Samle- og brugsvejledning. TRX Marathon Løbebånd

Størrelse: px
Starte visningen fra side:

Download "Samle- og brugsvejledning. TRX Marathon Løbebånd"

Transkript

1 Samle- og brugsvejledning TRX Marathon Løbebånd 1

2 INDHOLD Indholdsfortegnelse Vigtige sikkerhedsforanstaltninger Tekniske specifikationer Produkt oversigt Samlevejledning Opklapning og sænkning af løbefladen Brugsvejledning Opstart Opvarmningsøvelser Sikkerhed Vedligeholdelses vejledning Justering af bæltet Tegning over maskinen Reservedels liste Fejlkoder

3 Vigtig information Dette løbebånd er designet og opbygget til hjemmebrug. Sikkerhedsforanstaltninger: Selv om vi gør meget for at sikre at produktet er i høj kvalitet, kan der opstå fejl. Skulle der opstå problemer med produktet, bedes du kontakte vores serviceafdeling. Løbebåndet er fabrikeret med øje for største sikkerhed. Men udvis største omhu og ansvarlighed når løbebåndet bruges. Læs omhyggeligt manualen før samling og ibrugtagning. Inden man starter med at bruge løbebåndet, bør man rådføre sig med læge eller lign. Oplever man ubehag af nogen art under brug af løbebåndet, skal man stoppe omgående og søge læge. Forlad aldrig løbebåndet med strømmen sat til, tag stikket ud af stikkontakten. Brug aldrig løbebåndet, hvis der er sket skader på strømstik og eller ledning. En defekt ledning skal udskiftes inden næste ibrugtagning. Løbebåndet skal altid stilles på et jævnt og sikkert underlag. Må ikke installeres udendørs eller nær vand. Hold børn og dyr væk fra løbebåndet under brug. Børn bør kun bruge løbebåndet under voksen tilsyn og ikke til leg. Tænd ikke for løbebåndet, mens De står på løbefladen, stå på de dertil indrettede sidelister, tænd for løbebåndet og træd ind når det starter. Inden man slukker for strømmen, skal man sikre sig at stigningen er kørt ned på minimum. Frakobbel altid strømmen ved rengøring af løbebåndet. Lav ikke ændringer på strømstik og eller ledning. Skulle der opstå skader på denne, smid den ud og anskaf en ny tilsvarende. Dette løbebånd er med jordforbindelse og det er vigtigt ikke at ændre dette, af sikkerhedsmæssige årsager. Ændringer kan medføre elektrisk stød. Start roligt op inden hastigheden øges eller følg de enkelte programmer, de er bygget op så de passer til den rigtige træning. 5 til 10 minutters opvarmning før hver træning anbefales minutters cooldown inden man stopper træningen. Brug korrekte træningssko, aldrig barfodet eller i strømpefødder. Brug altid korrekt beklædning, aldrig løstsiddende. Udvis største omhu og sikkerhed når De flytter løbebåndet. 2

4 TEKNISKE DATA Input supply voltage:220v Working temperature: 0-40 Speed range: KM/H Max. user weight: 140kg Calories display range: Incline range:15 levels of Motor incline Distance display range: km Time display range: 00:00-99:59 (min : sec) Heart rate range: (time / min) Running surface: 520*1500mm Product size: 1930*850*1450MM Folding size: 1100*850*1700MM PRODUKT OVERSIGT 3

5 Check liste Check kassens indhold før montagen påbegyndes. STEP 1: dette skal være i kassen 1 Main frame 1 set D21 Flast washer M10 8 PCs D8 Round hex head bolt M10X15 4 PCs C13 Safety key 1 PC D2 Allen wrench 6MM, 1 PC B18 Silicon oil 1 PC D1 Screw driver 1 PC D12 Round hex head bolt M10*55 4 PCs B11L Left side cover B11R Right side cover D48 Cross self-tapping C15Power cable 1 PC 1 PC 1 PC bolt ST4.2*19, wsaher 6 PCs C19 MP3 cable 1 PC C37 Chest belt 1PC (Garlando provides) 4

6 STEP 2: Løft forsigtigt konsoldelen op, som vist, vær opmærksom på ikke at klemme ledningerne. STEP 3: Monter boltene M10*55(D12) og de flade spændeskiver M10 (D21) løst. Monter konsoldelen med boltene M10*15 (D8) og de flade spændeskiverm10 (D21). Spænd alle bolte godt og grundigt til sidst. 5

7 STEP 4: Monter sideskjoldene (B11L/R) med de selvskærende skruer med spændeskiverne ST4.2*19 (D48). D48 STEP 5: Isæt sikkerhedsnøglen (C13), MP3 kablet(c19), og strømkablet C15) 6

8 STEP 6: Isæt RouteKey USB stikket efter udpakning (OBS! Spændingen på Bluetooth nøglen er 3.3V. Brugen den ikke på en PC, da dette vil skade nøglen) Bluetooth kit STEP 7:For at tjekke om båndet kører lige, skal man lade det køre med 3 km/t i nogle minutter. Stå ikke på det. Læg mærke til om det trækker til en af siderne. 7

9 Klap løbefladen op Løft op og pres frem, til der høres et click som indikere at olietrykscylinderen er låst. Sænk løbefladen Fold løbefladen ned, ved at udløse olietrykscylinderen s låsemekanisme, pres den frem med foden. Træk løbefladen ned og lad den falde ganske let. 8

10 Bruger vejledning 1.1. Display Konsol. D 1.2. START Normal start efter 5 sek. nedtælling 1.3 Programmer 3 countdown funktioner, 16 forprogrammerede programmer, 3 bruger programmer, 3 Pulstrænings programmer, Dual Bluetooth kit, Polar trådløs pulsmodtager og blæser-funktion Sikkerhedsnøgle. Er sikkerhedsnøglen ikke sat i, viser displayet ---, sæt nøglen i og båndet er klar til brug. Fjernes nøglen under brug, stopper båndet med et didi og viser --- i displayet Tast funktioner START/STOP START Tryk START og båndet starter med en hastighed på 0,8 km/t STOP Tryk STOP og båndet stopper og forlader et evt. påbegyndt program. 9

11 1.5.2 PROGRAM tasten: Før start, tryk PROGRAM, tryk frem til det ønskede program (P1-P16, FAT, HRC1-HRC3, to U1-U3). den laveste hastighed for manuel styring er 0.8km/t, max hastighed er 22km/t ; Laveste stigning er 0% og højeste er 15% MODE tasten Før start tryk MODE og vælg countdown mode, H1 nedtælling af tid, H2 nedtælling af distance, H3 nedtælling af kalorier. Brug SPEED+/- eller INCLINE+/- til at justere data. Herefter tryk START for at begynde træningen SPEED +/- tasten Juster hastigheden i 0,1 km intervaller. Tryk tasten ned i 2 sek. og hastigheden øges/mindskes automatisk SPEED QUICK tasten Tryk SPEED QUICK tasten 3km/t, 6km/t, 9m/t for at øge hastigheden direkte når løbebåndet køre INCLINE+/- tasten INCLINE +/ -Justerer stigningen når løbebåndet starter, der øges med 1 grad pr. tryk. Tryk tasten ned i 2 sek., så vil stigningen køre op/ned automatisk INCLINE QUICK tasten Tryk INCLINE QUICK tasten 3, 6, 9 for at justerer stigningen direkte når løbebåndet starter. 1.6 FAN SWITCH tasten Kontrollere blæseren ON/OFF 1.7. DISPLAY FUNKTIONER TIME Viser den brugte tid eller nedtælling SPEED Viser hastigheden INCLINE Viser stigningsgraden. 10

12 1.7.4 PULSE Viser de aktuelle pulsdata eller P DISTANCE Viser den tilbagelagte distance eller nedtælling KALORIER Viser kalorieforbrug eller nedtælling Data visninger. TID:0: (MIN) DISTANCE: (KM) KALORIER: (C) HASTIGHED: (km/h) PULS: (BPM) Slag i minuttet STIGNING: 0 15% 1.8 PULS FUNKTION Pulsmålingen foretages via brystbælte eller de 2 håndsensorer. Efter 5 sekunder vises pulsmålingen i displayet. Puls data er slag/minut. Pulsmålingen kan ikke bruges som medicinske data. 1.9 TRÆNINGSPROGRAM OVERSIGT Der er 16 sektioner i hvert program. TIME PROG. SET TIME / 16 = TOTAL TIME IN EACH OPERATION P1 SPEED INCLINE P2 SPEED INCLINE P3 SPEED INCLINE P4 SPEED INCLINE P5 SPEED INCLINE P6 SPEED INCLINE P7 SPEED INCLINE P8 SPEED

