Premier Crosstrainer Brugermanual

Størrelse: px
Starte visningen fra side:

Download "Premier Crosstrainer Brugermanual"

Transkript

1 Premier Crosstrainer Brugermanual 1 Brugermanual Reebok Premier Crosstrainer

2 Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Reebok Fitness produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet efter den europæiske Norm EN 957-1/5. Før du begynder samlingen og brugen af produktet, vil vi bede dig læse denne brugsvejledning grundigt igennem, og gemme den som reference til senere brug. Vi ønsker dig en masse sjov og succes med din træning. Reebok Fitness Danmark Garanti Reebok Fitness kvalitetsprodukter er konstrueret og testet til hjemmebrug. Det betyder at anvendes produktet til kommercielt brug, offentlig brug eller anden ikke-privat brug, bortfalder reklamationsretten fuldstændigt. Dette produkt er lavet efter den europæiske Norm EN 957. Som importør af dit nye Reebok Fitness produkt, yder MedicSport Retail ApS 2 års reklamationsret i henhold til købeloven, omfattende fabrikations- og materialefejl, der konstateres ved produktet normale anvendelse. Reklamationsretten dækker ikke fejl, skader eller slitage, direkte eller indirekte opstået som følge af forkert betjening, manglende vedligeholdelse, vold eller uautoriserede indgreb. Reklamation over fejl og mangler, som bør opdages ved sædvanlig undersøgelse af varen, skal meddeles MedicSport Retail ApS indenfor rimelig tid (1-2 uger). Garantien kan ikke overdrages ved videresalg af produktet. Produktet kan ved fejl/mangler returneres for reparation. Dette SKAL aftales med MedicSport Retail ApS inden returnering. Efter vurdering af fejlens/manglens omfang, forsøges denne udbedret ved reparation. Kan dette ikke udføres indenfor rimelig tid og uden stor gene for forbrugeren, vil produktet blive ombyttet eller en kreditering kan komme på tale. Reklamationsperioden begynder på dagen for levering. Gem derfor altid din kvittering for købet og for leveringen. I tilfælde hvor det ønskes at reklamere, henvend Dem venligst hos nedenstående: MedicSport Retail ApS Gladsaxevej 356 DK-2860 Søborg Service Service telefon: (+45)

3 Kundeservice For på bedst mulig måde at kunne servicere dig ved mangler eller defekt, beder vi dig notere og gemme produktets serienummer og modelnavn. Disse informationer finder du på et lille klistermærke under produktet. Modelnavn: REO Reebok Premier Crosstrainer Serienummer: Ofte stillede spørgsmål (FAQs): Skulle du have spørgsmål til dit produkt eller til samlingen, kann du henvende dig til vores hotline på tlf Reservedelsbestilling: Ved bestilling af reservedel til dit produkt, henvend dem venligst til hotline-telefon: spørg efter retail service. Eller send en mail til: Bortskaffelse Bemærk Denne manual er kun til kundens reference. Reebok kan ikke garantere for ting opstået pga. Forkerte oversættelser eller tekniske ændringer på produktet. 3

4 LÆS DETTE INDEN DU GÅR I GANG: Inden du samler din crosstrainer eller tager den i brug, beder vi dig gennemlæse disse informationer. De indeholder vigtige oplysninger om brug og vedligeholdelse af produktet, om helbredsmæssige forhold samt om garantibestemmelser Dette produkt er kun beregnet til træning i hjemmet. Enhver brug i offentlige rum, fx klubber, arbejdspladser, boligforeninger, vil medføre, at garanti og reklamationsret bortfalder. Dette produkt er beregnet til brug af voksne. Børn må kun benytte produktet under opsyn af voksne. Bemærk, at produktet er tilsluttet 230 V. Crosstraineren er testet op til en maksimal brugervægt på 130 kg. Den må ikke benyttes af personer med en vægt, der overskrider dette. Crosstraineren skal opbehaves inden døre ved stuetemperatur. Den er ikke designet til at tåle kulde, fugt eller støv. Garager, uopvarmede rum, overdækkede terrasser eller rum med rindende vand er ikke velegnede til opbevaring. Undgå at sved eller væsker trænger ind i maskinen eller computeren. Crosstraineren må ikke tages i brug, før brugeren har sikret sig, at den er korrekt samlet og justeret. Personer omkring crosstraineren skal holde sig på afstand af de bevægelige dele, mens der trænes. Hvis crosstraineren er i brug regelmæssigt, skal alle dele efterspændes månedligt. Smøring vil normalt ikke være nødvendig. Beskadigede dele bør udskiftes snarest muligt. Såfremt brugeren konstaterer en defekt eller funktionsfejl, skal maskinen tages ud af brug med det samme for at undgå at forværre skaden. Kontakt leverandøren med henblik på reparation. Begynd ikke på egen hånd at reparere maskinen, før du har kontaktet leverandøren. Reparationer, som ikke er godkendt af leverandøren, kan medføre bortfaldelse af garanti. Ved reparation af elektriske dele skal strømmen afbrydes og ledningen tages ud af stikket. Brugeren kan selv foretage simple reparationer af elektriske dele, fx udskiftning af ledninger eller computer. Alle andre reparationer skal foretages af personer, som er godkendt af leverandøren. Ved samling af produktet bør samlevejledningen følges omhyggeligt. Kontakt leverandøren, hvis der er tvivlsspørgsmål. Brug kun passende værktøj under samlingen. Vær opmærksom på bevægelige dele under samlingen. Det anbefales, at man er to personer om at samle motionscyklen. Sørg for, at transporthjulene er placeret foran på maskinen. Når maskinen er samlet færdig, skal brugeren sikre sig, at den står stabilt ved at justere den bageste stabilisator, inden den tages i brug. Denne crosstrainer skal tilsluttes en 230 V stikkontakt. Ledningen må ikke trækkes ind under maskinen. Kontroller jævnligt, at der ikke er brud på ledningen. Hvis du ikke er vant til at træne, anbefales det, at du kontakter din læge for råd til, hvordan du tilrettelægger din træning. Forkert eller overdreven træning kan være sundhedsfarlig. Hvis du under træningen føler dig sløj, får smerter i brystet, oplever svimmelhed eller besvær med vejrtrækningen, skal du afbryde træningen med det samme. Opsøg lægehjælp. Denne ergometer-maskine er godkendt efter Europæisk Standard EN 957-1/9 HA Belastningen indstilles v.hj.a. computeren Maskinen er kun beregnet til hjemmetræning og er testet til en maksimal brugervægt på 130 kg. 4

5 Stykliste 520 Main frame Assembly (1 pieces) Upright Frame Action Handle Bar - Upper Action Handle Bar - Upper Computer Handlebar Assembly Right Left Assembly Assembly (1 pieces) Assembly Assembly (1 pieces) (1 pieces) (1 pieces) (1 pieces) Right Side Foot Plate Left Side Foot Plate Rear Stabilizer Front Stabilizer Foot Plate Tube Front Cover Foot Plate Tube Front Cover (1 pieces) (1 pieces) Assembly Assembly Right Left (1 pieces) (1 pieces) (2 pieces) (2 pieces) 506 Spring Wassher (4 pieces) 205 Cure Washer M8 (4 pieces) Screw M4x15 (8 pieces) 301 Bolt M8X12 (8 pieces) 507 Bolt M8X22 (2 pieces) 221 Bolt M8X80 (2 pieces) 214 Nut Cover (2 pieces) A B C D E Spanner (1 piece) Allen Key 6mm (1 piece) Allen Key 5mm (1 piece) Screwdriver Spanner Adapter 14mm-18mm (1 piece) (1 piece) F 5

6 STEP 1. Fastgør forreste stabilisator (501) til rammen (520) vha. 2 bolte (507), 2 fjederspændeskiver (506) og 2 spændeskiver (205). Disse er formonteret på stabilisatoren. Bemærk at den forreste stabilisator. Spænd fast med umbracco-nøgle. Det kan anbefales at lægge et stykke flamingo fra emballagen under crosstraineren til udførelse af dette step STEP 2. Gentag ovenstående procedure for den bageste stabilisator (527) 6

7 STEP 3. Fastgør fodpedaler (302 (H) og 320 (V)) til svingarme vha. 8 stk. Bolt (301) Spænd fast med umbracco-nøglen

8 STEP 4. NB! Det anbefales at være 2 personer til dette trin i samlingen. Klik først de to 7-pin wirer sammen (227 og 528). Sørg for at de er klikket helt sammen. Placer herefter den øvre del af upright (220) over den nedre del. Fastgør denne vha. 2 stk. Bolte (221), 2 stk. Fjederspændeskiver (506) og 2 stk. Buet spændeskive (205). Spænd fast med umbracconøglen. 220 OBS: PAS PÅ, at ledningen ikke sidder i klemme!

