moderne auktion 741 tirsdag 12. april kl. 17 cobra nutidskunst

Download "moderne auktion 741 tirsdag 12. april kl. 17 cobra... 1-62 nutidskunst... 63-145"

2 moderne auktion 741 F Ø L G E N D E D A G E S Æ L G E S K U N S T tirsdag 12. april kl. 17 cobra nutidskunst onsdag 13. april kl. 13 Ove Sprogøe samlingen tema: eksperimenterende kunst grafik kl. 17 klassisk modernisme torsdag 14. april kl. 13 nutidskunst klassisk modernisme D E S I G N torsdag 14. april kl. 17 udvalgte møbler og design fredag 15. april kl. 13 møbler kunsthåndværk etnografica der bydes og faktureres i danske kroner vurderingerne i euro kan ses på se omregningstabel på side: 306 afbildet på katalogets omslag: katalognr. 121 købskonditioner findes bagest i kataloget

3 m o d e r n e k u n s t m a l e r i e r o g g r a f i k A U K T I O N tirsdag den 12. april til fredag den 15. april 2005 E F T E R S Y N onsdag 6. april kl torsdag 7. april kl fredag 8. april kl lørdag 9. april kl søndag 10. april kl mandag 11. april kl B R U U N R A S M U S S E N K U N S TA U K T I O N E R Bredgade 33 DK-1260 København K Tel Fax

4 modern auction 741 D AY S O F S A L E A R T tuesday 12th april 5 pm cobra contemporary art wednesday 13th april 1 pm Ove Sprogøe collection theme: conceptual art prints pm classic modern art thursday 14th april 1 pm contemporary art classic modern art D E S I G N thursday 14th april 5 pm selected furniture and design friday 15th april 1 pm furniture decorative arts and design pre-columbian art bids and invoicing are made in DKK estimates in euro can be seen at see exchange table page: 306 reproduced on the cover of this catalogue: lot 121 VAT regulations and conditions of sale at the back of the catalogue

5 modern p a i n t i n g s a n d art p r i n t s AUCTION tuesday the 12th april to friday the 15th april 2005 PREVIEW wednesday 6th april thursday 7th april friday 8th april saturday 9th april sunday 10th april monday 11th april pm am am am am am pm pm pm pm pm pm B R U U N R A S M U S S E N K U N S TAU K T I O N E R Bredgade 33 DK-1260 Copenhagen K Tel Fax

6 Peter Christmas-Møller Niels Raben Anneline Schjødt Pedersen Peter Beck moderne kunst og design Ole Ravn moderne kunst og design Lise Miller moderne kunst og design Anne Sophie Scavenius moderne kunst og design

7 klassisk modernisme ONSDAG DEN 13. APRIL KL. 17 katalog nr

8 KLASSISK MODERNISME CD NIELS LERGAARD f. Vorup 1893, d. København 1982 Salenevejen, Bornholm Olie på lærred. Sign. Niels Lergaard. 65 x 81. Udstillet: Århus Kunstforening af 1847, 1970, kat. nr. 59. Afbildet CD JENS SØNDERGAARD f. Øster Assels 1895, d. Skovshoved 1957 "Landskab", Olie på lærred. Sign. Jens Søndergaard. 90 x 100. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

9 CD OLUF HØST f. Svaneke 1884, d. Gudhjem 1966 Udsigt over havet, måneskin. Bornholm. Olie på lærred. Sign. O.H. 73 x 116. Afbildet CD OLAF RUDE f. Rakvere, Estland 1886, d. Frederiksberg 1957 Udsigt fra kunstnerens atelier, Allinge. Olie på lærred. Sign. Olaf Rude. 90 x 130. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

10 KLASSISK MODERNISME CD JOHANNES HOFMEISTER f. Hjørring 1914, d. sst Landsby med figurer i forgrunden. Olie på masonit. Sign. JH. 56 x 82,5. Afbildet CD FOLMER BENDTSEN f. København 1907, d. Frederikssund 1993 Vinterdag, Alexandravej. Olie på lærred. Sign. Folmer Bendtsen x 65. Afbildet CD SVEND ENGELUND f. Vrå 1908 Markfelter, Vrå. Olie på lærred. Sign. SE x 130. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

11 CD ERIK RAADAL f. Horn v. Silkeborg 1905, d. Silkeborg 1941 Vinterdag i Gjern. Olie på lærred. Sign. ER x 69. Litteratur: Dorthe Falcon Møller: "Erik Raadal. Maleren fra Gjern", kat. nr. 109, gengivet s Udstillet: Corner & Høst 1936, Den Frie, København kat. nr. 99. Udstillet: Erik Raadal udstilling hos Arnbak 1939, kat. nr. 24. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

12 KLASSISK MODERNISME CD OLAF RUDE f. Rakvere, Estland 1886, d. Frederiksberg 1957 Opstilling med skåle og appelsiner. Olie på lærred. Sign. Olaf Rude. 73 x 92. Proveniens: Kunsthandler Edvard Brink. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

13 CD NIELS LERGAARD f. Vorup 1893, d. København 1982 "Vejen gennem Korpenland, Bornholm". Olie på lærred. Sign. Niels Lergaard x 125. Udstillet: "Nutidskunst i Randershjem", Randers Kunstmuseum, 1956, kat. nr. 54. Proveniens: Ruth og Jørgen Birk. Afbildet CD OLUF HØST f. Svaneke 1884, d. Gudhjem 1966 Bognemark, vinter. Olie på lærred. Sign. OH. 50 x 81. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

14 KLASSISK MODERNISME CD JÚLÍANA SVEINSDÓTTIR f. Island 1889, d. København 1966 Opstilling med krukke. Olie på lærred. Sign. Júlíana Sveinsdóttir x 68. Udstillet: "Júlíana Sveinsdóttir", retrospektiv udstilling, Kunstforeningen, 1963, kat. nr. 55. Afbildet HARALD GIERSING f. København 1881, d. sst Blomster med blå baggrund. Olie på compoboard. Sign. på bagsiden monogram x 50. Udstillet: Harald Giersing Mindeudstilling, Charlottenborg 1927, kat. nr Udstillet: "Malerier og tegninger af Harald Giersing", Kunsthallen, København 1934, kat. nr. 29. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

15 CD SAMUEL JOENSEN-MIKINES f. Mykines 1906, d. København 1979 Grindedrab, Færøerne. Olie på lærred. Sign. S.J. Mikines x 100. Afbildet CD JÚLÍANA SVEINSDÓTTIR f. Island 1889, d. København 1966 Kystparti med klipper, Island, ca Olie på lærred. Sign. Júlíana Sveinsdóttir. 70 x 80. Udstillet: "Júlíana Sveinsdottir", retrospektiv udstilling, Kunstforeningen, 1963, kat. nr. 55. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