13 P9 P10 P11 P12 P13 P14 P15 P16 INCLINE SPEED INCLINE SPEED INCLINE SPEED INCLINE SPEED INCLINE SPEED INCLINE SPEED INCLINE SPEED INCLINE SPEED INCLINE BRUGER PROGRAM Foruden de 16 forprogrammerede programmer, findes der 3 bruger-definerede: U1,U2 og U3. Hver bruger program har 10 afsnit. Brugerne kan indstille den ønskede hastighed og stigning. Tryk "PROGRAM" tasten for at vælge U1, U2 eller U3, tryk "MODE" tasten for at komme ind i indstillinger, Indstil tiden i første afsnit. Tryk "SPEED+" og "SPEED-" for at indstille hastigheden. Tryk INCLINE+ og INCLINE- for at indstille stigningen. Tryk "MODE" tasten og indstillingerne bliver gemt. Næste træningsafsnit vil begynde at blinke, gå gennem dette på samme måde som det tidligere afsnit. Gå gennem alle 15 afsnit, så er dit brugerprogram færdig til brug. Tryk STOP tasten, for at komme tilbage til det foregående afsnit NEDTÆLLINGS FUNKTION: Indstilling af tidsnedtælling 30 minutter, indstilling 5, ,00minutter. Hvert step 1,00 min. Indstilling af kalorieforbrug, 50 Kal. Indstilling kal. hvert step 10 kal. Indstilling af distance 1.0 km,indstilling km,hvert step 0.1 km. Rækkefølgen er manuel, tid, distance, kalorier. 12

14 1.12 BODY TESTER(FAT) Ved start, hold PROGRAM tasten nede i nogle sekunder, for at komme til FAT body fat test,displayet viser FAT FAT. Tryk MODE for at komme til (F1 SEX, F2 AGE, F3 HEIGHT, F4 WEIGHT). Tryk SPEED+, SPEED- for at ændre data. Efter indstilling vil computeren vise F5. Tag fat i pulshåndtagene, og efter få sekunder vil vinduet vise dit body index. Body index skal bruges til at teste forholdet mellem højde og vægt. Body FAT passer til både mænd og kvinder for at justere vægten i forhold til andre body index data. Det ideelle FAT bør ligge mellem 20 og25, er det under 19, betyder det at man der for tynd. Er det mellem 25 og 29, betyder det man er overvægtig, ligger det over 30, er man kraftig overvægtig. (Disse data kan ikke ligge til grund for medicinske data.) F1 F4 and F5 data skema: F-1 SEG 01 MEN 02FEMALE F-2 AGE F-3 HEIGHT F-4 WEIGHT KG, LB FAT 19 UNDER WEIGHT F-5 FAT =( ) NORMAL WEIGHT FAT =( ) OVER WEIGHT FAT 30 OBESITY 1.13 HRC Program Der er 3 HRC (Puls) programmer (HRC1-HRC3) ialt. Parametrene kommer i denne rækkefølge. AGE -> THR(HRC) data -> TIME. HRC: Måler brugerens aktuelle puls via en trådløs modtager og bruger de forskellige pulsmålinger som mål for hastighed og stigning under træningen. Det anbefales at bruge den trådløse pulsmåling via et brystbælte under træning med HCR funktionen Efter at have tændt for strømmen, tryk PROG tasten og vælg HRC funktionen. HRC funktionen er 13

15 aktiv når HRC værdier vises på skærmen. Brug SPEED +/- til at justere alder (værdier fra 13 til 80) efter at 30 er vist på skærmen Tryk MODE tasten for at ændre pulsdata. Standard pulsdata er forudindstillet i hvert HCR-program. HRC1 til HRC3. Pulsdata kan justeres fra 50 til 200. Brug SPEED +/- for at justere værdierne. Beregningsformelen er: HRC1 er T.H.R =(220-alder)x60%, HRC2 er T.H.R =(220-alder)x70%, HRC3 er T.H.R =(220-alder)x80%. Efter indstilling af HRC data, tryk MODE tasten for at ændre TID. Når TID blinker, vises den forudindstillede tid på 30:00 minutter, og man kan ændre værdien ved brug af SPEED+/ Tryk START for at begynde træningen (Husk at man kan kun trykke START efter at alle indstillinger er færdiggjort.) Det anbefales at bruge det trådløse brystbælte til pulsmåling. Hvis man bruger både brystbælte og håndpulssensor, er det kun målingen fra brystbæltet, der vises Under træning med HRC program, vil hastighed og stigning justerer som vist herunder: (1). Er mål pulsen <THR-15, vil hastighed og stigning justere hvert 15 sekund, hastigheden vil øges med 0,8 km/t og stigningen vil øges med 1 grad til max data nåes. (2). Hvis THR-5> Mål puls data >=THR-15, vil hastighed og stigning justere hvert 15 sekund, hastighed vil øges med 0.4KM/t og stigning vil øges med 1 grad indtil max data nåes. (3). Hvis THR+5>= Mål puls data >=THR-5, vil hastighed og stigning ikke ændres. (4). Hvis THR+15>= Mål puls data >=THR+5, vil hastigheden justeres automatisk hvert 15 sekund med 0.4KM/t og stigning med mindre end 1 grad indtil min. Data nåes. (5). Hvis mål puls >=THR+15, vil hastighed og stigning justeres automatisk hvert 15 sekund hastigheden vil mindskes 0,8 KM/t og stigningen mindre end 2 grader, til mål puls nåes. 14

16 1.14 Brug af Pafer's Bluetooth USB app Når USB-bluetooth App er forbundet til konsollet, vil Bluetooth lyset blive tændt, hvis det fungere korrekt Når det er forbundet, kan man vælge at bruge Appén til at ændre indstillingerne på løbebåndet Hvis man vælger ikke at bruge Appén, burger man standard funktionen på løbebåndet Vælger man at bruge Appén, forbind Bluetooth kittet med smartphone eller tablet. Hvis det er forbundet korrekt, vil skærmen vise BTH Når det er forbundet, kan man bruge smartphone eller tablet, via Appén til at kontrollere løbebåndet Kører løbebåndet, når man forbinder Bluetooth Appén, vil løbebåndet stoppe og derefter overtager Appén kontrollen Fungerer Bluetooth ikke korrekt, vil systemet forblive det samme ANDET Når Countdown programmet er slut og END vises på skærmen, kommer en advarselstone. Derefter vender skærmen tilbage til manual mode Man kan genstarte en tælling forfra. F.eks. hvis TID er sat til 5:00 99:00 og den når 99:00, tryk + tasten, så vil tiden starte forfra fra 5:00 igen Nedtælling TID, nedtælling KALORIER og nedtælling DISTANCE. Man kan kun indstille en af dem ad gangen. Tryk på den sidst brugte for at træne, indstillingen vil være nedtælling, resten vises som normale værdier Hastighedskontrol: accelleration er 0.5km/s; deceleration er 0.5km/s 15

