moderne auktion 741 tirsdag 12. april kl. 17 cobra nutidskunst

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Download "moderne auktion 741 tirsdag 12. april kl. 17 cobra... 1-62 nutidskunst... 63-145"

2 moderne auktion 741 F Ø L G E N D E D A G E S Æ L G E S K U N S T tirsdag 12. april kl. 17 cobra nutidskunst onsdag 13. april kl. 13 Ove Sprogøe samlingen tema: eksperimenterende kunst grafik kl. 17 klassisk modernisme torsdag 14. april kl. 13 nutidskunst klassisk modernisme D E S I G N torsdag 14. april kl. 17 udvalgte møbler og design fredag 15. april kl. 13 møbler kunsthåndværk etnografica der bydes og faktureres i danske kroner vurderingerne i euro kan ses på se omregningstabel på side: 306 afbildet på katalogets omslag: katalognr. 121 købskonditioner findes bagest i kataloget

3 m o d e r n e k u n s t m a l e r i e r o g g r a f i k A U K T I O N tirsdag den 12. april til fredag den 15. april 2005 E F T E R S Y N onsdag 6. april kl torsdag 7. april kl fredag 8. april kl lørdag 9. april kl søndag 10. april kl mandag 11. april kl B R U U N R A S M U S S E N K U N S TA U K T I O N E R Bredgade 33 DK-1260 København K Tel Fax

4 modern auction 741 D AY S O F S A L E A R T tuesday 12th april 5 pm cobra contemporary art wednesday 13th april 1 pm Ove Sprogøe collection theme: conceptual art prints pm classic modern art thursday 14th april 1 pm contemporary art classic modern art D E S I G N thursday 14th april 5 pm selected furniture and design friday 15th april 1 pm furniture decorative arts and design pre-columbian art bids and invoicing are made in DKK estimates in euro can be seen at see exchange table page: 306 reproduced on the cover of this catalogue: lot 121 VAT regulations and conditions of sale at the back of the catalogue

5 modern p a i n t i n g s a n d art p r i n t s AUCTION tuesday the 12th april to friday the 15th april 2005 PREVIEW wednesday 6th april thursday 7th april friday 8th april saturday 9th april sunday 10th april monday 11th april pm am am am am am pm pm pm pm pm pm B R U U N R A S M U S S E N K U N S TAU K T I O N E R Bredgade 33 DK-1260 Copenhagen K Tel Fax

6 Peter Christmas-Møller Niels Raben Anneline Schjødt Pedersen Peter Beck moderne kunst og design Ole Ravn moderne kunst og design Lise Miller moderne kunst og design Anne Sophie Scavenius moderne kunst og design

7 Ove Sprogøe samlingen ONSDAG DEN 13. APRIL KL. 13 katalog nr

8 OVE SPROGØE SAMLINGEN Skuespilleren Ove Sprogøe, som døde sidste år, var livet igennem optaget af moderne kunst. Allerede som ung skuespiller i 1940 erne købte han sine første billeder og fik siden opbygget en ganske betydelig samling nutidskunst. Ove Sprogøes smag var særdeles alsidig. Han interesserede sig både for COBRA-kunst, de konkrete, Fluxus-kunstnere, de abstrakte ekspressionister, ligesom han også havde et godt øje til den unge danske kunst. Samlingen kom derfor igennem årene til at bestå af vidt forskellige kunstnere fra både den udenlandske og hjemlige kunstscene. Kunsten bredte sig således mere og mere i hjemmet på Tømmerup Stationsvej i Kastrup. Når Ove Sprogøes søn, skuespilleren Henning Sprogøe, ser tilbage på sit barndomshjem, er det lige før han tænker på et helt lille kunstmuseum. Far var simpelthen vild med moderne kunst. Den gav ham både en stor daglig glæde men i høj grad også inspiration til hans eget arbejde som skuespiller. Kunsten var hans liv. Når han ikke lavede film, teater, tv eller radio, dyrkede han kunsten. Han kunne sidde og kigge på et maleri i timevis, og så købte han altid egenrådigt ind. Kunsthandler Børge Birch gav tidligt et godt råd: Du skal se, og kan du lide det, du ser, så skal du købe det. 96 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

9 CD HENRY HEERUP f. København 1907, d. sst "Mester Jakel Pigen". Olie på lærred. Sign. Heerup x 76. Afbildet CD WILIAM SKOTTE OLSEN f. 1945, d. København 2005 "Spejl". Olie på lærred. Sign. W.O. samt sign. på bagsiden Wiliam Skotte Olsen x 43. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

10 OVE SPROGØE SAMLINGEN CD HENRI SERT f. Frankrig 1938, d. Sverige 1964 "Portrait". Olie på lærred. Sign. H. Sert x 55. Afbildet CD ANDERS KIRKEGAARD f. Holstebro 1946 "Den syge ørne-unge" / "Selvportræt" (Gud mildner luften for de klippede får)". Akryl (aquatec) på lærred. Sign. på bagsiden Anders Kirkegård x 69. Udstillet: "Spejlbilleder", Det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg, Hillerød, Udstillet: "Spejlbilleder", Kunsthallen Brandts Klædefabrik, Odense Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

11 CD WILIAM SKOTTE OLSEN f. 1945, d. København 2005 Komposition med to figurer og et tårn. Olie på lærred. Sign. W.S.O x 100. Litteratur: Michael Wivel: "Wiliam Skotte Olsen", Dansk Nutidskunst nr. 23, fig. 14, gengivet i farver. Udstillet: Kunstforeningen, København 1983, kat. nr. 38. Afbildet CD TOM KRØJER f. Frederikssund 1942 "Tomatavlernes ordløse kærlighed". Olie på lærred. Sign. Krøjer x 38. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

12 OVE SPROGØE SAMLINGEN CD TETSUMI KUDO f. Japan 1935, d. Tokyo 1990 Fuglebur. Fluxus-objekt. Mixed media. Sign. Kudo. 12 x 10 x 7. Afbildet CD EGON FISCHER f. København 1935 Skulptur af polycromt bemalet jern. Udført i 1970erne. H. 34 L Afbildet CD SHINKICHI TAJIRI f. Los Angeles 1923 Figur af patineret messing. Monteret på sokkel af bemalet træ. Sign. Tajiri 64. H. 46. Proveniens: Galerie Birch, København. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

