ØSTJYSK FRIMÆRKEKLUB VIBY J. Husk jubilæumsauktion
- Randi Andersen
1 ØSTJYSK FRIMÆRKEKLUB VIBY J Husk jubilæumsauktion Nr årgang mart s 2012
2 Østjysk Frimærkeklub Bestyrelsen Formand: Torben Malm, tlf Kasserer: Willy Vester, tlf Næstformand: Morten Mikkelsen,. Sekretær: Henning Bonde, tlf Bestyrelsesmedl.: Gert Nielsen, tlf Auktionsleder: Willy Vester, tlf PINCETTEN Redaktør: Torben Malm, Søholmvej 7, 8260 Viby J. tlf Tryk: Husets trykkeri Deadlinie: Blad nr. 1 sæsonen 2012/2013, 6. august 2012 Mødeaften: Møderne afholdes i sæsonen hver mandag kl i Viby Lokalcenters lokaler, Kongsgårdsvej 6, Viby J. Døren er åben fra kl Forsiden: Et lille uddrag af lot som erpå vores jubilæumsauktion. Se auktionskatalog længere omme i bladet. Side 8. Lokalt tryksagsbrev sendt fra Viby J. Postet på Viby J. st. Sendt med toget Aarhus-Hou som har stemplet det med et posthornstempel, korrekt ved siden af frimærket. På det ankommende postkontor, i dette tilfælde Aarhus, er frankeringen korrekt blevet annulleret. Side 2
3 Fra bestyrelsen Forår? Selv om det kun momentvis føles sådan, så er det snart forår og så sommer. Det lakker mod enden af sæsonen. Men inden det er helt forbi har vi da lige et par arrangementer, vi skal have overstået. Jubilæumsauktion Her den 12. marts afholder vi jubilæumsauktion. Det er igen lykkedes at få sammensat en interessant auktion, med et bredt udvalg. Selvfølgelig er der traditionen tro en overvægt af dansk materiale, men der er også indleveret lot med klassisk norden, de tidligste udgivelser fra både Norge og Sverige. Også ældre Tyskland er repræsenteret. Se auktionsprogrammet længere omme i bladet, side 8. Det bliver forhåbentlig en god auktion, både for købere og sælgere. Foredrag Vi har stadig et foredrag til gode. Den 26. marts får vi besøg af Leif Ørndorf. Leif er en flittig udstiller og foredragsholder. For mange år siden har Leif holdt et foredrag i klubben om Dansk Vestindien. Denne gang holder Leif et foredrag som hedder Nordvestsjællands Jernbaner og egnen omkring. Forsendelser, stempler, postkort, dokumenter og andet med relation til banerne. Også et foredrag vi kan se frem til. Den 27. februar havde vi besøg af Poul Holm Nielsen. Han holdt et interessant foredrag om 1864-krigen. Foredraget var om en række personer, kendte som ukendte, men med udgangspunkt i indholdet i en række breve, som Poul havde erhvervet sig igennem tiden. Et godt fore- drag og som så ofte før var der et stort fremmøde. Medlemmet fortæller. Kaj B. Jensen har været en tur på de Dansk Vestindiske Øer. Han har tilbudt at holde et lille foredrag om turen og vil vise nogle billeder. Det vil han gøre den 16. april. Generalforsamlingen Vi afholdt vores generalforsamling den 13. februar. Der var mødt 52 medlemmer op på aftenen, flot fremmøde akkurat som på en almindelig mødeaften. Om selve generalforsamlingen henvises til referatet på side 14, her skal der blot lyde en tak til alle dem der i den forløbne sæson har ydet en indsats for klubben. Bestyrelsen er taknemlig for denne hjælp, det være sig til kaffebrygning, øl/sodavands indkøb, tilbud om prøveudstillingsramme og meget andet. Tak. Sommermøder Traditionen tro er der sommermøde hver den første mandag i hver af sommermånederne juni, juli og august. Som de øvrige år er det almindelig mødeaften med hyggeligt samvær for dem, som ikke kan undvære frimærkerne hen over sommeren. Den kommende sæson Med sommerens komme er det også tid til at planlægge programmet for den kommende sæson. Hvis der er nogen, som har ideer til nye aktiviteter eller foredrag, så fortæl bestyrelsen om det, så vi kan få sammensat et godt og levende program for den kommende sæson. Bestyrelsen Side 3
4 Åhavnen Havnen strakte sig helt op til broen ved Immervad. Denne strækning hørte lige til slutningen af forrige århundredes afslutning under havnevæsenet. I 1634 opførtes endnu en bro over åen, Mindebroen, som delte Åhavnen i 2, Mindehavnen og Kanalen.. Selv om en klap i Mindebroen i starten tillod skibe sejle ind i Kanalen eller Gamle Havn, tabte stykket efterhånden sin betydning. Omkring 1700 m i s t e de Mi n- debroen sin klap så kun mindre både nu kunne passerer, blandt andet til den gangbro der blev anlagt ved boldværket ovenfor broen. Herfra blev der handlet over bolværket fra fiskerbåde og pæreskuder. Her solgtes også n y e S a m s ø - kartofler. Selv efter at Aarhus havn var blevet udvidet med sit første havnebassin, Side 4
5 som stod færdigt i 1850 erne, tabte Åhavnen ikke sin betydning. Det var stadigt vigtigt at kunne sejle derind. Da jernbanen skulle føres til havnen, måtte den passere åen via en svingbro, der kunne åbnes for skibenes passage, blandt andet til den kølhalingsbeddingen ved Mindet. Her blev der også bygget mindre skibe. gang en rullebro, så skibe fortsat kunne sejle ind i Åhavnen. Kilde: Bernhardt Jensen, Fra Åhavnen til Fiskerhuset. Også den almindelige kørende trafik havde behov for at passere åen. Først i 1899 blev lavet en bro der gav mulighed for dette. Denne Brev sendt den fra Aarhus borgmesterkontor til Skifteretten for Kjøbstaden Aalborg. Frankeret med 8 øre tofarvet og annulleret med AARHUS Nr TOG. Stemplet er et lapidarstempel type VIIIa, kendes anvendt fra til (i flg. Lapidarstemplerne af Jan Bendix). Stemplet blev anvendt på Østbanegården på strækningen Aarhus-Grenaa. Tog nr. 5 kørte fra Ryomgaard kl eftermiddag og ankom til Aarhus 6.40, i flg. køreplan gjældende fra 1.ste oktober 1879 (trykt på Thieles Bogtrykkeri). Side 5