17 OPSTARTS GUIDE FORBERED: Hvis du er omkring 35 år eller ældre, eller har helbredsproblemer, eller det er første gang du skal træne, bør du rådføre dig med læge eller andre professionelle, før du begynder. Før du begynder, bør du gør dig bekendt med løbebåndets funktioner, så som start, stop og hastighedsregulering. Efter det, stil dig på løbebåndet, med fødderne på sidepanelerne, grib fat i håndtagene, start med km/t, lav hastighed, kik fremad, og stå ret op. Træd ud på løbefladen og følg rytmen. Efter kort tids tilpasning, kan du øge hastigheden til 3 5 km/t, forsæt i 10 minutter og så stop. TRÆNING: Gå 1 km, ca minutter, øg hastigheden til 4.8 km/t i omkring 12 minutter. Hvis du kan gøre det let et par gange, så kan du øge hastigheden og stigningen og fortsætte op til 30 minutter, så er du godt i gang. ANTAL AF TRÆNINGER: SHORTCUT Den bedste måde at spare tid, er at træne i minutter ad gangen. Varm op i 2 minutter ved 4,8 km/t, derefter øges farten til 5,3 km/t og 5,8 km/t, fortsæt med at træne ved disse 2 hastigheder. Derefter øges med 0,3 km/t pr. 2 minutter, indtil du føler at åndedrættet bliver hurtigere, men ikke hårdt. Hold denne hastighed under træningen, bliver det ubehageligt, sænk hastigheden med 0,3 km/t. Brug de sidste 4 minutter til gradvis at sænke hastigheden. Hvis du syntes det er for hårdt at øge hastigheden, kan du vælge at øge stigningen langsomt, dette kan også styrke træningen. Kalorieforbrænding. Denne træning kan virkelig forbrænde kalorier. Start med opvarmning i 5 minutter med km/t, derefter øg hastigheden med 0.3 km/t pr. 2 minutter, Hold den hastighed i 45 minutter, som passer dig bedst. Hold evt. denne hastighed i 1 time, og med mellemrum øg hastigheden med 0,3 km/t et par minutter og sænk den igen. Dette vil give en forøget kalorieforbrænding. De sidste 4 minutter, bruges på at sænke farten gradvis, før stop. TRÆNINGS FREKVENS Målet er 3 5 gange pr. uge, med ca minutter pr træning. Det er en god ide at lave et træningsskema. Det bedste resultat opnås ved at justere hastighed og stigning under træningen. Det anbefales ikke at starte med stigning, i begyndelsen af træningen. 16

18 SIKKERHED FØR TRÆNING Det anbefales at man rådfører sig med sin læge eller fysioterapeut før man begynder at træne. Han vil kunne give gode råd, i henhold til ens alder og helbred. Oplever man ubehag under træningen, stop omgående, og kontakt læge før træningen genoptages. Bruger man løbebåndet ofte, kan det anbefales at man går eller jogger, for ikke at overanstrenge sig. Har man ikke trænings erfaring eller kan beslutte sig til hvilken træningshastighed der passer, kan nedenstående bruges som reference: Speed km Speed km Speed km Speed km Speed km Speed km More than 12.0 km Personer med dårlig kondition Personer med lav kondition. Personer som går normalt. Personer som går hurtigt. Personer som jogger. Mellem-god løber. God løber. OBS: Hvis man går, anbefales det, ikke at gå med større hastighed end 6 km/t. 17

19 OPVARMNING Det anbefales at lave opvarmning før hver træning. Varme muskler er mere smidige, brug 5-10 minutter let jogging. Følg nedenstånde strækøvelser et par gange, hver fod strækkes sekunder hver gang. Efter løbetræningen, gentages strækøvelserne igen. 1. Bøj ned :Knæene holdes let bøjet og kroppen bøjes langsomt forover, hold ryg og skuldre afslappet, prøv at nå tæerne. Hold stillingen sekunder og ret op igen. Gentag øvelsen 3 gange. (Se billed 1). 2. Hasestræk: Sid på en pude, stræk 1 ben frem, og det andet bøjes ind, med foden mod låret. Prøv at nå tæerene med den ene hånd. Hold stillingen i sekunder, og ret op. Gentag øvelsen 3 gange med hvert ben. (Se billed 2). 3. Udstrækning af baglår: Stå med 2 hænder på en væg, det ene ben bagerst. Hold begge ben strakt og hælen i gulvet, vip ind mod væggen. Hold stillingen i sekunder, og slap af. Gentag øvelsen 3 gange for hvert ben. (Se billed 3). 4. Udstrækning af forlår: Hold balancen med den ene hånd på væggen eller et bord, hold med den anden hånd i foden på det yderste ben og pres let mod balden, til der føles en stramning i frontmusklen, hold stillingen i sekunder og slap af. Gentag øvelsen 3 gange pr. ben. (Se Billed 4). 5. Udstrækning af inderlårets muskel: Sid med fodsålerne mod hinanden og knæene udad. Træk fødderne indad, hold stillingen sekunder og slap af. Gentag øvelsen 3 gange. (Se billed 5). 18

20 Vedligeholdelse ADVARSEL:Sørg altid for at strømstikket er trukket ud af stikkontakten, før rengøring og vedligeholdelse af løbebåndet. RENGØRING:Generel rengøring af løbebåndet, vil forlænge dets levetid og sikre at det køre optimalt. Tør alle oveflader godt af jævnligt. Rengør pladen på begge sider af båndet, der kan sidde rester af støv og sved. Dette sikre at der ikke kommer skidt ind under båndet, som kan skade bånd og plade. Sørg altid for at bruge rene sko på løbebåndet. Overfladen på båndet kan rengøres med en let opvreden klud, med lidt rengøringsmiddel. Vær opmærksom på at holde væsker væk fra motorkassen og undersiden af båndet. Mindst en gang årligt skal motorrummet rengøres med støvsuger, søg for ikke at beskadige vitale dele. Dette løbebånds bånd og plade er et pre-lubricated, lav vedligeholdses deck system. Bånd og plade har stor betydning for løbebåndets levetid og skal derfor med jævne mellemrum tilføres ekstra smøring. Samtidig skal man med jævne mellemrum tjekke bånd og plade for skader og slidtage. Det anbefales at følge nedenstående tidsinterval for smøring: Let bruger (mindre end 3 timer pr.uge) Hver 60. dag Medium bruger (3-5 timer pr.uge) Hver 45. dag Tung bruger (mere end 5 timer pr.uge) Hver 30. dag Brug kun silikonesmørring som er beregnet til løbebånd Kan købes hos den lokale forhandler eller importøren 19

21 JUSTERING AF BÆLTET Placer løbebåndet på en jævn flade. Lad løbebåndet køre med ca. 6-8 km/t, læg mærke til om båndet trækker til en af siderne. Trækker båndet trækker til højre, drej den højre justeringsbolt ¼ omgang med uret. Er dette ikke tilstrækkeligt drej lidt mere, fortsæt til båndet køre lige. Se billed A. Trækker båndet til venstre, drejes den venstre justeringsbolt ¼ omgang med uret. Er dette ikke tilstrækkeligt drejes lidt mere, fortsæt til båndet køre lige. Se billed B Båndet vil efter et stykke tid, blive lidt løs. Dette rettes ved at justerer begge justeringsbolte ¼ omgang med uret. Er dette ikke nok, gentag justeringen. Pas på ikke at overspænde, dette kan medføre ekstra slid på bånd og lejer. Test ved at lade båndet køre med 3-4 km/t, stem let imod, skrider båndet let, er det tilpas. Er det for stramt, juster lidt mod uret. 20

22 C32 C35 C27 C27 C31 D39 D36 D52 A13 D23 B43 A6 D51 D42 C22 C21 C37 D1 B31 D24 B44 B6 A11 D21 B41R B4 D4 D21 D21 D21 C11 B11R D21 Exploded Drawing 21

23 A. Welding parts No. Description Qty No. Description Qty A1 Main frame 1 A5 Incline bracket 1 A2 Base frame 1 A6 Filter bracket 1 A3L Left upright 1 A7 Deck supporting tube 1 A3R Right upright 1 A11 Motor bracket 1 A4 Handrail bracket 1 A13 Belt fixing bracket 2 B. Plastic parts No. Description Qty No. Description Qty B1 Console set 1 B16R Right end cap 1 B1-1 Overlay 1 B17 Adjusting wheel 4 B1-2 Membrane key 1 B18 Silicon oil 1 B1-3 Console 1 B20 Round plug 1 B2 Console cover 1 B21 Squared shape plug 4 B3 Protecting foam 2 B22 Motor left side cover 1 B4 Handrail plug 2 B23 Motor right side cover 1 B6 Transporting wheel cover 2 B26 Running deck cushion 2 B8 Flat foot pad 4 B27 New cushion 4 B9 U shaped foot pad 2 B31 Rubber pad 2 B11L Left side cover 1 B41L Bottom cover for left speaker 1 B11R Right side cover 1 B41R Bottom cover for right speaker B13 Motor upper cover 1 B42 Handrail plug 2 B15 Side rail 2 B43 PVC cushion belt 2 B16L Left end cap 1 B44 EVA pad 1 C. Electronic parts No. Description Qty No. Description Qty C1 DC Motor 1 C16 Upper cable 1 C2 Running belt 1 C17 Lower cable 1 C3 Rear roller 1 C19 MP3 audio cable

