- Lotte Beck
1 2 MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 Storauktion tirsdag den 16 oktober 2007 kl OKTOBER 2007 Bestyrelsen Formand: Jørn Jønsson, Pilegårdsvej 99, 8361 Hasselager tlf: Næstformand: Henning Frommelt, Frøkjærparken 56, 8320 Mårslet, tlf: Kasserer: Bjørn Eriksen, Frøkærparken 16, 8320 Mårslet, tlf: Best. medlem: Jørn Hofman Hørretløkken Mårslet, tlf: Best. medlem: Hans Rasmussen Åparken 15, Odder, tlf: Blad redaktion: Preben Madsen Ryd lige bordet Preben - jeg lukker lige op for din søde svigermor IN-PO FRIMÆRKER & MØNTARTIKLER Alt i tilbehør til konkurrencedygtige priser. Vi har meget på lager, resten skaffer vi hjem efter bestilling. Åben alle ugens dage, også aften samt lørdag søndag, hvis vi er hjemme - ring og hør. Ingen ekspeditions gebyr Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale Lokalcenter, Kildevang, Langballevej 3, 8320 Mårslet (dørene åbnes kl ) IN-PO FRIMÆRKER V/Inge og Poul Enevoldsen TLF Sydtoften 25 in-po@tdcadsl.dk 8260 Viby J.
2 En frimærketegner og en stempeltegner En aften her i sommer sad jeg og læste i et AFA katalog over Danmark, da jeg faldt over et Stemplet her ved siden af ligner da mer en rigtig spidset blyant Storauktion den 16. oktober 2007 Igen er det lykkes at stable en storauktion på benene i klubben. Og der er denne gang tale om virkelig gode stykker. Bl.a. et udmærket 48-skillingsmærke, 1 Posthus og en del skillingsmærker i øvrigt. Og så er der to samlinger, der er velegnede til en begyndersamling. En med BUND og en med Grønland. Desværre er det ikke lykkes denne gang at fremskaffe mønter til 3 førstedagsstempel som for mig så mærkeligt ud, ved henvendelse til en bekendt fandt vi ud af at det må være en meget speciel blyantspidser der er brugt til den her blyant. har tegneren mon sådan en på sit skrivebord, eller ser en tegner aldrig en blyant, for så er han da lovligt undskyldt. Alle laver fejl også jeg meeeen! Det her har i måske vist i lang tid, og det er mig der er en del år bagud, eller hvad. Preben auktionen. Og det er en skam. Enkelte medlemmer samler kun mønter mens der er flere, der samler både mønter og frimærker. Alle må lægge sig i selen til storauktionen i foråret 2008 med henblik på at få fremskaffet gode mønter, der kan opnå salg. For god ordens skyld oplyses, at storauktionen er åben for ALLE. Også ikke-medlemmer er velkommen denne aften. Derfor tag en samlerven med i klubben. God bydelyst Bjørn Eriksen Storauktion tirsdag den 16. oktober 2007 kl Auktionen finder sted på Lokalcenter Kildevang, 8320 Mårslet. Der er eftersyn samme dag fra kl Der er desuden eftersyn på klubmødet den 2. oktober Materialet Salgsmaterialet er gennemgået og er efter klubbens bedste skøn fri for skjulte fejl. Forefindes der mod forventning fejl, som ikke er anført på salgsomslaget eller i auktionslisten, sker reklamationen til klubbens formand senest 14 dage efter afholdelse af auktionen. Skriftlige bud Er der indgivet 2 skriftlige bud, er det bud gældende, der er indkommet først. Et skriftligt bud er altid afgivet før et bud i salen. Ved lige stort skriftligt bud og bud i salen tilfalder lottet den skriftlige budgiver. Klubbens bestyrelse varetager kommissærrollen for rettidigt indgåede skriftlige bud. Skriftlige bud skal være klubbens formanden Jørn Jønsson. Pilegårdsvej 99, 8361 Hasselager i hænde senest på auktionsdagen kl Salgsbetingelser 4 Køberen betaler hammerslagsprisen. Klubbens salær betales af sælger