kunst og design auktion tirsdag 2. til torsdag 4. maj 2006 v e j l e a u k t i o n 1 0 6
- Vibeke Mørk
1 kunst og design auktion tirsdag 2. til torsdag 4. maj 2006 v e j l e a u k t i o n 1 0 6
3 auktion 106 kunst og design malerier, møbler og varia A u k t i o n / a u c t i o n Tirsdag 2. maj kl Onsdag 3. maj kl Torsdag 4. maj kl e f t e r s y n / p r e v i e w Onsdag 26. april kl Torsdag 27. april kl Fredag 28. april kl Lørdag 29. april kl Søndag 30. april kl Mandag 1. maj kl B r u u n R a s m u s s e n v e j l e Pedersholms Allé Vejle Tel Fax vejle@bruun-rasmussen.dk
4 foredragsaften poul dedenroth-schou tirsdag den 25. april kl. 19 Bruun Rasmussen Vejle åbner dørene for en spændende aften med foredrag af museumsdirektør på Koldinghus Poul Dedenroth-Schou. Aftenens emne er "Dansk sølv i det 20. århundrede". Efterfølgende er eftersynet åbent til kl. 21. Tilmelding senest mandag den 24. april til Mette Nielsen på telefon: eller mail: m.nielsen@bruun-rasmussen.dk
5 auktion 106 f ø l g e n d e d a g e s æ l g e s Tirsdag 2. maj kl Ældre malerier kl Skulpturer kl Moderne kunst og design Onsdag 3. maj kl Varia kl Sølv kl Smykker Torsdag 4. maj kl Tæpper kl Ældre møbler d ay s o f s a l e Tuesday 2 May am Older paintings pm Sculpture pm Modern art and design Wednesday 3 May am Varia pm Silver pm Jewellery Thursday 4 May am Carpets am Older furniture B r u u n R a s m u s s e n v e j l e Pedersholms Allé Vejle Tel Fax vejle@bruun-rasmussen.dk
6 Alle effekter købt på klassisk auktion bedes afhentet senest fredag den 19. maj. Efter denne dato vil effekterne blive kørt på lager for købers regning og risiko. We kindly ask you to pick up purchases bought at the traditional auction no later than Friday the 19th of May. After this date your property will be sent to a warehouse. This will be done at the risk and expense of the buyer.
7 ældre malerier tirsdag den 2. maj kl. 11 katalog nr
8 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 19. MAJ BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 106
9 FRA 27. APRIL KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: CD Harald Slott-Møller, f. København 1864, d. sst "Skovturen". Sign. Harald Slott-Møller Olie på lærred. 121 x 186. Udstillet: Charlottenborg, 1919, nr Som i et andet af Harald Slott-Møllers store symbolistiske hovedværker, Primavera fra 1901, anvender kunstneren i nærværende værk ligeledes virkningen af balance og kontrast. Mandens mørke, jordfarvede påklædning mod kvindens lyse kjole og sarte farver, hans inaktive position som tilskuer mod hendes aktive centrale rolle, hans udtryksløse ansigt mod hendes smil. Men der er noget andet og mere i dette noget senere værk fra Farvevalget, især den åbne og grønne eng mod den tætte, mørke næsten sorte skov i det fjerne, hvis udkant er påfaldende tæt på beskueren, spillet mellem lys og skygge, sol og mørke og placeringen af disse, leder sammen med billedets mere konkrete symboler, tankerne i retning mod en hos kunstneren blandet følelse af glæde og sorg, lettelse og bekymring, liv og død, som den netop overståede krig utvivlsomt har efterladt. Motivet er således ikke alene et eventyrligt og virkelighedsforherligende sceneri som en stræben mod det utopiske ideal, men et uforvansket udtryk for et personligt indhold. En kunstnerisk overbevisning, hvor kunsten forvandler følelse til symbol, hvor udlægningen står hævet over det maleriske og hvis idé står i skærende kontrast til virkelighedens - og realismens - forherligelse af lidelsen. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 106 7
10 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 19. MAJ CD John Gleich, f. Memel 1879 "Amazonas". Sceneri med indianere til hest. Sign. John Gleich. Olie på lærred. 61 x 91. Afbildet CD Jean Germain-Jacob, f. Frankrig 1900 Landskab med to unge kvinder spillende på strengeinstrumenter. Sign. Germain-Jacob. Olie på lærred. 81 x 116. Afbildet Ludvig Frid, f. Skede, Jönköping 1855, d. sst Nøgen kvinde med sommerfugl, liggende på leopardskind. Sign. L. Frid Olie på lærred. 105 x 163. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 106
11 FRA 27. APRIL KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: CD John Gleich, f. Memel 1879 Klippekyst med rygvendt nøgen kvinde med draperet klæde i forgrunden. Sign. John Gleich. Olie på lærred. 76 x 70. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 106 9
12 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 19. MAJ CD Cristofor Montserrat Jorba, f. 1869, d Portræt af ung kvinde i lyserød kjole. Sign. C. Monserrat Olie på lærred. 90 x 54. Christofer Montserrat Jorba var en meget benyttet og kendt portrætmaler i Spanien. Jorba portrætterede adskillige gange den spanske konge Alfonso XIII. Afbildet Carl Thomsen, f. København 1847, d. sst Portræt af ung kvinde med hat. Sign. C. Th., 24 okt., 89. Olie på lærred. 45 x 34. Afbildet Xandri, Spansk maler, 20. årh. Portræt af siddende kvinde. Sign. Xandri. Olie på lærred. 100 x 81. Afbildet CD Jenny Salicath, f. København 1867, d. Stockholm 1944 Rygvendt kvinde i gul kjole. Sign. Jenny Salicath Pastel på papir, monteret på lærred. 58 x 46. Afbildet Joakim Skovgaard, f. København 1856, d. sst Studie af nøgen ung mand. Sign. I. S Olie på lærred. 35 x 30. Afbildet Paul Fischer, f. København 1860, d. sst Portræt af kvinde med halvblottet bryst. Sign. monogram Pen og akvarel. Lysmål 12,5 x 9,5. Ifølge traditionen skulle den portrætterede være skuespillerinden Sarah Bernard. Afbildet CD Gerda Ploug Sarp, f. København 1881, d Kvindeportræt samt figursceneri. Sign. GPS og G. Ploug Sarp. To bly og vandfarve på papir. 17 x 16 og 20 x 19. (2) Afbildet CD Julius Paulsen, f. Odense 1860, d. København 1940 "Badende kvinde", interiør med siddende nøgen kvinde med hvidt klæde. Sign. Jul. Paulsen Olie på lærred. 60,5 x 61. På bagsiden udstillingsmærkat. Afbildet CD Julius Paulsen, f. Odense 1860, d. København 1940 Interiør med nøgen kvinde, der fletter hår. Sign. Jul. Paulsen Olie på lærred. 57 x 47. Afbildet CD Karl Weiser, f. 1911, d Interiør med moder, der lytter til sin violinspillende datter. Sign. Karl Weiser. Olie på plade. 60 x 79. Afbildet CD Herman Vedel, f. København 1875, d. sst Interiør med rygvendt kvinde. Sign. monogram 17. Olie på plade. 62 x 75. På bagsiden udstillingsmærkat fra Charlottenborg. Afbildet CD Julius Paulsen, f. Odense 1860, d. København 1940 Kvindelig model, set fra ryggen. Sign. J. P Olie på lærred. 70 x 57. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 106
13 FRA 27. APRIL KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION
14 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 19. MAJ C. C. Andersen, f. København 1849, d. Hellerup 1906 Det gamle København Slot ved nattetide. Usigneret. Betegnet på bagsiden "Det gamle Kjøbenhavnske Slot, malet af min Ungdomsven senere Konservator ved Galleriet C. C. Andersen". Olie på lærred. 34 x 49. Afbildet Peter Thomsen (Tom) Petersen, f. Thisted 1861, d. Ærøskøbing 1926 Havneparti med sejlskib. Sign. Tom P. Olie på lærred. 58 x 77. På bagsiden rester af udstillingsmærkat. Afbildet CD C. F. Ahl, dansk maler, ca Parti fra Holmens Kanal. Sign. C.F. Ahl, Olie på lærred. 45 x 69. Afbildet CD S. C. Bjulf, f. Løgstør 1890, d Havneparti fra København med fiskekuttere, kvinder og politibetjent. Sign. Bjulf. Olie på lærred. 58 x 51,5. Afbildet CD S. C. Bjulf, f. Løgstør 1890, d Parti fra Gl. Strand. Sign. Bjulf. Olie på lærred. 85 x 98. Afbildet Chr. Benjamin Olsen, f. Odense 1873, d. Frederiksberg 1935 "Panserbatteriet Skjold passerer Kronborg". Sign. Chr. B. Olsen Olie på lærred. 29 x 74. Afbildet CD Vilhelm Arnesen, f. Flensborg 1865, d. København 1948 Parti fra Hamborg Havn. Usigneret. Olie på lærred. 30,5 x 44,5. Proveniens: Solgt på Grosserer S.H. Schleisners dødsboauktion, Afbildet CD Aarup-Jensen Skoleskibet Danmark ved indsejlingen til Københavns Havn. Sign. Aarup- Jensen. Olie på lærred. 83 x 117. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 106
15 FRA 27. APRIL KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: Paul Fischer, f. København 1860, d. sst To unge piger krydser pladsen ved Store Torv i Århus, i baggrunden Hotel Royal. Sign. Paul Fischer. Olie på plade. 39 x 32. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION
16 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 19. MAJ Michael Ancher, f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927 "Brænding". Parti fra Skagen Strand. Sign. M.A. 98. Olie på lærred. 55 x 66. Afbildet Michael Ancher, f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927 "Vinterlys", optrukken båd på Skagen Strand. Sign. M. A. 92. Olie på pap. 32 x 24. På bagsiden etiket betegnet "Michael Ancher, Vinterlys 5". Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 106