13 CD REINHOUD D'HAESE f. Geraadsbergen 1928 Trold. Figur af forsølvet, modelleret franskbrød. Udført i 1970 erne. H. 4. Proveniens: Galerie Birch, København. Afbildet CD ROBERT JACOBSEN f. København 1912, d. Egtved 1993 "La victoire de l'amour". Skulptur af jern. Sign. R.J. H. 35. Proveniens: Galerie Birch, København. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

14 OVE SPROGØE SAMLINGEN CD JØRGEN HAUGEN SØRENSEN f. København 1934 Skulptur af bronze. Sign. monogram 71. Bronzestøberstempel L.J. cire perdue. H. 38 L. 60. Afbildet CD ERIK DIETMAN OG JØRGEN HAUGEN SØRENSEN "Masturbisten". Figur af bemalet, ubrændt ler og træ. H. 12. L. 14 og Jørgen Haugen Sørensen: "Skarabæ". Skulptur af bronze. Sign. monogram, 22/50. H. 8 L. 15. (2). Afbildet CD EGON FISCHER f. København 1935 Lokomotiv. Skulptur af bronze. Sign. Egon Fischer 73. H. 26 L. 36 og Todelt skulptur af patineret jern. H. 25 L. 26. (2). Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

15 CD PER KIRKEBY f. København 1938 Komposition. Olie på lærred. Sign. på bagsiden Per Kirkeby x 95. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

16 OVE SPROGØE SAMLINGEN CD WILIAM SKOTTE OLSEN f. 1945, d. København 2005 Figurkomposition. Olie på lærred. Sign. W.S.O x 134. Afbildet CD PER ARNOLDI f. København 1941 Komposition med regnbue. Olie på lærred. 100 x 110. Proveniens: Galerie Birch, København. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

17 WALASSE TING f. Shanghai 1929 "My Bosom Blooming". Akryl på lærred. Sign. på bagsiden Ting x 86. U.r. Afbildet CD BENGT LINDSTRÖM f. Storsjökapell 1925 "Man som äter morot", Olie på lærred. Sign. Lindström. 65 x 54. Udstillingetiket på bagsiden. Proveniens: Galerie Birch, København. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

18 OVE SPROGØE SAMLINGEN CD ARNE HAUGEN SØRENSEN f. København 1932 Komposition. Olie på lærred. Sign. på bagsiden Arne Haugen Sørensen x 100. Afbildet CD PIERRE ALECHINSKY f. Bruxelles 1927 "Labyrinthe". Akvarel på papir. Sign. Alechinsky x 27. Proveniens: Galerie Birch, København. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

19 CD JAN VOSS f. Hamburg 1936 "À repondre par oui ou non". Olie på lærred. Sign. Voss x 116. Proveniens: Galerie Birch, København. Afbildet CD RENÉ BERTHOLO f. Alhandra v/lissabon 1935 "Promenade". Olie på lærred. Sign. Bertholo x 90. Proveniens: Galerie Birch, København. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

20 OVE SPROGØE SAMLINGEN 169 CD HERVÉ TÉLÉMAQUE Haitisk/Amerikansk kunstner, f "Des pavés, une éponge (Contamination)". Olie på lærred. Sign. på bagsiden Hervé Télémaque x 60. Proveniens: Galerie Birch, København. Afbildet CD ALBERT MERTZ f. København 1920, d. Slagelse 1990 "Kommende slægter". Olie på lærred. Sign. på blændrammen A. Mertz, juli x 66. Udstillet: "Separatudstilling", Kunsthandelen, Toldbodgade 9, København, marts Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

21 CD GUDMUNDSSON GUDMUNDUR ERRO f. Olafsvick 1932 "All the Manned Space Vehicles". Olie på lærred. Sign. på bagsiden monogram x 88. Litteratur: Fernand Hazan nr Bind 1. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

22 OVE SPROGØE SAMLINGEN CD ERIK DIETMAN f. Jönköping 1937 "Le bois travaille. Marc!! quelle est la difference entre un fonctionnaire et un bout de bois?". Assemblage i trækasse. Sign. på bagsiden Erik Dietman. 38 x 46. Afbildet CD ERIK DIETMAN f. Jönköping 1937 Lysbillede. Olie på lærred. Med påmonteret lysanordning. Sign. Dietman x 97. Afbildet CD ERIK DIETMAN f. Jönköping 1937 "Loi de lard go a go go. Barabar art sous l'art barbare (un demis a crocher)". Assemblage i trækasse. Sign. Erik Dietman x 68. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

23 CD KURT TRAMPEDACH f. Hillerød 1943 "Frit svævende". Sortkridt på papir. Sign. Kurt Trampedach 75. Bladstørrelse 74 x 59. Afbildet CD JEAN MESSAGIER f. Paris 1920 "Portrait de 3 radis". Oliekridt på papir og mixed media. Sign. Messagier. 103 x 75. Proveniens: Galerie Birch, København. Afbildet CD JOHN CHRISTOFOROU f. London 1921 "Portrait sur fond noir", Olie på lærred. Sign. Christoforou. 73 x 60. Proveniens: Galerie Nord, Randers. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

24 OVE SPROGØE SAMLINGEN CD STANISLAS WOJCIESZYNSKI, DIT WOSTAN f. Kozmin 1915 "Vu par la fenêtre". Olie på lærred. Sign. Wostan x 80. Udstillet: Galerie Nils, okt Afbildet CD EDVARD MATWIJKIW f. Trørød 1937 "Femme", Olie på lærred. Sign. Matwijkiw. 130 x 110. Udstillet: Biennale de Paris. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

25 180 CD PER ARNOLDI f. København 1941 Komposition med stokke. Olie på lærred. 100 x 100. Proveniens: Galerie Birch, København. Afbildet CD SVEND WIIG HANSEN f. Møgeltønder 1922, d. Helsingør 1997 Komposition. Akvarel på papir. Sign. Svend Wiig Hansen x 48. Udstillet: Louisiana Afbildet CD CLIFFORD WRIGHT f. Seattle - Wash. 1919, d Komposition. Olie og lakfarve på masonit. 122 x 152. Afbildet CD JAN SIVERTSEN f. Frederiksberg 1951 OLE HEERUP f. København 1907, d. sst Komposition. Akryl på lærred. Sign. på bagsiden Jan Sivertsen x 50 og Ole Heerup: "Have Ø", Olie på lærred. Sign. Ole Heerup. 55 x 69. (2). Sidstnævnte udstillet Koloristerne Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

