designand art auction 116

Download "designand art auction 116"

1 artanddesign auction 116

3 artanddesign kunst, design og antikviteter auktion 28. oktober 2008 eftersyn fredag 24. oktober kl lørdag 25. oktober kl søndag 26. oktober kl mandag 27. oktober kl Pedersholms Allé 42 DK-7100 Vejle Tel Fax

4 artanddesign auktion tirsdag 28. oktober auction kl. 11 ældre møbler, tæpper og varia kl sølv kl. 14 armbåndsure og smykker kl. 15 ældre malerier kl. 16 moderne kunst og kunsthåndværk kl moderne belysning og møbler tuesday 28. october 11 am older furniture, carpets and varia pm silver pm wristwatches and jewellery pm older paintings pm modern art and decorative art pm modern lamps and furniture auktion 116

5 Bruun Rasmussen 60 år Det er os en fornøjelse, her i Bruun Rasmussens jubilæumssæson, at kunne byde Dem indenfor på herregården Pedersholm i Vejle til et bredspektret udvalg af udsøgte kunstværker, antikviteter og kunst industri fra flere århundreder. Auktionen indledes med salg af møbler og lysekroner hidrørende fra ommøbleringen af to danske herre gårde. Her sælges ud af både gammelt inventar og møbler, som er erhvervet i de seneste årtier. Vi byder også på en lille sjælden samling møbler fra Dansk Vestindien hidrørende fra Kongelig guvernementsfuldmægtig Aage Walter Bruun s bolig på St. Thomas. På eftersynet vil man også finde fine antikke tæpper, herunder et Kirman i paladsstørrelsen, hvilket er sjældent på vore breddegrader, ligesom man vil støde på pompøse franske møbler i skøn blanding med enkle danske antikviteter og moderne møbelklassikere. Udbuddet af sølv er denne gang stort og varieret lige fra barokken i det 17. årh. til Georg Jensen i det 20. årh. Går man i julegavetanker, og gerne vil være i god tid, kan man gå på opdagelse i denne auktions overdådige udbud af smukke juveler og fine armbåndsure fra bl.a. Patek Philippe, Chopard, Rolex og Cartier. Indenfor malerkunsten kan fremhæves Bruno Liljefors tidlige hovedværk fra 1883, som pryder omslaget på dette katalog. Nogle husker måske den store udstilling i 2005 på Arken Johannes Larsen & Bruno Liljefors Livet i naturen. Et århundrede senere, i 1986, komponerer Michael Kvium et hovedværk fra et helt andet univers med titlen Mor og også dette værk er at finde på auktionen. Derudover byder eftersynet på en bred vifte af kunst spændende fra den danske guldalder med værker af J. Th. Lund bye og Frederik Sødring, over skagensmalerne P.S. Krøyer og Michael Ancher, til 60-års jubilarerne fra COBRA-gruppen Asger Jorn, Carl-Henning Pedersen og Henry Heerup samt udstillings aktuelle Per Kirkeby. Velkommen hos Bruun Rasmussen Vejle og rigtig god fornøjelse!

6 Vejle vurderings sagkyndige Lars Fuglsang-Madsen Jakob Olsen Mikkel Hansen Mette Budde Rostock Bolette Fuglsang-Madsen Nick Messmann Finn Meesenburg Henry Frederik Pedersen Sven Juhl Jørgensen Mette Nielsen kundeservice Bente Høffner Jytte Lauritsen Ann-Louise Messmann Ingolf Østergaard Jon Cortnum Aasborg Jacob Lysholt Bloch Århus Peter Beck Peter Tholstrup Kristine Toftgaard Tanderup

7 tirsdag 28. oktober kl. 11 katalog nr artanddesign ældre møbler, tæpper og varia

8 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 14. NOVEMBER Møbler hidrørende fra to danske herregårde. Katalognummer Dansk fritstående Louis XVI sofabænk af mahogni, svungne gennembrudte sider med tremmer. 18. årh.s slutning. H. 83. L B. 72. DKK Et par københavner Louis XVI kommoder af mahogni, profileret top med tandsnit, front med tre skuffer, flankeret af kvartsøjler, senere beslag af messing. Danmark. 18. årh.s slutning. Restaurerede. H. 74. B. 62. D. 38. (2) DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 116

9 FOR FURTHER INFORMATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: Sønderjysk Louis XVI skab af egetræ, prydet med guirlander, akantus, tandsnit og laurbærkranse, top udskåret med kugler og gennembrudt ornamentik, front med to døre, herunder to skuffer. Tilskrevet Lorenz Nielsen. Danmark. 18. årh.s slutning. H B D. 67. Lorenz Nielsen, Aabenraa, født 1739, etableret som mester 1774, død 1821, var blandt de ypperste og mest originale møbelsnedkere og designere i den danske fortolkning af den nyklassicistiske mode i tiden DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 116 7

10 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 14. NOVEMBER Dansk Louis XVI skab af elmetræ, prydet med tandsnit og lettere ornamentering, front med fire låger, bag hvilke hylder. 18. årh.s slutning. H B D. 47. DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 116

11 FOR FURTHER INFORMATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: 5 Gustaviansk konsolbord af udskåret, forgyldt og brunbejdset fyrretræ, sarg prydet med skælornamentik, kannelerede ben med à la grecque bort og palmetter, senere plade af sortbroget marmor. 18. årh.s slutning. H. 78. L. 61. B. 40. DKK Dansk Louis XVI konsol af udskåret, forgyldt og hvidmalet fyrretræ, prydet med klassisk ornamentik, kanneleret sarg med perlestaf under hvilken udskåret ornament, på tilspidsede spiralsnoede ben, foroven bladpalmetter, senere plade af hvidbroget marmor. Repareret. Tilskrevet J.C. Lillie. 18. årh.s slutning. H. 79. L. 78. B. 44,5. Litteratur: Tove Clemmensen, "Møbler af N. H. Jardin, C. F. Harsdorff og J. C. Lillie", konsolbord med lignende skæring afb. pl. 129a blev anskaffet mellem 1793 og 1799 til "Schweitzerhytten" på Liselund. DKK Dansk Louis XVI konsolbord af sortmalet og forgyldt træ, sarg prydet med rosetter og ornamentik, på spiraldrejede ben med palmetter, senere plade af hvidbroget marmor. Tilskrevet J.C. Lillie. Ca H. 73. L. 67. B. 43. Litteratur: Tove Clemmensen, "Møbler af N. H. Jardin, C. F. Harsdorff og J. C. Lillie". Konsol med lignende spiraldrejede ben tegnet af J. C. Lillie til Chr. VII's Palæ på Amalienborg, afb. pl. nr. 132b, kat. nr DKK Tofløjet sønderjysk Louis XVI hoveddør af fyrretræ, rigt prydet med skæringer i form af guirlander, draperier, kanneleringer, båndornamentik samt à la greque bort, begge døre med oval rude. Danmark. 18. årh.s slutning. H B. 67/134. (2) DKK Russisk senempire konsolbord af mahogni, prydet med skæringer i form af gennembrudt gallerikant samt ornamentik, i sargen skuffe, på rund kanneleret stamme. Nygotisk stil. Rusland. Ca H. 73. B D. 49. DKK Et par danske Louis XVI paneler af malet fyrretræ, dekorede med klassisk ornamentik og figurer i cremefarver på brunlig bund. Tilskrevet J.C. Lillie. 18. årh.s slutning. H B. 18. (2) Lignende paneler i Davids Samling. DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 116 9

12 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 14. NOVEMBER Stor Maria Theresia prismelysekrone med burformet stel af messing i fire etager, behængt med forskellige bladformede prismer, 32 lysarme samt lysholder i midten. 19. årh.s anden halvdel. Monteret til el. H Diam DKK Svensk prismelysekrone med stel af forgyldt messing prydet med masker og ornamentik, seks lysarme samt lysholder i midten, behængt med prismer i kæder og kaskader. Gustaviansk form. 19. årh. H Diam. 84. DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 116

13 FOR FURTHER INFORMATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: 13 Svensk rococo spejl af udskåret og forgyldt træ og gesso, prydet med gennembrudte rocailler, kæmninger, blomster og bladværk, midterglas omkranset af spejlglasbort. 18. årh.s midte. H B. 52. DKK Svensk prismelysekrone med stel af messing, prydet med ornamentik, behængt med prismer i kæder og kaskader, otte lysarme. Empireform. 19. årh. H Diam. 80. DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

