ØSTJYSK FRIMÆRKEKLUB VIBY J. Husk jubilæumsauktion

Download "ØSTJYSK FRIMÆRKEKLUB VIBY J. Husk jubilæumsauktion 12-03-2012"

1 ØSTJYSK FRIMÆRKEKLUB VIBY J Husk jubilæumsauktion Nr årgang mart s 2012

2 Østjysk Frimærkeklub Bestyrelsen Formand: Torben Malm, tlf Kasserer: Willy Vester, tlf Næstformand: Morten Mikkelsen,. Sekretær: Henning Bonde, tlf Bestyrelsesmedl.: Gert Nielsen, tlf Auktionsleder: Willy Vester, tlf PINCETTEN Redaktør: Torben Malm, Søholmvej 7, 8260 Viby J. tlf Tryk: Husets trykkeri Deadlinie: Blad nr. 1 sæsonen 2012/2013, 6. august 2012 Mødeaften: Møderne afholdes i sæsonen hver mandag kl i Viby Lokalcenters lokaler, Kongsgårdsvej 6, Viby J. Døren er åben fra kl Forsiden: Et lille uddrag af lot som erpå vores jubilæumsauktion. Se auktionskatalog længere omme i bladet. Side 8. Lokalt tryksagsbrev sendt fra Viby J. Postet på Viby J. st. Sendt med toget Aarhus-Hou som har stemplet det med et posthornstempel, korrekt ved siden af frimærket. På det ankommende postkontor, i dette tilfælde Aarhus, er frankeringen korrekt blevet annulleret. Side 2

3 Fra bestyrelsen Forår? Selv om det kun momentvis føles sådan, så er det snart forår og så sommer. Det lakker mod enden af sæsonen. Men inden det er helt forbi har vi da lige et par arrangementer, vi skal have overstået. Jubilæumsauktion Her den 12. marts afholder vi jubilæumsauktion. Det er igen lykkedes at få sammensat en interessant auktion, med et bredt udvalg. Selvfølgelig er der traditionen tro en overvægt af dansk materiale, men der er også indleveret lot med klassisk norden, de tidligste udgivelser fra både Norge og Sverige. Også ældre Tyskland er repræsenteret. Se auktionsprogrammet længere omme i bladet, side 8. Det bliver forhåbentlig en god auktion, både for købere og sælgere. Foredrag Vi har stadig et foredrag til gode. Den 26. marts får vi besøg af Leif Ørndorf. Leif er en flittig udstiller og foredragsholder. For mange år siden har Leif holdt et foredrag i klubben om Dansk Vestindien. Denne gang holder Leif et foredrag som hedder Nordvestsjællands Jernbaner og egnen omkring. Forsendelser, stempler, postkort, dokumenter og andet med relation til banerne. Også et foredrag vi kan se frem til. Den 27. februar havde vi besøg af Poul Holm Nielsen. Han holdt et interessant foredrag om 1864-krigen. Foredraget var om en række personer, kendte som ukendte, men med udgangspunkt i indholdet i en række breve, som Poul havde erhvervet sig igennem tiden. Et godt fore- drag og som så ofte før var der et stort fremmøde. Medlemmet fortæller. Kaj B. Jensen har været en tur på de Dansk Vestindiske Øer. Han har tilbudt at holde et lille foredrag om turen og vil vise nogle billeder. Det vil han gøre den 16. april. Generalforsamlingen Vi afholdt vores generalforsamling den 13. februar. Der var mødt 52 medlemmer op på aftenen, flot fremmøde akkurat som på en almindelig mødeaften. Om selve generalforsamlingen henvises til referatet på side 14, her skal der blot lyde en tak til alle dem der i den forløbne sæson har ydet en indsats for klubben. Bestyrelsen er taknemlig for denne hjælp, det være sig til kaffebrygning, øl/sodavands indkøb, tilbud om prøveudstillingsramme og meget andet. Tak. Sommermøder Traditionen tro er der sommermøde hver den første mandag i hver af sommermånederne juni, juli og august. Som de øvrige år er det almindelig mødeaften med hyggeligt samvær for dem, som ikke kan undvære frimærkerne hen over sommeren. Den kommende sæson Med sommerens komme er det også tid til at planlægge programmet for den kommende sæson. Hvis der er nogen, som har ideer til nye aktiviteter eller foredrag, så fortæl bestyrelsen om det, så vi kan få sammensat et godt og levende program for den kommende sæson. Bestyrelsen Side 3

4 Åhavnen Havnen strakte sig helt op til broen ved Immervad. Denne strækning hørte lige til slutningen af forrige århundredes afslutning under havnevæsenet. I 1634 opførtes endnu en bro over åen, Mindebroen, som delte Åhavnen i 2, Mindehavnen og Kanalen.. Selv om en klap i Mindebroen i starten tillod skibe sejle ind i Kanalen eller Gamle Havn, tabte stykket efterhånden sin betydning. Omkring 1700 m i s t e de Mi n- debroen sin klap så kun mindre både nu kunne passerer, blandt andet til den gangbro der blev anlagt ved boldværket ovenfor broen. Herfra blev der handlet over bolværket fra fiskerbåde og pæreskuder. Her solgtes også n y e S a m s ø - kartofler. Selv efter at Aarhus havn var blevet udvidet med sit første havnebassin, Side 4

5 som stod færdigt i 1850 erne, tabte Åhavnen ikke sin betydning. Det var stadigt vigtigt at kunne sejle derind. Da jernbanen skulle føres til havnen, måtte den passere åen via en svingbro, der kunne åbnes for skibenes passage, blandt andet til den kølhalingsbeddingen ved Mindet. Her blev der også bygget mindre skibe. gang en rullebro, så skibe fortsat kunne sejle ind i Åhavnen. Kilde: Bernhardt Jensen, Fra Åhavnen til Fiskerhuset. Også den almindelige kørende trafik havde behov for at passere åen. Først i 1899 blev lavet en bro der gav mulighed for dette. Denne Brev sendt den fra Aarhus borgmesterkontor til Skifteretten for Kjøbstaden Aalborg. Frankeret med 8 øre tofarvet og annulleret med AARHUS Nr TOG. Stemplet er et lapidarstempel type VIIIa, kendes anvendt fra til (i flg. Lapidarstemplerne af Jan Bendix). Stemplet blev anvendt på Østbanegården på strækningen Aarhus-Grenaa. Tog nr. 5 kørte fra Ryomgaard kl eftermiddag og ankom til Aarhus 6.40, i flg. køreplan gjældende fra 1.ste oktober 1879 (trykt på Thieles Bogtrykkeri). Side 5

6 Alternativ byttedag for stempelsamlere!!! omkring dagen, med mulighed for at bygge videre på erfaringen, måske en årlig tilbagevendende begivenhed. Hammel Frimærkeklub vil til efteråret stable en alternativ byttedag på benene hovedsageligt henvendende sig til stempelsamlere af alle kategorier, førfilatelinummer-antikva-.lapidar-stjernebrotyper-posthorn-franco-maskinstempler af alle slags. Kort sagt alle slags stempler. Alle interesserede vil selvfølgelig være så hjertelig velkommen. Vi forventer en rigtig god opbakning Der vil ikke blive salg/udlejning af bytteborde, kun særligt indbudte handlere med et rimelig udbud af relevant stempelmateriale vil være at finde. Der vil være masser af bytteborde, hvor alle aktiviteter kan foregå, bytte, handel, krejl, udveksling af viden og materiale. Nøjagtig som på enhver anden byttedag. Dog vil vi venligst anmode vores gæster om at udvise et vist mådehold m.h.t. medbragte byttemateriale, som fortrinsvis bør relaterer byttedagens tema. Vi vil oprette en IT central, hvor det vil være muligt mod et beskedent beløb at få lavet kopier, transparenter etc. Ligeledes 5 øre tjenestebrevkort annulleret med stjernestempel VASSINGRØD, bureaustempel KJØBENHAVN-SLANGERUP og ankomstannulleret med brotypestempel BALLERUP. Hidtil seneste kendte anvendelse af stjernestemplet i fælge Skilling. Side 6

