Download "moderne auktion 736 torsdag 7. oktober kl. 17 udsøgte møbler fredag 8. oktober kl. 13 møbler glas og keramik præ-columbiansk kunst"

2 moderne auktion 736 F Ø L G E N D E D A G E S Æ L G E S K U N S T tirsdag 5. oktober kl. 17 cobra nutidskunst onsdag 6. oktober kl. 13 nutidskunst kl. 17 konkret kunst klassisk modernisme torsdag 7. oktober kl. 13 klassisk modernisme grafik D E S I G N torsdag 7. oktober kl. 17 udsøgte møbler fredag 8. oktober kl. 13 møbler glas og keramik præ-columbiansk kunst der bydes og faktureres i danske kroner vurderingerne i euro kan ses på se omregningstabel på side: 338 afbildet på katalogets omslag: katalognr. 52 købskonditioner findes bagest i kataloget

3 m o d e r n e k u n s t m a l e r i e r o g g r a f i k A U K T I O N tirsdag den 5. oktober til fredag den 8. oktober 2004 E F T E R S Y N torsdag 30. september kl fredag 1. oktober kl lørdag 2. oktober kl søndag 3. oktober kl mandag 4. oktober kl B R U U N R A S M U S S E N K U N S TA U K T I O N E R Bredgade 33. DK-1260 København K Tel Fax bredgade@bruun-rasmussen.dk

4 modern auction 736 D AY S O F S A L E A R T tuesday 5th october 5 pm cobra contemporary art wednesday 6th october 1 pm contemporary art pm concrete art classic modern art thursday 7th october 1 pm classic modern art prints D E S I G N thursday 7th october 5 pm selected design and furniture friday 8th october 1 pm furniture glass and ceramics pre-columbian art bids and invoicing are made in DKK estimates in euro can be seen at see exchange table page 338 reproduced on the cover of this catalogue: lot 52 VAT regulations and conditions of sale at the back of the catalogue

5 m o d e r n a r t p a i n t i n g s a n d p r i n t s A U C T I O N tuesday the 5th october to friday the 8th october 2004 P R E V I E W thursday 30th september 3 pm - 6 pm friday 1st october 10 am - 5 pm saturday 2nd october 11 am - 4 pm sunday 3rd october 11 am - 4 pm monday 4th october 10 am - 5 pm B R U U N R A S M U S S E N K U N S TA U K T I O N E R Bredgade 33. DK-1260 København K Tel Fax bredgade@bruun-rasmussen.dk

6 Peter Christmas-Møller Niels Raben Anneline Schjødt Pedersen Peter Beck Ole Ravn Lise Miller Anne Sophie Scavenius moderne kunst og design moderne kunst og design moderne kunst og design moderne kunst og design

7 klassisk modernisme og grafik TORSDAG DEN 7. OKTOBER KL. 13 katalog nr

8 KLASSISK MODERNISME CD SIGURD SWANE f. København 1879, d. Plejerup 1973 Udsigt til strand og sten. Olie på lærred. Sign. S Sw. 71 x 84. Afbildet CD POUL EKELUND f. Klippan 1921, d. Hjørring 1976 Udsigt over sommerlandskab. Olie på lærred. Sign. Ekelund. 38 x CD AXEL P. JENSEN f. Kerteminde 1885, d. Virum 1972 Sommerlandskab. Olie på lærred. Sign. Axel P.J x 163. Afbildet CD FRITZ SYBERG f. Fåborg 1862, d. Kerteminde 1939 Landskab med stynede popler. Akvarel på papir. Sign. monogram Bladstørrelse 49 x CD POUL EKELUND f. Klippan 1921, d. Hjørring 1976 Grønt landskab med kreaturer i forgrunden. Olie på lærred. Sign. Ekelund. 57 x 66. Afbildet CD JOHANNES HOFMEISTER f. Hjørring 1914, d. sst Figur i landskab. Olie på lærred. Sign. monogram. 40 x 50. Afbildet CD POUL EKELUND f. Klippan 1921, d. Hjørring 1976 "Grønt-blåt landskab". Olie på lærred. Sign. Ekelund. 67 x 61. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

9 CD VILHELM TETENS f. København 1871, d. Hillerød 1957 Sti med sommerblomster. Olie på lærred. Sign. VT årstal utydeligt. 75 x 54. Udstillet: Udstillingsetiket på bagsiden 1956, kat. nr. 1. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

10 KLASSISK MODERNISME CD AXEL MUNCH f. Gudhjem 1918, d Røgeri ved havnen. Olie på lærred. Sign. A.M. 52 x 82. Afbildet CD AXEL BENTZEN f. København 1893, d. sst Skovtykning. Olie på lærred. Sign. AB x HARALD GIERSING f. København 1881, d. sst Nordisk landskab med birketræer ved en fos. Olie på masonit. Sign. monogram 04 samt attesteret på bagsiden af Franz Giersing. 40 x 58. Udstillet: "Harald Giersing", Mindeudstilling, Charlottenborg, CD SVEN HAVSTEEN- MIKKELSEN f. Argentina 1912, d Gårdparti, vinter. Olie på lærred. Sign. SHM samt betegnet på blændrammen Ulvemarken. 50 x 65. Afbildet CD AXEL BENTZEN f. København 1893, d. sst Interiør. Olie på lærred. Sign. A.B. 91 x 122. Udstillet: Grønningen 1946 kat. nr. 2. Afbildet CD OLAF RUDE f. Rakvere, Estland 1886, d. Frederiksberg 1957 Landskab, Bornholm. Olie på lærred. Sign. Olaf Rude x 92. Udstillet: "Olaf Rudes retrospektive udstilling", Charlottenborg, København, Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

11 CD SØREN HJORTH-NIELSEN f. Svostrup v. Silkeborg 1901, d. Tempelhuse 1983 Udsigt over kolonihaver. Olie på lærred. Sign. HN. 72 x 86. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

12 KLASSISK MODERNISME CD POUL EKELUND f. Klippan 1921, d. Hjørring 1976 Landskab med høj himmel og heste. Olie på lærred. Sign. Ekelund. 72 x 100. Proveniens: "Kunst for Varer". Afbildet CD JOSEPH KELLNER f. Wien 1876 Udsigt gennem træer til en vandmølle. Olie på lærred. Sign. J. Kellner. 65 x CD VIGGO KRAGH-HANSEN f. Vivild 1910 "Kvan og dueurt." Olie på lærred. Sign. Viggo Kragh-Hansen x 116. Udstillet: Corner, København Afbildet CD POUL EKELUND f. Klippan 1921, d. Hjørring 1976 Udsigt over landskab. Olie på lærred. Sign. Ekelund. 52 x 67. Afbildet CD AXEL MUNCH f. Gudhjem 1918, d "Gudhjem." Olie på lærred. Sign. AM Gudhjem. 64 x BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

13 CD SIGURD SWANE f. København 1879, d. Plejerup 1973 "Sommerdag i alléen", Olie på lærred. Sign. SSw x 75. Afbildet CD POUL EKELUND f. Klippan 1921, d. Hjørring 1976 "Forårslandskab". Olie på lærred. Sign. Ekelund 52 samt på bagsiden Poul Ekelund. 50 x 60. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

14 KLASSISK MODERNISME CD SVEND ENGELUND f. Vrå 1908 Vidtstrakt sommerlandskab. Olie på lærred. Sign. SE x 81. Afbildet CD VICTOR BROCKDORFF f. Frederiksberg 1911, d. Gentofte 1992 Haveparti. Olie på lærred. Sign. V. Brockdorff x CD SØREN HJORTH-NIELSEN f. Svostrup v. Silkeborg 1901, d. Tempelhuse 1983 Landskab med grønne marker. Olie på lærred. Sign. HN. 65 x 81. Proveniens: Erhvervet af tidligere ejer på Den Frie, København Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

15 CD KNUD AGGER f. Holstebro 1895, d. Helsingør 1973 "Blokstøbepladsen", Hvide Sande, Olie på lærred. Sign. Agger. 90 x 100. Afbildet CD VICTOR ISBRAND f. København 1897, d. sst St. Lorenzo kirken i Firenze. Olie på lærred. Sign. V. Isbrand. 65 x 54. Udstillet: Udstillingsetiket fra CD CHRISTINE SWANE f. Kerteminde 1876, d. Farum 1960 Byparti med træ i forgrunden. Olie på plade. Sign. CS. 82 x CD HELGE JENSEN f. Næstved 1899, d. København 1986 Grønt landskab. Olie på lærred. Sign. monogram samt Helge Jensen på udstillingsetiket. 82 x 61. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