14 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 14. NOVEMBER Vitrineskab af krakeleret gulmalet træ, overdel med to glaslåger bag hvilke hylder, underdel med to låger. 19. årh.s slutning. H B D. 30. DKK Dansk empire skrivepult af fyrretræ, dekoreret med senere rød og blå bemaling, prydet med kanneleringer, overdel med skråklap under hvilken skuffer og rum, underdel med større og seks mindre skuffer samt låge. 19. årh.s begyndelse. H B D. 58. DKK Barok almue pyramidehylde af blåmalet fyrretræ, tre hylder med tunget kant hvorunder skuffe. Danmark. 18. årh. H. 91. B. 80. D. 19. DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 116

15 FOR FURTHER INFORMATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: Regence armstol af udskåret nøddetræ, prydet med rocailler og bladværk. Frankrig. 18. årh.s første halvdel. DKK Barok dameskrivebord af udskåret og sortmalet træ, dekoreret med kinesisk lakarbejde i farver og guld i form af fugle i landskaber samt ornamentik, front med tre skuffer, på ottekantede ben hvorimellem krydssprosser. Ca Senere dekoration. H. 76. L. 77. B. 52. DKK Barok stenbord med stel af egetræ, plade af Ølandssten, sarg med to skuffer, på balusterformede ben med fodsprosser. Antageligt Sverige. Ca H. 79. L B. 84. DKK Dansk barok vitrineskab af fyrretræ, dekoreret med afdækket og restaureret original grøn og gul bemaling, prydet med skæringer i form af klassisk ornamentik, front med to glaslåger bag hvilke to rødmalede skehylder, underdel med to låger. 18. årh.s begyndelse. H B D. 39. DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

16 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 14. NOVEMBER To kinesiske konsolborde af udskåret og rødlaseret træ, prydet med orientalsk ornamentik, underdel med hylde årh. H. 79. L. 53. B. 36. (2) DKK Et par kinesiske konsolborde med rød lak, prydet med skæringer i form af orientalsk ornamentik årh. H. 85. L. 89. B. 47. (2) DKK Kinesisk bord af forgyldt og sortlakeret træ, sargen rigt udskåret og gennembrudt med orientalsk ornamentik årh. H. 91. L. 84. B. 84. DKK "Buddha hus". Kinesisk husalter af delvist poleret og udskåret træ, prydet med drager og orientalsk ornamentik, pagodetop, front med to gennembrudte låger, bag hvilke hylder årh. H B. 82. D. 59. DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 116

17 FOR FURTHER INFORMATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: Kinesisk skænk af sortlakeret træ, prydet med motiver i form af fugle, sommerfugle, orientalsk ornamentik, blomster og bladværk, front med fire låger, i siderne gennembrudte skæringer. Ca H. 89. B D. 58. DKK Kinesisk langbord af sortlakeret træ, plade prydet med dekoration i form af imiteret flet. 20. årh. H. 80. L B DKK Et par kinesiske brudeskabe af sortlakeret træ, let koniske, prydet med beslag af bronze, front med to låger bag hvilke skuffer og rum. 18. årh. H B D. 59. (2) DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

18 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 14. NOVEMBER 2008 Møbler hidrørende fra efterkommer til hofsnedkermester Christian Jacob Preisler. Katalognummer Nordtysk himmelseng af delvist bemalet egetræ, prydet med udskæringer, initialer og årstal 1745, himmel med kasetteværk. Delvist 18. årh. Ombygget. H L B. 167,5. Indvendige mål L B DKK Langbord af egetræ, plade i felter med hollandsk udtræk, sarg prydet med skæringer samt et sæt på seks stole af egetræ, sæder og rygge af brunt skind. Barokform. Bord delvist 18. årh. Stole 19. årh. Bord H. 75. L. 154/275. B (7) DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 116

19 FOR FURTHER INFORMATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: 31 Signeret Preisler rococo/louis XVI chatol af egetræ, profileret top med tandsnit, svungen og ligeknækket front med fire skuffer, herover skriveklap bag hvilken skuffer og rum samt hemmeligt rum, overskab med to låger flankeret af kannelerede søjler. Ca H B D. 64. Etiket fra Preislers værksted under del med klap. Proveniens: Solgt i 1930 på Frk. Cecilie Kircks auktion i Helsingør, senere er chatollet kommet tilbage i familien Preislers eje. Litteratur: Christian Waagepetersen, "Danske møbler før 1848", afb. og omtalt s. 405 som nr. 537 a-b. DKK Etiket af Preisler BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

20 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 14. NOVEMBER 2008 Boligen og Aage Walter Bruun på St. Thomas Dansk Vestindiske møbler hidrørende fra efterkommere til kongelig guvernementsfuldmægtig Aage Walter Bruun. Katalognummer Aage Walter Bruun var kongelig guvernementsfuldmægtig under Guvernementet for de Dansk Vestindiske Øer og ansat ved Dansk Vestindisk Handelskompagni Et par gyngestole af delvist udskåret mahogni, ryg med fransk flet. Rococoform. 19. årh. (2) DKK Dansk Vestindisk bord af mahogni, svungen sarg med skuffe, på drejede ben. 19. årh. H. 77. L. 91. B. 57. DKK Dans Vestindisk klædeskab af mahogni og citrontræ, profileret top, front med to låger, svungen sarg og ben. 19. årh. H B D. 61. DKK Dansk Vestindisk vitrineskab af mahogni, front med fire låger hvoraf de to med glas samt to skuffer. 19. årh. H B D. 37. DKK Dansk Vestindisk kommode af mahogni og citrontræ, front med tre skuffer samt opklappelig skriveklap, bag hvilken sekretærindretning. 19. årh. H B D. 55. Litteratur: Ældre Nordisk Architektur XI, Møbler fra Dansk Vestindien, afb. s. 36. DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 116

21 FOR FURTHER INFORMATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

22 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 14. NOVEMBER Kaukasisk tæppe, prydet med geometrisk ornamentik. 20. årh.s midte. Reparationer. 218 x 110. DKK Kaukasisk tæppe, prydet med borter med geometrisk ornamentik på blå bund. 20. årh.s midte. 115 x 86. DKK Semiantik Shirvan, prydet med mihrab og geometrisk mønster på lys bund. Signeret og dateret. Kaukasien. 20. årh.s begyndelse. 180 x 113. DKK Kuba-Daghestan, prydet med blomsterpalmetter på blå bund. 20. årh.s midte. Reparationer. 139 x 99. DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 116

23 FOR FURTHER INFORMATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: Sign. antik Heriz, prydet med palmetter, medaljon og foliage på orangerød bund. Persien. 20. årh.s begyndelse. 355 x 281. DKK Semiantik Heriz, prydet med medaljon og ornamentik på lys bund. Persien. Ca x 305. DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

24 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 14. NOVEMBER Lysekrone af udskåret og bemalet træ, gevir og metal, i form af Diana med bue og pil, monteret med fire elektriske lysholdere. Antageligt Tyrol. 20. årh.s begyndelse. H. 65. B. 90. DKK Et par barok lysestager af messing, balusterformet stamme, stående på kvadratisk fodstykke med ben i form af rovfugle. 18. årh. H. 18. (2) DKK Russisk skrin af træ og ben, rigt prydet med løver, putti, fugle, blomster og bladværk. 19. årh. H. 13,5. L. 23,5. B. 19. DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 116

25 FOR FURTHER INFORMATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: 46 Tysk dobbelt rennaisance krudthorn, rigt dekoreret med soldat, krigssceneri med tårn og ornamentik, monteringer af jern. 16. årh. L. 24. B. 15. DKK "Ræven og haren". Tobaksskrin af udskåret træ i form af ræv og hare. Ca H. 42. DKK Æske af udskåret karelsk birk, låge prydet med skæringer i form af overflødighedshorn, arkitektur, blomster og bladværk. Antageligt Rusland. Ca L. 13,5. Samt mand i ulveskindspels. Figur af udskåret og lettere bemalet træ. Antageligt Rusland. Ca H. 18. (2) DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

26 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 14. NOVEMBER BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 116