7 vil et meget omfattende stempelkatalog bibliotek være tilgængelig. Vagn Jensens samlede registreringer på papir, 9 store ringbind. Stor mulighed for stempelsamlere at udveksle erfaring omkring opsætning af stempler på klip, som vides at volde en del problemer for nogle. Udveksle private registreringer af nyopdagelser, ændringer i data osv. Vi håber på at lokke nogen til at vise hokus-pokus på computer med stempel-manipulation, afsløring af falske stempler f.eks. Der vil blive en mini udstilling med 30 rammer. Udstillerne vil være indbudte samlere, som har lyst til at deltage, vi vil prøve at favne så bredt som muligt. Der vil være foredrag om maskinstempler af DFF s formand Søren Chr. Jensen. Rammerne vil være en stor lys hal helt nede på jorden med masser af parkeringspladser lige ved døren: In Side i Hammel søndag den 7. oktober kl Vi vil arrangere et mini cafeteria hvor kaffe og brød kan købes mod et beskedent vederlag. Fra middag vil In Sides restaurant være åben på 1.sal med alt godt til halsen og ganen. Alle interesserede er meget velkommen til at henvende sig med evt. ideer og tiltag til undertegnede, som af Hammel Frimærkeklub er overladt tovholderjobbet. Jørgen Brandt, Skyttevej 12, 8450 Hammel. Auktionslot 107, se auktionskataloget på de følgende sider. Side 7

8 Medlemsauktion den 12. marts 2012 Velkommen til Østjysk Frimærkeklubs efterårs- og medlemsauktion. Materialet er indleveret af klubbens medlemmer. Materialet er for enkeltmærkernes vedkommende gennemgået og er efter klubbens skøn fri for skjulte fejl og mangler, som ikke fremgår af omslaget eller er nævnt i salgslisten. Findes der alligevel fejl sker reklamation til auktionslederen samme aften. Auktionsbetingelser: Alle lot sælges i den stand de forefindes ved hammerslag. Bud og overbud fastsættes af auktionarius, men vil som hovedregel være følgende: kr. forhøjes med kr kr. forhøjes med kr kr. forhøjes med kr kr. forhøjes med kr. 50 Lot 45 Opstår der tvivl om højeste bud foretages nyt opråb. Køber betaler alene hammerslagsprisen. Den der byder for andre, hæfter selv. Afregning for købte lot skal ske samme aften inden det købte udleveres. Afgivne bud er bindende og forpligter til omgående indløsning. Der tages forbehold for fejl og ændringer Eftersyn: Der vil være eftersyn af materialet på medlemsmødet den 5. marts, samt på auktionsdagen den 12. marts fra kl Signaturforklaring: o= stemplet * = ubrugt ** = postfrisk B= brev Bestyrelsen Side 8 Lot 93

9 Nr. land katnr. Foto**/*/o beskrivelse katalog opråb 1 DK 1 F o 4 RBS Ferslew, lux stemplet skydeskivestempel DK 1 o 4 RBS Ferslew, lux męrke, flotte rande DK 1 Ia F o 4 RBS rødbrun Thile 1. tryk DK 1 IIa o 4 RBS sortbrun Thile 2. tryk DK 1 IIb F o 4 RBS mørk rødbrun Thile 2. tryk DK 1 IIIb o 4 RBS gulbrun Thile 3. tryk DK 6 o 16 sk gråviolet DK 8 o 8 sk grøn Lot 1 Lot 3 Lot 5 Lot 9 9 DK 10 F o 16 sk rosalilla, klip til venstre DK 11 o 2 sk blå DK 15 o 16 sk oliven, flot DK 18 A o 4 sk grå/karminrosa, linietakning DK 20 o 16 sk grå/grøn DK o Sęt tofarvet skilling, sk DK 21 F o 48 sk brun/lilla, sædvanlig takning DK 22 y * 3 øre blå/grå,tryk VIII DK 24 o 5 øre rød/blå, flot mærke DK 31 y ** 100 øre grå/gul DK 33 F o 20 blå, små hjørnetal DK 40 B o 4/8 øre grå/rød VM II DK 47 F o 10 øre rød, luksus stjernestempel SANDVIG DK 50 o 50 øre sepiabrun DK 50 o 50 øre lilla DK 51 F o 100 øre gulbrun, luksus SORØ DK 61 o 35/20 øre karmin/grå DK 67 F o 5 kr posthus, pæn kun i stempel DK 68 B 5 øre grøn brevkort, stjernestempel BRUNBY DK 92 o 27/38 øre orange DK 107 F o 60 øre brun/blå, luksus FAXE Lot 15 Lot 19 Lot 21 Lot 24 Lot 29 Side 9

10 Nr. land katnr. Foto**/*/o beskrivelse katalog opråb 30 DK 120 ** 5/10 øre grøn, røde kors DK 163 o 7/5 øre grøn DK 180 F o 25 øre blå, kræftmęrke DK 181 F o 50 øre grå gl. luftpost, AARHUS DK 182 F o 1 kr brun gl. luftpost Lot 32 Lot 26 Lot 33 Lot DK o Planche med Chr. X 60 års fødselsdag 400/ DK 202 a o 10 øre orange DK 202 x o 10 øre orange, variant "Bønnen" sår i oval DK * Komplet sęt H. C. Andersen DK 233 x + y o 30 øre blå, varianter DK 254 ** 4-blok med nedre marginalnr DK 264 x F * 20/15 øre rød, 4-blok, varianter DK 273 x F * 10 øre lilla, bombe mod Runde Tårn DK 283 y + z ** 10+5 øre lilla, Runde Tårn, varianter DK 318 Fx ** 10 øre grøn, 4-blok, variant dobbeltpræg DK 341 F o 80 øre orange, luksus ÅRHUS DK SF 1 o 5 øre grøn, soldaterfrimærke DK TJ 10 a F o 10 øre teglrød, 4-blok DK TJ 13 o 4 øre blå DK TJ 16 x o 15 øre lilla, bredt E i øre DK PF 12 a F o 10 øre brun og rødbrun postfærge Lot 42 Side 10 Lot 41 Lot 47

11 Nr. land katnr. Foto**/*/o beskrivelse katalog opråb 51 DK AV 9 o 5 kr rød/grøn avisporto DK AV 10 o 10 kr brun/blå avisporto DK AUH 4 Hæfte 1 kr automathæfte DK AUH 6 Hæfte 1 kr automathæfte DK AUH 7 Hæfte 1 kr automathæfte DK AUH 8 Hæfte 1 kr automathæfte DK PRØVE DFF mærke 4-blok DK PRH 2 Hæfte Vikingeskibsmuseet, afa DK PRH 7 Hæfte Zoologisk have, afa DK o 2 cigarkasser med bundter DK Album Leutchtturm, tom 15 nye Vario - 5S sider DK Album Leutchtturm, kirkemotiver på julemærker DK Album Leutchtturm, kirkemotiver på julemærker DK Album Leutchtturm, kirkemotiver på julemærker DK Album Leutchtturm, slægten Glyksborgere DK Album Linder med malerimærker mange lande DK Album Stender nyt tomt Slesvig o mark Lot 69 Lot Færø 1 F Klip 2/5 øre + 5 øre grøn afa 68, THORSHAVN Færø 2-6 A+B o Sæt Færø-provisorier, afa 2A-3-4-5B-6B Færø 4 o 20/15 øre rød med variant afskåret bjælke Grøndland 4 o 10 øre lilla, 3-stribe Grøndland 4 o 10 øre lilla, stemplet MESTERVIG Grøndland 5 F o 15 øre rød, 3-stribe Grøndland 8-16 o Amerikaner udgave, komplet Grøndland 31 o 15 øre lilla, stemplet i MESTERVIG Grøndland 36 o 30 øre blå, stemplet i MESTERVIG DVI 5 o 1 cent grøn/rødbrun Finland o Wasa-udgaven Finland o Røde kors biskopper Island 140 o 10 aur blå luftpost Island 165 o 2 kr brun/blå Island TJ 7 x o 20 aur grųn, hakker i nordrammen Island TJ 10 ** 10 aur blå Island TJ 41 o 2 kr rød Side 11

