Montering. Gasknastsæt Workman HDX-Auto-arbejdskøretøj ADVARSEL. Løsdele. Monteringsvejledning

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Størrelse: px
Starte visningen fra side:

Download "Montering. Gasknastsæt Workman HDX-Auto-arbejdskøretøj ADVARSEL. Løsdele. Monteringsvejledning"

Transkript

1 Gasknastsæt Workman HDX-Auto-arbejdskøretøj Modelnr Form No Rev A Monteringsvejledning ADVARSEL CALIFORNIEN Advarsel i henhold til erklæring nr. 65 Dette produkt indeholder et eller flere kemikalier, der ifølge staten Californien er kræftfremkaldende og giver medfødte defekter eller forplantningsskader. Montering Løsdele Brug skemaet herunder til at kontrollere, at alle dele er blevet leveret. Fremgangsmåde Beskrivelse Antal Anvendelse 1 Kræver ingen dele Klargør maskinen. 2 Kræver ingen dele 3 Den primære koblingsfjeder 51 x 70 mm (2 x 2-3/4 tommer) Klargør udskiftning af den primære koblingsfjeder. 1 Udskift den primære koblingsfjeder. 4 Kræver ingen dele Monter transmissionsdækslerne. 5 Gasbeslag 1 Bræddebolt (5/16 x 3/4 tomme) 1 Flangebøsning 1 Flangelåsemøtrik (5/16 tomme) 2 Gashåndtag 1 Leje 1 Flangelåsemøtrik (1/4 tomme) 1 Gasknast 1 90 smørenippel 1 Ansatsbolt (5/16 x 1-3/4 tommer) 1 Udskift gasknasten. 6 Kræver ingen dele Juster motorens betjeningsanordninger. 7 Kræver ingen dele Monter motorens luftfilter. 8 Kræver ingen dele Færdiggør montering af gasknastsættet The Toro Company 8111 Lyndale Avenue South Bloomington, MN Registrer dit produkt på Oversættelse af original (DA) Trykt i USA Alle rettigheder forbeholdes * * A

2 1 Klargøring af maskinen Kræver ingen dele Fremgangsmåde Løfteudstyrets specifikationer: 908 kg eller mere 1. Flyt maskinen hen på et plant underlag, og aktiver parkeringsbremsen. Se betjeningsvejledningen. 2. Hæv ladet, og fastgør det med sikkerhedsstøtten. Se Hævning af ladet og Brug af ladsikkerhedsstøtten i betjeningsvejledningen. 3. Sluk motoren, og tag nøglen ud af tændingskontakten. 4. Når det er muligt, skal maskinen løftes med løfteudstyr med den angivne løftekapacitet. 5. Klem siderne på batteridækslet sammen, og fjern dækslet fra batteriets beslag (Figur 1). 2 Klargøring af udskiftning af den primære koblingsfjeder Kræver ingen dele Afmontering af motorens luftfilter 1. Fjern den slangeklemme, der fastgør indsugningsslangen til den eksterne luftindsugningsadapter, og fjern slangen fra adapteren (Figur 2). Figur 2 1. Indsugningsslange 3. Ekstern luftindsugningsadapter 2. Slangeklemme 4. Maskinens forende Figur 1 1. Batteribeslag 3. Isolatordæksel 2. Pol (plusbatterikabel) 4. Batteridæksel 2. Fjern de 2 flangehovedbolte (5/16 x 1-1/4 tommer) og 2 flangelåsemøtrikker (5/16 tomme), der fastgør luftfilterhusets monteringsbånd til tværrørsbeslaget på maskinen (Figur 3). 6. Flyt isolatordækslet for plusbatterikablet indad, og fjern kablets pol fra batteripolen (Figur 1). Bemærk: Sørg for, at plusbatterikablet ikke rører ved batteripolen. 2

3 2. Fjern de 2 flangehovedbolte (1/4 x 1-1/2 tommer) og de 9 flangehovedbolte (1/4 x 1 tomme), der fastgør transmissionsdækslet til monteringspladen på transmissionen (Figur 5). Bemærk: Gem flangehovedboltene til montering i 4 Montering af transmissionsdækslerne (side 5). Figur 3 1. Tværrørsbeslag (maskine) 3. Flangehovedbolte (5/16 x 1-1/4 tommer) 2. Monteringsbånd (luftfilterhuset) 4. Flangelåsemøtrikker (5/16 tomme) 3. Fjern motorens luffilter fra maskinen. Bemærk: Gem bolte, møtrikker, klemme og luftfilter til montering i 7 Montering af motorens luftfilter (side 12). Afmontering af hastighedsbegrænserens dæksel og transmissionsdækslet fra transmissionen 1. Fjern de 3 skruer med flangehoved (1,8 x 20 mm), der fastgør hastighedsbegrænserens dæksel til transmissionsdækslet, og fjern hastighedsbegrænserens dæksel fra maskinen (Figur 4). Bemærk: Gem hastighedsbegrænserens dæksel og skrue med flangehoved til montering i 4 Montering af transmissionsdækslerne (side 5). Figur 5 1. Flangehovedbolte 3. Monteringsplade (transmission) 2. Transmissionsdæksel 4. Maskinens forende 3. Flyt transmissionsdækslet fremad, indtil det er fri af den primære og sekundære kobling. Figur 4 1. Maskinens forende 4. Transmissionsdæksel 2. Skruer med flangehoved 5. Maskinens top (1,8 x 20 mm) 3. Hastighedsbegrænserens dæksel 3

4 3 Udskiftning af den primære koblingsfjeder Dele, der skal bruges til dette trin: 1 Den primære koblingsfjeder 51 x 70 mm (2 x 2-3/4 tommer) Fremgangsmåde 1. Fjern de 6 flangehovedbolte (1/4 x 1-1/4 tommer), der fastgør hastighedskontroldækslet til den primære kobling (Figur 6). 1. Primær koblingsfjeder 51 x 65 mm (2 x 2-9/16 tommer) 2. Mellemhjulsaksel (primær kobling) 3. Maskinens forende Figur 7 4. Stempel (kontroldæksel) 5. Returfjeder (kontroldækselstempel) 3. Fjern den primære koblingsfjeder 51 x 65 mm (2 x 2-9/16 tommer) fra mellemhjulsakslen på den primære kobling (Figur 7). Bemærk: Bortskaf den primære koblingsfjeder 51 x 65 mm (2 x 2-9/16 tommer). 4. Placer den nye primære koblingsfjeder 51 x 70 mm (2 x 2-3/4 tommer) over mellemhjulsakslen på den primære kobling (Figur 8). Figur 6 1. Flangehovedbolte (1/4 x 1-1/4 tommer) 2. Hastighedskontrollens dæksel 3. Primær kobling 4. Maskinens forende 2. Flyt hastighedskontrollens dæksel fremad, indtil stemplet på dækslet rydder mellemhjulsakslen på den primære kobling (Figur 7). Bemærk: Hold returfjederen til hastighedskontrollens dæksel inde i stemplets fjedersæde (Figur 7). Bemærk: Frakobl ikke hydraulikslangen fra stemplet i kontroldækslet. 1. Den primære koblingsfjeder 51 x 70 mm (2 x 2-3/4 tommer) 2. Mellemhjulsaksel (primær kobling) Figur 8 3. Maskinens forende 5. Ret stemplet i kontroldækslet i den anden ende af den primære koblingsfjeder 51 x 70 mm (2 x 2-3/4 tommer). 6. Monter hastighedskontroldækslet til den primære kobling (Figur 9) med de 6 flangehovedbolte (1/4 x 1-1/4 tommer), som du fjernede i trin 1 4

5 4 Montering af transmissionsdækslerne Kræver ingen dele 1. Flangehovedbolte (1/4 x 1-1/4 tommer) 2. Hastighedskontrollens dæksel Figur 9 3. Primær kobling Fremgangsmåde 1. Juster hullerne i transmissionsdækslet i forhold til hullerne i monteringspladen (Figur 11). 7. Tilspænd flangehovedboltene til 12 til 14 N m i et krydsmønster som vist i Figur 10. Figur Monteringsplade (transmission) 2. Monteringsplade (transmission) 3. Maskinens forende Figur Flangehovedbolte (1/4 x 1-1/2 tomme) 5. Flangehovedbolte (1/4 x 1 tomme) 2. Fastgør dækslet til monteringspladen (Figur 11) med de 2 flangehovedbolte (1/4 x 1-1/2 tomme) og de 9 flangehovedbolte (1/4 x 1 tomme), som du fjernede i trin 2 i Afmontering af hastighedsbegrænserens dæksel og transmissionsdækslet fra transmissionen (side 3), og tilspænd boltene til 10 til 12 N m. 3. Juster de 3 huller i hastighedsbegrænserens dæksel i forhold til de 3 huller i monteringspladen (Figur 12). 5