27 FOR FURTHER INFORMATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: Flamsk gobelin af uld og silke, prydet med religiøst sceneri forestillende Faraos datter med Moses, bort med figurscenerier, blomster og frugter. 17. årh. Reparationer. 296 x 236. DKK Flamsk gobelin med sceneri i form af romantisk landskab med legende adelsbørn, blomster og bladværk, i baggrunden slot. 18. årh. 242 x 329. DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

28 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 14. NOVEMBER Barok pengekiste af smedejern, nøglehul i låget, under hvilket større lås, i siderne bærehåndtag af jern. Ca H. 42. B. 84. D. 44. DKK Barok pengekiste af smedejern, nøglehul i låget, under hvilket større gennembrudt lås, i siderne bærehåndtag af jern årh. H. 43. B. 85. D. 40. DKK Et par italienske salonstole af poleret og rigt udskåret træ, prydet med løver, muslinger, blomster og bladværk. Udført hos Fréres Besarel, Venedig. Renaissanceform. Ca (2) DKK Orientalsk sideboard af rigt udskåret hardwood, prydet med kineserier, blomster og ornamentik, svungen front og ben hvorimellem sprosse, plade indlagt med brunbroget marmor. Rococoform. 19. årh.s slutning. H. 78. B D. 70. DKK Italiensk nyrenaissance sgabello stol af nøddetræ, udskåret med putti, hjelm, masker og ornamentik. 19. årh.s anden halvdel. DKK Antik "Manchester" Keshan, prydet med palmetter og blomster all over på blå bund. Persien. Ca x 335. DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 116

29 FOR FURTHER INFORMATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: 56 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

30 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 14. NOVEMBER Semiantik Shiraz Kashgai, prydet med geometrisk medaljon på lys bund. Persien. Ca x 170. DKK Antik Sumak Kelim, prydet med geometrisk mønster på blå bund. Ca Reparationer. 355 x 222. DKK Antik Karabagh løber, prydet med blomsterornamentik på sort bund. Kaukasien. Ca x 118. DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 116

31 FOR FURTHER INFORMATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: Semiantik Heriz, prydet med medaljon og ornamentik med lyse hjørneornamenter. Persien. Ca x 241. DKK Heriz, prydet med medaljon og geometrisk ornamentik. Persien. Ca x 308. DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

32 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 14. NOVEMBER Slesvisk standur i kasse af crememalet og guldsstafferet træ, urskive af messing prydet med graveringer og støbte ornamenter, urværk med månefase, sekund- og datoangivelse. Sign. Claus Fries, Breau. No Ca H Claus Bendix Fries født Fahrensted i Sydslesvig, etableret i Breå, Sønder Brarup Død DKK Engelsk standur i kasse af egetræ, rigt prydet med skæringer, graveret urskive af messing med støbte og forgyldte hjørneornamenter, forsølvet timekrans med romer- og arabertal, urværk med måned- og sekundviser. Sign. William Warn, Thirsk. 19. årh. H DKK George III standur i kasse af mahogni, svanehalstop med søjler, urskive af messing med ornamenter, forsølvet timekrans med romer- og arabertal, urværk med sekundviser. Sign. John Holdroy, Wakefield. 18. årh. H DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 116

33 FOR FURTHER INFORMATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: Barok standur i kasse af egetræ, urskive af messing med ornamenter, timekrans af tin med romer- og arabertal, urværk med bevægelig engel og sekundviser. Sign. A. Rend Voss Syccke, Anno 1785 No. 60. H DKK Engelsk standur i kasse af sortlakeret træ, dekoreret med forgyldte kineserier, urhus med svungen profileret top og to søjler, urskive af messing med gennembrudte hjørneornamenter af bronze, timekrans med romer- og arabertal, urværk med sekundviser og datoangivelse. Sign. Marmaduke Storr, London, årh. H DKK Engelsk standur i kasse af egetræ med stjerneindlægninger i lyst og mørkt træ, urskive af messing, timekrans af tin med romer- og arabertal samt forgyldte hjørneornamenter. Sign. Thomas Sutton, Maidstone. 19. årh.s begyndelse. H DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

34 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 14. NOVEMBER Ming kendi af porcelæn, dekoreret i blåt, senere montering af sølv. Stand af træ. Kina. Ca H. inkl. stand og montering 31. DKK Et par Nøstetangen bryllupsglas af klart glas, Hessisk type, konisk cuppa slebet med kronet bladvignet, heri initalerne NGS, balusterformet luftfyldt stilk på klokkeformet fod med omslået rand. Norge. 18. årh. H. 14,5. (2) DKK "Wei T'o". Kinesisk figur af udskåret, delvist forgyldt og bemalet træ. Ming perioden. 17. årh.s første halvdel. H. 25. Litteratur: Johannes Prip-Møller, "Chineese Buddhist Monastries", Gads forlag afb. s. 32. Figuren er hjembragt af forfatteren, der arbejdede i Kina i begyndelsen af det 20. årh. DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 116

35 FOR FURTHER INFORMATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: Kinesisk bygud af udskåret, delvist bemalet og forgyldt træ, monteret på senere sokkel. 19. årh. H. inkl. sokkel 91. DKK Stående Buddha af udskåret alabast med rester af bemaling, på senere sokkel. Mandalay stil. 19. årh. H. inkl. sokkel 83. DKK Delft vase af fajance, dekoreret i japansk stil i blåt. Sign. monogram PK 2 for Pieter G. Kam. Holland. Ca H. 61,5. DKK Narhvalstand. Monodon monoceros. Grønland. Vægt ca gr. L. 229,5. DKK Narhvalstand, Monodon monoceros. Naturlig krumning. Naturlig brud på spids. Vægt ca gr. L. 212,5. DKK Narhvalstand, Monodon monoceros. Naturligt brud på spids. Vægt ca gr. L DKK Grønlandsk isbjørneskind, Ursus maritimus, med hovedmontering og kløer, bagsiden beklædt med stof. Hoved til bagpote 254. Bagpote til bagpote 174. DKK Knagerække af træ, knager i form af fem udskårne tupilakker af kaskelottand. Udført af Otto Thomassen. L. 99,5. Cites certificat foreligger. DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

36 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 14. NOVEMBER Et par franske prydvaser af porcelæn, rigt dekorerede med blomster, drapperier, adelsmænd i landskaber samt ornamentik i farver og guld. Frankrig. 19. årh. H. 50. (2) DKK Opsats af porcelæn, Meissen, dekoreret i farver, modelleret i form af mand og kvinde der leger tagfat omkring et træ, på tilhørende sokkel med volutte ben. Meissen mærke årh. H. inkl. sokkel 57. DKK Vaseformet empire bordur af porcelæn, dekoreret i farver og guld, hanke i form af ørne, gennembrudt bund, hvidemaljeret urskive med romertal. Antageligt Rusland. 19. årh. H. 35. DKK Doris Lindner, f. South Wales 1896, d Dairy Shorthorn Bull, Highland Bull, Brahman Bull samt Jersey Bull. Fire figurer af porcelæn, The Worcester Royal Porcelain, dekoreret i overglasur farver, stående på plint af træ. Figurerne med certifikat, nr. 416, nr. 6, nr. 11 samt nr H. inkl. plint 20-21,5. (4) DKK Gerhard Henning, f. Stockholm 1880, d. Hellerup 1967 Kinesisk par. Sign. monogram, Figur af porcelæn, Juliane Marie mærke, dekoreret i polykrom overglasur. Nr H. 33,5. Litteratur: Nick and Caroline Pope, "Royal Copenhagen", s DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 116

37 FOR FURTHER INFORMATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: Fauna Danica. Seks tallerkener af porcelæn, Kgl. P., dekorerede i overglasurfarve. Urogallus 240A-3549, Mustela xibellina 239A-3549, Meles aaxus 239A-3549, Cervus caprealus 239A-3549 samt Phasianus colchicus 240A Diam. 25,5. (6) DKK "Flora Danica". Seks tallerkener af porcelæn, dekoreret i guld og farver. Kgl. P. Tre stk. 3554/29, Diam 22,5. To stk. 3545/20. Diam. 24,5. Samt en 3546/ 29. Diam. 22. (6) DKK "Fauna Danica". 16 tallerkener af porcelæn, Kgl. P., dekorerede i farver og guld med forskelligt dyrevildt. 3549/ 239. Diam. 25,5. (16) DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

