antikviteter russisk malerier auktion 763 kl. 13 sølv 1-66 kl. 14 tæpper

Download "antikviteter russisk malerier auktion 763 kl. 13 sølv 1-66 kl. 14 tæpper 67-224"

2 antikviteter antikviteter tirsdag onsdag torsdag fredag 28. november kl. 13 sølv 1-66 kl. 14 tæpper november kl. 13 porcelæn, fajance og glas kl. 14 orientalsk kunstindustri november kl. 13 smykker og armbåndsure december kl. 13 møbler og bronzer mandag 4. december kl. 13 møbler, bronzer og ure russisk tirsdag malerier onsdag torsdag 5. december kl. 13 russiske malerier og kunstindustri december kl. 19 udsøgte malerier december kl. 13 malerier fredag 8. december kl. 13 malerier, miniaturer, tegninger og grafik auktion 763

3 antikviteter kunstindustri og smykker fra antikken til vore dage auktion 28. nov dec eftersyn onsdag 22. november kl torsdag 23. november kl fredag 24. november kl lørdag 25. november kl søndag 26. november kl mandag 27. november kl Bredgade 33 DK-1260 København K Tel Fax bredgade@bruun-rasmussen.dk

4 antique antique tuesday 28 november 1 pm silver pm carpets wednesday 29 november 1 pm ceramics and glass pm oriental works of art thursday friday monday russian tuesday fine art 30 november 1 pm jewellery and watches december 1 pm furniture december 1 pm furniture and bronzes december 1 pm russian paintings and antiques wednesday 6 december 7 pm selected paintings thursday friday 7 december 1 pm paintings december 1 pm paintings, miniatures, drawings and prints auction 763

5 antique furniture, silver and jewellery from antiquity to our time auction 28 nov. - 4 dec preview wednesday 22 november 3 pm - 6 pm thursday 23 november 10 am - 5 pm friday 24 november 10 am - 5 pm saturday 25 november 11 am - 4 pm sunday 26 november 11 am - 4 pm monday 27 november 10 am - 5 pm Bredgade 33 DK-1260 Copenhagen K Tel Fax bredgade@bruun-rasmussen.dk

6 katalogisering: Sabrina Ulrich Vinther Kirstine Lind Heidi Schophuus Jensen Thomas Lembourn Anders Fredsted Sølv Smykker og armbåndsure Smykker og armbåndsure Møbler, bronzer, skulpturer og ure Møbler, bronzer, skulpturer og ure Charlotte Hviid Porcelæn, fajance og glas Orientalsk kunstindustri Henrik Schleppegrell Tæpper

7 porcelæn onsdag 29. november kl. 13 katalog nr orientalsk onsdag 29. november kl. 14 katalog nr porcelæn og orientalsk kunstindustri

8 "Fuglestellet" tre dybe tallerkener af porcelæn, svejfet model, dekorerede i farver og guld, spejlet med henholdsvis svaner ved søbred og eksotisk fugl siddende på sokkel i landskab, fanen med kartoucher, heri blomster og fuglemotiver. Den kongelige Porcelainsfabrik. Ca Diam. 24. (3). Fremstillet før 1780 antagelig til dronning Juliane Marie, fabrikkens protektor, men blev solgt til Jean Jacob de Windt i Amsterdam i 1781 iflg optegnelserne. Ialt 587 dele. Senere har Patino familien, Sydamerika, erhvervet dette stel. Fuglene er dekoreret efter forskellige kobberstik fra ca DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

9 Frankenthal, et par Harlekin figurgrupper af porcelæn, dekorerede i overglasurfarver, Harlekin gemmer sig bag maske og Harlekin får smæk. Mærket Kronet CF for kurfyrsten Carl Theodor Tyskland. 18. årh. H. 14 og 15. (2). DKK / Johann Gregorius Höroldt: Meissen sekssidet thedåse med cylindrisk hals af porcelæn, dekoreret i farver og guld med kinesiske figurer. Tyskland, ca H. 13. Lignende type afbildet: Johann Gregorius Höroldt und die Meissener Porzellanmalerei, S DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

10 Meissen terrin af porcelæn, ovalt korpus, dekoreret i farver og guld i kakiemon med blomstrende prunus og fugle. Kroneagtig gennembrudt lågknop, hanke i form af maskaroner med hovedfjerprydelse. Tyskland, L. 33. Proveniens: Tidligere i Erik Hasselbachs Samling, dennes auktion ABR 148, Nr. 72. Senere i Erik Abildgaards Samling, dennes auktion ABR 494, Nr. 14. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

11 Meissen tête-a-tête service af porcelæn, dekoreret i farver og guld med skibsscenerier i udsparerede felter på bleu royal fond, bestående af: Bakke, 2 par kopper, tekande og sukkerskål. Sign. med krydsede sværd med prik samt malersign. W. Tyskland, ca (5). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

12 Meissen figur af porcelæn, husar, dekoreret i farver og guld, prins af Dessau til hest. 19. årh. H. 28. DKK / To parfume flakoner af rød lithyalin og porcelæn med rokoko ornamenter, tedåse med klassisk ansigt og 3 firsidede rokoko tabatiérer af emalje og porcelæn med blomster i purpur, og hyrdescene. Den ene indvendig med portræt af August den Stærke. Delvis Kgl.P. England og Tyskland, årh. (6). DKK / Meissen fad med blomster i let relief af porcelæn, dekoreret i farver og guld med brogede blomsterbuketter og gitterbort i guld. Tyskland, 19. årh.s begyndelse. Diam. 30. DKK / Sæt på 6 par Meissen mokkakopper af porcelæn, dekorerede med farver i kakiemon maner med fugle og planter. I æske. Tyskland, 20. årh. (12). DKK / Et par franske urtepotteskjulere af porcelæn, dekorerede i farver og guld med blomster i omløb og borter. Sevres mærke, årh. H. 11. (2). DKK / To små vægkonsoller af porcelæn, den ene udekoreret og modelleret med rocailler og kæmninger, den anden dekoreret med hyrdescene, pousserede blomster og eksotisk fugl, samt to eksotiske fugle på træstubbe af porcelæn. Wien og Berlin, 19. årh. (4). DKK / To lampetskjolde af porcelæn, firpasformede, hver med arme til fire lys, ramme med rocailler og kæmninger med pousserede blomster, midterfelt malet med figurer i rokokodragter i have, toppen prydet med putti. Antagelig Tyskland, 19. årh. H. 50. (2). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

13 237 Meissen kaffeservice af porcelæn, dekoreret med indianske blomster i purpur og guld, bestående af: Kaffekande, sukkerskål, flødekande, 4 par kopper med hank, 2 par kopper uden hank. Tyskland, ca (15). DKK Bestik bestående af 13 knive og 2 gafler, med pistolformede skafter af porcelæn, dekorerede i farver og guld med blomster og bladværk, monteret med knivblade af sølv, enkelte P. Hertz. Samt udekorerede frugtallerkener med gennembrudt fane i reliefdekoration. Kgl.P årh. Tallerken diam. 21,5. (35) DKK / Fransk middagsservice af porcelæn, fanen dekoreret med våben for Wedell Jarlsberg med grøn- og guldstribe. Bestående af: flade tallerkener, 3 opsatse, sauceskål uden låg, asiet, 2 saltkar, ovalt fad, 3 runde fade i forskellige størrelser, 3-delt opsats, 13 cremekopper på opsats, med kronet initial IH, 10 muslingeskaller, sennepskrukke. Robert a Paris, Frankrig, 19. årh. Rundt og ovalt fad. B&G. (65). Proveniens: Hidrører fra familien Wedell Jarlsberg Hoppe. DKK / Fransk middagsservice af porcelæn, dekoreret med bleu royal kant og guldstaffering, bestående af: 24 middagstallerkener, 24 dybe tallerkener, 2 runde fade, 4 asietter, 2 større og 2 mindre ovale fade, fiskefad, 2 kartoffellågskåle, 2 grøntsagslågskåle, 2 sauceskåle og terrin. 19. årh. (66). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

14 Figur af porcelæn, Venus ved træstub, dekoreret i overglasur farver. Bunden indridset AH figurmagermærke for A.M. Hald, samt "Foraaret" med kurv, dekoreret i overglasur farver, stående med pousserede blomster. Den kongelige Porcelainsfabrik før H. 17,5 og 9. Fredstrup: Serie V. Nr 2. og Serie A. Nr 1. Aarets tider. DKK / De fire årstider, allegoriske figurer af porcelæn, dekorerede i overglasurfarver, Forår, Sommer, Efterår og Vinter. Den kongelige Porcelainsfabrik før H ,5. Fredstrup: Aarets Tider Serie A nr. 4 og 9, 10 og 11. DKK / To figurer af porcelæn, dekorerede i overglasur farver og guld i form af rokokopar, kvinde ved bord med hund og herre ved bord med fløjte. Juliane Maries mærke. Kgl. P. H. 17 og 18. (2). Litteratur: Fredstrup: Serie D, nr.5. DKK / To årstidsfigurer af porcelæn, dekorerede i underglasur farver, Sommer og Efterår henholdvis pige med kornneg og dreng med vindrueklase. Kgl.P. 19. årh.s første halvdel. H. 19 og 20. (2). DKK / To "Kærlighedsgrupper" af porcelæn, dekorerede i overglasurfarver og guld, hyrdescenerier med amoriner. Juliane Maries mærke. Kgl. P. H. 24. (2). DKK / Schaeffer figurgruppe af porcelæn, dekoreret i overglasurfarver, hyrdepar siddende på græsklædt tue, omgivet af hund og får. Juliane Maries mærke. Kgl. P. H. 18. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

