moderne auktion 741 tirsdag 12. april kl. 17 cobra nutidskunst

Download "moderne auktion 741 tirsdag 12. april kl. 17 cobra... 1-62 nutidskunst... 63-145"

2 moderne auktion 741 F Ø L G E N D E D A G E S Æ L G E S K U N S T tirsdag 12. april kl. 17 cobra nutidskunst onsdag 13. april kl. 13 Ove Sprogøe samlingen tema: eksperimenterende kunst grafik kl. 17 klassisk modernisme torsdag 14. april kl. 13 nutidskunst klassisk modernisme D E S I G N torsdag 14. april kl. 17 udvalgte møbler og design fredag 15. april kl. 13 møbler kunsthåndværk etnografica der bydes og faktureres i danske kroner vurderingerne i euro kan ses på se omregningstabel på side: 306 afbildet på katalogets omslag: katalognr. 121 købskonditioner findes bagest i kataloget

3 m o d e r n e k u n s t m a l e r i e r o g g r a f i k A U K T I O N tirsdag den 12. april til fredag den 15. april 2005 E F T E R S Y N onsdag 6. april kl torsdag 7. april kl fredag 8. april kl lørdag 9. april kl søndag 10. april kl mandag 11. april kl B R U U N R A S M U S S E N K U N S TA U K T I O N E R Bredgade 33 DK-1260 København K Tel Fax

4 modern auction 741 D AY S O F S A L E A R T tuesday 12th april 5 pm cobra contemporary art wednesday 13th april 1 pm Ove Sprogøe collection theme: conceptual art prints pm classic modern art thursday 14th april 1 pm contemporary art classic modern art D E S I G N thursday 14th april 5 pm selected furniture and design friday 15th april 1 pm furniture decorative arts and design pre-columbian art bids and invoicing are made in DKK estimates in euro can be seen at see exchange table page: 306 reproduced on the cover of this catalogue: lot 121 VAT regulations and conditions of sale at the back of the catalogue

5 modern p a i n t i n g s a n d art p r i n t s AUCTION tuesday the 12th april to friday the 15th april 2005 PREVIEW wednesday 6th april thursday 7th april friday 8th april saturday 9th april sunday 10th april monday 11th april pm am am am am am pm pm pm pm pm pm B R U U N R A S M U S S E N K U N S TAU K T I O N E R Bredgade 33 DK-1260 Copenhagen K Tel Fax

6 Peter Christmas-Møller Niels Raben Anneline Schjødt Pedersen Peter Beck moderne kunst og design Ole Ravn moderne kunst og design Lise Miller moderne kunst og design Anne Sophie Scavenius moderne kunst og design

7 klassisk modernisme ONSDAG DEN 13. APRIL KL. 17 katalog nr

8 KLASSISK MODERNISME CD NIELS LERGAARD f. Vorup 1893, d. København 1982 Salenevejen, Bornholm Olie på lærred. Sign. Niels Lergaard. 65 x 81. Udstillet: Århus Kunstforening af 1847, 1970, kat. nr. 59. Afbildet CD JENS SØNDERGAARD f. Øster Assels 1895, d. Skovshoved 1957 "Landskab", Olie på lærred. Sign. Jens Søndergaard. 90 x 100. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

9 CD OLUF HØST f. Svaneke 1884, d. Gudhjem 1966 Udsigt over havet, måneskin. Bornholm. Olie på lærred. Sign. O.H. 73 x 116. Afbildet CD OLAF RUDE f. Rakvere, Estland 1886, d. Frederiksberg 1957 Udsigt fra kunstnerens atelier, Allinge. Olie på lærred. Sign. Olaf Rude. 90 x 130. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

10 KLASSISK MODERNISME CD JOHANNES HOFMEISTER f. Hjørring 1914, d. sst Landsby med figurer i forgrunden. Olie på masonit. Sign. JH. 56 x 82,5. Afbildet CD FOLMER BENDTSEN f. København 1907, d. Frederikssund 1993 Vinterdag, Alexandravej. Olie på lærred. Sign. Folmer Bendtsen x 65. Afbildet CD SVEND ENGELUND f. Vrå 1908 Markfelter, Vrå. Olie på lærred. Sign. SE x 130. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

11 CD ERIK RAADAL f. Horn v. Silkeborg 1905, d. Silkeborg 1941 Vinterdag i Gjern. Olie på lærred. Sign. ER x 69. Litteratur: Dorthe Falcon Møller: "Erik Raadal. Maleren fra Gjern", kat. nr. 109, gengivet s Udstillet: Corner & Høst 1936, Den Frie, København kat. nr. 99. Udstillet: Erik Raadal udstilling hos Arnbak 1939, kat. nr. 24. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

12 KLASSISK MODERNISME CD OLAF RUDE f. Rakvere, Estland 1886, d. Frederiksberg 1957 Opstilling med skåle og appelsiner. Olie på lærred. Sign. Olaf Rude. 73 x 92. Proveniens: Kunsthandler Edvard Brink. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

13 CD NIELS LERGAARD f. Vorup 1893, d. København 1982 "Vejen gennem Korpenland, Bornholm". Olie på lærred. Sign. Niels Lergaard x 125. Udstillet: "Nutidskunst i Randershjem", Randers Kunstmuseum, 1956, kat. nr. 54. Proveniens: Ruth og Jørgen Birk. Afbildet CD OLUF HØST f. Svaneke 1884, d. Gudhjem 1966 Bognemark, vinter. Olie på lærred. Sign. OH. 50 x 81. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

14 KLASSISK MODERNISME CD JÚLÍANA SVEINSDÓTTIR f. Island 1889, d. København 1966 Opstilling med krukke. Olie på lærred. Sign. Júlíana Sveinsdóttir x 68. Udstillet: "Júlíana Sveinsdóttir", retrospektiv udstilling, Kunstforeningen, 1963, kat. nr. 55. Afbildet HARALD GIERSING f. København 1881, d. sst Blomster med blå baggrund. Olie på compoboard. Sign. på bagsiden monogram x 50. Udstillet: Harald Giersing Mindeudstilling, Charlottenborg 1927, kat. nr Udstillet: "Malerier og tegninger af Harald Giersing", Kunsthallen, København 1934, kat. nr. 29. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

15 CD SAMUEL JOENSEN-MIKINES f. Mykines 1906, d. København 1979 Grindedrab, Færøerne. Olie på lærred. Sign. S.J. Mikines x 100. Afbildet CD JÚLÍANA SVEINSDÓTTIR f. Island 1889, d. København 1966 Kystparti med klipper, Island, ca Olie på lærred. Sign. Júlíana Sveinsdóttir. 70 x 80. Udstillet: "Júlíana Sveinsdottir", retrospektiv udstilling, Kunstforeningen, 1963, kat. nr. 55. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

16 KLASSISK MODERNISME CD WILLIAM SCHARFF f. København 1886, d. sst Selvportræt. Olie på lærred. Sign. William Scharff x 83. Litteratur: Ernest Mentze: "William Scharff", Berlingske Forlag 1958, variant af maleriet gengivet helsides i farver s. 97. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

17 CD OLAF RUDE f. Rakvere, Estland 1886, d. Frederiksberg 1957 Det blå hus. Olie på lærred. Sign. Olaf Rude x 106. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

18 KLASSISK MODERNISME 314 bagside 314 CD RUDOLPH TEGNER f. København 1873, d. Esbønderup 1950 "Herakles og Hydraen". Figurgruppe/springvand af grønpatineret bronze. Sign. Rudolph Tegner Inskription: "Til de som har smædet mig". Bronzestøberstempel. 90 x 90 x 30. Litteratur: Rudolph Tegner "Mod Lyset", Palle Fogtdal 1991, stor marmor udgave gengivet s "En Aften sent, hvor jeg, mismodig og fortvivlet, kradsede i Skitsebogen, kom Herakles mig til Hjælp. Den ældgamle Lysguds Kamp mod Hydraen tegnede sig som et Ornament paa Himmelbuen og fyldte Hvælvet. Jeg saa Herakles staa midt i Uhyrets Slangebundter i frygtløst Angreb mod sin hadefulde Fjende, løftende Køllen til slag mod de giftspyende Orme. Var ikke denne græske lernæiske Slange, den evige, i det skjulte levende Ondskab, der altid kommer hvislende frem af Mudderet for at saare og dræbe, naar den vejrer Menneskeaand? Et Symbol på alt, hvad der er slet og lysfjendsk!" Citat s Litteratur: Weilbach: Samme skulptur støbtes i 1932 i gigantformat og opstilledes på havnen i Helsingør. Udstillet: Grand Salon des Beaux Arts, Paris 1931 og opnåede her guldmedalje. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