9 STEP 5. Fasgør nedre del af svingarme (210) til svingarme (321) ved først at fjerne de to formonterede bolte på svingarme (321). Placer derefter den nedre del af svingarm (210) i det klargjorte stykke på svingarm (321) og fastgør med bolte. Vær opmærksom på at bolte og spændeskiver placeres korrekt se lille tegning herunder. Gentag processen med den anden svingarm B E STEP 6. Fastgør venstre del af plasticcover (307) på venstre svingarme og klik det sammen med højre del af plasticcover (304) Fastgør med skruer som vist på tegningen herunder

10 STEP 7. Fastgør øvre del af svingarme (202 (H) og 222 (V)) til nedre del af svingarme vha. Bolte (207), buet spændeskive (205) og låsemøtrik (204) og spænd fast

11 STEP 8 Put ledningen ind igennem hullet på uprighten, og træk den op af hullet i toppen, som vist på tegningen. Fastgør derefter pulshåndtaget (215) til upright vha. To skruer (507), to fjederspændeskiver (506) og to buet spændeskive (205) og spænd fast med umbracco-nøglen

12 STEP 9. Fastgør computer til upright som vist herunder. Vær opmærksom på at ledninger til såvel puls og computer skal klikkes helt sammen. Skru de formonterede skruer på bagsiden af computeren af, og fastgør den derefter upright. Vær meget opmærksom på at ledningerne ikke kommer i klemme

13 Her skal strømmen tilsluttes Transport 13

14 Korrekt brug: Ergonomisk korrekt træninsposition: Referer venligst til ovenstående for at opnå den optimale ergonomisk korrekte træningsposition. Påstigning: Når du stiger op på crosstraineren, så vær sicker på at den pedal du træder I er den laveste position altså helt need ved gulvet. Hold samtidig fast i de midterste håndtag som ikke bevæger sig. Træning: Dette product fokuserer hovedsagligt på den nedre del af kroppen. Primært benmuskulaturen trænes. Du opnår dog også en god træning for de skrå ryg- og mavemuskler. Bemærk-1: Forkert anvendelse eller for hård træning kan medføre skader Bemærk-2: Vær opmærksom på de svingende arme!! 14

15 15 Eksplosionstegning

16

17

18 Stykliste No No Description Description Quantity Quantity 101 M3X12 screw Z Bearing Computer Handle pulse sensor cover 2 sets 103 Console housing upper Nut cover EKG handle pulse sensor wireupper Heart rate handlebar PIN upper section wire M5X12screw EKG handle pulse Upright Computer key plate Action handlebar bushing Plastic insert Heart rate handlebar Foam grip Console housing lower Console upright M4 X19 Screw M8X80 Allen head screw Handlebar end cap Action handlebar-upper-left Action handlebar-upper-right Handle pulse sensor wire -lower Foam grip PIN middle section wire M8-Nut M8X12Allen head screw Curve washer Foot plate (right) Lower handlebar upper Bushing M10X67 Allen head bolt M8X45 Screw Foot plate tube front cover right X24X2 Washer 2 M4 X15 Screw M8X15 Screw M10- Nut Lower handlebar Foot plate tube front cover left Lower handlebar bushing Foot plate tube bracket 2 18

19 No No Description Description Quantity Quantity 310 Protection cushion Foot plate arm Foot plate tube rear cover-inside M8X20 Cap Allen head screw Foot plate tube rear cover-outside Driving belt Spring washer Large Plastic Pulley Steel bushing Z Bearing M8X14 Screw Crank shaft X3-Washer M12 Magnet axle Nut Foot plate rear bushing X26 Washer Rubber bushing Magnet bracket axle Foot plate (left) M6X38 Screw Foot plate tube Magnet bracket M3.5X16mm Screw Washer Crank side cover M6-Nut M4X12 Screw X53-M8.5 Motor driving sleeve Crank disk Magnet bracket spring X20.5washer M4X14 Screw M6X20 Screw Motor driving M5X20 Screw M4-Nut Shaft plate of the Crank disk M3X10 Screw Foot plate crank PC board 1 19

20 No Description Quantity No Description Quantity 431 Motor M10X1.5 Nut Motor driving bolt M10-Nut M8 Nut Aluminium disk M3 Nut Flywheel Motor driving base Base frame M3X8 Screw Flywheel axle M5X6 Allen head screw Flywheel holder Front stabiliser Chain cover Right Front stabiliser tube end cap-right Chain cover left Front stabiliser tube end cap-left Rear stabiliser Rear stabiliser tube end cap right PIN lower section wire Rear stabiliser tube end cap left Z Bearing M8X22 Allen head screw One way bearing Spring washer Pin adaptor Wire M6X10 screw M12 washer Washer Speed Sensor Tension pulley bracket Washer L Crook Z Bearing M5X8 Screw M8X14 CAP Allen head screw M6X6 Screw 4 20

21 Computer C D B A E F MODE A STOP B DISPLAY C MODSTAND OP/NED D START E ENTER F Knapper og funktioner STOP SPEED Tryk på stop for at pause funktionerne under din træning. Alle data på displayet vil fryse. Tryk på start for at genoptage træningen. Viser aktuel hastighed 0-99,9 km/h/ml LEVEL Viser aktuelt træningsniveau fra 1-16 CALORIES Viser antal forbrændte kalorier RESISTANCE Viser aktuelt modstandsniveau fra 1-16 DISTANCE WATT TIME Viser tilbagelagt distance Viser aktuelt watt-forbrug (110 kw 350 kw) Viser træningstid op til 99 timer HEART RATE Viser aktuel puls fra slag pr. minut. START ENTER Tryk start for at begynde din træning Bekræft dit valg af data ved at trykke på enter QUICK START Tryk på start for at starte computeren, når du står op 21

22 Programmer For at vælge et af computerens programmer, skal du vælge USER CODE først. Tryk på pil op/ned for at vælge bruger fra U1 til U9. Dette vises I SPEED displayet. Tryk på ENTER for at bekræfte dit valg af bruger. Hvis du tidligere har tastet dine oplysninger ind på en burger, tryk da ENTER ind 5 sekunder. Computeren vil så springe over denne procedure og gå videre til valg af program. For at indtaste nye brugeroplysninger, følg venligst denne procedure: WEIGHT/Indtastning af vægt. Efter valg af bruger, vil TIME vise 68 kg/ 150 lbs eller den tidligere indtastede værdi. Tryk på pil op/ned for at justere din vægt og bekræft med ENTER. HEIGHT/Indtastning af højde. Efter indtastning af vægt, vil DISTANCE vise 170cm/67 inches eller den tidligere indtastede værdi. Tryk på pil op/ned for at justere din højde, og bekræft med ENTER. AGE/Indtastning af alder. Efter indtastning af højde, vil CALORIES vise 35 eller den tidligere indtastede værdi. Tryk på pil op/ned for at indstille din alder og bekræft med ENTER. P1: TARGET TIME / TID Efter du har valgt P1 TARGET TIME, vil TIME displayet vise 16:00 min. Tryk på pil op for at indstille den ønskede træningstid og bekræft med ENTER. Tryk START for at begynde træningsprogrammet. For at ændre modstandsniveauet under træningen tryk på pil op/ned. For at holde pause under træningen tryk på STOP og tryk START for at genoptage træningen. Hvis du trykker på RESET mens programmet er på pause, vil computeren returnere til power on status. For at gå tilbage I programmet tryk på MODE og hold ENTER nede samtidigt. P2: TARGET DISTANCE / DISTANCE Efter du har valgt P2 TARGET DISTANCE, vil DISTANCE displayet vise 0,0 km/miles. Tryk pil op/ned for at indstille den distance du vil tilbagelægge og bekræft med ENTER. Tryk START for at begynde træningsprogrammet. For at ændre modstandsniveauet under træningen tryk på pil op/ned. For at holde pause under træningen tryk på STOP og tryk START for at genoptage træningen. Hvis du trykker på RESET mens programmet er på pause, vil computeren returnere til power on status. For at gå tilbage I programmet tryk på MODE og hold ENTER nede samtidigt. P3: TARGET CALORIES Efter du har valgt P3 TARGET CALORIES, vil CALORIES displayet vise 0. Tryk på pil op/ned for at indstille det antal kalorier du ønsker at forbrænde under træningen. For at ændre modstandsniveauet under træningen tryk på pil op/ned. For at holde pause under træningen tryk på STOP og tryk START for at genoptage træningen. Hvis du trykker på RESET mens programmet er på pause, vil computeren returnere til power on status. For at gå tilbage I programmet tryk på MODE og hold ENTER nede samtidigt. 22