15 En lille samling udekoreret porcelæn, figurgruppe med jæger, egnsfigur, to par Hetsch kopper og urtepotteskjuler på fad med bukkehoveder. Kgl. P årh. (8). DKK / Fire figurer af porcelæn, dekorerede i overglasurfarver vinbonde med drueklaser, rokokopige, sultan og pige med musikinstrument. Kgl. P årh. H. 20 og 13. (4). DKK / Bakke til tête a tête og cremekop af porcelæn, dekorerede i farver og guld med personer i landskab og arkitektur. Den kongelige Porcelainsfabrik, før Bakke L. 43. Defekter. (2). DKK / En samling purpurfarvet kongelig porcelæn, dekorerede med landskaber, ruinpartier, skibe med arkitektur og landskab med personer. Bestående af kaffekande, mindre kande, samt 4 par kopper. Den kongelige Porcelainsfabrik, før (10). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

16 251 "Fauna Danica" to tallerkener af porcelæn, dekorerede i farver og guld med brun bjørn og sneræv Kgl. P. Diam 25. (2). DKK / "Saksisk Blomst" bouquetiere af porcelæn, dekoreret i farver og guld, den ene side med Amalienborg modsatte side med brogede blomster, hanke i form af kvinder med blomsterguirlander. Sign. O. for Christian Orth. Kgl.P. ca L. 23. DKK / Et par tallerkener fra perlestellet med gennembrudt fane, dekorerede med prospekter på purpurfarvet grund; Nakkehoved Fyr og antagelig Rosenholm. Den kongelige Porcelainsfabrik, ca Diam. 25. (2). DKK / Bing & Grøndahl vase af porcelæn, dekoreret i rosa og guld, vasens midterparti med omløbende relief af biscuit i form af musernes dans på Helikon, herunder à la grecque bort. Ca H. 27. Vase typen udstillet på Verdensudstillingen i London Omtalt og afbildet i Bredo Grandjean: Biscuit efter Thorvaldsen, Kat 122. S. 15. DKK / 800 CD 255 Gerhard Henning: Susanne i badet, figur af porcelæn, dekoreret i overglasurfarver. Juliane Maries mærke. Kgl.P. H. 35. DKK / Bing & Grøndahl vase af porcelæn, dekoreret i lyseblå og guld, vasens midterparti med omløbende relief af biscuit i form af musernes dans på Helikon, herunder à la grecque bort. Ca H. 26. Vase typen udstillet på Verdensudstillingen i London Omtalt og afbildet i Bredo Grandjean: Biscuit efter Thorvaldsen, Kat 122. S. 15. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

17 CD Gerhard Henning: Månepige, figur af porcelæn, dekoreret i overglasurfarver. Juliane Maries mærke. 2. sort. Kgl.P. H. 31. DKK / To "Vildmandsvaser" af porcelæn, dekorerede i farver og guld med brogede blomster, hanke i form af vildmandshoveder, lågknop i form af siddende faun årh. H. 34 og 36,5. Samt prydvase bemalet med brogede blomster, modelleret med pousserede blomster og agern. Kgl.P. 19. årh. H. 38. Defekter. (3). DKK / Tre skilderiplaketter af porcelæn, i farver og guld med Roskilde Domkirke, Sorgenfri Slot og Bertel Thorvaldsen. Kgl.P ,5x13. (3). DKK / Plakette af porcelæn, i farver med student, i baggrunden antagelig Köln. Betegnet I bronzeramme. Tyskland, 19. årh. Diam. 17 med ramme. DKK / "Svanehanksvase" af porcelæn, dekoreret i farver, siderne med prospekter fra Toldboden med personer, halsen og siderne prydet med pousserede blomster, samt tekstbånd "Erkiendtlighed 1869". Kgl.P. ca H. 63. DKK / Samling danske prospektkopper af porcelæn, dekorerede i farver og guld med Kgs. Nytorv, vinter, Sorgenfri, Amalienborg, Gisselfeldt, Frederiksberg, Rosenborg, Charlottenlund, Roskilde Domkirke, Rosenborg, skibe på søen ud fra Kronborg, Kronborg, Eremitagen, to kopper med landsteder, Dybbøl Mølle, grisaille herreportræt, samt to underkopper. Tre forskellige størrelser. Den kongelige Porcelainsfabrik, Defekter. (19) DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

18 "Flora Danica" tallerken med gennembrudt bort af porcelæn, dekoreret i farver og guld med plante Kgl.P. Diam. 30. DKK / "Flora Danica" rund lågskål af porcelæn, dekoreret i farver og guld med plante Kgl.P. Diam. 24. DKK / "Flora Danica" sukkerdåse af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomster Kgl.P. L. 15,5. DKK / "Flora Danica" 3 tallerkener med gennembrudt bort af porcelæn, dekorerede i farver og guld med blomster Kgl.P. Diam. 25,5. (3). DKK / "Flora Danica" ovalt fad af porcelæn, dekoreret i farver og guld med plante Kgl.P. L. 36. DKK "Flora Danica" 3 tallerkener med gennembrudt bort af porcelæn, dekorerede i farver og guld med blomster Kgl.P. Diam. 23. (3). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

19 "Flora Danica" tallerken med gennembrudt bort af porcelæn, dekoreret i farver og guld med vild rose Kgl.P. Diam. 26. DKK / "Flora Danica" vinkøler af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomster Kgl.P. Diam. 21. DKK / "Musselmalet" urhus af porcelæn, dekoreret i underglasur blå i gennembrudt blondekantsmodel, med vildmandsmasker og putto på låget. Tegnet af Arnold Krog sort. Kgl. P H. 30. DKK Sæt på fire "Musselmalede" helblonde petroleumslamper af porcelæn, dekorerede i underglasur blå, balusterformede med halvkugleformet fod 426. Kgl.P. Ca H. 35. (4). DKK / "Flora Danica" oval vinkøler af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomster Kgl.P. Diam. 29. DKK / "Flora Danica" terrin af porcelæn, dekoreret i farver og guld med planter Kgl.P. L. 34. DKK / "Henriette" middagsservice, af porcelæn, dekorerede med strøblomster, bestående af: 8 middagstallerkener, 6 frokost tallerkener, 10 sidetallerkener, 2 ovale fade, asiet og lille opsats. Kgl.P. (28). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

20 276 Fanny Garde: Gennembrudt vase af porcelæn dekoreret i underglasurfarver med åkander, blomster og andemad. Sign. F. Garde. 690 Bing & Grøndahl, 19. årh. H. 46. DKK / CD Harald Moltke: Pilgrimsformet vase af porcelæn, dekoreret i underglasurfarver med parti fra indlandsisen. Sign. monogram. Bing & Grøndahl H. 51. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

21 278 Jordbærsæt af turkisfarvet glas, dekoreret med blomsterguirlander i emaljefarver, bestående af 6+6 dybe tallerkener, kande og oval skål. Antagelig Frankrig, 19. årh. (14). DKK / Skønvirke pennebakke af porcelæn dekoreret i underglasurfarver modelleret med slange og frø. Modelleret af Erik Nielsen, L. 27. Samt askebæger modelleret med salamander. Modelleret af Arnold Krogh. Diam. 13. Kgl.P. (2). DKK CD Dahl-Jensen: Ørn af porcelæn, dekoreret i underglasurfarver, siddende på klippe. Sign Bing & Grøndahl. H. 50. DKK / Aluminia skrivekugleapparat, øveredskab til Malling Hansens skrivekugle af fajance til 36 taster, stafferet med sortfarvet fond og sort skrift. Ca Diam. 13. Litteratur: Lignende type afbildet: Aluminia fajancer gennem hundrede år: Bredo L. Grandjean, Fig. 16. Øveapparatet fremkom formentlig på opfinderens foranledning. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

22 282 Emile Gallé art nouveau landskabsvase med træer og sø i flere farvelag gullig, grønlig og aubergine. Sign. Gallé. Frankrig, ca H. 59. DKK / Emile Gallé art nouveau vase af underfangs glas i gult og hvidt, overfang i aubergine farvet, slebet med blomstrende fuchsia. Sign. Gallé. Frankrig, ca H. 25. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

23 284 Dame og herre, to store figurer i form af musikanter af majolika fajance, dekorerede i farver, stående med henholdsvis strengeinstrument og fløjte (mangler). Frankrig eller Mellemeuropa, ca H. 97. (2). DKK Palissy maner gulvvase af fajance, balusterformet, modelleret med natsværmer, salamander, bille, frø og firben på mosgrund. Låg og hanke i form af slanger. Indpresset kronet mærke. 19. årh. H DKK / Christian Dior stor parfumeflaske i flettet bast, fremstillet til transport af parfume, som kunne købes i mål. Frankrig 20. årh. H. 32. Proveniens: Gave til dronning Alexandrine, Sorgenfri Slot. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

