Download "Bestyrelsen. Storauktion tirsdag den 16 oktober 2007 kl IN-PO FRIMÆRKER & MØNTARTIKLER MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20."

1 2 MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 Storauktion tirsdag den 16 oktober 2007 kl OKTOBER 2007 Bestyrelsen Formand: Jørn Jønsson, Pilegårdsvej 99, 8361 Hasselager tlf: Næstformand: Henning Frommelt, Frøkjærparken 56, 8320 Mårslet, tlf: Kasserer: Bjørn Eriksen, Frøkærparken 16, 8320 Mårslet, tlf: Best. medlem: Jørn Hofman Hørretløkken Mårslet, tlf: Best. medlem: Hans Rasmussen Åparken 15, Odder, tlf: Blad redaktion: Preben Madsen Ryd lige bordet Preben - jeg lukker lige op for din søde svigermor IN-PO FRIMÆRKER & MØNTARTIKLER Alt i tilbehør til konkurrencedygtige priser. Vi har meget på lager, resten skaffer vi hjem efter bestilling. Åben alle ugens dage, også aften samt lørdag søndag, hvis vi er hjemme - ring og hør. Ingen ekspeditions gebyr Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale Lokalcenter, Kildevang, Langballevej 3, 8320 Mårslet (dørene åbnes kl ) IN-PO FRIMÆRKER V/Inge og Poul Enevoldsen TLF Sydtoften 25 in-po@tdcadsl.dk 8260 Viby J.

2 En frimærketegner og en stempeltegner En aften her i sommer sad jeg og læste i et AFA katalog over Danmark, da jeg faldt over et Stemplet her ved siden af ligner da mer en rigtig spidset blyant Storauktion den 16. oktober 2007 Igen er det lykkes at stable en storauktion på benene i klubben. Og der er denne gang tale om virkelig gode stykker. Bl.a. et udmærket 48-skillingsmærke, 1 Posthus og en del skillingsmærker i øvrigt. Og så er der to samlinger, der er velegnede til en begyndersamling. En med BUND og en med Grønland. Desværre er det ikke lykkes denne gang at fremskaffe mønter til 3 førstedagsstempel som for mig så mærkeligt ud, ved henvendelse til en bekendt fandt vi ud af at det må være en meget speciel blyantspidser der er brugt til den her blyant. har tegneren mon sådan en på sit skrivebord, eller ser en tegner aldrig en blyant, for så er han da lovligt undskyldt. Alle laver fejl også jeg meeeen! Det her har i måske vist i lang tid, og det er mig der er en del år bagud, eller hvad. Preben auktionen. Og det er en skam. Enkelte medlemmer samler kun mønter mens der er flere, der samler både mønter og frimærker. Alle må lægge sig i selen til storauktionen i foråret 2008 med henblik på at få fremskaffet gode mønter, der kan opnå salg. For god ordens skyld oplyses, at storauktionen er åben for ALLE. Også ikke-medlemmer er velkommen denne aften. Derfor tag en samlerven med i klubben. God bydelyst Bjørn Eriksen Storauktion tirsdag den 16. oktober 2007 kl Auktionen finder sted på Lokalcenter Kildevang, 8320 Mårslet. Der er eftersyn samme dag fra kl Der er desuden eftersyn på klubmødet den 2. oktober Materialet Salgsmaterialet er gennemgået og er efter klubbens bedste skøn fri for skjulte fejl. Forefindes der mod forventning fejl, som ikke er anført på salgsomslaget eller i auktionslisten, sker reklamationen til klubbens formand senest 14 dage efter afholdelse af auktionen. Skriftlige bud Er der indgivet 2 skriftlige bud, er det bud gældende, der er indkommet først. Et skriftligt bud er altid afgivet før et bud i salen. Ved lige stort skriftligt bud og bud i salen tilfalder lottet den skriftlige budgiver. Klubbens bestyrelse varetager kommissærrollen for rettidigt indgåede skriftlige bud. Skriftlige bud skal være klubbens formanden Jørn Jønsson. Pilegårdsvej 99, 8361 Hasselager i hænde senest på auktionsdagen kl Salgsbetingelser 4 Køberen betaler hammerslagsprisen. Klubbens salær betales af sælger og er indeholdt i hammerslagsprisen. Der tillægges porto ved fremsendelse af kommissionsbud. Kommentarer til auktionslisten Listens 1. kolonne angiver lotnummer Listens 2. kolonne angiver katalognummer/årstal. Er intet anført gælder for frimærker AFA (2006) og for Mønter Sieg (2000) Listens 3. kolonne angiver objektets stand. ST = stemplet, ** = postfrisk, * = ubrugt. Mønter forsøges beskrevet efter tilstand i Sieg Listens 4. kolonne beskriver objektet Listens 5. kolonne angiver katalognoteringen Listens 6. kolonne angiver opråbspris. Priser under opråbspris modtages ikke. Efter auktionen Enhver auktionsdeltager i salen kan umiddelbart og senest 5 minutter efter auktionens afslutning begære usolgte lots genoptaget. På bestyrelsens vegne Bjørn Eriksen

