge sign. Clausen 95. Bladmål 36,5 x 27 cm. U. rammer. 55 Jess Bigum: "Mand søger ind" Olie på lærred, 90 x 50 cm. Sign. Jess Bigum og monogram U/R Vurdering dkk 56 Leif Sylvester: "Sommerbarn" Forsølvet tin. H: 8 cm. Sign. LS 83/99 Vurdering dkk 57 Lars Ahlstrand: Komposition Akryl på lærred, 113 x 83 cm. Sign. bagsiden Lars Ahlstrand 2010 Vurdering dkk 58 Leif Madsen: "Rørhatte" Skulptur af behandlet oxideret stål. H: 24 cm. Sign. LM01 samt Leif Madsen Unika Vurdering dkk 59 Lars Ahlstrand: Komposition Akryl på lærred, 115 x 85 cm. Sign. bagsiden Lars Ahlstrand 99. U/R Vurdering dkk

10 60 Peer Bruun: Glaseret keramisk mosaik 28 x 26 cm. Sign. på bagsiden Peer Bruun Leif Sylvester: "Vanvittig bilist", "Mand I" og "Mand II" (3) Tin. H: henholdsvis 7 cm, 10 cm og 8,5 cm. Sign. LS 48/120, 48/120 og 54/120 Vurdering dkk 62 Lars Ahlstrand: Komposition Olie på lærred, 47 x 42 cm. Sign. bagside Lars Ahlstrand u/r Vurdering dkk 63 Robert Jacobsen: Konstruktivistisk komposition Serigrafi i farver, lysmål 73 x 54 cm. Sign. Rob. Jacobsen 28/44 Vurdering dkk 64 Jess Bigum: Indikator mailer på dig Olie på lærred, 50 x 30 cm. Sign. Jess Bigum og monogram U/R Vurdering dkk 65 Stig Weye Hansen: "Regnbuefolket" Akryl på lærred, 40 x 50 cm. Sign. bagsiden monogram 94 Vurdering dkk 66 Jess Bigum: Indikator smager på usagt ord Olie på lærred, 50 x 30 cm. Sign. Jess Bigum og monogram U/R Vurdering dkk

11 67 Erling Steen: Opstilling med skakbrik, messingkande og kop Olie på lærred, 40 x 35 cm. Sign. Steen 08 Vurdering dkk 68 Leif Sylvester: "Den lille kloge" og "Hovedperson med tremme" To figurer af tin. H: 9 cm og 8 cm. Sign. LS 56/120 og LS 43/120 Vurdering dkk 69 Nicolaj Stokbro: "U.T." figurkomposition Olie på lærred, 171 x 120 cm. Sign. på bagsiden Nicolaj Stokbro 2014 Vurdering dkk 70 Peer Bruun: Keramisk mosaik 28 x 26 cm. Sign. bagsiden Peer Bruun Leif Sylvester: "Solskinsdreng" og "Sommerbarn" (2) Forsølvet tin, H: 8 cm og 8,5 cm. Sign. LS 37/99 og 41/99 Vurdering dkk 72 Lars Ahlstrand: Komposition Akryl på lærred, 115 x 85 cm. Sign. bagsiden Lars Ahlstrand 99. U/R Vurdering dkk 73 Leif Sylvester: "Hjertemand" Forsølvet, forkobret tin. H: 11 cm. Sign. LS 75/99 Vurdering dkk 74 Poul Janus Ipsen: Selvportræt Kul og pastel på papir. 153 x 106 cm. Sign. Poul Janus Ipsen 1990 Vurdering dkk

12 75 Robert Jacobsen: Komposition Farveserigrafi, bladmål 76 x 55 cm. Sign. Rob Jacobsen 15/75 76 Jes Bigum ( ): "Mand søger råd" Olie på lærred, 90 x 60 cm. Sign. bagsiden Jes Bigum samt monogram 2007 Vurdering dkk 77 Søren Birk: "Blue miles" Akryl på lærred, 122 x 100 cm. Sign. bagsiden Søren Birk 87 Vurdering dkk 78 Mogens Balle: "Figurkomposition" Farvelitografi, lysmål 45 x 69 cm. Sign. Balle 96/100 Vurdering dkk 79 Leif Sylvester: "Engledreng", "En fattig Engel" og "Pas på det" (3) Forsølvet tin, H: 6 cm, 5 cm og 6 cm. Sign. LS 6/198, 67/198 og 69/198 (sokler medfølger ikke) Vurdering dkk 80 Robert Jacobsen: Konkret komposition Litografi, 47 x 54 cm. Sign. monogram RJ og "Prøvetryk" 81 Per Bruun: Glasmosaik 33 x 30 cm. Sign. Peer Bruun 2010 (lille afslag på hjørne) Vurdering dkk 82 Leif Sylvester: Pigefigur Delvis glaseret stentøj. H: 30 cm. Sign. Sylvester Vurdering dkk

13 83 Leif Sylvester: "Solskinsdrengen" og "Sommerbarn" (2) Forsølvet tin. H: 8 cm og 8,5 cm. Sign. LS 38/99 og 72/99 Vurdering dkk 84 Jørgen Nash: "Relief med 10 fødselsdagslagkager" Relief af bemalet, udskåret træ og paprør, 108 x 120 cm. Sign. Jørgen Nash 86 samt titel på bagsiden Vurdering dkk 85 Lars Ahlstrand: Komposition Akryl på lærred, 115 x 85 cm. Sign. Lars Ahlstrand. U/R Vurdering dkk 86 Jes Bigum ( ): "Han søger ind", selvportræt Olie på lærred, 100 x 60 cm. Sign. Jes Bigum og monogram U/R Vurdering dkk 87 Claus Roland: Komposition Collage mixed media. 101 x 69 cm. Sign. CR 99 Vurdering dkk 88 Nikolaj Stokbro: Komposition Akryl på lærred, 120 x 100 cm. Usign. Vurdering dkk 89 Leif Sylvester: "Dreng" og "Dame med høje hæle" (2) To figurer af tin. H: henholdsvis 7 cm og 7,5 cm. Begge sign. LS 43/120 Vurdering dkk

14 90 Jess Bigum: "Mand søger ind" Olie på lærred, 60 x 40 cm. Sign. Jess Bigum og monogram U/R Vurdering dkk 91 Lars Ahlstrand: Komposition Akryl på lærred, 110 x 80 cm. Sign. Lars Ahlstrand 98. U/R Vurdering dkk 92 Per Kirkeby: Komposition Litografi i farver, bladstørrelse 88 x 62 cm. Sign. PK 89. U/R Vurdering dkk 93 Leif Sylvester: "Vanvittig bilist" Tin, H: 7 cm. Sign. LS 44/120 Vurdering dkk 94 Lis Zwick: Komposition Mixed media på papir. Lysmål 39 x 52 cm. Sign. Lis Zwick 1964 Vurdering dkk 95 Lars Ahlstrand: Komposition Akryl på lærred, 114 x 83 cm. Sign. bagsiden Lars Ahlstrand 98 Vurdering dkk 96 Jess Bigum: "Ansigtsudtryk 3" Akryl på lærred, 30 x 20 cm. Titel og sign. bagside J. Bigum 2007

15 97 Leif Sylvester: "Solskinsdrengen" og "Hvor blev hun af" (2) Forsølvet tin. H: begge 8 cm. Sign. LS 75/99 Vurdering dkk 98 Jørgen Nash: "Jomsvikingen" Litografi, bladstørrelse 120 x 170 cm. Sign. Jørgen Nash 91 1/150. Med dedikation. Kærlig hilsen fra Drakabygget, frihedens værksted" U/R 99 Lars Ahlstrand: Komposition Akryl på lærred, 115 x 85 cm. Sign. Lars Ahlstrand 97. U/R Vurdering dkk 100 Peter Christian Petersen: Kompositioner med cirkler (4) Lak og fernis på lærred. 40 x 30 cm. Sign. bagsiden Peter Chr. Petersen 98. U/R Vurdering dkk 101 Nina Sten Knudsen: Komposition med figur i landskab Litografi, lysmål 66 x 90 cm. Sign. Nina Sten Knudsen 92, 20/200 Vurdering dkk 102 Ole Ahlberg: Komposition med figurer Litografi, 18,5 x 22 cm. Sign. Ole Ahlberg 87 EA Vurdering 600 dkk 103 Bent Karl Jacobsen: "Armeret vejbillede" Olie på lærred, 112 x 132 cm. Sign. og titel på bagsiden: Bent Karl Jacobsen 82 Vurdering dkk 104 Buster Bruun: Landskaber (2) Akvareller, bladmål 30 x 33 cm og 30 x 40 cm. Sign. Buster Gun Gordillo og Freddy Fræk: Blybeklædt træplade, neonrør og bemalet træ 45 x 45 cm. Sign. på bagsiden Gun Gordillo 02 Vurdering dkk

16 106 Søren Birk: "Summertime V, VI, II Akryl på lærred, 25 x 22 cm. Sign. Søren Birk Leif Sylvester: "Dukke" og "Dame på høje hæle" (2) Tin. H: 7 cm og 7,5 cm. Sign. LS 54/120 og 49/120 Vurdering dkk 108 Peter Eichen: Facade kompositioner med vinduer (3) Mixed media, bemalet relief og decoupage på plade. 26,5 x 26,5 cm. Sign. P. Eichen 08 Vurdering dkk 109 Peter Eichen: Facade kompositioner med vinduer (3) Mixed media, bemalet relief og decoupage på plade. 26,5 x 26,5 cm. Sign. P. Eichen 08 Vurdering dkk 110 Lars Høygaard Nielsen: Kompositioner (2) Olie på lærred, 50 x 40 cm. Sign. LHN og på bagsiden (20)02/03 Vurdering dkk 111 Lars Ahlstrand: Komposition Akryl på lærred, 110 x 80 cm. Sign. Lars Ahlstrand 97. U/R Vurdering dkk 112 Kjeld Ulrich: Komposition "Architecture" Olie på lærred, 80 x 80 cm. Sign. Kjell Ulrich (reparation i lærred) Vurdering dkk 113 Kjeld Ulrich: Komposition "Architecture" Olie på lærred, 80 x 80 cm. Sign. Vurdering dkk 114 Vieja Collaro: Komposition Pastel, oliekridt og tape. Bladmål 27 x 38 cm. Sign. V Collaro 83

