Download "moderne auktion 736 torsdag 7. oktober kl. 17 udsøgte møbler fredag 8. oktober kl. 13 møbler glas og keramik præ-columbiansk kunst"

2 moderne auktion 736 F Ø L G E N D E D A G E S Æ L G E S K U N S T tirsdag 5. oktober kl. 17 cobra nutidskunst onsdag 6. oktober kl. 13 nutidskunst kl. 17 konkret kunst klassisk modernisme torsdag 7. oktober kl. 13 klassisk modernisme grafik D E S I G N torsdag 7. oktober kl. 17 udsøgte møbler fredag 8. oktober kl. 13 møbler glas og keramik præ-columbiansk kunst der bydes og faktureres i danske kroner vurderingerne i euro kan ses på se omregningstabel på side: 338 afbildet på katalogets omslag: katalognr. 52 købskonditioner findes bagest i kataloget

3 m o d e r n e k u n s t m a l e r i e r o g g r a f i k A U K T I O N tirsdag den 5. oktober til fredag den 8. oktober 2004 E F T E R S Y N torsdag 30. september kl fredag 1. oktober kl lørdag 2. oktober kl søndag 3. oktober kl mandag 4. oktober kl B R U U N R A S M U S S E N K U N S TA U K T I O N E R Bredgade 33. DK-1260 København K Tel Fax

4 modern auction 736 D AY S O F S A L E A R T tuesday 5th october 5 pm cobra contemporary art wednesday 6th october 1 pm contemporary art pm concrete art classic modern art thursday 7th october 1 pm classic modern art prints D E S I G N thursday 7th october 5 pm selected design and furniture friday 8th october 1 pm furniture glass and ceramics pre-columbian art bids and invoicing are made in DKK estimates in euro can be seen at see exchange table page 338 reproduced on the cover of this catalogue: lot 52 VAT regulations and conditions of sale at the back of the catalogue

5 m o d e r n a r t p a i n t i n g s a n d p r i n t s A U C T I O N tuesday the 5th october to friday the 8th october 2004 P R E V I E W thursday 30th september 3 pm - 6 pm friday 1st october 10 am - 5 pm saturday 2nd october 11 am - 4 pm sunday 3rd october 11 am - 4 pm monday 4th october 10 am - 5 pm B R U U N R A S M U S S E N K U N S TA U K T I O N E R Bredgade 33. DK-1260 København K Tel Fax

6 Peter Christmas-Møller Niels Raben Anneline Schjødt Pedersen Peter Beck Ole Ravn Lise Miller Anne Sophie Scavenius moderne kunst og design moderne kunst og design moderne kunst og design moderne kunst og design

7 nutidskunst ONSDAG DEN 6. OKTOBER KL. 13 katalog nr

8 NUTIDSKUNST 135 CD RITA KERNN-LARSEN f. Hillerød 1904, d Komposition. Olie på lærred. Sign. rk-l samt på bagsiden rita kernn-larsen. 85 x 65. Proveniens: ABR auktion 534, kat. nr. 89. Afbildet CD VILHELM BJERKE-PETERSEN f. Frederiksberg 1909, d. Halmstad, Sverige 1957 Surealistisk komposition. Olie på lærred. Sign v.b.p. 60 x 49. Proveniens: ABR auk. 574, kat. nr. 4, maj Proveniens: ABR auk. 590, kat. nr. 42, sep Afbildet CD ALLAN SCHMIDT f. Århus 1923, d. Charlottenlund 1989 Komposition. Olie på lærred. Sign. på bagsiden AS. 72 x 104. Proveniens: Galleri Waldorf, København. Udstillingsetiket på bagsiden fra Kunstnernes Efterårsudstilling, CD PETER BÖMMELS f. Frauenberg 1951 "Das Patt". Olie på lærred. Sign. på bagsiden P. Bömmels x CD MOGENS ANDERSEN f. København 1916, d Komposition. Olie på lærred. Sign. på bagsiden Mogens Andersen x 116. Afbildet CD ROBERT JACOBSEN f. København 1912, d. Egtved 1993 Fabeldyr. Relief af bemalet træ. Sign. på bagsiden R.J x 42. Proveniens: Gave fra kunstneren til den nuværende ejers familie. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

9 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

10 NUTIDSKUNST CD WILLIAM SKOTTE OLSEN f Figurer i landskab. Olie på lærred. Sign. WSO x 100. Afbildet CD HENRIK HAVE f. Gladsaxe 1946 "Tro, håb og kærlighed". Malt på lærred. Sign. Have x 68. Afbildet CD KAI LINDEMANN f. København 1931 Plankeværksbillede, Olie på lærred. Sign. Lindemann. 50 x 65. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

11 144 CD ARNE HAUGEN SØRENSEN f. København 1932 "Kærlighed i et lånt værelse." Malt på lærred. Sign. Arne Sørensen x 100. Afbildet CD VILHELM BJERKE-PETERSEN f. Frederiksberg 1909, d. Halmstad, Sverige 1957 "Mot Universet och Evigheten (Einstein)". Collage dedikeret til Egon Östlund, Halmstadgruppens mæcen. Sign. Vilhelm, 2 nov 47. Lysmål 33 x CD JAN SIVERTSEN f. Frederiksberg 1951 Komposition. Malt på lærred. Sign. på bagsiden Jan Sivertsen 1990, D x CD ALBERT MERTZ f. København 1920, d. Slagelse 1990 "Det røde rum". Gouache på papir. Sign. AM Bladstørrelse 24 x CD ARTHUR KÖPCKE f. Hamburg 1928, d. Brøndbyvester 1977 "Køpcke-piece for realization. [Otherwise: You are a spectator, only]". Collage på masonit. Sign. på bagsiden A. Köpcke 64, Dänemark. 125 x 80. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

12 NUTIDSKUNST 150 CD MOGENS BALLE f. København 1921, d. Asminderup 1988 Figurkomposition. Olie på træplade. Sign. MB. 36 x 24. Afbildet CD PIERRE WEMAËRE f. Comines 1913 "Regards". Olie på lærred. Sign. P. Wemaëre x 60. Udstillet: Galerie Birch, København 1961, kat. nr. 8, gengivet heri. Afbildet CD KNUD NIELSEN f. Fredensborg 1916 "Den gode mor". Akryl på lærred. Sign. Knud N x 38. Afbildet CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst "Mareridt". Olie på lærred. Sign. Heerup x 72. Proveniens: Hidhørende fra amerikansk privatsamling. Afbildet CD ANTON ROOSKENS f. Griendtsveen 1906, d. Amsterdam 1976 Figurkomposition. Relief af brændt ler, polycromt glaseret. Sign. Rooskens 73. Udført i Delft, Holland. 45 x 58. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

13 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

14 NUTIDSKUNST 154 CD LARS NØRGÅRD f. Vejgård sogn, Aalborg 1956 "Smil gråvejr II", Malt på lærred. Sign. på bagsiden Lars Nørgård. 160 x 160. U.r. Afbildet CD TOM KRØJER f. Frederikssund 1942 "Market Williams 1," Dublin. Olie på lærred. Sign. Krøjer x CD POUL ANKER BECH f. Taars 1942 Personer ved transformatorstation og campingvogn. Pastelkridt på papir. Sign. Bech. Lysmål 23 x CD PER KIRKEBY f. København 1938 Motiv fra sydfransk havn. Tusch og akvarel på pergament. Sign. Per Kirkeby Lysmål 37 x 34. Proveniens: Jarl Borgen, København CD HENRIK HAVE f. Gladsaxe 1946 "No Benjamin." Akryl på lærred. Sign. Have x 120. U.r. Afbildet CD ERIK A. FRANDSEN f. Randers 1957 Komposition. Malt på lærred. 150 x 130. U.r. Afbildet CD KNUD ODDE f. Frøslev, Stevns 1955 Komposition. Olie på plade. Sign. Odde samt på bagsiden Knud Odde x 82. U.r. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

15 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

16 NUTIDSKUNST 161 CD HANS PETER ADAMSKI f. Kloster Oesede 1947 "Wolf." Malt på lærred. Sign. på bagsiden P. Adamski x 180. Etiket på bagsiden fra Aarhus Kunstmuseum. Afbildet CD DORIS BLOOM f. Vereeningen, Sydafrika 1954 "Delicious Rome 1-13". Suite på fem kompositioner. Olie og kridt på papir alle sign. DB 95. Hhv. 50 x 70. (5). Afbildet CD KNUD NIELSEN f. Fredensborg 1916 Figurkomposition. Akryl på lærred. Sign. Knud N x 38. Afbildet CD KNUD JANS f. Dragør 1916, d. sst Krukke af brændt ler, dekoreret med blå, lys gul og sandfarvet glasur. Sign. Knud Jans, VI H. 41. Afbildet CD PIERRE ALECHINSKY f. Bruxelles 1927 Kubeformet skulptur af bronze. Sign. Alechinsky, 67/150, stemplet A. Valsuani Cire Perdue. 15 x 16 x 16. Afbildet CD PIERRE ALECHINSKY f. Bruxelles 1927 Skulptur af poleret bronze. Sign. Alechinsky, 111/150, utydeligt stemplet A. Valsuani Cire Perdue. H. 24. Diam. 10. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