6 Figur Maskinens forende 4. Transmissionsdæksel 2. Skruer med flangehoved 5. Maskinens top (0,8 x 0,2 mm) 3. Hastighedsbegrænserens dæksel 4. Monter hastighedsbegrænserens dæksel til transmissionsdækslet med 3 skruer med flangehoved (1,8 x 20 mm), og stram skruerne manuelt (Figur 12). 5 Udskiftning af gasknasten Dele, der skal bruges til dette trin: 1 Gasbeslag 1 Bræddebolt (5/16 x 3/4 tomme) 1 Flangebøsning 2 Flangelåsemøtrik (5/16 tomme) 1 Gashåndtag 1 Leje 1 Flangelåsemøtrik (1/4 tomme) 1 Gasknast 1 90 smørenippel 1 Ansatsbolt (5/16 x 1-3/4 tommer) Figur Regulatorgreb 5. Ansatsbolt 2. Gasbeslag 6. Regulatorens returfjeder 3. Kontramøtrik (gaskabelrør) 7. Gashåndtag 4. Gaskabelfitting 8. Vinkelarm (gas) 2. Løsn kontramøtrikken på gaskabelrøret i gasbeslaget, og adskil kablet fra beslaget (Figur 13). 3. Fjern regulatorens returfjederen fra rillen i vinkelarmen (Figur 13). Bemærk: Hold regulatorens returfjeder monteret på regulatorgrebet. 4. Fjern de 4 flangehovedbolte, der fastgør gasbeslaget til venstre og højre topstykker på motoren, og fjern gasbeslaget fra motoren (Figur 14). Bemærk: Gem flangehovedboltene til montering i Montering af den nye gasknast (side 9). Afmontering af gasknasten 1. Fjern den ansatsbolt, der fastholder fittingen på gaskablet til vinkelarmen (Figur 13). Bemærk: Gem ansatsbolten til montering i Montering af den nye gasknast (side 9). 6

7 Bemærk: Gem gashåndtagets fjeder til montering i Montering af gasbeslaget (side 7). Bortskaf gasbeslaget og vinkelarmen. 3. Brug de nye dele fra gasknastsættet, monter den 90 smørenippel ind i hullet med gevind i den gasknast, der er vist under A i Figur 16. Figur Gasbeslag 3. Flangehovedbolte 2. Topstykke (motor) Klargøring af gasknasten og gashåndtaget 1. Løsn kontramøtrikken til gasstopbolten 1/4 omgang mod uret, og fjern gasstopbolten og kontramøtrikken fra gasbeslaget (Figur 15). Bemærk: Oprethold kontramøtrikkens position til gasstopbolten, mens du fjerner stopbolten. Bemærk: Gem gasstopbolten og kontramøtrikken til montering i Montering af gasbeslaget (side 7). Figur smørenippel 4. Leje 2. Gasknast 5. Gearstift (gashåndtag) 3. Flangelåsemøtrik (1/4 tomme) 4. Monter lejet og flangelåsemøtrikken (1/4 tomme) på gearstiften på gashåndtaget (B i Figur 16). 5. Tilspænd flangelåsemøtrikken til et moment på 10 til 12 N m. Montering af gasbeslaget 1. Monter gashåndtagets fjeder, du fjernede i trin 2 i Klargøring af gasknasten og gashåndtaget (side 7) på hullet ved gashåndtagets fjederstang og hullet på gasbeslagets fjederstang (Figur 17). Figur Gasbeslag 4. Gasfjeder 2. Kontramøtrik 5. Vinkelarm (gas) 3. Gasstopbolt 2. Fjern gashåndtagets fjeder fra fjederstangen på gashåndtaget og fjederstangen på vinkelarmen (Figur 15). 7

8 4. Tilspænd flangelåsemøtrikken til et moment på 20 til 25 N m. 5. Monter gasstopbolten og kontramøtrikken til gasbeslaget, og stram kontramøtrikken manuelt (Figur 19). Bemærk: Oprethold kontramøtrikkens position til gasstopbolten, mens du fjerner stopbolten. 1. Flangelåsemøtrik (5/16 tomme) Figur Fjederstang (gasbeslag) 2. Gashåndtag 6. Bræddebolt (5/16 x 3/4 tomme) 3. Flangebøsning 7. Gashåndtagets fjeder 4. Gasbeslag 2. Monter løst bræddebolten (5/16 x 3/4 tomme), flangebøsning, gashåndtaget og flangelåsemøtrikken (5/16 tomme) som vist i Figur 17. Bemærk: Du vil tilspænde flangemøtrikken og bræddebolt i Justering af gashåndtagets position (side 10). 3. Monter ansatsbolten (5/16 x 1-3/4 tommer), gasknasten og flangelåsemøtrikken (5/16 tomme) til gasbeslaget som vist i Figur 18. Figur Gasbeslag 3. Gasstopbolt 2. Kontramøtrik 6. Påfør nr. 2 litiumbaseret universalfedt til den 90 smørenippel (Figur 20). Bemærk: Tør overskydende fedt fra gasknasten og gasbeslaget (Figur 20). Figur smørenippel 2. Litiumbaseret fedt nr Ansatsbolt (5/16 x 1-3/4 tommer) Figur Gasbeslag 2. Gasknast og smørenippel 4. Flangelåsemøtrik (5/16 tomme) 8

9 Montering af den nye gasknast 1. Juster hullerne i gasbeslaget i forhold til de gevindskårne huller i motorens topstykke (Figur 21). Montering af gaskablet 1. Juster gaskabelrøret i forhold til rillen i gasbeslaget som vist i Figur 23. Figur Gasbeslag 3. Topstykke (motor) 2. Flangehovedbolte 2. Monter gasbeslaget til topstykkerne med de flangehovedbolte, du fjernede i trin 4 i Afmontering af gasknasten (side 6). 3. Tilspænd de fire flangehovedbolte med et moment på 10 til 12 N m. 4. Monter den ledige ende af regulatorens returfjeder i åbningen i gashåndtagets fjederstang (Figur 22). Figur Gasbeslag 4. Ansatsbolt (5/16 x 1-3/4 tommer) 2. Kontramøtrik 5. Gaskabelfitting 3. Gaskabelrør 6. Gasknast 2. Monter gaskablets fitting til det gevindskårne hul i gasknasten med ansatsbolten (5/16 x 1-3/4 tommer), og stram bolten manuelt (Figur 23). 3. Stram kontramøtrikken til kabelrøret manuelt (Figur 23). Figur Fjederstang (regulatorgrebet) 2. Regulatorens returfjeder 3. Fjederstang (gasbeslag) 9

10 6 Justering af motorens betjeningsanordninger Kræver ingen dele Justering af gashåndtagets position 1. Når flangelåsemøtrikken (5/16 tomme) og bræddebolten (5/16 x 3/4 tomme) er løsnet, skal gashåndtaget flyttes mod gasknasten, indtil lejet er flugter med den skrånende flade af knasten (Figur 24). Figur Start motoren, og lad den køre, indtil motoren når normal driftstemperatur (ca minutter). 4. Sørg for, at gasregulatoren er indstillet til langsom tomgang, og kontroller på omdrejningstælleren, at motoren kører ved o./min. (lav tomgang). Bemærk: Hvis motorens langsomme tomgangshastighed er o./min., skal du gå til Justering af gasstopbolt (side 10). 5. Hvis motorens langsomme tomgangshastighed er hurtigere eller langsommere end 1100 o./min., skal tomgangshastighedsskruen drejes med uret eller mod uret ved motorens gasspjæld, indtil motorens tomgangshastighed er o./min. (Figur 26). Bemærk: Ventilatoren må ikke køre, mens motorens tomgangshastighed indstilles. Figur Gasknast 3. Gashåndtag 2. Flangelåsemøtrik (5/16 tomme) 4. Leje 2. Tilspænd flangelåsemøtrikken og bræddebolten til et moment på 20 til 25 N m. Justering af langsom tomgang for motoren 1. Slut det positive batterikabel til batteriet, og monter batteridækslet. Se Figur 1 i 1 Klargøring af maskinen (side 2). 2. Sørg for, at regulatorens returfjeder er placeret yderst til venstre i åbningen i gashåndtagets fjederstang (Figur 25). Figur Tomgangshastighedsskrue 2. Gasspjæld Justering af gasstopbolt 1. Start motoren, og lad den køre, indtil motoren når normal driftstemperatur (ca minutter). 2. Flyt gasknasten mod gasstopbolten (Figur 27) med hånden. Bemærk: Den motorhastighed, der vises på omdrejningstælleren, skal være o./min. 10

