KATALOG. ANTIKVITETS«OG KUNST* AUKTION, 5rs,, ^ ^ ^ / ; '> / ^ ^ ^ s ', MANDAG DEN 9. SEPTBR KL. llvz OG FØLGENDE DAGE OVER

Download "KATALOG. ANTIKVITETS«OG KUNST* AUKTION, 5rs,, ^ ^ ^ / ; '> / ^ ^ ^ s ', MANDAG DEN 9. SEPTBR KL. llvz OG FØLGENDE DAGE OVER"

1 KATALOG / ; '> / ^ ^ ^ s ', OVER ANTIKVITETS«OG KUNST* AUKTION, 5rs,, ^ ^ ^ MANDAG DEN 9. SEPTBR KL. llvz OG FØLGENDE DAGE

2 KATALOG OVER ANTIKE MØBLER ANTIKVITETER KUNST* GENSTANDE MALERIER BRONCER POR* CELAIN FAJANCE FORARBEJDET SØLV KOBBER*, MESSING* OG TINTØJ M. M. SOM BORTSÆLGES VED AUKTION I DAGENE FRA SEPT KL. llvz GAMMEL MØNT 2-4 COLOSSEUM KØBENHAVN EFTERSYN: TORSDAG DEN 5. SEPT. KL FREDAG DEN 6. SEPT. KL LØRDAG DEN 7. SEPT. KL SØNDAG DEN 8. SEPT. KL K om m issioner m odtages a f Forvalter F. R ø r up.

3 KONDITIONER 1. Alt sælges under Forbehold af nærmere Approbation i den Stand, hvori det ved Hammerslaget er og forefindes, samt uden Ansvar for Undertegnede i nogen Retning, og henligger samme for Køberens Hegning og Risiko i enhver Henseende. 2. Udlevering af det købte foregaar selve Auktionsdagen Kl. 3 6 fra Auktionslokalet, Gammel Mønt 2 og 4, Stuen (Colosseum). Dersom det købte ikke afhentes til rette Tid, kan det uden videre Varsel paany bortsælges for første Købers Regning, enten underhaanden eller ved Auktion, og er første Køber da pligtig skadesløst at erstatte det deraf flydende Tab uden at have Adgang til det mulige Overskud. Ejendomsretten over det solgte overgaar først til Køberen ved Købesummens fulde Erlæggelse. Den, der byder for en anden, forpligter sig derved som Selvskyldnerkautionist til skadesløs Retaling. 3. Betalingen, foruden Auktionsbudet 12'/2 pct. af samme i Auktionsomkostninger, erlægges til Undertegnede kontant ved Hammerslaget eller paa Anfordring. Sikkerhed kan affordres de Bydende saavel under som efter Auktionen til hvilken som helst Tid, og stilles Sikkerhed ikke paa Anfordring, er det skyldige Beløb straks forfalden til Betaling. 4. De Købere, der ikke betaler i rette Tid, have, hvad enten de bliver sagsøgte eller ikke, at tilsvare i Rente 6 pct. p. a. fra Hammerslagets Dato, indtil Betalingen sker, samt alle Omkostninger skadesløst. I Søgsmaalstilfælde er de pligtige uden Hensyn til, hvor de bo eller opholde sig at give Møde for Københavns Forligskommission og Jurisdiktion efter Varsel som til indenbys boende, underkastede den hurtige Retsforfølgning efter Forordningen af 25. Januar 1828 samt undergivne Udpantning efter Lov af 29. Marts 1873, 1, Nr. 10a, hvorhos de betale skadesløse Omkostninger, derunder Sagfører og Inkassationssalær samt eventuelt Befordringsudgifter, uden Hensyn til Forordningen af 6. August Tillægskonditioner forbeholdes. København, den 5. September 191H. G. E. Nøhrmann, Gammel Mønt 2 og 4, Stuen. iv liu lc lilg d. 9. Septbr. Kl. W /2 sælges fra antik Egetræes Kommode, Empire do. Mahogni Armstol do. do. Bord med Søjlefod antike Stole antikt Mahogni Blomsterbord, Chr. d do. do. Spejl, Empire do. do. Spillebord, Chr. d antik Mahogni Klaverstol, (Nodeskab) Chr. d antikt Uhr do. Mahogni Toilet Møbel, Chr. d do. Bord uden Plade, Rococo do. Mahogni Sybord, Chr. d antike do. Stole antik do. Kommode, Louis antik do. Klapbord, Empire do. Egetræes Skab med Indlægning do. Bænk, gotisk antikt Mahogni Chatol, Louis antike Nøddetræes Armstole antikt Mahogni Bord med Søjlefod Vaser med Bronce antik Armstol, Louis d antikt Mahogni Bord med Skrueindretning, Chippen dale antik Egetræes Kiste med Jernbeslag do. kinesisk Bord m. svejfede Ben, indlagt m. Land skaber og Scener, Ningpu antik Mahogni Sekretær, Empire do. Armstol, Bococo Skrivebord med Indlægning og Bronce, Bococo Stil antikt Mahogni Kabinetskab, Louis 16.

4 ; ' antik Bronce Lysekrone med Prismer antik Mahogni Konsol med Søjler, Empire Kandelabre, Marmor og Bronce Bronce Uhr (Bikube) antike Mahogni Anretter Skuffemøbler, engelsk Em pire antik Mahogni Buffet, Empire do. Nøddetræes Stol, Queen Anna antikt Mahogni Møblement, Empire hest. af: 1 Skabssofa. 1 Bord. 4 Stole. 1 Piedestal med tilhørende Uhr. 37a. 1 antikt, rødmalet Bord, Bococo. 37b. 1 antik, sortlakeret Armstol med Muslinger, Bococo. 4

5 * r -T mi m m n u m itf a antik Bronce Kandelabre til 6 Lys, Directoire antikt Mahogni Bord med Søjlefod antik Armstol. 40a. 2 antike Stole med Krydsfod, Barok antikt Palisander Skab, Benæssance lille antikt Mahogni Skab, Louis antikt Mahogni Chatol med Opsats, Louis do. Uhr med Konsol do. Mahogni Kommode, Louis Kandelabre, Bronce, Empire Bronce Bytterstatuette. (Efter den bekendte Bytterstatue i Venedig) antikt Mahogni Skab med Messingindlægning, Louis do. forgyldt Uhr med Musik, Louis 16, rigt udskaaret og en forgyldt Sokkel Gobelin Maleri, Jagtscene, sign. G. Fischhof, Copi efter Leyniers. 7

6 i si. 1 antik B ordd ekoration i forgyldt Bronce, sen Empire, menes at have tilhørt Louis Napoleon. Pragtstykker, rigt ciceleret med Figurer og Ornamenter Illustrationen), best. af: 1 Bronce Plateau (7 Dele) ca. 4,5 Meter langt. 0,65 Meter bred. 1 Bronce Opsats med Figurer, 1,10 Meter høj. 2 Bronce Opsatse do. do. o,æ do. høje uden Glas. 2 Bronce Opsatse do. do. 0,43 do. do. 2» Kandelabre hver til 12 Lys. 0,97 Meter høje. Til hvert Stykke hører et Etui. (se 51 Midter-Opsatsen af Bronce-Borddekorationen. (Se bagerste Illustration).

7 antike Bronce Væglampetter, Empire. 52a. 1 stort antikt T ræ R elief. Den hellige Nadver. Formodentlig højre Halvdel af et Alter: Christus siddende med de.12 Apostle omkring et Bord. Sydtysk omkring Aar antik Sølv-Krucifix, gotisk Renæssance do. Palisandertræes Skab, Renæssance do. Egetræes Bord med Udskæring, Renæssance do. Mahogni Sekretær, Empire do. do. Hjørneskab med Indlægning, Louis do. do. halvrundt Bord, Louis do. Bronce Uhr, Empire do. Mahogni Chatol, Louis

8 i 60a. 1 antik Fajance Vandbeholder do. Mahogni Buffet med Opsats Chr. d do. do. Bord med Søjlefod antike Mahogni Stole, Chr. d antikt Egetræes Skab, Renæssance do. Nøddetræes Chatol med Opsats do. Egetræes Skuffemøbel, Renæssance. 66a. 1 do. Mahogni Kommode, Louis antikt Mahogni Kabinetskab, Louis do. do. Kommode, engelsk, Louis grønlakeret Rococo Uhr med Bronce antik Armstol, Barok antikt Egetræes Skab paa Stolpefod forgyldte Armstole med rødt Silke, Louis t 1 antik Egetræes Kiste do. Mahogni Armstol do. Egetræes Skab med Indlægning, Renæssance. 75a. 1 do. Mahogni Hjørneskab, Louis antikt, hvidlakeret og forgyldt Møblement, Louis 16, best. af: 1 Bord. 1 1 Armstol. I betrukket med rødt, mønstret Silke. 6 Stole antike Mahogni Stole, Chr. d antikt Mahogni Bord, Louis do. do. Hjørneskab, Louis antike Nøddetræes Stole, Barok do. do. do. do antikt Mahogniskab, Louis antike Mahogni Armstole, Empire antik Egetræes Bænk, Renæssance do. do. Kiste, do antikt Mahogni Spillebord, Chr. d antik do. Kommode, Louis do. do. Hjørneskab, Louis do. Sofa, Chr. d do. do. Servante, Chr. d. * hvidlakeret Kommode med kinesisk Lakdekoration antik Mahogni Armstol, Empire Mahogni Etagere, Chr. d