16 KLASSISK MODERNISME CD WILLIAM SCHARFF f. København 1886, d. sst Selvportræt. Olie på lærred. Sign. William Scharff x 83. Litteratur: Ernest Mentze: "William Scharff", Berlingske Forlag 1958, variant af maleriet gengivet helsides i farver s. 97. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

17 CD OLAF RUDE f. Rakvere, Estland 1886, d. Frederiksberg 1957 Det blå hus. Olie på lærred. Sign. Olaf Rude x 106. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

18 KLASSISK MODERNISME 314 bagside 314 CD RUDOLPH TEGNER f. København 1873, d. Esbønderup 1950 "Herakles og Hydraen". Figurgruppe/springvand af grønpatineret bronze. Sign. Rudolph Tegner Inskription: "Til de som har smædet mig". Bronzestøberstempel. 90 x 90 x 30. Litteratur: Rudolph Tegner "Mod Lyset", Palle Fogtdal 1991, stor marmor udgave gengivet s "En Aften sent, hvor jeg, mismodig og fortvivlet, kradsede i Skitsebogen, kom Herakles mig til Hjælp. Den ældgamle Lysguds Kamp mod Hydraen tegnede sig som et Ornament paa Himmelbuen og fyldte Hvælvet. Jeg saa Herakles staa midt i Uhyrets Slangebundter i frygtløst Angreb mod sin hadefulde Fjende, løftende Køllen til slag mod de giftspyende Orme. Var ikke denne græske lernæiske Slange, den evige, i det skjulte levende Ondskab, der altid kommer hvislende frem af Mudderet for at saare og dræbe, naar den vejrer Menneskeaand? Et Symbol på alt, hvad der er slet og lysfjendsk!" Citat s Litteratur: Weilbach: Samme skulptur støbtes i 1932 i gigantformat og opstilledes på havnen i Helsingør. Udstillet: Grand Salon des Beaux Arts, Paris 1931 og opnåede her guldmedalje. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

19 314 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

20 KLASSISK MODERNISME KARL ISAKSON f. Stockholm 1878, d. København 1922 Stilleben. Olie på lærred. 50 x 46. Afbildet CD EDVARD WEIE f. København 1879, d. Frederiksberg 1943 Fra Københavns Havn ved indsejlingen til Frederiksholms kanal. Olie på lærred. Sign. E.V x 39. Proveniens: Kunstnerens familie. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

21 CD OLUF HØST f. Svaneke 1884, d. Gudhjem 1966 Haven ved Norresan, Gudhjem. Olie på lærred. Sign. OH. 89 x 146. Udstillet: Den Frie, København. Afbildet CD EDVARD WEIE f. København 1879, d. Frederiksberg 1943 Fra Amalfi, Olie på pap. 25 x 23. Proveniens: Kunstnerens familie. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

22 KLASSISK MODERNISME CD OLAF RUDE f. Rakvere, Estland 1886, d. Frederiksberg 1957 "Solskin i haven. Valdal", omkr Olie på lærred. Sign. Olaf Rude. 62 x 75. Litteratur: Poul Uttenreitter: Maleren Olaf Rude, Kbh Lignende billede gengivet s. 61. Afbildet CD JOHANNES HOFMEISTER f. Hjørring 1914, d. sst Bordbøn. Olie på lærred. Sign. JH. 90 x 86. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

23 KARL ISAKSON f. Stockholm 1878, d. København 1922 Skovparti. Småland, Olie på lærred. På bagsiden betegnet: "Malet af K. Isakson. Attesteres Viggo Madsen - Aage Roose". 61 x 78. Litteratur: "Nutida Svensk Måleri, en översigt", 1936, gengivet side 47. Litteratur: Gustaf Engwall: "Karl Isakson", Stockholm 1944, kat. nr Afbildet CD OLUF HØST f. Svaneke 1884, d. Gudhjem 1966 Skovlysning. Olie på lærred. Sign. O.H. Gudhjem x 50. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

24 KLASSISK MODERNISME CD EDVARD WEIE f. København 1879, d. Frederiksberg 1943 Lampelys. Interiør med læsende kvinde, ca Olie på lærred. 64 x 63. Proveniens: Kunstnerens familie. Afbildet KARL ISAKSON f. Stockholm 1878, d. København 1922 Selvportræt. Olie på træ. På bagsiden betegnet: "Malet af Karl Isakson ca Gave fra hans søster til V.M. [Viggo Madsen] 1934". 31 x 25. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

25 325 CD GERHARD HENNING f. Stockholm 1880, d. Hellerup 1967 "Rapt á cheval"/"kvinderov til hest", ca Figurgruppe af grønpatineret bronze. Sign. G. Henning. Bronzestøberstempel fra L. Rasmussen. H. 54. Litteratur: Peter Hertz: "Billedhuggeren Gerhard Henning", Jespersen og Pios forlag, Udkast til "Kvinderov til hest" afbildet s og omtalt s. 202: "I Statuerne "Danae", "Stående pige" og "Moderne Pige", i de modellerede Studier til "Sportspige" og til "Kvinderov", Rytteren med den røvede Kvinde paa den stejlende hest, i de dejlige Tegninger, der ikke mere er smaa udkast, men store Modeltegninger, detaljeret gennemførte eller mere bredt formede, har Henning naaet et højdepunkt i sin Kunst. Alt det, hans Arbejder gennem Aarene har forjættet i talrige skønne Glimt har han i disse Værker samlet i en stor og klar Form, der helt er hans egen, præget af hans levende og følsomme Opfattelse. De Figurer, der er udførte efter disse, er skabt i deres Stil og viser den Rigdom og Frodighed." Proveniens: Kunstnerens egen samling. Udstillingsetiket medfølger. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

26 KLASSISK MODERNISME CD PABLO PICASSO f. Malaga 1881, d. Mougins 1973 "La Boija". Tusch på kraftigt brunt papir. Sign. Picasso. Udført i Barcelona omkr x 17,5. Certifikat fra Maya Widmaier Picasso, dateret Paris 28. mars 2004, medfølger. Proveniens: Dansk privatsamling. Afbildet CD PABLO PICASSO f. Malaga 1881, d. Mougins 1973 "Tête de femme". Kvinde i profil. Blyant på papir. Sign. Picasso, fait à Cerés Bladstørrelse 18 x 13,3. Lysmål 17 x 12,5. Tegningen forevist og godkendt af Claude Picasso. Proveniens: Dansk privatsamling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

27 AMEDEO MODIGLIANI f. Livorno 1884, d. Paris 1920 Buste de femme. Siddende kvinde. Blyant på papir. Sign. Modigliani. Bladstørrelse 30,6 x 22,2. Lysmål 30 x 21. Ekspertise fra Galerie Odermatt-Vedovi, M. Hervé Odermatt, dateret Paris le 21. janvier 2005, medfølger. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