17 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

18 NUTIDSKUNST BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

19 CD JØRGEN BOBERG f. Roskilde 1940 "Mig selv med firben". Olie på malerplade. Sign. Boberg x 26. Afbildet CD BALDER OLRIK f. Virum 1966 Grøn Port. Mixed media på plade. Sign. på bagsiden Balder Olrik x 60. Afbildet CD DANIEL SALABERT SABATER f. Valencia 1888, d. Barcelona 1951 "Una espaniola en el infierno". Komposition med trolde og kvindeskikkelse, verso Jesus med korset. Olie på plade. Sign. D. Sabater x 58. Proveniens: Hidrørende fra dansk privatsamling. Afbildet CD POUL ANKER BECH f. Taars 1942 "Sommerskak". Olie på lærred. Sign. Bech samt på bagsiden P.A. Bech x 193. Afbildet CD NES LERPA f. København 1942 Komposition. Olie på lærred. Sign. Nes Lerpa x 137. U.r CD POUL JANUS IPSEN f. København 1936 "Fragment af en tidssituation". Olie på lærred. Sign. på bagsiden Poul Janus Ibsen. 100 x 95. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

20 NUTIDSKUNST CD KAI LINDEMANN f. København 1931 Plankeværksbillede, Olie på lærred. Sign. Lindemann. 130 x 97. Afbildet CD ARNE L. HANSEN f. København 1921 "Lade, høsttid". Malt på lærred. Sign. monogram samt på bagsiden Arne Hansen x 67. Afbildet MARYAN f. Nowy-Sacz, Polen 1927, d. New York 1977 Mandsportræt. Akvarel på papir. Sign. Maryan 60. Bladstørrelse 55 x BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

21 CD PETER BONDE f. København 1958 "Sure my shit shines". Malt på farveprint på lærred. Sign. på bagsiden Peter Bonde x 100. U.r. Afbildet CD PETER BONDE f. København 1958 "Lassie". Olie på lærred. Sign. på bagsiden P.B x 160. Afbildet CD SVEN DALSGAARD f. Randers 1914, d. sst "Selvportræt. Ud fra sandet ind i busken". Acryl, grafit, oliekridt, plexiglas-fotopapir på plade. Sign. på bagsiden Sven Dalsgaard x 100. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

22 NUTIDSKUNST 179 GÉRARD VENTURELLI f Komposition. Malt på lærred. Sign. på bagsiden Venturelli x 160. Afbildet CD ROBERT JACOBSEN f. København 1912, d. Egtved 1993 Komposition. Tusch og akvarel på papir. Sign. Rob. Jacobsen. Bladstørrelse 23 x CD HENRIK HAVE f. Gladsaxe 1946 Komposition. Malt på lærred. Sign. Have x 90. Afbildet CD TORBEN EBBESEN f. Haderslev 1945 "Blindt billede". Mixed media med kakler. Sign. på bagsiden Torben Ebbesen x CD LARS NØRGÅRD f. Vejgård sogn, Aalborg 1956 Figurkomposition med fisk og rugbybold, Malt på lærred. Sign. på bagsiden LN x 135. Afbildet CD HENRIK HAVE f. Gladsaxe 1946 Komposition. Olie på lærred. Sign. Have x 200. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

23 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

24 NUTIDSKUNST BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

25 CD ANNE VILSBØLL f. København 1951 Komposition. Olie på papir, monteret på lærred. Sign. A.V x 200. Afbildet CD FRIMOD JOENSEN f. Sandur, Færøerne 1915 Færøsk fårehyrde med får og hund. Olie på masonit. Sign. Frimod Joensen x CD PREBEN HORNUNG f. Valby 1919, d. Frederiksberg 1989 "Udsigt i træer". Tempera på lærred. Sign. på bagsiden P. Hornung x 37. Udstillet: Fyns Stifts Kunstmuseum: "Preben Hornung", 1966, kat. nr. 63. Udstillet: Kunstforeningen: "Hornung -en retrospektiv udstilling", 1976, kat. nr. 27. Proveniens: Tidligere i redaktør Gunnar Jespersens samling. Afbildet CD BENTEMARIE KJELDBÆK f. Herlev 1952 "Peberdans." Malt på lærred. Sign. og betitlet på bagsiden x 140. U.r. Afbildet CD ERIK A. FRANDSEN f. Randers 1957 Komposition. Malt på lærred. 150 x 130. U.r. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

26 NUTIDSKUNST 190 CD PETER BONDE f. København 1958 U.T. Grøn komposition. Olie på lærred. Sign. på bagsiden Peter Bonde x 100. U.r. Afbildet CD JENS BIRKEMOSE f. København 1943 Komposition. Olie på lærred. Sign. på bagsiden J.B x 46. Afbildet CD EGON MATHIESEN f. Esbjerg 1907, d. København 1976 "Daggry". Olie på lærred. Sign. på blændramme og lærredets bagside E M x 76. Afbildet CD JOHN CHRISTOFOROU f. London 1921 "Francois 1er". Olie på lærred. Sign. Christoforou. 130 x 97. Proveniens: Galerie Birch, København. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

27 CD PETER BONDE f. København 1958 "Year why make more". Malt på farveprint på lærred. Sign. på bagsiden Peter Bonde x 100. U.r. Afbildet CD PETER BONDE f. København 1958 Grøn komposition. Malt på farveprint på lærred. Sign. på bagsiden Peter Bonde x 98. U.r. Afbildet CD BENTEMARIE KJELDBÆK f. Herlev 1952 Kvinde med fisk. Malt på lærred. Sign. på bagsiden Bentemarie Kjeldbæk x 100. U.r. Afbildet CD BENTEMARIE KJELDBÆK f. Herlev 1952 Fornem kvinde til hest. Malt på lærred. Sign. på bagsiden Bentemarie Kjeldbæk x 178. U.r. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

28 NUTIDSKUNST CD POUL ANKER BECH f. Taars 1942 "Aftenlandet". Olie på lærred. Sign. Bech samt på bagsiden P.A. Bech x 64. Afbildet CD VILHELM BJERKE-PETERSEN f. Frederiksberg 1909, d. Halmstad, Sverige 1957 "Efter en skövlad värld - menniskor växer ur mörket". Olie på masonit. Sign. og dateret v.b.-p. 45. Betitlet på bagsiden. 66 x 80. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

29 CD POUL ANKER BECH f. Taars 1942 Hund og campingvogn på nyhøstet mark. Olie på lærred. Sign. Bech. 103 x 132. Afbildet CD VILHELM BJERKE-PETERSEN f. Frederiksberg 1909, d. Halmstad, Sverige 1957 Surrealistisk landskab. Olie på masonit. Sign. v.b-p x 55. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

30 NUTIDSKUNST CD VILHELM BJERKE-PETERSEN f. Frederiksberg 1909, d. Halmstad, Sverige 1957 "6 svävande former". Olie på lærred. Sign. v.b.petersen x 73. Afbildet CD FREDE CHRISTOFFERSEN f. Borup 1919, d. Humlebæk 1987 "Aften". Olie på lærred. Sign. F.C x 48. Afbildet CD VILHELM BJERKE-PETERSEN f. Frederiksberg 1909, d. Halmstad, Sverige 1957 Surrealistisk figurkomposition. Olie på masonit. Sign. v.b.p. 44/ x 56. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

31 205 CD ARNE HAUGEN SØRENSEN f. København 1932 "Cibo spaventato" (Skræmt mad) Akryl på lærred. Sign. Sørensen x 130. Litteratur: Hans Edvard Nørregård- Nielsen: "A. Haugen Sørensen", Charlottenborg, 1987, gengivet s Udstillet: Biennalen Venedig, 1986, kat. nr. 38. Udstillet: Charlottenborg, København, Afbildet CD POUL ANKER BECH f. Taars 1942 "Camping". Olie på lærred. Sign. Bech samt på bagsiden P.A. Bech x 135. Afbildet CD POUL ANKER BECH f. Taars 1942 "Efter høst". Olie på lærred. Sign. Bech samt på bagsiden P.A. Bech x 34. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

32 NUTIDSKUNST CD KAI LINDEMANN f. København 1931 Fabriksbygning. Malt på lærred. Sign. Lindemann samt på bagsiden Kai Lindemann x 195. Afbildet CD SVEN DALSGAARD f. Randers 1914, d. sst "Evighedens port foran graven". Figurgruppe af gips, monteret på plade af sortmalet træ. H. 39,5. Proveniens: Erik Olesens samling CD BENT HOLSTEIN f. København 1942 "Silver tide." Malt på lærred. Sign. og betitlet på bagsiden B. Holstein x 130. U.r. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

33 CD JENS BIRKEMOSE f. København 1943 Komposition. Malt på lærred. Sign. på bagsiden J. Birkemose x 200. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

34 NUTIDSKUNST 212 CD KEHNET NIELSEN f. København 1947 Komposition. Akvarel, akryl og oliekridt på papir. Sign. Kehnet Nielsen x 65. Afbildet CD HARDY JACOBSEN f. København 1947 To skulpturer af hhv. sortmalet og grønpatineret bronze. Sign. hhv på etiket Hardy Jacobsen og H-J 87. H. 45 og H. 23. (2) Afbildet CD JESPER CHRISTIANSEN f. Frederiksberg 1955 "Unchained Chairs". Olie på lærred. Sign. på bagsiden Jesper Christiansen Jan-April x 250. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

35 CD WALTER DAHN f. Krefeld 1954 Komposition. Akryl på lærred. 60 x 50. Afbildet RAY JOHNSON f. Detroit 1927, d. New York 1995 "Rimbeaud Birds". Collage af karton og papir. Sign. Ray Johnson ,5 x 12,5. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

36 NUTIDSKUNST HERVÉ TELÉMAQUE Haitisk/Amerikansk kunstner, f "Elivation". Olie på lærred. Sign. H. Telémaque x 60. Afbildet CD NIELS ERIK GJERDEVIK f. Oslo 1962 Abstrakt skulptur af brændt ler, dekoreret med polycrom glasur. Sign. Gjerdevik 88. H. 53. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

