- Caspar Iversen
2 moderne auktion 736 F Ø L G E N D E D A G E S Æ L G E S K U N S T tirsdag 5. oktober kl. 17 cobra nutidskunst onsdag 6. oktober kl. 13 nutidskunst kl. 17 konkret kunst klassisk modernisme torsdag 7. oktober kl. 13 klassisk modernisme grafik D E S I G N torsdag 7. oktober kl. 17 udsøgte møbler fredag 8. oktober kl. 13 møbler glas og keramik præ-columbiansk kunst der bydes og faktureres i danske kroner vurderingerne i euro kan ses på se omregningstabel på side: 338 afbildet på katalogets omslag: katalognr. 52 købskonditioner findes bagest i kataloget
3 m o d e r n e k u n s t m a l e r i e r o g g r a f i k A U K T I O N tirsdag den 5. oktober til fredag den 8. oktober 2004 E F T E R S Y N torsdag 30. september kl fredag 1. oktober kl lørdag 2. oktober kl søndag 3. oktober kl mandag 4. oktober kl B R U U N R A S M U S S E N K U N S TA U K T I O N E R Bredgade 33. DK-1260 København K Tel Fax bredgade@bruun-rasmussen.dk
4 modern auction 736 D AY S O F S A L E A R T tuesday 5th october 5 pm cobra contemporary art wednesday 6th october 1 pm contemporary art pm concrete art classic modern art thursday 7th october 1 pm classic modern art prints D E S I G N thursday 7th october 5 pm selected design and furniture friday 8th october 1 pm furniture glass and ceramics pre-columbian art bids and invoicing are made in DKK estimates in euro can be seen at see exchange table page 338 reproduced on the cover of this catalogue: lot 52 VAT regulations and conditions of sale at the back of the catalogue
5 m o d e r n a r t p a i n t i n g s a n d p r i n t s A U C T I O N tuesday the 5th october to friday the 8th october 2004 P R E V I E W thursday 30th september 3 pm - 6 pm friday 1st october 10 am - 5 pm saturday 2nd october 11 am - 4 pm sunday 3rd october 11 am - 4 pm monday 4th october 10 am - 5 pm B R U U N R A S M U S S E N K U N S TA U K T I O N E R Bredgade 33. DK-1260 København K Tel Fax bredgade@bruun-rasmussen.dk
6 Peter Christmas-Møller Niels Raben Anneline Schjødt Pedersen Peter Beck Ole Ravn Lise Miller Anne Sophie Scavenius moderne kunst og design moderne kunst og design moderne kunst og design moderne kunst og design
7 nutidskunst ONSDAG DEN 6. OKTOBER KL. 13 katalog nr
8 NUTIDSKUNST 135 CD RITA KERNN-LARSEN f. Hillerød 1904, d Komposition. Olie på lærred. Sign. rk-l samt på bagsiden rita kernn-larsen. 85 x 65. Proveniens: ABR auktion 534, kat. nr. 89. Afbildet CD VILHELM BJERKE-PETERSEN f. Frederiksberg 1909, d. Halmstad, Sverige 1957 Surealistisk komposition. Olie på lærred. Sign v.b.p. 60 x 49. Proveniens: ABR auk. 574, kat. nr. 4, maj Proveniens: ABR auk. 590, kat. nr. 42, sep Afbildet CD ALLAN SCHMIDT f. Århus 1923, d. Charlottenlund 1989 Komposition. Olie på lærred. Sign. på bagsiden AS. 72 x 104. Proveniens: Galleri Waldorf, København. Udstillingsetiket på bagsiden fra Kunstnernes Efterårsudstilling, CD PETER BÖMMELS f. Frauenberg 1951 "Das Patt". Olie på lærred. Sign. på bagsiden P. Bömmels x CD MOGENS ANDERSEN f. København 1916, d Komposition. Olie på lærred. Sign. på bagsiden Mogens Andersen x 116. Afbildet CD ROBERT JACOBSEN f. København 1912, d. Egtved 1993 Fabeldyr. Relief af bemalet træ. Sign. på bagsiden R.J x 42. Proveniens: Gave fra kunstneren til den nuværende ejers familie. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736
9 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
10 NUTIDSKUNST CD WILLIAM SKOTTE OLSEN f Figurer i landskab. Olie på lærred. Sign. WSO x 100. Afbildet CD HENRIK HAVE f. Gladsaxe 1946 "Tro, håb og kærlighed". Malt på lærred. Sign. Have x 68. Afbildet CD KAI LINDEMANN f. København 1931 Plankeværksbillede, Olie på lærred. Sign. Lindemann. 50 x 65. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736
11 144 CD ARNE HAUGEN SØRENSEN f. København 1932 "Kærlighed i et lånt værelse." Malt på lærred. Sign. Arne Sørensen x 100. Afbildet CD VILHELM BJERKE-PETERSEN f. Frederiksberg 1909, d. Halmstad, Sverige 1957 "Mot Universet och Evigheten (Einstein)". Collage dedikeret til Egon Östlund, Halmstadgruppens mæcen. Sign. Vilhelm, 2 nov 47. Lysmål 33 x CD JAN SIVERTSEN f. Frederiksberg 1951 Komposition. Malt på lærred. Sign. på bagsiden Jan Sivertsen 1990, D x CD ALBERT MERTZ f. København 1920, d. Slagelse 1990 "Det røde rum". Gouache på papir. Sign. AM Bladstørrelse 24 x CD ARTHUR KÖPCKE f. Hamburg 1928, d. Brøndbyvester 1977 "Køpcke-piece for realization. [Otherwise: You are a spectator, only]". Collage på masonit. Sign. på bagsiden A. Köpcke 64, Dänemark. 125 x 80. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
12 NUTIDSKUNST 150 CD MOGENS BALLE f. København 1921, d. Asminderup 1988 Figurkomposition. Olie på træplade. Sign. MB. 36 x 24. Afbildet CD PIERRE WEMAËRE f. Comines 1913 "Regards". Olie på lærred. Sign. P. Wemaëre x 60. Udstillet: Galerie Birch, København 1961, kat. nr. 8, gengivet heri. Afbildet CD KNUD NIELSEN f. Fredensborg 1916 "Den gode mor". Akryl på lærred. Sign. Knud N x 38. Afbildet CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst "Mareridt". Olie på lærred. Sign. Heerup x 72. Proveniens: Hidhørende fra amerikansk privatsamling. Afbildet CD ANTON ROOSKENS f. Griendtsveen 1906, d. Amsterdam 1976 Figurkomposition. Relief af brændt ler, polycromt glaseret. Sign. Rooskens 73. Udført i Delft, Holland. 45 x 58. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736
13 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
14 NUTIDSKUNST 154 CD LARS NØRGÅRD f. Vejgård sogn, Aalborg 1956 "Smil gråvejr II", Malt på lærred. Sign. på bagsiden Lars Nørgård. 160 x 160. U.r. Afbildet CD TOM KRØJER f. Frederikssund 1942 "Market Williams 1," Dublin. Olie på lærred. Sign. Krøjer x CD POUL ANKER BECH f. Taars 1942 Personer ved transformatorstation og campingvogn. Pastelkridt på papir. Sign. Bech. Lysmål 23 x CD PER KIRKEBY f. København 1938 Motiv fra sydfransk havn. Tusch og akvarel på pergament. Sign. Per Kirkeby Lysmål 37 x 34. Proveniens: Jarl Borgen, København CD HENRIK HAVE f. Gladsaxe 1946 "No Benjamin." Akryl på lærred. Sign. Have x 120. U.r. Afbildet CD ERIK A. FRANDSEN f. Randers 1957 Komposition. Malt på lærred. 150 x 130. U.r. Afbildet CD KNUD ODDE f. Frøslev, Stevns 1955 Komposition. Olie på plade. Sign. Odde samt på bagsiden Knud Odde x 82. U.r. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736
15 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
16 NUTIDSKUNST 161 CD HANS PETER ADAMSKI f. Kloster Oesede 1947 "Wolf." Malt på lærred. Sign. på bagsiden P. Adamski x 180. Etiket på bagsiden fra Aarhus Kunstmuseum. Afbildet CD DORIS BLOOM f. Vereeningen, Sydafrika 1954 "Delicious Rome 1-13". Suite på fem kompositioner. Olie og kridt på papir alle sign. DB 95. Hhv. 50 x 70. (5). Afbildet CD KNUD NIELSEN f. Fredensborg 1916 Figurkomposition. Akryl på lærred. Sign. Knud N x 38. Afbildet CD KNUD JANS f. Dragør 1916, d. sst Krukke af brændt ler, dekoreret med blå, lys gul og sandfarvet glasur. Sign. Knud Jans, VI H. 41. Afbildet CD PIERRE ALECHINSKY f. Bruxelles 1927 Kubeformet skulptur af bronze. Sign. Alechinsky, 67/150, stemplet A. Valsuani Cire Perdue. 15 x 16 x 16. Afbildet CD PIERRE ALECHINSKY f. Bruxelles 1927 Skulptur af poleret bronze. Sign. Alechinsky, 111/150, utydeligt stemplet A. Valsuani Cire Perdue. H. 24. Diam. 10. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736
17 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
18 NUTIDSKUNST BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736
19 CD JØRGEN BOBERG f. Roskilde 1940 "Mig selv med firben". Olie på malerplade. Sign. Boberg x 26. Afbildet CD BALDER OLRIK f. Virum 1966 Grøn Port. Mixed media på plade. Sign. på bagsiden Balder Olrik x 60. Afbildet CD DANIEL SALABERT SABATER f. Valencia 1888, d. Barcelona 1951 "Una espaniola en el infierno". Komposition med trolde og kvindeskikkelse, verso Jesus med korset. Olie på plade. Sign. D. Sabater x 58. Proveniens: Hidrørende fra dansk privatsamling. Afbildet CD POUL ANKER BECH f. Taars 1942 "Sommerskak". Olie på lærred. Sign. Bech samt på bagsiden P.A. Bech x 193. Afbildet CD NES LERPA f. København 1942 Komposition. Olie på lærred. Sign. Nes Lerpa x 137. U.r CD POUL JANUS IPSEN f. København 1936 "Fragment af en tidssituation". Olie på lærred. Sign. på bagsiden Poul Janus Ibsen. 100 x 95. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
20 NUTIDSKUNST CD KAI LINDEMANN f. København 1931 Plankeværksbillede, Olie på lærred. Sign. Lindemann. 130 x 97. Afbildet CD ARNE L. HANSEN f. København 1921 "Lade, høsttid". Malt på lærred. Sign. monogram samt på bagsiden Arne Hansen x 67. Afbildet MARYAN f. Nowy-Sacz, Polen 1927, d. New York 1977 Mandsportræt. Akvarel på papir. Sign. Maryan 60. Bladstørrelse 55 x BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736
21 CD PETER BONDE f. København 1958 "Sure my shit shines". Malt på farveprint på lærred. Sign. på bagsiden Peter Bonde x 100. U.r. Afbildet CD PETER BONDE f. København 1958 "Lassie". Olie på lærred. Sign. på bagsiden P.B x 160. Afbildet CD SVEN DALSGAARD f. Randers 1914, d. sst "Selvportræt. Ud fra sandet ind i busken". Acryl, grafit, oliekridt, plexiglas-fotopapir på plade. Sign. på bagsiden Sven Dalsgaard x 100. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