24 287 Vinbeholder af fajance, balusterformet, front dekoreret i farver med fårehyrde, der holder hvil. Tappehoved modelleret med maskaron. Låg af messing. Sydeuropa. 19. årh. H. 52. DKK / Et par fade af fajance, ligeknækkede, profileret fane, dekorerede i farver med blomster. Frankrig, ca L. 35. (2). DKK / Gefle tebordsblad af fajance, dekoreret i underglasur blå med blomsterbuket og bort. Understel af mahogni. Gustaviansk form. Sverige Plade 48 x 69. DKK / Gustavsberg tebordsblad af fajance, derkoreret i tusch med landskab ved søbred, sign. monogram JE for Josef Ekberg. Sort og guldstafferet stel, rokokoform. Sverige, Plade 70x49. DKK / Pilgrimskrukke af fajance, dekoreret i underglasur blå med Sct. Jacob. Spanien, 19. årh. H. 37. DKK / To lågkrukker af fajance, dekorerede med blade i blåt, samt blækkrukke af fajance, ottesidet dekoreret med arkitektur. 19. årh. Spanien 19. årh. H. 27 og 8. (3). DKK / Delft bukkelfade i underglasur blå, dekorerede med henholdsvis elefant, person, blomster og bladslyng. Holland, 18. årh. Diam (4). DKK / Tre konfektglas, det ene af bjergkrystal, vinglas slebet med felter, vinglas med våben og glas med Frederik V.s monogram. Delvis Tyskland, 18. årh. H Defekter. (6). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

25 Pokal med krone på låg, glat korpus, stamme med optisk drejet kugle på rund fod med omslået rand. Tyskland, 19. årh. H. 28. DKK / To Nøstetangen bryllups Chrystal Desert vinglas, cuppa slebet med rokoko ornamentik og initialer, modsatte side med inskription, tre svenske Louis XVI glas, 13 div. tyske vinglas enkelte med helfacetteret cuppa. Norge, Tyskland, 18. årh. H Defekter. (15). DKK / En samling på 8 pokaler af glas alle slebet med henholdsvis våben, og landskab med hjorte, Amor, to personer ved bord rokoko herre foran hus. Tyskland-Holland, 18. årh. Alle med defekter. H (8). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

26 Christian V.s monogramglas, tysk pokal af klart glas, cuppa slebet med C5 i kartouche, balusterformet stilk som er åben til cuppa, fod af metal, bæger med kronet rokoko kartouche med spejlmonogram C og parfumeflakon slebet med kronet spejlinitialer. Ca H. 27,5, 10 og 8. (3). Proveniens: Prinsesse Dagmar ( ), datter af Frederik VIII. DKK / KØBENHAVNER POKALEN slebet af Heinrich Gottlieb Köhler. Cuppa slebet med Københavns våbenskjold flankeret af oprejste løver, modsatte side med Københavns tårne i rokoko kartouche flankeret af Justitia, og to andre allegorier, samt inskription "Gott Steh dem Könige, mit Krafft und Seegen bey. Er hatte Selbst mit Rath, Er Schütz die Policey. " og "Er Seegne all Ihr thun, und was getht aus und ein. So mus Stäts heil und gelück, in Copenhagen Sein." En tilnærmelsesvis oversættelse "Gud står kongen bi med kraft og velsignelse, han havde selv med råd, han beskytter staten." og "Han velsigner al deres gøren og laden og hvad der går ud og ind. Så må lykke og held til stadighed være i København." Låg slebet med olivenslibninger, balusterformet luftfyldt stamme med facetter. Fremstillet i Schlesien, graveret i Danmark, ca H. 42. Glaspokalen er fremstillet i Schlesien, men slibningen er foretaget i København af H.G. Köhler i de år, hvor han opholdt sig i København Selve pokalen er mage til pokalen som er på Kunstindustrimuseet B22/1935. Man kan sammenligne slibningen med prospekt af Københavns tårne i Ada Buch Polak: Gammel Norsk Glas, pl. 7, tav.13. Litteratur: Holger Rasmussen, Arv og Eje S H.G. Köhler var udlært glasgravør fra det sachsiske glaskompagni, men leverede snart graverede pokaler til kongehuset. Han har slebet 12 signerede arbejder, men mange flere tilskrives ham på grund af hans karakteristiske stil. Dette er en enestående mulighed for at erhverve en pokal af H.G. Köhler, hvis den havde været slebet på Nøstetangen glas, ville vurderingen være over 1 million kr. DKK BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 763

27 299 - detalje detalje 299 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

28 Et par kinesiske tallerkener i grisaille med europæiske motiver af porcelæn med dekoration malet efter kobberstik, Jupiter og Juno, samt Amor og Venus. Qianlong Diam. 23. (2). DKK / Famille rose fad med gennembrudt fane af porcelæn, dekoreret i emaljefarver og guld, med overflødighedshorn og initialer i spejlet. Kina. Yongzheng L. 24. DKK / Sæt på ni tallerkener af porcelæn, dekorerede i tusch og guld, spejlet med blomsteropstilling, fanen med blomster og pilespidsbort. Kina, Qianlong Diam. 23. (9). DKK / Antonie Marie Warmings stel, et par flade tallerkener af ostindisk porcelæn, dekorerede med graveret guldbort med smallere borter i lefarve blå, spejlet med monogram A.M.W. i sort på guldgrund, herover gående hund i gråt. Kina 18. årh. Diam. 25. (2). DKK / Ostindisk saucekande og sættefad, dekorerede i sepia, emaljeblå og guld, spejlet med rund kartouche, heri borg ved vandløb. Kina, Qianlong L. 18. (2). DKK / Tedåse af ostindisk porcelæn, dekoreret i farver med kartouche, heri springende enhjørning. Qianlong H. 8,5. DKK / Ostindisk tallerken, fremstillet til det portugisiske marked af porcelæn, dekoreret i emaljefarver, todelt fad med brunt/hvidt med stjerner og grøn feston, samt våbenasiet med hjort og motto. Kina. 18. årh. Diam. 26 og 15,5. (2). Litteratur: Lignende afbildet i China for the West: David Howard and Johan Ayers, Vol. II. Plate 566. DKK / FRA "KONGENS KLUB" SERVICET, fad med svejfet kant, dekoreret i emaljefarver, spejlet med medaillon hvori obelisk med tredelt våben (de danske løver, Norges løve og unionskronerne) og kronet af kongekrone. Ved obelisken en stående Minerva 94 BRUUN BREDGADE AUKTION 763

29 med skjold og højre hånd støttet til våbenet på obelisken. Kantbort i jernrødt og guld med grønne kryds, omkring spejlet en grøn bladranke. Udført efter 1782, efter tradition til Kongens Klub i København. Kina, 1780erne. Diam. 35. Litteratur: Lignende afbildet i China for the West: David Howard and John Ayers, Vol II. Plate 456 og Dansk Ostindisk Porcelæn: Bredo L. Grandjean, Fig. 78. Kat. 63. DKK / Sjælden kinesisk export tallerken af ostindisk porcelæn med profileret fane, dekoreret i emaljefarver og guld, spejlet med elefant og rytter, fremstillet til det indiske marked. Qianlong Diam. 23. Litteratur: Lignende afbildet i China for the West: David Howard and John Ayers, Vol. II. Plate 478. DKK / FRA "KONGENS KLUB" SERVICET, sæt på 4 tallerkener og to asietter med svejfet kant. Kina, 1780erne. Diam. 23 og 16. (6). Litteratur: Lignende afbildet i China for the West: David Howard and John Ayers, Voll II. Plate 456 og Dansk Ostindisk Porcelæn: Bredo L. Grandjean, Fig. 78. Kat. 63. DKK / FRA "KONGENS KLUB" SERVICET, par ovale fade med svejfet kant. Kina, 1780erne. L. 26. (2). Litteratur: Lignende afbildet i China for the West: David Howard and John Ayers, Vol II. Plate 456 og Dansk Ostindisk Porcelæn: Bredo L. Grandjean, Fig. 78. Kat. 63. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

30 "Det Classenske stel" et par tallerkener af ostindisk porcelæn, dekorerede i farver og guld med medaillon, hvori Frederik V's rytterstatue, fanen med inskription: Til erindring af Det danske Asiatiske Compagni Den XXI October MDC- CLXXIV. Udført på bestilling af Det Asiatiske Compagnie. Kina, ca Diam. 24,5. (2). DKK / Sæt på 6 famille rose tallerkener af ostindisk porcelæn, dekorerede i emaljefarver med blomster og prunusgrene. Kina, Qianlong Diam. 23. DKK / Qianlong tedåse af ostindisk porcelæn, fremstillet til det danske marked, dekoreret i emaljefarver og guld med prospekt af Kronborg og skibe med Dannebrog i kartouche. Kina, H. 15. DKK Sæt på 19 famille rose tallerkener af ostindisk porcelæn heraf 7 dybe og 12 flade, dekorerede i emaljefarver og guld, spejlet med blomsterbuket, fanen med strøblomster og sommerfugle. Kina. Qianlong, Diam. 23. (19). DKK Dybt fad af mandarin porcelæn, dekoreret i emaljefarver med familie på terrasse. Kina, Qianlong L. 37. DKK / BRUUN BREDGADE AUKTION 763

