tivoli n i m b auktion 766

Download "tivoli n i m b auktion 766"

1 tivoli n i m b auktion 766

2 tivoli n i m b Velkommen til en rigtig københavnerbegivenhed! Bruun Rasmussen Kunstauktioner og Tivoli byder velkommen til en begivenhed af den mere sjældne slags. Baggrunden er en gennemgribende forandring af Nimb en bygning, der i manges bevidsthed står som indbegrebet af forlystelseslivet i København. Det smukke, gamle etablissement, vi alle kender fra sommerens Tivoli-ture, skal gennemgå en omfattende renovering, og store dele af inventaret skal derfor på auktion. Effekterne spænder vidt fra overdådige møblementer og kaminforsatser til prægtige prismekroner og dekorerede dørpartier med udskårne medaljoner og vaser. Også mere særprægede effekter, der emmer af stemning og glade børnestemmer, kommer på auktion. Det er ting fra Tivolis gemmer, og folk med en nostalgisk åre vil glædes over de sjove karruseller, de dekorerede rickshaws og den muntre vippe med påfuglene ikke at forglemme de mange fornøjelige spilleautomater fra begyndelsen af det 20. århundrede og barstole udformet som karruselheste. Når Nimb er færdigrenoveret vil den berømte mauriske facade ud mod Tivoli få sit oprindelige udseende tilbage, og dørene åbnes for bl.a. en gourmetrestaurant, et brasserie, et lille eksklusivt hotel og en delikatessebutik med eget mejeri, bageri og chokoladeproduktion. Bruun Rasmussen Kunstauktioner og Tivoli glæder sig til at byde alle velkommen til auktion på Nimb lørdag den 3. februar. God fornøjelse! Frederik Bruun Rasmussen auktion lørdag 3 februar 2007 kl. 13 eftersyn lørdag 3 februar 2007 kl Eftersynet og auktionen afholdes på Nimb, Bernstorffsgade 5

3 praktiske oplysninger Læg et bud Har du ikke selv mulighed for at være tilstede under auktionen, kan du lægge et bud på indtil 3 timer før auktionens start. Byd på auktionen Ønsker du selv at byde i salen, skal du senest kl lade dig registrere ved Nimbs hovedindgang, Bernstorffsgade 5, hvor du vil blive udstyret med et bydeskilt. Omkostninger ved køb For private personer vil en faktura ved køb i fuldmoms eksempelvis se således ud: Hammerslag 1000 DKK Salær 20% 200 DKK 1200 DKK Moms 25% 300 DKK I alt 1500 DKK CD Effekter mærket med CD (Copy Dan) tillægges 5%. CD 5% af 1200 DKK (hammerslag + salær) 60 DKK Købssum 1500 DKK I alt 1560 DKK Betaling Betaling skal finde sted inden kl på auktionsdagen. Der kan betales kontant eller med check, Dankort, Visa-, Master-, Diners Club- eller Eurocard. Afhentning Afhentning skal ske på auktionsdagen kl ved Nimb, Bernstorffsgade 5 eller mandag den 5. februar 2007 kl ved Tivolis Køreport, Tietgensgade 12. Ved spørgsmål omkring afhentning kan Tivolis portvagt kontaktes på tlf mandag den 5. februar 2007 kl Fotos af alle effekter kan ses på vores hjemmeside: Bredgade 33 DK-1260 København K Tel Fax

4 tivoli n i m b Welcome to a really special Copenhagen event! Bruun Rasmussen Auctioneers and Tivoli welcome you to a very extraordinary event. The background to it is the complete renovation of Nimb a building which in the hearts and minds of many is a veritable symbol for recreational pleasures in Copenhagen. The beautiful, old establishment is being fully restored and a large part of its inventory are going to be auctioned. The objects cover a wide range from luxurious furniture and chimneypieces to splendid crystal chandeliers and decorative door panels with carved medallions and vases. Also, other special objects are going to be auctioned, which evoke their own mood and atmosphere, and resound with the voices of happy children. There are things long hidden away in Tivoli and people who have a nostalgic streak will be delighted with the funny carousels, the decorated rickshaws and the bold seesaws with parrots not to mention the many amusing pinball machines from the beginning of the 20th century and the bar stools modeled like horses from a carousel. When Nimb is fully renovated, the famous Moorish facade which faces Tivoli will once again have its original appearance, and the doors will open for, amongst other things, a gourmet restaurant, a brasserie, a little exclusive hotel and a delicatessen shop with its own dairy, bakery and home made chocolate shop. Bruun Rasmussen Auctioneers and Tivoli are delighted to have the pleasure to invite you all to the auction at Nimb on Saturday, 3 February. We hope that everyone enjoys it! Frederik Bruun Rasmussen auction preview saturday 3 february pm saturday 3 february am - 1 pm The preview and the auction will be held at the Nimb, Berstorffsgade 5

5 information Absentee bid If you are unable to attend the auction yourself, you have the possibility to place a bid on up to 3 hours prior to the start of the auction. Bidding at auction If you wish to attend the auction and bid yourself, please register yourself at the main entrance of Nimb, Bernstorffsgade 5, after which you will receive a bidding paddle. Costs Example of an invoice issued to a private person for lots sold on normal VAT arrangement: Hammer price Buyr s premium 20% VAT 25% Total 1,000 DKK 200 DKK 1,200 DKK 300 DKK 1,500 DKK CD Items marked CD (Copy-Dan) are subject to an artist s royalty of 5%. CD 5% af 1,200 DKK (hammer price + premium) 60 DKK Purchase price 1,500 DKK Total 1,560 DKK Payment Payment may be made in cash, by banker s cheque, Dankort, Visa-, Master-, Diners Clubor Eurocard. Personal foreign cheques are not accepted. Collection Collection must take place on the day of the auction, 1 to 5 pm, at Nimb, Berstorffsgade 5 or on Monday 5 February 2007, 9 am to 5 pm at the entrance gate of Tivoli, Tietgensgade 12. Should you have any further questions concerning collection, please contact the gatekeeper of Tivoli, tel on Monday 5 February 2007, 9 am to 5 pm. A english version of the catalogue and photos of all items are available at our website: Bredgade 33 DK-1260 Copenhagen K Tel Fax

6 bruun rasmussen onlineauktioner hver uge på Bruun Rasmussen Tivoli 1 Spejl i ramme af forgyldt træ og gezzo, rigt udskåret med engle, blomster og bladværk. Ca H B Bord med scagiola plade i farver (flere skader). Underdel af forgyldt træ, udskåret med gennembrudt bladværk og ornamentik. Rokoko form, ca H. 76. L B Møblement af forgyldt træ, bestående af sofa, to taburetter, to stole, to armstole og bord med plade af hvid marmor. Rokoko form, ca Sofa L (8) Et par lampetter af forgyldt bronze, hver med to lysarme, monteret til el. Ca H. 44. (2) Et par Maria Theresia prismekroner, burformet stel af metal, behængt med prismer, otte svungne lysarme, monteret til el. Ca H. 85. Diam. 55. (2) Ovalt spejl i ramme af forgyldt træ og gezzo, prydet med bladværk og ornamentik. 20. årh.s første halvdel. H. 78. B Et par prismelampetter, stel af metal beklædt med glas, behængt med talrige forskellige prismer, hver med fem lysarme, monteret til el. Ca H. 70. (2) Møblement af forgyldt træ, bestående af sofa, to stole, to armstole og bord med plade af hvid marmor. Rokoko form, ca Sofa L Bord H. 67. L. 55. B. 55. (6) Møblement af forgyldt træ, bestående af sofa, to taburetter, to stole, to armstole og bord med plade af hvid marmor. Rokoko form, ca Sofa L Bord H. 92. L B. 64. (8) Rundt bord af rødmalet og guldstafferet træ, plade af rødog hvidbroget marmor. Rokoko form, ca H. 78. Diam Ubekendt maler, 18. årh. Et par portrætter, dame og herre i rokokodragt. Usigneret. Olie på lærred. Hver 76 x 61. (2) Stor prismekrone, burformet stel af forgyldt bronze, støbt med bladværk, 12 svungne lysarme, behængt med bladformede prismer, monteret til el. Rokoko form, ca H Diam BRUUN RASMUSSEN - tivoli AUKTION 766 5

7 bruun rasmussen online auctions every week at Bruun Rasmussen Tivoli 13 Et par store franske kandelabre af forgyldt og patineret bronze, støbt med kvinder i klassiske gevandter, hver holdende senere lysarme til tre lys, baser af hvid marmor. 19. årh.s midte. Lysarme ca H. 76. (2) Møblement af forgyldt træ, bestående af to sofaer, to stole, to armstole og bord med plade af hvid marmor. Rokoko form, ca Sofa L Bord H. 72. L B. 65. (7) Møblement af forgyldt træ, bestående af sofa, to taburetter, to stole, to armstole og bord med plade af hvid marmor. Rokoko form, ca Sofa L Bord H. 68. L. 55. B. 55. (8) Ubekendt maler, 19. årh. Portræt af siddende læsende kvinde. Kopi efter italiensk forbillede. Etiket på bagsiden; Polak & Co. 14 Baterman St. Soho. Olie på lærred. 105 x Møblement af forgyldt træ, bestående af sofa, to taburetter, to stole, to armstole og bord med plade af hvid marmor. Rokoko form, ca Sofa L Bord H. 68. L. 55. B. 55. (8) Bord af forgyldt træ, udskåret med blomster og bladværk, cabriole ben hvor imellem krydsformet sprosse, plade af gråbroget marmor. Rokoko form, ca H. 78. L B Stort fransk kaminur af forgyldt og patineret bronze, ved urhus læsende kvinde i klassiske gevandter, base af hvid marmor, hvidemaljeret skive. Mærket á Paris. 19. årh.s anden halvdel. H. 55. B. 72. D Fransk kaminforsats af gråbroget marmor, montering af forgyldt bronze. Louis XVI form, 20. årh.s begyndelse. H B D. 40. Kaminforsatsen er monteret, køber står for afmontering Væglampet af forgyldt bronze, to svungne lysarme, støbt med bladværk og ornamentik, monteret til el. Ca H Holger Christensen: Figur af porcelæn, dekoreret i underglasur farver, Ridder og jomfru Kgl.P. H Ubekendt maler, 20. årh. Venus og Cupido, kopi efter italiensk forbillede. Utydeligt sign. Emilio Leic(e)vilo...? Olie på lærred. 120 x Møblement af grønmalet træ med beslag af bronze, bestående af sofa, to stole og to armstole. Rokoko form, 19. årh. s slutning. Sofa L (5) BRUUN RASMUSSEN - tivoli AUKTION 766

