moderne auktion 741 tirsdag 12. april kl. 17 cobra nutidskunst

Download "moderne auktion 741 tirsdag 12. april kl. 17 cobra... 1-62 nutidskunst... 63-145"

2 moderne auktion 741 F Ø L G E N D E D A G E S Æ L G E S K U N S T tirsdag 12. april kl. 17 cobra nutidskunst onsdag 13. april kl. 13 Ove Sprogøe samlingen tema: eksperimenterende kunst grafik kl. 17 klassisk modernisme torsdag 14. april kl. 13 nutidskunst klassisk modernisme D E S I G N torsdag 14. april kl. 17 udvalgte møbler og design fredag 15. april kl. 13 møbler kunsthåndværk etnografica der bydes og faktureres i danske kroner vurderingerne i euro kan ses på se omregningstabel på side: 306 afbildet på katalogets omslag: katalognr. 121 købskonditioner findes bagest i kataloget

3 m o d e r n e k u n s t m a l e r i e r o g g r a f i k A U K T I O N tirsdag den 12. april til fredag den 15. april 2005 E F T E R S Y N onsdag 6. april kl torsdag 7. april kl fredag 8. april kl lørdag 9. april kl søndag 10. april kl mandag 11. april kl B R U U N R A S M U S S E N K U N S TA U K T I O N E R Bredgade 33 DK-1260 København K Tel Fax bredgade@bruun-rasmussen.dk

4 modern auction 741 D AY S O F S A L E A R T tuesday 12th april 5 pm cobra contemporary art wednesday 13th april 1 pm Ove Sprogøe collection theme: conceptual art prints pm classic modern art thursday 14th april 1 pm contemporary art classic modern art D E S I G N thursday 14th april 5 pm selected furniture and design friday 15th april 1 pm furniture decorative arts and design pre-columbian art bids and invoicing are made in DKK estimates in euro can be seen at see exchange table page: 306 reproduced on the cover of this catalogue: lot 121 VAT regulations and conditions of sale at the back of the catalogue

5 modern p a i n t i n g s a n d art p r i n t s AUCTION tuesday the 12th april to friday the 15th april 2005 PREVIEW wednesday 6th april thursday 7th april friday 8th april saturday 9th april sunday 10th april monday 11th april pm am am am am am pm pm pm pm pm pm B R U U N R A S M U S S E N K U N S TAU K T I O N E R Bredgade 33 DK-1260 Copenhagen K Tel Fax bredgade@bruun-rasmussen.dk

6 Peter Christmas-Møller Niels Raben Anneline Schjødt Pedersen Peter Beck moderne kunst og design Ole Ravn moderne kunst og design Lise Miller moderne kunst og design Anne Sophie Scavenius moderne kunst og design

7 klassisk modernisme ONSDAG DEN 13. APRIL KL. 17 katalog nr

8 KLASSISK MODERNISME CD NIELS LERGAARD f. Vorup 1893, d. København 1982 Salenevejen, Bornholm Olie på lærred. Sign. Niels Lergaard. 65 x 81. Udstillet: Århus Kunstforening af 1847, 1970, kat. nr. 59. Afbildet CD JENS SØNDERGAARD f. Øster Assels 1895, d. Skovshoved 1957 "Landskab", Olie på lærred. Sign. Jens Søndergaard. 90 x 100. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

9 CD OLUF HØST f. Svaneke 1884, d. Gudhjem 1966 Udsigt over havet, måneskin. Bornholm. Olie på lærred. Sign. O.H. 73 x 116. Afbildet CD OLAF RUDE f. Rakvere, Estland 1886, d. Frederiksberg 1957 Udsigt fra kunstnerens atelier, Allinge. Olie på lærred. Sign. Olaf Rude. 90 x 130. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

10 KLASSISK MODERNISME CD JOHANNES HOFMEISTER f. Hjørring 1914, d. sst Landsby med figurer i forgrunden. Olie på masonit. Sign. JH. 56 x 82,5. Afbildet CD FOLMER BENDTSEN f. København 1907, d. Frederikssund 1993 Vinterdag, Alexandravej. Olie på lærred. Sign. Folmer Bendtsen x 65. Afbildet CD SVEND ENGELUND f. Vrå 1908 Markfelter, Vrå. Olie på lærred. Sign. SE x 130. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

11 CD ERIK RAADAL f. Horn v. Silkeborg 1905, d. Silkeborg 1941 Vinterdag i Gjern. Olie på lærred. Sign. ER x 69. Litteratur: Dorthe Falcon Møller: "Erik Raadal. Maleren fra Gjern", kat. nr. 109, gengivet s Udstillet: Corner & Høst 1936, Den Frie, København kat. nr. 99. Udstillet: Erik Raadal udstilling hos Arnbak 1939, kat. nr. 24. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

12 KLASSISK MODERNISME CD OLAF RUDE f. Rakvere, Estland 1886, d. Frederiksberg 1957 Opstilling med skåle og appelsiner. Olie på lærred. Sign. Olaf Rude. 73 x 92. Proveniens: Kunsthandler Edvard Brink. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

13 CD NIELS LERGAARD f. Vorup 1893, d. København 1982 "Vejen gennem Korpenland, Bornholm". Olie på lærred. Sign. Niels Lergaard x 125. Udstillet: "Nutidskunst i Randershjem", Randers Kunstmuseum, 1956, kat. nr. 54. Proveniens: Ruth og Jørgen Birk. Afbildet CD OLUF HØST f. Svaneke 1884, d. Gudhjem 1966 Bognemark, vinter. Olie på lærred. Sign. OH. 50 x 81. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