19 314 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

20 KLASSISK MODERNISME KARL ISAKSON f. Stockholm 1878, d. København 1922 Stilleben. Olie på lærred. 50 x 46. Afbildet CD EDVARD WEIE f. København 1879, d. Frederiksberg 1943 Fra Københavns Havn ved indsejlingen til Frederiksholms kanal. Olie på lærred. Sign. E.V x 39. Proveniens: Kunstnerens familie. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

21 CD OLUF HØST f. Svaneke 1884, d. Gudhjem 1966 Haven ved Norresan, Gudhjem. Olie på lærred. Sign. OH. 89 x 146. Udstillet: Den Frie, København. Afbildet CD EDVARD WEIE f. København 1879, d. Frederiksberg 1943 Fra Amalfi, Olie på pap. 25 x 23. Proveniens: Kunstnerens familie. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

22 KLASSISK MODERNISME CD OLAF RUDE f. Rakvere, Estland 1886, d. Frederiksberg 1957 "Solskin i haven. Valdal", omkr Olie på lærred. Sign. Olaf Rude. 62 x 75. Litteratur: Poul Uttenreitter: Maleren Olaf Rude, Kbh Lignende billede gengivet s. 61. Afbildet CD JOHANNES HOFMEISTER f. Hjørring 1914, d. sst Bordbøn. Olie på lærred. Sign. JH. 90 x 86. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

23 KARL ISAKSON f. Stockholm 1878, d. København 1922 Skovparti. Småland, Olie på lærred. På bagsiden betegnet: "Malet af K. Isakson. Attesteres Viggo Madsen - Aage Roose". 61 x 78. Litteratur: "Nutida Svensk Måleri, en översigt", 1936, gengivet side 47. Litteratur: Gustaf Engwall: "Karl Isakson", Stockholm 1944, kat. nr Afbildet CD OLUF HØST f. Svaneke 1884, d. Gudhjem 1966 Skovlysning. Olie på lærred. Sign. O.H. Gudhjem x 50. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

24 KLASSISK MODERNISME CD EDVARD WEIE f. København 1879, d. Frederiksberg 1943 Lampelys. Interiør med læsende kvinde, ca Olie på lærred. 64 x 63. Proveniens: Kunstnerens familie. Afbildet KARL ISAKSON f. Stockholm 1878, d. København 1922 Selvportræt. Olie på træ. På bagsiden betegnet: "Malet af Karl Isakson ca Gave fra hans søster til V.M. [Viggo Madsen] 1934". 31 x 25. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

25 325 CD GERHARD HENNING f. Stockholm 1880, d. Hellerup 1967 "Rapt á cheval"/"kvinderov til hest", ca Figurgruppe af grønpatineret bronze. Sign. G. Henning. Bronzestøberstempel fra L. Rasmussen. H. 54. Litteratur: Peter Hertz: "Billedhuggeren Gerhard Henning", Jespersen og Pios forlag, Udkast til "Kvinderov til hest" afbildet s og omtalt s. 202: "I Statuerne "Danae", "Stående pige" og "Moderne Pige", i de modellerede Studier til "Sportspige" og til "Kvinderov", Rytteren med den røvede Kvinde paa den stejlende hest, i de dejlige Tegninger, der ikke mere er smaa udkast, men store Modeltegninger, detaljeret gennemførte eller mere bredt formede, har Henning naaet et højdepunkt i sin Kunst. Alt det, hans Arbejder gennem Aarene har forjættet i talrige skønne Glimt har han i disse Værker samlet i en stor og klar Form, der helt er hans egen, præget af hans levende og følsomme Opfattelse. De Figurer, der er udførte efter disse, er skabt i deres Stil og viser den Rigdom og Frodighed." Proveniens: Kunstnerens egen samling. Udstillingsetiket medfølger. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

26 KLASSISK MODERNISME CD PABLO PICASSO f. Malaga 1881, d. Mougins 1973 "La Boija". Tusch på kraftigt brunt papir. Sign. Picasso. Udført i Barcelona omkr x 17,5. Certifikat fra Maya Widmaier Picasso, dateret Paris 28. mars 2004, medfølger. Proveniens: Dansk privatsamling. Afbildet CD PABLO PICASSO f. Malaga 1881, d. Mougins 1973 "Tête de femme". Kvinde i profil. Blyant på papir. Sign. Picasso, fait à Cerés Bladstørrelse 18 x 13,3. Lysmål 17 x 12,5. Tegningen forevist og godkendt af Claude Picasso. Proveniens: Dansk privatsamling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

27 AMEDEO MODIGLIANI f. Livorno 1884, d. Paris 1920 Buste de femme. Siddende kvinde. Blyant på papir. Sign. Modigliani. Bladstørrelse 30,6 x 22,2. Lysmål 30 x 21. Ekspertise fra Galerie Odermatt-Vedovi, M. Hervé Odermatt, dateret Paris le 21. janvier 2005, medfølger. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

28 KLASSISK MODERNISME CD HUGO LIISBERG f. København 1896, d "Ung mand". Stor figur af patineret bronze. Sign. monogram HL 24. Bronzestøberstempel W. Green. H Litteratur: Walter Schwartz: "Hugo Liisberg" Vor Tids Kunst nr. 38, gengivet s. 19. Afbildet CD VIGGO JARL f. København 1879, d. Cannes 1965 "Svømmer i udspring". Figur af brun- og delvist grønpatineret bronze, på stand af granit. Sign. Viggo Jarl, Paris. H. 78. H. inkl. stand 82. Proveniens: Erhvervet direkte fra kunstnerens familie. Udstillet: Den Frie, 1959, kat. nr. 84. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

29 CD HARALD ENGMAN f. København 1903, d. sst "Kong Alkohol". Olie på lærred. Sign. Harald Engman ,5 x 67. Proveniens: Nuværende ejers familie har købt værket direkte af kunstneren. Afbildet * CD ALBERT BERTELSEN f. Vejle 1921 "Fjeldlys". Olie på lærred. Sign. monogram samt på bagsiden Albert Bertelsen 1981, Norge x 125. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

30 KLASSISK MODERNISME CD VILHELM LUNDSTRØM f. København 1893, d. sst Opstilling, Olie på lærred. Sign. på bagsiden V.L. 25 x 35. Litteratur: Preben Wilmann & Marianne Brøns nr Udstillet: "13 Kunstnere i Telt", maj-juni Proveniens: Kunsthallen aukt. 195, 1953, kat. nr. 55. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

31 CD EDVARD WEIE f. København 1879, d. Frederiksberg 1943 Opstilling. Udført sidst i 1920erne. Olie på lærred. 80 x 70. Litteratur: Henrik Wivel: Edvard Weie, Kunstbogklubben, citat s : Hvilke flotheder tillader Weie sig så? Jo, blandt andet banalitetens. Han maler landskaber og opstillinger. Han maler det selvfølgelige. Stedt på troens grund binder han ikke an med en kristen ikonografi. Men prisgivet modernismen binder han heller ikke an med dens modevokabular af strømlinet art decodesign, ure, bowlerhatte og barnevogne kastet rundt i et kubistisk univers af moderne støj. Der er heller ingen eksistentiel hujen og grimasserende excesser fra Der Sturm og Die Brücke. Ekspressiviteten er udtryksfuld, men musikalsk indskrevet i det poetiske livssyn. Forstået i ordet poesis helt fundementale betydning græsk poein at skabe. Weie skaber land, og han skaber natur, han lægger den død, og han vækker den til live, omskaber den i sine opstillinger. Her gælder det tingene i sig selv, fænomener i farve og lys, tonemaler. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

32 KLASSISK MODERNISME CD JÚLÍANA SVEINSDÓTTIR f. Island 1889, d. København 1966 Landskab, Horneby, ca Olie på lærred. Sign. Júlíana Sveinsdóttir. 85 x 97. Udstillet: "Júlíana Sveinsdottir", retrospektiv udstilling, Kunstforeningen, 1963, kat. nr. 54. Afbildet CD SØREN HJORTH-NIELSEN f. Svostrup v. Silkeborg 1901, d. Tempelhuse 1983 Sommerlandskab. Olie på lærred. Sign. H.N. 60 x 80. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

33 CD HANS SCHERFIG f. København 1905, d. Fredensborg 1979 Elefant i urskov. Tempera på plade. 18,5 x 30. Proveniens: Erhvervet direkte fra kunstneren. Afbildet CD EDVARD WEIE f. København 1879, d. Frederiksberg 1943 "Landskab med stort træ" Olie på lærred. 47 x 60. Udstillet: "Steder og stemninger", Nordjyllands Kunstmuseum, 4. oktober til 4. januar 2004, kat. nr. 22. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