17 115 Jørgen Nash: "Japan Suiten I" Akryl på papir, lysmål 82 x 47. Sign. Jørgen Nash Udkast til urealiseret litografisk suite Vurdering dkk 116 Peter Eichen: Komposition Olie på plade, 67 x 57 cm. Sign. P. Eichen 03 Vurdering dkk 117 Peter Eichen: Komposition Olie på plade, 78,5 x 67 cm. Sign. P. Eichen 98 Vurdering dkk 118 Peter Eichen: Komposition Olie på plade, 78,5 x67 cm. Sign. P. Eichen 98 Vurdering dkk 119 Peter Eichen: Erotiske kompositioner med kvindetorsoer (2) Bemalet relief på plade, 26 x 26 cm. Sign. P. Eichen 05 Vurdering dkk 120 Bamse Kragh-Jacobsen: "Konstruktion" Olie på lærred, 70 x 100 cm. Forlæg til Irmadåsen På bagsiden: Hilsen Bamse og K_J Vurdering dkk 121 Leif Sylvester: "Hvor blev hun af" og "Dame med høje hæle" (2) Henholdsvis forsølvet tin og tin. H: 8 cm og 7,5 cm. Sign. LS 43/99 og 48/120 Vurdering dkk 123 Lars Ahlstrand: "Komposition" Olie på lærred, 60 x 50 cm, sign. bagsiden Lars Ahlstrand 2010 Vurdering dkk

18 124 Peter Eichen: Arkitekturkompositioner (3) Mixed media, bemalet relief og decoupage på plade, 26 x 26 cm. Sign. P. Eichen henholdsvis 01, 05 og 08 Vurdering dkk 125 Peter Eichen: Arkitekturkomposition Mixed media på plade, 35 x 35 cm. Sign. P. Eichen 99 og på bagsiden Vurdering dkk 126 Buster Brun: Landskab Olie på lærred, 18 x 15 cm. Sign. på blændrammen Buster 127 Buster Bruun: Landskab Akvarel, 20 x 20,5 cm. Sign. Buster Hanne G. Salomon: Komposition Emalje på metal, 50 x 63 cm. Sign. HS og på bagsiden Hanne G. Salomon (lille afslag) 130 Ejler Bille: Komposition Litografi, lysmål 22 x 19 cm. Sign. Ejler Bille 91, 157/200 Vurdering dkk 131 Lars Ahlstrand; Gert Matiesen Mixed media på papir, lysmål 28 x 20 cm. Sign. Ahlstrand og Mathiesen Erling Steen: Komposition med flaske, glas og olivenskål på rød dug Olie på lærred, 65,5 x 50 cm. Sign. Steen 12 JLP Vurdering dkk

19 133 Kjeld Ulrich: Tre kompositioner (3) Farveraderinger. Sign. Kjeld Ulrich 20/50, 1/50 og 28/50. Bladmål 76 x 57. Uden rammer. Vurdering dkk 134 Ronald Burns: Surrealistisk komposition Bly og lavering på papir. Bladmål 40 x 30 cm. Sign. Ronald Burns Ole Folmer Hansen: "Komposition "GR" V" Olie på masonit, 60,5 x 60,5 cm. Sign. på bagsiden Ole Folmer Hansen Hans Voigt Steffensen: Danserinde Fad af bemalet glas. Ø: 50 cm. Sign. HVS og Voigt S 03 (afskalninger på kant) 137 Finsk kunstglas: Fad af grønt glas Med bølget kant og dekoreret med ætsede gopler. Ø: 45 cm. Sign. monogram og nummereret Vurdering dkk 138 Niels Reumert: Figurkomposition Litografi. Lysmål 36 x 60 cm. Sign. Niels Reumert ea 139 Jørgen Nah: "Bokseren" Litografi, lysmål 49 x 34 cm. Sign. Jørgen Nash LXXXI/CX 140 Poul Janus Ipsen: "Maskespil II" Litografi, bladstr. 77 x 56 cm. Sign. Poul Janus Ipsen 13/40

20 141 Lis Zwick: "Kærestefolkene" Farvelitografi, lysmål 48 x 36 cm. Sign. Lis Zwick 86 ea 40/ Jørgen Nash: Komposition Akvarel, bladstr. 32 x 50. Sign. Jørgen Nash 1986, udført på Cuba. Vurdering dkk 143 Robert Jacobsen: Komposition Litografi, lysmål 54 x 71 cm. Sign. Rob. Jac. 238/ Erik Clausen: Fuglemanden Akvarel på silkepapir, bladmål 64 x 54 cm. Sign. Clausen 97 Vurdering dkk 145 Robert Jacobsen: Konkret komposition Litografi, lysmål 46 x 55 cm. Sign. Rob. Jac. og "Prøvetryk" 146 Preben Franck Stelvig: Komposition Bemalet bølgepap og masonit applikeret på lærred, 82 x 60 cm. Sign. bagsiden Franck Stelvig 90. U/R Vurdering dkk 147 Claus Bojesen: "Jadespids" Radering i farver, lysmål 67 x 53 cm. Sign. Claus Bojesen IV/XV H.C ac.o.552 (Glas revnet) Vurdering 500 dkk 148 Claus Bojesen: Komposition Akvarel, bladstr. 31 x 30 cm. Sign. Claus Bojesen 2004 X Valby Vurdering 600 dkk

21 149 Jørgen Nash, Lis Zwick: "En digters sammenbrud", "Homo Ludens II" og Komposition (3) Farvelitografier, lysmål henholdsvis 30 x 22 cm, 28 x 20 cm og 15 x 21 cm. Sign. henholdsvis Jørgen Nash 2004 ea 32, Lis Zwick /250 samt Lis Zwick 1986, 129/250 Vurdering dkk 150 Jørgen Nash: "Forårsfigur" Farvelitografi, lysmål 70 x 55 cm. Sign. Jørgen Nash 1989, 185/250 Vurdering dkk 151 Bamse Kragh-Jacobsen: Konkret Komposition Farvelitografi, bladmål 95 x 95 cm. Sign. Kragh-Jacobsen 1/200. u/r, monteret i passepartout 152 Jørgen Nash, Erik Rasmussen: "Blondinen og bøllefrøet" og Erotisk Komposition med kvinde Farvelitografier, lysmål henholdsvis 44 x 29 cm og 30 x 30 cm. Sign. henholdsvis Jørgen Nash 1987, 172/200 og Erik Rasmussen 2003, 9/ Leif Sylvester: "Hvor blev hun af?", "Sommerbarn", "Dame på høje hæle", "Mand II" og "Dreng" (5) Forsølvet tin og tin. H: 7-8 cm. Sign. LS 37/99, 20/99, 50/120, 12/120 og 50/120 (5) Vurdering dkk 154 Lis Zwick, Kompositioner (2) Farvelitografier, lysmål henholdsvis 40 x 46 cm og 27 x 21 cm. Sign. Lis Zwick henholdsvis 88 og 92. "En Primadonna" 29/150 og 17/ Poul Janus Ipsen: "Den gamle vage" Olie på lærred monteret på plade, 50 x 40 cm. Sign. på bagsiden Poul Janus Ipsen Vurdering dkk 156 Erik Clausen: Kompositioner (2) Farvelitografier, lysmål begge 43 x 30 cm. Begge sign. Erik Clausen 96 EA og 110/250

22 157 Lars Ahlstrand: Farvelitografier (3) Lysmål 50 x 39 cm. Alle sign. Lars Ahlstrand 98 ea 158 Per Kirkeby: Komposition Litografi i farver. Bladmål 45/61. Sign. Per Kirkeby e.a. XII/XX Vurdering dkk 159 Lis Zwick: Kompositioner (2) Begge sign. Lis Zwick 1988, /200 og 128/250. Lysmål 38 x 47 cm, og 39 x 48 cm 160 Lis Zwick, Kompositioner (2) Lysmål 38 x 47 cm og 39 x 48 cm. Begge sign. Lis Zwick, henholdsvis 1988, 46/150 og 1989, 135/ Leif Sylvester: "Mand I", "Mand II" og "Hovedperson med tremme" (3) Tin. H: 6,5 cm, 8 cm og 7,5 cm. Sign. LS 68/120, 40/120 og 56/120 Vurdering dkk 162 Peer Bruun: Glaseret keramisk mosaik 26 x 24 cm. Sign. på bagsiden Peer Bruun Lars Ahlstrand: Komposition Akryl på lærred, 114 x 84 cm. Sign. Lars Ahlstrand 95 Vurdering dkk 164 Leif Sylvester: "Solskinsdrengen I", "Sommerbarn", "Hvor blev hun af?", "Mand I" og "Mand II" (5) Forsølvet tin og tin. H: 8 cm - 10 cm. Sign. LS 37/99, 38/99, 83/99, 68/120 og 50/120 (5) Vurdering dkk 165 Erik Rasmussen: "Portræt af Virtus Schade" Olie på lærred, 81 x 75 cm. Sign. og dateret på bagsiden Erik Rasmussen Proveniens: Virtus Schade Vurdering dkk

23 166 Bente Marie Kjeldbæk: Komposition Olie på lærred, 130 x 120 cm. Sign. Bentemarie Kjeldbæk 09 Vurdering dkk 167 Robert Jacobsen: Abstrakt komposition Mixed media på papir monteret på lærred. 73 x 100 cm. Sign. Rob Jac Vurdering dkk 168 Leif Sylvester: "Solskinsdrengen I", "Solskinsdrengen II", "Hvor blev hun af?" og "Sommerbarn" (4) Forsølvet tin, H: 8 cm - 10 cm. Sign. LS 95/99, 97/99, 27/99 og 95/99 Vurdering dkk 169 Jørgen Nash: "A night in New Orleans hommage a Jelly Roll Morton" Emalje og bemalet metal, 50 x 88 cm. Sign. Jørgen Nash 1991 Vurdering dkk 170 Erling Steen: Opstilling med kande og fjer Olie på lærred, 41 x 33 cm. Sign. Steen 93 Vurdering dkk 171 Lars Ahlstrand: Komposition Akryl på lærred, 112 x 83 cm. Sign. Lars Ahlstrand 99. U/R Vurdering dkk 172 Peer Bruun: Glasmosaik 71 x 60 cm. Sign. bagsiden Peer Bruun 2010 Vurdering dkk 173 Lars Ahlstrand: Komposition Akryl på lærred, 118 x 88 cm. Sign. Lars Ahlstrand 99 Vurdering dkk