22 NUTIDSKUNST 179 GÉRARD VENTURELLI f Komposition. Malt på lærred. Sign. på bagsiden Venturelli x 160. Afbildet CD ROBERT JACOBSEN f. København 1912, d. Egtved 1993 Komposition. Tusch og akvarel på papir. Sign. Rob. Jacobsen. Bladstørrelse 23 x CD HENRIK HAVE f. Gladsaxe 1946 Komposition. Malt på lærred. Sign. Have x 90. Afbildet CD TORBEN EBBESEN f. Haderslev 1945 "Blindt billede". Mixed media med kakler. Sign. på bagsiden Torben Ebbesen x CD LARS NØRGÅRD f. Vejgård sogn, Aalborg 1956 Figurkomposition med fisk og rugbybold, Malt på lærred. Sign. på bagsiden LN x 135. Afbildet CD HENRIK HAVE f. Gladsaxe 1946 Komposition. Olie på lærred. Sign. Have x 200. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736
23 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
24 NUTIDSKUNST BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736
25 CD ANNE VILSBØLL f. København 1951 Komposition. Olie på papir, monteret på lærred. Sign. A.V x 200. Afbildet CD FRIMOD JOENSEN f. Sandur, Færøerne 1915 Færøsk fårehyrde med får og hund. Olie på masonit. Sign. Frimod Joensen x CD PREBEN HORNUNG f. Valby 1919, d. Frederiksberg 1989 "Udsigt i træer". Tempera på lærred. Sign. på bagsiden P. Hornung x 37. Udstillet: Fyns Stifts Kunstmuseum: "Preben Hornung", 1966, kat. nr. 63. Udstillet: Kunstforeningen: "Hornung -en retrospektiv udstilling", 1976, kat. nr. 27. Proveniens: Tidligere i redaktør Gunnar Jespersens samling. Afbildet CD BENTEMARIE KJELDBÆK f. Herlev 1952 "Peberdans." Malt på lærred. Sign. og betitlet på bagsiden x 140. U.r. Afbildet CD ERIK A. FRANDSEN f. Randers 1957 Komposition. Malt på lærred. 150 x 130. U.r. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
26 NUTIDSKUNST 190 CD PETER BONDE f. København 1958 U.T. Grøn komposition. Olie på lærred. Sign. på bagsiden Peter Bonde x 100. U.r. Afbildet CD JENS BIRKEMOSE f. København 1943 Komposition. Olie på lærred. Sign. på bagsiden J.B x 46. Afbildet CD EGON MATHIESEN f. Esbjerg 1907, d. København 1976 "Daggry". Olie på lærred. Sign. på blændramme og lærredets bagside E M x 76. Afbildet CD JOHN CHRISTOFOROU f. London 1921 "Francois 1er". Olie på lærred. Sign. Christoforou. 130 x 97. Proveniens: Galerie Birch, København. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736
27 CD PETER BONDE f. København 1958 "Year why make more". Malt på farveprint på lærred. Sign. på bagsiden Peter Bonde x 100. U.r. Afbildet CD PETER BONDE f. København 1958 Grøn komposition. Malt på farveprint på lærred. Sign. på bagsiden Peter Bonde x 98. U.r. Afbildet CD BENTEMARIE KJELDBÆK f. Herlev 1952 Kvinde med fisk. Malt på lærred. Sign. på bagsiden Bentemarie Kjeldbæk x 100. U.r. Afbildet CD BENTEMARIE KJELDBÆK f. Herlev 1952 Fornem kvinde til hest. Malt på lærred. Sign. på bagsiden Bentemarie Kjeldbæk x 178. U.r. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
28 NUTIDSKUNST CD POUL ANKER BECH f. Taars 1942 "Aftenlandet". Olie på lærred. Sign. Bech samt på bagsiden P.A. Bech x 64. Afbildet CD VILHELM BJERKE-PETERSEN f. Frederiksberg 1909, d. Halmstad, Sverige 1957 "Efter en skövlad värld - menniskor växer ur mörket". Olie på masonit. Sign. og dateret v.b.-p. 45. Betitlet på bagsiden. 66 x 80. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736
29 CD POUL ANKER BECH f. Taars 1942 Hund og campingvogn på nyhøstet mark. Olie på lærred. Sign. Bech. 103 x 132. Afbildet CD VILHELM BJERKE-PETERSEN f. Frederiksberg 1909, d. Halmstad, Sverige 1957 Surrealistisk landskab. Olie på masonit. Sign. v.b-p x 55. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
30 NUTIDSKUNST CD VILHELM BJERKE-PETERSEN f. Frederiksberg 1909, d. Halmstad, Sverige 1957 "6 svävande former". Olie på lærred. Sign. v.b.petersen x 73. Afbildet CD FREDE CHRISTOFFERSEN f. Borup 1919, d. Humlebæk 1987 "Aften". Olie på lærred. Sign. F.C x 48. Afbildet CD VILHELM BJERKE-PETERSEN f. Frederiksberg 1909, d. Halmstad, Sverige 1957 Surrealistisk figurkomposition. Olie på masonit. Sign. v.b.p. 44/ x 56. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736
31 205 CD ARNE HAUGEN SØRENSEN f. København 1932 "Cibo spaventato" (Skræmt mad) Akryl på lærred. Sign. Sørensen x 130. Litteratur: Hans Edvard Nørregård- Nielsen: "A. Haugen Sørensen", Charlottenborg, 1987, gengivet s Udstillet: Biennalen Venedig, 1986, kat. nr. 38. Udstillet: Charlottenborg, København, Afbildet CD POUL ANKER BECH f. Taars 1942 "Camping". Olie på lærred. Sign. Bech samt på bagsiden P.A. Bech x 135. Afbildet CD POUL ANKER BECH f. Taars 1942 "Efter høst". Olie på lærred. Sign. Bech samt på bagsiden P.A. Bech x 34. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
32 NUTIDSKUNST CD KAI LINDEMANN f. København 1931 Fabriksbygning. Malt på lærred. Sign. Lindemann samt på bagsiden Kai Lindemann x 195. Afbildet CD SVEN DALSGAARD f. Randers 1914, d. sst "Evighedens port foran graven". Figurgruppe af gips, monteret på plade af sortmalet træ. H. 39,5. Proveniens: Erik Olesens samling CD BENT HOLSTEIN f. København 1942 "Silver tide." Malt på lærred. Sign. og betitlet på bagsiden B. Holstein x 130. U.r. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736
33 CD JENS BIRKEMOSE f. København 1943 Komposition. Malt på lærred. Sign. på bagsiden J. Birkemose x 200. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
34 NUTIDSKUNST 212 CD KEHNET NIELSEN f. København 1947 Komposition. Akvarel, akryl og oliekridt på papir. Sign. Kehnet Nielsen x 65. Afbildet CD HARDY JACOBSEN f. København 1947 To skulpturer af hhv. sortmalet og grønpatineret bronze. Sign. hhv på etiket Hardy Jacobsen og H-J 87. H. 45 og H. 23. (2) Afbildet CD JESPER CHRISTIANSEN f. Frederiksberg 1955 "Unchained Chairs". Olie på lærred. Sign. på bagsiden Jesper Christiansen Jan-April x 250. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736
35 CD WALTER DAHN f. Krefeld 1954 Komposition. Akryl på lærred. 60 x 50. Afbildet RAY JOHNSON f. Detroit 1927, d. New York 1995 "Rimbeaud Birds". Collage af karton og papir. Sign. Ray Johnson ,5 x 12,5. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
36 NUTIDSKUNST HERVÉ TELÉMAQUE Haitisk/Amerikansk kunstner, f "Elivation". Olie på lærred. Sign. H. Telémaque x 60. Afbildet CD NIELS ERIK GJERDEVIK f. Oslo 1962 Abstrakt skulptur af brændt ler, dekoreret med polycrom glasur. Sign. Gjerdevik 88. H. 53. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736
37 219 CD NIELS ERIK GJERDEVIK f. Oslo 1962 Havet og robåden. Skulptur af brændt ler dekoreret med blågrøn glasur. Sign. N.E. Gjerdevik H. 29. Afbildet CD BENT SØRENSEN f. Maribo 1923 Konstruktion. Skulptur af jern. H. 93. Afbildet CD ENRICO BAJ f. Milano 1924, d. Varese 2003 "Personaggio". Portræt applikeret med tovværk, urskiver og udmærkelser. Olie og collage på brokadestof. Sign. Baj. 55 x 46. Litteratur: Catalogue Bolaffi nr Proveniens: Galleri Östermalm, Stockholm. Afbildet HERVÉ TELÉMAQUE Haitisk/Amerikansk kunstner, f "Passage". Olie på lærred. Sign. på bagsiden H. Telémaque x 60. Afbildet CD TORBEN EBBESEN f. Haderslev 1945 Komposition i tre dele. Installation bestående af oliemaling og fliser, monteret på træplader og pap. Sign. på bagsiden T. Ebbesen x 100. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
38 NUTIDSKUNST 224 CD JOHN CHRISTOFOROU f. London 1921 Komposition. Ca Olie på pap monteret på masonit. Sign. Christoforou. 65 x 50. Afbildet CD JØRGEN HAUGEN SØRENSEN og Jimmi Nielsen, f. København 1934 Komposition, Malt på papir. Sign. Jimmi Nielsen og Jørgen Haugen Sørensen, 1974, med dedikation. Lysmål 67 x CD EUGÈNE BRANDS f. Amsterdam 1913 "Night-Fall". Gouache på papir. Sign. Brands 68 og betegnet på bagsiden Brands , kat. nr Bladstørrelse 30 x 38. Afbildet CD EUGÈNE BRANDS f. Amsterdam 1913 "Nacht II". Gouache på papir. Sign. Brands 67 og betegnet på bagsiden Brands 28.II , kat. nr Bladstørrelse 37 x 30. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736
39 228 CD KNUD NIELSEN f. Fredensborg 1916 Komposition. Malt på lærred. Sign. på bagsiden Knud N 61, august I. 100 x 81. Afbildet CD KEHNET NIELSEN f. København 1947 "Eccho", diptykon. Olie på papir. Dobbeltsign. Kehnet Nielsen. 80 x CD JAN SIVERTSEN f. Frederiksberg 1951 "Figure/rouge bleu". Malt på lærred. Sign. på bagsiden Jan Sivertsen x 65. Udstillet: FIAC, Paris, oktober CD PIERRE WEMAËRE f. Comines 1913 "Frondaison". Olie på lærred. Sign. P. Wemaëre 61 samt på bagsiden. 81 x 65. Proveniens: Galerie Birch, København. Afbildet CD VILHELM BJERKE-PETERSEN f. Frederiksberg 1909, d. Halmstad, Sverige 1957 "Grottan". Farvekridt på papir. Sign. v.b.p.50 samt på udstillingsmærkat. Lysmål 23 x 29. Udstillet: Riksförbundet för Bildande Konst, Sverige CD ALLAN SCHMIDT f. Århus 1923, d. Charlottenlund 1989 "Nature morte". Olie på lærred. Sign. på bagsiden A.S x BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