23 P4: RANDOM Efter du har valgt P4 RANDOM, vil TIME displayet vise 16:00 min. Tryk på pil op/ned for at indstille den tid du vil træne. Tryk på start for at starte programmet. For at ændre modstandsniveauet under træningen tryk på pil op/ned. For at holde pause under træningen tryk på STOP og tryk START for at genoptage træningen. Hvis du trykker på RESET mens programmet er på pause, vil computeren returnere til power on status. For at gå tilbage I programmet tryk på MODE og hold ENTER nede samtidigt. P5: FAT BURNING / FEDTFORBRÆNDING Efter du har valgt P5 FAT BURNING, vil TIME displayet vise 16:00 minutter. Tryk på pil op/ned for at indstille den tid du ønsker at træne, og bekræft med ENTER. Tryk START for at begynde træningen. Målet med fedtforbrændingsprogrammet er at træne I en længere periode med begrænset intensitet. Bemærk: I dette program er det ikke muligt at justere modstanden nedad mens du træner. Ønsker du dette, er du nødt til at stoppe programmet og påbegynde det igen forfrato pause the program whilst exercising, press the STOP button. To resume exercising, press the START button. For at holde pause under træningen tryk på STOP og tryk START for at genoptage træningen. Hvis du trykker på RESET mens programmet er på pause, vil computeren returnere til power on status. For at gå tilbage I programmet tryk på MODE og hold ENTER nede samtidigt. Fedtforbrændingsprofil:: (en komplet træning varer 16 minutter, 2 varer 32 min osv. ) Modstandsniveau

24 P6: INTERVAL Efter du har valgt P6 INTERVAL, vil TIME displayet vise 16:00 minutter. Tryk på pil op/ned for at indstille den ønskede træningstid, og bekræft med ENTER. Tryk START for at påbegynde programmet. Formålet med intervaltræningen er at skifte imellem at arbejde med høj og lav intensitet I kortere perioder. Denne profil har 8 forskellige niveauer, og modstanden vil automatisk justeres mens du træner.. For at ændre modstandsniveauet under træningen tryk på pil op/ned. For at holde pause under træningen tryk på STOP og tryk START for at genoptage træningen. Hvis du trykker på RESET mens programmet er på pause, vil computeren returnere til power on status. For at gå tilbage I programmet tryk på MODE og hold ENTER nede samtidigt. Intervalprofil: (en komplet træning varer 16 minutter, 2 varer 32 min osv. ) Levels Resistance P7: ENDURANCE /UDHOLDENHED Efter du har valgt P7 ENDURANCE, vil TIME displayet vise 16:00 minutter. Tryk på pil op/ned for at indstille den ønskede træningstid og bekræft med ENTER. Tryk på START for at begynde programmet. Formålet med udholdenhedstræningen er at starte I et lavt niveau og øge til højere niveau for at få kroppen til at arbejde med højest mulig belastning. For at ændre modstandsniveauet under træningen tryk på pil op/ned. For at holde pause under træningen tryk på STOP og tryk START for at genoptage træningen. Hvis du trykker på RESET mens programmet er på pause, vil computeren returnere til power on status. For at gå tilbage I programmet tryk på MODE og hold ENTER nede samtidigt. 24

25 Udholdenhedsprofil: Levels Resistance P8: WATT CONTROL Efter du har valgt P8 WATT CONTROL program vil displayet vise 110W. Tryk på pil op/ned for at indstille den ønskede træningsintensitet og bekræft med ENTER. Tiden vil herefter blinke 16:00 min. Tryk på pil op/ned for at indstille din træningstid. Tryk på START for at begynde programmet. Modstanden vil justeres automatisk i løbet af træningen. Modstanden vil hele tiden justeres i forhold til den indtastede watt-intensitet. For at justere modstanden i løbet af træningen, tryk pil op/ned. For at holde pause under træningen tryk på STOP og tryk START for at genoptage træningen. Hvis du trykker på RESET mens programmet er på pause, vil computeren returnere til power on status. For at gå tilbage I programmet tryk på MODE og hold ENTER nede samtidigt. P9: PULSTRÆNING Efter du har valgt P9 viser pulsdisplayet 157. Vælg dit pulstræningsniveau med piletasterne og bekræft med ENTER. Herefter blinker tidsdisplayet 16:00. Tryk på piletasterne for at indtaste den ønskede træningstid og bekræft med ENTER. Tryk på START for at begynde træningen. Opvarmning Pulsprogram Efter du har startet programmet startet opvarmnings-sessionen. Opvarmningen i 3 niveauer har en tid på 3 min. og tæller ned fra begyndelsen. Opvarmningen hjælper dig til at opnå den ønskede træningspuls. Niveau 2 af opvarmingen sætter modstand på. Når opvarmningsprogrammet begynder sit næste niveau siger computeren WARM UP tre grange. Når du træner i opvarmningsprogrammet og i pulstræningsprogrammet måler computeren hele tiden din puls og sammenligner den med den forventede normalpuls hvert 15. sekund. Tryk på piletasterne under træningen for at justere den valgte puls-frekvens. Alle 3 min. tæller 25

26 opvarmningsprogrammet tiden ned mod 0. I tilfælde af at den ønskede pulsfrekvens ikke opnås, justeres modstanden op hvert 15. sek. Hvis computeren ikke kan modtage pulssignal udebliver sammenligningsfunktionen og displayet viser NO PULSE. Når computeren har målt den ønskede træningspuls 2 gange, justeres modstanden ikke længere opad. Opvarmningen fortsætter herefter i 3 min., med konstant modstandsniveau og opvarmningen er slut. Nu begynder pulstræningsprogrammet. Har du ikke opnået den ønskede træningspuls indenfor de 3 min i opvarmninen, følger 3 mye opvarmnings-minutter. Opnås den heller ikke i denne fase, begynder opvarmningsfase 3. Skulle du heller ikke nu opnå din ønskede træningspuls advarer computeren med et bip, og programmet sluttes. Displayet viser FAIL og 10 sek senere returnere displayet til POWER ON. Pulstræning (Hovedprogram) Efter den ønskede træningspuls er nået og opvarmningsprogrammet er slut, begynder hovedprogrammet og tiden begynder at tælle ned mod 0. Under træningen måler computeren hvert 15. sek. pulsen. Hvis pulsen falder under den ønskede træningspuls, justeres modstanden op indtil den nås igen, og modstanden bliver konstant igen. Er pulsen for høj, justeres modstanden nedad til den ønskede træningspuls er nået igen. Hvis den aktuelle puls ligger højere end den maximale træningspuls i mere end 3 min., eller hvis træningstiden er gennemført, aktiveres Nedvarmnings-programmet. COOL DOWN Nedvarmningsprogram Efter fuldført program starter nedvarmningsprogrammet automatisk. På displayet blinker COOL i 10 sek. Mens tiden tæller ned fra 1:00 går modstandsniveauet nedad til niveau 1. For at pause programmet tryk STOP. For at vende tilbage til POWER ON mode, tryk på STOP igen og hold den nede. Omstilling fra km til ml Computeren kan måle i både kilometer (KM) og miles (ML). Når computeren er i POWER ON tryk på ENTER og STOP samtidigt og hold dem nede. Displayet vil blinke ML eller KM. Tryk på pil op/ned for at ændre og bekræft dit valg med ENTER. 26

27 Højdejustering Pulsmåling Crosstraineren er udstyret med tommelfingersensorer, som er monteret øverst på håndtagene, til måling af puls. For at måle pulsen placeres tommelfingrene på sensorerne. Efter få sekunder blinker hjerte-symbolet i PULSE displayet og den målte puls kan aflæses. Bemærk, at hvis man har meget tørre hænder eller meget hård hud på tommelfingeren, kan sensorerne have svært ved at måle pulsen. Fugt evt. hænderne ganske lidt og prøv igen. Pulsmåling med håndpulsfølere kan være forbundet med en måleunøjagtighed på op til 10%. Den målte puls er derfor kun vejledende og må ikke tages som udtryk for den faktiske puls. For at opnå det bedst mulige resultat af din træning er det vigtigt, at du lærer at arbejde med din puls under træningen. Nedenstående diagram viser sammenhængen mellem puls, træningsmål og alder. PULSDIAGRAM 27

28 Sådan kan du beregne din maksimumspuls: Maximal pulsfrekvens = 220 minus alder Træningsmålene kan inddeles således: Fedtforbrænding: Fitness: Udholdenhed: % af max. puls % af max. puls % af max. puls! Disse informationer er kun vejledende. Hvis du ønsker at bestemme din maximale puls nøjagtigt, skal du tale med din læge. Watt-forbrug oversigtstabel Af denne tabel kan du aflæse Watt-forbruget pr. minut, afhængigt af antal omdrejninger pr. minut (RPM) og det valgte belastningstrin (1-16). Bemærk, at computeren maksimalt kan måle op til 400 Watt. RPM Importør MedicSport Retail Aps Gladsaxevej 356 DK-2860 Søborg web: telefon: Bemærk Denne manual er kun til kundens reference. Reebok kan ikke garantere for ting opstået pga. Forkerte oversættelser eller tekniske ændringer på produktet. 28

TITAN FITNESS HOMEGYM

TITAN FITNESS HOMEGYM TITAN FITNESS HOMEGYM Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet efter den europæiske norm EN 957. Før du

Læs mere

REV-12401- Reebok Fusion Romaskine Bruger manual DK.