3 Lot Kat. Nr. **/ ST STORAUKTION Mårslet Mønt og Frimærkeklub Tirsdag den 16 oktober 2007 Danmark 5 Beskrivelse Kat. pris. Opråb 1 1 ST 4 RBS med stumt stempel F 2 RBS - forfalskning ST 8 Skilling grøn. Tryk II. En anelse tæt SV ST 4 Skilling brun ST 8 Skilling grøn Lot 1 Lot 2 Lot ST 5 øre rød/blå. Tynd plet øverst ST 20 øre tofarvet med smukt kombinationsstempel ST 50 øre tofarvet Lot 13 Lot 14 Lot ST 100 øre tofarvet B ST 100 øre tofarvet By ST 100 øre tofarvet med stjernestempel Jordløse ST 5 øre grøn våbentype. Små hjørnetal ST 20 øre små hjørnetal. Omvendt vandmærke. Nr.st ST 2 Skilling blå. 5. Tryk ST 3 Skilling lilla. Flot takning. Nr.stempel =Frederiksværk 8 14 ST 8 Skilling bulbrun. Farvefrisk. Nr.stempel 45 = Nibe 9 15 ST 16 Skilling oliven. 1. Tryk ST 3 Skilling grå/lilla tofarvet Lot 7 Lot 9 Lot A ST 4 Skilling linietakket ST 48 Skilling tofarvet Lot 20 Lot 23 Lot ST Lapidarstempel lux Svaneke, Bornholm ST 24 øre brun våbentype x ST 4 på 8 øre med variant: Hage på 4-tallet B ST 4 på 8 øre. Vandmærke II az ST 4 øre blå med variant: Større farveløs plet under "AR" y ST 10 øre rød med variant: Manglende rammelinie under "E" ST 100 øre gulbrun Christian IX ST 100 øre gulbrun Christian IX

4 ST Christian IX komplet ST 50 øre Frederik VIII ST 35 på 32 øre ST 35 på 32 øre ST 35 øre Frederik VIII ST 5 kroner posthus ST 27 på 68 øre. Datoangivelse ikke synlig ST 27 på 5 kr. Datoangivelse ikke synlig ST 27 på 10 kr. Datoangivelse ikke synlig ST 27 øre Chr X tofarvet ST Udslebet stjernestempel Bjerre. Sjældent ST 8 øre grå ST 20 øre grå * Hele fødselsdagsserien komplet. Hængslede ST Den grønne 5 øre fra Dybbølblokken ST Udslebet stjernestempel Haderup (Skive) Fireblok ** 55 øre brun Frederik IX ** 55 øre brun Frederik IX. Fireblok med marginalnr F ** 60 øre blå SAS. Marginalnummer L y *(*) 30 på 15 øre med variant: Streg til venstre for kors. Hgsl Lot 34 Lot 37 Lot 41 Lot 55 Lot 36 Lot 38 Lot 46 Lot Jub.se. ST Jubilæums serien 4 parstykker stemplet med stjernestempler 40 Jub.se. ST Jubilæums serien 3 parstykker stemplet med stjernestempler ST 15 øre gammel luftpost. Lux-stemplet ST Stjernestempel Gjedved (Horsens) ST Stj.stempel Gjedved. Overtryk "Frimærke" uens bogst ST 15 øre kræftmærke med stj.st. Hvidbjerg Vestenaa ST Kræftserien Lux-stemplet ca Hørt i klubben Når man påstår, at verden bliver mindre og mindre, hvordan kan det så være, at posttaksterne bliver ved med at stige...? Lot 57 Porto ST 7 øre violet portomærke Avisporto 57 7 ST 68 øre avisporto. Stemplet

5 9 Souvenirmapper 58 9 ** Souvenirmappe Tegneserier Diverse ST Udslebet stjernestempel Skellerup på fireblok lux ST Udslebet stjernestempel Strænder (Færøerne). Parstk BR R-brev med Hafnia-blok ST Nyere pænt stemplede mærker ca ST Nyere pænt stemplede mærker ca S74 ** Frimærkehæfte med markering af FN s 50 år Grønland ST 100 kr. mærket Diverse 77 Postkort Aarhus. Gavlmaleri i Vestergade. Ikke postsendt Postkort Aarhus. Hovedbanegaarden og Posthuset. 20 Postsendt Postkort Aarhus. Katholsk Kirke. Postsendt Postkort Aarhus. Restaurant Varna. Postsendt Postkort Troense. Taasinge. Valdermar Slot. Ikke postsendt Samling Vesttyskland Samling Grønland. Katalogværdi iflg. Indleverer Ti egne notater 10 Island ST 25 Aur orange Tyskland Hannover 67 1 ST Taltegning ST Taltegning. Farvet nettryk Tyske Rige ST 2½ Gr. rødbrun brystskjold ST 50 Pfenning ST 25 Pfenning. Saar vender hjem Berlin ST 5 DM Deutsche Post Bund ST Otto Motor ST Liebig ** Fireblok DDR ST Miniark med Schillers død

6 11 MØNTER Fra HELE VERDEN Forlang gratis prisliste Jørgen F. Clauson-kaas Volbyvej 87, 8464 Galten Tlf efter kl. 18 Nye medlemmer søges Omkring juletid laver klubben et tiltag med at udbrede kendskabet til Mårslet Mønt- og Frimærkeklub. Mårslet har i løbet af de sidste par år næsten fordoblet sit indbyggertal, ligesom der i Tranbjerg også er skudt nye, store bebyggelser op. Bestyrelsen vil på generalforsamlingen senere på efteråret fremlægge en plan for udbredelse af kendskabet til klubben. Det må være muligt at få fat i mindst 5-10 nye medlemmer, der kan give klubben en tiltrængt saltvandsindsprøjtning. FREDENSGADE 20 DK 8100 ÅRHUS C DANMARK TELEFON: TELEFAX: INTERNET: Vi har altid haft det princip, at alle, der har lyst til at se, hvad der foregår i klubben, vil være velkomne. Der vil kunne deltages i 2-3 møder, inden kontingentbetaling skal ske. Og mon ikke vi har et af landets billigste kontingenter, 100 kr. om året? Den bedste markedsføring er imidlertid mund-til-mundmetoden. Derfor opfordres alle til at udbrede kendskabet til klubben, hvor man end færdes. Og tag en bekendt med, som måske har lyst til helt uden forbindende at se, hvad vi er for nogle starutter. Nærmere fremkommer på generalforsamlingen. Husk vi er den eneste klub mellem Århus og Odder. Det vil være rigtig rart at se nye ansigter allerede til vores storauktion. Mødeplan for 2007 Efterår Byttemøde. Medlemmer tager materiale med til bytning. Sidste frist for indlevering til storauktion Posemarked. Eftersyn til storauktion Storauktion Byttedag i De Samarbejdende Frimærkeklubber i Århus Generalforsamling Skrammelauktion Hemmeligt Møde Julefrokost. Egenbetaling er 30 kr. En julegave til max 30 kr. medbringes Forår Forårssæsonen starter Ta bussen når du skal ud Der kører altid busser i nærheden af, hvor arrangementet afholdes Med venlig hilsen Århus Sporveje