11 Bemærk: Hvis motorens hurtige tomgangshastighed er o./min., skal du gå til Justering af gaspedalens position (side 11). Figur Gulv 3. Afstand på 6,35 mm 2. Gaspedal Figur Gasknast 3. Kontramøtrik 2. Gasstopbolt 3. Hvis den hurtige tomgangshastighed for motoren er hurtigere eller langsommere end o./min., skal du gøre følgende: A. Løsn den kontramøtrik, der fastgør gasstopbolten (Figur 27). B. Drej stopbolten i følgende retninger: Med uret for at reducere motorens omdrejningstal (Figur 27). Mod uret for at øge motorens omdrejningstal (Figur 27). C. Stram kontramøtrikken (Figur 27). D. Flyt gasknasten mod gasstopbolten (Figur 27). E. Hvis den høje tomgangshastighed for motoren er hurtigere eller langsommere end o./min., skal du gentage trin A til D, indtil den hurtige tomgangshastighed når o./min. 4. Sluk motoren, og tag nøglen ud af tændingen. 3. Hvis afstanden mellem gaspedalen og gulvet (Figur 28) er større end eller mindre end 6,35 mm, skal du gøre følgende, mens gasknasten holdes mod gasstopbolten (Figur 29): Løsn den indvendige kontramøtrik til gaskablet, og stram den udvendige kontramøtrik for at reducere afstanden (Figur 29). Løsn den udvendige kontramøtrik til gaskablet, og stram den indvendige kontramøtrik for at reducere afstanden (Figur 29). Justering af gaspedalens position Få en anden person til at hjælpe med at justere gaspedalen. 1. Flyt gasknasten mod gasstopbolten, og hold knasten mod stopbolten (Figur 27). 2. Mål afstanden mellem gaspedalen og gulvet under pedalen (Figur 28). Bemærk: Afstanden mellem gaspedalen og gulvet skal være 6,35 mm. Figur Gasknast 4. Gasbeslag 2. Gasstopbolt 5. Kontramøtrik 3. Kabelrørsfitting 4. Kontroller, at kontramøtrikkerne til gaskablet er stramme (Figur 29). 11

12 5. Hold gasknasten mod gasstopbolten, og kontroller afstanden mellem gaspedalen og gulvet. Hvis afstanden er større end eller mindre end 6,35 mm, skal du gentage trin 3 og 4, indtil afstanden mellem pedalen og gulvet måler 6,35 mm. 7 Montering af motorens luftfilter Kræver ingen dele Fremgangsmåde 1. Juster hullerne i luftfilterhusets monteringsbånd i forhold til tværrørsbeslaget på maskinen (Figur 30). Figur Indsugningsslange 3. Ekstern luftindsugningsadapter 2. Slangeklemme 4. Maskinens forende 8 Færdiggørelse af montering af gasknastsættet Kræver ingen dele Figur Tværrørsbeslag (maskine) 3. Flangehovedbolt (5/16 x 1-1/4 tommer) 2. Monteringsbånd (luftfilterhuset) 4. Flangelåsemøtrikker (5/16 tomme) Fremgangsmåde 1. Start motoren, og hæv ladet en anelse. 2. Afmonter sikkerhedsstøtten, og placer den bag på styrtbøjlepanelet. Se Sænkning af ladet og Brug af ladsikkerhedsstøtten i betjeningsvejledningen. 3. Sænk ladet, sluk motoren, og tag nøglen ud af tændingskontakten. 2. Monter monteringsbåndet på tværrørsbeslaget (Figur 30) med de 2 flangehovedbolte (5/16 x 1-1/4 tommer) og de 2 flangelåsemøtrikker (5/16 tomme), som du afmonterede i trin 2 i Afmontering af motorens luftfilter (side 2). 3. Tilspænd boltene og møtrikkerne til et moment på 20 til 25 N m. 4. Monter indsugningsslange på den eksterne luftindtagsadapter med den slangeklemme, du fjernede i trin 1 i Afmontering af motorens luftfilter (side 2). 12

Montering af udstødningssæt Multi-Pro 1750-plænesprøjte

Montering af udstødningssæt Multi-Pro 1750-plænesprøjte Montering af udstødningssæt Multi-Pro 1750-plænesprøjte Modelnr. 131-3285 Form No. 3386-247 Rev B Monteringsvejledning ADVARSEL CALIFORNIEN Advarsel i henhold til erklæring nr. 65 Dette produkt indeholder

Læs mere

Afbrydersæt til fordifferentialet 4-hjulstrukket Workman HDX/HDX-D-arbejdskøretøj

Afbrydersæt til fordifferentialet 4-hjulstrukket Workman HDX/HDX-D-arbejdskøretøj Form No. Afbrydersæt til fordifferentialet 4-hjulstrukket Workman HDX/HDX-D-arbejdskøretøj Modelnr. 121-6337 3378-782 Rev B Monteringsvejledning ADVARSEL CALIFORNIEN Advarsel i henhold til erklæring nr.

Læs mere

Sæt til bagerste arbejdslygter Multi-Pro -plænesprøjtekøretøj ADVARSEL

Sæt til bagerste arbejdslygter Multi-Pro -plænesprøjtekøretøj ADVARSEL Sæt til bagerste arbejdslygter Multi-Pro -plænesprøjtekøretøj Modelnr. 41010 Form No. 3401-381 Rev B Monteringsvejledning ADVARSEL CALIFORNIEN Advarsel i henhold til erklæring nr. 65 Dette produkt indeholder

Læs mere

Gennemstrømningsfordelersæt Groundsmaster -traktionsenhed i 4000-serien med Yanmar-motor ADVARSEL. CALIFORNIEN Advarsel i henhold til erklæring nr.

Gennemstrømningsfordelersæt Groundsmaster -traktionsenhed i 4000-serien med Yanmar-motor ADVARSEL. CALIFORNIEN Advarsel i henhold til erklæring nr. Form No. 3378-132 Rev A Gennemstrømningsfordelersæt Groundsmaster -traktionsenhed i 4000-serien med Yanmar-motor Modelnr. 30407 Monteringsvejledning ADVARSEL CALIFORNIEN Advarsel i henhold til erklæring

Læs mere

Montering. Dørsæt med skydevindue Workman MDX-eller HDX-arbejdskøretøj. Montering af dørene. Klargøring til montering af dørsættet ADVARSEL

Montering. Dørsæt med skydevindue Workman MDX-eller HDX-arbejdskøretøj. Montering af dørene. Klargøring til montering af dørsættet ADVARSEL Dørsæt med skydevindue Workman MDX-eller HDX-arbejdskøretøj Modelnr. 07356 Modelnr. 07393 Form No. 3385-462 Rev A Monteringsvejledning ADVARSEL CALIFORNIEN Advarsel i henhold til erklæring nr. 65 Dette

Læs mere

Ultra Sonic Boom -finishingsæt Plænesprøjte i Multi Pro -serien fra 2013 og derefter

Ultra Sonic Boom -finishingsæt Plænesprøjte i Multi Pro -serien fra 2013 og derefter Form No. Ultra Sonic Boom -finishingsæt Plænesprøjte i Multi Pro -serien fra 2013 og derefter Modelnr. 133-2808 3404-504 Rev A Monteringsvejledning ADVARSEL CALIFORNIEN Advarsel i henhold til erklæring

Læs mere

CE-sæt Multi-Pro 5800-plænesprøjte Modelnr Monteringsvejledning

CE-sæt Multi-Pro 5800-plænesprøjte Modelnr Monteringsvejledning CE-sæt Multi-Pro 5800-plænesprøjte Modelnr. 120-067 Form No. 69-41 Rev A Monteringsvejledning Sikkerhed Sikkerheds- og instruktionsmærkater Sikkerheds- og instruktionsmærkaterne kan nemt ses af operatøren

Læs mere

Græsopsamlersæt Klippeenhed på 46 og 56 cm i Reelmaster 3550-serien

Græsopsamlersæt Klippeenhed på 46 og 56 cm i Reelmaster 3550-serien Form No. Græsopsamlersæt Klippeenhed på 46 og 56 cm i Reelmaster 3550-serien Modelnr. 03919 Modelnr. 03920 Modelnr. 03921 3375-906 Rev C Monteringsvejledning Bemærk: Maskinens venstre og højre side er

Læs mere

Tilbehør til detektering af hydraulikolielækage TriFlex -traktionsenhed i Greensmaster 3300-/3400-serien

Tilbehør til detektering af hydraulikolielækage TriFlex -traktionsenhed i Greensmaster 3300-/3400-serien Form No. Tilbehør til detektering af hydraulikolielækage TriFlex -traktionsenhed i Greensmaster 3300-/3400-serien Modelnr. 04730 3373-332 Rev A Monteringsvejledning Løsdele Brug skemaet herunder til at

Læs mere

Sulkystregmaler. Betjeningsvejledning. Form No Rev A. Modelnr og højere. Registrer dit produkt på

Sulkystregmaler. Betjeningsvejledning. Form No Rev A. Modelnr og højere. Registrer dit produkt på Form No. 3355 Rev A Sulkystregmaler 00 Modelnr. 403 6000000 og højere Betjeningsvejledning Registrer dit produkt på www.toro.com. Oversættelse af originalen (DA) Indholdsfortegnelse Side Indledning..................................