16 KLASSISK MODERNISME 581 HARALD GIERSING f. København 1881, d. sst Selvportræt. Omkring Olie på malerplade. 39,5 x 33. Afbildet CD JOHANNES C. BJERG f. Ødis 1886, d. København 1955 Kærlighedssceneri med unge kvinder og mænd. Relief af patineret gips. Sign. Bjerg x CD SIGURD SWANE f. København 1879, d. Plejerup 1973 "Fastelavn". Olie på lærred. Sign. SS. 61 x 50. Afbildet CD JAIS NIELSEN f. København 1885, d. Hellerup 1961 Ved sygesengen. Olie på lærred. Sign. Jais x 120. Proveniens: Kunstnerens søn. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

17 CD HARRY CARLSSON f. København 1891, d. sst Dansende par. Olie på lærred. Sign. H.C. 26 samt på udstillingsetiket Harry Carlsson. 68 x 86. Maleriet er sandsynligvis "Aftendans på estraden", der blev udstillet på Kunstnernes Efterårsudstilling 1926, kat. nr. 42. Litteratur: Steffen Saabye: "Harry Carlsson: Den glemte surrealist", 1982, omtalt side 59, kat. nr. M18. Udstillet: Kunstnerens Efterårsudstilling Proveniens: Erhvervet fra kunstnerens familie. Afbildet CD JEPPE VONTILLIUS f. Frederiksberg 1915, d. Fredensborg 1994 Kunstnerens hustru i grøn sofa. Olie på lærred. Sign. IV. 45 x 34. Afbildet CD AKSEL JØRGENSEN f. København 1883, d. sst Gårdmiljø med damerne fra Holmensgade. Olie på lærred. Sign. A. Jørgensen x 42. Proveniens: ABR auktion 624, kat. nr Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

18 KLASSISK MODERNISME CD SAMUEL JOENSEN-MIKINES f. Mykines 1906, d. København 1979 Færøsk byparti. Olie på lærred. Sign. S.J.-Mikines x 98. Proveniens: Hidrørende fra dansk privatsamling. Afbildet CD JOHANNES LARSEN f. Kerteminde 1867, d. sst "Krikand". Olie på lærred. Sign. monogram x 28. Afbildet PETER HANSEN f. Fåborg 1868, d. sst Dreng med kasket, studie til "Legende børn". Olie på lærred. Sign. monogram. 42 x 35. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

19 591 CD MOGENS HERTZ f. København 1909, d. Gudhjem 1999 Bondegård med køer ved havet. Olie på lærred. Sign. Mogens Hertz 60. Blændrammen stemplet Foreningen Kunst for Varer. 65 x 92. Afbildet THEODOR PHILIPSEN f. København 1840, d. sst Kalve i stald. Pastelkridt på papir. Sign. monogram. Mærket på blændrammen A x 62. Proveniens: Erik Olesens samling. Proveniens: Direktør F.C. Boldsens samling, København. Proveniens: Adskillige auktioner, bl.a.: Th. Philipsen auktion, januar 1916; Winkel & Magnussen, Kbh.; Kunsthallen, Kbh.; ABR auktion 60/119 marts 1955 samt 63/83, juni Afbildet CD KRÆSTEN IVERSEN f. Holsted 1886, d. København 1955 Kystparti med klipper og badehus, Bornholm. Olie på lærred. Sign. K.I. 22. samt på bagsiden af rammen Iversen. 66 x CD SØREN HJORTH-NIELSEN f. Svostrup v. Silkeborg 1901, d. Tempelhuse 1983 Sommerdag bag gården, Olie på lærred. Sign. HN. 51 x 77. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

20 KLASSISK MODERNISME CD JEPPE VONTILLIUS f. Frederiksberg 1915, d. Fredensborg 1994 "Landskab, Grønholt". Olie på lærred. Sign. IV, Marts-April x 40. Afbildet CD EBBA CARSTENSEN f. Västra Kvärnstorp, Skåne 1885, d. København 1967 Udsigt over havet med figur i forgrunden. Olie på lærred. Sign. Ebba Carstensen samt på bagsiden x 100. Afbildet CD JEPPE VONTILLIUS f. Frederiksberg 1915, d. Fredensborg 1994 Landskab, decembersol, Olie på lærred. Sign. I.V. 35 x 41. Afbildet CD ERIK HOPPE f. Ødis 1897, d. Kvam, Norge 1968 "Pige i parken". Olie på lærred. Sign. Hoppe. 80 x 67. Proveniens: Ministeriet for Kulturelle Anliggender. Afbildet CD JOHANNES HOFMEISTER f. Hjørring 1914, d. sst Figur i landskab. Olie på masonit. Sign. JH. 40 x 50. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

21 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

22 KLASSISK MODERNISME CD OLAF RUDE f. Rakvere, Estland 1886, d. Frederiksberg 1957 "Portræt af Maleren Axel Simonsen". Olie på lærred. Sign. Olaf Rude x 90. Litteratur: Poul Uttenreiter: "Maleren Olaf Rude", 1946, gengivet helsides s. 209, omtalt s Udstillet: "Olaf Rude retrospektive udstilling", Charlottenborg, København, 29. oktober november 1945, kat. nr. 188, gengivet helsides i kataloget. Udstillet: "Den officielle danske kunstudstilling i Oslo 1946", Kunstnernes Hus og Oslo Kunstforening, Oslo, 6. april - 5. maj 1946, kat. nr Udstillet: "Dansk kunst", Udstillet: "Olaf Rude", Kunstforeningen, København, 1. februar - 2. marts 1958, kat. nr. 49, II. Oph. Proveniens: Grosserer Chr. Fr. Nielsen. Afbildet CD CHRISTINE SWANE f. Kerteminde 1876, d. Farum 1960 "Ung Dame". Portræt af Gull-Mai Norin. Olie på lærred. Sign. monogram 1943 samt på bagsiden Christine Swane. 125 x 95. Udstillet: "Grønningen", Charlottenborg, København, januar 1944, kat. nr Proveniens: Læge G. Soetmanns samling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

23 CD ANKER HOFFMANN f. Holte 1904, d. Lyngby 1985 Pigehoved. Buste af bronce monteret på træsokkel. Sign. Anker Hoffmann 63. H. ialt 37. Afbildet CD SØREN HJORTH-NIELSEN f. Svostrup v. Silkeborg 1901, d. Tempelhuse 1983 "Ung dame i en Stol". Olie på lærred. Sign. HN x 100. Udstillet: Det Danske Akademi, Amsterdam Udstillet: Kunstnernes Hus, Oslo april 1936, kat. nr. 44. Udstillet: Kunstforeningen, København 1973, kat. nr. 18. Proveniens: Landsretssagfører Henning Buhr, København. Afbildet CD THORVALD HAGEDORN-OLSEN f. Svendborg 1902, d Stående nøgenmodel med grøn baggrund, Olie på lærred. Sign. Hagedorn-Olsen. 100 x 81. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

24 KLASSISK MODERNISME LUDVIG PETER KARSTEN f. Oslo 1876, d. Paris 1926 Siddende og stående model. To sortkridttegninger. Begge sign. Karsten x 46 og 66 x 36. (2). Afbildet CD AXEL SALTO f. København 1889, d. Frederiksberg 1961 "Den italienske skål". Udkast til skål. Laveret tusch. Sign. Salto 14/ x 45. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

25 607 CD FRANCISCO BORÈS f. Madrid 1898, d Portræt af rygende kvinde i profil. Bly på papir. Sign. Bores, Lumsaas-VIII-48, med dedikation. Bladstørrelse 21 x 28. Proveniens: Erhvervet direkte fra kunstneren af tidligere ejer. Afbildet CD NIELS NILSSON SKUM f. Jukkasjärvi 1872, d. Sjisjka 1951 Svensk vinterlandskab med rener. Bly og farvekridt. Sign. N.N. Skum Lysmål 31 x 38. Afbildet CD HANS SCHERFIG f. København 1905, d. Fredensborg 1979 Løve på savannen. Olie på masonit. Sign. Scherfig ,5 x 25. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

26 KLASSISK MODERNISME CD ROBERT STORM PETERSEN f. Valby 1882, d. Frederiksberg 1949 "Chatoseherre med ternet kasket", "Avislæsende herre med blomster i skægget", "Abonnement (teater)", "Telefonerende herre" og "Mollerup". Fem tuschtegninger på papir, heraf to sign. R.S.P. Hver ca. 16 x 13. U.r. (5). Afbildet CD ROBERT STORM PETERSEN f. Valby 1882, d. Frederiksberg 1949 "Forlig/Sidste nyt", "Redningskorpset", "Ternet mand med dukkebarn", "Broen" og "Esricht/en gal en". Fem tuschtegninger på papir, heraf en sign. R.S.P. Hver ca. 18 x 13. U.r. (5). Afbildet CD ROBERT STORM PETERSEN f. Valby 1882, d. Frederiksberg 1949 "Alt udsolgt til Greven af Luxembourg", "To herrer diskuterer Krabbe", "Den rige lirekassemand", "Den lange og den lille", "Ak ja - den er ægte" og "WC med blomster". Seks tuschtegninger på papir, heraf tre sign. Hver ca. 19 x 13. U.r. (6). Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