24 174 Erling Steen: Opstilling med kobberbæger og glas Olie på lærred, 30 x 25 cm. Sign. Steen 09 Vurdering dkk 175 Leif Sylvester: "Hvor blev hun af?", "Sommerbarn", "Hovedperson med tremme" samt "Mand II" (4) Forsølvet tin og tin. H: 8 cm 8,5 cm. Sign. LS 42/99, 23/99, 43/120 og 50/120 (4) Vurdering dkk 176 Lars Ahlstrand, Komposition Akryl på lærred, 84 x 66 cm. Sign. bagsiden Lars Ahlstrand 2007 Vurdering dkk 177 Preben Franck Stelvig: Collage komposition Mixed media på lærred, 38 x 32 cm. Sign. bagsiden Preben Franck Stelvig 97 Vurdering dkk 178 Erling Steen: Opstilling med flasker, kopper og pære Serigrafi monteret på glas., 29 x 18 cm. Sign. på glasset Steen EA 179 Preben Franck Stelvig: "Af jord er du kommet" Collage, mixed media, på lærred, 70 x 61 cm. Titel og sign. bagsiden: "Preben Frack Stelvig 89" Vurdering dkk 180 Peter Eichen: Komposition Mixed media på plade, 35 x 35 cm. Sign. bagsiden P. Eichen 97 og med dedikation Vurdering dkk

25 181 Lars Ahlstrand: Komposition Olie på lærred, 113 x 83 cm. Sign. bagsiden Lars Ahlstrand 98. u/r Vurdering dkk 182 Leif Sylvester: "Solskinsdrengen" og "Sommerbarn" (2) Forsølvet, forkobret tin. H: henholdsvis 8 cm og 8,5 cm. Sign. LS 42/99 og LS 11/99 Vurdering dkk 183 Lars Ahlstrand: Komposition med figurer Olie på lærred, 60 x 50 cm. Sign. bagside Lars Ahlstrand. O/L. u/r Vurdering dkk 184 Buster Bruun: Landskab Akvarel, 30 x 30 cm. Sign. Buster Lars Ahlstrand: Komposition Olie på åpapir, lysmål 47 x 37 cm. Sign. Lars Ahlstrand Lars Ahlstrand, Gert Mathiesen: Komposition Akvarel, bly, akryl på papir, 29 x 24 cm. Sign. Lars Ahlstrand Mathiesen Erling Steen: Opstilling med kande, musling og æg Litografi, sign. Steen 89 ea. Lysmål 29 x 20 cm 188 Bent Karl Jacobsen: "Hus", "Frø 2", "Tal" og "Flag" (4) Farvelitografier, lysmål 19 x 13,5 cm. Sign. Bent Karl Jacobsen 93 og henholdsvis 53/80, 31/80, 30/80 og 33/80

26 189 Jean Clareboudt: "Bento 1" Bemalet træplade og japanpapir, 18 x 21,5 cm. Sign. og titel på bagsiden "Bento 1" 18. sept. 84 Tokyo Japon Jean Clareboudt 190 Ubekendt islandsk kunstner: Glasrelief Monteret i ramme af jern. Samlet mål H: 40,5 cm, B: 31,5 cm, D: 12 cm. Usign. 191 Lis Zwick: Komposition Akvarel og blæk på papir, 38,5 x 50,5 cm. Sign. Lis Zwick Udstillet Silkeborg bad Vurdering dkk 192 Robert Jacobsen: Konstruktivistisk komposition Litografi i farver, bladstr. 37,5 x 58 cm. Sign. Rob Jac 120/120 Vurdering dkk 193 Leif Sylvester: "Hvor blev hun af?" Forsølvet, forkobret tin. H: 8 cm. Sign. LS 27/99 Vurdering dkk 194 Robert Jacobsen: Konkret komposition Radering i farver, lysmål 37 x 47 cm. Ca Sign. Robert Jacobsen 5/ Leif Sylvester: "Solskinsdrengen", "Sommerbarn" og "Hvor blev hun af" (3) Forsølvet, forkobret tin. H: alle 8 cm. Sign. LS og henholdsvis 27/99, 42/99 og 41/99 Vurdering dkk 197 Robert Jacobsen: Komposition Farvelitografi, ca x 50 cm. Sign. Rob. Jacobsen 19/48 Vurdering dkk 198 Vicky Steptoe: "The Wall The Window" Olie på lærred, 50 x 37 cm. Sign. og titel bagsiden Vicky Steptoe 97

27 199 Jørgen Nash: "Forårsfigur" Farvelitografi, lysmål 68 x 56 cm. Sign. Jørgen Nash 89, 115/ Robert Jacobsen: Konkret komposition Sort-hvid litografi, bladstørrelse 48 x 61 cm. Sign. Rob. Jacobsen Prøvetryk (to hjørner med folder) 201 Lis Zwick: Tvillingerne I og II (2) Farvelitografi En sign. Lis Zwick /250, den anden usign. og num. 22/ Leif Sylvester: "Hvor blev hun af", "Sommerbarn", "Mand I", "Lille mand" og "Dog" (5) Forsølvet tin og tin. H: 5-10 cm. Sign.. LS 12/99, 13/99, 56/120, 20/198 og 78/198 (5) Vurdering dkk 203 Lars Ahlstrand: Komposition Akryl på masonit, 123 x 100 cm. Sign. bagsiden Lars Ahlstrand -91 Vurdering dkk 204 Rene Tancula: "U.T." Komposition Akryl på plade, 42 x 33 cm. Sign. bagsiden Rene Tancula Lise Honoré: Konkret konposition Papir collage. Bladstørrelse 44 x 31 cm. Sign. Lise Honoré 81

28 206 Peter Eichen: Komposition med vindue Bemalet collage/relief på plade. 55 x 40 cm. Sign. samt på bagsiden P. Eichen Jørgen Nash: "Ulrike Meinhof nat og dag" Serigrafi i farver. Lysmål 45 c 60 cm. Sign. Jørgen Nash 98 1/ Robert Jacobsen: Konkret komposition Litografi i farver. Lysmål 44 x 58 cm. Sign. RJ Prøvetryk 209 Robert Jacobsen: Konkret komposition Serigrafi i farver, bladstørrelse 76 x 59 cm. Sign. Rob. Jacobsen 74/ Peter Brandes: Komposition Farvelitografi. Bladmål 54 x 74 cm. Sign. Peter Brandes 29/ Cristine Crebas: Figurkomposition Akryl på lærred, 92 x 63 cm. Usign. 212 Lis Zwick: "Hyldning til Inkafolket" og "Artisterne" (2) Farvelitografier, lysmål henholdsvis 36 x 60 cm og 33 x 48 cm. Begge sign. Lis Zwick 1980 og 1992, 7/150 og 97/ Leif Sylvester:"Sommerbarn" Forsølvet tin. H: 8 cm. Sign. LS 19/99 Vurdering dkk

29 214 Preben Franck Stelvig: Komposition Bemalet bølgepap og masonit applikeret på lærred, 82 x 60 cm. Sign. bagsiden Franck Stelvig 90. U/R Vurdering dkk 215 Bent Kragh-Jacobsen: "Sara'Jevo" Akryl på lærred, 80 x 70 cm. Sign. bagsiden Bent Kragh-Jacobsen Lars Ahlstrand: Komposition Akryl på lærred, 115 x 85 cm. Sign. Lars Ahlstrand 97. U/R Vurdering dkk 218 Leif Sylvester: "Engledreng", "Mand I", "En fattig engel", "Lille mand" og "Dog" (5) Forsølvede tinfigurer. H: 5-7 cm. Sign. LS 42/198, 78/198, 14/120, 77/198 og 8/198 (5) Vurdering dkk 219 Erling Steen, Thor Lindeneg: Opstilling og Surrealisitisk komposition (2) Farvelitografier, lysmål henholdsvis 52 x 40 cm og 52 x 40 cm. Sign. Steen 92 2/200 og Thor Lindeneg 90, 244/250 Vurdering 500 dkk 220 Johan de Zoete: "Obsessie II" Radering, lysmål 27 x31 cm. Sign. Johan de Zoete 83 og nummereret 5/20 Vurdering 500 dkk 221 Leif Sylvester: "Hjertedreng" og "Dukke" To figurer tin. H: 9,5 cm og 7,5 cm. Sign. henholdsvis LS 43/120 og 56/120 Vurdering dkk 222 Lars Ahlstrand: Komposition Akryl på lærred, 110 x 80 cm. Sign. Lars Ahlstrand 97 Vurdering dkk

30 223 Leif Sylvester: "Sommerbarn" Forsølvet tin. H: 8 cm. Sign. LS 86/99 Vurdering dkk 224 Leif Sylvester: "Solskinsdreng I" og "Solskinsdreng II" (2) Forsølvet tin. H: 10 cm og 8 cm. Sign. LS 83/99 Vurdering dkk 225 Lars Ahlstrand: Komposition Akryl på lærred, 115 x 85 cm. Sign. bagsiden Lars Ahlstrand 97. U/R Vurdering dkk 226 Leif Sylvester: "Sommerbarn", "Hvor blev hun af?", "Lille bilist", "En fattig engel" og "Dog" (5) Forsølvet tin. H:5-8 cm. Sign. LS 75/99, 18/99, 53/150, 76/198 og 52/198 (5) Vurdering dkk 227 Peer Bruun: Mosaik Farvet glas, 32 x 21 cm. Sign. bagsiden Peer Bruun Erling Steen: Opstilling med appelsiner, kop og vase Olie på plade, 20 x 20 cm. Sign. Steen Leif Sylvester: "Solskinsdrengen" Forsølvet tin. H: 8 cm. Sign. LS 98/99 Vurdering dkk 230 Ubekendt maler: Figurkomposition Olie på lærred, 125 x 100 cm. Sign. utydeligt på bagsiden '84 Vurdering dkk