12 Nr. land katnr. Foto**/*/o beskrivelse katalog opråb 86 Island * Islanske julemærker Island Album Indstiksbog fyldt med Island Norge 2 F o 2 sk orange Norge 3 F o 3 sk oliven Oskar I Norge 19 b o 4 sk mørkviolet Norge 20 o 6 sk orangebrun Norge o Komplet sæt Asmundsens polarflyvning Norge o Sæt velgørenhedsmærker skibsbrudne Norge Album Indstiksbog fyldt med Norge Sverige 1 F o 3 sk banco grøn, lux Sverige 2 F o 4 sk banco blå Sverige 8 F o 9 øre violet, nr-stempel 24 HELSINGØR! Sverige 15 o 17 øre rødlilla Lot 88 Lot 89 Lot 95 Lot 96 Lot Bayern 3 F o 6 kr brun Bayern 4 F o 1 kr rosa Bayern 9 F o 1 kr gul Bayern 20 F o 9 kr gulbrun Bayern o Planche med diverse værdier 7 stk Bayern o Planche med diverse værdier 12 stk Tyske Stater o Schleswig-Holstein, nr 16 "Rift i nord" Tyske Rige Bb * Tysk post i Belgien 35 euro Tyske Rige 648 F * Miniark Tyske Rige o Sæt, Winterhilfswerk Tyske Rige Album Samling Tysk post i Polen Tyske Rige o/*/** Tysk post i Rumænien, planche Tyske Rige Album Samling Tyske Rige Berlin 34 o 2 mark brun, rødt overtryk Berlin 40 o 1 DM oliven Berlin o Komplet sæt Berlin o Tag der briefmarke, stemplet BERLIN Side 12 Lot 99 Lot 100 Lot 101 Lot 102 Lot 125 Lot 126

13 Nr. land katnr. Foto**/*/o beskrivelse katalog opråb V-Tyskland o Sęt Jugendmarke V-Tyskland 1129 o 30 pf blå V-Tyskland 1133 o 30 pf blå, flot stemplet V-Tyskland o Sæt IFRABA V-Tyskland F o Blok Einweihung der Beethoven-halle Bonn V-Tyskland Album Samling Vest-Tyskland DDR o Sæt Bachjahr DDR 105 F o DEBRIA-blokken Ungarn-Polen Album 3 stk springalbum med Polen og Ungarn Schweiz 30 x F o 20 rappen gul Schweiz 31 F o 40 rappen grųn Schweiz o Sæt Grekenland Album DAVO-album Grekenland Album DAVO-album Montenegro o/*/** Planche Japan Album Indstiksbog med Japan Taiwan Album Indstiksbog med Taiwan (Kina) Lot 123 Lot 120 Side 13

14 Side 14 Referat af generalforsamlingen 13 februar 2012 Generalforsamlingen blev med velkomst af formanden Torben Malm kl Formanden foreslog på bestyrelsens vegne Sten Pedersen som dirigent. Sten blev valgt uden modkandidat. Sten indledte med at konstatere at generalforsamlingen var lovligt indkaldt og beslutningsdygtig ifølge foreningens vedtægter. Der var mødt 52 medlemmer op. Herefter foreslog Sten at stemmeudvalget blev varetaget af Henning Bødker og Poul Børge Graversen. Dette blev accepteret, hvorpå dagorden for generalforsamlingen blev læst op og godkendt af de fremmødte. Torben indledte med at redegøre for klubbens medlemstal og kunne slå fast, at klubben har haft en lille tilbagegang af medlemmer. Vi er pt 110 imod 115 sidste år. Ligesom de foregående år har der været et fint fremmøde, normalt mellem 50 og 60 medlemmer, ved klubbens møder. Der har været nemt at skaffe foredragsholdere, i den forløbne sæson havde indtil generalforsamlingen været 2, Bent Nielsen med Store Græske Hermes hoveder og Finn Skriver Lauersen med 2 samlinger, Fængselspost fra Horsens og Horsens posthistorie. 2 gode foredragsholdere. Yderligere 2 foredrag er planlagt i sæsonen. Der er til brug ved foredrag indkøbt en projektor af foreningen. Den årlige byttedag kører i øjeblikket i en god gænge. Der er blevet optaget en ny/gammel klub, da sporvejsklubben i Brabrand er blevet optaget. I den forbindelse er en del af De Samarbejdende Frimærke - og Møntklubber s formue blevet udloddet. Østjysk Frimærkeklub har modtaget kr. Den traditionelle udstilling som klubben hidtil har afholdt hvert 5. år blev aflyst i 2011, hvor klubben ellers kunne have markeret sit 30 års jubilæum. Grunden til aflysningen var at klubben som ikke medlem af forbundet, ikke som vi hidtil har kunnet, kunne få lov til at låne forbundets udstillingsrammer. Til slut blev det nævnt at bestyrelsen har tegnet en forsikring, således at klubben er dækket ind i tilfælde af tyveri og ved personskade på vores møder. Da der ikke var kommentarer til beretningen, blev denne godkendt af forsamlingen. Regnskabet indeholdende budget for kommende sæson blev runddelt, hvorefter Willy gennemgik de enkelte poster. Willy nævnte under posten annoncer, at Nordea ved en fejl ikke havde betalt, men i den kommende sæson råde bod herpå ved at indbetale det dobbelte beløb. Posten diverse indeholdt frasalg af, en større samling, som klubben havde anskaffet. På udgiftssiden nævnte Willy kontorartikler som drejede sig om købet af føromtalte projektor. Herefter omtaltes budgettet for det kommende på og som det fremgår ender vi med et pænt overskud på lidt over kr. Willy sluttede af med at gennemgå klubbens aktiver pr og efterlyste derpå spørgsmål. Da dette ikke var tilfældet, blev regnskabet godkendt af generalforsamlingen. Beretning fra funktionsmænd, Torben lagde ud med at efterlyse indlæg til Pincetten fra medlemmerne. Herefter gjorde Morten Mikkelsen rede for klubbens hjemmeside. Han efterlyste bidrag fra klubbens medlemmer til hjemmesiden. Det blev påpeget at oplysninger om medlemmernes samleområder blev begrænset til kun klubbens medlemmer. Kontingent blev fastsat til uændret. Det blev påpeget at vi ved en måske fremtidig brugerbetaling for lokallerne, blev nødsaget til sætte kontingentet op.

15 Forslag, der var stillet et forslag som præciserede hvilken periode kontingent er dækkende for. Dette forslag blev stillet som følge af den diskussion der var på sidste års generalforsamling, efter vedtagelsen af de nye vedtægter. Efter lidt diskussion om placering blev det vedtaget til at stå i 7i klubbens vedtægter. På valg var kasserer Willy Vester, som blev genvalgt. Bestyrelsesmedlemmer Henning Bonde og Gert Nielsen (indtrådt i stedet for Finn Steffens), begge blev genvalgt. Bestyrelsessuppleanter, bestyrelsen foreslog Poul Kristiansen og Kjeld Hansen, begge blev valgt. Af revisorerne var Erik Sørensen på valg, han blev genvalgt. Revisorsuppleant Poul Børge Graversen blev genvalgt. Jens foreslog at klubben selv laver udstillingsrammer til kommende lejligheder, og tilbød selv at konstruere en prototype i træ. Willy takkede på klubbens vegne, men påpegede, at det var vigtigt, at vi fik afklaret forhold omkring opbevaringen. Vi drøftede mulighed for udleje af egne rammer til klubber uden for forbundet. Vi kom dog ikke til nærmere afklaring. Torben påpegede, at vi i givet fald ville få brug for ca. 30 rammer. Herefter sluttede generalforsamlingen og dirigenten takkede for forholdsvis god ro og orden. Er medlem af Østjysk frimærkeklub. Vi fører alt i frimærker- & mønttilbehør/litteratur, der Side 15

16 Forårsprogram for Østjysk Frimærkeklub 2012 Marts Klubaften., eftersyn på jubilæumsauktion Jubilæumsauktion Klubaften Foredrag, Leif Ørndorf, Nordvestsjællands jernbaner og egnen omkring. April Klubaften Hollandsk auktion Medlemmet fortæller Evt. foredrag Maj Klubaften, sidste mødeaften. Juni Sommermøde, dørene åbnes kl Juli Sommermøde, dørene åbnes kl August Sommermøde, dørene åbnes kl September Første møde i den nye sæson. Byttedage udstillinger Marts Byttedag i Struer, Grimsing Sognegård, kl Byttedag i Odder Viby J. Julemærkebyttedag, Viby Bibliotek, Skanderborgvej Viborg. Kasernehallen, Tingvej 17, April Hurup, Thy. Åbakken, Nørre Alle, Faaborg. Faaborg Sundskole, Sundvænget 9, Brovst. Brovst-Hallen, Damengvej 2, Hobro. Rosendal Hallen Vejle. Det traditionelle sommerbyttemøde Udstillinger og øvrige arrangementer Hornslet. Klubudstilling Ry. Klub- og propagandaudstilling NORDIA Nordisk udstilling i Roskilde. KPK 125 år.