8 bruun rasmussen onlineauktioner hver uge på Bruun Rasmussen Tivoli 25 Tre armstole af bemalet træ, beslag af bronze. Rokoko form, 19. årh.s slutning. (3) Sabatino Figur af patineret bronze, stående faun, firsidet profileret base af hvid marmor. Sign. Sabatino 1886 Napoli. Italien, 19. årh.s slutning. H Et par væglampetter af bronze, hver med tre svungne lysarme, monteret til el. Rokoko form, 20. årh. H. 53. (2) Prismekrone, burformet stel af metal, behængt med prismer, seks svungne lysarme samt fire prismelampetter hver med to lysarme, monteret til el. Ca H. 94. Diam. 60. Lampetter H. 30. (5) Lille lysekrone af forsølvet metal, behængt med prismer, arme til seks lys, monteret til el. 20. årh. H. 35. Diam Et par søjler af kunststen. 20. årh. H. 79. (2). 28 Bord af forgyldt træ, udskåret med bladværk og ornamentik, cabriole ben hvorimellem krydsformet sprosse, plade indlagt med stof. Rokoko form, ca H. 77. L D Piedestal af forgyldt træ og gezzo, udskåret med stående putto og ornamentik. Ca H Sæt på 18 armstole i Sheraton stil af mahogni. 20. årh.s anden halvdel. (18) Et par Maria Theresia prismekroner, burformet stel af metal, behængt med prismer, otte svungne lysarme, monteret til el. Ca H. 85. Diam. 55. (2) Sæt på 11 stole i Sheraton stil af mahogni. 20. årh.s anden halvdel. (11) Maria Theresia prismekrone, burformet stel af metal, behængt med prismer, otte svungne lysarme, monteret til el. Ca H. 85. Diam BRUUN RASMUSSEN - tivoli AUKTION 766 7

9 bruun rasmussen online auctions every week at Bruun Rasmussen Tivoli 37 Et par Maria Theresia prismekroner, burformet stel af metal, behængt med prismer, otte svungne lysarme, monteret til el. Ca H. 85. Diam. 55. (2) To orientalske lamper af porcelæn, dekoreret i hvidt og blåt. Kina, 20. årh. H. 62/59. (2). 38 Stort kaminur af forgyldt bronze, støbt med liggende amoriner, lauerbærkrans og ornamentik, hvidemaljeret skive. Louis XVI form, 19. årh.s slutning. H. 45. B Stor Maria Theresia prismekrone, burformet stel af metal, behængt med talrige prismer, 18 svungne lysarme i to etager, monteret til el. Ca H Diam Konsol af forgyldt træ, udskåret med kanneleringer, blomster og bladværk, svungen plade af hvid marmor. Rokoko form, ca H. 92. B. 73. D To piedestaler af forgyldt træ, plader af grå marmor. Ca H Diam. 31. (2). 40 Stort rundt spejl i ramme af forsølvet træ, udskåret med agern, frugter og egeløv. 20. årh. Diam Et par konsoller med plader af grønbroget marmor, sidestykker af kunststen i form af fabeldyr. Ca H. 92. L D. 46. (2). Konsollen er monteret, køber står for af afmontering Maria Theresia prismekrone, burformet stel af metal, behængt med prismer, otte svungne lysarme. Samt et par lampetter, hver med en lysarm, monteret til el. Ca H. 85. Diam. 55. (3) Lille prismekrone med burformet stel af metal, behængt med prismer, invendig lys, monteret til el. Ca H. 50. Diam Chesterfield møblement, betrukket med rødt læder, bestående af sofa, lænestol og øreklapstol. 20. årh.s slutning. Sofa L (3) CD C. Hornung-Jensen Portræt af Søren Kierkegaard. Sign. Hornung Jensen. Olie på lærred. 81 x BRUUN RASMUSSEN - tivoli AUKTION 766

10 bruun rasmussen onlineauktioner hver uge på Bruun Rasmussen Tivoli 49 CD C. Hornung-Jensen, kopi efter C. A. Jensen Portræt af digteren Adam Oehlenschläger. Sign. Hornung Jensen Olie på lærred. 80 x Tre dørpartier af hvidmalet og guldstafferet træ, hver med fire vindusfag hvor imellem pilastre af marmoreret træ, buet overdel udskåret med medaljoner og vaser. Ca Hver. H B (3). Dørpartierne er monteret, køber står for afmontering Stor konsol med plade af hvidbroget marmor, sidestykker af kunststen i form af fabeldyr. 20. årh. H. 93. L D. 63. Konsollen er monteret, køber står for af afmontering Stor konsol med plade af hvidbroget marmor, sidestykker af kunststen i form af fabeldyr. 20. årh. H. 93. L D. 63. Konsollen er monteret, køber står for afmontering Fem venetianske glaslampetter, hver med to lysarme, prydet med blomster og bladværk. Delvis defekte. 20. årh. H. 62. (5) Stor konsol med plade af hvidbroget marmor, sidestykker af kunststen i form af fabeldyr. 20. årh. H. 93. L D. 63. Konsollen er monteret, køber står for afmontering Talerstol af blå- og rødmalet træ. 20. årh. H. 99. B. 88. D Et par prismelampetter hver med fem lysarme, behængt med talrige prismer, monteret til el. Ca H. 60. (2) Hindsberg flygel af sort lakeret træ samt taburet. 20. årh. H. 98. L B Tre prismegirandoler hver med otte svungne lysarme, rigt behængt med prismer. 20. årh. s begyndelse. Prismer mangler. H (3) CD C. Hornung-Jensen, kopi efter C. A. Jensen, 20. årh. Portræt af H.C. Andersen siddende på en stol. Sign. C. Hornung Jensen. Olie på lærred. 80 x 64. Kleis ramme Burformet prismekrone i to etager, stel af forgyldt metal med 15 svungne lysarme, behængt med talrige klare og røgfarvede prismer. 20. årh. H Diam BRUUN RASMUSSEN - tivoli AUKTION 766 9

11 bruun rasmussen online auctions every week at Bruun Rasmussen Tivoli 61 Burformet prismekrone i to etager, stel af forgyldt metal med 15 svungne lysarme, behængt med talrige klare og røgfarvede prismer. 20. årh. H Diam Ubekendt maler, 20. årh. Et renaissance sceneri, i forgrunden personer der køber fisk, i baggrunden bjerge og arkitektur. Olie på lærred. 152 x Et par overpolsterede sofaer, betrukket med rødt stof, forgyldte cabriole ben. 20. årh.s slutning. L (2) CD Thor Bøgelund-Jensen Thor Bøgelund-Jensen: To lithografiske plakater i farver. Signeret i trykket: Bøgelund 1938 og x 60. (2). 63 Et par overpolsterede sofaer, betrukket med rødt stof, forgyldte cabriole ben. 20. årh.s slutning. L (2) Et par fade af keramik, dekoreret i blå glasur med fisk. Begge mærket Grimstrup Næstved. Sign. Laurine. 20. årh. Diam. 51. (2). 64 Et par spejle samt et spejl i ramme af forgyldt træ og gezzo. 20. årh.s slutning. H. 175/146. B. 74/85. (3). 70 Seks cafèborde med stel af støbejern, plader af marmor. 20. årh.s begyndelse. H. 68. (6) Figur af patineret bronze i form af fisk. 20. årh. H Burformet prismekrone med otte svungne lysarme, rigt behængt med prismer, monteret til el. Ca H To spelje i rammer af forgyldt træ, facetslebet spejlglas. Rokoko form, 20. årh. H. 115/120. B. 65/84. (2) Burformet prismekrone med otte svungne lysarme, rigt behængt med prismer, monteret til el. Ca H BRUUN RASMUSSEN - tivoli AUKTION 766

12 bruun rasmussen onlineauktioner hver uge på Bruun Rasmussen Tivoli 73 Et par gulvkandelabre af bronze og grønbroget marmor, hver med ti svungne lysarme, kupler af glas i form af flammer, monteret til el. Empire form, 20. årh. H (2) Spejl i ramme af forgyldt træ og gezzo, dekoreret med fire kronede N er, rocallier og bladværk. Rokoko form, 19. årh.s slutning. H. 85. B Et par petroleumslamper af messing, skærme af hvidt glas, monteret til el. 20. årh. H. 45. (2). 80 Et par figurer af forgyldt og bemalet træ, i form af balinesiske tempeldanserinder. 20. årh. H (2) Et par petroleumslamper af messing, skærme af hvidt glas, monteret til el. 20. årh. H. 45. (2). 81 Figur af patineret bronze, guden Shiva. 20. årh. H Tre petroleumslamper af messing, skærme af hvidt glas, monteret til el. 20. årh. H. 45. (3) Et par kinesiske kolosalvaser af porcelæn, dekoreret i blåt med drage og figurer i landskab. Kina, 20. årh. H (2) CD Robys (Robert Wolff) Kina Lillet au vin blanc de la Gironde. Sign. i tryk Robys 37. Reklame plakat i farver. 200 x 128. Kina Lillet indgår i cocktailen The Vesper, der består af 3 dele Gordon s Gin, 2 dele Vodka og 1/2 del Kina Lillet. Den blev opfundet af Ian Fleming og hans ven Ivar Bryce, og er navngivet efter heltinden Vesper i James Bond bogen Casino Royale Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i farver med figurer og blomster og bladværk. 20. årh. H Et par spejle i rammer af forgyldt træ og gezzo, udskåret med rocallier og bladværk. Rokoko form, 20. årh. H B. 75. (2) BRUUN RASMUSSEN - tivoli AUKTION

13 bruun rasmussen online auctions every week at Bruun Rasmussen Tivoli 84 Nyreformet art deco skrivebord med stel af messing, plade af sort læder. Ca samt skiltestander af messing og kontorstol af mahognipoleret bøgetræ. 20. årh. Bord H. 75. L B. 55. (3) CD C. Hornung-Jensen Parti fra Kragerup park. Sign. Hornung Jensen Olie på lærred. 188 x To karruselheste af bemalet træ, dekoreret i farver, monteret med seletøj og stigbøjler, haler af hestehår. Ca H L (2) Et par gardinkapper af forgyldt træ og gezzo, udskåret med bladværk. Rokoko form, 19. årh. s anden halvdel. L (2) To karruselheste af bemalet træ, dekoreret i farver, monteret med seletøj og stigbøjler, haler af hestehår. Ca H L (2) Et par lampetter af forgyldt metal, hver med to lysarme, støbt med blomster og bladværk, monteret til el. 20. årh.s anden halvdel. H. 70. (2) To karruselheste af bemalet træ, dekoreret i farver, monteret med seletøj og stigbøjler, haler af hestehår. Ca H L (2) Serveringsbord af mørkbejset træ, plade med spejl. 20. årh. H. 86. L B To karruselheste af bemalet træ, dekoreret i farver, monteret med seletøj og stigbøjler, haler af hestehår. Ca H L (2) Arbejdsmodel til forlystelsen Den Flyvende Kuffert, udført på Tivoli s tegnestue, modellen er bygget op over 31 scenerier fra H.C. Andersens eventyr. 20. årh. Defekt. H. 75. L B Fire barstole af glasfiber i form af karruselheste, dekoreret i farver. 20. årh. H L (4). Proveniens: Restaurant Tivoli i Københavns lufthavn Rickshaw. 20. årh. H L BRUUN RASMUSSEN - tivoli AUKTION 766

