Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Download "AUKTION KATALOG KUNST- OG MØBELFORRETNINGS A/S L. F. FALKENBERGS UDSTILLINGSLOKALERNE VESTERBROGADE NR. 461"

1 KATALOG OVER A/S L. F. FALKENBERGS KUNST- OG MØBELFORRETNINGS AUKTION ONSDAG D. 20. OG TORSDAG D. 21. OKTBR BEGGE DAGE KLOKKEN 12 PRÆCIS I UDSTILLINGSLOKALERNE VESTERBROGADE NR. 461 (INDGANG FRA THEATERPASSAGEN) EFTERSYN: SØNDAG DEN 17. OKTOBER KL MANDAG DEN 18. OKTOBER KL TIRSDAG DEN 19. OKTOBER KL KOMMISSIONER.MODTAGES AF INSPEKTØR ANDERSEN I LOKALET

2 KONDITIONER. 1. Alt sælges i den Stand, hvori det ved Hammerslaget er og forefindes samt uden Ansvar for Undertegnede i nogen Retning, idet der heller ikke indestaas for mulige Fejl i Kataloget, og henligger fra Hammerslaget for Køberens Regning og Risiko, og sælges det paa nærmere Approbation efter Auktionen. Det købte skal være afhentet fra Auktionsstedet inden Forløbet af den Dag, Auktionen holdes. Dersom det solgte ikke er afhentet til rette Tid, kan det uden Varsel paany bortsælges enten undei Haanden eller ved Auktion for første Købers Regning, og er denne da pligtig at erstatte det deraf flydende Tab uden at have Adgang til det mulige Overskud. Ejendomsretten cver det solgte overgaar først til Køberen ved Købesummens fulde Erlæggelse. 2. Den, der byder for en Anden, forpligter sig derved som Selvskyldnerkautionist. 3. Betalingen, hvortil i Auktionsomkostninger betales et Tillæg af 121/, pct., erlægges til Undertegnede enten ved Tilslaget eller paa Anfordring; dog kunne vederhæftige Købere, der forinden Auktionen henvender sig til mig, forvente 3 Ugers rentefri Henstand, imod naarsomhelst af mig paafordres at stille saadan Sikkerhed for det skyldige Beløb, som af mig maatte anses betryggende. Stilles Sikkerheden ikke paa Anfordring, er Betalingen til enhver Tid straks og uden Hensyn til den givne Henstand forfalden. 4. De Købere, der ikke betaler i rette Tid, har, hvad enten de bliver sagsøgte eller ikke, at tilsvare i Rente 6 pct. p. a. fra Hammerslagets Dato, indtil Betalingen sker, samt alle Omkostninger skadesløst. 1 Søgsmaalstilfælde ere de pligtige uden Hensyn til, hvor de bo eller opholde sig at give Møde for Københavns Forligskommission og Jurisdiktion efter Varsel som indenbys boende, underkastede den hurtige Retsforfølgning efter Rp. Kap. 41 samt undergivne Udpantning efter Lov af 29. Marts Nr. 10 a. Tillæg til Konditionerne forbeholdes. København, i Oktober Poul Fenger, Overretssagfører, Vestergade 3 (C. 12,303) Onsdag den 20. Oktober Kl. 12 præcis sælges Nr Litografier i Ramme 2 1 Fajance Kande med Tinlaag 3 1 gammel Bismer 4 1 Kobber Kedel med Spritlampe 5 1 Opsats 6 1 lille Konsol 7 1 G-ibsfigur 8 1 do. 9 1 do do Kobber Kasserolle 12 1 Messing Stage 18 2 Kobber Stager 14 1 Gibsfigur 15 1 Stenmorter 16 1 Lerkrus med Tinlaag 17 1 do. do Messing Urtepotteskjuler 19 1 Kobber Kasserolle 20 1 udhamret Kobber Kedel 21 1 Jagthorn 22 1 Jagtsabel 23 1 Tinmaal (1 Pot) 24 2 do. (1 Pægl) do. (Va Pægl) do Tinkrus med Laag, do. do Tinfad, engelsk 30 1 do do Tin Grødfad N, C. ROM, KBHVN

3 r 4 I Tin Kande Lysekrone til Elektricitet 35 2 Kobber Stager 36 1 Mahogni Chatol med buet Klap 37 1 do. do. og Overskab 38 1 ovalt Mahogni Søjlebord 39 1 engelsk Mahogni Stol med blomstret Betræk 40 1 Mahogni Chiffonniere med Søjler 41 1 do. Chr. VIII Sofa 42 1 Egetr. Møblement, Renaissance, udskaaret og med Gobelins Betræk, bestaaende af: 2 Lænestole 2 Stole 43 1 Egetr. Skab med 4 Døre, Renaissance 44 4 Lænestole uden Betræk do Stole med Rørfletning 46 1 lille Bænk, Renaissance 47 1 Egetr. Skab do Mah. Lænestol 49 1 do. Søjlebord 50 1 do. Kasseservante 51 1 antik Rokokko Dragkiste i Nøddetræ og forgyldt, med Broncebeslag 52 1 Servante-Kommode i Citrontræ 53 2 antike Birketræs Stole 54 1 Nøddetr. Rokokko Vitrine 55 1 rigt udskaaret Palisander Skab 56 1 forgyldt Taffeluhr i udskaaret Træ 57 1 lav Mah. Konsol med Marmorplade 58 1 Par Kopper 59 1 do do elektrisk Lampe 62 1 Porcellæns Gruppe»Amor og Psyche«(Wien) 63 2 Messing Stager 64 1 gammelt Atlas over Kina og Japan, antik Perleklokkestreng 66 1 hvidlak. og forgyldt Sovekammer Møblement, bestaaende af: 2 Senge m. Fjedermadr., Skraakiler og Fodpuder 1 dobbelt Klædeskab 1 Servante med Opsats 67 2 hvidlakerede og forgyldte Stole 68 1 hvidlakeret Seng 69 1 hvid og forgyldt Søjle 70 1 hvidlakeret og forgyldt Rokokko Stol m. Silkebetr hvidt Bord med Marmor 72 1 stor Vægkonsol, Louis 14., forgyldt med rød Marmorplade, Længde 2 m forgyldt Møblement, Louis 14., med rødt Betræk, bestaaende a f : 4 Lænestole 4 Stole 74 1 forgyldt Bord 75 1 forgyldt 3-fløjet Skærm med Spejl 76 1 forgyldt Konsol, Louis 14., med Marmor 77 1 forgyldt Pillespejl, Louis Mah. Rokokko Chatol med Vitrine og Broncebeslag 79 1 Rokokko Stol 80 2 Palisander Gondol Lænestole 81 1 Mah. Spejl 82 2 do. Pillespejle med Konsolskabe 83 1 do. Buffet med Marmor og Opsats 84 1 do. Konsol 85 1 do. Spisebord 86 1 do. Rokokko Chatol 87 6 do. Stole 88 6 do. do do. Kommode 90 2 Armstole og 10 Stole 91 1 Mah. Chatol med Overskab 92 1 udskaaret Bondestol 93 2 Metal Kandelabre 94 2 Plet Stager 95 2 antike Birketr. Rammer 96 1 Mah. Garnvinde 97 1 Krystal Askebæger 98 1 Sølv Punscheske 99 1 kinesisk Thepotte italiensk Fajance Platte 101 l Miniature i sort Ramme do i forgyldt Ramme do. i Elfenbens Ramme russiske Porcellænskopper med Sølvfod