17

Husk Stor medlemsauktion 7-11-2011

Husk Stor medlemsauktion 7-11-2011 ØSTJYSK FRIMÆRKEKLUB VIBY J Husk Stor medlemsauktion 7-11-2011 Se auktionskatalog på side 8 inde i bladet. Nr 2 31. årgang nove mber 2011 Østjysk Frimærkeklub Bestyrelsen Formand: Torben Malm, tlf. 86284782

Lot o/x/xx Beskrivelse Værdi Limit 1 Tilbehør Leuchtturm A4 med Kasette og 25 sider. Sort? 100 2 Tilbehør Leuchtturm A4 med Kasette og 25 sider. Blå?

Lot o/x/xx Beskrivelse Værdi Limit 1 Tilbehør Leuchtturm A4 med Kasette og 25 sider. Sort? 100 2 Tilbehør Leuchtturm A4 med Kasette og 25 sider. Blå? Lot o/x/xx Beskrivelse Værdi Limit 1 Tilbehør Leuchtturm A4 med Kasette og 25 sider. Sort? 100 2 Tilbehør Leuchtturm A4 med Kasette og 25 sider. Blå? 100 3 Tilbehør Leuchtturm A4 med Kasette og 25 sider.

afa 197 ** 4-blok (måske lidt nus i gummi) afa 41x * ʘ 2 mindre plancher med 63 mærker med lux-stempler Vestegnsklubbernes Fællesstorauktion Afholdes på Rødovregård, Kirkesvinget 1, 2610 Rødovre Torsdag d. 10. marts 2016 - kl. 19.15 EFTERSYN FRA KL. 18.00 Mininums pris kr. 50 Budene er kr. 5 (50-100) kr.

Storauktion - Randers Filatelistklub Søndag den 16. Oktober 2016 i Fritidscentret, Vestergade 15, 8900 Randers Storauktion - Randers Filatelistklub Søndag den 16. Oktober 2016 i Fritidscentret, Vestergade 15, 8900 Randers Eftersyn fra kl. 14.00 15.00. Auktionen starter kl. 15.30 LOT nland AFA-nr. Beskrivelse Kat.pris

BYTTE- OG BØRSDAGEN. ** = postfrisk * = ubrugt O = stemplet = klip B = kort og breve. Realisation PNI BYTTE- OG BØRSDAGEN Anvisningssalg af frimærker og tilbehør, uden salær, i Borgerforeningens hus, Nørrevoldgade 63, 5800 Nyborg, søndag den 8. november 2015, kl. 14.30, eftersyn fra ca. kl. 11.00. ** =

Storauktion tirsdag den 2. november 2010 kl. 19.30

Storauktion tirsdag den 2. november 2010 kl. 19.30 MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 Storauktion tirsdag den 2. november 2010 kl. 19.30 OKTOBER 2010 Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale Lokalcenter, Kildevang, Langballevej 3, 8320

HOFI anvisningssalg 20150311. Lot nr. indlev lbnr Beskrivelse Opråb

HOFI anvisningssalg 20150311. Lot nr. indlev lbnr Beskrivelse Opråb Lot nr. indlev lbnr Beskrivelse Opråb 1 701 2 indstiksbøger DK mange mærker 100 2 702 4 pæne indstiksbøger 50 3 703 UK årsbog 1988 9pund + tom 1990 50 4 704 Schweiz hængslet og PF 75 5 705 Lille Leuchturm

MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974

MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 E-mail: maarfrim@gmail.com MARTS 2013 Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale Lokalcenter, Kildevang, Langballevej 3, 8320 Mårslet (dørene åbnes

Husk generalforsamlingen 30-01-2012

Husk generalforsamlingen 30-01-2012 ØSTJYSK FRIMÆRKEKLUB VIBY J Husk generalforsamlingen 30-01-2012 Et postkort med motiv der kunne være taget sidste år på denne tid. Nr 3 31. årgang janua r 2012 Østjysk Frimærkeklub Bestyrelsen Formand:

ØSTJYSK FRIMÆRKEKLUB VIBY J. Stor medlemsauktion 2. marts

ØSTJYSK FRIMÆRKEKLUB VIBY J. Stor medlemsauktion 2. marts ØSTJYSK FRIMÆRKEKLUB VIBY J Stor medlemsauktion 2. marts Nr 4 34. årgang marts 2015 Østjysk Frimærkeklub Bestyrelsen Formand: Torben Malm, tlf. 86284782 E-mail: tom.malm@privat.dk Kasserer: Ib Graadal,

BYTTE- OG BØRSDAGEN. ** = postfrisk * = ubrugt O = stemplet = klip B = kort og breve. Realisation PNI BYTTE- OG BØRSDAGEN Anvisningssalg af frimærker og tilbehør, uden salær, i Borgerforeningens hus, Nørrevoldgade 63, 5800 Nyborg, søndag den 17. april 2016, kl. 14.30, eftersyn fra ca. kl. 11.00. ** = postfrisk

Aarhus Julemærkesamler Forening. Caritas

Aarhus Julemærkesamler Forening. Caritas Aarhus Julemærkesamler Forening Caritas Nr. 25 / Februar 2014 Aarhus Julemærkesamler Forening Caritas Stiftet 16.7.1981 Bestyrelse / Telefon / Adresseliste / Bankkonto Formand & konstitueret kasserer:

Adresser, mail adr. tlf. nr. samt andre oplysninger, i det her blad gælder nødvendigvis ikke i dag.

Adresser, mail adr. tlf. nr. samt andre oplysninger, i det her blad gælder nødvendigvis ikke i dag. MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 E-mail: maarfrim@gmail.com MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 e-mail: maarfrim@gmail.com OKTOBER 2014 Adresser, mail adr. tlf.

Lot xx/x/o Beskrivelse Værdi Limet 1 O DK - 16 s. album m. lidt Dk Høj 20 2 O DK - 16 s. album m. lidt Dk Høj 20 3 O Dk - 17 indstikskort A4 - breve 1 O DK - 16 s. album m. lidt Dk Høj 20 2 O DK - 16 s. album m. lidt Dk Høj 20 3 O Dk - 17 indstikskort A4 - breve + afklip m/div. Stempler - 30 4 O/** DK - 2 miniark DK + KM1 stemplet - 10 5 FDC DK - 24

Slægtshistorisk Forening Vestsjælland

Slægtshistorisk Forening Vestsjælland Slægtshistorisk Forening Vestsjælland Referat af GENERALFORSAMLING 2007 Den 14. februar 2007 Der deltog i alt 29 medlemmer. Dagsorden: 1. Valg af dirigent. Som dirigent valgtes Arne Olsen. 2. Formandens

MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974

MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 Bestyrelsen ønsker alle medlemmer, annoncører og deres familie, et rigtigt DECEMBER GODT NYTÅR 2009 2008 Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale

Nr. 2 - ESBJERG FILATELISTKLUB - 2015

Nr. 2 - ESBJERG FILATELISTKLUB - 2015 Nr. 2 - ESBJERG FILATELISTKLUB - 2015 Postkort fra DVD én med Esbjerg Postkort I dette nummer omtale af hvad der er sket på klubmøder samt foredrag. Artikelserien om Legi onærudgaven 1919 fortsættes. 2

Bestyrelsen IN-PO FRIMÆRKER & MØNTARTIKLER MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974. Storauktion tirsdag den 3 april 2007

Bestyrelsen IN-PO FRIMÆRKER & MØNTARTIKLER MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974. Storauktion tirsdag den 3 april 2007 2 MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 Storauktion tirsdag den 3 april 2007 MARTS kl. 19.30 2007 Bestyrelsen Formand: Jørn Jønsson, Pilegårdsvej 99, 8361 Hasselager tlf: 8628 1232 Næstformand:

BYENS STØRSTE UDVALG I MØNTER m.m. finder du hos: JØRN STEN JOHANSEN. Møllevej 9-9400 Nørresundby - Telefon 98 17 31 14

BYENS STØRSTE UDVALG I MØNTER m.m. finder du hos: JØRN STEN JOHANSEN. Møllevej 9-9400 Nørresundby - Telefon 98 17 31 14 aalborg møntsamler forening LISTE NR. 321 336 Februar 2012 Maj 2010 MEDLEMSMØDE tirsdag den 7. februar 2012 i Vejgårdhallens restaurant. Materiale til formidlingssalg er fremlagt til eftersyn fra kl. 19.