14 KLASSISK MODERNISME CD JÚLÍANA SVEINSDÓTTIR f. Island 1889, d. København 1966 Opstilling med krukke. Olie på lærred. Sign. Júlíana Sveinsdóttir x 68. Udstillet: "Júlíana Sveinsdóttir", retrospektiv udstilling, Kunstforeningen, 1963, kat. nr. 55. Afbildet HARALD GIERSING f. København 1881, d. sst Blomster med blå baggrund. Olie på compoboard. Sign. på bagsiden monogram x 50. Udstillet: Harald Giersing Mindeudstilling, Charlottenborg 1927, kat. nr Udstillet: "Malerier og tegninger af Harald Giersing", Kunsthallen, København 1934, kat. nr. 29. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

15 CD SAMUEL JOENSEN-MIKINES f. Mykines 1906, d. København 1979 Grindedrab, Færøerne. Olie på lærred. Sign. S.J. Mikines x 100. Afbildet CD JÚLÍANA SVEINSDÓTTIR f. Island 1889, d. København 1966 Kystparti med klipper, Island, ca Olie på lærred. Sign. Júlíana Sveinsdóttir. 70 x 80. Udstillet: "Júlíana Sveinsdottir", retrospektiv udstilling, Kunstforeningen, 1963, kat. nr. 55. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

16 KLASSISK MODERNISME CD WILLIAM SCHARFF f. København 1886, d. sst Selvportræt. Olie på lærred. Sign. William Scharff x 83. Litteratur: Ernest Mentze: "William Scharff", Berlingske Forlag 1958, variant af maleriet gengivet helsides i farver s. 97. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

17 CD OLAF RUDE f. Rakvere, Estland 1886, d. Frederiksberg 1957 Det blå hus. Olie på lærred. Sign. Olaf Rude x 106. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

18 KLASSISK MODERNISME 314 bagside 314 CD RUDOLPH TEGNER f. København 1873, d. Esbønderup 1950 "Herakles og Hydraen". Figurgruppe/springvand af grønpatineret bronze. Sign. Rudolph Tegner Inskription: "Til de som har smædet mig". Bronzestøberstempel. 90 x 90 x 30. Litteratur: Rudolph Tegner "Mod Lyset", Palle Fogtdal 1991, stor marmor udgave gengivet s "En Aften sent, hvor jeg, mismodig og fortvivlet, kradsede i Skitsebogen, kom Herakles mig til Hjælp. Den ældgamle Lysguds Kamp mod Hydraen tegnede sig som et Ornament paa Himmelbuen og fyldte Hvælvet. Jeg saa Herakles staa midt i Uhyrets Slangebundter i frygtløst Angreb mod sin hadefulde Fjende, løftende Køllen til slag mod de giftspyende Orme. Var ikke denne græske lernæiske Slange, den evige, i det skjulte levende Ondskab, der altid kommer hvislende frem af Mudderet for at saare og dræbe, naar den vejrer Menneskeaand? Et Symbol på alt, hvad der er slet og lysfjendsk!" Citat s Litteratur: Weilbach: Samme skulptur støbtes i 1932 i gigantformat og opstilledes på havnen i Helsingør. Udstillet: Grand Salon des Beaux Arts, Paris 1931 og opnåede her guldmedalje. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

19 314 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

20 KLASSISK MODERNISME KARL ISAKSON f. Stockholm 1878, d. København 1922 Stilleben. Olie på lærred. 50 x 46. Afbildet CD EDVARD WEIE f. København 1879, d. Frederiksberg 1943 Fra Københavns Havn ved indsejlingen til Frederiksholms kanal. Olie på lærred. Sign. E.V x 39. Proveniens: Kunstnerens familie. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

21 CD OLUF HØST f. Svaneke 1884, d. Gudhjem 1966 Haven ved Norresan, Gudhjem. Olie på lærred. Sign. OH. 89 x 146. Udstillet: Den Frie, København. Afbildet CD EDVARD WEIE f. København 1879, d. Frederiksberg 1943 Fra Amalfi, Olie på pap. 25 x 23. Proveniens: Kunstnerens familie. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

22 KLASSISK MODERNISME CD OLAF RUDE f. Rakvere, Estland 1886, d. Frederiksberg 1957 "Solskin i haven. Valdal", omkr Olie på lærred. Sign. Olaf Rude. 62 x 75. Litteratur: Poul Uttenreitter: Maleren Olaf Rude, Kbh Lignende billede gengivet s. 61. Afbildet CD JOHANNES HOFMEISTER f. Hjørring 1914, d. sst Bordbøn. Olie på lærred. Sign. JH. 90 x 86. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

23 KARL ISAKSON f. Stockholm 1878, d. København 1922 Skovparti. Småland, Olie på lærred. På bagsiden betegnet: "Malet af K. Isakson. Attesteres Viggo Madsen - Aage Roose". 61 x 78. Litteratur: "Nutida Svensk Måleri, en översigt", 1936, gengivet side 47. Litteratur: Gustaf Engwall: "Karl Isakson", Stockholm 1944, kat. nr Afbildet CD OLUF HØST f. Svaneke 1884, d. Gudhjem 1966 Skovlysning. Olie på lærred. Sign. O.H. Gudhjem x 50. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