Læs mere

Monteringssæt til bremse- og signallys Workman MD/MDX/MDE-køretøj Modelnr Monteringsvejledning

Monteringssæt til bremse- og signallys Workman MD/MDX/MDE-køretøj Modelnr Monteringsvejledning Form No. 3366-119 Rev B Monteringssæt til bremse- og signallys Workman MD/MDX/MDE-køretøj Modelnr. 115-7749 Monteringsvejledning Sikkerhed Sikkerheds- og instruktionsmærkater Sikkerheds- og instruktionsmærkaterne

Læs mere

ADVARSEL. Dette produkt overholder alle relevante EU-direktiver. Få yderligere oplysninger i inkorporeringserklæringen bagerst i denne udgivelse.

ADVARSEL. Dette produkt overholder alle relevante EU-direktiver. Få yderligere oplysninger i inkorporeringserklæringen bagerst i denne udgivelse. Bageste kraftudtagssæt Højtydende Workman -køretøjer Modelnr. 07419 Form No. 3393-115 Rev B Monteringsvejledning ADVARSEL CALIFORNIEN Advarsel i henhold til erklæring nr. 65 Dette produkt indeholder et

Læs mere

Sikkerhed. Montering. Bugsertræksæt Udvalgte Groundsmaster -maskiner ADVARSEL. Løsdele. Monteringsvejledning

Sikkerhed. Montering. Bugsertræksæt Udvalgte Groundsmaster -maskiner ADVARSEL. Løsdele. Monteringsvejledning Bugsertræksæt Udvalgte Groundsmaster -maskiner Modelnr. 130-8716 Modelnr. 130-8717 Modelnr. 130-8718 Form No. 3386-932 Rev A Monteringsvejledning ADVARSEL CALIFORNIEN Advarsel i henhold til erklæring nr.

Læs mere

Montering. Udskiftningssæt til styreenhed Pro Force-blæsemaskine Modelnr Monteringsvejledning

Montering. Udskiftningssæt til styreenhed Pro Force-blæsemaskine Modelnr Monteringsvejledning Udskiftningssæt til styreenhed 2008-09 Pro Force-blæsemaskine Modelnr. 121-2813 Form No. 3373-364 Rev A Monteringsvejledning Montering 1. Frakobl det negative batterikabel først og frakobl derefter det

Læs mere

Montering. Aflastningsventilsæt Groundsmaster 3280-D traktionsenhed Modelnr Monteringsvejledning. Løsdele. Medier og øvrige dele

Montering. Aflastningsventilsæt Groundsmaster 3280-D traktionsenhed Modelnr Monteringsvejledning. Løsdele. Medier og øvrige dele Aflastningsventilsæt Groundsmaster 3280-D traktionsenhed Modelnr. 120-6640 Form No. 3370-992 Rev A Monteringsvejledning Montering Løsdele Brug skemaet herunder til at kontrollere, at alle dele er blevet

Læs mere

Bageste fjernhydrauliksæt Sand Pro /Infield Pro 3040 og 5040 traktionsenheder

Bageste fjernhydrauliksæt Sand Pro /Infield Pro 3040 og 5040 traktionsenheder Form No. Bageste fjernhydrauliksæt Sand Pro /Infield Pro 3040 og 5040 traktionsenheder Modelnr. 08781 Serienr. 311000001 og derover 3369-228 Rev C Monteringsvejledning Bemærk: Maskinens venstre og højre

Læs mere

Montering. Elektrisk udstyrssæt Groundsmaster 360-universalmaskine. Løsdele. Monteringsvejledning. Modelnr

Montering. Elektrisk udstyrssæt Groundsmaster 360-universalmaskine. Løsdele. Monteringsvejledning. Modelnr Elektrisk udstyrssæt Groundsmaster 360-universalmaskine Modelnr. 115-0019 Form No. 3408-190 Rev A Monteringsvejledning Montering Løsdele Brug skemaet herunder til at kontrollere, at alle dele er blevet

Læs mere

Montering. Hydrauliksæt med høj flydeevne Workman HDX-Auto-arbejdskøretøj. Løsdele. Monteringsvejledning. Modelnr

Montering. Hydrauliksæt med høj flydeevne Workman HDX-Auto-arbejdskøretøj. Løsdele. Monteringsvejledning. Modelnr Hydrauliksæt med høj flydeevne Workman HDX-Auto-arbejdskøretøj Modelnr. 07395 Form No. 3382-721 Rev A Monteringsvejledning Montering Løsdele Brug skemaet herunder til at kontrollere, at alle dele er blevet

Læs mere

Montering. Bagrullebørstesæt Klippeenhed på 46 cm i Reelmaster 3550-serien med 12,7 cm knivcylinder og universaltrimmer ADVARSEL.

Montering. Bagrullebørstesæt Klippeenhed på 46 cm i Reelmaster 3550-serien med 12,7 cm knivcylinder og universaltrimmer ADVARSEL. Form No. 3397-661 Rev A Bagrullebørstesæt Klippeenhed på 46 cm i Reelmaster 3550-serien med 12,7 cm knivcylinder og universaltrimmer Modelnr. 03657 Monteringsvejledning ADVARSEL CALIFORNIEN Advarsel i

Læs mere

Installation af hukommelses- og udvidelseskort

Installation af hukommelses- og udvidelseskort Denne vejledning hjælper dig med at fjerne hukommelses- eller udvidelseskort. Brug følgende illustration til at finde stikket til det kort, du vil fjerne. Stik til harddisk 1 Stik til udvidelseskort Stik

Læs mere

Fladt lad i 2/3 & fuld størrelse til Workman 3000 serien

Fladt lad i 2/3 & fuld størrelse til Workman 3000 serien FORM NO. 3318-395 DK Rev A MODEL NR. 07301 60001 & OPEFTER MODEL NR. 07321 60001 & OPEFTER Betjenings- vejledning Fladt lad i 2/3 & fuld størrelse til Workman 3000 serien MONTERING AF KØLERDÆKSEL (bruges

Læs mere

Montering. Montering af aksel- og rampeenhed (model 04245) eller skinneenhed (04244 og 04247) Montering af trækstangenheden

Montering. Montering af aksel- og rampeenhed (model 04245) eller skinneenhed (04244 og 04247) Montering af trækstangenheden Form No. Transportramme, skinnerampe og flad rampe Trukket Trans Pro 80-anhænger Modelnr. 04238 Serienr. 230000801 og derover Modelnr. 04244 Modelnr. 04245 Modelnr. 04247 3370-216 Rev B Monteringsvejledning

Læs mere

STIGA PARK 121 M 8211-3011-09

STIGA PARK 121 M 8211-3011-09 STIGA PARK 121 M 8211-3011-09 1. Park -1993 5a. D 5b. 2. Park -1993 6a. Park -1999 6b. Park 2000- F G H 3. Park -1993 7. I I 4. Park -1993 8. 2 J 9. 13. 10. 14. Z X Y W V 11. 15. Denna produkt, eller delar

Læs mere

Hold et kompas (et simpelt er ok) mod den højre side af motoren (lad bare dækslet sidde).

Hold et kompas (et simpelt er ok) mod den højre side af motoren (lad bare dækslet sidde). Følgende er en supplerende dansk oversættelse af de informationer der medfølger et VAPE tændingssystem til MZ 250 m. fl.. Systemet forhandles af MZ-B i Berlin m. fl.. Hvis du ikke har gjort dette, inden

Læs mere

Betjeningsvejledning. Elektrisk bådmotor

Betjeningsvejledning. Elektrisk bådmotor DK Betjeningsvejledning Elektrisk bådmotor Texas A/S - Knullen 22 - DK-5260 Odense S - Denmark Version 10.1 Tel. +45 6395 5555 - www.texas.dk - post@texas.dk Identifikation Styrehåndtag med frem/bak funktion

Læs mere

STIGA VILLA 85 M 8211-3039-02

STIGA VILLA 85 M 8211-3039-02 STIGA VILLA 85 M 8211-3039-02 1. 2. A B 3. 4. 5. 6. 7. 8. 2 R L 9. 10. Y Z X W V 11. 3 DK DANSK SYMBOLER Maskinen er forsynet med følgende symboler for at understrege, at der skal udvises forsigtighed

Læs mere

CV karburatoren. Af forskellige fabrikater kan nævnes : Sheng Wey type VE 26mm. Mikuni. Keihin. Sheng Wey. epoulsen@youseepost.dk

CV karburatoren. Af forskellige fabrikater kan nævnes : Sheng Wey type VE 26mm. Mikuni. Keihin. Sheng Wey. epoulsen@youseepost.dk CV karburatoren Sheng Wey type VE 26mm Af forskellige fabrikater kan nævnes : Mikuni Keihin epoulsen@youseepost.dk Sheng Wey PD Side 2 Snittegning over CV karburatoren 1 Luftblandeskrue 5 Luftdyse 9 Gasspjæld