6 Alternativ byttedag for stempelsamlere!!! omkring dagen, med mulighed for at bygge videre på erfaringen, måske en årlig tilbagevendende begivenhed. Hammel Frimærkeklub vil til efteråret stable en alternativ byttedag på benene hovedsageligt henvendende sig til stempelsamlere af alle kategorier, førfilatelinummer-antikva-.lapidar-stjernebrotyper-posthorn-franco-maskinstempler af alle slags. Kort sagt alle slags stempler. Alle interesserede vil selvfølgelig være så hjertelig velkommen. Vi forventer en rigtig god opbakning Der vil ikke blive salg/udlejning af bytteborde, kun særligt indbudte handlere med et rimelig udbud af relevant stempelmateriale vil være at finde. Der vil være masser af bytteborde, hvor alle aktiviteter kan foregå, bytte, handel, krejl, udveksling af viden og materiale. Nøjagtig som på enhver anden byttedag. Dog vil vi venligst anmode vores gæster om at udvise et vist mådehold m.h.t. medbragte byttemateriale, som fortrinsvis bør relaterer byttedagens tema. Vi vil oprette en IT central, hvor det vil være muligt mod et beskedent beløb at få lavet kopier, transparenter etc. Ligeledes 5 øre tjenestebrevkort annulleret med stjernestempel VASSINGRØD, bureaustempel KJØBENHAVN-SLANGERUP og ankomstannulleret med brotypestempel BALLERUP. Hidtil seneste kendte anvendelse af stjernestemplet i fælge Skilling. Side 6
7 vil et meget omfattende stempelkatalog bibliotek være tilgængelig. Vagn Jensens samlede registreringer på papir, 9 store ringbind. Stor mulighed for stempelsamlere at udveksle erfaring omkring opsætning af stempler på klip, som vides at volde en del problemer for nogle. Udveksle private registreringer af nyopdagelser, ændringer i data osv. Vi håber på at lokke nogen til at vise hokus-pokus på computer med stempel-manipulation, afsløring af falske stempler f.eks. Der vil blive en mini udstilling med 30 rammer. Udstillerne vil være indbudte samlere, som har lyst til at deltage, vi vil prøve at favne så bredt som muligt. Der vil være foredrag om maskinstempler af DFF s formand Søren Chr. Jensen. Rammerne vil være en stor lys hal helt nede på jorden med masser af parkeringspladser lige ved døren: In Side i Hammel søndag den 7. oktober kl Vi vil arrangere et mini cafeteria hvor kaffe og brød kan købes mod et beskedent vederlag. Fra middag vil In Sides restaurant være åben på 1.sal med alt godt til halsen og ganen. Alle interesserede er meget velkommen til at henvende sig med evt. ideer og tiltag til undertegnede, som af Hammel Frimærkeklub er overladt tovholderjobbet. Jørgen Brandt, Skyttevej 12, 8450 Hammel. brandt.hammel@mail.dk. Auktionslot 107, se auktionskataloget på de følgende sider. Side 7
8 Medlemsauktion den 12. marts 2012 Velkommen til Østjysk Frimærkeklubs efterårs- og medlemsauktion. Materialet er indleveret af klubbens medlemmer. Materialet er for enkeltmærkernes vedkommende gennemgået og er efter klubbens skøn fri for skjulte fejl og mangler, som ikke fremgår af omslaget eller er nævnt i salgslisten. Findes der alligevel fejl sker reklamation til auktionslederen samme aften. Auktionsbetingelser: Alle lot sælges i den stand de forefindes ved hammerslag. Bud og overbud fastsættes af auktionarius, men vil som hovedregel være følgende: kr. forhøjes med kr kr. forhøjes med kr kr. forhøjes med kr kr. forhøjes med kr. 50 Lot 45 Opstår der tvivl om højeste bud foretages nyt opråb. Køber betaler alene hammerslagsprisen. Den der byder for andre, hæfter selv. Afregning for købte lot skal ske samme aften inden det købte udleveres. Afgivne bud er bindende og forpligter til omgående indløsning. Der tages forbehold for fejl og ændringer Eftersyn: Der vil være eftersyn af materialet på medlemsmødet den 5. marts, samt på auktionsdagen den 12. marts fra kl Signaturforklaring: o= stemplet * = ubrugt ** = postfrisk B= brev Bestyrelsen Side 8 Lot 93
9 Nr. land katnr. Foto**/*/o beskrivelse katalog opråb 1 DK 1 F o 4 RBS Ferslew, lux stemplet skydeskivestempel DK 1 o 4 RBS Ferslew, lux męrke, flotte rande DK 1 Ia F o 4 RBS rødbrun Thile 1. tryk DK 1 IIa o 4 RBS sortbrun Thile 2. tryk DK 1 IIb F o 4 RBS mørk rødbrun Thile 2. tryk DK 1 IIIb o 4 RBS gulbrun Thile 3. tryk DK 6 o 16 sk gråviolet DK 8 o 8 sk grøn Lot 1 Lot 3 Lot 5 Lot 9 9 DK 10 F o 16 sk rosalilla, klip til venstre DK 11 o 2 sk blå DK 15 o 16 sk oliven, flot DK 18 A o 4 sk grå/karminrosa, linietakning DK 20 o 16 sk grå/grøn DK o Sęt tofarvet skilling, sk DK 21 F o 48 sk brun/lilla, sædvanlig takning DK 22 y * 3 øre blå/grå,tryk VIII DK 24 o 5 øre rød/blå, flot mærke DK 31 y ** 100 øre grå/gul DK 33 F o 20 blå, små hjørnetal DK 40 B o 4/8 øre grå/rød VM II DK 47 F o 10 øre rød, luksus stjernestempel SANDVIG DK 50 o 50 øre sepiabrun DK 50 o 50 øre lilla DK 51 F o 100 øre gulbrun, luksus SORØ DK 61 o 35/20 øre karmin/grå DK 67 F o 5 kr posthus, pæn kun i stempel DK 68 B 5 øre grøn brevkort, stjernestempel BRUNBY DK 92 o 27/38 øre orange DK 107 F o 60 øre brun/blå, luksus FAXE Lot 15 Lot 19 Lot 21 Lot 24 Lot 29 Side 9