31 231 Poul Janus Ipsen: "Forbidden fruit XX" Collage, bemalet papir, 100 x 73 cm. Sign. Poul Janus Ipsen 87 Vurdering dkk 232 Lars Ahlstrand: "India" Akryl på lærred, 114 x 94 cm. Sign. Lars Ahlstrand og titel på bagsiden Vurdering dkk 233 Preben Franck Stelvig: "Efter syndefaldet" Akryl på lærred applikeret med bemalet bølgepap og malerpap. 200 x 130 cm. Sign. bagsiden Preben Franck Stelvig Vurdering dkk 234 Bente Voigt: Komposition med dukke Akryl på serigrafi, 95 x 95 cm. Sign. Vurdering dkk 235 Lars Ahlstrand: Komposition Akryl på lærred, 114 x 83 cm. Sign. bagsiden Lars Ahlstrand 98. U/R Vurdering dkk 236 Leif Sylvester: "Vandrefugl" Forsølvet tin, H: 8 cm. Sign. LS 69/198 (sokkel medfølger ikke) 237 Søren Birk: "Notater fra Skovby Mark II" Olie på lærred, 50 x 45 cm. Sign. Søren Birk marts 2000 samt titel

32 239 Lars Ahlstrand: Komposition Akryl på lærred, 114 x 84 cm. Sign. Lars Ahlstrand. U/R Vurdering dkk 240 Leif Sylvester: "Hands Up" Fors'lvet tin, H: 8,5 cm. Sign. LS 70/198 (sokkel medfølger ikke) 241 Leif Madsen: Skulptur med rørhat Oxideret og delvis bemalet stål. H: 19 cm, B: 22 cm. Sign. Leif Madsen Unika Vurdering dkk 242 Lars Ahlstrand: Komposition Akryl på lærred, 115 x 85 cm. Sign. bagsiden Lars Ahlstrand 97. U/R Vurdering dkk 243 Leif Sylvester: "Hvor blev hun af?" Forsølvet tin. H: 8 cm. Sign. LS 86/99 Vurdering dkk 244 Leif Madsen: Svampe Bemalet og oxideret stål. H: 21 cm, B: ca. 16 cm. Sign. LM 01. Unika Vurdering dkk 245 Finn Mickelborg: Modulation Airbrush på lærred og påklistret papir. H: 140 cm, L: 220 cm. Sign. F mick okt 88 Vurdering dkk 247 Leif Sylvester: "Solskinsdrengen", "Sommerbarn", "Flittige hænder", "Dog" og "Engledreng" (5) Forsølvet tin. H: 5 cm - 10 cm. Sign. LS 94/98, 8/98, 74/198 og 8/198 (5) Vurdering dkk

33 248 Lars Ahlstrand: Komposition Akryl på lærred, 110 x 80 cm. Sign. Lars Ahlstrand 98 Vurdering dkk 249 Robert Jacobsen og Erik Lagoni Jacobsen: Serigrafi og Portrætkomposition med J. F. Willumsen Serigrafi tryksign. og nummereret med bly 1482/3000 samt bly, 16 x 14 cm, sign. Erik Lagoni Jacobsen Erling Steen: Opstillinger (2) Olie på lærred henholdsvis plade, 20 x 20 cm. Sign. Steen Peter Eichen: Arkitekturkomposition Mixed media og collage på mdf plade. 55 x 40 cm. Sign. P. Eichen 07 på bagsiden Vurdering dkk 253 Bamse Kragh-Jakobsen: "Konstruktion" Olie på lærred, 38 x 28 cm. Sign. bagsiden BK-J Leif Sylvester: "Sommerbarn" Forsølvet tin. H: 8 cm. Sign. LS 40/99 Vurdering dkk 255 Jess Bigum: "Han søger ind" Akryl på lærred, 40 x 25 cm. Sign. J. Bigum Kjeld Ulrich: Komposition Bemalet serigrafi på lærred. 50 x 50 cm. Sign. Kjeld Ulrich Vurdering dkk

34 257 Peter Eichen: Komposition Mixed media og collage på plade. 60 x 50 cm. Sign. P. Eichen 03 samt på bagsiden Vurdering dkk 258 Peter Eichen: Arkitekturkomposition Mixed media og collage på lærred. 50 x 50 cm. Sign. P. Eichen 08 Vurdering dkk 259 Leif Sylvester: "Hvor blev hun af?" Forsølvet tin. H: 8 cm. Sign. LS 32/99 Vurdering dkk 260 Peter Chr. Petersen: Kompositioner (2) Lak og akryl på lærred. 40 x 30 cm. Sign. bagsiden Peter Chr. Petersen Erling Steen: Opstilling med peberbøsse Olie på plade, 24 x 18 cm. Sign. Erling Steen Leif Madsen: Svampe i skovbund Skulptur bemalet, oxideret stål. Sign. LM01. H: 16 cm. Unika 263 Preben Franck Stelvig: Komposition Akryl og collage på lærred. 56 x 44 cm. Sign. bagsiden Preben Franck Stelvig Vurdering dkk 264 Sten Lundstrøm: Komposition Akryl på lærred, 100 x 80 cm. Sign. bagsiden Steen lundstrøm '94 Vurdering dkk

35 265 Buster Bruun: Landskab Akryl på lærred, 18 x 15 cm, sign. Buster og på bagsiden Vurdering dkk 266 Lars Ahlstrand: Komposition Akryl på lærred, 114 x 83 cm. Sign. bagsiden Lars Ahlstrand. U/R Vurdering dkk 267 Gerd Mathiesen: Komposition Akryl på lærred, 144 x 90 cm. Sign. Mathiesen U/R Vurdering dkk 268 Leif Sylvester: "Solskinsdreng", "Flittige hænder", "Dog", "En fattig engel" og "Hvor bliver huna af?" (5) Alle forsølvet tin. H: 5 cm - 10,5 cm. Sign. LS og 72/99, 74/198, 30/198, 16/198 og 23/99 (5) Vurdering dkk 269 Lis Zwick: "Kys mig", "Aarestrup Suiten II" og "Homo Ludens III" (3) Farvelitografier. Lysmål 27 x 19 cm, 34 x 21 cm og 21 x 20 cm. Alle sign. Lis Zwick 1992, 1987 og /250, 136/250 og 216/ Lizzie Mallow: Komposition med skolæste og Komposition med butterfly (2) Gouache, bladmål 30 x 40 cm, lysmål 40 x 30 cm. Begge sign. Lizzi Mallow Bent Karl Jacobsen: Komposition "Neonlys" Gouache, lysmål 45 x 54 cm. Sign. Bent Karl-Jacobsen

36 272 Lis Zwick: "Blackbird II" og "Tvillingerne II" (2) Farvelitografier, lysmål 40 x 48 cm og 60 x 43 cm. Begge sign. Lis Zwick 1989 og 1992, 133/250 og 4/ Bent Karl-Jacobsen: "Fra min skitsebog" (12) Mappe indeholdende i alt 12 serigrafier. Bladstr. 30 x 24 cm. Alle sign. Bent Karl Jacobsen og nummererede 23/ Bent Karl-Jacobsen: Kompositioner (12) Serigrafier i farver. Bladstr. 25 x 18 cm. Alle betitlet og sign. Bent Karl-Jacobsen 93. Variable numre i serie på Bent Karl-Jacobsen: "Fra min skitsebog" (16) Mappe indeholdende 15 serigrafier samt en bemalet original. Bladstr. 25 x 18 cm. Alle sign. Bent Karl-Jacobsen 81 og serigrafierne nummerede 6/ Lis Zwick: "Artisterne" og "Black Bird II" (2) Farvelitografier, lysmål 34 x 48 cm og 40 x 48 cm. Begge sign. Lis Zwick henholdsvis /250 og / Gerd Mathiesen: Figurkomposition Akryl på lærred, 70 x 1000 cm. Sign. bagsiden 2006 Gert Mathiesen Vurdering dkk 278 Leif Sylvester: Figur Litografi, lysmål 24,5 x 23 cm. Sign. Sylvester / Lis Zwick: "Rendez-vous" og figurkomposition (2) Farvelitografier, lysmål 71 x 51,5 cm og 39 x 48 cm. Begge sign. Lis Zwick 1988 Vence 119/200 og Lis Zwick /150 Vurdering dkk 280 Preben Franck Stelvig: Komposition Akryl og collage på lærred, 70 x 61 cm. Sign. bagsiden Preben Franck Stelvig 89 Vurdering dkk

37 281 Kjeld Ulrich (født 1942): Komposition med ansigt Akryl og serigrafi på lærred, 40 x 40 cm. Sign. Kjeld Ulrich 282 Kjeld Ulrich: Raderinger i farver (3) Bladstr. 76 x 57 cm. Alle sign. Kjeld Ulrich og nummererede 1/50, 35/50 og 22/50 u. rammer Vurdering dkk 283 Poul Janus Ipsen: Litografier (4) Komposition, sign. og dateret /275, "Automn Days", sign. og dateret 1994 III/XX, "Homage to Leonardo", sign. og dateret 1990 IX/XX samt "Still life", sign. og dateret /100. Bladmål 78 x 56 cm - 59,5 x 86 cm. U/R 284 Poul Janus Ipsen: "Homage to Leonardo I og II", "Still Life" samt komposition (4) Litografier. Alle sign. henholdsvis Poul Janus Ipsen 1990 VII/XX og 7/30, Poul Janus Ipsen /100 og Poul Janus Ipsen /300. U/R 285 Thor Lindeneg: "Ventetid", Komposition med gyngehest, Komposition med kvinde samt Komposition med bur (4) Litografier. Sign. henholdsvis Thor Lindeneg 93 31/160, Thor Lindeneg 13/160, Thor Lindeneg EA og Thor Lindeneg 31/160. Bladstr. 62 x 46 cm. U/R Vurdering dkk 286 Merete Bakker: Komposition Litografi, bladmål 100 x 70 cm. Sign. Merete Bakker / Bent Karl-Jacobsen: Litografier (6) Komposition sign. 73 og 42/110, "Frø", sign. 93 og 91/100, "Efterår", sign /125, "Udstilling", sign /800, "Hafnia", sign. 88 III/XX samt Komposition med krukke, sign. 96 og XIX/LX. Bladmål 45 x 31 cm til 67 x 56 cm Vurdering dkk