9 i antik Kommode med buede Skuffer og Sider, Chippendale Kurv, Cedertræ og udskaaren Elfenben antik Mahogni Sofa do. Egetræes Kiste do. Mahogni Armstol, Chr. d do. Uhr antikt Mahogni Søjlebord. Tirsdag d. lo. Septbr. Kl. 11% sælges fra antik Mahogni Armstol Mahogni Sofa, Empire kinesisk Figur (udskaaret Trærod) fra Euchal Øerne antikt Mahogni Bord, Chr. d Skærm med Broderi antikt Mahogni Søjlebord antike Mahogni Stole, Empire antikt Mahogni Skrivebord, Chr. d do. do. Kommode, Louis a. 1 do. Nøddetræes Armstol, Bocoeo do. Mahogni Klapbord med Citronaare, Empire antik do. halvrundt Bord med Bronce, Louis do. Egetræes Bord, Barok do. Nøddetræes Chatol, arabisk Stil do. Egetræes Kiste lille Ibenholts Skab paa Fod antikt Mahogni Klapbord kinesisk Bord med Søjlefod antik Mahogni Kommode, Louis antikt do. Toiletbord, Chr. d do. do. halvrundt Spillebord. 120a. 1 Armstol, Louis antike Mahogni Kommoder, engelske antikt do. Mahogni Sybord, Empire do. do. Skab med Bronce og Marmorplade, Empire antik Mahogni Chatol, Louis do. Mahogni Armstol, Chr. d. 8. * Vaser, grøn Marmor og Bronce, Barok Stil Basrelief i Bamme antikt Mahogni Bord, Empire antik Egetræes Kiste med Indlægning, Firlander antike Mahogni Stole, Chr. d antik Bosentræes Kommode, Louis antikt Mahogni Bord, Louis antik Nøddetræes Chatol med Opsats antikt Palisander Bord med Bronce, Louis antik Nøddetræes Kommode, Louis do. Egetræes Skab med Indlægning, Benæssance lille antik Mahogni, halvrund Piedestal antikt Mahogni Konsolbord med Marmorplade, Empire antike Mahogni Stole, Chr. d antik Mahogni Sekretær med Marmorsøjler, Louis

10 t U antikt Iransk Bord, Louis a. 1 do. Uhr med Konsol do. Mahogni Pøllesofa do. Stand uhr do. Mahogni Kommode, Louis do. do. Sekretær med Bronce Kapitæler og Figurer, 8 hemmelige Rum antik Mahogni Kabinetskab, Louis forgyldt Medaillon Møblement, Louis 16. Stil. ^ j-a \ betrukket med Gobelin. 4 Armstole. J 147a. 1 forgyldt Bord med Kakler, Louis antikt, ægte forgyldt Møblement, fransk Louis 16. (stor Sjældenhed) hest. af Sofa 1 5 Stole I betrukket med gammel Silke fra Tiden orientalsk Tæppe antik Konsol, forgyldt Empire. 150a. 1 Par antike Bronce Kandelabre, Empire. 150b. 1 do. do. Uhr m. Marmorsokkel do. Mahogni Bord m. Udtræk og Bronce Empire antike kinesiske Vægtæpper, fremstillende 2 Faser af det oldkinesiske Sagn om Lao«tse, i Relief Broderi. Har hængt paa en dansk Herregaard de sidste 150 Aar og er efter Overleveringen hjembragt af Ulrich Christian Gyldenløwe omkring antikt Mahogni Bord m. Søjlefod, Empire antik Mahogni Sekretær, Louis antik italiensk Komode Par antike Kandelabre, Bisqut og Bronce, Empire. 17

11 * # 148. Antikt, originalt Louis 16. Møblement antikt Mahogni Klapbord, Empire do. do. Kommode m. Skriveindretning. pire Mahogni halvrundt Bord antikt Mahogni Chatol, Louis a. 1 fransk Mahogni Skab antik Bænk m. Udskæring, Bococo do. Mahogni Stole, Chr. d do. Bord m. Søjlefod og Udtræk do. Egetræes Skab, Barok do. Mahogni Salonbord, Chippendale do. Egetræes Skab, Benæssance. 19

12 P, K a. 150 b. 150 a antik Egetræs Armstol, Renæssance do. Mahogni Skab, Empire do. hvidlakeret Kakkelbord, Rococo do. Mahogni Spillebord do. do. Konsolbord. 171a. 1 persisk Tæppe Dupont. 171b. 1 hollandsk Glasskab Standere udskaarne i Træ antikt Mahogni Sybord do. Mahogni Piedestal, rund antik Egetræes Kiste m. Udskæring, Renæssance do. Bronce Uhr do. Mahogni, Komode, Louis do. do. Armstol, (Tir do. Birketræes Skab, dobbelte Døre m. Sprodser, gennembrudt Galleri foroven antikt Mahogni Søjlebord do. do. Stole, Chr. d do. do. Spejl, ovalt do. do. Etagerebord Nøddetræes Dameskrivebord antik Mahogni Armstol. 185a. 1 do. do. Bogskab, Empire Egetræes Møblement, Renæssance Stil, hest. af: 1 Sofa. 2 Armstole. 2 Stole antike Mahogni Stole, Chr. d antik Mahogni Bord med Marmorplade, Chr. d

13 Onsdag d. l i. Septbr. Kl. 11% sælges fra antikt do. halvrundt Bord, Empire antik Mahogni Armstol, Chr. d do. Palisander Dame Skrivebord do. Bord med hollandske Kakler antike Nøddetræes Stole, Chr. d Mahogni Bord, Empirestil antik Opsats, Bronce og Krystal, Empire antike Barne-Armstole smaa antike Figurer, udskaaret i Træ Relief, Kejserinde Dagmar, modeleret af V. Bissen Bronce Figur antikt Bronce Uhr, Chr. d antik Mahogni Armstol, Chr. d do. do. Klapbord, Chr. d Bronce Røgelseskar antik Mahogni Søjlebord do. Kaminuhr, Palisander Kasse, Empire do. Mahogni Hjørneskab, Chippendale højryggede Stole antikt Almetræes Chatol do. Mahogni Bord, Empire do. do. Armstol, Chr. d hvidlakeret Bord m. Guld, Gotisk Stil Bronce Buste af Chr antikt Mahogni Bord m. Søjlefod do. do. Komode, Louis do. Bord, Bococo do. Toiletspejl, Chr. d do. Mahogni Chatol, Louis Egetræes Bord m. Krydsfod m. Forgyldning. 218a. 2 do. Borde do. do. 218b. 1 do. Sofa m. Forgyldning. 218c. 10 do. Stole m. Gyldenlæder m. Forgyldning Jardiniere, Glas og Bronce antike Mahogni Stole, Chr. d a. 1 antikt fransk Spejl m. Broncebeslag do. Mahogni Armstol, Chr. d Egetræes Stolpeskab, Renæssance antik Armstol, Barok do. Mahogni Uhr m. Bronce og Spilledaase do. do. Vitrine, Chr. d do. do. Konsoller, Empire do. do. Sekretær, Empire do. do. Armstol m. Indlægning do. engelsk Uhr (birdswatsch) do. Mahogni Komode, Louis do. Armstol, Rococo do. Stole, Louis do. Mahogni Kabinetskab m. Skriveindretning, Louis

14 antikt Mahogni Klapbord, Chippendale do. Egetræes Kiste, gotisk antikt Mahogni Skab, Louis 1G Boule Seng, indlagt m. Skildpadde antik Nøddetræes Chatol m. Opsats, Louis do. Bronce Lysekrone, Barok m. Prismer stor antik Egetræes Kommode, Barok Mahogni Sekretær m. Indlægning, Louis lille fransk Bord do antikt Mahogni Sybord, Empire do. do. Vitrine, Louis forgyldte Armstole m. rødt Silkebetræk