34 KLASSISK MODERNISME CD OLUF HØST f. Svaneke 1884, d. Gudhjem 1966 Bognemark med figurer, vinter, Olie på lærred. 60 x 115. "Om vinteren hænger tingene så fint sammen. De låner fra hinanden". Citat af Oluf Høst fra "Oluf Høst 1971", Jørgen Nielsen, Strubes Forlag, Litteratur: "Oluf Høsts Bognemark", red. Jens Erik Sørensen, Århus Kunstmuseum 1986, gengivet helsides s. 75. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

35 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

36 KLASSISK MODERNISME CD HANS SCHERFIG f. København 1905, d. Fredensborg 1979 "Landskab ved Nilen", Tempera på masonit. Sign. Scherfig. 81 x 122. Afbildet CD AKSEL JØRGENSEN f. København 1883, d. sst Gadebillede. Sollys mellem træer. Olie på lærred. Sign. A.J x 71. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

37 CD J. F. WILLUMSEN f. København 1863, d. Cannes 1958 Allé med platantræer, Fontainebleau. Olie på lærred. Sign. monogram x 74. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

38 KLASSISK MODERNISME CD KNUD MERRILD f. Ødum 1894, d Komposition. Olie på lærred. Sign. Knud Merrild, New York x 61. Proveniens: Dansk privatsamling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

39 CD KNUD MERRILD f. Ødum 1894, d The Sailing Ship. Akvarel og gouache på papir. Sign. Knud Merrild x 62. Proveniens: Dansk privatsamling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

40 KLASSISK MODERNISME CD JOHANNES HANSEN f. København 1903, d. Fårevejle 1995 Ung atlet. Figur af brun og delvist grønpatineret bronze. Sign. monogram JH. H. 42. Afbildet CD GERHARD HENNING f. Stockholm 1880, d. Hellerup 1967 Liggende pige. Figur af patineret bronce. Sign. monogram Stemplet Nic O. Schmidt Broncestøber. Ekspl. 5. H. 15. L. 23. Et eksemplar i bronze tilhører Statens Museum for Kunst samt Fyns Kunstmuseum, Odense. Litteratur: Peter Hertz: "Billedhuggeren Gerhard Henning", gengivet s. 91. Litteratur: Haavard Rostrup: "Gerhard Henning. Vor Tids Kunst 30", gengivet s. 11 Litteratur: Haavard Rostrup: "Gerhard Henning. En mindebog", gengivet s. 80 og 81. Proveniens: Tidligere i direktør Ernst Michaelsens samling. Proveniens: Dansk privatsamling. Afbildet CD HUGO LIISBERG f. København 1896, d Fejende råbuk. Figur af grønpatineret bronze. Sign. monogram Bronzestøberstempel L. Rasmussen, København. H. 27. L. 44. Proveniens: G. A. Hagemanns samling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

41 CD SVEND RATHSACK f. Fredericia 1885, d. Frederiksberg 1941 Knælende dreng med ørn. Figur af messing på stand af granit. Sign. monogram SR. Stemplet L. Rasmussen, København. H. 53 inkl. sokkel. Proveniens: Svend Kragh Jacobsens samling, Afbildet CD JOHANNES C. BJERG f. Ødis 1886, d. København 1955 "Elskovskampen". Figurgruppe af patineret bronze på stand af granit. H. 45,5. H. 60 inkl. sokkel. Litteratur: Leo Swane: Johannes C. Bjerg, "Vor Tids Kunst" nr. 9, større udgave gengivet s Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

42 KLASSISK MODERNISME CD KNUD MERRILD f. Ødum 1894, d Two Deers. Akvarel og blyant på let tryk. Sign. Knud Merrild x 9. Proveniens: Dansk privatsamling. Afbildet CD KNUD MERRILD f. Ødum 1894, d "Red Horse". Akvarel på papir. Sign. Knud Merrild 34. Lysmål 28,5 x 22. Proveniens: Dansk privatsamling. Afbildet CD KNUD MERRILD f. Ødum 1894, d The Bird. Akvarel på papir. Sign. Knud Merrild 22. Med dedikation på bagsiden. 20 x 14. Proveniens: Dansk privatsamling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

43 CD OSKAR MOLL f. Breslau 1875, d. Berlin 1947 Opstilling med blomster og bog. Olie på pap. Sign. Oskar Moll. 55 x 50. Udstillet: Berliner Secession, Intern. Kunstausstellung Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

44 KLASSISK MODERNISME CD J. F. WILLUMSEN f. København 1863, d. Cannes 1958 "Norsk tømmerhytte med sne", Olie på lærred. Original ramme. 63 x 81. Maleriet er fotograferet af Holger Damgaard på Atelierudstillingen i 1910 med Edith Willumsen siddende i atelieret. På denne udstilling var mange af kunstnerens værker fra Norge udstillet. Proveniens: Gave fra kunstneren til Lauritz Tuxen. Har siden været i Tuxen familiens eje. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

45 CD J. F. WILLUMSEN f. København 1863, d. Cannes 1958 "Granskov, vinter med sne", Olie på lærred. Original ramme. 63 x 81. Maleriet er fotograferet af Holger Damgaard på Atelierudstillingen i 1910 med Edith Willumsen siddende i atelieret. På denne udstilling var mange af kunstnerens værker fra Norge udstillet. Proveniens: Gave fra kunstneren til Lauritz Tuxen og har siden været i Tuxen familiens eje. Afbildet CD EMIL NOLDE f. Nolde 1867, d. Seebüll 1956 Ada Nolde. Sign. på passepartout Emil, med teksten: "Billed efter min lille Ada - til vores Mor. Emil". Tusch med lavering på papir. Bladstørrelse 27,7 x 21,6. Proveniens: Portræt af Emil Noldes første hustru Ada Nolde, som var en gave til Ada's moder. Det har senere tilhørt Ada's søster og har været i familiens eje indtil Proveniens: Hidrørende fra dansk privatsamling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

46 KLASSISK MODERNISME JENS ADOLF JERICHAU f. Roskilde 1890, d. Paris 1916 Blomstrende valmuer. Olie på lærred. Sign. J.A. Jerichau. 60 x 72. Afbildet CD JÚLÍANA SVEINSDÓTTIR f. Island 1889, d. København 1966 Brun vase i vindueskarm, ca Olie på lærred. Sign. Júlíana Sveinsdóttir. 86,5 x 65,5. Udstillet: "Júlíana Sveinsdottir", retrospektiv udstilling, Kunstforeningen, 1963, kat. nr. 51. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

47 CD SVEND JOHANSEN f. København 1890, d. Gentofte 1970 Interiør. Olie på lærred. Sign. SJ. 115 x 85. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

48 KLASSISK MODERNISME CD MAX MÜLLER f. Frederiksberg 1911, d. København 1991 Folkeliv på Amagertorv. Olie på lærred. Sign. Max Müller x 73. Afbildet CD EUGÈNE DE SALA f. Randers 1899, d. København 1987 Surrealistisk atelierkomposition, omkr Olie på krydsfinér. Sign. på bagsiden E de Sala. 50 x 100. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

49 CD KARL LARSEN f. København 1897, d. Holte 1977 Opstilling med opsats og frugter. Olie på lærred. Sign. Karl Larsen x 112. Afbildet CD POUL BILLE-HOLST f. Frederiksberg 1894, d Kubistisk komposition med hund. Olie på lærred. Sign P. Bille-H. 46 x 33. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

50 KLASSISK MODERNISME KARL ISAKSON f. Stockholm 1878, d. København 1922 "Italiensk havnebillede. Napolibugten", Olie på lærred. Sign. K.I. 36 x 48. Litteratur: Gustaf Engwall: "Karl Isakson", Stockholm 1944, nr. 10, gengivet side 35. Udstillet: "Karl Isakson-Udstillingen", Göteborg-Oslo-Odense-København, Februar-Maj 1962, kat. nr. 2. Proveniens: Auktion: Svensk-Franska Konstgalleriet 1930, kat. 7, nr. 71. Proveniens: Dansk privatsamling. Afbildet PER KROHG f. Åsgårdstrand 1889, d Rytterscene. Olie på lærred. 22 x 16. Proveniens: Tidligere i Robert Storm Petersens samling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