31 Kinesisk tallerken af porcelæn, dekoreret i emaljefarver med hofscene, fanen med storke, insekter og frugter, og to famille rose tallerkener. Qianlong Diam (3). DKK / Famille rose terrin med ovalt fad af porcelæn, dekorerede i emaljefarver med strøblomster, lågknop i form af frugtknop. Kina, Qianlong L. fad 34. L. terrin 26. (3 dele). DKK / Krus og par famille rose tallerkener af porcelæn, dekorerede i emaljefarver og guld, henholdsvis med familie på terrasse med hunde og krysantemer. Kina, Qianlong, Krus H. 16. Tallerken diam. 23 (3). DKK / Famille rose fad med fliget fane af porcelæn, dekoreret i emaljefarver og guld, spejlet i rosa og grønt med blomster, samt pilespidsbort. Kina, Qianlong L. 42. DKK / Qianlong famille rose fad af porcelæn, dekoreret i emaljefarver, spejlet med scroll, fanen med kostelige ting og bianco sopra bianco i let relief. Kina, 18. årh. Diam. 35. DKK / Stort ostindisk export service af porcelæn, dekorerede i sepia, emaljeblå og guld, spejlet med rund kartouche, heri borg ved vandløb, bestående af større og mindre terrin, lågskål, to smørlågskåle, 2 asietter, 5 fade i varierende størrelse, 11 middagstallerkener, 5+5 mindre tallerkener. Kina, Qianlong (32). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

32 Imari fad af porcelæn, dekoreret i jernrød, underglasur blå og guld, spejlet med blomsteropstilling, fanen med blomster. Kina, 18. årh. Diam. 39. DKK / Et par siddende Shi-Shi af porcelæn, af rød Kutani, på sokkel med skrifttegn. Japan, 20. årh. H. 28. (2). DKK / Et par famille rose røgelsesholdere af porcelæn i form af vogtere, dekorerede i emaljefarver. Kina, Qianlong H. 23. (2). DKK / Vægvase af porcelæn dekoreret i farver, i form af liggende mand. Kina, Qianlong L. 19. DKK / Famille rose vægvase, dekoreret i emaljefarver, modelleret med to figurer i form af børn. Kina, Qianlong H. 16. DKK / Bowle af porcelæn, udvendig dekoreret med powderblue glasur og blomster og borter med guld, indvendig med blomster i farver. Kina, 18. årh. Diam. 30,4. DKK / Et par firsidede Imari flasks af porcelæn, siderne dekorerede med paneler med arkitektur i landskab. Kina, 18. årh. H. 22. (2). DKK / Imari krukke af porcelæn, dekoreret i jernrødt og underglasur blå med fasan på terrasse. Kina, Kangxi H. 22,5. Låg medfølger. DKK / BRUUN BREDGADE AUKTION 763

33 Service af ostindisk porcelæn, fremstillet til det amerikanske marked, dekoreret i farver med amerikansk skib, samt kvinde med anker, Håbet, og inskription, bestående af tekande, sukkerskål, flødekande, tedåse, sidetallerken kopper, 4 underkopper. Kina, ca Proveniens: Hidrørende fra Kruusesminde, Korsør. DKK / Qianlong bowle af ostindisk porcelæn, dekoreret i emaljefarver og guld, sider med vase, blomster og bort. Kina Diam. 29. DKK / Samson tallerkener af porcelæn, dekorerede i powder blue med udsparede felter, heri blomster og fugle i Kangxi maner. Frankrig, 19. årh. Diam. 23,5. (12). DKK / Qianlong fad og et par tallerkener af porcelæn, dekorerede i powder blue og guld med mor og barn i have. Kina, 18. årh. Diam. 41 og 23. (3). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

34 Famille verte tallerken af porcelæn, dekoreret i emaljefarver med læsende kvinde på klippe, bort med udsparede felter med bambusløv. Antagelig Kangxi ?. Diam. 27,5. DKK / Kinesisk opsats af sølv, firsidet med hjørneornamenter i form af drager, siderne med krysantemer, bambus og drager. Kartouche med inskription "Weinachten 1906", modsatte side med initial AR. Foroven gennembrudt bort med blomster og blade. Mærket Sheng... Kina. Ca På stand. Vægt 1919 gr. Givet af lodsen på Yangtze Kiang til sin hustru Amalie Rasmussen i julegave 1906, Shanghai - lodsen var "Aabenraa skipper". DKK / Kinesisk fuzi håndtag af sølv og guld med den femkloede drage, samt skrifttegn for lykke og velfærd. Mærket. Qing, 18. årh. L. 24. DKK BRUUN BREDGADE AUKTION 763

35 Et par dybe famille verte tallerkener af porcelæn, dekorerede med emaljefarver med fugl siddende på magnoliegrene i Kangxi maner. Kina, 19. årh. Diam. 21,5. (2). DKK / Et par Kangxi bowler af porcelæn dekorerede i "egg and spinach" glasur. Kina Diam. 14,5. (2). DKK / Hest af brændt ler dekoreret med "egg and spinach" glasur. Kina 19. årh. H. 11. På stand. DKK / Kinesisk skål af porcelæn, gulglaseret med magnoliegrene i farver. Kangxi Diam. 21,5. DKK / Et par stegefade af ostindisk porcelæn, dekorerede i underglasur blå med påfugle i landskab. Kina, Qianlong, L. 46. (2). DKK / Rokoko terrin og fad af ostindisk porcelæn, dekorerede i underglasur blå med blomster, strøblomster og borter. Qianlong L. 33 og 38. (3). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

36 Et par saltkar af porcelæn, firsidede med afskårne hjørner, dekorerede i underglasur blå med landskabssceneri, Kina. Qianlong L. 8,5. (2). DKK / Tre bojaner af porcelæn, dekorerede i underglasur blå, brydende is med kartoucher, heri kostelige ting, med udskåret låg af træ. Kina årh. H (3). DKK / En samling kinesiske kopper af porcelæn, dekorerede i underglasur blå i felter med blomster og fugle i landskab kopper, samt 6+4 underkopper. Kina årh. (23). DKK / Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i underglasur blå med brydende is og prunus. Antagelig Kangxi, 18. årh. H. 30. DKK / Et par saucekander af porcelæn, dekorerede i underglasur blå med klippe og træ samt borter. Kina, Qianlong L. 21. (2). DKK / Kinesisk tepotte af porcelæn, dekoreret i underglasur blå med arkitektur i landskab. Ca H. 21. DKK / Et par balusterformede vaser af porcelæn, dekorerede i blåt med landskabsscener. Kina, ca H. 44 og 45,5. (2). DKK Et par tagfigurer af glaseret brændt ler i turkis og aubergine i form af fisk. Kina, Ming H. 29. På stand. (2). DKK / BRUUN BREDGADE AUKTION 763

37 detalje 351 Kinesisk fiskebassin af porcelæn, dekoreret i underglasur blå med arkitektur i landskab og borter. Jiaqing, Diam. 61. Senere understel af palisander. H. 79. DKK Kangxi skålfad af porcelæn, dekoreret i underglasur blå, spejlet med klippe og blomster, fanen inddelt i felter med kostelige ting og blomster. Mærket med den mystiske knude og Johanneums nummer indridset sort N=558 nnn. Kina Diam. 25,5. DKK / Kinesisk fad af porcelæn, dekoreret i underglasur blå med pæoner og bladslyng. Kina, Kangxi Diam. 38,5. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

38 354 Kinesisk vase af porcelæn, pæreformet, dekoreret i underglasur blå og jernrød med firkloet drage i let relief. Mærket Qianlong. Antagelig senere. H. 43. Repareret. 354 Chinese vase with four clawed dragon. Marked Qianlong. Produced later. H. 43 cm. Repaired. DKK / Kinesisk-Serbisk våbenfad af Canton cloisonné, spejlet med firdelt våben båret af to oprejste løver for serbisk by Pec, og initialerne B K antagelig for ærkebiskop af Pec Vasilije Brkic og ærkebiskop af Pec Kalinik II, omgivet af krysantemer, blomster og bladslyng. 19. årh.s anden halvdel. Diam. 52. DKK / BRUUN BREDGADE AUKTION 763

39 Stor kinesisk lågvase af porcelæn, dekoreret i emaljefarver med den lærde mands skatte, samt blomster og fugle i kartouche. Med tilhørende stand af træ. Mærket Kangxi/Daoquang H. 68. DKK / Kinesisk tallerken af porcelæn dekoreret i grøn emaljefarve med drage der jagter perlen. Mærket Daoquang, Diam. 18. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

40 detalje Et par kinesiske tallerkener af porcelæn, dekorerede i farver og guld med guder i landskab. Daoquang, Diam. 23. (2). DKK / "Green and Gold" fad af porcelæn, muslingeformet, dekoreret i emaljefarver og guld med personer i udsparede felter. Kina, Canton 19. årh. Diam. 26. DKK / Kinesisk skål af porcelæn, dekoreret i emaljefarver udvendig med fasaner på klippe, indvendig turkis glasur. Mærket Tongzhi Diam. 18. DKK / Et par "Green and Gold" lysestager, trompetformede, af porcelæn dekorerede i emaljefarver og guld med udsparede felter med personer. Kina, Canton 19. årh. H. 20. (2). DKK / To asietter af grønt Pekingglas, firsidet med afskårne hjørner. Kina, 19. årh. Diam. 9. (2). DKK / Cantonesisk syskrin af lak, dekoreret med gulddekoration, hofsceneri på sort fond, på fire fødder i form af dragehoveder. Låget indvendig med bestillerens navn B.A.Wakefield og talrige rum med indhold i form af nåleetui, fingerbøl m.m af rigt udskåret elfenben. 19. årh. H. 17. L. 38. B. 28. DKK / BRUUN BREDGADE AUKTION 763