Læs mere

Sikkerhed. Bagrullebørstesæt Klippeenheder på 46 og 56 cm i Reelmaster 3550-serien

Sikkerhed. Bagrullebørstesæt Klippeenheder på 46 og 56 cm i Reelmaster 3550-serien Form No. Bagrullebørstesæt Klippeenheder på 46 og 56 cm i Reelmaster 550-serien Modelnr. 098 75-89 Rev B Betjeningsvejledning Dette produkt overholder alle relevante EU-direktiver. Yderligere oplysninger

Læs mere

Indledning. Sikkerhed. Elektrisk slangetromlesæt Multi-Pro 1200/1250-plænesprøjte fra 2005 og senere. Monteringsvejledning

Indledning. Sikkerhed. Elektrisk slangetromlesæt Multi-Pro 1200/1250-plænesprøjte fra 2005 og senere. Monteringsvejledning Form No. Elektrisk slangetromlesæt Multi-Pro 1200/1250-plænesprøjte fra 2005 og senere Modelnr. 41135 Serienr. 312000001 og derover 3372-601 Rev A Monteringsvejledning Indledning Læs denne vejledning omhyggeligt,

Læs mere

SPA-cylinderklippere med hhv. 8 og 11 skæreknive Greensmaster 3250-D

SPA-cylinderklippere med hhv. 8 og 11 skæreknive Greensmaster 3250-D Form No. 3326-892 SPA-cylinderklippere med hhv. 8 og skæreknive Greensmaster 3250-D Modelnr. 04472 Serienr. 22000000 og højere Modelnr. 04473 Serienr. 22000000 og højere Betjeningsvejledning Dansk (DK)

Læs mere

MOTIONSCYKEL Brugsanvisning

MOTIONSCYKEL Brugsanvisning MOTIONSCYKEL Brugsanvisning Kære kunde, Tak fordi du valgte at købe vores motionscykel. Vi ønsker dig god fornøjelse med din træning. Læs venligst de medfølgende sikkerhedsforanstaltninger og samlevejledningen

Læs mere

Introduktion side 3. Før du kører ud på din første tur side 4. Brugervejledning side 5. Justering af sadelhøjde side 7. Justering af kæde side 7

Introduktion side 3. Før du kører ud på din første tur side 4. Brugervejledning side 5. Justering af sadelhøjde side 7. Justering af kæde side 7 Indholdsfortegnelse 1 Introduktion side 3 Før du kører ud på din første tur side 4 Brugervejledning side 5 Justering af sadelhøjde side 7 Justering af kæde side 7 Justering af styrhøjde side 8 Justering

Læs mere

BRUGSVEJLEDNING OG SIKKERHEDSINSTRUKTIONER

BRUGSVEJLEDNING OG SIKKERHEDSINSTRUKTIONER BRUGSVEJLEDNING OG SIKKERHEDSINSTRUKTIONER HYDRAULISKE STENUDLØSER Version: 01 10 MEPV INDEX INDEX... 1 ORDLISTE... 2 NOTE... 2 INTRODUKTION... 3 1. SIKKERHEDS INSTRUKTION... 4 1.1 Hydraulisk system...

Læs mere

MOTIONSCYKEL. ---------------------------------------------------------------------------------- Brugsanvisning

MOTIONSCYKEL. ---------------------------------------------------------------------------------- Brugsanvisning MOTIONSCYKEL ---------------------------------------------------------------------------------- Brugsanvisning Kære kunde, Tak fordi du valgte at købe vores motionscykel. Vi ønsker dig god fornøjelse med

Læs mere

Cylinderplæneklipper med 8 knive/11 knive og 4 bolte Greensmaster 3000 serien

Cylinderplæneklipper med 8 knive/11 knive og 4 bolte Greensmaster 3000 serien Form No. 6-65 Cylinderplæneklipper med 8 knive/ knive og bolte Greensmaster 000 serien Modelnr. 00 Serienr. 000000 og højere Modelnr. 006 Serienr. 000000 og højere Modelnr. 008 Serienr. 000000 og højere

Læs mere

STIGA VILLA 107M 8211-3038-01

STIGA VILLA 107M 8211-3038-01 STIGA VILLA 107M 8211-3038-01 1. 2. A C B 3. 4. 5. 6. A+5 A B+5 B 7. 8. 2 9. 10. R L 11. R L X Z Z X Y V W 12a. 12b Y V W 13. 3 DK DANSK SYMBOLER Maskinen er udstyret med følgende symboler for at huske

Læs mere

Lygtesæt Plæneklippere i Groundsmaster 7200-serien Modelnr Serienr og derover

Lygtesæt Plæneklippere i Groundsmaster 7200-serien Modelnr Serienr og derover Lygtesæt Plæneklippere i Groundsmaster 7200-serien Modelnr. 02841 Serienr. 311000001 og derover Form No. 3368-705 Rev A Monteringsvejledning Løsdele Brug skemaet herunder til at kontrollere, at alle dele

Læs mere

2005/1 TEXAS. Motor ECF 26-36. Texas A/S Knullen 2 DK-5260 Odense S Denmark Tel: +45 6395 5555 Fax: +45 6395 5558 www.texas.dk post@texas.

2005/1 TEXAS. Motor ECF 26-36. Texas A/S Knullen 2 DK-5260 Odense S Denmark Tel: +45 6395 5555 Fax: +45 6395 5558 www.texas.dk post@texas. 2005/1 TEXAS Motor ECF 26-36 Texas A/S Knullen 2 DK-5260 Odense S Denmark Tel: +45 6395 5555 Fax: +45 6395 5558 post@texas.dk 1. Indholdsfortegnelse 1. Indholdsfortegnelse...2 2. Identifikation af symboler

Læs mere

KLIPPEENHED TIL REELMASTER 5100

KLIPPEENHED TIL REELMASTER 5100 FORM NR 3318-294 DK BETJENINGS- VEJLEDNING KLIPPEENHED TIL REELMASTER 5100 MODEL NR. 03505 samt fra og med 60001 MODEL NR. 03508 samt fra og med 60001 The TORO COMPANY 1991, Rev. 1992, 1993, 1994 Inholdsfortegnelse

Læs mere

TG 800. Betjeningsvejledning. Power Line Motor 2003 / 1

TG 800. Betjeningsvejledning. Power Line Motor 2003 / 1 2003 / 1 Betjeningsvejledning Power Line Motor TG 800 Texas Andreas Petersen A/S Knullen 2 DK-5260 Odensse S Tlf. 6395 5555 Fax 6395 5558 post@texas.dk - www.texas.dk ADVARSEL - Læs altid betjeningsvejledningen

Læs mere

SANDBLÆSEKABINE SBC420

SANDBLÆSEKABINE SBC420 SANDBLÆSEKABINE SBC420 BETJENINGSVEJLEDNING SPECIFIKATIONER Udv. dimensioner: L: 132 x B: 88 x H: 170cm Rist dimensioner: L: 122 x B: 60cm Vægt: 1 5 0 k g. L u f t f o r b r u g : 3 5 0-5 2 0 l t r. /

Læs mere

Trolla SNOWBOBBY 80. DK montagevejledning. Artikel nr.: 12098 2011/11. Kære kunde,

Trolla SNOWBOBBY 80. DK montagevejledning. Artikel nr.: 12098 2011/11. Kære kunde, Trolla SNOWBOBBY 80 Artikel nr.: 12098 DK montagevejledning 2011/11 Kære kunde, Tillykke med dit nye Trolla produkt. Vi håber du vil få stor glæde af det. Kassen med dit nye Trolla produkt kan indeholde

Læs mere

Din brugermanual HP PAVILION SLIMLINE S3200 http://da.yourpdfguides.com/dref/851548

Din brugermanual HP PAVILION SLIMLINE S3200 http://da.yourpdfguides.com/dref/851548 Du kan læse anbefalingerne i brugervejledningen, den tekniske guide eller i installationsguiden. Du finder svarene til alle dine spørgsmål i HP PAVILION SLIMLINE S3200 i brugermanualen (information, specifikationer,

Læs mere

TROLLA Gødning og saltspreder 36 l

TROLLA Gødning og saltspreder 36 l TROLLA Gødning og saltspreder 36 l Artikel nr.: 12006 DK montagevejledning 2010/01 Kære kunde, Tillykke med dit nye Trolla produkt. Vi håber du vil få stor glæde af det. Kassen med dit nye Trolla produkt

Læs mere

Monteringsvejledning for PSmover

Monteringsvejledning for PSmover Monteringsvejledning for PSmover 1. Kontroller, at følgende dele er medleveret (vist i rækkefølge ovenfra og fra venstre mod højre): 1 tværvange 1 teleskop mellemstang for kobling 2 øvre fastspændingsbeslag

Læs mere

Installations vejledning AMICO K 20. Knækarms markise. Side 1 ud af 7

Installations vejledning AMICO K 20. Knækarms markise. Side 1 ud af 7 AMICO K 20 Knækarms markise Side 1 ud af 7 Placering og montering af markise 1 Vær opmærksom på markisen monteres i et solidt underlag. Kontrollere at terrassedøren kan åbnes efter montage. Elektriske

Læs mere

Monteringsvejledning. Markise Elektrisk. MoreLand A/S Knullen 22 DK 5260 Odense S Denmark 11.1 Tel+ 45 70 22 72 92 www.moreland.dk post@moreland.

