Kunstauktion ARoS Auktionsliste over samtlige værker

Download "Kunstauktion ARoS Auktionsliste over samtlige værker.26.09.2015"

1 Kunstauktion ARoS Auktionsliste over samtlige værker NR. Kunstner / Titel Materialer Mål Vurdering 1 Erik Clausen. Fuglene flyver I flok, når de er mange nok Gouache på papir, framed 72,5 x 52,5 cm 2 FRODE STEINICKE. untitled MDF / OLIE 27 X 16 X 13 cm Dkr / HANS CHR. SØRENSEN. MODER JORD OLIE PÅ LÆRRED INDRAMMET 80 X 80 cm DKK / Asmund Havsteen- Mikkelsen. "Ghost" Lithografisk tryk 65x80 cm DKK / EMIL SALTO. THE SPECTACLE BEFORE ME WAS STRANGELY MOVING (#3) 6 Bjørn Nørgaard. Skuffebillede 2007 PHOTOGRAM ON BARYTA PAPER UNIQUE, Silketryk, lakeret. Sign. 9/15 24 X 30 cm. 80 x 61 cm. Dkr /. 510 DKr / Bettina Winkelmann. Sol over engen" 50 x 60 cm Dkr: / : Claus Ørntoft. Skitse til Løverne på Marselisborg Slot 9 TOVE DAMMAND JENSEN. # 1 SKABELSEN2. DAGEN MARS INSPIRATION 10 TOVE DAMMAND JENSEN. # 2. SKABELSEN2. DAGEN MARS INSPIRATION 1/100 Litografisk tryk 38 x 4 9 cm. 100 X 140 cm. 100 X 140 cm. DKr /.805 Dkr /. 201 Dkr / 2345 Dkr / Peter Ejlerskov. Untitled " mixed media on paper 91 x 68 cm 12 Peter Ejlerskov. Untitled " mixed media on paper 91 x 68 cm 13 Peter Ejlerskov. Untitled " mixed media on paper 88 x 71 cm DDK /. 400

2 14 Steffan Herrik. Gumozo Modifikation" Olie, Akryl og lak på lærred Framed 15 Nina Borges. Untitled Pencil and ink. Framed with Glass 16 Anne Vilsbøll. At Favne Olie, papir på Lærred Knud Odde. Rimbaud verlaine Lithografisk tryk 7/50 18 Jens Galschiøt: Ethiopisk Maske" Bronze granit 60 x 80 cm 69 x 62 cm 53 x 44 cm. 63 x 82 cm. 38 x 16 cm Dkr /.470 Dkk 5000 /. 720 Dkr / Dkr 4500 / Ruth Campau. Untitled 2015 SILVER CURTAIN (sample) Akryl på Spejlmylar. monteret på Dibbond 1,48 x 70 cm Dkr / Dkr / Ole Ahlberg. Bellevue BEAUTIFUL VIEW Original signed lithography Regular Edition 2/75, 78,5 x 67 cm. Dkr 7500 / : Ole Ahlberg. Beautiful tattoo "When the end is good, everything is good" 22 Amanda Arancibia Haugen Sørensen/ Spanien. Children and women gather firewood in the northern part Ethiopia 23 Inge Hørup Reclining figure with souvenir Original signed lithography Regular Edition 4/75, Photo Edition # 1 Oil on canvas 78,5 x 67 cm. 34 x 44 cm. 50 x70 cm Dkr / : 1000 Dkr /. 470 Dkr / Cathrine Raben Davidsen Dew" 2014 Olie, pigment on linen 36 x 26 cm 25 Lin Utzon Ceramic krukke. håndmalede terracotta / shiny glaze / colors. 41 x 25 cm Dkr / Fie Norsker Nightscape 2015 Watercolor, pencil 58 x 45 cm. Dkr / DDK /

3 27 Sofie Thorsen / Wien Small Piece of Fabric 2015 Pigment og kaseinfarve på træ Unique 24x32 cm Dkr / Tommy Støckel / Berlin STUDIO FONT Alfabet Version 1 Lambda print Unique x 32 cm 29 Kunstnerduo Randi og Katrine. For My Darling (Sailors Valentine) 2013 Unique 30 Caroline Krabbe Haugen Sørensen Malecon 31 Ebbe Stub Wittrup After Matyushin`s Guide to Color 2014 Vægobject, Wood, fiberboard, paint, shells windowpane, oyster shells, 75 x 25 cm 100 x 70 cm. C-print, Fotogram. Unique. Framed 31 x 25 x 2 værker Dkr /. 804 Dkr / Dkr / Yared Wondwossen / Ethiopia. Smiling boy from south Ethiopia: 33 Beinta av Reyni the view of the Faroes Islands 2015 Oil on canvas Framed 45 x 29,5 cm. 95 x 100 cm Dkr / Dkr /. 420 Dkr / Peter Callesen Uden Ende, det handler om kærlighed Alexander Tovborg Bocca Baciata 4 36 Jens Bredholt Tango Akvarel, et enkelt penselstrøg Original Lithograph Printed on 250 g. Velin d Arches paper 120 ex. numbered and signed by the artist. Acryl, Vinkelsliber, Svamp, Pensel på MDF 43 x 64 cm. 70 x 50 cm 50 x 60 cm Dkr /. 938 Dkr / Eydun av Reyni. Færøerne Udsigt mod Nolsoy 38 Bjørn Nørgaard. Daily News from the Camp 2014 unique Olie på Lærred. Vurdering: Gipsmodel, sign. 80 x70 cm. 14 x 23 x 20 cm Dkr /. 603 Dkr / Kaare Nielsen. Wald 2015 Acryl, Tusch on Paper. 64 x 78 cm Dkr / : 1440 Dkr /. 603