28 KLASSISK MODERNISME CD HUGO LIISBERG f. København 1896, d "Ung mand". Stor figur af patineret bronze. Sign. monogram HL 24. Bronzestøberstempel W. Green. H Litteratur: Walter Schwartz: "Hugo Liisberg" Vor Tids Kunst nr. 38, gengivet s. 19. Afbildet CD VIGGO JARL f. København 1879, d. Cannes 1965 "Svømmer i udspring". Figur af brun- og delvist grønpatineret bronze, på stand af granit. Sign. Viggo Jarl, Paris. H. 78. H. inkl. stand 82. Proveniens: Erhvervet direkte fra kunstnerens familie. Udstillet: Den Frie, 1959, kat. nr. 84. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

29 CD HARALD ENGMAN f. København 1903, d. sst "Kong Alkohol". Olie på lærred. Sign. Harald Engman ,5 x 67. Proveniens: Nuværende ejers familie har købt værket direkte af kunstneren. Afbildet * CD ALBERT BERTELSEN f. Vejle 1921 "Fjeldlys". Olie på lærred. Sign. monogram samt på bagsiden Albert Bertelsen 1981, Norge x 125. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

30 KLASSISK MODERNISME CD VILHELM LUNDSTRØM f. København 1893, d. sst Opstilling, Olie på lærred. Sign. på bagsiden V.L. 25 x 35. Litteratur: Preben Wilmann & Marianne Brøns nr Udstillet: "13 Kunstnere i Telt", maj-juni Proveniens: Kunsthallen aukt. 195, 1953, kat. nr. 55. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

31 CD EDVARD WEIE f. København 1879, d. Frederiksberg 1943 Opstilling. Udført sidst i 1920erne. Olie på lærred. 80 x 70. Litteratur: Henrik Wivel: Edvard Weie, Kunstbogklubben, citat s : Hvilke flotheder tillader Weie sig så? Jo, blandt andet banalitetens. Han maler landskaber og opstillinger. Han maler det selvfølgelige. Stedt på troens grund binder han ikke an med en kristen ikonografi. Men prisgivet modernismen binder han heller ikke an med dens modevokabular af strømlinet art decodesign, ure, bowlerhatte og barnevogne kastet rundt i et kubistisk univers af moderne støj. Der er heller ingen eksistentiel hujen og grimasserende excesser fra Der Sturm og Die Brücke. Ekspressiviteten er udtryksfuld, men musikalsk indskrevet i det poetiske livssyn. Forstået i ordet poesis helt fundementale betydning græsk poein at skabe. Weie skaber land, og han skaber natur, han lægger den død, og han vækker den til live, omskaber den i sine opstillinger. Her gælder det tingene i sig selv, fænomener i farve og lys, tonemaler. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

32 KLASSISK MODERNISME CD JÚLÍANA SVEINSDÓTTIR f. Island 1889, d. København 1966 Landskab, Horneby, ca Olie på lærred. Sign. Júlíana Sveinsdóttir. 85 x 97. Udstillet: "Júlíana Sveinsdottir", retrospektiv udstilling, Kunstforeningen, 1963, kat. nr. 54. Afbildet CD SØREN HJORTH-NIELSEN f. Svostrup v. Silkeborg 1901, d. Tempelhuse 1983 Sommerlandskab. Olie på lærred. Sign. H.N. 60 x 80. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

33 CD HANS SCHERFIG f. København 1905, d. Fredensborg 1979 Elefant i urskov. Tempera på plade. 18,5 x 30. Proveniens: Erhvervet direkte fra kunstneren. Afbildet CD EDVARD WEIE f. København 1879, d. Frederiksberg 1943 "Landskab med stort træ" Olie på lærred. 47 x 60. Udstillet: "Steder og stemninger", Nordjyllands Kunstmuseum, 4. oktober til 4. januar 2004, kat. nr. 22. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

34 KLASSISK MODERNISME CD OLUF HØST f. Svaneke 1884, d. Gudhjem 1966 Bognemark med figurer, vinter, Olie på lærred. 60 x 115. "Om vinteren hænger tingene så fint sammen. De låner fra hinanden". Citat af Oluf Høst fra "Oluf Høst 1971", Jørgen Nielsen, Strubes Forlag, Litteratur: "Oluf Høsts Bognemark", red. Jens Erik Sørensen, Århus Kunstmuseum 1986, gengivet helsides s. 75. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

35 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

36 KLASSISK MODERNISME CD HANS SCHERFIG f. København 1905, d. Fredensborg 1979 "Landskab ved Nilen", Tempera på masonit. Sign. Scherfig. 81 x 122. Afbildet CD AKSEL JØRGENSEN f. København 1883, d. sst Gadebillede. Sollys mellem træer. Olie på lærred. Sign. A.J x 71. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

37 CD J. F. WILLUMSEN f. København 1863, d. Cannes 1958 Allé med platantræer, Fontainebleau. Olie på lærred. Sign. monogram x 74. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

38 KLASSISK MODERNISME CD KNUD MERRILD f. Ødum 1894, d Komposition. Olie på lærred. Sign. Knud Merrild, New York x 61. Proveniens: Dansk privatsamling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

39 CD KNUD MERRILD f. Ødum 1894, d The Sailing Ship. Akvarel og gouache på papir. Sign. Knud Merrild x 62. Proveniens: Dansk privatsamling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

40 KLASSISK MODERNISME CD JOHANNES HANSEN f. København 1903, d. Fårevejle 1995 Ung atlet. Figur af brun og delvist grønpatineret bronze. Sign. monogram JH. H. 42. Afbildet CD GERHARD HENNING f. Stockholm 1880, d. Hellerup 1967 Liggende pige. Figur af patineret bronce. Sign. monogram Stemplet Nic O. Schmidt Broncestøber. Ekspl. 5. H. 15. L. 23. Et eksemplar i bronze tilhører Statens Museum for Kunst samt Fyns Kunstmuseum, Odense. Litteratur: Peter Hertz: "Billedhuggeren Gerhard Henning", gengivet s. 91. Litteratur: Haavard Rostrup: "Gerhard Henning. Vor Tids Kunst 30", gengivet s. 11 Litteratur: Haavard Rostrup: "Gerhard Henning. En mindebog", gengivet s. 80 og 81. Proveniens: Tidligere i direktør Ernst Michaelsens samling. Proveniens: Dansk privatsamling. Afbildet CD HUGO LIISBERG f. København 1896, d Fejende råbuk. Figur af grønpatineret bronze. Sign. monogram Bronzestøberstempel L. Rasmussen, København. H. 27. L. 44. Proveniens: G. A. Hagemanns samling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