17 FRA 27. APRIL KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: Michael Ancher, f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927 Tre fiskere i Brøndums Bod. Sign. Michael Ancher, 16. Olie på lærred. 66 x 92. Den 13 juli 1874 om eftermiddagen ankommer en ung mand til Skagen. Han er træt efter den lange rejse og spørger efter gæstgivergården. Et stykke tid efter er han endelig hos Købmand Brøndums familie, der har indrettet sig i havehuset efter at den gamle kro er brændt ned. Den unge mand hedder Michael Ancher, og i sin bog om maleren gengiver Claus Jacobsen kunstnerens indtryk af stedet: - I den ene Ende var Butik og Krostue for Fiskere, I den anden Skænkestue for pænere Folk og et lille Gæsteværelse, hvor akkurat 2 Senge og en Servante kunde staa, men klæde sig paa matte man helst I Sengen. Desuden var der tre andre Værelser, et med 2 og to med 1 seng. Det var nok til Behovet I hine Tider. Men hyggeligt var Huset, Haven herlig og Opholdet kostede kun to Kroner om Dagen. Mødet med Brøndums Bod og skagboerne skulle som bekendt blive skelsættende for Anchers kunstneriske løbebane. Også privat blev mødet med Brøndum-familien skæbnesvangret: Den unge datter Anna og maleren fatter straks sympati for hinanden og i 1878 forlover de sig. Brøndums Bod skulle således blive et omdrejningspunkt i Anchers tilværelse og maleren yndede da også at skildre livet her, som det udfoldede sig i den lille, men stemningsfulde skænkestue. Afbildet Michael Ancher, f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927 Fiskere og optrukken båd på Skagen Strand. Sign. monogram. Olie på lærred. 35 x 55. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION
18 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 19. MAJ P. S. Krøyer, f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909 Huse i Skagen. Sign. S. K. Olie på pap. 21 x 27. Afbildet Laurits Tuxen, f. København 1853, d. sst Huse i klitterne, solskin. Sign. monogram 13. Olie på pap. 30,5 x 40. Afbildet Laurits Tuxen, f. København 1853, d. sst Fra Drachmanns grav. Sign. på blændrammen Laurits Tuxen. Olie på lærred. 23 x 34. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 106
19 FRA 27. APRIL KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: 34 Laurits Tuxen, f. København 1853, d. sst Parti fra stranden ved Portel. Sign. L. T. 88. Olie på plade. 15,5 x 24. Afbildet Laurits Tuxen, f. København 1853, d. sst Kystparti fra Skagen med brækkende bølger. Sign. LT. Olie på lærred. 31 x 42,5. Afbildet Laurits Tuxen, f. København 1853, d. sst Kystparti med sejlskibe i horisonten. Sign. L. T Olie på lærred, monteret på plade. 24 x 32. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION
20 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 19. MAJ Michael Ancher, f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927 Portæt af kvinde i rød kjole med perlekæde. Sign. Michael Ancher 19. Olie på lærred. 51 x 46. Afbildet Michael Ancher, f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927 Portræt af kvinde, i grøn kjole med guldkæde og rød hat, antageligt kunsternerens niece. Sign. M. A. 30 af Helga Ancher. Olie på plade. 46 x 37. Proveniens: Hidrørende fra Helga Anchers dødsbo. ABR auk. 193, kat. nr. 98. Afbildet Laurits Tuxen, f. København 1853, d. sst Herreportræt. Sign. på blændrammen L. Tuxen. Olie på lærred. 26 x 28. Afbildet Laurits Tuxen, f. København 1853, d. sst Garnene ordnes, Bornholm. Sign. L.T. Olie på lærred. 66 x 54. Laurits Tuxen malede flere motiver med bornholmere ved deres net på havnen. Han besøgte Bornholm i Afbildet Laurits Tuxen, f. København 1853, d. sst Portræt af ung kvinde. Sign. L.T. 17 samt betegnet på bagsiden Laurits Tuxen. Olie på plade. 29 x 22. Afbildet Michael Ancher, f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927 Studie af en ung fisker siddende i klitterne på Skagen Strand. Sign. M. A. Bly på papir. 23,5 x 18,5. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 106
21 FRA 27. APRIL KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: Laurits Tuxen, f. København 1853, d. sst Studie af en nøgen kvinde. Sign. L. T. 17/10. Bly på papir. 25 x 17,5. Afbildet Laurits Tuxen, f. København 1853, d. sst Ung kvinde med kjole og kyse. Sign. L. T. Bly og oliekridt på papir. 29 x 15,5. Afbildet Viggo Johansen, f. København 1851, d. sst "Lampelys", interiør med kunstnerens søster Frk. Helga Johansen. Sign. Viggo Johansen Olie på lærred. 29 x 25. På bagsiden betegnet: Udstillet Kunstnernes , nr. 88. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION
22 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 19. MAJ Carl Locher, f. Flensborg 1851, d. Skagen 1915 To fiskere ved Skagen Strand. Sign. Carl Locher. Olie på lærred. 41 x 56. Udstillet: Charlottenborg Afbildet Viggo Johansen, f. København 1851, d. sst Fiskere og både på Skagen Strand. Sign. V. Johansen På bagsiden betegnet V. Johansen, Skagen Olie på lærred. 23 x 29,5. Afbildet G. A. Clemens, f. København 1870, d. Frederiksberg 1918 To mænd i samtale på stranden. Sign. GAC. Olie på lærred. 49 x 65. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 106
23 FRA 27. APRIL KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: 49 Laurits Tuxen, f. København 1853, d. sst Interiør med salvningstronen fra Frederiksborg Slotskirke. Sign. L.T Olie på lærred. 77 x 64. Litteratur: Lise Svanholm, Laurits Tuxen Europas sidste fyrstemaler, s "Et stort maleri af Tuxen "De fire generationer" hænger på Christiansborg hvor Kong Christian IX sidder på sin tronstol flankeret af kronprins Frederik VIII og prins Christian X, mens den tre-årige prins Frederik IX står imellem sin oldefars knæ". Afbildet Viggo Johansen, f. København 1851, d. sst Interiør fra en bondestue med den lille i vuggen. Sign. V. J Olie på lærred. 52 x 65. Afbildet Laurits Tuxen, f. København 1853, d. sst Jesus som 12-årig i templet hos de skriftkloge. Sign. L. T. 04. Olie på lærred. 48 x 70. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION
24 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 19. MAJ Dagmar Olrik i atelieret 52 CD Johannes Wilhjelm og Dagmar Olrik "Foraar". Gobelin vævet efter karton af Johannes Wilhjelm. Sign. J Wilhjelm poc. D. Olrik x 181. Gobelinvævningens kunst blev i kunsthistorien aldrig helt mestret blandt danske kunstnere. I tidligere tider hentedes vævere til landet, primært fra Nederlandene, men til forskel fra de udenlandske malere, som i samtiden oplærte danske elever under deres ophold og i øvrigt ofte akklimatiserede sig og blev i landet, vendte gobelinvæverne tilbage efter fuldførelse af den bestilte opgave, hvorved der ikke opnåedes nogen høj kunstnerisk standard eller nationalt stilpræg blandt de danske vævere. Dermed må opblomstringen og nyudviklingen af denne kunstform i starten af 1900-tallet, bla. ledet af Dagmar Olrik, betragtes som en skelsættende kunsthistorisk nytænk- 22 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 106
25 FRA 27. APRIL KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: 53 ning og flere af tidens store kunstnere begyndte at øjne nye muligheder i formidlingen af deres kunst. Én af disse var Johannes Wilhjelm, som har lavet kartonen til nærværende gobelin. Wilhjelms nære tilknytning til Zahrtmann, både som ven og elev, havde fremmet en yderst koloristisk farveskala, hvorfor valget af netop Dagmar Olrik som væver til værket må være faldet naturligt. Olrik fik i 1920 fortjenstmedaljen i guld for hendes udførelse af Frølich-gobelinerne til Københavns Rådhus, hvor hun især blev rost for høj teknisk og kunstnerisk kvalitet og ikke mindst hendes vellykkede forsøg med at finde farver, der falmede lige harmonisk. Dermed bevarede den fra kunstnerens side valgte kontrast og kolorit løbende med tekstilets uundgåelige patinering. Afbildet Laurits Tuxen, f. København 1853, d. sst. 1927, tilskrevet Altertavle med Jesus og to kvinder. Sign. L. Tuxen Olie på lærred. 197 x 156. I portalformet indramning, prydet med udskæringer i form af rosetter, bladværk samt I.H.S. i slyngmonogram. 250 x 182. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION
26 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 19. MAJ Anton Melbye, f. København 1818, d. Paris 1875 Parti fra Middelhavet med sejlskibe og hvide bygninger ved kysten. Utydeligt sign. Olie på pap. 30 x 52. Proveniens: Tidligere i maleren N. P. Mols eje. Afbildet Anton Melbye, f. København 1818, d. Paris 1875 Marine med sejlskibe og hjuldamperen "Christian d. VIII" på ruten mellem København og Kiel. Sign. AM Olie på lærred. 59 x 90. På bagsiden betegnet Hjuldamper Christian d. VIII. Bygget Skotland Gaaende routen mellem Kjøbenhavn - Kiel. I 1840 rejste Anton Melbye med "Christian VIII", hvor han især studerede bølgebevægelserne på havet. Afbildet Anton Melbye, f. København 1818, d. Paris 1875 "An meine liebe Julie". Sejlskibe ud for kyststrækning en diset morgen. Sign. Anton Melbye, An meine liebe Julie, 11 febr Olie på lærred. 32 x 46,5. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 106
27 FRA 27. APRIL KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: 57 C. F. Sørensen, f. Besser på Samsø 1818, d. København 1879 Parti fra Skagen Strand med skibe i horisonten. Sign. C.F. S. 69. samt på bagsiden C.F. Sørensen, 69. Olie på plade. 24 x 35. Muligvis det omtalte billede i Christensen & Faye: "Marinemaleren C.F. Sørensen", nr. 599, udstillet Charlottenborg, 1869 nr Afbildet Christian Blache, f. Århus 1838, d. København 1920 Marine med sejlskibe. Sign. Chr. Blache, Dragør 87. Olie på lærred. 38 x 64. Afbildet Chr. Benjamin Olsen, f. Odense 1873, d. Frederiksberg 1935 Tre-mastet topsejlsskonnert i friskt vejr for styrbord halse, i baggrunden fyrskib. Sign. Chr. Benjamin Olsen. Olie på lærred. 65 x 100. Afbildet Carl Neumann, f. København 1833, d. sst Fiskerne står ud, strandparti med sejlbåde og personer en tidlig morgen på Fanø strand. Sign. C. Neumann Olie på lærred. 51 x 73,5. I samtidig ramme. Afbildet Carl Neumann, f. København 1833, d. sst Marine med talrige sejlskibe ud for Dordrecht i Holland. Sign. C.N. Dordrecht 64. Olie på papir, monteret på lærred. 25 x 35. På bagsiden betegnet C. Neumann samt med rester af laksegl. Afbildet CD Johan Neumann, f. København 1860, d. sst Marine, Fregatten Jylland på oprørt hav. Sign. Johan Neumann Olie på lærred. 95 x 129. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION
28 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 19. MAJ C.F. Sørensen, f. Besser 1818, d. Kbh Klippekyst, Middelhavet. Sign. C.F.S Olie på lærred. 28 x 38. C.F. Sørensen foretog talrige udenlandsrejser, som oftest med den danske flåde. I 1846 tog han på en af sin første rejser med en dansk fregat til Middelhavet og sidenhen Madeira. Afbildet Anton Melbye, f. Kbh. 1818, d. Paris 1875 To-master med rebede sejl i oprørt sø. Sign. AM. Olie på lærred. 22 x 32. Afbildet Vilhelm Melbye, f. 1824, d. Roskilde 1882 Parti fra Roskilde Fjord. Sign. V.M. 70. Olie på lærred. 26 x 31. Afbildet Jens Thielsen Locher, f. 1825, d. Kbh "Dagmar ud for Flakfortet". Sign. Jens Locher Olie på papir, monteret på lærred. 34 x 49. Afbildet C. F. Sørensen, f. Besser 1818, d. Kbh Skonnert for halvvind. Sign. C.F. Sørensen. Olie på plade. 33 x 23,5. Afbildet Christian Blache, f. Århus 1838, d. København 1920 Marine, optrukne både på stranden. Sign. Chr. Blache. Olie på pap. 26 x 34. Afbildet Christian Eckardt, f. København 1832, d. sst Marine med sejlskib i aftenlys. Sign. C. E. Olie på plade. 26 x 37. Afbildet Christian Eckardt, f. København 1832, d. sst Marine med dampskib i oprørt hav. Sign. C. Eckardt 81. Olie på lærred. 37 x 62. Afbildet Christian Blache, f. Århus 1838, d. København 1920 Klippekyst med joller i friskt vejr. Sign. Chr. Blache. Olie på plade. 28 x 46. Afbildet Carl Bille, f. København 1815, d. sst En stranding på Bornholms nordkyst. Sign. Carl Bille. Olie på lærred. 63 x 101. Udstillet: Charlottenborg På bagsiden rester af udstillingsmærkat. Afbildet CD Johan Neumann, f. Kbh. 1860, d. sst Skibe i aftensol. Sign. Joh. Neumann. Olie på lærred. 83 x 61. Afbildet CD Emanuel A. Petersen, f. Frederiksberg 1894, d. Farum 1948 Landskab med isbjerge og isbjørn. Sign. Emanuel A. Petersen. Olie på lærred. 52 x 70. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 106
29 FRA 27. APRIL KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: CD Emanuel A. Petersen, f. Frederiksberg 1894, d. Farum 1948 Solnedgang over bygd, Grønland. Sign. Emanuel A. Petersen. Olie på lærred. 70 x 100. Afbildet CD Emanuel A. Petersen, f. Frederiksberg 1894, d. Farum 1948 Marine med sejlskib. Sign. Em. A. Petersen Olie på lærred. 31 x 43. Afbildet CD Emanuel A. Petersen, f. Frederiksberg 1894, d. Farum 1948 Diskobugten med isbjerge. Sign. Em AP., Disko. Olie på lærred. 35 x 48. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION
30 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 19. MAJ Wenzel Tornøe, f. Svendborg 1844, d. Frederiksberg 1907 Marine med skibe i aftensol. Usigneret. Olie på plade. 22 x 27. Stempel på bagsiden fra dødsboauktionen efter Holger Tornøe, marts 1968: Malt af Wenzel Tornøe. Afbildet Ubekendt maler, årh Kystparti fra Skagen med sejlskibe gående for bidevind i frisk vejr. Utydeligt sign. Skagen Olie på lærred. 66 x 50. Afbildet Louise Bonfils, f. Frederiksberg 1856, d. København 1933 "Ved Hornbæk Strand". Sign. L.B. Olie på lærred. 35 x 56. Afbildet CD Victor Qvistorff, f. Århus 1882, d. København 1953 Havneparti med skibe ved kajen. Sign. V. Qvistorff Olie på plade. 31 x 42. Afbildet Louise Bonfils, f. Frederiksberg 1856, d. København 1933 Skibe på Sundet en sommerdag. Sign. L.B samt på blændrammen. Olie på lærred. 36 x 55. Afbildet CD Victor Qvistorff, f. Århus 1882, d. København 1953 Orlogskibe for svaj i stille vejr i Sign. V. Qvistorff Olie på papir. 15,5 x 22. Afbildet Ubekendt fransk kunstner, årh. Kyststrækning med personer og sejlskibe. Utydeligt sign. J. N. Cor..t? Olie på plade. 21 x 41. Afbildet CD Carl Johan Forsberg, f. Stockholm 1868, d. Sønderho 1938 Kystparti med sejlbåd og optrukne joller, en vinterdag ved Sønderho. Sign. Carl Johan Forsberg, Sønderho, febr Akvarel. 56 x 76. Afbildet Ubekendt maler, 19. årh Kystparti med sejlbåde, morgenlys. Sign. CL 86. Olie på lærred. 40 x 60. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 106
31 FRA 27. APRIL KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: Alfred Olsen, f. på Fejø 1854, d. Kbh To Frederikshavner kuttere ud for Skagen Fyr. Sign. Alfred Olsen Olie på lærred. 48 x 70. Afbildet CD Johan Neumann, f. Kbh. 1860, d. sst Skibe for udadgående ved Københavns Havn en tidlig morgen. Sign. Johan J. Neumann Olie på lærred. 68 x 99. Afbildet Alfred Jensen, f. 1859, d. Hamborg 1935 Marine med sejlskibe og den tre-mastede bramsejlsskonnert "Karen" af Svendborg. Signeret Alfred Jensen, Febr. 97. Olie på lærred. 79 x 131,5. "Karen" af Svendborg blev bygget som brigg i 1853 på Nexø ved Bornholm, ombygget i Svendborg 1890, ejet af Brantevik-Sweden fra 1901, og fik siden navneforandring til "Selma". Afbildet Alfred Olsen, f. på Fejø 1854, d. København 1932 Kystparti med spadserende herre. Sign. Alfred Olsen. Olie på lærred. 39 x 79. Afbildet CD Peder Knudsen, f. København 1868, d. sst Solopgang over kystparti med klipper, antagelig fra Bornholm. Sign. Peder Knudsen. Olie på lærred. 65 x 79. Afbildet CD Johan Neumann, f. København 1860, d. sst Brænding fra Grenen, Skagen. Sign. Joh. Neumann. Olie på lærred. 31 x 52. Afbildet CD Emanuel A. Petersen, f. Frederiksberg 1894, d. Farum 1948 Ved Skarvefjæld i Diskobugten. Sign. Emanuel A. Petersen. Gouache. 23 x 32,5. Afbildet I. H. Brandt, f. København 1850, d. Frederiksberg 1926 Bornholmsk klippekyst. Sign. I.H. Brandt Olie på lærred. 47,5 x 65,5. Afbildet CD Peder Knudsen, f. København 1868, d. sst Klippekyst fra Bornholm, i baggrunden sejlskib. Sign. Peder Knudsen, Olie på lærred. 72,5 x 97. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION
32 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 19. MAJ Janus la Cour, f. Ringkøbing 1837, d. Odder 1909 Kystparti, i baggrunden sejlskib. Sign. J. la Cour Olie på lærred. 37 x 53. Afbildet Vilhelm Kyhn, f. København 1819, d. Frederiksberg 1903 "Ved Isefjord". Sommerdag med udsigt over Isefjorden. Sign. monogram 1888 under rammekanten. Olie på læred. 78 x 100. Afbildet G. Cockerham, aktiv Skibsportræt af damperen "Aabenraa". Sign. G. Cockerham, Liverpool. Olie på lærred. 51 x 76,5. Uindrammet. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 106