10 Nr. land katnr. Foto**/*/o beskrivelse katalog opråb 30 DK 120 ** 5/10 øre grøn, røde kors DK 163 o 7/5 øre grøn DK 180 F o 25 øre blå, kræftmęrke DK 181 F o 50 øre grå gl. luftpost, AARHUS DK 182 F o 1 kr brun gl. luftpost Lot 32 Lot 26 Lot 33 Lot DK o Planche med Chr. X 60 års fødselsdag 400/ DK 202 a o 10 øre orange DK 202 x o 10 øre orange, variant "Bønnen" sår i oval DK * Komplet sęt H. C. Andersen DK 233 x + y o 30 øre blå, varianter DK 254 ** 4-blok med nedre marginalnr DK 264 x F * 20/15 øre rød, 4-blok, varianter DK 273 x F * 10 øre lilla, bombe mod Runde Tårn DK 283 y + z ** 10+5 øre lilla, Runde Tårn, varianter DK 318 Fx ** 10 øre grøn, 4-blok, variant dobbeltpræg DK 341 F o 80 øre orange, luksus ÅRHUS DK SF 1 o 5 øre grøn, soldaterfrimærke DK TJ 10 a F o 10 øre teglrød, 4-blok DK TJ 13 o 4 øre blå DK TJ 16 x o 15 øre lilla, bredt E i øre DK PF 12 a F o 10 øre brun og rødbrun postfærge Lot 42 Side 10 Lot 41 Lot 47
11 Nr. land katnr. Foto**/*/o beskrivelse katalog opråb 51 DK AV 9 o 5 kr rød/grøn avisporto DK AV 10 o 10 kr brun/blå avisporto DK AUH 4 Hæfte 1 kr automathæfte DK AUH 6 Hæfte 1 kr automathæfte DK AUH 7 Hæfte 1 kr automathæfte DK AUH 8 Hæfte 1 kr automathæfte DK PRØVE DFF mærke 4-blok DK PRH 2 Hæfte Vikingeskibsmuseet, afa DK PRH 7 Hæfte Zoologisk have, afa DK o 2 cigarkasser med bundter DK Album Leutchtturm, tom 15 nye Vario - 5S sider DK Album Leutchtturm, kirkemotiver på julemærker DK Album Leutchtturm, kirkemotiver på julemærker DK Album Leutchtturm, kirkemotiver på julemærker DK Album Leutchtturm, slægten Glyksborgere DK Album Linder med malerimærker mange lande DK Album Stender nyt tomt Slesvig o mark Lot 69 Lot Færø 1 F Klip 2/5 øre + 5 øre grøn afa 68, THORSHAVN Færø 2-6 A+B o Sæt Færø-provisorier, afa 2A-3-4-5B-6B Færø 4 o 20/15 øre rød med variant afskåret bjælke Grøndland 4 o 10 øre lilla, 3-stribe Grøndland 4 o 10 øre lilla, stemplet MESTERVIG Grøndland 5 F o 15 øre rød, 3-stribe Grøndland 8-16 o Amerikaner udgave, komplet Grøndland 31 o 15 øre lilla, stemplet i MESTERVIG Grøndland 36 o 30 øre blå, stemplet i MESTERVIG DVI 5 o 1 cent grøn/rødbrun Finland o Wasa-udgaven Finland o Røde kors biskopper Island 140 o 10 aur blå luftpost Island 165 o 2 kr brun/blå Island TJ 7 x o 20 aur grųn, hakker i nordrammen Island TJ 10 ** 10 aur blå Island TJ 41 o 2 kr rød Side 11
12 Nr. land katnr. Foto**/*/o beskrivelse katalog opråb 86 Island * Islanske julemærker Island Album Indstiksbog fyldt med Island Norge 2 F o 2 sk orange Norge 3 F o 3 sk oliven Oskar I Norge 19 b o 4 sk mørkviolet Norge 20 o 6 sk orangebrun Norge o Komplet sæt Asmundsens polarflyvning Norge o Sæt velgørenhedsmærker skibsbrudne Norge Album Indstiksbog fyldt med Norge Sverige 1 F o 3 sk banco grøn, lux Sverige 2 F o 4 sk banco blå Sverige 8 F o 9 øre violet, nr-stempel 24 HELSINGØR! Sverige 15 o 17 øre rødlilla Lot 88 Lot 89 Lot 95 Lot 96 Lot Bayern 3 F o 6 kr brun Bayern 4 F o 1 kr rosa Bayern 9 F o 1 kr gul Bayern 20 F o 9 kr gulbrun Bayern o Planche med diverse værdier 7 stk Bayern o Planche med diverse værdier 12 stk Tyske Stater o Schleswig-Holstein, nr 16 "Rift i nord" Tyske Rige Bb * Tysk post i Belgien 35 euro Tyske Rige 648 F * Miniark Tyske Rige o Sæt, Winterhilfswerk Tyske Rige Album Samling Tysk post i Polen Tyske Rige o/*/** Tysk post i Rumænien, planche Tyske Rige Album Samling Tyske Rige Berlin 34 o 2 mark brun, rødt overtryk Berlin 40 o 1 DM oliven Berlin o Komplet sæt Berlin o Tag der briefmarke, stemplet BERLIN Side 12 Lot 99 Lot 100 Lot 101 Lot 102 Lot 125 Lot 126
13 Nr. land katnr. Foto**/*/o beskrivelse katalog opråb V-Tyskland o Sęt Jugendmarke V-Tyskland 1129 o 30 pf blå V-Tyskland 1133 o 30 pf blå, flot stemplet V-Tyskland o Sæt IFRABA V-Tyskland F o Blok Einweihung der Beethoven-halle Bonn V-Tyskland Album Samling Vest-Tyskland DDR o Sæt Bachjahr DDR 105 F o DEBRIA-blokken Ungarn-Polen Album 3 stk springalbum med Polen og Ungarn Schweiz 30 x F o 20 rappen gul Schweiz 31 F o 40 rappen grųn Schweiz o Sæt Grekenland Album DAVO-album Grekenland Album DAVO-album Montenegro o/*/** Planche Japan Album Indstiksbog med Japan Taiwan Album Indstiksbog med Taiwan (Kina) Lot 123 Lot 120 Side 13