27 613 CD HOLGER WEDERKINCH f. Sønderby, Femø 1886, d. København 1959 Stående struds. Figur af patineret bronze, fodstykke af egetræ. Sign. Wederkinch. H. ialt 29,5. Afbildet CD JAN OG JOËL MARTEL f. Nantes 1896, d Guitarspiller. Kubistisk figur af grønpatineret bronce. Sign. J. Martel. H. 20. Afbildet CD JENS JACOB BREGNØ f. Hornum 1877, d. Søborg 1946 Danserinde. Art decófigur af mørkpatineret bronce. Sign. J.J.B Bronzestøberstempel Aug. E. Jensen. H. 26,5. Afbildet CD HARALD ENGMAN f. København 1903, d. sst Mareridt. Kamp med døden. Vandfarve, tusch og bly. Sign. Harald Engman Lysmål 64 x 41. Proveniens: Hidrørende fra dansk privatsamling. Afbildet CD KAY CHRISTENSEN f. Hellerup 1899, d. Katrinebæk v. Lundby 1981 Interiør med klaver. Olie på lærred. Sign. på bagsiden Kay C, 30 September søndag x CD HARALD ENGMAN f. København 1903, d. sst "Villebille og Kørdis", Olie på lærred. Sign. Harald Engman. 34 x 48. Afbildet CD IB ANDERSEN f. Frederiksberg 1907, d. Hillerød 1969 Have med kat, efterår. Tusch og akvarel. Sign. Ib Andersen, November Lysmål 50 x 71. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

28 KLASSISK MODERNISME CD ZACHARIAS HEINESEN f. Tórshavn 1936 Bygd ved havet, Færøerne. Olie på lærred. Sign. Zacharias Heinesen x 135. Afbildet CD IB ANDERSEN f. Frederiksberg 1907, d. Hillerød 1969 "Fredensborg Slotspark. Vinteren 37". Tusch på papir. Sign. Ib Andersen, 37. Bladstørrelse 36 x CD POUL EKELUND f. Klippan 1921, d. Hjørring 1976 "Grønt landskab", Olie på lærred. Sign. Ekelund. 40 x 65. Afbildet CD POUL EKELUND f. Klippan 1921, d. Hjørring 1976 Udsigt over kystparti. Olie på lærred. Sign. Ekelund. 46 x 61. Afbildet CD JOHANNES S. KJARVAL f. Efri-Ey 1885, d Komposition med kvindehoved. Tusch på papir. Bladstørrelse 26,5 x 34, BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

29 CD ORLA MUFF f. København 1903, d Kvinde, mand og barn. Triptikon, Olie på lærred. Alle sign. 134 x 154 og 134 x 74. Afbildet CD EDVARD ERIKSEN f. København 1876, d. sst "Den lille Havfrue". Figur af patineret bronce. Sign. Edvard Eriksen, sculp. R.A. Copenhagen. Stemplet Brathje. H. 24. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

30 KLASSISK MODERNISME CD KRÆSTEN IVERSEN f. Holsted 1886, d. København 1955 Silderøgerier på Bornholm. Olie på lærred. Sign. monogram. 85 x 100. Afbildet CD FRITZ SYBERG f. Fåborg 1862, d. Kerteminde 1939 Parti fra Søndermarken med personer. Olie på lærred. Sign. monogram x 115. Afbildet CD HOLGER WEDERKINCH f. Sønderby, Femø 1886, d. København 1959 Gartneri med tebord i forgrunden. Olie på lærred. Sign. Holger Wederkinch, Arcueil - Paris x 100. Afbildet ALBERT GOTTSCHALK f. Stege 1866, d. Frederiksberg 1906 Vej i Emdrup, Olie på lærred. 62 x 47. Litteratur: Troels Andersen: Albert Gottschalk, kat. nr Udstillet: Kunstforeningen, 1906, kat. nr Udstillet: Den Frie, 1930, kat. nr Udstillet: "Albert Gottschalk udstilling", Den Frie, Proveniens: Winkel & Magnussen auktion. Afbildet HARALD GIERSING f. København 1881, d. sst Landskab, antageligt fra Fusingø. Olie på plade. Sign. monogram ,5 x 32. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

31 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

32 KLASSISK MODERNISME 632 HARALD GIERSING f. København 1881, d. sst "Læsende Dame i grøn Kjole", Olie på lærred. 100 x 81. Udstillet: "Harald Giersing Mindeudstilling", Charlottenborg, København, oktober 1927, kat. nr Proveniens: Arnbaks Kunsthandel, København. Proveniens: Erik Olesens samling. Afbildet CD SIGURD SWANE f. København 1879, d. Plejerup 1973 Interiør med kvinde i grønt. Olie på lærred. Sign. S. Sw. 92 x 73. Afbildet CD KAY CHRISTENSEN f. Hellerup 1899, d. Katrinebæk v. Lundby 1981 Sommerdag i gartneri. Olie på lærred. Sign. Kay C. 100 x 120. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

33 635 CD NIELS LERGAARD f. Vorup 1893, d. København 1982 Portræt af kunstnerens moder. Olie på lærred. Sign. Niels Lergård. 105 x 75. Proveniens: Erhvervet direkte fra kunstneren af nuværende ejers forældre. Afbildet CD ERNST ZEUTHEN f. Skåne 1880, d Blå marine med tre sejlskibe, Olie på lærred. Sign. Ernst Zeuthen. 79 x 103. Afbildet CD SIGURD SWANE f. København 1879, d. Plejerup 1973 "Interiør". Olie på lærred. Sign. S. Sw. 26 samt på udstillingsetiket på blændrammen. 100 x 90. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

34 KLASSISK MODERNISME CD FOLMER BENDTSEN f. København 1907, d. Frederikssund 1993 Parti fra Alexandravej, Sydhavnen. Olie på lærred. Sign. Folmer Bendtsen. 65 x 80. Afbildet CD FOLMER BENDTSEN f. København 1907, d. Frederikssund 1993 Byparti ved Alexandravej. Olie på lærred. Sign. Folmer Bendtsen, utydeligt årstal. 60 x 74. Afbildet CD KARL LARSEN f. København 1897, d. Holte 1977 Opstilling med krukke. Olie på lærred. Sign. Karl Larsen x CD POUL EKELUND f. Klippan 1921, d. Hjørring 1976 Opstilling med frugt på en stol, Olie på lærred. Sign. Ekelund. 40 x CD POVL SCHRØDER f. København 1894, d. Positano, Italien 1957 Opstilling med blomster og frugt på bord. Olie på lærred. Sign. Povl Schrøder. 55 x 63. Afbildet CD AXEL SALTO f. København 1889, d. Frederiksberg 1961 Dekorationsudkast. Akvarel og collage. Sign. Salto. 56 x BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

35 644 CD JOHANNES C. BJERG f. Ødis 1886, d. København 1955 "Uffe hin Spage". Hoved af sort poleret granit. H. 48. Afbildet CD CORT JACOBSEN f. København 1911, d Sneryddere. Olie på lærred. Sign. Cort Jacobsen. 86 x 70. Afbildet CD EUGÈNE DE SALA f. Randers 1899, d. København 1987 "Eglise Saint-Pierre et Sacre Coeur". Olie på malerplade. Sign. de Sala. 45 x 65. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