24 C4 Front roller 1 C20 Magnetic ring 1 C5 Running deck 1 C21 Inductor 1 C6 Cylinder 1 C22 Filter 1 C7 Motor driver belt 1 C23 Current overload protector 1 C8 Power switch 1 C27 Single cord 2 C9 Controller 1 C28 Optical sensor 1 C10 Left handrail button 1 C31 Single cord 2 C11 Right handrail button 1 C32 Single cord 1 C12 Incline motor 1 C33 Single ground wire 1 C13 Safety key 1 C34 Power socket 1 C14 Single cord 1 C35 Single ground wire (CE set) 1 C15 Power cable 1 C37 Chest belt 1 D. Hardware parts No. Description Qty No. Description Qty D1 Screw driver D31 Round hex bolt M8X20 4 D2 Allen wrench T6 1 D33 Round hex bolt M8X55 1 D4 Round hex bolt M10X65 2 D34 Round hex bolt M8X60 2 D5 Hex round head bolt M8X100 1 D36 Cross head bolt M6X25 4 D6 Hex round head bolt M8X50 2 D39 Cross head bolt M6X40 4 D8 Hex round head bolt M10X15 4 D41 D10 Hex round head bolt M10X45 3 D42 D12 Hex round head bolt M10X55 6 D44 D14 Hex round head bolt M8X30 1 D45 D15 Hex round head bolt M8X40 2 D46 D16 Hex round head bolt M8X45 1 D48 D18 Nylon nut M10 3 D50 Cross self-tapping bolt 4.2X70 Cross head bolt M4X10, washer Cross head bolt M5X12, washer Cross head bolt M5X15, washer Cross head bolt M5X20, washer Cross self-tapping bolt ST4.2X19, washer Cross self-tapping bolt ST4.2X25, washer D20 Nylon nut M8 8 D51 Cross head bolt M5X8 6 D21 Flat washer M10 17 D52 D23 Flat washer M8 19 D57 D24 Spring washer M5 2 D58 Cross self-tapping bolt ST4.2X16 Cross self-tapping bolt ST4.2X25 Cross self-tapping bolt ST3.5X16 D25 4 D62 Incline spindle cover

25 ring washer M8 26 Washer 6 D69 Round hex bolt M8X55 2 D28 Hex round head bolt M10X20 2 Fejkoder Error Code Description Solutions E1 Failure communication between inverter and computer 1 Check if computer is connected to inverter with correct wires, check connector, check if wire is damaged, or unplug and re-connect 2 Change inverter and test 3 Change computer and test E2 Motor connection problem Or no speed signal 1 Check if motor cable connects well 2 Check if speed sensor is workable/installed well 3 Check if controller is working, If not, change one 1 Protection is activated when current is overloaded, or when motor cannot E3 Overload run properly. If it s the second situation, examine the treadmill and re-start it protection 2 Check if there s un-normal smell. If so, please change motor or controller 3 Check if electric voltage works in proper range E4 Incline Showing E4 when incline motor runs for adjustment. Adjustment is completed adjustment automatically, or it fails E6 Rush protection 1 Check if there s un-normal smell. If so, change controller 1 Check if safety key switch works, connecting wire works, or magnet inside Computer works doesn t detect 2 Safety key is not placed correctly safety key signal 3 Safety key is damaged 1 Check if power cable is connected to machine or change to another power No display on computer No power outlet. If power switch is in position, test it by switch ON/OFF. If the power switch is burned out, replace one and make sure there s power to machine 2 Check cable connection between computer and inverter 3 Replace adaptor or computer 24

Toorx Compact S. Brugermanual

Toorx Compact S. Brugermanual Toorx Compact S Brugermanual Vigtig information Dette løbebånd er designet og opbygget til hjemmebrug. Sikkerheds foranstaltninger: Selv om vi gør meget for at sikre at produktet er i høj kvalitet, kan

Læs mere

BRUGSANVISNING TIL LØBEBÅND CF-2210

BRUGSANVISNING TIL LØBEBÅND CF-2210 BRUGSANVISNING TIL LØBEBÅND CF-2210 Ver 1.0 09/05/05 0 Indhold Side Tak 2 Generelle sikkerhedsinstrukser 3 Særlige sikkerhedsforanstaltninger 4 Samling 5 Udpakning og samling 6 Samlediagram (1) 7 Liste

Læs mere

Brugervejledning ERX 300

Brugervejledning ERX 300 Brugervejledning ERX 300 1 Vejledning: Når strømforsyningen er sat i, tænd for strømmen, og displayet starter op og giver en lang biip -lyd. Står den i hvile mode, tryk på RESET tasten for at komme i gang.

Læs mere

Brugermanual. Titan EveresT Motionscykel

Brugermanual. Titan EveresT Motionscykel Brugermanual EveresT Motionscykel Titan EveresT Motionscykel Dette product er designet, produceret, testet og certificeret for udvidet fitnesstræning. Kære Kunde, Tak fordi du har valgt denne motionscykel.

Læs mere

COMPUTER-INSTRUKTION SM 6654 COMPUTER-INSTRUKTION

COMPUTER-INSTRUKTION SM 6654 COMPUTER-INSTRUKTION COMPUTER-INSTRUKTION SM 6654 COMPUTER-INSTRUKTION Det Grafiske Display De forskellige træningsmuligheder vil fremstå i det grafiske vindue: MANUAL, WATT, USER, H.R.C. og PROGRAM 1. MANUAL Display = 16

Læs mere

REEBOK ICE RUN Løbebånd

REEBOK ICE RUN Løbebånd REEBOK ICE RUN Løbebånd Brugsanvisning REEBOK-ICE Løbebånd -2009 Kære kunde, Tak fordi du har valgt vores Reebok Løbebånd. Dette kvalitetsprodukt er designet til brug i dit hjem, og er blevet testet og

Læs mere

R99 DUAL MODE ROWER SAMLINGS VEJLEDNING. Indholdsfortegnelse. Introduktion. Tjekliste M5 M13 M14 M14 M13

R99 DUAL MODE ROWER SAMLINGS VEJLEDNING. Indholdsfortegnelse. Introduktion. Tjekliste M5 M13 M14 M14 M13 R99 DUAL MODE ROWER SAMLINGS VEJLEDNING Introduktion Indholdsfortegnelse Tillykke med dit køb af denne romaskine. Dette produkt er konstrueret og fremstillet til at opfylde behov og krav ved privat brug.

Læs mere

Bruger Vejledning. Vektor300 TREADMILL. MODEL NUMBER: Vektor300. Max anbefalet brugervægt: 110kgs. SERIENUMMER (findes på rammen):

Bruger Vejledning. Vektor300 TREADMILL. MODEL NUMBER: Vektor300. Max anbefalet brugervægt: 110kgs. SERIENUMMER (findes på rammen): Bruger Vejledning Vektor300 TREADMILL MODEL NUMBER: Vektor300 Max anbefalet brugervægt: 110kgs. SERIENUMMER (findes på rammen): 2 Forholdsregler Venligst påsæt din kvittering på denne side. Skriv gerne

Læs mere

Kundeservice. Modelnavn: Serienummer:

Kundeservice. Modelnavn: Serienummer: Titan Løbebånd ST375 Manual VIGTIGT Se side 21 vedr. smørring af løbebånd 1 Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet

Læs mere

TITANIUM KONSOLLENS BRUGERVEJLEDNING TC1.0/TX1.0

TITANIUM KONSOLLENS BRUGERVEJLEDNING TC1.0/TX1.0 TITANIUM KONSOLLENS BRUGERVEJLEDNING Titanium Computer Knap-funktion Drive-knap Drej i-drive-knappen for at justere indstillingsværdierne eller modstandsniveauerne, og drej med uret for at forøge og mod

Læs mere

1. Hovedramme 2. Bag stabilisator 3. For stabilisator 4. Cykelstyrsstang 5. Cykelstyr 6. Computer 7. Sædestang 8. Sæde 9. Pedaler 10.