og er indeholdt i hammerslagsprisen. Der tillægges porto ved fremsendelse af kommissionsbud. Kommentarer til auktionslisten Listens 1. kolonne angiver lotnummer Listens 2. kolonne angiver katalognummer/årstal. Er intet anført gælder for frimærker AFA (2006) og for Mønter Sieg (2000) Listens 3. kolonne angiver objektets stand. ST = stemplet, ** = postfrisk, * = ubrugt. Mønter forsøges beskrevet efter tilstand i Sieg Listens 4. kolonne beskriver objektet Listens 5. kolonne angiver katalognoteringen Listens 6. kolonne angiver opråbspris. Priser under opråbspris modtages ikke. Efter auktionen Enhver auktionsdeltager i salen kan umiddelbart og senest 5 minutter efter auktionens afslutning begære usolgte lots genoptaget. På bestyrelsens vegne Bjørn Eriksen
3 Lot Kat. Nr. **/ ST STORAUKTION Mårslet Mønt og Frimærkeklub Tirsdag den 16 oktober 2007 Danmark 5 Beskrivelse Kat. pris. Opråb 1 1 ST 4 RBS med stumt stempel F 2 RBS - forfalskning ST 8 Skilling grøn. Tryk II. En anelse tæt SV ST 4 Skilling brun ST 8 Skilling grøn Lot 1 Lot 2 Lot ST 5 øre rød/blå. Tynd plet øverst ST 20 øre tofarvet med smukt kombinationsstempel ST 50 øre tofarvet Lot 13 Lot 14 Lot ST 100 øre tofarvet B ST 100 øre tofarvet By ST 100 øre tofarvet med stjernestempel Jordløse ST 5 øre grøn våbentype. Små hjørnetal ST 20 øre små hjørnetal. Omvendt vandmærke. Nr.st ST 2 Skilling blå. 5. Tryk ST 3 Skilling lilla. Flot takning. Nr.stempel =Frederiksværk 8 14 ST 8 Skilling bulbrun. Farvefrisk. Nr.stempel 45 = Nibe 9 15 ST 16 Skilling oliven. 1. Tryk ST 3 Skilling grå/lilla tofarvet Lot 7 Lot 9 Lot A ST 4 Skilling linietakket ST 48 Skilling tofarvet Lot 20 Lot 23 Lot ST Lapidarstempel lux Svaneke, Bornholm ST 24 øre brun våbentype x ST 4 på 8 øre med variant: Hage på 4-tallet B ST 4 på 8 øre. Vandmærke II az ST 4 øre blå med variant: Større farveløs plet under "AR" y ST 10 øre rød med variant: Manglende rammelinie under "E" ST 100 øre gulbrun Christian IX ST 100 øre gulbrun Christian IX
4 ST Christian IX komplet ST 50 øre Frederik VIII ST 35 på 32 øre ST 35 på 32 øre ST 35 øre Frederik VIII ST 5 kroner posthus ST 27 på 68 øre. Datoangivelse ikke synlig ST 27 på 5 kr. Datoangivelse ikke synlig ST 27 på 10 kr. Datoangivelse ikke synlig ST 27 øre Chr X tofarvet ST Udslebet stjernestempel Bjerre. Sjældent ST 8 øre grå ST 20 øre grå * Hele fødselsdagsserien komplet. Hængslede ST Den grønne 5 øre fra Dybbølblokken ST Udslebet stjernestempel Haderup (Skive) Fireblok ** 55 øre brun Frederik IX ** 55 øre brun Frederik IX. Fireblok med marginalnr F ** 60 øre blå SAS. Marginalnummer L y *(*) 30 på 15 øre med variant: Streg til venstre for kors. Hgsl Lot 34 Lot 37 Lot 41 Lot 55 Lot 36 Lot 38 Lot 46 Lot Jub.se. ST Jubilæums serien 4 parstykker stemplet med stjernestempler 40 Jub.se. ST Jubilæums serien 3 parstykker stemplet med stjernestempler ST 15 øre gammel luftpost. Lux-stemplet ST Stjernestempel Gjedved (Horsens) ST Stj.stempel Gjedved. Overtryk "Frimærke" uens bogst ST 15 øre kræftmærke med stj.st. Hvidbjerg Vestenaa ST Kræftserien Lux-stemplet ca Hørt i klubben Når man påstår, at verden bliver mindre og mindre, hvordan kan det så være, at posttaksterne bliver ved med at stige...? Lot 57 Porto ST 7 øre violet portomærke Avisporto 57 7 ST 68 øre avisporto. Stemplet