REV-12401- Reebok Fusion Romaskine Bruger manual DK. REV-12401- Reebok Fusion Romaskine Bruger manual DK. Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Reebok Fitness produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet

Læs mere

DK - REEBOK FUSION BIKE Bruger manual

DK - REEBOK FUSION BIKE Bruger manual DK - REEBOK FUSION BIKE Bruger manual Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Reebok Fitness produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet efter den europæiske

Læs mere

R100APM Premier Rower COMPUTER

R100APM Premier Rower COMPUTER R100APM Premier Rower COMPUTER 1 LCD Display 130 x 58.5mm Liquid Crystal Display PULSE Display Viser din puls per minut (bmp) SPM Display Antal træk i minuttet LEVEL Display 1~16 Modstands-niveau BRUGER

Læs mere

D D K GB I Løbebånd T3.1 CZ H RO SLO

D D K GB I Løbebånd T3.1 CZ H RO SLO DK D GB Løbebånd T3.1 I CZ H RO SLO DK Kære kunde, Tak fordi du har valgt vores Reebok Løbebånd. Dette kvalitetsprodukt er designet til brug i dit hjem, og er blevet testet og certificeret efter den europæiske

Læs mere

Docubind TL350 EURO. Ersatzteilkatalog Spare parts catalogue Catalogue des pièces détachées Catálogo de peças

Docubind TL350 EURO. Ersatzteilkatalog Spare parts catalogue Catalogue des pièces détachées Catálogo de peças Docubind TL350 EURO Edition Serial No. Date Name 1 QJP0012- November 2004 GBC Portuguesa Ersatzteilkatalog Spare parts catalogue Catalogue des pièces détachées Catálogo de peças Version Product No. Docubind

Læs mere

Montage bjælkeklipper BM 5001R Art. No. 112870. Assembly scythe mower BM 5001R Art. No. 112870

Montage bjælkeklipper BM 5001R Art. No. 112870. Assembly scythe mower BM 5001R Art. No. 112870 Montage bjælkeklipper BM 5001R Art. No. 112870 Assembly scythe mower BM 5001R Art. No. 112870 Løsdele pose pakket, afdækninger, skaftkonsol, skaft højre og venstre. Lose parts plastic bag, covers, handle

Læs mere

SelectTech 4.1 træningsbænk. Samlevejledning

SelectTech 4.1 træningsbænk. Samlevejledning SelectTech 4.1 træningsbænk Samlevejledning Indhold Vigtige sikkerhedsanvisninger...3 Advarselsmærkater og serienummer...4 Specifikationer...5 Før samling af udstyret...5 Komponenter...6 Monteringsdele...7

Læs mere

Installations- og bruger vejledning

Installations- og bruger vejledning Installations- og bruger vejledning Indhold: Tasternes funktioner...side 1 Om menuen...side 1 Vigtigt før du starter...side 2 Opsætning og tilkobling af boks og komponenter i hjemmet...side 2 Tilkobling

Læs mere

STYKLISTE AP 500 MANUAL 1 1 ELEKTRONIK MODUL 2 1 SERVOMOTOR 3 1 LEDNINGSNET 5 1 AP 500 MONTERINGS KIT 5.1 1 WIRETRÆK BESLAG

STYKLISTE AP 500 MANUAL 1 1 ELEKTRONIK MODUL 2 1 SERVOMOTOR 3 1 LEDNINGSNET 5 1 AP 500 MONTERINGS KIT 5.1 1 WIRETRÆK BESLAG STYKLISTE # ANTAL BESKRIVELSE 1 1 ELEKTRONIK MODUL 2 1 SERVOMOTOR 3 1 LEDNINGSNET 5 1 AP 500 MONTERINGS KIT 5.1 1 WIRETRÆK BESLAG 5.2 3 WIRE BESKYTTER 5.3 1 KABELHOLDER 5.4 1 SPÆNDESKIVE 5.5 1 WIRETRÆK

Læs mere

KONSTANT REGN 6 BETJENINGSVEJLEDNING VERSION 18 DATO 20-1-95 UDLÆSNING I DISPLAY. - Indtrækshastighed. - Total vandingstid

KONSTANT REGN 6 BETJENINGSVEJLEDNING VERSION 18 DATO 20-1-95 UDLÆSNING I DISPLAY. - Indtrækshastighed. - Total vandingstid UDLÆSNING I DISPLAY - Indtrækshastighed - Total vandingstid - Længde af den udtrukne slange - For- og eftervanding valgt - Tryk sensor - Stop sensor - Hastigheds sensor - Motor 1, motor der regulere turbinen

Læs mere

Computer- und Trainingsanleitung SM 328x-75

Computer- und Trainingsanleitung SM 328x-75 SM 328x 75 Computer- und Trainingsanleitung SM 328x-75 2 17 18 33 34-49 50 65 66 81 82 97 98 113 114 129 130 145 146-161 D GB F NL E I PL CZ P Trænings og bruger vejledning TINDHOLDSFORTEGNELSE. Sikkerhedsvejledning

Læs mere

30-s rejse-sætte-sig (RSS)-testen måler, hvor mange gange man kan rejse sig fra en stol på 30 sekunder.

30-s rejse-sætte-sig (RSS)-testen måler, hvor mange gange man kan rejse sig fra en stol på 30 sekunder. Manual 30-sekunder rejse-sætte-sig-test (RSS) Visuel demonstration af testen findes på: www.regionh.dk/rehabilitering Beskrivelse af testen 30-s rejse-sætte-sig (RSS)-testen måler, hvor mange gange man

Læs mere

MEKANISK OVERLASTSIKRING SM4067 SM4068

MEKANISK OVERLASTSIKRING SM4067 SM4068 MEKANISK OVERLASTSIKRING SM4067 SM4068 BRUGERMANUAL 1 VIGTIG INFORMATION DENNE VEJLEDNING ER UDELUKKENDE RETTET MOD KVALIFICEREDE INSTALLATØRER. DISSE OPLYSNINGER MÅ IKKE UDLEVERES TIL SLUTBRUGERE. LÆS

Læs mere

FW1202 BRUGSANVISNING

FW1202 BRUGSANVISNING Massagesæde Model: FW1202 BRUGSANVISNING BRUGSANVISNING Tak fordi De valgte dette massagesæde fra Fitzone Wellness. For at sikre korrekt betjening og for at sikre, at massagesædet holder i mange år, bedes

Læs mere

Trådløst Alarm System. Med indbygget GSM modem. Brugsanvisning V1.01

Trådløst Alarm System. Med indbygget GSM modem. Brugsanvisning V1.01 Trådløst Alarm System Med indbygget GSM modem Brugsanvisning 1 Indhold Side 2 - Forord Side 3 - Alarm oversigt Side 4 - Opstart af alarm Side 4 - Programmering af alarmcentral Side 4 - Indtastning af kode

Læs mere

TROLLA Gødning og saltspreder 36 l

TROLLA Gødning og saltspreder 36 l TROLLA Gødning og saltspreder 36 l Artikel nr.: 12006 DK montagevejledning 2010/01 Kære kunde, Tillykke med dit nye Trolla produkt. Vi håber du vil få stor glæde af det. Kassen med dit nye Trolla produkt

Læs mere

Brugsvejledning For Frithængende emhætte

Brugsvejledning For Frithængende emhætte Brugsvejledning For Frithængende emhætte MODEL EN 6335-2-31 Kære kunde, Vi er overbeviste om I vil blive glade for Jeres nye emhætte og det bliver en fornøjelse at bruge denne. Dette produkt er produceret

Læs mere

Surrings- & Dockingkit

Surrings- & Dockingkit MONTERINGSMANUAL Surrings- & Dockingkit DK PASSER TIL: VELA Blues 100, 210, 300 & 1100 Manual. nr. 105900 INDHOLDSFORTEGNELSE 1.0. INDLEDNING 3 1.1. SIKKERHED 4 1.2. REKLAMATIONSRET 5 1.3. UDPAKNING AF