24 KLASSISK MODERNISME CD EDVARD WEIE f. København 1879, d. Frederiksberg 1943 Lampelys. Interiør med læsende kvinde, ca Olie på lærred. 64 x 63. Proveniens: Kunstnerens familie. Afbildet KARL ISAKSON f. Stockholm 1878, d. København 1922 Selvportræt. Olie på træ. På bagsiden betegnet: "Malet af Karl Isakson ca Gave fra hans søster til V.M. [Viggo Madsen] 1934". 31 x 25. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

25 325 CD GERHARD HENNING f. Stockholm 1880, d. Hellerup 1967 "Rapt á cheval"/"kvinderov til hest", ca Figurgruppe af grønpatineret bronze. Sign. G. Henning. Bronzestøberstempel fra L. Rasmussen. H. 54. Litteratur: Peter Hertz: "Billedhuggeren Gerhard Henning", Jespersen og Pios forlag, Udkast til "Kvinderov til hest" afbildet s og omtalt s. 202: "I Statuerne "Danae", "Stående pige" og "Moderne Pige", i de modellerede Studier til "Sportspige" og til "Kvinderov", Rytteren med den røvede Kvinde paa den stejlende hest, i de dejlige Tegninger, der ikke mere er smaa udkast, men store Modeltegninger, detaljeret gennemførte eller mere bredt formede, har Henning naaet et højdepunkt i sin Kunst. Alt det, hans Arbejder gennem Aarene har forjættet i talrige skønne Glimt har han i disse Værker samlet i en stor og klar Form, der helt er hans egen, præget af hans levende og følsomme Opfattelse. De Figurer, der er udførte efter disse, er skabt i deres Stil og viser den Rigdom og Frodighed." Proveniens: Kunstnerens egen samling. Udstillingsetiket medfølger. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

26 KLASSISK MODERNISME CD PABLO PICASSO f. Malaga 1881, d. Mougins 1973 "La Boija". Tusch på kraftigt brunt papir. Sign. Picasso. Udført i Barcelona omkr x 17,5. Certifikat fra Maya Widmaier Picasso, dateret Paris 28. mars 2004, medfølger. Proveniens: Dansk privatsamling. Afbildet CD PABLO PICASSO f. Malaga 1881, d. Mougins 1973 "Tête de femme". Kvinde i profil. Blyant på papir. Sign. Picasso, fait à Cerés Bladstørrelse 18 x 13,3. Lysmål 17 x 12,5. Tegningen forevist og godkendt af Claude Picasso. Proveniens: Dansk privatsamling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

27 AMEDEO MODIGLIANI f. Livorno 1884, d. Paris 1920 Buste de femme. Siddende kvinde. Blyant på papir. Sign. Modigliani. Bladstørrelse 30,6 x 22,2. Lysmål 30 x 21. Ekspertise fra Galerie Odermatt-Vedovi, M. Hervé Odermatt, dateret Paris le 21. janvier 2005, medfølger. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

28 KLASSISK MODERNISME CD HUGO LIISBERG f. København 1896, d "Ung mand". Stor figur af patineret bronze. Sign. monogram HL 24. Bronzestøberstempel W. Green. H Litteratur: Walter Schwartz: "Hugo Liisberg" Vor Tids Kunst nr. 38, gengivet s. 19. Afbildet CD VIGGO JARL f. København 1879, d. Cannes 1965 "Svømmer i udspring". Figur af brun- og delvist grønpatineret bronze, på stand af granit. Sign. Viggo Jarl, Paris. H. 78. H. inkl. stand 82. Proveniens: Erhvervet direkte fra kunstnerens familie. Udstillet: Den Frie, 1959, kat. nr. 84. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

29 CD HARALD ENGMAN f. København 1903, d. sst "Kong Alkohol". Olie på lærred. Sign. Harald Engman ,5 x 67. Proveniens: Nuværende ejers familie har købt værket direkte af kunstneren. Afbildet * CD ALBERT BERTELSEN f. Vejle 1921 "Fjeldlys". Olie på lærred. Sign. monogram samt på bagsiden Albert Bertelsen 1981, Norge x 125. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

30 KLASSISK MODERNISME CD VILHELM LUNDSTRØM f. København 1893, d. sst Opstilling, Olie på lærred. Sign. på bagsiden V.L. 25 x 35. Litteratur: Preben Wilmann & Marianne Brøns nr Udstillet: "13 Kunstnere i Telt", maj-juni Proveniens: Kunsthallen aukt. 195, 1953, kat. nr. 55. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

31 CD EDVARD WEIE f. København 1879, d. Frederiksberg 1943 Opstilling. Udført sidst i 1920erne. Olie på lærred. 80 x 70. Litteratur: Henrik Wivel: Edvard Weie, Kunstbogklubben, citat s : Hvilke flotheder tillader Weie sig så? Jo, blandt andet banalitetens. Han maler landskaber og opstillinger. Han maler det selvfølgelige. Stedt på troens grund binder han ikke an med en kristen ikonografi. Men prisgivet modernismen binder han heller ikke an med dens modevokabular af strømlinet art decodesign, ure, bowlerhatte og barnevogne kastet rundt i et kubistisk univers af moderne støj. Der er heller ingen eksistentiel hujen og grimasserende excesser fra Der Sturm og Die Brücke. Ekspressiviteten er udtryksfuld, men musikalsk indskrevet i det poetiske livssyn. Forstået i ordet poesis helt fundementale betydning græsk poein at skabe. Weie skaber land, og han skaber natur, han lægger den død, og han vækker den til live, omskaber den i sine opstillinger. Her gælder det tingene i sig selv, fænomener i farve og lys, tonemaler. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