41 364 Canton muslingeskal, udskåret med personer, på gennembrudt stand med prunusblomster. Kina, 19. årh. H. 28. DKK / Toiletbordssæt af udskåret elfenben, bestående af rektangulært skrin, stående på løvefødder, spejl, samt børste rigt udskåret med blomster, bladværk og kartoucher med initialer. Canton, ca Skrin L. 28. B. 12. DKK Frugt i to dele, indvendig rigt skåret med figurer forestillende de syv vismænd i bambuslunden, samt parasolhåndtag af elfenben. Kina, 19. årh. L. 14 og 74. (3). DKK / To mindre penselbægre af elfenben, udskåret henholdsvis med kartouche og de 7 lykkeguder, shichifukujin i landskab. Kina og Japan, 19. årh. H (2). DKK / okimono af udskåret elfenben, muslingeskal med landskab, to aber på båd, kvinde med abe, mand med krage og abe. Japan, Meiji og senere. (4). DKK / Større og mindre penselbæger af rigt udskåret elfenben med personer i arkitektur. Kina, ca H. 11 og 8,5. (2). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

42 Narcissefad af porcelæn, dekoreret i emaljefarver og guld, spejl med drage, siderne med sommerfugle. Kina. Mærket Daoquang, Diam. 23. DKK Et par kinesiske tallerkener af porcelæn, dekorerede i emaljefarver med ferskner og flagermus. Mærket Daoquang, Diam. 19. (2). DKK / detalje detalje detalje 372 To penselbægre af porcelæn, dekorerede i emaljefarver og guld med design og skrifttegn i kartoucher. Japan, Meiji H. 11. Diam. 10. (2). DKK / Sekssidet skål af porcelæn, dekoreret i emaljefarver, udvendig dekoreret med landskaber i kartoucher og blomsterslyng på gul grund. Mærket Tongzhi, Diam. 18,5. DKK / Kinesisk guanyin figur af udskåret gylden fedtsten, stående med skriftrulle årh. H. 42. DKK / Stående guanyin af udskåret vandbøffelhorn. Kina, 19. årh. H. 41. På stand. DKK / Famille rose lågkrukke af porcelæn, balusterformet, dekoreret i emaljefarver og guld med fugle på klipper og grene. Lågknop i form af Fohund. Frankrig, 20. årh. H. 65. DKK / BRUUN BREDGADE AUKTION 763

43 Famille verte lampe af porcelæn, pæreformet, dekoreret i emaljefarver med fiskere på flod, og udsparede felter med blomster, monteret på base af forgyldt bronze. Frankrig årh. H. 88. DKK / Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i emaljefarver og guld med et hundrede børn. 20. årh. Republik. H. 35. DKK / Snusflaske udskåret med taoistisk maske, lille udskåret landskab stående på ring af bjergkrystal og pi-ring af udskåret jade. Kina 19. årh. (3). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

44 380 Okimono af elfenben, langtlivsguden Fukurokuju holdende skildpadde med udskåret og indfarvet dragt. Sign. Jinho. Sen Meiji ca H. 20. DKK / Okimono ægmaler af udskåret elefenben. Sign. Seiga. Japan. Meiji H. 6. DKK / Japansk æske af udskåret elfenben i form af bambuskurv på tre ben rigt prydet med magnolier, lågknop i form af blomster. Meiji Diam. 9. Proveniens: Tidligere i grosserer Jacob B. Salomons eje, dennes auktion Charlottenborg 1915, nr. 23. ABR 472, Nr DKK / Okimono løvedansere holder pibe pause. Sign. ulæselig. Japan. Meiji H. 8. DKK / Kadjar kakkel af brændt ler, firsidet dekoreret i farver med blomst og design. Iran, 19. årh. 20,5 x 20,5. DKK / Figur af bemalet og udskåret træ, Buddha Sakyamuni og votiv stupa, med rester af forgyldning. Tibet, 19. årh. H. 14 og 25. DKK / Sino tibetansk bronzefigur, forestillende den hvide Jambala på drage. Kina, 18. årh. H. 7,5. DKK / Figur af elfenben Chungkuei, stående med frugt. Kina, 18. årh. H. 22. DKK BRUUN BREDGADE AUKTION 763

45 Guanyin hoved med krone af udskåret elfenben, på stand. Kina, 19. årh. H. 17. DKK / Højt kinesisk Gu-bæger af patineret bronze, dekoreret med arkaiske mønstre i højt relief. Ming, 17. årh. H. 32. DKK / Figur af brunpatineret bronze, forestillende den taoistiske guddom Lingbao Tianzum på løve. Indskrift på bagsiden. Ming, 16. årh.s første halvdel. H. 24. DKK Guanyin af brunpatineret bronze, stående, iklædt dragt med indgraveringer. Kangxi, 17. årh. H. 30. DKK / Kinesisk spejlstand af brunpatineret bronze i form af liggende kilin. Ming, 16. årh. H.16,5. DKK / Røgelseskar i arkaisk stil af patineret og iriseret bronze. Kina, 19. årh. Diam. 26. DKK / Kinesisk kunstner: To malerier med kinesisk djonke på oprørt hav, ved Canton. Olie på lærred. Ca x 30. (2). DKK BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

46 Kinesisk kakkel af porcelæn, dekoreret i emaljefarver med blomsterslyng. Ca ,5 x 22. DKK / Song skål i grønlig glasur med indridset bølgemønster, og waterdropper, gourdformet af hvidt porcelæn med indridset mønster. Kina 13. og 19. årh Diam. 17 og H. 6. (2). DKK / Kinesisk balusterformet vase af porcelæn, dekoreret i emaljefarver med krysantemer på gul grund. Antagelig Guangxu H. 61. DKK / Kinesisk æske, firsidet, dekoreret med Buddhas hånd i let relief, indvendig med cabaretsæt, 9 skåle af porcelæn, dekorerede i emaljefarver med roser. 19. årh. B. 42 D. 42. H. 14. DKK / Dehua ware næsehornskop af porcelæn, dekoreret udvendigt med relief i form af dyr i landskab. Kina, Kangxi H. 6,5. DKK Jun ware penselvasker af porcelæn i form af frø. Kina, Kangxi L. 9. DKK / Kinesisk scepter af cloisonné i farver, indlagt med tre jade plaketter. Qianlong L. 21. DKK Femtakket penselholder af porcelæn med blå glasur, dekoreret med blomster i relief. Kina, årh. H. 7,5. Samt pensel. (2). DKK / BRUUN BREDGADE AUKTION 763

47 403 Kinesisk lak panel i farver, dekoreret med blomstrende prunus og krysantemer med fugle, bort med blomster og bladslyng. 19. årh.s begyndelse. 172 x 94. Proveniens: Etnograf Werner Jacobsen. DKK / To figurer af rodtræ, en af de udødelige guder, xian ren, på stand, og lærd mands rodskulptur, til the studio. Kina, 18. årh. H. 22 og 23. (2). DKK / Æske af udskåret bambus, dekoreret allover med personer i landskab. På låget en lang poetisk inskription med kunstnersegl. Kina, årh. H. 8,5. Diam. 12. DKK / Figur af forarbejdet rodtræ, den japanske løve Shi-Shi. Tidlig Qing, 17. årh. H. 31. DKK / Cylinderformet penselbæger af bambus, dekoreret med tre dobbelte bånd. Kina 17. årh. H. 13. DKK / Ruyi scepter af udskåret buksbom finer Huangyangmu med stiliserede ornamenter. Qing, 19. årh. L. 35. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

48 BRUUN BREDGADE AUKTION 763

49 Jesuitermunk med Jesus barnet af udskåret elfenben. Begge med hånden løftet til velsignelse. Antagelig Goa. 19. årh. H. 19. DKK / Kinesisk billedrulle: Portræt af en dame fra Tang dynastiet, stående ved møbel. Sign. Chen Lin. 19. årh. Billedfelt 80 x 30. Proveniens: Etnograf Werner Jacobsen. DKK / To himmelske krigere af udskåret og delvis sortbemalet elfenben, stående med henholdvis desmerdyr og drage. Kina, 19. årh. H. 26 med stand. (2). DKK / Bijin stående kvinde med barn af udskåret elfenben. Sign. Gyokushi. Japan, Meiji H. 25. DKK / Kinesisk billedhåndrulle i farver med 100 børn der leger i underverdenen. Sign. Ca Billedfelt 27 x 226. DKK / Kinesisk rhinoceros vinkop af udskåret næsehornshorn med blomstrende "prunus and tree bark". Kina årh. H. 7. L. 16. Vægt 269. DKK / Kanon af rigt udskåret elfenben, stående med drage. Sign. Kido. Japan 19. årh. H 26. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

50 Kinesisk billede i farver, Dizang underverdenens bodhisattva, malt på silke, Kangxi Qianlong, årh. I ramme. 146 x 78. Proveniens: Etnograf Werner Jacobsen. DKK / Kinesisk billede med lykkeguder i farver. Tidlig 19. årh. I ramme, malt på papir. 151 x 83. Proveniens: Etnograf Werner Jacobsen. DKK / Figur af forgyldt bronze forestillende Buddha Sakyamuni siddende på traditionel vis. Tibet, 16. årh. H. 15. DKK / Figur af forgyldt bronze, Buddha Vajradhara holdende klokke og tordenkile. Tibet, 17. årh. H. 15. DKK / Figur af bronze forestillende beskytteren Chandamaharosana-Vajrapani holdende klokke og tordenkile. Med rester af votivbemaling. Vest Tibet, årh. H. 15. DKK / Bangkok Buddha af forgyldt bronze, siddende på tredelt trone med klæde. Thailand, 19. årh.s midte. H. 84. Proveniens: Etnograf Werner Jacobsen. DKK / BRUUN BREDGADE AUKTION 763