38 288 Peter Eichen: Arkitektkomposition Mixed media på plade. 91 x 98 cm, Sign. P. Eichen og på bagsiden P. Eichen 97 Vurdering dkk 289 Ubekendt Udenlandsk kunstner: Komposition Farveradering, bladmål 88 x 69 cm. Sign. samt betegnet og nummereret 66/75, Blindstemplet Edition Galerie Lahumière 290 Leif Sylvester: "Hvor blev hun af?" Forsølvet tin. H: 8 cm. Sign. LS 65/99 Vurdering dkk 291 Jørgen Nash: "Betty Blue II" Litografi, bladmål 105 x 80 cm. Sign. Jørgen Nash /150. Dedikation. U/R Vurdering dkk 292 Michael Kvium: Komposition Litografi, bladmål 63 x 91 cm. Usign. U/R 293 Lis Zwick: "Mellem Scylla og Karyptis" Farvelitografi, bladstørrelse 69 x 95 cm. Sign. Lis Zwick 1986 HC, dedikation "Stor hilsen til Max og Conni fra Lis d U/R Vurdering 600 dkk 294 Bamse Kragh-Jakobsen: Konkret komposition Litografi, lysmål 83,5 x 83,5 cm. Sign. Kragh Jacobsen 1/200 Vurdering dkk 295 Lis Zwick: "Rendez-vous" Farvelitografi, lysmål 70 x 50 cm. Sign. Lis Zwick 1988 Vence 15/200 Vurdering 600 dkk

39 296 Jørgen Nash: "Forårsfigurer" Farvelitografi, lysmål 68 x 54 cm. Sign. Jørgen Nash /250 Vurdering 600 dkk 297 Anne Tholstrup: Komposition Farvelitografi, lysmål 66 x 50 cm. Sign. Anne Tholstrup 87 Ea XLVIII/I Vurdering 600 dkk 298 Peter Brandes: Komposition Farvelitografi, bladmål 75 x 55 cm. Sign. Peter Brandes 51/100 Vurdering 600 dkk 299 Jørgen Nash: Skitser til "Vingeslag over vandet" II og IV (2) Skitser til jubilæumsplakat for Rungsted Havn. Gouache og collage på papir. 76 x 56 cm. Begge betitlede og sign. Jørgen Nash U/R Vurdering dkk 300 Erik Clausen: "Jonglør" og Komposition (2) Akvarel og tusch samt akvarel sign. og betitlet "Jonglør" Clausen -95 og sign. Clausen 97. Bladmål henholdsvis 37 x 28 cm og 65 x 50 cm. U/R Vurdering dkk 301 Jørgen Nash: "Blueskongen" Litografi, bladstørrelse 90 x 66 cm. Sign. og dedikeret "Fra vennen Jørgen Nash /140 Til Conny og Max Seidenfadens samling". U/R 302 Preben Franck Stelvig: Komposition Bemalet lærred, malepap og bølgepap. Monteret i svæveramme, rammemål 58 x 48 cm. Sign. bagsiden Preben Franck Stelvig Paris Maj 1991

40 303 Jørgen Nash og Bent Karl Jacobsen: Copenhagen Jazz Festival (3) Signerede plakater, Med dedikation. 84 x 62 cm og 100 x 62 cm. U/R 304 Robert Jacobsen: Komposition Farvelitografi, lysmål 68 x 50 cm. Sign. Rob. Jacobsen "tilstandstryk" 305 Lars Ahlstrand: Komposition Akryl på lærred, 47 x 42 cm, sign. bagsiden Lars Ahlstrand 2007, 2010 Vurdering dkk 306 Leif Sylvester: "Hovedperson med tremme", "Flittige hænder", "Dog" og "Lille mand" (4) Forsølvet tin. Sign. LS 55/120, 78/198, 80/198 og 71/198. (sokler medfølger ikke) Vurdering dkk 307 Leif Madsen: Figur Patineret og bemalet stål. H: 23 cm, B: 17 cm. Sign. LM 01 Vurdering dkk 308 Lis Zwick: "Tvillingerne II" Farvelitografi, lysmål 60,5 x 44,5 cm. Sign. Lis Zwick /250 Vurdering 600 dkk 309 Kjeld Ulrich: Komposition Radering i farver, lysmål 54 x 38 cm. Sign. Kjell Ulrich 15( Kai Lindemann: Landskaber (2) Litografier i farver. Sign. Lindemann 178/220 og 147/220 Vurdering dkk

41 311 Finn Pedersen: Kompositioner (3) Akvarel, farvekridt og farveblyant på papir. Bladstr. ca. 15 x 10 cm og 2 x 10 x 15 cm. Sign. F. P. 87 Vurdering 600 dkk 312 Ubekendt dansk pop-art kunstner: Komposition, Glasmosaik Trykt og bemalet glas. Mål inkl. ramme 34 x 34 cm. Usign. Omkring Ole Folmer Hansen: Konkrete kompositioner (4) Serigrafier, bladstr. 73 x 64 cm. Alle sign. Ole Folmer Hansen 81 XI/XX. U/R Vurdering dkk 314 Vera Myhre: Suite på 12 byscenerier Litografier S/H, bladmål 58 x 61 cm. Alle sign. Vera Myhre ea 8/ Poul Agger, Erik Rasmussen: Litografier (3) Komposition sign. Poul Agger , Komposition med kvindefigur sign. Erik Rasmussen 1988 E.A. samt Pige i badedragt, sign. Erik Rasmussen /200. Lysmål 82 x 63 cm, 62 x 80 cm og 43 x 53 cm 316 Thor Lindeneg: Suite på 10 surrealistiske kompositioner Litografier i farver, bladstørrelse 61 x 46 cm. Alle sign. med forskellige numre á helholdsvis (160 og /250 Vurdering dkk 317 Lars Ahlstrand: Komposition Akryl på lærred, 110 x 80 cm. Sign. bagsiden Lars Ahlstrand 96. U/R Vurdering dkk 318 Poul Agger, Erik Rasmussen, Ole Folmer Hansen og Jan Sivertsen: Kompositioner (4) Litografier/serigrafier, sign. Poul Agger 86 58/80, sign. Erik Rasmussen /70, Ole Folmer Hansen /75 VIII og Sivertsen 02 EA. Lysmål 82 x 63 cm, 30 x 29 cm, 74 x 63 cm og 51 x 36 cm

42 320 Lars Erik Holm, Jan Sivertsen, Kai Lindemann og Jørgen Nash: Farvelitografier (4) Alle sign. henholdsvis EA, 24/80, 146/220 og 1/250. Sidstnævnte med dedikation. Bladstørrelse henholdsvis 50 x 71 cm, 70 x 53 cm, 56 x 76 cm og 90 x 63 cm 321 Jørgen Nash og Lis Zwick: Farvelitografier (6) "Forårsfigur", sign. Nash 89 9/250, "Wimbledon", sign. 110/150, "Kærestebrev", sign. 29/250, "Artisterne", sign. 92, 27/250, "Tvillingerne II", sign. 1992, 24/250 samt "Carmen", sign. 2002, 116/250. Mål henholdsvis 90 x 63 cm, 49 x 42 cm, 38 x 52 cm, 72 x 53 cm og 49 x 41 cm. U/R 322 Jørgen Nash og Lis Zwick: Farvelitografier (6) "Forårsfigur", "Wimbledon", "Kærestebrev", "Artisterne", "Tvillingerne II", samt "Carmen". Alle signerede. Mål henholdsvis 90 x 63 cm, 49 x 42 cm, 38 x 52 cm, 72 x 53 cm og 49 x 41 cm. U/R Dette lot er identisk med kat.nr. 321, blot med anden nummerering Vurdering dkk 323 Jørgen Nash og Lis Zwick: Farvelitografier (6) "Forårsfigur", "Wimbledon", "Kærestebrev", "Artisterne", "Tvillingerne II", samt "Carmen". Alle signerede. Mål henholdsvis 90 x 63 cm, 49 x 42 cm, 38 x 52 cm, 72 x 53 cm og 49 x 41 cm. U/R Dette lot er identisk med kat.nr. 321, blot med anden nummerering Vurdering dkk 324 Jørgen Nash og Lis Zwick: Farvelitografier (6) "Forårsfigur", "Wimbledon", "Kærestebrev", "Artisterne", "Tvillingerne II", samt "Carmen". Alle signerede. Mål henholdsvis 90 x 63 cm, 49 x 42 cm, 38 x 52 cm, 72 x 53 cm og 49 x 41 cm. U/R Dette lot er identisk med kat.nr. 321, blot med anden nummerering Vurdering dkk 325 Jørgen Nash og Lis Zwick: Farvelitografier (5) "Forårsfigur", sign. Nash 89 9/250, "Wimbledon", sign.?/150, "Kærestebrev", sign. 29/250, "Artisterne", sign. 92, 27/250 og "Tvillingerne II", sign. 1992, 9/250. Mål henholdsvis 90 x 63 cm, 49 x 42 cm, 38 x 52 cm og 72 x 53 cm. U/R Vurdering dkk 326 Jørgen Nash og Lis Zwick: Farvelitografier (5) "Forårsfigur", "Wimbledon", "Kærestebrev", "Artisterne" og "Tvillingerne II". Alle signerede og nummererede. Mål henholdsvis 90 x 63 cm, 49 x 42 cm, 38 x 52 cm og 72 x 53 cm. U/R Dette lot er identisk med kat.nr. 325, blot med anden nummerering. Vurdering dkk

