tivoli n i m b auktion 766

Download "tivoli n i m b auktion 766"

1 tivoli n i m b auktion 766

2 tivoli n i m b Velkommen til en rigtig københavnerbegivenhed! Bruun Rasmussen Kunstauktioner og Tivoli byder velkommen til en begivenhed af den mere sjældne slags. Baggrunden er en gennemgribende forandring af Nimb en bygning, der i manges bevidsthed står som indbegrebet af forlystelseslivet i København. Det smukke, gamle etablissement, vi alle kender fra sommerens Tivoli-ture, skal gennemgå en omfattende renovering, og store dele af inventaret skal derfor på auktion. Effekterne spænder vidt fra overdådige møblementer og kaminforsatser til prægtige prismekroner og dekorerede dørpartier med udskårne medaljoner og vaser. Også mere særprægede effekter, der emmer af stemning og glade børnestemmer, kommer på auktion. Det er ting fra Tivolis gemmer, og folk med en nostalgisk åre vil glædes over de sjove karruseller, de dekorerede rickshaws og den muntre vippe med påfuglene ikke at forglemme de mange fornøjelige spilleautomater fra begyndelsen af det 20. århundrede og barstole udformet som karruselheste. Når Nimb er færdigrenoveret vil den berømte mauriske facade ud mod Tivoli få sit oprindelige udseende tilbage, og dørene åbnes for bl.a. en gourmetrestaurant, et brasserie, et lille eksklusivt hotel og en delikatessebutik med eget mejeri, bageri og chokoladeproduktion. Bruun Rasmussen Kunstauktioner og Tivoli glæder sig til at byde alle velkommen til auktion på Nimb lørdag den 3. februar. God fornøjelse! Frederik Bruun Rasmussen auktion lørdag 3 februar 2007 kl. 13 eftersyn lørdag 3 februar 2007 kl Eftersynet og auktionen afholdes på Nimb, Bernstorffsgade 5

3 praktiske oplysninger Læg et bud Har du ikke selv mulighed for at være tilstede under auktionen, kan du lægge et bud på indtil 3 timer før auktionens start. Byd på auktionen Ønsker du selv at byde i salen, skal du senest kl lade dig registrere ved Nimbs hovedindgang, Bernstorffsgade 5, hvor du vil blive udstyret med et bydeskilt. Omkostninger ved køb For private personer vil en faktura ved køb i fuldmoms eksempelvis se således ud: Hammerslag 1000 DKK Salær 20% 200 DKK 1200 DKK Moms 25% 300 DKK I alt 1500 DKK CD Effekter mærket med CD (Copy Dan) tillægges 5%. CD 5% af 1200 DKK (hammerslag + salær) 60 DKK Købssum 1500 DKK I alt 1560 DKK Betaling Betaling skal finde sted inden kl på auktionsdagen. Der kan betales kontant eller med check, Dankort, Visa-, Master-, Diners Club- eller Eurocard. Afhentning Afhentning skal ske på auktionsdagen kl ved Nimb, Bernstorffsgade 5 eller mandag den 5. februar 2007 kl ved Tivolis Køreport, Tietgensgade 12. Ved spørgsmål omkring afhentning kan Tivolis portvagt kontaktes på tlf mandag den 5. februar 2007 kl Fotos af alle effekter kan ses på vores hjemmeside: Bredgade 33 DK-1260 København K Tel Fax bredgade@bruun-rasmussen.dk

4 tivoli n i m b Welcome to a really special Copenhagen event! Bruun Rasmussen Auctioneers and Tivoli welcome you to a very extraordinary event. The background to it is the complete renovation of Nimb a building which in the hearts and minds of many is a veritable symbol for recreational pleasures in Copenhagen. The beautiful, old establishment is being fully restored and a large part of its inventory are going to be auctioned. The objects cover a wide range from luxurious furniture and chimneypieces to splendid crystal chandeliers and decorative door panels with carved medallions and vases. Also, other special objects are going to be auctioned, which evoke their own mood and atmosphere, and resound with the voices of happy children. There are things long hidden away in Tivoli and people who have a nostalgic streak will be delighted with the funny carousels, the decorated rickshaws and the bold seesaws with parrots not to mention the many amusing pinball machines from the beginning of the 20th century and the bar stools modeled like horses from a carousel. When Nimb is fully renovated, the famous Moorish facade which faces Tivoli will once again have its original appearance, and the doors will open for, amongst other things, a gourmet restaurant, a brasserie, a little exclusive hotel and a delicatessen shop with its own dairy, bakery and home made chocolate shop. Bruun Rasmussen Auctioneers and Tivoli are delighted to have the pleasure to invite you all to the auction at Nimb on Saturday, 3 February. We hope that everyone enjoys it! Frederik Bruun Rasmussen auction preview saturday 3 february pm saturday 3 february am - 1 pm The preview and the auction will be held at the Nimb, Berstorffsgade 5

5 information Absentee bid If you are unable to attend the auction yourself, you have the possibility to place a bid on up to 3 hours prior to the start of the auction. Bidding at auction If you wish to attend the auction and bid yourself, please register yourself at the main entrance of Nimb, Bernstorffsgade 5, after which you will receive a bidding paddle. Costs Example of an invoice issued to a private person for lots sold on normal VAT arrangement: Hammer price Buyr s premium 20% VAT 25% Total 1,000 DKK 200 DKK 1,200 DKK 300 DKK 1,500 DKK CD Items marked CD (Copy-Dan) are subject to an artist s royalty of 5%. CD 5% af 1,200 DKK (hammer price + premium) 60 DKK Purchase price 1,500 DKK Total 1,560 DKK Payment Payment may be made in cash, by banker s cheque, Dankort, Visa-, Master-, Diners Clubor Eurocard. Personal foreign cheques are not accepted. Collection Collection must take place on the day of the auction, 1 to 5 pm, at Nimb, Berstorffsgade 5 or on Monday 5 February 2007, 9 am to 5 pm at the entrance gate of Tivoli, Tietgensgade 12. Should you have any further questions concerning collection, please contact the gatekeeper of Tivoli, tel on Monday 5 February 2007, 9 am to 5 pm. A english version of the catalogue and photos of all items are available at our website: Bredgade 33 DK-1260 Copenhagen K Tel Fax bredgade@bruun-rasmussen.dk

6 bruun rasmussen onlineauktioner hver uge på Bruun Rasmussen Tivoli 1 Spejl i ramme af forgyldt træ og gezzo, rigt udskåret med engle, blomster og bladværk. Ca H B Bord med scagiola plade i farver (flere skader). Underdel af forgyldt træ, udskåret med gennembrudt bladværk og ornamentik. Rokoko form, ca H. 76. L B Møblement af forgyldt træ, bestående af sofa, to taburetter, to stole, to armstole og bord med plade af hvid marmor. Rokoko form, ca Sofa L (8) Et par lampetter af forgyldt bronze, hver med to lysarme, monteret til el. Ca H. 44. (2) Et par Maria Theresia prismekroner, burformet stel af metal, behængt med prismer, otte svungne lysarme, monteret til el. Ca H. 85. Diam. 55. (2) Ovalt spejl i ramme af forgyldt træ og gezzo, prydet med bladværk og ornamentik. 20. årh.s første halvdel. H. 78. B Et par prismelampetter, stel af metal beklædt med glas, behængt med talrige forskellige prismer, hver med fem lysarme, monteret til el. Ca H. 70. (2) Møblement af forgyldt træ, bestående af sofa, to stole, to armstole og bord med plade af hvid marmor. Rokoko form, ca Sofa L Bord H. 67. L. 55. B. 55. (6) Møblement af forgyldt træ, bestående af sofa, to taburetter, to stole, to armstole og bord med plade af hvid marmor. Rokoko form, ca Sofa L Bord H. 92. L B. 64. (8) Rundt bord af rødmalet og guldstafferet træ, plade af rødog hvidbroget marmor. Rokoko form, ca H. 78. Diam Ubekendt maler, 18. årh. Et par portrætter, dame og herre i rokokodragt. Usigneret. Olie på lærred. Hver 76 x 61. (2) Stor prismekrone, burformet stel af forgyldt bronze, støbt med bladværk, 12 svungne lysarme, behængt med bladformede prismer, monteret til el. Rokoko form, ca H Diam BRUUN RASMUSSEN - tivoli AUKTION 766 5

7 bruun rasmussen online auctions every week at Bruun Rasmussen Tivoli 13 Et par store franske kandelabre af forgyldt og patineret bronze, støbt med kvinder i klassiske gevandter, hver holdende senere lysarme til tre lys, baser af hvid marmor. 19. årh.s midte. Lysarme ca H. 76. (2) Møblement af forgyldt træ, bestående af to sofaer, to stole, to armstole og bord med plade af hvid marmor. Rokoko form, ca Sofa L Bord H. 72. L B. 65. (7) Møblement af forgyldt træ, bestående af sofa, to taburetter, to stole, to armstole og bord med plade af hvid marmor. Rokoko form, ca Sofa L Bord H. 68. L. 55. B. 55. (8) Ubekendt maler, 19. årh. Portræt af siddende læsende kvinde. Kopi efter italiensk forbillede. Etiket på bagsiden; Polak & Co. 14 Baterman St. Soho. Olie på lærred. 105 x Møblement af forgyldt træ, bestående af sofa, to taburetter, to stole, to armstole og bord med plade af hvid marmor. Rokoko form, ca Sofa L Bord H. 68. L. 55. B. 55. (8) Bord af forgyldt træ, udskåret med blomster og bladværk, cabriole ben hvor imellem krydsformet sprosse, plade af gråbroget marmor. Rokoko form, ca H. 78. L B Stort fransk kaminur af forgyldt og patineret bronze, ved urhus læsende kvinde i klassiske gevandter, base af hvid marmor, hvidemaljeret skive. Mærket á Paris. 19. årh.s anden halvdel. H. 55. B. 72. D Fransk kaminforsats af gråbroget marmor, montering af forgyldt bronze. Louis XVI form, 20. årh.s begyndelse. H B D. 40. Kaminforsatsen er monteret, køber står for afmontering Væglampet af forgyldt bronze, to svungne lysarme, støbt med bladværk og ornamentik, monteret til el. Ca H Holger Christensen: Figur af porcelæn, dekoreret i underglasur farver, Ridder og jomfru Kgl.P. H Ubekendt maler, 20. årh. Venus og Cupido, kopi efter italiensk forbillede. Utydeligt sign. Emilio Leic(e)vilo...? Olie på lærred. 120 x Møblement af grønmalet træ med beslag af bronze, bestående af sofa, to stole og to armstole. Rokoko form, 19. årh. s slutning. Sofa L (5) BRUUN RASMUSSEN - tivoli AUKTION 766