51 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

52 indiske illuminerede billeder, henholdsvis med maharaja på trone, maharaja på elefant og maharaja til hest. Malt med vandfarve på papir. Antagelig Rajasthan. Ca I rammer. 28,5 x 20, 25,5 x 20,5 og 25 x 42. (3). Proveniens: Etnograf Werner Jacobsen. DKK Kinesisk billede med galopperende hest. Tilskrevet Xu Beihong og dateret 1942, original montering fra tiden. Republic China. Lysmål 84 x 38. DKK / BRUUN BREDGADE AUKTION 763

53 424 Stående Buddha af udskåret, rødmalet og guldstafferet træ indlagt med spejlstykker i farver, Mandalay. Thailand, 19. årh. H DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

54 To kinesiske billeder med Lohans, dekorerede i farver. Malt på papir. Qianlong, Hver med billedfelt 147 x 72. I ramme. (2). Proveniens: Etnograf Werner Jacobsen. DKK Burmesisk Buddha af alabast, siddende på lotus. Shan, 19. årh. H. 62. DKK / BRUUN BREDGADE AUKTION 763

55 427 Burmesisk Buddha af brunpatineret bronze, siddende i mediterende stilling, med folderigt gevandt. Mandalay, 19. årh.s midte. H. 42. DKK Burmesisk Buddha af alabast med rester af lak og guldfarve, Inwar stil. Shan, 19. årh.s begyndelse. H. 60. DKK Stort Buddha hoved i udskåret træ og lak med rester af guld. Burma, 17. årh. Hoved H. 67. Med stand 97. DKK Fugl af delvis violet bjergkrystal med næb af koral og ben af guld. 20. årh.s begyndelse. H. 7. DKK Snusflaske af glas med indvendig dekoration med legende børn, agat snusflaske, jade snusflaske, dåse af rødt lak skåret med guder. Kina, årh. DKK / Agat penselvasker, udskåret med blade. Kina, årh. På stand. H. 7. Diam. 9. DKK / Kinesisk sølvvase, kugleformet på tre ben, dekoreret med prunusgrene. Mærket. H. 9. Vægt 83. DKK BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

56 434 Japansk kolossal emaljevase, balusterformet, dekoreret med krysantemer på sort grund. Meiji H DKK / Okimono, mand med vifte og parasol, figur af udskåret buksbom og elfenben, indlagt med perlemor, stående på stand. Sign. Komei. Japan. Meiji, H. 22. DKK / BRUUN BREDGADE AUKTION 763

57 436 Rejsealter af rigt udskåret ben, med åkandeblade, lykkeguder, drager og blomster, indvendig siddende Amida. Japan, tidlig Meiji. H. 38. DKK Et par prydbægre af rigt udskåret elfenben med samurai krigere i landskab, med tilhørende gennembrudt stand. Japan. Meiji, H. 33. (2). DKK / Japansk kolossal bakke af rodtræ, indvendig dekoreret i lak med mor med sine børn ved træ. Meiji L B. 68. DKK BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

58 439 Okimono, tre dæmoner i båd af udskåret elfenben. Sign. Tenkai. Japan. Meiji L. 16. DKK / Okimono Shoki på klippe med dæmon, af udskåret elfenben. Japan. Meiji H. 11. DKK / Okimono fisker, Ainu med sin fangst af udskåret elfenben. Sign. Suikai. Japan. Meiji H. 16. DKK / Okimono lykkeguden Daikoge stående på skammel af udskåret elfenben med rotter omkring sig. Sign. Japan. Meiji H. 13. DKK / Pibeetui, ton kotsu af hjortetak rigt udskåret med dæmoner, med tilhørende pibe, samt pibe med metalbånd med personer i relief. Japan. Meij L. 20, 13 og 17. (3). DKK / BRUUN BREDGADE AUKTION 763

ROYAL COPENHAGEN PRISER 2016 - SVERIGE PRISER per 01.02.2016

ROYAL COPENHAGEN PRISER 2016 - SVERIGE PRISER per 01.02.2016 ROYAL COPENHAGEN PRISER 2016 - SVERIGE PRISER per 01.02.2016 ITEM NUMMER EAN-KODE PRODUKT NAVN PRODUKT KONCEPT RRP PRIS (SEK) 1017529 5705140230588 THE ART OF GIVING FLOWERS HORTENSIAVASE LILLA ART OF

FOR DESIGN OG KUNSTHÅNDVÆRK

Katalog - Sølvvarer. Royal Classic Restrup Kærvej 10 DK-9240 Nibe Telefon Fax

Katalog - Porcelæn. Royal Classic Restrup Kærvej 10 DK-9240 Nibe Telefon Fax

Katalog - Porcelæn. Royal Classic Restrup Kærvej 10 DK-9240 Nibe   Telefon Fax Katalog - Porcelæn Royal Classic Restrup Kærvej 10 DK-9240 Nibe www.royalclassic.dk info@royalclassic.dk Telefon +45 96 44 10 20 Fax +45 96 44 10 29 Indholdsfortegnelse Blue Castle... 3 Bonechina... 4

Katalog - Sølvvarer. Royal Classic Restrup Kærvej 10 DK-9240 Nibe   Telefon Fax Katalog - Sølvvarer Royal Classic Restrup Kærvej 10 DK-9240 Nibe www.royalclassic.dk info@royalclassic.dk Telefon +45 96 44 10 20 Fax +45 96 44 10 29 Indholdsfortegnelse Bakker... 3 Bowle... 4 Kunst...

Porcelænskælderen. Hovedkatalog 2012 ÅBNINGSTIDER. Tirsdag 10.00-17.00. Torsdag 13.30-17.00. Enighedsvej 67 4800 Nykøbing Falster

Porcelænskælderen. Hovedkatalog 2012 ÅBNINGSTIDER. Tirsdag 10.00-17.00. Torsdag 13.30-17.00. Enighedsvej 67 4800 Nykøbing Falster Hovedkatalog 2012 Porcelænskælderen Enighedsvej 67 4800 Nykøbing Falster Tlf: 54 85 32 10 eller 20 13 32 10 Telefonerne svarer også uden for åbningstiderne! E-mail: gh@privat.tele.dk Hjemmeside: www.porcelaenskaelderen.com

Lærereksemplar. Kun til lærerbrug. en eller et. bil sko hus bus bi ur. hus. bus. sko. bil. Her er seks ord. Træk streg til det rigtige billede. Her er seks ord. bil sko hus bus bi ur Træk streg til det rigtige billede. Skriv de seks ord med en eller et foran. hus bus bi sko ur bil en eller et 1 Skriv en linje med hvert bogstav. b - i - l - s -

tirsdag 28. feb. kl. 13 smykker og armbåndsure... 1-203

Udlevering / Eftersyn. Auktionen slutter LYN AUKTION over jule varer-/gaveartikler m.v. Udlevering. Eftersyn.

Udlevering / Eftersyn. Auktionen slutter LYN AUKTION over jule varer-/gaveartikler m.v. Udlevering. Eftersyn. 1847 - - LYN AUKTION over jule varer-/gaveartikler m.v. Udlevering / Eftersyn Auktionen slutter Udlevering På adressen: Engvej 3 6600 Vejen Mandag d. 30. november -1 Efter aftale Eftersyn På adressen:

Bøger... 30. Varerne kan bestilles på følgende måder:

Bøger... 30. Varerne kan bestilles på følgende måder: Katalog Janets Palet Pensler Mårhårspensler... 2 Egernhårspensler... 4 Kunsthårspensler... 5 Farver Blyfri farver til fusing af glas... 7 Glasfarver (Durerofarver)... 9 Blyfri farver til porcelænsmaling...

De skønneste hilsner fra. La Vida. Kontor: La Vida Langballe 8, 8700 Horsens tlf. +45 6130 3600 fax +45 7561 8855 info@la-vida.dk www.la-vida.