41 CD SVEND RATHSACK f. Fredericia 1885, d. Frederiksberg 1941 Knælende dreng med ørn. Figur af messing på stand af granit. Sign. monogram SR. Stemplet L. Rasmussen, København. H. 53 inkl. sokkel. Proveniens: Svend Kragh Jacobsens samling, Afbildet CD JOHANNES C. BJERG f. Ødis 1886, d. København 1955 "Elskovskampen". Figurgruppe af patineret bronze på stand af granit. H. 45,5. H. 60 inkl. sokkel. Litteratur: Leo Swane: Johannes C. Bjerg, "Vor Tids Kunst" nr. 9, større udgave gengivet s Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

42 KLASSISK MODERNISME CD KNUD MERRILD f. Ødum 1894, d Two Deers. Akvarel og blyant på let tryk. Sign. Knud Merrild x 9. Proveniens: Dansk privatsamling. Afbildet CD KNUD MERRILD f. Ødum 1894, d "Red Horse". Akvarel på papir. Sign. Knud Merrild 34. Lysmål 28,5 x 22. Proveniens: Dansk privatsamling. Afbildet CD KNUD MERRILD f. Ødum 1894, d The Bird. Akvarel på papir. Sign. Knud Merrild 22. Med dedikation på bagsiden. 20 x 14. Proveniens: Dansk privatsamling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

43 CD OSKAR MOLL f. Breslau 1875, d. Berlin 1947 Opstilling med blomster og bog. Olie på pap. Sign. Oskar Moll. 55 x 50. Udstillet: Berliner Secession, Intern. Kunstausstellung Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

44 KLASSISK MODERNISME CD J. F. WILLUMSEN f. København 1863, d. Cannes 1958 "Norsk tømmerhytte med sne", Olie på lærred. Original ramme. 63 x 81. Maleriet er fotograferet af Holger Damgaard på Atelierudstillingen i 1910 med Edith Willumsen siddende i atelieret. På denne udstilling var mange af kunstnerens værker fra Norge udstillet. Proveniens: Gave fra kunstneren til Lauritz Tuxen. Har siden været i Tuxen familiens eje. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

45 CD J. F. WILLUMSEN f. København 1863, d. Cannes 1958 "Granskov, vinter med sne", Olie på lærred. Original ramme. 63 x 81. Maleriet er fotograferet af Holger Damgaard på Atelierudstillingen i 1910 med Edith Willumsen siddende i atelieret. På denne udstilling var mange af kunstnerens værker fra Norge udstillet. Proveniens: Gave fra kunstneren til Lauritz Tuxen og har siden været i Tuxen familiens eje. Afbildet CD EMIL NOLDE f. Nolde 1867, d. Seebüll 1956 Ada Nolde. Sign. på passepartout Emil, med teksten: "Billed efter min lille Ada - til vores Mor. Emil". Tusch med lavering på papir. Bladstørrelse 27,7 x 21,6. Proveniens: Portræt af Emil Noldes første hustru Ada Nolde, som var en gave til Ada's moder. Det har senere tilhørt Ada's søster og har været i familiens eje indtil Proveniens: Hidrørende fra dansk privatsamling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

46 KLASSISK MODERNISME JENS ADOLF JERICHAU f. Roskilde 1890, d. Paris 1916 Blomstrende valmuer. Olie på lærred. Sign. J.A. Jerichau. 60 x 72. Afbildet CD JÚLÍANA SVEINSDÓTTIR f. Island 1889, d. København 1966 Brun vase i vindueskarm, ca Olie på lærred. Sign. Júlíana Sveinsdóttir. 86,5 x 65,5. Udstillet: "Júlíana Sveinsdottir", retrospektiv udstilling, Kunstforeningen, 1963, kat. nr. 51. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

47 CD SVEND JOHANSEN f. København 1890, d. Gentofte 1970 Interiør. Olie på lærred. Sign. SJ. 115 x 85. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

48 KLASSISK MODERNISME CD MAX MÜLLER f. Frederiksberg 1911, d. København 1991 Folkeliv på Amagertorv. Olie på lærred. Sign. Max Müller x 73. Afbildet CD EUGÈNE DE SALA f. Randers 1899, d. København 1987 Surrealistisk atelierkomposition, omkr Olie på krydsfinér. Sign. på bagsiden E de Sala. 50 x 100. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

49 CD KARL LARSEN f. København 1897, d. Holte 1977 Opstilling med opsats og frugter. Olie på lærred. Sign. Karl Larsen x 112. Afbildet CD POUL BILLE-HOLST f. Frederiksberg 1894, d Kubistisk komposition med hund. Olie på lærred. Sign P. Bille-H. 46 x 33. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

50 KLASSISK MODERNISME KARL ISAKSON f. Stockholm 1878, d. København 1922 "Italiensk havnebillede. Napolibugten", Olie på lærred. Sign. K.I. 36 x 48. Litteratur: Gustaf Engwall: "Karl Isakson", Stockholm 1944, nr. 10, gengivet side 35. Udstillet: "Karl Isakson-Udstillingen", Göteborg-Oslo-Odense-København, Februar-Maj 1962, kat. nr. 2. Proveniens: Auktion: Svensk-Franska Konstgalleriet 1930, kat. 7, nr. 71. Proveniens: Dansk privatsamling. Afbildet PER KROHG f. Åsgårdstrand 1889, d Rytterscene. Olie på lærred. 22 x 16. Proveniens: Tidligere i Robert Storm Petersens samling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

51 366 LUDVIG PETER KARSTEN f. Oslo 1876, d. Paris 1926 Portræt af ung kvinde med hat. Olie på lærred. Sign. Karsten x 42. Afbildet CD WILLIAM SCHARFF f. København 1886, d. sst Liggende dreng (Studie til guldmedaille-arbejdet). Olie på lærred. Sign. William Scharff x 111. Litteratur: Ernst Mentze: "William Scharff", nr. 130, gengivet side 91. Omtalt i Leo Swane's kronik i Politiken, 1. februar Udstillet: Grønningen 1921, kat. nr Udstillet: "Vor Tids Kunst i Privat Eje", Charlottenborg 1953, kat. nr Proveniens: Tidligere i højesteretssagfører Th. Thorsteinsson's samling. Dennes auktion ABR 1974, kat. nr. 22. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

52 KLASSISK MODERNISME CD JON STEFANSSON f. Saudarkrokur 1881, d. Reykjavik 1962 Heste i landskab, Island. Olie på lærred. Sign. Jon Stefansson. 30 x 40. Afbildet CD SVEINN THORARINSSON f. Kelduhverfi, Island 1899, d Vulkanlandskab, Myvatnssveit. Olie på lærred. Sign. Sv. Thorarinsson. 110 x 150. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