26 OVE SPROGØE SAMLINGEN CD PABLO PICASSO f. Malaga 1881, d. Mougins 1973 "Dans l'atelier", Akvatinte og koldnålsradering. Sign. Picasso, 46/50. Lysmål 26 x 34. Litteratur: Bloch nr Afbildet CD ARTHUR KÖPCKE f. Hamburg 1928, d. Brøndbyvester 1977 "/Structures/Action-piece for realization/continue/d/". Collage med 27 papirlapper, monteret i én ramme. Med dedikation: "Tak-hilsen til Ove Sprogøe". 70 x 36. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

27 186 CD MALCOLM MORLEY virker i USA, f. London 1931 "Doris Day". Litografi i farver. Sign. M.M. 74, 94/100. Bladstørrelse 75 x 105. Proveniens: Galerie Arnesen, København. Afbildet CD FRIEDENSREICH HUNDERTWASSER f. Wien 1928, d. New Zealand 2000 "Der Endlose Weg zu Dir". Serigrafi i farver. Sign. Hundertwasser, 1967, 46/100. Blindstempel fra Arches. Lysmål 52 x 58. Litteratur: HWG nr. 27. Afbildet CD PIERRE ALECHINSKY OG KURT R. HOFFMANN SONDERBORG "Vulcanalogies", Planche III. Litografi i farver. Sign. Alechinsky, essai. Bladstørrelse 56 x 42,5. (Litteratur: Rivière nr. 455) og K.R.H. Sonderborg: Komposition. Litografi. Sign. Sonderborg Valby 23-VIII-75. Med dedikation. Bladstørrelse 37 x 55. (2). Afbildet CD ASGER JORN 187 f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 Komposition fra serien "Von Kopf bis Fuss". Litografi i farver. Sign. Jorn 67, epreuve d'artiste. Lysmål 74 x 58. Litteratur: Van de Loo nr Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

28 OVE SPROGØE SAMLINGEN CD SVEND WIIG HANSEN f. Møgeltønder 1922, d. Helsingør 1997 Figurkomposition. Tusch på papir. Sign. Wiig Hansen, Paris Bladstørrelse 42 x 53,5 og Portræt. Tusch på papir. Sign. S. Wiig Hansen, Rom Bladstørrelse 31 x 36. (2). Afbildet CD JENS SØNDERGAARD OG PALLE NIELSEN Sommerlandskab med fiskere. Akvarel på papir. Sign. Jens S. 52. Lysmål 38 x 47,5 og Palle Nielsen: Komposition. Tusch på papir. Sign. P.N. 10/3/61. Bladstørrelse 24 x 34. (2). Afbildet CD SVEND WIIG HANSEN f. Møgeltønder 1922, d. Helsingør 1997 "Selvportræt", Oliekridt på papir. Sign. Wiig Hansen. Bladstørrelse 30 x 42 og Figurkomposition. Pastel på papir. Sign. Wiig Hansen, Paris På bagsiden med dedikation: "Til Ove, Tønder 20. september Lysmål 26 x 39. (2). Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

29 eksperimenterende kunst ONSDAG DEN 13. APRIL katalog nr

30 EKSPERIMENTERENDE KUNST Temaet for forårets internationale moderne auktion er den eksperimenterende kunst. Begrebet i sig selv er vanskeligt at definere, for i bund og grund skabes al kunst jo af lysten til at eksperimentere. Set fra et kunsthistorisk synspunkt skilte 1960 erne og 70 erne sig imidlertid ud som to årtier, hvor kunstbegrebet for alvor blev udvidet. Kunstnerne selv kom ud af atelierne og synliggjorde sig i det offentlige rum: Bjørn Nørgaards rituelle hesteslagtning skabte bestyrtelse og Eks-skolens øvrige manifestationer var med til at udløse en decideret folkelig modbevægelse: I de 40 år der er gået siden Lagerforvalter Peter Rindal gik på barrikaderne, i forargelse over statens indkøb af en Peter Bonnén skulptur, er grænserne for såvel samfundet som kunsten blevet rykket. Kombinationen af en guldfisk og en blender kan dog den dag i dag udløse følelsesladede diskussioner om kunstens mål og berettigelse. Den eksperimenterende kunst ændrede vores opfattelse af kunst som noget, der ikke partout foregår på et lærred med en ramme omkring, men også kan udfolde sig som en happening, et statement eller et tilsyneladende meningsløst forsøg: Den tyske kunstner Joseph Beuys, der indrullet i et tæppe blev fløjet til USA for at tilbringe en uge i et lukket værelse sammen med en præriehund, eller den italienske kunster Piero Manzoni, der fyldte sine egne efterladenskaber på dåse og kaldte det for kunst. Ordet eksperimenterende dækker over en nysgerrig og ofte humoristisk leg med materialer og udtryksformer - en vilje til bevægelse og forandring. 60 erne og 70 erne bød først og fremmest på en berigende mangfoldighed og gode kunstkøb for dem, der havde blik for den dynamik, som værkerne repræsenterede. En af disse var Ove Sprogøe og i forlængelse af hans farverige samling, glæder vi os over at kunne præsentere endnu flere eksempler på den eksperimenterende kunst. 193 CD BJØRN NØRGAARD f. København 1947 "Røde fane". Trækasse indeholdende syltetøjsglas med del af dissekeret hest. Påhæftet etikette med følgende tekst skrevet af kunstneren: "En rituel dissektion af en hest foretaget januar 1970 ved Kirke Hyllinge, på foranledning af udstillingen "Tabernakel", Louisiana museet (Præpareret i 46 formalin opløsning)". Sign. Bjørn Nørgaard. H. 27. Proveniens: Erhvervet af nuværende ejer i Har ikke tidligere været udbudt i handel. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