4 105 2 Jernskaale do Mah. Rejsepult Jerngryde med Kobberrand og 3 Ben gennembrudt Messing Vase Bronce Kandelabres tilsvarende Opsats med antike Glasskaale elektrisk Lysekrone forgyldt udskaaret Taffeluhr Biscuit Vaser lille Sølvdaase Saltkar med Ske, Sølv og le Bronce Plateau, ægte forgyldt Nøddetr. Rokokko Kabinetskab Mah. Rokokko Chatol med buet Klap do. Lænestol do. do ovalt Spejl ant. Mah. Spejl med forgyldt Topstykke, Louis Mah. Bornholmer Taburet Stol stort Rokokko Kabinetskab, Mahogni med Indlægning stort Mah. Kabinetskab, Louis Mah. Empire Chatol med Vitrine Nøddetr. Rokokko Stol med Gobelin lille 6-kantet Bord Mah. Stole do. Spisebord do. Stole do. Pillespejl Armstol og 12 Stole, Ælmetræ Mah. Rokokko Vitrine Empire Sofa med Broncebeslag tilsvarende Lænestol tilsvarende Stol Mah. Skrivebord, Empire do. Skrivebordsstol, Empire Violin, mærket»stradivarius«144 1 do. do.»steiner«145 1 Metal Buste udskaaret Taffeluhr indlagt Mah. Taffeluhr Miniatures i Elfenbens Ramme Skildpadde Vifte Plat de menage, Bronce rund Messing Snusdaase oval do. do Par dekorerede Kopper do. do. do do. do. do. Kgl. Porcellæn, ca Kobber Krus med Laag, do. Jardiniere, kinesisk Fajance Kande med Tinlaag Metal Stager til elektrisk Lys Krystal Prismekrone Porcellæns Figur udhamret Kobberkrus Miniatures do Porcellænsgruppe, Meissen,»Sabinerindens Rov«166 1 do. do.»czerkesser til Hest«167 2 Prismelampetter Taffeluhr i udskaaret Træ kinesisk Figur stor Vase (Delft?) Messing Kirkekrone > Mahogni Taffeluhr med Søjler Sevres Biscuitgruppe Perlemors Smykkeskrin Guld vægt t

5 9 Torsdag den 21. Oktober Kl. 12 præcis sælges Nr Messing Stage Hund Mah. Spejlkonsol, Empire Metal Figurer Porcelæns Figur do Krystal Prismekrone do Malm Morter og Støder Messing Snusdaase Prisme Lampet udhamret Messing Kedel Plet Flaskebakker Kobber Stager engelsk Fajance Figur Porcelæns Figur, Papegøje (Niederwiller, c. 1780) Kobberbakke med Kakler Mah. Taffeluhr Porcelænsfigur, Brushane Mah. Stol med Rør Armstol og 6 Stole Mah. Stol do. Rokokko Kabinetskab do. dobbelt Klædeskab do. Chatol, fransk Par Kinesiske Kopper med Sølvhank og Sølv Underkopper Mah. Rokokko Chatol med buet Klap og Broncebeslag Porcelæns Figur, Jacobsthal Mah. Lænestol forgyldt Møblement Louis 16., betrukket med lyst Silke, bestaaende af: 2 Lænestole 4 Stole forgyldt 3-fløjet Skærm do. Pillespejl med Maleri, Louis indlagt Bord, Louis forgyldt Møblement Louis 16., med rødt Silke, bestaaende a f: 2 Bergeres 2 Stole tilsvarende Stol forgyldt Konsol, Louis 16., med Marmor smaa forgyldte Stole, Louis forgyldt Bord, Louis udskaaret Vifte Damebureau, hvidt og forgyldt tilsvarende Stol Glas, hvide med grøn Bort Mah. Chatol med Opsats Taffeluhr i udskaaret Træ, Empire Mah. Stole 221 l do. Sekretær med Søjler do. Spisebord do. Søjlebord do. Pillespejl do. Spillebord do. Pianobænk Mah. Møblement, Louis 16., bestaaende af: 4 Lænestole 4 Stole Mah. dobbelt Hjørneskab Søjler med Messing Mah. Kabinetskab do. Sekretær med Søjler og Broncebeslag do. Chatol med Opsats og Broncebeslag svenske Messing Spejle stor Bronce Figur forgyldt Taffeluhr