14 bruun rasmussen onlineauktioner hver uge på Bruun Rasmussen Tivoli 96 Rickshaw. 20. årh. H L Rickshaw med kaleche, trukket af cykel. 20. årh. H L skilte til karrusel af udskåret træ, dekoreret i farver. 19. årh.s slutning. H. 50. L (12) Vægrelief af 80 fliser, dekoreret i farver med Harlekin og Colombine, Tivoli 150 år, Jubilæunspilsner skænket af Carlsberg 15. aug Sign. Bøgelund. 20. årh. H B Kasse med diverse baldakiner til karrusel af rødt stof, prydet med palietter og perler i mønster. 19. årh.s slutning William Fridericia Snoet trappe med gelænder af bemalet jern, støbt med seks figurer, dekoreret i farver. Udført af William Fridericia i årh. H B trådpaller med effekter fra den nedlagte forlystelse Baljerne, diverse dyr og figurer dekoreret i farver erne. Hver palle H L B. 80. (4) Hestevogn af sortmalet træ og metal med kaleche, spand til to heste. 19. årh. H L Hestevognen er brugt som dekoration diverse væghængte spilleautomater i kasser af egetræ og rødmalet træ. 20. årh.s første halvdel. Variabele størrelser. H. 77/38. (9) Lille karusel med tre heste af glasfiber, dekoreret i farver. 20. årh. H Diam Proveniens: Restaurant Tivoli i Københavns lufthavn diverse væghængte spilleautomater i kasser af egetræ og rød- og sortmalet træ. 20. årh. s første halvdel. Variabele størrelser. H. 80/60. (8) Vippe af træ, dekoreret i farver og guld, udskåret med to påfugel. Antagelig udført af Richard Brenerup. 20. årh. H L B BRUUN RASMUSSEN - tivoli AUKTION

15 bruun rasmussen online auctions every week at Bruun Rasmussen Tivoli 108 Gunnar Westman Stor kat med bevægelig hoved af bemalet træ, dekoreret i gul og rød, hale i form af trappe. Udført omkring H L B Et par vinkølere af sølvplet på stand med indskription NIMB. 20. årh. H. 64. (2). 109 CD Folmer Bendtsen To lithografier. En efterårsdag på Alexandravej. Sign. Folmer Bendtsen, 351/480. Lysmål 71 x 50. En vinterdag på Alexandravej. Sign. Folmer Bendtsen, prøvetryk. Lysmål 62 x 45. (2) Et par vinkølere af sølvplet på stand med indskription NIMB. 20. årh. H. 64. (2). 110 Diverse mekaniske modeller af træ, metal og papier mache, dekoreret i farver. Bl.a. pariserhjul, Den gamle rutchebane, teater med figurer samt to huse fra Tivoli. 19. årh.s slutning. Ca. 8 dele ialt Tre vinkølere af sølvplet på stand med indskription NIMB. 20. årh. H. 64. (3) To vaser af keramik, dekoreret i beige og blå farver med bladværk. En mærket Danico. 20. årh. H. 32 og H. 35. (2). 117 CD Jack Kampmann Landskab fra Færøerne med huse. Lithografi. Sign. Jack Kampmann, 185/300. Lysmål 59 x To kandelabre af sølvplet, den ene til fem lys, den anden til tre lys. 20. årh. H. 63. og H. 24. (2). 113 Et par vinkølere af sølvplet på stand med indskription NIMB. 20. årh. H. 64. (2). 14 BRUUN RASMUSSEN - tivoli AUKTION 766

16 Moderne Kunstauktion i Bredgade EFTERSYN februar AUKTION 27. februar - 2. marts For yderligere information henvend Dem venligst til moderne afdeling på telefon Michael Kvium: Double Me, Olie på lærred. 230 x 230. PK-24, chaiselongue. Salto, vase i knoppet stil. Carl Halier og Knud Andersen, lågvase. PK-71, indskudsborde. Bredgade København K Tel Bemærk venligst nye åbningstider: man-, tirs- og torsdag onsdag fredag

17 bruun rasmussen online auctions every week at k ø b s k o n d i t i o n e r 1. Budgivning Køber er den byder, der får hammerslag. Den, der byder for andre, hæfter som selvskyldnerkautionist for berigtigelsen af købet. På opfordring fra Bruun Rasmussen Kunstauktioner (herefter benævnt Bruun Rasmussen), skal alle bydere, hvadenten de ønsker at afgive et bud ved personligt fremmøde på auktionsstedet eller afgive en kommission pr. brev eller fax eller byde direkte pr. telefon, kunne dokumentere deres betalingsdygtighed samt til enhver tid identificere sig. Bruun Rasmussen er altid berettiget til at nægte at acceptere et bud, hvis på forlangende ikke tilstrækkelig sikkerhed er stillet eller en passende à conto betaling har fundet sted. Bud afgives af byderen ved personligt fremmøde på auktionsstedet eller ved skriftlig kommission. Afgivelse af bud pr. telefon er muligt under visse forudsætninger, der afgøres af Bruun Rasmussen. Bruun Rasmussen påtager sig intet ansvar for eventuelle fejl eller fejltagelser, der måtte opstå ved brug af denne service. Auktionarius bestemmer overbuddets størrelse og træffer ligeledes afgørelse i alle tvivlstilfælde om budgivningen. 2. Betaling For katalognumre, der handles til brugtmoms, opgøres købesummen som hammerslagsprisen med tillæg af 25% i auktionsomkostninger inklusive afgift. Visse katalognumre handles efter særlige regler til fuldmoms, så udover auktionsomkostninger på 20%, beregnes moms på 25% af hammerslag og auktionsomkostninger. Hvilke katalognumre der sælges til fuldmoms fremgår af kataloget med stjerne *. Danske momsregistrerede købere skal overfor os oplyse deres SE-/ CVR-nr. (moms-nr.), da dette skal anføres på de fakturaer, hvor varen købes i fuld moms. For visse udenlandske købere gælder der særlige regler for afgiftsfritagelse jvf. 3. Afgiftsfritagelse omfatter ikke EU private købere, som ligestilles med danske købere jvf. gældende dansk lovgivning om handel med brugte varer, kunstgenstande, samlerobjekter og antikviteter. Købesummen forfalder til betaling ved tilslaget. Der kan betales kontant op til DKK eller med Dankort, banknoteret check, rejsechecks, Visa-, Master-, Diners Club- eller Eurocard. Personlige udenlandske checks kan kun anvendes efter forudgående aftale. Betaling kan finde sted under eller umiddelbart efter auktionen og under alle omstændigheder skal betaling finde sted senest 8 dage efter fakturadatoen. Betales købesummen ikke rettidigt, skal der svares rente heraf med 1,5% pr. påbegyndt måned. Betales købesum og renter ikke inden 8 dage efter at Bruun Rasmussen har afsendt påkrav herom til køber, er Bruun Rasmussen berettiget til at annullere købet og bortsælge det købte på ny auktion hos Bruun Rasmussen eller underhånden og afkræve køber ethvert herved opstået tab. Et eventuelt overskud tilfalder den, der har indleveret det købte til auktion. Har den misligholdende køber tilgodehavender fra salg af effekter hos Bruun Rasmussen, er Bruun Rasmussen berettiget til at berigtige ethvert tilgodehavende hos køber ved modregning. Har den misligholdende køber indleveret andre effekter til salg, er Bruun Rasmussen berettiget til at bortsælge sådanne effekter på auktion hos Bruun Rasmussen uden at være bundet af en af den misligholdende køber fastsat mindstepris. Den misligholdende køber er ikke berettiget til at kræve udlevering af effekter indleveret til salg, så længe forfalden gæld til Bruun Rasmussen ikke er betalt, uanset om værdien af sådanne effekter må anses at overstige forfalden gæld. Bruun Rasmussen er berettiget til at afvise bud afgivet af en køber, der er i misligholdelse med sine betalingsforpligtelser over for Bruun Rasmussen eller et bud afgivet af en anden på den pågældendes vegne, ligesom Bruun Rasmussen er berettiget til at kræve et depositum som betingelse for accept af fremtidige bud. 3. Afgiftsfritagelse Udenlandske købere, der opfylder nedennævnte betingelser, betaler 20% i auktionsomkostninger af hammerslaget, og bliver ikke belastet af danske afgifter. A. Købere med bopæl i et andet EU-land: Købere, som er momsregistreret i et andet EU-land, fritages for at betale dansk moms, når momsregistreringen dokumenteres over for Bruun Rasmussen, som skal påføre momsnummeret på fakturaen. B. Købere med bopæl uden for EU: 1 Forsendelse gennem speditør: Effekter, der eksporteres gennem en af Bruun Rasmussen godkendt speditør, fritages for afgift. 2 Udførsel som rejsegods: Der kan ske fritagelse for dansk afgift, når køberen selv medtager det købte under forudsætning af, at følgende betingelser er opfyldt: Fakturaen skal være betalt, og den danske afgift på 25% af fakturabeløbet skal være deponeret hos Bruun Rasmussen. a Købere med fast bopæl i Norge vil få den danske moms refunderet, så snart Bruun Rasmussen har modtaget købsfakturaen retur med påtegning om officiel indførsel fra det endelige lands toldmyndighed eller anden på omsætningsafgiftsområdet kompetent myndighed, hvis købet overstiger DKK b Købere med fast bopæl andre steder uden for EU vil få den danske moms refunderet, efter at effekterne har været forevist til toldbehandling i forbindelse med køberens udrejse fra EU. Eksportørblanketten returneres til Bruun Rasmussen efter at være forsynet med et toldvæsens attest for udførslen, hvis købet overstiger DKK 300. Dette gælder også for Færøerne og Grønland. 4. Afgiftsbetaling A. Momsregistrerede i andre EU-lande, der ikke ønsker at gøre brug af 3, kan i stedet vælge at handle til brugtmoms/fuldmoms på lige fod med private købere. Dette skal meddeles os inden kl. 10 den følgende auktionsdag. B. Momsregistrerede i Danmark kan vælge at købe til fuldmoms med 25% af både hammerslag og auktionsomkostninger. Dette skal meddeles os inden kl. 10 den følgende auktionsdag. 5. Udlevering Købesummen skal være betalt, inden det købte kan udleveres til køberen. Det købte henligger fra hammerslaget for købers regning og risiko. For varer, der ikke er afhentet 14 dage efter hammerslaget, vil der blive opkrævet opbevaringsgebyr. Købte varer, der er betalt, men ikke afhentet, vil efter 1 år blive videresolgt for købers regning ved auktion eller underhånden. 6. Forsendelse Såfremt Bruun Rasmussen påtager sig at emballere og fremsende købte varer, sker dette på købers regning og risiko. Bruun Rasmussen kan således ikke drages til ansvar for skader forvoldt på købte varer under forsendelse eller for forsvundne forsendelser.