51 366 LUDVIG PETER KARSTEN f. Oslo 1876, d. Paris 1926 Portræt af ung kvinde med hat. Olie på lærred. Sign. Karsten x 42. Afbildet CD WILLIAM SCHARFF f. København 1886, d. sst Liggende dreng (Studie til guldmedaille-arbejdet). Olie på lærred. Sign. William Scharff x 111. Litteratur: Ernst Mentze: "William Scharff", nr. 130, gengivet side 91. Omtalt i Leo Swane's kronik i Politiken, 1. februar Udstillet: Grønningen 1921, kat. nr Udstillet: "Vor Tids Kunst i Privat Eje", Charlottenborg 1953, kat. nr Proveniens: Tidligere i højesteretssagfører Th. Thorsteinsson's samling. Dennes auktion ABR 1974, kat. nr. 22. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

52 KLASSISK MODERNISME CD JON STEFANSSON f. Saudarkrokur 1881, d. Reykjavik 1962 Heste i landskab, Island. Olie på lærred. Sign. Jon Stefansson. 30 x 40. Afbildet CD SVEINN THORARINSSON f. Kelduhverfi, Island 1899, d Vulkanlandskab, Myvatnssveit. Olie på lærred. Sign. Sv. Thorarinsson. 110 x 150. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

53 CD SAMUEL JOENSEN-MIKINES f. Mykines 1906, d. København 1979 "Båden Bjerges". Olie på lærred. Sign. S. J-Mikines x 160. Afbildet CD JÚLÍANA SVEINSDÓTTIR f. Island 1889, d. København 1966 Opstilling. Olie på lærred. Sign. Júlíana Sveindóttir. 52 x 66. Udstillet: Nordatlantens Brygge, København, 2004 og Kunstmuseet Gerdarsafn, Kópavogur, Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

54 KLASSISK MODERNISME CD JENS SØNDERGAARD f. Øster Assels 1895, d. Skovshoved 1957 Landskab med Heltborg kirke i baggrunden. Olie på lærred. Sign. Jens Søndergaard. 87 x 103. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

55 CD OLAF RUDE f. Rakvere, Estland 1886, d. Frederiksberg 1957 Sommerdag ved bondegård, Bornholm. Olie på lærred. Sign. Olaf Rude. 73 x 100. Afbildet CD OLUF HØST f. Svaneke 1884, d. Gudhjem 1966 Vinterlandskab. Olie på lærred. Sign OH. 71 x 100. Proveniens: ABR auktion 204, marts 1967, kat. nr Afbildet CD JENS SØNDERGAARD f. Øster Assels 1895, d. Skovshoved 1957 "Ved havet". Olie på lærred. Sign. Jens Søndergaard x 145. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

56 KLASSISK MODERNISME CD MOGENS ANDERSEN f. København 1916, d Interiør. Olie på lærred. Sign. på bagsiden Mogens Andersen x 120. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

57 CD WILHELM FREDDIE f. København 1909, d. sst Stejleplads, Kulhuse. Olie på krydsfinér. Sign. Freddie. Lysmål 23 x 37,5. Proveniens: ABR auktion 447, marts 1983, kat. nr Afbildet CD ALBERT BERTELSEN f. Vejle 1921 Fjordbillede, Norge Olie på lærred. Sign. Albert Bertelsen. 71 x 100. Afbildet CD NIELS BJERRE f. Lemvig 1864, d. Frederiksberg 1942 "Nordlys". Olie på lærred. Sign. N.B x 52. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

58 KLASSISK MODERNISME BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

59 CD SAMUEL JOENSEN-MIKINES f. Mykines 1906, d. København 1979 Skt. Hans Bål. Olie på lærred. Sign. S.J.-Mikines x 100. Afbildet CD WILLIAM HEINESEN f. Thorshavn 1900, d. sst Parti fra Suduroy. Olie på lærred. Sign. WH x 85. Afbildet CD OLUF HØST f. Svaneke 1884, d. Gudhjem 1966 "Klabautermanden", Olie på lærred. Sign. monogram to steder. 66 x 92. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

60 KLASSISK MODERNISME CD JEAN DUFY f. Le Havre 1888, d. Boussay 1964 Skovlandskab, efterår. Olie på plade. Sign. Jean Dufy. 32 x 37,2. Proveniens: Villa Grisebach Auktionen 1996, auk. 54, kat. nr Afbildet CD SIGURD SWANE f. København 1879, d. Plejerup 1973 Røde tulipaner i kande. Olie på lærred. Sign. S. Sw x 60. Proveniens: Læge G. Soetmanns samling. Afbildet JENS ADOLF JERICHAU f. Roskilde 1890, d. Paris 1916 "Besancon-dalen, Provence", Olie på lærred. 62 x 78. Litteratur: Troels Andersen: "Jens Adolf Jerichau", 1983, kat. nr. 64. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

61 CD KARL LARSEN f. København 1897, d. Holte 1977 Frokost i det grønne. Olie på lærred. Sign. Karl Larsen x 137. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

62 KLASSISK MODERNISME CD AKSEL JØRGENSEN f. København 1883, d. sst "Brydende drenge". Olie på lærred. Sign. monogram 1918 samt betitlet på etiket på blændrammen. 73 x 90. Afbildet CD ERIK HOPPE f. Ødis 1897, d. Kvam, Norge 1968 Portræt af direktør Johs. Valeur, Olie på lærred. Sign. Hoppe. 79 x 68. Udstillet: Kunstforeningen, København 1957, kat. nr. 40. Udstillet: Kunstforeningen, København 1969, kat. nr. 50. Udstillet: Kunstforeningen, København 1986, kat. nr. 70. Udstillet: Sønderjyllands Kunstmuseum 1986, kat. nr. 70. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

63 HARALD GIERSING f. København 1881, d. sst "Leda og Svanen", Olie på plade. Sign. monogram x 85. Litteratur: Lennart Gottlieb: Giersing. Maler. Kritiker. Menneske, Gyldendal 1995, gengivet i farver s. 73 og fyldigt omtalt s , citat: Leda og Svanen står sammen med billedet af kvinden og manden i sin radikalt gennemførte antinaturalistiske og Gauguininspirerede stil alene blandt billederne fra 1906, og adskiller sig indlysende nok fundamentalt fra hans sædvanlige motivverden, landskabet og portrættet. Afbildet CD POUL S. NIELSEN f. Helsingør 1920, d Opstilling med potteplante, bog, kop og frugt. Olie på lærred. Sign. monogram. 50 x 60. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

Opdateret startliste for Kreds-/By-stævne 30. januar 2011

Bookingmuligheder for professionelle brugere i Dansehallerne 2015-16

Bookingmuligheder for professionelle brugere i Dansehallerne 2015-16 Bookingmuligheder for professionelle brugere i Dansehallerne 2015-16 Modtager man økonomisk støtte til et danseprojekt, har en premieredato og er professionel bruger af Dansehallerne har man mulighed for

Læringsmiljø/undervisningsdiff_, jun 25. Fabrikantworkshops, jun 25 Energioptimering, jun 26. Grillarrangement, jun 24 Frokost torsdag, jun 26

Læringsmiljø/undervisningsdiff_, jun 25. Fabrikantworkshops, jun 25 Energioptimering, jun 26. Grillarrangement, jun 24 Frokost torsdag, jun 26 Aksel Lykke AARHUS TECH Allan Petersen EUC Sjælland Benny Larsen EUC Sjælland Bent-Ole Bohn TEKNIQ Bjarne Pedersen Selandia Brian Berndsen EUC Syd Brian Vestergaard EUC Sjælland Carsten Olsen Borregaard

REGION NORDJYLLAND. Museer

REGION NORDJYLLAND. Museer REGION NORDJYLLAND Museer FREDERIKSHAVN: Frederikshavns Kunstmuseum Parallelvej 14 9900 Frederikshavn T: 9845 9080 kunstmuseum@frederikshavn.dk http://www.frederikshavnkunstmuseum.dk/index.php/ HJØRRING:

Sponsorflyvning 2009

Sponsorflyvning 2009 Sponsorflyvning 2009 Duenummer Erstatning Firma Plac Præmie Privat Plac Præmie Duemand Plac Præmie Hastighed 068-09-0008 Ole Nielsen 1 5000 Arne Poulsen 1 5000 1.505,70 196-09-9050 196-09-9060 Nordjysk

Assens Bestyrelsesformand Charlotte Christiansen 1 1 3 stemmer Bestyrelsesmedlem Erik Klindt Andersen 1

Assens Bestyrelsesformand Charlotte Christiansen 1 1 3 stemmer Bestyrelsesmedlem Erik Klindt Andersen 1 DELTAGERLISTE HAVNENES STEMMEBERETTIGEDE DELTAGERE M.FL. 1. HAVNENES STEMMEBERETTIGEDE DELTAGERE M.FL. GRUPPE A Aarøsund 2 stemme Stemmeberettiget Tildelt ekstra Antal v/fuldmagt Assens Bestyrelsesformand

Nyhedsmail, april 2014 (scroll down for English version)