8 bruun rasmussen onlineauktioner hver uge på Bruun Rasmussen Tivoli 25 Tre armstole af bemalet træ, beslag af bronze. Rokoko form, 19. årh.s slutning. (3) Sabatino Figur af patineret bronze, stående faun, firsidet profileret base af hvid marmor. Sign. Sabatino 1886 Napoli. Italien, 19. årh.s slutning. H Et par væglampetter af bronze, hver med tre svungne lysarme, monteret til el. Rokoko form, 20. årh. H. 53. (2) Prismekrone, burformet stel af metal, behængt med prismer, seks svungne lysarme samt fire prismelampetter hver med to lysarme, monteret til el. Ca H. 94. Diam. 60. Lampetter H. 30. (5) Lille lysekrone af forsølvet metal, behængt med prismer, arme til seks lys, monteret til el. 20. årh. H. 35. Diam Et par søjler af kunststen. 20. årh. H. 79. (2). 28 Bord af forgyldt træ, udskåret med bladværk og ornamentik, cabriole ben hvorimellem krydsformet sprosse, plade indlagt med stof. Rokoko form, ca H. 77. L D Piedestal af forgyldt træ og gezzo, udskåret med stående putto og ornamentik. Ca H Sæt på 18 armstole i Sheraton stil af mahogni. 20. årh.s anden halvdel. (18) Et par Maria Theresia prismekroner, burformet stel af metal, behængt med prismer, otte svungne lysarme, monteret til el. Ca H. 85. Diam. 55. (2) Sæt på 11 stole i Sheraton stil af mahogni. 20. årh.s anden halvdel. (11) Maria Theresia prismekrone, burformet stel af metal, behængt med prismer, otte svungne lysarme, monteret til el. Ca H. 85. Diam BRUUN RASMUSSEN - tivoli AUKTION 766 7

9 bruun rasmussen online auctions every week at Bruun Rasmussen Tivoli 37 Et par Maria Theresia prismekroner, burformet stel af metal, behængt med prismer, otte svungne lysarme, monteret til el. Ca H. 85. Diam. 55. (2) To orientalske lamper af porcelæn, dekoreret i hvidt og blåt. Kina, 20. årh. H. 62/59. (2). 38 Stort kaminur af forgyldt bronze, støbt med liggende amoriner, lauerbærkrans og ornamentik, hvidemaljeret skive. Louis XVI form, 19. årh.s slutning. H. 45. B Stor Maria Theresia prismekrone, burformet stel af metal, behængt med talrige prismer, 18 svungne lysarme i to etager, monteret til el. Ca H Diam Konsol af forgyldt træ, udskåret med kanneleringer, blomster og bladværk, svungen plade af hvid marmor. Rokoko form, ca H. 92. B. 73. D To piedestaler af forgyldt træ, plader af grå marmor. Ca H Diam. 31. (2). 40 Stort rundt spejl i ramme af forsølvet træ, udskåret med agern, frugter og egeløv. 20. årh. Diam Et par konsoller med plader af grønbroget marmor, sidestykker af kunststen i form af fabeldyr. Ca H. 92. L D. 46. (2). Konsollen er monteret, køber står for af afmontering Maria Theresia prismekrone, burformet stel af metal, behængt med prismer, otte svungne lysarme. Samt et par lampetter, hver med en lysarm, monteret til el. Ca H. 85. Diam. 55. (3) Lille prismekrone med burformet stel af metal, behængt med prismer, invendig lys, monteret til el. Ca H. 50. Diam Chesterfield møblement, betrukket med rødt læder, bestående af sofa, lænestol og øreklapstol. 20. årh.s slutning. Sofa L (3) CD C. Hornung-Jensen Portræt af Søren Kierkegaard. Sign. Hornung Jensen. Olie på lærred. 81 x BRUUN RASMUSSEN - tivoli AUKTION 766

10 bruun rasmussen onlineauktioner hver uge på Bruun Rasmussen Tivoli 49 CD C. Hornung-Jensen, kopi efter C. A. Jensen Portræt af digteren Adam Oehlenschläger. Sign. Hornung Jensen Olie på lærred. 80 x Tre dørpartier af hvidmalet og guldstafferet træ, hver med fire vindusfag hvor imellem pilastre af marmoreret træ, buet overdel udskåret med medaljoner og vaser. Ca Hver. H B (3). Dørpartierne er monteret, køber står for afmontering Stor konsol med plade af hvidbroget marmor, sidestykker af kunststen i form af fabeldyr. 20. årh. H. 93. L D. 63. Konsollen er monteret, køber står for af afmontering Stor konsol med plade af hvidbroget marmor, sidestykker af kunststen i form af fabeldyr. 20. årh. H. 93. L D. 63. Konsollen er monteret, køber står for afmontering Fem venetianske glaslampetter, hver med to lysarme, prydet med blomster og bladværk. Delvis defekte. 20. årh. H. 62. (5) Stor konsol med plade af hvidbroget marmor, sidestykker af kunststen i form af fabeldyr. 20. årh. H. 93. L D. 63. Konsollen er monteret, køber står for afmontering Talerstol af blå- og rødmalet træ. 20. årh. H. 99. B. 88. D Et par prismelampetter hver med fem lysarme, behængt med talrige prismer, monteret til el. Ca H. 60. (2) Hindsberg flygel af sort lakeret træ samt taburet. 20. årh. H. 98. L B Tre prismegirandoler hver med otte svungne lysarme, rigt behængt med prismer. 20. årh. s begyndelse. Prismer mangler. H (3) CD C. Hornung-Jensen, kopi efter C. A. Jensen, 20. årh. Portræt af H.C. Andersen siddende på en stol. Sign. C. Hornung Jensen. Olie på lærred. 80 x 64. Kleis ramme Burformet prismekrone i to etager, stel af forgyldt metal med 15 svungne lysarme, behængt med talrige klare og røgfarvede prismer. 20. årh. H Diam BRUUN RASMUSSEN - tivoli AUKTION 766 9

11 bruun rasmussen online auctions every week at Bruun Rasmussen Tivoli 61 Burformet prismekrone i to etager, stel af forgyldt metal med 15 svungne lysarme, behængt med talrige klare og røgfarvede prismer. 20. årh. H Diam Ubekendt maler, 20. årh. Et renaissance sceneri, i forgrunden personer der køber fisk, i baggrunden bjerge og arkitektur. Olie på lærred. 152 x Et par overpolsterede sofaer, betrukket med rødt stof, forgyldte cabriole ben. 20. årh.s slutning. L (2) CD Thor Bøgelund-Jensen Thor Bøgelund-Jensen: To lithografiske plakater i farver. Signeret i trykket: Bøgelund 1938 og x 60. (2). 63 Et par overpolsterede sofaer, betrukket med rødt stof, forgyldte cabriole ben. 20. årh.s slutning. L (2) Et par fade af keramik, dekoreret i blå glasur med fisk. Begge mærket Grimstrup Næstved. Sign. Laurine. 20. årh. Diam. 51. (2). 64 Et par spejle samt et spejl i ramme af forgyldt træ og gezzo. 20. årh.s slutning. H. 175/146. B. 74/85. (3). 70 Seks cafèborde med stel af støbejern, plader af marmor. 20. årh.s begyndelse. H. 68. (6) Figur af patineret bronze i form af fisk. 20. årh. H Burformet prismekrone med otte svungne lysarme, rigt behængt med prismer, monteret til el. Ca H To spelje i rammer af forgyldt træ, facetslebet spejlglas. Rokoko form, 20. årh. H. 115/120. B. 65/84. (2) Burformet prismekrone med otte svungne lysarme, rigt behængt med prismer, monteret til el. Ca H BRUUN RASMUSSEN - tivoli AUKTION 766

12 bruun rasmussen onlineauktioner hver uge på Bruun Rasmussen Tivoli 73 Et par gulvkandelabre af bronze og grønbroget marmor, hver med ti svungne lysarme, kupler af glas i form af flammer, monteret til el. Empire form, 20. årh. H (2) Spejl i ramme af forgyldt træ og gezzo, dekoreret med fire kronede N er, rocallier og bladværk. Rokoko form, 19. årh.s slutning. H. 85. B Et par petroleumslamper af messing, skærme af hvidt glas, monteret til el. 20. årh. H. 45. (2). 80 Et par figurer af forgyldt og bemalet træ, i form af balinesiske tempeldanserinder. 20. årh. H (2) Et par petroleumslamper af messing, skærme af hvidt glas, monteret til el. 20. årh. H. 45. (2). 81 Figur af patineret bronze, guden Shiva. 20. årh. H Tre petroleumslamper af messing, skærme af hvidt glas, monteret til el. 20. årh. H. 45. (3) Et par kinesiske kolosalvaser af porcelæn, dekoreret i blåt med drage og figurer i landskab. Kina, 20. årh. H (2) CD Robys (Robert Wolff) Kina Lillet au vin blanc de la Gironde. Sign. i tryk Robys 37. Reklame plakat i farver. 200 x 128. Kina Lillet indgår i cocktailen The Vesper, der består af 3 dele Gordon s Gin, 2 dele Vodka og 1/2 del Kina Lillet. Den blev opfundet af Ian Fleming og hans ven Ivar Bryce, og er navngivet efter heltinden Vesper i James Bond bogen Casino Royale Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i farver med figurer og blomster og bladværk. 20. årh. H Et par spejle i rammer af forgyldt træ og gezzo, udskåret med rocallier og bladværk. Rokoko form, 20. årh. H B. 75. (2) BRUUN RASMUSSEN - tivoli AUKTION