38 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 14. NOVEMBER Fransk kunstner, 19. årh. Digteren Jean Racine og dramatikeren Pierre Corneille. Usignerede. Et par figurer af patineret bronze, baser med hvid marmor og bronze. Frankrig. 19. årh.s anden halvdel. H. 58. (2) Den forældreløse Jean Racine voksede op i det berømte jansenistiske kloster Port Royal, men drog dog straks efter endt uddannelse til Paris, hvor han startede sin digtervirksomhed, kritikken var hård blandt kollegerne, men som trøst havde han Versailles-hoffets anerkendelse og store bifald fra Louis XIV. Mest kendt er han for sine tragedier og dramaer. Pierre Corneille blev født i en gammel borgerfamilie, studerede jura og blev advokat i Corneilles første stykke "Mélite", en komedie, bygget over en selvoplevelse, opførtes på Marais-teatret og gjorde stormende lykke. For at få sine stykker opført kom Corneille til Paris, hvor han gjorde kardinal Richelieu's bekendtskab. Den litterære minister optog ham i sin dramatiske stab. DKK Auguste Louis Mathurin Moreau, f. Dijon 1834, d. Malesherbes 1917 Jean D'Arc. Sign. Auguste Moreau. Buste af patineret metal. 19. årh. H. 71. DKK Hermann Ernst Freund, f. 1786, d Loke. Usigneret. Figur af patineret bronze. Bronzestøberstempel fra L. Rasmussen, København. H. 32. H.E. Freund fattede interesse for den nordiske mytologi efter Oehlenschlægers udgivelse af "Nordens Guder". På Jonas Collins foranledigelse deltog Freund i en konkurrence, der behandlede emner fra den nordiske mytologi. I 1822 havde han modelleret 12 skitser, heriblandt den udtryksfulde "Loke", der er skildret i sin vrede over ikke at være indbudt til Ægirs store Gudefest. Freund fremstillede Loke med det skadefro smil, listende sig frem som fører for jætterne. Han har her frigjort sig fra sin store læremester i Rom, Thorvaldsen, som han stod i skyggen af i de syv år han tilbragte i Rom. DKK Ubekendt kunstner, 19. årh. "Sovende Pan". Figur af patineret bronze, på sokkel af rødbroget marmor. Betegnet Aktien: Gesellschaft v. H. Gladenbeck & Sohn. Bildgieserei Friedrichshagen. H. inkl. sokkel 26. DKK Georges Gardet, f. Paris 1863, d "Sporende Setter". Sign. Georges Gardet. Figur af grønpatineret bronze. Bronzestøbermærke fra "Société Des Bronzes De Paris". H. 28. L. 60. DKK Schmidt-Felling, f. 1895, d Stående nøgen kvinde med kugle. Sign. Schmidt-Felling. Figur af patineret bronze, monteret på sokkel af broget marmor. H. inkl. sokkel 35. DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 116

39 FOR FURTHER INFORMATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

40 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 14. NOVEMBER BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 116

41 FOR FURTHER INFORMATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: En samling på tretten danske, tyske og italienske violiner af forskellige træsorter, nogle med intarsia. Bl. a. fra Søren Bach, kopi efter Maggini m.fl årh. L (13) Proveniens: Hidrørende fra privat samling. DKK Fine antik Saber Meshed, prydet med medaljon og blomsterornamentik på rødlig bund. Sign. "Saber". Persien. Ca x 297. DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

42 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 14. NOVEMBER Semiantik Qum med silke, prydet med geometrisk ornamentik på lys bund. Persien. Ca x 136. DKK Semiantik Khorosan/Meshed, prydet med medallion og palmetter på lys bund. Persien. Ca x 320. DKK Et par næsten identiske semiantikke Täbriz tæpper, prydet med Senneh design på rødlig bund. Persien. Ca x 140 og 200 x 140. (2) DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 116

43 FOR FURTHER INFORMATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: Semiantik Isfahan, prydet med all over design på lys bund. Persien. Ca x 336. DKK Semiantik Toodesh Nain med silke, prydet med medaljon, blomster og foliage på lys bund. Persien. Ca x 157. DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

44 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 14. NOVEMBER Fritstående apotekerdisk af mahogni, front med talrige små skuffer samt låger, i hver side låge, udtræksplader samt små skuffer, bagside med låger, overdel med små skuffer, hylder og glaslåger, medfølgende skålvægt af messing og mahogni samt talrige små skålvægte. Ca H B D. 96. Proveniens: Hidrørende fra nordtysk apotek. DKK Fransk billardbord af mahogni, beslag af forgyldt bronze, støbt med maskaroner, blomster og bladværk. Empireform. 19. årh. H. 85. L B DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 116

45 FOR FURTHER INFORMATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

46 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 14. NOVEMBER Diplomatskrivebord af rosentræ, prydet med beslag og greb af bronze, bordplade indlagt med guldstukket grønt læder, svungen sarg og ben. Regenceform. 20. årh.s første halvdel. H. 75. L B. 92. DKK Fritstående bureau plat af nøddetræ, plade indlagt med bordeaux guldstukket læder, beslag, lister og greb af bronze støbt med kvindehermer, masker, blomster og bladværk, sarg med tre skuffer, på cabriole ben. Regenceform. Charles Cressent stil. Frankrig. 19. årh.s slutning. H. 74. L B. 85. DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 116

47 FOR FURTHER INFORMATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: Fritstående Napoleon III bureau plat indlagt med lister og bladornamentik i Boulle manér, rigt prydet med lister, ornamenter og hjørnebeslag af forgyldt bronze, støbt med masker, muslinger, bladværk og ornamentik, svungen plade indlagt med sort skind, i sargen større og to mindre skuffer samt snydeskuffer, på let svungne ben. Frankrig. 19. årh.s midte. H. 77. L B. 97. Boulle's møbler er blandt de fineste og kostbareste møbler i verden. Oprindeligt blev de fremstillet til Louis XIV s hof i slutningen af 1600-tallet og begyndelsen af 1700-tallet. I den rige periode under Napoleon III i midten af 1800-tallet kom stilen igen på mode. Et bureau plat fra Louis XIV's tid, en lignende model blev i december 2005 solgt hos Christie's i London for dkr. 32 millioner. DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

48 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 14. NOVEMBER BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 116

49 FOR FURTHER INFORMATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: Napoleon III kabinet af sortlakeret træ, prydet med beslag og lister af forgyldt bronze og messing, front med låge og skuffe udskåret med figurscenerier, topplade af sortbroget marmor. Frankrig. 19. årh.s anden halvdel. H B D. 35. DKK Sybord af sortlakeret træ, rigt dekoreret med kineserier i guld, ben rigt udskåret med løvefødder, under pladen små rum indeholdende talrige redskaber og æsker af udskåret elfenben, herunder stofpose. Ca H. 75. B. 61. DKK Signeret svensk rococo kommode af palisander og blommetræ, indlagt med parketteri, plade af Kålmorden marmor, svungne sider og front med tre skuffer, beslag og greb af forgyldt bronze. Øverste skuffe sign. GFT. for Gustav Foltjern, mester i Stockholm årh. H. 85. B. 86. D. 48. Litteratur: Torsten Sylvén, "Mästarnas Möbler", lignende kommode afb. s DKK Tysk nyrococo kabinet af nøddetræ, prydet med beslag af forgyldt bronze og porcelænsplaketter med romantiske scenerier i farver, overdel med facetslebet spejlglas i låge under hvilken skuffe, i siderne seks små hylder, underdel med to skuffer. Ca H B D. 52. DKK Napoleon III skab af nøddetræ, front med låge, prydet med indlægninger i form af blomster og parketteri af lyst og mørkt træ, beslag og lister af forgyldt bronze, topplade af rødbroget marmor. Frankrig. 19. årh.s anden halvdel. H B D. 46. DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