53 CD SAMUEL JOENSEN-MIKINES f. Mykines 1906, d. København 1979 "Båden Bjerges". Olie på lærred. Sign. S. J-Mikines x 160. Afbildet CD JÚLÍANA SVEINSDÓTTIR f. Island 1889, d. København 1966 Opstilling. Olie på lærred. Sign. Júlíana Sveindóttir. 52 x 66. Udstillet: Nordatlantens Brygge, København, 2004 og Kunstmuseet Gerdarsafn, Kópavogur, Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

54 KLASSISK MODERNISME CD JENS SØNDERGAARD f. Øster Assels 1895, d. Skovshoved 1957 Landskab med Heltborg kirke i baggrunden. Olie på lærred. Sign. Jens Søndergaard. 87 x 103. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

55 CD OLAF RUDE f. Rakvere, Estland 1886, d. Frederiksberg 1957 Sommerdag ved bondegård, Bornholm. Olie på lærred. Sign. Olaf Rude. 73 x 100. Afbildet CD OLUF HØST f. Svaneke 1884, d. Gudhjem 1966 Vinterlandskab. Olie på lærred. Sign OH. 71 x 100. Proveniens: ABR auktion 204, marts 1967, kat. nr Afbildet CD JENS SØNDERGAARD f. Øster Assels 1895, d. Skovshoved 1957 "Ved havet". Olie på lærred. Sign. Jens Søndergaard x 145. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

56 KLASSISK MODERNISME CD MOGENS ANDERSEN f. København 1916, d Interiør. Olie på lærred. Sign. på bagsiden Mogens Andersen x 120. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

57 CD WILHELM FREDDIE f. København 1909, d. sst Stejleplads, Kulhuse. Olie på krydsfinér. Sign. Freddie. Lysmål 23 x 37,5. Proveniens: ABR auktion 447, marts 1983, kat. nr Afbildet CD ALBERT BERTELSEN f. Vejle 1921 Fjordbillede, Norge Olie på lærred. Sign. Albert Bertelsen. 71 x 100. Afbildet CD NIELS BJERRE f. Lemvig 1864, d. Frederiksberg 1942 "Nordlys". Olie på lærred. Sign. N.B x 52. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

58 KLASSISK MODERNISME BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

59 CD SAMUEL JOENSEN-MIKINES f. Mykines 1906, d. København 1979 Skt. Hans Bål. Olie på lærred. Sign. S.J.-Mikines x 100. Afbildet CD WILLIAM HEINESEN f. Thorshavn 1900, d. sst Parti fra Suduroy. Olie på lærred. Sign. WH x 85. Afbildet CD OLUF HØST f. Svaneke 1884, d. Gudhjem 1966 "Klabautermanden", Olie på lærred. Sign. monogram to steder. 66 x 92. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

60 KLASSISK MODERNISME CD JEAN DUFY f. Le Havre 1888, d. Boussay 1964 Skovlandskab, efterår. Olie på plade. Sign. Jean Dufy. 32 x 37,2. Proveniens: Villa Grisebach Auktionen 1996, auk. 54, kat. nr Afbildet CD SIGURD SWANE f. København 1879, d. Plejerup 1973 Røde tulipaner i kande. Olie på lærred. Sign. S. Sw x 60. Proveniens: Læge G. Soetmanns samling. Afbildet JENS ADOLF JERICHAU f. Roskilde 1890, d. Paris 1916 "Besancon-dalen, Provence", Olie på lærred. 62 x 78. Litteratur: Troels Andersen: "Jens Adolf Jerichau", 1983, kat. nr. 64. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

61 CD KARL LARSEN f. København 1897, d. Holte 1977 Frokost i det grønne. Olie på lærred. Sign. Karl Larsen x 137. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

62 KLASSISK MODERNISME CD AKSEL JØRGENSEN f. København 1883, d. sst "Brydende drenge". Olie på lærred. Sign. monogram 1918 samt betitlet på etiket på blændrammen. 73 x 90. Afbildet CD ERIK HOPPE f. Ødis 1897, d. Kvam, Norge 1968 Portræt af direktør Johs. Valeur, Olie på lærred. Sign. Hoppe. 79 x 68. Udstillet: Kunstforeningen, København 1957, kat. nr. 40. Udstillet: Kunstforeningen, København 1969, kat. nr. 50. Udstillet: Kunstforeningen, København 1986, kat. nr. 70. Udstillet: Sønderjyllands Kunstmuseum 1986, kat. nr. 70. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

63 HARALD GIERSING f. København 1881, d. sst "Leda og Svanen", Olie på plade. Sign. monogram x 85. Litteratur: Lennart Gottlieb: Giersing. Maler. Kritiker. Menneske, Gyldendal 1995, gengivet i farver s. 73 og fyldigt omtalt s , citat: Leda og Svanen står sammen med billedet af kvinden og manden i sin radikalt gennemførte antinaturalistiske og Gauguininspirerede stil alene blandt billederne fra 1906, og adskiller sig indlysende nok fundamentalt fra hans sædvanlige motivverden, landskabet og portrættet. Afbildet CD POUL S. NIELSEN f. Helsingør 1920, d Opstilling med potteplante, bog, kop og frugt. Olie på lærred. Sign. monogram. 50 x 60. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

KATALOG. Designermøbler mm.

Opdateret startliste for Kreds-/By-stævne 30. januar 2011

Fredag den 19. December 1919 Kl. 1 Eftrm.

Danmarks Jægerforbund Resultat hold 31-05-2015 Placering Nr Navn Foreningsnr Foreningsby Skydning Dame Hold Træf Skud Træf Skud 1 39 Sevel Damer 2 105 125 183 Solveig Madsen 2204 Sevel Jagtforening 38 41 185 Kristine Madsen 2204 Sevel Jagtforening

H. C. JENSEN, Auktionsholder.

Spillere tilmeldt turneringen

VARDE SPORTSFISKERFORENINGs bestyrelse fra 1926 til Isenkræmmer S. Graversen.