14 Side 14 Referat af generalforsamlingen 13 februar 2012 Generalforsamlingen blev med velkomst af formanden Torben Malm kl Formanden foreslog på bestyrelsens vegne Sten Pedersen som dirigent. Sten blev valgt uden modkandidat. Sten indledte med at konstatere at generalforsamlingen var lovligt indkaldt og beslutningsdygtig ifølge foreningens vedtægter. Der var mødt 52 medlemmer op. Herefter foreslog Sten at stemmeudvalget blev varetaget af Henning Bødker og Poul Børge Graversen. Dette blev accepteret, hvorpå dagorden for generalforsamlingen blev læst op og godkendt af de fremmødte. Torben indledte med at redegøre for klubbens medlemstal og kunne slå fast, at klubben har haft en lille tilbagegang af medlemmer. Vi er pt 110 imod 115 sidste år. Ligesom de foregående år har der været et fint fremmøde, normalt mellem 50 og 60 medlemmer, ved klubbens møder. Der har været nemt at skaffe foredragsholdere, i den forløbne sæson havde indtil generalforsamlingen været 2, Bent Nielsen med Store Græske Hermes hoveder og Finn Skriver Lauersen med 2 samlinger, Fængselspost fra Horsens og Horsens posthistorie. 2 gode foredragsholdere. Yderligere 2 foredrag er planlagt i sæsonen. Der er til brug ved foredrag indkøbt en projektor af foreningen. Den årlige byttedag kører i øjeblikket i en god gænge. Der er blevet optaget en ny/gammel klub, da sporvejsklubben i Brabrand er blevet optaget. I den forbindelse er en del af De Samarbejdende Frimærke - og Møntklubber s formue blevet udloddet. Østjysk Frimærkeklub har modtaget kr. Den traditionelle udstilling som klubben hidtil har afholdt hvert 5. år blev aflyst i 2011, hvor klubben ellers kunne have markeret sit 30 års jubilæum. Grunden til aflysningen var at klubben som ikke medlem af forbundet, ikke som vi hidtil har kunnet, kunne få lov til at låne forbundets udstillingsrammer. Til slut blev det nævnt at bestyrelsen har tegnet en forsikring, således at klubben er dækket ind i tilfælde af tyveri og ved personskade på vores møder. Da der ikke var kommentarer til beretningen, blev denne godkendt af forsamlingen. Regnskabet indeholdende budget for kommende sæson blev runddelt, hvorefter Willy gennemgik de enkelte poster. Willy nævnte under posten annoncer, at Nordea ved en fejl ikke havde betalt, men i den kommende sæson råde bod herpå ved at indbetale det dobbelte beløb. Posten diverse indeholdt frasalg af, en større samling, som klubben havde anskaffet. På udgiftssiden nævnte Willy kontorartikler som drejede sig om købet af føromtalte projektor. Herefter omtaltes budgettet for det kommende på og som det fremgår ender vi med et pænt overskud på lidt over kr. Willy sluttede af med at gennemgå klubbens aktiver pr og efterlyste derpå spørgsmål. Da dette ikke var tilfældet, blev regnskabet godkendt af generalforsamlingen. Beretning fra funktionsmænd, Torben lagde ud med at efterlyse indlæg til Pincetten fra medlemmerne. Herefter gjorde Morten Mikkelsen rede for klubbens hjemmeside. Han efterlyste bidrag fra klubbens medlemmer til hjemmesiden. Det blev påpeget at oplysninger om medlemmernes samleområder blev begrænset til kun klubbens medlemmer. Kontingent blev fastsat til uændret. Det blev påpeget at vi ved en måske fremtidig brugerbetaling for lokallerne, blev nødsaget til sætte kontingentet op.
15 Forslag, der var stillet et forslag som præciserede hvilken periode kontingent er dækkende for. Dette forslag blev stillet som følge af den diskussion der var på sidste års generalforsamling, efter vedtagelsen af de nye vedtægter. Efter lidt diskussion om placering blev det vedtaget til at stå i 7i klubbens vedtægter. På valg var kasserer Willy Vester, som blev genvalgt. Bestyrelsesmedlemmer Henning Bonde og Gert Nielsen (indtrådt i stedet for Finn Steffens), begge blev genvalgt. Bestyrelsessuppleanter, bestyrelsen foreslog Poul Kristiansen og Kjeld Hansen, begge blev valgt. Af revisorerne var Erik Sørensen på valg, han blev genvalgt. Revisorsuppleant Poul Børge Graversen blev genvalgt. Jens foreslog at klubben selv laver udstillingsrammer til kommende lejligheder, og tilbød selv at konstruere en prototype i træ. Willy takkede på klubbens vegne, men påpegede, at det var vigtigt, at vi fik afklaret forhold omkring opbevaringen. Vi drøftede mulighed for udleje af egne rammer til klubber uden for forbundet. Vi kom dog ikke til nærmere afklaring. Torben påpegede, at vi i givet fald ville få brug for ca. 30 rammer. Herefter sluttede generalforsamlingen og dirigenten takkede for forholdsvis god ro og orden. Er medlem af Østjysk frimærkeklub. Vi fører alt i frimærker- & mønttilbehør/litteratur, der Side 15
16 Forårsprogram for Østjysk Frimærkeklub 2012 Marts Klubaften., eftersyn på jubilæumsauktion Jubilæumsauktion Klubaften Foredrag, Leif Ørndorf, Nordvestsjællands jernbaner og egnen omkring. April Klubaften Hollandsk auktion Medlemmet fortæller Evt. foredrag Maj Klubaften, sidste mødeaften. Juni Sommermøde, dørene åbnes kl Juli Sommermøde, dørene åbnes kl August Sommermøde, dørene åbnes kl September Første møde i den nye sæson. Byttedage udstillinger Marts Byttedag i Struer, Grimsing Sognegård, kl Byttedag i Odder Viby J. Julemærkebyttedag, Viby Bibliotek, Skanderborgvej Viborg. Kasernehallen, Tingvej 17, April Hurup, Thy. Åbakken, Nørre Alle, Faaborg. Faaborg Sundskole, Sundvænget 9, Brovst. Brovst-Hallen, Damengvej 2, Hobro. Rosendal Hallen Vejle. Det traditionelle sommerbyttemøde Udstillinger og øvrige arrangementer Hornslet. Klubudstilling Ry. Klub- og propagandaudstilling NORDIA Nordisk udstilling i Roskilde. KPK 125 år.