32 KLASSISK MODERNISME CD JÚLÍANA SVEINSDÓTTIR f. Island 1889, d. København 1966 Landskab, Horneby, ca Olie på lærred. Sign. Júlíana Sveinsdóttir. 85 x 97. Udstillet: "Júlíana Sveinsdottir", retrospektiv udstilling, Kunstforeningen, 1963, kat. nr. 54. Afbildet CD SØREN HJORTH-NIELSEN f. Svostrup v. Silkeborg 1901, d. Tempelhuse 1983 Sommerlandskab. Olie på lærred. Sign. H.N. 60 x 80. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

33 CD HANS SCHERFIG f. København 1905, d. Fredensborg 1979 Elefant i urskov. Tempera på plade. 18,5 x 30. Proveniens: Erhvervet direkte fra kunstneren. Afbildet CD EDVARD WEIE f. København 1879, d. Frederiksberg 1943 "Landskab med stort træ" Olie på lærred. 47 x 60. Udstillet: "Steder og stemninger", Nordjyllands Kunstmuseum, 4. oktober til 4. januar 2004, kat. nr. 22. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

34 KLASSISK MODERNISME CD OLUF HØST f. Svaneke 1884, d. Gudhjem 1966 Bognemark med figurer, vinter, Olie på lærred. 60 x 115. "Om vinteren hænger tingene så fint sammen. De låner fra hinanden". Citat af Oluf Høst fra "Oluf Høst 1971", Jørgen Nielsen, Strubes Forlag, Litteratur: "Oluf Høsts Bognemark", red. Jens Erik Sørensen, Århus Kunstmuseum 1986, gengivet helsides s. 75. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

35 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

36 KLASSISK MODERNISME CD HANS SCHERFIG f. København 1905, d. Fredensborg 1979 "Landskab ved Nilen", Tempera på masonit. Sign. Scherfig. 81 x 122. Afbildet CD AKSEL JØRGENSEN f. København 1883, d. sst Gadebillede. Sollys mellem træer. Olie på lærred. Sign. A.J x 71. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

37 CD J. F. WILLUMSEN f. København 1863, d. Cannes 1958 Allé med platantræer, Fontainebleau. Olie på lærred. Sign. monogram x 74. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

38 KLASSISK MODERNISME CD KNUD MERRILD f. Ødum 1894, d Komposition. Olie på lærred. Sign. Knud Merrild, New York x 61. Proveniens: Dansk privatsamling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

39 CD KNUD MERRILD f. Ødum 1894, d The Sailing Ship. Akvarel og gouache på papir. Sign. Knud Merrild x 62. Proveniens: Dansk privatsamling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

40 KLASSISK MODERNISME CD JOHANNES HANSEN f. København 1903, d. Fårevejle 1995 Ung atlet. Figur af brun og delvist grønpatineret bronze. Sign. monogram JH. H. 42. Afbildet CD GERHARD HENNING f. Stockholm 1880, d. Hellerup 1967 Liggende pige. Figur af patineret bronce. Sign. monogram Stemplet Nic O. Schmidt Broncestøber. Ekspl. 5. H. 15. L. 23. Et eksemplar i bronze tilhører Statens Museum for Kunst samt Fyns Kunstmuseum, Odense. Litteratur: Peter Hertz: "Billedhuggeren Gerhard Henning", gengivet s. 91. Litteratur: Haavard Rostrup: "Gerhard Henning. Vor Tids Kunst 30", gengivet s. 11 Litteratur: Haavard Rostrup: "Gerhard Henning. En mindebog", gengivet s. 80 og 81. Proveniens: Tidligere i direktør Ernst Michaelsens samling. Proveniens: Dansk privatsamling. Afbildet CD HUGO LIISBERG f. København 1896, d Fejende råbuk. Figur af grønpatineret bronze. Sign. monogram Bronzestøberstempel L. Rasmussen, København. H. 27. L. 44. Proveniens: G. A. Hagemanns samling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

41 CD SVEND RATHSACK f. Fredericia 1885, d. Frederiksberg 1941 Knælende dreng med ørn. Figur af messing på stand af granit. Sign. monogram SR. Stemplet L. Rasmussen, København. H. 53 inkl. sokkel. Proveniens: Svend Kragh Jacobsens samling, Afbildet CD JOHANNES C. BJERG f. Ødis 1886, d. København 1955 "Elskovskampen". Figurgruppe af patineret bronze på stand af granit. H. 45,5. H. 60 inkl. sokkel. Litteratur: Leo Swane: Johannes C. Bjerg, "Vor Tids Kunst" nr. 9, større udgave gengivet s Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

42 KLASSISK MODERNISME CD KNUD MERRILD f. Ødum 1894, d Two Deers. Akvarel og blyant på let tryk. Sign. Knud Merrild x 9. Proveniens: Dansk privatsamling. Afbildet CD KNUD MERRILD f. Ødum 1894, d "Red Horse". Akvarel på papir. Sign. Knud Merrild 34. Lysmål 28,5 x 22. Proveniens: Dansk privatsamling. Afbildet CD KNUD MERRILD f. Ødum 1894, d The Bird. Akvarel på papir. Sign. Knud Merrild 22. Med dedikation på bagsiden. 20 x 14. Proveniens: Dansk privatsamling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