50 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 14. NOVEMBER Antik Keshan med kurk uld, prydet med lady design på rødlig bund. Persien. Ca x 316. DKK Semiantik Bidjar, prydet med medaljon, palmetter og foliage på rødlig bund. Persien. Ca x 268. DKK Semiantik Keshan, prydet med roser og medaillon på blå bund. Persien. 434 x 312. DKK Sign. antik Kirman paladstæppe, prydet med poetiske "Hafiz" vers all over på lys bund. Sign. "Orderd by Shoar". Persien. Ca Defekter. 805 x 530. The inscription says "Orderd by Shoar" who was one of the most important manufacturer of the very high quality "lavar kirman" carpets in the period of mid 19th century. He also produced in order of the Persian Royal House. Examples of this workshop are presented in the collection of the Tehran Carpet Museum and the Persia Royal Collection of the Saadabad Palace. The inscriptions around the cartouches in the main field of the carpet are citations from the Persian Poem Hafiz. Some of those in the border such as "Mobarak Bad" indicate that the carpet was a present probably for a Royal wedding ceremony. DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 116

51 FOR FURTHER INFORMATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

52 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 14. NOVEMBER Konsol af rigt udskåret og forgyldt træ, prydet med rocailler, kæmninger, blomster og bladværk, plade af hvid-, grå- og lillabroget marmor. 19. årh. H B D. 52. Proveniens: Hidrørende fra Spøttrupborg. DKK Svensk centertable af udskåret og forgyldt træ og gesso, prydet med guirlander, egeblade og klassisk ornamentik, midtersprosse skåret med våbenskjold, plade af rødbroget marmor. Gustaviansk form. Sverige. Ca H. 78. L B. 80. DKK Kabinetskab prydet med bemalte glasfelter, front med to låger, bag hvilke 16 mindre skuffer. Antageligt Frankrig. 19. årh. Restaureret og delvist genopmalet. Nogle glasfelter mangler eller er erstattet med plastik. H. 73. B. 68. D. 29. Ifølge traditionen skulle skabet være erhvervet på en Verdensudstilling i Paris i det 19. årh. DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 116

53 FOR FURTHER INFORMATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: Italiensk rococo spejl i ramme af rigt udskåret og forgyldt træ, prydet med rocailler, kæmninger, blomster og bladværk.18. årh. H B DKK Sofabord af udskåret og forgyldt træ, plade af sort-, grå-, rosa-, okker- og hvidbroget marmor. Etiket fra F. Tuena, Rom. Samt ulæselig etiket. 20. årh.s begyndelse. H. 48. L B. 60. DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

54 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 14. NOVEMBER BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 116

55 FOR FURTHER INFORMATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: Fransk prismelysekrone med stel af forgyldt bronze prydet med ornamentik og bladværk, seks lysarme. Empireform. Frankrig. 19. årh. H Diam. 75. DKK Svensk prismelysekrone af delvist forgyldt messing og bronze, seks lysarme. Empireform. Ca H. 80. Diam. 62. DKK Prismelysekrone med stel af messing, rigt behængt med prismer, seks lysarme. Antageligt Baltikum. Ca H Diam. 90. DKK Prismelysekrone af klart og blåt glas, stel af delvist forsølvet metal, fire lysarme. Antageligt Sydeuropa. 19. årh. H. 58. Diam. 42. DKK Spejl i ramme af forgyldt træ, marmor og metaltråd, top med gennembrudt udskæring. Louis XVI form. 19. årh. H B. 41,5. DKK Signeret svensk rococo spejl i ramme af rigt udskåret og forgyldt træ, prydet med bladguirlande, sløjfe, rocailler, kamninger, blomster og bladværk, todelt originalt spejlglas. Kronet signatur IÅ for Johan Åkerblad samt Stockholms hallstempel. 18. årh. H B. 64. DKK Svensk rococo spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, prydet med rocailler, kæmninger og bladværk. Sverige. 18. årh. Restaureret. H B. 61. DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

56 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 14. NOVEMBER Kinesisk silketæppe, prydet med blomster i vase, fugle og ornamentik i mihrab på lys bund, bort med blomster og bladværk i relief. Ca. 1 mill. knuder pr. kvm. Ca x 155. DKK Antik Anatolsk tæppe, prydet med mihrab, søjler og lampe på lys bund. Ca Defekter. 172 x 125. DKK Semiantik Qum silketæppe, prydet med mihrab, livets træ og fugle på lys bund. Persien. 20. årh.s midte. 163 x 106. DKK Semiantik Qum silketæppe, prydet med medaljon, vaser, fugle og blomsterornamentik på lys bund. Ca. 1 mill. knuder pr. kvm. Persien. 20. årh.s midte. 250 x 174. DKK Kinesisk silketæppe, prydet med blomster i vase, fugle og ornamentik på lys bund, bort med blomster og bladværk i relief. Ca knuder pr. kvm. Ca x 217. DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 116

57 FOR FURTHER INFORMATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: Orientalsk tæppe i 19. årh. inspireret Persisk Ziegler design. Ca x 358. DKK Orientalsk tæppe i 19. årh. inspireret Persisk Ziegler design. Ca x 300. DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

58 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 14. NOVEMBER Fransk empire kaminur af forgyldt bronze, firkantet urhus flankeret af Amor og kvinde med lyre, hvidemaljeret urskive. Sign. Fcois. Allamand a Paris. 19. årh.s begyndelse. H. 49. L. 45. Sceneriet er en allegori på polerne mellem venskab og troskab repræsenteret ved Psyche på den ene side og på den anden side længsel og overfladisk kærlighed repræsenteret ved Amor. DKK Empire kaminur af forgyldt bronze, urhus flankeret af kvinde ved spejl samt klassisk vase med blomster på søjle. Frankrig. 19. årh.s begyndelse. H. 43. L. 31. DKK Napoleon III kaminur af patineret og forgyldt bronze, base af hvid marmor, hvidemaljeret urskive med romer- og arabertal, urhus flankeret af Dionysos/Bacchusfigurer. Frankrig. 19. årh.s slutning. H. 48. L. 54. DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 116

59 FOR FURTHER INFORMATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: Kaminur af forgyldt og patineret metal, ved urhus siddende putti læsende i en bog, på sokkel af grønbroget marmor, hvidemaljeret urskive med arabertal. Louis XVI form. 19. årh.s anden halvdel. H. 43. L. 40. DKK Et par russiske prismegirandoler af forgyldt bronze, fem ringe i forskellige størrelser, støbt og ciseleret med bladværk, behængt med talrige spydformede prismer, lystyller til fem lys, runde hvælvede fodstykker. 19. årh.s begyndelse. H. 58. Diam. 42. (2) Proveniens: Dansk privatsamling. DKK Ovalt spejl i ramme af rigt udskåret og forgyldt træ, prydet med ornamentik og perlestaf. 19. årh. H B. 87. DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

60 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 14. NOVEMBER Tilt-top table af sort- og gråmalet træ, plade bemalet med skakfelter, på søjle med tre-pas fod. 19. årh. Senere bemaling. H. 74. L. 77. B. 77. DKK Et par konsoller af gråmarmoreret træ, let tilspidsede kannelerede ben, prydet med skæringer og tandsnit årh. Senere bemaling. H. 70. L B. 53. (2) DKK Kommode af gråmalet og marmoreret træ, front med tre skuffer, prydet med tandsnit og kanneleriner, beslag af bronze. Gustaviansk form. 19. årh. Senere bemaling. H. 76. B D. 54. DKK Kommode af sort- og gråmalet træ, front med tre skuffer, prydet med perlestaf, kanneleringer og tandsnit. Gustaviansk form. 19. årh. Senere bemaling. H. 81. B D. 59. DKK Svensk empire spejl i ramme af forgyldt, udskåret og hvidmalet træ og gesso, prydet med laurbær, fugle og ornamentik. 19. årh.s begyndelse. Senere spejlglas. H B DKK Fransk Trumeau spejl af udskåret og forgyldt træ og gesso, prydet med guirlander, laurbærkrans, blomster og ornamentik. Louis XVI form. 19. årh. Nyere spejlglas. H B DKK Et par italienske kommoder af grå- og blåmalet træ, plader af imiteret marmor, hver med to skuffer dekoreret med klassiske figurer. 19. årh.s slutning. Senere bemaling. H. 93. B D. 50. (2) DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 116

