CATALOG OVER MALERIER OG STUDIER I AQUAREL, OLIE OG TEMPERA ANNA E.MUNCH, HVILKE BORTSÆLGES VED AUKTION, SOM AFHOLDES
- Dorte Nielsen
1 3571. CATALOG OVER MALERIER OG STUDIER I AQUAREL, OLIE OG TEMPERA AF ANNA E.MUNCH, HVILKE BORTSÆLGES VED AUKTION, SOM AFHOLDES MANDAG DEN 29. OKTOBER 1917, FM. KL. 12, PAA CHARLOTTENBORG. EFTERSYN: FREDAG DEN 26., LØRDAG DEN 27. OG SØNDAG DEN 28. OKTOBER 1917, FRA Kl KOMMISSIONER MODTAGES AF AUG. W I T H S E F T F. (RICH. WILSTRUP), VIMMELSKAFTET 34, S K A N D IN A V ISK ANTIQUAR I AT, BREDGADE 35, OG WINKEL & MAGNUSSEN, HØJBROPLADS 7..
2 Alt sælges i den Stand, hvori det ved Hammerslaget er og forefindes, samt uden Ansvar for undertegnede i nogen Retning, og henligger fra samme for Køberens Regning og Risiko, og sælges det paa nærmere Approbation efter Auktionen. Det købte skal være afhentet fra Auktionsstedet inden Forløbet af den Dag, Auktionen holdes. Dersom det solgte ikke afhentes i rette Tid, kan det uden Varsel paany bortsælges enten underhaanden eller ved Auktion for første Købers Regning, og er denne da pligtig at erstatte det deraf flydende Tab uden at have Adgang til det mulige Overskud. Ejendomsretten over det solgte overgaar først til Køberen ved Købesummens fulde Erlæggelse. 2. Den, der byder for en anden, forpligter sig derved som Selvskyldnerkautionist. 3. Betalingen, hvortil i Auktionsomkostninger betales et Tillæg af 10 pct., erlægges til undertegnede enten ved Tilslaget eller paa Anfordring, dog kan vederhæftige Købere, der forinden Auktionen henvender sig til mig, forvente 3 'Ugers rentefri Henstand, imod, naar som helst af mig paafordres, at stille saadan Sikkerhed for det skyldige Beløb, som af mig maatte anses betryggende. Stilles Sikkerheden ikke paa Anfordring, er Betalingen til enhver Tid straks og uden Hensyn til den givne Henstand forfalden. 4. De Købere, der ikke betaler i rette Tid, har, hvad enten de bliver sagsøgte eller ikke, at tilsvare i Bente 6 pct. p. a. fra Hammerslagets Dato, indtil Betalingen sker, samt alle Omkostninger skadesløst. I Søgsmaalstilfælde er de pligtige uden Hensyn til, hvor de bor eller opholder sig at give Møde for Københavns Forligelseskommission og Jurisdiktion efter Varsel som til indenbys boende, underkastede den hurtige Betsforfølgning efter Forordningen af 25. Januar 1828 samt undergivne Udpantning efter Lov af 29. Marts Nr. 10 a. Tillæg til Conditionerne forbeholdes. Kjøbenhavn, i Oktober J*# E. Sporon, Overretssagfører, Frederiksborggade Nr. 54. Maalene ere angivne i Centimeter, Højden først. 1. Mesinge Kirkeport. 42 X Byger. 21 X Apothekergaarden i Kerteminde. 30 X Børn ved Stranden. 32 X Tulipanmark. 29 X Løvemund. 43 X Broder og Søster. 54 X 42. 7a. Vejen udenfor Kerteminde. Aften. 28 X Tulipaner og Fajance. 42 X Aftensbordet dækkes. Udstillet Charlotténborg X Revninge Kirkegaard. 42 X Roser og Æbler. 44 X Jydsk Bondekone. 40 X Badende ung Pige. 42 X a. Interiør fra Odense Frøkenkloster. 47 X Aften over Heden. 25 X Sommerblomster. 32 X I Haven. 45 X Gammelt Kapel. Bretagne. 44 X Madonna. Skizze. 37 X a. Foraarsdag ved Risinge. 18 X Broget Buket. 35 X Aftentur. 32 X I Atelieret. 37 X 46.