36 GRAFIK 647 CD CARL-HENNING PEDERSEN f. København 1913 "Dage i Barbizon." Mappe med otte litografier i farver, heraf fem fra førstnævnte, tre fra"barbizon Suite 1-3," samt tre i sort/hvid med digte af kunstneren. Alle tryk sign. Carl-Henning Pedersen, Paris 1976, 139/150. Udført hos Clot, Bramsen et Georges, Paris for Louisiana, Humlebæk. Bladstørrelse 87 x 61 (11). Afbildet CD JOAN MIRO f. Barcelona 1893, d. Majorca 1983 "Couple d'oiseaux II", Radering og akvatinte i farver. Sign. Miro, 8/50. Trykt hos Arte Adrien Maeght, Paris. Bladstørrelse 73,5 x 104,5. Litteratur: Maeght nr CD CARL-HENNING PEDERSEN f. København 1913 "Dage i Barbizon". Mappe med fem litografier i farver, samt tre i sort/hvid med digte af kunstneren. Fem førstnævnte blade sign. Carl-Henning Pedersen, Paris 1976, 36/150. Udført hos Clot, Bramsen et Georges. Bladstørrelse hver 87 x 61. Afbildet CD JOAN MIRÓ f. Barcelona 1893, d. Palma de Mallorca 1983 "Je travaille comme un jardinier", Litografi i farver. Sign. Miro, 1/30. Bladstørrelse 22 x 22. Litteratur: Maeght nr.347. Afbildet CD JOAN MIRO f. Barcelona 1893, d. Majorca 1983 Komposition, Litografi i farver. Sign. Miro, 51/150. Trykt hos Arte Adrien Maeght, Paris. Bladstørrelse 77 x 54. Litteratur: Maeght nr Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

37 CD JOAN MIRO f. Barcelona 1893, d. Majorca 1983 "Ma de Proverbis", Litografi i farver. Sign. Miro, 20/75. Trykt hos Arte Adrien Maeght, Paris. Lysmål 55 x 75. Litteratur: Maeght nr Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

38 GRAFIK CD MAURICE ESTÈVE f. Culan, Cher 1904, d "Matinailles", Litografi i farver. Sign. Estève, 140/200. Trykt hos Mourlot, Paris. Bladstørrelse 45 x 56. Litteratur: Prudhomme-Esteve et Moestrup nr. 23. Afbildet CD MAURICE ESTÈVE f. Culan, Cher 1904, d "Face à face", Litografi i farver. Sign. Estève, E.A. Bladstørrelse 59 x 42. Litteratur: Prudhomme-Estève et Moestrup nr. 45. Afbildet CD ALBERTO MAGNELLI f. Florence 1888, d. Meudon, Frankrig 1971 Komposition. Litografi i farver. Sign. Magnelli, 22/50. Bladstørrelse 76 x BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

39 656 CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 Figurkomposition. Ætsning. Sign. Asger J. Lysmål 16 x 12. Litteratur: Van de Loo nr LOVIS CORINTH f. Tapiau 1958, d. Zandvoort, Holland 1925 Mytologiske figurkompositioner. Fire koldnålsraderinger. Alle sign. Lovis Corinth. (4) CD MAURICE ESTÈVE f. Culan, Cher 1904, d "Rouzique", Litografi i farver. Sign. Estève 20/30. Trykt hos Mourlot, Paris. Lysmål. 67 x 52. Litteratur: Prudhomme-Estève et Moestrup nr. 85. Afbildet CD MAURICE ESTÈVE f. Culan, Cher 1904, d "Arizovert", Litografi i farver. Sign. Estève 48/75. Trykt hos Mourlot, Paris. Bladstørrelse 53 x 40. Litteratur: Prudhomme-Estève et Moestrup nr. 62. Afbildet CD GEORGES ROUAULT f. Paris 1871, d. sst "Portrait de Verlaine". Litografi. Sign. Georges Rouault, 1933, Verlaine. Bladstørrelse ca. 61 x ca. 50. Litteratur: F. Agustoni: "The graphic work of G. Rouault", In: Print Collector, autumn-winter 1972, lot 30. Proveniens: Erik Olesens samling BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

40 GRAFIK 663 CD PABLO PICASSO f. Malaga 1881, d. Mougins 1973 "Méléagre tue le Sanglier de Calydon", Radering. Bladstørrelse 32,5 x 25,5. Litteratur: Geiser nr CD PABLO PICASSO f. Malaga 1881, d. Mougins 1973 "Carnet de la Californie", Litografi. Sign. Picasso. Bladstørrelse 46 x 32. Litteratur: Georges Bloch nr Afbildet CD PABLO PICASSO f. Malaga 1881, d. Mougins 1973 "Nature morte au livre", Litografi. Sign. Picasso, 31/50. Bladstørrelse 56 x 37,5. Litteratur: Georges Bloch nr Afbildet CD CHRISTO f. Gabrovo, Bulgarien 1935 "Orange store front, project." Litografisk collage i farver. Sign. Christo, 30/100. Monteret i plexiglas-box. 69 x 81 x 5,5. Litteratur: Molly Donovan: "Christo and Jeanne-Claude in the Vogel collection", gengivet s. 59. Afbildet CD VALERIO ADAMI f. Bologna 1935 "La Visita". Serigrafi i farver. Sign. Adami, 131/140. Bladstørrelse 153 x 72. Afbildet TOM WESSELMANN f. Ohio 1931 "Jeanie's Backyard". Serigrafi. Sign. Wesselmann, 4/12 AP. Bladstørrelse 149 x 183. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

41 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

42 GRAFIK 667 CD MAURICE ESTÈVE f. Culan, Cher 1904, d "L'envol". Litografi i farver. Sign. Estève 58, Epreuve d'artiste, H.C. med dedikation. Bladstørrelse 71 x 53. Litteratur: Prudhomme-Estève et Moestrup nr. 28. Proveniens: Hidrørende fra dansk privatsamling. Afbildet CD ERIK A. FRANDSEN f. Randers 1957 Komposition. Bemalet monotypi. Sign. på bagsiden Erik A. Frandsen. Lysmål 74 x CD MAURICE ESTÈVE f. Culan, Cher 1904, d "Anubis", Litografi i farver. Sign. Estève 15/95. Lysmål 69 x 54. Litteratur: Prudhomme-Estève et Moestrup nr. 51. Afbildet CD FRIEDENSREICH HUNDERTWASSER f. Wien 1928, d. New Zealand 2000 "Hommage à Schröder-Sonnenstern", Serigrafi i farver med metalprægninger. Stempel signeret, 1196/4200. Lysmål 92 x 67. Litteratur: Walter Koschatzky nr CD FRIEDENSREICH HUNDERTWASSER f. Wien 1928, d. New Zealand 2000 "Regentag", 1971/1972. Ti serigrafier i farver, komplet samling. Blad nr. 1 håndsign. Hundertwasser Regentag 133/300. De øvrige blade stempelsign. Hundertwasser Regentag, talrige med blindstemplet Scholler Stern og nummeret 1321/3000. Lysmål ca. 47 x 65 og 65 x 47. (10). Litteratur: Walter Koschatzky nr Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

43 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

44 GRAFIK 672 CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "Le future du passé". Træsnit i farver. Sign. Jorn 71, 48/75. Udgivet af Atelier Clot. Trykt hos Clot Bramsen et Georges, Paris. Bladstørrelse 76 x 56. Litteratur: Van de Loo nr Afbildet CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "Creation cosmique. Radering. Sign. Jorn 53, 12/50. Lysmål 15,5 x 20. Litteratur: Van de Loo nr CD JOAN MIRO f. Barcelona 1893, d. Majorca 1983 "Le Lézard aux plumes d'or", Litografi i farver på japanpapir. Sign. Miro, 27/50. Bladstørrelse 36 x 50. Litteratur: Maeght nr Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

45 SAM FRANCIS f. San Mateo, Californien 1923, d. Santa Monica 1994 "Concert Hall Set III", Litografi i farver. Sign. Sam Francis, 58/75. Udgivet af Louisiana i forbindelse med opførelsen af den ny koncertsal. Trykt hos Litho Shop, Inc., Santa Monica, Californien af George Page. Bladstørrelse 74 x 104. Litteratur: Connie W. Lembark: The Prints of Sam Francis. A catalogue Raisonné , Volume I, L 225, SF-232. Afbildet CD EGILL JACOBSEN f. København 1910, d. sst "Egill Jacobsen: ". To mapper med ialt ni litografier i farver. Alle blade sign. Egill Jacobsen, 11/100. Udgivet af Edition Edeling, København. Bladstørrelse 41 x 30. (2). Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

46 GRAFIK CD PABLO PICASSO f. Malaga 1881, d. Mougins 1973 "Centaure dansant, fond noir", Litografi. Tryksign. Picasso 7/50. Bladets tre sider er beskåret, kun underkanten er intakt. Bladstørrelse 52 x 66. Litteratur: Bloch nr Mourlot nr Afbildet CD PER KIRKEBY f. København 1938 Komposition. Træsnit i farver. Sign. PK 83, 19/20. Bladstørrelse 100 x CD SERGE POLIAKOFF f. Moskva 1900, d. Paris 1969 "Composition bleue, noire et jaune", Litografi i farver. Sign. Serge Poliakoff, 147/150. Udgivet af Nesto Jacometti, Zurich. Trykt hos Pons, Paris. Lysmål 59,5 x 42,5. Litteratur: Rivière nr.15. Litteratur: Poliakoff & Schneider: nr.15. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