1. Hovedramme 2. Bag stabilisator 3. For stabilisator 4. Cykelstyrsstang 5. Cykelstyr 6. Computer 7. Sædestang 8. Sæde 9. Pedaler 10. 1. Hovedramme 2. Bag stabilisator 3. For stabilisator 4. Cykelstyrsstang 5. Cykelstyr 6. Computer 7. Sædestang 8. Sæde 9. Pedaler 10. Plastik beslag 11. Adapter (6VDC, 500mA) M8x70 bolt (4)-4 M8x15mm skrue

Læs mere

PEAK FITNESS CLIMBER INDOOR BIKE

PEAK FITNESS CLIMBER INDOOR BIKE PEAK FITNESS CLIMBER INDOOR BIKE Sikkerheds instruktioner Konsulter din læge før du starter et træningsprogram, for at modtage rådgivning for optimal træning. Advarsel: forkert / overdrevet træning, kan

Læs mere

TRÆNINGS COMPUTER PEAK FITNESS R99

TRÆNINGS COMPUTER PEAK FITNESS R99 TRÆNINGS COMPUTER PEAK FITNESS R99 FUNKTIONER SKÆRM DER VISER DIN NUVÆRENDE TRÆNING TID / TID 500M DISTANCE TRÆK I MINUTTET BRUGER DATA ROTAG / TOTAL ROTAG WATT / KALORIE FORBRUG H.R.C. (PULS) STORT DISPLAY

Læs mere

Gem denne brugsanvisning til evt. senere brug. Læs og følg alle instruktionerne i brugsanvisningen.

Gem denne brugsanvisning til evt. senere brug. Læs og følg alle instruktionerne i brugsanvisningen. Alaska Fitness 1320 Løbebånd Brugsanvisning Gem denne brugsanvisning til evt. senere brug. Læs og følg alle instruktionerne i brugsanvisningen. Version A Tak fordi du købte dette produkt. Løbebåndet kan

Læs mere

RAW SpeedSonic.dk. www.speedsonic.dk START / STOP RESET / EL NEXT / SAVE MODE / SET

RAW SpeedSonic.dk. www.speedsonic.dk START / STOP RESET / EL NEXT / SAVE MODE / SET RAW SpeedSonic.dk RESET / EL START / STOP MODE / SET NEXT / SAVE Tillykke med dit nye Speed Sonic RAW UR. Speed Sonic uret er designet til at motivere og guide dig til bedre resultater. Vi håber du vil

Læs mere

Titan Løbebånd ST560 Manual

Titan Løbebånd ST560 Manual Titan Løbebånd ST560 Manual VIGTIGT Se side 20 vedr. smørring af løbebånd 1 Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet

Læs mere

Elektrisk golfvogn 1-7

Elektrisk golfvogn 1-7 Elektrisk golfvogn 1-7 Golfvognsskitse 2-7 Opstart Drej koblingen og skub hjulet på aksen indtil Quick Release røret lukker. Vær opmærksom på forskellen på højre og venstre hjul Tryk foldeleddet, løsgør

Læs mere

REV-12401- Reebok Fusion Romaskine Bruger manual DK.

REV-12401- Reebok Fusion Romaskine Bruger manual DK. REV-12401- Reebok Fusion Romaskine Bruger manual DK. Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Reebok Fitness produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet

Læs mere

R100APM Premier Rower COMPUTER

R100APM Premier Rower COMPUTER R100APM Premier Rower COMPUTER 1 LCD Display 130 x 58.5mm Liquid Crystal Display PULSE Display Viser din puls per minut (bmp) SPM Display Antal træk i minuttet LEVEL Display 1~16 Modstands-niveau BRUGER

Læs mere

VG 40 Computer vejledning

VG 40 Computer vejledning VG 40 Computer vejledning COMPUTER INSTRUKTION Knappernes funktioner TIME Display Viser minutter og sekunder SPEED Display Viser km. i timen (km/t) eller miles i timen (m/t) RPM Display Omdrejninger i

Læs mere

Titan ST890 Løbebånd

Titan ST890 Løbebånd Titan ST90 Løbebånd Manual Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning VIGTIGT Se side vedr. smøring af løbebånd VIGTIGT VED BRUG AF DIT LØBEBÅND Dette er med til at forlænge levetiden

Læs mere

B2.5 bike. USER MANUAL Reebok-B2.5 bike-2010080510

B2.5 bike. USER MANUAL Reebok-B2.5 bike-2010080510 DK B2.5 bike USER MANUAL Reebok-B2.5 bike-2010080510 Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Reebok Fitness produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet

Læs mere

Montage bjælkeklipper BM 5001R Art. No. 112870. Assembly scythe mower BM 5001R Art. No. 112870

Montage bjælkeklipper BM 5001R Art. No. 112870. Assembly scythe mower BM 5001R Art. No. 112870 Montage bjælkeklipper BM 5001R Art. No. 112870 Assembly scythe mower BM 5001R Art. No. 112870 Løsdele pose pakket, afdækninger, skaftkonsol, skaft højre og venstre. Lose parts plastic bag, covers, handle

Læs mere

Titan ST275 Løbebånd Manual

Titan ST275 Løbebånd Manual Titan ST275 Løbebånd Manual VIGTIGT Se side 21 vedr. smørring af løbebånd 1 Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet

Læs mere

Luftkompressor Art.nr. 85202052

Luftkompressor Art.nr. 85202052 Luftkompressor Art.nr. 85202052 EAN-nr: 5709133910167 Instruktions Manual LÆS VENLIGST VEJLEDNINGEN IGENNEM INDEN BRUG AF KOMPRESSOREN. INDHOLD 1 KORT BESKRIVELSE 2 2 OVERSIGT OVER VIGTIGSTE DELE 2 3 TEKNISKE

Læs mere

C2.5 cross trainer. USER MANUAL Reebok-C2.5-20110805

C2.5 cross trainer. USER MANUAL Reebok-C2.5-20110805 DK C2.5 cross trainer USER MANUAL Reebok-C2.5-20110805 Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Reebok Fitness produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet

Læs mere

TITAN FITNESS HOMEGYM

TITAN FITNESS HOMEGYM TITAN FITNESS HOMEGYM Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet efter den europæiske norm EN 957. Før du

Læs mere

MANUAL. G Fit 258 Løbebånd. Max brugervægt: 100kgs. SERIENUMMER (findes på rammen):

MANUAL. G Fit 258 Løbebånd. Max brugervægt: 100kgs. SERIENUMMER (findes på rammen): MANUAL G Fit 258 Løbebånd Max brugervægt: 100kgs. SERIENUMMER (findes på rammen): 2 FORHOLDSREGLER Forholdsregler: Vær venligst opmærksom på følgende: OBS: for at reducere evt. risiko for brand, elektriske

Læs mere

DANSK SAMLEVEJLEDNING PEAK FITNESS R9 ROMASKINE

DANSK SAMLEVEJLEDNING PEAK FITNESS R9 ROMASKINE DANSK SAMLEVEJLEDNING PEAK FITNESS R9 ROMASKINE R9 ROMASKINE INTRODUKTION: Dette produkt er designet til at blive brugt til hjemmebrug/familiebrug. Hvis produktet Ikke bruges ud fra forskrifterne vil garantien

Læs mere

Titan Løbebånd ST490 Manual

Titan Løbebånd ST490 Manual Titan Løbebånd ST490 Manual VIGTIGT Se side 21 vedr. smørring af løbebånd 1 VIGTIGT VED BRUG AF DIT LØBEBÅND Dette er med til at forlænge levetiden af dit løbebånd! Stå med fødderne på de 2 sidepaneler

Læs mere

i-bike Visit our homepage for: Personal Training Plans

i-bike Visit our homepage for: Personal Training Plans DK D i-bike Visit our homepage for: Personal Training Plans DK Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Reebok Fitness produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og

Læs mere

Titan Motionscykel SB240. Manual

Titan Motionscykel SB240. Manual Titan Motionscykel SB240 Manual Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet efter den europæiske norm EN

Læs mere

Titan ST875 Løbebånd

Titan ST875 Løbebånd Titan ST875 Løbebånd Manual Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning VIGTIGT Se side 26 vedr. smøring af løbebånd 1 VIGTIGT VED BRUG AF DIT LØBEBÅND Dette er med til at forlænge

Læs mere

Titan Prestige Løbebånd TR510. Manual

Titan Prestige Løbebånd TR510. Manual Titan Prestige Løbebånd TR510 Manual Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet efter den europæiske norm

Læs mere

din guide til hurtigt resultat vigtigt! læs her før du træner Svedgaranti og ømme lå og baller Birgitte NymaNN

din guide til hurtigt resultat vigtigt! læs her før du træner Svedgaranti og ømme lå og baller Birgitte NymaNN din guide til hurtigt resultat vigtigt! læs her før du træner Svedgaranti og ømme lå r og baller Tillykke med dit nye træningsprogram på dvd EFFEKT puls er en del af EFFEKT programmet. Øvelserne er funktionelle