43 CD OSKAR MOLL f. Breslau 1875, d. Berlin 1947 Opstilling med blomster og bog. Olie på pap. Sign. Oskar Moll. 55 x 50. Udstillet: Berliner Secession, Intern. Kunstausstellung Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

44 KLASSISK MODERNISME CD J. F. WILLUMSEN f. København 1863, d. Cannes 1958 "Norsk tømmerhytte med sne", Olie på lærred. Original ramme. 63 x 81. Maleriet er fotograferet af Holger Damgaard på Atelierudstillingen i 1910 med Edith Willumsen siddende i atelieret. På denne udstilling var mange af kunstnerens værker fra Norge udstillet. Proveniens: Gave fra kunstneren til Lauritz Tuxen. Har siden været i Tuxen familiens eje. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

45 CD J. F. WILLUMSEN f. København 1863, d. Cannes 1958 "Granskov, vinter med sne", Olie på lærred. Original ramme. 63 x 81. Maleriet er fotograferet af Holger Damgaard på Atelierudstillingen i 1910 med Edith Willumsen siddende i atelieret. På denne udstilling var mange af kunstnerens værker fra Norge udstillet. Proveniens: Gave fra kunstneren til Lauritz Tuxen og har siden været i Tuxen familiens eje. Afbildet CD EMIL NOLDE f. Nolde 1867, d. Seebüll 1956 Ada Nolde. Sign. på passepartout Emil, med teksten: "Billed efter min lille Ada - til vores Mor. Emil". Tusch med lavering på papir. Bladstørrelse 27,7 x 21,6. Proveniens: Portræt af Emil Noldes første hustru Ada Nolde, som var en gave til Ada's moder. Det har senere tilhørt Ada's søster og har været i familiens eje indtil Proveniens: Hidrørende fra dansk privatsamling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

46 KLASSISK MODERNISME JENS ADOLF JERICHAU f. Roskilde 1890, d. Paris 1916 Blomstrende valmuer. Olie på lærred. Sign. J.A. Jerichau. 60 x 72. Afbildet CD JÚLÍANA SVEINSDÓTTIR f. Island 1889, d. København 1966 Brun vase i vindueskarm, ca Olie på lærred. Sign. Júlíana Sveinsdóttir. 86,5 x 65,5. Udstillet: "Júlíana Sveinsdottir", retrospektiv udstilling, Kunstforeningen, 1963, kat. nr. 51. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

47 CD SVEND JOHANSEN f. København 1890, d. Gentofte 1970 Interiør. Olie på lærred. Sign. SJ. 115 x 85. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

48 KLASSISK MODERNISME CD MAX MÜLLER f. Frederiksberg 1911, d. København 1991 Folkeliv på Amagertorv. Olie på lærred. Sign. Max Müller x 73. Afbildet CD EUGÈNE DE SALA f. Randers 1899, d. København 1987 Surrealistisk atelierkomposition, omkr Olie på krydsfinér. Sign. på bagsiden E de Sala. 50 x 100. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

49 CD KARL LARSEN f. København 1897, d. Holte 1977 Opstilling med opsats og frugter. Olie på lærred. Sign. Karl Larsen x 112. Afbildet CD POUL BILLE-HOLST f. Frederiksberg 1894, d Kubistisk komposition med hund. Olie på lærred. Sign P. Bille-H. 46 x 33. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

50 KLASSISK MODERNISME KARL ISAKSON f. Stockholm 1878, d. København 1922 "Italiensk havnebillede. Napolibugten", Olie på lærred. Sign. K.I. 36 x 48. Litteratur: Gustaf Engwall: "Karl Isakson", Stockholm 1944, nr. 10, gengivet side 35. Udstillet: "Karl Isakson-Udstillingen", Göteborg-Oslo-Odense-København, Februar-Maj 1962, kat. nr. 2. Proveniens: Auktion: Svensk-Franska Konstgalleriet 1930, kat. 7, nr. 71. Proveniens: Dansk privatsamling. Afbildet PER KROHG f. Åsgårdstrand 1889, d Rytterscene. Olie på lærred. 22 x 16. Proveniens: Tidligere i Robert Storm Petersens samling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

51 366 LUDVIG PETER KARSTEN f. Oslo 1876, d. Paris 1926 Portræt af ung kvinde med hat. Olie på lærred. Sign. Karsten x 42. Afbildet CD WILLIAM SCHARFF f. København 1886, d. sst Liggende dreng (Studie til guldmedaille-arbejdet). Olie på lærred. Sign. William Scharff x 111. Litteratur: Ernst Mentze: "William Scharff", nr. 130, gengivet side 91. Omtalt i Leo Swane's kronik i Politiken, 1. februar Udstillet: Grønningen 1921, kat. nr Udstillet: "Vor Tids Kunst i Privat Eje", Charlottenborg 1953, kat. nr Proveniens: Tidligere i højesteretssagfører Th. Thorsteinsson's samling. Dennes auktion ABR 1974, kat. nr. 22. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