5 9 Souvenirmapper 58 9 ** Souvenirmappe Tegneserier Diverse ST Udslebet stjernestempel Skellerup på fireblok lux ST Udslebet stjernestempel Strænder (Færøerne). Parstk BR R-brev med Hafnia-blok ST Nyere pænt stemplede mærker ca ST Nyere pænt stemplede mærker ca S74 ** Frimærkehæfte med markering af FN s 50 år Grønland ST 100 kr. mærket Diverse 77 Postkort Aarhus. Gavlmaleri i Vestergade. Ikke postsendt Postkort Aarhus. Hovedbanegaarden og Posthuset. 20 Postsendt Postkort Aarhus. Katholsk Kirke. Postsendt Postkort Aarhus. Restaurant Varna. Postsendt Postkort Troense. Taasinge. Valdermar Slot. Ikke postsendt Samling Vesttyskland Samling Grønland. Katalogværdi iflg. Indleverer Ti egne notater 10 Island ST 25 Aur orange Tyskland Hannover 67 1 ST Taltegning ST Taltegning. Farvet nettryk Tyske Rige ST 2½ Gr. rødbrun brystskjold ST 50 Pfenning ST 25 Pfenning. Saar vender hjem Berlin ST 5 DM Deutsche Post Bund ST Otto Motor ST Liebig ** Fireblok DDR ST Miniark med Schillers død
6 11 MØNTER Fra HELE VERDEN Forlang gratis prisliste Jørgen F. Clauson-kaas Volbyvej 87, 8464 Galten Tlf efter kl. 18 Nye medlemmer søges Omkring juletid laver klubben et tiltag med at udbrede kendskabet til Mårslet Mønt- og Frimærkeklub. Mårslet har i løbet af de sidste par år næsten fordoblet sit indbyggertal, ligesom der i Tranbjerg også er skudt nye, store bebyggelser op. Bestyrelsen vil på generalforsamlingen senere på efteråret fremlægge en plan for udbredelse af kendskabet til klubben. Det må være muligt at få fat i mindst 5-10 nye medlemmer, der kan give klubben en tiltrængt saltvandsindsprøjtning. FREDENSGADE 20 DK 8100 ÅRHUS C DANMARK TELEFON: TELEFAX: INTERNET: Vi har altid haft det princip, at alle, der har lyst til at se, hvad der foregår i klubben, vil være velkomne. Der vil kunne deltages i 2-3 møder, inden kontingentbetaling skal ske. Og mon ikke vi har et af landets billigste kontingenter, 100 kr. om året? Den bedste markedsføring er imidlertid mund-til-mundmetoden. Derfor opfordres alle til at udbrede kendskabet til klubben, hvor man end færdes. Og tag en bekendt med, som måske har lyst til helt uden forbindende at se, hvad vi er for nogle starutter. Nærmere fremkommer på generalforsamlingen. Husk vi er den eneste klub mellem Århus og Odder. Det vil være rigtig rart at se nye ansigter allerede til vores storauktion. Mødeplan for 2007 Efterår Byttemøde. Medlemmer tager materiale med til bytning. Sidste frist for indlevering til storauktion Posemarked. Eftersyn til storauktion Storauktion Byttedag i De Samarbejdende Frimærkeklubber i Århus Generalforsamling Skrammelauktion Hemmeligt Møde Julefrokost. Egenbetaling er 30 kr. En julegave til max 30 kr. medbringes Forår Forårssæsonen starter Ta bussen når du skal ud Der kører altid busser i nærheden af, hvor arrangementet afholdes Med venlig hilsen Århus Sporveje
Mødet den 30 september er ændret til MANDAG den 29 september
Læs mereStorauktion tirsdag den 6. oktober 2009 kl
MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 Storauktion tirsdag den 6. oktober 2009 kl. 19.30 SEPTEMBER 2009 Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale Lokalcenter, Kildevang, Langballevej 3,
Læs mereMÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974
MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 www.maarfrim.dk E-mail: maarfrim@gmail.com OKTOBER 2012 Postkort fra 1907. Fra Jørgen Andersens samling Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale Lokalcenter,
Læs mereBestyrelsen. Storauktion tirsdag den 1. november 2011 MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ Storauktion den 1.