BYTTE- OG BØRSDAGEN. ** = postfrisk * = ubrugt O = stemplet = klip B = kort og breve. Realisation FPE BYTTE- OG BØRSDAGEN Anvisningssalg af frimærker og tilbehør, uden salær, i Borgerforeningens hus, Nørrevoldgade 63, 5800 Nyborg, søndag den 2. november 2014, kl. 14.30, eftersyn fra ca. kl. 11.00. ** =

Så det frimærketid igen

Så det frimærketid igen ØSTJYSK FRIMÆRKEKLUB VIBY J Så det frimærketid igen Nok et postkontor er blevet offer for Postens rationaliseringer. Fra den 11. september bliver Viby postkontor til en postbutik i Føtex. Nr 1 33. årgang

VIGTIGE ADRESSER!!! PMF AARHUS Bank: Regnr. 9004 Kontonr. 0006818501 CVR-nr.: 29987343 www.postens-mf.dk. Nr. 4 Juni 2015. Formand: Næstformand:

VIGTIGE ADRESSER!!! PMF AARHUS Bank: Regnr. 9004 Kontonr. 0006818501 CVR-nr.: 29987343 www.postens-mf.dk. Nr. 4 Juni 2015. Formand: Næstformand: VIGTIGE ADRESSER!!! PMF AARHUS Bank: Regnr. 9004 Kontonr. 0006818501 CVR-nr.: 29987343 www.postens-mf.dk Nr. 4 Juni 2015 Formand: Ernst B. Larsen, Eskebækparken 62, 2.tv, 8660 Skanderborg Tlf. 86 51 00

Referat Ordinær generalforsamling Vestre Baadelaug Torsdag d. 27. marts 2014

Referat Ordinær generalforsamling Vestre Baadelaug Torsdag d. 27. marts 2014 VESTRE BAADELAUG Bådehavnsvej 6 9000 Aalborg Referat Ordinær generalforsamling Vestre Baadelaug Torsdag d. 27. marts 2014 1 Vestre Baadelaug Indledning: Den ordinære generalforsamling startede kl. 19.00

Århus Julemærkesamler Forening. Caritas

Århus Julemærkesamler Forening. Caritas Århus Julemærkesamler Forening Caritas Nr. 9 / Februar 2006 Formand: Århus Julemærkesamler Forening Caritas Stiftet 16.7.1981 Bestyrelse / Telefon / Adresseliste / Bankkonto Svend Aage Iversen Tommesensvej

Storauktion nu i farver på www.maarfrim.dk

Storauktion nu i farver på www.maarfrim.dk MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 E-mail: maarfrim@gmail.com MARTS 2012 Storauktion nu i farver på Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale Lokalcenter, Kildevang, Langballevej 3,

Nedenstående tilbud - Nu med 33% rabat Vi har fratrukket 33% af prisen på disse tilbud - Bestil i dag, der er kun én af hver Parti med 8 stemplede + 2 ubrugte varianter AFA (2865 ) Nr. 851339 Pris kun...770,50 Parti ubrugte bogtryk (1680 ) Nr. 851400 Pris kun...452,25 Tysk besættelse i Rumænien 2 nuancer Michel nr. 8a+b (26,40

MEDLEMSBLAD FOR SPORVEJSFUNKTIONÆRENES FRIMÆRKEKLUB ÅRHUS

MEDLEMSBLAD FOR SPORVEJSFUNKTIONÆRENES FRIMÆRKEKLUB ÅRHUS MEDLEMSBLAD FOR SPORVEJSFUNKTIONÆRENES FRIMÆRKEKLUB ÅRHUS At dyrke filateli, er at samle frimærker På den måde DU bedst kan li!! NR. 4. 2011 23. Årgang SPORVEJSFUNKTIONÆRERNES FRIMÆRKEKLUB ÅRHUS Malmøgade,

Slægtsforskerforeningen for Vordingborg og Omegn

Slægtsforskerforeningen for Vordingborg og Omegn Referat fra SVOO generalforsamling onsdag den 21. marts 2012 kl. 19:00 Formand Per Sørensen bød velkommen og udtrykke sin glæde over det store fremmøde til årets generalforsamling. Ad 1: Ad 2: Valg af

Samlede mødeprogrammer for. Fællesklubberne. i Kongernes Nordsjælland. Gældende for

Samlede mødeprogrammer for. Fællesklubberne. i Kongernes Nordsjælland. Gældende for Samlede mødeprogrammer for Fællesklubberne i Kongernes Nordsjælland Gældende for Foråret 2016 1 Allerød og Omegns Frimærkeklub Mødested: Aktivitetshuset, Frederiksborgvej 15, 1. sal, 3450 Allerød Mødetid:

Slægtsforskerforeningen for Vordingborg og Omegn Referat fra SVOO generalforsamling Onsdag den 26. marts Formand Per Sørensen bød velkommen kl. 19. - Vi var 25 fremmødte. Ad. 1: Valg af dirigent, referent og stemmetællere Klaus Roos blev valgt til dirigent

Referat fra. Vinklubben, Slagelse. Generalforsamling ved Styregrupperne for Vinklubben & Vinklubbens Venner. d. 1. juni 2012 kl.

Referat fra. Vinklubben, Slagelse. Generalforsamling ved Styregrupperne for Vinklubben & Vinklubbens Venner. d. 1. juni 2012 kl. Referat fra Vinklubben, Slagelse Generalforsamling ved Styregrupperne for Vinklubben & Vinklubbens Venner Fremmødte medlemmer: 21 d. 1. juni 2012 kl. 19 Marievangs Klubhus Aksel Mikkelsen Alex G. Larsen

44 ** Frimærkeudstilling x Variant: udvækst på mørkt felt under 44 o 80 10

44 ** Frimærkeudstilling x Variant: udvækst på mørkt felt under 44 o 80 10 Fredericia Frimærkeklubs formidlingssalg ved Trekantbytte Gymnasiet, Nørrebrogade 88, 7000 Fredericia Søndag d. 20. september 2015 kl. 13.00 - eftersyn fra kl. 11.00-12.00. Reklamation skal ske straks

Skriftlige bud kan sendes til: Hans Østerby, Ørstedvej 17 Jels, 6630 Rødding, eller på mail: hans.jels@jels.dk, senest Tirsdag d. 8. marts 2016.

Skriftlige bud kan sendes til: Hans Østerby, Ørstedvej 17 Jels, 6630 Rødding, eller på mail: hans.jels@jels.dk, senest Tirsdag d. 8. marts 2016. Haderslev Frimærkeklub Formidlingssalg Onsdag d. 9. Marts 2016, kl. 19 30 Eftersyn fra kl. 18 00 i AKTIVITETSHUSET BISPEN v/haderslev Bibliotek, Bispebroen 3, Haderslev, lokale 11-12, eftersyn i lokale

62. Årgang Nr Hængslet

62. Årgang Nr Hængslet 62. Årgang Nr. 1. 2017 Hængslet Medlemsblad for Århus Frimærke Klub Sammenslutningen af Aarhus Philatelistklub og Jysk Filatelist Klub Adressebrev fra Skagen til København. Hvem mon har sendt det? 2 Mødeplan

Ordinær generalforsamling. Sundhedscentret, Hvidovrevej 278 E Tirsdag 24. marts 2015

Ordinær generalforsamling. Sundhedscentret, Hvidovrevej 278 E Tirsdag 24. marts 2015 Ordinær generalforsamling Sundhedscentret, Hvidovrevej 278 E Tirsdag 24. marts 2015 Kalenderåret 2014 Grundejerforeningen Ny Hvidovre Hjemhørende i Hvidovre Kommune Stiftet 16. juni 1918 Titel Referat

Århus Julemærkesamler Forening. Caritas Århus Julemærkesamler Forening Caritas Nr. 23 / Februar 2013 Århus Julemærkesamler Forening Caritas Stiftet 16.7.1981 Bestyrelse / Telefon / Adresseliste / Bankkonto Formand: Peter Flemming Nissen Holmetoften

Adresser, mail adr. tlf. nr. samt andre oplysninger, i det her blad gælder nødvendigvis ikke i dag. MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 E-mail: maarfrim@gmail.com MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 e-mail: maarfrim@gmail.com DECEMBER 2016 Adresser, mail adr. tlf.