52 KLASSISK MODERNISME CD JON STEFANSSON f. Saudarkrokur 1881, d. Reykjavik 1962 Heste i landskab, Island. Olie på lærred. Sign. Jon Stefansson. 30 x 40. Afbildet CD SVEINN THORARINSSON f. Kelduhverfi, Island 1899, d Vulkanlandskab, Myvatnssveit. Olie på lærred. Sign. Sv. Thorarinsson. 110 x 150. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

53 CD SAMUEL JOENSEN-MIKINES f. Mykines 1906, d. København 1979 "Båden Bjerges". Olie på lærred. Sign. S. J-Mikines x 160. Afbildet CD JÚLÍANA SVEINSDÓTTIR f. Island 1889, d. København 1966 Opstilling. Olie på lærred. Sign. Júlíana Sveindóttir. 52 x 66. Udstillet: Nordatlantens Brygge, København, 2004 og Kunstmuseet Gerdarsafn, Kópavogur, Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

54 KLASSISK MODERNISME CD JENS SØNDERGAARD f. Øster Assels 1895, d. Skovshoved 1957 Landskab med Heltborg kirke i baggrunden. Olie på lærred. Sign. Jens Søndergaard. 87 x 103. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

55 CD OLAF RUDE f. Rakvere, Estland 1886, d. Frederiksberg 1957 Sommerdag ved bondegård, Bornholm. Olie på lærred. Sign. Olaf Rude. 73 x 100. Afbildet CD OLUF HØST f. Svaneke 1884, d. Gudhjem 1966 Vinterlandskab. Olie på lærred. Sign OH. 71 x 100. Proveniens: ABR auktion 204, marts 1967, kat. nr Afbildet CD JENS SØNDERGAARD f. Øster Assels 1895, d. Skovshoved 1957 "Ved havet". Olie på lærred. Sign. Jens Søndergaard x 145. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

56 KLASSISK MODERNISME CD MOGENS ANDERSEN f. København 1916, d Interiør. Olie på lærred. Sign. på bagsiden Mogens Andersen x 120. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

57 CD WILHELM FREDDIE f. København 1909, d. sst Stejleplads, Kulhuse. Olie på krydsfinér. Sign. Freddie. Lysmål 23 x 37,5. Proveniens: ABR auktion 447, marts 1983, kat. nr Afbildet CD ALBERT BERTELSEN f. Vejle 1921 Fjordbillede, Norge Olie på lærred. Sign. Albert Bertelsen. 71 x 100. Afbildet CD NIELS BJERRE f. Lemvig 1864, d. Frederiksberg 1942 "Nordlys". Olie på lærred. Sign. N.B x 52. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

58 KLASSISK MODERNISME BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

59 CD SAMUEL JOENSEN-MIKINES f. Mykines 1906, d. København 1979 Skt. Hans Bål. Olie på lærred. Sign. S.J.-Mikines x 100. Afbildet CD WILLIAM HEINESEN f. Thorshavn 1900, d. sst Parti fra Suduroy. Olie på lærred. Sign. WH x 85. Afbildet CD OLUF HØST f. Svaneke 1884, d. Gudhjem 1966 "Klabautermanden", Olie på lærred. Sign. monogram to steder. 66 x 92. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

60 KLASSISK MODERNISME CD JEAN DUFY f. Le Havre 1888, d. Boussay 1964 Skovlandskab, efterår. Olie på plade. Sign. Jean Dufy. 32 x 37,2. Proveniens: Villa Grisebach Auktionen 1996, auk. 54, kat. nr Afbildet CD SIGURD SWANE f. København 1879, d. Plejerup 1973 Røde tulipaner i kande. Olie på lærred. Sign. S. Sw x 60. Proveniens: Læge G. Soetmanns samling. Afbildet JENS ADOLF JERICHAU f. Roskilde 1890, d. Paris 1916 "Besancon-dalen, Provence", Olie på lærred. 62 x 78. Litteratur: Troels Andersen: "Jens Adolf Jerichau", 1983, kat. nr. 64. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

61 CD KARL LARSEN f. København 1897, d. Holte 1977 Frokost i det grønne. Olie på lærred. Sign. Karl Larsen x 137. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

62 KLASSISK MODERNISME CD AKSEL JØRGENSEN f. København 1883, d. sst "Brydende drenge". Olie på lærred. Sign. monogram 1918 samt betitlet på etiket på blændrammen. 73 x 90. Afbildet CD ERIK HOPPE f. Ødis 1897, d. Kvam, Norge 1968 Portræt af direktør Johs. Valeur, Olie på lærred. Sign. Hoppe. 79 x 68. Udstillet: Kunstforeningen, København 1957, kat. nr. 40. Udstillet: Kunstforeningen, København 1969, kat. nr. 50. Udstillet: Kunstforeningen, København 1986, kat. nr. 70. Udstillet: Sønderjyllands Kunstmuseum 1986, kat. nr. 70. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

63 HARALD GIERSING f. København 1881, d. sst "Leda og Svanen", Olie på plade. Sign. monogram x 85. Litteratur: Lennart Gottlieb: Giersing. Maler. Kritiker. Menneske, Gyldendal 1995, gengivet i farver s. 73 og fyldigt omtalt s , citat: Leda og Svanen står sammen med billedet af kvinden og manden i sin radikalt gennemførte antinaturalistiske og Gauguininspirerede stil alene blandt billederne fra 1906, og adskiller sig indlysende nok fundamentalt fra hans sædvanlige motivverden, landskabet og portrættet. Afbildet CD POUL S. NIELSEN f. Helsingør 1920, d Opstilling med potteplante, bog, kop og frugt. Olie på lærred. Sign. monogram. 50 x 60. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

RESULTATLISTE Brande 50m Stævne

RESULTATLISTE FOR DDS Storstrømmen Senior Landsdelsmesterskab 15m 2011

RESULTATLISTE FOR DDS Storstrømmen Senior Landsdelsmesterskab 15m 2011 Side 1 af 8 StævneProgram 17:32 De Danske Skytteforeninger DDS SP v.2.4.28 November 2010 RESULTATLISTE FOR DDS Storstrømmen Senior Landsdelsmesterskab 15m 2011 Senior 1P Næstved Skytteforening UNG 14-55879

KATALOG. Designermøbler mm.