61 FOR FURTHER INFORMATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

62 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 14. NOVEMBER Et par franske nyrococo kandelabre af bronze, støbt med fugle, blomster, rocailler og bladværk, hver med seks svungne lysarme. 19. årh. H. 73. (2) DKK Et par kandelabre af forgyldt bronze, hver med fire lysarme, støbt med rocailler, kæmninger, blomster og bladværk. Rococoform. 19. årh. H. 57. (2) DKK To armstole af udskåret og forgyldt træ, prydet med krans, bue, kurv, blomster og bladværk, drejede og kannelerede ben. Louis XVI form. 19. årh. (2) DKK Salon af udskåret og forgyldt træ, prydet med udskæringer, bestående af sofa, to armstole, to salonstole samt bord med plade af marmor. Louis XVI form. Frankrig. 19. årh.s slutning. Sofa L Bord H. 75. L. 85. B. 57. (6) DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 116

63 FOR FURTHER INFORMATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: Ubekendt kunstner, 18. årh. Dreng og pige med draperier. Usignerede. To figurer af forgyldt bronze på senere sokler af sortbroget marmor. H. inkl. sokkel 16,5. (2) DKK Skrin af forgyldt metal, rigt støbt med palmer og junglelandskab med ryttere og elefanter på tigerjagt. 19. årh. H. 17. B. 27. D. 20. DKK Napoleon III spejl og konsol af forgyldt træ og gesso, rigt prydet med vestalinder, putti, fugle, blomster og bladværk, konsol med plade af hvidbroget marmor. Frankrig. 19. årh.s anden halvdel. Spejl H B Konsol H. 67. B D. 31. (2) DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

64 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 14. NOVEMBER Et par svenske spejle med konsoller af mahogni og forgyldt træ, konsoller med udskåret med ørne, plader af hvid marmor. Empireform årh. H B. 67. D. 31. (2) DKK Et par svenske kandelabre af forgyldt bronze støbt med ornamentik, prydet med prismer og kæder, hver med seks lysarme, på toppen en lysholder, stammer og fodstykker af sortnistret granit. 19. årh.s slutning. H. 65. Diam. 40. (2) DKK Et par franske lysestager af forgyldt og patineret bronze, stammer i form af morianer, runde profilerede fodstykker prydet med bladværk og ornamentik. 19. årh. H. 24. (2) DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 116

65 FOR FURTHER INFORMATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: "Amerika". Fransk directoire kaminur af forgyldt og patineret bronze, på urhus siddende ung fjerklædt indianerkvinde med bue, ved urhus krokodille og palme, hvidemaljeret urskive med arabertal. 18. årh.s slutning. H. 46. Uret er en hyldest til det Amerikanske kontinent. Tegningerne til uret er udført under Directoire perioden af Jean Simone Deverberie og er del af en større serie kaldet "pendules au sauvages", som repræsenterede kontinenterne. Et ur af samme model kan ses på Musée Paul Dupuy, Toulouse Proveniens: Jurist Louis Scheel. Litteratur: Elke Niehüser, French Bronze Clocks, s samt no. 808, s H. Ottomeyer, P. Pröschel et al., "Vergoldete Bronzen", Munich 1986, vol I, s. 381, fig Tardy, "La Pendule Francaise", Paris , vol. II, s DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

66 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 14. NOVEMBER Burformet pragt prismelysekrone med stel af forgyldt bronze, prydet med bladværk og ornamentik, seksten lysarme. Rococoform. 20. årh.s begyndelse. H Diam. 85. DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 116

67 FOR FURTHER INFORMATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: Louis XVI kaminur af forgyldt bronze, sokkel og stand af hvidbroget marmor, hvidemaljeret urskive med romer- og arabertal. Frankrig. 18. årh.s slutning. H. 62. Litteratur: Pierre Kjellberg, "La Pendule Francaise", lignende modeller afb. og omtalt s. 247 og 257. DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

68 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 14. NOVEMBER Ubekendt kunstner, 19. årh. Buste af hvid marmor, antageligt Grevinde Danner. Usigneret. H. 80. DKK Konsolur i kasse af forgyldt træ, top med rytterstatue af Kong Frederik den VII, hvidemaljeret urskive med romertal. Sign. O. B. Schieltved, Mertz årh. H. 60. DKK Et par empire stager af forgyldt bronze, hver med to lysarme båret af kvinde i lette gevandter stående på plint, firkantet fodstykke. 19. årh. H. 33. (2) DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 116

69 FOR FURTHER INFORMATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: Et par kandelabre af forgyldt bronze, en lige samt fem svungne lysarme båret af knælende vestalinder, plinte af hvidbroget marmor. Frankrig. 19. årh. H. 57. (2) DKK Fine antik Ravar Kirman, prydet med stor stjerneformet medaljon med palmetter og blomster på cremefarvet bund, bred bort med 7 blomster og bladborter. Persien. Ca x 420. DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

70 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 14. NOVEMBER Et par nyrococo lampetter af forgyldt bronze støbt med blomster og bladværk, hver med tre svungne lysarme. 19. årh.s midte. H. 41. (2) DKK Fransk bordlampe af forgyldt og patineret bronze, støbt med masker, blomster og bladværk, monteret til el årh. H. 79. DKK Louis XVI ampel af hvidt glas, dekoreret med byprospekter, personer, klassiske ruiner og sejlskibe samt ornamentik i farver, montering af gennembrudt messingblik, fire lysarme, i midten en lysholder, ophæng prydet med prismer. 18. årh.s slutning. H Diam. 47. DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 116

71 FOR FURTHER INFORMATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: Et par svenske prydvaser af grånistret granit, på firkantede baser. 20. årh. H. 59. (2) DKK Antik Fine Senneh, prydet med boteh design all over på lys bund. Ca knuder pr. kvm. Persien. Ca Reparationer. 280 x 176. DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

72 NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 14. NOVEMBER BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION 116

73 FOR FURTHER INFORMATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: Semiantik Anatolsk Ziegler, prydet med palmetter på lys bund. Tyrkiet. Ca x 255. DKK Antik Kirman, prydet med blomstermedaljon på lys bund. Persien. Ca x 265. DKK Semiantik Kirman, prydet med all over design på lys bund. Persien. Ca x 264. DKK Fine antik Tehran, prydet med Zilli sultan design på lys bund. Persien. Ca x 206. DKK Semiantik Fine Isfahan, prydet med medaljon på lys bund. Ca knuder pr. kvm. Persien. Ca x 251. DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION

kunst og indbo HAVNEN AUKTION 48 LØRDAG DEN 2. - TIRSDAG DEN 5. OKTOBER 2004 GRØNLANDICA

kunst og indbo HAVNEN AUKTION 48 LØRDAG DEN 2. - TIRSDAG DEN 5. OKTOBER 2004 GRØNLANDICA kunst og indbo LØRDAG DEN 2. - TIRSDAG DEN 5. OKTOBER 2004 HAVNEN AUKTION 48 TEMA GRØNLANDICA BRUUN RASMUSSEN KUNSTAUKTIONER forskellige retninger og er med Tøjners ord et udtryk for museets 40 års tilnærmelse

tirsdag 28. feb. kl. 13 smykker og armbåndsure... 1-203

kunst og indbo HAVNEN AUKTION 46 LØRDAG DEN 21. - MANDAG DEN 23. AUGUST 2004 GRØNLANDICA

kunst og indbo HAVNEN AUKTION 46 LØRDAG DEN 21. - MANDAG DEN 23. AUGUST 2004 GRØNLANDICA kunst og indbo LØRDAG DEN 21. - MANDAG DEN 23. AUGUST 2004 HAVNEN AUKTION 46 TEMA GRØNLANDICA BRUUN RASMUSSEN KUNSTAUKTIONER forskellige retninger og er med Tøjners ord et udtryk for museets 40 års tilnærmelse

Find antikke tæpper på auktioner

Find antikke tæpper på auktioner Find antikke tæpper på auktioner TEKST & foto: JAN ANDERSEN Få tæppeforretninger i Danmark sælger gamle og antikke tæpper. Derfor er auktionshuse i ind- og udland et alternativ for den tæppeinteresserede,

tirsdag 31. maj kl. 13 våben kl. 17 sylt-samlingen del I antikviteter og malerier

tirsdag 31. maj kl. 13 våben kl. 17 sylt-samlingen del I antikviteter og malerier international F Ø L G E N D E D A G E S Æ L G E S tirsdag 31. maj kl. 13 våben... 1-100 kl. 17 sylt-samlingen del I antikviteter og malerier... 101-230 onsdag 1. juni kl. 13 ure, møbler og bronzer... 231-477

Kunst, Design & Antik. 27. Okt. Kl. 17.00 Tisdag 27 Okt 2015

Kunst, design & antik. 26. Sep. Kl. 10.00 Lördag 26 Sep 2015

Bolig & Interiør ( 7800 Skive )

tirsdag 30. aug. kl. 13 smykker og armbåndsure onsdag 31. aug. kl. 19 vin point vine og bordeaux separat katalog

tirsdag 30. aug. kl. 13 smykker og armbåndsure onsdag 31. aug. kl. 19 vin point vine og bordeaux separat katalog international F Ø L G E N D E D A G E S Æ L G E S tirsdag 30. aug. kl. 13 smykker og armbåndsure... 1-261 onsdag 31. aug. kl. 19 vin - 100 point vine og bordeaux separat katalog torsdag 1. sep. kl. 13

Eftersyn. På adressen: Skyttevej 11B 7800 Skive. Søndag d. 16. september :00-15:00. Auk: 3496 Kat: 2.