6 Porcelæns Figur kinesisk Porcelænslampe 238 do. do Krystal Fad og 6 Assietter do. Bowle Maleri, Frederik Engelsk Porcelæns Figur Messing Snusdaase do Malmkander med Bakker Messing Trefod Egetr. udskaaret Skab, Renaissance do. Kiste, do italiensk indlagt Bord, do rigt udskaaret Bedestol, do Nøddetræs udskaaret Skab, do lille Egetr. Bord, do Egetr. Stol med Rør, do Lænestole med Gobelin, do do. do. do Lysekrone til elektrisk Lys, gotisk Renaissance tilsvarende Lampetter Fresque Maleri uden Ramme Almetræs Stole forgyldt Møblement, Louis 15., bestaaende af:, 2 Lænestole, 6 Stole 1 Bord med Marmor 1 Spejlmøbel 1 3-fløjet Skærm og 1 Staffeli 261 1»Boule«Vægskab med Marmorplade og rigt indindlagt med Perlemor Vægdekoration i forgyldt Ramme antik Louis 14. Stol, rigt udskaaret Vægdekorationer i forgyldte Rammer Svingspejl Mah. Konsol forgyldt Spejl med Konsol stort ovalt forgyldt Spejl kinesisk Bord, Lak tilsvarende Lænestole og 6 Stole tilsvarende Bænke tilsvarende 3-kantet Bord hvidlakeret Salonmøblement, Louis forgyldt Møblement, Empire, bestaaende af: 3 Lænestole tilsvarende Bord Mah. Skrivebord, Empire do. Stole do. Søjlebord do. Pillespejl Rokokko Stol Palisander Skrivebordsstol Mah. Kommode do. Spejlkonsol Hjørnekonsol Taffeluhr antikt Væguhr i Porcelæn Prisme Lampet Prisme Lampetter Sølv Strøske do. do do. Sukkertang do. Portemonnaie Par Kopper, Meissen Par do Par do Par do Par do Glasæske Miniatures engelske Pletsager Kobber Tragt Stager Nysølv Figur 11 Malerier, Kobberstik etc. sælges Torsdag den 21. Oktober, Kl. 1 præcis engelsk Gravure i sort Ramme Kobberstik i Ramme Maleri, Portræt af Overhofmarskal Levetzau Kobberstik, Portræt af Thorvaldsen

7 Maleri, Portræt italiensk Maleri 310 Ida Gisico: Landskab Maleri, Kunstnerportræt 312 H, Schmidt: Ringkøbing Plantage 313 Ubekendt: Strandparti 314 Miihlbach: Skovparti 315 J. Henderson : Skovparti 316 Svante Hede: Parti fra Sverrig 317 Axel Andersen: Adelgade 318 Aage Jessen: Interiør 319 Niels Christiansen: Køer 320 A. Baadsgaard: Skovparti 321 Fresque Maleri 322 Jens Jensen: Vejen til Derming 323 Ernst Fischer: Aftenstemning 324 C. Vendelboe: Hjem fra Marken 325 Gr. Fischof: Amoriner 326 A. Midy: Badende Pige 327 Ubekendt: Liggende Kvinde 328 Holmchamp: Solnedgang ved Flyndersø 329 Samme: Motiv fra Silkeborgegnen 330 H. Castenskiold: Rødby Præstegaard 331 A. Dodish: Amagerkone 332 Holmchamp: Christianshavn 333 Ole Ravn: Strandparti 334 Arensi olm: Landskab 335 Kopi efter Marstrand 336 Fransk Maleri 337 Otto de Boer: Marie og Anthonius (Kopi) 338 Hollansk Maleri 339 Blomster 340 do. 341 Kopi 342 Nature Morte 343 Riis Carstensen: Sommeraften ved Kronborg 344 Otto de Boer: Trefoldigheden (Kopi) 345 Professor Jensen: Marine 346 Gammel hollandsk Marine 347 Ubekendt: Landskab

MALERIER og TEGNINGER AF

KØBEMHÅVNS 26. MARTS 1919.

CATALOG OVER SAMTLIGE DE AF AFDØDE PROFESSOR VED KUNSTAKADEMIET EFTERLADTE MALERIER OG STUDIER, HVILKE BORTSÆLGES VED AUKTION PAA CHARLOTTENBORG. 3615. CATALOG OVER SAMTLIGE DE AF AFDØDE PROFESSOR VED KUNSTAKADEMIET FRANTS HENNINGSEN EFTERLADTE MALERIER OG STUDIER, HVILKE BORTSÆLGES VED AUKTION MANDAG D. 19. OG TIRSDAG D. 20. OKTOBER 1908, FM. KL.

Nr. 19. Maria og Elisabeth.

Fredag den 5. Marts 1920 Kl. 1 Eftrm,

Fredag den 19. December 1919 Kl. 1 Eftrm.

Fredag den 1. November 1919 Kl. 1 Eftrm.

Fredag den 1. November 1919 Kl. 1 Eftrm. Falkenbergs Auktioner... i Fredag den 1. November 1919 Kl. 1 Eftrm. bliver ved Auktion, der afholdes (D et n y T h e a te r) bortsolgt en Samling EFTERSYN: Onsdag den 5. November Kl. 10 5. Torsdag den

KATALOG FRIIS NYBOS. = aukttott I I f MANDAG D. 29. SEPTBR. UDSTILLINGSBYGNINGEN VED CHARLOTTENBORG KL. 121/* EFTMD.

KATALOG FRIIS NYBOS. = aukttott I I f MANDAG D. 29. SEPTBR. UDSTILLINGSBYGNINGEN VED CHARLOTTENBORG KL. 121/* EFTMD. 3625. KATALOG OVER FRIIS NYBOS = aukttott I UDSTILLINGSBYGNINGEN VED CHARLOTTENBORG DER AFHOLDES MANDAG D. 29. SEPTBR. KL. 121/* EFTMD. I f EFTERSYN: TORSDAG D. 25., FREDAG D. 26., LØRDAG D. 27. OG SØNDAG

I DEN FRIE UDSTILLINGS LOKALER VIS A VIS ØSTBANEGAARDEN. MANDAG DEN 21. FEBRUAR 1916 KL. 12 P BORTSÆLGES EN SAMLING MALERIER GERDA STRØM I) 3820. MALERIAUKTION I DEN FRIE UDSTILLINGS LOKALER VIS A VIS ØSTBANEGAARDEN. MANDAG DEN 21. FEBRUAR 1916 KL. 12 P BORTSÆLGES EN SAMLING MALERIER AF GERDA STRØM EFTERSYN: FREDAG DEN 18.. LØRDAG DEN 19.

CATALOfi ALFRED OLSENS. Maleriauktion. H 710 Privat Eftersyn: Torsdag d. 9. November Kl. 11 3. Marinemaler

CATALOfi ALFRED OLSENS. Maleriauktion. H 710 Privat Eftersyn: Torsdag d. 9. November Kl. 11 3. Marinemaler H 710 Privat Eftersyn: Torsdag d. 9. November Kl. 11 3. CATALOfi til Marinemaler ALFRED OLSENS Maleriauktion Mandag d. 13. November 1893, Kl. 11, i Kunstudstillingsbygningen paa Charlottenborg. EFTERSYN:

HANS AGERSNAP, CATALOG. Fotogroflsamliagen MANDAG DEN 3. OKTOBER 1910, FM. KL. 11' 2, CHARLOTTENBORG. HANS AGERSNAP. Fotogroflsamliagen Privat Eftersyn: Torsdag d. 29. September 1910, Kl. 11 4. CATALOG OVER MALERIER OG STUDIER AF HANS AGERSNAP, HVILKE BORTSÆLGES VED AUKTION, DER AFHOLDES MANDAG DEN 3.