Læs mere

Din manual REEBOK 5.1E http://sv.yourpdfguides.com/dref/5133029

Din manual REEBOK 5.1E http://sv.yourpdfguides.com/dref/5133029 Du kan läsa rekommendationerna i instruktionsboken, den tekniska specifikationen eller installationsanvisningarna för REEBOK 5.1E. Du hittar svar på alla dina frågor i instruktionsbok (information, specifikationer,

Læs mere

PEAK FITNESS C 5.0i Crosstrainer

PEAK FITNESS C 5.0i Crosstrainer PEAK FITNESS C 5.0i Crosstrainer Model: C5.0i SAMLEVEJLEDNING: SAMLEVEJLEDNING: Læg kassen flat på gulvet, så låget kan løftes af. Udpak delene: håndtag, side håndtag og pedal holder. Fjern top flamingoskum

Læs mere

AF-3210 Manual til løbebånd

AF-3210 Manual til løbebånd AF-3210 Manual til løbebånd 1 Tak Tak fordi du købte dette produkt. Produktet vil hjælpe dig med at træne dine muskler på korrekt måde og forbedre din form - og alt dét under hjemlige forhold. Implicit

Læs mere

Seagull pulsur - SW117

Seagull pulsur - SW117 Seagull pulsur - SW117 Indholdsfortegnelse Overblik...3 Knapper og funktioner...4 Montering af brystbælte...5 Indstil uret...6 Vælg zone...7 Indstilling af træningszone...8 Indstil uret til træning...9

Læs mere

Titan 4 el-scooter Ergonomisk el-scooter. Sammenklappelig og adskillelig model. Nem at transportere.

Titan 4 el-scooter Ergonomisk el-scooter. Sammenklappelig og adskillelig model. Nem at transportere. Titan 4 el-scooter Ergonomisk el-scooter. Sammenklappelig og adskillelig model. Nem at transportere. Let at klappe sammen uden at skulle bøje sig Lav transporthøjde Nem adskillelse, uden brug af værktøj

Læs mere

Docubind TL350 EURO. Ersatzteilkatalog Spare parts catalogue Catalogue des pièces détachées Catálogo de peças

Docubind TL350 EURO. Ersatzteilkatalog Spare parts catalogue Catalogue des pièces détachées Catálogo de peças Docubind TL350 EURO Edition Serial No. Date Name 1 QJP0012- November 2004 GBC Portuguesa Ersatzteilkatalog Spare parts catalogue Catalogue des pièces détachées Catálogo de peças Version Product No. Docubind

Læs mere

Titan XC500 Crosstrainer Manual

Titan XC500 Crosstrainer Manual Titan XC500 Crosstrainer Manual Dansk Supermarked varenummer: Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet

Læs mere

R70 - UM-6908 COMPUTER FUNKTIONER

R70 - UM-6908 COMPUTER FUNKTIONER R70 Romaskine R70 - UM-6908 COMPUTER FUNKTIONER Menu Bar 1. STOP = STOP status 2. MANUAL = Modstand 1~16 3. PROGRAM = P1~P12 4. WATT (W) = Ydelse 5. BRUGER PROGRAM = U1~U4 profiler 6. H.R.C. = 55% 75%

Læs mere

ELIPSE TRAINER JE-520

ELIPSE TRAINER JE-520 ELIPSE TRAINER JE-520 HN 11136 Brugervejledning Læs brugervejledning omhyggeligt før maskinen tages i brug. Gem brugervejledningen til senere brug. 1 INDHOLDSFORTEGNELSE Introduktion og sikkerhedsanvisninger

Læs mere

det glæder os, at du har valgt et Reebok produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med

det glæder os, at du har valgt et Reebok produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med i rower s DK Kære Kunde, det glæder os, at du har valgt et Reebok produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet efter den europæiske Norm EN 957-1/5. Før du

Læs mere

Titan ST575 Løbebånd

Titan ST575 Løbebånd Titan ST575 Løbebånd Manual Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning VIGTIGT Se side 22 vedr. smøring af løbebånd 1 VIGTIGT VED BRUG AF DIT LØBEBÅND Dette er med til at forlænge

Læs mere

3 seje programmer til fitnesscentret: I topform med 3 X FITNESS OM UGEN MINUTTER

3 seje programmer til fitnesscentret: I topform med 3 X FITNESS OM UGEN MINUTTER Husk hviledage! Alle tre træningsprogrammer udfordrer din styrke og kondition. Det er derfor vigtigt, at du sørger for at holde en hviledag efter hvert træningspas. 28 I FORM 4/2016 3 seje programmer til

Læs mere

Premier Bike Brugermanual

Premier Bike Brugermanual Premier Bike Brugermanual 1 Brugermanual Reebok Premier Bike Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Reebok Fitness produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er

Læs mere

TRÆNINGSPROGRAM TIL PATIENTER DER HAR FÅET FORETAGET TRILLAT-OPERATION I KNÆET

TRÆNINGSPROGRAM TIL PATIENTER DER HAR FÅET FORETAGET TRILLAT-OPERATION I KNÆET ERGOterapi- OG FYSIOTERAPIAFDELINGEN Tlf. 8949 7350 Mail: aarhus.ergofys@rm.dk (mandag-fredag: kl. 8-15) Kontakt fysioterapeut: TRÆNINGSPROGRAM TIL PATIENTER DER HAR FÅET FORETAGET TRILLAT-OPERATION I

Læs mere

BRUGSANVISNING Computer Powertech Pro

BRUGSANVISNING Computer Powertech Pro BRUGSANVISNING Computer Powertech Pro Opstart Når computeren tændes, vil den bippe 3 gange, mens alle LCD-lamper blinker. NB: Når der ikke modtages noget signal eller hvis der ikke trykkes på nogen knapper

Læs mere

Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning. Titan Bike SB475. Manual

Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning. Titan Bike SB475. Manual Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning Titan Bike SB475 Manual Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på

Læs mere

Index. Index & Introduktion...14. Sikkerhedsforanstaltninger...15. Elektrisk sikkerhed...16. Oversigt Tegning...17. Liste over dele...

Index. Index & Introduktion...14. Sikkerhedsforanstaltninger...15. Elektrisk sikkerhed...16. Oversigt Tegning...17. Liste over dele... Index Index & Introduktion...14 Sikkerhedsforanstaltninger...15 Elektrisk sikkerhed...16 Oversigt Tegning...17 Liste over dele...18 Monteringsvejledning...19 Digital Display......21 Workout Principper...22

Læs mere

BRUGER MANUAL PEAK FITNESS SPRINT PEAK FITNESS SPRINT PRO INDOOR BIKE

BRUGER MANUAL PEAK FITNESS SPRINT PEAK FITNESS SPRINT PRO INDOOR BIKE BRUGER MANUAL PEAK FITNESS SPRINT PEAK FITNESS SPRINT PRO INDOOR BIKE Indholdsfortegnelse Samling. 3-4 Split tegning.. 5 Reservedels liste. 6 Brugervejledning.. 7 Vedligeholdelses skema (Center-brug).

Læs mere

Brugermanual. Titan Fitness G-fit 258SL Løbebånd

Brugermanual. Titan Fitness G-fit 258SL Løbebånd Brugermanual Titan Fitness G-fit 258SL Løbebånd Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan Fitness produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet efter

Læs mere

TRÆNINGSPROGRAM. Tlf. 8949 7350 Mail: aarhus.ergofys@rm.dk (mandag-fredag: kl. 8-15) Kontakt fysioterapeut:

TRÆNINGSPROGRAM. Tlf. 8949 7350 Mail: aarhus.ergofys@rm.dk (mandag-fredag: kl. 8-15) Kontakt fysioterapeut: ERGOterapi- OG FYSIOTERAPIAFDELINGEN Tlf. 8949 7350 Mail: aarhus.ergofys@rm.dk (mandag-fredag: kl. 8-15) Kontakt fysioterapeut: TRÆNINGSPROGRAM TIL PATIENTER med rekonstruktion af knæskallens indvendige

Læs mere

Titan GO V50 Crosstrainer. Manual

Titan GO V50 Crosstrainer. Manual Titan GO V50 Crosstrainer Manual Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet efter den europæiske norm EN

Læs mere

FZ2011-8 BRUGSANVISNING

FZ2011-8 BRUGSANVISNING Personvægt Digital Body Analysis Model: FZ2011-8 BRUGSANVISNING Tak fordi De valgte denne digitale personvægt. For at sikre korrekt betjening og for at sikre, at vægten holder i mange år, bedes De venligst