40 NUTIDSKUNST 234 CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst Komposition. Olie på finér. Sign. på bagsiden Heerup. 52 x 39. U.r. Afbildet CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst "Kokarden". Malt på skilt. Sign. Heerup, x 68,5. Afbildet CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst "Karussel Leg". Olie på malerplade. Sign. Heerup. 59 x 79. Afbildet CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst "Raketten". Olie på krydsfinér. Sign. Heerup x 88. Proveniens: Hidhørende fra amerikansk privatsamling. Afbildet CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst Komposition med kvindefigur. Olie på bordplade. Sign. Heerup 80. Diam Proveniens: Hidhørende fra amerikansk privatsamling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736
41 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
42 NUTIDSKUNST CD HENRIK HAVE f. Gladsaxe 1946 "Sendebud, jernbane, byport." Akryl på lærred. Sign. Have x 120. U.r. Afbildet CD HENRIK HAVE f. Gladsaxe 1946 "Salamander-magen". Malt på lærred. Sign. Have 94. og betitlet på bagsiden. 95 x 68. Afbildet CD KEHNET NIELSEN f. København 1947 Komposition. Akvarel og oliekridt på papir. Sign. Kehnet Nielsen x 66. Afbildet CD PETER BÖMMELS f. Frauenberg 1951 "Adlerintegration". Akryl på lærred. Sign. på bagsiden P. Bömmels x BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736
43 CD JENS BIRKEMOSE f. København 1943 Komposition. Malt på lærred. Sign. på bagsiden B. 200 x 182. Afbildet CD MERETE BARKER f. Birkerød 1944 "Fra zonerne" I. Malt på lærred. Sign. på bagsiden Merete Barker x 130. U.r. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
44 NUTIDSKUNST 245 CD EGILL JACOBSEN f. København 1910, d. sst Maskekomposition. Olie på lærred. Sign. på bagsiden E.J x 57. Litteratur: Hovdenakk nr. 1963/10. Afbildet CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst "Timeglasset". Olie på masonit. Sign. Heerup x 118. Proveniens: Hidhørende fra amerikansk privatsamling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736
45 CD KAREL APPEL f. Amsterdam 1921 Komposition. Mixed media på papmache, monteret i kasse. Sign. Appel x 88 x 5. Afbildet CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst "Planter og blomster". Olie på masonit. Sign. Heerup x 112. Proveniens: Hidhørende fra amerikansk privatsamling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
46 NUTIDSKUNST CD PREBEN WÖLCK f. Nykøbing Mors 1925, d "Goddag min elskede". Olie på lærred. Sign. Wölck samt på bagsiden Wölck x 88. Udstillet: Milano. Afbildet CD JØRGEN HAUGEN SØRENSEN f. København 1934 Abstrakt skulptur af sortpatineret bronze. H. 24,5 L. 65. Afbildet CD EVA SØRENSEN f. Herning 1940 Kartografisk skulptur af stentøj. Sign. i bunden Eva. S x 23. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736
47 CD ROGER EDGAR GILLET f. Paris 1924 Komposition. Olie på lærred. Sign. G.E. Gillet x 65. Afbildet CD ALBERT BITRAN f. Istanbul 1929 "Impression d'après Midi". Olie på lærred. Sign. Bitran 60 og betegnet på bagsiden. 89 x 116. Udstillet: Galerie Ariel, Paris. Udstillet: Galerie Birch, København, Afbildet side CD ANETTE ABRAHAMSSON f. Norrköping i Sverige 1954 Komposition. Olie på lærred. Sign. på bagsiden Anette Abrahamsson x CD PREBEN WÖLCK f. Nykøbing Mors 1925, d "Rimfrost". Olie på lærred. Sign. på bagsiden Wölck x 97. Proveniens: Galerie Birch, København. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
48 NUTIDSKUNST 256 CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 Udsigt over landskab med landsby i baggrunden, Djerba. Olie på lærred. Sign. Jorn 48, Djerba. 42 x 60. Litteratur: Ikke registreret i Guy Atkins, men optaget i Silkeborg Museums arkiv med nr Proveniens: Mr. Lucien Maes' samling, Paris. Proveniens: Hidrørende fra dansk privatsamling. Afbildet CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 Didaska komposition. Portræt af Elna Fonnesbech-Sandberg og Asger Jorn. Akvarel på papir. Betegnet Didaska. Bladstørrelse 17,5 x 22,5. Afbildet CD EGON MATHIESEN f. Esbjerg 1907, d. København 1976 Komposition. Olie på lærred Sign. på bagsiden EM x 97. Afbildet CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst Kærlighedsscene. Oliekridt på papir. Sign. Heerup 9. Juli Källsjö "Til Bivox fra Huggalein". Bladstørrelse 28 x 39. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736
49 260 CD KAREL APPEL f. Amsterdam 1921 Komposition. Akryl på papir. Sign. Appel 83. Bladstørrelse 67 x 50. Afbildet CD SVEND WIIG HANSEN f. Møgeltønder 1922, d. Helsingør 1997 Figurkomposition. Relief af grønpatineret bronze. Sign. S.W.H. Identisk relief, dog af brunpatineret bronze afbildet s. 156, kat. nr x CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst Figurkomposition. Olie på finér. Sign. på bagsiden Heerup samt oliekridtstegning. 32 x 34,5. U.r CD FINN MICKELBORG f. København 1932 Komposition. Olie på lærred. Sign. på bagsiden F. Mick x CD PETER BONDE f. København 1958 Grøn komposition. Malt på papir. Sign. P B x 63.. Proveniens: Galleri Asbæk, København CD CARL-HENNING PEDERSEN f. København 1913 Figurkomposition, "2. udkast til teaterstykket "Woyzeck". Akvarel på grunderet lærred. Sign. chp, januar Med dedikation til Charlotte Clason. 46 x 70. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
50 NUTIDSKUNST CD MOGENS ANDERSEN f. København 1916, d "Mesnuels", Olie på lærred. Sign. Mogens Andersen. 92 x 73. Udstillet: Exposition de la Peinture Nordique Contemporaine, Paris, 1959, kat. nr. 61. Afbildet CD RITA KERNN-LARSEN f. Hillerød 1904, d Komposition. Olie på lærred. Sign. rk-l samt på bagsiden rita kernn-larsen. 85 x 65. Proveniens: ABR auktion 534, kat. nr. 88. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736
51 268 CD ALBERT BITRAN f. Istanbul 1929 "Apres la pluie"/"l'atelier, no 12. Olie på lærred. Sign. Bitran 61 samt på bagsiden. 100 x 65. Proveniens: Galerie Ariel, Paris. Afbildet CD EDGAR FUNCH f. Olsker, Bornholm 1915, d. Skagen 1995 Skulptur af granit. H. 74. Proveniens: Hidrørende fra dansk privatsamling. Afbildet CD EDGAR FUNCH f. Olsker, Bornholm 1915, d. Skagen 1995 Skulptur af granit. H. 70. Afbildet CD PETER BRANDES f. Assens 1944 "Frihed". 1989/90. Skulptur af bemalet gips, monteret på sokkel af marmor. H. 64. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
52 NUTIDSKUNST BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736
53 272 CD TOM KRØJER f. Frederikssund 1942 Blomstrende landskab. Olie på lærred. Sign. Krøjer x 50. U.r. Afbildet CD JAN SIVERTSEN f. Frederiksberg 1951 "Figur går ud af søjle." Malt på lærred. Sign. Jan Sivertsen x 113. Afbildet CD BENTEMARIE KJELDBÆK f. Herlev 1952 Kvinde med slør og halskæde. Malt på lærred. Sign. på bagsiden Bentemarie Kjeldbæk x 100. U.r. Afbildet CD HANS VOIGT STEFFENSEN f. København 1941 "Balipiger". Olie på lærred. Sign. på bagsiden H. Voigt Steffensen x 80. Afbildet CD HANS ØLLGAARD f. København 1911, d. sst Skovbillede. Olie på lærred. Sign. monogram. 104 x 140. Afbildet CD LARS NØRGÅRD f. Vejgård sogn, Aalborg 1956 Figurkomposition. Olie på lærred. Sign. på bagsiden Lars Nørgård x 135. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
54 NUTIDSKUNST 278 CD JENS BIRKEMOSE f. København 1943 Komposition. Malt på lærred. Sign. på bagsiden J. Birkemose. 130 x 81. Udstillet: Royal Danish Embassy for Galleri Fønix, London. 1991, afbildet fuldsides i kataloget s. [7]. Afbildet CD ANETTE ABRAHAMSSON f. Norrköping i Sverige 1954 Komposition. Olie på lærred. Sign. på bagsiden Anette Abrahamsson x 150. Afbildet CD ALBERT MERTZ f. København 1920, d. Slagelse 1990 To kompositioner. Hhv. gouache og tusch på papir. Sign. A.M Hver 20 x 26. (2) CD JENS BIRKEMOSE f. København 1943 Komposition. Malt på lærred. Sign. B samt på bagsiden JB x 73. Afbildet CD WILLIAM SKOTTE OLSEN f Figurer i landskab, ca Olie på lærred. Sign. WSO. 73 x 92. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736
55 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
56 NUTIDSKUNST 283 CD NIELS ERIK GJERDEVIK f. Oslo 1962 Komposition. Olie på lærred. Sign. på bagsiden N.E. Gjerdevik Düsseldorf x 130. Afbildet CD JØRGEN HAUGEN SØRENSEN f. København 1934 Skulptur af patineret bronze. Sign. JHS 60, bronzestøberstempel. H. 26. Afbildet CD SVEND WIIG HANSEN f. Møgeltønder 1922, d. Helsingør 1997 Figurkomposition. Relief af bronze. Sign. S.W.H. 23 x 35. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736
57 286 CD JØRGEN BOBERG f. Roskilde 1940 "Brev hjem, eller Maskerne" / "Opbrud", Olie på lærred. Sign. Boberg 1965, Aug. 50 x 64. Udstillet: "Jørgen Boberg: Menneske og kunstner", Palæet, Roskilde, 25. oktober november 1990, kat. nr. 7. Proveniens: Birgit Lorentzen. Afbildet CD LISE MALINOVSKY, f. København 1957 Kranier. Akvarel, bly og pastel på papir. Sign. Lise Malinovsky 93. Bladstørrelse 79 x 105. Afbildet CD SVEND WIIG HANSEN f. Møgeltønder 1922, d Figurgruppe af patineret bronze. Stemplet LJ Cire Perdue, nummereret 2/6. H. 22. L. 35. Udstillet: Veksølund, Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
58 NUTIDSKUNST CD WILIAM SKOTTE OLSEN f. København 1945 Figurkomposition. Malt på krydsfinér. Sign. WSO samt på bagsiden Wiliam Skotte Olsen. 120 x 60. Udstillet: Kunstforeningen, København, 1983, kat. nr. 64. Proveniens: Galleri Henrik Kampmann, København. Afbildet CD MADS MADSEN f. 1953, d. København 1992 "Lad det aldrig holde op". I+II+III. Triptykon. Olie på lærred. Sign. på bagsiden Mads 89. Hver 180 x 80. (3). Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736