43 328 Jørgen Nash og Lis Zwick: Farvelitografier (5) "Forårsfigur", "Wimbledon", "Kærestebrev", "Artisterne" og "Tvillingerne II". Alle signerede og nummererede. Mål henholdsvis 90 x 63 cm, 49 x 42 cm, 38 x 52 cm og 72 x 53 cm. U/R Dette lot er identisk med kat.nr. 325, blot med anden nummerering. Vurdering dkk 329 Jørgen Nash og Lis Zwick: Farvelitografier (5) "Forårsfigur", "Wimbledon", "Kærestebrev", "Artisterne" og "Tvillingerne II". Alle signerede og nummererede. Mål henholdsvis 90 x 63 cm, 49 x 42 cm, 38 x 52 cm og 72 x 53 cm. U/R Dette lot er identisk med kat.nr. 325, blot med anden nummerering. Vurdering dkk 330 Jørgen Nash og Lis Zwick: Fire farvelitografier (4) "Forårsfigur" sign. Nash 89 53/250, "Tvillingerne II" sign. Lis Zwick /250, "Kærestebrev" sign /250 samt "Artisterne" sign. Zwick /250. Bladmål henholdsvis 90 x 63 cm, 72 x 53, 38 x 52. U/R Vurdering dkk 331 Jørgen Nash og Lis Zwick: Fire farvelitografier (4) "Foraarsfigur", sign. Nash 89 /250, "Tvillingerne II", sign. Zwick 1992 /250, "Kærestebrev", sign. Zwick 1992 /250 samt "Artisterne", sign. Zwick 1992 /250. Bladstr. henholdsvis 90 x 63 cm, 72 x 53 cm og 38 x 52 cm. Alle sign. Dette lot er identisk med kat. nr. 330 men med varierende numre. Vurdering dkk 332 Jørgen Nash og Lis Zwick: Fire farvelitografier (4) "Foraarsfigur", sign. Nash 89 /250, "Tvillingerne II", sign. Zwick 1992 /250, "Kærestebrev", sign. Zwick 1992 /250 samt "Artisterne", sign. Zwick 1992 /250. Bladstr. henholdsvis 90 x 63 cm, 72 x 53 cm og 38 x 52 cm. Alle sign. Dette lot er identisk med kat. nr. 330 men med varierende numre. Vurdering dkk 333 Jørgen Nash og Lis Zwick: Fire farvelitografier (4) "Foraarsfigur", sign. Nash 89 /250, "Tvillingerne II", sign. Zwick 1992 /250, "Kærestebrev", sign. Zwick 1992 /250 samt "Artisterne", sign. Zwick 1992 /250. Bladstr. henholdsvis 90 x 63 cm, 72 x 53 cm og 38 x 52 cm. Alle sign. Dette lot er identisk med kat. nr. 330 men med varierende numre. Vurdering dkk 334 Jørgen Nash og Lis Zwick: Fire farvelitografier (4) "Foraarsfigur", sign. Nash 89 /250, "Tvillingerne II", sign. Zwick 1992 /250, "Kærestebrev", sign. Zwick 1992 /250 samt "Artisterne", sign. Zwick 1992 /250. Bladstr. henholdsvis 90 x 63 cm, 72 x 53 cm og 38 x 52 cm. Alle sign. Dette lot er identisk med kat. nr. 330 men med varierende numre. Vurdering dkk

44 335 Jørgen Nash og Lis Zwick: Fire farvelitografier (4) "Foraarsfigur", sign. Nash 89 /250, "Tvillingerne II", sign. Zwick 1992 /250, "Kærestebrev", sign. Zwick 1992 /250 samt "Artisterne", sign. Zwick 1992 /250. Bladstr. henholdsvis 90 x 63 cm, 72 x 53 cm og 38 x 52 cm. Alle sign. Dette lot er identisk med kat. nr. 330 men med varierende numre. Vurdering dkk 336 Jørgen Nash og Lis Zwick: Fire farvelitografier (4) "Foraarsfigur", sign. Nash 89 /250, "Tvillingerne II", sign. Zwick 1992 /250, "Kærestebrev", sign. Zwick 1992 /250 samt "Artisterne", sign. Zwick 1992 /250. Bladstr. henholdsvis 90 x 63 cm, 72 x 53 cm og 38 x 52 cm. Alle sign. Dette lot er identisk med kat. nr. 330 men med varierende numre. Vurdering dkk 337 Jørgen Nash og Lis Zwick: Fire farvelitografier (4) "Foraarsfigur", sign. Nash 89 /250, "Tvillingerne II", sign. Zwick 1992 /250, "Kærestebrev", sign. Zwick 1992 /250 samt "Artisterne", sign. Zwick 1992 /250. Bladstr. henholdsvis 90 x 63 cm, 72 x 53 cm og 38 x 52 cm. Alle sign. Dette lot er identisk med kat. nr. 330 men med varierende numre. Vurdering dkk 338 Jørgen Nash og Lis Zwick: Fire farvelitografier (4) "Foraarsfigur", sign. Nash 89 /250, "Tvillingerne II", sign. Zwick 1992 /250, "Kærestebrev", sign. Zwick 1992 /250 samt "Artisterne", sign. Zwick 1992 /250. Bladstr. henholdsvis 90 x 63 cm, 72 x 53 cm og 38 x 52 cm. Alle sign. Dette lot er identisk med kat. nr. 330 men med varierende numre. Vurdering dkk 339 Jørgen Nash og Lis Zwick: Fire farvelitografier (4) "Foraarsfigur", sign. Nash 89 /250, "Tvillingerne II", sign. Zwick 1992 /250, "Kærestebrev", sign. Zwick 1992 /250 samt "Artisterne", sign. Zwick 1992 /250. Bladstr. henholdsvis 90 x 63 cm, 72 x 53 cm og 38 x 52 cm. Alle sign. Dette lot er identisk med kat. nr. 330 men med varierende numre. Vurdering dkk 340 Jørgen Nash og Lis Zwick: Fire farvelitografier (4) "Foraarsfigur", sign. Nash 89 /250, "Tvillingerne II", sign. Zwick 1992 /250, "Kærestebrev", sign. Zwick 1992 /250 samt "Artisterne", sign. Zwick 1992 /250. Bladstr. henholdsvis 90 x 63 cm, 72 x 53 cm og 38 x 52 cm. Alle sign. Dette lot er identisk med kat. nr. 330 men med varierende numre. Vurdering dkk

45 341 Jørgen Nash og Lis Zwick: Fire farvelitografier (4) "Foraarsfigur", sign. Nash 89 /250, "Tvillingerne II", sign. Zwick 1992 /250, "Kærestebrev", sign. Zwick 1992 /250 samt "Artisterne", sign. Zwick 1992 /250. Bladstr. henholdsvis 90 x 63 cm, 72 x 53 cm og 38 x 52 cm. Alle sign. Dette lot er identisk med kat. nr. 330 men med varierende numre. Vurdering dkk 342 Jørgen Nash og Lis Zwick: Fire farvelitografier (4) "Foraarsfigur", sign. Nash 89 /250, "Tvillingerne II", sign. Zwick 1992 /250, "Kærestebrev", sign. Zwick 1992 /250 samt "Artisterne", sign. Zwick 1992 /250. Bladstr. henholdsvis 90 x 63 cm, 72 x 53 cm og 38 x 52 cm. Alle sign. Dette lot er identisk med kat. nr. 330 men med varierende numre. Vurdering dkk 343 Jørgen Nash og Lis Zwick: Fire farvelitografier (4) "Foraarsfigur", sign. Nash 89 /250, "Tvillingerne II", sign. Zwick 1992 /250, "Kærestebrev", sign. Zwick 1992 /250 samt "Artisterne", sign. Zwick 1992 /250. Bladstr. henholdsvis 90 x 63 cm, 72 x 53 cm og 38 x 52 cm. Alle sign. Dette lot er identisk med kat. nr. 330 men med varierende numre. Vurdering dkk 344 Jørgen Nash og Lis Zwick: Fire farvelitografier (4) "Foraarsfigur", sign. Nash 89 /250, "Tvillingerne II", sign. Zwick 1992 /250, "Kærestebrev", sign. Zwick 1992 /250 samt "Artisterne", sign. Zwick 1992 /250. Bladstr. henholdsvis 90 x 63 cm, 72 x 53 cm og 38 x 52 cm. Alle sign. Dette lot er identisk med kat. nr. 330 men med varierende numre. Vurdering dkk 345 Jørgen Nash og Lis Zwick: Fire farvelitografier (4) "Foraarsfigur", sign. Nash 89 /250, "Tvillingerne II", sign. Zwick 1992 /250, "Kærestebrev", sign. Zwick 1992 /250 samt "Artisterne", sign. Zwick 1992 /250. Bladstr. henholdsvis 90 x 63 cm, 72 x 53 cm og 38 x 52 cm. Alle sign. Dette lot er identisk med kat. nr. 330 men med varierende numre. Vurdering dkk 346 Joan Miro: Komposition Litografi i farver, 53 x 75 cm. Tryksign. Miro. Vandmærke Arches France. U/R Vurdering dkk 347 Erik Clausen: "Jonglør" Tusch og akvarel, 36 x 27 cm. Sign. Erik Clausen. U/R Vurdering 500 dkk

Danske værker A-B (D=Deponeret. E=Ejet)

Danske værker A-B (D=Deponeret. E=Ejet) Danske værker A-B (D=Deponeret. E=Ejet) Kunstner Titel/Genstand D/E Modtaget Chr. Poulsen Kande E 19-10-98 Chr. Poulsen Tepotte E 13-03-98 Christian Bruun Christian Bruun Serveringsfad "China" Serveringsfad

Gevinstliste KOS 2018

Gevinstliste KOS 2018 Gevinst nr. 1 Gevinst nr. 2 Gevinst nr. 3 Kunstner Gorm Eriksen Kunstner Gorm Eriksen Kunstner Kjeld Ulrich Titel Titel Titel Type Litografi Type Mixed media Type Litografi Størrelse 70 x 55 Størrelse

DM 2014 SKUETS BEDSTE. FARVEKANARIE: nr.707, Belgisk Bossu Per Pedersen FIGURKANARIE: nr.105, Sort Rød Villy Rasmussen DANMARKSMESTRE 2014:

DM 2014 SKUETS BEDSTE. FARVEKANARIE: nr.707, Belgisk Bossu Per Pedersen FIGURKANARIE: nr.105, Sort Rød Villy Rasmussen DANMARKSMESTRE 2014: DM 2014 SKUETS BEDSTE FARVEKANARIE: nr.707, Belgisk Bossu Per Pedersen FIGURKANARIE: nr.105, Sort Rød Villy Rasmussen DANMARKSMESTRE 2014: NR OPDRÆTTER Stamme Point GSB GV DM 1 Niels O. Kristensen 93 G

RESULTATLISTE FSKBH s JULESTÆVNE I BOWLING, NEDRYKKET 300 SERIE. 14. DECEMBER 2013

RESULTATLISTE FSKBH s JULESTÆVNE I BOWLING, NEDRYKKET 300 SERIE. 14. DECEMBER 2013 RESULTATLISTE FSKBH s JULESTÆVNE I BOWLING, NEDRYKKET 300 SERIE. 14. DECEMBER 2013 13-12-2014 VINDER NR. 1:Michael J. Jensen Coop Idræt 278 Højeste 3 serier:henrik Hansen Nordea 565 VINDER NR. 2: Mic.