Storauktion tirsdag den 1. november 2011 OKTOBER 2011 kl. 19.30 Postkort fra 1907. MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 Fra Jørgen Andersens samling Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale
Læs mereStorauktion tirsdag den 1 april 2008 kl
MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 Storauktion tirsdag den 1 april 2008 kl. 19.30 FEBRUAR 2008 Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale Lokalcenter, Kildevang, Langballevej 3, 8320
Læs mereStorauktion tirsdag den 17. marts 2009 kl
MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 Storauktion tirsdag den 17. marts 2009 kl. 19.30 MARTS 2009 Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale Lokalcenter, Kildevang, Langballevej 3, 8320
Læs mereStorauktion tirsdag den 16. marts 2010 kl
Læs mere15. september. Specialauktion over mønter
MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 Første mødeaften tirsdag den 1 september AUGUST kl. 19.30 2009 15. september. Specialauktion over mønter Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale
Læs mereMÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974
Læs mereStorauktion nu i farver på www.maarfrim.dk
MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 E-mail: maarfrim@gmail.com MARTS 2012 Storauktion nu i farver på Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale Lokalcenter, Kildevang, Langballevej 3,
Læs mereStorauktion den 15. marts 2011 se side 5-8. Specialauktion den 29. marts 2011 se side 9-14 MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20.
MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 FEBRUAR 2011 Storauktion den 15. marts 2011 se side 5-8 Specialauktion den 29. marts 2011 se side 9-14 Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale Lokalcenter,
Læs mereStorauktion tirsdag den 2. november 2010 kl. 19.30
Læs mereFørste mødeaften AUGUST tirsdag den 6 september kl
MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 Første mødeaften AUGUST tirsdag den 6 september 2011 kl. 19.30 Postkort fra 1907. Fra Jørgen Andersens samling Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale
MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 Bestyrelsen ønsker alle medlemmer, annoncører og deres familie, et rigtigt DECEMBER 2007 GODT NYTÅR 2008 Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale
MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 e-mail: maarfrim@gmail.com NOVEMBER 2013 Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale Lokalcenter, Kildevang, Langballevej 3, 8320 Mårslet (dørene åbnes
MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 www.maarfrim.dk E-mail: maarfrim@gmail.com MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 www.maarfrim.dk e-mail: maarfrim@gmail.com AUGUST
MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 E-mail: maarfrim@gmail.com MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 e-mail: maarfrim@gmail.com OKTOBER 2014 Adresser, mail adr. tlf.
MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 E-mail: maarfrim@gmail.com MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 e-mail: maarfrim@gmail.com DECEMBER 2016 Adresser, mail adr. tlf.
MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 E-mail: maarfrim@gmail.com MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 e-mail: maarfrim@gmail.com MARTS 2014 Adresser, mail adr. tlf. nr.
MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 DECEMBER Bestyrelsen ønsker alle medlemmer, annoncører og deres familie, en rigtig GOD JUL OG GODT NYTÅR 2010 Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale
MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 Første mødeaften tirsdag den 2 september AUGUST kl. 19.30 2008 Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale Lokalcenter, Kildevang, Langballevej 3, 8320
MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 www.maarfrim.dk E-mail: maarfrim@gmail.com DECEMBER 2012 Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale Lokalcenter, Kildevang, Langballevej 3, 8320 Mårslet
MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 E-mail: maarfrim@gmail.com MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 e-mail: maarfrim@gmail.com AUGUST 2018 Adresser, mail adr. tlf.
MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 e-mail: maarfrim@gmail.com DECEMBER 2013 Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale Lokalcenter, Kildevang, Langballevej 3, 8320 Mårslet (dørene åbnes
MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 E-mail: maarfrim@gmail.com MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 e-mail: maarfrim@gmail.com DECEMBER 2015 Adresser, mail adr. tlf.
Læs mereOdder Frimærkehandel
Odder Frimærkehandel Odde Jørn Jensen Odder KØB OG OG SALG AF AF FRIMÆRKER SALGSKATALOG NUMMER NUMMER 103 87 93 95 - - JANUAR OKTOBER - MAJ 2014 2013 2014 2015 SE NR. 18970406 Afa 67m Afa 81w Afa 1Ia Postfrisk
MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 www.maarfrim.dk E-mail: maarfrim@gmail.com AUGUST 2012 Postkort fra 1907. Fra Jørgen Andersens samling Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale Lokalcenter,
Læs mereOdder Frimærkehandel
Læs mereOdder Frimærkehandel
Odder Frimærkehandel Odde Jørn Jensen Odder KØB OG OG SALG AF AF FRIMÆRKER SALGSKATALOG NUMMER NUMMER 102 87 93-95 - SEPTEMBER - JANUAR - MAJ 2014 2013 2014 2015 SE NR. 18970406 Afa 67m Afa 81w Afa 1Ia
MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 www.maarfrim.dk E-mail: maarfrim@gmail.com MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 www.maarfrim.dk e-mail: maarfrim@gmail.com OKTOBER
MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 E-mail: maarfrim@gmail.com MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 e-mail: maarfrim@gmail.com AUGUST 2015 Adresser, mail adr. tlf.
Læs mereStorauktion. Amagerbyt 2015
Læs mereOdder Frimærkehandel
MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 www.maarfrim.dk E-mail: maarfrim@gmail.com DECEMBER 2011 Postkort fra 1907. Fra Jørgen Andersens samling Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale
MÅRSLET FRIMÆRKEOG MØNTKLUB MÅRSLET FRIMÆRKEOG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 STIFTET DEN 20. MAJ 1974 www.maarfrim.dk E-mail: maarfrim@gmail.com www.maarfrim.dk e-mail: maarfrim@gmail.com DECEMBER
MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 E-mail: maarfrim@gmail.com MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 e-mail: maarfrim@gmail.com DECEMBER 2014 Adresser, mail adr. tlf.
Læs mereAuktionskatalog storauktion 4. marts 2019
Læs merePOSTFRISK UBRUGT STEMPLET ATT. UG U-T * * *
Odder Frimærkehandel Jørn Jensen Odder KØB OG SALG AF FRIMÆRKER SALGSKATALOG NUMMER 105 - MARTS 2016 SE NR. 18970406 Danmark Essays A Postfrisk. Attest Nielsen Kr. 800,- Afa 159 x Attest Møller Kr. 2.000,-
Læs mereOdder Frimærkehandel
Odder Frimærkehandel Jørn Jensen Odder KØB OG SALG AF FRIMÆRKER SALGSKATALOG NUMMER 111 - JANUAR 2017 SE NR. 18970406 Invitation Afa 67 Kr. 3.200,- Besøg vores webshop jjo.dk CHRISTIANSLUND 49-8300 ODDER
Læs mereMEDLEMSBLAD FOR MØDEKALENDER FORÅR Ret til ændringer forbeholdes Besøg vores hjemmeside på
MØDEKALENDER FORÅR 2008 Alle klubmøder starter kl. 19.00 Og afholdes i Idrætsforeningens lokale på station nord Den 31. marts sæson afslutning med formidlingssalg. MEDLEMSBLAD FOR SPORVEJSFUNKTIONÆRENES
Læs mereAarhus Julemærkesamler Forening. Caritas
Læs mereLeuchtturm DK-album, m/klemlommer
Læs mereOdder Frimærkehandel
Odder Frimærkehandel Jørn Jensen Odder KØB OG SALG AF FRIMÆRKER SALGSKATALOG NUMMER 108 - AUGUST 2016 SE NR. 18970406 Grønland pakkeport Afa nr. 1 Attest Kr. 2.800,- Grønland pakkeport Afa nr. 2 Attest
Læs mereMEDLEMSBLAD FOR SPORVEJSFUNKTIONÆRENES FRIMÆRKEKLUB ÅRHUS
Læs mereHusk Stor medlemsauktion 7-11-2011
ØSTJYSK FRIMÆRKEKLUB VIBY J Husk Stor medlemsauktion 7-11-2011 Se auktionskatalog på side 8 inde i bladet. Nr 2 31. årgang nove mber 2011 Østjysk Frimærkeklub Bestyrelsen Formand: Torben Malm, tlf. 86284782
Læs mereMøde med anvisningssalg TORSDAG d. 10. februar kl. 19.30 i mødesalen på Bornholms Centralbibliotek. Eftersyn af mønter fra ca. kl 19.