Danmarks Jægerforbund Resultat hold 25-05-2014

MALERIER og TEGNINGER AF

Oversigt over skolebilleder 1965-66 (Klik for at springe til ønsket side)

Oversigt over skolebilleder 1965-66 (Klik for at springe til ønsket side) Oversigt over skolebilleder 1965-66 (Klik for at springe til ønsket side) Als skole 1.a Klasse Als skole 1.b Klasse Als skole 2. Klasse Als skole 3. Klasse Als skole 4. Klasse Als skole 5. Klasse Als skole

GARDERNES INDIVIDUELLE LANDSMESTERSKABER 2015 200 M LIGGENDE KLASSE A

Viborg Amtskreds-/By-stævne Bowling 2011. Individuelle rækker

Læringsmiljø/undervisningsdiff_, jun 25. Fabrikantworkshops, jun 25 Energioptimering, jun 26. Grillarrangement, jun 24 Frokost torsdag, jun 26

Læringsmiljø/undervisningsdiff_, jun 25. Fabrikantworkshops, jun 25 Energioptimering, jun 26. Grillarrangement, jun 24 Frokost torsdag, jun 26 Aksel Lykke AARHUS TECH Allan Petersen EUC Sjælland Benny Larsen EUC Sjælland Bent-Ole Bohn TEKNIQ Bjarne Pedersen Selandia Brian Berndsen EUC Syd Brian Vestergaard EUC Sjælland Carsten Olsen Borregaard

Resultatliste - Jelling fs 15 meter 2016

Resultatliste - Jelling fs 15 meter 2016 Side 1 af 7 08:37:26 - DDS SP v.3.15.11.1 RESULTATLISTE Jelling fs 15 meter 2016 Gevær, 15m. - Mesterskab Børn 1 1 101490 Christoffer Røjkjær 10-006 Klejs-Juelsminde Skytteforening 200/13 200/11 400/24

RESULTATLISTE DDSN 15m Pistolturnering Individuelle resultater

RESULTATLISTE DDSN 15m Pistolturnering Individuelle resultater RESULTATLISTE DDSN 15m Pistolturnering 2013-14 Individuelle resultater Standardpistol BK Runde 1 Runde 2 Runde 3 Runde 4 SUM 1 103691 Mikkel H. Wendell 251 0 0 0 251 Standardpistol Junior Runde 1 Runde

Danskemesterskaber 2010 10 og 15 m Senior og Oldboys

Elfagets Faglæreruddannelse

Elfagets Faglæreruddannelse Grillarrangement Starttidspunkt tirsdag 24-06-2014 00:00 Sluttidspunkt tirsdag 24-06-2014 00:00 Aksel Lykke Dennis Langvad Kurt Kristensen Mathies Sørensen Steffen Sørensen Kim Fusager Flemming Kastbjerg

Georg Metz. Danske billeder. fra 1900 til 2000 ; GYLDENDAL

Georg Metz. Danske billeder. fra 1900 til 2000 ; GYLDENDAL Georg Metz Danske billeder fra 1900 til 2000 ; GYLDENDAL Illustrationsliste 6 Wilhelm Johannes Heinrich Storm/Lokalhistorisk Arkiv for 9 Roskilde Lokalhistoriske Arkiv 11 Wilhelm Johannes Heinrich Storm/Lokalhistorisk

3. Ægteparturnering den 29. august SUM Placering. 1. Ægteparturnering den 19. april. 2. Ægteparturnering den 7. juni. Navn Judith & Harry Jensen

3. Ægteparturnering den 29. august SUM Placering. 1. Ægteparturnering den 19. april. 2. Ægteparturnering den 7. juni. Navn Judith & Harry Jensen 1. ægteparturnering - resultater Længste drive hul 4 - Christina Christiansen Tættest flaget på hul 2 - Ole Christoffersen Tættest flaget på hul 7 - Ole Frølich-Hansen Tættest flaget på hul 12 - Se tættest

Gunnar Aagaard Andersen ord, Undated Glue on plastic 17 x 24 cm DKK10,000

2.2.Til identifikation og kommunikation med budvinderen, er det nødvendigt med den pågældendes personlige oplysninger.

2.2.Til identifikation og kommunikation med budvinderen, er det nødvendigt med den pågældendes personlige oplysninger. AUKTIONSVILKÅR ON-LINE AUKTIONER. 1. Forord: 1.1.Ethvert salg på Hillerød Auktioners on-line auktionsside (i det følgende kaldet online) er underlagt den til enhver tid gældende danske lovgivning. 1.2.Betingelserne

SØNDAG. Papirkunst på himmelflugt

Fjordager Idrætsforenings Tempoløb 2011

Fjordager Idrætsforenings Tempoløb 2011 Fjordager Idrætsforenings Tempoløb 2011 Resultatliste rækkefølge Samlet KV3 36-45 år KV6 56-65 år 1 0-18 år 2 19-35 år 3 36-45 år 4 46-55 år 5 56-65 år 6 66-99 år LICENS Resultatliste samlet Placering

Pris: kr. 20,- KATALOG. Cykel Auktion: Torsdag D. 23. Januar 2014 kl: 16:00. Eftersyn: Torsdag D. 23. Januar kl 13:00-16:00. Live auktion!!

Pris: kr. 20,- KATALOG. Cykel Auktion: Torsdag D. 23. Januar 2014 kl: 16:00. Eftersyn: Torsdag D. 23. Januar kl 13:00-16:00. Live auktion!! Pris: kr. 20,- KATALOG Cykel Auktion: Torsdag D. 23. Januar 2014 kl: 16:00 Eftersyn: Torsdag D. 23. Januar kl 13:00-16:00 Live auktion!! Side 1 Cyklerne sælges i den stand de forefindes. Det må forventes

Turnering : Hold 2hk 2008/9. Hovedkreds: 2. Grundlag.: 2HK_HOLD.RAT. Resultat.: 2HK_HOLD.TXT. ELO indberetning: 2HK_HOLD.ELO. Klub: Skovbo Skakklub Turnering : Hold 2hk 2008/9 d.20.03.2009 Hovedkreds: 2 Grundlag.: 2HK_HOLD.RAT Resultat.: 2HK_HOLD.TXT ELO indberetning: 2HK_HOLD.ELO Klub: Skovbo Skakklub Hans E. Andersen 1447 1 Julius Mølvig 1 1190

KATALOG. LIEBHAVER BILAUKTION Auktion: Onsdag D.12. November 2014 kl: 18:00

KATALOG. LIEBHAVER BILAUKTION Auktion: Onsdag D.12. November 2014 kl: 18:00 Pris: kr. 20,- KATALOG LIEBHAVER BILAUKTION Auktion: Onsdag D.12. November 2014 kl: 18:00 Eftersyn: Mandag d. 10. November fra Kl. 10-18 samt Onsdag d. 12. November fra kl. 15-17. Live auktion!! Side 1

Fælles LUU konference Onsdag den 7. oktober 2015 Hindsgavl Slot, Hindsgavl Allé 7, 5500 Middelfart

Fælles LUU konference Onsdag den 7. oktober 2015 Hindsgavl Slot, Hindsgavl Allé 7, 5500 Middelfart Fælles LUU konference Onsdag den 7. oktober 2015 Hindsgavl Slot, Hindsgavl Allé 7, 5500 Middelfart Deltagerliste AMU Fyn Per Hansen Jan Petersen AMU Nordjylland Vagn Ole Petersen Frede Holst Andersen Leif