13 bruun rasmussen online auctions every week at Bruun Rasmussen Tivoli 84 Nyreformet art deco skrivebord med stel af messing, plade af sort læder. Ca samt skiltestander af messing og kontorstol af mahognipoleret bøgetræ. 20. årh. Bord H. 75. L B. 55. (3) CD C. Hornung-Jensen Parti fra Kragerup park. Sign. Hornung Jensen Olie på lærred. 188 x To karruselheste af bemalet træ, dekoreret i farver, monteret med seletøj og stigbøjler, haler af hestehår. Ca H L (2) Et par gardinkapper af forgyldt træ og gezzo, udskåret med bladværk. Rokoko form, 19. årh. s anden halvdel. L (2) To karruselheste af bemalet træ, dekoreret i farver, monteret med seletøj og stigbøjler, haler af hestehår. Ca H L (2) Et par lampetter af forgyldt metal, hver med to lysarme, støbt med blomster og bladværk, monteret til el. 20. årh.s anden halvdel. H. 70. (2) To karruselheste af bemalet træ, dekoreret i farver, monteret med seletøj og stigbøjler, haler af hestehår. Ca H L (2) Serveringsbord af mørkbejset træ, plade med spejl. 20. årh. H. 86. L B To karruselheste af bemalet træ, dekoreret i farver, monteret med seletøj og stigbøjler, haler af hestehår. Ca H L (2) Arbejdsmodel til forlystelsen Den Flyvende Kuffert, udført på Tivoli s tegnestue, modellen er bygget op over 31 scenerier fra H.C. Andersens eventyr. 20. årh. Defekt. H. 75. L B Fire barstole af glasfiber i form af karruselheste, dekoreret i farver. 20. årh. H L (4). Proveniens: Restaurant Tivoli i Københavns lufthavn Rickshaw. 20. årh. H L BRUUN RASMUSSEN - tivoli AUKTION 766

14 bruun rasmussen onlineauktioner hver uge på Bruun Rasmussen Tivoli 96 Rickshaw. 20. årh. H L Rickshaw med kaleche, trukket af cykel. 20. årh. H L skilte til karrusel af udskåret træ, dekoreret i farver. 19. årh.s slutning. H. 50. L (12) Vægrelief af 80 fliser, dekoreret i farver med Harlekin og Colombine, Tivoli 150 år, Jubilæunspilsner skænket af Carlsberg 15. aug Sign. Bøgelund. 20. årh. H B Kasse med diverse baldakiner til karrusel af rødt stof, prydet med palietter og perler i mønster. 19. årh.s slutning William Fridericia Snoet trappe med gelænder af bemalet jern, støbt med seks figurer, dekoreret i farver. Udført af William Fridericia i årh. H B trådpaller med effekter fra den nedlagte forlystelse Baljerne, diverse dyr og figurer dekoreret i farver erne. Hver palle H L B. 80. (4) Hestevogn af sortmalet træ og metal med kaleche, spand til to heste. 19. årh. H L Hestevognen er brugt som dekoration diverse væghængte spilleautomater i kasser af egetræ og rødmalet træ. 20. årh.s første halvdel. Variabele størrelser. H. 77/38. (9) Lille karusel med tre heste af glasfiber, dekoreret i farver. 20. årh. H Diam Proveniens: Restaurant Tivoli i Københavns lufthavn diverse væghængte spilleautomater i kasser af egetræ og rød- og sortmalet træ. 20. årh. s første halvdel. Variabele størrelser. H. 80/60. (8) Vippe af træ, dekoreret i farver og guld, udskåret med to påfugel. Antagelig udført af Richard Brenerup. 20. årh. H L B BRUUN RASMUSSEN - tivoli AUKTION

15 bruun rasmussen online auctions every week at Bruun Rasmussen Tivoli 108 Gunnar Westman Stor kat med bevægelig hoved af bemalet træ, dekoreret i gul og rød, hale i form af trappe. Udført omkring H L B Et par vinkølere af sølvplet på stand med indskription NIMB. 20. årh. H. 64. (2). 109 CD Folmer Bendtsen To lithografier. En efterårsdag på Alexandravej. Sign. Folmer Bendtsen, 351/480. Lysmål 71 x 50. En vinterdag på Alexandravej. Sign. Folmer Bendtsen, prøvetryk. Lysmål 62 x 45. (2) Et par vinkølere af sølvplet på stand med indskription NIMB. 20. årh. H. 64. (2). 110 Diverse mekaniske modeller af træ, metal og papier mache, dekoreret i farver. Bl.a. pariserhjul, Den gamle rutchebane, teater med figurer samt to huse fra Tivoli. 19. årh.s slutning. Ca. 8 dele ialt Tre vinkølere af sølvplet på stand med indskription NIMB. 20. årh. H. 64. (3) To vaser af keramik, dekoreret i beige og blå farver med bladværk. En mærket Danico. 20. årh. H. 32 og H. 35. (2). 117 CD Jack Kampmann Landskab fra Færøerne med huse. Lithografi. Sign. Jack Kampmann, 185/300. Lysmål 59 x To kandelabre af sølvplet, den ene til fem lys, den anden til tre lys. 20. årh. H. 63. og H. 24. (2). 113 Et par vinkølere af sølvplet på stand med indskription NIMB. 20. årh. H. 64. (2). 14 BRUUN RASMUSSEN - tivoli AUKTION 766

16 Moderne Kunstauktion i Bredgade EFTERSYN februar AUKTION 27. februar - 2. marts For yderligere information henvend Dem venligst til moderne afdeling på telefon Michael Kvium: Double Me, Olie på lærred. 230 x 230. PK-24, chaiselongue. Salto, vase i knoppet stil. Carl Halier og Knud Andersen, lågvase. PK-71, indskudsborde. Bredgade København K Tel Bemærk venligst nye åbningstider: man-, tirs- og torsdag onsdag fredag

17 bruun rasmussen online auctions every week at k ø b s k o n d i t i o n e r 1. Budgivning Køber er den byder, der får hammerslag. Den, der byder for andre, hæfter som selvskyldnerkautionist for berigtigelsen af købet. På opfordring fra Bruun Rasmussen Kunstauktioner (herefter benævnt Bruun Rasmussen), skal alle bydere, hvadenten de ønsker at afgive et bud ved personligt fremmøde på auktionsstedet eller afgive en kommission pr. brev eller fax eller byde direkte pr. telefon, kunne dokumentere deres betalingsdygtighed samt til enhver tid identificere sig. Bruun Rasmussen er altid berettiget til at nægte at acceptere et bud, hvis på forlangende ikke tilstrækkelig sikkerhed er stillet eller en passende à conto betaling har fundet sted. Bud afgives af byderen ved personligt fremmøde på auktionsstedet eller ved skriftlig kommission. Afgivelse af bud pr. telefon er muligt under visse forudsætninger, der afgøres af Bruun Rasmussen. Bruun Rasmussen påtager sig intet ansvar for eventuelle fejl eller fejltagelser, der måtte opstå ved brug af denne service. Auktionarius bestemmer overbuddets størrelse og træffer ligeledes afgørelse i alle tvivlstilfælde om budgivningen. 2. Betaling For katalognumre, der handles til brugtmoms, opgøres købesummen som hammerslagsprisen med tillæg af 25% i auktionsomkostninger inklusive afgift. Visse katalognumre handles efter særlige regler til fuldmoms, så udover auktionsomkostninger på 20%, beregnes moms på 25% af hammerslag og auktionsomkostninger. Hvilke katalognumre der sælges til fuldmoms fremgår af kataloget med stjerne *. Danske momsregistrerede købere skal overfor os oplyse deres SE-/ CVR-nr. (moms-nr.), da dette skal anføres på de fakturaer, hvor varen købes i fuld moms. For visse udenlandske købere gælder der særlige regler for afgiftsfritagelse jvf. 3. Afgiftsfritagelse omfatter ikke EU private købere, som ligestilles med danske købere jvf. gældende dansk lovgivning om handel med brugte varer, kunstgenstande, samlerobjekter og antikviteter. Købesummen forfalder til betaling ved tilslaget. Der kan betales kontant op til DKK eller med Dankort, banknoteret check, rejsechecks, Visa-, Master-, Diners Club- eller Eurocard. Personlige udenlandske checks kan kun anvendes efter forudgående aftale. Betaling kan finde sted under eller umiddelbart efter auktionen og under alle omstændigheder skal betaling finde sted senest 8 dage efter fakturadatoen. Betales købesummen ikke rettidigt, skal der svares rente heraf med 1,5% pr. påbegyndt måned. Betales købesum og renter ikke inden 8 dage efter at Bruun Rasmussen har afsendt påkrav herom til køber, er Bruun Rasmussen berettiget til at annullere købet og bortsælge det købte på ny auktion hos Bruun Rasmussen eller underhånden og afkræve køber ethvert herved opstået tab. Et eventuelt overskud tilfalder den, der har indleveret det købte til auktion. Har den misligholdende køber tilgodehavender fra salg af effekter hos Bruun Rasmussen, er Bruun Rasmussen berettiget til at berigtige ethvert tilgodehavende hos køber ved modregning. Har den misligholdende køber indleveret andre effekter til salg, er Bruun Rasmussen berettiget til at bortsælge sådanne effekter på auktion hos Bruun Rasmussen uden at være bundet af en af den misligholdende køber fastsat mindstepris. Den misligholdende køber er ikke berettiget til at kræve udlevering af effekter indleveret til salg, så længe forfalden gæld til Bruun Rasmussen ikke er betalt, uanset om værdien af sådanne effekter må anses at overstige forfalden gæld. Bruun Rasmussen er berettiget til at afvise bud afgivet af en køber, der er i misligholdelse med sine betalingsforpligtelser over for Bruun Rasmussen eller et bud afgivet af en anden på den pågældendes vegne, ligesom Bruun Rasmussen er berettiget til at kræve et depositum som betingelse for accept af fremtidige bud. 3. Afgiftsfritagelse Udenlandske købere, der opfylder nedennævnte betingelser, betaler 20% i auktionsomkostninger af hammerslaget, og bliver ikke belastet af danske afgifter. A. Købere med bopæl i et andet EU-land: Købere, som er momsregistreret i et andet EU-land, fritages for at betale dansk moms, når momsregistreringen dokumenteres over for Bruun Rasmussen, som skal påføre momsnummeret på fakturaen. B. Købere med bopæl uden for EU: 1 Forsendelse gennem speditør: Effekter, der eksporteres gennem en af Bruun Rasmussen godkendt speditør, fritages for afgift. 2 Udførsel som rejsegods: Der kan ske fritagelse for dansk afgift, når køberen selv medtager det købte under forudsætning af, at følgende betingelser er opfyldt: Fakturaen skal være betalt, og den danske afgift på 25% af fakturabeløbet skal være deponeret hos Bruun Rasmussen. a Købere med fast bopæl i Norge vil få den danske moms refunderet, så snart Bruun Rasmussen har modtaget købsfakturaen retur med påtegning om officiel indførsel fra det endelige lands toldmyndighed eller anden på omsætningsafgiftsområdet kompetent myndighed, hvis købet overstiger DKK b Købere med fast bopæl andre steder uden for EU vil få den danske moms refunderet, efter at effekterne har været forevist til toldbehandling i forbindelse med køberens udrejse fra EU. Eksportørblanketten returneres til Bruun Rasmussen efter at være forsynet med et toldvæsens attest for udførslen, hvis købet overstiger DKK 300. Dette gælder også for Færøerne og Grønland. 4. Afgiftsbetaling A. Momsregistrerede i andre EU-lande, der ikke ønsker at gøre brug af 3, kan i stedet vælge at handle til brugtmoms/fuldmoms på lige fod med private købere. Dette skal meddeles os inden kl. 10 den følgende auktionsdag. B. Momsregistrerede i Danmark kan vælge at købe til fuldmoms med 25% af både hammerslag og auktionsomkostninger. Dette skal meddeles os inden kl. 10 den følgende auktionsdag. 5. Udlevering Købesummen skal være betalt, inden det købte kan udleveres til køberen. Det købte henligger fra hammerslaget for købers regning og risiko. For varer, der ikke er afhentet 14 dage efter hammerslaget, vil der blive opkrævet opbevaringsgebyr. Købte varer, der er betalt, men ikke afhentet, vil efter 1 år blive videresolgt for købers regning ved auktion eller underhånden. 6. Forsendelse Såfremt Bruun Rasmussen påtager sig at emballere og fremsende købte varer, sker dette på købers regning og risiko. Bruun Rasmussen kan således ikke drages til ansvar for skader forvoldt på købte varer under forsendelse eller for forsvundne forsendelser.