Møde med anvisningssalg TORSDAG d. 10. februar kl. 19.30 i mødesalen på Bornholms Centralbibliotek. Eftersyn af mønter fra ca. kl 19.00 Bestyrelsen: Formand: Bernt Jensen 56 95 09 20 Kasserer: Sven Jensen
Læs mereSamlede mødeprogrammer for. Fællesklubberne. i Kongernes Nordsjælland. Gældende for
Samlede mødeprogrammer for Fællesklubberne i Kongernes Nordsjælland Gældende for Foråret 2016 1 Allerød og Omegns Frimærkeklub Mødested: Aktivitetshuset, Frederiksborgvej 15, 1. sal, 3450 Allerød Mødetid:
Læs mereTJENESTE SF - PORTO. 421 422 ex.423 424 425
409 410 411 412 409 b 6/8 øre type 1 på brevstk. med Dr. Alexandrine... 262a,+ 250 410 o 10 øre Rundetårn med variant: "Bombe"... 273x 150 411 ** 30+5 øre Ungarnshjælpen med forskudt overtryk... 369 150
Læs mereOdder Frimærkehandel Jørn Jensen Odder
Odder Frimærkehandel Jørn Jensen Odder KØB OG SALG AF FRIMÆRKER SALGSKATALOG NUMMER 107 - MAJ 2016 SE NR. 18970406 Postfærge Afa 2x Attest Nilsen Kr. 1.520,- Afa 32x Stemplet Kr. 2.200,- Afa 159x Attest
Læs mereØSTJYSK FRIMÆRKEKLUB VIBY J. Husk jubilæumsauktion 12-03-2012
ØSTJYSK FRIMÆRKEKLUB VIBY J Husk jubilæumsauktion 12-03-2012 Nr 4 31. årgang mart s 2012 Østjysk Frimærkeklub Bestyrelsen Formand: Torben Malm, tlf. 86284782 E-mail: tom.malm@privat.dk Kasserer: Willy
Læs mereBolbro POSTEN. August 2011 NR. 1 1.ÅRGANG. Bolbro Frimærkeklub af 1990 BOLBRO FRIMÆRKEKLUB AF PROGRAM SIDE 4 POSTKORT- HJØRNET SIDE 7
PROGRAM SIDE 4 POSTKORT- HJØRNET SIDE 7 Bolbro POSTEN Bolbro Frimærkeklub af 1990 DET DYRE SLIK SIDE 9 BOGHYLDEN SIDE 11 BOLBRO FRIMÆRKEKLUB AF 1990. August 2011 NR. 1 1.ÅRGANG BOLBRO - POSTEN udleveres
Læs mereHOFI anvisningssalg 20150311. Lot nr. indlev lbnr Beskrivelse Opråb
Læs mereM EDLEMSBLAD S PORVEJSFUNKTIONÆRENES F RIMÆRKEKLUB Å RHUS. Et sjovt postkort fra stemplet 23-5-14
M EDLEMSBLAD FOR S PORVEJSFUNKTIONÆRENES F RIMÆRKEKLUB Å RHUS Et sjovt postkort fra stemplet 23-5-14 At dyrke filateli, er at samle frimærker På den måde DU bedst kan li!! NR. 1. 2015 27. Årgang SPORVEJSFUNKTIONÆRERNES
Læs mereÅrhus Julemærkesamler Forening. Caritas
Læs mereFrederikshavn Frimærkeklub
Læs mereNr. 2 - ESBJERG FILATELISTKLUB - 2015
Nr. 2 - ESBJERG FILATELISTKLUB - 2015 Postkort fra DVD én med Esbjerg Postkort I dette nummer omtale af hvad der er sket på klubmøder samt foredrag. Artikelserien om Legi onærudgaven 1919 fortsættes. 2