4 40 Viera Collaro. Untitled Pencil Drawing Colour / Plate Gold. 41 Nicolai Howalt. Light Break Phototherapeutic Apparatus / Plano- convex lens 1896 : Silver Gelatin Print, Edition 5 71 x 86 cm. 54 x 44 cm. 42 Katrine Ærtebjerg. Among Shadows, 50 x 65 cm 43 Melou Vanggaard. fuldemands gogo 60 x 60 cm 44 Anders Moseholm. realistic dreams 95 x 120 cm 45 Sergei Sviatchenko. Fra serien Strange Pay's Mixed media på lærred. DKK 80 x 60 cm. Dkr /. 737 Dkr / Dkr / Dkr /. 737 Dkr / Paul Enøe Johansson The Kartoffel woman" Olie på Lærred 100 x 80 cm Dkr , Henny Filbert. Solopgang ved Vidåén, Højer " Olie på MDF 61 x 46 cm DDK / Keld Moseholm. tung lastet" 49 Frede Troelsen. Udhugget Sammenføjning" Bronce Træ, farve 17 x 18 x 10 cm 100 x 68 cm Dkr / Birgitte Thorlacius. Rabarber folder sig ud" Koldnåls radering 59x 64 cm Dkr / Tal R. M Unique, Sign Ink, Crayon on Pigment and Rabbit skin glue Painted Paper. Framed With glass 62 x63 cm Dkr /. 402 Dkr / Steffan Herrik. Dobbelt Gumozo" Jern, Textil, Asfalt. 52 x 36 x 24 cm 53 Gunnar K. Hansen. Market Square" Olie på MDF 32 x 40 cm Dkr / Dkr /. 540

5 54 Gunnar K. Hansen. in the shade under the trees" 55 Marianne Frank / England Children s Room & Wall Paper Olie på MDF Olie on aluminium 56 Helle Baslund. Cirkel pigen" Eget Tryk, Træsnit x 48 cm 61 x 68,5 cm 48 x42 cm Dkr / Jens Bohr. Sølvhejren " Eget Tryk,Træsnit x 47 cm 58 Odd Moe. Ikonoklasme" 80 x 90 cm Dkr /. 210 Dkr / Andreas Schulenburg. Citron skive med Citron båd " 60 Lilibeth Cuenca Rasmussen Hair Ball # Filt på MDF Foto Edition 5 27 x20 x 35 cm 103 x 78 cm Dkr / Dkr / Carsten-krogstrup In the deep dark woods 6. olie på lærred 30x55 cm 62 Lora Murphy/ Irland /Danmark Birdsong" 63 Marit Benthe Norheim Campingkvinne- Flyktningen. Olie and Encaustic and Mixed media Lithografisk tryk 23/45 64 Malene Landgreen Untitled Litografisk tryk.. 75 x 52 cm 39 x 48 cm 78x108 cm. 65 Jan Wessel. Camping II" 70 x 90 cm Dkr / Dkr / 940 Dkr /. 870 Dkr / 201 Dkr / Gunleif Grube Lysets dag 2015, Indrammet 34 x 34 cm Dkr / Clean Frederik Hesseldahl Familietur på Stranden Akryl Lak Spray, på lærred 120 x 110cm Dkr / HuskMitNavn Feeting the Lion Tegning, tusch på Papir 2015 Framed 21, 8 x 21, 8. cm. Dkr / Dkr /. 536

6 69 Mette Winckelmann Waving Plums 2013 Olie og Textil på lærred 30 x 21 cm 70 Faränak Sohi HER HAR JEG HJEMME...HERFRA MIN VERDEN GÅR Bjørn Nørgaard THE GENETICALLY ALTERED LITTLE MERMAID 2007 COLLAGE, PAPIR, POSKATUCH, PAILETTER, GLIMMER (med ramme) Blanc de Chine, speciel kasse. 50 X 40 cm. Dkr / Dkr / cm x 28 x 12 cm. Dkr: / : David Shrigley, England Untitled (Spoon) 2008 portfolio of 10 woodcuts on paper Edition is 1/ x 85,8 cm. Dkr.8200 / Carsten Schmidt-Olsen Work of Heart C- Print 117 x 79 cm. 74 Nadia Plesner Assimilation Asylum 2015, 75 Michal mørk Stort P Olie på Lærred/MDF. 50 x 70 cm 50 x 45 cm. Dkr.8000 / Dkr / Bøje Prejsler Hansen Untitled " Olie on canvas indrammet 38 x 48 cm Dkr /. 603 Dkr /

AUKTION Viden For Alle 11 juni 2014 Den Frie Udstillingsbygning

AUKTION Viden For Alle 11 juni 2014 Den Frie Udstillingsbygning AUKTION Viden For Alle 11 juni 2014 Den Frie Udstillingsbygning Deltagende Kunstnere: Andreas Schulenburg Gudrun Pagter Lilibeth Cuenca Rasmussen Peter Land Lisbeth Eugenie Christensen Tue Greenfort Peter

WINTER SHOW 2012, 7/12 12/1 2013 KASPAR BONNÈN

WINTER SHOW 2012, 7/12 12/1 2013 KASPAR BONNÈN WINTER SHOW 2012, 7/12 12/1 2013 KASPAR BONNÈN Your Concert for the Forest, 2012, Olie på lærred, 130 x 180 cm. Pris: 82.000 kr. The Script, 2012, Olie på lærred, 115 x 145 cm. Pris: 70.000 kr. The Dream,

Gunnar Aagaard Andersen ord, Undated Glue on plastic 17 x 24 cm DKK10,000

KUNSTAUKTIONEN BEVAR ASTRID NOACKS ATELIER

KUNSTAUKTIONEN BEVAR ASTRID NOACKS ATELIER KUNSTAUKTIONEN BEVAR ASTRID NOACKS ATELIER TORSDAG D. 31. JANUAR 2013, KL 18-22 KUNSTAKADEMIETS FESTSAL, CHARLOTTENBORG KONGENS NYTORV 1, 1050 KØBENHAVN K. BRUUN RASMUSSEN KUNSTAUKTIONER AUKTIONARIUS:

WINTHER SHOW 14 5/12 10/1 2015

Gevinstliste KOS 2018

Gevinstliste KOS 2018 Gevinst nr. 1 Gevinst nr. 2 Gevinst nr. 3 Kunstner Gorm Eriksen Kunstner Gorm Eriksen Kunstner Kjeld Ulrich Titel Titel Titel Type Litografi Type Mixed media Type Litografi Størrelse 70 x 55 Størrelse