18 bruun rasmussen onlineauktioner hver uge på 7. Kunstnerafgift til Copy-Dan CD Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves følgeretsvederlag på værker af alle nyere danske og visse udenlandske kunstnere. Følgeretsvederlaget opkræves hos køber af Bruun Rasmussen på vegne af kunstnernes organisation Copy-Dan, for de kunstværker, der er omfattet af loven. Disse værker er mærket CD for Copy-Dan ud for katalognummeret. Følgeretsvederlaget beregnes som følger for det enkelte kunstværk, når hammerslagsprisen overstiger DKK 1.863: 5% af den del af hammerslagsprisen, der ligger mellem DKK 0 og DKK med tillæg af auktionsomkostninger på 20% ekskl. afgift 3% af den del af hammerslagsprisen, der ligger mellem DKK og DKK med tillæg af auktionsomkostninger på 20% ekskl. afgift 1% af den del af hammerslagsprisen, der ligger mellem DKK og DKK med tillæg af auktionsomkostninger på 20% ekskl. afgift 0,5% af den del af hammerslagsprisen, der ligger mellem DKK og DKK med tillæg af auktionsomkostninger på 20% ekskl. afgift 0,25% af den del af hammerslagsprisen, der ligger over DKK med tillæg af auktionsomkostninger på 20% ekskl. afgift Copy-Dan afgiften kan ikke overstige DKK for det enkelte kunstværk. 8. Eksporttilladelse Kulturværdiudvalget er blevet ansøgt om eksporttilladelse, hvor dette kræves iflg. gældende dansk lovgivning om sikring af kulturværdier i Danmark. Foreligger en sådan ikke, vil dette blive meddelt den udenlandske køber umiddelbart efter hammerslaget. Derefter vil Bruun Rasmussen igen ansøge Kulturværdiudvalget på købers vegne, nu hvor prisen kendes. Gives eksporttilladelse ikke, er Kulturværdiudvalget forpligtet til at overtage det købte til den opnåede pris, hvilket betyder at købet bliver hævet for køber. 9. Katalogisering Alt sælges i den stand, hvori det ved hammerslaget er at forefinde og som beskrevet i kataloget med senere offentliggjorte ændringer og modifikationer. Katalogiseringen er foretaget efter bedste overbevisning og under anvendelse af de anførte katalogiseringsprincipper. De solgte effekter er ofte af en alder eller af en art, der bevirker, at de kan være behæftet med fejl, mangler, restaurering eller beskadigelser, der ikke nødvendigvis angives i kataloget. Afbildninger i kataloget er blot til identifikation og kan ikke anvendes til vurdering af effekternes stand. Enhver der ønsker at byde på auktion, bør derfor ved selvsyn på de før auktionen afholdte eftersyn forvisse sig om de ønskede effekters stand. Katalogbeskrivelsen er udtryk for den på tidspunktet for katalogets trykning blandt lærde og eksperter herskende opfattelse. Skulle der efter købet opstå tvivl om det købtes ægthed eller dettes overensstemmelse med katalogbeskrivelsen, skal dette straks meddeles til Bruun Rasmussen. Såfremt det må erkendes, at det købte er en forfalskning, eller såfremt katalogbeskrivelsen har været behæftet med væsentlige fejl, der har medført en væsentlig højere hammerslagspris, end en korrekt katalogbeskrivelse må antages at ville have resulteret i, er køber berettiget til at annullere købet, hvorefter den samlede erlagte købesum, dog højst den i kataloget angivne højeste vurderingspris tillagt auktionsomkostninger og evt. moms, vil blive refunderet køber. Væsentlige fejl i katalogbeskrivelsen relateret til mål eller vægt erstattes kun procentuelt i forhold til differencen. Retten til under de her anførte betingelser at annullere et køb kan kun udøves af den, der købte den pågældende effekt hos Bruun Rasmussen og er betinget af, at krav om annullering fremsættes skriftligt over for Bruun Rasmussen inden 2 år efter købsdagen, og af at det købte inden samme frist returneres til Bruun Rasmussen i den samme stand i enhver henseende, som det købte var i på hammerslagstidspunktet. Køber kan i tilfælde af annullering ikke gøre krav på betaling af renter af købesummen og er ej heller berettiget til at kræve anden udgift eller tab, herunder eventuel mistet videresalgsfortjeneste, dækket. Et køb kan ikke kræves annulleret efter ovenstående bestemmelser, såfremt: a beskrivelsen i kataloget på hammerslagsdagen var i overensstemmelse med den på dette tidspunkt gældende opfattelse blandt lærde og eksperter. b den eneste måde til på katalogets udgivelsestidspunkt at få fastslået et falskneri var iværksættelsen af videnskabelige processer, hvis gyldighed først blev anerkendt efter katalogets udgivelsestidspunkt eller som ville have været uforholdsmæssigt omkostningskrævende eller uigennemførlige uden beskadigelse af den pågældende effekt. KOMMISSIONER Bruun Rasmussen Kunstauktioner Jesper Bruun Rasmussen, Auktionsholder Jørgen Byriel, Auktionsleder Bruun Rasmussen påtager sig at byde i kommission for bydere, der ikke kan være til stede ved auktionen. Det er en forudsætning, at kommissionen er Bruun Rasmussen i hænde 24 timer før auktionens start, så om nødvendigt bydernes kreditværdighed kan undersøges. Bruun Rasmussen påtager sig intet ansvar for eventuelle fejltagelser, der måtte opstå ved brug af denne service. Konditionsrapporter Bruun Rasmussen påtager sig, hvis det er muligt, at orientere nærmere om katalognumrenes kondition og tilstand. Dette er ment som en service for kunder, der ikke selv har mulighed for ved selvsyn at undersøge numrene på eftersynet. Det understreges, at de givne oplysninger ikke kan gøres til genstand for reklamationer; her henvises til katalogteksten. FRITAGELSE FOR DANSK FULDMOMS Købere skal ifølge 2 betale fuldmoms af de varer der i kataloget er markeret med stjerne *. Når virksomheder, der er momsregistrerede i andre EU-lande, køber hos Bruun Rasmussen og videresælger til private, skal der ikke betales dansk moms, men moms i henhold til de regler der gælder, hvor den udenlandske virksomhed er momsregistreret. Det tilrådes at søge oplysning hos de lokale myndigheder.