18 bruun rasmussen onlineauktioner hver uge på 7. Kunstnerafgift til Copy-Dan CD Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves følgeretsvederlag på værker af alle nyere danske og visse udenlandske kunstnere. Følgeretsvederlaget opkræves hos køber af Bruun Rasmussen på vegne af kunstnernes organisation Copy-Dan, for de kunstværker, der er omfattet af loven. Disse værker er mærket CD for Copy-Dan ud for katalognummeret. Følgeretsvederlaget beregnes som følger for det enkelte kunstværk, når hammerslagsprisen overstiger DKK 1.863: 5% af den del af hammerslagsprisen, der ligger mellem DKK 0 og DKK med tillæg af auktionsomkostninger på 20% ekskl. afgift 3% af den del af hammerslagsprisen, der ligger mellem DKK og DKK med tillæg af auktionsomkostninger på 20% ekskl. afgift 1% af den del af hammerslagsprisen, der ligger mellem DKK og DKK med tillæg af auktionsomkostninger på 20% ekskl. afgift 0,5% af den del af hammerslagsprisen, der ligger mellem DKK og DKK med tillæg af auktionsomkostninger på 20% ekskl. afgift 0,25% af den del af hammerslagsprisen, der ligger over DKK med tillæg af auktionsomkostninger på 20% ekskl. afgift Copy-Dan afgiften kan ikke overstige DKK for det enkelte kunstværk. 8. Eksporttilladelse Kulturværdiudvalget er blevet ansøgt om eksporttilladelse, hvor dette kræves iflg. gældende dansk lovgivning om sikring af kulturværdier i Danmark. Foreligger en sådan ikke, vil dette blive meddelt den udenlandske køber umiddelbart efter hammerslaget. Derefter vil Bruun Rasmussen igen ansøge Kulturværdiudvalget på købers vegne, nu hvor prisen kendes. Gives eksporttilladelse ikke, er Kulturværdiudvalget forpligtet til at overtage det købte til den opnåede pris, hvilket betyder at købet bliver hævet for køber. 9. Katalogisering Alt sælges i den stand, hvori det ved hammerslaget er at forefinde og som beskrevet i kataloget med senere offentliggjorte ændringer og modifikationer. Katalogiseringen er foretaget efter bedste overbevisning og under anvendelse af de anførte katalogiseringsprincipper. De solgte effekter er ofte af en alder eller af en art, der bevirker, at de kan være behæftet med fejl, mangler, restaurering eller beskadigelser, der ikke nødvendigvis angives i kataloget. Afbildninger i kataloget er blot til identifikation og kan ikke anvendes til vurdering af effekternes stand. Enhver der ønsker at byde på auktion, bør derfor ved selvsyn på de før auktionen afholdte eftersyn forvisse sig om de ønskede effekters stand. Katalogbeskrivelsen er udtryk for den på tidspunktet for katalogets trykning blandt lærde og eksperter herskende opfattelse. Skulle der efter købet opstå tvivl om det købtes ægthed eller dettes overensstemmelse med katalogbeskrivelsen, skal dette straks meddeles til Bruun Rasmussen. Såfremt det må erkendes, at det købte er en forfalskning, eller såfremt katalogbeskrivelsen har været behæftet med væsentlige fejl, der har medført en væsentlig højere hammerslagspris, end en korrekt katalogbeskrivelse må antages at ville have resulteret i, er køber berettiget til at annullere købet, hvorefter den samlede erlagte købesum, dog højst den i kataloget angivne højeste vurderingspris tillagt auktionsomkostninger og evt. moms, vil blive refunderet køber. Væsentlige fejl i katalogbeskrivelsen relateret til mål eller vægt erstattes kun procentuelt i forhold til differencen. Retten til under de her anførte betingelser at annullere et køb kan kun udøves af den, der købte den pågældende effekt hos Bruun Rasmussen og er betinget af, at krav om annullering fremsættes skriftligt over for Bruun Rasmussen inden 2 år efter købsdagen, og af at det købte inden samme frist returneres til Bruun Rasmussen i den samme stand i enhver henseende, som det købte var i på hammerslagstidspunktet. Køber kan i tilfælde af annullering ikke gøre krav på betaling af renter af købesummen og er ej heller berettiget til at kræve anden udgift eller tab, herunder eventuel mistet videresalgsfortjeneste, dækket. Et køb kan ikke kræves annulleret efter ovenstående bestemmelser, såfremt: a beskrivelsen i kataloget på hammerslagsdagen var i overensstemmelse med den på dette tidspunkt gældende opfattelse blandt lærde og eksperter. b den eneste måde til på katalogets udgivelsestidspunkt at få fastslået et falskneri var iværksættelsen af videnskabelige processer, hvis gyldighed først blev anerkendt efter katalogets udgivelsestidspunkt eller som ville have været uforholdsmæssigt omkostningskrævende eller uigennemførlige uden beskadigelse af den pågældende effekt. KOMMISSIONER Bruun Rasmussen Kunstauktioner Jesper Bruun Rasmussen, Auktionsholder Jørgen Byriel, Auktionsleder Bruun Rasmussen påtager sig at byde i kommission for bydere, der ikke kan være til stede ved auktionen. Det er en forudsætning, at kommissionen er Bruun Rasmussen i hænde 24 timer før auktionens start, så om nødvendigt bydernes kreditværdighed kan undersøges. Bruun Rasmussen påtager sig intet ansvar for eventuelle fejltagelser, der måtte opstå ved brug af denne service. Konditionsrapporter Bruun Rasmussen påtager sig, hvis det er muligt, at orientere nærmere om katalognumrenes kondition og tilstand. Dette er ment som en service for kunder, der ikke selv har mulighed for ved selvsyn at undersøge numrene på eftersynet. Det understreges, at de givne oplysninger ikke kan gøres til genstand for reklamationer; her henvises til katalogteksten. FRITAGELSE FOR DANSK FULDMOMS Købere skal ifølge 2 betale fuldmoms af de varer der i kataloget er markeret med stjerne *. Når virksomheder, der er momsregistrerede i andre EU-lande, køber hos Bruun Rasmussen og videresælger til private, skal der ikke betales dansk moms, men moms i henhold til de regler der gælder, hvor den udenlandske virksomhed er momsregistreret. Det tilrådes at søge oplysning hos de lokale myndigheder.

19 bruun rasmussen online auctions every week at C o n d i t i o n s o f p u r c h a s e 1. Bidding The buyer shall be the highest bidder at the hammer price. Any person bidding on behalf of a third party shall be liable in surety for completion of the sale. At the request of Bruun Rasmussen Kunstauktioner (hereinafter called Bruun Rasmussen), all bidders, whether they wish to make bids in person at the place of auction or commission bids by letter or fax or direct telephone bids, should be able to document their ability to pay and be able to provide proof of identity at any time. Bruun Rasmussen is entitled to refuse to accept a bid if, when requested, adequate security or adequate payment on account has not been rendered. Bids should be made by the bidder in person at the place of auction or by written commission. Telephone bidding is possible within certain conditions made out by Bruun Rasmussen. Bruun Rasmussen is not to be held responsible for any errors that may occur using this service. The auctioneer shall have absolute discretion as to the increment of the bids. The auctioneer will also make decisions in all cases of doubt regarding the bidding. 2. Payment The purchase price is the hammer price plus 25% in buyer s premium, including VAT, for lots sold subject to the special VAT scheme for sales of Works of Art, Collectors items and Antiques, and secondhand goods by Public Auction (hereinafter called Special VAT). Certain lots are sold in accordance with specific rules on normal VAT arrangement (hereinafter called normal VAT), so that the purchase price is the hammer price plus an additional 20% in buyer s premium and VAT of 25% levied on both the hammer price and the buyer s premium. The lots subject to Full VAT are indicated as such in the catalogue with an asterix (*). Danish VAT registered buyers shall provide us with documentation of their SE-/CVR-number (VAT No.) as this has to be quoted on the invoice for goods bought at full VAT. For some foreign buyers, specific VAT-exemption rules apply (cf. Article 3). VAT-exemption does not apply to private buyers from the EU who are considered as Danish buyers (cf. current Danish legislation on Special VAT Scheme for Sales of Works of Art, Collectors items and Antiques by Public Auction). The purchase price falls due for payment when the goods have been knocked down. Payment may be made in cash up to DKK 100,000, by Dankort, banker s cheque, traveller s cheque, Visa-, Master-, Diners Club- or Eurocard. Personal foreign cheques may only be used for payment by prior arrangement. Payment may be made during or immediately after the auction. Under all circumstances payment must be made no later than eight days from the date of the invoice. Should the purchase price not be paid by the due date, interest at 1.5 % per new month will be charged. If the purchase price and interest are not paid within eight days after Bruun Rasmussen has sent its demand to the buyer, Bruun Rasmussen shall be entitled to rescind the sale and resell the goods at a Bruun Rasmussen auction or privately, and to demand reimbursement of any related losses from the defaulting buyer. Any further profit on the sale shall be payable to the person who had deposited the goods for sale by auction. If the defaulting buyer is entitled to proceeds from a sale of goods by Bruun Rasmussen, Bruun Rasmussen shall be entitled to set off its receivables against its payables to the defaulting buyer. If the defaulting buyer has deposited other goods for sale, Bruun Rasmussen shall be entitled to sell such goods at a Bruun Rasmussen auction without being bound by the reserve stipulated by the defaulting buyer. The defautling buyer shall not be entitled to demand the surrender of goods deposited for sale as long as the debt payable to Bruun Rasmussen has not been discharged, regardless of whether the value of such goods may be deemed to exceed the debt payable. Bruun Rasmussen shall be entitled to refuse a bid made by a buyer who is in default in respect to his payment obligations to Bruun Rasmussen, as well as a bid made by a third party on behalf of such a defaulting buyer. Bruun Rasmussen shall further be entitled to demand a deposit as a condition of accepting any future bids from such a purchaser. 3. Exemption from VAT Foreign buyers who fulfil the conditions stated below shall pay 20% of the hammer price in buyer s premium and shall not be subject to Danish taxes and duties: A. Buyers residing in another EU Member State: Buyers are exempt from paying Danish VAT as long as they have provided Bruun Rasmussen with documentation of their VAT registration. The VAT number will then be quoted on Bruun Rasmussen s invoice. B. Buyers residing outside the EU: 1 Dispatch through forwarding agent: Lots exported through a forwarding agent approved by Bruun Rasmussen are exempt from VAT. 2 Export as personal luggage: Goods may be exempt from Danish VAT when the buyer personally takes the goods out of the country as luggage, provided the following conditions have been met: The invoice must have been paid and the Danish duty of 25% of the invoice amount must have been deposited with Bruun Rasmussen. a Buyers residing in Norway will be refunded the Danish VAT as soon as the invoice of sale has been returned to Bruun Rasmussen endorsed by the customs authorities of the country in question or by any other authority with jurisdiction over matters of purchase tax with respect to official imports of goods into the country in question if the purchase price exceeds DKK 1,200. b Buyers residing in other countries outside the EU will be refunded the Danish VAT after the goods have been presented for customs clearance in connection with the departure of the buyer from the EU. The exporter s form should be returned to Bruun Rasmussen after being endorsed with the customs authorities export certificate if the purchase price exceeds DKK 300 This also applies to the Faroe Islands and Greenland. 4. Payment of taxes and duties A. Buyers with VAT-registration in other EU member states who do not wish to make use of Article 3 may instead choose to purchase items subject to Special VAT/Normal VAT in the same manner as private buyers. Bruun Rasmussen must be notified of this before 10 a.m. on the following auction day. B. Buyers with VAT-registration in Denmark may choose to purchase subject to Normal VAT at 25% of the hammer price plus premium. Bruun Rasmussen must be notified of this before 10 a.m. on the following auction day. 5. Collection of purchases The purchase price must be paid in full before the purchased lot can be passed over to the buyer. From the time of the lot being knocked down to the buyer, until its collection, the purchased lot will be held at the buyer s own expense and risk.