33 FRA 27. APRIL KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: William Hoard Yorke, engelsk marinemaler, f. 1847, d Skibsportæt af den to-mastede topsejlsskonnert Hansine af Thurø ført af Kaptain A. I. Hansen. Sign. W. H. Yorke. Olie på lærred. 50 x 75. Afbildet Ubekendt maler, 19. årh.s slutning. Kystpartier. Begge sign. P. Flander. To olie på lærred. 60 x 40. (2) Afbildet J. Harder, dansk maler, ca Norsk fjordparti med bjerge. Sign. J. Harder. Olie på lærred. 97 x 136. Afbildet Ubekendt hollandsk maler, 19. årh. Strandparti med sejlskibe og personer. Sign. A. Boogaert Olie på lærred. 45 x 80. Afbildet Johann Jungblut, f. Trevés 1860, d. Düsseldorf 1912 Fjordparti, i baggrunden bjerge. Sign. Jungblut. Olie på lærred. 94 x 130. Afbildet CD Otto Valdemar Stoltenberg, f. Kalundborg 1906, d. sst Skibsportræt af det norske handelsskib "Kristianiafjord". Sign. O. Stoltenberg. Bly og vandfarve på papir. 36 x 53. Afbildet Erwin Günter, f. Hamborg 1864, d. Düsseldorf 1927 Marine med sejlskibe og damper. Sign. Erwin Günter. Olie på lærred. 77 x 114. Afbildet Ubekendt maler, 19. årh. Større og mindre sejlskibe på sundet. Usigneret. Olie på lærred. 48 x 66. Afbildet Carl Ludvig Petersen, f. København 1824, d. sst Udsigt over indsejlingen til den danske handelsstation på øen Heimaey, i bugten sejlskibe for anker, til højre vulkanen Helgafell. Sign. CLP. Olie på lærred. 53 x 117. Efter en sørejse til Island i 1847, sammen med Vilhelm Melbye, debuterede C. L. Petersen det følgende år på Charlottenborg med maleriet "Indsejling til Reykjavik". C. L. Petersen udstillede på Charlottenborg frem til sin død i 1900, men ovennævnte var det eneste motiv fra Islandsrejsen, hvorfor nærværende maleri må formodes at være udført omkring Etableringen af den lille danske handelsstation har antagelig været grundlæggelsen af havnebyen Vestmannaeyjar, som i dag ligger ved den lille bugt for foden af vulkanen Helgafell, der ses til højre i maleriet. Vulkanen har været inaktiv i 6000 år og var sammen med klippeformationen til venstre stedets mest karakteristiske kendetegn. Den deler nu pladsen side om side med vulkanen Eldfell, som opstod ved et udbrud i Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION
34 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 19. MAJ detalje 108 Gillis Neyts, f. Ghent 1623, d. Antwerpen 1687 Landskab med personer, i baggrunden by samt landskab med borg, i baggrunden græssende får. Sign. G. Neyts. F Et par malerier. To olie på træ. 53 x 85. I Louis XVI rammer. (2) Proveniens: Kunsthallen, København 1950erne. Den flamske maler Gillis Neyts er kendt for sine mytologiske scenerier, landskaber, landskaber med dyr, akvareller, tegninger og graveringer. Han var antage- ligt elev hos Lukas Van Uden, og blev mester i malerlauget i Antwerpen Malerier af denne kunstner er sjældne ifølge Allgemeines Lexicon der bildenden Künstler af Thieme & Becker. Gillis Neyts er bl.a. repræsenteret på museer i Antwerpen, Dresden, Rom, Stockholm, Stuttgart, Wien, Budapest, Brüssel, Amsterdam, Berlin, London, Paris og San Francisco. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 106
35 FRA 27. APRIL KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION
36 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 19. MAJ Everhardus Koster, f. 1817, d En mand til hest over en bro i måneskin. Sign. E. Koster Olie på lærred. 71 x 91. Afbildet Rosa di Tivolis stil, 18. årh Husdyr i skovbrynet, i baggrunden bjerglandsby. Usigneret. Olie på lærred. 44,5 x 58,5. Afbildet Ubekendt maler, 19. årh.s midte Eksteriør med talrige figurer og dyr, i baggrunden udsigt til vidtstrakt fjordlandskab med borgruin. Utydeligt signeret C. W. Moth. Olie på lærred. 46 x 66. Afbildet Ubekendt maler, 19. årh. Romantisk italiensk landskab. Usigneret. Olie på lærred. 90 x 112. ABR auk. 34, kat. nr Afbildet Antoine Drulin, f. Compiègne 1802, d. sst En rytter i samtale med to småpiger ved et led. Antagelig ved Compiègneskoven. Sign. Drulin. Olie på lærred. 33 x 46. Afbildet Ubekendt maler, 18. årh. Hestekærre og personer i bjerglandskab. Usigneret. Olie på panel. 27 x 39. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 106
37 FRA 27. APRIL KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: Pieter Wouverman, stil, f. Haarlem 1623, d. Amsterdam 1682 Krigssceneri i bjerglandskab. Usigneret. inventarnummer 32. Olie på lærred. 79 x 99. Proveniens: Gavnø Slot. Afbildet Philippe Jacques de Loutherbourg II, f. Strasbourg 1740, d. London 1812 Vinterparti med talrige skøjteløbere på den tilfrosne Serpentine-sø i Hyde Park. Sign. P. J. de Loutherbourg. Olie på lærred. 89 x 124,5. Blændramme stemplet G. Morrill, Liner. Antagelig det i 1776 på Royal Academy, London, som nr. 174 udstillede maleri, "A Winter Morning with a Skating Party". Efter studier ved kunstakademiet i Paris siden 1767, flyttede Philippe de Loutherbourg i en alder af 31 år til London. Stilen i hans værker var fra tiden i Paris tydeligt inspireret af de hollandske realistiske mestre. Men efter nogen tid i England udviklede han en mere romantisk streg, hvilket ses tydeligt ved udgivelsen af det omfattende grafiske bogværk Romantic and Picturesque Scenery of England and Wales i 1781 samt i hans karrieres senere værker med mere dramatisk udtryk i motiver som landskaber, slagscener og genremalerier. Nærværende værk følger stadig den hollandske inspiration i opbygning og kolorit og kan dermed placeres tidsmæssigt mellem 1771 og Afbildet Spansk maler, årh. "Visdom og nøjsomhed". Interiør fra renaissancen med hellige mandsperson. Usignerede. To olie på træ. Et par malerier. 17 x 12,5. (2) Afbildet side Ubekendt maler, 18. årh. Maria Bebudelse. Usigneret. Olie på lærred. 122 x 91. Proveniens: Tidligere på Glücksborg slot. Solgt hos Winkel & Magnussen, auk. 368, kat. nr. 286, Afbildet side BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION
38 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 19. MAJ BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 106
39 FRA 27. APRIL KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: Ubekendt maler, 18. årh. Den nyfødte Kristus i krybben, omgivet af Jomfru Maria og engleskare. Usigneret. Olie på træ. 106 x 74. Afbildet Ubekendt maler, årh. Religiøs scene med kvinde og engel. Usigneret. Olie på lærred. 123 x 83. Afbildet "Marias Kroning". Stor kirkeikon. Jomfru Maria optages ved sin død i Himlen, hvor hun krones til Himlens Dronning af Kristus og Gud Fader. Rusland. 18. årh.s begyndelse. H B. 80. Marias Kroning opstod først sent i den russisk-ortodokse ikonologi som en sammensmeltning af "Gudsmoders Hensoven" hvor Maria optages i Himlen ved sin død og den vestlige, romerske tradition, hvor Maria krones til Himlens Dronning. Afbildet Giovanni (Baglione) Baglioni, tilskrevet, f. Rom 1571, d. sst Allegorisk sceneri med dansende kvinde. Betegnet G. Baglioni. Oval laveret tusch højnet med hvidt. 35 x 29. Stemplet nederst t.h. med fransk lilje. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION
40 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 19. MAJ Ubekendt maler, årh. Allegorisk scene med personer, havfolk og Neptun. Usigneret. Olie på lærred. 73 x 154. Proveniens: Lensgreve Christian Moltke til Bregentved. Winkel & Magnussen, auk. 376, kat. nr. 74,1952. Afbildet A. P. Schmidt, årh. Ovalt sceneri med talrige engle i klassisk landskab. Usigneret. Olie på plade. 70 x 103. Hidrørende fra kunstnerens familie. Afbildet A. P. Schmidt, årh. Sceneri med nøgne kvinder og engle. Usigneret. Olie på lærred. 80 x 146. Hidrørende fra kunstnerens familie. Afbildet Ubekendt maler, 19. årh. Kopi efter Caravaggio "Kortspillerne". Usigneret. Olie på lærred. 65 x 80. Afbildet Ubekendt maler, 19. årh. Kopi efter Raphael "Den hellige familie". Betegnet C. de Rafael. Utydeligt signeret, Olie på lærred. 144 x 116. Afbildet Ubekendt maler, 18. årh. Kroscene med personer i festligt lag. Usigneret. Olie på plade. 36 x 30. Afbildet Hollandsk skole, årh. Sceneri med personer, i baggrunden hus. Usigneret. Olie på lærred. 39 x 29,5. Afbildet Andreas Ludvig Koop, tilskrevet., f. København 1792, d. Rom 1849 Allegorisk sceneri. Usigneret. Olie på lærred. 55 x 45. ABR, auk. 212, kat. nr. 148, december Afbildet Benoit Le Coffre, f. København 1671, d. sst "Sandserne". Olie på lærred. Usigneret. 54 x 78. Forarbejde til loftsmaleriet på Frederiksberg Slot, udført fra Benoit le Coffre blev født i København 1670, som søn af den franske stukkatør Claude le Coffre. Han blev dansk hofmaler i Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 106
41 FRA 27. APRIL KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION
42 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 19. MAJ Ubekendt maler, årh. "Kejserens skat". Usigneret. Olie på lærred. 78 x 107. "Og farisærerne og herodianerne kom til Jesus og spurgte. Er det tilladt at give Kejseren skat eller ej? Hvortil Jesus svarede. Så giv Kejseren, hvad Kejseren er, og Gud hvad Gud er. Markus 12:17. ABR, auk. nr. 43, kat. nr. 194, september Afbildet side Ubekendt maler, 19. årh. Euterpe siddende ved orgel. Sign. E.W Olie på lærred. 77 x 60. Afbildet Heinrich Krock, f. Flensborg 1671, d. København 1738 Scene fra Apostlenes gerninger, en apostel udbreder det kristne evangelium. Usigneret. Olie på lærred. 73 x 51. Proveniens: Dansk herregård. Inventar nr. 73. Afbildet "Hellig biskop". Antagelig Metrophan af Voronezh. Russisk ikon, dekoreret i farver. 19. årh. 106,5 x 70,5. Afbildet Ubekendt maler, 19. årh.s første halvdel Portræt af Kardinal siddende i armstol. Utydeligt signeret. Olie på lærred. 118 x 90. ABR, auk. 538, kat. nr. 354, april Afbildet Russisk kalenderikon for juni måned, med fremstilling af talrige helgener og bibelske scenerier. 19. årh. 52 x 41. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 106
43 FRA 27. APRIL KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: Vicente Jimenez Y Carra, tilskrevet, f. 1796, d Religiøst sceneri med Maria, Jesusbarnet, Johannes døberen og Maria Magdalene siddende i arkaisk landskab, bevåget af Josef og to putti. Sign. J.. Y. Carra pin... Olie på lærred. 105 x 83. Afbildet Ubekendt maler, 19. årh. Portræt af en ung pige i rød kjole. Usigneret. Ovalt olie på lærred. 53 x 40. Afbildet Italiensk skole, årh. "Petrvs Stroza". Usigneret. Olie på træplade. 59 x 44. Afbildet Ubekendt maler, ca Kirkeinteriør med bedende helgeninde. Usigneret. På bagsiden betegnet " Copie nach no. 509 der Königt Gemälde Galerie zu Dresden. Olie på lærred. 97 x 80. Afbildet Ubekendt fransk maler, 19. årh. Portræt af en siddende dame i blå kjole, i baggrunden arkaisk landskab. Sign. Beaumont Olie på træplade. 30 x 25. Afbildet Ubekendt maler, 18. årh. Portræt af ung adelsmand i lyseblå jakke. Usigneret. Olie på lærred. 47 x 39. Afbildet Ulrich Ferdinandt Beenfeldt, f. København 1714, d. sst Portræt af kvinde i elegante klæder med hovedprydelse af blå og hvide blomster. Betegnet på blændrammen Beenfeldt pinx. Olie på lærred. 73 x 63. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION
44 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 19. MAJ Ubekendt maler, 19. årh. Scenerier fra kolonierne med ungt par, i baggrunden indfødte. Usignerede. Et par malerier. To olie på zink. 32 x 27. (2) Afbildet Ubekendt maler, 19. årh. Portræt af kvinde i fornemme klæder bærende en buket blomster. Usigneret. Olie på lærred. 68 x 56. Afbildet Josep Noël Sylvestre, f. 1847, d Scene fra Don César de Bazan, hvor Don César, omgivet af tre kvinder, drikker vand ved brønden. Sign. J.N. Sylvestre. Olie på lærred. 57 x 46. Don César de Bazan er en opera i fire akter af Jules Massene, baseret på Victor Hugos drama Ruy Blas. Afbildet Fransk maler, 19. årh. Interiør med tre fornemme personer. Usigneret. Olie på lærred. 141 x 115. Rigt ornamenteret og forgyldt ramme. Afbildet Ubekendt maler, 19. årh.s første halvdel Portræt af en ung pige i lyseblå selskabskjole. Sign. på bagsiden Reiser Am. 11. Juni Gouache. 48 x 40. Afbildet Ubekendt maler, 19. årh. Et par familie portrætter af Garnier-familiens børn. Usignerede. På bagsiden betegnet med navn samt alder på de syv børn: Mary 8 år, Anne Emily 7 år, John 6 år, Emily Caroline 5 år, Thomas Parry 3 år, Margaret Gertrude 2 år samt Birtha 1 år, alle døbt Garnier. Et par olie på træ. 58 x 45. (2) Afbildet Ubekendt maler, 19. årh.s første halvdel Portræt af Baron Adam Christopher Holsten ( ) og Baronesse Magdalena Holsten ( ). U- signerede. Et par olie på lærred. 57 x 47. (2) Baron Adam Christopher Holsten og Baronesse Magdalena Holsten blev i sin tid portrætteret af Wilhelm Bendz ( ). Portrætterne af Bendz er gengivet i "Danske Herregaarde: Holstenshuus og Langesø", af H. Berner Schilden Holsten. Afbildet Louis Pierre Spindler, f. 1800, d Portræt af moder og barn. Sign. Spindler Olie på plade. 76 x 58. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 106
45 FRA 27. APRIL KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: Ubekendt maler, 19. årh. Portræt af Frederik VII. Usigneret. Olie på lærred. 70 x 57. Afbildet CD Peder Mønsted, Tilskrevet f. Grenå 1859, d. Fredensborg 1941, Personer i søjlegang med vinranker en solbeskinnet dag. Usigneret. Olie på pap. 24 x 18. Afbildet side Ubekendt maler, 19. årh. Parti fra Napoli, i forgrunden søjlegang med pergola. Utydeligt sign. S. A. Rung 81. Olie på lærred. 17 x 26,5. Afbildet side CD Peder Mønsted, f. Grenå 1859, d. Fredensborg 1941 Parti fra Italien. Studie. Sign. P. M. På bagsiden betegnet "Studie af min fader, maleren Peder Mønsted. M. Mønsted, arkitekt". Olie på lærred, monteret på pap. 35 x 21,5. Afbildet side Emilio De Fabris, f. Italien 1808, d. sst Fra Napolibugten med Vesuv i baggrunden. Sign. De Fabris. Gouache. 10,5 x 20,5. Afbildet side Ubekendt maler 19. årh. Et par italienske landskaber fra Palermo. Usignerede. Betegnede på bagsiden. Et par ovale malerier. To olie på metal. 18 x 25. (2) Afbildet side BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION
46 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 19. MAJ Peter Raadsig, f. København 1806, d. sst Hyrdescene med personer der hviler sig ved en klippe. Sign. P.R Olie på papirbeklædt lærred. 54 x 74. Peter Raadsigs foretrukne motiver tog ofte afsæt i kunstnerens rejse til Rom, Hans foretrukne motiver var folkelivsscener, bl.a. inspireret af den romerske maler Bartolomeo Pinellis raderinger. Afbildet Ole Pedersen, f. Farum 1856, d Sicilianske musikanter i haven spiller for en ung kvinde. Sign. Ole Pedersen, Ajaccio Olie på lærred. 97 x 96. Afbildet F. C. Lund, f. København 1826, d. sst Udsigt udover Perugia, i forgrunden kirketårn. Sign. F. C. Lund, Perugia, august Olie på lærred, monteret på pap. 42 x 33. Afbildet Edvard Petersen, f. Kbh. 1841, d. sst Italiensk gadeparti i sollys med talrige personer - der tørres vasketøj. Sign. E.P. Olie på lærred. 42 x 55. Edvard Petersens foretrukne rejsemål var Italien. Han besøgte landet flere gange og skildrede med store indlevelse folkelivet i bl.a. Civita d' Antino, Palestrina og Frascati. Nærværende motiv er muligvis fra Anticoli, hvorfra kendes flere værker fra vaskepladsen. Afbildet Ubekendt maler, 19. årh. Udsigt over Napoli med Vesuv i baggrunden. Usigneret. Gouache på papir. 35 x 102. Afbildet Niels Simonsen, f. København 1807, d. Frederiksberg 1885 Arabere i bivuak. Sign. N. Simonsen Olie på lærred. 27 x 38. Samt bog. (2) Litteratur: "I Halvmånens Skær" af Birgitte von Folsach er et lignende maleri omtalt og afbildet s. 72 og 122. Afbildet side BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 106
47 FRA 27. APRIL KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION
48 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 19. MAJ Alorda Y Perec, f. Spanien 1848, d. sst Gammel mand. Sign. Alorda Roma 82. Akvarel på papir. 100 x 65. Alorda er kendt for sin fabelagtige teknik og er blandt andet repræsenteret på Museu National De Arte i Barcelona. Afbildet CD H. A. Brendekilde, f. Brendekilde 1857, d. Jyllinge 1942 Orientalsk sceneri med to vagter udenfor et telt ved nattetide. Sign. H.A.B. Olie på pap. 17 x 22. Afbildet Ubekendt maler, Type de Nomade. Orientaler skuer ud over landskab. Sign. Em. (?) Rousselot. Samt betegnet på bagsiden Em. Rousselot Olie på mahogniplade. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 106
49 FRA 27. APRIL KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: Georg Emil Libert, f. København 1820, d. sst Norsk fjeldlandskab med hytte ved en fossende elv. Sign. G. Emil Libert 66 samt monogram. Olie på lærred. 100 x 134. Afbildet Ubekendt maler, 19. årh. Bjerglandskab med græssende heste og køer. Sign. HB På bagsiden betegnet Jette Bang. Olie på lærred. 72 x 99. Afbildet C. A. Lorentzen, f. Sønderborg 1746, d. København 1828 Norsk landskab med to vandringsfolk ved et vandfald. Usigneret. Olie på plade. 31,5 x 39,5. ABR auk. 579, kat. nr. 120, oktober Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION
50 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 19. MAJ Constantin Hansen og Fritz Petzholdt, tilskrevet "Jydsk Feldttog Von Falkenstein". Sign. Const. H. Bly på papir. Lysmål 13 x 21. Samt syditaliensk bjerglandskab med købstad. Usigneret. Bly og sepia på papir. Lysmål 20,5 x 27,5. (2) Afbildet Johan Thomas Lundbye, f. Kalundborg 1818, d. Bedsted 1848 Stendysse, erindringstegning. Sign. monogram Lundbye, Pen, tusch og pensel på papir. 28 x 33. I forgyldt Damborgramme. Udstillet Kunstforeningen København kat. nr. 30. Afbildet i Karl Madsens bog om J. T. Lundbye s. 51. Om Lundbyes tegninger skriver Madsen: "Der er karakterrige Landskaber af Lundbye, der ser ud som Studietegninger, men er fri Kompositioner, ofte har han i slige Tegninger ved Vintertid drømt sig til Foraaret i Skoven og Sommeren på Landet." Afbildet C. F. Aagaard, f. Odense 1833, d. København 1895 Landskab med lille hulvej, i baggrunden kirke. Sign. C. F. Aagaard. Olie på lærred. 30 x 39,5. Afbildet Otto Bache, f. Roskilde 1839, d. København 1927 Bygmark med blomstrende tidsler. Sign. Otto Bache Olie på lærred monteret på plade. 44 x 78. Afbildet Hans Fischer, f. Vestbirk 1849, d. København 1886 "Aftenstemning fra stor Grib Sø. Efter en regnfuld forårsdag belyses baggrunden af de sidste solstråler". Sign. H. Fischer. Olie på lærred. 52 x 82,5. Udstillet: Charlottenborg Proveniens: Baronesse E. Wedel-Wedelsborg til Bavnebjærg. Afbildet CD Sigvard Hansen, f. København 1859, d. Hellerup 1938 Træer ved en skovsø. Sign. Sigvard Hansen Olie på lærred. 85 x 125. Afbildet Christian Tørrestrup, f. København 1853, d. sst Svensk landskab med klippe, træer og fugle. Sign. C. Tørrestrup Olie på lærred. 41,5 x 54. Afbildet Janus la Cour, f. Ringkøbing 1837, d. Odder 1909 "Parti fra Helgenæs". Sign. J. La Cour, Olie på lærred. 47 x 65. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 106
51 FRA 27. APRIL KAN FOTOS AF ALLE EFFEKTER SES PÅ: Axel Schovelin, f. København 1827, d. Frederiksberg 1893 Skovlysning med rådyr. Sign. Axel Schovelin. Olie på lærred. 61 x 93. Afbildet CD Carl O. J. Lund, f. København 1857, d. sst Aftenskumring, parti fra Fredensborg. Sign. Carl O. I. Lund 1892, Fredensborg. Olie på lærred. 64 x 138. Afbildet Frederik Winther, f. København 1853, d. Frederiksberg 1916 Dansk skovparti med åløb. Sign. Fr. Winther, Olie på lærred. 75 x 132. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION
52 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 19. MAJ Hans Smidth, f. Nakskov 1839, d. Frederiksberg 1917 Marklandskab med hestekærre. Sign. Hans Smidth. Olie på lærred. 20,5 x 37. På bagsiden rester af udstillingsmærkat. Afbildet Hans Smidth, f. Nakskov 1839, d. Frederiksberg 1917 Udsigt over hedelandskab og marker med græssende køer. Sign. Hans Smidth. Olie på lærred. 30 x 63. Afbildet Carl Emil Lund, f. Kbh. 1855, d. sst Lyngbakker med får og pige. Sign. Emil Lund. Olie på lærred. 53 x 77. Afbildet A. P. Madsen, f. Kbh. 1822, d. sst Landskab med pige og ko ved vandhul, i baggrunden kirke. Sign. A.P. Madsen Olie på lærred. 37 x 49. Afbildet Ubekendt maler, 19. årh. Parti fra Blåbæk Mølle med udsigt til kirke. Usigneret. Olie på lærred, monteret på plade. 25 x 30. Afbildet Carl Bartsch, f. Kbh. 1829, d. sst Landskab med køer og kvægdriver på sti ved stråtækt hus. Usigneret. Olie på lærred. 34 x 47. Afbildet Simon Simonsen, f. München 1841, d. København 1928 "En Dal i Tyrol". Bjerglandskab med personer og kvæg. Sign. Simon Simonsen Olie på lærred. 73 x 111. På bagsiden udstillingsmærkat fra Charlottenborg. Afbildet I. P. Møller, f. Fåborg 1783, d. København 1854 Hestekaret og figurer på vej over en bro. Sign. I. P. Møller. Olie på lærred. 29 x 39. Afbildet Adolf Mackeprang, f. Odense 1833, d. Frederiksberg 1911 Sydlandsk bjerglandskab med heste der drives hjem. Sign. monogram. Olie på lærred. 30 x 45. Afbildet Hans Smidth, f. Nakskov 1839, d. Frederiksberg 1917 Exteriør med bønder i søndagstøjet. Sign. Hans Smidth. Olie på lærred. 41 x 63. Udstillet: Kunstforeningen, Afbildet CD H. A. Brendekilde, f. Brendekilde 1857, d. Jyllinge 1942 Landsbyscene med spadserende pige i blå kjole med hvidt forstykke i hånden bærende en kurv. Sign. H. A. Brendekilde. Olie på lærred. 28,5 x 37,5. Afbildet BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 106
KATALOG OVER EN SAMLING MALERIER IALT 147 STK. FRA EINAR JACOBSENS KUNSTHANDEL ODENSE SOM BORTSÆLGES VED AUKTION PAA INDUSTRIPALÆET TORSDAG DEN 13. MARTS 1919 KL. l*/a EFTERSYN: ONSDAG 1 0-4 TORSDAG FO
Læs mereMaleri - Auktionen. Katalog. paa Hotel Langeland" i Rudkøbing. Mandag den 3 Maj 1915 Kl. 2. \
Katalog over Maleri - Auktionen paa Hotel Langeland" i Rudkøbing Mandag den 3 Maj 1915 Kl. 2. \ Malerierne er udstillede paa Auktionsstedet Søndag den 2. Maj fra Kl. 10-6, _ 3-13 * f 14. Carl Olsen: Sejlere
Læs mereKunstakademiets Bibliotek
Kunstakademiets Bibliotek 300000199102 FORTEGNELSE OVER EN SAMLING MALERIER OG STUDIER FORHEN TILHØRENDE DR. ALFRED BRAMSEN UDSTILLEDE H OS V. WINKEL & MAGNUSSEN HØJBROPLADS 7, 2. SAL I JANUAR 1904 KØBENHAVN
Læs mereMarinemaleri. En privatsamling fra Horsens. Horsens Kunstmuseum
Marinemaleri En privatsamling fra Horsens Horsens Kunstmuseum 24. marts - 13. maj 2007 2 Thielsen Locher, J (1825-1869) Marine med sejlskib. Øresund. 1866 Olie på lærred. 26,0 x 35,0 Gave 26-03-1993 fra
Læs merekunst og design a u k t i o n t i r s d a g 1 5. t i l t o r s d a g 1 7. a u g u s t 2 0 0 6 v e j l e a u k t i o n 1 0 7
kunst og design a u k t i o n t i r s d a g 1 5. t i l t o r s d a g 1 7. a u g u s t 2 0 0 6 v e j l e a u k t i o n 1 0 7 BRUUN RASMUSSEN KUNSTAUKTIONER forskellige retninger og er med Tøjners ord et
Læs mereMaleri-Auktionen. Katalog. i Forsamlingsbygningen i Hjørring. M andag den 19. Juni 1916 K l. 2.
Katalog over Maleri-Auktionen i Forsamlingsbygningen i Hjørring M andag den 19. Juni 1916 K l. 2. Malerierne er udstillede paa Auktionsstedet Søndag den 18. Juni fra Kl. 10-6. Nr. 1. J. Vermchren: Italienske
Læs merekunst og design V E J L E A U K T I O N 1 0 2 A U K T I O N 1 0. T I L 1 2. M A J 2 0 0 5 M A L E R I E R V A R I A M Ø B L E R
kunst og design A U K T I O N 1 0. T I L 1 2. M A J 2 0 0 5 V E J L E A U K T I O N 1 0 2 M A L E R I E R V A R I A M Ø B L E R kunst og design V E J L E A U K T I O N 1 0 2 A U K T I O N 1 0. T I L 1
Læs mereFORTEGNELSE DANSKE KUNSTNERE V.WINKEL & MAGNUSSEN HØJBROPLADS 7, 2. SAL JANUAR 1916 OVER UDSTILLEDE HOS
FORTEGNELSE OVER MALERIER OG STUDIER AF DANSKE KUNSTNERE UDSTILLEDE HOS V.WINKEL & MAGNUSSEN HØJBROPLADS 7, 2. SAL JANUAR 1916 FORTEGNELSE OVER MALERIER OG STUDIER AF DANSKE KUNSTNERE UDSTILLEDE HOS V.
Læs merekunst og design A U K T I O N 1 6. T I L 1 8. A U G U S T 2 0 0 5 V E J L E A U K T I O N 1 0 3
kunst og design A U K T I O N 1 6. T I L 1 8. A U G U S T 2 0 0 5 V E J L E A U K T I O N 1 0 3 auktion 103 kunst og design malerier, møbler og varia A U K T I O N / A U C T I O N Tirsdag 16. august kl.
Læs mereForeningen for national Kunst
0 1 1. ^ FORTEGNELSE over Maleren PROFESSOR CHR. RLÅCHE' S Arbejder udstillede i Foreningen for national Kunst 1907, Malerier, Studier, Skitser og Tegninger. 1. Den gamle Havn ved Engelbrechts Badeanstalt.
Læs mereNicolai Abildgaard (1743-1809), Den sårede Filoktet, 1775, SMK
Omkring et billede Tag med på en billedrig rejse i kunstens historie fra Nicolai Abildgaard i slutningen af 1700- tallet?l vores egen sam?ds kunst med værker af nulevende kunstnere. Udgangspunktet er hver
Læs mereMaleri-Auktionen. Katalog. paa Hotel Faxe i Faxe. Mandag d. 28. Febr. 1916 Kl. 3.
Katalog over Maleri-Auktionen paa Hotel Faxe i Faxe Mandag d. 28. Febr. 1916 Kl. 3. Malerierne ere udstillede paa Auktionsstedet Søndag den 27. Februar fra Kl. 10 6. i Nr 1. Thorkild Christensen: Ved et
Læs mereKUNSTAUKTION TIRSDAG DEN 25. JANUAR 1910
Læs mereRejseskildringer i Randers Kunstmuseums samling
Rejseskildringer i Randers Kunstmuseums samling Ønsker I at opdage og udforske rejseskildringer i kunsten gennem tiden, kan I tage på opdagelse i Randers Kunstmuseums samling og se og lære om de rejsende
Læs merekunst og design A U K T I O N 1. T I L 3. N O V E M B E R 2 0 0 5 V E J L E A U K T I O N 1 0 4
kunst og design A U K T I O N 1. T I L 3. N O V E M B E R 2 0 0 5 V E J L E A U K T I O N 1 0 4 auktion 104 kunst og design malerier, møbler og varia A U K T I O N / A U C T I O N Tirsdag 1. november
Læs mereMaleri-Auktionen. Katalog. paa Hotel Phønix" i Storehedinge. M a n d a g d. 31. J a n u a r 1916 K l. 2.
Katalog over Maleri-Auktionen paa Hotel Phønix" i Storehedinge M a n d a g d. 31. J a n u a r 1916 K l. 2. Malerierne er udstillet paa Auktionsstedet Søndag den 30. Januar fra Kl. 10-6. 1. Joh. Neumann:
Læs merekunst og design AUKTION 14.-16. DECEMBER 2004
kunst og design AUKTION 14.-16. DECEMBER 2004 V E J L E A U K T I O N 1 0 0 M A L E R I E R V A R I A M Ø B L E R kunst og design V E J L E A U K T I O N 1 0 0 A U K T I O N 1 4. - 1 6. D E C E M B E
Læs mereMaleri-Auktionen. Katalog. paa Hotel Arresø i Frederiksværk. M andag d 17. Jan u ar 1916 Kl. 2.