Resultatliste - DGI Storstrømmen LDM Senior 15m 2014

Resultatliste - DGI Storstrømmen LDM Senior 15m 2014 Side 1 af 7 18:34:49 - DDS SP v.3.14.2.3 RESULTATLISTE DGI Storstrømmen LDM Senior 15m 2014 Veteran Plads Bane Navn Res. 5 6 7 8 9 10 P-finale I alt 1 2 022 Jette Skov Pedersen 394 8 51,6 10,6 10,7 10,4

Formænd og medlemmer af sognerådene fra 1901-1950

Formænd og medlemmer af sognerådene fra 1901-1950 1 Formænd og medlemmer af sognerådene fra 1901-1950 Lars Ellgaard Sunday, August 18th, 2013 Sognerådsformænd 1/1-1901 31/12-1903 Pedersen, Lauritz Christian SR s Større del Gårdejer 1/1-1904 31/3-1909

Dansk Skytte Union 50m Hjemmebaneturnering 2014 - Senior

Fredag den 1. November 1919 Kl. 1 Eftrm.

Fredag den 1. November 1919 Kl. 1 Eftrm. Falkenbergs Auktioner... i Fredag den 1. November 1919 Kl. 1 Eftrm. bliver ved Auktion, der afholdes (D et n y T h e a te r) bortsolgt en Samling EFTERSYN: Onsdag den 5. November Kl. 10 5. Torsdag den

Gårdmøller i Mygdal Sogn

Gårdmøller i Mygdal Sogn Nr. Adresse/navn Matr. Nr År Mølletype m.m. Erstatningsværdi Ejer Kilde Foto af mølle 1??? 1ei odden hovedgård 1945 Vindmotor bygget 1938 1500 Anton Hansen 2 Degnbølvej 13 "Odden Mølle" 1b odden møllegård

kjærholm kl. 19 udvalgt kunst 1-108 kl. 13 nutidskunst 109-270 cobra 271-330 kl. 17 samtidskunst 331-407 nordatlantisk 408-451

kjærholm kl. 19 udvalgt kunst 1-108 kl. 13 nutidskunst 109-270 cobra 271-330 kl. 17 samtidskunst 331-407 nordatlantisk 408-451 kjærholm modern mandag tirsdag onsdag design torsdag fredag 9. oktober kl. 19 udvalgt kunst 1-108 10. oktober kl. 13 nutidskunst 109-270 cobra 271-330 kl. 17 samtidskunst 331-407 nordatlantisk 408-451

Klub Hold Point Hold Point Hold Point I alt JFM

Klub Hold Point Hold Point Hold Point I alt JFM Tak fordi I kom. Ved indsamling af skilte var alle til stede. Der er ikke indløbet klager af nogen art. Det tager vi som tegn på fornuftig kørsel, og især vejstykker med hastighedsbegrænsninger bærer præg

Landsturneringen i atletik 1959-1993

Landsturneringen i atletik 1959-1993 Landsturneringen i atletik 1959-1993 Lidt historie (se jubilæumsårbogen) Ny turneringsform fra 1959. LT som forkortelsen var, blev indført. Kun fire holdkampe hvert år. Egentlig otte, men da man hver gang

Danmarksturnering. 10 meter riffel

Danmarksturnering. 10 meter riffel Danmarksturnering 10 meter riffel Resultatliste 2012-2013 1. omgang Startet i 1980 1. omgang total 1. Division A Særslev 1 1763 2 1763 2 B Trehøje 1 1751 2 1751 2 C Viborg 1 1749 2 1749 2 c ÅRK 1 1699

RESULTATLISTE DDS midt 15 meter pistol stævne 2 runde 2011-2012

RESULTATLISTE DDS midt 15 meter pistol stævne 2 runde 2011-2012 Side 1 af 8 01-12-2011 07:44:33 - DDS SP v.3.11.11.8 RESULTATLISTE DDS midt 15 meter pistol stævne 2 runde 2011-2012 Holdkonkurrence: 15 meter call 22 1 Aulum Skytteforening 31309 Keld Jeppesen Klasse:

M fl b E RIE. GI. Kongevej 27«29. Falkenbergs Auktioner. Telefoner 1282-10,321. Falkenbergs Auktioner. Onsdag den 26. Juni 1918 KL \2%Middag Falkenbergs Auktioner Onsdag den 26. Juni 1918 KL \2%Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27«29 (Det ny Teater) bortsolgt en Del gode M fl b E RIE EFTERSYN. Mandag den 24. Juni Kl. 10 5.

Ark1. Skydetider kredsskydning 2016

Ark1. Skydetider kredsskydning 2016 Skydetider kredsskydning 2016 Seniorer 08.00 Kim Grubbe 08.01 Michael Lysgaard 08.02 Klaus Holt Jensen 08.03 Thomas Heesgaard 08.04 Morten Mogensen 08.05 Rene Holt Schmidt 08.06 Torben Mauritson 08.07

REGION NORDJYLLAND. Museer

REGION NORDJYLLAND. Museer REGION NORDJYLLAND Museer FREDERIKSHAVN: Frederikshavns Kunstmuseum Parallelvej 14 9900 Frederikshavn T: 9845 9080 kunstmuseum@frederikshavn.dk http://www.frederikshavnkunstmuseum.dk/index.php/ HJØRRING:

Fredagen den 5. November 1920 KL 1

Chef i teknik og miljø

Chef i teknik og miljø Deltagerliste Chef i teknik og miljø /SKS TCH080305-DKH 95 deltagere Onsdag den 05.03. - torsdag den 06.03.2008 Navn og stilling Jens Dicksen Jensen Chef for Teknik & Miljø Anna Sofie Poulsen Chef for

Niels Ebbe Sørensen. Benny Arne Sørensen. Niels-Christian Tramm. Boet efter Inge Marie Sørensen. Kjeld Olesen. Karlo Lauridsen

Niels Ebbe Sørensen. Benny Arne Sørensen. Niels-Christian Tramm. Boet efter Inge Marie Sørensen. Kjeld Olesen. Karlo Lauridsen Ejendomsliste. Bilag 2 2 Niels Ebbe Sørensen 1e 1d 1f 1g 1c 1i 1b 1a Niels Ebbe Sørensen Benny Arne Sørensen Niels-Christian Tramm Boet efter Inge Marie Sørensen Kjeld Olesen Tjæreby Vejle, Tårnborg 2e

Kommunemesterskaber Herning JKF 2011

Kommunemesterskaber Herning JKF 2011 opdateret 080511 Kommunemesterskaber Klasse Navn Klub duer Skud Klub Plc. 124 A Kristian Mortensen Sunds 25 46 x 123 A Lars Kjeldsgaard Trehøjebanen 30 45 x 122 D Maiken Andersen MSK/HJC 23 46 x 121 M