NUDES. Andreas Schulenburg, Camilla Thorup, Katja Bjørn. Gudrun Hasle, Birgitte Støvring, Louise Hindsgavl. HuskMitNavn og Lars Tygesen 6/3 11/4 2015

NUDES. Andreas Schulenburg, Camilla Thorup, Katja Bjørn. Gudrun Hasle, Birgitte Støvring, Louise Hindsgavl. HuskMitNavn og Lars Tygesen 6/3 11/4 2015 NUDES Andreas Schulenburg, Camilla Thorup, Katja Bjørn Gudrun Hasle, Birgitte Støvring, Louise Hindsgavl HuskMitNavn og Lars Tygesen 6/3 11/4 2015 Til årets første gruppeudstilling Nudes inviterer Charlotte

Grafikudlån på Odense Centralbibliotek

Grafikudlån på Odense Centralbibliotek Grafik 2006-2012 Grafikudlån på Odense Centralbibliotek Beboere på Fyn og øerne kan låne original grafik og kunst med hjem fra Hovedbiblioteket Odense Banegård Center. Billederne er placeret på 1. sal

Grønningen 100 år. Værkfortegnelse/prisliste

Grønningen 100 år. Værkfortegnelse/prisliste Grønningen 100 år. Værkfortegnelse/prisliste DEN FRIE UDSTILLINGSBYGNING Ib Monrad Hansen From far and above 250x250 cm Pris: 212.000 DKK (SOLGT) Malene Landgreen Black Boulevard Maling og gaze på lærred

Prisliste * OK18's Sensommerudstilling 2015 KunstVærket, Odder

Prisliste * OK18's Sensommerudstilling 2015 KunstVærket, Odder Prisliste * OK18's Sensommerudstilling 2015 KunstVærket, Odder Else Elisabeth Andersen, Maler * www.elseelisabethandersen.dk #1 6 Serien "Genslyngning af Odder Å/Rævs Å" * abstraktioner i okker og sort

Foruden Kirsten Justesen kan man på FIGUR opleve værker af Lilibeth Cuenca Rasmussen, Larissa Sansour, Kasper Sonne og kunstnergruppen Løber Nøgen.

Foruden Kirsten Justesen kan man på FIGUR opleve værker af Lilibeth Cuenca Rasmussen, Larissa Sansour, Kasper Sonne og kunstnergruppen Løber Nøgen. 2 Kirsten Justesen er en af de største og mest originale kunstneriske begavelser i dansk kunst. Hendes værker strækker sig fra konceptuelle undersøgelser af kvindens status i de postmoderne 1960 ere til

Vi glæder os til at byde dig velkommen, 4. & 5. maj 2019 kl

Vi glæder os til at byde dig velkommen, 4. & 5. maj 2019 kl 4. & 5. maj 2019 1 Indledning Udstillingssteder... For første gang i Greve Kommunes historie oprettes en kunstrute. Her får du mulighed for at komme helt tæt på mangfoldigheden af de kreative kræfter,

Skulptur. fra Ib Braase til Nanna Abell. Sommerudstilling værker fra Horsens Kunstmuseums samling

Skulptur. fra Ib Braase til Nanna Abell. Sommerudstilling værker fra Horsens Kunstmuseums samling Skulptur fra Ib Braase til Nanna Abell Sommerudstilling værker fra Horsens Kunstmuseums samling Tina Maria Nielsen A streetcar named Desire 2002 Jern, støbt plastik Nanna Abell Meeting the universe halfway

ST. KONGENSGADE 3, BAGHUSET, 1264 COPENHAGEN

ST. KONGENSGADE 3, BAGHUSET, 1264 COPENHAGEN KANT ST. KONGENSGADE 3, BAGHUSET, 1264 COPENHAGEN KSZ 100/70-11, 2016, Ball point on paper, 100 x 70 cm. PATTERN RECOGNITION MAGNUS PETTERSEN MIE OLISE KJÆRGAARD CAROLINE KRYZECKI CLAY KETTER 20. AUGUST

INCADO er specialist i skræddersyede indretningsløsninger

INCADO er specialist i skræddersyede indretningsløsninger Wall Decor by INCADO INCADO er specialist i skræddersyede indretningsløsninger efter dit behov. TRYK Vi trykker kundens billedmateriale, logo, foto, mm. Logo sættes på vore egne designs, som f.eks på landkort.

Projektbeskrivelse for udstillingen Slower and Cheaper af Hannah Anbert på Overgaden, Institut for samtidskunst. Marts- April, 2018.

Projektbeskrivelse for udstillingen Slower and Cheaper af Hannah Anbert på Overgaden, Institut for samtidskunst. Marts- April, 2018. Projektbeskrivelse for udstillingen Slower and Cheaper af Hannah Anbert på Overgaden, Institut for samtidskunst. Marts- April, 2018. Projektbeskrivelse Som kort beskrevet i ansøgningsskemaet er udstillingen

Aalborg Kommunale Kunstforening - indkøbt kunst til generalforsamlingen i 2013 - side 1

Aalborg Kommunale Kunstforening - indkøbt kunst til generalforsamlingen i 2013 - side 1 Aalborg Kommunale Kunstforening - indkøbt kunst til generalforsamlingen i 2013 - side 1 1 2 3 4 Nils Sloth 50 cm x 68 cm Købt til kunstbyttedag Mogens Nielsen Strandhytte, Kongen af Danmark 48 cm x 48

præsenterer SALON #1 Dansk Kunst NU!

præsenterer SALON #1 Dansk Kunst NU! præsenterer SALON #1 Dansk Kunst NU! 26. oktober 24. november 2007 A-kassen 2 Christoffer Munch Andersen 3 Lisbeth Bank 4 Thomas Bangsted 5 Trine Boesen 6 Anders Bojen & Kristoffer Ørum 7 Bosch & Fjord

Videoen er klar - nu 5 dage til vi går i luften med unbearable

Videoen er klar - nu 5 dage til vi går i luften med unbearable Fremstiling af en af de skulpturer som laver til Crowdfunding som støtte til Unbearable (den spiddede isbjørn) i Paris: Kære Nu er der 5 dage til launchen (Crowdfundings sprog for åbning af kampagne) og

KVADRAT, KUGLE OG KUBE. Poetisk geometri i parken ved Kunstmuseet Brundlund Slot

KVADRAT, KUGLE OG KUBE. Poetisk geometri i parken ved Kunstmuseet Brundlund Slot KVADRAT KUGLE KUBE KVADRAT, KUGLE OG KUBE Poetisk geometri i parken ved Kunstmuseet Brundlund Slot 30.8-18.10 2015 FORORD Kvadrat, Kugle og Kube - poetisk geometri i parken ved Kunstmuseet Brundlund Slot.