47 CD JOAN MIRÓ f. Barcelona 1893, d. Palma de Mallorca 1983 Figurkomposition fra suiten "Le lezard aux plumes d'or", Litografi i farver. Sign. Miro, 31/50. Udgivet af Broder, Paris. Trykt hos Mourlot, Paris. Bladstørrelse 35 x 50. Litteratur: Maeght nr Afbildet CD HENRI LAURENS f. Paris 1885, d. sst "Due donne distese", Radering. Sign. Laurens 40/50. Litteratur: "Henri Laurens", Academia de France à Rome, novembre janvier 1981, kat. nr. 96, gengivet s CD MAURICE ESTÈVE f. Culan, Cher 1904, d "Rouge et bleu". Litografi i farver. Sign. Estève 63, 5/95. Bladstørrelse 81 x 53,3. Litteratur: Prudhomme-Estève et Moestrup nr. 33. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

48 GRAFIK CD SERGE POLIAKOFF f. Moskva 1900, d. Paris 1969 "Composition rouge, bleue et noire", Litografi i farver. Sign. Serge Poliakoff, 7/80. Bladstørrelse 106 x 75. Litteratur: Yves Rivière nr. 72 Litteratur: Poliakoff & Schneider nr. 72. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

49 SAM FRANCIS f. San Mateo, Californien 1923, d. Santa Monica 1994 Mappe indeholdende syv litografier i farver. Udført i perioden Alle blade sign. Sam Francis, H.C. 3/20. Udgivet af Éditions Daniel Papierski, Paris. Trykt hos l'atelier Gardner Lithograph, Buena Park, Californien, Bladstørrelse 76 x 56. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

50 GRAFIK CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "Etudes et surprises". Suite med 12 træsnit i farver. Alle blade sign. Jorn 72, 71/75. Trykt hos Clot Bramsen et Georges, Paris. Bladstørrelse 55,5 x 44 samt 44 x 55,5 (12). Litteratur: Van de Loo nr Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

51 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

52 GRAFIK CD KAREL APPEL f. Amsterdam 1921 "Kyk Leef Speel Met Karel Appel". Bemalet box indeholdende skulptur af træ, bog samt mappe med seks silketryk. Sidstnævnte sign. Appel 273/300. Udgivet af Galerie Nova Spectra-Gravenhage, Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

53 687 CD JEAN-MICHEL ATLAN f. Constantine 1913, d. Paris 1960 "Les Hespérides", Litografi i farver. Sign. Atlan. E.A. Oplag 125 ex. Jean Pons Imprimeur, Éditions le Musée de Poche. Lysmål 45 x 58. Litteratur: Jacques Polieri nr Afbildet JULIAN SCHNABEL f. New York 1951 "La blusa rosa", Serigrafi i farver overhældt med resin. Oplag på 80 tryk, alle unikke pga. resinen. Sign. Julian Schnabel. Trykt hos Mulder. Lysmål 101 x 80. Proveniens: Mr. George Mulder, Berlin ROBERT RAUSCHENBERG f. Texas 1925 Komposition. Farveoffset og mixed media med relieftryk. Sign. Rauschenberg 72, 5/26. Bladstørrelse 72 x 56,5. Proveniens: Leo Castelli Galery, New York. Afbildet ROBERT RAUSCHENBERG f. Texas 1925 "Grape Levee". Litografi i farver. Sign. Rauschenberg 79, 20/52. Bladstørrelse 103 x 78,5. Afbildet CD PETER BRANDES f. Assens 1944 Komposition. Ætsning i farver. Sign. Brandes. 7/30. Bladstørrelse 112 x 79,5. Proveniens: Galleri Weinberger, København CD WIFREDO LAM f. Sagua-la-Grande 1902, d. Paris 1982 Komposition. Radering i farver. Sign. W. Lam. 49/60. Bladstørrelse 50 x BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

54 GRAFIK 693 RICHARD ESTES f. Kewanee, Illinois 1932 Foyer. Serigrafi i farver. Sign. Richard Estes 62/75. Bladstørrelse. 50 x 70. Afbildet CD ANTONIO SAURA f. Huesca 1930, d. Cuenca 1998 "Sudario", Serigrafi. Sign. Saura, 2/50. Lysmål 69 x CD PER KIRKEBY f. København 1938 Komposition. Serigrafi i farver. Sign. P.K.96, 21/50. Lysmål 144 x 183. Udgivet i anledningen af Dagbladet Børsens 100 års jubilæum. Afbildet MALCOLM MORLEY virker i USA, f. London 1931 "Horses". Serigrafi i farver. Sign. Malcolm Morley 69, 57/75. Lysmål 65 x 71. Afbildet CD MARINO MARINI f. Pistoia 1901, d. Viareggio 1980 "Arlecchino", Akvatinte-radering i farver. Sign. Marino, 73/75. Lysmål 100 x 69. Litteratur: Guastalla: "Marino Marini," 1993, nr. A178 gengivet s Afbildet CD FRIEDENSREICH HUNDERTWASSER f. Wien 1928, d. New Zealand 2000 "Regen auf Regentag", blad nr. 5 fra Regentag-suiten, 1971/72. Serigrafi i farver. Sign. Hundertwasser Friedensreich 272/300, mærket 2715/3000. Lysmål 46 x 65. Litteratur: Walter Korchatzky nr. 48. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

55 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

56 GRAFIK 699 SAUL STEINBERG f. Ramnicul, Sarat Rumænien 1914 Komposition. Litografi i farver med påklistret postkort. Sign. Steinberg 70, 36/100. Bladstørrelse 57 x 76. Afbildet JULIAN SCHNABEL f. New York 1951 "Inviernosexoprimaveral", Serigrafi i farver, overhældt med resin. Oplag på 80 tryk, alle unikke pga. resinen. Sign. Julian Schnabel. Trykt hos Mulder. Lysmål 100 x 75. Proveniens: Mr. George Mulder, Berlin CD GEORGES BRAQUE f. Argenteuil 1882, d. Paris 1963 "L'oiseau et son nid." Litografi i farver. Sign. G. Braque, 166/300. Maeght no Lysmål 38,5 x 54. Litteratur: Dora Valier nr (Maeght). Afbildet CD WIFREDO LAM f. Sagua-la-Grande 1902, d. Paris 1982 Komposition. Radering i farver. Sign. monogram. Lysmål 34 x CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst "Legedage", Mappe med otte litografier i farver. Alle blade sign. Heerup, XI/XXV. Udgivet af Centre Graphique, København. Trykt hos I. Chr. Sørensen & Co, København. Bladstørrelse 50 x 60. Litteratur: Hans Moestrup: "Henry Heerup: Det grafiske værk ", 1980, kat. nr Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

57 CD PIERRE ALECHINSKY f. Bruxelles 1927 "Nouvelles IG". Akvatinte med farveradering trykt på rispapir. Sign. Alechinsky 1979, 32/35. Bladstørrelse 168 x 89,5. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

58 GRAFIK CD ROBERT JACOBSEN f. København 1912, d. Egtved 1993 Komposition. Håndkoloreret ætsning. Sign. Rob. Jacobsen, 15/25. Bladstørrelse 58 x 97. Afbildet CD ANTONIO TÀPIES f. Barcelona 1923 Komposition. Litografi i farver og relieftryk. Sign. Tàpies, 44/50. Bladstørrelse 121 x 80. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

59 CD JOAN MIRÓ f. Barcelona 1893, d. Palma de Mallorca 1983 "Les forestiers", Akvatinte i farver. Sign. Miro, 73/75. Udgivet af Maeght. Lysmål 57,5 x 37,5. Litteratur: Dupin nr Afbildet CD JOAN MIRO f. Barcelona 1893, d. Majorca 1983 "Couple d'oiseaux II", Radering og akvatinte i farver. Sign. Miro, 8/50. Bladstørrelse 73,5 x 104,5. Litteratur: Dupin nr Afbildet JIM DINE f. Cincinnati, Ohio 1935 Komposition. Litografi i farver. Sign. Jim Dine, 71/200. Lysmål 100 x 75. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

60 GRAFIK 710 SHUSAKU ARAKAWA f. Tokoy 1936 "Landscape" (Mistake). Serigrafi i farver på mylar. Sign. Arakawa 1970, 61/75. Lysmål 89 x Udstillet: "Young American Artists," Gentofte Rådhus, 1973, kat. nr. 2. Afbildet CD FRIEDENSREICH HUNDERTWASSER f. Wien 1928, d. New Zealand 2000 "Good Morning City. Bleeding Town" Serigrafi i farver. Sign. am 14. Dezember im Rom. Fire stempler for trykker og forlægger samt to japanske stempler. Forlægger Dorothea Leonhardt, München. 4341/ Lysmål 84,5 x 55. Litteratur: Walter Koschatzky nr. 47. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