37 219 CD NIELS ERIK GJERDEVIK f. Oslo 1962 Havet og robåden. Skulptur af brændt ler dekoreret med blågrøn glasur. Sign. N.E. Gjerdevik H. 29. Afbildet CD BENT SØRENSEN f. Maribo 1923 Konstruktion. Skulptur af jern. H. 93. Afbildet CD ENRICO BAJ f. Milano 1924, d. Varese 2003 "Personaggio". Portræt applikeret med tovværk, urskiver og udmærkelser. Olie og collage på brokadestof. Sign. Baj. 55 x 46. Litteratur: Catalogue Bolaffi nr Proveniens: Galleri Östermalm, Stockholm. Afbildet HERVÉ TELÉMAQUE Haitisk/Amerikansk kunstner, f "Passage". Olie på lærred. Sign. på bagsiden H. Telémaque x 60. Afbildet CD TORBEN EBBESEN f. Haderslev 1945 Komposition i tre dele. Installation bestående af oliemaling og fliser, monteret på træplader og pap. Sign. på bagsiden T. Ebbesen x 100. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

38 NUTIDSKUNST 224 CD JOHN CHRISTOFOROU f. London 1921 Komposition. Ca Olie på pap monteret på masonit. Sign. Christoforou. 65 x 50. Afbildet CD JØRGEN HAUGEN SØRENSEN og Jimmi Nielsen, f. København 1934 Komposition, Malt på papir. Sign. Jimmi Nielsen og Jørgen Haugen Sørensen, 1974, med dedikation. Lysmål 67 x CD EUGÈNE BRANDS f. Amsterdam 1913 "Night-Fall". Gouache på papir. Sign. Brands 68 og betegnet på bagsiden Brands , kat. nr Bladstørrelse 30 x 38. Afbildet CD EUGÈNE BRANDS f. Amsterdam 1913 "Nacht II". Gouache på papir. Sign. Brands 67 og betegnet på bagsiden Brands 28.II , kat. nr Bladstørrelse 37 x 30. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

39 228 CD KNUD NIELSEN f. Fredensborg 1916 Komposition. Malt på lærred. Sign. på bagsiden Knud N 61, august I. 100 x 81. Afbildet CD KEHNET NIELSEN f. København 1947 "Eccho", diptykon. Olie på papir. Dobbeltsign. Kehnet Nielsen. 80 x CD JAN SIVERTSEN f. Frederiksberg 1951 "Figure/rouge bleu". Malt på lærred. Sign. på bagsiden Jan Sivertsen x 65. Udstillet: FIAC, Paris, oktober CD PIERRE WEMAËRE f. Comines 1913 "Frondaison". Olie på lærred. Sign. P. Wemaëre 61 samt på bagsiden. 81 x 65. Proveniens: Galerie Birch, København. Afbildet CD VILHELM BJERKE-PETERSEN f. Frederiksberg 1909, d. Halmstad, Sverige 1957 "Grottan". Farvekridt på papir. Sign. v.b.p.50 samt på udstillingsmærkat. Lysmål 23 x 29. Udstillet: Riksförbundet för Bildande Konst, Sverige CD ALLAN SCHMIDT f. Århus 1923, d. Charlottenlund 1989 "Nature morte". Olie på lærred. Sign. på bagsiden A.S x BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

40 NUTIDSKUNST 234 CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst Komposition. Olie på finér. Sign. på bagsiden Heerup. 52 x 39. U.r. Afbildet CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst "Kokarden". Malt på skilt. Sign. Heerup, x 68,5. Afbildet CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst "Karussel Leg". Olie på malerplade. Sign. Heerup. 59 x 79. Afbildet CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst "Raketten". Olie på krydsfinér. Sign. Heerup x 88. Proveniens: Hidhørende fra amerikansk privatsamling. Afbildet CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst Komposition med kvindefigur. Olie på bordplade. Sign. Heerup 80. Diam Proveniens: Hidhørende fra amerikansk privatsamling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

41 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

42 NUTIDSKUNST CD HENRIK HAVE f. Gladsaxe 1946 "Sendebud, jernbane, byport." Akryl på lærred. Sign. Have x 120. U.r. Afbildet CD HENRIK HAVE f. Gladsaxe 1946 "Salamander-magen". Malt på lærred. Sign. Have 94. og betitlet på bagsiden. 95 x 68. Afbildet CD KEHNET NIELSEN f. København 1947 Komposition. Akvarel og oliekridt på papir. Sign. Kehnet Nielsen x 66. Afbildet CD PETER BÖMMELS f. Frauenberg 1951 "Adlerintegration". Akryl på lærred. Sign. på bagsiden P. Bömmels x BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

43 CD JENS BIRKEMOSE f. København 1943 Komposition. Malt på lærred. Sign. på bagsiden B. 200 x 182. Afbildet CD MERETE BARKER f. Birkerød 1944 "Fra zonerne" I. Malt på lærred. Sign. på bagsiden Merete Barker x 130. U.r. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

44 NUTIDSKUNST 245 CD EGILL JACOBSEN f. København 1910, d. sst Maskekomposition. Olie på lærred. Sign. på bagsiden E.J x 57. Litteratur: Hovdenakk nr. 1963/10. Afbildet CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst "Timeglasset". Olie på masonit. Sign. Heerup x 118. Proveniens: Hidhørende fra amerikansk privatsamling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

45 CD KAREL APPEL f. Amsterdam 1921 Komposition. Mixed media på papmache, monteret i kasse. Sign. Appel x 88 x 5. Afbildet CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst "Planter og blomster". Olie på masonit. Sign. Heerup x 112. Proveniens: Hidhørende fra amerikansk privatsamling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

46 NUTIDSKUNST CD PREBEN WÖLCK f. Nykøbing Mors 1925, d "Goddag min elskede". Olie på lærred. Sign. Wölck samt på bagsiden Wölck x 88. Udstillet: Milano. Afbildet CD JØRGEN HAUGEN SØRENSEN f. København 1934 Abstrakt skulptur af sortpatineret bronze. H. 24,5 L. 65. Afbildet CD EVA SØRENSEN f. Herning 1940 Kartografisk skulptur af stentøj. Sign. i bunden Eva. S x 23. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

47 CD ROGER EDGAR GILLET f. Paris 1924 Komposition. Olie på lærred. Sign. G.E. Gillet x 65. Afbildet CD ALBERT BITRAN f. Istanbul 1929 "Impression d'après Midi". Olie på lærred. Sign. Bitran 60 og betegnet på bagsiden. 89 x 116. Udstillet: Galerie Ariel, Paris. Udstillet: Galerie Birch, København, Afbildet side CD ANETTE ABRAHAMSSON f. Norrköping i Sverige 1954 Komposition. Olie på lærred. Sign. på bagsiden Anette Abrahamsson x CD PREBEN WÖLCK f. Nykøbing Mors 1925, d "Rimfrost". Olie på lærred. Sign. på bagsiden Wölck x 97. Proveniens: Galerie Birch, København. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

48 NUTIDSKUNST 256 CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 Udsigt over landskab med landsby i baggrunden, Djerba. Olie på lærred. Sign. Jorn 48, Djerba. 42 x 60. Litteratur: Ikke registreret i Guy Atkins, men optaget i Silkeborg Museums arkiv med nr Proveniens: Mr. Lucien Maes' samling, Paris. Proveniens: Hidrørende fra dansk privatsamling. Afbildet CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 Didaska komposition. Portræt af Elna Fonnesbech-Sandberg og Asger Jorn. Akvarel på papir. Betegnet Didaska. Bladstørrelse 17,5 x 22,5. Afbildet CD EGON MATHIESEN f. Esbjerg 1907, d. København 1976 Komposition. Olie på lærred Sign. på bagsiden EM x 97. Afbildet CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst Kærlighedsscene. Oliekridt på papir. Sign. Heerup 9. Juli Källsjö "Til Bivox fra Huggalein". Bladstørrelse 28 x 39. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

49 260 CD KAREL APPEL f. Amsterdam 1921 Komposition. Akryl på papir. Sign. Appel 83. Bladstørrelse 67 x 50. Afbildet CD SVEND WIIG HANSEN f. Møgeltønder 1922, d. Helsingør 1997 Figurkomposition. Relief af grønpatineret bronze. Sign. S.W.H. Identisk relief, dog af brunpatineret bronze afbildet s. 156, kat. nr x CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst Figurkomposition. Olie på finér. Sign. på bagsiden Heerup samt oliekridtstegning. 32 x 34,5. U.r CD FINN MICKELBORG f. København 1932 Komposition. Olie på lærred. Sign. på bagsiden F. Mick x CD PETER BONDE f. København 1958 Grøn komposition. Malt på papir. Sign. P B x 63.. Proveniens: Galleri Asbæk, København CD CARL-HENNING PEDERSEN f. København 1913 Figurkomposition, "2. udkast til teaterstykket "Woyzeck". Akvarel på grunderet lærred. Sign. chp, januar Med dedikation til Charlotte Clason. 46 x 70. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

50 NUTIDSKUNST CD MOGENS ANDERSEN f. København 1916, d "Mesnuels", Olie på lærred. Sign. Mogens Andersen. 92 x 73. Udstillet: Exposition de la Peinture Nordique Contemporaine, Paris, 1959, kat. nr. 61. Afbildet CD RITA KERNN-LARSEN f. Hillerød 1904, d Komposition. Olie på lærred. Sign. rk-l samt på bagsiden rita kernn-larsen. 85 x 65. Proveniens: ABR auktion 534, kat. nr. 88. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