17
Husk Stor medlemsauktion 7-11-2011
ØSTJYSK FRIMÆRKEKLUB VIBY J Husk Stor medlemsauktion 7-11-2011 Se auktionskatalog på side 8 inde i bladet. Nr 2 31. årgang nove mber 2011 Østjysk Frimærkeklub Bestyrelsen Formand: Torben Malm, tlf. 86284782
Læs mereStorauktion. Amagerbyt 2015
Læs mereAuktionskatalog storauktion 4. marts 2019
Læs mereStorauktion tirsdag den 2. november 2010 kl. 19.30
Læs mereHOFI anvisningssalg 20150311. Lot nr. indlev lbnr Beskrivelse Opråb
Læs mereMÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974
Læs mereSiden Sidst Aktiviteter første halvår 2018:
Siden Sidst Aktiviteter første halvår 2018: Niels Peter t.v., med sin udstilling postkort fra Grønland på Elbo18 Vi startede 2018 den 10. januar, hvor vi desværre kun var 11 medlemmer, heraf 1 nyt medlem
Læs mereØSTJYSK FRIMÆRKEKLUB VIBY J. Stor medlemsauktion 2. marts
ØSTJYSK FRIMÆRKEKLUB VIBY J Stor medlemsauktion 2. marts Nr 4 34. årgang marts 2015 Østjysk Frimærkeklub Bestyrelsen Formand: Torben Malm, tlf. 86284782 E-mail: tom.malm@privat.dk Kasserer: Ib Graadal,
Læs mereHusk generalforsamlingen 30-01-2012
ØSTJYSK FRIMÆRKEKLUB VIBY J Husk generalforsamlingen 30-01-2012 Et postkort med motiv der kunne være taget sidste år på denne tid. Nr 3 31. årgang janua r 2012 Østjysk Frimærkeklub Bestyrelsen Formand:
Læs mereAarhus Julemærkesamler Forening. Caritas
Læs mereSlægtshistorisk Forening Vestsjælland
Slægtshistorisk Forening Vestsjælland Referat af GENERALFORSAMLING 2007 Den 14. februar 2007 Der deltog i alt 29 medlemmer. Dagsorden: 1. Valg af dirigent. Som dirigent valgtes Arne Olsen. 2. Formandens
Læs mereSamlede mødeprogrammer for. Fællesklubberne. i Kongernes Nordsjælland. Gældende for
Samlede mødeprogrammer for Fællesklubberne i Kongernes Nordsjælland Gældende for Foråret 2016 1 Allerød og Omegns Frimærkeklub Mødested: Aktivitetshuset, Frederiksborgvej 15, 1. sal, 3450 Allerød Mødetid:
MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 E-mail: maarfrim@gmail.com MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 e-mail: maarfrim@gmail.com OKTOBER 2014 Adresser, mail adr. tlf.
Læs mereREFERAT GENERALFORSAMLING TURKONTORET FREDAG DEN 26. JANUAR 2018
REFERAT GENERALFORSAMLING TURKONTORET FREDAG DEN 26. JANUAR 2018 Antal deltagere: 53. Indledning. Bestyrelsesformand Flemming Freydberg indledte generalforsamlingen med at byde velkommen til de fremmødte
Læs mereSlægtsforskerforeningen for Vordingborg og Omegn
Referat fra Generalforsamling i SVOO Tirsdag den 21.marts 2017 1. Valg af dirigent, referent og stemmetællere. Frank Gamsbøl blev valgt til dirigent, og fastslog at generalforsamlingen var lovligt indkaldt
Læs mereNr. 2 - ESBJERG FILATELISTKLUB - 2015
Nr. 2 - ESBJERG FILATELISTKLUB - 2015 Postkort fra DVD én med Esbjerg Postkort I dette nummer omtale af hvad der er sket på klubmøder samt foredrag. Artikelserien om Legi onærudgaven 1919 fortsættes. 2
Læs mereBYENS STØRSTE UDVALG I MØNTER m.m. finder du hos: JØRN STEN JOHANSEN. Møllevej 9-9400 Nørresundby - Telefon 98 17 31 14
aalborg møntsamler forening LISTE NR. 321 336 Februar 2012 Maj 2010 MEDLEMSMØDE tirsdag den 7. februar 2012 i Vejgårdhallens restaurant. Materiale til formidlingssalg er fremlagt til eftersyn fra kl. 19.
Referat fra SVOO generalforsamling onsdag den 21. marts 2012 kl. 19:00 Formand Per Sørensen bød velkommen og udtrykke sin glæde over det store fremmøde til årets generalforsamling. Ad 1: Ad 2: Valg af
Læs mereVIGTIGE ADRESSER!!! PMF AARHUS Bank: Regnr. 9004 Kontonr. 0006818501 CVR-nr.: 29987343 www.postens-mf.dk. Nr. 4 Juni 2015. Formand: Næstformand:
VIGTIGE ADRESSER!!! PMF AARHUS Bank: Regnr. 9004 Kontonr. 0006818501 CVR-nr.: 29987343 www.postens-mf.dk Nr. 4 Juni 2015 Formand: Ernst B. Larsen, Eskebækparken 62, 2.tv, 8660 Skanderborg Tlf. 86 51 00
Læs mereTRACTION AVANT DANMARK. Referat af generalforsamlingen 2006, afholdt søndag d. 3/9 på Sommertæffet i Skærbæk.
TRACTION AVANT DANMARK Referat af generalforsamlingen 2006, afholdt søndag d. 3/9 på Sommertæffet i Skærbæk. Dagsorden: 1. Valg af dirigent 2. Formandens beretning 3. Klubbens regnskab 4. Fastsættelse
Læs mereMÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974
Læs mereBolbro POSTEN. August 2011 NR. 1 1.ÅRGANG. Bolbro Frimærkeklub af 1990 BOLBRO FRIMÆRKEKLUB AF PROGRAM SIDE 4 POSTKORT- HJØRNET SIDE 7
PROGRAM SIDE 4 POSTKORT- HJØRNET SIDE 7 Bolbro POSTEN Bolbro Frimærkeklub af 1990 DET DYRE SLIK SIDE 9 BOGHYLDEN SIDE 11 BOLBRO FRIMÆRKEKLUB AF 1990. August 2011 NR. 1 1.ÅRGANG BOLBRO - POSTEN udleveres
MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 E-mail: maarfrim@gmail.com MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 e-mail: maarfrim@gmail.com AUGUST 2018 Adresser, mail adr. tlf.