31 RONNIE CUTRONE f. New York 1948 "3-Dimensional tour of Andy Warhol's New York". Objektkasse indeholdende lysbilledfremviser samt 30 lysbilleder, som viser øjeblikke af Andy Warhols liv i årene Udført i 100 eksemplarer. 28 x 18 x 5. Afbildet CD HEIN HEINSEN f. Grindsted 1935 Skulptur af svejset mørkpatineret jern. H. 38,5. L. 37. B. 32. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

32 EKSPERIMENTERENDE KUNST CD ARTHUR KÖPCKE f. Hamburg 1928, d. Brøndbyvester 1977 To collager med trusser, hår og stempler. Begge sign. A. Køpcke. 22 x 30. (2). Proveniens: Erhvervet af nuværende ejer i Har ikke tidligere været udbudt i handel. Afbildet CD PETER BONNÉN f. Frederiksberg 1945 Todelt skulptur af patineret corténstål. En del sign. Peter Bonnén. 11 x 12 x 14. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

33 CD FLEMMING ROSENFALCK f. 1927, d Ansigter i luften. Objekt af bemalet træ, søm og sort ledning. H. 70. L. 24. B. 14. Proveniens: Erhvervet af nuværende ejer i Har ikke tidligere været udbudt i handel. Afbildet CD HEIN HEINSEN f. Grindsted 1935 Skulptur af bronze og glas. H L. 10. Erhvervet af nuværende ejer i Har ikke tidligere været udbudt i handel. Afbildet JOSEPH KOSUTH "Art as idea as idea", Fotostat med tilhørende certifikat og film. 100 x 100. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

34 EKSPERIMENTERENDE KUNST CD ALAIN DUFO f. Sevran 1934 Fragmenteret kunstrose monteret i plasticlommer, Assemblage. Sign. på bagsiden Dufo x 100. Proveniens: Kirsten og Axel P. Nielsen (alias Farve- Peters) samling KAPN nr Proveniens: Søren Myginds samling. Afbildet YOSHIO NAKAJIMA Japansk/svensk kunstner, f "Babao Trav/el" og "Film-Aktion", 1974 og To collager, mixed media. Begge sign. Yoshio Nakajima. Lysmål 25 x 29 og 34 x 20. (2). Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

35 YOSHIO NAKAJIMA Japansk/svensk kunstner, f "Love me (Joker)" og "PSI (Mona Lisa)" 1973 og Collage og assemblage. Begge sign. Yoshio Nakajima. Lysmål 18 x 29 og 31 x 27. (2). Afbildet CD MOGENS MØLLER f. København 1934 Skulptur af bemalet jern og granit, på sokkel af hvidlakeret træ, med indlagte glasplader. H Udstillet: Den Frie, København Proveniens: Erhvervet af nuværende ejer i Har ikke tidligere været udbudt i handel. Afbildet CD EGON FISCHER f. København 1935 Skulptur af sortmalet jern. Sign. Egon Fischer H L. 68. B. 30. Afbildet CD SVEN DALSGAARD f. Randers 1914, d. sst "Træets visdom". Skulptur af galvaniseret jern, delvist bemalet, med sammenfoldet Dannebrog, reb og gummiring. På stand af mørkmalet træ. Sign. Sven Dalsgaard H Diam Litteratur: Sven Dalsgaard: "Varekatalog! Alt dette - og mere til- har jeg lavet ", gengivet s Udstillet: Retrospektiv Udstilling, Randers Kunstmuseum 1975, kat. nr Proveniens: Erhvervet af nuværende ejer i Har ikke tidligere været udbudt i handel. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

36 EKSPERIMENTERENDE KUNST 209 CD SVEN DALSGAARD 207 f. Randers 1914, d. sst "Millers stol" Figur af bronze, cire perdue, på stand af sortmalet træ. Sign. Sven Dalsgaard på etiket fra Jysk Kunstgalerie, København. H. 19. H. inkl. stand 23. L. 30. B. 12. Udstillet: "Sven Dalsgaard" retrospektiv udstilling 1975, Randers Kunstmuseum, kat. nr Litteratur: Sven Dalsgaard: "Varekatalog! Alt dette - og mere til - har jeg lavet " gengivet s Afbildet CD TETSUMI KUDO f. Japan 1935, d. Tokyo 1990 Fuglebur. Fluxus-objekt. Mixed media. Sign. Tetsumi Kudo. 12 x 10 x 8. Afbildet CD SVEN DALSGAARD f. Randers 1914, d. sst "På vej ned". Figur af bronze, cire perdue. Sign. Sven Dalsgaard På sokkel af mørkmalet træ. H. 16. H. inkl. sokkel 26. Udstillet: "Sven Dalsgaard" retrospektiv udstilling, Randers Kunstmuseum, 1975, kat. nr Afbildet CD VIKTOR IV 209 f. New York 1929, d. Amsterdam 1986 "Yes". Ikon. Bemalet drivtømmer. Certifikat medfølger. H. 9. L. 48. D. 9. Afbildet CD HEIN HEINSEN f. Grindsted 1935 Objekt med træstykke. Mixed media. Sign. Hein Heinsen x 21 x 5. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

37 CD POUL GERNES f. København 1925, d Skulptur af sten, polycromt bemalet med skaktern og runde former. Sign. PG. H. 43. Proveniens: Erhvervet af nuværende ejer i Har ikke tidligere været udbudt i handel. Afbildet CD SVEN DALSGAARD f. Randers 1914, d. sst "76,9 centimeter bleu azural". Bemalet tommestok monteret på bemalet plade. Sign. Sven Dalsgaard november x 115. Litteratur: "Varekatalog!", Sven Dalsgaard, afbildet s. [64] Udstillet: Danske Kunstforeningernes Vandreudstilling, Udstillet: Retrospektiv Udstilling, Århus Rådhus, Udstillet: Retrospektiv Udstilling, Randers Kunstmuseum, 1975, kat. nr Afbildet CD EGON FISCHER f. København 1935 Skulptur af polycromt bemalet jern. H. 99. L. 70. B. 40. Proveniens: Erhvervet af nuværende ejer i Har ikke tidligere været udbudt i handel. Afbildet CD SVEN DALSGAARD f. Randers 1914, d. sst "Sørgmodig flag". Foldet Dannebrogsflag i plexiglasboks. Sign. Sven Dals gaard 1969 og x 25 x 25. Proveniens: Erhvervet af nuværende ejer i Har ikke tidligere været udbudt i handel. Afbildet CD ENRICO BAJ f. Milano 1924, d. Varese 2003 "L'ultimo dei Generali". Fad af porcelæn, modelleret i let relief i form af ansigt, polycromt dekoreret med glasur samt applikeret med medalje, udmærkelse og brokadestof. Tryksign. Baj samt på bagsiden Baj 60/3000. Udført hos Edizioni Ceramica Franco Pozzi Gallarate Italia-Con La Collaborazione Dello Studio Marconi. Diam. 30,5. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