20 bruun rasmussen onlineauktioner hver uge på A storage fee will be charged for lots which have not been collected within 14 days after the time of the lot being knocked down. Goods which have been paid for but not collected within 1 year will be resold at auction or privately at the buyer's expense. 6. Dispatch Should Bruun Rasmussen undertake the packaging and forwarding of purchased goods, this shall be done at the buyer s own expense and risk. Bruun Rasmussen shall thus not be held liable neither for any damage caused to purchased goods during dispatch nor for any missing consignments. 7. Droit de Suite Pursuant to current Danish legislation on Copyright, an artistic royalty shall be collected on works of modern art by all Danish and some foreign artists. Bruun Rasmussen will from the buyer collect the royalties required on behalf of the artists organisation Copy- Dan for any work of art subject to this law. These works are identified in the catalogue by CD for Copy-Dan, marked beside each relevant lot number. The artistic royalty will be calculated as follows for each work of art, when the hammerprice exceeds DKK 1,863: 5% of the part of the hammerprice ranging from DKK 0 to DKK 310,567 plus the buyer s premium (20% excl. VAT) 3% of the part of the hammerprice ranging from DKK 310,567 to DKK 1,242,267 plus the buyer s premium (20% excl. VAT) 1% of the part of the hammerprice ranging from DKK 1,242,267 to DKK 2,173,967 plus the buyer s premium (20% excl. VAT) 0.5% of the part of the hammerprice ranging from DKK 2,173,967 to DKK 3,105,667 plus the buyer s premium (20% excl. VAT) 0.25% of the part of the hammerprice lying above DKK 3,105,667 plus the buyer s premium (20% excl. VAT) The artistic royalty cannot exceed DKK 93,170 for each work of art. 8. Export licence Applications for an export licence must be made to the Danish Cultural Assets Committee when required in accordance with current Danish legislation on the protection and preservation of cultural assets in Denmark. Where such a licence has not been obtained, the foreign buyer will be informed thereof immediately after the lot has been knocked down to the buyer. Another application will subsequently be sent to the Danish Cultural Assets Committee by Bruun Rasmussen on behalf of the buyer, now that the price is known. Should an export licence not be granted, the Danish Cultural Assets Committee would be obliged to acquire the purchased lot at the purchase price, and the buyer would thus not be bound to the purchase. 9. Cataloguing All lots are sold in the condition in which they are found when knocked down and as described in the catalogue with subsequently published changes and modifications. Cataloguing is done according to the best of Bruun Rasmussen s knowledge and on the cataloguing principles stated. The lots auctioned are often of some age or of a kind which makes it possible that they may contain defects, deficiencies, or may have been subject to restoration or damage not necessarily stated in the catalogue. Catalogue pictures are for identification only and cannot be used for an evaluation of the condition of the goods. Any person who wishes to bid at an auction should therefore satisfy himself of the condition of the lots for which he intends to bid by personal inspection at the preview held prior to the auction. The catalogue description is an indication of the prevailing oppinion of scholars and expert at the time of the printing of the catalogue. If any doubts should arise after the purchase regarding the genuineness of the purchased lot or its conformance with the catalogue description, Bruun Rasmussen should immediately be informed thereof. Should the purchased lot be proved to be a forgery, or if the catalogue description contains material errors which lead to a considerably higher hammer price than that which a correct catalogue description would presumably result in, the buyer shall be entitled to cancel the purchase, after which the buyer shall be reimbursed for the total purchase price paid, up till a maximum amount of the highest estimated price stated in the catalogue plus buyer's premium and VAT, when applicable. For material errors in the catalogue description in respect to measurements or weight, compensation shall only be paid on a percentage basis in proportion to the difference. The right of cancellation of a purchase in pursuance of the present conditions can only be exercised by the party who has bought the lot in question at Bruun Rasmussen and shall be subject to the presentation of a claim for cancellation in writing to Bruun Rasmussen within 2 years of the purchase date and to the purchased lot being returned to Bruun Rasmussen in the same condition in any and all respects which the purchased lot was in at the time of the lot being knocked down to the buyer. In the event of cancellation the buyer shall not be entitled to claim payment of interest on the purchase price nor shall the buyer be entitled to claim compensation for any other expenses or loss incurred, including any possible loss of profit in connection with reselling. It shall not be possible to state cancellation of a purchase in pursuance of the above provisions if: a the catalogue description on the day the lot was knocked down to the buyer was in accordance with the then generally accepted opinion of scholars and experts; b the only way of establishing whether the lot was a forgery at the time of the publication of the catalogue was the implementation of scientific processes, the validity of which was only acknowledged after the time of publication of the catalogue, or which would have required a disproportionate amount of cost, or which would have been impossible to carry out without damaging the lot in question. Bruun Rasmussen Auctioneers of Fine Art Jesper Bruun Rasmussen, auctioneer Jørgen Byriel, officially appointed external supervisor COMMISSION Bruun Rasmussen undertakes to execute commission bids for bidders who are unable to be present at the auction. It is a prerequisite that Bruun Rasmussen receives the commission 24 hours before the start of the auction for the bidders credit to be checked, if necessary. Bruun Rasmussen is not to be held responsible for any errors that may occur using this service. CONDITION REPORTS Bruun Rasmussen undertakes to provide further information about the state and condition of the lots if possible. This is regarded as a service for customers who are unable to make a personal inspection of the lots at the preview. Bruun Rasmussen stresses that the information given cannot be used as the basis for complaints; complaints can only be based on the catalogue text. Exemption FROM VAT Buyers shall, according to 2, pay full VAT on lots marked with an asterix *. No Danish VAT is to be paid when VAT registered companies from other EU countries buy at Bruun Rasmussen and resell to private buyers, The private buyer then only has to pay VAT according to the rules in force in the country where the foreign company is VAT registered. For further information please consult your local authorities.

Afbestillingsforsikring

Afbestillingsforsikring Afbestillingsforsikring Sygdomsafbestillingsforsikring ved akut sygdom, ulykke. Da afbestilling på grund af akut sygdom, ulykke m.m. ikke fritager deltagerne for betaling, kan det anbefales, at der tegnes

BILAG 8.1.B TIL VEDTÆGTER FOR EXHIBIT 8.1.B TO THE ARTICLES OF ASSOCIATION FOR

BILAG 8.1.B TIL VEDTÆGTER FOR EXHIBIT 8.1.B TO THE ARTICLES OF ASSOCIATION FOR BILAG 8.1.B TIL VEDTÆGTER FOR ZEALAND PHARMA A/S EXHIBIT 8.1.B TO THE ARTICLES OF ASSOCIATION FOR ZEALAND PHARMA A/S INDHOLDSFORTEGNELSE/TABLE OF CONTENTS 1 FORMÅL... 3 1 PURPOSE... 3 2 TILDELING AF WARRANTS...

Bookingmuligheder for professionelle brugere i Dansehallerne 2015-16

Bookingmuligheder for professionelle brugere i Dansehallerne 2015-16 Bookingmuligheder for professionelle brugere i Dansehallerne 2015-16 Modtager man økonomisk støtte til et danseprojekt, har en premieredato og er professionel bruger af Dansehallerne har man mulighed for

Afbestillingsforsikring

BILAG 8.1.F TIL VEDTÆGTER FOR EXHIBIT 8.1.F TO THE ARTICLES OF ASSOCIATION FOR

BILAG 8.1.F TIL VEDTÆGTER FOR EXHIBIT 8.1.F TO THE ARTICLES OF ASSOCIATION FOR BILAG 8.1.F TIL VEDTÆGTER FOR ZEALAND PHARMA A/S EXHIBIT 8.1.F TO THE ARTICLES OF ASSOCIATION FOR ZEALAND PHARMA A/S INDHOLDSFORTEGNELSE/TABLE OF CONTENTS 1 FORMÅL... 3 1 PURPOSE... 3 2 TILDELING AF WARRANTS...

Application form - au pair (please use block capial letters when filling in the form)

Application form - au pair (please use block capial letters when filling in the form) Application form - au pair (please use block capial letters when filling in the form) Au Pairs International Sixtusvej 15, DK-2300 Copenhagen S Tel: +45 3284 1002, Fax: +45 3284 3102 www.aupairsinternational.com,

Arbitration in Denmark

Arbitration in Denmark Arbitration in Denmark Steffen Pihlblad Christian Lundblad Claus Søgaard-Christensen DJØF PUBLISHING Arbitration in Denmark Eds. Grith Skovgaard Ølykke Carina Risvig Hansen Steffen Pihlblad, Christina

Masters Thesis - registration form Kandidatafhandling registreringsformular

Masters Thesis - registration form Kandidatafhandling registreringsformular Masters Thesis - registration form Kandidatafhandling registreringsformular Godkendelse af emne for hovedopgave af vejleder og undervisningskoordinator. Læs venligst retningslinjerne sidst i dette dokument

Userguide. NN Markedsdata. for. Microsoft Dynamics CRM 2011. v. 1.0

Userguide. NN Markedsdata. for. Microsoft Dynamics CRM 2011. v. 1.0 Userguide NN Markedsdata for Microsoft Dynamics CRM 2011 v. 1.0 NN Markedsdata www. Introduction Navne & Numre Web Services for Microsoft Dynamics CRM hereafter termed NN-DynCRM enable integration to Microsoft

Læs venligst Beboer information om projekt vandskade - sikring i 2015/2016

Læs venligst Beboer information om projekt vandskade - sikring i 2015/2016 Læs venligst Beboer information om projekt vandskade - sikring i 2015/2016 Vi er nødsaget til at få adgang til din lejlighed!! Hvis Kridahl (VVS firma) har bedt om adgang til din/jeres lejlighed og nøgler,

Nyhedsmail, april 2014 (scroll down for English version)

Nyhedsmail, april 2014 (scroll down for English version) Nyhedsmail, april 2014 (scroll down for English version) Kære Omdeler Forår og påske står for døren, og helligdagene i forbindelse med påsken betyder ændringer i omdelingen. Derudover kan du blandt andet

RentCalC V2.0. 2012 Soft-Solutions

RentCalC V2.0. 2012 Soft-Solutions Udlejnings software Vores udvikling er ikke stoppet!! by Soft-Solutions RentCalC, som er danmarks ubetinget bedste udlejnings software, kan hjælpe dig med på en hurtigt og simple måde, at holde styr på

Skadeanmeldelse. Claims form. Hesteforsikring. Equine Insurance Accident/Illness

Skadeanmeldelse. Claims form. Hesteforsikring. Equine Insurance Accident/Illness First Horse Nytorv 3 1450 København K Skadeanmeldelse Claims form Hesteforsikring Equine Insurance Accident/Illness Det er vigtigt, at De udfylder anmeldelse så udførligt som muligt. Er anmeldelsen udfyldt

Cookie-reglerne set fra myndighedsside Dansk Forum for IT-ret 5. november 2012

Cookie-reglerne set fra myndighedsside Dansk Forum for IT-ret 5. november 2012 Cookie-reglerne set fra myndighedsside Dansk Forum for IT-ret 5. november 2012 Af Kontorchef Brian Wessel Program Status på gennemførelsen af reglerne i DK Udfordringerne og svar herpå Erhvervsstyrelsens

1.2 VOSA ejer medlems kortet. Bliver medlemskabet annulleret, skal medlems kortet leveres til VOSA med det samme, eller når VOSA kræver dette.