H. C. JENSEN, Auktionsholder.

Fabrikant Emil Falck5 Dødsbo

Fredagen den 5. November 1920 KL 1

AD. HEINRICH-HANSEN CHARLOTTENBORG FORTEGNELSE EN SAMLING MALERIER MALEREN. MANDAG DEN 26. FEBRUAR Kl. 127* - FORTEGNELSE OVÉR EN SAMLING MALERIER AF MALEREN AD. HEINRICH-HANSEN BORTSÆLGES VED AUKTION PAA CHARLOTTENBORG MANDAG DEN 26. FEBRUAR Kl. 127* EFTERSYN: Torsdag, Fredag, Lørdag og Søndag den 25. Februar

KATALOG OVER MALERIER

KATALOG OVER MALERIER \ 'v -vf KATALOG OVER MALERIER TILHØRENDE FÆ LLESBOET E FT E R AFDØDE GROSSERER OG YEKSELLERER ARON R. HENRIQUES OG SENERE AFDØDE HUSTRU. DE BORTSÆLGES VED AUKTION, D ER AFHOLDES MANDAG DEN 16DE NOVEMBER

KATALOG HERSKABELIGT INDBO GAMMEL MØNT 2 & 4. BRONCER - ORGLER - UHRE - GULVTÆPPER MALERIER m. m. I DAGENE 1.-3. SEPTEMBER 1920 OVER KL.

KATALOG HERSKABELIGT INDBO GAMMEL MØNT 2 & 4. BRONCER - ORGLER - UHRE - GULVTÆPPER MALERIER m. m. I DAGENE 1.-3. SEPTEMBER 1920 OVER KL. KATALOG OVER HERSKABELIGT INDBO BRONCER - ORGLER - UHRE - GULVTÆPPER MALERIER m. m. SOM SÆLGES VED OFFENTLIG AUKTION I DAGENE 1.-3. SEPTEMBER 1920 KL. 11*/, FRA GAMMEL MØNT 2 & 4 TELF. 9720-9774 EFTERSYN:

JENS LUND UDSTILLING OG AUKTION

XALIBI EFTERSYN: Fredag den 24. Oktober 1919 Kl. 2 Eftim. f. Jionfleoej 27 & 29 (Det ny Theater) Hn&tioner. Falkenbergs Auktioner Falkenbergs Auktioner Fredag den 24. Oktober 1919 Kl. 2 Eftim. bliver ved Auktion, der afholdes f. Jionfleoej 27 & 29 (Det ny Theater) bortsolgt en Samling XALIBI EFTERSYN: Onsdag den 22. Oktober Kl. 10

V - AUKTION OVER EFTERLADTE MALERIER AL PROFESSOR CHR. BLACHE

V - AUKTION OVER EFTERLADTE MALERIER AL PROFESSOR CHR. BLACHE V V - AUKTION OVER EFTERLADTE MALERIER AL PROFESSOR CHR. BLACHE CATALOG over Malerier af afdøde Marinemaler, Professor CHR. BLACHE hvilke efter Begæring af Boets Executorer, Overretssagførerne Fru Malling

CATALOG samunc, / anden og sidste Afdeling af Malerier og Tegninger. tilhørende Boet efter afdøde. Landskabsmaler HANS FISCHER, / D m. 3728. P rivat E ftersyn: T orsdag den 27. October Kl. 11 3. STATENS KUNSTHISTORISKE FOTOGRAFI )\ CATALOG samunc", / f / anden og sidste Afdeling af Malerier og Tegninger tilhørende Boet efter afdøde

CATALOG OVER MALERI KR OG TEGNINGER AF AFDØDE FIGURMALER CILIUS ANDERSEN, paa CHARLOTTENBORG.

CATALOG OVER MALERI KR OG TEGNINGER AF AFDØDE FIGURMALER CILIUS ANDERSEN, paa CHARLOTTENBORG. CATALOG OVER MALERI KR OG TEGNINGER AF AFDØDE FIGURMALER CILIUS ANDERSEN, HVILKE BORTSÆLGES VED AUKTION, DER AFHOLDES M A N D A G DEN 23. F E B R U A R 1914, FM. KL.II'k paa CHARLOTTENBORG. EFTERSYN: Fredag

Møbler, Indbo, Pianoer Flygel, Billard, Broderi, Manufaktur, Skotøj.

Fredag den 19. Marts 1920 Kl. 1 Eftrm.

Fredag den 19. Marts 1920 Kl. 1 Eftrm. Falkenbergs Auktioner Fredag den 19. Marts 1920 Kl. 1 Eftrm. bliver ved Auktion, der afholdes ( fil Jiongeøej 27 Sc 29 (D et n y T h e a te r) bortsolgt en Samling EFTERSYN: Torsdag den 18. Marts Kl. 10

OPHØRS-AUKTION I KATALOG KUNSTHANDLER CHR. SCHYTTS. KUNSTSAL«FREDERI KSBERGGADE Nr. 27. ONSDAG D. 21. og TORSDAG D. 22. JANUAR. 1920, KL.