51 268 CD ALBERT BITRAN f. Istanbul 1929 "Apres la pluie"/"l'atelier, no 12. Olie på lærred. Sign. Bitran 61 samt på bagsiden. 100 x 65. Proveniens: Galerie Ariel, Paris. Afbildet CD EDGAR FUNCH f. Olsker, Bornholm 1915, d. Skagen 1995 Skulptur af granit. H. 74. Proveniens: Hidrørende fra dansk privatsamling. Afbildet CD EDGAR FUNCH f. Olsker, Bornholm 1915, d. Skagen 1995 Skulptur af granit. H. 70. Afbildet CD PETER BRANDES f. Assens 1944 "Frihed". 1989/90. Skulptur af bemalet gips, monteret på sokkel af marmor. H. 64. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

52 NUTIDSKUNST BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

53 272 CD TOM KRØJER f. Frederikssund 1942 Blomstrende landskab. Olie på lærred. Sign. Krøjer x 50. U.r. Afbildet CD JAN SIVERTSEN f. Frederiksberg 1951 "Figur går ud af søjle." Malt på lærred. Sign. Jan Sivertsen x 113. Afbildet CD BENTEMARIE KJELDBÆK f. Herlev 1952 Kvinde med slør og halskæde. Malt på lærred. Sign. på bagsiden Bentemarie Kjeldbæk x 100. U.r. Afbildet CD HANS VOIGT STEFFENSEN f. København 1941 "Balipiger". Olie på lærred. Sign. på bagsiden H. Voigt Steffensen x 80. Afbildet CD HANS ØLLGAARD f. København 1911, d. sst Skovbillede. Olie på lærred. Sign. monogram. 104 x 140. Afbildet CD LARS NØRGÅRD f. Vejgård sogn, Aalborg 1956 Figurkomposition. Olie på lærred. Sign. på bagsiden Lars Nørgård x 135. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

54 NUTIDSKUNST 278 CD JENS BIRKEMOSE f. København 1943 Komposition. Malt på lærred. Sign. på bagsiden J. Birkemose. 130 x 81. Udstillet: Royal Danish Embassy for Galleri Fønix, London. 1991, afbildet fuldsides i kataloget s. [7]. Afbildet CD ANETTE ABRAHAMSSON f. Norrköping i Sverige 1954 Komposition. Olie på lærred. Sign. på bagsiden Anette Abrahamsson x 150. Afbildet CD ALBERT MERTZ f. København 1920, d. Slagelse 1990 To kompositioner. Hhv. gouache og tusch på papir. Sign. A.M Hver 20 x 26. (2) CD JENS BIRKEMOSE f. København 1943 Komposition. Malt på lærred. Sign. B samt på bagsiden JB x 73. Afbildet CD WILLIAM SKOTTE OLSEN f Figurer i landskab, ca Olie på lærred. Sign. WSO. 73 x 92. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

55 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

56 NUTIDSKUNST 283 CD NIELS ERIK GJERDEVIK f. Oslo 1962 Komposition. Olie på lærred. Sign. på bagsiden N.E. Gjerdevik Düsseldorf x 130. Afbildet CD JØRGEN HAUGEN SØRENSEN f. København 1934 Skulptur af patineret bronze. Sign. JHS 60, bronzestøberstempel. H. 26. Afbildet CD SVEND WIIG HANSEN f. Møgeltønder 1922, d. Helsingør 1997 Figurkomposition. Relief af bronze. Sign. S.W.H. 23 x 35. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

57 286 CD JØRGEN BOBERG f. Roskilde 1940 "Brev hjem, eller Maskerne" / "Opbrud", Olie på lærred. Sign. Boberg 1965, Aug. 50 x 64. Udstillet: "Jørgen Boberg: Menneske og kunstner", Palæet, Roskilde, 25. oktober november 1990, kat. nr. 7. Proveniens: Birgit Lorentzen. Afbildet CD LISE MALINOVSKY, f. København 1957 Kranier. Akvarel, bly og pastel på papir. Sign. Lise Malinovsky 93. Bladstørrelse 79 x 105. Afbildet CD SVEND WIIG HANSEN f. Møgeltønder 1922, d Figurgruppe af patineret bronze. Stemplet LJ Cire Perdue, nummereret 2/6. H. 22. L. 35. Udstillet: Veksølund, Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

58 NUTIDSKUNST CD WILIAM SKOTTE OLSEN f. København 1945 Figurkomposition. Malt på krydsfinér. Sign. WSO samt på bagsiden Wiliam Skotte Olsen. 120 x 60. Udstillet: Kunstforeningen, København, 1983, kat. nr. 64. Proveniens: Galleri Henrik Kampmann, København. Afbildet CD MADS MADSEN f. 1953, d. København 1992 "Lad det aldrig holde op". I+II+III. Triptykon. Olie på lærred. Sign. på bagsiden Mads 89. Hver 180 x 80. (3). Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

59 291 CD HELGE BERTRAM f. Aalborg 1919, d. København 1988 "Tippen". Olie på malerplade. Sign. og betitlet på bagsiden Bertram 68, Tippen, udstillingsetiket. 65 x 81. Udstillet: Kunstforeningen, København, 1973, kat. nr. 74. Afbildet CD MERETE BARKER f. Birkerød 1944 "Fra zonerne" II. Malt på lærred. Sign. på bagsiden Merete Barker x 130. U.r. Afbildet HERBERT GENTRY f Komposition. Olie på lærred. Sign. Gentry x 82. Afbildet CD KAI LINDEMANN f. København 1931 Komposition. Malt på lærred. Sign. Lindemann samt på bagsiden Kai Lindemann x 130. Afbildet CD KAI LINDEMANN 293 f. København 1931 Komposition. Malt på lærred. Sign. Lindemann samt på bagsiden x 89. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

60 NUTIDSKUNST CD KNUD ODDE f. Frøslev, Stevns 1955 Stiliseret kvindeportræt. Olie på lærred. Sign. på bagsiden Knud Odde x 50. Afbildet CD BENTEMARIE KJELDBÆK f. Herlev 1952 Kvinde med slør og røde læber. Sign. på bagsiden Bentemarie Kjeldbæk x 100. U.r. Afbildet CD CARL-HENNING PEDERSEN f. København 1913 Figurkomposition. Oliekridt på papir. 32 x CD LARS RAVN f. Aalborg 1959 "Gladiatorer venter på bussen". Akryl og olie på masonit. Sign. på bagsiden Lars Ravn x 80. Inkl. bemalet ramme 126 x 103. Proveniens: Galleri Specta, Århus. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

61 300 CD HANS VOIGT STEFFENSEN f. København 1941 "Tango", Olie på lærred. Sign. H. Voigt Steffensen. 200 x 230. Afbildet CD PETER BÖMMELS f. Frauenberg 1951 "Der Blasiussegen", Olie på papir. Sign. P.B.8.6. Bladstørrelse 104 x CD PETER NYBORG f. København 1937 Blå komposition. Malt på lærred. Sign. Nyborg x 300. U.r. Afbildet CD VILHELM BJERKE-PETERSEN f. Frederiksberg 1909, d. Halmstad, Sverige 1957 Komposition. Akvarel på papir. Sign. v.b-p.-32. Bladstrørrelse 24 x 30. U.r CD KAI LINDEMANN f. København 1931 Interiør med kvinde i blå kjole, Olie på lærred. Sign. Lindemann. 120 x 160. Udstillet: "Grønningen", Charlottenborg, København, 21. januar februar 1989, kat. nr Afbildet CD PIERRE ALECHINSKY f. Bruxelles 1927 Figurkomposition. Akvarel på papir. Sign. Alechinsky Lysmål 20 x 16. Proveniens: Hidrørende fra dansk privatsamling BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

62 NUTIDSKUNST CD ERIK A. FRANDSEN f. Randers 1957 Fem kompositioner. Olie på papir. Alle sign. EAF 94. Alle 42 x 30. (5). Afbildet CD JEAN TINGUELY f. Fribourg 1925, d. Bern 1991 To kompositioner, "Peinture exécutée en collaboration avec "Meta-Matic No. 9" de Tinguely VI.59 Paris. Rød tusch. Hver 32 x 24. U.r. (2) CD ELVIN ERUD f. Gedser 1916 Komposition. Olie på lærred. Sign. på bagsiden Erud x CD PETER BONDE f. København 1958 "Pumpkinhead". Malt på lærred med collage. Sign. på bagsiden Peter Bonde x 100. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

63 CD KEHNET NIELSEN f. København 1947 Komposition. Olie på lærred. Sign. på bagsiden Kehnet Nielsen x 50. Afbildet CD FINN MICKELBORG f. København 1932 Komposition. Olie på lærred. Sign. på bagsiden F. Mick (Opus 707) juli x CD CLAUS CARSTENSEN f. Sønderborg 1957 To kompositioner. Mixed media. Begge sign. Carstensen, onsdag Dedikation til Peter Louis-Jensen. 44,5 x 40. (2). Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

64 NUTIDSKUNST 313 CD MOGENS ANDERSEN f. København 1916, d Komposition. Olie på lærred. Sign. på bagsiden Mogens Andersen x 64. Afbildet CD ALBERT MERTZ f. København 1920, d. Slagelse 1990 "Sorte søjler". Olie på lærred, monteret på pap. Sign. og betitlet på bagsiden Mertz. 33,5 x CD KURT B. SIMONSEN f. København 1955 "Søndags-Akvarium". Olie på lærred. Sign. på bagsiden Kurt B. Simonsen x CD KEHNET NIELSEN f. København 1947 Komposition. Olie på papir. Sign. Kehnet Nielsen x CD LUCEBERT f. Amsterdam 1924, d Figurkomposition. Tusch på papir. Sign. Lucebert 88. XI. 21. Lysmål 31,5 x 22, CD WILLIAM SKOTTE OLSEN f Figurkomposition. Olie på lærred. Sign. WSO x 100. U.r. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