3 Nr. 24 a. Solskin i Krogen. 22. Gade i Kerteminde. 22 X Bakker ved Svinkløv. 26 X Darwin-Tulipaner. 41 X a. Solskin i Krogen. 53 X Eg ved Risinge. 47 X To Søstre. Udstillet Charlottenborg X Bag en fynsk Bondegaard. 27 X Vestenvind. Udstillet Charlottenborg og den baltiske Udstilling. 91 X a. Billedbogen. Udstillet Charlottenborg X Campanula. 34 X Gammel vestjydsk Kone. 44 X a. Naboens Hus. 29X41. %, 31. Interiør fra Gripsholm. Lucie Hagmanns Værelse. 41 X Vibeæg og Aurikler. 46 X Træer og Korn hæs. 39 X Sidekapel i Underkirken i Assisi. 50 X Fynsk Landskab. 29 X a. Veninder. 24 X Børn, der soppe. Kerteminde. 30X Havebænken. 39 X Hedelandskab X a. Blomster. 29 X Malerinde. 34 X I Høstens Tid. 30 X Nøgen ung Kvinde. 44 X Paa Studietur. 16 X a. Gæsteværelset. 42X' Roser. 30 X Foraarsdag. 46 X a. Hoved af en Fiskerkone. 30 X Formiddagssol. 43 X Torvet i Kerteminde. 37 X Ved Spejlet. 46 X a. Markledet. 33 X Roser i et Sølvbæger. 40 X Børn, der sanker Ax. 31 X Dame, der syer. 43 X Tulipaner. 63 X a. Nature morte. 39 X I Kakkelovnskrogen. 76 X Lugende Dreng. 42 X Nature morte. 47 X Foraar. Udstillet Charlottenborg X a Studiehoved af en ung Pige. 30 X Konen paa Heden. Motiv fra Sietstrand. 35 X 60.
4 Nr. 66. Foraar ved Kerteminde Strand. Nr. 57. Blomsterbillede. 57. Blomsterbillede. 57 X En Bondegaard. 34 X Lille lyshaaret Pige. 34 X Tulipaner. 44 X Vinduespladsen. Udstillet Charlottenborg X a. Sorte Mariane. Udstillet Charlottenborg X Smaapiger i en Baad. 27 X Fra en Gartnerhave. 29 X Sommeraften. 45 X Tulipaner og Tintøj. Udstillet Charlottenborg X Foraar ved Kerteminde Strand. 53 X Udsigt over gamle kjøbenhavnske Tage. 34 X Madonna. Studie. 47 X Alléen. 38 X Drenge ved Storebælt. 98 X Bagvejen ved Kerteminde. Udstillet Charlottenborg X Hæs ved Stranden. 21 X Høstlandskab. 60 X a. Mølle og Popler. 40 X Gade i Kerteminde. 22 X Aprildag. Piletræer. 22 X Fra Odenseegnen. 22 X a. Aften ved Kertemindefjord. 17 X Paa Balkonen. 40 X Poppelpil. 28 X Gammelt Bondehus. 29 X Sommerdag. Kerteminde. 24 X Tegnende Dreng. Udstillet Charlottenborg. 27 X a. Tulipaner i et Tinkrus. 45 X 36.
5 82. Aprilsol. 39 X Landevej i Middagssol. 57 X Ung Malerinde. Udstillet Charlottenborg X Ramme med 6 Vandfarvetegninger. 86. Blomstrende Engkabbeleier. 40 X a. Graavejr. April. 35 X Tre Piletræer. 25 X Hus ved Landevejen. 28 X Paalandsvind. 18 X Korntraver. 16 X Store Søster. 22 X Lille Pige, der fletter sit Haar. 20 X Udsigt over Ladegaarden. 35 X Tomater og Efteraarsblomster. 40 X St. Hans Aften. 21 X Ung Pige ved Stranden. Udstillet Charlottenborg X a. Gonvolvolus. 15 X Tidligt Foraar. 18 X Studiehoved. 30 X Blomstrende Anemoner. 40 X Aften i Skoven. Motiv fra Bretagne. 45 X Ung nøgen Kvinde. 50 X »De vilde Svaner«. Brudstykke. 62 X »Den lille Idas Blomster.«Brudstykke. 58 X De kloge og de daarlige Jomfruer. Udstillet Charlottenborg Tredelt Temperabillede.