1.2 VOSA ejer medlems kortet. Bliver medlemskabet annulleret, skal medlems kortet leveres til VOSA med det samme, eller når VOSA kræver dette. Medlemsbetingelser Bestemmelser for medlemsskab VOSA. Nævnte regler og betingelser i disse bestemmelser er gældende, da en er oprettet som medlem hos VOSA som nævnt nedenforstående. Medlemmer i VOSA har

The City Goods Ordinance. 1. Introduction. Web: www.citygods.dk. City Gods. Certificeret. E-mail: citygods@btf.kk.dk

The City Goods Ordinance. 1. Introduction. Web: www.citygods.dk. City Gods. Certificeret. E-mail: citygods@btf.kk.dk 1. Introduction Web: www.citygods.dk City Gods Certificeret E-mail: citygods@btf.kk.dk 2. The City Goods ordinance - main target City Goods ordinance: Vans and lorries over 2.500kg totalweigt must be 60%

NATIONAL CARGO SHIP SAFETY CERTIFICATE Nationalt sikkerhedscertifikat for lastskibe

NATIONAL CARGO SHIP SAFETY CERTIFICATE Nationalt sikkerhedscertifikat for lastskibe NATIONAL CARGO SHIP SAFETY CERTIFICATE Nationalt sikkerhedscertifikat for lastskibe This certificate shall be supplemented by a Record of Equipment (Form N) Dette certifikat skal suppleres med en udrustningsfortegnelse

Jensen & Møller Invest A/S CVR nr. 53 28 89 28 Charlottenlund Stationsplads 2 2920 Charlottenlund Tlf. 35 27 09 02 Fax 35 38 19 50

Jensen & Møller Invest A/S CVR nr. 53 28 89 28 Charlottenlund Stationsplads 2 2920 Charlottenlund Tlf. 35 27 09 02 Fax 35 38 19 50 Jensen & Møller Invest A/S CVR nr. 53 28 89 28 Charlottenlund Stationsplads 2 2920 Charlottenlund Tlf. 35 27 09 02 Fax 35 38 19 50 www.jensen-moller.dk E-mail: jmi@danskfinancia.dk Nasdaq Copenhagen A/S

IN MEMORIAM Rasmus Glarbjerg Larsen 1994 2015

IN MEMORIAM Rasmus Glarbjerg Larsen 1994 2015 IN MEMORIAM Rasmus Glarbjerg Larsen 1994 2015 WELCOME TO COPENHAGEN INVITATIONAL It is a great pleasure for me as president of Værløse Basketball Club to welcome you all to for three days filled with

Rentemarkedet. Markedskommentarer og prognose. Kilde, afdækning Dato 12. august 2014

Rentemarkedet. Markedskommentarer og prognose. Kilde, afdækning Dato 12. august 2014 Rentemarkedet Markedskommentarer og prognose Kilde, afdækning Dato 12. august 2014 Rentemarkedet DKK siden august og fremover 2.5 2 1.5 1 0.5 August 2013 NU Vores forventning til renteniveauet om 1 år

Europaudvalget 2013-14 EUU Alm.del Bilag 575 Offentligt

Europaudvalget 2013-14 EUU Alm.del Bilag 575 Offentligt Europaudvalget 2013-14 EUU Alm.del Bilag 575 Offentligt Kære folketingsmedlem, medlem af Europaudvalget Hver gang vi har haft EU parlamentsvalg har det lydt: nu skal vi have borgerne til at interessere

(Text with EEA relevance)

(Text with EEA relevance) 24.4.2015 EN Official Journal of the European Union L 106/79 COMMISSION IMPLEMENTING DECISION (EU) 2015/646 of 23 April 2015 pursuant to Article 3(3) of Regulation (EU) No 528/2012 of the European Parliament

Jeg har modtaget en vare/service, som ikke var som beskrevet eller var defekt

Jeg har modtaget en vare/service, som ikke var som beskrevet eller var defekt Jeg har modtaget en vare/service, som ikke var som beskrevet eller var defekt Du kan gøre indsigelse, hvis du har modtaget en vare/service, som er ikke som beskrevet eller er defekt ved modtagelsen. Når

CLAIMFORM ILLNESS/CONDITION

CLAIMFORM ILLNESS/CONDITION CLAIMFORM ILLNESS/CONDITION HEALTH INSURANCE - PSYCHOLOGIST Danica Pension Parallelvej 17 DK-2800 Kgs. Lyngby Denmark Telephone +45 70 11 25 25 Policy Name CPR. Address Tel. Mobile To be filled in by the

Skriveøvelse 2. Indledning. Emil Kirkegaard. Årskortnr. 20103300. Hold nr. 10

Skriveøvelse 2. Indledning. Emil Kirkegaard. Årskortnr. 20103300. Hold nr. 10 Navn: Emil Kirkegaard Årskortnr. 20103300 Hold nr. 10 Det stillede spørgsmål 1. Redegør for forholdet mellem det vellykkede liv (eudaimonia) og menneskelig dyd eller livsduelighed (areté) i bog 1 og bog

ÅRSREGNSKAB 2009. Pressemøde. Peter Straarup. Ordførende direktør. Tonny Thierry Andersen. Koncernøkonomidirektør. 4. februar 2010

ÅRSREGNSKAB 2009. Pressemøde. Peter Straarup. Ordførende direktør. Tonny Thierry Andersen. Koncernøkonomidirektør. 4. februar 2010 ÅRSREGNSKAB 2009 Pressemøde 4. februar 2010 Peter Straarup Ordførende direktør Tonny Thierry Andersen Koncernøkonomidirektør Årets resultat 2009: Overskud trods den største realøkonomiske tilbagegang i

Trolling Master Bornholm 2016 Nyhedsbrev nr. 2

Trolling Master Bornholm 2016 Nyhedsbrev nr. 2 Trolling Master Bornholm 2016 Nyhedsbrev nr. 2 English version further down Opdatering af regler Dommerne har nu holdt møde og opdateret reglerne for konkurrencen i 2016. Vi har lyttet til nogle af de

Get Instant Access to ebook Udleveret PDF at Our Huge Library UDLEVERET PDF. ==> Download: UDLEVERET PDF

Get Instant Access to ebook Udleveret PDF at Our Huge Library UDLEVERET PDF. ==> Download: UDLEVERET PDF UDLEVERET PDF ==> Download: UDLEVERET PDF UDLEVERET PDF - Are you searching for Udleveret Books? Now, you will be happy that at this time Udleveret PDF is available at our online library. With our complete

ExpressShipper BRUGERVEJLEDNING

ExpressShipper BRUGERVEJLEDNING ExpressShipper BRUGERVEJLEDNING Ver. 1.7 Marts 2015 INDHOLD 1 SHIPPPING MANAGER...3 1.1 Status på forsendelser... 3 2 FORSENDELSER... 4 2.1 Opret en ny forsendelse... 4 2.2 Forsendelser uden for EU (Internationale

Overfør fritvalgskonto til pension

Overfør fritvalgskonto til pension Microsoft Development Center Copenhagen, January 2009 Løn Microsoft Dynamics C52008 SP1 Overfør fritvalgskonto til pension Contents Ønsker man at overføre fritvalgskonto til Pension... 3 Brug af lønart

Blomsten er rød (af Harry Chapin, oversat af Niels Hausgaard)

Hvor er mine runde hjørner?

Hvor er mine runde hjørner? Hvor er mine runde hjørner? Ofte møder vi fortvivlelse blandt kunder, når de ser deres nye flotte site i deres browser og indser, at det ser anderledes ud, i forhold til det design, de godkendte i starten

Cookie direktivet. Hvordan skal kommunerne forholde sig til det? KL s arrangemenet d. 12. december 2012

Cookie direktivet. Hvordan skal kommunerne forholde sig til det? KL s arrangemenet d. 12. december 2012 Cookie direktivet Hvordan skal kommunerne forholde sig til det? KL s arrangemenet d. 12. december 2012 Af specialkonsulent Karen Gjølbo og fuldmægtig Vibeke Hansen Program Kort status på gennemførelsen

NY BUTIK / CAFE PÅ UNIK BELIGGENHED Frederiksborggade 7, 1360 København K Sag 56BRK0112604

NY BUTIK / CAFE PÅ UNIK BELIGGENHED Frederiksborggade 7, 1360 København K Sag 56BRK0112604 NY BUTIK / CAFE PÅ UNIK BELIGGENHED Frederiksborggade 7, 1360 København K Sag 56BRK0112604 NY METROTRAPPE - LIGE UDE FORAN LEJEMÅLET NEW STAIRCASE FOR THE METRO - RIGHT OUTSIDE THE PREMISES BELIGGENHED

LANDSCAPE SPRAWL. Marie Markman, billedkunstner, cand.hort.arch., ph.d.

LANDSCAPE SPRAWL. Marie Markman, billedkunstner, cand.hort.arch., ph.d. LANDSCAPE SPRAWL Marie Markman, billedkunstner, cand.hort.arch., ph.d. LANDSKABSSPREDNING Marie Markman, billedkunstner, cand.hort.arch., ph.d. I Center for Strategisk Byforskning har vi de sidste 10 år

Trolling Master Bornholm 2015 Trolling Master Bornholm 2015 (English version further down) Booking af færge Bookingen af færgen til og fra Bornholm i forbindelse med konkurrencen åbner i morgen den 1. oktober kl. 10.00 Det sker på

User guide - For testing SFTP and HTTP/S data communication

User guide - For testing SFTP and HTTP/S data communication User guide - For testing SFTP and HTTP/S data communication with Nets Danmark A/S P. 1-9 Index General information... 3 Introduction... 3 Rights... 3 Limitations... 3 Prerequisites... 3 Preparations...

INVITATION. For. Nordisk MLASC Mesterskab 2012. The Nordic MLASC Championship 2012.