15 a. 1 antik Mahogni Solonmøbel, Empire antikt Skab m. Udskæring, Renæssance do. Armstol, Rococo Mahogni Piano, C. C. Hornung (nuværende Hornung & Møller) antik Mahogni Rord, Chr. d. 8., rigt udskaaret antik Mahogni Piedestal, oval. 250a. 1 Fajance Fontæne antik Komode m. Stjerneindlægning, Holsten ca do. Mahogni Sekretær, Louis 16 (sjælden) do. do. Glasskab, Empire do. fransk Hjørneskab m. Indlægning og Marmorplade lille antikt Rord m. Rronce, Louis antik Nøddetræes Kom m ode m. Indlægning, Rococo. 256a. 1 do. Mahogni Spillebord in. Indlægning, Empire Et forgyldt Møblement, Rococo Stil, best. af: 1 Sofa. 2 Armstole. 2 Stole. 257a. Egetræes Skab med Udskæring do. do. Renæssance antikt Standuhr i Nøddetræes Kasse med Rronce do. Nøddetræes Chatol med Opsats med Indlægning Alterstager Messing og Kobber Uhr med Træudskæring antikt Mahogni Chatol med buede Sider do. Egetræes Skab, Louis do. Mahogni Rord, Chippendale smaa Rroncelysestager med Marmor antike Nøddetræes Stole, original Louis antikt Egetræes Hjørneskab med Stolpefod do. Armstol, Rarok Onyx Lamper med le højryggede Armstole, sortlakerede med Forgyldning 272. antikt Mahogni Hjørneskab, Louis do. Nøddetræes Chatol, Louis do. Palisander Dame Skrivebord med Indlægning 275. do. Mahogni Søjlebord do. Egetræes Skab, Renæssance do. Mahogni Skab, Empire do. do. Klapbord, Chr. d do. Armstol, Rarok do. Mahogni Spillebord, Chr. d do. do. Sybord do. Rornholmer Uhr do. Mahogni Pult, Empire

16 antikt Uhr i malet Kasse do. Mahogni Armstol, Chr. d do. do. Konsoller, Chr. d do. do. Skrivebord do. Stole Birketræes Skærm antik Egetræes Sofa-Bænk, gotisk sortmalet Skab, dekoreret i kinesisk Stil antik Nøddetræes Armstol, Empire do. Mahogni Spillebord do. do. Sofa do. do. Armstol, Chr. d malet Standkiste antik Figur udskaaren i Træ Velkomst antik Mahogni Konsol do. Birketræes Sybord. X o r s d å g d. 12. Septbr. Kl. 11% sælges fra a antikt Mahogni Spillebord hvidlakeret Armstol Figurer udskaaret i Træ antikt, ovalt, forgyldt Spejl lille antik Uhrkasse antikt Uhr, Marmor og Bronce, Louis do. Mahogni Søjlebord do. do. Armstol, Chr. d lille antikt Bronceuhr, Empire antik Mahogni Søjlebord do. do. Sofa antike do. Stole antik Mahogni Konsol do. do. Kommode do. Mahogni Chatol Skrin, Renæssance Spejl, Louis antik Mahogni Sybord, Empire do. Chatol med Opsats do. Skab, østrigsk, Barok do. Birk etræes Hjørneskab do. Mahogni Sekretær do. do. Skab med Bronce, Empire do. do. Søjlebord med Vippeplade do. Kommode, Rococo do. Mahogni Sekretær med Messingindlægnin Louis antik Mahogni Konsol med Marmorplade, Empire. 327a. 2 Satintræes Kommoder med Indlægning antikt Egetræes Skab, Louis do. do. Kiste, Renæssance do. Mahogni Bord do. Palisander Skab, Renæssance do. Mahogni Stole m. Delphiner, Chr. d lille sort Hjørnekonsol m. Bronce lille antik Egetræs Komode, Barok antik Mahogni Sekretær, Louis lille antik Mahogni Bord, Empire antikt hvidlakeret Bord, Louis 16, m. Marmorplade do. Mahogni Skab m. Marmorplade, Louis Mahogni Armstole og 4 do. Stole, Empire Stil antikt Renæssance Chatol m. Overskab do. hvidlakeret Hjørneskab, Louis do. Egetræes Skab, Barok Uhr m. Bj;once, Bococo Stil antik Mahogni Sekretær, Empire do. do. Chatol, Louis do. do. Bord, Louis stort Egetræes Bogskab, Renæssancestil antik Komode, Louis do. Mahogni Chatol, Louis do. do. Kabinetskab, Louis do. do. Sybord, Empire do. Egetræes Skab, Renæssance do. Nøddetræes Bureau m. Egetræes Skuffer do. Mahogni Konsol m. Marmorplade, Chr. d

17 antikt Mahogni Cylinderskab, Louis do. fransk Palisander Skrivebord m. Opsats m. Messing Indlægning fransk Vitrine antik italiensk Kommode do. Egetræes Skab, Renæssance do. Mahogni Søjlebord do. do. Armstol do. fransk Uhr do. Mahogni Komode, Louis do. do. Toiletbord, Empire do. do. Bord m. Søjlefod og Marmorplade. 365a. 1 do. Nøddetræes Bogskab do. do. Komode m. Indlægning rund Mahogni Servante Mahogni Bord, Chr. d do. Chatol antik Mahogni Armstol, Chr. d do. Bronce Uhr, Empire do. Mahogni Sekretær Konsol m. Mormorplade, Louis antik Armstol, Rococo do. Mahogni Konsol, Chr. d do. Uhr i sort Marmor Mahogni Sofa antik Egetræes Kiste, Renæssance Messing Uhr antikt Mahogni Søjlebord do. Almuestol do. Mahogni Spillebord do. do. Sekretær m. Søjler hvidlakeret Bord m. Forgyldning m. Kakler Bronce Uhr do. Lampetter m. Marmor lille antikt Søjlebord antikt Mahogni Barberspejl Mahogni Chatol m. Indlægning antike Stole. 390a. 1 antikt Mahogni Søjlebord do. Armstol lille antik Uhrkasse hollandske Fajance Kakler Ks. do. do. do. def antik Mahogni Armstol do. Egetræes Kiste do. do. Chatol med Opsals Sekretær Nøddetræes Stole Kiste. 400a. 1 do. m. Jærnbeslag. Fredag d. 13. Septbr. Kl. 11% sælges fra M alerier, K obberstik m. m A. Sødring? Landskab med Hus Ubekendt Mandsportræt Etha Fles, Stilleben Ubekendt, Et kritisk Øjeblik E. F. Jooy. Antikt Landskab G. L. Kiers, Pigeportræt Ubekendt Mandsportræt A. Philippeau, Paa Vej til Emaus Emilius Hoppursach, Genrebillede fra Stranden ved Skotterup, sign. Em. H Wils, Stilleben Ubekendt, Pastel, Caroline Amalie do. do. Struense F. Herzog, Ved Morgenmaaltidet. 413a. Ubekendt, 2 Portrætter, Herre og Dame Nicolaus Maes ( ), Portræt af en ung Mand, signeret Baronesse Rosenkrantz, Frederiksberg Have, ca GI. hollandsk Kunstner, Opstilling med Frugter og Vinglas E. Ernstsen Gethsemane Have Bertha Dorph. En gammel Kone (udst. Charlottenborg) Ubekendt, (Altertavle 16. Aarhundrede) 5 Malerier, malet paa Træ, med Motiver fra Christi Korsfæstelse Professor Otto Bache, Kong Christian den 9. 31

18 f 420. Professor Otto Bache: Christian d. 9.

19 421. Ubekendt, Hoved af en gammel Mand do. Stilleben Jan Steen? Værtshusscene Tilskrives Elsheimer (en af Rembrandts Lærere) Mythologisk Sujet Verkolje (bekendt Portrætmaler i det 18. Aarhundrede), Dameportræt Edv. Hoyer 77. Marine. Tidlig Morgen efter et Uvejr F. W Jægere i en Skov F. N. Wagner, Faaborg? Akvarel Meno Miihlig, Landsknægte fra Trediveaarskrigen ved en brændende Mølle. 430a. A. Wtirtzen, Figurbillede. Symbol: De tre nordiske Riger. 430b. Ubekendt gi. Kunstner, Frederik den Store raadslaar med sine Feltherrer Ubekendt, Saul og David van der Hecken, I Studereværelset GI. hollandsk Mester, Kristus omgivet af romerske Krigere Ubekendt gi. Kunstner, Flodlandskab med en Borg i Maaneskin Dr. Teniers? Ryger og Spiller. 435a. Ubekendt, Landskab m. Figurer Stort Kobberstik efter Maleri af Paul Delaroche do. Christus helbreder Værkbrudne Frise i Gibs. 438a. Ubekendt, gi. Maleri. 438b. do. Maleri. Russiske Kejserkib paa Rheden. 438c. Portræt af Thorvaldsen i forgyldt Ramme. S ø lv, P let m. m antikt Sølv Hovedvandsæg do. do. Cigaretetui do. engelsk Plet Thedaase do. Sølv Theskeer do. do. Daase do. do. Salatbestik do. do. Strøske antik Sølv Punscheske do. do. Thekande, Louis do. engelsk Plet Themaskine do. Sølv Sukkerbøsse do. do. Spiseske, Navnetræk m. Krone, lille antik Sølv forgyldt Rakke, Tilbedelsen antikt Sølv forgyldt Hovedvandsæg, Renæssance do. do. do do. do. Vedhæng, 16 Aarhundrede do. do. Skrin, Empire do. do. Vievandskar, Rococo do. do. forgyldt Ræger, Renæssance do. do. Risp, Renæssance do. do. Relief, do Sølv Svingkedel do. Vaser med blaat Glas antik Sølv Kaffekande paa Fyrfad og Flødekande Par antike Sølvstager, Chr. d antik Sølv Hovedvandsæg, Rococo. 464a. 1 do. do. Vinbæger. 464b. 1 do. Thedaase do. Guldbrosche do. sølvforgyldt Spænde, islandsk Sølv Kurv antik Krystal Sukkerskaal med Sølv stor antik Sølv Velkomst med Rronce, med 3 Figurer forestillende Tro, Haab og Kærlighed, Rarok antike Sølv Opsatse med Rronce Montering, Rarok antik Sølv Vinkande, Renæssance do. Sølv Køretøj med Figurer, Rococo Stk. antike ler. De 4 Evangelister antikt Sølv Fyrfad paa Træfod do. do. Flødekande Sølv Lysestager, Louis 16., 2400 gr antikt Eddike- og Oliegarniture med Krystal Flasker Sølv Kurv do. Abe antik Sølv Thepotte Sølv Sukkerskaal Par antike Sølv Kandelabre, Rococo antik Sølv Hovedvandsæg. 35