OPHØRS-AUKTION I KATALOG KUNSTHANDLER CHR. SCHYTTS. KUNSTSAL«FREDERI KSBERGGADE Nr. 27. ONSDAG D. 21. og TORSDAG D. 22. JANUAR. 1920, KL. KATALOG OVER KUNSTHANDLER CHR. SCHYTTS OPHØRS-AUKTION I KUNSTSAL«FREDERI KSBERGGADE Nr. 27 ONSDAG D. 21. og TORSDAG D. 22. JANUAR 1920, KL. 127 a EFTERSYN: Søndag den 18., Mandag den 19. og Tirsdag den

KUNSTAUKTIONEN UNO KUNST ORIGINALE HOLLANDSKE MALERIER ONSDAG DEN 5. APRIL KL. I1/,, HOTEL BRISTOLS ANNEX RAADHUSPLADSEN 55 (OVER B*T CENTRALEN) OVER KUNSTAUKTIONEN ONSDAG DEN 5. APRIL KL. I1/,, OVER UNO KUNST OG ORIGINALE HOLLANDSKE MALERIER HOTEL BRISTOLS ANNEX (OVER B*T CENTRALEN) RAADHUSPLADSEN 55 KATALOG OVER EN SAMLING MALERIER SOM SÆLGES VED

C. F. Aagaard, CATALOG. Malerier af Landskabsmaler. > Wz, i. Charlottenborg. Mandig den 13. October 1890, Fm. Kl. 11. Privat Eftersyn i orsaag u. 710 r\». n o. > Wz, i. ^ STATENS kunsthistoriske FOTOGRAFI SAMLING. CATALOG over Malerier af Landskabsmaler C. F. Aagaard, h v i lk e b o r ts æ l g e s v e d A u e tio n p

Herskabeligt Indbo Glas, Porcelæn, Sølv, Plet, Smykker, Malerier, Bøger m. m.

Falkenbergs Auktioner

Falkenbergs Auktioner Falkenbergs Auktioner s Fredagen den 28^ Maj 1920 KL 1 Eftm. bliver ved Auktion, der afholdes (D et n y T h e a te r) bortsolgt en Samling EFTERSYN: Torsdag den 27. Maj Kl. 10 5. J1 nationer. T elefon

FRANSK KUNST. Falkenbergs Auktioner. T elefon 1282. GI. Kongevej 27 * 29. Falkenbergs Au ktioner. Fredag den 3. Novbr. 1916 Kl.

FRANSK KUNST. Falkenbergs Auktioner. T elefon 1282. GI. Kongevej 27 * 29. Falkenbergs Au ktioner. Fredag den 3. Novbr. 1916 Kl. Falkenbergs Au ktioner Fredag den 3. Novbr. 1916 Kl. 12% Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27 * 29 (Det ny Teater) bortsolgt en Samling Malerier, udelukkende FRANSK KUNST EFTERSYN: Onsdag

MALERI-AUKTIONEN KATALOG VANGEHUSET, STRANDVEJ 85. MANDAG D. 19. APRIL KL. 12 OVER KATALOG OVER MALERI-AUKTIONEN MANDAG D. 19. APRIL KL. 12 i s VANGEHUSET, STRANDVEJ 85. Eftersyn: Søndag d. 18. April Kl. 9 5. Kommissioner modtages i Lokalet af Inspektør Sørensen. AUKTKONSVILKAAR. Alt

MØBLER oo INDBO Befordringstøj

MØBLER oo INDBO Befordringstøj RASMUS NIELSENS AUCTION S FORRETNING NØRREGADE 41 TELEF. 1016 OG 8701 ^ D C D C D C D C 3 C D C D C ) C g 3 C D C D C D C D C D C D C D C D C 3 C D C D KATALOG TIL AUCTIONEN NØRREGADE 41, lste SAL, FREDAG

FRANSK KUNST. MALERIER at kendte, udstillende franske Kunstnere. Tirsdag den 2 0. Febr Kl. 12. Gammel Mønt 2 * 4 (Colosseum) FRANSK KUNST Tirsdag den 2 0. Febr. 1917 Kl. 12 bortsælges ved Auktion i Gammel Mønt 2 * 4 (Colosseum) en meget fin Samling MALERIER at kendte, udstillende franske Kunstnere Eftersyn Søndag den 18. Februar

CATALOG MACKEPRANG5 MANDAG D. 23. OCTOBER 1899, FM. KL. (I 3579. CHARLOTTENBORG. AflLERIEJ^,

CATALOG MACKEPRANG5 MANDAG D. 23. OCTOBER 1899, FM. KL. (I 3579. CHARLOTTENBORG. AflLERIEJ^, 3579. CATALOG OVER MACKEPRANG5 AflLERIEJ^, H V ILK E B O R T S ^E G E S VED AUKTION MANDAG D. 23. OCTOBER 1899, FM. KL. (I PAA CHARLOTTENBORG. N r EFTER SY N : Fredag d. 2 0., Lørdag d. 21. og Søndag d.

AUKTIONEN, der afholdes

GABRIEL JENSEN. AUKTION: MANDAG DEN 21. OKTOBER 1912, FM. KL. IIV 2. CHARLOTTENBORG. GABRIEL JENSEN. AUKTION: MANDAG DEN 21. OKTOBER 1912, FM. KL. IIV 2. CHARLOTTENBORG. Privat Eftersyn: Torsdag den 17. Oktober 1912, Kl. 11 4. CATALOG OVER MALERIER OG STUDIER AF GABRIEL JENSEN, HVILKE

EN SAMLING MALERIER som bortsælges ved Auktion

EN SAMLING MALERIER som bortsælges ved Auktion KATALOG OVER EN SAMLING MALERIER som bortsælges ved Auktion ) FREDAG DEN 21. DECEMBER 1917 KL. 67> i KUNSTS AL, FREDERIKSBERGGADE NR. 27, MEZZ TIf. Byen 7876 E F T E R S YN: Torsdag d. 20. og F redag d.

KATALOG OVER HERSKABELIGT INDBO FLYGLER - PIANOER - BRONCER - UHRE PLATTER = TÆPPER M. M. MALERIER TEGNINGER - KOBBERSTIK M. M. SOM SÆLGES I DAGENE

KATALOG OVER HERSKABELIGT INDBO FLYGLER - PIANOER - BRONCER - UHRE PLATTER = TÆPPER M. M. MALERIER TEGNINGER - KOBBERSTIK M. M. SOM SÆLGES I DAGENE KATALOG OVER HERSKABELIGT INDBO FLYGLER - PIANOER - BRONCER - UHRE PLATTER = TÆPPER M. M. MALERIER TEGNINGER - KOBBERSTIK M. M. SOM SÆLGES I DAGENE FRA D. 8. TIL 11. MARTS Kl. I I 1/, FRA GAMMEL MØNT 2

3521. Malerier og Studier. af afdøde Maler. Carl Wentorf. A uktion: Mandag den 25. Oktober 1915, Fm. Kl. IIV2, Charlottenborg. 3521. Malerier og Studier af afdøde Maler Carl Wentorf. A uktion: Mandag den 25. Oktober 1915, Fm. Kl. IIV2, Charlottenborg. Privat Eftersyn: Torsdag den 21. Oktober 1915, Kl. 11 4. KATALOG OVER EFTERLADTE

P r o f. Otto B a c h e,

P r o f. Otto B a c h e, KATALOG OVER MALERIER OG STUDIER AF P r o f. Otto B a c h e, HVILKE BORTSÆLGES VED AUKTION, DER AFHOLDES MANDAG D. 8. MARTS 1915, FM. KL. 11*, PAA CHARLOTTENBORG. EFTERSYN: Fredag den 5., Lørdag den 6.