Katalog over Maleri-Auktionen paa Hotel Arresø i Frederiksværk M andag d 17. Jan u ar 1916 Kl. 2. Malerierne er udstillet paa Auktionsstedet Søndag den 16. Januar fra Kl. 10 6. Nr 1. Joh. Neumann: Strand
Læs mereMALEREN EDV. WEIE S ARBEJDER
KØBENHAVN 2 UDSTILLING AF MALEREN EDV. WEIE S ARBEJDER KUNSTFORENINGEN MARTS 1915 TRYKT HOS F. E. BORDING Maalene i Centimeter. Højden først. 1. 1899. FIGUR MOD ET VINDU. 43x35. Tilh. Vekselmægler Sam.
Læs mereartanddesign auction 109
artanddesign auction 109 artanddesign malerier, møbler og varia auktion 23-25. januar 2007 eftersyn onsdag 17. januar kl. 10-16 torsdag 18. januar kl. 10-16 fredag 19. januar kl. 10-16 lørdag 20. januar
Læs mereO 519. ældre og yngre danske Kunstnere FORTEGNELSE. Foreningen for national Kunst. D 27.768 ti Kunstakademiets Bibliotek. en Samling Billeder
D 27.768 ti Kunstakademiets Bibliotek 300000090372 O 519. FORTEGNELSE over en Samling Billeder af ældre og yngre danske Kunstnere Foreningen for national Kunst 1913 Charlottenborg En Salgsprotokol er fremlagt
Læs mereSkagensmalerne ANNA ANCHER 1859 1935
SKAGENSMALERNE 1 ANNA ANCHER 1859 1935 Skagensmalerne Anna Ancher var den eneste af skagensmalerne, der var født og opvokset i Skagen. Hun var datter af Ane Hedvig og Erik Brøndum, der drev byens gæstgiveri
Læs mereMaleri-Auktionen. Katalog. paa Centralhotellet i Skjern. Mandag d. 29. Maj 1916 Kl. 10 F m.
Katalog over Maleri-Auktionen # paa Centralhotellet i Skjern Mandag d. 29. Maj 1916 Kl. 10 F m. Malerierne er udstillede paa Auktionsstedet Søndag den 28. Maj fra Kl. 10-6. Nr 1. /. Vermehren: Italienske
Læs meremalerier antikviteter russisk malerier auktion 763 porcelæn, fajance og glas orientalsk kunstindustri smykker og armbåndsure mandag 4.
malerier antikviteter tirsdag onsdag torsdag fredag 28. november kl. 13 kl. 14 29. november kl. 13 kl. 14 30. november kl. 13 1. december kl. 13 mandag 4. december kl. 13 russisk tirsdag malerier onsdag
Læs mereBilledet fortæller historier
Læs mereMaleri-Auktionen. Katalog. paa Raadhussalen i Maribo. Mandag den 25. Juni 1917 Kl. 2. For Maleriernes Ægthed garanteres
Katalog over Maleri-Auktionen paa Raadhussalen i Maribo Mandag den 25. Juni 1917 Kl. 2. Malerierne er udstillede paa Auktionsstedet: Søndag den 24. Juni fra Kl. 10 6. For Maleriernes Ægthed garanteres
Læs mereTA MED TIL 1800-TALLET
TA MED TIL 1800-TALLET - For børn og deres voksne Denne folder vil være en spørgelysten rejsemakker, som bringer dig og din familie rundt i museets samling af kunstværker fra 1800-tallet. ARoS ønsker jer
Læs mereBente Hammershøy. Dobbelteksponering. Søren Andersen og datter
Læs mereTransskriberet af Lene Fabritius
Fra 15 de Februar 1886 til 15 de Februar 1887 Lab 1 Zacharias Petersen 04/04 1886 Fisker Janus Petersen F 2 Carl Marinus Trolle 04/04 1886 Fisker August Trolle F 3 Niels Christian Lønstrup 30/04 1886 Fisker
Læs mere(M) Katalog. over. Kunstauctionen. som afholdes i. -3 alen. Mandag den 8de Maj, Klokken 2. Eftersyn: Søndag den 7de Maj
(M) Katalog over Kunstauctionen som afholdes i -3 alen Mandag den 8de Maj, Klokken 2. Eftersyn: Søndag den 7de Maj I. Indrammede Kobberstik og Raderinger. Louis Jensen. 1. Ved Kinderdijk i Holland. N.
Læs mereHolger Drachmanns poesibogsvers skrevet til den 16-årige Margrethe Ankersen på Fanø 22. juni 1892 Af Per Hofman Hansen
Holger Drachmann på Fanø Holger Drachmanns poesibogsvers skrevet til den 16-årige Margrethe Ankersen på Fanø 22. juni 1892 Af Per Hofman Hansen Af alle de smukke Ting (aandrige eller ikke-aandrige), man
Læs mereAnna Ancher. - en usædvanlig kvinde. Høstarbejdere, 1905. Anna Ancher. 2009 www.skagensmuseum.dk
Anna Ancher - en usædvanlig kvinde Høstarbejdere, 1905. Anna Ancher. Undervisningsmateriale for 7.-10. klasse 2009 www.skagensmuseum.dk Spørgsmål Kender du nogle usædvanlige kvinder fra nutiden? Hvem?
Læs mereGEORG JACOBSEN UDSTILLING AF MALERIER OG TEGNINGER 3. OKTOBER KL. 1-15. OKTOBER AABEN KL. 10-5
m 3. -15 /i ee/ GEORG JACOBSEN UDSTILLING AF MALERIER OG TEGNINGER F R I A D G A N G 3. OKTOBER KL. 1-15. OKTOBER AABEN KL. 10-5 DEN FRIE UDSTILLINGS BYGNING LIGE OVERFOR ØSTBANEGAARDEN 1930 26. En Eva.
Læs mereSpørgsmål til Karen Blixen
Spørgsmål til Karen Blixen Af Dorte Nielsen Karen Blixen afsnit 1 1. Hvor ligger Rungstedlund? 2. Hvornår blev Karen Blixen født? 3. Hvor mange år var hun i Afrika? 4. Hvornår udkom hendes første bog?
Læs meremen det var ikke helt så imponerende, som vi havde regnet med. Tegning og hygge i toget Et forvirrende billede, der ændrer sig, når man flytter
Mandag d. 1/10 Vi tog fra Løgstør med bussen kl. 9.00 mod Aalborg, hvor vi steg på toget. Vi skulle skifte i både Fredericia og Padborg, men det gik fint, og det lykkedes os at få alle tingene med hele
Læs mereMALERIER EFTERSYN: Tirsdag den 1. Maj Kl. 10-6. Onsdag den 2. Maj Kl. 10-6.
Falkenbergs Auktioner Torsdag den 3. Maj 1917 Kl. 12% Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27«29 (Det ny Teater) bortsolgt en fortrinlig Samling MALERIER EFTERSYN: Tirsdag den 1. Maj Kl.
Læs mereskagen Malerier af Skagens malere Auktion, Vejle tirsdag den 14. august kl. 17
skagen auction 111 skagen Malerier af Skagens malere Fra slutningen af 1870 erne og frem til århundredeskiftet var Skagen et mødested for en række nordiske friluftsmalere. Denne lysindhyllede nordlige
Læs mereSide 1 af 7. Christen Dalsgaard. Ung jysk bondepige skriver vennens navn på den duggede rude Christen Dalsgaard 1852
Side 1 af 7 Christen Dalsgaard Ung jysk bondepige skriver vennens navn på den duggede rude Christen Dalsgaard 1852 Side 2 af 7 Christen Dalsgaard Christen Dalsgaard: En ung pige beder landsbyens gamle
Læs mereMALERIER. Niels Juelsøade Nr. 6. '-Sal - - FORTEGNELSE. Tirsdagen den 28. November 1916. C hr. H e e s E f t f., NIELS JUELSGADE 6 TELEFON 3581
FORTEGNELSE over MALERIER som ifølge Begæring af Overretssagfører SVEND WARBURG bortsælges ved Auktion Tirsdagen den 28. November 1916 Formd. Kl. 11 i Niels Juelsøade Nr. 6. '-Sal - - Søndag den 26. Novbr.