Mødet den 30 september er ændret til MANDAG den 29 september

Mødet den 30 september er ændret til MANDAG den 29 september MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 Storauktion tirsdag den 14. oktober 2008 kl. 19.30 OKTOBER 2008 Mødet den 30 september er ændret til MANDAG den 29 september MANDAG 29 september Mårslet

Storauktion tirsdag den 6. oktober 2009 kl

Storauktion tirsdag den 6. oktober 2009 kl MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 Storauktion tirsdag den 6. oktober 2009 kl. 19.30 SEPTEMBER 2009 Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale Lokalcenter, Kildevang, Langballevej 3,

MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974

MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 www.maarfrim.dk E-mail: maarfrim@gmail.com OKTOBER 2012 Postkort fra 1907. Fra Jørgen Andersens samling Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale Lokalcenter,

Bestyrelsen. Storauktion tirsdag den 1. november 2011 MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ Storauktion den 1.

Bestyrelsen. Storauktion tirsdag den 1. november 2011 MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ Storauktion den 1. Storauktion tirsdag den 1. november 2011 OKTOBER 2011 kl. 19.30 Postkort fra 1907. MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 Fra Jørgen Andersens samling Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale

Bestyrelsen IN-PO FRIMÆRKER & MØNTARTIKLER MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974. Storauktion tirsdag den 3 april 2007

Bestyrelsen IN-PO FRIMÆRKER & MØNTARTIKLER MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974. Storauktion tirsdag den 3 april 2007 2 MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 Storauktion tirsdag den 3 april 2007 MARTS kl. 19.30 2007 Bestyrelsen Formand: Jørn Jønsson, Pilegårdsvej 99, 8361 Hasselager tlf: 8628 1232 Næstformand:

Storauktion tirsdag den 1 april 2008 kl

Storauktion tirsdag den 1 april 2008 kl MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 Storauktion tirsdag den 1 april 2008 kl. 19.30 FEBRUAR 2008 Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale Lokalcenter, Kildevang, Langballevej 3, 8320

Storauktion tirsdag den 17. marts 2009 kl

Storauktion tirsdag den 17. marts 2009 kl MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 Storauktion tirsdag den 17. marts 2009 kl. 19.30 MARTS 2009 Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale Lokalcenter, Kildevang, Langballevej 3, 8320

Storauktion tirsdag den 16. marts 2010 kl

Storauktion tirsdag den 16. marts 2010 kl MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 Storauktion tirsdag den 16. marts 2010 kl. 20.00 FEBRUAR 2010 Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale Lokalcenter, Kildevang, Langballevej 3, 8320

15. september. Specialauktion over mønter

15. september. Specialauktion over mønter MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 Første mødeaften tirsdag den 1 september AUGUST kl. 19.30 2009 15. september. Specialauktion over mønter Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale

MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974

MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 E-mail: maarfrim@gmail.com MARTS 2013 Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale Lokalcenter, Kildevang, Langballevej 3, 8320 Mårslet (dørene åbnes

Storauktion nu i farver på www.maarfrim.dk

Storauktion nu i farver på www.maarfrim.dk MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 E-mail: maarfrim@gmail.com MARTS 2012 Storauktion nu i farver på Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale Lokalcenter, Kildevang, Langballevej 3,

MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 Bestyrelsen ønsker alle medlemmer, annoncører og deres familie, et rigtigt DECEMBER GODT NYTÅR 2009 2008 Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale

Storauktion den 15. marts 2011 se side 5-8. Specialauktion den 29. marts 2011 se side 9-14 MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20.

Storauktion den 15. marts 2011 se side 5-8. Specialauktion den 29. marts 2011 se side 9-14 MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 FEBRUAR 2011 Storauktion den 15. marts 2011 se side 5-8 Specialauktion den 29. marts 2011 se side 9-14 Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale Lokalcenter,

Storauktion tirsdag den 2. november 2010 kl. 19.30

Storauktion tirsdag den 2. november 2010 kl. 19.30 MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 Storauktion tirsdag den 2. november 2010 kl. 19.30 OKTOBER 2010 Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale Lokalcenter, Kildevang, Langballevej 3, 8320

Første mødeaften AUGUST tirsdag den 6 september kl

Første mødeaften AUGUST tirsdag den 6 september kl MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 Første mødeaften AUGUST tirsdag den 6 september 2011 kl. 19.30 Postkort fra 1907. Fra Jørgen Andersens samling Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale

Adresser, mail adr. tlf. nr. samt andre oplysninger, i det her blad gælder nødvendigvis ikke i dag.

Adresser, mail adr. tlf. nr. samt andre oplysninger, i det her blad gælder nødvendigvis ikke i dag. MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 E-mail: maarfrim@gmail.com MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 e-mail: maarfrim@gmail.com DECEMBER 2018 Adresser, mail adr. tlf.

MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 Bestyrelsen ønsker alle medlemmer, annoncører og deres familie, et rigtigt DECEMBER 2007 GODT NYTÅR 2008 Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale

MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 e-mail: maarfrim@gmail.com NOVEMBER 2013 Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale Lokalcenter, Kildevang, Langballevej 3, 8320 Mårslet (dørene åbnes

Adresser, mail adr. tlf. nr. samt andre oplysninger, i det her blad gælder nødvendigvis ikke i dag. MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 E-mail: maarfrim@gmail.com MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 e-mail: maarfrim@gmail.com AUGUST 2017 Adresser, mail adr. tlf.