KATALOG til. Havemøbler, en Samling Malerier, Tapeter. CONSTANTIA", Strandvej Nr. 231, Charlottenlund, AUKTIONEN. Kl

KATALOG til. Havemøbler, en Samling Malerier, Tapeter. CONSTANTIA, Strandvej Nr. 231, Charlottenlund, AUKTIONEN. Kl KATALOG til AUKTIONEN paa CONSTANTIA", Strandvej Nr. 231, Charlottenlund, Tirsdag den 4. Marts 1919, Form. Kl. 11V2 over Havemøbler, en Samling Malerier, Tapeter. Eftersyn: Søndag den 2. og Mandag- den

AUKTIONS VT KATALOG N * 6 TIL KUNSTAUKTIONEN I DANSK KUNSTHANDEL AUKTIONSAFDELING VINGAARDSTRÆDE SAL TIRSDAG D. 28. JANUAR 1919 KL. AUKTIONS VT KATALOG N * 6 TIL KUNSTAUKTIONEN I AUKTIONSAFDELING VINGAARDSTRÆDE 21. 2. SAL TIRSDAG D. 28. JANUAR 1919 KL. 12 02 KUNSTAUKTION i AUKTIONSAFDELING VINGAARDSTRÆDE 21 2. SAL TIRSDAG D. 28 JANUAR

GARDERNES INDIVIDUELLE LANDSMESTERSKABER M LIGGENDE

5. afdeling / Viborg Tirsdag den 28. februar 2017

5. afdeling / Viborg Tirsdag den 28. februar 2017 5. afdeling / Tirsdag den 28. februar 2017 Klasse 1 1 omg. 2 omg. 3 omg. 4 omg. 5 omg. 6 omg. 1 1 Rasmus Feldballe Silkeborg PI 0.11.19 0.12.08 0.23.27 0.12.05 0.35.32 0.12.15 0.47.47 0.12.13 1.00.00 0.12.45

MALERIER og TEGNINGER AF

Spillere tilmeldt turneringen

KLubmesterskab huls spillere

KLubmesterskab huls spillere

Danmarks Jægerforbund Resultat hold

Opdateret startliste for Kreds-/By-stævne 30. januar 2011

Opdateret startliste for Kreds-/By-stævne 30. januar 2011 01 09:30 BANE HOLD KREDS 1 ISG 1 Jan T. Bertelsen HC 33 Ole Guldager Jensen HC 42 Henriette Mortensen DC 84 Peter Bæk HE 111 2 3 N Lakering A/S 1 Jimmy Lykke HE 96 Jens K. Poulsen HE 90 3 BE INSTALLATION

Hold. Fornavn Efternavn Klasse Skydetid

Hold. Fornavn Efternavn Klasse Skydetid Hold. Fornavn Efternavn Klasse Skydetid 1. 1. Poul Mølgaard V Veteran Kl. 08:00 2. Lars Hauge JÆ Jæger Kl. 08:00 3. Peter Johansen M Mester Kl. 08:00 4. Anders Bruun M Mester Kl. 08:00 5. Per sen M Mester

MALERIER og TEGNINGER

MALERIER og TEGNINGER ' m FORTEGNELSE OVER EN SAMLING MALERIER og TEGNINGER ' AF MALEREN FOLMER BONNÉN BORTSÆLGES VED AUKTION I DEN FRIE UDSTILLING MANDAG DEN 18. DECEMBER KL. 121/* EFTERSYN: FREDAG D. 15., LØRDAG D. 16. OG

Resultater fra vintercuppens 6 afdeling i Silkeborg den

VARDE SPORTSFISKERFORENINGs bestyrelse fra 1926 til Isenkræmmer S. Graversen.

Side 1 af 9. SEPA Direct Debit Betalingsaftaler Vejledning

Ørnehøj Herreklub A-gruppen 28. juli 2016 Se dine slag på de enkelte huller på side 4

Ørnehøj Herreklub A-gruppen 28. juli 2016 Se dine slag på de enkelte huller på side 4 Ørnehøj Herreklub A-gruppen 28. juli 2016 Se dine slag på de enkelte huller på side 4 Placering Total Navn Nr. Score Nr. Score Nr. Score Nr. Score 1 99-1007 Morten Bech 1 89,7 6 29,9 3 29,9 10 29,9 2 99-1567

SEPA Direct Debit. Mandat Vejledning 2013.03.15. Nets Lautrupbjerg 10 DK-2750 Ballerup

SEPA Direct Debit. Mandat Vejledning 2013.03.15. Nets Lautrupbjerg 10 DK-2750 Ballerup SEPA Direct Debit Mandat Vejledning 2013.03.15 Nets Lautrupbjerg 10 DK-2750 Ballerup Indholdsfortegnelse 1. Indledning... 3 1.1 Tilknyttet dokumentation... 3 1.2 Kontakt til Nets... 3 2. Krav til SEPA

Fælleskons.: Udstillingshistorie: Nordjyllands Kunstmuseum nr , stempel øverst blændrammen Registrant Liste over samlingen på Jens Søndergaard Museet Udarbejdet maj 1998/ED Data tilføjet februar 1999/ED, HK, MI Listen bygger på en fortegnelse, dateret 6.juli 1957 og udarbejdet i forbindelse

Fredag den 19. December 1919 Kl. 1 Eftrm.