Læs merec w. / / 3845. Emil Wennerwaid. Onsdag den 18. November 1908, Fm. Kl. 111,. Østergade Nr 15, 1. Sal.
Læs mereCharlotte Frimodt. Malerier og Aquareller.
Læs mereProf. O tto BacL tf ^ /i"
Læs mereCharlottenborg. Catalog over Malerier. prof. L a u r. T u x e n, fh<. N ic o lin e T uxen. Mandag d. 18. og Tirsdag d. 19. Oktober 1920, * - y
Catalog over Malerier af fh
Læs mereCATALOG. MALERIER OG TEGNINGER AF AFDØDE CILIUS ANDERSEN. Auktion: Mandag d. 23. Februar 1914, Fm. Kl. llj. Charlottenborg.
CATALOG. MALERIER OG TEGNINGER AF AFDØDE CILIUS ANDERSEN. Auktion: Mandag d. 23. Februar 1914, Fm. Kl. llj. Charlottenborg. ~, s t a t e n s ^ KUNSTHISTORISKE FOTOGRAF! v s a m l in g ^ Privat Eftersyn:
Læs mereJohannes Kragh. Malerier, Aquareller og Sculptur. A u k tio n : Tirsdag den 17. N ovem ber 1914, Fm. KL 11, C harlottenborg.
Johannes Kragh. Malerier, Aquareller og Sculptur. A u k tio n : Tirsdag den 17. N ovem ber 1914, Fm. KL 11, C harlottenborg. Privat Eftersyn: Torsdag den 12. November 1914, Kl. 11 4. CATALOG OVER MALERIER,
Læs mereJohannes Kragh. Malerier, Aquareller og Sculptur. A u k tio n : Tirsdag den 17. N ovem ber 1914, Fm. Kl. 11, C harlottenborg.
Johannes Kragh. Malerier, Aquareller og Sculptur. A u k tio n : Tirsdag den 17. N ovem ber 1914, Fm. Kl. 11, C harlottenborg. I Privat Eftersyn: Torsdag den 12. November 1914, Kl. 11 4. CATALOG OVER MALERIER,
Læs mere3675. c-hi CILIUS ANDERSEN. AUKTION: MANDAG DEN 27. NOVEMBER 1911, FM. KL. HVa. CHARLOTTENBORG.
3675. c-hi CILIUS ANDERSEN. r* AUKTION: MANDAG DEN 27. NOVEMBER 1911, FM. KL. HVa. CHARLOTTENBORG. fotografisanningui Privat Eftersyn: Torsdag den 23. November 1911, Kl. 11 4. CftTALOG OVER MALERIER OG
Læs mere2 (j 0. Fotografisamlingen
3353. 2 (j 0. Fotografisamlingen Fortegnelse over en Del af en af Sveriges største Privatsamlinger hvilken bortsælges ved Auktion, der afholdes Onsdag d. 25. Februar 1920, Form. Kl. IIV2 i Udstillingsbygningen
Læs mere28an5a(j ben 6te ' Ho»em6er 190S, Storm- $1. n. tøjjailottenboifl.
Læs mereCATALOG OVER MALERIER, AQUARELLER OG SCULPTUR PAA CHARLOTTENBORG.
CATALOG OVER MALERIER, AQUARELLER OG SCULPTUR JOHANNES KRAGH AF HVILKE BORTSÆLGES VED AUKTION, DER AFHOLDES TIRSDAB BE«17. NOVEMBER 1914, F». KL. I l ' b, PAA CHARLOTTENBORG. E FT E R SY N : Fredag den
Læs mereUNG KUNST. AUKTION TIRSDAG DEN 25. APRIL 1911, FM. KL. il1 JERNBANEGADE NR. 9. i. Sal.
UNG KUNST. AUKTION TIRSDAG DEN 25. APRIL 1911, FM. KL. il1 JERNBANEGADE NR. 9. i. Sal. 5557 Privat Eftersyn: Fredag d. 21. April 1911 Kl. 10 4. C A T A L O G OVER MALERIER OG STUDIER AF 12 UNGE DANSKE
Læs merePROFESSOR CARL LOCHER.