Monteringsvejledning. Markise Elektrisk. MoreLand A/S Knullen 22 DK 5260 Odense S Denmark 11.1 Tel+ 45 70 22 72 92 www.moreland.dk post@moreland. DK Monteringsvejledning Markise Elektrisk MoreLand A/S Knullen 22 DK 5260 Odense S Denmark 11.1 Tel+ 45 70 22 72 92 www.moreland.dk post@moreland.dk Sikkerhedsforskrifter 1. Det anbefales at markisen monteres

Læs mere

BETJENINGSVEJLEDNING

BETJENINGSVEJLEDNING BETJENINGSVEJLEDNING TEXAS BUSKRYDDERE MODEL 342 M / 435 M / BC 2601 buskrydder. VIGTIGT! Læs denne vejledning grundigt før du bruger din TEXAS Olieblanding i benzinen! Blandingsforhold : 1 : 25 (4%) INDHOLDSFORTEGNELSE

Læs mere

HPP18V FLEX. Hydraulisk drivstation. HYCON A/S Juelstrupparken 11 DK-9530 Støvring Denmark

HPP18V FLEX. Hydraulisk drivstation. HYCON A/S Juelstrupparken 11 DK-9530 Støvring Denmark Hydraulisk drivstation HPP18V FLEX HYCON A/S Juelstrupparken 11 DK-9530 Støvring Denmark Tel: +45 9647 5200 Fax: +45 9647 5201 Mail: hycon@hycon.dk www.hycon.dk Indholdsfortegnelse Side 1. Sikkerhedsforanstaltninger...

Læs mere

Brugsanvisning. Overskrift Havefræser, 6,5 HK med el-start. Varenr.: 90 xx xxx Varenr.:

Brugsanvisning. Overskrift Havefræser, 6,5 HK med el-start. Varenr.: 90 xx xxx Varenr.: Brugsanvisning Overskrift Havefræser, 6,5 HK med el-start Varenr.: 90 Varenr.: 90 36 782 Sdr. Ringvej 1 I 6600 Vejen I Tlf. 70 21 26 26 I Fa 70 21 26 30 I www.p-lindberg.dk Tillykke med dit produkt fra

Læs mere

Overdækket bomsæt Multi Pro -plænesprøjte med gitterlignende bom

Overdækket bomsæt Multi Pro -plænesprøjte med gitterlignende bom Overdækket bomsæt Multi Pro -plænesprøjte med gitterlignende bom Modelnr. 41602 Serienr. 316000001 og derover Form No. 3406-566 Rev A Betjeningsvejledning Løsdele Brug skemaet herunder til at kontrollere,

Læs mere

Sikkerhed. Elektrisk slangetromlesæt Multi-Pro 5800-plænesprøjte. Monteringsvejledning

Sikkerhed. Elektrisk slangetromlesæt Multi-Pro 5800-plænesprøjte. Monteringsvejledning Elektrisk slangetromlesæt Multi-Pro 5800-plænesprøjte Modelnr. 41618 Serienr. 313000001 og derover Form No. 3376-296 Rev A Monteringsvejledning Det elektriske slangetromlesæt er en særlig anordning til

Læs mere

Brugervejledning Jørn, Line & Rasmus

Brugervejledning Jørn, Line & Rasmus Brugervejledning Jørn, Line & Rasmus Jørn Iversen Rødekro ApS Hydevadvej 48 DK-6230 Rødekro Tlf: +45 74 66 92 42 iversen@ji.dk www.ji.dk Indholdsfortegnelse Bemærk Introduktion Vedligeholdese Inden første

Læs mere

BOBY 730 SELVKØRENDE SÅMASKINE FOR INSTRUKTIONSBOG FOR BOBY 730

BOBY 730 SELVKØRENDE SÅMASKINE FOR INSTRUKTIONSBOG FOR BOBY 730 FOR SELVKØRENDE SÅMASKINE BOBY 730 IMPORTØR: SØNDERUP MASKINHANDEL A/S TLF. 98 65 32 55 FAX 98 65 33 00 www.ferrarimaskiner.dk - www.bcsmaskiner.dk 1 INDHOLDSFORTEGNELSE CE... 3 INTRODUKTION... 3 1.0 FORHINDRING

Læs mere

HPP06. Hydraulisk drivstation. HYCON A/S Juelstrupparken 11 DK-9530 Støvring Denmark

HPP06. Hydraulisk drivstation. HYCON A/S Juelstrupparken 11 DK-9530 Støvring Denmark Hydraulisk drivstation HPP06 HYCON A/S Juelstrupparken 11 DK-9530 Støvring Denmark Tel: +45 9647 5200 Fax: +45 9647 5201 Mail: hycon@hycon.dk www.hycon.dk Indholdsfortegnelse Side 1. Sikkerhedsforanstaltninger...

Læs mere

Monteringsanvisning modstrømvarmeveksler

Monteringsanvisning modstrømvarmeveksler Luftbehandlingsaggregat Monteringsanvisning modstrømvarmeveksler Delt udførelse Advarsel! Produkter må ikke tages i brug, før den pågældende maskine eller anlæg, som de indgår i, er opført i overensstemmelse

Læs mere

Garage donkraft - model 41000

Garage donkraft - model 41000 Garage donkraft - model 41000 Produktionsår: 2017 ADVARSEL! Læs denne vejledning og alle sikkerhedsadvarsler grundigt før brug af Produktet. Dette produkt bør kun udleveres til andre sammen med denne vejledning.

Læs mere

SCAN-TECH HANDEL & MONTAGE ACF

SCAN-TECH HANDEL & MONTAGE ACF ACF SMØREPUMPE ACF ANVENDELSE ACF pumpen anvendes som en centralsmørepumpe for centralsmøresystemer med en progressiv fordelertype BVA eller PRA på forskellige maskiner og udstyr. Desuden kan den anvendes

Læs mere

GH833 Sæt til direkte nedsænkning

GH833 Sæt til direkte nedsænkning Vejledning GH833 Sæt til direkte nedsænkning 311569B - Til installation af tårnbeslag. - Delnr. 287843 Vigtige sikkerhedsforskrifter Læs alle advarsler og vejledninger i denne brugerhåndbog. Gem disse

Læs mere

STIGA PARK 107M

STIGA PARK 107M STIGA PARK 107M 8211-3036-02 1. Park -1993 5. 2. Park -1993 6. 3. Park -1993 7. 4. Park -1993 8. 2 9a. 9b. Pro 18-Pro 20 13. 10. 14. R L 11. 15. L A+5 A B+5 B Z X Y 12. 16. V W 3 DK DANSK SYMBOLER Følgende

Læs mere

FLEX -LIFT NCH0 10 Brugsanvisning Version 2014

FLEX -LIFT NCH0 10 Brugsanvisning Version 2014 FLEX - LIFT NCH0 10 Brugsanvisning Version 2014 Indhold: 1. Sikkerhedsinformation 2. Symboler 3. Monteringsvejledning 4. Før brug 5. Anvendelse 6. Opbevaring 7. Genbrug 8. Garanti 9. CE-mærkning 10. Reservedelsliste

Læs mere

Servicevejledning. Indholdsfortegnelse SP 8A. 50/60 Hz 1/3~

Servicevejledning. Indholdsfortegnelse SP 8A. 50/60 Hz 1/3~ Servicevejledning SP 8A 50/60 Hz 1/3~ Indholdsfortegnelse 1. Typeidentifikation...2 1.1 Typeskilt... 2 1.2 Typenøgle... 2 2. Tilspændingsmomenter og smøremidler... 3 3. Serviceværktøj...4 4. Demontering

Læs mere

Mnteringsanvisninger til modellerne:

Mnteringsanvisninger til modellerne: Mnteringsanvisninger til modellerne: 96899930/LZ5C Udstyret med et af de følgende klippedæk: 968999343 TRD5 Tunnel Ram Deck, 968999344 TRD6 Tunnel Ram Deck, 968999348 CD5 Combi Deck, 968999349 CD6 Combi

Læs mere

ProCore SR48-, SR54-, SR54 S-, SR70-, SR70 S-, SR72- and SR75 HD-dybdeluftere Modelnr. 09920 Serienr. 290000001 og derover

ProCore SR48-, SR54-, SR54 S-, SR70-, SR70 S-, SR72- and SR75 HD-dybdeluftere Modelnr. 09920 Serienr. 290000001 og derover Form No. 3362-259 Rev A ProCore SR48-, SR54-, SR54 S-, SR70-, SR70 S-, SR72- and SR75 HD-dybdeluftere Modelnr. 09920 Serienr. 290000001 og derover Modelnr. 09921 Serienr. 290000001 og derover Modelnr.