20 antik le Brosche Par antike engelske Plet Lysestager, Louis antik Sølv Salatbestik do. do. Strøske do. do. Daase do. do. Figur, Rococo do. do. Vievandsskaal, Rococo do. do. Krusifix med le do. Figur udskaaret i Ben, Renæssance do. Sølv Hovedvandsæg, Empire Par Sølv, engelsk Plet, Lysestager, Louis Sølv Peberbøsse antik Sølv Brød kurv antik Sølv Thekande do. Skaale paa Sølvfod do. Sukkerskaal, Krystal med Sølvmontering do. Sølv Lysestager do. do. Flaskebakker Sølv Kaffekande do. Lysestage, Louis antik Sølv Strøske do. do. Daase do. do. Brødkurv do. Glaskrus med Sølvlaag, indgraveret i Laaget M. A. D. A. A. T. S. K. A. D. G. I Aaret a. 1 engelsk Sølvpokal med Laag. 507b. 1 Sølv Sukkerbøsse. 507c. 1 Par antike Sølv Kandelabre antik Flakon med Sølv do. do. do do. do. do do. Sølv Gatler do. do. Kaffeskeer do. do. Punscheske do. Plet Brødbakke do. do. Bakker do. Opsats med Sølvfod do. Sølv-Sukkerskaal antike Plet Picklesglas Sølv Bæger do. Kurv antike Plet Lysestager do. Sølv Daase do. do. Flakon do. do. do do. do. do do. do. do do. do. Salatbestik do. do. Gafler do. do. Frugtske do. do. Strøske do. Krystal Flakon m do. do. do Sølvplet Uhr, Louis 16. L ø r d d g d. 14. Septbr. Kl. \V/2 sælges fra a Porcelain, G las, Fajance m. m. antik Karaffel, rødt Glas. do. Mælkekrystal Opsats, do. Porcelains Frugtknivstativ, lille do. Kande, Berlin, antik do. Thedaase. do. engelsk Fajance Flødekande. Porcelains Daase, Meissen. antik Porcelains Smørkande og Fad, Meissen. do. do. Skaal, Margoline. do. Glas Opsatser. Porcelains Saltkar, Meissen. Rubinkrus med Laag. Par Porcelains Kopper, Kina. antik Mælkeglas, Smørkande med Sølvmontering med Fad. Porcelains Figur, kgl. Porcl. antik Plat de Menage. do. Porcelains Skaal, Wien. do. Opsats paa Sølvfod. do. 37

21 Porcelains Terrin og Fad, Fiirstenberg antik Glasopsats Par franske Blomstervaser med Figurer antik Glas Flaske Glaskrus med Tinlaag Varmefad, Kina kinesisk le Fad Fajance Vaser, Del ft antikt Lerkrus med Ornamenter antike Porcelains Vaser, Meissen do. Sukkerskaal rødt Krystal med Sølvmontering do. Fajance Fad, fransk do. Krystalskaal do. Fajance Apotheker Kande do. do. Kande med Tinlaag do. do. Terrin do. Sukkerskaal med Sølv-Montering do. Krystal Vaser med Laag, med Sølvfod do. do. Lysestage do. Porcelains Figurer, Hoegst do. do. Vase, Meissen blaa le Daase med Sølv, sachsisk Par Kopper, Flødekande og Sukkerskaal Porcelains Skaal lille Fajance Fad do. do. do Par antike Kopper, engelske. \ Porcelains Daase, Meissen antik Porcelains Kaffekande, kgl. Porcl do. do. do. do Par antike Porcelains Kopper do Porcelains Opsats, Thtiringen do. Creme Kopper, kgl. Porcl do. do. Kop Par do. Vaser, japanske Porcelains The Kande, Margoline do. Kande, Meissen Stk. do. Kopper, Poul Blot, Paris Fajance Kande, sydtysk Par antike Kopper, Berlin Fajance Kande med Tin, Kirmasburg antik Fajance Skaal, Kellinghus Porcelains Krus med Tin Par antike Porcelains Kopper, Meissen antik Mælkeglas Smørkande med Sølv, med Fod do. Krystal Karaffe do. do. Glas do. Krystal Sukkerskaal med Sølvfad do. do. Karaffe do. Flaske som Hund do. Krystal KarafFer do. do. do. 604, lille Flakon. 604a. blaa Terrin antikt Krystal Glas Blækhus antik Porcelains The Daase. 607a. do. Opsats med Sølv Fod Bisquit Medaillons, Thorvaldsens Dag og Nat antik Stenopsats Platter, japanske rødt Glas do Karaffe, 6 Glas Terracotta Skildpadde, Ibsen Glaskuppel Buste, sign. Stephan Sinding Kande, Eckermann. 617a. stor Stendunk. K obber, M essing, T in m. m gi. Bakke do do Tin Lysestage do. Kande. 39

22 623. do. Olielampe do. Krus. 624a. Kobber Jardiniere Kobber Spand med Messing Laag Salt- og Peberbøsser med Benmontering Kobber Kageform Bronce Vaser Kobber Fiskeske indisk Dolk Bronce Belief do. do Tin Kande Bronce Bordklokke antik Messing Maskine, Barok. 635a. do. Messing Olielampe. 635b. Messing Kirkestager Tinkande Kobber Form smaa Tinkander. ' 639. Salt- og Peberbøsse Tin Kande do. Fad, Bococo do. Terrin Messing Cigarlampe Kobber Samowar do. Fad do. do Messing og Kobber Tobaksdaase do. Maskine Kobber Fiske Ske Tin Kande, (Garversvendenes Ølkande, Anno 651. do. Krus do. Bæger stort rundt Tin Fad do. do do. do do. do.* 657. do. do do. do Bronce Bordklokke Tin Krus do. Olielampe Kobber Spand med Messinglaag do. Stegefad Messing Varmebækken Tin Kande do. Krus. 666a. fransk Schawl. 666b. Kobber Krus med Indskription Kobber Fiskeske do. Samovar Tin Saltkar do. Vase Messing Tobaksdaase lille Tin Krus Tin Olielampe Messing Maskine do. Kandelabre do. Bakke do. Lysestage do. Fyrfad do. Kaffekande Malm Morter Messing Lysestager do. Voxstabelholder do. Kande med Fyrfad do. Lysestage do. Skrivebakke Plet Plat de menage Par Kandelabre Messing Lysestage do. Blækkus do. Lysestage do. Lampefod Fedtstens Grotte do. Figur Knapper Plet Brødbakke do. do lille Vogn med Skildpadde. 41

23 Medailler Kobber Mønter do. do do. do. danske, norske, svenske Sølv Mønter do. do. danske do. do.

24 lo T U 0) t s M ) G H i-l (fl ri -M g o> O 3 i) * O ~M V Uo tf tf P 4 ^ C * S 2 u å i - S g ' a * O o) 0 3 > TO o> 4 3 o fi O Jh P Q CÆ a> R o> >> M ) U 2 S & *H 'S < ITi

KØBEMHÅVNS 26. MARTS 1919.

FRANSK KUNST. MALERIER at kendte, udstillende franske Kunstnere. Tirsdag den 2 0. Febr Kl. 12. Gammel Mønt 2 * 4 (Colosseum) FRANSK KUNST Tirsdag den 2 0. Febr. 1917 Kl. 12 bortsælges ved Auktion i Gammel Mønt 2 * 4 (Colosseum) en meget fin Samling MALERIER at kendte, udstillende franske Kunstnere Eftersyn Søndag den 18. Februar

KATALOG ANTIKVITETS- OG KUNST-AUKTION ... OVER MANDAG DEN 17. MARTS 1919 KL. 11>/, OG FØLGENDE DAGE

KATALOG ANTIKVITETS- OG KUNST-AUKTION ... OVER MANDAG DEN 17. MARTS 1919 KL. 11>/, OG FØLGENDE DAGE KATALOG... OVER ---------- ANTIKVITETS- OG KUNST-AUKTION MANDAG DEN 17. MARTS 1919 KL. 11>/, OG FØLGENDE DAGE KATALOG OVER ANTIKE MØBLER - ANTIKVITETER - KUNSTGEN STANDE - MALERIER - BRONCER - PORCELAIN

MALERIAUKTION GAMMEL MØNT 2 &. 4, (COLOSSEUM) MANDAG DEN 755 OKTOBER KL. 12.