FLSmidth s Kunstforening - Hovedgevinster 2008 Side 1

Prøv at gå på opdagelse i hendes værker og udpeg, i hvilke værker hun har brugt sin egen krop.

Prøv at gå på opdagelse i hendes værker og udpeg, i hvilke værker hun har brugt sin egen krop. Kirsten Justesen MY BODY IS MY TOOL Målgruppe: Folkeskolen 7-10. kl. Kroppen i kunsten Som forberedelse til et besøg på Rønnebæksholm og udstillingen MY BODY IS MY TOOL kan man se portrætfilmen om kunstneren

Afhængig af opgavens kompleksitet og dermed tidsforbrug. Fast pris kan aftales, ellers efter tidsforbrug.

Afhængig af opgavens kompleksitet og dermed tidsforbrug. Fast pris kan aftales, ellers efter tidsforbrug. PRINT Førsteklassesprint på Canon papir. Vælg mellem Plus Glossy II og Satin Matte, 240g/m². Mulighed for print på flot struktureret, vandfast lærred (Artistic Satin Canvas, 340g/m²) i formaterne A1 og

44 kunstnere holder åbent for besøg 44 kunstnere... holder åbent for besøg... 01 Christina Christiansen. 02 Jette Nørager Gjerløff

44 kunstnere holder åbent for besøg 44 kunstnere... holder åbent for besøg... 01 Christina Christiansen. 02 Jette Nørager Gjerløff slangerup 01 Christina Christiansen Bakkebo 17 3500 Slangerup 22162223 Kunstcc@gmail.com KreativAkrylmaling.dk Gallericc.dk Grete Helen Bergendorff Steen 04 Dyrlægegårds Alle 166 20 12 74 01 grete@helen-bergendorff.dk

Værker indkøbt i 2018 og udtrækkes ved generalforsamlingen onsdag den 24. april 2019

Værker indkøbt i 2018 og udtrækkes ved generalforsamlingen onsdag den 24. april 2019 Værker indkøbt i 2018 og udtrækkes ved generalforsamlingen onsdag den 24. april 2019 De opgivne mål er omtrentlige og uden garanti. Klik på det lille billede for at se fotografiet i stor størrelse. Id

Emil Salto. Udsmykningsskitse til Niels Bohr Bygningen, 2013

Emil Salto. Udsmykningsskitse til Niels Bohr Bygningen, 2013 Emil Salto Udsmykningsskitse til Niels Bohr Bygningen, 2013 1 Emil Salto Udsmykningsskitse til Niels Bohr Bygningen, 2013: Min udsmykning til Niels Bohr Bygningen The Argument afsøger paralleler mellem

VELKOMMEN TIL FRB-KUNST

VELKOMMEN TIL FRB-KUNST VELKOMMEN TIL FRB-KUNST 11-24. september 2018 Frederiksberg Rådhus Rådhushallen Smallegade 1 2000 Frederiksberg Frederiksbergs censurerede efterårsudstilling FRB-kunst præsenterer udvalgte værker af kunstnere

BUBI DESIGN HENNING KOPPEL > ENGLISH

BUBI DESIGN HENNING KOPPEL > ENGLISH BUBI DESIGN HENNING KOPPEL > ENGLISH 22 CM 16 CM > HENNING KOPPEL 1918-1981 Henning Koppel, the world-famous Danish designer of the BUBI lamp, was first and foremost an artist. He was trained in drawing

Galleri Jacob Bjørn præsenterer udstillingen strokes af søren sejr.

Galleri Jacob Bjørn præsenterer udstillingen strokes af søren sejr. Galleri Jacob Bjørn præsenterer udstillingen strokes af søren sejr. Grundlaget for Sejrs kunstneriske virke er det klassiske maleri. Med hverdagens rum og elementer som forlæg anvender Sejr oliemaling,

Stilling score point Viborg Ok : Mariager Fjord Ok : Ok Vendelboerne : Randers/djurs Ok :

Stilling score point Viborg Ok : Mariager Fjord Ok : Ok Vendelboerne : Randers/djurs Ok : Matcher (2-3 division) -------------------- 1 : Viborg Ok - Mariager Fjord Ok : 115-75 2 : Viborg Ok - Ok Vendelboerne : 123-76 3 : Viborg Ok - Randers/djurs Ok : 128-41 4 : Mariager Fjord Ok - Ok Vendelboerne

Pistol U1A Guld U1A Alexander Lang PC Vejle 87 79 79 245 2 Sølv U1A Laurits Skrædderdal PC Vejle 63 74 46 183 1

Pistol U1A Guld U1A Alexander Lang PC Vejle 87 79 79 245 2 Sølv U1A Laurits Skrædderdal PC Vejle 63 74 46 183 1 Pistol Damer - Indledende runde Dame Dorte Thorsen Trehøje 92 92 93 95 372 3 Dame Christina Borgen Nielsen Trehøje 89 91 91 94 365 8 Dame Maria Kristensen Aars Skytteforening 94 91 85 88 358 5 Dame Anja

Finaleprogram lørdag den 30. april 2016. samt resultater fra Lørdag/søndag 16-17. april 2016

Finaleprogram lørdag den 30. april 2016. samt resultater fra Lørdag/søndag 16-17. april 2016 Finaleprogram lørdag den 30. april 2016. samt resultater fra Lørdag/søndag 16-17. april 2016 Alle kampe markeret med "L" foran spilles lørdag den 16. april. Alle kampe markeret med "S" foran spilles søndag

FLSmidths Kunstforening - Hovedgevinster 2015 1. Kunstner: Mona Sloth Akvarel Størrelse H x B (cm): 67 x 88 Stor regnspove over Nivåbugten 2. Kunstner: Knud Laursen Kathrine på vej hjem Størrelse H x B (cm): 34 x 40 3. Kunstner: John Knøss Akryl Størrelse

Originale danske/scandinaviske vintage-retro lamper fra 1930 - '80. In top tuned condition!