Adresser, mail adr. tlf. nr. samt andre oplysninger, i det her blad gælder nødvendigvis ikke i dag. MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 www.maarfrim.dk E-mail: maarfrim@gmail.com MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 www.maarfrim.dk e-mail: maarfrim@gmail.com AUGUST

Adresser, mail adr. tlf. nr. samt andre oplysninger, i det her blad gælder nødvendigvis ikke i dag. MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 E-mail: maarfrim@gmail.com MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 e-mail: maarfrim@gmail.com OKTOBER 2014 Adresser, mail adr. tlf.

Adresser, mail adr. tlf. nr. samt andre oplysninger, i det her blad gælder nødvendigvis ikke i dag. MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 E-mail: maarfrim@gmail.com MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 e-mail: maarfrim@gmail.com DECEMBER 2016 Adresser, mail adr. tlf.

Adresser, mail adr. tlf. nr. samt andre oplysninger, i det her blad gælder nødvendigvis ikke i dag. MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 E-mail: maarfrim@gmail.com MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 e-mail: maarfrim@gmail.com MARTS 2014 Adresser, mail adr. tlf. nr.

MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 DECEMBER Bestyrelsen ønsker alle medlemmer, annoncører og deres familie, en rigtig GOD JUL OG GODT NYTÅR 2010 Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale

MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 Første mødeaften tirsdag den 2 september AUGUST kl. 19.30 2008 Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale Lokalcenter, Kildevang, Langballevej 3, 8320

MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 www.maarfrim.dk E-mail: maarfrim@gmail.com DECEMBER 2012 Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale Lokalcenter, Kildevang, Langballevej 3, 8320 Mårslet

Adresser, mail adr. tlf. nr. samt andre oplysninger, i det her blad gælder nødvendigvis ikke i dag. MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 E-mail: maarfrim@gmail.com MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 e-mail: maarfrim@gmail.com AUGUST 2018 Adresser, mail adr. tlf.

MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 e-mail: maarfrim@gmail.com DECEMBER 2013 Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale Lokalcenter, Kildevang, Langballevej 3, 8320 Mårslet (dørene åbnes

Adresser, mail adr. tlf. nr. samt andre oplysninger, i det her blad gælder nødvendigvis ikke i dag. MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 E-mail: maarfrim@gmail.com MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 e-mail: maarfrim@gmail.com DECEMBER 2015 Adresser, mail adr. tlf.

Odder Frimærkehandel Odder Frimærkehandel Odde Jørn Jensen Odder KØB OG OG SALG AF AF FRIMÆRKER SALGSKATALOG NUMMER NUMMER 103 87 93 95 - - JANUAR OKTOBER - MAJ 2014 2013 2014 2015 SE NR. 18970406 Afa 67m Afa 81w Afa 1Ia Postfrisk

MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 www.maarfrim.dk E-mail: maarfrim@gmail.com AUGUST 2012 Postkort fra 1907. Fra Jørgen Andersens samling Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale Lokalcenter,

Storauktion - Randers Filatelistklub Søndag den 16. Oktober 2016 i Fritidscentret, Vestergade 15, 8900 Randers Storauktion - Randers Filatelistklub Søndag den 16. Oktober 2016 i Fritidscentret, Vestergade 15, 8900 Randers Eftersyn fra kl. 14.00 15.00. Auktionen starter kl. 15.30 LOT nland AFA-nr. Beskrivelse Kat.pris

Adresser, mail adr. tlf. nr. samt andre oplysninger, i det her blad gælder nødvendigvis ikke i dag. MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 www.maarfrim.dk E-mail: maarfrim@gmail.com MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 www.maarfrim.dk e-mail: maarfrim@gmail.com OKTOBER

Adresser, mail adr. tlf. nr. samt andre oplysninger, i det her blad gælder nødvendigvis ikke i dag. MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 E-mail: maarfrim@gmail.com MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 e-mail: maarfrim@gmail.com AUGUST 2015 Adresser, mail adr. tlf.

afa 197 ** 4-blok (måske lidt nus i gummi) afa 41x * ʘ 2 mindre plancher med 63 mærker med lux-stempler Vestegnsklubbernes Fællesstorauktion Afholdes på Rødovregård, Kirkesvinget 1, 2610 Rødovre Torsdag d. 10. marts 2016 - kl. 19.15 EFTERSYN FRA KL. 18.00 Mininums pris kr. 50 Budene er kr. 5 (50-100) kr.

Lot o/x/xx Beskrivelse Værdi Limit 1 Tilbehør Leuchtturm A4 med Kasette og 25 sider. Sort? 100 2 Tilbehør Leuchtturm A4 med Kasette og 25 sider. Blå?

Lot o/x/xx Beskrivelse Værdi Limit 1 Tilbehør Leuchtturm A4 med Kasette og 25 sider. Sort? 100 2 Tilbehør Leuchtturm A4 med Kasette og 25 sider. Blå? Lot o/x/xx Beskrivelse Værdi Limit 1 Tilbehør Leuchtturm A4 med Kasette og 25 sider. Sort? 100 2 Tilbehør Leuchtturm A4 med Kasette og 25 sider. Blå? 100 3 Tilbehør Leuchtturm A4 med Kasette og 25 sider.

MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 www.maarfrim.dk E-mail: maarfrim@gmail.com DECEMBER 2011 Postkort fra 1907. Fra Jørgen Andersens samling Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale

Adresser, mail adr. tlf. nr. samt andre oplysninger, i det her blad gælder nødvendigvis ikke i dag. MÅRSLET FRIMÆRKEOG MØNTKLUB MÅRSLET FRIMÆRKEOG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 STIFTET DEN 20. MAJ 1974 www.maarfrim.dk E-mail: maarfrim@gmail.com www.maarfrim.dk e-mail: maarfrim@gmail.com DECEMBER

Adresser, mail adr. tlf. nr. samt andre oplysninger, i det her blad gælder nødvendigvis ikke i dag. MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 E-mail: maarfrim@gmail.com MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 e-mail: maarfrim@gmail.com DECEMBER 2014 Adresser, mail adr. tlf.