KATALOG. ANTIKVITETS«OG KUNSTsAUKTION MANDAG DEN 27. AUG KL. 11% OG FØLGENDE DAGE OVER

KATALOG. ANTIKVITETS«OG KUNSTsAUKTION MANDAG DEN 27. AUG KL. 11% OG FØLGENDE DAGE OVER KATALOG OVER ANTIKVITETS«OG KUNSTsAUKTION MANDAG DEN 27. AUG. 1917 KL. 11% OG FØLGENDE DAGE KATALOG OVER ANTIKE MØBLER ANTIKVITETER KUNST* GENSTANDE BRONCER PORCELLÆN FAJANCE MALERIER KOBBERSTIK SMYKKER

AUKTIONEN. Katalog: Antikviteter og Kunstgenstande. Torsdag den 6. December 1917 KL \0 % Industripalæet i Odense. m. m.

AUKTIONEN. Katalog: Antikviteter og Kunstgenstande. Torsdag den 6. December 1917 KL \0 % Industripalæet i Odense. m. m. Katalog: til AUKTIONEN Torsdag den 6. December 1917 KL \0 % i Industripalæet i Odense over Antikviteter og Kunstgenstande m. m. Eftersyn: Onsdag den 5. December Kl. 11 4 Auktionsvilkaar. 1. Effekterne

KATALOG HERSKABELIGT INDBO GAMMEL MØNT 2 & 4. BRONCER - ORGLER - UHRE - GULVTÆPPER MALERIER m. m. I DAGENE 1.-3. SEPTEMBER 1920 OVER KL.

KATALOG HERSKABELIGT INDBO GAMMEL MØNT 2 & 4. BRONCER - ORGLER - UHRE - GULVTÆPPER MALERIER m. m. I DAGENE 1.-3. SEPTEMBER 1920 OVER KL. KATALOG OVER HERSKABELIGT INDBO BRONCER - ORGLER - UHRE - GULVTÆPPER MALERIER m. m. SOM SÆLGES VED OFFENTLIG AUKTION I DAGENE 1.-3. SEPTEMBER 1920 KL. 11*/, FRA GAMMEL MØNT 2 & 4 TELF. 9720-9774 EFTERSYN:

Fabrikant Emil Falck5 Dødsbo

CATALOG. Auktion over Antiquiteter m. m.: Mandag d. 9. Februar 1920 og følgende Dag Form. Kl. 11: Ovenlyssalen Bredgade 34.

CATALOG. Auktion over Antiquiteter m. m.: Mandag d. 9. Februar 1920 og følgende Dag Form. Kl. 11: Ovenlyssalen Bredgade 34. CATALOG Auktion over Antiquiteter m. m.: Mandag d. 9. Februar 1920 og følgende Dag Form. Kl. 11: Ovenlyssalen Bredgade 34. FORTEGNELSE over Antiquiteter, Kunstsager m. m. der efter Begjæring af Hr. Ingeniør

NEHMS AUKTIONER»WESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONsNR.: VESTER FREDAG DEN 16. JANUAR 1920, KL. 12. NEHMS AUKTIONER»WESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONsNR.: VESTER 72 56 FREDAG DEN 16. JANUAR 1920, KL. 12. KATALOG over Fru Claude'Petersens efterladte Malerier og Studier m. m. som bortsælges ved

Herskabeligt Indbo Glas, Porcelæn, Sølv, Plet, Smykker, Malerier, Bøger m. m.

MALERIER CITY AUKTIONS-LOKALER. G. E. NØHRMflNN - AUKTIONSHOLDER KRISTEN BERNIKOWGADE 2 (({ City A u k tio n s lo k a le r Kristen Bernikowgade 2 Tef. 9774 (Hjørnet af Citygade). FREDAG DEN 16. MAJ 1913 KL. 12 OG FØLG. DAGE AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION I CITY AUKTIONS-LOKALER KRISTEN BERNIKOWGADE

MALERIER og TEGNINGER AF

MALERIER og TEGNINGER

MALERIER og TEGNINGER ' m FORTEGNELSE OVER EN SAMLING MALERIER og TEGNINGER ' AF MALEREN FOLMER BONNÉN BORTSÆLGES VED AUKTION I DEN FRIE UDSTILLING MANDAG DEN 18. DECEMBER KL. 121/* EFTERSYN: FREDAG D. 15., LØRDAG D. 16. OG

KATALOG MANDAG DEN 11. DECEMBER 1916 KL. 117* GAMMEL MØNT 2-4, COLOSSEUM

KATALOG MANDAG DEN 11. DECEMBER 1916 KL. 117* GAMMEL MØNT 2-4, COLOSSEUM KATALOG OVKR A n t i k v i t e t e r, B r o n c e r, A n t i k e M ø b l e r, K r y s t a l, P o r c e l l æ n, F a j a n c e r, S ø lv, M a l e r i e r, K o b b e r s tik, K u n s t g e n s t a n d e,

AD. HEINRICH-HANSEN CHARLOTTENBORG FORTEGNELSE EN SAMLING MALERIER MALEREN. MANDAG DEN 26. FEBRUAR Kl. 127* - FORTEGNELSE OVÉR EN SAMLING MALERIER AF MALEREN AD. HEINRICH-HANSEN BORTSÆLGES VED AUKTION PAA CHARLOTTENBORG MANDAG DEN 26. FEBRUAR Kl. 127* EFTERSYN: Torsdag, Fredag, Lørdag og Søndag den 25. Februar

KATALOG. ANTIKVITETS* OG KUNSTs AUKTION TORSDAG DEN 28. NOVBR KL. 11% OG FØLGENDE DAGE OVER

KATALOG. ANTIKVITETS* OG KUNSTs AUKTION TORSDAG DEN 28. NOVBR KL. 11% OG FØLGENDE DAGE OVER KATALOG OVER ANTIKVITETS* OG KUNSTs AUKTION TORSDAG DEN 28. NOVBR. 1918 KL. 11% OG FØLGENDE DAGE 1] KATALOG OVER ANTIKE MØBLER ANTIKVITETER KUNST* GENSTANDE MALERIER BRONCER POR, CELAIN FAJANCE FORARBEJDET

Freflapn den 7fle Marts førstk., Formiddag Kl. 11 og eventuelt følgende Dag,

Freflapn den 7fle Marts førstk., Formiddag Kl. 11 og eventuelt følgende Dag, Fortegnelse over antike Møbler, Malerier, gi. Kobberstik i antike Rammer, smukt Sølv og Flet m. m., som bortsælges ved offentlig Auktion, Freflapn den 7fle Marts førstk., Formiddag Kl. 11 og eventuelt

KATALOG. U j 3 DANSK KUNSTHANDEL TIRSDAG D. 10. DECEMBER 1918 KL. II TIL VINGAARDSTRÆDE 21 2 SAL U j 3 / CfsK AUKTION a u k t io n sa N r 4 KATALOG k a t a l o g TIL k u n s t a u k t i o n e n I a u k t io n s a f d e l in g VINGAARDSTRÆDE 21 2 SAL TIRSDAG D. 10. DECEMBER 1918 KL. II G3 KUNSTAUKTION

KATALOG OVER GAMMEL MØNT 2-4 COLOSSEUM KØBENHAVN O NSDAG DEN 31. OKTOBER 1917 KL. IIV2 MUSEUMSINSPEKTØR JØRGEN OLRIK. K om m issioner m odtages!

KATALOG OVER GAMMEL MØNT 2-4 COLOSSEUM KØBENHAVN O NSDAG DEN 31. OKTOBER 1917 KL. IIV2 MUSEUMSINSPEKTØR JØRGEN OLRIK. K om m issioner m odtages! KATALOG OVER ANTIKE MØBLER ANTIKVITETER KUNST. GENSTANDE BRONCER PORCELAIN FAJANCE FORARBEJDET SØLV (NORSK, DANSK, SVENSK, M.M.) KOBBER,, MESSING* OG TINTØJ M. M. SOM BORTSÆLGES VED AUKTION O NSDAG DEN

AUKTIONEN, der afholdes

Møbler, Indbo, Pianoer Flygel, Billard, Broderi, Manufaktur, Skotøj.

I DEN FRIE UDSTILLINGS LOKALER VIS A VIS ØSTBANEGAARDEN. MANDAG DEN 21. FEBRUAR 1916 KL. 12 P BORTSÆLGES EN SAMLING MALERIER GERDA STRØM I) 3820. MALERIAUKTION I DEN FRIE UDSTILLINGS LOKALER VIS A VIS ØSTBANEGAARDEN. MANDAG DEN 21. FEBRUAR 1916 KL. 12 P BORTSÆLGES EN SAMLING MALERIER AF GERDA STRØM EFTERSYN: FREDAG DEN 18.. LØRDAG DEN 19.