Plads Score Medl.nr. Navn Præmie

Plads Score Medl.nr. Navn Præmie Topplaceringer for måned: 2019-07. Foreløbig! Præmie = Ja spilleren står til en Månedspræmie. Præmie = X En bedre præmie i måneden / Utilstrækkeligt antal præmier. 18 Huller: Damer A HCP max 29,0. Herrer

HOLE IN ONE. Hul. Navn

HOLE IN ONE. Hul. Navn HOLE IN ONE Hul 1 1 1 1 1 1 År 174 176 177 177 178 17 17 17 17 181 181 181 181 181 183 186 186 186 186 186 186 186 187 187 187 188 188 188 188 18 18 10 10 10 10 10 10 11 11 11 11 11 11 11 11 1 1 1 1 13

Omkring et moderne billede

3. Ægteparturnering den 29. august SUM Placering. 1. Ægteparturnering den 19. april. 2. Ægteparturnering den 7. juni. Navn Judith & Harry Jensen

3. Ægteparturnering den 29. august SUM Placering. 1. Ægteparturnering den 19. april. 2. Ægteparturnering den 7. juni. Navn Judith & Harry Jensen 1. ægteparturnering - resultater Længste drive hul 4 - Christina Christiansen Tættest flaget på hul 2 - Ole Christoffersen Tættest flaget på hul 7 - Ole Frølich-Hansen Tættest flaget på hul 12 - Se tættest

Plads Score Medl.nr. Navn Præmie Topplaceringer for måned: 2018-09. Foreløbig! Præmie = Ja spilleren står til en Månedspræmie. Præmie = X En bedre præmie i måneden / Utilstrækkeligt antal præmier. 18 Huller: Damer A HCP max 29,0. Herrer

Niels Ebbe Sørensen. Benny Arne Sørensen. Niels-Christian Tramm. Boet efter Inge Marie Sørensen. Kjeld Olesen. Karlo Lauridsen

Niels Ebbe Sørensen. Benny Arne Sørensen. Niels-Christian Tramm. Boet efter Inge Marie Sørensen. Kjeld Olesen. Karlo Lauridsen Ejendomsliste. Bilag 2 2 Niels Ebbe Sørensen 1e 1d 1f 1g 1c 1i 1b 1a Niels Ebbe Sørensen Benny Arne Sørensen Niels-Christian Tramm Boet efter Inge Marie Sørensen Kjeld Olesen Tjæreby Vejle, Tårnborg 2e

Reg.nr. en udstilling af Telefon Til Chefen

1 Nr: Ejer: Ring nr: 1 Pia & Kent DK 075 15 6333M 2 Bo Knudsen DK 233 15 178M 3 Jensen & Brakstad DK 068 15 167M 4 Conny Damgaard DK 075 15 7113M 5 Team NK & Viggo DK 232 15 1853M 6 Tommy Hansen DK 140

RESULTATLISTE FOR Aalborg Skyttekreds Pistolterrænstævne 2007

RESULTATLISTE FOR Aalborg Skyttekreds Pistolterrænstævne 2007 StævneProgram 19-08-2007 23:05 De Danske Skytteforeninger DDS SP v.2.3.4 Juni 2007 RESULTATLISTE FOR Aalborg Skyttekreds Pistolterrænstævne 2007 Pistolterræn - Klasse JUN 1 05N-17450 Henrik Hjelm Hansen

30-apr-13 31-maj-13 30-jun-13 31-jul-13 31-aug-13 Km Navn Km Navn Km Navn Km Navn Km Navn 287 Jan S rensen 733 Jan S rensen 1061 Jan S rensen 1575 Jan S rensen 1992 Jan S rensen 170 Robert "Rob" Doeleman

KLubmesterskab huls spillere

KLubmesterskab huls spillere

Farvekanarier. DM Serie 1 Lipokromserien Gul Intensiv

Farvekanarier. DM Serie 1 Lipokromserien Gul Intensiv Farvekanarier DM Serie 1 Lipokromserien Gul Intensiv S=Stamme / F=Flerårig Point= Brutto ud af 100 = Guld - Sølv eller Bronze 1-7= Placeres 1-7 mellem de 7 bedste DM-vinder= Bedste i Serien 1 11010 Torben

Program Toksværd Badminton Klub Ældrestævne den 14. oktober 2015. kl 08:30 i Toksværd Hallen.

Program Toksværd Badminton Klub Ældrestævne den 14. oktober 2015. kl 08:30 i Toksværd Hallen. Badminton Klub Program Badminton Klub Ældrestævne den 14. oktober 2015. kl 08:30 i Hallen. Vi gør opmærksom på: At spillerne skal melde sig ved dommerbordet umiddelbart efter ankomst til hallen At spillerne

Notat vedr. kunstnere indstillinger til indkøb af kunst 2015

Notat vedr. kunstnere indstillinger til indkøb af kunst 2015 Sagsnr. 20.04.03-G01-2-15 Dato 27-5-2015 Sagsbehandler Malene Bram Curth Notat vedr. kunstnere indstillinger til indkøb af kunst 2015 Den kunstfaglige gruppe består af følgende medlemmer: Udstillingsleder

okt sep-14 aug-14 jul-14 Km Navn Km Navn Km Navn Km Navn 2171 Jette Vestergaard 1914 Jette Vestergaard 1777 Jan Sørensen 1734 Jan Sørensen

okt sep-14 aug-14 jul-14 Km Navn Km Navn Km Navn Km Navn 2171 Jette Vestergaard 1914 Jette Vestergaard 1777 Jan Sørensen 1734 Jan Sørensen okt-14 2014 sep-14 aug-14 jul-14 Km Navn Km Navn Km Navn Km Navn 2171 Jette Vestergaard 1914 Jette Vestergaard 1777 Jan Sørensen 1734 Jan Sørensen 1913 Jan Sørensen 1777 Jan Sørensen 1617 Jette Vestergaard

Vinterlangdistance 2 Stræktider Rebild Bakker/-25-01-2015 Plads Navn Klasse Tid 10km

Vinterlangdistance 2 Stræktider Rebild Bakker/-25-01-2015 Plads Navn Klasse Tid 10km Vinterlangdistance 2 Stræktider Rebild Bakker/-25-01-2015 Plads Navn Klasse 10km 1 Rie Stenhøj Baun Mcgrail Ok Pan Århus 1:14:59 06:07= 09:59= 12:04= 15:38= 19:56= 22:34= 28:33= 37:08= 38:45= 44:24= 58:06=

RESULTATLISTE Karby Terrænstævne

RESULTATLISTE Karby Terrænstævne 07-06-2015 08:58:19 - DDS SP v.3.14.4.1 RESULTATLISTE Karby Terrænstævne 5%-Skytte, Terrænskydning, Pistol cal..22, 66 5%-Skytte, Terrænskydning, Grovvåben - GPA, 66 5%-Skytte, Terrænskydning, Grovvåben

cur.no. fancier foot ring arrival time

cur.no. fancier foot ring arrival time 1 Morsø-Cup 2015 cur.no. fancier foot ring arrival time 1 Frode Hansen DK 075 15 6301M 30.07.15 09:24:33:75 2 Alex kristiansen DK 021 15 2433M 30.07.15 09:24:34:56 3 Olaf Fram DV 01164 15 94 30.07.15 09:24:34:98

Danskemesterskaber 2010 10 og 15 m Senior og Oldboys

Agnethe Maagaard. Mine rødder. Min inspiration. Min amerikanske drøm... A g n e t h e M a a g a a r d g l a s v æ r k Mit Danmark Mine rødder Jeg er født, opvokset og bor midt i den storslåede vestjyske natur tæt ved havet. Min inspiration Naturen, havet og de åbne vidder

side 1 Divisionsmatch v3.1.0 / :40:

side 1 Divisionsmatch v3.1.0 / :40: side 1 Divisionsmatch v3.1.0 / 2017-09-17 17:40:51 Matcher (3 division) -------------------- 1 : KaSki OK - Nordvest OK : 37-76 2 : KaSki OK - Randers/Djurs OK : 40-65 3 : KaSki OK - OK Vendelboerne :

Sommertræf 2006 Fredericia. Mercedes-Benz Klub Danmark. Deltagerliste.

Sommertræf 2006 Fredericia. Mercedes-Benz Klub Danmark. Deltagerliste. Sommertræf 2006 Fredericia Mercedes-Benz Klub Danmark Deltagerliste www.mercedesklub.dk Lisbet og Otto Flensborg Mercedes-Benz 170 SV. Årgang 1954 Jette og Gert Loberg Mercedes-Benz 190. Årgang 1958 Aksel

SKJERN GF FODBOLD - TRÆNERUDVALGET

Danmarkslunden Oversigtsplan maj 2012

Danmarkslunden Oversigtsplan maj 2012 N Danmarkslunden Oversigtsplan maj 2012 Se efterfølgende sider vedrørende personerne bag de forskellige træplantninger i område A-E. 136 135 134 99 130 133 E D 95 96 97 98 94 93 92 91 90 140 139 88 87

FLSmidth s Kunstforening - Hovedgevinster 2008 Side 1

Aner til Arbejdsmand, skorstensfejer Knud Hansen

Aner til Arbejdsmand, skorstensfejer Knud Hansen 1. generation 1. Arbejdsmand, skorstensfejer Knud, søn af Husmand, Væver Hans Ejler Rasmussen og Karen Rasmussen, blev født den 16 Sep. 1867 i Brenderup Sogn, Vends Herred, 1 blev døbt den 1 Nov. 1867

Resultater fra vintercuppens 6 afdeling i Silkeborg den

Mit Danmark. Agnethe Maagaard. Mine rødder. Min inspiration. Min amerikanske drøm... A g n e t h e M a a g a a r d g l a s v æ r k Mit Danmark Mine rødder Jeg er født, opvokset og bor midt i den storslåede vestjyske natur tæt ved havet. Min inspiration Naturen, havet og de åbne vidder

Nielstrup skifteprotokol 1719-1759

Nielstrup skifteprotokol 1719-1759 Nielstrup skifteprotokol 1719-1759 Hans Hansen, Ollerup, 4, 13.01.1719 ~ Anne Pedersdatter, lavværge Rasmus Rasmussen i Toftegård Maren Hansdatter ~ Andreas (Grønning) Kirstine Hansdatter, 24 år, værge

Katalogoplysninger. Kæm e Racer. Dommer: Jørn Schmidt. Dommer: Jørn Schmidt. vildtsort. Dommer: Jørn Schmidt. Fransk Vædder, chinchilla

Katalogoplysninger. Kæm e Racer. Dommer: Jørn Schmidt. Dommer: Jørn Schmidt. vildtsort. Dommer: Jørn Schmidt. Fransk Vædder, chinchilla Katalogoplysninger Alle udstillede kaniner bedømmes efter gældende Nordisk Kaninstandard 6. udgave, oktober 1999. De udstillede kaniner er inddelt i følgende klasser: L Voksne dyr & ungdyr (enkeltdyr,

KATALOG OVER EFFEKTER TIL CARLSBERG CHARITY BAR & AUCTION

vinterturnering cal 22,

NJM Stafet 2017 Resultatliste

NJM Stafet 2017 Resultatliste NJM Stafet 2017 Resultatliste Plads. Hold Tid Efter Tid Efter +/- D1749 1 Kungälvs OK hold 1 (194) 1:41:51 1 Sabina Aumo 31:31 1 00:00 31:31 1 00:00 2 Jeannette Aumo 33:57 1 00:00 1:05:28 1 00:00 0 3 Isabella

NJ Lang 2014 Stræktider -05/16/2014 Plads Navn Klasse Tid D15-20

Deltagerliste Hold Nr.