19 bruun rasmussen online auctions every week at C o n d i t i o n s o f p u r c h a s e 1. Bidding The buyer shall be the highest bidder at the hammer price. Any person bidding on behalf of a third party shall be liable in surety for completion of the sale. At the request of Bruun Rasmussen Kunstauktioner (hereinafter called Bruun Rasmussen), all bidders, whether they wish to make bids in person at the place of auction or commission bids by letter or fax or direct telephone bids, should be able to document their ability to pay and be able to provide proof of identity at any time. Bruun Rasmussen is entitled to refuse to accept a bid if, when requested, adequate security or adequate payment on account has not been rendered. Bids should be made by the bidder in person at the place of auction or by written commission. Telephone bidding is possible within certain conditions made out by Bruun Rasmussen. Bruun Rasmussen is not to be held responsible for any errors that may occur using this service. The auctioneer shall have absolute discretion as to the increment of the bids. The auctioneer will also make decisions in all cases of doubt regarding the bidding. 2. Payment The purchase price is the hammer price plus 25% in buyer s premium, including VAT, for lots sold subject to the special VAT scheme for sales of Works of Art, Collectors items and Antiques, and secondhand goods by Public Auction (hereinafter called Special VAT). Certain lots are sold in accordance with specific rules on normal VAT arrangement (hereinafter called normal VAT), so that the purchase price is the hammer price plus an additional 20% in buyer s premium and VAT of 25% levied on both the hammer price and the buyer s premium. The lots subject to Full VAT are indicated as such in the catalogue with an asterix (*). Danish VAT registered buyers shall provide us with documentation of their SE-/CVR-number (VAT No.) as this has to be quoted on the invoice for goods bought at full VAT. For some foreign buyers, specific VAT-exemption rules apply (cf. Article 3). VAT-exemption does not apply to private buyers from the EU who are considered as Danish buyers (cf. current Danish legislation on Special VAT Scheme for Sales of Works of Art, Collectors items and Antiques by Public Auction). The purchase price falls due for payment when the goods have been knocked down. Payment may be made in cash up to DKK 100,000, by Dankort, banker s cheque, traveller s cheque, Visa-, Master-, Diners Club- or Eurocard. Personal foreign cheques may only be used for payment by prior arrangement. Payment may be made during or immediately after the auction. Under all circumstances payment must be made no later than eight days from the date of the invoice. Should the purchase price not be paid by the due date, interest at 1.5 % per new month will be charged. If the purchase price and interest are not paid within eight days after Bruun Rasmussen has sent its demand to the buyer, Bruun Rasmussen shall be entitled to rescind the sale and resell the goods at a Bruun Rasmussen auction or privately, and to demand reimbursement of any related losses from the defaulting buyer. Any further profit on the sale shall be payable to the person who had deposited the goods for sale by auction. If the defaulting buyer is entitled to proceeds from a sale of goods by Bruun Rasmussen, Bruun Rasmussen shall be entitled to set off its receivables against its payables to the defaulting buyer. If the defaulting buyer has deposited other goods for sale, Bruun Rasmussen shall be entitled to sell such goods at a Bruun Rasmussen auction without being bound by the reserve stipulated by the defaulting buyer. The defautling buyer shall not be entitled to demand the surrender of goods deposited for sale as long as the debt payable to Bruun Rasmussen has not been discharged, regardless of whether the value of such goods may be deemed to exceed the debt payable. Bruun Rasmussen shall be entitled to refuse a bid made by a buyer who is in default in respect to his payment obligations to Bruun Rasmussen, as well as a bid made by a third party on behalf of such a defaulting buyer. Bruun Rasmussen shall further be entitled to demand a deposit as a condition of accepting any future bids from such a purchaser. 3. Exemption from VAT Foreign buyers who fulfil the conditions stated below shall pay 20% of the hammer price in buyer s premium and shall not be subject to Danish taxes and duties: A. Buyers residing in another EU Member State: Buyers are exempt from paying Danish VAT as long as they have provided Bruun Rasmussen with documentation of their VAT registration. The VAT number will then be quoted on Bruun Rasmussen s invoice. B. Buyers residing outside the EU: 1 Dispatch through forwarding agent: Lots exported through a forwarding agent approved by Bruun Rasmussen are exempt from VAT. 2 Export as personal luggage: Goods may be exempt from Danish VAT when the buyer personally takes the goods out of the country as luggage, provided the following conditions have been met: The invoice must have been paid and the Danish duty of 25% of the invoice amount must have been deposited with Bruun Rasmussen. a Buyers residing in Norway will be refunded the Danish VAT as soon as the invoice of sale has been returned to Bruun Rasmussen endorsed by the customs authorities of the country in question or by any other authority with jurisdiction over matters of purchase tax with respect to official imports of goods into the country in question if the purchase price exceeds DKK 1,200. b Buyers residing in other countries outside the EU will be refunded the Danish VAT after the goods have been presented for customs clearance in connection with the departure of the buyer from the EU. The exporter s form should be returned to Bruun Rasmussen after being endorsed with the customs authorities export certificate if the purchase price exceeds DKK 300 This also applies to the Faroe Islands and Greenland. 4. Payment of taxes and duties A. Buyers with VAT-registration in other EU member states who do not wish to make use of Article 3 may instead choose to purchase items subject to Special VAT/Normal VAT in the same manner as private buyers. Bruun Rasmussen must be notified of this before 10 a.m. on the following auction day. B. Buyers with VAT-registration in Denmark may choose to purchase subject to Normal VAT at 25% of the hammer price plus premium. Bruun Rasmussen must be notified of this before 10 a.m. on the following auction day. 5. Collection of purchases The purchase price must be paid in full before the purchased lot can be passed over to the buyer. From the time of the lot being knocked down to the buyer, until its collection, the purchased lot will be held at the buyer s own expense and risk.

20 bruun rasmussen onlineauktioner hver uge på A storage fee will be charged for lots which have not been collected within 14 days after the time of the lot being knocked down. Goods which have been paid for but not collected within 1 year will be resold at auction or privately at the buyer's expense. 6. Dispatch Should Bruun Rasmussen undertake the packaging and forwarding of purchased goods, this shall be done at the buyer s own expense and risk. Bruun Rasmussen shall thus not be held liable neither for any damage caused to purchased goods during dispatch nor for any missing consignments. 7. Droit de Suite Pursuant to current Danish legislation on Copyright, an artistic royalty shall be collected on works of modern art by all Danish and some foreign artists. Bruun Rasmussen will from the buyer collect the royalties required on behalf of the artists organisation Copy- Dan for any work of art subject to this law. These works are identified in the catalogue by CD for Copy-Dan, marked beside each relevant lot number. The artistic royalty will be calculated as follows for each work of art, when the hammerprice exceeds DKK 1,863: 5% of the part of the hammerprice ranging from DKK 0 to DKK 310,567 plus the buyer s premium (20% excl. VAT) 3% of the part of the hammerprice ranging from DKK 310,567 to DKK 1,242,267 plus the buyer s premium (20% excl. VAT) 1% of the part of the hammerprice ranging from DKK 1,242,267 to DKK 2,173,967 plus the buyer s premium (20% excl. VAT) 0.5% of the part of the hammerprice ranging from DKK 2,173,967 to DKK 3,105,667 plus the buyer s premium (20% excl. VAT) 0.25% of the part of the hammerprice lying above DKK 3,105,667 plus the buyer s premium (20% excl. VAT) The artistic royalty cannot exceed DKK 93,170 for each work of art. 8. Export licence Applications for an export licence must be made to the Danish Cultural Assets Committee when required in accordance with current Danish legislation on the protection and preservation of cultural assets in Denmark. Where such a licence has not been obtained, the foreign buyer will be informed thereof immediately after the lot has been knocked down to the buyer. Another application will subsequently be sent to the Danish Cultural Assets Committee by Bruun Rasmussen on behalf of the buyer, now that the price is known. Should an export licence not be granted, the Danish Cultural Assets Committee would be obliged to acquire the purchased lot at the purchase price, and the buyer would thus not be bound to the purchase. 9. Cataloguing All lots are sold in the condition in which they are found when knocked down and as described in the catalogue with subsequently published changes and modifications. Cataloguing is done according to the best of Bruun Rasmussen s knowledge and on the cataloguing principles stated. The lots auctioned are often of some age or of a kind which makes it possible that they may contain defects, deficiencies, or may have been subject to restoration or damage not necessarily stated in the catalogue. Catalogue pictures are for identification only and cannot be used for an evaluation of the condition of the goods. Any person who wishes to bid at an auction should therefore satisfy himself of the condition of the lots for which he intends to bid by personal inspection at the preview held prior to the auction. The catalogue description is an indication of the prevailing oppinion of scholars and expert at the time of the printing of the catalogue. If any doubts should arise after the purchase regarding the genuineness of the purchased lot or its conformance with the catalogue description, Bruun Rasmussen should immediately be informed thereof. Should the purchased lot be proved to be a forgery, or if the catalogue description contains material errors which lead to a considerably higher hammer price than that which a correct catalogue description would presumably result in, the buyer shall be entitled to cancel the purchase, after which the buyer shall be reimbursed for the total purchase price paid, up till a maximum amount of the highest estimated price stated in the catalogue plus buyer's premium and VAT, when applicable. For material errors in the catalogue description in respect to measurements or weight, compensation shall only be paid on a percentage basis in proportion to the difference. The right of cancellation of a purchase in pursuance of the present conditions can only be exercised by the party who has bought the lot in question at Bruun Rasmussen and shall be subject to the presentation of a claim for cancellation in writing to Bruun Rasmussen within 2 years of the purchase date and to the purchased lot being returned to Bruun Rasmussen in the same condition in any and all respects which the purchased lot was in at the time of the lot being knocked down to the buyer. In the event of cancellation the buyer shall not be entitled to claim payment of interest on the purchase price nor shall the buyer be entitled to claim compensation for any other expenses or loss incurred, including any possible loss of profit in connection with reselling. It shall not be possible to state cancellation of a purchase in pursuance of the above provisions if: a the catalogue description on the day the lot was knocked down to the buyer was in accordance with the then generally accepted opinion of scholars and experts; b the only way of establishing whether the lot was a forgery at the time of the publication of the catalogue was the implementation of scientific processes, the validity of which was only acknowledged after the time of publication of the catalogue, or which would have required a disproportionate amount of cost, or which would have been impossible to carry out without damaging the lot in question. Bruun Rasmussen Auctioneers of Fine Art Jesper Bruun Rasmussen, auctioneer Jørgen Byriel, officially appointed external supervisor COMMISSION Bruun Rasmussen undertakes to execute commission bids for bidders who are unable to be present at the auction. It is a prerequisite that Bruun Rasmussen receives the commission 24 hours before the start of the auction for the bidders credit to be checked, if necessary. Bruun Rasmussen is not to be held responsible for any errors that may occur using this service. CONDITION REPORTS Bruun Rasmussen undertakes to provide further information about the state and condition of the lots if possible. This is regarded as a service for customers who are unable to make a personal inspection of the lots at the preview. Bruun Rasmussen stresses that the information given cannot be used as the basis for complaints; complaints can only be based on the catalogue text. Exemption FROM VAT Buyers shall, according to 2, pay full VAT on lots marked with an asterix *. No Danish VAT is to be paid when VAT registered companies from other EU countries buy at Bruun Rasmussen and resell to private buyers, The private buyer then only has to pay VAT according to the rules in force in the country where the foreign company is VAT registered. For further information please consult your local authorities.