Læs mere

Elektrisk golfvogn 1-7

Elektrisk golfvogn 1-7 Elektrisk golfvogn 1-7 Golfvognsskitse 2-7 Opstart Drej koblingen og skub hjulet på aksen indtil Quick Release røret lukker. Vær opmærksom på forskellen på højre og venstre hjul Tryk foldeleddet, løsgør

Læs mere

ELEKTRISK KONVEKTOR RADIATOR 2000 W

ELEKTRISK KONVEKTOR RADIATOR 2000 W ELEKTRISK KONVEKTOR RADIATOR 2000 W ART NR 330340 EAN NR 5709133330309 LÆS BRUGERMANUAL FØR BRUG. SIKKERHEDSANVISNINGER Læs brugermanualen grundigt igennem før brug. Radiatoren er ikke beregnet til brug

Læs mere

QUADRO. Betjeningsvejledning. a product by CUBE. +45 8698 7411 +45 8691 1919 cube@cube-design.dk www.cube-design.dk. Phone Fax Email Web

QUADRO. Betjeningsvejledning. a product by CUBE. +45 8698 7411 +45 8691 1919 cube@cube-design.dk www.cube-design.dk. Phone Fax Email Web QUADRO a product by CUBE Phone Fax Email Web +45 8698 7411 +45 8691 1919 cube@cube-design.dk www.cube-design.dk Betjeningsvejledning Indholdsfortegnelse 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15.

Læs mere

DK Betjeningsvejledning. El-cykel 09.02. Texas A/S - Knullen 22 - DK-5260 Odense S - Denmark Tel. +45 6395 5555 - www.texas.dk - post@texas.

DK Betjeningsvejledning. El-cykel 09.02. Texas A/S - Knullen 22 - DK-5260 Odense S - Denmark Tel. +45 6395 5555 - www.texas.dk - post@texas. DK Betjeningsvejledning El-cykel Texas A/S - Knullen 22 - DK-5260 Odense S - Denmark Tel. +45 6395 5555 - www.texas.dk - post@texas.dk 09.02 1. Indholdsfortegnelse 2. Sikkerhedsforskrifter... 3 3. Reklamationsbetingelser...

Læs mere

GSM Dørtelefon. Installation manual. Bruger manual. Gennemlæs omhyggeligt denne manual før installation og ibrugtagning af dette produkt.

GSM Dørtelefon. Installation manual. Bruger manual. Gennemlæs omhyggeligt denne manual før installation og ibrugtagning af dette produkt. GSM Dørtelefon Installation manual Bruger manual Gennemlæs omhyggeligt denne manual før installation og ibrugtagning af dette produkt. Tlf.: +45 86161617 Mobil: +45 40200001 Side 1 GSM Dørtelefon Version

Læs mere

AF-3210 Manual til løbebånd

AF-3210 Manual til løbebånd AF-3210 Manual til løbebånd 1 Tak Tak fordi du købte dette produkt. Produktet vil hjælpe dig med at træne dine muskler på korrekt måde og forbedre din form - og alt dét under hjemlige forhold. Implicit

Læs mere

d f f f a1 a2 i j g m k

d f f f a1 a2 i j g m k DA b f d f c f e f a1 a2 a h l i j g m k n o n3 o4 n2 o3 R o2 n1 R Q o1 p Q 1 2 3 4 1 2 5 6 2 3 1 Q Q 7 8 2 4 3 Q 1 9 10 Q DA SIKKERHEDSANVISNINGER Læs disse sikkerhedsanvisninger grundigt, inden apparatet

Læs mere

Brugsanvisning Olympia Babyalarm MBF 3333

Brugsanvisning Olympia Babyalarm MBF 3333 Brugsanvisning Olympia Babyalarm MBF 3333 1 Kære kunde Vi er meget glade for, at du valgt at købe Olympia babyalarm 3333 hos os. Skulle der imod alt forventning være en teknisk fejl, bedes du bemærke dig

Læs mere

Til lykke med din nye LapTimer 5001C

Til lykke med din nye LapTimer 5001C 1 Producent: UNIPRO RACING SYSTEMS ApS VIBORG HOVEDVEJ 24 DK-7100 VEJLE, DANMARK TEL. +45 7585 1182 FAX +45 7585 1782 BRUGSANVISNING - LapTimer 5001C Til lykke med din nye LapTimer 5001C For at sikre dig

Læs mere

SWL: 160 kg. Foretag regelmæssige funktionskontroller af løfteren. Kontroller, at materialet er helt og ikke udviser tegn på skader.

SWL: 160 kg. Foretag regelmæssige funktionskontroller af løfteren. Kontroller, at materialet er helt og ikke udviser tegn på skader. StandUp SystemRoMedic TM Manual - Dansk REF 60800001 StandUp med strømkabel REF 60800002 StandUp, med batteri SWL: 160 kg StandUp er en løftestol, der er udviklet til at hjælpe personer op fra gulv til

Læs mere

AP800 Installations manual til: Ssang Yong Rexton XDI-270 / E-230

AP800 Installations manual til: Ssang Yong Rexton XDI-270 / E-230 AP800 Installations manual til: Ssang Yong Rexton XDI-270 / E-20 AS Marketing CC00000100-MA / Version 5 ABE 90864 Maj 2006 e1 024151 2 Advarsel! Forkert kabel tilslutning kan resultere i kortslutninger,

Læs mere

BRUGSANVISNING BY0011 H610 CAL

BRUGSANVISNING BY0011 H610 CAL BRUGSANVISNING BY0011 CAL H610 FUNKTIONSOVERSIGT Gang reserve indikation Overopladning sikkerheds funktion Utilstrækkelig opladnings advarsels funktion (to-sekunders interval bevægelse) Energibesparende

Læs mere

D K. b r u G e r m a n u a l. w w w. v e l a. E U

D K. b r u G e r m a n u a l. w w w. v e l a. E U D K b r u G e r m a n u a l w w w. v e l a. E U INDHOLDSFORTEGNELSE 1.0. indledning......................................................... 3 1.1. sikkerhed..........................................................

Læs mere

Din brugermanual AEG-ELECTROLUX FM7300GAN http://da.yourpdfguides.com/dref/609271

Din brugermanual AEG-ELECTROLUX FM7300GAN http://da.yourpdfguides.com/dref/609271 Du kan læse anbefalingerne i brugervejledningen, den tekniske guide eller i installationsguiden. Du finder svarene til alle dine spørgsmål i AEG-ELECTROLUX FM7300GAN i brugermanualen (information, specifikationer,

Læs mere

Tillykke, du er nu ejer af en Gloworm X2. Forbered dig på at opleve revolutionen inden for LED lys

Tillykke, du er nu ejer af en Gloworm X2. Forbered dig på at opleve revolutionen inden for LED lys Tillykke, du er nu ejer af en Gloworm X2 Forbered dig på at opleve revolutionen inden for LED lys Sikkerhedsanvisning: Et alternativ lys skal bæres til hver en tid. Varme: Aluminiumshovedet er designet

Læs mere

Jørn Iversen Rødekro Aps. Hydevadvej 48 Hydevad DK-6230 Rødekro Tel.: +45 74669242 Fax.: +45 74669294 e-mail.: iversen@ji.dk Web.: www.ji.

Jørn Iversen Rødekro Aps. Hydevadvej 48 Hydevad DK-6230 Rødekro Tel.: +45 74669242 Fax.: +45 74669294 e-mail.: iversen@ji.dk Web.: www.ji. 1 2 INDHOLDSFORTEGNELSE Brugervejledning Side 3 Brugsanvisning Side 4 Tilpasning af cyklen & tilbehør Side 5 og 6 Det elektriske system Side 7 Fejlmelding Side 8 Periodisk eftersyn af cyklen Side 9 3 BRUGERVEJLEDNING

Læs mere

BRUGERVEJLEDNING Brændesave

BRUGERVEJLEDNING Brændesave BRUGERVEJLEDNING Brændesave. FØR IBRUGTAGNING AF PRODUKTET: GENNEMLÆS VENLIGST DENNE VEJLEDNING OMHYGGELIGT Indhold Afsnit Side A Sikkerhedsanvisninger og ulykkesforebyggelse 2 B Retningslinier for ibrugtagning

Læs mere

Betjeningsvejledning. Hvis du ikke læser andet heri - LÆS DISSE 2 PUNKTER! OPBEVARES I PLASTICPOSE PÅ MOTORCYKLEN! VEDLIGEHOLD

Betjeningsvejledning. Hvis du ikke læser andet heri - LÆS DISSE 2 PUNKTER! OPBEVARES I PLASTICPOSE PÅ MOTORCYKLEN! VEDLIGEHOLD VEDLIGEHOLD FJERNBETJENING Fjernbetjeningen indeholder elektroniske komponenter og skal beskyttes mod slag og fugt. Derfor: Skil ikke fjernbetjeningshuset ad undtaget for at skifte batterier. Fjernbetjeningens