Nyhedsmail, april 2014 (scroll down for English version) Nyhedsmail, april 2014 (scroll down for English version) Kære Omdeler Forår og påske står for døren, og helligdagene i forbindelse med påsken betyder ændringer i omdelingen. Derudover kan du blandt andet

Dansk Skytte Union 50m Hjemmebaneturnering 2014 - Senior

Vvs-branchens Faglæreruddannelse

Vvs-branchens Faglæreruddannelse Arrangement Overnatning den 24. juni 2013 Starttidspunkt tirsdag 25-06-2013 00:00 Sluttidspunkt onsdag 26-06-2013 00:00 Mathies Sørensen Henrik Bertelsen Pernille M. Christensen Niels Tim Brøndel Bent-Ole

Oversigt over bemanding på valgstederne

Oversigt over bemanding på valgstederne Oversigt over bemanding på valgstederne Tønder 1 (V) Jørn Skov, formand 2 (V) Allan Jacobsen 3 (V) Søren T. Hansen 4 (A) Lars Rytter 5 (A) Eike Albrechtsen 6 (F) 7 (I) Elna krogager 8 (S) Marit R N Rüdiger

Meget mere fagforening. 1. ordinære kongres og delegeretmøde 2007. Kongres. Valg til 3F

Meget mere fagforening. 1. ordinære kongres og delegeretmøde 2007. Kongres. Valg til 3F Meget mere fagforening 1. ordinære kongres og delegeretmøde 2007 Kongres Valg til 3F Forbundsledelsen forbundsledelsen forbundsledelsen forbundsledelsen forbundsledelsen Poul Erik Skov Christensen Forbundsformand

tivoli n i m b auktion 766

tivoli n i m b auktion 766 tivoli n i m b auktion 766 tivoli n i m b Velkommen til en rigtig københavnerbegivenhed! Bruun Rasmussen Kunstauktioner og Tivoli byder velkommen til en begivenhed af den mere sjældne slags. Baggrunden

FIRMA turneringen RESULTATLISTE 2007 2008. Harry Jørgensen Pokaler Gravering 86 14 44 10

FIRMA turneringen RESULTATLISTE 2007 2008. Harry Jørgensen Pokaler Gravering 86 14 44 10 FIRMA turneringen RESULTATLISTE 2007 2008 Harry Jørgensen Pokaler Gravering 86 14 44 10 Vinderhold kl. A DSB Claus B Laursen Klasse A 1.Omg. 2.Omg. 3.Omg 4.Omg Total 1. DSB 569 583 580 568 1732 2. Terma

Resultater for DM Duathlon 2012

Resultater for DM Duathlon 2012 DM Duathlon 2012 Age Group Results May 06, 2012 Results By Race Management Systems, Inc. Female 18 to 39 1 369 Karina Louise Sørensen Ninjas 39:51.75 1:14.73 1:09:39.99 0:55.29 19:50.78 2:11:32.54 2 417

RESULTATLISTE Vejle stævne 15m 2014

RESULTATLISTE Vejle stævne 15m 2014 RESULTATLISTE Vejle stævne 15m 2014 DDS SP v.3.14.4.1 Gevær, 15m. - Mesterskab BK1 1 101491 Gustav Røjkjær 10-006 Klejs-Juelsminde Skytteforening 200/11 200/14 400/25 2 20564 Silas Højfeldt Kildehøj 10-456

Dame. Danmarks Jægerforbund Resultat individuelle 19-09-2013

Dame. Danmarks Jægerforbund Resultat individuelle 19-09-2013 Dame 1 80 Marianne Rasmussen 6604 423 G 2 87 Janne Schmidt 7811 417 S 3 79 Anette Trip Lassen 4101 378 B 4 73 Gitte Madsen 2106 376 5 75 Lisbeth Teglgård 2023 364 6 81 Kristina Rasmussen 6604 357 7 91

Rangliste 25 m Standardpistol

Rangliste 25 m Standardpistol Rangliste 25 m Standardpistol Forening max max2 max3 Snit. % Dame Pia Villemoes Søværnets IF, København 546 545 544 545,0 95, 2 Anja Christensen Skytteklubben DSB/ASF Århus 55 54 3 Dorte Thorsen IF Flyvestation

Fælles LUU konference Torsdag den 9. oktober 2014 Hindsgavl Slot, Hindsgavl Allé 7, 5500 Middelfart

Fælles LUU konference Torsdag den 9. oktober 2014 Hindsgavl Slot, Hindsgavl Allé 7, 5500 Middelfart Fælles LUU konference Torsdag den 9. oktober 2014 Hindsgavl Slot, Hindsgavl Allé 7, 5500 Middelfart Deltagerliste AMU Fyn AMU Nordjylland AMU Vest Bornholms Erhvervsskole CELF Den jydske Haandværkerskole

revideret udgave pr. 06-08-2015 Side 1 af 5

revideret udgave pr. 06-08-2015 Side 1 af 5 Lørdag d. 8. august 2015 min. 1 O Overordnet kl. 10.30-14.00 1 Ø Økonomi O Susanne Dalmose 1 5 2 F Fastbar Ø Tove Bach Pedersen 1 3 1 T Tappe T Karin Jespersen T1 1 4 1 R Rullebar F Lone Steen F1 R3 B2

Vvs-branchens Faglæreruddannelse Grillarrangement Starttidspunkt tirsdag 23-06-2015 00:00 Sluttidspunkt tirsdag 23-06-2015 00:00 Aksel Lykke Mathies Baunsgård Ulrik Vestergaard Kim Fusager Peter Henriksen Flemming Thane Kallehave James

Opdateret venteliste Seniorklubben pr. 15.05.14 NB! Giv venligst besked til Seniorklubben såfremt der sker ændring af telefonnummer og emailadresse

Opdateret venteliste Seniorklubben pr. 15.05.14 NB! Giv venligst besked til Seniorklubben såfremt der sker ændring af telefonnummer og emailadresse Opdateret venteliste Seniorklubben pr. 15.05.14 NB! Giv venligst besked til Seniorklubben såfremt der sker ændring af telefonnummer og emailadresse Nr. i rækkenmedl.nr. Navn Tlf. Mobiltlf. E-mail Føds.dato

Oversigt over beneficerede advokater

Oversigt over beneficerede advokater A Anberg, Rasmus Bredgade 58, 1. 1260 København K adv.anberg@tdcadsl.dk Tlf.: 33 12 18 43 Fax: 33 14 18 98 Andersen, M. Elkiær Kronprinsessegade 26, 1. sal 1306 København K mea@brammer-advokater.dk Tlf.:

Jensen & Møller Invest A/S CVR nr. 53 28 89 28 Charlottenlund Stationsplads 2 2920 Charlottenlund Tlf. 35 27 09 02 Fax 35 38 19 50

Jensen & Møller Invest A/S CVR nr. 53 28 89 28 Charlottenlund Stationsplads 2 2920 Charlottenlund Tlf. 35 27 09 02 Fax 35 38 19 50 Jensen & Møller Invest A/S CVR nr. 53 28 89 28 Charlottenlund Stationsplads 2 2920 Charlottenlund Tlf. 35 27 09 02 Fax 35 38 19 50 www.jensen-moller.dk E-mail: jmi@danskfinancia.dk Nasdaq Copenhagen A/S

BILAG 8.1.B TIL VEDTÆGTER FOR EXHIBIT 8.1.B TO THE ARTICLES OF ASSOCIATION FOR

BILAG 8.1.B TIL VEDTÆGTER FOR EXHIBIT 8.1.B TO THE ARTICLES OF ASSOCIATION FOR BILAG 8.1.B TIL VEDTÆGTER FOR ZEALAND PHARMA A/S EXHIBIT 8.1.B TO THE ARTICLES OF ASSOCIATION FOR ZEALAND PHARMA A/S INDHOLDSFORTEGNELSE/TABLE OF CONTENTS 1 FORMÅL... 3 1 PURPOSE... 3 2 TILDELING AF WARRANTS...