Trolling Master Bornholm 2016 Nyhedsbrev nr. 3

BILAG 8.1.B TIL VEDTÆGTER FOR EXHIBIT 8.1.B TO THE ARTICLES OF ASSOCIATION FOR

BILAG 8.1.B TIL VEDTÆGTER FOR EXHIBIT 8.1.B TO THE ARTICLES OF ASSOCIATION FOR BILAG 8.1.B TIL VEDTÆGTER FOR ZEALAND PHARMA A/S EXHIBIT 8.1.B TO THE ARTICLES OF ASSOCIATION FOR ZEALAND PHARMA A/S INDHOLDSFORTEGNELSE/TABLE OF CONTENTS 1 FORMÅL... 3 1 PURPOSE... 3 2 TILDELING AF WARRANTS...

Side 1 af 9. SEPA Direct Debit Betalingsaftaler Vejledning

Trolling Master Bornholm 2016 Nyhedsbrev nr. 8

Trolling Master Bornholm 2016 Nyhedsbrev nr. 5

Trolling Master Bornholm 2016 Nyhedsbrev nr. 5 Trolling Master Bornholm 2016 Nyhedsbrev nr. 5 English version further down Kim Finne med 11 kg laks Laksen blev fanget i denne uge øst for Bornholm ud for Nexø. Et andet eksempel er her to laks taget

Afbestillingsforsikring

Afbestillingsforsikring Afbestillingsforsikring Sygdomsafbestillingsforsikring ved akut sygdom, ulykke. Da afbestilling på grund af akut sygdom, ulykke m.m. ikke fritager deltagerne for betaling, kan det anbefales, at der tegnes

Trolling Master Bornholm 2016 Nyhedsbrev nr. 6

Bookingmuligheder for professionelle brugere i Dansehallerne 2015-16

Bookingmuligheder for professionelle brugere i Dansehallerne 2015-16 Bookingmuligheder for professionelle brugere i Dansehallerne 2015-16 Modtager man økonomisk støtte til et danseprojekt, har en premieredato og er professionel bruger af Dansehallerne har man mulighed for

Trolling Master Bornholm 2016 Nyhedsbrev nr. 3 Trolling Master Bornholm 2016 Nyhedsbrev nr. 3 English version further down Fremragende vejr og laks hele vejen rundt om øen Weekendens fremragende vejr (se selv de bare arme) lokkede mange bornholmske

Id Dokumentnavn Sagsnummer Hændelse #0 Re: SV: SV: Your Conference Registration G #0

Id Dokumentnavn Sagsnummer Hændelse #0 Re: SV: SV: Your Conference Registration G #0 Indholdsfortegnelse Id Dokumentnavn Sagsnummer Hændelse 952892#0 Re: SV: SV: Your Conference Registration 81.00.00-G00-5-16 16-03-2016 952888#0 Betaling til Spanien tilmelding konference i Bilbao Tina

Mandara. PebbleCreek. Tradition Series. 1,884 sq. ft robson.com. Exterior Design A. Exterior Design B.

Mandara. PebbleCreek. Tradition Series. 1,884 sq. ft robson.com. Exterior Design A. Exterior Design B. Mandara 1,884 sq. ft. Tradition Series Exterior Design A Exterior Design B Exterior Design C Exterior Design D 623.935.6700 robson.com Tradition OPTIONS Series Exterior Design A w/opt. Golf Cart Garage

United Nations Secretariat Procurement Division

United Nations Secretariat Procurement Division United Nations Secretariat Procurement Division Vendor Registration Overview Higher Standards, Better Solutions The United Nations Global Marketplace (UNGM) Why Register? On-line registration Free of charge

Portal Registration. Check Junk Mail for activation . 1 Click the hyperlink to take you back to the portal to confirm your registration

Portal Registration. Check Junk Mail for activation  . 1 Click the hyperlink to take you back to the portal to confirm your registration Portal Registration Step 1 Provide the necessary information to create your user. Note: First Name, Last Name and Email have to match exactly to your profile in the Membership system. Step 2 Click on the

Nyhedsmail, december 2013 (scroll down for English version)

Vores mange brugere på musskema.dk er rigtig gode til at komme med kvalificerede ønsker og behov.

Vores mange brugere på musskema.dk er rigtig gode til at komme med kvalificerede ønsker og behov. På dansk/in Danish: Aarhus d. 10. januar 2013/ the 10 th of January 2013 Kære alle Chefer i MUS-regi! Vores mange brugere på musskema.dk er rigtig gode til at komme med kvalificerede ønsker og behov. Og

Trolling Master Bornholm 2015 Trolling Master Bornholm 2015 (English version further down) Sæsonen er ved at komme i omdrejninger. Her er det John Eriksen fra Nexø med 95 cm og en kontrolleret vægt på 11,8 kg fanget på østkysten af

Trolling Master Bornholm 2016 Nyhedsbrev nr. 7

Trolling Master Bornholm 2016 Nyhedsbrev nr. 7 Trolling Master Bornholm 2016 Nyhedsbrev nr. 7 English version further down Så var det omsider fiskevejr En af dem, der kom på vandet i en af hullerne, mellem den hårde vestenvind var Lejf K. Pedersen,

LAW FIRM ASSOCIATION FOR

LAW FIRM ASSOCIATION FOR LAW FIRM BILAG 8.1.C TIL VEDTÆGTER FOR ZEALAND PHARMA A/S EXHIBIT 8.1.C TO THE ARTICLES OF ASSOCIATION FOR ZEALAND PHARMA A/S INDHOLDSFORTEGNELSE/TABLE OF CONTENTS INDHOLDSFORTEGNELSE/TABLE OF CONTENTS...

BILAG 8.1.F TIL VEDTÆGTER FOR EXHIBIT 8.1.F TO THE ARTICLES OF ASSOCIATION FOR

BILAG 8.1.F TIL VEDTÆGTER FOR EXHIBIT 8.1.F TO THE ARTICLES OF ASSOCIATION FOR BILAG 8.1.F TIL VEDTÆGTER FOR ZEALAND PHARMA A/S EXHIBIT 8.1.F TO THE ARTICLES OF ASSOCIATION FOR ZEALAND PHARMA A/S INDHOLDSFORTEGNELSE/TABLE OF CONTENTS 1 FORMÅL... 3 1 PURPOSE... 3 2 TILDELING AF WARRANTS...

E K S T R A O R D I N Æ R G E N E R A F O R S A M L I N G E X T R A O R D I N A R Y G E N E R A L M E E T I N G. Azanta A/S. J.nr.

E K S T R A O R D I N Æ R G E N E R A F O R S A M L I N G E X T R A O R D I N A R Y G E N E R A L M E E T I N G. Azanta A/S. J.nr. J.nr. 210150001 E K S T R A O R D I N Æ R G E N E R A F O R S A M L I N G E X T R A O R D I N A R Y G E N E R A L M E E T I N G Azanta A/S Brinkmann Kronborg Henriksen Advokatpartnerselskab /// Amaliegade

Mandara. PebbleCreek. Tradition Series. 1,884 sq. ft robson.com. Exterior Design A. Exterior Design B. Mandara 1,884 sq. ft. Tradition Series Exterior Design A Exterior Design B Exterior Design C Exterior Design D 623.935.6700 robson.com Tradition Series Exterior Design A w/opt. Golf Cart Garage Exterior

INGEN HASTVÆRK! NO RUSH!

INGEN HASTVÆRK! NO RUSH! INGEN HASTVÆRK! NO RUSH! Keld Jensen Nr. 52, december 2018 No. 52, December 2018 Ingen hastværk! Vær nu helt ærlig! Hvornår har du sidst opholdt dig længere tid et sted i naturen? Uden hastværk. Uden unødvendig

kunst og design A U K T I O N 1 6. T I L 1 8. A U G U S T V E J L E A U K T I O N 1 0 3

kunst og design A U K T I O N 1 6. T I L 1 8. A U G U S T V E J L E A U K T I O N 1 0 3 kunst og design A U K T I O N 1 6. T I L 1 8. A U G U S T 2 0 0 5 V E J L E A U K T I O N 1 0 3 auktion 103 kunst og design malerier, møbler og varia A U K T I O N / A U C T I O N Tirsdag 16. august kl.

User Manual for LTC IGNOU

User Manual for LTC IGNOU User Manual for LTC IGNOU 1 LTC (Leave Travel Concession) Navigation: Portal Launch HCM Application Self Service LTC Self Service 1. LTC Advance/Intimation Navigation: Launch HCM Application Self Service

Afbestillingsforsikring

Business Opening. Very formal, recipient has a special title that must be used in place of their name

Business Opening. Very formal, recipient has a special title that must be used in place of their name - Opening English Danish Dear Mr. President, Kære Hr. Direktør, Very formal, recipient has a special title that must be used in place of their name Dear Sir, Formal, male recipient, name unknown Dear Madam,

Strategic Capital ApS has requested Danionics A/S to make the following announcement prior to the annual general meeting on 23 April 2013:

Strategic Capital ApS has requested Danionics A/S to make the following announcement prior to the annual general meeting on 23 April 2013: Copenhagen, 23 April 2013 Announcement No. 9/2013 Danionics A/S Dr. Tværgade 9, 1. DK 1302 Copenhagen K, Denmark Tel: +45 88 91 98 70 Fax: +45 88 91 98 01 E-mail: investor@danionics.dk Website: www.danionics.dk

Page 2: Danish. Page 4: English

Page 2: Danish. Page 4: English Identifikationsdokumenter når du har adresse i udlandet / Identification documents when you live abroad Guide til dokumentation/ Documentation Guidelines Page 2: Danish Page 4: English 1 Adresse i udlandet

Business Opening. Very formal, recipient has a special title that must be used in place of their name - Opening Danish English Kære Hr. Direktør, Dear Mr. President, Very formal, recipient has a special title that must be used in place of their name Kære Hr., Formal, male recipient, name unknown Kære Fru.,

Danish Language Course for International University Students Copenhagen, 12 July 1 August Application form

Danish Language Course for International University Students Copenhagen, 12 July 1 August Application form Danish Language Course for International University Students Copenhagen, 12 July 1 August 2017 Application form Must be completed on the computer in Danish or English All fields are mandatory PERSONLIGE

Privat-, statslig- eller regional institution m.v. Andet Added Bekaempelsesudfoerende: string No Label: Bekæmpelsesudførende

Privat-, statslig- eller regional institution m.v. Andet Added Bekaempelsesudfoerende: string No Label: Bekæmpelsesudførende Changes for Rottedatabasen Web Service The coming version of Rottedatabasen Web Service will have several changes some of them breaking for the exposed methods. These changes and the business logic behind

Danish Language Course for Foreign University Students Copenhagen, 13 July 2 August 2016 Advanced, medium and beginner s level.