Auktionskatalog storauktion 4. marts 2019

Auktionskatalog storauktion 4. marts 2019 Auktinskatalg strauktin 4. marts 2019 ltnr land katnr eksnr /*/ beskrivelse katalgpris startpris 1 1 4 RBS chkladebrun, Ferslew tryk. Flt stumt stempel. 0 1 2 3 2 sk blå, 1854. 0 3 5 8 sk grøn 1854. 0

BYTTE- OG BØRSDAGEN. ** = postfrisk * = ubrugt O = stemplet = klip B = kort og breve. Realisation PNI BYTTE- OG BØRSDAGEN Anvisningssalg af frimærker og tilbehør, uden salær, i Borgerforeningens hus, Nørrevoldgade 63, 5800 Nyborg, søndag den 8. november 2015, kl. 14.30, eftersyn fra ca. kl. 11.00. ** =

POSTFRISK UBRUGT STEMPLET ATT. UG U-T * * *

POSTFRISK UBRUGT STEMPLET ATT. UG U-T * * * Odder Frimærkehandel Jørn Jensen Odder KØB OG SALG AF FRIMÆRKER SALGSKATALOG NUMMER 105 - MARTS 2016 SE NR. 18970406 Danmark Essays A Postfrisk. Attest Nielsen Kr. 800,- Afa 159 x Attest Møller Kr. 2.000,-

Odder Frimærkehandel Odder Frimærkehandel Jørn Jensen Odder KØB OG SALG AF FRIMÆRKER SALGSKATALOG NUMMER 111 - JANUAR 2017 SE NR. 18970406 Invitation Afa 67 Kr. 3.200,- Besøg vores webshop jjo.dk CHRISTIANSLUND 49-8300 ODDER

MEDLEMSBLAD FOR MØDEKALENDER FORÅR Ret til ændringer forbeholdes Besøg vores hjemmeside på

MEDLEMSBLAD FOR MØDEKALENDER FORÅR Ret til ændringer forbeholdes Besøg vores hjemmeside på MØDEKALENDER FORÅR 2008 Alle klubmøder starter kl. 19.00 Og afholdes i Idrætsforeningens lokale på station nord Den 31. marts sæson afslutning med formidlingssalg. MEDLEMSBLAD FOR SPORVEJSFUNKTIONÆRENES

tilbud 96 sider fyldt med gode tilbud! Frimærkernes Verden Finland - 1500 forskellige stemplet Rusland - Zar-perioden 100 forskellige

tilbud 96 sider fyldt med gode tilbud! Frimærkernes Verden Finland - 1500 forskellige stemplet Rusland - Zar-perioden 100 forskellige nytårs Frimærkernes Verden 01.2013 fra NORDFRIM A/S tilbud 96 sider fyldt med gode tilbud! Finland - 1500 forskellige stemplet 39894 Pris kun kr... 2.350,00 Israel - Luksusamling 1974-83 Helt komplet samling

44 ** Frimærkeudstilling x Variant: udvækst på mørkt felt under 44 o 80 10

44 ** Frimærkeudstilling x Variant: udvækst på mørkt felt under 44 o 80 10 Fredericia Frimærkeklubs formidlingssalg ved Trekantbytte Gymnasiet, Nørrebrogade 88, 7000 Fredericia Søndag d. 20. september 2015 kl. 13.00 - eftersyn fra kl. 11.00-12.00. Reklamation skal ske straks

µesbjerg FILATELISTKLUBS ANVISNINGSSALG LØRDAG DEN 03. November 2018 KL EFTERSYN FRA µesbjerg FILATELISTKLUBS ANVISNINGSSALG LØRDAG DEN 03. November 2018 KL. 13.00 EFTERSYN FRA 11.30-12.45 xx = postfrisk, x = ubrugt, o = stemplet, B = brevforsendelse FDC = Førstedagskuvert, L = Litteratur,

Aarhus Julemærkesamler Forening. Caritas

Aarhus Julemærkesamler Forening. Caritas Aarhus Julemærkesamler Forening Caritas Nr. 25 / Februar 2014 Aarhus Julemærkesamler Forening Caritas Stiftet 16.7.1981 Bestyrelse / Telefon / Adresseliste / Bankkonto Formand & konstitueret kasserer:

Leuchtturm DK-album, m/klemlommer

Leuchtturm DK-album, m/klemlommer Viborg Filatelistklub MEDLEMSAUKTION 30. april 2014 Auktionsliste nr. 42 1 Island Θ 50 2 Polen - Canada - Bermuda Θ 50 3 Norge i gammelt Rostialbum Θ 100 4 Julemærker, DK Norge Sverige - Slesvig **/Θ 150

Lot xx/x/o Beskrivelse Værdi Limet 1 O DK - 16 s. album m. lidt Dk Høj 20 2 O DK - 16 s. album m. lidt Dk Høj 20 3 O Dk - 17 indstikskort A4 - breve 1 O DK - 16 s. album m. lidt Dk Høj 20 2 O DK - 16 s. album m. lidt Dk Høj 20 3 O Dk - 17 indstikskort A4 - breve + afklip m/div. Stempler - 30 4 O/** DK - 2 miniark DK + KM1 stemplet - 10 5 FDC DK - 24

BYTTE- OG BØRSDAGEN. ** = postfrisk * = ubrugt O = stemplet = klip B = kort og breve. Realisation PNI BYTTE- OG BØRSDAGEN Anvisningssalg af frimærker og tilbehør, uden salær, i Borgerforeningens hus, Nørrevoldgade 63, 5800 Nyborg, søndag den 17. april 2016, kl. 14.30, eftersyn fra ca. kl. 11.00. ** = postfrisk

Odder Frimærkehandel Odder Frimærkehandel Jørn Jensen Odder KØB OG SALG AF FRIMÆRKER SALGSKATALOG NUMMER 108 - AUGUST 2016 SE NR. 18970406 Grønland pakkeport Afa nr. 1 Attest Kr. 2.800,- Grønland pakkeport Afa nr. 2 Attest