59 291 CD HELGE BERTRAM f. Aalborg 1919, d. København 1988 "Tippen". Olie på malerplade. Sign. og betitlet på bagsiden Bertram 68, Tippen, udstillingsetiket. 65 x 81. Udstillet: Kunstforeningen, København, 1973, kat. nr. 74. Afbildet CD MERETE BARKER f. Birkerød 1944 "Fra zonerne" II. Malt på lærred. Sign. på bagsiden Merete Barker x 130. U.r. Afbildet HERBERT GENTRY f Komposition. Olie på lærred. Sign. Gentry x 82. Afbildet CD KAI LINDEMANN f. København 1931 Komposition. Malt på lærred. Sign. Lindemann samt på bagsiden Kai Lindemann x 130. Afbildet CD KAI LINDEMANN 293 f. København 1931 Komposition. Malt på lærred. Sign. Lindemann samt på bagsiden x 89. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
60 NUTIDSKUNST CD KNUD ODDE f. Frøslev, Stevns 1955 Stiliseret kvindeportræt. Olie på lærred. Sign. på bagsiden Knud Odde x 50. Afbildet CD BENTEMARIE KJELDBÆK f. Herlev 1952 Kvinde med slør og røde læber. Sign. på bagsiden Bentemarie Kjeldbæk x 100. U.r. Afbildet CD CARL-HENNING PEDERSEN f. København 1913 Figurkomposition. Oliekridt på papir. 32 x CD LARS RAVN f. Aalborg 1959 "Gladiatorer venter på bussen". Akryl og olie på masonit. Sign. på bagsiden Lars Ravn x 80. Inkl. bemalet ramme 126 x 103. Proveniens: Galleri Specta, Århus. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736
61 300 CD HANS VOIGT STEFFENSEN f. København 1941 "Tango", Olie på lærred. Sign. H. Voigt Steffensen. 200 x 230. Afbildet CD PETER BÖMMELS f. Frauenberg 1951 "Der Blasiussegen", Olie på papir. Sign. P.B.8.6. Bladstørrelse 104 x CD PETER NYBORG f. København 1937 Blå komposition. Malt på lærred. Sign. Nyborg x 300. U.r. Afbildet CD VILHELM BJERKE-PETERSEN f. Frederiksberg 1909, d. Halmstad, Sverige 1957 Komposition. Akvarel på papir. Sign. v.b-p.-32. Bladstrørrelse 24 x 30. U.r CD KAI LINDEMANN f. København 1931 Interiør med kvinde i blå kjole, Olie på lærred. Sign. Lindemann. 120 x 160. Udstillet: "Grønningen", Charlottenborg, København, 21. januar februar 1989, kat. nr Afbildet CD PIERRE ALECHINSKY f. Bruxelles 1927 Figurkomposition. Akvarel på papir. Sign. Alechinsky Lysmål 20 x 16. Proveniens: Hidrørende fra dansk privatsamling BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
62 NUTIDSKUNST CD ERIK A. FRANDSEN f. Randers 1957 Fem kompositioner. Olie på papir. Alle sign. EAF 94. Alle 42 x 30. (5). Afbildet CD JEAN TINGUELY f. Fribourg 1925, d. Bern 1991 To kompositioner, "Peinture exécutée en collaboration avec "Meta-Matic No. 9" de Tinguely VI.59 Paris. Rød tusch. Hver 32 x 24. U.r. (2) CD ELVIN ERUD f. Gedser 1916 Komposition. Olie på lærred. Sign. på bagsiden Erud x CD PETER BONDE f. København 1958 "Pumpkinhead". Malt på lærred med collage. Sign. på bagsiden Peter Bonde x 100. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736
63 CD KEHNET NIELSEN f. København 1947 Komposition. Olie på lærred. Sign. på bagsiden Kehnet Nielsen x 50. Afbildet CD FINN MICKELBORG f. København 1932 Komposition. Olie på lærred. Sign. på bagsiden F. Mick (Opus 707) juli x CD CLAUS CARSTENSEN f. Sønderborg 1957 To kompositioner. Mixed media. Begge sign. Carstensen, onsdag Dedikation til Peter Louis-Jensen. 44,5 x 40. (2). Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
64 NUTIDSKUNST 313 CD MOGENS ANDERSEN f. København 1916, d Komposition. Olie på lærred. Sign. på bagsiden Mogens Andersen x 64. Afbildet CD ALBERT MERTZ f. København 1920, d. Slagelse 1990 "Sorte søjler". Olie på lærred, monteret på pap. Sign. og betitlet på bagsiden Mertz. 33,5 x CD KURT B. SIMONSEN f. København 1955 "Søndags-Akvarium". Olie på lærred. Sign. på bagsiden Kurt B. Simonsen x CD KEHNET NIELSEN f. København 1947 Komposition. Olie på papir. Sign. Kehnet Nielsen x CD LUCEBERT f. Amsterdam 1924, d Figurkomposition. Tusch på papir. Sign. Lucebert 88. XI. 21. Lysmål 31,5 x 22, CD WILLIAM SKOTTE OLSEN f Figurkomposition. Olie på lærred. Sign. WSO x 100. U.r. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736
65 CD BALDER OLRIK f. Virum 1966 "Dommeren". Olie på lærred. Sign. på bagsiden Olrik. 150 x 130. Afbildet CD PIERRE WEMAËRE f. Comines 1913 "Lumiere d'hiver". Olie på lærred. Sign. på bagsiden P. Wemaëre x 73. Proveniens: Galerie Birch, København. Afbildet CD PETER BONDE f. København 1958 "Hvid kant". Olie på papir. Sign. P.B x CD KURT TRAMPEDACH f. Hillerød 1943 Komposition. Mixed media på lærred. Sign. Trampedach x 100. Proveniens: Galerie Moderne, Silkeborg. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
66 NUTIDSKUNST 323 CD LISE MALINOVSKY f. København 1957 "Inferno, 20. sang, spåmænd." Olie på lærred. Sign. på bagsiden Lise Malinovsky x 153. U.r. Proveniens: Galleri Henrik Kampmann, København. Afbildet CD KEHNET NIELSEN f. København 1947 Komposition. Olie på papir, monteret på masonit. Sign. KN x CD HENNING ANDERSEN f. København 1944 "Schlucht", nr. 2. Figurgruppe af patineret bronze. Medfølgende sokkel af hvidmalet træ. Sign. Henning Andersen Stemplet LJ Cire Perdue for Leif Jensen. H. 59. Udstillet: "Corner", Charlottenborg, København, 30. december januar Afbildet CD ANNE THOLSTRUP f. København 1952 Komposition. Malt på lærred. Sign. på bagsiden Anne Tholstrup x 130. Afbildet CD BENT HOLSTEIN f. København 1942 "Tenkyo". Malt på lærred. Sign. på bagsiden B. Holstein x 140. U.r. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736
67 CD KEHNET NIELSEN f. København 1947 "Letters from forgotten places I-IV, No. 1". Olie på lærred. Sign. på bagsiden Kehnet Nielsen x 100. U.r. Afbildet CD BENT HOLSTEIN f. København 1942 "Golden tide." Malt på lærred. Sign. og betitlet på bagsiden B. Holstein x 130. U.r. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
68 NUTIDSKUNST CD JENS-FLEMMING SØRENSEN f. København 1933 Pyramideskulptur af patineret bronze med bladornamenter ned langs pyramidens to sider. Står på løs plade af hvid marmor. Betegnet JFS. 22 x 58 x 50. Plade 4 x 70 x 50. Afbildet CD JØRGEN SØRENSEN HAUGEN f. København 1934 Skulptur af patineret bronze. Sign. monogram. H. 23. L. 32. Afbildet CD QUINTO GHERMANDI f. Crevalcore, Bologne 1916 Skulptur af bronze, monteret på sokkel af sortmalet træ. Sign. Q. Gher H. 26 L. 38. Proveniens: Galerie Moderne, Silkeborg.Afbildet CD MAN RAY f. Philadelpia 1890, d. Paris 1976 "Cadeau". Skulptur af jern. Sign. Man Ray, 4196/ ,5 x 10 x 9,5. Certifikat udstedt af udgiveren Luciano Anselmino medfølger. Afbildet CD POUL GERNES f. København 1925, d Kampesten med indhugget rødbemalet linie. Ca. 26 x 26 x 20. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736
69 335 CD JEAN-PIERRE RAYNAUD f. Courbevoie 1939 "Archétype rouge", Skulptur af cementfyldt, rødbemalet urtepotte. Multiple. Stemplet Raynaud. H. 17. Afbildet CD KURT TRAMPEDACH f. Hillerød 1943 Portræt af siddende mand. Olie på lærred. Sign. på bagsiden Kurt Trampedach, x 90. Afbildet CD MICHAEL KVIUM f. Horsens 1955 "Grædende fostre". Bordeaux baggrund. Malt på lærred. Sign. på bagsiden Kvium x 35. Afbildet CD MICHAEL KVIUM f. Horsens 1955 "Grædende fostre". Sort baggrund. Malt på lærred. Sign. på bagsiden Kvium x 35. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
70 NUTIDSKUNST 339 CD HANS HENRIK LERFELDT f. Århus 1946, d. København 1989 "Folded atmosphere". Akvarel på papir. Sign. Lerfeldt 85. Lysmål 45 x 30.. Litteratur: Hans Henrik Lerfeldt: "Blue World", København 1985, lignende afbildet s. 8. Proveniens: Galerie Asbæk, København. Afbildet CD OSCAR REUTERSVÄRD f. Sverige 1915, d. sst "Opgående spiral". Skulptur af sortbemalet jern. Sign. Oscar Reutersvärd. H. 77. Litteratur: Skånska Akademien, Verner Schmidt [red.]: "Särlinger i Skåne", lignende skulptur gengivet og omtalt s. 15. Litteratur: "Oscar Reutersvärd: Kedjor - Omöjliga figurer - Labyrinter", Skissernas Museum Lund, lignende skulpturer gengivet s. 7, 11, 25, Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736
71 CD KRISTIAN DALSGAARD Skulptur bestående af fire bemalede spånplader udskåret i form af person og insekter. Opstillet på sokkel. 134 x 84 x 47. Afbildet CD CORNEILLE f. Liège 1922 Erotisk scene med to liggende kvinder. Akryl og farvekridt på papir, monteret på masonit. Sign. Corneille x 40. Proveniens: Galerie Moderne, Silkeborg. Afbildet CD HANS HENRIK LERFELDT f. Århus 1946, d. København 1989 Erotisk modelstudie. Akvarel og tusch på papir. Sign. Lerfeldt 81. Lysmål 23,5 x 17,5. Afbildet CD KNUD ODDE, f. Frøslev, Stevns 1955 Cocktailparty. Olie på lærred. Sign. Knud Odde. 100 x 81. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
72 NUTIDSKUNST 345 CD LAJOS FLESSER f. Budapest 1937 "All in good time". Olie på lærred. Sign. Lajos Flesser. 73 x 60. Afbildet DENNIS OPPENHEIM f. Mason City, Washington 1938 "Two wine glasses, dancing back to back, buffing disks 4'high". Mixed media på papir. Sign. Dennis Oppenheim x CD HENRIK HAVE f. Gladsaxe 1946 Komposition. Mixed media på papir. Sign. Have x CD JENS BIRKEMOSE f. København 1943 Tigerhoved med avisudklip. Mixed media. Sign. Jens Birkemose 80. Lysmål 39,5 x 31, CD RICHARD MORTENSEN f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993 Figurkomposition. Tusch og blyant på papir. Sign. monogram 30.VIII.43. Lysmål 21 x CD TOM KRØJER f. Frederikssund 1942 "Shaw". Akvarel og oliekridt på papir. Sign. Krøjer Lysmål 110 x 132. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736