Læs mereFormænd og medlemmer af sognerådene fra 1901-1950
1 Formænd og medlemmer af sognerådene fra 1901-1950 Lars Ellgaard Sunday, August 18th, 2013 Sognerådsformænd 1/1-1901 31/12-1903 Pedersen, Lauritz Christian SR s Større del Gårdejer 1/1-1904 31/3-1909
Læs mereSide 1. Transskriberet af Edla Lund Hansen Side 1. Ark 1
Side 1 Ark 1 ORTEGNELSE over de Mænd og Kvinder som ere fødte i Tidsrummet fra 15de ebruar 1883 til 15de ebruar 1885 ødsels=dat o orældrenes eller Værgens Aar 1 Mads Jensen Knudsen Søren Chr. Knudsen 16/1
Læs mereKjinst- Ctuktion l Ouenfyssafen, fbredgade 34
Kjinst- Ctuktion l Ouenfyssafen, fbredgade 34 Mandag den 25. Februar Kl. 12. Eftersyn Fredag d.22, Lørdag d. 23 og Søndag d. 24., Kl. 10-5 KUNST-AUKTION FORTEGNELSE OVER EN SAMLING MALERIER \ HVOR IMELLEM
Læs mereThorvald. Hagedorn-Olsen. Frederikssund Kunstforening
Thorvald Hagedorn-Olsen Thorvald Hagedorn-Olsen (1902-96) Biografi Udvalgte udstillinger Hovedbiblioteket - Helsingør J. F. Willumsens museum -Frederikssund. 90 års jubilæum for Th. Hagedorn-Olsen v./
Læs mereFælleskons.: Udstillingshistorie: Nordjyllands Kunstmuseum nr , stempel øverst blændrammen
Registrant Liste over samlingen på Jens Søndergaard Museet Udarbejdet maj 1998/ED Data tilføjet februar 1999/ED, HK, MI Listen bygger på en fortegnelse, dateret 6.juli 1957 og udarbejdet i forbindelse
Læs mereMALERI AUKTION KONCERTPALÆETS RIDDERSAL BREDGADE 28 22. NOVEMBER 1915 JL. -----
JL. ----- MALERI AUKTION 22. NOVEMBER 1915 v j * KONCERTPALÆETS RIDDERSAL BREDGADE 28 FORTEGNELSE OVER EN SAMLING MALERIER SOM BORTSÆLGES VED AUKTION I KONCERTPALÆETS RIDDERSAL MANDAG DEN 22. NOVEMBER
Fritz Syberg. Moder og datter, 1898-99 Fritz Syberg. Selvportræt, 1902 Fritz Syberg Kunsten og kærligheden Opgaveark Navn: Klasse:... Fritz Syberg. Høstlandskab (Kerteminde), 1905 Fritz Syberg. Høstbillede,
Læs mereD n PROF. LAURITZ TUXENS. i i i UDSTILLING HHH 1916
D n 213 PROF. LAURITZ TUXENS i i i UDSTILLING HHH 1916 Fotografisamlingen PROFESSOR LAURITZ TUXENS UDSTILLING AF MALERIER STUDIER OG TEGNINGER 29. MARTS-12. APRIL 1916 HOTEL BRISTOL INDG. FRA VESTERGADE
Læs mereHan Herred Bogen - Billedindex - 1999
Han Herred Bogen - Billedindex - 1999 INDHOLD ÅRGANG SIDE ART NOTE Adelborg, Ib 1999 118 Foto Adelborg, Jonna 1999 116 Foto Adelborg, Jonna 1999 118 Foto Adelborg, Nadja 1999 110 Foto Adelborg, Nadja 1999
Læs meregolddigger Fire hovedværker
Fire hovedværker GOLDdigger tager afsæt i fire af P.C. Skovgaards landskabsmalerier. Disse hovedværker er udgangspunkt for udforskning af tre perspektiver på Skovgaards identitet som menneske: Hans personlige,
Læs mereOmkring et billede 2/10: 9/10: 16/10: 23/10: 30/10: 6/11: 13/11: 20/11: 27/11:
Omkring et billede Endnu en gang tager vi ud på en historisk billedrejse fra Eckersberg i begyndelsen af 1800-tallet til vores egen samtid med værker af nulevende kunstnere. De 8 billeder er specielt udvalgt,
Læs mereFRITS THAULOW MALERIER STUDIER KØBENHAVN * F E B R U A R 1910
FRITS THAULOW MALERIER OG STUDIER KØBENHAVN * F E B R U A R 1910 FRITS THAULOW MALERIER OG STUDIER CHARLOTTENBORG FEBRUAR 1910 K KØBENHAVN P. PETERSENS BOGTRYKKERI (EGMONT H. PETERSEN) MCMX FRITS THAULOW
Læs mereFiskerfamilien Riff: En billedekavalkade
Fiskerfamilien Riff: En billedekavalkade Aalsgaards kendteste fiskerfamilie er uden tvivl familien Riff. Alene den mængde malerier og andre billeder der skildrer personerne, husene og omgivelserne omkring
Læs mereRASM. El LE Haj. EFTERLADTE MALERIKi. AFDØDE LANDSK Mi'- h a? KØBENHAVN AUKTION 25. OG 26. NO VEM BER 1912
AFDØDE LANDSK Mi'- h a? RASM. El LE Haj EFTERLADTE MALERIKi UDSTILLEDE I KUNSTUDSTILLINGS- BYGNINGEN VED CH ARLOTTEN BORG 22.-21 NOVEMBER 1912 AUKTION 25. OG 26. NO VEM BER 1912 KØBENHAVN F. E BORDINGS
Læs mereMaleri - Auktionen. Kataloq. paa Hotel Skandinavien** i Nakskov. M andag den 17. Maj 1915 Kl. 2.
Kataloq over Maleri - Auktionen paa Hotel Skandinavien** i Nakskov M andag den 17. Maj 1915 Kl. 2. Malerierne er udstillede paa Auktionsstedet Søndag den 16. Maj fra Kl. 10-6, - % -. 13. Carl Olsen: Sejlere
Læs mereB I R G I T T E T H O R L A C I U S 21.09.13-18.10.13. GalleriWeber
Læs mereVISNINGS MATERIALE U N D E R - DANSK KUNST I 1800-TALLET -
U N D E R VISNINGS MATERIALE Der skete noget særligt med kunsten i 1800-tallet. I mange år havde det såkaldte historiemaleri været udbredt blandt kunstnere. Det vil sige, at de malede motiver fra historien,
Læs mere240. H. KOFOED'S EFTERLADTE ARBEJDER UDSTILLET I DEN FRI UDSTILLINGS BYGNING MARTS 1910
> 240. H. KOFOED'S EFTERLADTE ARBEJDER UDSTILLET I DEN FRI UDSTILLINGS BYGNING MARTS 1910 LANDSKABSMALER HANS PETER KOFOED FØDT I RØ PAA BORNHOLM 6 JULI 1868 DØD I KØBENHAVN 5 NOVEMBER 1908 # * # BESØGT
Læs meretirsdag 30. november kl. 13 smykker kl. 18 bøger - separat katalog onsdag 1. december kl. 13 smykker kl. 18 Saxhofs bogsamling - separat katalog
international F Ø L G E N D E D A G E S Æ L G E S tirsdag 30. november kl. 13 smykker kl. 18 bøger - separat katalog onsdag 1. december kl. 13 smykker kl. 18 Saxhofs bogsamling - separat katalog torsdag
Læs mereFRITZ SYBERG AKVARELLER 1910-1913 KUNSTFORENINGEN FEBR.-MARTS 1914
FRITZ SYBERG AKVARELLER 1910-1913 KUNSTFORENINGEN FEBR.-MARTS 1914 - m - 3 p ; : ' t : - ^ '-' ' "' t V X''^> : ' L «r - - : v.. -. ' ; *- " ^ ; - -r '. - y&i : - "-4>. ' - - r -Jr» ^ -*» 1 : ' Si"X r--".:'\'-:
Læs mereI Dronningen og hendes efterkommere
1. I Dronningen og hendes efterkommere 3 I Dronningen og hendes efterkommere 1. Margrethe II, Danmarks Dronning. Født den 16. april 1940 på Amalienborg, København, Danmark. Bor på Amalienborg, København.
Læs mereFORTEGNELSE OVER MALERIER M. V. SOM BORTSÆLGES VED KUNSTAUKTIONEN I OVENLYSSALEN BREDGADE 34 TIRSDAG DEN 23. MARTS 1915 KL.12
FORTEGNELSE OVER MALERIER M. V. SOM BORTSÆLGES VED KUNSTAUKTIONEN I OVENLYSSALEN BREDGADE 34 TIRSDAG DEN 23. MARTS 1915 KL.12 FORTEGNELSE OVER MALERIER M. V. SOM BOERNE EFTER AFDØDE Enkefru J. F. HOLST
Læs meremalerier sølv, porcelæn, fajance og glas møbler, bronzer og ure smykker og armbåndsure udsøgte vine, separat katalog
malerier malerier tirsdag onsdag torsdag 17. april kl. 18 udsøgte danske malerier 1-120 18. april kl. 13 ikoner og ældre udenlandske malerier 121-321 kl. 18 udsøgte danske malerier 322-430 19. april kl.
Læs mereMALERIER STUDIER FRK. NICOLINE TUXEN O. V. LEMMINGS LOKALER BREDGADE NR. 28 FRA 17. FEBRUAR I897 TIL I7. MARTS I897 UDSTILLEDE I FRI ADGANG
MALERIER OG STUDIER AF FRK. NICOLINE TUXEN UDSTILLEDE I O. V. LEMMINGS LOKALER BREDGADE NR. 28 FRA 17. FEBRUAR I897 TIL I7. MARTS I897 FRI ADGANG
Læs mereI 1 år efter min Farmors død krævede min Farfar at min Far og hans 2 søskende skulle bære sort sørgearmbind!!
Min Far blev født i København den 4. december 1912 som søn af: Direktør, fabrikant Oscar Valdemar Meyer, født 30. Maj 1866 i København og død 18. november 1930 i Charlottenlund og hustru Astrid Constance
Læs mereBØRGE NYROPS UDSTILLING
BØRGE NYROPS UDSTILLING I DEN FRIE UDSTILLINGSBYGNING FORTEGNELSE OVER SKITSER OG BILLEDER AABEN FRA 16. TIL 26. FEBRUAR HVER DAG FRA 10 4 1 Gammel Gaard. Søndervig. (1903). 2 En Smedie. (1905) 3 Stald.
Læs mereFORTEGNELSE OVER MALERIER OG STUDIER BRITA BARNEKOW UDSTILLEDE HOS V. WINKEL & MAGNUSSEN HØJBROPLADS 7, 2. SAL JANUAR 1912
FORTEGNELSE OVER MALERIER OG STUDIER AF BRITA BARNEKOW ét UDSTILLEDE HOS V. WINKEL & MAGNUSSEN HØJBROPLADS 7, 2. SAL JANUAR 1912 1. Portræt af min Fader. Tilhører Fru A. Barnekow. 2. Portræt af min Moder.
Læs mereRokokoværker inden for billedkunsten
Rokokoværker inden for billedkunsten Rokokoens stilmæssige storhedstid ligger fra ca. 1720 1789 (den franske revolution). I Danmark var perioden ikke så lang, men varede ca. fra 1740 1770. Rokokoen kom
Læs mereMorten Møbjerg: Manuskript til AForsmag af Himlen på jord@ Den ortodokse kirkes liturgi og ikoner Gennemgang af enkelte ikoner.
1 Den gode hyrde Det romantiske billede af hyrden, der vender hjem til folden med det vildfarne får over skulderen, som med rette er så elsket i den vestlige tradition, er som ikon ukendt i den østlige