MEDLEMSBLAD FOR SPORVEJSFUNKTIONÆRENES FRIMÆRKEKLUB ÅRHUS

MEDLEMSBLAD FOR SPORVEJSFUNKTIONÆRENES FRIMÆRKEKLUB ÅRHUS MEDLEMSBLAD FOR SPORVEJSFUNKTIONÆRENES FRIMÆRKEKLUB ÅRHUS At dyrke filateli, er at samle frimærker På den måde DU bedst kan li!! NR. 4. 2011 23. Årgang SPORVEJSFUNKTIONÆRERNES FRIMÆRKEKLUB ÅRHUS Malmøgade,

Husk Stor medlemsauktion 7-11-2011

Husk Stor medlemsauktion 7-11-2011 ØSTJYSK FRIMÆRKEKLUB VIBY J Husk Stor medlemsauktion 7-11-2011 Se auktionskatalog på side 8 inde i bladet. Nr 2 31. årgang nove mber 2011 Østjysk Frimærkeklub Bestyrelsen Formand: Torben Malm, tlf. 86284782

Samlede mødeprogrammer for. Fællesklubberne. i Kongernes Nordsjælland. Gældende for

Samlede mødeprogrammer for. Fællesklubberne. i Kongernes Nordsjælland. Gældende for Samlede mødeprogrammer for Fællesklubberne i Kongernes Nordsjælland Gældende for Foråret 2016 1 Allerød og Omegns Frimærkeklub Mødested: Aktivitetshuset, Frederiksborgvej 15, 1. sal, 3450 Allerød Mødetid:

TJENESTE SF - PORTO. 421 422 ex.423 424 425

TJENESTE SF - PORTO. 421 422 ex.423 424 425 409 410 411 412 409 b 6/8 øre type 1 på brevstk. med Dr. Alexandrine... 262a,+ 250 410 o 10 øre Rundetårn med variant: "Bombe"... 273x 150 411 ** 30+5 øre Ungarnshjælpen med forskudt overtryk... 369 150

Odder Frimærkehandel Jørn Jensen Odder

Odder Frimærkehandel Jørn Jensen Odder Odder Frimærkehandel Jørn Jensen Odder KØB OG SALG AF FRIMÆRKER SALGSKATALOG NUMMER 107 - MAJ 2016 SE NR. 18970406 Postfærge Afa 2x Attest Nilsen Kr. 1.520,- Afa 32x Stemplet Kr. 2.200,- Afa 159x Attest

ØSTJYSK FRIMÆRKEKLUB VIBY J. Husk jubilæumsauktion 12-03-2012

ØSTJYSK FRIMÆRKEKLUB VIBY J. Husk jubilæumsauktion 12-03-2012 ØSTJYSK FRIMÆRKEKLUB VIBY J Husk jubilæumsauktion 12-03-2012 Nr 4 31. årgang mart s 2012 Østjysk Frimærkeklub Bestyrelsen Formand: Torben Malm, tlf. 86284782 E-mail: tom.malm@privat.dk Kasserer: Willy

Bolbro POSTEN. August 2011 NR. 1 1.ÅRGANG. Bolbro Frimærkeklub af 1990 BOLBRO FRIMÆRKEKLUB AF PROGRAM SIDE 4 POSTKORT- HJØRNET SIDE 7

Bolbro POSTEN. August 2011 NR. 1 1.ÅRGANG. Bolbro Frimærkeklub af 1990 BOLBRO FRIMÆRKEKLUB AF PROGRAM SIDE 4 POSTKORT- HJØRNET SIDE 7 PROGRAM SIDE 4 POSTKORT- HJØRNET SIDE 7 Bolbro POSTEN Bolbro Frimærkeklub af 1990 DET DYRE SLIK SIDE 9 BOGHYLDEN SIDE 11 BOLBRO FRIMÆRKEKLUB AF 1990. August 2011 NR. 1 1.ÅRGANG BOLBRO - POSTEN udleveres

HOFI anvisningssalg 20150311. Lot nr. indlev lbnr Beskrivelse Opråb

HOFI anvisningssalg 20150311. Lot nr. indlev lbnr Beskrivelse Opråb Lot nr. indlev lbnr Beskrivelse Opråb 1 701 2 indstiksbøger DK mange mærker 100 2 702 4 pæne indstiksbøger 50 3 703 UK årsbog 1988 9pund + tom 1990 50 4 704 Schweiz hængslet og PF 75 5 705 Lille Leuchturm

M EDLEMSBLAD S PORVEJSFUNKTIONÆRENES F RIMÆRKEKLUB Å RHUS. Et sjovt postkort fra stemplet 23-5-14

M EDLEMSBLAD S PORVEJSFUNKTIONÆRENES F RIMÆRKEKLUB Å RHUS. Et sjovt postkort fra stemplet 23-5-14 M EDLEMSBLAD FOR S PORVEJSFUNKTIONÆRENES F RIMÆRKEKLUB Å RHUS Et sjovt postkort fra stemplet 23-5-14 At dyrke filateli, er at samle frimærker På den måde DU bedst kan li!! NR. 1. 2015 27. Årgang SPORVEJSFUNKTIONÆRERNES

Århus Julemærkesamler Forening. Caritas

Århus Julemærkesamler Forening. Caritas Århus Julemærkesamler Forening Caritas Nr. 23 / Februar 2013 Århus Julemærkesamler Forening Caritas Stiftet 16.7.1981 Bestyrelse / Telefon / Adresseliste / Bankkonto Formand: Peter Flemming Nissen Holmetoften

Frederikshavn Frimærkeklub

Frederikshavn Frimærkeklub Frederikshavn Frimærkeklub ANVISNINGSSALG for medlemmer af DFF Lørdag d. 16. marts 2019 kl. 11.00 (eftersyn fra kl. 9.30) Maskinhallen, Skolegade 8 Frederikshavn Billeder af udvalgte lots kan ses på Frederikshavn

Nr. 2 - ESBJERG FILATELISTKLUB - 2015

Nr. 2 - ESBJERG FILATELISTKLUB - 2015 Nr. 2 - ESBJERG FILATELISTKLUB - 2015 Postkort fra DVD én med Esbjerg Postkort I dette nummer omtale af hvad der er sket på klubmøder samt foredrag. Artikelserien om Legi onærudgaven 1919 fortsættes. 2