7}/%(>' y 3774. I PROFESSOR CARL LOCHER. (EFTER LA D TE M A LERIER OG FA R V E L A G T E T E G N IN G E R ). Auktion: Mandag d. 28. og Tirsdag d. 29. Februar 1916, Form. Kl. 12 paa Charlottenborg. JMJiogransamiingen
Læs mereSCULPTUR. A uktion: M andag d. 6. December 1915, Form. Kl. 12, Malerisalen, Studenterforeningen, V esterboulevard Nr. 6.
SCULPTUR A uktion: M andag d. 6. December 1915, Form. Kl. 12, Malerisalen, Studenterforeningen, V esterboulevard Nr. 6. CATALOG OVER 76 SCULPTURARBEJDER AF Carl J. Bonnesen, Elna Borch, J. J. Bregnø, Thomas
Læs mereHENNY KØSTER PANDURO
C '7^3 a (3762. ARBEJDER AF MALERINDEN HENNY KØSTER PANDURO V KØBENHAVN TRYKT HOS F. E. BORDING 1915 De indbydes til det private Eftersyn paa Charlottenborg Torsdagen den 25. Februar Kl. n k. f \ STATEISS
Læs mereo Y3y PROFESSOR, LANDSKABSMALER C. M. SOYA-JENSEN. AUKTION: MANDAG DEN 27. OG TIRSDAG DEN 28. JANUAR 1913, FM. KL. 11V,. CHARLOTTENBORG.
o Y3y / 3822. V _ - PROFESSOR, LANDSKABSMALER C. M. SOYA-JENSEN. AUKTION: MANDAG DEN 27. OG TIRSDAG DEN 28. JANUAR 1913, FM. KL. 11V,. CHARLOTTENBORG. Æotograflsamlingen Privat Eftersyn: Torsdag den 23.
Læs mereCATALOG. 5 cbo. Tirsdag den 6. Februar 1917, Fm. Kl. 12, i Malerisalen, Studenterforeningen, Vester Boulevard Nr. 6.
CATALOG. 5 cbo. A u k tio n : Tirsdag den 6. Februar 1917, Fm. Kl. 12, i Malerisalen, Studenterforeningen, Vester Boulevard Nr. 6. CATALOG OVER EN SAMLING MALERIER, DER RORTSÆLGES VED AUKTION, SOM AFHOLDES
Læs mereKUNST-AUKTION. ) TELF. CENTRAL 8490 ) Træffes sikrest, ogsaa for Telefonsamtaler, } før Kl. 10 og efter Kl. 6. 3008. I OVENLYSSALEN, BREDGADE 34
3008. Ældre dansk Malerkunst købes eller modtages paa meget kulante Betingelser til ^ortsalg ved mine Kunstauktioner i Ovenlyssalen, Bredgade 34. Ved at sælge ved mine Kunstauktioner opnaar Ejerne selv
Læs mereMALERIER KLI N S FN E R-AU KTI ON. C, JT # ifotograflsamlingen FORTEGNELSE ONSDAG DEN 22*1 MARTS Kl. 127* I OVENLYSSALEN RREDGADE 34
2452. C, JT # ifotograflsamlingen KLI N S FN E R-AU KTI ON FORTEGNELSE OVER EN SAMLING MALERIER AF FEM DANSKE KUNSTNERE: WANDA ROOSE ELINE HERTZ JESPERSEN KNUD JESPERSEN AAGE ROOSE OTTO NIELSEN EFTERSYN;
Læs mereCATALOG OVER MALERIER OG AQUARELLER AF AFDØDE PROFESSOR, LANDSKABSMALER G. M. SOYA-JENSEN, PAA CHARLOTTENBORG.
CATALOG OVER MALERIER OG AQUARELLER AF AFDØDE PROFESSOR, LANDSKABSMALER G. M. SOYA-JENSEN, HVILKE BORTSÆLGES VED AUKTION, DER AFHOLDES MANDAG DEN 7. OG TIRSDAG DEN 8. OKTOBER 1912, FM. KL. 11'la PAA CHARLOTTENBORG.