M øbler m. m. som bortsælges ved off. Auktion

KATALOG OVER MALERIER AKVARELLER & RADERINGER FRA DEN FINSKE KUNSTUDSTILLING TIRSDAG D. 11. FEBRUAR 1919, KL. 3 PR,

KATALOG OVER MALERIER AKVARELLER & RADERINGER FRA DEN FINSKE KUNSTUDSTILLING TIRSDAG D. 11. FEBRUAR 1919, KL. 3 PR, KATALOG OVER MALERIER AKVARELLER & RADERINGER FRA DEN FINSKE KUNSTUDSTILLING SOM BORTSÆLGES VED AUKTION I KUNSTSALONEN FREDERI XSBERGGADE 36* TIRSDAG D. 11. FEBRUAR 1919, KL. 3 PR, Eftersyn paa Auktionsstedet

KATALOG OVER HERSKABELIGT INDBO FLYGLER - PIANOER - BRONCER - UHRE PLATTER = TÆPPER M. M. MALERIER TEGNINGER - KOBBERSTIK M. M. SOM SÆLGES I DAGENE

KATALOG OVER HERSKABELIGT INDBO FLYGLER - PIANOER - BRONCER - UHRE PLATTER = TÆPPER M. M. MALERIER TEGNINGER - KOBBERSTIK M. M. SOM SÆLGES I DAGENE KATALOG OVER HERSKABELIGT INDBO FLYGLER - PIANOER - BRONCER - UHRE PLATTER = TÆPPER M. M. MALERIER TEGNINGER - KOBBERSTIK M. M. SOM SÆLGES I DAGENE FRA D. 8. TIL 11. MARTS Kl. I I 1/, FRA GAMMEL MØNT 2

FRANSK KUNST. = MALERIER = at kendte, udstillende franske Kunstnere. Onsdag d. 13. Septbr Kl. 12. Gammel Mønt 2 $ 4 (CoSosseum)

FRANSK KUNST. = MALERIER = at kendte, udstillende franske Kunstnere. Onsdag d. 13. Septbr Kl. 12. Gammel Mønt 2 $ 4 (CoSosseum) & FRANSK KUNST. Onsdag d. 13. Septbr. 1916 Kl. 12 bortsælges vod Auktion i Gammel Mønt 2 $ 4 (CoSosseum) en meget fin Samling = MALERIER = at kendte, udstillende franske Kunstnere. Eftersyn. Manda«den

PAUL FISCHER. Auktion: Mandag den 26. Januar 1914, Fm. Kl. 11 Charlottenborg.

PAUL FISCHER. Auktion: Mandag den 26. Januar 1914, Fm. Kl. 11 Charlottenborg. PAUL FISCHER Auktion: Mandag den 26. Januar 1914, Fm. Kl. 11 Charlottenborg. Privat Eftersyn: Torsdag den 22. Januar 1914, Kl. 11 4. CATALOG OVER MALERIER OG STUDIER AK FIGUR- OG GENREMALER PAUL FISCHER

Nr. 19. Maria og Elisabeth.

(itiy FRANSK KUNST = MALERIER = F red ag en den 11. M aj 1917 Kl. 12 * bortsælges ved Auktion i. Gammel Mønt 2 s 4 (Colosseum)

(itiy FRANSK KUNST = MALERIER = F red ag en den 11. M aj 1917 Kl. 12 * bortsælges ved Auktion i. Gammel Mønt 2 s 4 (Colosseum) (itiy FRANSK KUNST F red ag en den 11. M aj 1917 Kl. 12 * bortsælges ved Auktion i Gammel Mønt 2 s 4 (Colosseum) en meget fin Paniling = MALERIER = at kendte, udstillende franske Kunstnere f Eftersvn Onsdag

AUKTIONS VT KATALOG N * 6 TIL KUNSTAUKTIONEN I DANSK KUNSTHANDEL AUKTIONSAFDELING VINGAARDSTRÆDE SAL TIRSDAG D. 28. JANUAR 1919 KL. AUKTIONS VT KATALOG N * 6 TIL KUNSTAUKTIONEN I AUKTIONSAFDELING VINGAARDSTRÆDE 21. 2. SAL TIRSDAG D. 28. JANUAR 1919 KL. 12 02 KUNSTAUKTION i AUKTIONSAFDELING VINGAARDSTRÆDE 21 2. SAL TIRSDAG D. 28 JANUAR

HiiH YILH. TH. FISCHER, jyialerier og Studier, Katalog. Tirsdag den 23, Oktober 1894, Form. Kl. 11. Concerfpalaief, predgade 28. Dyrmaler.

HiiH YILH. TH. FISCHER, jyialerier og Studier, Katalog. Tirsdag den 23, Oktober 1894, Form. Kl. 11. Concerfpalaief, predgade 28. Dyrmaler. HiiH Katalog over jyialerier og Studier, tilhørende Dyrmaler YILH. TH. FISCHER, hvilke bortsælges ved Auktion Tirsdag den 23, Oktober 1894, Form. Kl. 11 i Lemmings Kunstudstilling Concerfpalaief, predgade

JENS LUND UDSTILLING OG AUKTION

FRANSK KUNST. Falkenbergs Auktioner. T elefon 1282. GI. Kongevej 27 * 29. Falkenbergs Au ktioner. Fredag den 3. Novbr. 1916 Kl.

FRANSK KUNST. Falkenbergs Auktioner. T elefon 1282. GI. Kongevej 27 * 29. Falkenbergs Au ktioner. Fredag den 3. Novbr. 1916 Kl. Falkenbergs Au ktioner Fredag den 3. Novbr. 1916 Kl. 12% Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27 * 29 (Det ny Teater) bortsolgt en Samling Malerier, udelukkende FRANSK KUNST EFTERSYN: Onsdag

V tirj /4jy. AGNE5 o g HARALD SLOTT-MØLLER.

V tirj /4jy. AGNE5 o g HARALD SLOTT-MØLLER. V tirj /4jy AGNE5 o g HARALD SLOTT-MØLLER. fotogralisamnugen Privat Eftersyn: Torsdag den 29. Januar 1914, Kl. 11 4. CATALOG OVER MALERIER OG STUDIER AF AGNES OG HARALD SLOTT. MØLLER, HVILKE BORTSÆLGES

Gammel Mønt 2 &4 MALERIER. Nøhrmanns Auktioner Gammel Mønt 2 & 4, Stuen (Golosseum). TIRSDAG DEN 17. NOVEMBER 1914 KL 12 (COLOSSEUM)

Gammel Mønt 2 &4 MALERIER. Nøhrmanns Auktioner Gammel Mønt 2 & 4, Stuen (Golosseum). TIRSDAG DEN 17. NOVEMBER 1914 KL 12 (COLOSSEUM) Nøhrmanns Auktioner Gammel Mønt 2 & 4, Stuen (Golosseum). Telefoner 9720, 9774. TIRSDAG DEN 17. NOVEMBER 1914 KL 12 OG FØLGENDE DAGE KL. 11*/* FORM. AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION 1 r * Gammel Mønt 2 &4 (COLOSSEUM)

CATALOG samunc, / anden og sidste Afdeling af Malerier og Tegninger. tilhørende Boet efter afdøde. Landskabsmaler HANS FISCHER, / D m. 3728. P rivat E ftersyn: T orsdag den 27. October Kl. 11 3. STATENS KUNSTHISTORISKE FOTOGRAFI )\ CATALOG samunc", / f / anden og sidste Afdeling af Malerier og Tegninger tilhørende Boet efter afdøde

SCULPTUR. A uktion: M andag den 10. Maj 1915, Fm. Kl. 11 Malerisalen, Jernbanegade Nr. 9 1.

SCULPTUR. A uktion: M andag den 10. Maj 1915, Fm. Kl. 11 Malerisalen, Jernbanegade Nr. 9 1. SCULPTUR. / A uktion: M andag den 10. Maj 1915, Fm. Kl. 11 Malerisalen, Jernbanegade Nr. 9 1. CATALOG OVER 66 SCULPTURARBEJDER AF CARL J. BONNESEN, ELNA BORCH, THOMAS BÆRENTSEN, DAHLsJENSEN, CARL MARTIN*HANSEN,

KATALOG OVER MALERIER

KATALOG OVER MALERIER \ 'v -vf KATALOG OVER MALERIER TILHØRENDE FÆ LLESBOET E FT E R AFDØDE GROSSERER OG YEKSELLERER ARON R. HENRIQUES OG SENERE AFDØDE HUSTRU. DE BORTSÆLGES VED AUKTION, D ER AFHOLDES MANDAG DEN 16DE NOVEMBER

Herskabeligt Indbo Malerier

Herskabeligt Indbo Malerier FALKENBERGS AUKTIONER. Gamle Kongevej 27 og 29 ( D a ny Telefon 1282. T h e a te r). KATALOG ti/ Auktionen Tirsdagen den 20. Marts 1917 Formiddag Kl. Il og félgende Dage GI. Kongevej 27 og 29 (Det ny Theater)

Antikviteter, Kunstsager

Antikviteter, Kunstsager Nøhrmanns Auktioner Gammel Mønt 2 h 4 (Colosseum) Telefoner 9720, 9774. O nsdag den 10. M a rts K l. I I 12 og følgende Dage bliver ved Auktion, som afholdes GI. Mønt 2 i 4 (Colosseum) bortsolgt, en større

KATALOG til Auktionen

KATALOG til Auktionen FALKENBEKGS AUKTIONER. Gamle Kongevej Nr. 27 og 29 (Det ny Theater). Telefoner 1282-10,321. KATALOG til Auktionen T irsdag den 4?. M arts KL 11 og følgende Dage Cl. Kongevej 27 og 29 (Det ny Theater) over

NEHMS AUKTIONER»WESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFON*NR.: VESTER M ANDAG DEN 1. MARTS O G FLG. DAGE KL. 11.