38 EKSPERIMENTERENDE KUNST 217 CD POUL GERNES f. København 1925, d Fire forskellige cirkler på fire kvadrater. Olielakfarve på limgrunderet masonit. Sign. på bagsiden Poul Gernes x 92. Afbildet CD SVEN DALSGAARD f. Randers 1914, d. sst "Ønskebillede". Olie på lærred med objekt. Sign. på bagsiden Sven Dalsgaard x 100. Udstillet: Retrospektiv Udstilling, Århus Rådhus Udstillet: Retrospektiv udstilling, Randers Kunstmuseum 1975, kat. nr Afbildet CD POUL GERNES f. København 1925, d Felter i rosa og blåt, Olielakfarve på limgrunderet masonit. Sign. på bagsiden Poul Gernes. 122 x 122. Proveniens: Erhvervet af nuværende ejer i Har ikke tidligere været udbudt i handel. Afbildet RAY JOHNSON f. Detroit 1927, d. New York 1995 "Arthur Craven (Dead Ant)". Collage. Sign. Ray Johnson Bladstørrelse 25 x 28. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

39 221 CD PER ARNOLDI f. København 1941 Komposition med bowlerhat og bolde. Olie på lærred. 100 x 100. Afbildet CD POUL GERNES f. København 1925, d Geometrisk komposition, ca Olielakfarve på limgrunderet masonit. Sign. på bagsiden Poul Gernes. 92 x 92. Afbildet CD POUL GERNES f. København 1925, d Geometrisk komposition, ca Olielakfarve på limgrunderet masonit. Sign. på bagsiden Poul Gernes. 92 x 92. Proveniens: Erhvervet af nuværende ejer i Har ikke tidligere været udbudt i handel. Afbildet CD STIG BRØGGER f. Slagelse 1941 Komposition. Olie på masonit. Utydeligt sign. på bagsiden Stig Brøgger x 90. Proveniens: Erhvervet af nuværende ejer i Har ikke tidligere været udbudt i handel. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

40 EKSPERIMENTERENDE KUNST 225 CD RAYMOND HAINS f. Saint-Brieux 1926 Komposition. Decollage. Sign. på bagsiden Raymond Hains, x 50. Afbildet CD ARTHUR KÖPCKE 225 f. Hamburg 1928, d. Brøndbyvester 1977 "Rebus". Mixed media. Sign. A. Köpcke. Stemplet Original Köpcke Piece No 126. Lysmål 34 x 49. Afbildet CD MOGENS MØLLER f. København 1934 "Liselund". Olie og træobjekter på træplade. Sign. på bagsiden Mogens Møller, juli x 125. Udstillet: "Udstillingen Bevar Den Frie", Den Frie 1981, kat. nr Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

41 CD SVEN HAUPTMANN f. København 1911, d. sst "Den store collage". Decollage, monteret på masonit. Sign. Sv. Hauptmann. 155 x 183. Udstillet: Ålborg Kunstmuseum. Udstillet: Kunstforeningen Gl. Strand. Afbildet CD SVEN DALSGAARD f. Randers 1914, d. sst "Skærmbrædt". Olie på lærred. Sign. Sven Dalsgaard x 80. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

42 EKSPERIMENTERENDE KUNST CD SVEN DALSGAARD f. Randers 1914, d. sst "Zen-grå". Olie på lærred. Sign. på bagsiden Sven Dalsgaard x 65. Udstillet: Retrospektiv udstilling, Århus Rådhus, Afbildet CD BJØRN NØRGAARD f. København 1947 Assemblage, monteret på granitplade i indrammet kasse med lysrør. Sign. på bagsiden Bjørn N. 77. H. 56. L. 42. D. 9. Proveniens: Erhvervet af nuværende ejer i Har ikke tidligere været udbudt i handel. Udstillet: Skive Museum ved Svend Hansen, Jysk Kunst Galerie, Afbildet CD ARTHUR KÖPCKE f. Hamburg 1928, d. Brøndbyvester 1977 Rebus collage. Tryksign. på etiket Arthur Köpcke. Lysmål 69 x 49. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

43 grafik ONSDAG DEN 13. APRIL katalog nr

44 GRAFIK CD PABLO PICASSO f. Malaga 1881, d. Mougins 1973 "Six Contes Fantasques", Radering. Sign. Picasso, 30/30. Bladstørrelse 40 x 31,5. Litteratur: Bloch nr Afbildet CD MARC CHAGALL f. Vitebsk 1887, d. St. Paul de Vence 1985 "Le Coq Rouge". Litografi i farver. Sign. Marc Chagall, H.C. Bladstørrelse 38,5 x 56. Litteratur: Mourlot nr Afbildet CD GEORGES BRAQUE f. Argenteuil 1882, d. Paris 1963 "La chaise". Litografi i farver. Sign. G. Braque, 137/300. Bladstørrelse 37 x 28. Litteratur: Maeght nr Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

45 CD PABLO PICASSO f. Malaga 1881, d. Mougins 1973 "Grand nu de femme" (Grand nu dansant), Linoleumssnit i farver. Sign. Picasso, 46/50. Lysmål 69,5 x 56,5. Bladstørrelse 75,2 x 62. Litteratur: Bloch nr Litteratur: Baer nr Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