Danish Language Course for Foreign University Students Copenhagen, 13 July 2 August 2016 Advanced, medium and beginner s level. Danish Language Course for Foreign University Students Copenhagen, 13 July 2 August 2016 Advanced, medium and beginner s level Application form Must be completed on the computer in Danish or English All

INDSIGELSE DISPUTE. Indsigelsen vedrører. Disputed transactions. Udsteders kontaktperson og tlf.nr. Kortholdernavn. Kortnummer

INDSIGELSE DISPUTE. Indsigelsen vedrører. Disputed transactions. Udsteders kontaktperson og tlf.nr. Kortholdernavn. Kortnummer Udsteders kontaktperson og tlf.nr. Contact and phone number of issuer Kortholdernavn Name of cardholder Kortnummer Card number Indsigelsen vedrører Disputed transactions Købsdato Purchase date Forretningens

Sustainable investments an investment in the future Søren Larsen, Head of SRI. 28. september 2016

Sustainable investments an investment in the future Søren Larsen, Head of SRI. 28. september 2016 Sustainable investments an investment in the future Søren Larsen, Head of SRI 28. september 2016 Den gode investering Veldrevne selskaber, der tager ansvar for deres omgivelser og udfordringer, er bedre

Must I be a registered company in Denmark? That is not required. Both Danish and foreign companies can trade at Gaspoint Nordic.

Must I be a registered company in Denmark? That is not required. Both Danish and foreign companies can trade at Gaspoint Nordic. General Questions What kind of information do you need before I can start trading? Please visit our webpage www.gaspointnordic.com under the heading How to become a participant Is it possible to trade

Kort A. Tidsbegrænset EF/EØS-opholdsbevis (anvendes til EF/EØS-statsborgere) (Card A. Temporary EU/EEA residence permit used for EU/EEA nationals)

Kort A. Tidsbegrænset EF/EØS-opholdsbevis (anvendes til EF/EØS-statsborgere) (Card A. Temporary EU/EEA residence permit used for EU/EEA nationals) DENMARK Residence cards EF/EØS opholdskort (EU/EEA residence card) (title on card) Kort A. Tidsbegrænset EF/EØS-opholdsbevis (anvendes til EF/EØS-statsborgere) (Card A. Temporary EU/EEA residence permit

ATEX direktivet. Vedligeholdelse af ATEX certifikater mv. Steen Christensen stec@teknologisk.dk www.atexdirektivet.

ATEX direktivet. Vedligeholdelse af ATEX certifikater mv. Steen Christensen stec@teknologisk.dk www.atexdirektivet. ATEX direktivet Vedligeholdelse af ATEX certifikater mv. Steen Christensen stec@teknologisk.dk www.atexdirektivet.dk tlf: 7220 2693 Vedligeholdelse af Certifikater / tekniske dossier / overensstemmelseserklæringen.

Vina Nguyen HSSP July 13, 2008

Vina Nguyen HSSP July 13, 2008 Vina Nguyen HSSP July 13, 2008 1 What does it mean if sets A, B, C are a partition of set D? 2 How do you calculate P(A B) using the formula for conditional probability? 3 What is the difference between

GUIDE TIL BREVSKRIVNING

GUIDE TIL BREVSKRIVNING GUIDE TIL BREVSKRIVNING APPELBREVE Formålet med at skrive et appelbrev er at få modtageren til at overholde menneskerettighederne. Det er en god idé at lægge vægt på modtagerens forpligtelser over for

South Baileygate Retail Park Pontefract

South Baileygate Retail Park Pontefract Key Details : available June 2016 has a primary shopping catchment of 77,000 (source: PMA), extending to 186,000 within 10km (source: FOCUS) 86,000 sq ft of retail including Aldi, B&M, Poundstretcher,

Asking whether there are commission fees when you withdraw money in a certain country

Asking whether there are commission fees when you withdraw money in a certain country - General Can I withdraw money in [country] without paying fees? Kan jeg hæve penge i [land] uden at betale gebyrer? Asking whether there are commission fees when you withdraw money in a certain country

Asking whether there are commission fees when you withdraw money in a certain country - General Kan jeg hæve penge i [land] uden at betale gebyrer? Can I withdraw money in [country] without paying fees? Asking whether there are commission fees when you withdraw money in a certain country

Til rette vedkommende. Dansk fællesstand på IFAT-miljømessen i München 13. 17. september 2010

Til rette vedkommende. Dansk fællesstand på IFAT-miljømessen i München 13. 17. september 2010 Til rette vedkommende Dansk fællesstand på IFAT-miljømessen i München 13. 17. september 2010 Date: 30/10/2009 Det er med stor glæde, at WTC i samarbejde med den danske ambassade i Berlin inviterer jeres

Forbruger Europa. Christel Høst

Forbruger Europa. Christel Høst Forbruger Europa Christel Høst clp@forbrugereuropa.dk About the ODR-platform Aim: to solve cross border complaints fast and cost efficiently Challenges: language barriers Using the platform 1. A consumer

Meget formel, modtager har en meget speciel titel som skal bruges i stedet for deres navne

Meget formel, modtager har en meget speciel titel som skal bruges i stedet for deres navne - Åbning Engelsk Dansk Dear Mr. President, Kære Hr. Direktør, Meget formel, modtager har en meget speciel titel som skal bruges i stedet for deres navne Dear Sir, Formel, mandelig modtager, navn ukendt

Timetable will be aviable after sep. 5. when the sing up ends. Provicius timetable on the next sites. English Information about the race. Practise Friday oct. 9 from 12.00 to 23.00 Saturday oct. 10. door open at 8.00 to breakfast/coffee Both days it will be possible to buy food and drinks in the racecenter.

Vores standpersonale er tilstede under hele forløbet, klar til at modtage gæster og hjælpe, når I er optaget, assistere med evt. oversættelse etc.

Vores standpersonale er tilstede under hele forløbet, klar til at modtage gæster og hjælpe, når I er optaget, assistere med evt. oversættelse etc. Til den salgsansvarlige for Tyskland og Centraleuropa Danske fællesstande på IFAT Entsorga-miljømessen i München 7. 11. maj 2012 Date: 26/08/2011 På baggrund af successen med fællesstande på IFAT Entsorga

LESSON NOTES Extensive Reading in Danish for Intermediate Learners #8 How to Interview

LESSON NOTES Extensive Reading in Danish for Intermediate Learners #8 How to Interview LESSON NOTES Extensive Reading in Danish for Intermediate Learners #8 How to Interview CONTENTS 2 Danish 5 English # 8 COPYRIGHT 2019 INNOVATIVE LANGUAGE LEARNING. ALL RIGHTS RESERVED. DANISH 1. SÅDAN

EU VAREHANDEL MOMSFRITAGELSE I FORBINDELSE MED EU-VARESALG

EU VAREHANDEL MOMSFRITAGELSE I FORBINDELSE MED EU-VARESALG EU VAREHANDEL MOMSFRITAGELSE I FORBINDELSE MED EU-VARESALG OVERGANGSORDNING ETABLERET I 1993 Mekanismen: Levering indenfor Fællesskabet momsfritages Sælger indrømmes fradragsret Ny afgiftsudløsende begivenhed

Meget formel, modtager har en meget speciel titel som skal bruges i stedet for deres navne - Åbning Dansk Engelsk Kære Hr. Direktør, Dear Mr. President, Meget formel, modtager har en meget speciel titel som skal bruges i stedet for deres navne Kære Hr., Formel, mandelig modtager, navn ukendt

Trolling Master Bornholm 2012

Trolling Master Bornholm 2012 Trolling Master Bornholm 1 (English version further down) Tak for denne gang Det var en fornøjelse især jo også fordi vejret var med os. Så heldig har vi aldrig været før. Vi skal evaluere 1, og I må meget

Unitel EDI MT940 June 2010. Based on: SWIFT Standards - Category 9 MT940 Customer Statement Message (January 2004)

Unitel EDI MT940 June 2010. Based on: SWIFT Standards - Category 9 MT940 Customer Statement Message (January 2004) Unitel EDI MT940 June 2010 Based on: SWIFT Standards - Category 9 MT940 Customer Statement Message (January 2004) Contents 1. Introduction...3 2. General...3 3. Description of the MT940 message...3 3.1.