Viborg Amtskredsstævne i Bowling 2013. Dame C. Viborg Amtskredsstævne i Bowling 2013. Dame D

Viborg Amtskredsstævne i Bowling 2013. Dame C. Viborg Amtskredsstævne i Bowling 2013. Dame D Dame C 1 Thisted Firmasport Oticon A/S Maybritt Andersen DC 192 194 173 0 0 559 186,33 2 Sofi E-Smokers Betina Mejdal DC 156 147 195 0 0 498 166,00 3 Viborg Firmaidræt COLAS-1 / Kosme2Logen Erna Jensen

Vagtplan kræmmermarked 2014

Vagtplan kræmmermarked 2014 Vagtplan kræmmermarked 2014 OPRYDNING PÅ PLADSEN SAMT GADER & VEJE OPRYDNING PÅ PLADSEN M.M FREDAG 08.00-11.30 JENS JØRN NYGÅRD OPRYDNING PÅ PLADSEN M.M FREDAG 08.00-11.30 Pauli Kiel Bent A. Jensen OPRYDNING

Masters Thesis - registration form Kandidatafhandling registreringsformular

Masters Thesis - registration form Kandidatafhandling registreringsformular Masters Thesis - registration form Kandidatafhandling registreringsformular Godkendelse af emne for hovedopgave af vejleder og undervisningskoordinator. Læs venligst retningslinjerne sidst i dette dokument

Tilmelding til faglæreruddannelse

Tilmelding til faglæreruddannelse Ayoub Saidi Københavns Tekniske Skole Rebslagervej 11 2400 København NV onsdag 24-06-2015 00:00 GF 2 Workshop torsdag 25-06-2015 00:00 Digitale undervisningsmaterialer Jens Larsen Københavns Tekniske Skole

Kursusnummer 1122 Kursusnavn ERFA Gaffeltruck konferencen 2013. Leif M. Larsen, Gitte Hansen, Torben Morel. Samlet deltagerantal på kurset: 121

Kursusnummer 1122 Kursusnavn ERFA Gaffeltruck konferencen 2013. Leif M. Larsen, Gitte Hansen, Torben Morel. Samlet deltagerantal på kurset: 121 Kursusnummer 1122 Kursusnavn ERFA Gaffeltruck konferencen 2013 Afholdelsessted Hotel Faaborg Fjord Startdato 15/08-13 Slutdato 16/08-13 Mødetid Kursusleder AMUkursus Fuldt booket Leif M. Larsen, Gitte

resultater2007.xls 19-12-201317:27:35

resultater2007.xls 19-12-201317:27:35 Grunddata Starttidspunkt gruppe 1 14:00 Starttidspunkt gruppe 2 14:00 Starttidspunkt gruppe 3 14:00 Starttidspunkt gruppe 4 14:00 Starttidspunkt gruppe 5 14:00 Starttidspunkt gruppe 6 14:00 Starttidspunkt

CHR. AIGENS MALERIER OG STUDIER DEN FRI UDSTILLINGS BYGNING C H R. J. CATO. KØBENHAVN

CHR. AIGENS MALERIER OG STUDIER DEN FRI UDSTILLINGS BYGNING C H R. J. CATO. KØBENHAVN CHR. AIGENS MALERIER OG STUDIER DEN FRI UDSTILLINGS BYGNING C H R. J. CATO. KØBENHAVN 1. Den blinde Pige 2500 2. Portræt af Fru Poul Reumert 3. Pige som stopper sin Strømpe. Udstil. Charlottenborg Foraarsudstil

Almindelige vilkår og betingelser vedrørende flytning og transport

Almindelige vilkår og betingelser vedrørende flytning og transport Almindelige vilkår og betingelser vedrørende flytning og transport I det nedenstående benævnt kaldes Flyttefirmaet for F. Ved kunden skal det forstås ejeren respektive den, der på ejers vegne er bemyndiget

Signerede plader og etiketter og fotos Signed records and labels and photos Danish artists

Signerede plader og etiketter og fotos Signed records and labels and photos Danish artists Signerede plader og etiketter og fotos Signed records and labels and photos Danish artists Jazz pianist, komponist, kapelmester og cand. jur. Børge Roger Henrichsen (Født 4. juli 1915, Frederiksberg død

NÆSTVED UDSTILLING 29/1 0-27/11 2011

NÆSTVED UDSTILLING 29/1 0-27/11 2011 NÆSTVED KUNSTFORENING Amtsgården Amtmandsstien 1 Blad nr. 7/2011 DEN CENSUREREDE NÆSTVED UDSTILLING 2011 29/1 0-27/11 2011 Næstved Kunstforening Inviterer til ferniseringen af Censureret Udstilling Lørdag

Nyhedsmail, marts 2014 (scroll down for English version)

Nyhedsmail, marts 2014 (scroll down for English version) Nyhedsmail, marts 2014 (scroll down for English version) Kære Omdeler Forårssolen skinner i Nordjylland og dagene er mærkbart lysere til stor glæde for vores omdelere. Valg til arbejdsmiljøorganisationen,

HUSK 13. NOVEMBER 2013 FOREDRAG OM MALEREN OLUF HØST MUSEUMSDIREKTØR JENS ERIK SANDBERG

HUSK 13. NOVEMBER 2013 FOREDRAG OM MALEREN OLUF HØST MUSEUMSDIREKTØR JENS ERIK SANDBERG MEDLEMSBLADET 24. SEPTEMBER 2013 HUSK UDEN FOR MYLDRETID MØD KUNSTNERNE BAG UDSTILLINGEN HUSK 6. OKTOBER 2013 EKSKURSION TIL KUNSTHALLE I HAMBURG DANSK KUNST FRA ECKERSBERG TIL HAMMERSHØI 2. NOVEMBER 2013

Aarhus Brandvæsen, Januar 2015. Ledelsen. Staben. Beredskabschef Lars Hviid. Afdelingsleder Per Dyrvig Forebyggende Afdeling

Aarhus Brandvæsen, Januar 2015. Ledelsen. Staben. Beredskabschef Lars Hviid. Afdelingsleder Per Dyrvig Forebyggende Afdeling Ledelsen Beredskabschef Lars Hviid Sekretariatsleder Karina Gregersen Sekretariatet Per Dyrvig Forebyggende Afdeling Lene Ø. Hansen Salg & Service Anders Rathcke Operativ Afdeling Staben Stabsmedarbejder

Danske Politimesterskaber i Badminton

Danske Politimesterskaber i Badminton Danske Politimesterskaber i Badminton 16. & 17. februar 2009 Arrangør: Roskilde Politi Idrætsforening Hjertelig velkommen til de forhåbentlig mange deltagere i Danske Politi Mesterskaber i badminton 2009

Resultatliste - Randers åben 09 / 12-11-2011

Resultatliste - Randers åben 09 / 12-11-2011 Page 1 of 7 12-11-2011 16:32:06 - DDS SP v.3.11.11.3 RESULTATLISTE Randers åben 09 / 12-11-2011 Gevær, 15m. - Mesterskab BK1 1 25303Kirstine Bissø Svoboda 05-940 Samsø Skytteforening 200/11 200/11 400/22G

CATALOG samunc, / anden og sidste Afdeling af Malerier og Tegninger. tilhørende Boet efter afdøde. Landskabsmaler HANS FISCHER, / D m. 3728. P rivat E ftersyn: T orsdag den 27. October Kl. 11 3. STATENS KUNSTHISTORISKE FOTOGRAFI )\ CATALOG samunc", / f / anden og sidste Afdeling af Malerier og Tegninger tilhørende Boet efter afdøde

Randers Kunstforening

Randers Kunstforening Randers Kunstforening Efterår og vinter 2014 Stiftet 3. juni 1851 - landets 3. ældste! Kalender Kunstforeningens arrangementer: omtales i bladet Tirsdag d. 23. september kl. 19: Omvisning i Statsskolens

Disse salgs- og leveringsbestemmelser finder anvendelse i det omfang ikke andet følger af en skriftlig aftale mellem parterne.

Disse salgs- og leveringsbestemmelser finder anvendelse i det omfang ikke andet følger af en skriftlig aftale mellem parterne. Salgs- og leveringsbestemmelser for Compfitt A/S 1. Indledning. Disse salgs- og leveringsbestemmelser finder anvendelse i det omfang ikke andet følger af en skriftlig aftale mellem parterne. Salgs- og

Deltagere i 5 km. løb

Deltagere i 5 km. løb Deltagere i km. løb 0 Jens Bønding 0 Spøttrup Balling : :: 0:0: Peter Ibsen 0 Spøttrup Balling : :: 0:: Robert Jensen 0 Spøttrup Balling : :: 0:: 09 Inge B. Pedersen 00 Skive SAM Skive : ::0 0::0 Michael

Rangliste 25 m Standardpistol

Rangliste 25 m Standardpistol Rangliste 25 m Standardpistol Dame Pia Villemoes Søværnets IF, København 55 530 2 Dorte Thorsen IF Flyvestation Karup 543 3 Sarah P. Madsen Lunde Skytteforening 59 Herre René Vogn Hesselager Forenede Sportsklubber

Fynsk Sprint Cup - 1 etape 26-05-2012, Faaborg By, Fa Allerød OK. H-55 14:57 86801 L Gert Nielsen