46 GRAFIK 239 CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "Je ne vais pas - je viens". Radering. Sign. Jorn 66, 32/45. Bladstørrelse 47 x 38. Litteratur: Van de Loo nr CD RICHARD MORTENSEN f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993 "Homère de L'Odysée". Seks litografier i farver. Serie I-VI. Alle sign. Richard Mortensen 1968, 30/75. Trykt hos Inger og Leo Lund. Udgivet af Éditions Garnier Frères, Paris. Lysmål 61 x 74. (6). Litteratur: Jan Würtz Frandsen nr. 69a-f CD ROBERT JACOBSEN f. København 1912, d. Egtved 1993 Komposition. Håndkoloreret radering i farver. Sign. Rob. Jacobsen, 9/25. Bladstørrelse 60 x CD SERGE POLIAKOFF f. Moskva 1900, d. Paris 1969 "Composition bleue et rouge", Radering og akvatinte i farver. Sign. Serge Poliakoff 75/75. Bladstørrelse 76 x 56. Litteratur: Poliakoff et Schneider nr. XXXI. Litteratur: Riviére nr. XXXI. Afbildet CD JAN VOSS f. Hamburg 1936 Komposition. Radering i farver. Sign. Voss 85, 47/50. Lysmål 109 x 79,5. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

47 CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "Entrée de secours". Suite med ni raderinger i farver. Alle sign. Jorn 71, 33/100. Udgivet af Éditions Georges Visat, Paris Bladstørrelse 66 x 50. I original kassette. Litteratur: Van de Loo nr Proveniens: Dansk privatsamling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

48 GRAFIK CD SALVADOR DALI f. Figueras 1904, d Hjerteres, Hjerterkonge, Hjerterdame, Hjerterknægt og Joker fra suiten "Playing cards". Fem litografier i farver efter gouacher. Alle sign. Dali, hhv. 62/150, 107/150, 79/150, 38/150 og XLIV/L. Trykt hos Reese Piley på Arches papir, jokeren trykt på japanpapir. Hver 65 x 50. Indrammet med passepartout. U.r. (5). Litteratur: Field nr A, K, Q, J (2. række) og Joker. Proveniens: Dansk privatsamling. Afbildet CD SALVADOR DALI f. Figueras 1904, d "Le caducée de Mars alimenté par la boule de feu de Jupiter" fra suiten "La Conquête du Cosmos". Raderet litografi i farver. Sign. Dali, 177/195. Trykt hos Jean Lavigne på Arches papir. 100 x 70. Litteratur: Field nr K. Proveniens: Dansk privatsamling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

49 CD FRIEDENSREICH HUNDERTWASSER f. Wien 1928, d. New Zealand 2000 "Regentag", 1971/1972. Ti serigrafier i farver, komplet samling, med tilhørende trækasse. Planche nr. 7 håndsign. Hundertwasser Regentag 177/300. De øvrige blade stempelsign. Hundertwasser Regentag, talrige med blindstemplet Scholler Stern og nummereret 1767/3000. Kassen håndsign. Friedensreich 1767/3000. Lysmål ca. 47 x 65 og 65 x 47. (10). Litteratur: HWG nr Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

50 GRAFIK 246 CD PABLO PICASSO f. Malaga 1881, d. Mougins 1973 "Deux Sculpteurs devant une Statue". Fra suiten "La Suite Vollard". Radering. Sign. Picasso. Blindstempel Picasso. Trykt på vérge de Montval papir. Bladstørrelse 34 x 44,5. Litteratur: Bloch nr Afbildet CD FERNAND LEGER f. Argentan 1881, d. Gif-sur-Yvette 1955 Komposition med tre søstre, Serigrafi i farver ( efter gouache). Sign. F. Leger. Trykt på Arches med stempel "B" for Jean Bruller, Paris. Bladstørrelse 56,5 x 38. Litteratur: Saphire nr. E. 11. Afbildet CD SALVADOR DALI f. Figueras 1904, d "Velasques; "Les ménines"" fra suiten "Changes in Great Masterpieces". Litografi i farver. Sign. Dali 219/350. Trykt hos Phyllis Lucas. Bladstørrelse 89,4 x 64,7. U.r. Field nr D CD JOAN MIRÓ f. Barcelona 1893, d. Palma de Mallorca 1983 Komposition fra suiten "Album 13". Litografi i farver. Sign. Miro 1948, 47/75. Blindstempel fra Purfil, Marais. Bladstørrelse 45 x 56. Litteratur: Mourlot nr. 80. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

51 CD MARC CHAGALL f. Vitebsk 1887, d. St. Paul de Vence 1985 "Les Coquelicots". Litografi i farver. Sign. Marc Chagall, 64/400. Bladstørrelse 64,5 x 48. Litteratur: Charles Sorlier, nr. CS 2. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

52 GRAFIK CD ANTONIO TÀPIES f. Barcelona 1923 Komposition. Litografi i farver. Sign. Tàpies, XXX/30. Lysmål 46,5 x 70. Litteratur: Galfetti nr Afbildet CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "La vallée du charme". Litografi i farver. Sign. Jorn 69, E.A. Lysmål 64,5 x 46,5. Litteratur: Van de Loo nr Afbildet CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "Nuit déchirée". Litografi i farver. Sign. Asger Jorn 69, E.A. Lysmål 40 x 56. Litteratur: Van de Loo nr Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

53 254 CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "L'un est contraire" fra "Schweizer-Suiten". Radering. Sign. Jorn 53, 19/50. Bladstørrelse 38 x 28. Litteratur: Van de Loo nr CD ROBERT JACOBSEN Tilskrevet, f. København 1912, d. Egtved 1993 Komposition. Håndkoloreret radering i farver. Sign. Rob. Jacobsen, E.A. Bladstørrelse 68,5 x CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "La divine tragedié". Radering. Sign. Jorn 66, 31/45. Bladstørrelse 47 x 38. Litteratur: Van de Loo nr CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 Komposition fra Ars-mappen. Litografi i farver. Sign. Asger Jorn 45. Lysmål 47 x 32,5. Litteratur: Van de Loo nr CD SERGE POLIAKOFF f. Moskva 1900, d. Paris 1969 "Composition rouge, bleue et noire", Litografi i farver. Sign. Serge Poliakoff, 7/80. Bladstørrelse 106 x 75. Litteratur: Yves Rivière nr. 72 Litteratur: Poliakoff et Schneider nr. 72. Afbildet CD JOAN MIRÓ f. Barcelona 1893, d. Palma de Mallorca 1983 Louisiana. Litografi i farver. Sign. Miró. Med dedikation til Knud W. Jensen. Lysmål 68 x 54. Litteratur: Cramer nr Proveniens: Knud W. Jensens private samling, stifter af Louisiana. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