Læs mereReferat Ordinær generalforsamling Vestre Baadelaug Torsdag d. 21. marts 2013
VESTRE BAADELAUG Bådehavnsvej 6 9000 Aalborg Referat Ordinær generalforsamling Vestre Baadelaug Torsdag d. 21. marts 2013 1 Vestre Baadelaug Indledning: Den ordinære generalforsamling startede kl. 19.00
Læs mere62. Årgang Nr Hængslet
62. Årgang Nr. 1. 2017 Hængslet Medlemsblad for Århus Frimærke Klub Sammenslutningen af Aarhus Philatelistklub og Jysk Filatelist Klub Adressebrev fra Skagen til København. Hvem mon har sendt det? 2 Mødeplan
Læs mereÅrhus Julemærkesamler Forening. Caritas
Læs mereReferat Ordinær generalforsamling Vestre Baadelaug Torsdag d. 27. marts 2014
VESTRE BAADELAUG Bådehavnsvej 6 9000 Aalborg Referat Ordinær generalforsamling Vestre Baadelaug Torsdag d. 27. marts 2014 1 Vestre Baadelaug Indledning: Den ordinære generalforsamling startede kl. 19.00
Læs mereReferat fra. Vinklubben, Slagelse. Generalforsamling ved Styregrupperne for Vinklubben & Vinklubbens Venner. d. 1. juni 2012 kl.
Referat fra Vinklubben, Slagelse Generalforsamling ved Styregrupperne for Vinklubben & Vinklubbens Venner Fremmødte medlemmer: 21 d. 1. juni 2012 kl. 19 Marievangs Klubhus Aksel Mikkelsen Alex G. Larsen
Læs mereStorauktion nu i farver på www.maarfrim.dk
MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 E-mail: maarfrim@gmail.com MARTS 2012 Storauktion nu i farver på Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale Lokalcenter, Kildevang, Langballevej 3,
Læs mereNØDEBO NIMBUS NYT. 1. kvartal 2014.
NØDEBO NIMBUS NYT 1. kvartal 2014. I dette nummer: Bestyrelsen Indkaldelse til generalforsamling Regnskab 2013 Budget 2014 Året i billede og tekst af Bente. Kalenderen Formandens side Bestyrelsen: Formand:
Læs mereGentofte-Vangede IF seniorklubs generalforsamling.
Gentofte-Vangede IF seniorklubs generalforsamling. Referat af ordinær generalforsamling den 23 juni 2016 Sted : Gentofte-Vangede IF`s lokaler Mosebuen 28B 2820 Gentofte Fremmødte : 17 deltagere plus bestyrelse
Læs mereMEDLEMSBLAD FOR SPORVEJSFUNKTIONÆRENES FRIMÆRKEKLUB ÅRHUS
Læs mereMaj Årgang Nr. 1
Maj 2014 15. Årgang Nr. 1 Formanden har ordet Per Thomsen Så starter en ny sommer med vores faste arrangementer, bl.a. vores mandags sejladser. Vi mangler stadig det sidste malerarbejde, så Marna kan se
Læs mereAlbertslund Senior Idræt
Albertslund Senior Idræt Referat fra den 16. generalforsamling i AIF Senior Idræt, fredag den 10. marts 2017, kl. 10 11.30 på Albertslund Stadion Antal deltagere: 180 Foreningen bød på kaffe og brød fra
MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 www.maarfrim.dk E-mail: maarfrim@gmail.com MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 www.maarfrim.dk e-mail: maarfrim@gmail.com OKTOBER
Læs mereSå det frimærketid igen
ØSTJYSK FRIMÆRKEKLUB VIBY J Så det frimærketid igen Nok et postkontor er blevet offer for Postens rationaliseringer. Fra den 11. september bliver Viby postkontor til en postbutik i Føtex. Nr 1 33. årgang
Læs mereGENERALFORSAMLINGEN 2007
GENERALFORSAMLINGEN 2007 Referat af ordinær generalforsamling ligger under billederne hilsen Redaktør Leo Bergsted Mortensen: Formanden åbner generalforsamlingen 2007 Flotte damer - Eva Johansen blev valgt
MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 E-mail: maarfrim@gmail.com MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 e-mail: maarfrim@gmail.com DECEMBER 2016 Adresser, mail adr. tlf.
Læs mereOrdinær generalforsamling afholdt onsdag den 20. marts 2019 kl i kulturhuset Skovlunde Syd-centeret.
Parcelforeningen TOFTHOLM Ordinær generalforsamling afholdt onsdag den 20. marts 2019 kl. 19.00 i kulturhuset Skovlunde Syd-centeret. Dagsorden: 1. Valg af dirigent 2. Beretning 3. Fremlæggelse af regnskab
Læs mereOZ6HR flytter! Se mere side 3, 4/5 og 10. Indhold. Nr. 1. Januar, februar & marts 2005
Nr. 1. Januar, februar & marts 2005 Medlemsblad for EDR Horsens Afdeling, Gasvej 21, 2. sal, 8700 Horsens Pr. 1/2-2005: Kildegade 8-10, 8700 Horsens 3 Nytårshilsen Indhold 4 Nye lokaler, Kildegade 8-10
Læs mereOrdinær generalforsamling. Sundhedscentret, Hvidovrevej 278 E Tirsdag 24. marts 2015
Ordinær generalforsamling Sundhedscentret, Hvidovrevej 278 E Tirsdag 24. marts 2015 Kalenderåret 2014 Grundejerforeningen Ny Hvidovre Hjemhørende i Hvidovre Kommune Stiftet 16. juni 1918 Titel Referat
Læs mereReferat fra ordinær generalforsamling i grundejerforeningen Gøgebakken
Referat fra ordinær generalforsamling i grundejerforeningen Gøgebakken den 07-05-2017 på Kulhuse Kro. Generalforsamlingen havde samlet 28 deltagere, der repræsenterede 20 parceller. Foreningens formand
Læs mereReferat fra. GENERALFORSAMLING I JYDERUPHALLEN MANDAG d. 28. APRIL 2014, KL DAGSORDEN
Referat fra 1. Valg af dirigent. Flemming Larsen valgt GENERALFORSAMLING I JYDERUPHALLEN MANDAG d. 28. APRIL 2014, KL. 18.00 DAGSORDEN 2. Formandens beretning. Der var ingen kommentarer til Hanne Knudsens
Læs mereOrdinær generalforsamling Torsdags bridgeklub. Tors. d. 19. april 2018 kl
Ordinær generalforsamling Torsdags bridgeklub. Tors. d. 19. april 2018 kl. 12.30 Dagsorden: Velkomst Konstitueret formand Berit Gläser bød velkommen. 1. Valg af dirigent og referent. Bestyrelsen foreslog
Læs mereReferat - Minutes of Meeting
Referat - Minutes of Meeting Canadian American Friendship Society of Denmark Møde Generalforsamling Dato 26. marts 2009 Sted Deltagere HornstrupCenteret, Kirkebyvej 33, Vejle 30 fremmødte, heraf 18 stemmeberettigede
Referat fra SVOO generalforsamling Onsdag den 26. marts Formand Per Sørensen bød velkommen kl. 19. - Vi var 25 fremmødte. Ad. 1: Valg af dirigent, referent og stemmetællere Klaus Roos blev valgt til dirigent
Læs mereDette skulle have været et vinterbillede, altså træet skulle have været dækket med sne. Da sneen er udeblevet, blev billedet uden sne på træet.