Læs mere

Veria Control T45. Installation guide. Installationsanleitung. Installasjonsveiledning. Installationsguide. Asennusopas. Installationsvejledning

Veria Control T45. Installation guide. Installationsanleitung. Installasjonsveiledning. Installationsguide. Asennusopas. Installationsvejledning Veria Control T45 Installation guide Installationsanleitung Installasjonsveiledning Installationsguide Asennusopas Installationsvejledning EN DE NO SE FI DK Indholdsfortegnelse Introduktion Introduktion

Læs mere

Brugermanual MP3 afspiller

Brugermanual MP3 afspiller Brugermanual MP3 afspiller Du kan downloade manualen via følgende link: http://www.accessionx.com/dow nload/manual_links/1331.pdf Importør: Accession ApS, Vandmanden 34, 9200 Aalborg SV 2 Indholdsfortegnelse

Læs mere

Kom godt igang med DS-101g+ Disk Station. (installations vejledning)

Kom godt igang med DS-101g+ Disk Station. (installations vejledning) Kom godt igang med DS-101g+ Disk Station (installations vejledning) Bemærk Venligst se Chapter 2 Get to Know the Hardware i den engelske User s Guide for detaljeret beskrivelse af knapperne samt LEDs funktioner.

Læs mere

MØRTEL BLANDER. type: BL60

MØRTEL BLANDER. type: BL60 MØRTEL BLANDER type: BL60 Instruktions bog Miniblanderen BL 60 er ideal for blanding af; - Gips - Mørtel - Fliseklæb - Lim - Epoxy (resin) - Cementblandinger med fine partikler SIKKERHEDSFORANSTALTNING:

Læs mere

Skyde opgaver. Indtage Skydestilling

Skyde opgaver. Indtage Skydestilling Skyde opgaver Ideer til forskellige skydeøvelser, som træner forskellige aspekter Stress/spænding Tennis-skydning, 2 og 2 skyder match, hver sin skive. Skyde på kryds, to og to, på samme skive Koncentration

Læs mere

Trolla SNOWBOBBY 80. DK montagevejledning. Artikel nr.: 12098 2011/11. Kære kunde,

Trolla SNOWBOBBY 80. DK montagevejledning. Artikel nr.: 12098 2011/11. Kære kunde, Trolla SNOWBOBBY 80 Artikel nr.: 12098 DK montagevejledning 2011/11 Kære kunde, Tillykke med dit nye Trolla produkt. Vi håber du vil få stor glæde af det. Kassen med dit nye Trolla produkt kan indeholde

Læs mere

Trip 2, 2L, 3 og 5W Brugermanual. DANSK

Trip 2, 2L, 3 og 5W Brugermanual. DANSK Trip 2, 2L, 3 og 5W Brugermanual. DANSK VELKOMMEN. Tak, fordi du har købt en Bontrager Trip - computer. Vi håber, at denne computer vil give dig mange kilometers fornøjelser. Din Trip-computer indeholder

Læs mere

Digital positioner type RE 3446

Digital positioner type RE 3446 Installations- og driftsvejledning IN145 Digital positioner type Indholdsfortegnelse: Side 1 Generel information 2 2 Montering og tilslutning 2 3 Idriftsættelse 3 4 Drifts funktioner 6 5 Funktions beskrivelser

Læs mere

Ved reklamation eller spørgsmål til produktet, kontakt da Harald Nyborg A/S på tlf. 63959508 eller henvend dig i en af vore butikker.

Ved reklamation eller spørgsmål til produktet, kontakt da Harald Nyborg A/S på tlf. 63959508 eller henvend dig i en af vore butikker. Havepejs Manual (OBS! Gem den til senere brug.) Model M120 Nødvendigt værktøj (ej inkl.) ADVARSEL FARE! Havepejsen er KUN til udendørs brug. Fyr aldrig op i havepejsen, og lad den aldrig nedkøle, indendørs

Læs mere

Brugervejledning - Devireg 550 termostat

Brugervejledning - Devireg 550 termostat DK Brugervejledning - Devireg 550 termostat Brugervejledning - Devireg 550 termostat Om termostaten Side 2-7 Indstille ur og ugedag Side 8-9 Indstille temperatur Side 10-11 Indstille perioder med sænkning

Læs mere

Scantool TSM 1050/1300

Scantool TSM 1050/1300 Industrivej 3-9 DK-9460 Brovst Tlf.: 98 23 60 88 Fax: 98 23 61 44 Manual Scantool TSM 1050/1300 Pladesaks EU overensstemmelseserklæring SCANTOOL A/S Industrivej 3-9 9460 Brovst www.scantool-group.dk Tlf:

Læs mere

FW1201 BRUGSANVISNING

FW1201 BRUGSANVISNING Personvægt Digital Body Analyse Model: FW1201 BRUGSANVISNING Tak fordi De valgte denne digitale personvægt fra Fitzone Wellness. For at sikre korrekt betjening og for at sikre, at vægten holder i mange

Læs mere

MiniCooler Plus brugermanual Side 1. brugermanual. MINICOOLER Plus giver iskoldt vand direkte fra hanen...

MiniCooler Plus brugermanual Side 1. brugermanual. MINICOOLER Plus giver iskoldt vand direkte fra hanen... MiniCooler Plus brugermanual Side 1 MINICOOLER Plus brugermanual MiniCooler Plus brugermanual Side 3 Tillykke med din nye MiniCooler Plus Før du tilslutter MiniCoolerPlus og før MiniCooler Plus tages

Læs mere

12/2014. Mod: DRINK-38/SE. Production code: CEV425

12/2014. Mod: DRINK-38/SE. Production code: CEV425 12/2014 Mod: DRINK-38/SE Production code: CEV425 Brugsvejledning DRINK-38/SE Vigtige instruktioner: De i dette dokument beskrevne kølere, er udelukkende designet til opbevaring og afkøling af drikkevarer

Læs mere

Parkeringsskive. Eco. Brugervejledning

Parkeringsskive. Eco. Brugervejledning Parkeringsskive Eco Brugervejledning 2 - DK Indhold DK Introduktion 4 Produktoversigt 5 Inden montering 6 Montering af Park n go Eco 9 Hvordan virker Park n go Eco? 11 Park n go app - hvordan virker den?

Læs mere

2 UDENDØRS STIKDÅSER

2 UDENDØRS STIKDÅSER 2 UDENDØRS STIKDÅSER med skumringssensor på jordspyd Type: EMP701MD Betjeningsvejledning DK 2 udendørs stikdåser med skumringssensor på jordspyd Indholdsfortegnelse 1. Hensigtsmæssig anvendelse 2. Funktioner

Læs mere

BRUGSVEJLENDNING FOR UDTR ÆKSEMHÆTTE

BRUGSVEJLENDNING FOR UDTR ÆKSEMHÆTTE BRUGSVEJLENDNING FOR UDTR ÆKSEMHÆTTE SILVERLINE VÆGEMHÆTTE Tillykke med Deres nye Silverline emhætte. For at De kan få størst mulig glæde af emhætten og sikre den længst mulige levetid, anbefaler vi, at

Læs mere

BRUGSANVISNING TIL CYKEL COMPUTER DANSK

BRUGSANVISNING TIL CYKEL COMPUTER DANSK BRUGSANVISNING TIL CYKEL COMPUTER DANSK INTRODUKTION Tillykke med din nye Vetta V-30 cykelcomputer - den enkelste og mindste computer på markedet. V-30's Auto Scan-facilitet opdaterer automatisk hvert

Læs mere

Video Projector Controller. Brugermanual

Video Projector Controller. Brugermanual Jægergårdsgade 152/05A DK-8000 Aarhus C DENMARK WWW.WAHLBERG.DK l Video Projector Controller Brugermanual WWW.WAHLBERG.DK TELEPHONE +45 86 18 14 20 CELL PHONE +45 40 52 20 88 EMAIL: mads@wahlberg.dk Feb

Læs mere

Produktions og samle vejledning for AMICO S 50 ZIP. Vindtæt screen (Solid) AMICO S 50_zip_ Solidscreen

Produktions og samle vejledning for AMICO S 50 ZIP. Vindtæt screen (Solid) AMICO S 50_zip_ Solidscreen Produktions og samle vejledning for AMICO S 50 ZIP Vindtæt screen (Solid) AMICO S 50_zip_ Solidscreen General information AMICO S 50 Dimensioner og head head box typer Nedenstående diagram viser alle størrelses

Læs mere

INSTALLATIONSMANUAL TIL GARAGEPORT ÅBNER

INSTALLATIONSMANUAL TIL GARAGEPORT ÅBNER INSTALLATIONSMANUAL TIL GARAGEPORT ÅBNER INSTALLATIONS MANUALEN SKAL GENNEMLÆSES OMHYGGELIG FØR IBRUGTAGNING ADVARSEL FOR SIKKER INSTALLATION Inden installation af automatikken skal balance fjederen på

Læs mere

Manual til: Miracas DK080 GSM Tyverialarm

Manual til: Miracas DK080 GSM Tyverialarm Manual til DK080 Indhold Forord... 4 Alarmens generelle opbygning... 5 Placering af alarmen... 7 Oversigt over alarmen... 8 Tag alarmen i brug... 9 Programering af alarmen... 10 Indtastning af egen kode...