61 712 CD JOE TILSON f. London 1928 "Envelope here". Offset og collage. Sign. Joe Tilson, 31/70. Bladstørrelse 121 x 68. Afbildet TOM WESSELMANN f. Ohio 1931 "Fast Sketch Still Life with Goldfish". Serigrafi i farver. Sign. Wesselmann, 4/12 AP. Bladstørrelse 145 x 200. Afbildet CD ALAIN BISSON "Conciesto Cosmocos". Lysinstallation. Sign. og betitlet på bagsiden Alain Bisson 23/ x 80. Afbildet CD BRAM VAN VELDE f. Zouterwoude 1895, d. Paris 1981 Monogramkomposition. Litografi i farver. Sign. Bram van V. 78/100. Bladstørrelse 94 x TOM WESSELMANN f. Ohio 1931 "Fast Sketch Still Life with Abstract Painting". Serigrafi i farver. Sign. Wesselmann, 4/12 AP. Bladstørrelse 143 x 212. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

62 GRAFIK 717 CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "Le future du passé". Træsnit i farver. Sign. Jorn 71, 62/75. Udgivet af Atelier Clot. Trykt hos Clot Bramsen et Georges, Paris. Lysmål 67 x 51. Litteratur: Van de Loo nr Afbildet CD POUR JORN Kassette med 14 farvelitografier af Alechinsky, Appel, Baj, Constant, Corneille, Dotremont, Lam, Matta, Michaux, Saura, Ting, van Velde, Wemaëre og Wyckaert, Alle signerede, 35/100. Udgivet af The Asger Jorn Foundation, Bladstørrelse 75 x 54. Afbildet CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 Komposition. Litografi i farver. Sign. Jorn 70, 64/70, med dedikation. Bladstørrelse 81,5 x 60. Litteratur: Van de Loo nr Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

63 CD MAURICE ESTÈVE f. Culan, Cher 1904, d "Bouinotte", Litografi i farver. Sign. Estève, 90/120. Trykt hos Mourlot. Bladstørrelse 75,7 x 54,2. Litteratur: Prudhomme-Estève & Moestrup nr. 88. Afbildet CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "La mère Ibis". Træsnit i farver. Fra suiten Etudes et surprises. Sign. Jorn 72. E.A. Lysmål 38 x 31. Litteratur: Van de Loo nr CD JOAN MIRO f. Barcelona 1893, d. Majorca 1983 "La Vendangeuse", Litografi i farver. Sign. Miro, 24/75. Trykt hos Maeght. Bladstørrelse 90 x 61. Litteratur: Maeght nr Afbildet CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "Pigen i ilden", Bog med farvelinoleumssnit af Asger Jorn og tekst af Genia Katz Rajchmann. Sign. Asger J med dedikation. Udgivet i 200 ekspl. (fugtplettet). Litteratur: Van de Loo nr.8. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

64 GRAFIK CD GEORGES ROUAULT f. Paris 1871, d. sst "Miserere". Portfolio comprising 36 aquatints of the original 58, from this five framed. This copy numbered 304 from the edition of 450 from this 25 artist's proofs numbered I-XXV. Printed by Jacquemin, published 1948 by Sociéte d'edition l'etoile Filante, Paris, on Arches paper, watermarked Ambroise Vollard. Sheetsize ca. 62,5 x 50,5. Literature: Salamon e Agustoni: "Print collector", introduction issue, autumnwinter 1972, mentioned and illustrated p Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

65 725 CD MARC CHAGALL f. Vitebsk 1887, d. St. Paul de Vence 1985 "Les Coquelicots". Litografi i farver. Sign. Marc Chagall, 64/400. Bladstørrelse 64,5 x 48. Litteratur: Charles Sorlier, nr. CS 2. Afbildet CD PABLO PICASSO f. Malaga 1881, d. Mougins 1973 "L'écuyère", Litografi. Tryksign. Picasso. Bladstørrelse 50 x 65. Litteratur: Mourlot nr CD PABLO PICASSO f. Malaga 1881, d. Mougins 1973 "La danse des faunes" Zinkografi. Tryksign. Picasso. Bladstørrelse 48,5 x 64,5. Litteratur: Mourlot nr CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "Double delire". Radering. Sign. Jorn 54, 12/50. Bladstørrelse 38 x 28. Litteratur: Van de Loo nr GUY ATKINS Guy Atkins: "Jorn in Scandinavia ", "Asger Jorn: The crucial years " og "Asger Jorn: The final years ". Tre bøger. Borgens Forlag. (3) CD PABLO PICASSO f. Malaga 1881, d. Mougins 1973 "Trois nus debout", Ætsning. Usigneret. Bladstørrelse 25 x 32,1-32.,5. Proveniens: Erik Olesens samling. Litteratur: Bloch 90. Litteratur: Geisler 131 b. Et uspecificeret antal blade blev trykt, hvoraf ingen er forsynet med signatur og nummerering. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

66 GRAFIK 731 CD PABLO PICASSO f. Malaga 1881, d. Mougins 1973 "Table des Eaux-Fortes, Radering. Sign. Picasso, 68/99. Bladstørrelse 50,5 x 38,5. Litteratur: Bloch nr. 94. Litteratur: Geiser nr Afbildet CD GEORGES BRAQUE f. Argenteuil 1882, d. Paris 1963 "Théogonie III", Litografi i farver. Sign. G. Braque, 12/75. Maeght Éditeur og trykt hos Mourlot, Paris. Lysmål 46 x 31. Litteratur: Dora Valier nr. 90. Afbildet CD MARC CHAGALL f. Vitebsk 1887, d. St. Paul de Vence 1985 "Les deux profiles", Litografi. Sign. Marc Chagall, 42/90. Bladstørrelse 39 x 28. Litteratur: André Sauret nr Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

67 734 HENRI DE TOULOUSE-LAUTREC f. Albi 1864, d. Malromé 1901 "Au Moulin Rouge. Un Rude, un vrai Rude", Litografi. Rødt stempeltrykt monogram. Bladstørrelse 38 x 28. Litteratur: Adhémar nr. 48. Afbildet CD GEORGES BRAQUE f. Argenteuil 1882, d. Paris 1963 "Athene", Litografi i farver. Sign. G. Braque, 39/75. Trykt hos Berdon. Bladstørrelse 56 x 38. Litteratur: Dora Valier nr. 19. Afbildet CD MARC CHAGALL f. Vitebsk 1887, d. St. Paul de Vence 1985 "L'arc de Triumphe", Litografi fra Revue Verve nos Sign. Marc Chagall, 51/75. Trykt på Arches papir, Paris. Bladstørrelse 38 x 27. Litteratur: Mourlot nr. 87. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

68 GRAFIK 737 CD JOAN MIRO f. Barcelona 1893, d. Majorca 1983 "Album 19, planche 9", Litografi i farver. Sign. M 6/75. Bladstørrelse 67 x 50. Litteratur: Maeght nr. 252, dog i anden farvenuance. Afbildet CD JOAN MIRO f. Barcelona 1893, d. Majorca 1983 "Je travaille comme un jardiner", Litografi i farver. Sign. Miro. 29/40. Trykt hos Mourlot. Bladstørrelse 41 x 32,5. Litteratur: Maeght nr Afbildet CD JOAN MIRÓ f. Barcelona 1893, d. Palma de Mallorca 1983 "La chasseresse", Litografi i farver. Sign. Miro, 10/100. Udgivet af Maeght. Bladstørrelse 48 x 40,5. Litteratur: Maeght nr Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

69 740 CD MAX ERNST f. Brühl, Köln 1891, d. Paris 1976 Fra suiten "Oiseaux en Péril". Akvatinte radering i farver med collage Sign. Max Ernst, 100/100. Bladstørrelse 55 x 42. U.r. Afbildet CD MAX ERNST f. Brühl, Köln 1891, d. Paris 1976 Fra suiten "Oiseaux en Péril". Akvatinte radering i farver med collage Sign. Max Ernst, 100/100. Bladstørrelse 55 x 42. U.r. Afbildet CD MAX ERNST f. Brühl, Köln 1891, d. Paris 1976 Fra suiten "Oiseaux en Péril". Akvatinte radering i farver med collage Sign. Max Ernst, 100/100. Bladstørrelse 55 x 42. U.r. Afbildet CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "Japonais ironique" fra "Schweizer Suite". Radering. Sign. Jorn 59. Lysmål 19,5 x 11,5. Van de Loo nr BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