65 CD BALDER OLRIK f. Virum 1966 "Dommeren". Olie på lærred. Sign. på bagsiden Olrik. 150 x 130. Afbildet CD PIERRE WEMAËRE f. Comines 1913 "Lumiere d'hiver". Olie på lærred. Sign. på bagsiden P. Wemaëre x 73. Proveniens: Galerie Birch, København. Afbildet CD PETER BONDE f. København 1958 "Hvid kant". Olie på papir. Sign. P.B x CD KURT TRAMPEDACH f. Hillerød 1943 Komposition. Mixed media på lærred. Sign. Trampedach x 100. Proveniens: Galerie Moderne, Silkeborg. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

66 NUTIDSKUNST 323 CD LISE MALINOVSKY f. København 1957 "Inferno, 20. sang, spåmænd." Olie på lærred. Sign. på bagsiden Lise Malinovsky x 153. U.r. Proveniens: Galleri Henrik Kampmann, København. Afbildet CD KEHNET NIELSEN f. København 1947 Komposition. Olie på papir, monteret på masonit. Sign. KN x CD HENNING ANDERSEN f. København 1944 "Schlucht", nr. 2. Figurgruppe af patineret bronze. Medfølgende sokkel af hvidmalet træ. Sign. Henning Andersen Stemplet LJ Cire Perdue for Leif Jensen. H. 59. Udstillet: "Corner", Charlottenborg, København, 30. december januar Afbildet CD ANNE THOLSTRUP f. København 1952 Komposition. Malt på lærred. Sign. på bagsiden Anne Tholstrup x 130. Afbildet CD BENT HOLSTEIN f. København 1942 "Tenkyo". Malt på lærred. Sign. på bagsiden B. Holstein x 140. U.r. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

67 CD KEHNET NIELSEN f. København 1947 "Letters from forgotten places I-IV, No. 1". Olie på lærred. Sign. på bagsiden Kehnet Nielsen x 100. U.r. Afbildet CD BENT HOLSTEIN f. København 1942 "Golden tide." Malt på lærred. Sign. og betitlet på bagsiden B. Holstein x 130. U.r. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

68 NUTIDSKUNST CD JENS-FLEMMING SØRENSEN f. København 1933 Pyramideskulptur af patineret bronze med bladornamenter ned langs pyramidens to sider. Står på løs plade af hvid marmor. Betegnet JFS. 22 x 58 x 50. Plade 4 x 70 x 50. Afbildet CD JØRGEN SØRENSEN HAUGEN f. København 1934 Skulptur af patineret bronze. Sign. monogram. H. 23. L. 32. Afbildet CD QUINTO GHERMANDI f. Crevalcore, Bologne 1916 Skulptur af bronze, monteret på sokkel af sortmalet træ. Sign. Q. Gher H. 26 L. 38. Proveniens: Galerie Moderne, Silkeborg.Afbildet CD MAN RAY f. Philadelpia 1890, d. Paris 1976 "Cadeau". Skulptur af jern. Sign. Man Ray, 4196/ ,5 x 10 x 9,5. Certifikat udstedt af udgiveren Luciano Anselmino medfølger. Afbildet CD POUL GERNES f. København 1925, d Kampesten med indhugget rødbemalet linie. Ca. 26 x 26 x 20. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

69 335 CD JEAN-PIERRE RAYNAUD f. Courbevoie 1939 "Archétype rouge", Skulptur af cementfyldt, rødbemalet urtepotte. Multiple. Stemplet Raynaud. H. 17. Afbildet CD KURT TRAMPEDACH f. Hillerød 1943 Portræt af siddende mand. Olie på lærred. Sign. på bagsiden Kurt Trampedach, x 90. Afbildet CD MICHAEL KVIUM f. Horsens 1955 "Grædende fostre". Bordeaux baggrund. Malt på lærred. Sign. på bagsiden Kvium x 35. Afbildet CD MICHAEL KVIUM f. Horsens 1955 "Grædende fostre". Sort baggrund. Malt på lærred. Sign. på bagsiden Kvium x 35. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

70 NUTIDSKUNST 339 CD HANS HENRIK LERFELDT f. Århus 1946, d. København 1989 "Folded atmosphere". Akvarel på papir. Sign. Lerfeldt 85. Lysmål 45 x 30.. Litteratur: Hans Henrik Lerfeldt: "Blue World", København 1985, lignende afbildet s. 8. Proveniens: Galerie Asbæk, København. Afbildet CD OSCAR REUTERSVÄRD f. Sverige 1915, d. sst "Opgående spiral". Skulptur af sortbemalet jern. Sign. Oscar Reutersvärd. H. 77. Litteratur: Skånska Akademien, Verner Schmidt [red.]: "Särlinger i Skåne", lignende skulptur gengivet og omtalt s. 15. Litteratur: "Oscar Reutersvärd: Kedjor - Omöjliga figurer - Labyrinter", Skissernas Museum Lund, lignende skulpturer gengivet s. 7, 11, 25, Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

71 CD KRISTIAN DALSGAARD Skulptur bestående af fire bemalede spånplader udskåret i form af person og insekter. Opstillet på sokkel. 134 x 84 x 47. Afbildet CD CORNEILLE f. Liège 1922 Erotisk scene med to liggende kvinder. Akryl og farvekridt på papir, monteret på masonit. Sign. Corneille x 40. Proveniens: Galerie Moderne, Silkeborg. Afbildet CD HANS HENRIK LERFELDT f. Århus 1946, d. København 1989 Erotisk modelstudie. Akvarel og tusch på papir. Sign. Lerfeldt 81. Lysmål 23,5 x 17,5. Afbildet CD KNUD ODDE, f. Frøslev, Stevns 1955 Cocktailparty. Olie på lærred. Sign. Knud Odde. 100 x 81. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

72 NUTIDSKUNST 345 CD LAJOS FLESSER f. Budapest 1937 "All in good time". Olie på lærred. Sign. Lajos Flesser. 73 x 60. Afbildet DENNIS OPPENHEIM f. Mason City, Washington 1938 "Two wine glasses, dancing back to back, buffing disks 4'high". Mixed media på papir. Sign. Dennis Oppenheim x CD HENRIK HAVE f. Gladsaxe 1946 Komposition. Mixed media på papir. Sign. Have x CD JENS BIRKEMOSE f. København 1943 Tigerhoved med avisudklip. Mixed media. Sign. Jens Birkemose 80. Lysmål 39,5 x 31, CD RICHARD MORTENSEN f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993 Figurkomposition. Tusch og blyant på papir. Sign. monogram 30.VIII.43. Lysmål 21 x CD TOM KRØJER f. Frederikssund 1942 "Shaw". Akvarel og oliekridt på papir. Sign. Krøjer Lysmål 110 x 132. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

73 351 CD BERNARD RANCILLAC f. Paris 1931 "On va te faire ta fête". Olie på lærred. Sign. Rancillac x 50. Udstillet: Gummesons Konstgalleri, Stockholm 1965, kat. nr Erhvervet på denne udstilling af den tidligere ejer. Proveniens: Galerie Mathias Fels & Cie, Paris. Proveniens: Gummesons Konstgalleri, Stockholm. Afbildet CD PIERRE ALECHINSKY f. Bruxelles 1927 "Autour de chute". Akvarel og akvatinte radering på papir. Sign. Alechinsky 1979, 38/60. Bladstørrelse 59 x CD CORNEILLE f. Liège 1922 Fugl. Figur af polycromt bemalet gips. Sign. Corneille 94, 72/90. H. 50. Afbildet ANDERS ASKEGAARD "Television nightmare." Fotografisk tryk i farver. Sign. Anders Askegaard samt fingeraftryk, Quebec - Maj 89. Lysmål 41 x BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

74 NUTIDSKUNST 355 CD BALDER OLRIK f. Virum 1966 "Kollektiv fortrængning IV". Rigsdagsbygningen i Berlin set fra vestsiden. Mixed media på foto på lærred, monteret på finér. Sign. på bagsiden Balder Olrik x 152. Proveniens: Galleri Faurschou, København. Afbildet CD PIERRE WEMAËRE f. Comines 1913 "Didi". Olie på lærred. Sign. P. Wemaëre x 65. Udstillet: Galerie Birch, København 1961, kat. nr. 10, gengivet heri. Afbildet CD VIKTOR IV f. New York 1929, d. Amsterdam 1986 "4. April 1964". Ikon. Bemalet drivtømmer. Sign. på bagsiden Viktor A, 11 III 1966 Adam. 46 x 63. U.r. Proveniens: Galerie Asbæk, København. Afbildet CD DORIS BLOOM f. Vereeningen, Sydafrika 1954 Komposition. Malt på lærred. Sign på bagsiden Doris Bloom x 150. Afbildet CD MERETE BARKER f. Birkerød 1944 "Fra zonerne" IV. Malt på lærred. Sign. på bagsiden Merete Barker 97/ x 130. U.r. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