Fynsk Sprint Cup - 1 etape 26-05-2012, Faaborg By, Fa Allerød OK. H-55 14:57 86801 L Gert Nielsen Allerød OK H-55 14:57 86801 L Gert Nielsen Ballerup OK H-21 14:16 443885 Lars Bukkehave D-50 14:29 151495 Annette Bonde D-55 14:33 139370 Johanne Lind D-35 14:37 86804 L Mette Rich H-45 14:47 86799 L Jakob

Jerslev 11-60. Klæstrup 61-110. Svennum 111-128. Klæstrup 129-130

Jerslev 11-60. Klæstrup 61-110. Svennum 111-128. Klæstrup 129-130 Ejerlav. Side. Jerslev 11-60 Klæstrup 61-110 Svennum 111-128 Klæstrup 129-130 Ejerlav Svennum Folio nr. 111 Løbenr. 84 "Bundgaard" Matr. nr. 1. Lars Mikkelsen, skøde fra Mikkel Christensens enke Karen

Læs venligst Beboer information om projekt vandskade - sikring i 2015/2016

Læs venligst Beboer information om projekt vandskade - sikring i 2015/2016 Læs venligst Beboer information om projekt vandskade - sikring i 2015/2016 Vi er nødsaget til at få adgang til din lejlighed!! Hvis Kridahl (VVS firma) har bedt om adgang til din/jeres lejlighed og nøgler,

Rettelse nr. / Correction no. 454-462

Rettelse nr. / Correction no. 454-462 3. oktober 2014 26. årgang SØKORTRETTELSER 39 DANISH CHART CORRECTIONS 2014 Rettelse nr. / Correction no. 454-462 Kort / Chart Rettelse nr. / Correction no. Kort / Chart Rettelse nr. / Correction no. 61

september 2013 INDHOLD:

september 2013 INDHOLD: 3 september 2013 INDHOLD: Kunst på Borgen onsdag 27. november kl. 16.45... side 2 og 3 Kunstnerportræt af Mogens Nørgård... - 4 og 5 Maleskolen, skovtursreferat og dødsfald... - 6 Aagaard Andersen i brug,

Jyske Veteran Mesterskaber i bordtennis

Jyske Veteran Mesterskaber i bordtennis Jyske Veteran Mesterskaber i bordtennis 8. marts 2006 ULVEHØJHALLEN MØLLEVANGSVEJ 7 HASLUND RANDERS VELKOMMEN TIL ULVEHØJ - HALLEN På Jysk BordTennis Unions vegne vil vi hermed byde velkommen til de jyske

ET BESØG HOS JOHANNES LARSEN PÅ MØLLEBAKKEN

ET BESØG HOS JOHANNES LARSEN PÅ MØLLEBAKKEN ET BESØG HOS JOHANNES LARSEN PÅ MØLLEBAKKEN E ELEVHÆFT Johannes Larsen Johannes Larsen blev født i Kerteminde i 1867. Hans forældre havde en stor køb- mands-forretning, og de var ret rige. Forældrene havde

Rettelse nr. / Correction no. 351-364

Rettelse nr. / Correction no. 351-364 26. juni 2015 27. årgang SØKORTRETTELSER 25 DANISH CHART CORRECTIONS 2015 Rettelse nr. / Correction no. 351-364 Kort / Chart Rettelse nr. / Correction no. Kort / Chart Rettelse nr. / Correction no. 93

Ark1. * Død 5/12 1924; H. Stjernqvist indtræder. **Repræsentativ formand: Adolph Jensen (7/11 1933-31/7 1936) Side 3

Ark1. * Død 5/12 1924; H. Stjernqvist indtræder. **Repræsentativ formand: Adolph Jensen (7/11 1933-31/7 1936) Side 3 Dansk Statistisk Forenings bestyrelse gennem årene General- Formand Kasserer Sekretær Bestyrelsesmedlem BestyrelsesmedlemBestyrelsesmedlem Revisor Suppleant 1 Revisor Suppeant 2Suppl 3 forsamling 23/11

Uddannet på Det Kongelige Danske Kunstakademi - København : 1978-1986. Uddannet cand.fil fra Kunstakademiet - København : 1984-1986.

Uddannet på Det Kongelige Danske Kunstakademi - København : 1978-1986. Uddannet cand.fil fra Kunstakademiet - København : 1984-1986. CV Sonny Tronborg (født 1953 i København, død 2009) Sonny Tronborg. Født 1953 i København N. Uddannet på Det Kongelige Danske Kunstakademi - København : 1978- Uddannet cand.fil fra Kunstakademiet - København

Rangliste 25 m Standardpistol

Rangliste 25 m Standardpistol Rangliste 5 m Standardpistol Forening max max max Snit. % Junior Dame 4 5 6 Herre 4 5 6 7 8 9 0 4 5 6 7 8 9 0 4 5 6 7 8 Frederik Larsen Skytteklubben DSB/ASF Århus 5 Pia Villemoes Søværnets IF, København

Enkel guide til mytnt-brugere mytnt Quick Guide mytnt enkelt og hurtigt. TNT Curve Positive orange/g

Enkel guide til mytnt-brugere mytnt Quick Guide mytnt enkelt og hurtigt. TNT Curve Positive orange/g Enkel guide til mytnt-brugere mytnt Quick Guide mytnt enkelt og hurtigt TNT Curve Positive orange/g TNT Curve Positive orange/g 2. Log på mytnt 3. Send en forsendelse 4. Udfyld oplysninger om forsendelse

Det lykkes mig ikke at overbevise vores sagsbehandler (Gregersen) at fremsende byggetilladelse allerede i starten af næste uge.

Det lykkes mig ikke at overbevise vores sagsbehandler (Gregersen) at fremsende byggetilladelse allerede i starten af næste uge. Per Sloth Fra: Holst, Sendt: 11. januar 2015 10:46 Til: Per Sloth; 'Marianne Berents'; 'Poul Hjarnå'; 'Kim Thode Sørensen'; 'Niels & Jeanette Ebbesen'; Frank Hansen Cc: 'Jens

SØKORTRETTELSER 15-16

SØKORTRETTELSER 15-16 25. april 2014 26. årgang SØKORTRETTELSER 15-16 DANISH CHART CORRECTIONS 2014 Rettelse nr. / Correction no. 135-151 Kort / Chart Rettelse nr. / Correction no. Kort / Chart Rettelse nr. / Correction no.

August (Nicolai) Petersen

August (Nicolai) Petersen Personoplysninger Litteratur (bøger og betydende artikelsamlinger) Eksponater (min. nationalt Guld) P P P Jørgen Peetz Signatur: 1937- - Programmør Har skrevet en del artikler til Dansk Posthistorisk Leksikon.

ALMINDELIGE LEVERINGSBETINGELSER FOR. MM Multiservice v / Mikael Andersen

ALMINDELIGE LEVERINGSBETINGELSER FOR. MM Multiservice v / Mikael Andersen 623-178008 NVA/nva 10.10.2014 ALMINDELIGE LEVERINGSBETINGELSER FOR MM Multiservice v / Mikael Andersen Advokatfirma Indholdsfortegnelse 1. Anvendelse... 3 2. Indgåelse... 3 3. Fuldmagt... 3 4. Den aftalte

Single - resultat Firmaidræt Open 2014 - Aalborg Petanque 5.9.2014

Single - resultat Firmaidræt Open 2014 - Aalborg Petanque 5.9.2014 Single - resultat Firmaidræt Open 2014 - Aalborg Petanque 5.9.2014 # Navn Klub Score Spil Points 1. Britta Skalshøj Hjørring Firma Sport 4 4:1 57:28 2. Jimmi Nielsen Firmaidræt Hillerød 4 4:1 61:35 3.

Kort & Matrikelstyrelsen 22. oktober 2004 16. årgang SØKORTRETTELSER 42 CHART CORRECTIONS. Kort & Matrikelstyrelsen ISSN 0905-1481

Kort & Matrikelstyrelsen 22. oktober 2004 16. årgang SØKORTRETTELSER 42 CHART CORRECTIONS. Kort & Matrikelstyrelsen ISSN 0905-1481 Kort & Matrikelstyrelsen 22. oktober 2004 16. årgang SØKORTRETTELSER 42 CHART CORRECTIONS Rettelse nr. / Correction No 289-292 Kort & Matrikelstyrelsen ISSN 0905-1481 Kort / Chart Rettelse nr. / Correction

K Ø B S A F T A L E. CVR.nr. 29 18 96 76 Valdemarsgade 43 4760 Vordingborg (i det følgende kaldet sælger) Købers navn. Købers bopæl. Postnr.