73 351 CD BERNARD RANCILLAC f. Paris 1931 "On va te faire ta fête". Olie på lærred. Sign. Rancillac x 50. Udstillet: Gummesons Konstgalleri, Stockholm 1965, kat. nr Erhvervet på denne udstilling af den tidligere ejer. Proveniens: Galerie Mathias Fels & Cie, Paris. Proveniens: Gummesons Konstgalleri, Stockholm. Afbildet CD PIERRE ALECHINSKY f. Bruxelles 1927 "Autour de chute". Akvarel og akvatinte radering på papir. Sign. Alechinsky 1979, 38/60. Bladstørrelse 59 x CD CORNEILLE f. Liège 1922 Fugl. Figur af polycromt bemalet gips. Sign. Corneille 94, 72/90. H. 50. Afbildet ANDERS ASKEGAARD "Television nightmare." Fotografisk tryk i farver. Sign. Anders Askegaard samt fingeraftryk, Quebec - Maj 89. Lysmål 41 x BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
74 NUTIDSKUNST 355 CD BALDER OLRIK f. Virum 1966 "Kollektiv fortrængning IV". Rigsdagsbygningen i Berlin set fra vestsiden. Mixed media på foto på lærred, monteret på finér. Sign. på bagsiden Balder Olrik x 152. Proveniens: Galleri Faurschou, København. Afbildet CD PIERRE WEMAËRE f. Comines 1913 "Didi". Olie på lærred. Sign. P. Wemaëre x 65. Udstillet: Galerie Birch, København 1961, kat. nr. 10, gengivet heri. Afbildet CD VIKTOR IV f. New York 1929, d. Amsterdam 1986 "4. April 1964". Ikon. Bemalet drivtømmer. Sign. på bagsiden Viktor A, 11 III 1966 Adam. 46 x 63. U.r. Proveniens: Galerie Asbæk, København. Afbildet CD DORIS BLOOM f. Vereeningen, Sydafrika 1954 Komposition. Malt på lærred. Sign på bagsiden Doris Bloom x 150. Afbildet CD MERETE BARKER f. Birkerød 1944 "Fra zonerne" IV. Malt på lærred. Sign. på bagsiden Merete Barker 97/ x 130. U.r. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736
75 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
76 NUTIDSKUNST 360 CD ROBERT JACOBSEN f. København 1912, d. Egtved 1993 Komposition. Tusch på papir, monteret på lærred. Sign. Rob Jacobsen. Lysmål 75 x 105. Afbildet CD MOGENS ANDERSEN f. København 1916, d Opstilling. Akvarel på papir. Sign. Mogens Andersen ,5 x 28. Afbildet CD GEORGE KORSMIT f Komposition. Olie på lærred, med collage. Sign. på bagsiden Korsmit x 60. U.r CD ALICE STEPANEK OG STEVEN 20.årh. "Islands for Islands". VII. Olie på lærred. Sign. på bagsiden Alice Stepanek og Steven Maslin 92. U.r. 40 x CD GEORGE DAYEZ f. Paris 1907 "La Matelassiere", Olie på lærred. Sign. Dayez. 38 x 60. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736
77 CD MOGENS ANDERSEN f. København 1916, d Komposition. Malt på lærred. Sign. på bagsiden Mogens Andersen x 97. Afbildet CD MICHAEL KVIUM f. Horsens 1955 Tegneseriekomposition. Collage og akvarel. Sign. Kvium 85. Bladstørrelse 39 x BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
78 NUTIDSKUNST BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736
79 367 CD ERIK A. FRANDSEN f. Randers 1957 Komposition med nøgen rødhåret kvinde Malt på lærred. 150 x 130. U.r. Afbildet CD MERETE BARKER f. Birkerød 1944 "Fra zonerne" III. Malt på lærred. Sign. på bagsiden Merete Baker 97/ x 130. U.r. Afbildet CD BENT HOLSTEIN f. København 1942 "Black marathon." Malt på lærred. Sign. og betitlet på bagsiden B. Holstein x 130. U.r. Afbildet CD KEHNET NIELSEN Komposition. Olie på lærred. Sign. på bagsiden Kehnet Nielsen x 58. Afbildet CD PASCALE SERRE f. Frankrig 1959 "Si le passé, est tel...". Olie på lærred. Sign. på bagsiden Serre x 168. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
80 NUTIDSKUNST CD ANTON HEYBOER f. Sabang, Java 1924 Figurkomposition. Tusch og akvarel på kraftigt karton. Sign. Anton Heyboer. Bladstørrelse 62 x 73. Afbildet CD ROBERT JACOBSEN f. København 1912, d. Egtved 1993 Komposition. Gouache på papir. Sign. Rob. Jacobsen. Bladstrørrelse 50 x CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 Figurkomposition. Bly og farvekridt på pergament. Sign. Jorn 67. Lysmål 69 x 46. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736
81 CD ANTON HEYBOER f. Sabang, Java 1924 Noahs Ark. Tusch og akvarel på papir. Sign. Anton Heyboer. Bladstørrelse 79 x 108. Afbildet CD ERIK DIETMAN f. Jönköping 1937 "Tvinga, tvang, tvungit". Collage på karton. Monteret i kasse af krydsfiner. Sign. på bagsiden Erik Dietman x CD MARTIN BIGUM f. København 1966 "Art". Skitse. Bly. Sign. Martin Bigum, 94. Bladstørrelse 30 x 21, CD PIERRE ALECHINSKY f. Bruxelles 1927 Komposition. Akvarel og tusch, på gammel faktura fra "Distillerie Agricole". Sign. Alechinsky Bladstørrelse 28 x 22. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
82 NUTIDSKUNST CD EJLER BILLE f. Odder 1910, d Komposition. Oliekridt på papir. Sign. Ejler Bille 89. Lysmål 15 x 22. Afbildet CD PETER BÖMMELS f. Frauenberg 1951 "Denkmal für eine Brücke". Olie på papir. Sign. P.B. 86. Bladstørrelse 104 x CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 Portræt af Løjtnant von Buddinge fra Hostrups komedie "Genboerne". Kridt på papir. Sign. Asger J Lysmål 32 x 27. Proveniens: Kunstnerens broder, Vagn Ove Jorn. Proveniens: Hidrørende fra dansk privatsamling. Afbildet CD POUL AGGER f. København 1936 Figurkomposition. Olie på masonit. Sign. på blændrammen Poul Agger x CD PETER BONDE f. København 1958 "Hamburger Lady (Brandt)" og "Epilog 2", ca Mixed media. Begge sign. på bagsiden. 42 x 30. (2) CD PER KIRKEBY f. København 1938 Sydfransk havnemiljø. Tusch på pergament. Sign. Per Kirkeby Lysmål 41 x 56. Proveniens: Jarl Borgen, København. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736
83 CD WILHELM FREDDIE, HEIMRAD PREM OG SVEN DALSGAARD Siddende kvinde, autobild og nøgler. Tre farvekridtstegninger på papir. Alle sign. heaf to med dedikation til "Farve Peter." Variable mål. (3). Afbildet CD ROBERT JACOBSEN f. København 1912, d. Egtved 1993 Komposition. Mixed media. Sign. Rob. Jacobsen. Lysmål 63 x 49. Afbildet CD GEORGI DASKALOFF virksom i Frankrig og USA, f. Sofia, Bulgarien 1923 "Féerie Nuptiale". Olie på lærred. Sign. Daskaloff. 150 x 120. Udstillet: American Art Gallery, København, CD CARL-HENNING PEDERSEN f. København 1913 Seks kompositioner. Ca Tusch på papir. Sign. på vedhæftet papir. Hver ca. 8 x 8. I én ramme. Afbildet side BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
84 NUTIDSKUNST CD VILHELM BJERKE-PETERSEN f. Frederiksberg 1909, d. Halmstad, Sverige 1957 Surrealistisk komposition. Tusch, bly og gouache. Sign. v.b.-p. 34. Lysmål 42 x 51. Afbildet CD RITA KERNN-LARSEN f. Hillerød 1904, d "Stamtræ I." Olie på lærred opklæbet på camboboard. Sign. R. Kernn-Larsen x 36. Udstillet: Randers Kunstmuseum. Afbildet CD ERIK DIETMAN f. Jönköping 1937 "Verona". Collage på karton. Monteret i kasse af krydsfiner. Sign. på bagsiden Erik Dietman x CD KIRSTEN ORTWED f. Virum 1948 Figurkomposition. Mixed media på papir. Sign. K. Ortwed 81. Bladstørrelse 81 x CD FRANCISKA CLAUSEN f. Aabenraa 1899, d. sst Skorstensfejer på en tagryg. Udført på Archipenko's atelier, Berlin Gouache og tusch på papir. Bladstørrelse 24 x 17. Proveniens: Kunsthallen auktion 410, kat. nr. 112, Proveniens: Hidrørende fra dansk privatsamling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736
85 394 CD HANS-PETER ZIMMER f. Berlin 1936, d. Braunschweig 1992 "Bei einem Sammler". Collage og akvarel. Sign. H.P. Zimmer x 62. Afbildet CD KNUD NIELSEN f. Fredensborg 1916 Figurkomposition. Akryl og vandfarve på papir. Sign. Knud N. Bladstørrelse 68 x CD HANS CHR. RYLANDER f. København 1939 "Var Wagner sentimental, eller var det tidens nødvendighed." Mixed media på lærred. Sign. på bagsiden H.C. Rylander x 85. Afbildet CD VILHELM BJERKE-PETERSEN f. Frederiksberg 1909, d. Halmstad, Sverige 1957 Komposition. Gouache. Sign. v.b.-p. 40. Lysmål 35 x CD HENRIK HAVE f. Gladsaxe 1946 "Chopin". Mixed media på papir. Sign. Have x 80. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION
moderne auktion 749 F Ø L G E N D E D A G E S Æ L G E S K U N S T tirsdag 4. oktober kl. 17 cobra......................... 1-70 nutidskunst.................. 71-149 onsdag 5. oktober kl. 13 grafik.....................
Læs meremoderne auktion 741 tirsdag 12. april kl. 17 cobra... 1-62 nutidskunst... 63-145
moderne auktion 741 F Ø L G E N D E D A G E S Æ L G E S K U N S T tirsdag 12. april kl. 17 cobra......................... 1-62 nutidskunst.................. 63-145 onsdag 13. april kl. 13 Ove Sprogøe samlingen.........
Læs meremodern design auktion 761 kl. 19 udvalgt kunst 1-108 kl. 13 nutidskunst 109-270 cobra 271-330 kl. 17 samtidskunst 331-407 nordatlantisk 408-451
modern modern mandag tirsdag onsdag design torsdag fredag 9. oktober kl. 19 udvalgt kunst 1-108 10. oktober kl. 13 nutidskunst 109-270 cobra 271-330 kl. 17 samtidskunst 331-407 nordatlantisk 408-451 11.
Læs meremoderne auktion 749 tirsdag 4. oktober kl. 17 cobra... 1-70 nutidskunst... 71-149
Læs meremoderne auktion 736 torsdag 7. oktober kl. 17 udsøgte møbler fredag 8. oktober kl. 13 møbler glas og keramik præ-columbiansk kunst
moderne auktion 736 F Ø L G E N D E D A G E S Æ L G E S K U N S T tirsdag 5. oktober kl. 17 cobra............................ 1-68 nutidskunst...................... 69-134 onsdag 6. oktober kl. 13 nutidskunst.....................