Læs mereMALERIER KUNSTN ER-AUKTION FORTEGNELSE. ONSDAG DEN 23DE FEBRUAR Kl. 127* KOMMISSIONER OG KATALOGER:
KUNSTN ER-AUKTION FORTEGNELSE OVER EN SAMLING MALERIER AF OTTE DANSKE KUNSTNERE: EBBA C ARSTEN SEN MOGENS GAI) JACOB LUDVIG GOLDMANN M. HAMMEIUCH HANS HENNINGSEN K. O. HILKIER JENS ADOLF J ERICH AU AXEL
Læs mere\^\v SIGVARD HANSEN. AUKTION: MANDAG DEN 18. NOVEMBER 1912, FM. KL. II1/,. CHARLOTTENBORG.
C 2-b,fc \^\v r tf- 3 7 1 3. SIGVARD HANSEN. AUKTION: MANDAG DEN 18. NOVEMBER 1912, FM. KL. II1/,. CHARLOTTENBORG. fotopafisammngen Privat Eftersyn: Torsdag den 14. November 1912 Kl. 11 4. CATALOG OVER
Læs mereMalerier og Studier. afdøde Marinemaler HRTHIRS LUTKEN, hvilke bortsælges ved Auktion, som afholdes. paa
CATALOG over Malerier og Studier af afdøde Marinemaler HRTHIRS LUTKEN, hvilke bortsælges ved Auktion, som afholdes paa Charlottenborg, Mandag d. 4. December 1905, Fin. Kl. 11 k EFTER SY N : Fredag d. i.,
Læs meretil P. K ornbeek s MALERIAUCTION Mandag d. 17. October 1887, Kl. 11. UDSTILLING Fredag d. 14., Lørdag d. 15. og Søndag d. 10. October fra Kl. 11 3.
K A T A L O G til P. K ornbeek s MALERIAUCTION i Kunstudstillingsbygningen ved Charlottenbopg Mandag d. 17. October 1887, Kl. 11. v - X UDSTILLING Fredag d. 14., Lørdag d. 15. og Søndag d. 10. October
Læs mereKUNSTNER-AUKTION I OVENLYSSALEN, BREDGADE 3* ONSDAG DEN 222S MARTS Kl. 12'/.
KUNSTNER-AUKTION I OVENLYSSALEN, BREDGADE 3* ONSDAG DEN 222S MARTS Kl. 12'/. FORTEGNELSE OVER EN SAMLING MALERIER AF FEM DANSKE KUNSTNERE: WANDA ROOSE ELINE HERTZ JESPERSEN KNUD JESPERSEN AAGE ROOSE OTTO
Læs mereC. M. SOTA-JENSEN. c ysy,, Fotograf! aamlid^ti (EFTERLADTE MALERIER OG AQUARELLER.) 3821. PROFESSOR, LANDSKABSMALER
c ysy,, 3821. Fotograf! aamlid^ti PROFESSOR, LANDSKABSMALER C. M. SOTA-JENSEN. (EFTERLADTE MALERIER OG AQUARELLER.) AUKTION PAA CHARLOTTENBORG MANDAG D. 7. OG TIRSDAG D. 8. OKTOBER 1912, FM. KL. 1172.
Læs mereVIGGO PEDERSEN. AUKTION: TIRSDAG DEN 3. DECEMBER 1912, FM. KL. UV.. FRI UDSTILLINGS BYGNING.
VIGGO PEDERSEN. AUKTION: TIRSDAG DEN 3. DECEMBER 1912, FM. KL. UV.. FRI UDSTILLINGS BYGNING. Privat Eftersyn: Fredag den 28. November 1912 Kl. ii 4. CATALOG OVER MALERIER OG STUDIER AF VIGGO PEDERSEN HVILKE
Læs mereC 3os, ^ YIGGO PEDERSEN, AUKTION: TIRSDAG DEN 3. DECEMBER 1912, FM. KL. I I 1/,. FRI UDSTILLINGS BYGNING.