OZ6HR flytter! Se mere side 3, 4/5 og 10. Indhold. Nr. 1. Januar, februar & marts 2005

OZ6HR flytter! Se mere side 3, 4/5 og 10. Indhold. Nr. 1. Januar, februar & marts 2005 Nr. 1. Januar, februar & marts 2005 Medlemsblad for EDR Horsens Afdeling, Gasvej 21, 2. sal, 8700 Horsens Pr. 1/2-2005: Kildegade 8-10, 8700 Horsens 3 Nytårshilsen Indhold 4 Nye lokaler, Kildegade 8-10

Referat - Minutes of Meeting

Referat - Minutes of Meeting Referat - Minutes of Meeting Canadian American Friendship Society of Denmark Møde Generalforsamling Dato 26. marts 2009 Sted Deltagere HornstrupCenteret, Kirkebyvej 33, Vejle 30 fremmødte, heraf 18 stemmeberettigede

Referat Ordinær generalforsamling Vestre Baadelaug Torsdag d. 21. marts 2013

Referat Ordinær generalforsamling Vestre Baadelaug Torsdag d. 21. marts 2013 VESTRE BAADELAUG Bådehavnsvej 6 9000 Aalborg Referat Ordinær generalforsamling Vestre Baadelaug Torsdag d. 21. marts 2013 1 Vestre Baadelaug Indledning: Den ordinære generalforsamling startede kl. 19.00

NØDEBO NIMBUS NYT. 1. kvartal 2014.

NØDEBO NIMBUS NYT. 1. kvartal 2014. NØDEBO NIMBUS NYT 1. kvartal 2014. I dette nummer: Bestyrelsen Indkaldelse til generalforsamling Regnskab 2013 Budget 2014 Året i billede og tekst af Bente. Kalenderen Formandens side Bestyrelsen: Formand:

Første mødeaften AUGUST tirsdag den 6 september kl

Første mødeaften AUGUST tirsdag den 6 september kl MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 Første mødeaften AUGUST tirsdag den 6 september 2011 kl. 19.30 Postkort fra 1907. Fra Jørgen Andersens samling Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale

Adresser, mail adr. tlf. nr. samt andre oplysninger, i det her blad gælder nødvendigvis ikke i dag. MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 www.maarfrim.dk E-mail: maarfrim@gmail.com MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 www.maarfrim.dk e-mail: maarfrim@gmail.com OKTOBER

tilbud 96 sider fyldt med gode tilbud! Frimærkernes Verden Finland - 1500 forskellige stemplet Rusland - Zar-perioden 100 forskellige

tilbud 96 sider fyldt med gode tilbud! Frimærkernes Verden Finland - 1500 forskellige stemplet Rusland - Zar-perioden 100 forskellige nytårs Frimærkernes Verden 01.2013 fra NORDFRIM A/S tilbud 96 sider fyldt med gode tilbud! Finland - 1500 forskellige stemplet 39894 Pris kun kr... 2.350,00 Israel - Luksusamling 1974-83 Helt komplet samling

mærker mellem 23 og 28, incl nogle y KR o

mærker mellem 23 og 28, incl nogle y KR o Fredericia Frimærkeklubs formidlingssalg ved Trekantbytte, Gymnasiet, Fredericia Søndag d. 25. september 2016 kl. 13.00 - eftersyn fra kl. 11.00-12.00. Reklamation skal ske straks efter modtagelsen. Kun

Referat fra ordinær generalforsamling den 3/2-2013

Referat fra ordinær generalforsamling den 3/2-2013 Referat fra ordinær generalforsamling den 3/2-2013 Den ordinære generalforsamling 2013 for Dansk Accent Klub blev afholdt søndag den 3. februar kl. 11.00 i Roskilde Sejlklubs klubhus i Roskilde havn. 1.

Referat fra General forsamling modelsejlklubben 28.02.15. Formanden bød velkommen og spurgte Hr lasse Rand om han ville være mødets

Referat fra General forsamling modelsejlklubben 28.02.15. Formanden bød velkommen og spurgte Hr lasse Rand om han ville være mødets Referat fra General forsamling modelsejlklubben 28.02.15. Formanden bød velkommen og spurgte Hr lasse Rand om han ville være mødets Dirigent. Lasse takkede for valget og satte mødet i gang med at konstatere

Julemærket 2015 er tegnet af Dronning Margrethe.

Julemærket 2015 er tegnet af Dronning Margrethe. SILKEBORG WWW.SILFI.dk En mand med en god ide. I år er det 150 siden at Ejnar Holdbøl blev født. Og vi har meget at takke ham for. For den ide han fil tilbage i 1903, har børn fortsat glæde af nemlig julemærket.

M EDLEMSBLAD S PORVEJSFUNKTIONÆRENES F RIMÆRKEKLUB Å RHUS. Et sjovt postkort fra stemplet 23-5-14

M EDLEMSBLAD S PORVEJSFUNKTIONÆRENES F RIMÆRKEKLUB Å RHUS. Et sjovt postkort fra stemplet 23-5-14 M EDLEMSBLAD FOR S PORVEJSFUNKTIONÆRENES F RIMÆRKEKLUB Å RHUS Et sjovt postkort fra stemplet 23-5-14 At dyrke filateli, er at samle frimærker På den måde DU bedst kan li!! NR. 1. 2015 27. Årgang SPORVEJSFUNKTIONÆRERNES

Mødereferat. Generalforsamling

Mødereferat. Generalforsamling Mødereferat Generalforsamling Tidspunkt: Sted: MAN 9 OKT 2006 kl.1900 Klubhuset Højdevangen 25 3480 Fredensborg Dagsorden 1. Valg af dirigent 2. Formandens beretning 3. Fremlæggelse af foreningens reviderede

----------------------------------------------------------------- Velkommen TIL EFTERSYN FRA KL. 19.

----------------------------------------------------------------- Velkommen TIL EFTERSYN FRA KL. 19. aalborg møntsamler forening Liste LISTE NR. Nr. 321 349 Maj 2013 Maj 2010 MEDLEMSMØDE TIRSDAG DEN 7.. MAJ 2013 I MEDLEMSMØDE VEJGÅRDHALLENS TIRSDAG RESTAURANT DEN 7.. MAJ 2013 MATERIALE MEDLEMSMØDE TIL

MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 e-mail: maarfrim@gmail.com DECEMBER 2013 Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale Lokalcenter, Kildevang, Langballevej 3, 8320 Mårslet (dørene åbnes

MEDLEMSBLAD FOR SPORVEJSFUNKTIONÆRENES FRIMÆRKEKLUB ÅRHUS MEDLEMSBLAD FOR SPORVEJSFUNKTIONÆRENES FRIMÆRKEKLUB ÅRHUS At dyrke filateli, er at samle frimærker På den måde DU bedst kan li!! NR. 2. 2015 27. Årgang SPORVEJSFUNKTIONÆRERNES FRIMÆRKEKLUB ÅRHUS Marselis

Gentofte-Vangede IF seniorklubs generalforsamling.

Gentofte-Vangede IF seniorklubs generalforsamling. Gentofte-Vangede IF seniorklubs generalforsamling. Referat af ordinær generalforsamling den 23 juni 2016 Sted : Gentofte-Vangede IF`s lokaler Mosebuen 28B 2820 Gentofte Fremmødte : 17 deltagere plus bestyrelse

Slægtshistorisk Forening Sønderjylland Referat af Generalforsamling 20. februar 2016.

Slægtshistorisk Forening Sønderjylland Referat af Generalforsamling 20. februar 2016. Dagsorden: 1. Valg af dirigent. 2. Bestyrelsens beretning. 3. Kassereren fremlægger det reviderede regnskab til godkendelse på generalforsamlingen. 4. Behandling af indkomne forslag. 5. Fastsættelse af

Dette skulle have været et vinterbillede, altså træet skulle have været dækket med sne. Da sneen er udeblevet, blev billedet uden sne på træet.