Læs mereGalerie Seidenfaden. Auktion 30. januar. Auktionshuset.com
Galerie Seidenfaden Auktion 30. januar Auktionshuset.com 1 Jes Bigum (1976-2012): "I forhold til NEDE INDENI" Olie på lærred, 60 x 38 cm. Sign. og betitlet bagsiden 2006 Vurdering 2.500 dkk 2 Buster Bruun:
Læs meremodern design auktion 769 kl. 13 cobra 1-64 nutidskunst 65-166 kl. 18 udvalgt kunst 167-280 kl. 13 klassisk modernisme 281-364 grafik 365-441
modern modern tirsdag onsdag design torsdag fredag 27. februar kl. 13 cobra 1-64 nutidskunst 65-166 kl. 18 udvalgt kunst 167-280 28. februar kl. 13 klassisk modernisme 281-364 grafik 365-441 kl. 18 1.
Læs meremoderne auktion 756 f ø l g e n d e d a g e s æ l g e s k u n s t d e s i g n
moderne auktion 756 f ø l g e n d e d a g e s æ l g e s k u n s t mandag 3. april kl. 19 cobra........................ 1-100 tirsdag 4. april kl. 13 dansk privatsamling........... 101-136 cobra......................
Læs mereStueetagen, Kælderen, Udendørs.
Stueetagen, Kælderen, Udendørs. 241 Mødecenter A, Væg 272 Maja Lisa Engelhardt 1991 Eg 135 x 101 Acrylmaleri på lærred 364 Mødecenter A, Væg 280 Ernst Rasmussen 62 x 78,5 Litografi, 219/250 540 Hall/reception,
Læs mereLandsmesterskab A-rækken
A-rækken A-rækken Hold Årgang Navn Herning GF Licens 1 2 Total Plac. I Maj 63 Aage Christiansen 157 204 361 I Maj 80 Steen Lillegaard 147 159 306 I Jun 84 Jens Vestergaard 140 167 307 I Jan 74 Per Vestergaard
Læs mereVareliste for Galleri Seidenfaden 1 Jes Bigum (1976-2012): "I forhold til NEDE INDENI" 2.500 DKK 2 Buster Bruun: Landskab 1.000 DKK 3 Preben Franck
Vareliste for Galleri Seidenfaden 1 Jes Bigum (1976-2012): "I forhold til NEDE INDENI" 2.500 DKK 2 Buster Bruun: Landskab 1.000 DKK 3 Preben Franck Stelvig: Komposition, Mixed media 800 DKK 4 Robert Jacobsen:
A-rækken A-rækken Hold Årgang Navn Høje Taastrup GF Licens 1 2 Total Plac. I Jan 70 Svend Clausen-Beck 185 203 388 I Jan 70 Erik Høltermann 170 179 349 I Jun 84 Rene Poulsen 060664 167 135 302 I Mar 86
Læs mereFORMDUER. Romer. Montauban. Sottobanca
FORMDUER Romer Blå 471 90 1,0 Henning Jørgensen 472 95 1,0 Arne Moos 473 93 1,0 Henning Jørgensen 474 91 1,0 02 Henning Jørgensen 475 92 1,0 02 Arne Moos 476 95 0,1 Henning Jørgensen 477 90 0,1 02 Peder
A-rækken A-rækken Hold Årgang Navn Høje Taastrup GF Licens 1 2 Total Plac. I Jan 70 Svend Clausen Beck 166 162 328 I Jan 70 Erik Høltermand 125 139 264 I Jun 84 René Poulsen 060664 186 206 392 I Mar 86
Læs mereAalborg Kommunale Kunstforening Kunst indkøbt til udlodning ved generalforsamlingen 2014
1 1 2 3 4 Elisabeth Asli Aften Købt ved Dr. lund Kunstcenter Jette Abildgaard Krukke Værk nr. 267B Købt ved Dr. lund Kunstcenter Martin Sloth Opstilling Str. 40 x 30 cm Købt ved Apriludstillingen i Vrå
Læs mereRESULTATLISTE FOR FINALEN - SENIOR
RESULTATLISTE FOR FINALEN - SENIOR Skyttens Navn Bane 1. 2. 3. 4. 5. mel / 1 6. 7. 8. mel /2 9. 1. slut e 1. e 2. e 3. e 4 Peter Hvidbjerg 1,1 1,1 Kim Jensen 99,8 99,8 Birger Groesmeyr 99,7 99,7 Niels
Læs mereKØPCKE ARTHUR CONTINUE GALLERIET HORNBÆK
CONTINUE ARTHUR KØPCKE Galleriet Hornbæk giver med denne helt enestående og fantastisk spændende udstilling mulighed for en stor oplevelse og et sjældent indblik i en international avangardekunstners verden.
Læs mere20 60.80 Leif P. Nielsen 51 14/Aug/84 Brøndby
Allle tiders bedste mænd 100m 1 12.10 Jakob Kjeldgaard 12/Aug/86 Rundforbi 2 12.60 Erik Klitgaard 66 01/Jul/92 Ballerup (-1.3) 3 13.06 Jens Buch Jensen 43 17/Sep/87 Wien 4 13.50 Erik Andersen 47 27/Aug/89
Læs mereAalborg Kommunale Kunstforening - indkøbt kunst til generalforsamlingen i 2012 - side 1
Aalborg Kommunale Kunstforening - indkøbt kunst til generalforsamlingen i 2012 - side 1 1 2 3 4 Jens Kromann 45 x 55 cm Micha Maria Karslund Glas (Celle) 30 cm lang, 20 cm bred Kunstneren Elisabeth Asli
Læs mereSKJERN GF FODBOLD - TRÆNERUDVALGET
Opd. 22/10 SP TRÆNERLISTE 1/14 Indledning I nedenstående kan du finde navn, adresse, telefonnummer og evt. e-mailadresse på Skjern GF FOD- BOLDs trænere, holdledere og kontaktpersoner. Desuden kan du på
Læs mere30-34 år: indendørs:
30-34 år: 100m 11.58 Anders Sækmose (74) 22.05.07 Aarhus 200m 24.1 Holger Bagger (43) 14.09.76 Aarhus 400m 53.5 Benno Jensen (45) 14.06.79 Vejle 800m 1.57.2 Benno Jensen (45) 24.07.75 Lyngby 1000m 2.33.6
Læs mereDanmarks Jægerforbund Resultat individuelle Placering Nr Navn Foreningsnummer Forenings by Total
Dame Træf Skud 1 10 Solveig Madsen 1074 ogager Jagtforening 36 44 2 12 Kristine Madsen 1052 ogager Jagtforening 33 44 3 11 Laila Terkelsen 1053 ogager Jagtforening 32 41 4 95 Anne-Mette Svingholm 1051Omegns
Læs mereOld Boy Træf Skud Flemming Thøger Pedersen
Placering Nr Navn Forenings by Total Old Boy Træf Skud 1 407 Flemming Thøger Pedersen 1004 40 40 Omskydning 15 16 2 437 Jens Ole Mathiesen 4002 40 40 Omskydning 9 12 3 321 Kim Ole Jakobsen 2418 40 42 4
Læs mereLandsmesterskab 2014-2015. A-rækken
A-rækken A-rækken Hold Årgang Navn Haderslev GF Licens 1 2 Total Plac. I Maj 63 Erich Sønnichsen 020341 181 144 325 I Maj 80 Torben Breinbjerg 150859 150 165 315 I Juni 71 Jon de Taeje 171 133 304 I Jan
Dame Træf Skud 1 8 Laila Terkelsen 1053 Krogager Jagtforening 34 41 2 16 Jette Østergaard-Jensen 1052 Ansager og Omegns Jagtforening 34 42 3 153 Anja Pedersen 1061 Ølgod Jagtforening 32 40 4 5 Solveig
Læs mereResultat sæson
Resultat sæson 2002-2003 17/10-02 - 6/3-03 (10 spillerunder i Hvirring) 1. Bjarne Stormborg 10555 2. Henning Nielsen 5470 3. Inger Kristensen 5255 4. Grethe Nielsen 4705 5. Mogens Larsen 4635 6. Jørn Petersen
Læs merekl. 20-21 Hans Jørgen Beck Michael Sevel Jan Olsen Claus Meulengrath og 26306081 20331485 26160973 kl. 21-22 Do Do Do Do
Mandag Navne haltider kl. 08-09 Anders Tøstrup Rengøring 23318165 kl. 09-10 Lisbeth Bieber Jørn Malmstrøm Mogens Nielsen Hans Hallenberg 24651977 23489059 51949098 20418678 kl. 10-11 Gorm K. Jensen Jørgen
Læs mereResultat Individuelle
V 0 udskrevet for: Veteran individuel Side 1 Dame individuel 1 84 Anny Schlünsen Vejen 4308168984 29 45 2 113 Sandie Jensen Egtved 4221264196 19 50 2 udskrevet for: Dame individuel Side 2 Junior individuel
Læs mereResultater mesterskabsskydningen. Resultater hovedskydningen
Resultater mesterskabsskydningen Mesterskabsskydningen Seniorer Nr Selskab Navn Resultat Præmier 1 Kolding Peter L. Skov 380,6 100 års pokalen og Guld 2 kolding Niels Kasper Clausen 373,3 Sølv 3 Kolding
Læs mere30-34 år: indendørs:
Læs mere3 km damer. Vallø Lystrup Magleby skov 3 km. piger. Bøge skov
3 km damer 3 km. piger Ganne Louise Tingvold 99 1 94 1 1 97 1 499 1 Fie Bressen 99 1 94 97 99 97 492 2 Lærke M. Hansen 95 98 96 87 92 468 3 Kisten Jensen 9 93 1 84 89 87 459 4 Linda Jodehl 95 86 69 52
RESULTATLISTE FOR FINALEN - SENIOR Skyttens Navn Bane Resultat Niels Kasper Clausen 376,0 Peter L. Skov 375,0 Stig Bjerregård 369,0 Hans Johnsen 355,0 Bo Knudsen 347,0 2,0 1,0 2,0 3,0 FINALESKYDNING VETERAN
Læs mereJunior hold 1 udskrevet for: Junior hold
Junior hold 11:40 26 Nørup Junior 1140 1142 1144 1146 109 110 111 112 Patrick Jensen Thomas Johansen Simon Madsen Andreas Thomsen 4221303811 4221305221 4221302509 4221304417 1 udskrevet for: Junior hold
Læs mereDanmarks Jægerforbund Resultat individuelle Placering Nr Navn Foreningsnummer Forenings by. Total
Placering Nr Navn Foreningsnummer Forenings by Dame Træf Skud 1 41 Solveig Madsen 1074 Krogager Jagtforening 37 40 2 40 Anja Harboe Pedersen 1061 Ølgod Jagtforening 35 43 3 43 Laila Terkelsen 1053 Krogager
Læs mereDanmarks Jægerforbund Resultat hold
Placering Nr Navn Foreningsnr Foreningsby Skydning Dame Hold Træf Skud Træf Skud 1 2 Krogager Damer 96 131 8 Laila Terkelsen 1053 Krogager Jagtforening 34 41 5 Solveig Madsen 1074 Krogager Jagtforening
Læs mereKlubbens Snit 119 7 0,973 34,5-74,5 2039 4307 0,473
Person Antal Kampe H. S. Bedste snit Vundet - Tabt Score Indgange Gennemsnit Pierre Otkjær 2 5,645 2-8 38,579 Steffan Rasmussen 23 6,973 6-7 693 285,539 Ole Thomsen 2 5,625 5-7 45 878,472 Per Larsen 5
Læs mereGARDERNES INDIVIDUELLE LANDSMESTERSKABER 2015 200 M LIGGENDE KLASSE A
GARDERNES INDIVIDUELLE LANDSMESTERSKABER 2015 KLASSE A 200 M LIGGENDE 1 148/8 Nicolai Henriksen Vestlolland 2 148/7 Rasmus Fisker Viborg 3 147/5 Ib Henriksen Vestlolland 4 145/2 Morten Olsen Frederiksborg
Læs mereAUKTIONSKATALOG Kavalergaarden - Bernstorff Slot 15. april 2018 Gennemsyn kl.13:00 til 15:00. Auktion kl. 15:00 Lions Club Hellerup
AUKTIONSKATALOG Kavalergaarden - Bernstorff Slot 15. april 2018 Gennemsyn kl.13:00 til 15:00. Auktion kl. 15:00 Lions Club Hellerup Ib Gertsen, litografi, 1987. LIONS HELLERUP STØTTER GENTOFTE UNICEF BY
Læs mere,76 Ralph Køster,, Helsingør Firma Idræt ,93 Jan Dahl,, FKBU ,67 Erik Pedersen,, FKS-Odense
Herre M pulje 1 1 4 4 1750 83 21,08 Kim Jensen,, FFFIF 2 2 2 1354 83 16,31 Henrik Sørensen,, FKBU Herre A pulje 1 1 4 4 1184 77 15,38 Regner Sørensen,, Nykøbing Falster Firmasport 2 3 3 1170 67 17,46 Preben
Læs mereGARDERNES INDIVIDUELLE LANDSMESTERSKABER M LIGGENDE
200 M LIGGENDE KLASSE A 1 146/2 sep-68 Ole Olsen Frederiksborg 2 145/6 aug-13 Nicolai Henriksen Vestlolland 3 145/3 dec-12 Christian Lemmermann Horsens 4 144/5 jun-83 Ib Henriksen Vestlolland 5 143/5 aug-11
Læs mereFLSmidths Kunstforening - Hovedgevinster 2015
1. Kunstner: Mona Sloth Akvarel Størrelse H x B (cm): 67 x 88 Stor regnspove over Nivåbugten 2. Kunstner: Knud Laursen Kathrine på vej hjem Størrelse H x B (cm): 34 x 40 3. Kunstner: John Knøss Akryl Størrelse
Læs mereDANMARKSMESTERSKAB 10M OG 15M VETERANER DANSK SKYTTE UNION. Resultatliste Danmarksmesterskab 2017 I BPI Skytteforening. S08c
DANMARKSMESTERSKAB 10M OG 15M VETERANER 2017 Resultatliste Danmarksmesterskab 2017 I BPI Skytteforening DANSK SKYTTE UNION 1 10m Oldboys 1 Knud Møller ÅRK 104,7 104,5 104,9 104,3 418,4 35x 2 Kurt Møller
Læs merePlacering. Mesterskabsklasse Dame Orienteringsbane på 6,1 km med 15 poster. Placering. Klasse A Orienteringsbane på 6,1 km med 15 poster.