75 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

76 NUTIDSKUNST 360 CD ROBERT JACOBSEN f. København 1912, d. Egtved 1993 Komposition. Tusch på papir, monteret på lærred. Sign. Rob Jacobsen. Lysmål 75 x 105. Afbildet CD MOGENS ANDERSEN f. København 1916, d Opstilling. Akvarel på papir. Sign. Mogens Andersen ,5 x 28. Afbildet CD GEORGE KORSMIT f Komposition. Olie på lærred, med collage. Sign. på bagsiden Korsmit x 60. U.r CD ALICE STEPANEK OG STEVEN 20.årh. "Islands for Islands". VII. Olie på lærred. Sign. på bagsiden Alice Stepanek og Steven Maslin 92. U.r. 40 x CD GEORGE DAYEZ f. Paris 1907 "La Matelassiere", Olie på lærred. Sign. Dayez. 38 x 60. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

77 CD MOGENS ANDERSEN f. København 1916, d Komposition. Malt på lærred. Sign. på bagsiden Mogens Andersen x 97. Afbildet CD MICHAEL KVIUM f. Horsens 1955 Tegneseriekomposition. Collage og akvarel. Sign. Kvium 85. Bladstørrelse 39 x BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

78 NUTIDSKUNST BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

79 367 CD ERIK A. FRANDSEN f. Randers 1957 Komposition med nøgen rødhåret kvinde Malt på lærred. 150 x 130. U.r. Afbildet CD MERETE BARKER f. Birkerød 1944 "Fra zonerne" III. Malt på lærred. Sign. på bagsiden Merete Baker 97/ x 130. U.r. Afbildet CD BENT HOLSTEIN f. København 1942 "Black marathon." Malt på lærred. Sign. og betitlet på bagsiden B. Holstein x 130. U.r. Afbildet CD KEHNET NIELSEN Komposition. Olie på lærred. Sign. på bagsiden Kehnet Nielsen x 58. Afbildet CD PASCALE SERRE f. Frankrig 1959 "Si le passé, est tel...". Olie på lærred. Sign. på bagsiden Serre x 168. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

80 NUTIDSKUNST CD ANTON HEYBOER f. Sabang, Java 1924 Figurkomposition. Tusch og akvarel på kraftigt karton. Sign. Anton Heyboer. Bladstørrelse 62 x 73. Afbildet CD ROBERT JACOBSEN f. København 1912, d. Egtved 1993 Komposition. Gouache på papir. Sign. Rob. Jacobsen. Bladstrørrelse 50 x CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 Figurkomposition. Bly og farvekridt på pergament. Sign. Jorn 67. Lysmål 69 x 46. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

81 CD ANTON HEYBOER f. Sabang, Java 1924 Noahs Ark. Tusch og akvarel på papir. Sign. Anton Heyboer. Bladstørrelse 79 x 108. Afbildet CD ERIK DIETMAN f. Jönköping 1937 "Tvinga, tvang, tvungit". Collage på karton. Monteret i kasse af krydsfiner. Sign. på bagsiden Erik Dietman x CD MARTIN BIGUM f. København 1966 "Art". Skitse. Bly. Sign. Martin Bigum, 94. Bladstørrelse 30 x 21, CD PIERRE ALECHINSKY f. Bruxelles 1927 Komposition. Akvarel og tusch, på gammel faktura fra "Distillerie Agricole". Sign. Alechinsky Bladstørrelse 28 x 22. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

82 NUTIDSKUNST CD EJLER BILLE f. Odder 1910, d Komposition. Oliekridt på papir. Sign. Ejler Bille 89. Lysmål 15 x 22. Afbildet CD PETER BÖMMELS f. Frauenberg 1951 "Denkmal für eine Brücke". Olie på papir. Sign. P.B. 86. Bladstørrelse 104 x CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 Portræt af Løjtnant von Buddinge fra Hostrups komedie "Genboerne". Kridt på papir. Sign. Asger J Lysmål 32 x 27. Proveniens: Kunstnerens broder, Vagn Ove Jorn. Proveniens: Hidrørende fra dansk privatsamling. Afbildet CD POUL AGGER f. København 1936 Figurkomposition. Olie på masonit. Sign. på blændrammen Poul Agger x CD PETER BONDE f. København 1958 "Hamburger Lady (Brandt)" og "Epilog 2", ca Mixed media. Begge sign. på bagsiden. 42 x 30. (2) CD PER KIRKEBY f. København 1938 Sydfransk havnemiljø. Tusch på pergament. Sign. Per Kirkeby Lysmål 41 x 56. Proveniens: Jarl Borgen, København. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

83 CD WILHELM FREDDIE, HEIMRAD PREM OG SVEN DALSGAARD Siddende kvinde, autobild og nøgler. Tre farvekridtstegninger på papir. Alle sign. heaf to med dedikation til "Farve Peter." Variable mål. (3). Afbildet CD ROBERT JACOBSEN f. København 1912, d. Egtved 1993 Komposition. Mixed media. Sign. Rob. Jacobsen. Lysmål 63 x 49. Afbildet CD GEORGI DASKALOFF virksom i Frankrig og USA, f. Sofia, Bulgarien 1923 "Féerie Nuptiale". Olie på lærred. Sign. Daskaloff. 150 x 120. Udstillet: American Art Gallery, København, CD CARL-HENNING PEDERSEN f. København 1913 Seks kompositioner. Ca Tusch på papir. Sign. på vedhæftet papir. Hver ca. 8 x 8. I én ramme. Afbildet side BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

84 NUTIDSKUNST CD VILHELM BJERKE-PETERSEN f. Frederiksberg 1909, d. Halmstad, Sverige 1957 Surrealistisk komposition. Tusch, bly og gouache. Sign. v.b.-p. 34. Lysmål 42 x 51. Afbildet CD RITA KERNN-LARSEN f. Hillerød 1904, d "Stamtræ I." Olie på lærred opklæbet på camboboard. Sign. R. Kernn-Larsen x 36. Udstillet: Randers Kunstmuseum. Afbildet CD ERIK DIETMAN f. Jönköping 1937 "Verona". Collage på karton. Monteret i kasse af krydsfiner. Sign. på bagsiden Erik Dietman x CD KIRSTEN ORTWED f. Virum 1948 Figurkomposition. Mixed media på papir. Sign. K. Ortwed 81. Bladstørrelse 81 x CD FRANCISKA CLAUSEN f. Aabenraa 1899, d. sst Skorstensfejer på en tagryg. Udført på Archipenko's atelier, Berlin Gouache og tusch på papir. Bladstørrelse 24 x 17. Proveniens: Kunsthallen auktion 410, kat. nr. 112, Proveniens: Hidrørende fra dansk privatsamling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

85 394 CD HANS-PETER ZIMMER f. Berlin 1936, d. Braunschweig 1992 "Bei einem Sammler". Collage og akvarel. Sign. H.P. Zimmer x 62. Afbildet CD KNUD NIELSEN f. Fredensborg 1916 Figurkomposition. Akryl og vandfarve på papir. Sign. Knud N. Bladstørrelse 68 x CD HANS CHR. RYLANDER f. København 1939 "Var Wagner sentimental, eller var det tidens nødvendighed." Mixed media på lærred. Sign. på bagsiden H.C. Rylander x 85. Afbildet CD VILHELM BJERKE-PETERSEN f. Frederiksberg 1909, d. Halmstad, Sverige 1957 Komposition. Gouache. Sign. v.b.-p. 40. Lysmål 35 x CD HENRIK HAVE f. Gladsaxe 1946 "Chopin". Mixed media på papir. Sign. Have x 80. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

SKJERN GF FODBOLD - TRÆNERUDVALGET

100 meter Sted Dato Resultat Bemærkning Jørn Palsten, 43 Randers Peter Rasmussen, 40 Århus

100 meter Sted Dato Resultat Bemærkning Jørn Palsten, 43 Randers Peter Rasmussen, 40 Århus 100 meter Sted Dato Resultat Bemærkning Jørn Palsten, 43 Randers 20.06.65 10.5 Peter Rasmussen, 40 Århus 09.06.58 10.6 Jens Pedersen, 43 Randers 31.05.64 10.7 Ove Reimers, 58 Århus 13.09.78 10.8 Preben

20 60.80 Leif P. Nielsen 51 14/Aug/84 Brøndby

GARDERNES INDIVIDUELLE LANDSMESTERSKABER 2015 200 M LIGGENDE KLASSE A

NB! Officials bedes være iklædt HVIDE shorts/bukser.

NB! Officials bedes være iklædt HVIDE shorts/bukser. Torsdag den 10. november kl. 09.30 Officialsmøde kl. 08.30 Stævneledelse Armin Weiss Speakere Calle Buhl Hørsholm EL - tidtagning Karsten Elm Heintz Tore Stamp Kirkeby 2,6 AGF Annette Hørlykke 2 Gentofte

Skydetid06. Forening Snit Klasse 3 Morten M. Munk Osteborsen Aabenraa Firma Idræt 191,36 BB 4 Tore M. Munk Osteborsen Aabenraa Firma Idræt 189,55 BB

Skydetid06. Forening Snit Klasse 3 Morten M. Munk Osteborsen Aabenraa Firma Idræt 191,36 BB 4 Tore M. Munk Osteborsen Aabenraa Firma Idræt 189,55 BB Novemberstævne Humlehøjhallen den 30-10-2006 klokken 19:00:00 1 Leif Sørensen Micro Matic sport Klubbernes Sammensl 156,94 PC 2 Leif Sørensen Micro Matic sport Klubbernes Sammensl 197,50 VA Humlehøjhallen

FASTE TIMER I ØTK TENNISHAL

FASTE TIMER I ØTK TENNISHAL FASTE TIMER I ØTK TENNISHAL 2007-2008 MANDAG 9.00-9.30 9.30-10.00 10.00-10.30 10.30 1100 11.00 1130 11.30 1200 14.30-15.00 15.30-16.00 16.30-17.00 Frederikssund Frederikssund 17.30-18.00 18.30-19.00 19.00-19.30