Danmark-København: Forsikring mod økonomisk tab 2018/S Udbudsbekendtgørelse. Tjenesteydelser

Danmark-København: Forsikring mod økonomisk tab 2018/S Udbudsbekendtgørelse. Tjenesteydelser 1 / 9 Denne bekendtgørelse på TED-webstedet: http://ted.europa.eu/udl?uri=ted:notice:110806-2018:text:da:html -København: Forsikring mod økonomisk tab 2018/S 050-110806 Udbudsbekendtgørelse Tjenesteydelser

Danish language study for foreign nationals in Copenhagen

Danish language study for foreign nationals in Copenhagen Københavns Kommune Danskuddannelse for udlændinge i København Den treårige uddannelsesperiode Denne pjece henvender sig til udlændinge, der bor i København, og som enten: Skal i gang med den treårige danskuddannelse

Userguide. NN Markedsdata. for. Microsoft Dynamics CRM 2011. v. 1.0

Userguide. NN Markedsdata. for. Microsoft Dynamics CRM 2011. v. 1.0 Userguide NN Markedsdata for Microsoft Dynamics CRM 2011 v. 1.0 NN Markedsdata www. Introduction Navne & Numre Web Services for Microsoft Dynamics CRM hereafter termed NN-DynCRM enable integration to Microsoft

OXFORD. Botley Road. Key Details: Oxford has an extensive primary catchment of 494,000 people

OXFORD. Botley Road. Key Details: Oxford has an extensive primary catchment of 494,000 people OXFORD Key Details: Oxford has an extensive primary catchment of 494,000 people Prominent, modern scheme situated in prime retail area Let to PC World & Carpetright and close to Dreams, Currys, Land of

Masters Thesis - registration form Kandidatafhandling registreringsformular

Masters Thesis - registration form Kandidatafhandling registreringsformular Masters Thesis - registration form Kandidatafhandling registreringsformular Godkendelse af emne for hovedopgave af vejleder og undervisningskoordinator. Læs venligst retningslinjerne sidst i dette dokument

INDSIGELSE DISPUTE. Indsigelsen vedrører. Jeg modtog en vare/service som ikke var som beskrevet eller var defekt. Disputed transactions

INDSIGELSE DISPUTE. Indsigelsen vedrører. Jeg modtog en vare/service som ikke var som beskrevet eller var defekt. Disputed transactions Udsteders kontaktperson og tlf.nr. Contact and phone number of issuer Kortholdernavn Name of cardholder Kortnummer Card number Indsigelsen vedrører Disputed transactions Købsdato Forretningens navn Purchase

Project Step 7. Behavioral modeling of a dual ported register set. 1/8/ L11 Project Step 5 Copyright Joanne DeGroat, ECE, OSU 1

Project Step 7. Behavioral modeling of a dual ported register set. 1/8/ L11 Project Step 5 Copyright Joanne DeGroat, ECE, OSU 1 Project Step 7 Behavioral modeling of a dual ported register set. Copyright 2006 - Joanne DeGroat, ECE, OSU 1 The register set Register set specifications 16 dual ported registers each with 16- bit words

November hilsner fra NORDJYSKE Medier, Distributionen

Arbitration in Denmark

Arbitration in Denmark Arbitration in Denmark Steffen Pihlblad Christian Lundblad Claus Søgaard-Christensen DJØF PUBLISHING Arbitration in Denmark Eds. Grith Skovgaard Ølykke Carina Risvig Hansen Steffen Pihlblad, Christina

NOTIFICATION. - An expression of care

NOTIFICATION. - An expression of care NOTIFICATION - An expression of care Professionals who work with children and young people have a special responsibility to ensure that children who show signs of failure to thrive get the wright help.

The River Underground, Additional Work

The River Underground, Additional Work 39 (104) The River Underground, Additional Work The River Underground Crosswords Across 1 Another word for "hard to cope with", "unendurable", "insufferable" (10) 5 Another word for "think", "believe",

An expression of care Notification. Engelsk

An expression of care Notification. Engelsk An expression of care Notification Engelsk Kolding Kommune Senior- og Socialforvaltningen, Familierådgivningen Professionals who work with children and young have a special responsibility to ensure that

Historien om en ikonisk vase

Kontrolafgift på 750 kr. for udløbet billet, som var købt dagen før. Bjarne Lindberg Bak Stefan Krehbiel Asta Ostrowski (2 stemmer)

Kontrolafgift på 750 kr. for udløbet billet, som var købt dagen før. Bjarne Lindberg Bak Stefan Krehbiel Asta Ostrowski (2 stemmer) AFGØRELSE FRA ANKENÆVNET FOR BUS, TOG OG METRO Journalnummer: 2014-0226 Klageren: XX Frankrig Indklagede: Metroselskabet I/S v/metro Service A/S CVRnummer: 21 26 38 34 Klagen vedrører: Kontrolafgift på

To the reader: Information regarding this document

To the reader: Information regarding this document To the reader: Information regarding this document All text to be shown to respondents in this study is going to be in Danish. The Danish version of the text (the one, respondents are going to see) appears

Aktivering af Survey funktionalitet

Aktivering af Survey funktionalitet Surveys i REDCap REDCap gør det muligt at eksponere ét eller flere instrumenter som et survey (spørgeskema) som derefter kan udfyldes direkte af patienten eller forsøgspersonen over internettet. Dette

Trolling Master Bornholm 2013 Trolling Master Bornholm 2013 (English version further down) Trolling Master Bornholm 2013 Dommerkomiteen har i dag holdt møde og evalueret jeres tilbagemeldinger, og det betyder nogle ændringer af arrangementet

HA-SPAD MEDIA KIT

HA-SPAD MEDIA KIT HA-SPAD0223185808 2017 MEDIA KIT 147,912 1,064,820 WITH 55.6% MOBILE 3.76 (4.24 MOBILE) Source: Omniture Nov. 16 - Jan 17; Nielsen PRIZM 2015, Compete June 2014 - June 2015 Average USA Today Cars.com

Eksempel på eksamensspørgsmål til caseeksamen

Eksempel på eksamensspørgsmål til caseeksamen Eksempel på eksamensspørgsmål til caseeksamen Engelsk niveau E, TIVOLI 2004/2005: in a British traveller s magazine. Make an advertisement presenting Tivoli as an amusement park. In your advertisement,

Bilag A Appendix A. The following applies to the authorisation: For bemyndigelsen gælder:

Bilag A Appendix A. The following applies to the authorisation: For bemyndigelsen gælder: Bilag A Appendix A Den 8. juni 2016 besluttede generalforsamlingen i TCM Group A/S at bemyndige bestyrelsen til indtil 8. juni 2021 (i) at udstede og tildele warrants ad en eller flere omgange til medarbejdere

ANNONCERING AF CYKELTAXAHOLDEPLADSER I RØD ZONE OG LANGELINIE

ANNONCERING AF CYKELTAXAHOLDEPLADSER I RØD ZONE OG LANGELINIE KØBENHAVNS KOMMUNE Teknik- og Miljøforvaltningen Byens Anvendelse CYKELTAXA I RØD ZONE 5. oktober 2018 ANNONCERING AF CYKELTAXAHOLDEPLADSER I RØD ZONE OG LANGELINIE English version Der er nu mulighed for

Financial Literacy among 5-7 years old children

Financial Literacy among 5-7 years old children Financial Literacy among 5-7 years old children -based on a market research survey among the parents in Denmark, Sweden, Norway, Finland, Northern Ireland and Republic of Ireland Page 1 Purpose of the

TM4 Central Station. User Manual / brugervejledning K2070-EU. Tel Fax

TM4 Central Station. User Manual / brugervejledning K2070-EU. Tel Fax TM4 Central Station User Manual / brugervejledning K2070-EU STT Condigi A/S Niels Bohrs Vej 42, Stilling 8660 Skanderborg Denmark Tel. +45 87 93 50 00 Fax. +45 87 93 50 10 info@sttcondigi.com www.sttcondigi.com

How Long Is an Hour? Family Note HOME LINK 8 2

How Long Is an Hour? Family Note HOME LINK 8 2 8 2 How Long Is an Hour? The concept of passing time is difficult for young children. Hours, minutes, and seconds are confusing; children usually do not have a good sense of how long each time interval

(In English below) Servicefunktioner på Roskilde Festival

(In English below) Servicefunktioner på Roskilde Festival (In English below) Servicefunktioner på Roskilde Festival Roskilde Festival ville ikke kunne lade sig gøre uden de 30.000 frivillige, som hvert år afvikler alle aktiviteterne på Dyreskuepladsen. Størstedelen

Immigration Housing. Housing - Renting. Stating that you want to rent something. Type of accommodation. Type of accommodation. Type of accommodation

Immigration Housing. Housing - Renting. Stating that you want to rent something. Type of accommodation. Type of accommodation. Type of accommodation - Renting English I am looking for a to rent. Stating that you want to rent something room flat / apartment studio flat / studio apartment detached house semi-detached house terraced house How much is

Application form - au pair (please use block capial letters when filling in the form)

Application form - au pair (please use block capial letters when filling in the form) Application form - au pair (please use block capial letters when filling in the form) Au Pairs International Sixtusvej 15, DK-2300 Copenhagen S Tel: +45 3284 1002, Fax: +45 3284 3102 www.aupairsinternational.com,

Brug sømbrættet til at lave sjove figurer. Lav fx: Få de andre til at gætte, hvad du har lavet. Use the nail board to make funny shapes. Brug sømbrættet til at lave sjove figurer. Lav f: Et dannebrogsflag Et hus med tag, vinduer og dør En fugl En bil En blomst Få de andre til at gætte, hvad du har lavet. Use the nail board to make funn

Application form for access to data and biological samples Ref. no

Application form for access to data and biological samples Ref. no Application form for access to data and biological samples Ref. 2016-02 Project title: Applicant: Other partners taking part in the project Names and work addresses: "Skilsmisse og selvvurderet mentalt

Kommune og Amts Revision Danmark Statsautoriseret Revisionsaktieselskab

Kommune og Amts Revision Danmark Statsautoriseret Revisionsaktieselskab Kommune og Amts Revision Danmark Statsautoriseret Revisionsaktieselskab RESULTATOPGØRELSE 1. JANUAR - 31. DECEMBER Note 23 Nettoomsætning Andre eksterne omkostninger Bruttoresultat 1 Afskrivninger Resultat

MARKEDSFØRINGS- PLAN

MARKEDSFØRINGS- PLAN MARKEDSFØRINGS- PLAN Karatbars Program for Affiliate Partnere Det er dig, der bestemmer hvilken type indkomst, du ønsker at få. Der er 7 muligheder at tjene penge på. 7 Indkomstmuligheder 1. Direkte Provision