Danske Politi Mesterskaber i Orienteringsløb 2010. Mesterskabsklasse Herre. Orienteringsbane på 8,0 km med 23 poster Per Jessen Roskilde 0:57:35 Dansk Politi Mester Erik Olsen Helsingør 1:05:41 2 Jesper
Læs mereFASTE TIMER I ØTK TENNISHAL
FASTE TIMER I ØTK TENNISHAL 2007-2008 MANDAG 9.00-9.30 9.30-10.00 10.00-10.30 10.30 1100 11.00 1130 11.30 1200 14.30-15.00 15.30-16.00 16.30-17.00 Frederikssund Frederikssund 17.30-18.00 18.30-19.00 19.00-19.30
Læs mereFælleskons.: Udstillingshistorie: Nordjyllands Kunstmuseum nr , stempel øverst blændrammen
Registrant Liste over samlingen på Jens Søndergaard Museet Udarbejdet maj 1998/ED Data tilføjet februar 1999/ED, HK, MI Listen bygger på en fortegnelse, dateret 6.juli 1957 og udarbejdet i forbindelse
Læs mereDanskemesterskaber 2010 10 og 15 m Senior og Oldboys
Danskemesterskaber 00 0 og m Senior og Oldboys Resultatliste Dansk Skytte Union 0. og 0. marts 00 BPI UM 00-0 og m Senior og Oldboys 0m Senior 0 Carsten Klich Maribo Sys Hansen Hvidovre Peter Hansen Ballerup
Læs mereSkydetid06. Forening Snit Klasse 3 Morten M. Munk Osteborsen Aabenraa Firma Idræt 191,36 BB 4 Tore M. Munk Osteborsen Aabenraa Firma Idræt 189,55 BB
Novemberstævne Humlehøjhallen den 30-10-2006 klokken 19:00:00 1 Leif Sørensen Micro Matic sport Klubbernes Sammensl 156,94 PC 2 Leif Sørensen Micro Matic sport Klubbernes Sammensl 197,50 VA Humlehøjhallen
Læs mereDENMARK COD. DOUBLE MALE SQUAD TIMETA BLE TRIO SQUAD TIMETA BLE DOUBLE AGE DOU BLE SPILLEDAG OG TIDSPUNKT I KLART SPROG SQUAD NUMBER S TRIO
HDC AGE DENMARK COD. DOUBLE MALE AGE DOU BLE SINGLE SPILLEDAG OG TIDSPUNKT I KLART SPROG TIMETA BLE DOUBLE SPILLEDAG OG TIDSPUNKT I KLART SPROG NUMBER S TRIO TIMETA BLE TRIO SPILLEDAG OG TIDSPUNKT I KLART
Læs mereTENAX-DOUBLE - REGION VEST
Brande den 28 nov. 2016 TENAX-DOUBLE - REGION VEST 2. RUNDE tlf. nr. licens nr. licens nr. Pulje 1 515 Næsby 1 66139317 112441 Sv. Aage Bladt 6,81 110577 Per Drefeld 6,10 12,91 200 100 522 Søndersø 2 40303509
Læs mereDanmarks Jægerforbund Resultat hold 31-05-2015
Placering Nr Navn Foreningsnr Foreningsby Skydning Junior Hold Træf Skud Træf Skud 1 23 Vamdrup Junior 87 128 94 Kasper Hjorth 4308 Vamdrup og Omegns Jagtforening 35 42 100 Mikkel Dall 4308 28 43 96 Frederik
Læs mereAalborg Kommunale Kunstforening - indkøbt kunst til generalforsamlingen i side 1
Aalborg Kommunale Kunstforening - indkøbt kunst til generalforsamlingen i 2018 - side 1 1 2 3 4 Torben Klostergaard Bronze: Ravn 32 x 14 Gerd Baarstrøm Raku: Overfarten til Fur Daugbjerg-trolden 50 x 12
Læs mereNB! Officials bedes være iklædt HVIDE shorts/bukser.
Torsdag den 10. november kl. 09.30 Officialsmøde kl. 08.30 Stævneledelse Armin Weiss Speakere Calle Buhl Hørsholm EL - tidtagning Karsten Elm Heintz Tore Stamp Kirkeby 2,6 AGF Annette Hørlykke 2 Gentofte
Læs mereFLSmidth s Kunstforening - Hovedgevinster 2008 Side 1
FLSmidth s Kunstforening - Hovedgevinster 2008 Side 1 1. Aage Arbjerg Klitrose Skagen 3500 Bent Riis 64 x 44 2. Aage Arbjerg Kreta 2800 Bent Riis 35 x 49 3. Aage Arbjerg Fra Haven 4000 Bent Riis 55 x 85
Læs mereGevinstliste KOS 2018
Gevinst nr. 1 Gevinst nr. 2 Gevinst nr. 3 Kunstner Gorm Eriksen Kunstner Gorm Eriksen Kunstner Kjeld Ulrich Titel Titel Titel Type Litografi Type Mixed media Type Litografi Størrelse 70 x 55 Størrelse
Læs mereUnionsmesterskaber og 15 meter riffel Senior og Oldboys/girls
Unionsmesterskaber 2011 10 og 15 meter riffel Senior og Oldboys/girls Resultatliste Dansk Skytte Union 18. - 19. marts 2011 Særslev 1 10m luftriffel Senior 1 1 Poul Lamhauge Gundsølille 94 92 95 97 378
Læs mereDM Krocket Par. Møldrup den 10 september
M1 finale Bane 1-3 Navne: Klub: 1: 2: 3: 4: 5: 6: 20'ere: Plus: Minus: Ialt: Plads: Anker M. Nielsen Poul Olesen Benny Christoffersen Tommy Risum Jensen Jørgen Kristensen Thomas Larsen Anton Gade Jan Grenaa
Læs mereResultat Individuelle
Dame individuel 1 50 Susanne Christiansen Billund 4207163484 31 43 2 29 Anny Schlünsen Vejen 4308168984 16 45 2 udskrevet for: Dame individuel Side 1 Junior individuel 1 101 Jesper Egeskov Grindsted 4103252537
Læs mereRESULTATLISTE Svinninge 15 meter jubilæums stævne
RESULTATLISTE Svinninge 15 meter jubilæums stævne Gevær, 15m. - Mesterskab BK1 1 98646 Tine Sørensen 10-033 Svinninge Skytteforening 200/14 200/09 400/23 G 2 92369 Sebastian Pedersen 10-003 Korsør Skytteforening
Læs mere3. Ægteparturnering den 29. august SUM Placering. 1. Ægteparturnering den 19. april. 2. Ægteparturnering den 7. juni. Navn Judith & Harry Jensen
1. ægteparturnering - resultater Længste drive hul 4 - Christina Christiansen Tættest flaget på hul 2 - Ole Christoffersen Tættest flaget på hul 7 - Ole Frølich-Hansen Tættest flaget på hul 12 - Se tættest
Læs mereResultater for Feltskydningen på Fyns Hoved Søndag den 25. august 2019 DAME SKYTTER VETERAN SKYTTER
Resultater for Feltskydningen på Fyns Hoved Søndag den 25. august 2019 DAME SKYTTER Kl. 09.00 Hold 08, med start på bane 3 Ann-Katrine Krogsgaard 374 1 Kl. 11.00 Hold 30, med start på bane 4 Marianne Rasmussen
Læs mereMatcher. Stilling. Gruppe H1
Matcher 1 : Køge OK - O-63/NFR/Maribo : 55-64 2 : Køge OK - OK Skærmen Værløse : 66-50 3 : Køge OK - DSR/Fredensborg/Vinderød : 66-47 4 : O-63/NFR/Maribo - OK Skærmen Værløse : 60-47 5 : O-63/NFR/Maribo
Læs mereSuperBrugsen Ølgod - Hodde Kro Løbet
Resultatliste SuperBrugsen Ølgod - Hodde Kro Løbet Lørdag d. 8. oktober 2011 Idet vi takker for deltagelsen i SuperBrugsen Ølgod - Hodde Kro Løbet, fremsender vi hermed resultatet af jeres anstrengelser.