54 GRAFIK SAM FRANCIS f. San Mateo, Californien 1923, d. Santa Monica 1994 "Concert Hall Set III", Litografi i farver. Sign. Sam Francis, 58/75. Udgivet af Louisiana i forbindelse med opførelsen af deres ny koncertsal. Trykt hos Litho Shop, Inc., Santa Monica, Californien af George Page. Bladstørrelse 74 x 104. Litteratur: Connie W. Lembark: The Prints of Sam Francis. A catalogue Raisonné , Volume I, L 225, SF-232. Afbildet TOM WESSELMANN f. Ohio 1931 "Fast Sketch Still Life with Abstract Painting". Serigrafi i farver. Sign. Wesselmann, 4/12 AP. Bladstørrelse 143 x 212. Afbildet SHUSAKU ARAKAWA f. Tokoy 1936 "Landscape" (Mistake). Serigrafi i farver på mylar. Sign. Arakawa 1970, 61/75. Lysmål 89 x 114. Udstillet: "Young American Artists," Gentofte Rådhus, 1973, kat. nr. 2. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

55 ANDY WARHOL f. Philadelphia 1930, d. New York 1987 "Campbell's Soup Can on Shopping Bag", Papirpose trykt med serigrafi i farver. H. 49. B. 43. Litteratur: Feldman & Schellmann nr. 4a, farvevariant. Afbildet JIM DINE f. Cincinnati, Ohio 1935 Four hearts. Litografi i farver, applikeret med papirhjerter. Sign. Jim Dine, 21/85. Bladstørrelse 42 x 51. Proveniens: Erling Hansens samling. Afbildet ROBERT RAUSCHENBERG f. Texas 1925 "Rockery Mounds - Gray Garden". Serigrafi i farver. Sign. Rauschenberg 79, 36/55. Bladstørrelse 104,5 x 79,5. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

56 GRAFIK CD SALVADOR DALI f. Figueras 1904, d "Narcissus" fra suiten "The Mythology". Radering. Sign. Dali, E.A. Trykt hos Pierre Argillet på Arches papir. 76 x 56. U.r. Litteratur: Field nr H. Proveniens: Dansk privatsamling. Afbildet CD SALVADOR DALI f. Figueras 1904, d "Vigor of Youth", "One's Indentity" og "Reflection" fra suiten "The Cycles of Life". Komplet mappe indeholdende sort/hvidt omslag samt tre farveraderinger. Alle nummererede H.C. 37/65, farveraderingerne sign. Dali og med blindstempel fra Dalart N.V, copyright Trykt hos Duall Graphics Ink på Arches papir. Bladstørrelse 37,5 x 56. U.r. Litteratur: Field nr A-C. Proveniens: Dansk privatsamling. Afbildet CD SALVADOR DALI f. Figueras 1904, d "Philosphe écrasé par le cosmos" fra suiten "La Conquête du Cosmos". Raderet litografi i farver. Sign. Dali 174/195. Trykt hos Jean Lavigne på Arches papir. 100 x 70. Litteratur: Field nr A. Proveniens: Dansk privatsamling. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

57 SAM FRANCIS f. San Mateo, Californien 1923, d. Santa Monica 1994 Mappe indeholdende syv litografier i farver. Udført i perioden Alle blade sign. Sam Francis, H.C. 3/20. Udgivet af Éditions Daniel Papierski, Paris. Trykt hos l'atelier Gardner Lithograph, Buena Park, Californien, Bladstørrelse 76 x 56. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

58 GRAFIK ROBERT RAUSCHENBERG f. Texas 1925 Komposition. Farveoffset og mixed media med relieftryk. Sign. Rauschenberg 72, 5/26. Bladstørrelse 72 x 56,5. Proveniens: Leo Castelli Gallery, New York. Afbildet CD JEAN DUBUFFET f. Le Havre 1901, d. Paris 1985 "Texte d'ombre". Litografi. Sign. J. Dubuffet 59, epreuve d'artiste. Oplag 25 ekspl. Udgivet af Silkeborg Kunstmuseum. Lysmål 59 x 43. Afbildet CD FRIEDENSREICH HUNDERTWASSER f. Wien 1928, d. New Zealand 2000 "Regen auf Regentag", blad nr. 5 fra Regentag-suiten, 1971/72. Serigrafi i farver. Sign. Hundertwasser Friedensreich 59/300, mærket 585/3000. Lysmål 46 x 65. Litteratur: HWG nr. 48. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

59 CD FERNAND LEGER f. Argentan 1881, d. Gif-sur-Yvette 1955 Komposition, (1951). Serigrafi i farver (efter gouache). Sign. F. Leger, 181/200. Lysmål 46,5 x 37. Litteratur: Saphire nr. E 8. Afbildet CD JEAN DUBUFFET f. Le Havre 1901, d. Paris 1985 "Tumulte". Litografi. Sign. J. Dubuffet 58, epreuve d'artiste. Oplag 22 ekspl. Udgivet af Silkeborg Kunstmuseum. Lysmål 54 x 45. Afbildet CD CARL-HENNING PEDERSEN f. København 1913 "Drømmedigte", udg. Helhestens Forlag. Illustr. med originale litografier. Sign. chp, 45/300 samt "Cobra-biblioteket", Kassette med 15 kunstnermonografier. Dansk udgave. Trykt hos I. Chr. Sørensen. (2). Litteratur: Van de Loo nr. 103 og 104. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

60 GRAFIK BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

61 276 CD PABLO PICASSO f. Malaga 1881, d. Mougins 1973 "Têtes et Pierre". Dimanche Litografi. Sign. Picasso, 42/50. Bladstørrelse 50 x 63. Litteratur: Bloch nr. 682 Litteratur: Mourlot nr Afbildet EDVARD MUNCH f. Løten, Hedmark 1863, d. Ekely 1944 "Kys", Radering. Sign. Edv. Munch. Restaureret. Bladstørrelse 53 x 42,5. Litteratur: Schiefler, nr. 22, ant. tilstand b. Litteratur: Woll, nr. 23, ant. tilstand b. Afbildet CD GEORGES BRAQUE f. Argenteuil 1882, d. Paris 1963 "Lettera Amorosa" (Georges Braque-René Char), Litografi i farver på Japanpapir. Sign. G. Braque, V/XXV. Lysmål 72 x 52. Litteratur: Valier nr Litteratur: Mourlot nr Afbildet CD FERNAND LEGER f. Argentan 1881, d. Gif-sur-Yvette 1955 Komposition, Litografi i farver. Sign. F. Leger. Bladstørrelse 42 x 32,5. Litteratur: Saphire nr. 17. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