K Ø B S A F T A L E. CVR.nr. 29 18 96 76 Valdemarsgade 43 4760 Vordingborg (i det følgende kaldet sælger) Købers navn. Købers bopæl. Postnr. Sag.nr. 14/2036 Dok.nr. 111266/14 K Ø B S A F T A L E Underskrevne Vordingborg Kommune CVR.nr. 29 18 96 76 Valdemarsgade 43 4760 Vordingborg (i det følgende kaldet sælger) sælger til medunderskrevne Købers

SØKORTRETTELSER 51-52

SØKORTRETTELSER 51-52 11. januar 2013 24. årgang SØKORTRETTELSER 51-52 DANISH CHART CORRECTIONS 2012 Rettelse nr. / Correction no. 446-456 Kort / Chart Rettelse nr. / Correction no. Kort / Chart Rettelse nr. / Correction no.

Rettelse nr. / Correction no. 227-247

Rettelse nr. / Correction no. 227-247 24. april 2015 27. årgang SØKOTETTELSE 16 DANISH CHAT COECTIONS 2015 ettelse nr. / Correction no. 227-247 Kort / Chart ettelse nr. / Correction no. Kort / Chart ettelse nr. / Correction no. 81 227 133

DANMARKS KIRKER XVI ÅRHUS AMT 4. BIND

DANMARKS KIRKER XVI ÅRHUS AMT 4. BIND DANMARKS KIRKER XVI ÅRHUS AMT 4. BIND DANMARKS KIRKER UDGIVET AF NATIONALMUSEET ÅRHUS AMT VED KIELD DE FINE LICHT VIBEKE MICHELSEN NIELS JØRGEN POULSEN WITH SUMMARIES IN ENGLISH 4. BIND NATIONALMUSEETS

Deadline for tilmelding, betaling og anmeldelse af værker er lørdag d. 3. marts 2012 kl. 24.

Deadline for tilmelding, betaling og anmeldelse af værker er lørdag d. 3. marts 2012 kl. 24. KP12 / Betingelser www.kp-spring.dk Bestyrelsen for Kunstnernes Påskeudstilling indbyder hermed til deltagelse i den 66. censurerede Kunstnernes Påskeudstilling KP12. Udstillingen vises i Århus Kunstbygning,

Userguide. NN Markedsdata. for. Microsoft Dynamics CRM 2011. v. 1.0

Userguide. NN Markedsdata. for. Microsoft Dynamics CRM 2011. v. 1.0 Userguide NN Markedsdata for Microsoft Dynamics CRM 2011 v. 1.0 NN Markedsdata www. Introduction Navne & Numre Web Services for Microsoft Dynamics CRM hereafter termed NN-DynCRM enable integration to Microsoft

Information Systems ICT. Welcome to. Autumn Meeting Oct 2013, Copenhagen(DK)

Information Systems ICT. Welcome to. Autumn Meeting Oct 2013, Copenhagen(DK) Information Systems ICT Welcome to Autumn Meeting Oct 2013, Copenhagen(DK) Agenda Autumn Meeting 2013 Thursday 24:th of October 10:00 Velkomst. Status fra formanden og gennemgang af program for høstmødet

Resultatliste DPM 15 meter skydning Den 24. Og 25. Februar 2009 Skytternes Hus i Århus

Resultatliste DPM 15 meter skydning Den 24. Og 25. Februar 2009 Skytternes Hus i Århus Resultatliste DPM 15 meter skydning Den 24. Og 25. Februar 2009 Skytternes Hus i Århus 15 m STANDARDPISTOL ÅBEN 1 Ricky Winther Billund 97 92 94 283 2 Steffen Andreasen Viborg 92 92 92 276 3 N.P. Bro Viborg

Overfør fritvalgskonto til pension

Overfør fritvalgskonto til pension Microsoft Development Center Copenhagen, January 2009 Løn Microsoft Dynamics C52008 SP1 Overfør fritvalgskonto til pension Contents Ønsker man at overføre fritvalgskonto til Pension... 3 Brug af lønart

KØBSAFTALE Adresse, postnr. + by

KØBSAFTALE Adresse, postnr. + by Bilag 1 Handelsvilkår KØBSAFTALE Adresse, postnr. + by Undertegnede navn adresse postnr. + by (i det følgende benævnt sælger) overdrager herved til medundertegnede Kolding Kommune CVR-nr. 29189897 Nytorv

Maleri-Auktionen. Katalog. paa Centralhotellet i Skjern. Mandag d. 29. Maj 1916 Kl. 10 F m.

Maleri-Auktionen. Katalog. paa Centralhotellet i Skjern. Mandag d. 29. Maj 1916 Kl. 10 F m. Katalog over Maleri-Auktionen # paa Centralhotellet i Skjern Mandag d. 29. Maj 1916 Kl. 10 F m. Malerierne er udstillede paa Auktionsstedet Søndag den 28. Maj fra Kl. 10-6. Nr 1. /. Vermehren: Italienske

RentCalC V2.0. 2012 Soft-Solutions

RentCalC V2.0. 2012 Soft-Solutions Udlejnings software Vores udvikling er ikke stoppet!! by Soft-Solutions RentCalC, som er danmarks ubetinget bedste udlejnings software, kan hjælpe dig med på en hurtigt og simple måde, at holde styr på

Disse almindelige salgs- og leveringsbetingelser gælder for alle leverancer af produkter og/eller

Disse almindelige salgs- og leveringsbetingelser gælder for alle leverancer af produkter og/eller Handelsbetingelser for OurInstaFeed.com Disse almindelige salgs- og leveringsbetingelser gælder for alle leverancer af produkter og/eller serviceydelser fra OurInstaFeed.com. Du ( Køber ) indgår en aftale

Arbitration in Denmark

Arbitration in Denmark Arbitration in Denmark Steffen Pihlblad Christian Lundblad Claus Søgaard-Christensen DJØF PUBLISHING Arbitration in Denmark Eds. Grith Skovgaard Ølykke Carina Risvig Hansen Steffen Pihlblad, Christina

Velkommen til et nyt og spændende år i vor forening. Kunstmuseet i Tønder fik i 2012 et af sine bedste besøgstal i museets 40 års levetid, næsten

Velkommen til et nyt og spændende år i vor forening. Kunstmuseet i Tønder fik i 2012 et af sine bedste besøgstal i museets 40 års levetid, næsten MEDLEMSBLADET 2012 2013 Velkommen til et nyt og spændende år i vor forening. Kunstmuseet i Tønder fik i 2012 et af sine bedste besøgstal i museets 40 års levetid, næsten 32.000 besøgende og vor forening

INSTITUTION / FORMÅL Udpegning 2010-2013 BEMÆRKNINGER

INSTITUTION / FORMÅL Udpegning 2010-2013 BEMÆRKNINGER BYRÅDETS UDPEGNINGER PÅ KULTUR- OG FRITIDSOMRÅDET INSTITUTION / FORMÅL Udpegning 2010-2013 BEMÆRKNINGER Aktivitetshuset Kulturellen, Leif Brønding Tove Oddershede Rasmussen Aulum Fritidscenter, Jens P.

how to save excel as pdf

how to save excel as pdf 1 how to save excel as pdf This guide will show you how to save your Excel workbook as PDF files. Before you do so, you may want to copy several sheets from several documents into one document. To do so,

Rettelse nr. / Correction no. 80-89

Rettelse nr. / Correction no. 80-89 14. marts 2014 26. årgang SØKORTRETTELSER 10 DANISH CHART CORRECTIONS 2014 Rettelse nr. / Correction no. 80-89 Kort / Chart Rettelse nr. / Correction no. Kort / Chart Rettelse nr. / Correction no. 93 (INT

Rettelse nr. / Correction no. 153-166

Rettelse nr. / Correction no. 153-166 20. marts 2015 27. årgang SØKORTRETTELSER 11 DANISH CHART CORRECTIONS 2015 Rettelse nr. / Correction no. 153-166 Kort / Chart Rettelse nr. / Correction no. Kort / Chart Rettelse nr. / Correction no. 103

KOM TILAUKTION I ÅKIRKEBY-HALLERNE DEN 28. MARTS KL. 14 KUNSTSALGET GÅR UBESKÅRET TIL

KOM TILAUKTION I ÅKIRKEBY-HALLERNE DEN 28. MARTS KL. 14 KUNSTSALGET GÅR UBESKÅRET TIL KOM TILAUKTION I ÅKIRKEBY-HALLERNE DEN 28. MARTS KL. 14 KUNSTSALGET GÅR UBESKÅRET TIL Højde 50cm (23cm) Bredde 55 cm (28 cm) ANNE CIRKOLA Højde 54 cm Bredde 44 cm HERLUF SKJETNING LARSEN Højde 27 cm Bredde