NEHMS AUKTIONER»WESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFON*NR.: VESTER M ANDAG DEN 1. MARTS O G FLG. DAGE KL. 11. NEHMS AUKTIONER»WESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFON*NR.: VESTER 72 56 M ANDAG DEN 1. MARTS O G FLG. DAGE KL. 11. KATALOG over Møbler, Soveværelser, Dagligstuer, Hotels Møbler, 1 Piano, 1 Orgel, G

HANS AGERSNAP, CATALOG. Fotogroflsamliagen MANDAG DEN 3. OKTOBER 1910, FM. KL. 11' 2, CHARLOTTENBORG. HANS AGERSNAP. Fotogroflsamliagen Privat Eftersyn: Torsdag d. 29. September 1910, Kl. 11 4. CATALOG OVER MALERIER OG STUDIER AF HANS AGERSNAP, HVILKE BORTSÆLGES VED AUKTION, DER AFHOLDES MANDAG DEN 3.

KATALOG MANDAG DEN 30. APRIL 1917 KL. I I 1/. GAMMEL MØNT 2-4, COLOSSEUM EFTERSYN: SOM BORTSÆLGES VED AUKTION OG FØLGENDE DAGE KØBENHAVN

KATALOG MANDAG DEN 30. APRIL 1917 KL. I I 1/. GAMMEL MØNT 2-4, COLOSSEUM EFTERSYN: SOM BORTSÆLGES VED AUKTION OG FØLGENDE DAGE KØBENHAVN KATALOG OVER ANTIKE MØBLER, ANTIKVITETER, KUNSTGEN STANDE, BRONCER, PORCELLÆN, FAJANCE, MALERIER, KOBBERSTIK, VAABEN, KINESISKE GUDER, SMYKKER, FORARBEJDET SØLV, OLDSAGER, KOBBERTØJ M M. SOM BORTSÆLGES

KJØBENHAVN. William Sørups Bog- og Stentrykkeri. GI. Strand 30. 1895.

KJØBENHAVN. William Sørups Bog- og Stentrykkeri. GI. Strand 30. 1895. Fortegnelse over det Boet efter afd. cand. phil Fritz Wagner tilhørende Indbo, m. v., som bortsælges ved Auction i Niels Juelsgade 6, 1. Sal o. G., Onsdag d. 9. October og flg. Dage, Form(l. Kl. 11, og

KATALOG. Allegade 8, Lørdag den 27. og Onsdag den 30. Marts 1920 Kl. 10 Formiddag.

KATALOG. Allegade 8, Lørdag den 27. og Onsdag den 30. Marts 1920 Kl. 10 Formiddag. KATALOG over LØ S Ø R E A U K T IO N EN, der afholdes Lørdag den 27. og Onsdag den 30. Marts 1920 Kl. 10 Formiddag. Allegade 8, Eftersyn paa Auktionsstedet, Fredag den 26., Søndag den 28.. og Mandag den

MALERIER. Gammel Mønt 2&4. Nøhrmanns Auktioner Gammel Mønt 2 4, Stuen (Colosseum). TIRSDAG DEN 18. Maj 1915 KL. 12 (COLOSSEUM)

MALERIER. Gammel Mønt 2&4. Nøhrmanns Auktioner Gammel Mønt 2 4, Stuen (Colosseum). TIRSDAG DEN 18. Maj 1915 KL. 12 (COLOSSEUM) Nøhrmanns Auktioner Gammel Mønt 2 4, Stuen (Colosseum). Telefoner 9720, 9774. TIRSDAG DEN 18. Maj 1915 KL. 12 AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION I Gammel Mønt 2&4 (COLOSSEUM) OVER EN UDMÆRKET SAMLING MALERIER

MALERIER. Gammel Mønt 2 &4. Nøhrmanns Auktioner Gammel Mønt 2 $ 4, Stuen (Colosseum). (COLOSSEUM) TIRSDAG DEN 13 OKTOBER 1914 KL 1 2 '2 Nøhrmanns Auktioner Gammel Mønt 2 $ 4, Stuen (Colosseum). Telefoner 9720, 9774. I TIRSDAG DEN 13 OKTOBER 1914 KL 1 2 '2 OG FØLGENDE DAGE KL 11«/* FORM. AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION I Gammel Mønt 2 &4 (COLOSSEUM)

MALERIER. Gammel Mønt 2 &4. Nøhrmanns Auktioner Gammel Mønt 2 & 4, Stuen (Coiosseum). (COIOSSEUM) ONSDAG DEN 5 Maj 1915 KL 1 2

MALERIER. Gammel Mønt 2 &4. Nøhrmanns Auktioner Gammel Mønt 2 & 4, Stuen (Coiosseum). (COIOSSEUM) ONSDAG DEN 5 Maj 1915 KL 1 2 Nøhrmanns Auktioner Gammel Mønt 2 & 4, Stuen (Coiosseum). Telefoner 9720, 9774. ONSDAG DEN 5 Maj 1915 KL 1 2 AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION 1 Gammel Mønt 2 &4 (COIOSSEUM) OVER EN UDMÆRKET SAMLING MALERIER

MØBLER oo INDBO Befordringstøj

MØBLER oo INDBO Befordringstøj RASMUS NIELSENS AUCTION S FORRETNING NØRREGADE 41 TELEF. 1016 OG 8701 ^ D C D C D C D C 3 C D C D C ) C g 3 C D C D C D C D C D C D C D C D C 3 C D C D KATALOG TIL AUCTIONEN NØRREGADE 41, lste SAL, FREDAG

MALERIER. Gammel Mønt 2 &4. Nøhrmanns Auktioner Gammel Mønt 2 $ 4, Stuen (Colosseum). TIRSDAGEN DEN 30 MARTS 1915 KL.

MALERIER. Gammel Mønt 2 &4. Nøhrmanns Auktioner Gammel Mønt 2 $ 4, Stuen (Colosseum). TIRSDAGEN DEN 30 MARTS 1915 KL. Nøhrmanns Auktioner Gammel Mønt 2 $ 4, Stuen (Colosseum). Telefoner 9720, 9774. i TIRSDAGEN DEN 30 MARTS 1915 KL. 12 OG FØLGENDE DAGE KL, 11V* FORM. AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION I Gammel Mønt 2 &4 (COLOSSEUM)

KUNSTAUKTIONEN UNO KUNST ORIGINALE HOLLANDSKE MALERIER ONSDAG DEN 5. APRIL KL. I1/,, HOTEL BRISTOLS ANNEX RAADHUSPLADSEN 55 (OVER B*T CENTRALEN) OVER KUNSTAUKTIONEN ONSDAG DEN 5. APRIL KL. I1/,, OVER UNO KUNST OG ORIGINALE HOLLANDSKE MALERIER HOTEL BRISTOLS ANNEX (OVER B*T CENTRALEN) RAADHUSPLADSEN 55 KATALOG OVER EN SAMLING MALERIER SOM SÆLGES VED

MflbERlBR. City Auktions^Lokalef Kristen Bernikowgade 2 Telf CITY AUKTIONS-LOKALER KRISTEN BERNIKOWGADE 2 - STUEN. 4ff$5~

MflbERlBR. City Auktions^Lokalef Kristen Bernikowgade 2 Telf CITY AUKTIONS-LOKALER KRISTEN BERNIKOWGADE 2 - STUEN. 4ff$5~ 4ff$5~ City Auktions^Lokalef Kristen Bernikowgade 2 Telf. 9720 (Hjørnet af Citygade). MANDAGEN DEN 30. OKTOBER 1911 KL. l 1^ " 1--------- --- -. C i AFHOLDES OFENTLIG AUKTION I CITY AUKTIONS-LOKALER KRISTEN

A. RIIS CÅRSTENSEN, Mandag d. 28. Januar 1901, Form. Kl. 11'k. Charlottenborg. over 66 Billeder af Marinemaler

A. RIIS CÅRSTENSEN, Mandag d. 28. Januar 1901, Form. Kl. 11'k. Charlottenborg. over 66 Billeder af Marinemaler Hioi, P r i v a t E f t e r s y n : T o r s d a g d. 2 4. J a n u a r i g o i K l. 11 3. C a t a l o g over 66 Billeder af Marinemaler A. RIIS CÅRSTENSEN, hvilke bortsælges ved Auktion, der afholdes paa

KATALOG MANDAG D. 20. SEPTBR KL. 12 V, OVER FREDERIKSBERGGADE 36, 1. SAL

KATALOG MANDAG D. 20. SEPTBR KL. 12 V, OVER FREDERIKSBERGGADE 36, 1. SAL KATALOG OVER M aleri-a u k t io n e n MANDAG D. 20. SEPTBR. 1920 KL. 12 V, i FREDERIKSBERGGADE 36, 1. SAL EFTERSYN paa Auktionsstedet Lørdag d. 18., Søndag d. 19. September hver Dag fra Kl. JO 4. KOMMISSIONER

P r o f. Otto B a c h e,

P r o f. Otto B a c h e, KATALOG OVER MALERIER OG STUDIER AF P r o f. Otto B a c h e, HVILKE BORTSÆLGES VED AUKTION, DER AFHOLDES MANDAG D. 8. MARTS 1915, FM. KL. 11*, PAA CHARLOTTENBORG. EFTERSYN: Fredag den 5., Lørdag den 6.