C 3os, ^ 3800. YIGGO PEDERSEN, AUKTION: TIRSDAG DEN 3. DECEMBER 1912, FM. KL. I I 1/,. FRI UDSTILLINGS BYGNING. Privat Eftersyn: Fredag den^9. November 1912 Kl. 11 4. CATALOG OVER MALERIER OG STUDIER AF
Læs merePRUL flscher, CATA LO G. Mandag d, 1. Februar 1904, Fm. Kl. \\\ CHARLOTTENBORG. MALERIER OG STUDIER. F i g u r m a l e r
CATA LO G OVER MALERIER OG STUDIER AF F i g u r m a l e r PRUL flscher, HVILKE BORTS/ELGES VED AUKTION, DER AFHOLDES Mandag d, 1. Februar 1904, Fm. Kl. \\\ I UDSTILLINGSBYGNINGEN v e d CHARLOTTENBORG.
Læs merec h?> Tk. Niss. Mandag d. 23. Oktober 1905, Fm. Kl. Il' 2. Fri Udstillings Lokaler.
c h?>3 3790. Tk. Niss. Mandag d. 23. Oktober 1905, Fm. Kl. Il' 2. Fri Udstillings Lokaler. STATENS KUNSTHISTORISKE FOTOGRAFI SAMLING Privat Eftersyn: Torsdag d. 19. Oktober 1905 Kl. 11 4. CATALOG over
Læs mereEMMY THORNAMS KATALOG TIL AUKTION PAA CHARLOTTENBORG BLOMSTERMALERINDEN, FRØKEN MANDAG DEN 9. OKTOBER 1916 KL. 12
KATALOG TIL BLOMSTERMALERINDEN, FRØKEN EMMY THORNAMS AUKTION PAA CHARLOTTENBORG MANDAG DEN 9. OKTOBER 1916 KL. 12 Eftersyn: Fredag d. 6., Lørdag d. 7., Søndag d. 8. Oktober, hver Dag Kl. 10 4. a ~ FORTEGNELSE
Læs mereFRITZ SYBERG, CATALOG. Z w 2. Tirsdag d. 81. Februar 1905, Fin. Kl. 111, FotograflaainllTigrPTi. J.P.alericr, J-Iquarellcr m. m.
Z w 2 3824. FotograflaainllTigrPTi CATALOG over J.P.alericr, J-Iquarellcr m. m. af FRITZ SYBERG, hvilke bortsælges ved Auktion Tirsdag d. 81. Februar 1905, Fin. Kl. 111, Fpi Udstillings Lokaler. (V esterfarimagsgade.)
Læs mereMALERIER OG AKVARELLER
Hnsiz CATALOG OYBR MALERIER OG AKVARELLER AF PAUL FISCHER, HVILKE BORTSÆLGES VED AUKTION, DER AFHOLDES MANDAG d. 2 0. FEBRUAR 1893, FORM. KL. 11 I KUNSTUDSTILLINGSBYGNINGEN PAA CHARLOTTENBORGr. EFTERSYN:
Læs mereEmil WennerwalO. Onsdag den 18. November 1908, Fm. Kl. Il1 Østergade Nr 15, 1. Sal.
i Emil WennerwalO. Onsdag den 18. November 1908, Fm. Kl. Il1 Østergade Nr 15, 1. Sal. SOU - CATALOG i OVER MALERIER OG STUDIER AF EMIL WENNERWALD HVILKE BORTSÆLGES VED AUKTION, DER AFHOLDES ONSDAG DEN
Læs mereMALERIER I. U. BREDSDORFF SÆLGER VED FORTEGNELSE AUKTION. FotoCTaflgamlingea LANDSKABSMALEREN MANDAG I). 6. DECEMBER 1915 KL. 12
FotoCTaflgamlingea FORTEGNELSE OVER MALERIER SOM LANDSKABSMALEREN I. U. BREDSDORFF SÆLGER VED AUKTION DER AFHOLDES MANDAG I). 6. DECEMBER 1915 KL. 12 I OVENLYSSALEN BREDGADE 34. EFTERSYN: Fredag, Lørdag,
Læs mereHARALD 06 AGNES SLOTT-MØLLER.
HARALD 06 AGNES SLOTT-MØLLER. AUKTION MANDAG DEN 20. MARTS 1911, FM. KL. JERNBANEGADE NR. 9, 1. Sal. Woz_ Privat Eftersyn: Torsdag d. 16. Marts 1911 Kl. 10 3. CATALOG OVER MALERIER OG STUDIER AF HARALD