Læs merekl. 13 cobra 1-64 nutidskunst 65-166 kl. 18 udvalgt kunst 167-280 kl. 13 klassisk modernisme 281-364 grafik 365-441
Læs mereSide 1 af 5. Efterkommere af: Nielsen. 1st Generationer. 2nd Generationer (Børn) 3de Generationer (Børnebørn)
Side 1 af 5 1st Generationer 1.. Han giftede sig med (Ukendt). Børn af 2. Karen Marie Jensen [] blev født i 1854 og døde på en ukendt dato. 2nd Generationer (Børn) 2. Karen Marie Jensen [] blev født i
Læs mereKvinder 1500 m hvor tid point. Helene Lykkegård Baneløb 1.20.41 25 Birgith Holm Baneløb 1.26 22. Carina Møller san PeBaneløb 3.17.
Kvinder 400 m hvor tid point Helene Lykkegård Baneløb 1.20.41 25 Birgith Holm Baneløb 1.26 22 Carina Møller san PeBaneløb 1.27.03 19 Anne Pedersen Baneløb 1.29.10 17 Monique Møller Baneløb 1.30 16 Ella
Læs mereUdvalget for Kultur, Fritid og Nærdemokrati att. Helle Lunderød Rådhuset Halsnæs Kommune. Frederiksværk d. 30.03.2012
Udvalget for Kultur, Fritid og Nærdemokrati att. Helle Lunderød Rådhuset Halsnæs Kommune Frederiksværk d. 30.03.2012 Ansøgning vedr. sommerudstilling i Gjethuset: Sommerens store udstilling i Gjethuset,
Læs mereXtracon GM /10. Næstved Høst 24/8-5/10. Dianalund Open 11/9-9/10
Navn/Turnering Fra Klub Holbæk Løvfald 11/9-13/9 Greve EMT 7/9-28/9 Næstved Høst 24/8-5/10 Dianalund Open 11/9-9/10 Xtracon GM 2015 12-18/10 Nordfalster opstart 15/9-20/10 Maribo By 9/9-21/10 Faxe efterm.
GARDERNES INDIVIDUELLE LANDSMESTERSKABER 2013 KLASSE A 200 M LIGGENDE 1 149/7 Christian Lemmermann Horsens 2 148/5 Axel Vermehren København 3 147/6 Rasmus Fisker Viborg 4 145/3 Gert Østergaard Holstebro
Læs mereFolkehold på Saxtrupgård i Henry Houbak s ejertid 1926 1963.
Folkehold på Saxtrupgård i Henry Houbak s ejertid 1926 1963. Foto 1927 Evald Hansen, karl Karen, senere gift Jensen, pige Marie og Henry Houbak Fr. Sørensen 1928-29 og 1929-30 Dagny Andersen 15/4 1/11
Læs mereC 3 C Tonny Hessel Albert Mylius Nielsen
Distrikt Forbund 07-8 06-7 0-6 Per Frederiksen Vilhelm Christiansen Hobro BK / BK Nord Anne Schousboe Jes Bank BK Nord Jørgen Solsig Nielsen Jørgen H. Mellergaard BK 97, Hjørring / BK Nord Michael Matthiesen
Læs mereDE DANSKE GARDERFORENINGERS LANDSSKYDNING 200 M 2011 HOLD - SENIORER
DE DANSKE GARDERFORENINGERS LANDSSKYDNING 200 M 2011 HOLD - SENIORER 1. DIVISION 1 594,30 Frederiksborg Amts Garderforening - 1 2 588,19 Garderforeningen i København - 1 3 577,18 Garderforeningen i København
Læs mereKommune størrelse (km2) indb. Tal kontaktperson Telefonnummer
Kommune størrelse (km2) indb. Tal kontaktperson Telefonnummer Aabenraa 941,55 60189 Åse Søgaard 73767159 Aalborg 1143,99 196292 Peter Mikkelsen 99312210 Ærø 90,45 6712 Jes Heinemann 50005025 Albertslund
Læs mereJubilæumsstævne 2019
0 k Astrid Madsen Karup / Kølvrå 31 31 29 0 91 1 1 k Aase M Jensen Randers Krolf 29 34 34 0 97 11 2 k Margrethe Winther Gerlev Krolf 33 34 31 0 98 16 k Krista Andersen Karup / Kølvrå 34 29 35 0 98 16 k
RESULTATLISTE FOR FINALEN - SENIOR Skyttens Navn Bane 1. 2. 3. 4. 5. mel / 1 6. 7. 8. mel /2 9. 1. slut e 1. e 2. e 3. e 4 Kim Jensen 12 12,3 Susanne poulsen 96,9 96,9 Stig Bjerregård 95,6 95,6 Peter skov
Læs mereGeorg Metz. Danske billeder. fra 1900 til 2000 ; GYLDENDAL
Georg Metz Danske billeder fra 1900 til 2000 ; GYLDENDAL Illustrationsliste 6 Wilhelm Johannes Heinrich Storm/Lokalhistorisk Arkiv for 9 Roskilde Lokalhistoriske Arkiv 11 Wilhelm Johannes Heinrich Storm/Lokalhistorisk
Læs mereDanmarkslunden Oversigtsplan maj 2012
N Danmarkslunden Oversigtsplan maj 2012 Se efterfølgende sider vedrørende personerne bag de forskellige træplantninger i område A-E. 136 135 134 99 130 133 E D 95 96 97 98 94 93 92 91 90 140 139 88 87
Læs mereDanmarksturnering. 10 meter riffel
Danmarksturnering 10 meter riffel Resultatliste 2014-2015 1. omgang Startet i 1980 Åben klasse 1. omgang total 1. Division 1 Bredstrup-Pjedsted 1 1856,4 12 1856,4 12 2 Særslev 1 1831,9 9 1831,9 9 3 Viborg
Læs mereResultater fra vintercuppens 6 afdeling i Silkeborg den
Resultater fra vintercuppens 6 afdeling i den 310315. Begynder 1 602 Bjarne Larsen Fyns PI 2 omgange 00:58:36 2 604 Jeppe Vestergaard Ålborg PI 2 omgange 01:02:05 3 605 Ulrik Madsen Ålborg PI 2 omgange
Læs mereDM:Par. Grenå, den M1 Pulje 1 Bane 1-2
M1 Pulje 1 Bane 1-2 Navne: Klub: 1: 2: 3: 4: 20'ere: Plus: Minus: Ialt: Plads: Jan Grenaa Nielsen Bo Bolding Jørgen Olesen Jørgen Halkjær Jytte Sørensen Finn Kolbe Ingrid Tidemann Michael Jørgensen Hejnsvig(Sydvest)
Læs mereDeltagere i 5 km. løb
Deltagere i km. løb 0 Jens Bønding 0 Spøttrup Balling : :: 0:0: Peter Ibsen 0 Spøttrup Balling : :: 0:: Robert Jensen 0 Spøttrup Balling : :: 0:: 09 Inge B. Pedersen 00 Skive SAM Skive : ::0 0::0 Michael
Læs mereHansen Niels Kristian B1 (Bh) Lind-Holm Stefan B1 (Bh) Henriksen Lise B1 (Bh) Nielsen Jesper Riis B1 (Bh)
Træningsstald med højest indtjening (ej B-løb) - ***** Kørselsdato Amatörtränare Navn St > D Præmiesum Lund Betina B (Bh). Hansen Niels Kristian B (Bh). Lind-Holm Stefan B (Bh). Henriksen Lise B (Bh).
Læs mereBent Holmberg, Viborg Lithen Mikkelsen, Viborg P.E. Madsen, Viborg 1971/72 Viborg, 30/ Jytte Reitz, Silkeborg
Hovedbestyrelsesmedlemmer og revisorer fra start, 1970/71 Fra 1970/71 til 2010 er navnene udtaget fra skriftet Vandreforeningen Fodslaw Jubilæumsskrift 1970 2008, udarbejdet af tidligere kasserer Gervid
Læs mereViborg Amtskreds-/By-stævne Bowling 2011. Individuelle rækker
Damer B Anna Laura Johansen 206 170 187 COLAS 563 1 DB Katja Madsen 156 178 182 Slangetaemmer.dk 516 2 DB Christina Worre Rasmussen 169 157 174 APPLIANCE 500 3 DB Agathe Andersen 151 156 164 A A KONFEKTION
Læs mereOfficialsliste DM-L & DJM-L 2015. Lørdag d. 4. juli kl. 09.30. Officialsmøde kl. 08.30. NB! Officials bedes være iklædt HVIDE shorts/bukser
Lørdag d. 4. juli kl. 09.30 Officialsmøde kl. 08.30 Stævneledelse Elisabeth Grandt Speaker Per Stilling Pedersen Sekretariat: Jette Jørgensen EL - tidtagning Karsten Elm Heinz Torben Larsen 2,4 Esbjerg
Læs mereDANSKE POLITIMESTERSKABER I O-LØB 12. sept RESULTATLISTE.
DANSKE POLITIMESTERSKABER I O-LØB 12. sept. 2013. RESULTATLISTE. 7,4 km. 18 poster. BANE NAVN KLUB Tid PLAC Herre 21 Peter Wihan Slagelse 69.56 1 Herre 21 Anders Nyholm Roskilde 72.38 2 Herre 21 Jørn Lind
Læs mereRESULTATLISTE FOR Aalborg Skyttekreds Pistolterrænstævne 2007
StævneProgram 19-08-2007 23:05 De Danske Skytteforeninger DDS SP v.2.3.4 Juni 2007 RESULTATLISTE FOR Aalborg Skyttekreds Pistolterrænstævne 2007 Pistolterræn - Klasse JUN 1 05N-17450 Henrik Hjelm Hansen
Læs mereOpgjort pr Oksenvad Friheden Skodborg Jels Øster Lindet Lerte Antal spiller 4 ude af 5 udekampe
Krista Hansen Skodborg K 59 48 61 62 48 75 77 65 68 67 275 352 323 1 Dorte Haumann Øster Lindet K 75 62 57 65 57 75 68 71 66 64 269 344 326 2 Lene Fuglsig Øster Lindet K 73 67 68 58 58 71 64 70 64 74 269
Albert Madsen Friheden M 78 81 79 74 64 64 76 75 68 86 305 305 369 40 Alfred Knudsen Friheden M 79 79 #NUM! #NUM! Anton Mosegaard Friheden M 76 76 66 66 67 72 #NUM! 139 #NUM! Bente Griepentrog Friheden
Læs mereResultater fra opstartsstævnet i Auning 19. april 2017
Resultater fra opstartsstævnet i Auning 19. april 2017 Herrer: Damer: 1. Anders Nielsen, Åstrup med 89 slag 2. Ole Rygaard, Uggelhuse med 89 slag 3. Egon Rosendal, Rønde med 89 slag 1. Lise Hjorth, Uggelhuse
Læs mereSpillere tilmeldt turneringen
A A KONFEKTION 0001 A A KONFEKTION-1 0001-0001 Peter Bragh 45 165 A A KONFEKTION-1 0001-0002 Agathe Andersen 45 158 COLAS 0003 COLAS-2 0003-0008 Anna Laura Johansen 45 157 COLAS-2 0003-0023 Henry Johansen
Læs mereLokalbanken fylder 90 år