Gammel Mønt 2 &4 MALERIER. Nøhrmanns Auktioner Gammel Mønt 2 & 4, Stuen (Colosseum). (COLOSSEUM) TIRSDAGEN DEN 8. SEPTBR.

Gammel Mønt 2 &4 MALERIER. Nøhrmanns Auktioner Gammel Mønt 2 & 4, Stuen (Colosseum). (COLOSSEUM) TIRSDAGEN DEN 8. SEPTBR. Nøhrmanns Auktioner Gammel Mønt 2 & 4, Stuen (Colosseum). Telefoner 9720, 9774. TIRSDAGEN DEN 8. SEPTBR. 1914 KL 12 AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION I Gammel Mønt 2 &4 (COLOSSEUM) OVER EN UDMÆRKET SAMLING MALERIER

KATALOG MALERIER, TORSDAG D. 20. FEBR, J9J9 KL. U I OVENLYSSALEN, BREDGADE 34 É?*

KATALOG MALERIER, TORSDAG D. 20. FEBR, J9J9 KL. U I OVENLYSSALEN, BREDGADE 34 É?* KATALOG OVER EN E T DØDSBO TILHØRENDE SAMLING AF MALERIER, DER BORTSÆLGES VED AUKTION TORSDAG D. 20. FEBR, J9J9 KL. U I OVENLYSSALEN, BREDGADE 34 É?* EDG. HØYER o g TEILMAN-JØRGENSEN O V E R RETSSA G FØ

I Skandinavisk Kunstudstilling" (Vesterbrogade 58)

3521. Malerier og Studier. af afdøde Maler. Carl Wentorf. A uktion: Mandag den 25. Oktober 1915, Fm. Kl. IIV2, Charlottenborg. 3521. Malerier og Studier af afdøde Maler Carl Wentorf. A uktion: Mandag den 25. Oktober 1915, Fm. Kl. IIV2, Charlottenborg. Privat Eftersyn: Torsdag den 21. Oktober 1915, Kl. 11 4. KATALOG OVER EFTERLADTE

MALERIER. Gammel Mønt 2&4. Nøhrmanns Auktioner TIRSDAG DEN 5. OKTOBER 1915 KL. J. (OolossevL32D.) EFTERSYN: Gammel Mønt 2 & 4, Stuen (Colosseum)

MALERIER. Gammel Mønt 2&4. Nøhrmanns Auktioner TIRSDAG DEN 5. OKTOBER 1915 KL. J. (OolossevL32D.) EFTERSYN: Gammel Mønt 2 & 4, Stuen (Colosseum) Nøhrmanns Auktioner Gammel Mønt 2 & 4, Stuen (Colosseum) Telefoner 9720, 9774 TIRSDAG DEN 5. OKTOBER 1915 KL. J AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION I Gammel Mønt 2&4 (OolossevL32D.) OVER EN UDMÆRKET SAMLING MALERIER

Møbler og Indbo, Nørregade 41, 1ste Sal. Befordringstøj. 24,700 Cigarer. Rasmus Nielsen, Nørregade 41. Telefon 1016 & 8701.

Møbler og Indbo, Nørregade 41, 1ste Sal. Befordringstøj. 24,700 Cigarer. Rasmus Nielsen, Nørregade 41. Telefon 1016 & 8701. RASMUS NIELSENS AUCTIONS FORRETNING NØRREGADE 41 TELEF. 1016 OG 8701 «Jm a ac63d Torsdag den 20. Maj 1915, Form. Kl. 11, og følgende Dag sælges ved Auction paa Nørregade 41, 1ste Sal en Del Møbler og Indbo,

KATALOG. Dødsbo-Bohave Malerier. Auktionen paa Constantia ved Charlottenlund. m. v. Fredag den 30. M a rts 1917. Form. Kl. 11 x/2. til.

KATALOG. Dødsbo-Bohave Malerier. Auktionen paa Constantia ved Charlottenlund. m. v. Fredag den 30. M a rts 1917. Form. Kl. 11 x/2. til. KATALOG til Auktionen paa Constantia ved Charlottenlund. Fredag den 30. M a rts 1917 Form. Kl. 11 x/2 over Dødsbo-Bohave Malerier m. v. Eftersyn: Auktionsdagens Formiddag. Betalingen erlægges til Birkefuldmægtig,

K a ta lo g : 5'i5'é> M an d at den 8. December K l. 11. Haandtegninger, Antikviteter m.m. Studiestræde 57, St., (Guldhuset).

K a ta lo g : 5'i5'é> M an d at den 8. December K l. 11. Haandtegninger, Antikviteter m.m. Studiestræde 57, St., (Guldhuset). 5'i5'é> K a ta lo g : over Haandtegninger, Antikviteter m.m. der bortsælges ved Auktion M an d at den 8. December 1902. K l. 11 Form. i Studiestræde 57, St., (Guldhuset). EFTERSYN Lørdag den 6. og Søndag

EMMY THORNAMS KATALOG TIL AUKTION PAA CHARLOTTENBORG BLOMSTERMALERINDEN, FRØKEN MANDAG DEN 9. OKTOBER 1916 KL. 12

EMMY THORNAMS KATALOG TIL AUKTION PAA CHARLOTTENBORG BLOMSTERMALERINDEN, FRØKEN MANDAG DEN 9. OKTOBER 1916 KL. 12 KATALOG TIL BLOMSTERMALERINDEN, FRØKEN EMMY THORNAMS AUKTION PAA CHARLOTTENBORG MANDAG DEN 9. OKTOBER 1916 KL. 12 Eftersyn: Fredag d. 6., Lørdag d. 7., Søndag d. 8. Oktober, hver Dag Kl. 10 4. a ~ FORTEGNELSE

m. m., en Del antike og moderne Møbler, Sølv, Krystal, Malerier, antik Porsellæn, et Parti Cigarer 5W I fortegnelse over Vestervoldgade 7 9, Stuen,

m. m., en Del antike og moderne Møbler, Sølv, Krystal, Malerier, antik Porsellæn, et Parti Cigarer 5W I fortegnelse over Vestervoldgade 7 9, Stuen, V) 5W I fortegnelse over en Del antike og moderne Møbler, Sølv, Krystal, Malerier, antik Porsellæn, et Parti Cigarer m. m., som sælges ved offentlig Auktion Vestervoldgade 7 9, Stuen, Onsdagen den 4. November

AUKTION OVER EFTERSYN: ANTIKE OG MODERNE MØBLER ONSDAG DEN 16. FEBR. KL. 111/«OG FØLGENDE DAGE GAMMEL MØNT 2 & 4 - STUEN (COLOSSEUM)

AUKTION OVER EFTERSYN: ANTIKE OG MODERNE MØBLER ONSDAG DEN 16. FEBR. KL. 111/«OG FØLGENDE DAGE GAMMEL MØNT 2 & 4 - STUEN (COLOSSEUM) AUKTION OVER ANTIKE OG MODERNE MØBLER ANTIKVITETER - KUNSTSAGER - BRONCE SØLV - PORCELLÆN - SMYKKER - PLATTER MALERIER - KOBBERSTIK - MESSING OG KOBBER - EN SAMLING DANSKE MØNTER EN TINSAMLING M. M. ONSDAG

H. C. JENSEN, Auktionsholder.

CATALOG OVER SAMTLIGE DE AF AFDØDE PROFESSOR VED KUNSTAKADEMIET EFTERLADTE MALERIER OG STUDIER, HVILKE BORTSÆLGES VED AUKTION PAA CHARLOTTENBORG. 3615. CATALOG OVER SAMTLIGE DE AF AFDØDE PROFESSOR VED KUNSTAKADEMIET FRANTS HENNINGSEN EFTERLADTE MALERIER OG STUDIER, HVILKE BORTSÆLGES VED AUKTION MANDAG D. 19. OG TIRSDAG D. 20. OKTOBER 1908, FM. KL.

Møbler og Indbo, Malerier m m.

Møbler og Indbo, Malerier m m. AKTIESELSKABET SAGFØRERNES AUKTIONER Farvergade 6 Telefon 7352 i 1 KATALOG til Auktionen Torsdag d. 19. Juni 1919, Fm d. Kl. 10 og flg. Dage i Farvergade 6, Stuen over Møbler og Indbo, Malerier m m. Torsdag