Originale danske/scandinaviske vintage-retro lamper fra 1930 - '80. In top tuned condition! DANISH Gamle VINTAGE-RETRO udendørs-lamper LIGHT og - gårdlamper ORIGINAL CLASSIC fra 1940-1950erne LIGHTING IN GOOD CONDITION Nr. V54. Dansk udelampe, 40-50erne, bakelit sokkel og gult opalglas, diameter:15

SOMMERUDSTILLING NORDAHL & NISSEN CONTEMPORARY BREDGADE 65A 1. SAL 1260 KØBENHAVN TLF +45 60 17 29 95 KAARE@NORDAHL-NISSEN.COM

SOMMERUDSTILLING NORDAHL & NISSEN CONTEMPORARY BREDGADE 65A 1. SAL 1260 KØBENHAVN TLF +45 60 17 29 95 KAARE@NORDAHL-NISSEN.COM SOMMERUDSTILLING 2015 NORDAHL & NISSEN CONTEMPORARY BREDGADE 65A 1. SAL 1260 KØBENHAVN TLF +45 60 17 29 95 KAARE@NORDAHL-NISSEN.COM FORORD Af Kåre Nissen kunstnerisk ansvarlig Nordahl & Nissen Contemporary

Danmarksturnering. 10 meter riffel

Danmarksturnering. 10 meter riffel Danmarksturnering 10 meter riffel Resultatliste 2014-2015 4. omgang Startet i 1980 Åben klasse 4. omgang total 1. Division 1 Bredstrup-Pjedsted 1 1859,9 12 7433,2 48 2 Helle 1 1834,2 10 7325,5 34 3 Viborg

Kunstforeningen i Lantmännen Cerealia, Danmark

Kunstforeningen i Lantmännen Cerealia, Danmark Kunstforeningen i Lantmännen Cerealia, Danmark Nedenfor kan du se de kunstværker, som er indkøbt til udlodning ved den kommende generalforsamling d. 17. marts 2011. Bodil Tobiesen er uddannet maler fra

BILLEDKUNSTNER NIELS FEBBER ANDERSEN

BILLEDKUNSTNER NIELS FEBBER ANDERSEN BILLEDKUNSTNER NIELS FEBBER ANDERSEN Artist Niels Febber Andersen Harevænget 109, 2791 Dragør Denmark Tel.: +45 61 26 70 87 Email: artist@febber.dk www.febber.dk Jeg er født i 1949 på Nørrebro i København.

StævneProgram :31 De Danske Skytteforeninger DDS SP v Februar 2011 RESULTATLISTE FOR Rødding Stævne

StævneProgram :31 De Danske Skytteforeninger DDS SP v Februar 2011 RESULTATLISTE FOR Rødding Stævne StævneProgram 15-03-2011 13:31 De Danske Skytteforeninger DDS SP v.2.4.29 Februar 2011 RESULTATLISTE FOR Rødding Stævne 15m Gevær - Mesterskab Klasse BK1 1 06-88217 Thomas Hansen 006-Bramming Skytteforening

ResultaterTilPressen resultat startnummer Fornavn Efternavn totaltid ialt

ResultaterTilPressen resultat startnummer Fornavn Efternavn totaltid ialt Resultatliste : ResultaterTilPressen 0 96 Thomas-UDGÅET- Fjeldving 0 80 Claus Blåbjerg -. Udgået - Larsen 0 34 Jimmy - UDGÅET - Mikkelsen 0 52 Jacob - UDGÅET - Lillelund 1 97 Ralph Bøge Jensen 00:50:17

AUKTIONSKATALOG Kavalergaarden - Bernstorff Slot 15. april 2018 Gennemsyn kl.13:00 til 15:00. Auktion kl. 15:00 Lions Club Hellerup AUKTIONSKATALOG Kavalergaarden - Bernstorff Slot 15. april 2018 Gennemsyn kl.13:00 til 15:00. Auktion kl. 15:00 Lions Club Hellerup Ib Gertsen, litografi, 1987. LIONS HELLERUP STØTTER GENTOFTE UNICEF BY

Pressemeddelelse: Dansk kunstner bruger folkelig støtte til at spidde is... 1 af 5 30-01-2017 13:48 En kæmpe kobberskulptur af en isbjørn, spiddet på en 6 meter høj graf over menneskets CO2-udledning. Det er hvad man møder til klimatopmødet COP21 i Paris i december. Den danske

Resultatliste - TKL Julestævne 2014

Resultatliste - TKL Julestævne 2014 Side 1 af 6 16:47:59 - DDS SP v.3.14.4.1 RESULTATLISTE TKL Julestævne 2014 Gevær, 15m. - Mesterskab BK1 1 107452 Sara Alexis 06-001 Viborg Skytteforening 200/10 200/13 400/23 2 102884 Marica Clausen 06-020

A U T U M N / W I N T E R

A U T U M N / W I N T E R AUTUMN/WINTER 2019 #autumnwinter2019 Velkommen til / welcome to mojoo autumn / winter 2019 Et univers af mættede farver i kombination med sarte lyse og mørke nuancer mixes med vores nye STING kollektion

file://c:\users\dgisyd\documents\dgi Mangekamp v3.1\printout\resultlisttotal.html

file://c:\users\dgisyd\documents\dgi Mangekamp v3.1\printout\resultlisttotal.html Side 1 af 5 Resultatliste - Samlet Piger under 7 år 1 46 Eva Kjeldahl 2006 Vejen AF 40m 800m Læ Bo 1634 7,93s (429) 3.42,06s (343) 2,64m (523) 15,67m (339) Piger 8 år 1 1 Flora Kildal 2005 Esbjerg AM 40m