Læs mere62. Årgang Nr Hængslet
62. Årgang Nr. 3. 2017 Hængslet Medlemsblad for Århus Frimærke Klub Sammenslutningen af Aarhus Philatelistklub og Jysk Filatelist Klub Glædelig jul og godt nytår Onsdag 3/1 Onsdag 10/1 Onsdag 17/1 Onsdag
Læs mereNYE SAMLINGER & ENKELTMÆRKER
NYE SAMLINGER & ENKELTMÆRKER Her vises kun et lille udpluk af hele det store udvalg af samlinger og enkeltmærker. Se hele det store udvalg på www.nordfrim.dk, hvor du også kan se illustrationerne i fuld
Læs mereMEDLEMSBLAD FOR MØDEKALENDER EFTERÅR 2008. Ret til ændringer forbeholdes Besøg vores hjemmeside på www.aas-frim.dk
MØDEKALENDER EFTERÅR 2008 Alle klubmøder starter kl. 19.00 Og afholdes i Idrætsforeningens lokale på station nord Vi byder velkommen til en ny sæson Den 01. sep. Sæsonstart Den 15. sep. Generalforsamling
Læs mere1 Danmark 1 8 stk. 4 RBS i forskellige farver, stempler og med gennemsnits rande 350 2 Danmark 6 16 S. med pæn gummi
1 Danmark 1 8 stk. 4 RBS i forskellige farver, stempler og med gennemsnits rande 350 2 Danmark 6 16 S. med pæn gummi * 4200 350 3 Danmark 10a 16 S. Med ét pænt ringstempel og rand 7500 600 4 Danmark 11
Læs mere----------------------------------------------------------------- Velkommen TIL EFTERSYN FRA KL. 19.
aalborg møntsamler forening Liste LISTE NR. Nr. 321 349 Maj 2013 Maj 2010 MEDLEMSMØDE TIRSDAG DEN 7.. MAJ 2013 I MEDLEMSMØDE VEJGÅRDHALLENS TIRSDAG RESTAURANT DEN 7.. MAJ 2013 MATERIALE MEDLEMSMØDE TIL
Læs mereListe Nr Der afholdes generalforsamling med anvisningssalg. TORSDAG DEN 11. April 2013 kl
Liste Nr. 327. Der afholdes generalforsamling med anvisningssalg TORSDAG DEN 11. April 2013 kl. 19.30 I Skagen kultur-og fritidscenters lokaler kirkevej 19. Mønter m.m. vil være fremlagt kl. 19.00. Brevbud
Læs merebruun rasmussen frimærker
katalog 75 dkk au kt io n 7 75 j un i 2 0 07 frimærker bruun rasmussen frimærker auktion 775 frimærker posthistorie og postkort auktion lørdag 16. juni kl. 12 6000-6736 eftersyn fredag 8. juni kl. 10-17
Læs mereSiden Sidst Aktiviteter første halvår 2018:
Siden Sidst Aktiviteter første halvår 2018: Niels Peter t.v., med sin udstilling postkort fra Grønland på Elbo18 Vi startede 2018 den 10. januar, hvor vi desværre kun var 11 medlemmer, heraf 1 nyt medlem
Læs mereMøde med anvisningssalg TORSDAG d. 9. oktober kl i mødesalen på Bornholms Centralbibliotek. Eftersyn af mønter fra ca. kl 18.