Dette skulle have været et vinterbillede, altså træet skulle have været dækket med sne. Da sneen er udeblevet, blev billedet uden sne på træet. Dette skulle have været et vinterbillede, altså træet skulle have været dækket med sne. Da sneen er udeblevet, blev billedet uden sne på træet. Side 1 af 6 FORMANDENS INDLÆG Nu når vi alle er kommet godt

www.grundejerforeningen-mariesminde.dk Kolding, den 19. februar 2015

www.grundejerforeningen-mariesminde.dk Kolding, den 19. februar 2015 www.grundejerforeningen-mariesminde.dk Kolding, den 19. februar 2015 Referat af : Ordinær generalforsamling torsdag den 19. februar 2015 kl. 20.15 i Spejderhuset, Mariesmindevej 4. Dagsorden: 1 Valg af

Håndbold Foreningen MORS

Håndbold Foreningen MORS Håndbold Foreningen MORS CVR. NR. 15171294 www.hfmors.dk hf@mors.dk Referat fra generalforsamlingen i HF Mors mandag den 28. marts 2011 1. Valg af dirigent 2. Valg af stemmetællere 3. Bestyrelsens beretning

REFERAT FRA GENERALFORSAMLINGEN TORSDAG DEN 28. JANUAR KL I JÆGERGÅRDEN

REFERAT FRA GENERALFORSAMLINGEN TORSDAG DEN 28. JANUAR KL I JÆGERGÅRDEN REFERAT FRA GENERALFORSAMLINGEN TORSDAG DEN 28. JANUAR. 2016. KL. 19.30 I JÆGERGÅRDEN Til stede var: Bestyrelsen undtaget Niels Chr. Nielsen der skulle på job. Der var mødt 41 medlemmer op til generalforsamlingen,

1. Valg af dirigent. - Bestyrelsen foreslog Morten B. Dalsgaard Morten Dalsgaard blev enstemmigt valgt som dirigent.

1. Valg af dirigent. - Bestyrelsen foreslog Morten B. Dalsgaard Morten Dalsgaard blev enstemmigt valgt som dirigent. Referat for generalforsamling den 31. Marts 2016 Der var mødt 75 medlemmer op. 1. Valg af dirigent. - Bestyrelsen foreslog Morten B. Dalsgaard Morten Dalsgaard blev enstemmigt valgt som dirigent. Morten

Referat fra den ordinære Generalforsamling

Referat fra den ordinære Generalforsamling Referat fra den ordinære Generalforsamling SAS Fotoklub DANMARK Torsdag den 10 Februar 2011. kl: 1900 Dagsorden. iht. vedtægterne 1. Valg af dirigent 2. Formanden aflægger beretning 3. Kassereren fremlægger

REFERAT FRA GENERALFORSAMLINGEN TORSDAG DEN 26. JANUAR KL I JÆGERGÅRDEN

REFERAT FRA GENERALFORSAMLINGEN TORSDAG DEN 26. JANUAR KL I JÆGERGÅRDEN REFERAT FRA GENERALFORSAMLINGEN TORSDAG DEN 26. JANUAR. 2017 KL. 19.30 I JÆGERGÅRDEN Til stede var: Bestyrelsen Der var mødt 37 medlemmer op til generalforsamlingen. Henry bød velkommen. Morten Fabrin

www.fnyk.dk Generalforsamling i Fredensborg Ny Kunstforening 2014

www.fnyk.dk Generalforsamling i Fredensborg Ny Kunstforening 2014 www.fnyk.dk Generalforsamling i Fredensborg Ny Kunstforening 2014 Læs: Indkaldelse Dagsorden Bestyrelsens forslag til ændringer og justeringer i foreningens Vedtægter og Formål Regnskab 2013 og Budgetforslag

Grundejerforeningen Slangerupgård

Grundejerforeningen Slangerupgård Grundejerforeningen Slangerupgård Referat af generalforsamlingen 19.maj 2012 Dagsorden 1. Valg af dirigent 2. Bestyrelsen aflægger beretning 3. Kassereren fremlægger regnskab til godkendelse. 4. Fastsættelse

Referat fra Generalforsamlingen Lørdag den. 23. februar på Restaurant Røgeriet på Rungsted Havn.

Referat fra Generalforsamlingen Lørdag den. 23. februar på Restaurant Røgeriet på Rungsted Havn. Referat fra Generalforsamlingen Lørdag den. 23. februar på Restaurant Røgeriet på Rungsted Havn. 1. Valg af dirigent Formanden bød velkommen og åbnede generalforsamlingen ved at foreslå Leo Bergsted Mortensen

Mødereferat. Generalforsamling Mødereferat Generalforsamling Tidspunkt: Sted: MAN 1 OKT 2007 kl.1900 Klubhuset Højdevangen 25 3480 Fredensborg Dagsorden 1. Valg af dirigent 2. Formandens beretning 3. Fremlæggelse af foreningens reviderede

MEDLEMSBLAD FOR SPORVEJSFUNKTIONÆRENES FRIMÆRKEKLUB ÅRHUS MEDLEMSBLAD FOR SPORVEJSFUNKTIONÆRENES FRIMÆRKEKLUB ÅRHUS At dyrke filateli, er at samle frimærker På den måde DU bedst kan li!! NR. 4. 2015 27. Årgang SPORVEJSFUNKTIONÆRERNES FRIMÆRKEKLUB Marselis Boulevard

Referat fra generalforsamling

Referat fra generalforsamling Referat fra generalforsamling På Rønbækskolen, lokale 151 Tirsdag den 27. marts 2008 kl. 19.30 Dagsorden: Antenneforeningen Rønege www.roenege.dk 1. Valg af dirigent A. Optælling af stemmeberettigede medlemmer

VELKOMMEN I GRENAA og OMEGNS FRIMÆRKEKLUB

VELKOMMEN I GRENAA og OMEGNS FRIMÆRKEKLUB VELKOMMEN I GRENAA og OMEGNS FRIMÆRKEKLUB MEDLEM ELLER EJ? Kan man ikke lige så godt sidde derhjemme og samle på frimærker? Bliver det mere spændende og sjovt, når man er medlem af en frimærkeklub? Svaret

TJENESTE SF - PORTO. 421 422 ex.423 424 425

TJENESTE SF - PORTO. 421 422 ex.423 424 425 409 410 411 412 409 b 6/8 øre type 1 på brevstk. med Dr. Alexandrine... 262a,+ 250 410 o 10 øre Rundetårn med variant: "Bombe"... 273x 150 411 ** 30+5 øre Ungarnshjælpen med forskudt overtryk... 369 150

Alpha 29 Klubben s Generalforsamling i ÅSK s lokaler i Århus d. 9. marts 2008:

Alpha 29 Klubben s Generalforsamling i ÅSK s lokaler i Århus d. 9. marts 2008: Nr. 2 april - 2008 Alpha 29 Klubben s Generalforsamling i ÅSK s lokaler i Århus d. 9. marts 2008: Kl 14:00 bød formanden de fremmødte deltagere (vi var 4 ialt) velkommen. Pkt.1 Valg af dirigent: Der fandtes

Storauktion tirsdag den 16. marts 2010 kl

Storauktion tirsdag den 16. marts 2010 kl MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 Storauktion tirsdag den 16. marts 2010 kl. 20.00 FEBRUAR 2010 Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale Lokalcenter, Kildevang, Langballevej 3, 8320

Referat af generalforsamling kl på Blære Skole

Referat af generalforsamling kl på Blære Skole Referat af generalforsamling 20-01-2016 kl. 19.00 på Blære Skole 1. Valg af dirigent: Børge Degn bliver valgt, og konstaterer at generalforsamlingen er lovligt indkaldt. Formandens beretning 2015 Velkommen

Sallingsund Sejlklub 19.02.11.

Sallingsund Sejlklub 19.02.11. Sallingsund Sejlklub 19.02.11. Nyhedsbrev februar 2011. Stemningsbillede fra Livø. 1 Generalforsamling Hermed indkaldes til ordinær generalforsamling i klubbens lokaler på Glyngøre Havn: Dagsorden: 1.

Lot o/x/xx Beskrivelse Værdi Limit udvalgshæfter: Fra ophørt samler? Danmark: Ca. 900 g. afklip fra ophørt samler? 1 0 6 udvalgshæfter: Fra ophørt samler? 10 2 0 Danmark: Ca. 900 g. afklip fra ophørt samler? 20 3 0 Danmark: Ca.1800 g. afklip fra ophørt samler God 40 4 0 Danmark/udland: afklip fra ophørt samler God

REFERAT AF GENERALFORSAMLING DEN 22. FEBRUAR 2005 I ØSTERBROHUSET

REFERAT AF GENERALFORSAMLING DEN 22. FEBRUAR 2005 I ØSTERBROHUSET REFERAT AF GENERALFORSAMLING DEN 22. FEBRUAR 2005 I ØSTERBROHUSET Dagsorden: 1) Valg af dirigent og referent 2) Bestyrelsens beretning for det forløbne år. se nedenfor 3) Forelæggelse og godkendelse af

Referat fra repræsentantskabsmøde i Næstved Idræts Union mandag den 22 marts 2010

Referat fra repræsentantskabsmøde i Næstved Idræts Union mandag den 22 marts 2010 Referat fra repræsentantskabsmøde i Næstved Idræts Union mandag den 22 marts 2010 Mødet blev afholdt kl. 19.00 i Samlingssalen, H. C. Andersens vej 24, Næstved. Formand Jesper Poulsen bød velkommen til

Referat fra General forsamling modelsejlklubben 28.02.15. Formanden bød velkommen og spurgte Hr. Lasse Rand om han ville være mødets dirigent.