Stueetagen, Kælderen, Udendørs. Stueetagen, Kælderen, Udendørs. 241 Mødecenter A, Væg 272 Maja Lisa Engelhardt 1991 Eg 135 x 101 Acrylmaleri på lærred 364 Mødecenter A, Væg 280 Ernst Rasmussen 62 x 78,5 Litografi, 219/250 540 Hall/reception,

udskrevet :15 Vejle Amts Holdskydning Finale for hold 2019 resultat for serie 1 og serie 2

udskrevet :15 Vejle Amts Holdskydning Finale for hold 2019 resultat for serie 1 og serie 2 resultat for serie 1 og serie 2 1. Hedensted ST-Dalby Jagtf. 1 Serie 1 Træf Skud 27-925 Ulrik Jensen 39 40 27-904 Jimmy Nikolaisen 38 40 27-906 Brian Nielsen 38 40 27-905 Bo Juelsen 37 40 152 160 27-913

CROWDFUNDING UNBEARABLE KAMPAGNEN STARTER OM 1 MINUT

CROWDFUNDING UNBEARABLE KAMPAGNEN STARTER OM 1 MINUT 1 af 5 30-01-2017 13:47 CROWDFUNDING UNBEARABLE KAMPAGNEN STARTER OM 1 MINUT Skulpturen Unbearable: en kobber-isbjørn spiddet på en 6 meter høj graf over menneskets CO2-udslip. Første udstilling: COP 21

Unbearable når mål på 5 dage! kampagnen fortsætter... 1 af 6 30-01-2017 13:45 Skulpturen Unbearable: en kobber-isbjørn spiddet på en 6 meter høj graf over menneskets CO2-udslip. Første udstilling: COP 21 i Paris. 2 af 6 30-01-2017 13:45 Kære Så lykkedes det!

Sommerudstilling. Bakdalgård 30 juni 29 juli 2007. Til fordel for børneprojekter i Etiopien. Zacharias Heinesen. Eydun av Reyni.

Sommerudstilling. Bakdalgård 30 juni 29 juli 2007. Til fordel for børneprojekter i Etiopien. Zacharias Heinesen. Eydun av Reyni. Sommerudstilling Zacharias Heinesen Eydun av Reyni Beinta av Reyni Inge Hørup Max Parylewicz Jens Galschiøt Ursula Munch Petersen Knud Odde Helle Thorborg Henny Filbert Olaf Sørensen Gunnar K. Hansen Poul

Mirrors 2011. presented by. kat.357-2

Carsten Larsen 00:40:31. Diplom Rubjerg Knude Løbet 10 kilometer, den 19. august Startnummer 373

Carsten Larsen 00:40:31. Diplom Rubjerg Knude Løbet 10 kilometer, den 19. august Startnummer 373 Carsten Larsen 00:40:31 373 Thomas Kristensen 00:42:27 358 Albert Bruun 00:42:57 300 Jens Pedersen 00:44:32 322 Kasper Bødker 00:44:45 330 Henrik Skøtt 00:46:53 388 Stefan Berg 00:48:22 380 Mads Andreasen

PlacNavn Født Klub Opnået Status

PlacNavn Født Klub Opnået Status Resultat Total - Officiel Stævne navn: DGI Begynder/Talentstævne 3 Stævne by: Oksbøl Arrangør: DGI og Blåvandshuk Svømmeklub Løb 1, 25m Brystsvømning Damer, Finaler Sponsor: Begynderturnering PlacNavn

Forårs Mesterskab. Bane. Placering indv. Total indv. # Navn: Klub: 1 2 3

Forårs Mesterskab. Bane. Placering indv. Total indv. # Navn: Klub: 1 2 3 1 Elly Kristoffersen Møldrup 42 36 34 112 2 Andreas Søndergaard Blichergaarden 35 37 38 110 3 Erling Madsen Karup/Kølvrå 31 30 30 91 2 Nr- 2. 4 Gerda Hald Kjær Vridsted 45 44 38 127 5 Peter Jensen Stoholm

Tale ved generalforsamlingen 2016

Tale ved generalforsamlingen 2016 Tale ved generalforsamlingen 2016 I 2015 havde vi følgende udstillinger: Grafitti fra Grafittigalleriet og Skulpturer af Heidi av Reyni Familien til Arne Haugen Sørensen bød på sol og sommer i mængder.

Med 130% af målet nået er det med sindsro at vi i aften kl sætter punktum for crowdfunding-kampagnen omkring Unbearable-skulpturen.

Med 130% af målet nået er det med sindsro at vi i aften kl sætter punktum for crowdfunding-kampagnen omkring Unbearable-skulpturen. 1 af 6 30-01-2017 13:44 Kære Med 130% af målet nået er det med sindsro at vi i aften kl. 21.00 sætter punktum for crowdfunding-kampagnen omkring Unbearable-skulpturen. Så det er med at slå til hvis man

RESULTATLISTE FOR. 15m Riffelstævne 2010 Nykøbing F. Skytteforening

RESULTATLISTE FOR. 15m Riffelstævne 2010 Nykøbing F. Skytteforening RESULTATLISTE FOR 15m Riffelstævne 2010 Nykøbing F. Skytteforening Vindere af præmiechecks: Kr. 250,00 klassegruppe BK: Magnus Nielsen, Vallensbæk IF af 1939 399/20 Kr. 250,00 klassegruppe JUN: Nicolai

Side 1 af 7 06-09-2015 17:19:25 - DDS SP v.3.15.6.1 RESULTATLISTE Landsdelsmesterskaber 50-200- 300M 2015 Gevær, 50m. - Mesterskab BK1 1 114483 Thomas Marding Thorsen-Poulsen 09-116 Midtdjurs Skytteforening

Placering Resultat Navn Klub w: 0.0m/s 1 PR Annelouise V. Jensen -96 Viborg AF Mette Graversgård -95 Hvide Sande KFUM Atletik