Læs mere

TIGRIS AHC 8000 trådløs programmerbar rumtermostat

TIGRIS AHC 8000 trådløs programmerbar rumtermostat Monteringsvejledning TIGRIS Cirkulation Nr. 6560878 / 010908 TIGRIS AHC 8000 trådløs programmerbar rumtermostat Installationsvejledning for TIGRIS AHC 8000 TRÅDLØS PROGRAMMERBAR RUMTERMOSTAT Klik dig ind

Læs mere

Manual til Elegant DK190

Manual til Elegant DK190 Manual til Elegant DK190 Indhold Forord... 4 Alarmens generelle opbygning... 5 Placering af alarmen... 7 Oversigt over alarmen... 8 Forside... 8 Bagside... 9 Tag alarmen i brug... 10 Programering af alarmen...

Læs mere

BRUGERVEJLEDNING TIL DØRKONTAKT

BRUGERVEJLEDNING TIL DØRKONTAKT BRUGERVEJLEDNING TIL DØRKONTAKT Side 1 til din LOCKON dørkontakt Introduktion Dørkontakten består af en senderenhed og en magnetenhed. Den fungerer sådan, at senderenheden overfører et signal til centralenheden,

Læs mere

MONTERINGSVEJLEDNING P-WATCH FS03

MONTERINGSVEJLEDNING P-WATCH FS03 MONTERINGSVEJLEDNING P-WATCH FS03 P-WATCH FS03 Bør kun monteres af et autoriseret værksted. Vær opmærksom på at garantien på din bil kan bortfalde såfremt udstyr monteres på din bil af andre end de af

Læs mere

Nyttige tips opfylder ASTM sikkerhedsstandarder for poolalarmer

Nyttige tips opfylder ASTM sikkerhedsstandarder for poolalarmer Poolguard Brugsanvisning Nyttige tips opfylder ASTM sikkerhedsstandarder for poolalarmer Poolguard er designet til at hjælpe med at opdage uønsket indtrængen i uovervågede pools. POOLGUARD ER ET ALARM

Læs mere

Bluetooth badevægt BLUETOOTH BADEVÆGT 1

Bluetooth badevægt BLUETOOTH BADEVÆGT 1 1. Tekniske specifikationer: Tændes ved pres på vægten eller ved tryk på SET knappen Betjening: UNIT, UP, DOWN, SET knapper Kapacitet max. 180 kg. Enheder: lb/kg Decimaler: 0,2 lb / 0,1 kg. Højde: cm.

Læs mere

Brugsvejledning T3000

Brugsvejledning T3000 Brugsvejledning T3000 DRIFT, SERVICE OG SIKKERHEDS MANUAL LÆS DENNE MANUAL OMHYGGELIGT FØR IBRUGTAGNING OG VÆR ISÆR OPMÆRKSOM PÅ SAMTLIGE ANVISNINGER, SPECIELT VEDR. SIKKERHEDEN. DENNE MANUAL ER INGEN

Læs mere

Beskyttelse Døre, fronthjelm, bagagerum og kabine, samt startblokering (hvis monteret)

Beskyttelse Døre, fronthjelm, bagagerum og kabine, samt startblokering (hvis monteret) Kære Kunde Vi takker for valget af vores system, og vi kan oplyse, at dette produkt er et teknisk avanceret alarmsystem, der lever op til de ydelsesmæssige standarder, som er fastsat af bilproducenterne,

Læs mere

MJPower engineering Ecu Link.

MJPower engineering Ecu Link. MJPower engineering Ecu Link. Trin for trin instruktioner. I dette eksempel starter vi med at teste en cykel med et Power Commander nul map. Man er nødt til at have en præcis omdrejningstal registrering,

Læs mere

MANUAL FOR DCC TURNTABLE. Indhold:

MANUAL FOR DCC TURNTABLE. Indhold: MANUAL FOR DCC TURNTABLE Indhold: Page: Introduktion 2 Inden du går i gang 2 Justering af spor 2-3 Tilslutning ledningsdiagram 3-4 Funktioner og oversigt over kontrolboksen 4-6 Programmering af drejeskiven:

Læs mere

Brugermanual. HAJO pladeløfter SCC050 SCC075 SCC150 SCC300 SCC600

Brugermanual. HAJO pladeløfter SCC050 SCC075 SCC150 SCC300 SCC600 Brugermanual HAJO pladeløfter SCC050 SCC075 SCC150 SCC300 SCC600 Instruktion i korrekt brug af HAJO pladeløfter. Opbevar denne manual let tilgængelig for brugeren. Det er vigtigt at brugeren forstår advarslerne

Læs mere

SWISSCAVE VINKØLESKAB. Brugsanvisning. Model: WL440x/450x

SWISSCAVE VINKØLESKAB. Brugsanvisning. Model: WL440x/450x SWISSCAVE VINKØLESKAB Brugsanvisning Model: WL440x/450x Distributør i Skandinavien: Wineandbarrels A/S info@wineandbarrels.com Tak fordi du har købt et SWISSCAVE vinkøleskab. Læs og følg venligst alle

Læs mere

TG 800. Betjeningsvejledning. Power Line Motor 2003 / 1

TG 800. Betjeningsvejledning. Power Line Motor 2003 / 1 2003 / 1 Betjeningsvejledning Power Line Motor TG 800 Texas Andreas Petersen A/S Knullen 2 DK-5260 Odensse S Tlf. 6395 5555 Fax 6395 5558 post@texas.dk - www.texas.dk ADVARSEL - Læs altid betjeningsvejledningen

Læs mere

Manual. Daray MS70C. - et godt sted at handle. Kirudan varenummer: 61-89-822

Manual. Daray MS70C. - et godt sted at handle. Kirudan varenummer: 61-89-822 Manual Daray MS70C Kirudan varenummer: 61-89-822 - et godt sted at handle Indholdsfortegnelse 1. Generel beskrivelse... 2 2. Teknisk specifikation... 2 3. Installation... 3 4. Betjening... 10 5. Vedligeholdelse...

Læs mere

6. TEST betyder; ro 2000 meter så hurtigt som muligt, for at måle dine forbedringer.

6. TEST betyder; ro 2000 meter så hurtigt som muligt, for at måle dine forbedringer. Brug Pace Guiden for at få det bedste ud af træningsprogrammer i de forskellige træningsområder. Find din aktuelle 2000 meter tid i venstre kolonne, se på tværs for at finde din Pace i hvert område. Når

Læs mere

1: Batteriindikator 2: Tændingsnøgle 3: Stik til oplader 4: Kontakt til højt og lavt gear 5: Speeder til fremad kørsel 6: Blink til venstre

1: Batteriindikator 2: Tændingsnøgle 3: Stik til oplader 4: Kontakt til højt og lavt gear 5: Speeder til fremad kørsel 6: Blink til venstre Tillykke med din nye scooter fra Lindebjerg Vi hos Lindebjerg vil gerne sige tak fordi dit valgt faldt på netop et af vores produkter. Vi håber din nye scooter vil leve op til dine forventninger og give

Læs mere

Dansk kvik guide til tiptel 274 telefon

Dansk kvik guide til tiptel 274 telefon Dansk kvik guide til tiptel 274 telefon Tilslutning. Inden telefonen tages i brug, skal alle kabler og ledninger tilsluttes: 1. Spiralledning monteres i telefonrør og i telefon 2. Strømforsyningen tilsluttes

Læs mere

BRUGERVEJLEDNING VANDSENSOR

BRUGERVEJLEDNING VANDSENSOR BRUGERVEJLEDNING VANDSENSOR Side 1 til vandsensor Introduktion Vandsensoren er designet til at opdage vand, f.eks. ved oversvømmelser i din bolig. Den kan placeres alle steder, hvor der kan være risiko

Læs mere

indream SmartCar GPS tracker

indream SmartCar GPS tracker indream SmartCar GPS tracker REV 2.4-27-05-2015 Specifikationer Type Lokationshastighed GPS / GSM antenne Forsyningsspænding indream SmartCar Hot start < 2 sekunder (Åben himmel) Kold start < 38 sekunder

Læs mere

Quick guide til evolution wireless serie 100

Quick guide til evolution wireless serie 100 Quick guide til evolution wireless serie 100 Tillykke med dit nye evolution wireless sæt. Nedenfor finder du en Quick-guide, som sætter dig istand til at anvende dit evolution wireless sæt meget hurtigt.