70 GRAFIK CD ADOLPHE MOURON CASSANDRE f. Kharkow, Rusland 1901, d. Paris 1968 "Vin tonique au quinquina (Dubonnet)", Litografisk plakat i farver, opklæbet på plade. Trykt hos Alliance Graphique, Paris. Bladstørrelse 144 x 198. Litteratur: Henri Mouron: "Cassandre", 1985, fig. 46 b, gengivet i farver. Afbildet CD ROBERT JACOBSEN f. København 1912, d. Egtved 1993 "Grønningen 75", Serigrafisk plakat i farver. Sign. Rob. Jacobsen. Bladstørrelse 200 x 118. Afbildet "Excelsior". Ølplakat. Trykt hos Goosens, Lille. Udgivet af V. Mendez, Paris. Lysmål 160 x 120. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

71 747 CD ADOLPHE MOURON CASSANDRE f. Kharkow, Rusland 1901, d. Paris 1968 "Bonal, Gentiane-Quina", Litografisk trykt plakat i farver. Tryksign. A.M. Cassandre. Lysmål 158 x 118. Litteratur: Henri Mouron: "Cassandre", 1985, nr.63, gengivet s. 54. Afbildet CD PABLO PICASSO f. Malaga 1881, d. Mougins 1973 "Toros-Vallauris", Linoleumstryk i farver. Sign. Picasso. Trykt hos Arnéra, Vallauris. Bladstørrelse 81 x 64,5. Litteratur: Czwiklitzer nr. 18. Afbildet CD L. GADOUD "Vins, Camp Romain, rouge, rosé, blanc". Litografisk trykt plakat i farver. Tryksign. L. Gadoud. Affiches-Camis-Paris. Bladstørrelse 160 x 120. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

72 I N D E X A Abrahamsson, Anette 254, 279 Adami, Valerio 661 Adamski, Hans Peter 161 Agger, Knud 577 Agger, Poul 382 Alechinsky, Pierre 32, 56, , 305, 352, 378, 704 Andersen, Henning 325 Andersen, Ib 619, 621 Andersen, Mogens 72, 100, , 313, 361, 365 Appel, Karel 18, 22, 27, 37 48, 50, 54, 59, 67, 247, 260, 686 Arakawa, Shusaku 710 Atlan, Jean-Michel 687 B Baj, Enrico 221 Balle, Mogens 68, 150, 404 Barker, Merete 244, 292, 359, 368 Barré, Martin 112 Bech, Poul Anker 156, , 200, 206, 207 Bendtsen, Folmer 479, , 638, 639 Bentzen, Axel 561, 564 Bertelsen, Albert 480, 545 Bertram, Helge 291 Bigum, Martin 377 Bille, Ejler 44, 60, 379 Birkemose, Jens 191, , 278, 281, 348 Bitran, Albert , 268, 406 Bjerg, Johannes C , 582, 644 Bjerke-Petersen, Vilhelm 136, , 201, 202, 204, 232, , 397, 465, 466, 467, 469 Bloom, Doris 162, 358 Boberg, Jørgen 167, 286 Bonde, Peter 80, 127, 176, , 194, 195, 264, 309, 321, 383 Bonnén, Peter 408, , 447, 458, 464 Borès, Francisco 77, 607 Bovin, Karl 505 Brandes, Peter 271, 691 Brands, Eugène 226, 227, 407 Braque, Georges 701, 732, 735 Bregnø, Jens Jacob 521, 615 Brockdorff, Victor 575 Bömmels, Peter , 301, 380 C Carlsson, Harry 585 Carstensen, Claus 312 Carstensen, Ebba 596 Cassandre, A. Mouron 744, 747 Chadwick, Lynn 75 Chagall, Marc 725, 733, 736 Christensen, Kay 617, 634 Christiansen, Jesper 214 Christiansen, Poul S. 550 Christo 666 Christoffersen, Frede 203 Christoforou, John 193, 224 Clausen, Franciska 393 Constant 2 Corinth, Lovis 657 Corneille 11, 342, 353, 400, 403 D d Haese, Reinhoud 6, 10, 17 Dahn, Walter 215 Dalsgaard, Sven 178, 209, 385 Damgård-Sørensen, Henning 451 Daskaloff, Georgi 387 Dayez, George 364 Deyrolle, Jean 426, 428, 432 Dietman, Erik 89, 131, 376, 391 Dine, Jim 709 Dominguez, Oscar 99 Dotremont, Christian 19, , 402, 404 E Ebbesen, Torben 182, 223 Ekelund, Poul 553, 556, , 570, 573, 622, 623, 641 Eliasson, Olafur 81, 114, 121 Engelund, Svend 475, 574 Engman, Harald 534, , 537, 546, 616, 618 Eriksen, Edvard 626 Ernst, Max 740, 741, 742 Erud, Elvin 308, 460 Estes, Richard 693 Estève, Maurice 79, 653, , 659, 667, 669, 682, 720 F Flesser, Lajos 345 Francis, Sam 71, 675, 684 Frandsen, Erik A. 159, , 367, 668 Freddie, Wilhelm 74, , 126, 133, 385 Funch, Edgar 269, 270 G Gadegaard, Paul 411, , 442, 452 Gallizio, Pinot 129 Gamdrup, Mads 106, 108 Gentry, Herbert 293 Gernes, Poul 334, 420 Ghermandi, Quinto 332 Giersing, Harald 476, , 562, 581, 631, 632 Gillet, Roger Edgar 252 Gjerdevik, Niels Erik 218, 219, 283 Goldberg, Michael 120 Gordillo, Gun 431, 436 Gottschalk, Albert 630 Grünewald, Isaac 488, 516 H Hagedorn-Olsen, Thorvald 604 Hansen, Arne L. 174, BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 736

73 I N D E X Hansen, Peter 590 Hansen, Svend Wiig 288 Hartung, Hans 82 Have, Henrik 142, , 184, 239, 240, 347, 398 Havsteen-Mikkelsen, Sven 541, 563 Heerup, Henry 9, 13, 14, 15 16, 39, 40, 41, 42, 43, 47, 49 51, 152, 234, 235, 236, , 246, 248, 259, 262, 703 Heinesen, Zacharias 620 Henning, Gerhard 529, 530 Hertz, Mogens 591 Heyboer, Anton 372, 375 Hjorth-Nielsen, Søren , 594, 603 Hoffmann, Anker 602 Hofmeister, Johannes , 599 Holstein, Bent , 329, 369 Hoppe, Erik 478, , 538, 598 Hornung, Preben 85, , 188, 446 Hundertwasser, Friedensreich , 698, 711 Hvidberg, Knud 439, 453 Höfer, Candida 107 Høst, Oluf 486, , 544, 547 I Ipsen, Poul Janus 172 Isakson, Karl 482, 533 Isbrand, Victor 578 Iversen, Kræsten , 593, 627 J Jacobsen, Cort 645 Jacobsen, Egill 5, 21 62, 245, 676 Jacobsen, Hardy 213 Jacobsen, Robert 101, , 130, 140, 180, , 386, 427, 705, 745 Jans, Knud 164 Jensen, Axel P. 554 Jerichau, Jens Adolf 496, 508 Joensen, Frimod 186 Joensen-Mikines, Samuel 588 Johansen, Svend 485, 490, 518 Johnson, Ray 216 Jorn, Asger 1, 3, 8, 12, 23, 24 28, 29, 31, 33, 38, 45, 52, 57 58, 61, 64, 65, 256, 257, , 399, 656, 672, 673, , 719, 722, 723, 728, 729, 743 Jørgensen, Aksel 507, 587 Jørgensen, Børge 456 K Karsten, Ludvig Peter 605 Kellner, Joseph 568 Kernn-Larsen, Rita 135, 267, 390 Kirkeby, Per 98, , 384, 678, 695 Kjarval, Johannes S , 624 Kjeldbæk, Bentemarie 187, , 274, 297 Korsmit, George 362 Kragh-Hansen, Viggo 569 Kragh-Jacobsen, Bamse 457 Krohg, Per 493 Krøjer, Tom 155, 272, 350 Kudo, Tetsumi 90, 93 Kvium, Michael 337, 338, 366 Köpcke, Arthur 88, 148 L Lam, Wifredo 692, 702 Larsen, Johannes 589 Larsen, Jørn 410 Larsen, Karl 487, 640 Laurens, Henri 681 Lerfeldt, Hans Henrik 339, 343 Lergaard, Niels , 543, 635 Lerpa, Nes 171 Lindemann, Kai 143, , 294, 295, 304 Lohmann, Mogens 419 Lucebert, 66, 317 Lund, Henrik 492 M Madsen, Mads 290 Magnelli, Alberto 655 Malinovsky, Lise 287, 323 Mancoba, Sonja Ferlov 7, 63 Marini, Marino 697 Martel, Jan og Joël 614 Maryan 175 Mathiesen, Egon 192, 258 Mathieu, Georges 73 Mertz, Albert 147, , 416, 440 Metzinger, Jean 511 Mickelborg, Finn 263, 311 Miró, Joan 648, 650, , 674, 680, , 721, 737, 738, 739 Moore, Henry 83 Morley, Malcolm 696 Mortensen, Richard 87, , 424, 448, 462 Muff, Orla 625 Munch, Axel 560, 571 Mühlhausen, Knud 437 N Nellemose, Knud 499 Nesbitt, Lowell 111 Nesch, Rolf 102 Nielsen, Jais 584 Nielsen, Kai 520, 522, 523 Nielsen, Kehnet 97, 212, , 310, 316, 324, 328, 370 Nielsen, Knud 149, 163, , 409, 413, 443, 445 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

VARDE SPORTSFISKERFORENINGs bestyrelse fra 1926 til Isenkræmmer S. Graversen.