Læs mere

Ladcykel. Med kaleche. Samlevejledning

Ladcykel. Med kaleche. Samlevejledning Ladcykel Med kaleche Samlevejledning Side 2 Læs og forstå denne vejledning inden monteringen påbegyndes. Det anbefales, at være 2 personer om at samle ladcyklen. Udpak forsigtigt alle dele og læg dem på

Læs mere

DK..... Light Assist

DK..... Light Assist DK... Light Assist Light Assist er en flytbar motor til hjælp for assisterende personer, der skubber en manuel kørestol. Dens rolle er at gøre dagligdagens kørsel på fortove, gader og stier lettere. Den

Læs mere

Slangetromlesæt til Multi-Pro 5600/5700 Græssprøjter. Installationsvejledning. Form No Modelnr Serienr og højere

Slangetromlesæt til Multi-Pro 5600/5700 Græssprøjter. Installationsvejledning. Form No Modelnr Serienr og højere Slangetromlesæt til Multi-Pro 5600/5700 Græssprøjter Modelnr. 569 Serienr. 0000 og højere Montering Bemærk: Maskinens venstre og højre side er som set fra den normale betjeningsposition. Bemærk: Se et

Læs mere

Sand Pro 3040 og 5040 Modelnr. 08703 Serienr. 310000001 og derover

Sand Pro 3040 og 5040 Modelnr. 08703 Serienr. 310000001 og derover Form No. 3364-372 Rev A Sand Pro 3040 og 5040 Modelnr. 08703 Serienr. 310000001 og derover Modelnr. 08705 Serienr. 310000001 og derover Du kan registrere dit produkt eller downloade en betjeningsvejledning

Læs mere

Servicevejledning. Indholdsfortegnelse SP 11A - SP 14A. 50/60 Hz 1/3~

Servicevejledning. Indholdsfortegnelse SP 11A - SP 14A. 50/60 Hz 1/3~ Servicevejledning SP 11A - SP 14A 50/60 Hz 1/3~ Indholdsfortegnelse 1. Typeidentifikation...2 1.1 Typeskilt... 2 1.2 Typenøgle... 2 2. Tilspændingsmomenter og smøremidler... 3 3. Serviceværktøj...4 4.

Læs mere

STIGA PARK PRO 20 PRO 16 ROYAL PRESIDENT COMFORT EXCELLENT 8211-0278-08

STIGA PARK PRO 20 PRO 16 ROYAL PRESIDENT COMFORT EXCELLENT 8211-0278-08 STIGA PARK PRO 20 PRO 16 ROYAL PRESIDENT COMFORT EXCELLENT 8211-0278-08 1 2 3 4 5 2 6 K 7 J G H J I 8 9 S R T Q 10 11 C D E, F A F J B K 3 DA DANSK 1 GENERELT Dette symbol betyder ADVARSEL. Personskade

Læs mere

Indholdsfortegnelse. Side: Brugsanvisning 2. Før du kører ud på din første tur 3. Tilpasning af din cykel 5. Vedligeholdelse og rengøring 7

Indholdsfortegnelse. Side: Brugsanvisning 2. Før du kører ud på din første tur 3. Tilpasning af din cykel 5. Vedligeholdelse og rengøring 7 1 Indholdsfortegnelse Side: Brugsanvisning 2 Brugervejledning 3 Før du kører ud på din første tur 3 Din første tur 4 Tilpasning af din cykel 5 Justering af sadel 5 Justering af ryglæn 5 Justering af styr

Læs mere

CS 80 MAGNEO. Skydedørsautomatik. Montagevejledning Dør med: MANET beslag på væg MANET beslag i væg. Montage af glasdør med MANET Glasbeslag på væg

CS 80 MAGNEO. Skydedørsautomatik. Montagevejledning Dør med: MANET beslag på væg MANET beslag i væg. Montage af glasdør med MANET Glasbeslag på væg MANET Glasbeslag på væg MANET Glasbeslag på væg CS 80 MAGNEO Skydedørsautomatik Montagevejledning Dør med: MANET beslag på væg MANET beslag i væg MANET Glasbeslag på væg MANET Glasbeslag på væg For at

Læs mere

ELETRISK TRÆKTAJLE HN NR. 2059

ELETRISK TRÆKTAJLE HN NR. 2059 BRUGSANVISNING NR. 174 ELETRISK TRÆKTAJLE HN NR. 2059 Fastmontering af elektrisk træktalje Strømledningerne (rød og sort) 1. Find et passende sted at placere den elektrisk træktalje (se monteringsvejledningen).

Læs mere

Set forfra: 1. Teleskophåndtag 2. Håndtag 3. Frakoblingsstopknap 4. Søjle 5. Glidedel til batteri. 6. Krog 7. Fastspændingsskrue til ring 8.

Set forfra: 1. Teleskophåndtag 2. Håndtag 3. Frakoblingsstopknap 4. Søjle 5. Glidedel til batteri. 6. Krog 7. Fastspændingsskrue til ring 8. DK... Light Drive Light Drive er en monterbar strømforsyningsenhed, som omdanner din manuelle kørestol til en elektrisk letvægtskørestol. Den er designet til hjælpe dig med at komme omkring indendørs,

Læs mere

Mobile Flex. 2-pælssystem 4-pælssystem. Brugermanual. Vigtig information: Brugermanualen skal læses inden produktet tages i brug.

Mobile Flex. 2-pælssystem 4-pælssystem. Brugermanual. Vigtig information: Brugermanualen skal læses inden produktet tages i brug. Mobile Flex 2-pælssystem 4-pælssystem Brugermanual Vigtig information: Brugermanualen skal læses inden produktet tages i brug. Denne brugermanual henvender sig til montører, ergoterapeuter og andet personale,

Læs mere

Indledning. Trækmåttebærersystem Sand Pro /Infield Pro og 5040-traktionsenheder ADVARSEL. Monteringsvejledning

Indledning. Trækmåttebærersystem Sand Pro /Infield Pro og 5040-traktionsenheder ADVARSEL. Monteringsvejledning Form No. Trækmåttebærersystem Sand Pro /Infield Pro 3040- og 5040-traktionsenheder Modelnr. 08756 Serienr. 26000000 og derover 3406-766 Rev A Monteringsvejledning ADVARSEL CALIFORNIEN Advarsel i henhold

Læs mere

Manual til Dæk - 291 Nimalift.dk Manual, installations- og monteringsvejledning

Manual til Dæk - 291 Nimalift.dk Manual, installations- og monteringsvejledning Nimalift 2014 Manual til Dæk - 291 Nimalift.dk Manual, installations- og monteringsvejledning Nimalift.dk, Søgårdparken 20, 7250 Hejnsvig 2 FORSIKRING)OM)OVERENSSTEMMELSE)) Søgårdparken20 7250Hejnsvig

Læs mere

Gennemlæs denne brugsanvisning og sikkerhedsforskrifter før brug. Vi anbefaler dig at gemme denne brugsanvisning til senere brug.

Gennemlæs denne brugsanvisning og sikkerhedsforskrifter før brug. Vi anbefaler dig at gemme denne brugsanvisning til senere brug. Sneslynge. Varenr.: 9043847 Beskrivelse: Selvkørende sneslynge med 302 ccm benzinmotor. Maskinen har 6 fremadgående gear, 2 bakgear og en arbejdsbredde på 76 cm. Sneslyngen er forsynet med 220 V el-start

Læs mere

Monteringsvejledning

Monteringsvejledning Monteringsvejledning Vahle Døre og Vinduer A/S * Fabriksvej 5 * DK-8544 Mørke * Tlf. +45 86 37 24 77 * Fax +45 86 37 24 78 * www.jetrae.dk * jetrae@vahle.dk Monteringsvejledning 1. Placer døren i muråbningen

Læs mere

STIGA VILLA 102M

STIGA VILLA 102M STIGA VILLA 102M 8211-3028-04 O (x4) M (x4) N (x4) P (x4) J (x2) S (x4) U (x2) T (x2) X (x2) V (x2) Y (x2) Q (x4) 1. O M N P Q J T U R S 2. S C B C D 3. 7. 4. 8. F G 5. 9. 6. 10. 11. 15. 12. 16. 13. 17.