Dette skulle have været et vinterbillede, altså træet skulle have været dækket med sne. Da sneen er udeblevet, blev billedet uden sne på træet. Side 1 af 6 FORMANDENS INDLÆG Nu når vi alle er kommet godt
Læs mereReferat af klubbens ordinære generalforsamling tirsdag den kl på Østvilsund Færgekro.
Referat af klubbens ordinære generalforsamling tirsdag den 2.4.2019 kl. 17.30 på Østvilsund Færgekro. 68 af klubbens medlemmer var til stede ved generalforsamlingen. Formand Svend Aage Schytte Pedersen
Læs mereREFERAT AF ORDINÆR GENERALFORSAMLING I GRUNDEJERFORENINGEN TOFTDAHL TIRSDAG D. 29. NOVEMBER 2011
REFERAT AF ORDINÆR GENERALFORSAMLING I GRUNDEJERFORENINGEN TOFTDAHL TIRSDAG D. 29. NOVEMBER 2011 Formanden bød de fremmødte velkommen til generalforsamlingen år 2011. Vi håber, at vi fremover også kan
Læs mereReferat fra General forsamling modelsejlklubben 28.02.15. Formanden bød velkommen og spurgte Hr lasse Rand om han ville være mødets
Referat fra General forsamling modelsejlklubben 28.02.15. Formanden bød velkommen og spurgte Hr lasse Rand om han ville være mødets Dirigent. Lasse takkede for valget og satte mødet i gang med at konstatere
Læs mereReferat fra Generalforsamlingen Lørdag den. 23. februar på Restaurant Røgeriet på Rungsted Havn.
Referat fra Generalforsamlingen Lørdag den. 23. februar på Restaurant Røgeriet på Rungsted Havn. 1. Valg af dirigent Formanden bød velkommen og åbnede generalforsamlingen ved at foreslå Leo Bergsted Mortensen
Læs mereHerreklubben. Referat. Generalforsamlingen 2016
Referat. Generalforsamlingen 2016 1. Valg af dirigent Jens Jepsen udeblev og Asger S. Schmidt foreslog selv at tage hvervet som dirigent. Der blev ikke foreslået andre emner. Dirigenten Bekræftede, at
Læs mereLeuchtturm DK-album, m/klemlommer
Læs mereReferat fra foreningens ordinære Generalforsamling afholdt d. 18. marts 2009
Referat fra foreningens ordinære Generalforsamling afholdt d. 18. marts 2009 Dagsorden. 1. Valg af dirigent 2. Bestyrelsens beretning for det forløbne år 3. Aflæggelse af regnskab for året 2004 4. Indkomne
Læs mereREFERAT FRA GENERALFORSAMLINGEN TORSDAG DEN 28. JANUAR KL I JÆGERGÅRDEN
REFERAT FRA GENERALFORSAMLINGEN TORSDAG DEN 28. JANUAR. 2016. KL. 19.30 I JÆGERGÅRDEN Til stede var: Bestyrelsen undtaget Niels Chr. Nielsen der skulle på job. Der var mødt 41 medlemmer op til generalforsamlingen,
Læs mere1. Valg af dirigent. - Bestyrelsen foreslog Morten B. Dalsgaard Morten Dalsgaard blev enstemmigt valgt som dirigent.
Referat for generalforsamling den 31. Marts 2016 Der var mødt 75 medlemmer op. 1. Valg af dirigent. - Bestyrelsen foreslog Morten B. Dalsgaard Morten Dalsgaard blev enstemmigt valgt som dirigent. Morten
Læs mereREFERAT FRA GENERALFORSAMLINGEN TORSDAG DEN 26. JANUAR KL I JÆGERGÅRDEN
REFERAT FRA GENERALFORSAMLINGEN TORSDAG DEN 26. JANUAR. 2017 KL. 19.30 I JÆGERGÅRDEN Til stede var: Bestyrelsen Der var mødt 37 medlemmer op til generalforsamlingen. Henry bød velkommen. Morten Fabrin
Læs mereReferat fra generalforsamling mandag d 29/ stemmeberettigede medlemmer.
den 29. januar 2018 Referat fra generalforsamling mandag d 29/1 2018 23 stemmeberettigede medlemmer. Dagsorden: 1. Valg af dirigent Bestyrelsen forslog Christian Platen som dirigent, Vedkommen blev valgt.
Læs mereSallingsund Sejlklub 19.02.11.
Sallingsund Sejlklub 19.02.11. Nyhedsbrev februar 2011. Stemningsbillede fra Livø. 1 Generalforsamling Hermed indkaldes til ordinær generalforsamling i klubbens lokaler på Glyngøre Havn: Dagsorden: 1.
Læs mere1. Valg af dirigent 2. Til dirigent valgtes Frederik Madsen, der konstaterede at generalforsamlingen var lovlig indvarslet.