MALERIAUKTION GAMMEL MØNT 2 &. 4, (COLOSSEUM) MANDAG DEN 755 OKTOBER KL. 12.

CATALOG over CIL1US ANDERSEN, Hozy. Mandag den 28. Januar 1895, Form. Kl. 11, Malerier og Studier, Charlottenborgs Kunstudstillingsbygning.

CATALOG over CIL1US ANDERSEN, Hozy. Mandag den 28. Januar 1895, Form. Kl. 11, Malerier og Studier, Charlottenborgs Kunstudstillingsbygning. s- Hozy Privat Eftersyn: Torsdag d. 24. Januar 1895 Kl. 11 3. CATALOG over Malerier og Studier, tilhørende Figur- og Genremaler CIL1US ANDERSEN, hvilke bortsælges ved Auktion Mandag den 28. Januar 1895,

I Skandinavisk Kunstudstilling" (Vesterbrogade 58)

MALERI AUKTIONEN TIRSDAG d e n 1. MAJ 1917 i KUNSTSAL" FREDERIKSBERG- GADE 27. MEZZ.

MALERI AUKTIONEN TIRSDAG d e n 1. MAJ 1917 i KUNSTSAL FREDERIKSBERG- GADE 27. MEZZ. MALERI AUKTIONEN TIRSDAG d e n 1. MAJ 1917 i KUNSTSAL" FREDERIKSBERG- GADE 27. MEZZ. KATALOG OVER EN SAMLING MALERIER som bl. a. tilhørende et Dødsbo bortsælges ved Auktion TIRSDAG DEN 1. MAJ KL. 127,

NEHMS AUKTIONER»WESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONsNR. s VESTER M ANDAG DEN 23. FEBRUAR 1920, KL. 12

NEHMS AUKTIONER»WESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONsNR. s VESTER M ANDAG DEN 23. FEBRUAR 1920, KL. 12 NEHMS AUKTIONER»WESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONsNR. s VESTER 72 56 i M ANDAG DEN 23. FEBRUAR 1920, KL. 12 KATALOG over EN SAMLING MALERIER som bortsælges ved Auktion Mandag den 23. Februar Kl.

CATALOG. Auktion over Antiquiteter m. m.: Mandag d. 9. Februar 1920 og følgende Dag Form. Kl. 11: Ovenlyssalen Bredgade 34.

CATALOG. Auktion over Antiquiteter m. m.: Mandag d. 9. Februar 1920 og følgende Dag Form. Kl. 11: Ovenlyssalen Bredgade 34. CATALOG Auktion over Antiquiteter m. m.: Mandag d. 9. Februar 1920 og følgende Dag Form. Kl. 11: Ovenlyssalen Bredgade 34. FORTEGNELSE over Antiquiteter, Kunstsager m. m. der efter Begjæring af Hr. Ingeniør

M øbler m. m. som bortsælges ved off. Auktion

KUNSTHISTORISKE FOTOGRAFI SAMLING CATÅLOG. over. 2den og sidste Afdeling. Malerier og Aquareller, tilhørende Boet efter afdøde Marinemaler

KUNSTHISTORISKE FOTOGRAFI SAMLING CATÅLOG. over. 2den og sidste Afdeling. Malerier og Aquareller, tilhørende Boet efter afdøde Marinemaler vm* 3806. I ' STATENS KUNSTHISTORISKE FOTOGRAFI SAMLING r CATÅLOG over 2den og sidste Afdeling af Malerier og Aquareller, tilhørende Boet efter afdøde Marinemaler CARL RASMUSSEN, hvilke bortsælges ved

KATALOG. Dødsbo-Bohave Malerier. Auktionen paa Constantia ved Charlottenlund. m. v. Fredag den 30. M a rts 1917. Form. Kl. 11 x/2. til.

KATALOG. Dødsbo-Bohave Malerier. Auktionen paa Constantia ved Charlottenlund. m. v. Fredag den 30. M a rts 1917. Form. Kl. 11 x/2. til. KATALOG til Auktionen paa Constantia ved Charlottenlund. Fredag den 30. M a rts 1917 Form. Kl. 11 x/2 over Dødsbo-Bohave Malerier m. v. Eftersyn: Auktionsdagens Formiddag. Betalingen erlægges til Birkefuldmægtig,

MALERIER, CARL RASMUSSEN, CATALOS. Mandag den 12. Febrnar 1894, Form, Kl. 11, Charlottenborgs Kunstndstillingsbygning. over

MALERIER, CARL RASMUSSEN, CATALOS. Mandag den 12. Febrnar 1894, Form, Kl. 11, Charlottenborgs Kunstndstillingsbygning. over Privat Eftersyn: Torsdag d. 8. Februar 1894 Kl. 11 3. CATALOS over t MALERIER, tilhørende Boet efter afdøde Marinemaler CARL RASMUSSEN, hvilke bortsælges ved Auktion Mandag den 12. Febrnar 1894, Form,

Falkenbergs Auktioner

Falkenbergs Auktioner Falkenbergs Auktioner Fredag den 12. December 1919 KL 1 Eftrm. bliver ved Auktion, der alholdes (Det ny Theater bortsolgt en Samling EFTERSYN: Onsdng den lo. December Kl. 10-5. T\,rsd;ifc: o* n!1 December

AUKTIONEN. Katalog: Antikviteter og Kunstgenstande. Torsdag den 6. December 1917 KL \0 % Industripalæet i Odense. m. m.