Læs mere

Premier Crosstrainer Brugermanual

Premier Crosstrainer Brugermanual Premier Crosstrainer Brugermanual 1 Brugermanual Reebok Premier Crosstrainer Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Reebok Fitness produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug

Læs mere

Titan Motionscykel SB450. Manual

Titan Motionscykel SB450. Manual Titan Motionscykel SB450 Manual Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet efter den europæiske norm EN

Læs mere

U T K N. Stole gymnastik

U T K N. Stole gymnastik S IN U TR T K N IO Stole gymnastik S I D E 2 S T O L E G Y M N A S T I K Opvarmning 1 Sæt dig godt til rette med ret ryg, men afslappet. Armene hænger ned langs siden. Lænden hviler på ryglænet Åndedræt

Læs mere

Seagull fedtmålervægt med touchskærm

Seagull fedtmålervægt med touchskærm Seagull fedtmålervægt med touchskærm Læs brugsvejledningen grundigt, før produktet tages i brug. Videodemonstration kan ses på: www.seagull-healthcare.dk samt Hvad er fedtprocent? Fedtprocenten er forholdet

Læs mere

Titan ST650 Løbebånd Manual Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning

Titan ST650 Løbebånd Manual Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning Titan ST650 Løbebånd Manual Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning VIGTIGT Se side 25 vedr. smøring af løbebånd 1 VIGTIGT VED BRUG AF DIT LØBEBÅND Dette er med til at forlænge

Læs mere

REPARATIONS- VEJLEDNING NR. 4 PRO-MOVEC Electric Center display/integreret display Carrier 2 batteri.

REPARATIONS- VEJLEDNING NR. 4 PRO-MOVEC Electric Center display/integreret display Carrier 2 batteri. REPARATIONS- VEJLEDNING NR. 4 PRO-MOVEC Electric Center display/integreret display Carrier 2 batteri. Indholdsfortegnelse 1. Komponentplacering... 3 2. LCD Center Display... 4 2.1 LCD Center Display, Displaybeslag

Læs mere

Titan Løbebånd ST475 Manual

Titan Løbebånd ST475 Manual Titan Løbebånd ST475 Manual VIGTIGT Se side 14 vedr. smørring af løbebånd Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet

Læs mere

Titan Spinbike Trainer

Titan Spinbike Trainer Titan Spinbike Trainer Manual Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning Dette produkt bruger 2 stk. AAA batterier. De skal være her 1 Kære Kunde, det glæder os at du har valgt

Læs mere

SERVICEKURSUS 2014. C. Reinhardt as

SERVICEKURSUS 2014. C. Reinhardt as SERVICEKURSUS 2014 C. Reinhardt as Elektrisk system TMM4 Sensor DP06 DP07 V.1 erstattes af V.3 DP03 DP16 DP10 V.2 V.3 Display Indstilling af motor support i procent: Tænd for display på tænd knap. Hold

Læs mere

TOP ACCESS Automatisk bundstøvsuger BRUGERMANUAL

TOP ACCESS Automatisk bundstøvsuger BRUGERMANUAL TOP ACCESS Automatisk bundstøvsuger BRUGERMANUAL VIGTIGE SIKKERHEDSINSTRUKTIOER LÆS OG FØLG INSTRUKTIONERNE VIGTIGT: Først når bundsugeren er helt under vand tilsluttes en til strømstikket og der tændes

Læs mere

Sådan træner du, når du er opereret i knæet

Sådan træner du, når du er opereret i knæet Sådan træner du, når du er opereret i knæet Du skal træne efter din knæoperation for at styrke musklerne omkring knæet. Det er nødvendigt for at du kan opnå normal bevægelighed i knæleddet, og for at du

Læs mere

crosstrainer C5.7e Brugermanual Reebok-C 5.7e-20080515-DK

crosstrainer C5.7e Brugermanual Reebok-C 5.7e-20080515-DK crosstrainer C5.7e 1 Brugermanual Reebok-C 5.7e-20080515-DK Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Reebok Fitness produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er

Læs mere

D D K GB I Løbebånd T3.1 CZ H RO SLO

D D K GB I Løbebånd T3.1 CZ H RO SLO DK D GB Løbebånd T3.1 I CZ H RO SLO DK Kære kunde, Tak fordi du har valgt vores Reebok Løbebånd. Dette kvalitetsprodukt er designet til brug i dit hjem, og er blevet testet og certificeret efter den europæiske

Læs mere

Titan Løbebånd ST95. Manual. VIGTIGT Se side 22 vedr. smøring af løbebånd. Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning

Titan Løbebånd ST95. Manual. VIGTIGT Se side 22 vedr. smøring af løbebånd. Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning Titan Løbebånd ST95 Manual Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning VIGTIGT Se side 22 vedr. smøring af løbebånd 1 VIGTIGT VED BRUG AF DIT LØBEBÅND Dette er med til at forlænge

Læs mere

TRÆNINGSPROGRAM TIL PATIENTER MED REKONSTRUERET FORRESTE KORSBÅND (ACL)

TRÆNINGSPROGRAM TIL PATIENTER MED REKONSTRUERET FORRESTE KORSBÅND (ACL) ERGOterapi- OG FYSIOTERAPIAFDELINGEN Tlf. 8949 7350 Mail: aarhus.ergofys@rm.dk (mandag-fredag: kl. 8-15) Kontakt fysioterapeut: TRÆNINGSPROGRAM TIL PATIENTER MED REKONSTRUERET FORRESTE KORSBÅND (ACL) Ophavsretten

Læs mere

Titan Spinbike Athlete

Titan Spinbike Athlete Titan Spinbike Athlete Manual Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning Dette produkt bruger 2 stk. AAA batterier. De skal være her 1 Kære Kunde, det glæder os at du har valgt

Læs mere

HUSK I FORM LØBET 2016 DAG 1 DAG 3 DAG 4 DAG 5 DAG 6. 1 km langsomt. Pause: 1 min x 4. Pause: 2 min x 4. Pause: 2 min. 2 km fart.

HUSK I FORM LØBET 2016 DAG 1 DAG 3 DAG 4 DAG 5 DAG 6. 1 km langsomt. Pause: 1 min x 4. Pause: 2 min x 4. Pause: 2 min. 2 km fart. 3 kvinder blev flere minutter hurtigere sådan gjorde de! HUSK I FORM LØBET 2016 På kun 30 dage kan du forbedre din løbetid, hvis du følger I FORMs løbeprogram. Alle kan være med, for programmet tager udgangspunkt

Læs mere

Tårnventilator med FND-display MODELNR.: LF-45R 45

Tårnventilator med FND-display MODELNR.: LF-45R 45 Tårnventilator med FND-display MODELNR.: LF-45R 45 1 SIKKERHEDSBEMÆRKNINGER Tillykke med købet af denne ventilator. Produktet har gennemgået omfattende kvalitetssikring, og der er sørget for, at du modtager

Læs mere

Januar. 2013. Motion Håndcykel til kørestolsbruger.

Januar. 2013. Motion Håndcykel til kørestolsbruger. Januar. 2013 Motion Håndcykel til kørestolsbruger. Håndcykling er i dag en af de mest populære motionsformer, blandt kørestolsbruger & handicappede. Alle ved at det er sundt at dyrke motion, og selvom

Læs mere

Titan Romaskine SR650. Manual

Titan Romaskine SR650. Manual Titan Romaskine SR650 Manual Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet efter den europæiske norm EN 957.

Læs mere

TRÆNINGSPROGRAM. Tlf. 8949 7350 Mail: aarhus.ergofys@rm.dk (mandag-fredag: kl. 8-15) Kontakt fysioterapeut:

TRÆNINGSPROGRAM. Tlf. 8949 7350 Mail: aarhus.ergofys@rm.dk (mandag-fredag: kl. 8-15) Kontakt fysioterapeut: ERGOterapi- OG FYSIOTERAPIAFDELINGEN Tlf. 8949 7350 Mail: aarhus.ergofys@rm.dk (mandag-fredag: kl. 8-15) Kontakt fysioterapeut: TRÆNINGSPROGRAM TIL PATIENTER der har fået foretaget INforation under KNÆskallen

Læs mere

Motionsplan: Uge 1-6

Motionsplan: Uge 1-6 Motionsplan: Uge 1-6 Her er en god workout, der passer til begyndere. Kan fuldstændigt tilpasses din livstil. Hvis du følger dette program, kan du gøre workout, når det passer dig bedst og uden et kostbart

Læs mere

For at undgå uheld og skader bør du læse manualen udførligt igennem, før du påbegynder at samle og anvende produktet.