Referat af generalforsamling i Zonen Randers den 21. juni 2017 i Fritidscentret, Randers Til stede var: Ole Berg Sørensen, Else-Marie Sørensen, Erik Kløve, Preben Hjort Mortensen, Ib Chr. Ibsen, Finn Børglum,
Læs mereFørste mødeaften AUGUST tirsdag den 6 september kl
MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 Første mødeaften AUGUST tirsdag den 6 september 2011 kl. 19.30 Postkort fra 1907. Fra Jørgen Andersens samling Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale
Læs mereMødet den 30 september er ændret til MANDAG den 29 september
Læs mereReferat af generalforsamling kl på Blære Skole
Referat af generalforsamling 20-01-2016 kl. 19.00 på Blære Skole 1. Valg af dirigent: Børge Degn bliver valgt, og konstaterer at generalforsamlingen er lovligt indkaldt. Formandens beretning 2015 Velkommen
Læs mereM EDLEMSBLAD S PORVEJSFUNKTIONÆRENES F RIMÆRKEKLUB Å RHUS. Et sjovt postkort fra stemplet 23-5-14
M EDLEMSBLAD FOR S PORVEJSFUNKTIONÆRENES F RIMÆRKEKLUB Å RHUS Et sjovt postkort fra stemplet 23-5-14 At dyrke filateli, er at samle frimærker På den måde DU bedst kan li!! NR. 1. 2015 27. Årgang SPORVEJSFUNKTIONÆRERNES
Læs mereHåndbold Foreningen MORS
Håndbold Foreningen MORS CVR. NR. 15171294 www.hfmors.dk hf@mors.dk Referat fra generalforsamlingen i HF Mors mandag den 28. marts 2011 1. Valg af dirigent 2. Valg af stemmetællere 3. Bestyrelsens beretning
Læs meremærker mellem 23 og 28, incl nogle y KR o
Læs mereAlpha 29 Klubben s Generalforsamling i ÅSK s lokaler i Århus d. 9. marts 2008:
Nr. 2 april - 2008 Alpha 29 Klubben s Generalforsamling i ÅSK s lokaler i Århus d. 9. marts 2008: Kl 14:00 bød formanden de fremmødte deltagere (vi var 4 ialt) velkommen. Pkt.1 Valg af dirigent: Der fandtes
Læs mereHerreklubben. Referat fra ORDINÆR GENERALFORSAMLING Lørdag den 27. oktober Dagsorden:
Herreklubben Referat fra ORDINÆR GENERALFORSAMLING Lørdag den 27. oktober 2018. Dagsorden: 1. Valg af dirigent Finn Aagaard Andersen valgt 2. Bestyrelsens beretning Se bilag 1. Beretning godkendt 3. Fremlæggelse
Læs merewww.grundejerforeningen-mariesminde.dk Kolding, den 19. februar 2015
www.grundejerforeningen-mariesminde.dk Kolding, den 19. februar 2015 Referat af : Ordinær generalforsamling torsdag den 19. februar 2015 kl. 20.15 i Spejderhuset, Mariesmindevej 4. Dagsorden: 1 Valg af
Læs mereJulemærket 2015 er tegnet af Dronning Margrethe.
SILKEBORG WWW.SILFI.dk En mand med en god ide. I år er det 150 siden at Ejnar Holdbøl blev født. Og vi har meget at takke ham for. For den ide han fil tilbage i 1903, har børn fortsat glæde af nemlig julemærket.
Læs mere----------------------------------------------------------------- Velkommen TIL EFTERSYN FRA KL. 19.
aalborg møntsamler forening Liste LISTE NR. Nr. 321 349 Maj 2013 Maj 2010 MEDLEMSMØDE TIRSDAG DEN 7.. MAJ 2013 I MEDLEMSMØDE VEJGÅRDHALLENS TIRSDAG RESTAURANT DEN 7.. MAJ 2013 MATERIALE MEDLEMSMØDE TIL
Læs mereMødereferat. Generalforsamling
Mødereferat Generalforsamling Tidspunkt: Sted: MAN 9 OKT 2006 kl.1900 Klubhuset Højdevangen 25 3480 Fredensborg Dagsorden 1. Valg af dirigent 2. Formandens beretning 3. Fremlæggelse af foreningens reviderede
Læs mereReferat fra generalforsamling
Referat fra generalforsamling På Rønbækskolen, lokale 151 Tirsdag den 27. marts 2008 kl. 19.30 Dagsorden: Antenneforeningen Rønege www.roenege.dk 1. Valg af dirigent A. Optælling af stemmeberettigede medlemmer
Mødereferat Generalforsamling Tidspunkt: Sted: MAN 1 OKT 2007 kl.1900 Klubhuset Højdevangen 25 3480 Fredensborg Dagsorden 1. Valg af dirigent 2. Formandens beretning 3. Fremlæggelse af foreningens reviderede
Læs mereReferat fra ordinær generalforsamling den 3/2-2013
Referat fra ordinær generalforsamling den 3/2-2013 Den ordinære generalforsamling 2013 for Dansk Accent Klub blev afholdt søndag den 3. februar kl. 11.00 i Roskilde Sejlklubs klubhus i Roskilde havn. 1.
Læs merePå klubauktionen var der kun 6 lots til salg. Sommerens fund blev vist af Niels Peter og Grethe.
Siden sidst Vi begyndte 2. halvår 2018 den 5. september, der mødte 13 medlemmer. Aftenen startede med, at Knud Greve fortalte om sin rejse til Prag til frimærkeudstilling, derefter fortalte Grethe om frimærkeudstilling
Læs mereStorauktion tirsdag den 16. marts 2010 kl
MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 e-mail: maarfrim@gmail.com DECEMBER 2013 Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale Lokalcenter, Kildevang, Langballevej 3, 8320 Mårslet (dørene åbnes
Læs merewww.fnyk.dk Generalforsamling i Fredensborg Ny Kunstforening 2014
www.fnyk.dk Generalforsamling i Fredensborg Ny Kunstforening 2014 Læs: Indkaldelse Dagsorden Bestyrelsens forslag til ændringer og justeringer i foreningens Vedtægter og Formål Regnskab 2013 og Budgetforslag
Læs merePhu ha sikken sommer Velkommen til en ny sæson
ØSTJYSK FRIMÆRKEKLUB VIBY J Phu ha sikken sommer Velkommen til en ny sæson Nr 1 38. årgang september 2018 Østjysk Frimærkeklub Bestyrelsen Formand: Torben Malm, tlf. 86284782, mobil 51334426, E-mail: tom.malm@privat.dk
Læs mereReferat fra repræsentantskabsmøde i Næstved Idræts Union mandag den 22 marts 2010
Referat fra repræsentantskabsmøde i Næstved Idræts Union mandag den 22 marts 2010 Mødet blev afholdt kl. 19.00 i Samlingssalen, H. C. Andersens vej 24, Næstved. Formand Jesper Poulsen bød velkommen til