Eftersyn. På adressen: Skyttevej 11B 7800 Skive. Søndag d. 16. september :00-15:00. Auk: 3496 Kat: 2. 3496 - Bolig & Interiør ( 7800 Skive ) Udlevering / Eftersyn Auktionen slutter Udlevering På adressen: Skyttevej 11B 7800 Skive Du skal forevise din KVITTERING fra Damonline ved udlevering Fredag d. 21.

Eftersyn. På adressen: Skyttevej 11B 7800 Skive. Søndag d. 23. september :00-15:00. Auk: 3514 Kat: 2. 3514 - Bolig & Interiør ( 7800 Skive ) Udlevering / Eftersyn Auktionen slutter Udlevering På adressen: Skyttevej 11B 7800 Skive Torsdag d. 27. september 2018 10:00-17:00 Eftersyn På adressen: Skyttevej

Katalog - Møbler. Royal Classic Restrup Kærvej 10 DK-9240 Nibe Telefon Fax

FOR DESIGN OG KUNSTHÅNDVÆRK

Genstandsanalyse - Flowerpot lampe

Genstandsanalyse - Flowerpot lampe Genstandsanalyse - Flowerpot lampe Hvem har designet produktet? - Flowerpot er designet af Verner Panton i 1968 Hvordan fungerer produktet? - Flowerpot er en lampe. Der findes både spisebordslamper, gulvlamper

Katalog - Sølvvarer. Royal Classic Restrup Kærvej 10 DK-9240 Nibe Telefon Fax

Katalog - Sølvvarer. Royal Classic Restrup Kærvej 10 DK-9240 Nibe   Telefon Fax Katalog - Sølvvarer Royal Classic Restrup Kærvej 10 DK-9240 Nibe www.royalclassic.dk info@royalclassic.dk Telefon +45 96 44 10 20 Fax +45 96 44 10 29 Indholdsfortegnelse Bakker... 3 Bowle... 4 Kunst...

Eftersyn. På adressen: Skuerupvej Stenlille. Efter aftale. Auk: 3969 Kat: 2.

Udlevering / Eftersyn. Auktionen slutter Winge møbler, bordplader m.v. Udlevering. Eftersyn. Auktion er lukket.

Udlevering / Eftersyn. Auktionen slutter Winge møbler, bordplader m.v. Udlevering. Eftersyn. Auktion er lukket. 3225 - Winge møbler, bordplader m.v. Udlevering / Eftersyn Auktionen slutter Udlevering På adressen: Filskovvej 19, 7330 Brande Tirsdag d. 27. marts 2018 12:00-16:00 Eftersyn På adressen: Filskovvej 19,

Avisen skrev Fra Flensborg Avis

Avisen skrev Fra Flensborg Avis Avisen skrev Fra Flensborg Avis 10.10.2016 Fem flotte træsnit Her præsenter vi en serie af Jørgen Haugen Sørensen, 1986, som sælges i ét sæt for mindstepris 40, enkeltvis 10. Hvert værk måler 27 x 34 cm.

Udlevering / Eftersyn. Auktionen slutter Varepartier (børnetøj m.v.), østen kunst, møbler m.v. Udlevering. Eftersyn. 2108 - - Varepartier (børnetøj m.v.), østen kunst, møbler m.v. Udlevering / Eftersyn Auktionen slutter Udlevering På adressen: Nørremarksvej 1 6880 Tarm Mandag d. 30. november -1 Efter aftale Eftersyn

Eftersyn. På adressen: Skyttevej 11B 7800 Skive. Søndag d. 02. september :00-15:00. Auk: 3469 Kat: 2. 3469 - Bolig & Interiør ( 7800 Skive ) Udlevering / Eftersyn Auktionen slutter Udlevering På adressen: Skyttevej 11B 7800 Skive Fredag d. 07. september 2018 10:00-17:00 Eftersyn På adressen: Skyttevej

Find dine moduler her

HUSBÅD PÅ BORNHOLM INDRETNING MØBELPAKKE 02 CHARLOTTE KJØLLER - RØNNE

Business Business. 2Gaver der glæder

Business Business. 2Gaver der glæder Business Business 2Gaver der glæder 2015 gaver der glæder Hvornår er glæden størst når du giver eller modtager en gave? Hvis du omhyggeligt har fundet den rigtige gave, kan det være en lige så stor glæde

Lærereksemplar. Kun til lærerbrug. en eller et. bil sko hus bus bi ur. hus. bus. sko. bil. Her er seks ord. Træk streg til det rigtige billede. Her er seks ord. bil sko hus bus bi ur Træk streg til det rigtige billede. Skriv de seks ord med en eller et foran. hus bus bi sko ur bil en eller et 1 Skriv en linje med hvert bogstav. b - i - l - s -

BUSINESS BUSINESS 2GAVER DER GLÆDER

BUSINESS BUSINESS 2GAVER DER GLÆDER BUSINESS BUSINESS 2GAVER DER GLÆDER 2015 GAVER DER GLÆDER Hvornår er glæden størst når du giver eller modtager en gave? Hvis du omhyggeligt har fundet den rigtige gave, kan det være en lige så stor glæde

Mirrors 2011. presented by. kat.357-2

De skønneste hilsner fra. La Vida. Kontor: La Vida Langballe 8, 8700 Horsens tlf. +45 6130 3600 fax +45 7561 8855 info@la-vida.dk www.la-vida.

De skønneste hilsner fra. La Vida. Kontor: La Vida Langballe 8, 8700 Horsens tlf. +45 6130 3600 fax +45 7561 8855 info@la-vida.dk www.la-vida. Salg: Jylland Lone Skovmose Mobil 2311 8130 ls@la-vida.dk Sjælland/Fyn Gitte Nielsen Mobil 2011 8130 gn@la-vida.dk Vinter Kollektion Jul 2015 Grønland og Færøerne: Jane Myrlund Grønlandsagenten A/S Tlf.:

Udlevering / Eftersyn. Auktionen slutter Antik- & retro møbler, lamper m.v. fra dødsbo - DEL 3. Udlevering. Eftersyn. 2454 - Antik- & retro møbler, lamper m.v. fra dødsbo - DEL 3 Udlevering / Eftersyn Auktionen slutter Udlevering På adressen: Ouevej 5, Valsgård 9500 Hobro Fredag d. 09. december 2016, 10:00-14:00 Eftersyn

Design for your life

Design for your life MADE IN Prisliste DKK inkl. moms DENMARK Ret til ændringer forbeholdes 2018/1 Design for your life Hammel Furniture A/S - Anbækvej 111 - DK-8450 Hammel - sales@hammel-furniture.dk www.mistral-furniture.dk

Prisliste. November 2014

Originale danske/scandinaviske vintage-retro lamper fra '80. In top tuned condition!