AUKTIONEN. Katalog: Antikviteter og Kunstgenstande. Torsdag den 6. December 1917 KL \0 % Industripalæet i Odense. m. m. Katalog: til AUKTIONEN Torsdag den 6. December 1917 KL \0 % i Industripalæet i Odense over Antikviteter og Kunstgenstande m. m. Eftersyn: Onsdag den 5. December Kl. 11 4 Auktionsvilkaar. 1. Effekterne

M fl b E RIE. GI. Kongevej 27«29. Falkenbergs Auktioner. Telefoner 1282-10,321. Falkenbergs Auktioner. Onsdag den 26. Juni 1918 KL \2%Middag Falkenbergs Auktioner Onsdag den 26. Juni 1918 KL \2%Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27«29 (Det ny Teater) bortsolgt en Del gode M fl b E RIE EFTERSYN. Mandag den 24. Juni Kl. 10 5.

MALERIAUKTION I DEN FRIE UDSTILLINGS LOKALER. Fotografisamlingen M A N D A G DEN 7. OKTOBER 1918 KL. 12 1 2

MALERIAUKTION I DEN FRIE UDSTILLINGS LOKALER. Fotografisamlingen M A N D A G DEN 7. OKTOBER 1918 KL. 12 1 2 Fotografisamlingen MALERIAUKTION I DEN FRIE UDSTILLINGS LOKALER VIS å VIS ØSLBANEGAARDEN M A N D A G DEN 7. OKTOBER 1918 KL. 12 1 2 BORTSÆLGES EN SAMLING MALERIER SÆRLIG AF ÆLDRE OG YNGRE DANSK MALERKUNST

NEHMS AUKTIONER»W ESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONsNR. s VESTER TO R SD A G DEN 16. SEPTEM BER KL. 1.

NEHMS AUKTIONER»W ESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONsNR. s VESTER TO R SD A G DEN 16. SEPTEM BER KL. 1. NEHMS AUKTIONER»W ESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONsNR. s VESTER 72 56 TO R SD A G DEN 16. SEPTEM BER KL. 1. KATALOG over En D el gode Malerier, som bortsælges ved Auktion Torsdag d. 16. Septb. 1920

KATALOG OVER MALERISAMLINGEN DER BORTSÆLGES VED AUKTION OVENLYSSALEN, BREDGADE 34 MANDAG DEN 1. DECEMBER KL. 12

KATALOG OVER MALERISAMLINGEN DER BORTSÆLGES VED AUKTION OVENLYSSALEN, BREDGADE 34 MANDAG DEN 1. DECEMBER KL. 12 KATALOG OVER MALERISAMLINGEN DER BORTSÆLGES VED AUKTION I OVENLYSSALEN, BREDGADE 34 MANDAG DEN 1. DECEMBER KL. 12 MALERIAUKTION I OVENLYSSALEN, BREDGADE 34 MANDAG DEN 1. DECEMBER 1919 KL. 12 BORTSÆLGES

Malerier og Studier. afdøde Marinemaler HRTHIRS LUTKEN, hvilke bortsælges ved Auktion, som afholdes. paa

Malerier og Studier. afdøde Marinemaler HRTHIRS LUTKEN, hvilke bortsælges ved Auktion, som afholdes. paa CATALOG over Malerier og Studier af afdøde Marinemaler HRTHIRS LUTKEN, hvilke bortsælges ved Auktion, som afholdes paa Charlottenborg, Mandag d. 4. December 1905, Fin. Kl. 11 k EFTER SY N : Fredag d. i.,

MALERIER OG STUDIER OLE PEDERSEN FORTEGNELSE CHARLOTTENBORG TIRSDAGEN DEN 19. FEBRUAR 1895 KL. 12 MIDDAG. KØBENHAVN.

MALERIER OG STUDIER OLE PEDERSEN FORTEGNELSE CHARLOTTENBORG TIRSDAGEN DEN 19. FEBRUAR 1895 KL. 12 MIDDAG. KØBENHAVN. FORTEGNELSE OVER MALERIER OG STUDIER AF OLE PEDERSEN HVILKE BORTSÆLGES VED AUKTION PAA CHARLOTTENBORG TIRSDAGEN DEN 19. FEBRUAR 1895 KL. 12 MIDDAG. MALERIERNE ERE UDSTILLEDE LØRDAG, SØNDAG OG MANDAG UMIDDELBART

NEHMS AUKTIONER»WESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONsNR. s VESTER TIRSDAG DEN 27. APRIL 1920

NEHMS AUKTIONER»WESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONsNR. s VESTER TIRSDAG DEN 27. APRIL 1920 NEHMS AUKTIONER»WESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONsNR. s VESTER 72 56 TIRSDAG DEN 27. APRIL 1920 KATALOG OVER MALERI-AUKTIONEN Paa Begæring af Højesteretssagfører Fr. Winther sælges en Del gode Malerier

. SQe. IS3 HANS DALL. AUKTION: MANDAG DEN 5. FEBRUAR 1912, FM. KL ll /a. CHARLOTTENBORC. »axonaia sigirøcmwisnrim

. SQe. IS3 HANS DALL. AUKTION: MANDAG DEN 5. FEBRUAR 1912, FM. KL ll /a. CHARLOTTENBORC. »axonaia sigirøcmwisnrim IS3. SQe. HANS DALL. AUKTION: MANDAG DEN 5. FEBRUAR 1912, FM. KL ll /a. CHARLOTTENBORC.»axonaia sigirøcmwisnrim PotrtgraflsamlingeB Privat Eftersyn: Torsdag den i. Februar 1912, Kl. 11 4. CATALOG OVER

Katalog. en Samling Malerier, B. T.-C e n tr a le n s Udstillings-Lokale, over. der til Fordel for Oprettelsen af. Svagbørnskolonien Soliolt

Katalog. en Samling Malerier, B. T.-C e n tr a le n s Udstillings-Lokale, over. der til Fordel for Oprettelsen af. Svagbørnskolonien Soliolt Katalog over en Samling Malerier, der til Fordel for Oprettelsen af Svagbørnskolonien Soliolt er skænkede af danske Kunstnere og vil blive bortsolgte ved Auktion, som afholdes Tirsdag den 12te Juni, Formiddag

MALERIER, TEGNINGER oo AQUARELLER, TIL H Ø R EN D E BOET E F T E R AFDØDE M ARIN E M ALER CARL BILLE,

MALERIER, TEGNINGER oo AQUARELLER, TIL H Ø R EN D E BOET E F T E R AFDØDE M ARIN E M ALER CARL BILLE, 3662. -iiijlii ilii iliii»ulli ilii iili ijlih hiii iliih., C atalog MALERIER, TEGNINGER oo AQUARELLER, TIL H Ø R EN D E BOET E F T E R AFDØDE M ARIN E M ALER CARL BILLE, H V ILK E BORTSÆLGF^S VED AUKTION,

KATALOG. Maleriauktionen Tirsdag d. 8. Marts 1910 Form. Kl. 111/a.