For at undgå uheld og skader bør du læse manualen udførligt igennem, før du påbegynder at samle og anvende produktet. Sikkerheds informationer Vigtigt!. Dette produkt er et specifikt HC (Hjemme Træningsprodukt) og kan derfor kun anbefales til anvendelse privat i hjemmet udfra følgende:. Max. bruger vægt: 100kg.. Dette

Læs mere

TIL PATIENTER OPERERET FOR PROLAPS/STENOSE I LÆNDEN PÅ NEUROKIRURGISK AFSNIT

TIL PATIENTER OPERERET FOR PROLAPS/STENOSE I LÆNDEN PÅ NEUROKIRURGISK AFSNIT ERGOterapi- OG FYSIOTERAPIAFDELINGEN Tlf. 8949 2210 (i tidsrummet kl. 8-15) TIL PATIENTER OPERERET FOR PROLAPS/STENOSE I LÆNDEN PÅ NEUROKIRURGISK AFSNIT Ophavsretten tilhører Kommunikationsafdelingen,

Læs mere

Introduktion til step

Introduktion til step Øvelser til step Introduktion til step Stepbænken er et ideelt træningsredskab, som du kan have derhjemme, hvor kondition, styrke, koordination og balance trænes og udfordres. Du træner primært dine muskler

Læs mere

TRÆNINGSPROGRAM. Tlf. 8949 7350 Mail: aarhus.ergofys@rm.dk (mandag-fredag: kl. 8-15) Kontakt fysioterapeut:

TRÆNINGSPROGRAM. Tlf. 8949 7350 Mail: aarhus.ergofys@rm.dk (mandag-fredag: kl. 8-15) Kontakt fysioterapeut: ERGOterapi- OG FYSIOTERAPIAFDELINGEN Tlf. 8949 7350 Mail: aarhus.ergofys@rm.dk (mandag-fredag: kl. 8-15) Kontakt fysioterapeut: TRÆNINGSPROGRAM TIL PATIENTER der har fået foretaget inforation i KNÆleddet

Læs mere

Guide: Frygt ikke styrketræning

Guide: Frygt ikke styrketræning Guide: Frygt ikke styrketræning Kvinder i alle former har gavn af styrketræning. Og nej, kvinder får ikke store muskler af at styrketræne. Af Krisztina Maria, februar 2013 03 Frygt ikke styrketræning 05

Læs mere

Titan Crosstainer SE650. Manual

Titan Crosstainer SE650. Manual Titan Crosstainer SE650 Manual Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet efter den europæiske norm EN 957.

Læs mere

Visit our homepage for: Personal Training Plans

Visit our homepage for: Personal Training Plans DK D crosstrainer C5.1e Visit our homepage for: Personal Training Plans Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Reebok Fitness produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet

Læs mere

Der er uendeligt mange øvelsesmuligheder, hvor nogle er beskrevet nedenstående. Ellers slip din fantasi løs og opfind dine egne trin

Der er uendeligt mange øvelsesmuligheder, hvor nogle er beskrevet nedenstående. Ellers slip din fantasi løs og opfind dine egne trin Step Stepbænken er et ideelt træningsredskab, som du kan have derhjemme, hvor kondition, styrke, koordination og balance trænes og udfordres. Du træner primært dine muskler i ben og balder. Effekten fra

Læs mere

Hvor smidig vil du være? Uge 1

Hvor smidig vil du være? Uge 1 Hvor smidig vil du være? Uge 1 Smidighedstest Her er en række tests af din smidighed i nogle af de vigtigste bevægelser. Du skal kunne bestå hver test for at have tilstrækkelig bevægelighed til at kunne

Læs mere

Rygfitness med Ergo Multistol. ergoforma. ergoforma

Rygfitness med Ergo Multistol. ergoforma. ergoforma Rygfitness med Ergo Multistol ergoforma ergoforma Rygfitness med Ergo Multistol RYGPROBLEMER ER EN DEL AF HVERDAGEN FOR MANGE Årsagen kan være dårlige arbejdsstillinger, forkert arbejdsstol, manglende

Læs mere

Indsættelse af nyt hofteled

Indsættelse af nyt hofteled Information og øvelsesprogram Indsættelse af nyt hofteled uden restriktioner Fysioterapien SVS Indholdsfortegnelse Information side 2 Bilkørsel side 3 Øvelsesprogram side 4 Liggende øvelser side 5 Stående

Læs mere

D e 5 T i b e t a n e r e w w w. b a l a n c e n. n e t rite 1

D e 5 T i b e t a n e r e w w w. b a l a n c e n. n e t rite 1 rite 1 Stå som billedet viser med armene strakt ud væk fra kroppen, horisontalt mod gulvet. Drej rundt med uret og hold dig mental koncentreret, så du tæller hver gang du når en omgang. Kan du, så fortsæt

Læs mere

BRUGER MANUAL PEAK FITNESS SPRINT

BRUGER MANUAL PEAK FITNESS SPRINT BRUGER MANUAL PEAK FITNESS SPRINT PEAK FITNESS SPRINT PRO Indholdsfortegnelse Samling. 3-4 Reservedels tegning.. 5 Reservedels liste. 6 Brugervejledning.. 7 Vedligeholdelses skema (Center-brug). 8 Vedligeholdelses

Læs mere

TITANIUM KONSOLLENS BRUGERVEJLEDNING TT1.0/TT2.0/TT3.0

TITANIUM KONSOLLENS BRUGERVEJLEDNING TT1.0/TT2.0/TT3.0 TITANIUM KONSOLLENS BRUGERVEJLEDNING TT/TT/TT TT/TT/TT Titanium TT konsollens knapper 2 Titanium TT Konsollens knapper 3 TT/TT/TT Titanium TT Konsollens knapper LCD Display 1 Kalorier 2 Programniveauer

Læs mere

Titan Løbebånd ST450. Manual

Titan Løbebånd ST450. Manual Titan Løbebånd ST450 Manual Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet efter den europæiske norm EN 957.

Læs mere

Titan Løbebånd BT-5700 Manual

Titan Løbebånd BT-5700 Manual Titan Løbebånd BT-5700 Manual VIGTIGT Se side 25 vedr. smørring af løbebånd Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet

Læs mere

Kondicykel JC-500 HN 11137 Brugervejledning Læs brugervejledning omhyggeligt før kondicyklen tages i brug. Gem brugervejledningen til senere brug.

Kondicykel JC-500 HN 11137 Brugervejledning Læs brugervejledning omhyggeligt før kondicyklen tages i brug. Gem brugervejledningen til senere brug. Kondicykel JC-500 HN 11137 Brugervejledning Læs brugervejledning omhyggeligt før kondicyklen tages i brug. Gem brugervejledningen til senere brug. 1 INDHOLDSFORTEGNELSE Introduktion og sikkerhedsanvisninger

Læs mere

IAI Quick Start Guide

IAI Quick Start Guide IAI Quick Start Guide Opsætning: Manualen til controllerene ligger i: Produkter\IAI\Manual\RoboCylinder\Controller\ Her ligger den i en undermappe alt efter hvilken type controller det er. Installer RCPC

Læs mere

Manual til køkkenmaskine KM-910. Køkkenmaskine med mixer og kødkværn

Manual til køkkenmaskine KM-910. Køkkenmaskine med mixer og kødkværn Manual til køkkenmaskine KM-910 Køkkenmaskine med mixer og kødkværn Læs denne manual grundigt inden 1. Plade kødhakker 2. Føder til hakker 3. 5L skål 4. Åbningskontakt 5. Pølseholder 6. Mixer plade 7.

Læs mere

Sådan træner du, når du har fået lavet en rekonstruktion

Sådan træner du, når du har fået lavet en rekonstruktion Sådan træner du, når du har fået lavet en rekonstruktion af brystet med protese Du har fået lavet en rekonstruktion af dit bryst med en protese. Formålet med denne pjece er at give dig anvisninger til,

Læs mere

Titan Crosstrainer SC440. Manual

Titan Crosstrainer SC440. Manual Titan Crosstrainer SC440 Manual Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet efter den europæiske norm EN

Læs mere