62. Årgang Nr Hængslet

62. Årgang Nr Hængslet 62. Årgang Nr. 3. 2017 Hængslet Medlemsblad for Århus Frimærke Klub Sammenslutningen af Aarhus Philatelistklub og Jysk Filatelist Klub Glædelig jul og godt nytår Onsdag 3/1 Onsdag 10/1 Onsdag 17/1 Onsdag

BYTTE- OG BØRSDAGEN. ** = postfrisk * = ubrugt O = stemplet = klip B = kort og breve. Realisation FPE BYTTE- OG BØRSDAGEN Anvisningssalg af frimærker og tilbehør, uden salær, i Borgerforeningens hus, Nørrevoldgade 63, 5800 Nyborg, søndag den 2. november 2014, kl. 14.30, eftersyn fra ca. kl. 11.00. ** =

Lot o/x/xx Beskrivelse Værdi Limit udvalgshæfter: Fra ophørt samler? Danmark: Ca. 900 g. afklip fra ophørt samler? 1 0 6 udvalgshæfter: Fra ophørt samler? 10 2 0 Danmark: Ca. 900 g. afklip fra ophørt samler? 20 3 0 Danmark: Ca.1800 g. afklip fra ophørt samler God 40 4 0 Danmark/udland: afklip fra ophørt samler God

Århus Julemærkesamler Forening. Caritas Århus Julemærkesamler Forening Caritas Nr. 9 / Februar 2006 Formand: Århus Julemærkesamler Forening Caritas Stiftet 16.7.1981 Bestyrelse / Telefon / Adresseliste / Bankkonto Svend Aage Iversen Tommesensvej

NYE SAMLINGER & ENKELTMÆRKER

NYE SAMLINGER & ENKELTMÆRKER NYE SAMLINGER & ENKELTMÆRKER Her vises kun et lille udpluk af hele det store udvalg af samlinger og enkeltmærker. Se hele det store udvalg på www.nordfrim.dk, hvor du også kan se illustrationerne i fuld

MEDLEMSBLAD FOR MØDEKALENDER EFTERÅR 2008. Ret til ændringer forbeholdes Besøg vores hjemmeside på www.aas-frim.dk

MEDLEMSBLAD FOR MØDEKALENDER EFTERÅR 2008. Ret til ændringer forbeholdes Besøg vores hjemmeside på www.aas-frim.dk MØDEKALENDER EFTERÅR 2008 Alle klubmøder starter kl. 19.00 Og afholdes i Idrætsforeningens lokale på station nord Vi byder velkommen til en ny sæson Den 01. sep. Sæsonstart Den 15. sep. Generalforsamling

1 Danmark 1 8 stk. 4 RBS i forskellige farver, stempler og med gennemsnits rande 350 2 Danmark 6 16 S. med pæn gummi

1 Danmark 1 8 stk. 4 RBS i forskellige farver, stempler og med gennemsnits rande 350 2 Danmark 6 16 S. med pæn gummi 1 Danmark 1 8 stk. 4 RBS i forskellige farver, stempler og med gennemsnits rande 350 2 Danmark 6 16 S. med pæn gummi * 4200 350 3 Danmark 10a 16 S. Med ét pænt ringstempel og rand 7500 600 4 Danmark 11

Skriftlige bud kan sendes til: Hans Østerby, Ørstedvej 17 Jels, 6630 Rødding, eller på mail: hans.jels@jels.dk, senest Tirsdag d. 8. marts 2016.

Skriftlige bud kan sendes til: Hans Østerby, Ørstedvej 17 Jels, 6630 Rødding, eller på mail: hans.jels@jels.dk, senest Tirsdag d. 8. marts 2016. Haderslev Frimærkeklub Formidlingssalg Onsdag d. 9. Marts 2016, kl. 19 30 Eftersyn fra kl. 18 00 i AKTIVITETSHUSET BISPEN v/haderslev Bibliotek, Bispebroen 3, Haderslev, lokale 11-12, eftersyn i lokale

Nedenstående tilbud - Nu med 33% rabat Vi har fratrukket 33% af prisen på disse tilbud - Bestil i dag, der er kun én af hver Parti med 8 stemplede + 2 ubrugte varianter AFA (2865 ) Nr. 851339 Pris kun...770,50 Parti ubrugte bogtryk (1680 ) Nr. 851400 Pris kun...452,25 Tysk besættelse i Rumænien 2 nuancer Michel nr. 8a+b (26,40

----------------------------------------------------------------- Velkommen TIL EFTERSYN FRA KL. 19.

----------------------------------------------------------------- Velkommen TIL EFTERSYN FRA KL. 19. aalborg møntsamler forening Liste LISTE NR. Nr. 321 349 Maj 2013 Maj 2010 MEDLEMSMØDE TIRSDAG DEN 7.. MAJ 2013 I MEDLEMSMØDE VEJGÅRDHALLENS TIRSDAG RESTAURANT DEN 7.. MAJ 2013 MATERIALE MEDLEMSMØDE TIL

bruun rasmussen frimærker

bruun rasmussen frimærker katalog 75 dkk au kt io n 7 75 j un i 2 0 07 frimærker bruun rasmussen frimærker auktion 775 frimærker posthistorie og postkort auktion lørdag 16. juni kl. 12 6000-6736 eftersyn fredag 8. juni kl. 10-17

Siden Sidst Aktiviteter første halvår 2018:

Siden Sidst Aktiviteter første halvår 2018: Siden Sidst Aktiviteter første halvår 2018: Niels Peter t.v., med sin udstilling postkort fra Grønland på Elbo18 Vi startede 2018 den 10. januar, hvor vi desværre kun var 11 medlemmer, heraf 1 nyt medlem

Møde med anvisningssalg TORSDAG d. 9. oktober kl i mødesalen på Bornholms Centralbibliotek. Eftersyn af mønter fra ca. kl 18.