De skønneste hilsner fra. La Vida. Kontor: La Vida Langballe 8, 8700 Horsens tlf. +45 6130 3600 fax +45 7561 8855 info@la-vida.dk www.la-vida. Salg: Jylland Lone Skovmose Mobil 2311 8130 ls@la-vida.dk Sjælland/Fyn Gitte Nielsen Mobil 2011 8130 gn@la-vida.dk Vinter Kollektion Jul 2015 Grønland og Færøerne: Jane Myrlund Grønlandsagenten A/S Tlf.:

Skattejagt på Amalienborg

Skattejagt på Amalienborg Skattejagt på Amalienborg Nr. 2 Skattejagten på Amalienborgmuseet er planlagt som en rundtur i museets værelser. Inden I går i gang med at løse opgaverne, er museet nødt til at gøre opmærksom på, at det

ØNSKESEDDEL. GLASKANDE 349,- http://wineandbarrels.com/product/onlylux- grape- kande- 13- liter- 527/

ØNSKESEDDEL. GLASKANDE 349,- http://wineandbarrels.com/product/onlylux- grape- kande- 13- liter- 527/ ØNSKESEDDEL GAVE KOORDINATORER Pouls side kan kontakte: Annette Sørensen Tlf. 61786537 E-mail: kirkevang@tdcspace.dk Najas side kan kontakte: Anette Bødker Tlf. 28964595 E-mail: mail@anetteboedker.dk GLASKANDE

SG-Trading... Sorø Landevej 235 A 4230 Skælskør tlf mobil:

SG-Trading... Sorø Landevej 235 A 4230 Skælskør tlf mobil: Nyhedskatalog september 2017 For kreativ beskæftigelse www.facebook.com/sgt.dk www.facebook.com/sgt.dk materialer www.sgt.dk Ver 1.0 Årsnissen 2017 0430-2017 Julemanden tysser på hund H:15½ cm Nyhedskatalogog

Genstandsanalyse - Flowerpot lampe

Genstandsanalyse - Flowerpot lampe Genstandsanalyse - Flowerpot lampe Hvem har designet produktet? - Flowerpot er designet af Verner Panton i 1968 Hvordan fungerer produktet? - Flowerpot er en lampe. Der findes både spisebordslamper, gulvlamper

Guldsmeden Torben Hardenberg i GreenSquare 26. november december 2016

Guldsmeden Torben Hardenberg i GreenSquare 26. november december 2016 Guldsmeden Torben Hardenberg i GreenSquare 26. november - 23. december 2016 E: info@torbenhardenberg.dk www torbenhardenberg.dk side 1 1 Ugle. "Du ligner en mus i mine øjne". Sterlingsølv Kr. 41.800,00

Mirrors 2011. presented by. kat.357-2

BRØNDSHOLM. Valentine. Bryllup & Dekoration 2014. Valentine& Wedding. Trends 2014. www.brondsholm.dk TLF: 70 20 36 35

BRØNDSHOLM. Valentine. Bryllup & Dekoration 2014. Valentine& Wedding. Trends 2014. www.brondsholm.dk TLF: 70 20 36 35 BRØNDSHOLM Valentine& Valentine Bryllup & Dekoration 2014 Wedding Trends 2014 OBS! BESTLLNGSVARER 8-14 DAGES LEVERNGSTD www.brondsholm.dk TL: 70 20 36 35 Valentinsdag Mors dag A Hjerte, træ, 73-55861

Udstilling oktober 2010 Butik for borddækning

Udstilling oktober 2010 Butik for borddækning Udenrigsministeriets Kunstforening Udstilling oktober 2010 Butik for borddækning Læs mere om kunstnerne på deres respektive hjemmesider. Se kataloget. Anne Fabricius Møller Stoftrykker Gl. Kongevej 39C

Registreringsskema børnehaveklasse (gruppe)

Registreringsskema børnehaveklasse (gruppe) Registreringsskema børnehaveklasse (gruppe) BØRNEHAVEKLASSE (GR.) > REGISTRERINGSSKEMA > RIM 1 Rim Dato: INDEN DU GÅR I GANG Beskrivelse af testen Denne del siger noget om barnets lydlige opmærksomhed.

Lærereksemplar. Kun til lærerbrug

smykker vinter 2010 Malouca smykkedesign Fenrisgade 1, 5. th. 2200 København N tel. 2621 2809 linda_jensen@me.com Danske Bank 0252-4205655706

smykker vinter 2010 Malouca smykkedesign Fenrisgade 1, 5. th. 2200 København N tel. 2621 2809 linda_jensen@me.com Danske Bank 0252-4205655706 smykker vinter 2010 Malouca smykkedesign Fenrisgade 1, 5. th. 2200 København N tel. 2621 2809 linda_jensen@me.com Danske Bank 0252-4205655706 Dodningehoveder halskæder + vedhæng Vedhæng til halskæde med

1= Del af en Samling Antiquiteter

1= Del af en Samling Antiquiteter FORTEGNELSE over 1= Del af en Samling Antiquiteter bestaaende af Broncer, Fajancer, Guld og Email- ler, Porcellainer, Sølv samt 3 flamske Gobeliner, der efter Begjæring af Hr. Antiquitetshandler Josef

a table story KATALOG

a table story KATALOG a 2017 KATALOG a - 04 - TALLERKENER - 18 - GLAS - 30 - BESTIK - 36 - FADE / SKÅLE - 38 - TILBEHØR TALLERKENER KHWÜRTZ KERAMISK STEL Ikke to tallerkener er ens, og ofte kan den ene ikke være foruden den

Forhandler: SPORT CUP

Forhandler: SPORT CUP MEDLEM AF GULDSMEDEFAGETS FÆLLESRÅD Forhandler: SPORT CUP Når den store indsats skal præmieres SØLVPLET Klassisk design god plads til gravering SØLVPLET KRUS 7196 h 75 mm 7197 h 90 mm 7198 h 125 mm SØLVPLET

Eftersyn. På adressen: Efter aftale. Auk: 2032 Kat: stk. stå/-cafebord (10 bordplader, korte og lange rør og fødder) ( MINUS rullebur )

Eftersyn. På adressen: Efter aftale. Auk: 2032 Kat: stk. stå/-cafebord (10 bordplader, korte og lange rør og fødder) ( MINUS rullebur ) 2032 - - Overskydende effekter fra festudlejning - DEL 5 Udlevering / Eftersyn Auktionen slutter Udlevering På adressen: Århusvej 223 8464 Galten Mandag d. 30. november -1 Efter aftale Eftersyn På adressen:

Uge 11. Emne: Dyr. HippHopp. Baseret på førskoleprogrammet HippHopp Uge 11 Emne: Dyr side 1 HIPPY. Uge11_dyr.indd 1 06/07/

Uge 11. Emne: Dyr. HippHopp. Baseret på førskoleprogrammet HippHopp Uge 11 Emne: Dyr side 1 HIPPY. Uge11_dyr.indd 1 06/07/ Uge 11 Emne: Dyr Baseret på førskoleprogrammet HippHopp Uge 11 Emne: Dyr side 1 HIPPY HippHopp Uge11_dyr.indd 1 06/07/10 12.02 Uge 11 l Dyr Hipp og Hopp står under træet. Det er koldt, og de fryser. De

hurtige juleideer ı dekoration

hurtige juleideer ı dekoration hobby ı dekoration 10 hurtige juleideer Står du og mangler en hurtig venindegave? En dekoration til første søndag i advent? Eller har du glemt at købe kalenderlys? Læn dig tilbage, og lad dig inspirere

Udlevering / Eftersyn. Auktionen slutter Overskud fra festudlejning. Udlevering. Eftersyn. Auktion er lukket.

Udlevering / Eftersyn. Auktionen slutter Overskud fra festudlejning. Udlevering. Eftersyn. Auktion er lukket. 3657 - Overskud fra festudlejning Udlevering / Eftersyn Auktionen slutter Udlevering På adressen: Sverigesgade 10 4690 Haslev Fredag d. 14. december 2018 10:00-14:00 Eftersyn På adressen: Sverigesgade

Overskud fra festudlejning

Overskud fra festudlejning 3657 - Overskud fra festudlejning 3657 - Overskud fra festudlejning Udlevering / Eftersyn Udlevering På adressen: Sverigesgade 10 4690 Haslev Fredag d. 14. december 2018 10:00-14:00 Eftersyn På adressen:

Magnus og Myggen Leg og lær med Magnus & Myggen Walkthrough

Magnus og Myggen Leg og lær med Magnus & Myggen Walkthrough Denne Walktrough fører dig igennem højdepunkterne i Magnus og Myggen Leg og lær med Magnus & Myggen. Du vil dog gå glip af glæden ved at opdage tingene selv og du vil også gå glip af mange af dialogerne

ROYAL COPENHAGEN BUSINESS-TO-BUSINESS 2014

ROYAL COPENHAGEN BUSINESS-TO-BUSINESS 2014 ROYAL COPENHAGEN BUSINESS-TO-BUSINESS 2014 Velkommen til vores B2B-verden af porcelæn Royal Copenhagen har skrevet historie i over 238 år med sit dansk designede porcelæn. Denne unikke arv er sikkert velkendt

Nisseland. Sne og sø:

Nisseland. Sne og sø: Nisseland Sne og sø: Materialer: 1 pakke vat, et lille spejl og noget silkepapir Krøl silkepapiret sammen til en bakke. Spred vattet ud over det område, hvor nisselandskabet skal være. Lav et hul i vattet

Flonellografvejledninger til Kirkeårets højtider Bog 2 i Søndagsskolernes tekstoplæg for børn.