Sponsorflyvning 2009

Sponsorflyvning 2009 Sponsorflyvning 2009 Duenummer Erstatning Firma Plac Præmie Privat Plac Præmie Duemand Plac Præmie Hastighed 068-09-0008 Ole Nielsen 1 5000 Arne Poulsen 1 5000 1.505,70 196-09-9050 196-09-9060 Nordjysk

MTB-O Sletten Stræktider Plads Navn Klasse Tid D-16

MTB-O Sletten Stræktider Plads Navn Klasse Tid D-16 MTB-O Sletten Stræktider -06-06-2009 Plads Navn Klasse D-16 1 Caroline Ryge Carlsen Ok Øst Birkerød 1:13:08 03:30= 19:54= 32:06= 38:48= 56:57= 59:46= 63:32= 70:57= 03:30= 16:24= 12:12= 06:42= 18:09= 02:49=

og Pokalturnering DM for Klubhold Pokalturnering Seniorhold 2. division 2013-14 1. division 1. Team PharmaService 11.

og Pokalturnering DM for Klubhold Pokalturnering Seniorhold 2. division 2013-14 1. division 1. Team PharmaService 11. Divisionsturneringen Klubhold, Seniorhold og 2013-14 1. division 1. Team PharmaService H. C. Graversen, Henrik Caspersen (Dennis Bilde, Morten Bilde, Emil Jepsen, Lars Tofte) Semifinale: PharmaService

Texel Får 81607-00080 11.03.93 39908-00529 127 119 109 107 120 104 94 113 106 50 K Flemming Ulrich 98838020 85393-00810 17.03.98 85393-00543 126 115 104 110 127 103 104 112 101 40 Mogens Ladefoged 75299192

Tage Jensen SSK. Krolf 29 31 30 90 1 Erling Christensen Østerild 28 28 35 91 2 Erik Kjeldgaard Klarup Krolf 29 31 33 93 3 Harry Jørgensen Østerild 29

Tage Jensen SSK. Krolf 29 31 30 90 1 Erling Christensen Østerild 28 28 35 91 2 Erik Kjeldgaard Klarup Krolf 29 31 33 93 3 Harry Jørgensen Østerild 29 Tage Jensen SSK. Krolf 29 31 30 90 1 Erling Christensen Østerild 28 28 35 91 2 Erik Kjeldgaard Klarup Krolf 29 31 33 93 3 Harry Jørgensen Østerild 29 30 36 95 Jens Peter Christensen Østerild 34 30 31 95

RESULTATLISTE Pistolturnering 15m - runde 2 DDS SP v.3.14.4.1 Holdkonkurrence: Gruppe 1 - Ung og Klasse 1-4 1 St. Restrup Skf. 32639 Heidi Bergholt Madsen Klasse: 1 283/98 16916 Rune Knudsen Klasse: 1

ARTSTAMP.DK + GUEST. April 16th - May 22nd ARTSTAMP.DK. Ridergade 8 8800 Viborg Denmark. www.braenderigaarden.dk braenderigaarden@viborg.

ARTSTAMP.DK + GUEST. April 16th - May 22nd ARTSTAMP.DK. Ridergade 8 8800 Viborg Denmark. www.braenderigaarden.dk braenderigaarden@viborg. ARTSTAMP.DK + GUEST April 16th - May 22nd Ridergade 8 8800 Viborg Denmark ARTSTAMP.DK www.braenderigaarden.dk braenderigaarden@viborg.dk A mail project by STALKE OUT OF SPACE and Sam Jedig Englerupvej

vinterturnering cal 22,

Matcher. Stilling. Gruppe H1

Matcher. Stilling. Gruppe H1 Matcher 1 : Køge OK - O-63/NFR/Maribo : 55-64 2 : Køge OK - OK Skærmen Værløse : 66-50 3 : Køge OK - DSR/Fredensborg/Vinderød : 66-47 4 : O-63/NFR/Maribo - OK Skærmen Værløse : 60-47 5 : O-63/NFR/Maribo

KATALOG. MØBLER & INVENTAR FRA HOSPITAL Auktion: Torsdag D.27. November 2014 kl: 16:00. Pris: kr. 20,- Side 1. Live auktion!!

KATALOG. MØBLER & INVENTAR FRA HOSPITAL Auktion: Torsdag D.27. November 2014 kl: 16:00. Pris: kr. 20,- Side 1. Live auktion!! Pris: kr. 20,- KATALOG MØBLER & INVENTAR FRA HOSPITAL Auktion: Torsdag D.27. November 2014 kl: 16:00 Eftersyn: Man d. 24/11 - Tors d.27/11 2014 kl 13:00-15:00 Live auktion!! Side 1 OBS: Se flere billeder

Billard Enkelmands 29-30/09 2007 (29/9-2007 - 29/9-2007)

Billard Enkelmands 29-30/09 2007 (29/9-2007 - 29/9-2007) Billard Enkelmands 29-30/09 2007 (29/9-2007 - 29/9-2007) Billard Enkelmands 29-30/09 2007 (29/9-2007 - 29/9-2007) Page 1 of 5 Indhold: Denne liste er dannet af Mix A Mix B Mix C Mix D Mix E Mix M Mix A

Resultatliste Svendborg Skyttekreds Julestævne 2010

Resultatliste Svendborg Skyttekreds Julestævne 2010 Resultatliste Svendborg Skyttekreds Julestævne 2010 27. 29. december 2010 RESULTATLISTE Julestævne 2010 Gevær, 15m. - Mesterskab BK1 1 48123 Kasper Kisholt Andersen 09-039 Horne Skytteforening 200 / 16

Vvs-branchens Faglæreruddannelse

Vvs-branchens Faglæreruddannelse Arrangement Overnatning den 24. juni 2013 Starttidspunkt tirsdag 25-06-2013 00:00 Sluttidspunkt onsdag 26-06-2013 00:00 Mathies Sørensen Henrik Bertelsen Pernille M. Christensen Niels Tim Brøndel Bent-Ole

Nyhedsmail, december 2013 (scroll down for English version)

Politi DM Linieløb - 27-08-2014. Viborg Politi Klasse: Damer

Politi DM Linieløb - 27-08-2014. Viborg Politi Klasse: Damer Antal deltagere: 4 Klasse: Damer Gennemsnit for vinder: 35,3 km/h Antal præmier: 4 Plac. Ryg nr. UCI kode Navn 1 DENOOOOOOOO Bettina Romer 2 2 DENOOOOOOOO Helle Sørensen 3 3 DENOOOOOOOO Rikke Guldbæk 4