Originale danske/scandinaviske vintage-retro lamper fra '80. In top tuned condition! ReMix Originale danske/scandinaviske vintage-retro lamper fra 1930 - '80. ReMix- af orignale lampedele fra 40-60erne er:, lampesamleren.dk ReMix Nr. B24. Kuppel Bordlampe Bessie, i ReMix af Lampemageren,

Ancona. Produktinformation

Ancona. Produktinformation Ancona Produktinformation 1.3.2013 A/S fremstiller og sælger eksklusive kvalitetsmøbler. Behandling/Muligheder Kode Ancona ASK Ubehandlet C0 Lysebrun C1 Mørkebrun C2 Natur vokset C3 Natur olieret C4 Hvidmalet

Brøstes samling. Ting og jordfund givet til Lokalhistorisk Arkiv af Brøstes Samling. Affald fra et kammagerværksted fra tiden omkring 1760

Brøstes samling. Ting og jordfund givet til Lokalhistorisk Arkiv af Brøstes Samling. Affald fra et kammagerværksted fra tiden omkring 1760 Brøstes samling Ting og jordfund givet til Lokalhistorisk Arkiv af Brøstes Samling Affald fra et kammagerværksted fra tiden omkring 1760 Fundet på Grønlandske Handelsplads Jordfund - ølkrus Kasse nr. 2

INDIVIDUELT DESIGN ANNE NEXØE LARSEN KØKKEN - BAD - GARDEROBE REOLER. Indretningsarkitekt, Designer

INDIVIDUELT DESIGN ANNE NEXØE LARSEN KØKKEN - BAD - GARDEROBE REOLER. Indretningsarkitekt, Designer INDIVIDUELT DESIGN KØKKEN - BAD - GARDEROBE REOLER ANNE NEXØE LARSEN Indretningsarkitekt, Designer INDHOLD INDIVIDUELT KØKKENDESIGN... 3 FORKLARING TIL BILLEDTEKSTER... 4 KVALITET... 5 PRODUKTION OG MONTERING...

Holger Drachmanns poesibogsvers skrevet til den 16-årige Margrethe Ankersen på Fanø 22. juni 1892 Af Per Hofman Hansen

Holger Drachmanns poesibogsvers skrevet til den 16-årige Margrethe Ankersen på Fanø 22. juni 1892 Af Per Hofman Hansen Holger Drachmann på Fanø Holger Drachmanns poesibogsvers skrevet til den 16-årige Margrethe Ankersen på Fanø 22. juni 1892 Af Per Hofman Hansen Af alle de smukke Ting (aandrige eller ikke-aandrige), man

Samlere tjener tykt på sjældne Wegner-møbler

2454- Antik- & retro møbler, lamper m.v. fra dødsbo - DEL 3

Provence. Produktinformation

Provence. Produktinformation Provence Produktinformation 1.3.2013 A/S fremstiller og sælger eksklusive kvalitetsmøbler. Behandling/Muligheder Kode Provence Ubehandlet C0 Lysebrun C1 Mørkebrun C2 Natur vokset C3 Natur olieret C4 Hvidmalet

CH07 SKALSTOLEN Design: Hans J. Wegner BESKRIVELSE Den berømte skalstol - skulpturel, trebenet og smuk. CH07 SKALSTOLEN Design: Hans J. Wegner BESKRIVELSE Den berømte skalstol - skulpturel, trebenet og smuk. Det svævende udtryk fremhæves af det vingeformede sæde og de buede ben. Stolen får ofte en fremtrædende

NYT LIV. til antikke stole

NYT LIV. til antikke stole MØBLER NYT LIV til antikke stole Møbelkonservator Anders Abildgaard er manden, der kan redde antikke, men tilsyneladende helt nedslidte møbler. På hans værksted får de fine gamle møbler en chance til.

Fabrikant Emil Falck5 Dødsbo

Produktoversigt. Sofabord engelsk stil klapbord. Sofabord klassisk stil klapbord. www.am furniture.dk. Leveres i flg. Træsorter: mahogni L (Ø) B H

Produktoversigt. Sofabord engelsk stil klapbord. Sofabord klassisk stil klapbord. www.am furniture.dk. Leveres i flg. Træsorter: mahogni L (Ø) B H Sofabord engelsk stil klapbord 11A 1510 Sapeli Mahogni mørk mellem mat lak 89 128 51 55 11A 1513 Sapeli Mahogni antik mellem mat lak 89 128 51 55 12A 1510 Sapeli Mahogni mørk mellem mat lak 99 145 61 58

LEVERING: Møblerne kan leveres af sælger mod køber betaler for fragten - RING og forhør om pris 2723- Møbler-/restlager fra Chedanthe 2723- Møbler-/restlager fra Chedanthe Udlevering / Eftersyn Udlevering På adressen: AR Kjærbysvej 1-3 6280 Højer Mandag d. 22. maj 2017, 09:00-16:00 Eftersyn På adressen:

Eftersyn. På adressen: AR Kjærbysvej Højer ( For besigtigelse ring tlf: ) Efter aftale. Auk: 2723 Kat: 2.

Eftersyn. På adressen: AR Kjærbysvej Højer ( For besigtigelse ring tlf: ) Efter aftale. Auk: 2723 Kat: 2. 2723 - Møbler-/restlager fra Chedanthe Udlevering / Eftersyn Auktionen slutter Udlevering På adressen: AR Kjærbysvej 1-3 6280 Højer Mandag d. 22. maj 2017, 09:00-16:00 Eftersyn På adressen: AR Kjærbysvej

Ikast Design Doors EKSKLUSIVE INDVENDIGE DØRE

Ikast Design Doors EKSKLUSIVE INDVENDIGE DØRE Ikast Design Doors EKSKLUSIVE INDVENDIGE DØRE INDHOLD 3 Stil krav til dine indvendige døre de er som møbler i indretningen 4 Profil Line Design døre leg med profiler og få en anderledes dør 6 Profil Line

M øbler m. m. som bortsælges ved off. Auktion

DK design for your life

STØT EN GOD SAG - STØT FSC GREEN GOODS FSC-CERTIFICEREDE PRODUKTER PÅ GRØN AUKTION

STØT EN GOD SAG - STØT FSC GREEN GOODS FSC-CERTIFICEREDE PRODUKTER PÅ GRØN AUKTION STØT EN GOD SAG - STØT FSC GREEN GOODS FSC-CERTIFICEREDE PRODUKTER PÅ GRØN AUKTION HAVEMØBELSÆT GRIMSTAD bord med 4 KERTEMINDE 5-positionsstole. Bredt og solidt udtræksbord B102 x L190/230 x H74 cm med

KØBEMHÅVNS 26. MARTS 1919.

Hej Hans!!! Da jeg modtog dit ur var det i en sørgelig forfatning det trængte til en istandsættelse!

Hej Hans!!! Da jeg modtog dit ur var det i en sørgelig forfatning det trængte til en istandsættelse! Hej Hans!!! Da jeg modtog dit ur var det i en sørgelig forfatning det trængte til en istandsættelse! Da jeg modtog plastkassen med lodder, ur, nøgle og pendul så jeg at skiven ikke havde det godt! Malingen

Design for your life

Design for your life MADE IN DENMARK Prisliste DKK inkl. moms Ret til ændringer forbeholdes 20/2 Design for your life Hammel Furniture A/S - Anbækvej 111 - DK-8450 Hammel - sales@hammel-furniture.dk www.mistral-furniture.dk

DK design for your life

Eftersyn. På adressen: Trykkerivej 4, 6880 Tarm TLF: Efter aftale. Auk: 3284 Kat: 2.

Eftersyn. På adressen: Trykkerivej 4, 6880 Tarm TLF: Efter aftale. Auk: 3284 Kat: 2. 3284 - Div. partivarer og sofaer m.v. Udlevering / Eftersyn Auktionen slutter Udlevering På adressen: Trykkerivej 4, 6880 Tarm Torsdag d. 26. april 2018 10:00-15:00 Eftersyn På adressen: Trykkerivej 4,

Div. partivarer og sofaer m.v.

Div. partivarer og sofaer m.v. 3284 - Div. partivarer og sofaer m.v. 3284 - Div. partivarer og sofaer m.v. Udlevering / Eftersyn Udlevering På adressen: Trykkerivej 4, 6880 Tarm Torsdag d. 26. april 2018 10:00-15:00 Eftersyn På adressen:

Find inspiration til din opstillng på www.hammel-furniture.dk

Find inspiration til din opstillng på www.hammel-furniture.dk Design din egen reol og AV Prisliste DKK inkl. moms Ret til ændringer forbeholdes 2012-13/4 Find samlevejledninger og plejeanvisninger på www.hammel-furniture.dk. Klik på Kundeservice øverst på hjemmesiden.