GARDERNES INDIVIDUELLE LANDSMESTERSKABER 2015 200 M LIGGENDE KLASSE A

H. C. JENSEN, Auktionsholder.

NEHMS AUKTIONER»WESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONsNR.: VESTER FREDAG DEN 16. JANUAR 1920, KL. 12. NEHMS AUKTIONER»WESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONsNR.: VESTER 72 56 FREDAG DEN 16. JANUAR 1920, KL. 12. KATALOG over Fru Claude'Petersens efterladte Malerier og Studier m. m. som bortsælges ved

Oversigt over skolebilleder 1965-66 (Klik for at springe til ønsket side)

Oversigt over skolebilleder 1965-66 (Klik for at springe til ønsket side) Oversigt over skolebilleder 1965-66 (Klik for at springe til ønsket side) Als skole 1.a Klasse Als skole 1.b Klasse Als skole 2. Klasse Als skole 3. Klasse Als skole 4. Klasse Als skole 5. Klasse Als skole

Resultatliste - Jelling fs 15 meter 2016

Resultatliste - Jelling fs 15 meter 2016 Side 1 af 7 08:37:26 - DDS SP v.3.15.11.1 RESULTATLISTE Jelling fs 15 meter 2016 Gevær, 15m. - Mesterskab Børn 1 1 101490 Christoffer Røjkjær 10-006 Klejs-Juelsminde Skytteforening 200/13 200/11 400/24

Viborg Amtskreds-/By-stævne Bowling 2011. Individuelle rækker

Danmarks Jægerforbund Resultat hold 25-05-2014

Danskemesterskaber 2010 10 og 15 m Senior og Oldboys

Landsmesterskab for HOLD

Landsmesterskab for HOLD Landsmesterskab for HOLD Vildbjerg den.-. september 0 Række: M Bane: 0' Egne Modst. Navne Klub ere point point Kibæk Kibæk Næstelsø Næstelsø Tistrup Tistrup Sole Sydøstjylland Sole Sydøstjylland Vinding

Hansen Niels Kristian B1 (Bh) Lind-Holm Stefan B1 (Bh) Henriksen Lise B1 (Bh) Nielsen Jesper Riis B1 (Bh)

Hansen Niels Kristian B1 (Bh) Lind-Holm Stefan B1 (Bh) Henriksen Lise B1 (Bh) Nielsen Jesper Riis B1 (Bh) Træningsstald med højest indtjening (ej B-løb) - ***** Kørselsdato Amatörtränare Navn St > D Præmiesum Lund Betina B (Bh). Hansen Niels Kristian B (Bh). Lind-Holm Stefan B (Bh). Henriksen Lise B (Bh).

Elfagets Faglæreruddannelse

Elfagets Faglæreruddannelse Grillarrangement Starttidspunkt tirsdag 24-06-2014 00:00 Sluttidspunkt tirsdag 24-06-2014 00:00 Aksel Lykke Dennis Langvad Kurt Kristensen Mathies Sørensen Steffen Sørensen Kim Fusager Flemming Kastbjerg

Georg Metz. Danske billeder. fra 1900 til 2000 ; GYLDENDAL

Georg Metz. Danske billeder. fra 1900 til 2000 ; GYLDENDAL Georg Metz Danske billeder fra 1900 til 2000 ; GYLDENDAL Illustrationsliste 6 Wilhelm Johannes Heinrich Storm/Lokalhistorisk Arkiv for 9 Roskilde Lokalhistoriske Arkiv 11 Wilhelm Johannes Heinrich Storm/Lokalhistorisk

DM Enkeltmands stævne.

DM Enkeltmands stævne. M1 Pulje 1 Bane 1-2 Navne: Klub: 1: 2: 3: 4: 5: 20'ere: Plus: Minus: Ialt: Plads: Grethe Buus Poulsen Sinding - Midtjylland 1: XXX Tommy Risum Jensen Vognsild - Nordjylland 2: XXX Steen Hansen Vesterhede

44 Kim & Jens Sørensen DK M :16:18:25 45 Team Kathøj DK M :16:18:61 46 Team

DANMARKSMESTERSKAB 10M OG 15M VETERANER DANSK SKYTTE UNION. Resultatliste Danmarksmesterskab 2016 I BPI Skytteforening. S08c

DANMARKSMESTERSKAB 10M OG 15M VETERANER DANSK SKYTTE UNION. Resultatliste Danmarksmesterskab 2016 I BPI Skytteforening. S08c DANMARKSMESTERSKAB 10M OG 15M VETERANER 2016 Resultatliste Danmarksmesterskab 2016 I BPI Skytteforening DANSK SKYTTE UNION 1 10m Oldboys 1 Kurt Møller Pedersen Tuse 105,6 104,4 105,5 104,6 420,1 35x 2