Placering Resultat Navn Klub w: 0.0m/s 1 PR Annelouise V. Jensen -96 Viborg AF Mette Graversgård -95 Hvide Sande KFUM Atletik RESULTATER PIGER 12-13 ÅR - 80 METER LØRDAG KL. 13.25 w: +2.0m/s 1 11.06 Annelouise V. Jensen -96 Viborg AF 2 11.99 Ninna Degn Sørensen -95 Randers Real Atletik Afbud Ida Jepsen Bak -95 Silkeborg AK 77

1 Maja Jager Bye. 8 bane Anne Marie Laursen bane Stine Pedersen. 3 bane 13. 1/4 semi Guld. Maja Jager. bane 12.

1 Maja Jager Bye. 8 bane Anne Marie Laursen bane Stine Pedersen. 3 bane 13. 1/4 semi Guld. Maja Jager. bane 12. 1/4 semi Guld 1 Maja Jager Bye Maja Jager 8 bane 11 5 Anne Marie Laursen bane 10 bane 24 bane 12 4 Stephanie Christensen 6 Stine Pedersen bane 22 bane 23 bane 25 3 bane 13 Katrine Gammelmark bane 11 7

1. Pretty. Good. Privacy. Olie på lærred. 2004 208 x 338 Pris efter aftale. 3. One man one Vote Olie på lærred. 2003 146 x 114 40.

1. Pretty. Good. Privacy. Olie på lærred. 2004 208 x 338 Pris efter aftale. 3. One man one Vote Olie på lærred. 2003 146 x 114 40. DORIS BLOOM Strandøre 8 C, 2100 København Ø. Tlf. 39 18 14 55. 1. Pretty. Good. Privacy. Olie på lærred. 2004 208 x 338 Pris efter aftale 2. Welsh Bell II Akryl og emulsion, pigment, blyant og pastel på

Side 1 af 10. Efterkommere af: Jens Nielsen. 1st Generationer. 2nd Generationer (Børn) 3de Generationer (Børnebørn) 4de Generationer (Oldebørn)

Side 1 af 10. Efterkommere af: Jens Nielsen. 1st Generationer. 2nd Generationer (Børn) 3de Generationer (Børnebørn) 4de Generationer (Oldebørn) Side 1 af 10 1st Generationer 1. blev født i 1705 og døde i 1760. Han giftede sig med Johannes Nielsen [Christiansdatter]. Johannes blev født i 1710 og døde i 1778. Børn af og Johannes Nielsen [Christiansdatter]

Galschiøt gør forsøget i dag!

Galschiøt gør forsøget i dag! 1 af 5 30-01-2017 13:46 Galschiøt gør forsøget i dag! Skulpturen Unbearable: en kobber-isbjørn spiddet på en 6 meter høj graf over menneskets CO2-udslip. Første udstilling: COP 21 i Paris. Kære Galschiøt

Herlufsholm Ok. FSK Orientering Helsingør SOK. FSK Orientering. FSK Orientering Amager Ok

Herlufsholm Ok. FSK Orientering Helsingør SOK. FSK Orientering. FSK Orientering Amager Ok FSK Orientering Helsingør SOK FSK Orientering Herlufsholm Ok FSK Orientering Amager Ok Gruppe H1 (H20, H21, H35) Jeppe Damsgaard Amager OK H21 01:06:03 8 Bjørn Westen Rasmussen FSK Orientering H35 01:08:37

Skitser, tests / materialer

Skitser, tests / materialer Skitser, tests / materialer Grundmaterialer: tapetklister, prints, keramiske elementer, mortet aske, silketryksramme og spejle. Her ses Stian Eide Kluges spejle testet som front-glas på Honza Hoecks prints

Kvinder 1500 m hvor tid point. Helene Lykkegård Baneløb 1.20.41 25 Birgith Holm Baneløb 1.26 22. Carina Møller san PeBaneløb 3.17.

Kvinder 1500 m hvor tid point. Helene Lykkegård Baneløb 1.20.41 25 Birgith Holm Baneløb 1.26 22. Carina Møller san PeBaneløb 3.17. Kvinder 400 m hvor tid point Helene Lykkegård Baneløb 1.20.41 25 Birgith Holm Baneløb 1.26 22 Carina Møller san PeBaneløb 1.27.03 19 Anne Pedersen Baneløb 1.29.10 17 Monique Møller Baneløb 1.30 16 Ella

Landsudstillingen Brædstrup - Februar Bedømmelser. Klasse: 1

Landsudstillingen Brædstrup - Februar Bedømmelser. Klasse: 1 Landsudstillingen Brædstrup - Februar 2015 Bedømmelser Klasse: 1 114 115-12-0310 164/Østdjurs Søren Bo Brøbech 0,75 0,75 0,75 0,50 0,50 1,00 0,75 5,00 95,00 0,75 95,75 130 190-13-0156 190/Ikast Mark &

Søren Christensen Skov (f. 14 jun 1884) g. Marie Christensen (f. 23 Jan 19xx)

Lampeskærme og pendler/lampshades and pendants

Lampeskærme og pendler/lampshades and pendants collection Lampeskærme og pendler/lampshades and pendants SWIRL 1 Design Øivind Slaatto H: 33 cm D: 45 cm SWIRL 2 Small Design Øivind Slaatto H: 23 cm D: 18 cm SWIRL 2 Medium Design Øivind Slaatto H: 46

300 m. 400 m. 600 m. 800 m.