Møde med anvisningssalg TORSDAG d. 9. oktober kl. 19.00 i mødesalen på Bornholms Centralbibliotek. Eftersyn af mønter fra ca. kl 18.30 Generalforsamling oktober 2014 Varsling af Generalforsamling Torsdag
Læs mereØSTJYSK FRIMÆRKEKLUB VIBY J
ØSTJYSK FRIMÆRKEKLUB VIBY J Århus Postkort Banegårdspladsens forvandling Foredrag af Bjørn Eriksen 26.3.2018 Nr 4 37. årgang marts 2018 Østjysk Frimærkeklub Bestyrelsen Formand: Torben Malm, tlf. 86284782,
Læs meremærker mellem 23 og 28, incl nogle y KR o
Læs mereMEDLEMSBLAD FOR. Ret til ændringer forbeholdes Besøg vores hjemmeside på MØDEKALENDER FORÅR 2008
MØDEKALENDER FORÅR 2008 Alle klubmøder starter kl. 19.00 Og afholdes i Idrætsforeningens lokale på station nord Den 04. februar alm. møde + miniformidlingssalg. Den 18. februar alm. møde + miniformidlingssalg.
Læs mereSå det frimærketid igen
ØSTJYSK FRIMÆRKEKLUB VIBY J Så det frimærketid igen Nok et postkontor er blevet offer for Postens rationaliseringer. Fra den 11. september bliver Viby postkontor til en postbutik i Føtex. Nr 1 33. årgang
Læs mereMøde med anvisningssalg TORSDAG d. 8. oktober kl. 19.00 i mødesalen på Bornholms Centralbibliotek. Eftersyn af mønter fra ca. kl 18.
Møde med anvisningssalg TORSDAG d. 8. oktober kl. 19.00 i mødesalen på Bornholms Centralbibliotek. Eftersyn af mønter fra ca. kl 18.30 Generalforsamling oktober 2015 Varsling af Generalforsamling Torsdag
MØDEKALENDER FORÅR 2009 Alle klubmøder starter kl. 19.00 Og afholdes på Lokalcenter Fuglebakken Fuglebakkevej 4 A MEDLEMSBLAD FOR SPORVEJSFUNKTIONÆRENES FRIMÆRKEKLUB ÅRHUS Vi byder velkommen sæson 2009.
Læs mereMEDLEMSBLAD FOR. MØDEKALENDER EFTERÅR 2010 Alle klubmøder starter kl Og afholdes på Lokalcenter Fuglebakken Fuglebakkevej 4 A
MØDEKALENDER EFTERÅR 2010 Alle klubmøder starter kl. 19.00 Og afholdes på Lokalcenter Fuglebakken Fuglebakkevej 4 A Den 06. sep. 2010 sæsonstart. (*)+(T) Den 20. sep. alm. møde. (*) Generalforsamling Den
Læs mereHusk: Det er tid at betale kontingent: 150 kr. hvis du får bladet på papir, 100 kr. hvis du få bladet pr. mail.
Møde med anvisningssalg TORSDAG d. 8. december kl. 19.30 i mødesalen på Bornholms Centralbibliotek. Eftersyn af mønter fra ca. kl 19.00 Husk: Det er tid at betale kontingent: 150 kr. hvis du får bladet
62. Årgang Nr. 1. 2017 Hængslet Medlemsblad for Århus Frimærke Klub Sammenslutningen af Aarhus Philatelistklub og Jysk Filatelist Klub Adressebrev fra Skagen til København. Hvem mon har sendt det? 2 Mødeplan
Læs mereFax (0045)
Læs mereØSTJYSK FRIMÆRKEKLUB VIBY J. Vintermotiv i Mosgårdskov. Engang var det vinter!!!
ØSTJYSK FRIMÆRKEKLUB VIBY J Vintermotiv i Mosgårdskov Engang var det vinter!!! Nr 3 38. årgang februar 2019 Østjysk Frimærkeklub Bestyrelsen Formand: Torben Malm, tlf. 86284782, mobil 51334426, E-mail:
Læs mereMange gode og interessante Lagertilbud
Tlf.: (0045) 64 82 12 56 - Fax: (0045) 64 82 10 56 - mail@nordfrim.dk December 2012 Mange gode og interessante Lagertilbud udsalg - udsalg - udsalg - udsalg I forbindelse med status realiserer vi her en