Deltagerliste Hold Nr. Deltagerliste Hold Nr. Navn Klub 1 Jette Møller - Johannes Christensen Høng 2 Finn R. Jensen - Ole Jensen Trolden / Næstelsø-Brandelev 3 Jørgen Bo Wind - Kanren Margrethe Sjølander 4 Nina Larsen - Jørgen

Grafikudlån på Odense Centralbibliotek

Grafikudlån på Odense Centralbibliotek Grafik 2006-2012 Grafikudlån på Odense Centralbibliotek Beboere på Fyn og øerne kan låne original grafik og kunst med hjem fra Hovedbiblioteket Odense Banegård Center. Billederne er placeret på 1. sal

DEN DANSKE BILLARD UNION

DEN DANSKE BILLARD UNION KEGLEBILLARD - OLDBOYS 1.RUNDE Lbn:234 Pulje: 1 Spillested: Bristol Spilledato: 2013-09-26 116380 Jens Poul Barkler 503 Bristol 16.35 522 116312 Palle Brandt 503 Bristol 5.90 208 112409 Conny Pedersen

Johannes Møller Gunnar Lundfold Inger-Lise Nielsen Martin Hansen. Løgumkloster 1 Felsted Krolfklub Nørremarkens Krolfklub Egen Seniorer

Johannes Møller Gunnar Lundfold Inger-Lise Nielsen Martin Hansen. Løgumkloster 1 Felsted Krolfklub Nørremarkens Krolfklub Egen Seniorer Dato: 0.0.0 Skærbæk Bane: -- Start: Start Mappenr.: Johannes Møller Gunnar Lundfold Inger-Lise Nielsen Martin Hansen Løgumkloster Felsted Krolfklub Nørremarkens Krolfklub Egen Seniorer Dato: 0.0.0 Skærbæk

FASTE TIMER I ØTK TENNISHAL

FASTE TIMER I ØTK TENNISHAL FASTE TIMER I ØTK TENNISHAL 2007-2008 MANDAG 9.00-9.30 9.30-10.00 10.00-10.30 10.30 1100 11.00 1130 11.30 1200 14.30-15.00 15.30-16.00 16.30-17.00 Frederikssund Frederikssund 17.30-18.00 18.30-19.00 19.00-19.30

StævneProgram :31 De Danske Skytteforeninger DDS SP v Februar 2011 RESULTATLISTE FOR Rødding Stævne

StævneProgram :31 De Danske Skytteforeninger DDS SP v Februar 2011 RESULTATLISTE FOR Rødding Stævne StævneProgram 15-03-2011 13:31 De Danske Skytteforeninger DDS SP v.2.4.29 Februar 2011 RESULTATLISTE FOR Rødding Stævne 15m Gevær - Mesterskab Klasse BK1 1 06-88217 Thomas Hansen 006-Bramming Skytteforening

Resultater m Kvinder. 1500m Kvinder

Resultater m Kvinder. 1500m Kvinder Resultater 2001 800m Kvinder 1500m Kvinder 2000m Kvinder 3000m Kvinder 5000m Kvinder 5Km Kvinder RAC Milen Kvinder (7,532 km) 10 Km Kvinder 1/2 Marathon Kvinder Marathon Kvinder 800m Mænd 1500m Mænd 2000m

Fyns 5 daws 2011 3. etape 07 06 2011, Stige Ø, Odense OK 22:11:24 A kort 4,48 km

Fyns 5 daws 2011 3. etape 07 06 2011, Stige Ø, Odense OK 22:11:24 A kort 4,48 km A kort 4,48 km Startet : 30 Udgået : 0 Disk.: 1 1. Torben Kruse Svendborg OK 33.48 2. Ib Monrad Odense OK 34.37 +49 3. Jens Dam Odense OK 35.43 +1.55 4. H. V. Jensen Odense OK 37.02 +3.14 5. Wolfgang Schulz

Resultater Vinterlang 2016 2016-01-31

Resultater Vinterlang 2016 2016-01-31 MeOS 2016-02-01 10:15:20, KORT, (1/6) Resultater Vinterlang 2016 2016-01-31 KORT (34 / 34) Tid Efter 1. Rasmus Lau Petersen Allerød OK 36:20 2:21 (2:21) 2:30 (4:51) 2:51 (7:42) 2:01 (9:43) 1:33 (11:16)

DM Rulleski 26. september 2010 (Fri)

DM Rulleski 26. september 2010 (Fri) DM Rulleski 26. september 2010 (Fri) Placering Startnr Navn Klub Start 1. runde 2. runde 3. runde 4. runde 5. runde 6. runde 7. runde Sluttid D21-39 fri stil, 5 omgange, 32400 m G 30 Signe Schløer Københavns

44 Kim & Jens Sørensen DK M :16:18:25 45 Team Kathøj DK M :16:18:61 46 Team

sep-14 aug-14 jul-14 Km Navn Km Navn Km Navn 1914 Jette Vestergaard 1777 Jan Sørensen 1734 Jan Sørensen 1777 Jan Sørensen 1617 Jette Vestergaard 1287

sep-14 aug-14 jul-14 Km Navn Km Navn Km Navn 1914 Jette Vestergaard 1777 Jan Sørensen 1734 Jan Sørensen 1777 Jan Sørensen 1617 Jette Vestergaard 1287 sep-14 aug-14 jul-14 1914 Jette Vestergaard 1777 Jan Sørensen 1734 Jan Sørensen 1777 Jan Sørensen 1617 Jette Vestergaard 1287 Jette Vestergaard 1364 Hanne Doeleman 1244 Hanne Doeleman 1063 Hanne Doeleman

Danmarks Jægerforbund Resultat hold

Danmarks Jægerforbund Resultat hold Placering Nr Navn Foreningsnr Foreningsby Old Boy Hold Skydning Træf Skud Træf Skud G 15 Nibe Oldboys 116 121 90 Andreas Bruhn 1025 Nibe og Omegns Jagtforening 39 40 87 Lars D. Nielsen 1051 Nibe og Omegns

Plads Score Medl.nr. Navn Præmie Topplaceringer for måned: 2016-05. Foreløbig! Præmie = Ja spilleren står til en Månedspræmie. Præmie = X En bedre præmie i måneden / Utilstrækkeligt antal præmier. 18 Huller: Damer A HCP max 29,0. Herrer

Kommunemesterskab 2010 Andst/Vejen Resultater og billeder af medaljemodtagere

Kommunemesterskab 2010 Andst/Vejen Resultater og billeder af medaljemodtagere Herresingle U09 B 1. Søren Pedersen (Holsted) 2. Tobias Hansen (Skodborg) 3. Max Bøgedahl (Skodborg) 4. Anne Mia Storm Pedersen (Andst) 5. Christian Huss Eskesen (Gesten) Kommunemesterskab 2010 Andst/Vejen

bystævne - Viborg Amt Bowling 2012 Resultatliste Individuel

bystævne - Viborg Amt Bowling 2012 Resultatliste Individuel bystævne - Viborg Amt Resultatliste Individuel By Firma DA DB DC Spiller A Klasse 1 serie 1 TFS Oticon A/S 1 Maybritt Andersen DC 158 175 130 199 9 14 69 504 2 TFS N.V.jydsk Vikarservice Ane Marie Andersen

Mødetid Point Placering

Mødetid Point Placering Morten Røge JÆ Kl. 10:15 378 1. Casper Andersen JÆ Kl. 09:45 376 2. Gert Jensen JÆ Kl. 12:30 371 3. Kennet Olesen JÆ Kl. 12:45 369 4. Klaus Rybjerg JÆ Kl. 10:15 367 5. Per Jensen JÆ Kl. 10:00 360 6. Thomas

Jubilæumsstævne 2019

Jubilæumsstævne 2019 0 k Astrid Madsen Karup / Kølvrå 31 31 29 0 91 1 1 k Aase M Jensen Randers Krolf 29 34 34 0 97 11 2 k Margrethe Winther Gerlev Krolf 33 34 31 0 98 16 k Krista Andersen Karup / Kølvrå 34 29 35 0 98 16 k

MTB-O Sletten Stræktider Plads Navn Klasse Tid D-16

MTB-O Sletten Stræktider Plads Navn Klasse Tid D-16 MTB-O Sletten Stræktider -06-06-2009 Plads Navn Klasse D-16 1 Caroline Ryge Carlsen Ok Øst Birkerød 1:13:08 03:30= 19:54= 32:06= 38:48= 56:57= 59:46= 63:32= 70:57= 03:30= 16:24= 12:12= 06:42= 18:09= 02:49=

PENSIONISTER & EFTERLØNSMODTAGERE

PENSIONISTER & EFTERLØNSMODTAGERE BOWLINGKLUBBEN LUCKY HERNING VETERAN GAMES UGE 30 23/7 29/7 2012 PENSIONISTER & EFTERLØNSMODTAGERE Dato : 23/7-2012 Starttidspunkt : 12:00 1 01 Ellen Bækgård Lucky Pens. Damer Individuelt 02 Ingrid Johansen

Holdturnering, Finale

Holdturnering, Finale Række C2 Bane 25-26 Navne: Klub: 1: 2: 3: 4: 20'ere: Plus: Minus: Ialt: Plads: Sonja Andresen Poul Spaabæk Gunnar Pedersen Johan Andersen Grindsted FFI 6: C2p1 1: XXX XXX 16 16 0 32 40 2: XXX XXX 20 20