Læs mere

Udskiftning af fuserenheden

Udskiftning af fuserenheden Printeren overvåger fuserenhedens levetid. Når fuserenheden er opbrugt, viser printeren 80 Fuser opbrugt. Denne meddelelse angiver, at det er på tide at udskifte fuserenheden. Hvis du vil opnå den bedste

Læs mere

Gasgrill - Model Midi Brugermanual

Gasgrill - Model Midi Brugermanual 1. udgave: 12. marts 2010 2010 Gasgrill - Model Midi Brugermanual Vigtigt: Læs disse instruktioner nøje for at få kendskab til gasgrillen inden brug. Gem denne manual til fremtidig brug. 1 Stykliste Tjek

Læs mere

GOES 625 I og 625 I max

GOES 625 I og 625 I max GOES 625 I og 625 I max Vedligeholdelsesinformation og -foranstaltninger Definition: Ekstraordinær belasting af køretøjer Hyppig kørsel / kørsel i mudder, vand eller sand Racing eller racing-lignende kørsel

Læs mere

SCOTSMAN TC 180. IS- og VANDDISPENSER. Vedligeholdelsesvejledning. SCOTSMAN Danmark A/S

SCOTSMAN TC 180. IS- og VANDDISPENSER. Vedligeholdelsesvejledning. SCOTSMAN Danmark A/S Vedligeholdelsesvejledning SCOTSMAN TC 180 IS- og VANDDISPENSER SCOTSMAN Danmark A/S SCOTSMAN Danmark A/S Avedøreholmen 78 B Telefon 70 15 33 88 2650 Hvidovre Telefax 70 15 66 44 CVR.nr. 14 45 18 46 SCOTSMAN@SCOTSMAN.DK

Læs mere

Gennemlæs denne brugsanvisning og sikkerhedsforskrifter før brug. Vi anbefaler dig at gemme denne brugsanvisning til senere brug.

Gennemlæs denne brugsanvisning og sikkerhedsforskrifter før brug. Vi anbefaler dig at gemme denne brugsanvisning til senere brug. Sneslynge. Varenr.: 9043848 Beskrivelse: Selvkørende sneslynge med 420 ccm benzinmotor. Maskinen har 6 fremadgående gear, 2 bakgear, kører på gummi larvebånd og har en arbejdsbredde på 87 cm. Sneslyngen

Læs mere

ST 20 B Betjeningsvejledning

ST 20 B Betjeningsvejledning FSI power-tech Erhvervsparken 2 DK-7160 Tørring +45 7580 5558 ST 20 B Betjeningsvejledning EF-overensstemmelseserklæring Maskindirektivet 2006/42/EF Producent... FSI power-tech aps Adresse... Erhvervsparken

Læs mere

AUTOMATISK KORNTØRRERI Vedvarende tørring/automatisk drift. Monteringsvejledning

AUTOMATISK KORNTØRRERI Vedvarende tørring/automatisk drift. Monteringsvejledning AUTOMATISK KORNTØRRERI Vedvarende tørring/automatisk drift Monteringsvejledning Sukup Manufacturing Company 1555 255 th Street, Box 677 Sheffield, Iowa USA 50475 Telefon: 641-892-4222 Fax: 641-892-4629

Læs mere

Manual Smart Trykluft passepartout maskine. Version 1 dk

Manual Smart Trykluft passepartout maskine. Version 1 dk Manual Smart Trykluft passepartout maskine Version 1 dk Oversat af Lista Bella April 2011 Indholds fortegnelse. Klargøring 3 Montering på gulvstativ (Tilkøb) 4 Oversigt Smart mat-cutter 7 Montering væghængt

Læs mere

MEN-001-B GARAGEPORTÅBNER MONTERINGSVEJLEDNING

MEN-001-B GARAGEPORTÅBNER MONTERINGSVEJLEDNING MEN-001-B GARAGEPORTÅBNER MONTERINGSVEJLEDNING INDHOLDSFORTEGNELSE Sikkerhedsforanstaltninger.....1 Nødvendigt værktøj...1 Montering af garageportåbneren...2-6 Montering af skinnerne..7-8 Stramning af

Læs mere

Betjeningsvejledning til Carnival Camper

Betjeningsvejledning til Carnival Camper Betjeningsvejledning til Carnival Camper Kære kunde Tillykke med Deres nye Kia Carnival Camper. Kia Motors bestræber sig på at leverer et optimalt produkt. Vi vil med dette tillæg skitsere hvordan indretningen

Læs mere

Lumination LED-amaturer

Lumination LED-amaturer GE Lighting Solutions Monteringsvejledning Lumination LED-amaturer Ophængt LED-amatur (Serie EP14) Produktegenskaber Lang levetid (50.000 timer nominelt) 5 års garanti IP30 Klassificeret til montering

Læs mere

Brugsanvisning. Løftekapacitet: kg Varenr.: Varenr.: 90 xx xxx

Brugsanvisning. Løftekapacitet: kg Varenr.: Varenr.: 90 xx xxx Brugsanvisning Overskrift Autolift 2-søjlet Varenr.: 90 xx xxx Løftekapacitet: 3.000 kg Varenr.: 90 39 763 Sdr. Ringvej 1 I 6600 Vejen I Tlf. 70 21 26 26 I Fax 70 21 26 30 I www.p-lindberg.dk Tillykke

Læs mere

Guide til samling, montering og justering af koblings snegl.

Guide til samling, montering og justering af koblings snegl. Da der fra tid til anden har været spørgsmål om dette emne har jeg lavet denne lille guide der dækker samling af koblingssneglen, samt justering afkoblingen. Indledning: Herunder en tegning af de komponenter

Læs mere

4 Pedalarrangement. 4/1 Speederpedal Speederpedal 4/1 1 Justering af speederpedal 4/1 2. 4/2 Bremsepedal Bremsepedal 4/2 1

4 Pedalarrangement. 4/1 Speederpedal Speederpedal 4/1 1 Justering af speederpedal 4/1 2. 4/2 Bremsepedal Bremsepedal 4/2 1 4 Pedalarrangement 4/1 Speederpedal Speederpedal 4/1 1 Justering af speederpedal 4/1 2 4/2 Bremsepedal Bremsepedal 4/2 1 4/3 Hovedcylinder og bremserør Hovedcylinder og bremserør 4/3 1 Renovering af hovedcylinder

Læs mere

Installations vejledning AMICO K 40. Knækarms markise. Side 1 ud af 6

Installations vejledning AMICO K 40. Knækarms markise. Side 1 ud af 6 AMICO K 40 Knækarms markise Side 1 ud af 6 Vær opmærksom på markisen monteres i et solidt underlag. Kontrollere at terrassedøren kan åbnes efter montage. Elektriske installationer skal udføres af en autoriseret

Læs mere

Buskrydder / Brush cutter

Buskrydder / Brush cutter 2005/1 Buskrydder / Brush cutter CG 364 DK Betjeningsvejledning Texas A/S Knullen 2 DK-5260 Odense S Denmark Tel: +45 6395 5555 Fax: +45 6395 5558 post@texas.dk 1. Indholdsfortegnelse 1. Indholdsfortegnelse...

Læs mere

Tørkøler type XP120. Brugsanvisning. Asarums Industri AB Tel: +46 454 334 00 Södra Industrivägen 2 4 Fax:+46 454 320 295 SE 374 50 Asarum Sweden

Tørkøler type XP120. Brugsanvisning. Asarums Industri AB Tel: +46 454 334 00 Södra Industrivägen 2 4 Fax:+46 454 320 295 SE 374 50 Asarum Sweden 660 Brugsanvisning Index P Generel beskrivelse Betegnelsessystem Modtagelse og montage 5 Installation 6 Forebyggende vedligehold 7 Generel beskrivelse Generel beskrivelse Tørkøleren er beregnet til udendørs

Læs mere

BETJENINGSVEJLEDNING

BETJENINGSVEJLEDNING BETJENINGSVEJLEDNING TEXAS 56 COMBI Bemærk! Før motoren startes, bedes du gennemlæse instruktionsbogen for motoren. Husk påfyldning af olie før start! Kære kunde! Vi ønsker dig tillykke med din Texas plæneklipper.

Læs mere

Elektrisk & Automatisk kædeslibeanlæg

Elektrisk & Automatisk kædeslibeanlæg Elektrisk & Automatisk kædeslibeanlæg Art nr: 75700675 EAN nr: 5709133750688 1 af 9 230 / 50Hz / 85Watt 5300 Diameter.108mm Huldiameter.23mm 35 til højre og venstre 1/4 + 3/8 Ca. 2,1kg Øvrige Sikkerhedsforanstaltninger

Læs mere

Hukommelsesmoduler. Brugervejledning

Hukommelsesmoduler. Brugervejledning Hukommelsesmoduler Brugervejledning Copyright 2007 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Oplysningerne indeholdt heri kan ændres uden varsel. De eneste garantier for HP's produkter og serviceydelser

Læs mere