Danskemesterskaber 2010 10 og 15 m Senior og Oldboys

Danmarks Jægerforbund Resultat hold 31-05-2015 Placering Nr Navn Foreningsnr Foreningsby Skydning Dame Hold Træf Skud Træf Skud 1 39 Sevel Damer 2 105 125 183 Solveig Madsen 2204 Sevel Jagtforening 38 41 185 Kristine Madsen 2204 Sevel Jagtforening

TENAX-DOUBLE - REGION VEST

TENAX-DOUBLE - REGION VEST Brande den 28 nov. 2016 TENAX-DOUBLE - REGION VEST 2. RUNDE tlf. nr. licens nr. licens nr. Pulje 1 515 Næsby 1 66139317 112441 Sv. Aage Bladt 6,81 110577 Per Drefeld 6,10 12,91 200 100 522 Søndersø 2 40303509

Xtracon GM /10. Næstved Høst 24/8-5/10. Dianalund Open 11/9-9/10

Xtracon GM /10. Næstved Høst 24/8-5/10. Dianalund Open 11/9-9/10 Navn/Turnering Fra Klub Holbæk Løvfald 11/9-13/9 Greve EMT 7/9-28/9 Næstved Høst 24/8-5/10 Dianalund Open 11/9-9/10 Xtracon GM 2015 12-18/10 Nordfalster opstart 15/9-20/10 Maribo By 9/9-21/10 Faxe efterm.

Liste over bestyrelsesmedlemmer Alslev Boldklub 1951 til 2009

Liste over bestyrelsesmedlemmer Alslev Boldklub 1951 til 2009 Knudsen Vagn 1951 Formand 1951-06-07- Alslev Knudsen Finn 1951 Kasserer Visselbjerg Jensen- Musiker Harry 1951 Alslev Fugleberg Jens 1951 Alslev Andersen Erik 1951 Alslev Knudsen Vagn 1951 Formand 1952-06-12-Alslev

Kommune størrelse (km2) indb. Tal kontaktperson Telefonnummer

Kommune størrelse (km2) indb. Tal kontaktperson Telefonnummer Kommune størrelse (km2) indb. Tal kontaktperson Telefonnummer Aabenraa 941,55 60189 Åse Søgaard 73767159 Aalborg 1143,99 196292 Peter Mikkelsen 99312210 Ærø 90,45 6712 Jes Heinemann 50005025 Albertslund

RESULTATLISTE DDSN 15m Pistolturnering Individuelle resultater

RESULTATLISTE DDSN 15m Pistolturnering Individuelle resultater RESULTATLISTE DDSN 15m Pistolturnering 2013-14 Individuelle resultater Standardpistol BK Runde 1 Runde 2 Runde 3 Runde 4 SUM 1 103691 Mikkel H. Wendell 251 0 0 0 251 Standardpistol Junior Runde 1 Runde

DE DANSKE GARDERFORENINGERS LANDSSKYDNING 200 M 2011 HOLD - SENIORER

DE DANSKE GARDERFORENINGERS LANDSSKYDNING 200 M 2011 HOLD - SENIORER DE DANSKE GARDERFORENINGERS LANDSSKYDNING 200 M 2011 HOLD - SENIORER 1. DIVISION 1 594,30 Frederiksborg Amts Garderforening - 1 2 588,19 Garderforeningen i København - 1 3 577,18 Garderforeningen i København

GARDERNES INDIVIDUELLE LANDSMESTERSKABER M LIGGENDE

3. Ægteparturnering den 29. august SUM Placering. 1. Ægteparturnering den 19. april. 2. Ægteparturnering den 7. juni. Navn Judith & Harry Jensen

3. Ægteparturnering den 29. august SUM Placering. 1. Ægteparturnering den 19. april. 2. Ægteparturnering den 7. juni. Navn Judith & Harry Jensen 1. ægteparturnering - resultater Længste drive hul 4 - Christina Christiansen Tættest flaget på hul 2 - Ole Christoffersen Tættest flaget på hul 7 - Ole Frølich-Hansen Tættest flaget på hul 12 - Se tættest

SuperBrugsen Ølgod - Hodde Kro Løbet

SuperBrugsen Ølgod - Hodde Kro Løbet Resultatliste SuperBrugsen Ølgod - Hodde Kro Løbet Lørdag d. 8. oktober 2011 Idet vi takker for deltagelsen i SuperBrugsen Ølgod - Hodde Kro Løbet, fremsender vi hermed resultatet af jeres anstrengelser.

Georg Metz. Danske billeder. fra 1900 til 2000 ; GYLDENDAL

Georg Metz. Danske billeder. fra 1900 til 2000 ; GYLDENDAL Georg Metz Danske billeder fra 1900 til 2000 ; GYLDENDAL Illustrationsliste 6 Wilhelm Johannes Heinrich Storm/Lokalhistorisk Arkiv for 9 Roskilde Lokalhistoriske Arkiv 11 Wilhelm Johannes Heinrich Storm/Lokalhistorisk

Matcher. Stilling. Gruppe H1

Matcher. Stilling. Gruppe H1 Matcher 1 : Køge OK - O-63/NFR/Maribo : 55-64 2 : Køge OK - OK Skærmen Værløse : 66-50 3 : Køge OK - DSR/Fredensborg/Vinderød : 66-47 4 : O-63/NFR/Maribo - OK Skærmen Værløse : 60-47 5 : O-63/NFR/Maribo

Side 1 af 5. Efterkommere af: Jens Lauridsen. 1st Generationer. 2nd Generationer (Børn) 3de Generationer (Børnebørn)

Side 1 af 5. Efterkommere af: Jens Lauridsen. 1st Generationer. 2nd Generationer (Børn) 3de Generationer (Børnebørn) Side 1 af 5 1st Generationer 1. døde på en ukendt dato. Han giftede sig med Karen Pedersen. Børn af og Karen Pedersen 2. Ane Marie Christensen [Lauridsen] blev født den Maj 22 1879 i S.Lyngvig og døde

Officialsliste DM-L & DJM-L 2015. Lørdag d. 4. juli kl. 09.30. Officialsmøde kl. 08.30. NB! Officials bedes være iklædt HVIDE shorts/bukser

Officialsliste DM-L & DJM-L 2015. Lørdag d. 4. juli kl. 09.30. Officialsmøde kl. 08.30. NB! Officials bedes være iklædt HVIDE shorts/bukser Lørdag d. 4. juli kl. 09.30 Officialsmøde kl. 08.30 Stævneledelse Elisabeth Grandt Speaker Per Stilling Pedersen Sekretariat: Jette Jørgensen EL - tidtagning Karsten Elm Heinz Torben Larsen 2,4 Esbjerg

Opdateret startliste for Kreds-/By-stævne 30. januar 2011

Danmarkslunden Oversigtsplan maj 2012

Danmarkslunden Oversigtsplan maj 2012 N Danmarkslunden Oversigtsplan maj 2012 Se efterfølgende sider vedrørende personerne bag de forskellige træplantninger i område A-E. 136 135 134 99 130 133 E D 95 96 97 98 94 93 92 91 90 140 139 88 87

Danmarksturnering. 10 meter riffel

Danmarksturnering. 10 meter riffel Danmarksturnering 10 meter riffel Resultatliste 2014-2015 1. omgang Startet i 1980 Åben klasse 1. omgang total 1. Division 1 Bredstrup-Pjedsted 1 1856,4 12 1856,4 12 2 Særslev 1 1831,9 9 1831,9 9 3 Viborg

Kvinder 1500 m hvor tid point. Helene Lykkegård Baneløb 1.20.41 25 Birgith Holm Baneløb 1.26 22. Carina Møller san PeBaneløb 3.17.

Kvinder 1500 m hvor tid point. Helene Lykkegård Baneløb 1.20.41 25 Birgith Holm Baneløb 1.26 22. Carina Møller san PeBaneløb 3.17. Kvinder 400 m hvor tid point Helene Lykkegård Baneløb 1.20.41 25 Birgith Holm Baneløb 1.26 22 Carina Møller san PeBaneløb 1.27.03 19 Anne Pedersen Baneløb 1.29.10 17 Monique Møller Baneløb 1.30 16 Ella

Deltagere i 5 km. løb

Deltagere i 5 km. løb Deltagere i km. løb 0 Jens Bønding 0 Spøttrup Balling : :: 0:0: Peter Ibsen 0 Spøttrup Balling : :: 0:: Robert Jensen 0 Spøttrup Balling : :: 0:: 09 Inge B. Pedersen 00 Skive SAM Skive : ::0 0::0 Michael

Salgsliste: Malerier, tegninger, grafik m.v.

RESULTATLISTE FOR Aalborg Skyttekreds Pistolterrænstævne 2007

RESULTATLISTE FOR Aalborg Skyttekreds Pistolterrænstævne 2007 StævneProgram 19-08-2007 23:05 De Danske Skytteforeninger DDS SP v.2.3.4 Juni 2007 RESULTATLISTE FOR Aalborg Skyttekreds Pistolterrænstævne 2007 Pistolterræn - Klasse JUN 1 05N-17450 Henrik Hjelm Hansen

VARDE SPORTSFISKERFORENINGs bestyrelse fra 1926 til Isenkræmmer S. Graversen.