Flonellografvejledninger til Kirkeårets højtider Bog 2 i Søndagsskolernes tekstoplæg for børn. Flonellografvejledninger til Kirkeårets højtider Bog 2 i Søndagsskolernes tekstoplæg for børn. (Der henvises til Betty Lukens flonellograf og hæftet: Betty Lukens. Through the Bible in Felt. Teacher s

Prisliste (inkl. Moms)

Prisliste (inkl. Moms) Tallerkner Flad Tallerken, 24 cm. 1,90 kr. Flad Tallerken, 28 cm 2,75 kr. Dyb Tallerken 1,90 kr. Frokost Tallerken, 21 cm 1,90 kr. Dessert Tallerken, 17 cm. 1,90 kr. Glas Rødvinsglas 1,60 kr. Hvidvinsglas

SPROGVURDERING 3-6 SPROGVURDERINGSSKEMA, KLASSETESTEN

SPROGVURDERING 3-6 SPROGVURDERINGSSKEMA, KLASSETESTEN SPROGVURDERING 3-6 SPROGVURDERINGSSKEMA, KLASSETESTEN Rim: Find de to ord, der lyder ens INDEN DU GÅR I GANG Beskrivelse af testen Denne test siger noget om barnets lydlige opmærksomhed. Det skal du bruge

Udlevering / Eftersyn. Auktionen slutter Varepartier (børnetøj m.v.), østen kunst, møbler m.v. Udlevering. Eftersyn. 2108 - - Varepartier (børnetøj m.v.), østen kunst, møbler m.v. Udlevering / Eftersyn Auktionen slutter Udlevering På adressen: Nørremarksvej 1 6880 Tarm Mandag d. 30. november -1 Efter aftale Eftersyn

N A D O J U L E N 2 0 0 8 ITV V i t o d a n R e k l a m e - F r e j a s v e j 1-3 6 0 0 F r e d e r i k s s u n d - T l f.

N A D O J U L E N 2 0 0 8 ITV V i t o d a n R e k l a m e - F r e j a s v e j 1-3 6 0 0 F r e d e r i k s s u n d - T l f. J U L E N 2 0 0 8 V I T O D A N G A V E P A K K E R Velkommen til Vitodans jul! Kære kunde vi håber, at du i denne brochure vil finde inspiration til dine gaveindkøb. H Y G G E P A K K E N EGO spil, karamel-tromme

Eftersyn. På adressen: Skyttevej 11B 7800 Skive. Efter aftale. Auk: 3684 Kat: 2.

Eftersyn. På adressen: Skyttevej 11B 7800 Skive. Efter aftale. Auk: 3684 Kat: 2. 3684 - Bolig & Interiør (7800) Udlevering / Eftersyn Auktionen slutter Udlevering På adressen: Skyttevej 11B 7800 Skive Fredag d. 11. januar 2019 10:00-17:00 Eftersyn På adressen: Skyttevej 11B 7800 Skive

Serax blev etableret i 1986 og dannede fra starten en signifikant revolution inden for porcelæn og stentøj. Designs skabt af belgiske og

Serax blev etableret i 1986 og dannede fra starten en signifikant revolution inden for porcelæn og stentøj. Designs skabt af belgiske og 2 Serax blev etableret i 1986 og dannede fra starten en signifikant revolution inden for porcelæn og stentøj. Designs skabt af belgiske og internationale designere har ændret opfattelsen af form og farve

Nu er de her! for år ets på visit

Nu er de her! for år ets på visit Nu er de her! Af Pia Buusmann. Foto: Jes Buusmann. Regi: Panduro Hobby, Jens Lyngsø Interiør for år ets b lomster på visit Anemoner, scilla, vintergækker og alle deres smukke følgesvende vidner om forårets

Nr. Materiale Model Just Andersen genstand

Kunst, design & antik. 26. Sep. Kl. 10.00 Lördag 26 Sep 2015

KATALOG OVER EFFEKTER TIL CARLSBERG CHARITY BAR & AUCTION

DEN GAMLE RÅDSTUE SANDVIG

DEN GAMLE RÅDSTUE SANDVIG DEN GAMLE RÅDSTUE SANDVIG Russisk graffiti 1945 Hvad Rådstuens gulve, vinduer og vægge gemte/gemmer NIELS-HOLGER LARSEN 2012 Undersøgelser under restaureringen 2008-2009 Ved restaureringerne i 2008-2009

KUNSTKLUBBEN BIBNIK 2018/19

KUNSTKLUBBEN BIBNIK 2018/19 Brønshøj Bibliotek Krabbesholmvej 3 2700 Brønshøj ACRYL PÅ LÆRRED 100 X 100 CM., 2018 ANOTHER FRENCH WINDOW, HOMAGE A MATISSE". PER ARNOLDI KUNSTKLUBBEN BIBNIK 2018/19 Som medlem af BibNik får du fri adgang

Brøstes samling. Ting og jordfund givet til Lokalhistorisk Arkiv af Brøstes Samling. Affald fra et kammagerværksted fra tiden omkring 1760

Brøstes samling. Ting og jordfund givet til Lokalhistorisk Arkiv af Brøstes Samling. Affald fra et kammagerværksted fra tiden omkring 1760 Brøstes samling Ting og jordfund givet til Lokalhistorisk Arkiv af Brøstes Samling Affald fra et kammagerværksted fra tiden omkring 1760 Fundet på Grønlandske Handelsplads Jordfund - ølkrus Kasse nr. 2

lav dit eget minijuletræ

lav dit eget minijuletræ Af Pia Buusmann. Foto: Jes Buusmann lav dit eget minijuletræ miniature overdådig jul i Hvis du ikke har plads til et stort og flot juletræ, men gerne vil have den hyggelige stemning, er der heldigvis andre

CATALOG. Auktion over Antiquiteter m. m.: Mandag d. 9. Februar 1920 og følgende Dag Form. Kl. 11: Ovenlyssalen Bredgade 34.

CATALOG. Auktion over Antiquiteter m. m.: Mandag d. 9. Februar 1920 og følgende Dag Form. Kl. 11: Ovenlyssalen Bredgade 34. CATALOG Auktion over Antiquiteter m. m.: Mandag d. 9. Februar 1920 og følgende Dag Form. Kl. 11: Ovenlyssalen Bredgade 34. FORTEGNELSE over Antiquiteter, Kunstsager m. m. der efter Begjæring af Hr. Ingeniør

Inspiration til Servietfoldninger fra ASP-HOLMBLAD

Inspiration til Servietfoldninger fra ASP-HOLMBLAD Inspiration til Servietfoldninger fra ASP-HOLMBLAD 1. Servietten bredes ud, og kanterne bøjes ind mod midten. 2. Servietten bøjes én gang til. 3. Servietten lægges i fem læg. 4. Alle steder, hvor kanterne

og Stencils HANS CHRISTIAN ANDERSEN Kataloget indeholder de mange H. C. Andersen skabeloner, der findes. Og lidt inspiration til kreativ leg.

og Stencils HANS CHRISTIAN ANDERSEN Kataloget indeholder de mange H. C. Andersen skabeloner, der findes. Og lidt inspiration til kreativ leg. N SIG E D SK N DA LLZ DESIGN Skabeloner og stencils HANS CHRISTIAN ANDERSEN Kataloget indeholder de mange H. C. Andersen skabeloner, der findes. Og lidt inspiration til kreativ leg. Du kan bruge skabelonerne

Inspirationshæfte Vinter

Inspirationshæfte Vinter creative skabelse sammen Inspirationshæfte Vinter Dejlige og sjove tips til dig og dit kreative barn kreativ skabelse sammen Snemand Flaske 1. Lav en stor bold af ler (størrelse afhængig af flaskehals

Find antikke tæpper på auktioner

Find antikke tæpper på auktioner Find antikke tæpper på auktioner TEKST & foto: JAN ANDERSEN Få tæppeforretninger i Danmark sælger gamle og antikke tæpper. Derfor er auktionshuse i ind- og udland et alternativ for den tæppeinteresserede,

KBM 3603 Stormgade 14 Fundrapport

KBM 3603 Stormgade 14 Fundrapport KBM 3603 Stormgade 14 Fundrapport Af cand. mag. Rikke Søndergaard Kristensen, december 2008 Konklusion Alle fund fundet ved gravningen i Stormgade 14 er registreret i museets database samt behandlet i

REVIDERET SPROGVURDERINGSSKEMA

REVIDERET SPROGVURDERINGSSKEMA REVIDERET Til sprogvurdering af børn i børnehaveklassen 1 Rim: Find de to ord, der lyder ens INDEN DU GÅR I GANG Beskrivelse af testen Denne test siger noget om barnets lydlige opmærksomhed. Det skal du

Bliv god til tillægsord

Bliv god til tillægsord Navn og klasse: LÆR OM Tillægsord MED DANSKTIP Bliv god til tillægsord lækker god lang mørk grøn sjov billig ung morsom hurtig 2019 dansktip.dk Husk at indberette dette ark til Copydan, hvis du er Copydan-skole.

V nr. Art Stk. pris Antal Total kr. V nr. Art Stk. pris Antal Total kr.

V nr. Art Stk. pris Antal Total kr. V nr. Art Stk. pris Antal Total kr. Hvid porcelæn er inkl. opvask Bestik P1 fortsat 1485 Salatsæt 6,00 1005 Bouillonkop 2,40 1490 Øloplukker 1,00 1010 Dyb tallerkenen 22 cm. 1,70 1495 Ostehøvl 5,00 1015 Flad tallerken 24 cm. 1,70 Guldbestik

Nytår 2015. Sæson 45. Åbningstider: i vinter halvåret 2. Okt. til 19. Marts. Trykt 25-11-15 Siderne 913-928. Johan Schlichting

Nytår 2015. Sæson 45. Åbningstider: i vinter halvåret 2. Okt. til 19. Marts. Trykt 25-11-15 Siderne 913-928. Johan Schlichting Nytår 2015 Sæson 45 Johan Schlichting Trykt 25-11-15 Siderne 913-928 Åbningstider: i vinter halvåret 2. Okt. til 19. Marts Mandag kl. 11 00-19 00 Tirsdag - LUKKET Ons-Tors dag kl.11 00-17 30 Fredag kl.