Læs mere

BRUGERVEJLEDNING RØGSENSOR

BRUGERVEJLEDNING RØGSENSOR BRUGERVEJLEDNING RØGSENSOR til røgsensor Side 1 Introduktion Røgsensoren fra LOCKON bruger en optisk røgdetektor til at registre, om der er røgpartikler i luften. Den afgiver en alarm, hvis antallet af

Læs mere

Monterings og brugervejledning For laderegulator type CML 5/10/15/20

Monterings og brugervejledning For laderegulator type CML 5/10/15/20 Phocos CML serie 5 20 A Laderegulator for 12/24 volt Monterings og brugervejledning For laderegulator type CML 5/10/15/20 Side 1 Din nye CML laderegulator er en state-of-the-art regulator, som er udviklet

Læs mere

FACE AND BODY SONIC CLEANSING SONIC CLEANSING. Brugervejledning

FACE AND BODY SONIC CLEANSING SONIC CLEANSING. Brugervejledning FACE AND BODY AND BODY SONIC CLEANSING SONIC CLEANSING Brugervejledning Interchangeable Brush Heads B A F Battery Indicator E C D 3 Speeds + Body Setting Charging Cradle G FIG. 1. CLARISONIC PLUS VIGTIGE

Læs mere

UDEN STYRING Brugs- og monteringsvejledning VENTILATION

UDEN STYRING Brugs- og monteringsvejledning VENTILATION DK UDEN STYRING Brugs- og monteringsvejledning DU KA VENTILATION ! WARNING! Tillykke med din nye DUKA SMART FAN. Det flade design med den lille indbygningsdybde er perfekt når der er trange installationsforhold.

Læs mere

Trip 1 & Trip 4W Brugermanual. DANSK

Trip 1 & Trip 4W Brugermanual. DANSK Trip 1 & Trip 4W Brugermanual. DANSK VELKOMMEN. Tak, fordi du har købt en Bontrager Trip - computer. Vi håber, at denne computer vil give dig mange kilometers fornøjelser. Din Trip-computer indeholder

Læs mere

Målinger af stofskifte

Målinger af stofskifte Målinger af stofskifte vha. Udstyr fra Skolebutik.dk Formål: Denne vejledning giver dig mulighed for at bestemme 1) Lungeventilationen i liter pr minut. 2) Iltforbruget i liter pr minut. 3) Carbondioxidproduktionen

Læs mere

Infrarød byggesæt med karbonpaneler

Infrarød byggesæt med karbonpaneler Infrarød byggesæt med karbonpaneler DANSK Indhold: 2 stk. paneler 34 x 105 cm. 6 stk. paneler 44 x 105 cm. 1 Stk. kontrol / Displayboks 1 stk. systemboks 1 stk. temperaturføler 4 stk. ledninger med keramiske

Læs mere

BeoLab 1. Brugervejledning. ENTER v/henriksens ELEKTR

BeoLab 1. Brugervejledning. ENTER v/henriksens ELEKTR BeoLab 1 Brugervejledning BeoLab 1 højttaleren leveres i to kasser: Den ene indeholder søjlen, og den anden indeholder bundpladen. Denne betjeningsvejledning beskriver, hvordan du samler BeoLab 1 højttalersøjlen

Læs mere

TERRASSEVARMER 600 W

TERRASSEVARMER 600 W TERRASSEVARMER 600 W ART NR 350145 EAN NR 5709133350451 LÆS BRUGERMANUAL FØR BRUG ADVARSLER Terrassevarmeren kan blive varm ved brug. Rør ikke gitteret og hold børn og husdyr på sikker afstand. Denne terrassevarmer

Læs mere

Issued by Gigaset Communications GmbH Schlavenhorst 66, D-46395 Bocholt Gigaset Communications GmbH is a trademark licensee of Siemens AG

Issued by Gigaset Communications GmbH Schlavenhorst 66, D-46395 Bocholt Gigaset Communications GmbH is a trademark licensee of Siemens AG s Issued by Gigaset Communications GmbH Schlavenhorst 66, D-46395 Bocholt Gigaset Communications GmbH is a trademark licensee of Siemens AG Gigaset Communications GmbH 2008 All rights reserved. Subject

Læs mere

BRUGSANVISNING OG RESERVEDELSLISTE 1400 - EL PUMPE

BRUGSANVISNING OG RESERVEDELSLISTE 1400 - EL PUMPE BRUGSANVISNING OG RESERVEDELSLISTE 1400 - EL PUMPE november 2010 1 Thyregod A/S Thyregod A/S 2 BRUGSANVISNING & RESERVEDELSLISTE for 1400 EL - PUMPER 15, 20, 25 HK - 5 30 kw - 6 Fremstillingsår INDHOLDS

Læs mere

Installation, konfigurering og fejlfinding af medicinsk udstyr i TDCs hjemmemonitoreringspakker

Installation, konfigurering og fejlfinding af medicinsk udstyr i TDCs hjemmemonitoreringspakker Installation, konfigurering og fejlfinding af medicinsk udstyr i TDCs hjemmemonitoreringspakker A&D Blodtryksmåler type UA-767 PBT-Ci Dokument kontrol: Dokument navn: Teknisk vejledning TDC UA-767PBT-Ci

Læs mere

ALU RAMPER. Manual og brugsvejledning

ALU RAMPER. Manual og brugsvejledning ALU RAMPER Manual og brugsvejledning Specifikationer på Grenes aluramper Foto Varenuer Betegnelse Mål og max Godkendelse 2991 HPS202010 Alurampe lige med boltesæt, 200 2000 x 220 Max 400 kg Testet og afprøvet

Læs mere

Brugervejledning. Boligluftrenser BL39

Brugervejledning. Boligluftrenser BL39 Brugervejledning Boligluftrenser BL39 Producent: Østergaard Filter, Barmosevej 27, 4760 Vordingborg. Tlf: 55 34 68 15, fax 55 34 68 15, Email: post@luftrens.dk Homepage:www.luftrens.dk Indholdsfortegnelse:

Læs mere

Emhætte Brugsvejledning INDBYGNINGSEMHÆTTE

Emhætte Brugsvejledning INDBYGNINGSEMHÆTTE Emhætte Brugsvejledning INDBYGNINGSEMHÆTTE 1210 INTRODUKTION TIL PRODUKTET 287,5 48 180 368 287,5 272 300 618 657 300 272 448 487 7 7 48 180 368 4 1 2 2 3 1)Kontrolpanel 2)Belysning 3)Aluminium filter

Læs mere

Installationsvejledning

Installationsvejledning Installationsvejledning 1) Installation af parabolen Saml parabolen i viste rækkefølge. 2 2) Find korrekt retning og hældning på hjemmesiden http://finder.tooway-instal.com og indtast monteringsadressen:

Læs mere

ELFORBRUGSMÅLER 230 V til stikkontakt uden jord BRUGERVEJLEDNING. Art nr 540120 EAN nr 5709133540173

ELFORBRUGSMÅLER 230 V til stikkontakt uden jord BRUGERVEJLEDNING. Art nr 540120 EAN nr 5709133540173 ELFORBRUGSMÅLER 230 V til stikkontakt uden jord BRUGERVEJLEDNING Art nr 540120 EAN nr 5709133540173 Læs venligst denne manual grundigt igennem inden brug af elforbrugsmåleren. ADVARSEL! Forbind IKKE 2

Læs mere

PDC120 PI. Betjeningsvejledning Version 120.3. Installationsvejledning Version 120.4

PDC120 PI. Betjeningsvejledning Version 120.3. Installationsvejledning Version 120.4 PDC120 PI Betjeningsvejledning Version 120.3 Installationsvejledning Version 120.4 1. Intoduktion Tillykke med dit nye Smart Park parkerings system. Din Smart Park er et multifunktions parkerings system,

Læs mere

Til lykke med din nye LapTimer 4001A

Til lykke med din nye LapTimer 4001A LapTimer 4001A 1 Producent: UNIPRO RACING SYSTEMS ApS VIBORG HOVEDVEJ 24 DK-7100 VEJLE, DANMARK TEL. +45 7585 1182 FAX +45 7585 1782 BRUGSANVISNING - LapTimer 4001A Til lykke med din nye LapTimer 4001A

Læs mere