SØNDAG. Papirkunst på himmelflugt

Kunstakademiets Bibliotek

GARDERNES INDIVIDUELLE LANDSMESTERSKABER M LIGGENDE

Spillere tilmeldt turneringen

Salgsliste: Malerier, tegninger, grafik m.v.

RESULTATLISTE Brande 50m Stævne

GARDERNES INDIVIDUELLE LANDSMESTERSKABER 2015 200 M LIGGENDE KLASSE A

Chef i teknik og miljø

Chef i teknik og miljø Deltagerliste Chef i teknik og miljø /SKS TCH080305-DKH 95 deltagere Onsdag den 05.03. - torsdag den 06.03.2008 Navn og stilling Jens Dicksen Jensen Chef for Teknik & Miljø Anna Sofie Poulsen Chef for

Opdateret startliste for Kreds-/By-stævne 30. januar 2011

Politi DM Linieløb - 27-08-2014. Viborg Politi Klasse: Damer

Politi DM Linieløb - 27-08-2014. Viborg Politi Klasse: Damer Antal deltagere: 4 Klasse: Damer Gennemsnit for vinder: 35,3 km/h Antal præmier: 4 Plac. Ryg nr. UCI kode Navn 1 DENOOOOOOOO Bettina Romer 2 2 DENOOOOOOOO Helle Sørensen 3 3 DENOOOOOOOO Rikke Guldbæk 4

Viborg Amtskreds-/By-stævne Bowling 2011. Individuelle rækker

SKJERN GF FODBOLD - TRÆNERUDVALGET

Danmarks Jægerforbund Resultat hold

LEADERBOARD A-rækken

LEADERBOARD A-rækken A-rækken 1 M Hjermgart / B Carlsen 18,3 23 +9p 45 S9 HJERMGART, Michael 78-4714 8,9 32 S9 CARLSEN, Brian S. 78-1294 9,4 38 S9 2 L Frøkjær / B Frøkjær 34,1 42 +9p 45 FRØKJÆR, Lilli 78-1511 14,1 35 FRØKJÆR,

Viborg Amtskredsstævne i Bowling 2013. Dame C. Viborg Amtskredsstævne i Bowling 2013. Dame D

Viborg Amtskredsstævne i Bowling 2013. Dame C. Viborg Amtskredsstævne i Bowling 2013. Dame D Dame C 1 Thisted Firmasport Oticon A/S Maybritt Andersen DC 192 194 173 0 0 559 186,33 2 Sofi E-Smokers Betina Mejdal DC 156 147 195 0 0 498 166,00 3 Viborg Firmaidræt COLAS-1 / Kosme2Logen Erna Jensen

Klubmesterskab

Klubmesterskab Klubmesterskab - 88 UNGDOM - Allround 100m 0m 800m 00m 3000m 5km 10km Piger 10-11 år GL0305 Louise Dam-Sørensen 77 1 2.41.5 12.30 22.35 Piger 12-13 år GL0499 Trine Sadolin 75 1.14 31.46 GL0297 Lene Norden

Skydning Total Veteran Hold

Skydning Total Veteran Hold Placering Nr. Navn Foreningsnr. Foreningsby Skydning Total Veteran Hold Træf Skud Træf Skud G 24 Feldballe V 114 125 433 Bent Ingemann Hansen 3213 Feldballe Jagtforening 40 41 434 Henning Nielsen 3213

Ark1. * Død 5/12 1924; H. Stjernqvist indtræder. **Repræsentativ formand: Adolph Jensen (7/11 1933-31/7 1936) Side 3

Ark1. * Død 5/12 1924; H. Stjernqvist indtræder. **Repræsentativ formand: Adolph Jensen (7/11 1933-31/7 1936) Side 3 Dansk Statistisk Forenings bestyrelse gennem årene General- Formand Kasserer Sekretær Bestyrelsesmedlem BestyrelsesmedlemBestyrelsesmedlem Revisor Suppleant 1 Revisor Suppeant 2Suppl 3 forsamling 23/11

St. Championats Pokal ÅR NAVN Th. & Poul Pedersen 2016 Th. & Poul Pedersen "013 Svendborg" 2015 Th. & Poul Pedersen "013 Svendborg"

St. Championats Pokal ÅR NAVN Th. & Poul Pedersen 2016 Th. & Poul Pedersen 013 Svendborg 2015 Th. & Poul Pedersen 013 Svendborg St. Championats Pokal Th. & Poul Pedersen 2016 Th. & Poul Pedersen "013 Svendborg" 2015 Th. & Poul Pedersen "013 Svendborg" "013 Svendborg" vundet til ejendom 2014 Th. & Poul Pedersen "013 Svendborg" vundet

Officialsliste DM-L & DJM-L 2015. Lørdag d. 4. juli kl. 09.30. Officialsmøde kl. 08.30. NB! Officials bedes være iklædt HVIDE shorts/bukser

Officialsliste DM-L & DJM-L 2015. Lørdag d. 4. juli kl. 09.30. Officialsmøde kl. 08.30. NB! Officials bedes være iklædt HVIDE shorts/bukser Lørdag d. 4. juli kl. 09.30 Officialsmøde kl. 08.30 Stævneledelse Elisabeth Grandt Speaker Per Stilling Pedersen Sekretariat: Jette Jørgensen EL - tidtagning Karsten Elm Heinz Torben Larsen 2,4 Esbjerg

FORSIDE & REDAKTION: Lis Nielsen REPRO & TRYK: PM Tryk. Stenløse

20 60.80 Leif P. Nielsen 51 14/Aug/84 Brøndby

Turnering : Hold 2hk 2008/9. Hovedkreds: 2. Grundlag.: 2HK_HOLD.RAT. Resultat.: 2HK_HOLD.TXT. ELO indberetning: 2HK_HOLD.ELO. Klub: Skovbo Skakklub Turnering : Hold 2hk 2008/9 d.20.03.2009 Hovedkreds: 2 Grundlag.: 2HK_HOLD.RAT Resultat.: 2HK_HOLD.TXT ELO indberetning: 2HK_HOLD.ELO Klub: Skovbo Skakklub Hans E. Andersen 1447 1 Julius Mølvig 1 1190

5. afdeling / Viborg Tirsdag den 28. februar 2017

5. afdeling / Viborg Tirsdag den 28. februar 2017 5. afdeling / Tirsdag den 28. februar 2017 Klasse 1 1 omg. 2 omg. 3 omg. 4 omg. 5 omg. 6 omg. 1 1 Rasmus Feldballe Silkeborg PI 0.11.19 0.12.08 0.23.27 0.12.05 0.35.32 0.12.15 0.47.47 0.12.13 1.00.00 0.12.45

Danmarkslunden Oversigtsplan maj 2012

Danmarkslunden Oversigtsplan maj 2012 N Danmarkslunden Oversigtsplan maj 2012 Se efterfølgende sider vedrørende personerne bag de forskellige træplantninger i område A-E. 136 135 134 99 130 133 E D 95 96 97 98 94 93 92 91 90 140 139 88 87

DGI Sydvest Hold Finale

Resultatliste - Randers åben 09 / 12-11-2011

Resultatliste - Randers åben 09 / 12-11-2011 Page 1 of 7 12-11-2011 16:32:06 - DDS SP v.3.11.11.3 RESULTATLISTE Randers åben 09 / 12-11-2011 Gevær, 15m. - Mesterskab BK1 1 25303Kirstine Bissø Svoboda 05-940 Samsø Skytteforening 200/11 200/11 400/22G