Resultater fra opstartsstævnet i Auning 19. april 2017

Resultater fra opstartsstævnet i Auning 19. april 2017 Resultater fra opstartsstævnet i Auning 19. april 2017 Herrer: Damer: 1. Anders Nielsen, Åstrup med 89 slag 2. Ole Rygaard, Uggelhuse med 89 slag 3. Egon Rosendal, Rønde med 89 slag 1. Lise Hjorth, Uggelhuse

Kom videre med matematik på computer og smartboard - indskolingen

Kom videre med matematik på computer og smartboard - indskolingen Kom videre med matematik på computer og smartboard - indskolingen Hold: 12201A Mandag 3. september 2012 15:00 til 17:30 Mandag 1. oktober 2012 15:00 til 17:30 Mandag 5. november 2012 15:00 til 17:30 Mandag

NB! Officials bedes være iklædt HVIDE shorts/bukser. Torsdag den 20. november kl. 09.30 Officialsmøde kl. 08.30 Stævneledelse Anne Marie Zinck Speakere Per Stilling Pedersen Sekretariat: Jette Jørgensen Jørn Abrahamsen 2 A6 Bettina Gadeberg 7 Aalborg Jens

vinterturnering cal 22,

Regionsmesterskab 2016 Krolf

Fyns 5 daws 2011 3. etape 07 06 2011, Stige Ø, Odense OK 22:11:24 A kort 4,48 km

Fyns 5 daws 2011 3. etape 07 06 2011, Stige Ø, Odense OK 22:11:24 A kort 4,48 km A kort 4,48 km Startet : 30 Udgået : 0 Disk.: 1 1. Torben Kruse Svendborg OK 33.48 2. Ib Monrad Odense OK 34.37 +49 3. Jens Dam Odense OK 35.43 +1.55 4. H. V. Jensen Odense OK 37.02 +3.14 5. Wolfgang Schulz

sep-14 aug-14 jul-14 Km Navn Km Navn Km Navn 1914 Jette Vestergaard 1777 Jan Sørensen 1734 Jan Sørensen 1777 Jan Sørensen 1617 Jette Vestergaard 1287

sep-14 aug-14 jul-14 Km Navn Km Navn Km Navn 1914 Jette Vestergaard 1777 Jan Sørensen 1734 Jan Sørensen 1777 Jan Sørensen 1617 Jette Vestergaard 1287 sep-14 aug-14 jul-14 1914 Jette Vestergaard 1777 Jan Sørensen 1734 Jan Sørensen 1777 Jan Sørensen 1617 Jette Vestergaard 1287 Jette Vestergaard 1364 Hanne Doeleman 1244 Hanne Doeleman 1063 Hanne Doeleman

Nr. Navne Klub. 1 runde 2 Runde 3 Runde 0 Finalerunde Finale 0 Omspil

Byggegruppen. Navn. Navn

Byggegruppen. Navn. Navn Gruppeformand Peter Hougård Nielsen Der skal vælges Forhandlingssekretærer Jacob Scavenius Ivan Bak Ole Christensen 4 Tonny Holm 5 Gynther Honnens 6 Kim Lind Larsen Der skal vælges 6 Forhandlingssekretærer

Fælles LUU konference Onsdag den 7. oktober 2015 Hindsgavl Slot, Hindsgavl Allé 7, 5500 Middelfart

Fælles LUU konference Onsdag den 7. oktober 2015 Hindsgavl Slot, Hindsgavl Allé 7, 5500 Middelfart Fælles LUU konference Onsdag den 7. oktober 2015 Hindsgavl Slot, Hindsgavl Allé 7, 5500 Middelfart Deltagerliste AMU Fyn Per Hansen Jan Petersen AMU Nordjylland Vagn Ole Petersen Frede Holst Andersen Leif

Fordeling af timer i Emdruphallen 2005/06

Fordeling af timer i Emdruphallen 2005/06 Fordeling af timer i Emdruphallen 2005/06 Medl.nr Navn Tlf. Mail Tildel tid Rasmus Bie Olsen Mandage kl. 7-8 7690 Christian Ohm 6073 Peter Thyregod 4587 4528 pthy@novozymes.com Mandage kl. 8-9 6630 Bo

Alletiders bedste mænd

Alletiders bedste mænd 100m. Thomas Hultmann, 59 10,72s 83 Jørn Petersen, 61 10,9s 84 Teddy Jensen, 65 10,9s 84 Frank Engmark, 57 11,2s 77 Tomas Jensen, 64 1,2s 82 Michael Friborg, 66 1,3s 84 Bjarne Vedel, 66 11,3s 89 Carsten

RESULTATLISTE FOR Byskyttestævne 2010

RESULTATLISTE FOR Byskyttestævne 2010 StævneProgram 24-08-2010 15:59 De Danske Skytteforeninger DDS SP v.2.4.21 Januar 2010 RESULTATLISTE FOR Byskyttestævne 2010 200m Gevær - Mesterskab Klasse BK 1 05-84400 Oliver Olsen 101-Randers Skyttekreds

Viborg Amtskreds-/By-stævne Bowling 2011. Individuelle rækker

BDO Coast 2 Coast 2014 - MTB 85 KM Deltager

BDO Coast 2 Coast 2014 - MTB 85 KM Deltager BDO Coast 2 Coast 2014 - MTB 85 KM Deltager Klub/Firma Post nr By Deltager Fredag Lørdag Fredag Lørdag AL-Bank 10 allan simonsen 0 0 0 Nej tak... Nej tak, den fikser jeg selv. Nej tak, den fikser jeg selv.

Resultater Fynske Mesterskaber 2015

Resultater Fynske Mesterskaber 2015 Resultater Fynske Mesterskaber 2015 Løb 99 Åben Mænd 6000m 1. Afdeling 2015 02 28 11:30 Plac. # Navn m m m m m 1 2 Middelfart Roklub I Søren Madsen(1) 0:00.0 (0:00.0 T0) 0:00.0 (0:00.0 T0) 0:00.0 (0:00.0

Spillere tilmeldt turneringen

Danmarks Jægerforbund Resultat hold 25-05-2014

RESULTATLISTE FOR DDS Storstrømmen Senior Landsdelsmesterskab 15m 2011

RESULTATLISTE FOR DDS Storstrømmen Senior Landsdelsmesterskab 15m 2011 Side 1 af 8 StævneProgram 17:32 De Danske Skytteforeninger DDS SP v.2.4.28 November 2010 RESULTATLISTE FOR DDS Storstrømmen Senior Landsdelsmesterskab 15m 2011 Senior 1P Næstved Skytteforening UNG 14-55879

Side 1 af 7. Efterkommere af: Christen Tarbensen. 1st Generationer. 2nd Generationer (Børn) 3de Generationer (Børnebørn)

Side 1 af 7. Efterkommere af: Christen Tarbensen. 1st Generationer. 2nd Generationer (Børn) 3de Generationer (Børnebørn) Side 1 af 7 1st Generationer 1. blev født den Apr. 30 1832 i houvig og døde den Nov. 5 1912. Han giftede sig med Ane Katrine Hansen Lodberg den Okt. 19 1856. Ane Katrine blev født den Okt. 7 1835 i Søndervig

RESULTATER, MARATHON, INDIVIDUELT

RESULTATER, MARATHON, INDIVIDUELT 01-07-1983 Oslo Oslo, Norge nr. Allan Hansen 3.42,56 23-09-2007 H.C. Andersen 02 Odense nr. 58 H 50-54 552 Bent Christensen 2.53,42 10-10-2004 H.C. Andersen Odense nr. 12 H 40-44 459 3.03,46 18-06-2006

St. Championats Pokal

St. Championats Pokal St. Championats Pokal 2015 Th. & Poul Pedersen "013 Svendborg" 2014 Th. & Poul Pedersen " 013 Svendborg" 2013 Th. & Poul Pedersen " 013 Svendborg" 2012 Th. & Poul Pedersen " 013 Svendborg" 2011 Svend Kærgård

TENAX-DOUBLE - REGION VEST 1. 2. runde RUNDE

TENAX-DOUBLE - REGION VEST 1. 2. runde RUNDE Brande den 02. dec.2014 TENAX-DOUBLE - REGION VEST 1. 2. runde RUNDE tlf. nr. licens nr. licens nr. Pulje 1 525 Vissenbjerg 1 20326022 116341 Tommy Hansen 6,07 115448 Mogens Christensen 7,95 220 524 Sydfyn

Omkring et moderne billede

De Danske Mesterskaber 2006 15 M GROVPISTOL 15 M STANDARDPISTOL 15 M FRIPISTOL

De Danske Mesterskaber 2006 15 M GROVPISTOL 15 M STANDARDPISTOL 15 M FRIPISTOL De Danske Mesterskaber 2006 15 M GROVPISTOL 15 M STANDARDPISTOL 15 M FRIPISTOL De Danske Mesterskaber 15 meter Pistol 31. MARTS - 2. APRIL 2006 Særslev Grovpistol Herre 23 deltagere 5 Hold Fripistol Junior

Faste banetimer i ØTK-hallen Vinter 2016 / 2017

Faste banetimer i ØTK-hallen Vinter 2016 / 2017 Faste timer i -hallen MANDAG 9.00-9.30 10.30 1100 Svend Jensen 11.00 1130 Arne Bode 11.30 1200 Ivan Olsen Ole Olsen Peter Rasmussen 17.00-17.30 17.30-18.00 19.30-20.00 Gert Plenge Michael Sørensen Thomas

Jyske Veteran Mesterskaber i bordtennis

Jyske Veteran Mesterskaber i bordtennis Jyske Veteran Mesterskaber i bordtennis 8. marts 2006 ULVEHØJHALLEN MØLLEVANGSVEJ 7 HASLUND RANDERS VELKOMMEN TIL ULVEHØJ - HALLEN På Jysk BordTennis Unions vegne vil vi hermed byde velkommen til de jyske