INVITATION. For. Nordisk MLASC Mesterskab 2012. The Nordic MLASC Championship 2012. INVITATION For Nordisk MLASC Mesterskab 2012 The Nordic MLASC Championship 2012. When: 20th 22nd July 2012. Where: Københavns Skytte Center (KSC) Selinevej 5, DK 2300 KBH. S. DENMARK GPS: N 55 38.173 E

Rentemarkedet. Markedskommentarer og prognose. Kilde, Renteafdækning fra februar Dato 3. marts 2015

Rentemarkedet. Markedskommentarer og prognose. Kilde, Renteafdækning fra februar Dato 3. marts 2015 Rentemarkedet Markedskommentarer og prognose Kilde, Renteafdækning fra februar Dato 3. marts 2015 Rentemarkedet DKK siden august og fremover 2.5 2 1.5 1 Marts 2014 Forventningen til renteniveauet om 1

Bornholms Regionskommune Rapportering

Bornholms Regionskommune Rapportering Bornholms Regionskommune Rapportering Materialet er udarbejdet til Bornholms Regionskommune og bedes behandlet fortroligt Rapporten er udarbejdet den 12. august 2014. Dealer Pernille Linnerup Kristensen

Microsoft Dynamics C5. Nyheder Kreditorbetalinger

Microsoft Dynamics C5. Nyheder Kreditorbetalinger Microsoft Dynamics C5 Nyheder Kreditorbetalinger INDHOLDSFORTEGNELSE Indledning... 3 Uddybning af ændringer... 4 Forbedring vedr. betalings-id er... 4 Ændringer i betalingsmåder (kreditorbetalinger)...

Information Systems ICT. Welcome to. Autumn Meeting Oct 2013, Copenhagen(DK)

Information Systems ICT. Welcome to. Autumn Meeting Oct 2013, Copenhagen(DK) Information Systems ICT Welcome to Autumn Meeting Oct 2013, Copenhagen(DK) Agenda Autumn Meeting 2013 Thursday 24:th of October 10:00 Velkomst. Status fra formanden og gennemgang af program for høstmødet

Virk.dk. A one-stop-shop for businesses. Peter Bay Kirkegaard, pbk@eogs.dk Special Advisor Danish Commerce and Companies Agency

Virk.dk. A one-stop-shop for businesses. Peter Bay Kirkegaard, pbk@eogs.dk Special Advisor Danish Commerce and Companies Agency Virk.dk A one-stop-shop for businesses Peter Bay Kirkegaard, pbk@eogs.dk Special Advisor Danish Commerce and Companies Agency Agenda Background Status Future 16-10-2007 2 Virk.dk 16-10-2007 3 Vision Political

Appendix. Side 1 af 13

Appendix. Side 1 af 13 Appendix Side 1 af 13 Indhold Appendix... 3 A: Interview Guides... 3 1. English Version: Rasmus Ankær Christensen and Hanne Krabbe... 3 2. Dansk Oversættelse - Rasmus Ankær Christensen og Hanne Krabbe...

For nogle statuskoder vil der komme en klar tekst besked, mens der for andre vil komme en fire cifret kode, som angivet i afsnit 2

For nogle statuskoder vil der komme en klar tekst besked, mens der for andre vil komme en fire cifret kode, som angivet i afsnit 2 1 Statuskoder i forbindelse med en transaktion I forbindelse med en transaktion, vil Sagem Solo terminalen vise en statuskode/statusbesked i ekspedientterminalens display. Endvidere vil der blive udskrevet

GIVE IT. SOME ENGlISH1. Hedwig

GIVE IT. SOME ENGlISH1. Hedwig Doth Ernst Jacobsen og Henriette BETH Brigham GIVE IT SOME ENGlISH1 Hedwig Give It Some English I 2014 Doth Ernst Jacobsen og Henriette Beth Brigham og Forlaget Hedwig Sat med Calibri og Futura Grafisk

Vejledning i bestilling af CNM dna test hos The Alfort School i Frankrig www.cnmlabrador.com

Vejledning i bestilling af CNM dna test hos The Alfort School i Frankrig www.cnmlabrador.com Vejledning i bestilling af CNM dna test hos The Alfort School i Frankrig www.cnmlabrador.com På internettet kan du på hjemmesiden læse stort set alt om sygdommen Centronuclear Myopathy (CNM) hos Labrador.

Transformering af OIOXML til OIOUBL og OIOUBL til OIOXML

Transformering af OIOXML til OIOUBL og OIOUBL til OIOXML Microsoft Development Center Copenhagen, July 2010 OIOXML / OIOUBL Microsoft Dynamics C5 Transformering af OIOXML til OIOUBL og OIOUBL til OIOXML Indledning Indledning... 3 Anvendelse af værktøjet... 3

Backup Applikation. Microsoft Dynamics C5 Version 2008. Sikkerhedskopiering

Backup Applikation. Microsoft Dynamics C5 Version 2008. Sikkerhedskopiering Backup Applikation Microsoft Dynamics C5 Version 2008 Sikkerhedskopiering Indhold Sikkerhedskopiering... 3 Hvad bliver sikkerhedskopieret... 3 Microsoft Dynamics C5 Native database... 3 Microsoft SQL Server

SUPER STORE IN COPENHAGEN K. Antonigade 2, 1106 København K Sag 56BRK0100026

SUPER STORE IN COPENHAGEN K. Antonigade 2, 1106 København K Sag 56BRK0100026 SUPER STORE IN COPENHAGEN K Antonigade 2, 1106 København K Sag 56BRK0100026 Interior: Nice rectangular sales floor easy to design for most concepts. Toilet in the back. Common staff facilities on the

LÆR DANSK / LEARN DANISH. Danskundervisning for voksne udlændinge i København / Danish courses for adult foreign citizens in Copenhagen

LÆR DANSK / LEARN DANISH. Danskundervisning for voksne udlændinge i København / Danish courses for adult foreign citizens in Copenhagen LÆR DANSK / LEARN DANISH Danskundervisning for voksne udlændinge i København / Danish courses for adult foreign citizens in Copenhagen november 2014 / november 2014 LÆR DANSK Udenlandske statsborgere,

Microsoft Dynamics C5 2012 Service pack 2. Vejledning i forbindelse med ændring af Momsloven pr. 1.7.2014

Microsoft Dynamics C5 2012 Service pack 2. Vejledning i forbindelse med ændring af Momsloven pr. 1.7.2014 Vejledning i forbindelse med ændring af Momsloven pr. 1.7.2014 Microsoft Dynamics C5 2012 Service pack 2 Juni 2014 Indholdsfortegnelse Introduktion 3 Opsætning i C5 3 Som sælger: 3 Som køber: 6 OIOUBL

EuroForm OCR-B Installation Guide

EuroForm OCR-B Installation Guide EuroForm OCR-B Installation Guide Dansk For HP LaserJet Printers Installation Guide NOTE The information contained in this document is subject to change without notice. EuroForm makes no warranty of any

Nyhedsmail, marts 2014 (scroll down for English version)

Nyhedsmail, marts 2014 (scroll down for English version) Nyhedsmail, marts 2014 (scroll down for English version) Kære Omdeler Forårssolen skinner i Nordjylland og dagene er mærkbart lysere til stor glæde for vores omdelere. Valg til arbejdsmiljøorganisationen,

Enkel guide til mytnt-brugere mytnt Quick Guide mytnt enkelt og hurtigt. TNT Curve Positive orange/g

Enkel guide til mytnt-brugere mytnt Quick Guide mytnt enkelt og hurtigt. TNT Curve Positive orange/g Enkel guide til mytnt-brugere mytnt Quick Guide mytnt enkelt og hurtigt TNT Curve Positive orange/g TNT Curve Positive orange/g 2. Log på mytnt 3. Send en forsendelse 4. Udfyld oplysninger om forsendelse

Bornholms Regionskommune

Bornholms Regionskommune Bornholms Regionskommune Rapportering Rapport udarbejdet den 9. januar 2014 Dealer Pernille Linnerup Kristensen Indhold Ordforklaring side 3 Kommentarer til risiko side 4 Nøgletal til risikostyring side

Bornholms Regionskommune Rapportering Bornholms Regionskommune Rapportering Materialet er udarbejdet til Bornholms Regionskommune og bedes behandlet fortroligt Rapporten er udarbejdet d. 3 marts 2015. Lars Kruse Brixler Indhold Ordforklaring

QUICK START Updated: 18. Febr. 2014

QUICK START Updated: 18. Febr. 2014 QUICK START Updated: 18. Febr. 2014 For at komme hurtigt og godt igang med dine nye Webstech produkter, anbefales at du downloader den senest opdaterede QuickStart fra vores hjemmeside: In order to get

how to save excel as pdf

how to save excel as pdf 1 how to save excel as pdf This guide will show you how to save your Excel workbook as PDF files. Before you do so, you may want to copy several sheets from several documents into one document. To do so,

1 Terms of investment. 2 Technical basis. 3 Definitions. 4 Profilpension

1 Terms of investment. 2 Technical basis. 3 Definitions. 4 Profilpension The Application is a translation into English of the original Application Investeringsbetingelser for Profilpension, Topdanmark Link og Topdanmark Link Livscyklus 6584-4 april 2014 in Danish. In case of

Disse almindelige salgs- og leveringsbetingelser gælder for alle leverancer af produkter og/eller

Disse almindelige salgs- og leveringsbetingelser gælder for alle leverancer af produkter og/eller Handelsbetingelser for OurInstaFeed.com Disse almindelige salgs- og leveringsbetingelser gælder for alle leverancer af produkter og/eller serviceydelser fra OurInstaFeed.com. Du ( Køber ) indgår en aftale

Microsoft Dynamics C5. Privat hotfix vedr. Timer indberettet i felt 200

Microsoft Dynamics C5. Privat hotfix vedr. Timer indberettet i felt 200 Microsoft Dynamics C5 Privat hotfix vedr. Timer indberettet i felt 200 INDHOLDSFORTEGNELSE En forløbelig afklaring... 3 Tilpasning af lønopsætningen... 3 Rettelser til kommafil... 3 Backup af lønopsætningen...

Sunlite pakke 2004 Standard (EC) (SUN SL512EC)

Sunlite pakke 2004 Standard (EC) (SUN SL512EC) Sunlite pakke 2004 Standard (EC) (SUN SL512EC) - Gruppering af chasere igen bag efter. På den måde kan laves cirkelbevægelser og det kan 2,787.00 DKK Side 1 Sunlite pakke 2006 Standard (EC) LAN (SUN SL512EC

Dagsorden til INSPIRE DK-Følgegruppens 10. møde

Dagsorden til INSPIRE DK-Følgegruppens 10. møde Dagsorden til INSPIRE DK-Følgegruppens 10. møde 10.00-10.10 Velkomst og godkendelse af dagsorden 10.10-11.00 Status for INSPIRE-direktivforslaget og relaterede emner Direktivforslag (status på aktiviteter)

Tilladelse til vævscenter til håndtering af humane væv og celler Authorisation of tissue establishment for the handling of human tissues and cells

Tilladelse til vævscenter til håndtering af humane væv og celler Authorisation of tissue establishment for the handling of human tissues and cells Tilladelse til vævscenter til håndtering af humane væv og celler Authorisation of tissue establishment for the handling of human tissues and cells Sundhedsstyrelsen godkender hermed, at: The Danish Health

Webshop integration for DanDomain

Webshop integration for DanDomain Microsoft Development Center Copenhagen, December 2009 Factsheet F Microsoft Dynamics C5 2010 Webshop integration for DanDomain Indholdsfortegnelse Indledning... 3 Eksport af varer til webshoppen... 4

SØKORTRETTELSER 51-52

SØKORTRETTELSER 51-52 11. januar 2013 24. årgang SØKORTRETTELSER 51-52 DANISH CHART CORRECTIONS 2012 Rettelse nr. / Correction no. 446-456 Kort / Chart Rettelse nr. / Correction no. Kort / Chart Rettelse nr. / Correction no.