CATALOG OVER MALERIER OG STUDIER I AQUAREL, OLIE OG TEMPERA ANNA E.MUNCH, HVILKE BORTSÆLGES VED AUKTION, SOM AFHOLDES

CATALOG OVER MALERIER OG STUDIER I AQUAREL, OLIE OG TEMPERA ANNA E.MUNCH, HVILKE BORTSÆLGES VED AUKTION, SOM AFHOLDES 3571. CATALOG OVER MALERIER OG STUDIER I AQUAREL, OLIE OG TEMPERA AF ANNA E.MUNCH, HVILKE BORTSÆLGES VED AUKTION, SOM AFHOLDES MANDAG DEN 29. OKTOBER 1917, FM. KL. 12, PAA CHARLOTTENBORG. EFTERSYN: FREDAG

KUNST-AUKTION. ) TELF. CENTRAL 8490 ) Træffes sikrest, ogsaa for Telefonsamtaler, } før Kl. 10 og efter Kl. 6. 3008. I OVENLYSSALEN, BREDGADE 34

KUNST-AUKTION. ) TELF. CENTRAL 8490 ) Træffes sikrest, ogsaa for Telefonsamtaler, } før Kl. 10 og efter Kl. 6. 3008. I OVENLYSSALEN, BREDGADE 34 3008. Ældre dansk Malerkunst købes eller modtages paa meget kulante Betingelser til ^ortsalg ved mine Kunstauktioner i Ovenlyssalen, Bredgade 34. Ved at sælge ved mine Kunstauktioner opnaar Ejerne selv

Hugo V. Pedersen. A u k tio n : M andag den 30. N ovem ber 1914, Fm. Kl. 11, V esterboulevard N r. 6.

Hugo V. Pedersen. A u k tio n : M andag den 30. N ovem ber 1914, Fm. Kl. 11, V esterboulevard N r. 6. Hugo V. Pedersen. A u k tio n : M andag den 30. N ovem ber 1914, Fm. Kl. 11, V esterboulevard N r. 6. * Privat Eftersyn: Torsdag den 26. November 1914, Kl. 11 4 CATALOG OVER MALERIER OG STUDIER AF vi i

KUNSTAUKTION TIRSDAG DEN 25. JANUAR 1910

KUNSTAUKTION TIRSDAG DEN 25. JANUAR 1910 KUNSTAUKTION TIRSDAG DEN 25. JANUAR 1910 Prof. Jul. Paulsen. Joh. Rohde. Wilhelm Rosenstand. Prof. Karl Thomsen. Prof. Chr. Zacho. Niels Holsøe. Carl Jensen. P. Mønsted. Prof. Karl Block. La Cour. Prof.

HANS FISCHER. CATA LOG

HANS FISCHER. CATA LOG HANS FISCHER. CATA LOG HZ H Privat Eftersyn: Torsdag den 27. October Kl. 11 3. C A T A L O G over anden og sidste Afdeling af Malerier og Tegninger tilhørende Boet efter afdøde Landskabsmaler HANS FISCHER,

CARL LOCHER. PROFESSOR (SIDSTE AFDELING A F EFTERLADTE M ALERIER OG TEGNIN G ER.)

CARL LOCHER. PROFESSOR (SIDSTE AFDELING A F EFTERLADTE M ALERIER OG TEGNIN G ER.) 3>. l f a, C PROFESSOR CARL LOCHER. (SIDSTE AFDELING A F EFTERLADTE M ALERIER OG TEGNIN G ER.) Auktion: Tirsdag d. 11. og Onsdag d. 12. April 1916, Form. Kl. 12, Malerisalen, Studenterforeningen, Vesterboulevard

KATALOG MALERI-AUKTION MANDAG U. 19. MARTS 1906 KL. 11 ADMIRALGADE 16

KATALOG MALERI-AUKTION MANDAG U. 19. MARTS 1906 KL. 11 ADMIRALGADE 16 KATALOG MALERI-AUKTION MANDAG U. 19. MARTS 1906 KL. 11 ADMIRALGADE 16 4776 AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Admiralgade 16 Telefon 7352 KATALOG til Auktionen Mandag d. 19. Marts 1906 Fonn. Kl. 11 paa

(itiy FRANSK KUNST = MALERIER = F red ag en den 11. M aj 1917 Kl. 12 * bortsælges ved Auktion i. Gammel Mønt 2 s 4 (Colosseum)

(itiy FRANSK KUNST = MALERIER = F red ag en den 11. M aj 1917 Kl. 12 * bortsælges ved Auktion i. Gammel Mønt 2 s 4 (Colosseum) (itiy FRANSK KUNST F red ag en den 11. M aj 1917 Kl. 12 * bortsælges ved Auktion i Gammel Mønt 2 s 4 (Colosseum) en meget fin Paniling = MALERIER = at kendte, udstillende franske Kunstnere f Eftersvn Onsdag

MALERIER CITY AUKTIONS-LOKALER. G. E. NØHRMflNN - AUKTIONSHOLDER KRISTEN BERNIKOWGADE 2 (({ City A u k tio n s lo k a le r Kristen Bernikowgade 2 Tef. 9774 (Hjørnet af Citygade). FREDAG DEN 16. MAJ 1913 KL. 12 OG FØLG. DAGE AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION I CITY AUKTIONS-LOKALER KRISTEN BERNIKOWGADE

RASM. El LE Haj. EFTERLADTE MALERIKi. AFDØDE LANDSK Mi'- h a? KØBENHAVN AUKTION 25. OG 26. NO VEM BER 1912

RASM. El LE Haj. EFTERLADTE MALERIKi. AFDØDE LANDSK Mi'- h a? KØBENHAVN AUKTION 25. OG 26. NO VEM BER 1912 AFDØDE LANDSK Mi'- h a? RASM. El LE Haj EFTERLADTE MALERIKi UDSTILLEDE I KUNSTUDSTILLINGS- BYGNINGEN VED CH ARLOTTEN BORG 22.-21 NOVEMBER 1912 AUKTION 25. OG 26. NO VEM BER 1912 KØBENHAVN F. E BORDINGS