Referat fra General forsamling modelsejlklubben 28.02.15. Formanden bød velkommen og spurgte Hr. Lasse Rand om han ville være mødets dirigent. Referat fra General forsamling modelsejlklubben 28.02.15. Formanden bød velkommen og spurgte Hr. Lasse Rand om han ville være mødets dirigent. Lasse takkede for valget og satte mødet i gang med at konstatere

Aarhus Julemærkesamler Forening. Caritas Aarhus Julemærkesamler Forening Caritas Nr. 26 / August 2014 Aarhus Julemærkesamler Forening Caritas Stiftet 16.7.1981 Bestyrelse / Telefon / Adresseliste / Bankkonto Formand & konstitueret kasserer: Peter

1 Danmark 1 8 stk. 4 RBS i forskellige farver, stempler og med gennemsnits rande 350 2 Danmark 6 16 S. med pæn gummi

1 Danmark 1 8 stk. 4 RBS i forskellige farver, stempler og med gennemsnits rande 350 2 Danmark 6 16 S. med pæn gummi 1 Danmark 1 8 stk. 4 RBS i forskellige farver, stempler og med gennemsnits rande 350 2 Danmark 6 16 S. med pæn gummi * 4200 350 3 Danmark 10a 16 S. Med ét pænt ringstempel og rand 7500 600 4 Danmark 11

Herreklubben. Referat. Generalforsamlingen 2016

Herreklubben. Referat. Generalforsamlingen 2016 Referat. Generalforsamlingen 2016 1. Valg af dirigent Jens Jepsen udeblev og Asger S. Schmidt foreslog selv at tage hvervet som dirigent. Der blev ikke foreslået andre emner. Dirigenten Bekræftede, at

REFERAT FRA REPRÆSENTANTSKABSMØDE I NÆSTVED IDRÆTSUNION TIRSDAG DEN 20. MARTS 2012. I TEATERSALEN PÅ LILLE NÆSTVED SKOLE.

REFERAT FRA REPRÆSENTANTSKABSMØDE I NÆSTVED IDRÆTSUNION TIRSDAG DEN 20. MARTS 2012. I TEATERSALEN PÅ LILLE NÆSTVED SKOLE. REFERAT FRA REPRÆSENTANTSKABSMØDE I NÆSTVED IDRÆTSUNION TIRSDAG DEN 20. MARTS 2012. I TEATERSALEN PÅ LILLE NÆSTVED SKOLE. Deltagere: Jesper Poulsen (niu) Torben Søholt Pedersen (niu) Anne Zachariassen

Referat, ordinær generalforsamling i Snekkersten Badelaug 30 sept. 2012 kl. 14

Referat, ordinær generalforsamling i Snekkersten Badelaug 30 sept. 2012 kl. 14 Referat, ordinær generalforsamling i Snekkersten Badelaug 30 sept. 2012 kl. 14 Sted: Klubhuset, Snekkersten Havn Dagsorden jf udsendt indkaldelse. 1. Valg af dirigent. 2. Aflæggelse af bestyrelsens beretning

Preben Elle Hansen oplyste, at bestyrelsen foreslog Søren D. Sørensen som dirigent.

Preben Elle Hansen oplyste, at bestyrelsen foreslog Søren D. Sørensen som dirigent. 1 REFERAT AF ORDINÆR GENERALFORSAMLING I VISENS VENNER I TAASTRUP (VVT) ONSDAG DEN 2. MARTS 2016 KL. 19.00 I STORE SAL I MEDBORGERHUSET, TAASTRUP HOVEDGADE 71, 2630 TAASTRUP. Formand Preben Elle Hansen

Grundejerforeningen»Ramsbjerggård«Referat fra Grundejerforeningen»Ramsbjerggård«'s ordinære generalforsamling søndag d. 30. maj 2010 afholdt på Enghaveskolen, Fælleslokalet (Håndarbejdslokalet), Blok 7,

Århus Julemærkesamler Forening. Caritas Århus Julemærkesamler Forening Caritas Nr. 11 / Februar 2007 Formand: Århus Julemærkesamler Forening Caritas Stiftet 16.7.1981 Bestyrelse / Telefon / Adresseliste / Bankkonto Peter Nissen Holmetoften 37

Grønland indtil 2000 Færøerne indtil 2000 Tyskland indtil 2000. England indtil 2012. Stemplet Postfrisk

Grønland indtil 2000 Færøerne indtil 2000 Tyskland indtil 2000. England indtil 2012. Stemplet Postfrisk Medlems nr. 116053 samler på: indtil 2000 indtil 2000 indtil 2000 Berlin indtil 2000 England indtil 2012 Grækenland Østrig Cypern Antikke motiver Religiøse motiver Medlems nr. 116064 samler på: Tyske rige

Accent Bladet Bladet for danske Accent 26 sejlere Januar 2013. DEN279 Von til onsdagssejlads i Roskilde 16. maj 2012

Accent Bladet Bladet for danske Accent 26 sejlere Januar 2013. DEN279 Von til onsdagssejlads i Roskilde 16. maj 2012 Accent Bladet Bladet for danske Accent 26 sejlere Januar 2013 DEN279 Von til onsdagssejlads i Roskilde 16. maj 2012 Billede taget og udlånt af Sejlfoto.dk Besøg Dansk Accent Klub på internettet www.accent26.dk

Odder Frimærkehandel Odder Frimærkehandel Odde Jørn Jensen Odder KØB OG OG SALG AF AF FRIMÆRKER SALGSKATALOG NUMMER NUMMER 103 87 93 95 - - JANUAR OKTOBER - MAJ 2014 2013 2014 2015 SE NR. 18970406 Afa 67m Afa 81w Afa 1Ia Postfrisk

Referat af Generalforsamling februar 2013

Referat af Generalforsamling februar 2013 Referat af Generalforsamling februar 2013 Formanden Jesper Jensen bød velkommen til Trinords medlemmer der var fremmødt til årets generealforsamling. 1. Valg af dirigent og referent Formanden orienterede

15. september. Specialauktion over mønter

15. september. Specialauktion over mønter MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 Første mødeaften tirsdag den 1 september AUGUST kl. 19.30 2009 15. september. Specialauktion over mønter Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale

Adresser, mail adr. tlf. nr. samt andre oplysninger, i det her blad gælder nødvendigvis ikke i dag. MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 www.maarfrim.dk E-mail: maarfrim@gmail.com MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 www.maarfrim.dk e-mail: maarfrim@gmail.com AUGUST

Storauktion den 15. marts 2011 se side 5-8. Specialauktion den 29. marts 2011 se side 9-14 MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20.

Storauktion den 15. marts 2011 se side 5-8. Specialauktion den 29. marts 2011 se side 9-14 MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 FEBRUAR 2011 Storauktion den 15. marts 2011 se side 5-8 Specialauktion den 29. marts 2011 se side 9-14 Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale Lokalcenter,

Generalforsamling 12.03.2014 kl 19:00

Generalforsamling 12.03.2014 kl 19:00 Generalforsamling 12.03.2014 kl 19:00 Fremmødte: 74 Stemmeberettigede: 53 heraf fuldmagter: 2 Dagsorden 1. Valg af dirigent a. Tommy Due Jensen foreslås som dirigent. Tommy blev valgt. Generalforsamlingen

REFERAT AF GENERALFORSAMLINGEN I DANSKE ØLDOMMERE, AFHOLDT DEN 29. OKTOBER I AARHUS.

REFERAT AF GENERALFORSAMLINGEN I DANSKE ØLDOMMERE, AFHOLDT DEN 29. OKTOBER I AARHUS. REFERAT AF GENERALFORSAMLINGEN I DANSKE ØLDOMMERE, AFHOLDT DEN 29. OKTOBER I AARHUS. Generalforsamlingen startede kl. 11. Formanden Jens Christian Gam bød velkommen til de fremmødte. Tilstede var 2 fra