Aftale om socialsikring mellem Australien og Danmark

Aftale om socialsikring mellem Australien og Danmark Aftale om socialsikring mellem Australien og Danmark Australiens socialsikringssystem Australiens socialsikringssystem er forskelligt fra de fleste andre udviklede landes. Hver persons pension betales

LEGO og C-TPAT CUSTOMS-TRADE PARTNERSHIP AGAINST TERRORISM. TØF GODSKONFERENCE 2005 Jørgen Eeg Sørensen

LEGO og C-TPAT CUSTOMS-TRADE PARTNERSHIP AGAINST TERRORISM. TØF GODSKONFERENCE 2005 Jørgen Eeg Sørensen LEGO og C-TPAT CUSTOMS-TRADE PARTNERSHIP AGAINST TERRORISM LEGO og C-TPAT Baggrunden 11. september 2001 Homeland Security US Customs & Border Protection C-TPAT Hvordan vi har gjort i LEGO Gruppen Baggrunden

Låneaftale. Loan note. Låntager. Borrower. Accelerace Management A/S Fruebjergvej 3 2100 København Ø

Låneaftale. Loan note. Låntager. Borrower. Accelerace Management A/S Fruebjergvej 3 2100 København Ø Låneaftale Loan note Låntager [Navn, adresse og CVR-nr. på låntager] Borrower [Name, Adress and CVR-no. on the Borrower] Långiver Accelerace Management A/S Fruebjergvej 3 2100 København Ø Lender Accelerace

AFTALE OM SYNDIKERINGSLÅN / SYNDICATION LOAN NOTE

AFTALE OM SYNDIKERINGSLÅN / SYNDICATION LOAN NOTE AFTALE OM SYNDIKERINGSLÅN / SYNDICATION LOAN NOTE LÅNTAGER / BORROWER [Navn] [Adresse] CVR-nummer / no [nr] Iværksætteren / the Entrepreneur LÅNGIVER / LENDER Vækstfonden Strandvejen 104 A 2900 Hellerup

Transaktionen er gennemført i forkert valuta

Transaktionen er gennemført i forkert valuta Transaktionen er gennemført i forkert valuta Er beløbet er hævet i en forkert valuta, har du mulighed for at gøre indsigelse. Før du kan gøre indsigelse, skal du selv have kontaktet forretningen. Det er

JEG GL DER MIG I DENNE TID PDF

JEG GL DER MIG I DENNE TID PDF JEG GL DER MIG I DENNE TID PDF ==> Download: JEG GL DER MIG I DENNE TID PDF JEG GL DER MIG I DENNE TID PDF - Are you searching for Jeg Gl Der Mig I Denne Tid Books? Now, you will be happy that at this

Jeg modtog en vare/service, der ikke var som beskrevet eller var defekt

Jeg modtog en vare/service, der ikke var som beskrevet eller var defekt Side 1 af 4 Du kan gøre indsigelse, hvis du har købt en vare ved fjernsalg (køb på nettet) og varen er defekt, eller der er aftalt køb af original mærkevare og varen der er leveret, er en kopivare, eller

PICTURE formater. Klog på SAS 15. marts 2012

PICTURE formater. Klog på SAS 15. marts 2012 PICTURE formater Klog på SAS 15. marts 2012 Agenda Hvad er et format Hvor adskiller et PICTURE format sig Teknik Eksempel 1 cprnr Eksempel 2 cprnr med "udsøgning" af fejlrecords Eksempel 3 et format, der

POSitivitiES Positive Psychology in European Schools HOW TO START

POSitivitiES Positive Psychology in European Schools HOW TO START POSitivitiES Positive Psychology in European Schools HOW TO START POSitivitiES Positive Psychology in European Schools PositivitiES er et Comenius Multilateral europæisk projekt, som har til formål at

Microsoft Dynamics C5. Nyheder i 2012 Hotfix 001 Version 4.4.00.001

Microsoft Dynamics C5. Nyheder i 2012 Hotfix 001 Version 4.4.00.001 Microsoft Dynamics C5 Nyheder i 2012 Hotfix 001 Version 4.4.00.001 INDHOLDSFORTEGNELSE Anvendelse af aktionslister... 3 Kopiering af aktionslister... 4 Aktionsliste oversigt... 4 XML Udbakke... 5 Microsoft

Lykken er så lunefuld Om måling af lykke og tilfredshed med livet, med fokus på sprogets betydning

Lykken er så lunefuld Om måling af lykke og tilfredshed med livet, med fokus på sprogets betydning Lykken er så lunefuld Om måling af lykke og tilfredshed med livet, med fokus på sprogets betydning Jørgen Goul Andersen (email: goul@ps.au.dk) & Henrik Lolle (email: lolle@dps.aau.dk) Måling af lykke eksploderer!

HØJESTERETS KENDELSE afsagt mandag den 20. august 2012

HØJESTERETS KENDELSE afsagt mandag den 20. august 2012 Lukkede døre (Det forbydes ved offentlig gengivelse af kendelsen at gengive navn, stilling eller bopæl eller på anden måde offentliggøre pågældendes identitet) HØJESTERETS KENDELSE afsagt mandag den 20.

4. Oktober 2011 EWIS

4. Oktober 2011 EWIS 4. Oktober 2011 EWIS EWIS 1.Hvad betyder EWIS 2.Historien bag bestemmelserne 3.Implementering i Part M / 145 4.Konklusion Hvad er EWIS Electrical Wiring Interconnection System Men i denne sammenhæng: Særlig

Factsheet. Microsoft Dynamics C5 Version 2008. eindkomst

Factsheet. Microsoft Dynamics C5 Version 2008. eindkomst Factsheet Microsoft Dynamics C5 Version 2008 eindkomst Indholdsfortegnelse Indledning... 3 Opsætning inden ibrugtagning... 3 Dan fil til eindkomst... 4 2 FACTSHEET EINDKOMST FOR MICROSOFT DYNAMICS C5 VERSION

Umiddelbare kommentarer til Erhvervsministerens redegørelse vedr. CIBOR 27/9-2012 Krull, Lars

Umiddelbare kommentarer til Erhvervsministerens redegørelse vedr. CIBOR 27/9-2012 Krull, Lars Aalborg Universitet Umiddelbare kommentarer til Erhvervsministerens redegørelse vedr. CIBOR 27/9-2012 Krull, Lars Publication date: 2012 Document Version Pre-print (ofte en tidlig version) Link to publication

For at vi kan overholde tidsfristen den 25. maj, bedes I venligst bemærke de vigtigste milepæle og forventninger:

For at vi kan overholde tidsfristen den 25. maj, bedes I venligst bemærke de vigtigste milepæle og forventninger: Kære leverandør GSK går over til elektronisk fakturering Som led i GSK's politik om løbende at forbedre effektivitet og service for både kunder og leverandører, er vi i øjeblikket ved at overgå til elektronisk

Samlevejledning til tremmeseng 70 x 140 Assembly instruction for cot 70 x 140

Samlevejledning til tremmeseng 70 x 140 Assembly instruction for cot 70 x 140 Samlevejledning til tremmeseng 70 x 140 Assembly instruction for cot 70 x 140 Læs vejledningen godt igennem før du begynder. Read the assembly instruction carefully before you start. OLIVER FURNITURE /

Dansk. Dansk Patent Tidende. Designtidende. Nr. 14. 10. årgang. 2010-07-15 Dansk Designtidende, DK

Dansk. Dansk Patent Tidende. Designtidende. Nr. 14. 10. årgang. 2010-07-15 Dansk Designtidende, DK Dansk Patent Tidende Dansk Designtidende Nr. 14. 10. årgang. 2010-07-15 Dansk Designtidende, DK Indholdsfortegnelse Designsager Offentliggørelse af designregistreringer... 214 Fornyelse af designregistreringer...

Sociale Medier - kom tættere på kunderne. Eva Fog Bruun Head of Brand Strategy & Market Research 3. april 2014

Sociale Medier - kom tættere på kunderne. Eva Fog Bruun Head of Brand Strategy & Market Research 3. april 2014 Sociale Medier - kom tættere på kunderne Eva Fog Bruun Head of Brand Strategy & Market Research 3. april 2014 I dag Hvorfor engagerer VELUX Gruppen sig i social media? VELUX Social media strategi Social

KATALOG. Antik & Moderne møbler Auktion: Lørdag D.25. Oktober 2014 kl: 10:00

KATALOG. Antik & Moderne møbler Auktion: Lørdag D.25. Oktober 2014 kl: 10:00 Pris: kr. 20,- KATALOG Antik & Moderne møbler Auktion: Lørdag D.25. Oktober 2014 kl: 10:00 Eftersyn: Mandag, tirsdag, onsdag og fredag fra kl. 10:00 15:00 Torsdag fra kl. 10:00 18:00. Live auktion!! Side

Vejledning til at tjekke om du har sat manuel IP på din computer.

Vejledning til at tjekke om du har sat manuel IP på din computer. Indhold Vejledning til at, komme på nettet. (DANSK)... 2 Gælder alle systemer.... 2 Vejledning til at tjekke om du har sat manuel IP på din computer.... 2 Windows 7... 2 Windows Vista... 2 Windows XP...

Bilag. Resume. Side 1 af 12

VEDTÆGTER ARTICLES OF ASSOCIATION CHR. HANSEN HOLDING A/S. CVR-nr./CVR No. 28 31 86 77

VEDTÆGTER ARTICLES OF ASSOCIATION CHR. HANSEN HOLDING A/S. CVR-nr./CVR No. 28 31 86 77 VEDTÆGTER ARTICLES OF ASSOCIATION CHR. HANSEN HOLDING A/S CVR-nr./CVR No. 28 31 86 77 1. Navn 1. Name 1.1 Selskabets navn er Chr. Hansen Holding A/S. 1.1 The Company s name is Chr. Hansen Holding A/S.

To BE i NUTID. we are vi er

To BE i NUTID. we are vi er To BE i NUTID. To be = at være. Bøjning i nutid. Ental Flertal 1.person I am jeg er we are vi er 2.person you are du er you are I (De) er 3.person he is han er they are de er she is hun er it is den/det

MENNESKET JESUS KRISTUS PDF

MENNESKET JESUS KRISTUS PDF MENNESKET JESUS KRISTUS PDF ==> Download: MENNESKET JESUS KRISTUS PDF MENNESKET JESUS KRISTUS PDF - Are you searching for Mennesket Jesus Kristus Books? Now, you will be happy that at this time Mennesket

Indgående dokument Pris på udarbejdelse af udkast til købsaftale fra mægler - Lejemålet Gladsaxevej 200 - Gladsaxe Stadion

Indgående dokument Pris på udarbejdelse af udkast til købsaftale fra mægler - Lejemålet Gladsaxevej 200 - Gladsaxe Stadion Indgående dokument Pris på udarbejdelse af udkast til købsaftale fra mægler - Lejemålet Gladsaxevej 200 - Gladsaxe Stadion Færdig Normal adgang Ansvarlig mm. Sagsbehandler Alt. sagsbeh. Forv. / afd. Mikael