Møde med anvisningssalg TORSDAG d. 9. oktober kl i mødesalen på Bornholms Centralbibliotek. Eftersyn af mønter fra ca. kl 18. Møde med anvisningssalg TORSDAG d. 9. oktober kl. 19.00 i mødesalen på Bornholms Centralbibliotek. Eftersyn af mønter fra ca. kl 18.30 Generalforsamling oktober 2014 Varsling af Generalforsamling Torsdag

ØSTJYSK FRIMÆRKEKLUB VIBY J

ØSTJYSK FRIMÆRKEKLUB VIBY J ØSTJYSK FRIMÆRKEKLUB VIBY J Århus Postkort Banegårdspladsens forvandling Foredrag af Bjørn Eriksen 26.3.2018 Nr 4 37. årgang marts 2018 Østjysk Frimærkeklub Bestyrelsen Formand: Torben Malm, tlf. 86284782,

mærker mellem 23 og 28, incl nogle y KR o

mærker mellem 23 og 28, incl nogle y KR o Fredericia Frimærkeklubs formidlingssalg ved Trekantbytte, Gymnasiet, Fredericia Søndag d. 25. september 2016 kl. 13.00 - eftersyn fra kl. 11.00-12.00. Reklamation skal ske straks efter modtagelsen. Kun

MEDLEMSBLAD FOR. Ret til ændringer forbeholdes Besøg vores hjemmeside på MØDEKALENDER FORÅR 2008

MEDLEMSBLAD FOR. Ret til ændringer forbeholdes Besøg vores hjemmeside på  MØDEKALENDER FORÅR 2008 MØDEKALENDER FORÅR 2008 Alle klubmøder starter kl. 19.00 Og afholdes i Idrætsforeningens lokale på station nord Den 04. februar alm. møde + miniformidlingssalg. Den 18. februar alm. møde + miniformidlingssalg.

Så det frimærketid igen

Så det frimærketid igen ØSTJYSK FRIMÆRKEKLUB VIBY J Så det frimærketid igen Nok et postkontor er blevet offer for Postens rationaliseringer. Fra den 11. september bliver Viby postkontor til en postbutik i Føtex. Nr 1 33. årgang

Møde med anvisningssalg TORSDAG d. 8. oktober kl. 19.00 i mødesalen på Bornholms Centralbibliotek. Eftersyn af mønter fra ca. kl 18.

Møde med anvisningssalg TORSDAG d. 8. oktober kl. 19.00 i mødesalen på Bornholms Centralbibliotek. Eftersyn af mønter fra ca. kl 18. Møde med anvisningssalg TORSDAG d. 8. oktober kl. 19.00 i mødesalen på Bornholms Centralbibliotek. Eftersyn af mønter fra ca. kl 18.30 Generalforsamling oktober 2015 Varsling af Generalforsamling Torsdag

MEDLEMSBLAD FOR MØDEKALENDER FORÅR Ret til ændringer forbeholdes Besøg vores hjemmeside på MØDEKALENDER FORÅR 2009 Alle klubmøder starter kl. 19.00 Og afholdes på Lokalcenter Fuglebakken Fuglebakkevej 4 A MEDLEMSBLAD FOR SPORVEJSFUNKTIONÆRENES FRIMÆRKEKLUB ÅRHUS Vi byder velkommen sæson 2009.

Århus Julemærkesamler Forening. Caritas Århus Julemærkesamler Forening Caritas Nr. 11 / Februar 2007 Formand: Århus Julemærkesamler Forening Caritas Stiftet 16.7.1981 Bestyrelse / Telefon / Adresseliste / Bankkonto Peter Nissen Holmetoften 37

MEDLEMSBLAD FOR. MØDEKALENDER EFTERÅR 2010 Alle klubmøder starter kl Og afholdes på Lokalcenter Fuglebakken Fuglebakkevej 4 A

MEDLEMSBLAD FOR. MØDEKALENDER EFTERÅR 2010 Alle klubmøder starter kl Og afholdes på Lokalcenter Fuglebakken Fuglebakkevej 4 A MØDEKALENDER EFTERÅR 2010 Alle klubmøder starter kl. 19.00 Og afholdes på Lokalcenter Fuglebakken Fuglebakkevej 4 A Den 06. sep. 2010 sæsonstart. (*)+(T) Den 20. sep. alm. møde. (*) Generalforsamling Den

62. Årgang Nr Hængslet

62. Årgang Nr Hængslet 62. Årgang Nr. 1. 2017 Hængslet Medlemsblad for Århus Frimærke Klub Sammenslutningen af Aarhus Philatelistklub og Jysk Filatelist Klub Adressebrev fra Skagen til København. Hvem mon har sendt det? 2 Mødeplan

Fax (0045)

Fax (0045) NYE SAMLINGER & ENKELTMÆRKER Her vises kun et lille udpluk af hele det store udvalg af samlinger og enkeltmærker. Se hele det store udvalg på www.nordfrim.dk, hvor du også kan se illustrationerne i fuld

ØSTJYSK FRIMÆRKEKLUB VIBY J. Vintermotiv i Mosgårdskov. Engang var det vinter!!!

ØSTJYSK FRIMÆRKEKLUB VIBY J. Vintermotiv i Mosgårdskov. Engang var det vinter!!! ØSTJYSK FRIMÆRKEKLUB VIBY J Vintermotiv i Mosgårdskov Engang var det vinter!!! Nr 3 38. årgang februar 2019 Østjysk Frimærkeklub Bestyrelsen Formand: Torben Malm, tlf. 86284782, mobil 51334426, E-mail:

Mange gode og interessante Lagertilbud

Mange gode og interessante Lagertilbud Tlf.: (0045) 64 82 12 56 - Fax: (0045) 64 82 10 56 - mail@nordfrim.dk December 2012 Mange gode og interessante Lagertilbud udsalg - udsalg - udsalg - udsalg I forbindelse med status realiserer vi her en