300 m. 400 m. 600 m. 800 m. ÅRGANGSREKORDER: Piger:60 m. 7 Ann Jørgensen 10,9 85 8 Sabine Kass 9,3 85 9 Lone Danielsen 9,2 85 10 Kristina Laursen 9,0 85 11 Lærke Østergaard 8,7 90 12 Lærke Østergaard 8,3 91 13 Lone Knudsen 8,5 59

RESULTATLISTE Holmegaard Cup

RESULTATLISTE Holmegaard Cup 14-06-2012 21:46:58 - DDS SP v.3.12.6.1 RESULTATLISTE Holmegaard Cup Gevær, 50m. - Mesterskab BK1 1 55104 Tobias Garn Hansen 14-035 Stege Ndr. Skytteforening 200/12 200/12 400/24 2 87091 Tanja R. Wriedt

BADGES CATALOG d e s i g n p r o d u c e d e l i v e r

BADGES CATALOG d e s i g n p r o d u c e d e l i v e r BADGES CATALOG design produce deliver BADGES Your company name, brand or marketing activity on a professional personalized badge or pin. Sharp full color print, also available with a providing high-end

Herresingle A rækken. Johan Aagaard 6/2-6/2. Morten Gregersen

Herresingle A rækken. Johan Aagaard 6/2-6/2. Morten Gregersen Herresingle A rækken 2 Johan Aagaard 4 Jesper Teglgaard 5 Philip Boel w.o 6 Jesper Teglgaard Jesper Teglgaard 6/2-6/2 9 Lør d. 2/9 kl..0 (bane ) 0 Kolja Staustrup 2 Kolja Staunstrup 6/0-6/ 4 5 Morten Gregersen

300 m. 400 m. 600 m. 800 m.

RESULTATLISTE DDS midt 15 meter pistol stævne 2 runde 2011-2012

RESULTATLISTE DDS midt 15 meter pistol stævne 2 runde 2011-2012 Side 1 af 8 01-12-2011 07:44:33 - DDS SP v.3.11.11.8 RESULTATLISTE DDS midt 15 meter pistol stævne 2 runde 2011-2012 Holdkonkurrence: 15 meter call 22 1 Aulum Skytteforening 31309 Keld Jeppesen Klasse:

Blomsten er rød (af Harry Chapin, oversat af Niels Hausgaard)

DGI Fyn 1-2 21/11 21/16 (1) 1-3 21/12 21/19 (3) 2-3 21/15 21/14 (3) 4-5 22/20 21/14 (5) 4-6 21/7 21/14 (6) 5-6 21/19 11/21 21/18 (5)

DGI Fyn 1-2 21/11 21/16 (1) 1-3 21/12 21/19 (3) 2-3 21/15 21/14 (3) 4-5 22/20 21/14 (5) 4-6 21/7 21/14 (6) 5-6 21/19 11/21 21/18 (5) Herresingle Senior A Pulje 1 1 Bastian Nielsen 2 Torben Hansen 1-2 21/11 21/16 (1) 1-3 21/12 21/19 (3) 2-3 21/15 21/14 (3) 3 Kenneth Schmidt Herresingle Senior A Pulje 2 4 Jakob Carstens 5 Emil Brudlykke

Tile[1,1] of Mosaic[6,2] Page 1 of 12

Tile[1,1] of Mosaic[6,2] Page 1 of 12 Tile[1,1] of Mosaic[6,2] Page 1 of 12???? - 1778 Mourits???? - 1840 Hans Muoritsen Børge Mouritsen???? - 1816 1780-1860 Peder "" Første ægteskab Mourits Marie Andet ægteskab???? - 1837 Anders Andersen????

The basic colour is black

The basic colour is black Paso Basic / design by Thomas Darø The basic colour is black The beautiful collection of Paso Basic has a simple contemporary look and creates exciting design values in interior decoration. The basic colour

Løb 1, 200m Frisvømning Damer, Finaler Årg Plac Navn Født Klub Opnået Status. Løb 1, 200m Frisvømning Damer, Finaler Årg.

Løb 1, 200m Frisvømning Damer, Finaler Årg Plac Navn Født Klub Opnået Status. Løb 1, 200m Frisvømning Damer, Finaler Årg. Side: 1 Dato: 28 marts 2014 Tid: 21:51:33 Resultat Total - Pr. aldersgruppe uden mellemtider Stævne navn: Forårsstævne Stævne by: Nakskov Arrangør: Nakskov Svømmeklub Overdommer: Lars Mejer Frederiksen

2016 / DKK 625,- 8875/45 Collier 45cm DKK 1850, DKK 575,- BE YOUR OWN. kind of beautiful

2016 / DKK 625,- 8875/45 Collier 45cm DKK 1850, DKK 575,- BE YOUR OWN. kind of beautiful 2016 / 17 11213 DKK 625,- 8875/45 Collier 45cm DKK 1850,- BE YOUR OWN kind of beautiful 2597 DKK 575,- 1778/3 1775/3 1755/3/F med 80cm SØLV MED FERSKVANDSPERLE DKK 300,- DKK 425,- SØLV 1778/2 1775/1 By

RESULTATLISTE Julestævne Kirkehyllinge 2015

RESULTATLISTE Julestævne Kirkehyllinge 2015 RESULTATLISTE Julestævne Kirkehyllinge 2015 DDS SP v.3.15.11.1 Gevær, 15m. - Mesterskab Børn 1 1 105094 Katrine Christensen 17-033 Svinninge Skytteforening 199/14 200/09 399/23 2 100110 Maria Graversen

Resultatliste - DGI Storstrømmen LDM Senior 15m 2014

Resultatliste - DGI Storstrømmen LDM Senior 15m 2014 Side 1 af 7 18:34:49 - DDS SP v.3.14.2.3 RESULTATLISTE DGI Storstrømmen LDM Senior 15m 2014 Veteran Plads Bane Navn Res. 5 6 7 8 9 10 P-finale I alt 1 2 022 Jette Skov Pedersen 394 8 51,6 10,6 10,7 10,4

Aarhus Indoor Archery Cup 2011 MEDAL STANDINGS. 1 ARC - Arcus 1 1 1 1 = 1. 1 LAV - Lavia Odense 1 1 1 1 = 1. 3 AABL - Aarhus Bueskyttelaug 1 1 1 1 = 1

Aarhus Indoor Archery Cup 2011 MEDAL STANDINGS. 1 ARC - Arcus 1 1 1 1 = 1. 1 LAV - Lavia Odense 1 1 1 1 = 1. 3 AABL - Aarhus Bueskyttelaug 1 1 1 1 = 1 MEDAL STANDINGS Rank NOC Individual Team Total Rank by G S B Tot G S B Tot G S B Tot Total 1 ARC - Arcus 1 1 1 1 = 1 1 LAV - Lavia Odense 1 1 1 1 = 1 3 AABL - Aarhus Bueskyttelaug 1 1 1 1 = 1 3 RAN - Randers