62 GRAFIK 280 CD RENÉ MAGRITTE f. Lessines, Belgien 1898, d. Schaerbeek 1967 Komposition, Radering i farver. Stempelsign. Magritte og med blyant 17/150 samt blindstempel "Gravure Originale Atelier René Magritte". Bladstørrelse 27,5 x 22. Litteratur: Kaplan nr. 20. Afbildet CD RENÉ MAGRITTE f. Lessines, Belgien 1898, d. Schaerbeek 1967 "L'art De Vivre", Radering i farver på Japanpapir. Stempelsign. Magritte og med blyant 139/150 samt blindstempel "Gravure Originale Atelier René Magritte". Bladstørrelse 27,5 x 22. Litteratur: Kaplan nr. 16. Afbildet CD RENÉ MAGRITTE f. Lessines, Belgien 1898, d. Schaerbeek 1967 "La Lecon De Musique", Radering i farver på Japanpapir. Stempelsign. Magritte og med blyant H.C. med blindstempel "Gravure Originale Atelier René Magritte". Bladstørrelse 27,5 x 22,5. Litteratur: Kaplan nr. 15. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

63 CD PER KIRKEBY f. København 1938 "Det genskabte køkken", Suite på tolv farvelitografier. Alle sign. P.K. 86/120. (12). Litteratur: Wivel nr Afbildet CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "Die zwei Elemente". To-delt litografi i farver. Sign. Jorn 70, 30/85. Trykt hos Fratelli Pozzo, Torino. 220 x 148. Litteratur: Van de Loo nr Afbildet COBRA-BIBLIOTEKET "Cobra-biblioteket", Mappe indeholdende 15 kunstnermonografier. Fransk udgave. Trykt hos I. Chr. Sørensen. Litteratur: Asger Jorn. Van de Loo nr. 103 og 104. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

64 GRAFIK CD FERNANDEZ ARMAN f. Nice 1928 "Arman, Bernard Lamarche-Vadel". Dekupation indesluttet i box af plexiglas. Sign. Arman, 91/ x 70 x 7. Afbildet CD ARNULF RAINER f. Østrig 1929 To kompositioner. Koldnålsraderinger. Begge sign. Rainer, hhv. 31/98 og 44/ x 54 og 54 x 38. (2) Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

65 CD LARS BO f. Kolding 1924, d. Paris 1999 "Auguries of innocence by William Blake", Mappe med dobbelt suite med i alt 28 raderinger i farver. Alle sign. Lars Bo XII/XX. Udgivet af Harry H. Lunn Jr. Trykt hos Rémy Bucciali på Moulin du Verger papir. Bladstørrelse 45 x 36 og 36 x 45. Afbildet CD LARS BO f. Kolding 1924, d. Paris 1999 "Autour la reine des neiges d'après conte de H. C. Andersen". Mappe med 10 raderinger i farver. Alle sign. Lars Bo. Tekst af Jean Bouret. Udgivet af Jacques Frapier, Paris. Trykt hos Atelier Rigal på Rives papir. Blindstempel fra Frapier og Rives. Eksemplar nr Bladstørrelse 56 x 44,5 og 44,5 x 56. Afbildet CD LARS BO f. Kolding 1924, d. Paris 1999 "Le petite siréne d'apres le conte de Hans Christian Andersen", Mappe med 10 raderinger i farver. Alle sign. Lars Bo, 86/100. Udgivet af Harry H. Lunn Jr. de Graphics International Ltd. Trykt hos Ateliers Rigal på Rives papir. Blindstempel fra Rives. Bladstørrelse 56 x 44,5 og 44,5 x 56. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

66 GRAFIK Træsnittene er trykt efter Paul Gauguins død af sønnen Pola Gauguin i 1921 i 100 eksemplarer. 291 PAUL GAUGUIN f. Paris 1848, d. Fatu-Iwa 1903 "Maruru". Træsnit på Kinapapir. Tryksign. P G O. Lysmål 24 x 34. Guérin: nr. 92, vol. II. Afbildet PAUL GAUGUIN f. Paris 1848, d. Fatu-Iwa 1903 "Mahna No Varua Ino". Træsnit på Kinapapir. Tryksign. P S O. Lysmål 25 x 40. Guérin: nr. 95, vol. II. Afbildet PAUL GAUGUIN f. Paris 1848, d. Fatu-Iwa 1903 "Mahana Atua". Træsnit på Japanpapir. Tryksign. P G O. Lysmål 23 x 25. Guérin: Gengivet nr. 42, vol. I PAUL GAUGUIN f. Paris 1848, d. Fatu-Iwa 1903 "Le Sourire". Træsnit på Japanpapir. Tryksign. P. Gauguin. Lysmål 15 x 23. Guérin: nr. 75, vol. II PAUL GAUGUIN f. Paris 1848, d. Fatu-Iwa 1903 "Noa Noa". Træsnit på Kinapapir. Tryksign. P G O. Lysmål 40 x 25. Guérin: nr. 95, vol. II. Afbildet PAUL GAUGUIN f. Paris 1848, d. Fatu-Iwa 1903 "Nave Nave Fenua". Træsnit på Kinapapir. Tryksign. P S O. Lysmål 40 x 25. Guérin: nr. 94, vol. II. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

67 I N D E X A Aagaard Andersen, Gunnar 72 Adami, Valerio 128 Agger, Knud 603 Agger, Poul 507 Alechinsky, Pierre 17, 26, 46 47, 58, 166, 188 Andersen, Mogens 77, , 404, 415, 540 Andersen, Poul L. 425, 551 Appel, Karel 30, 44, 51 52, 57, 59, 62 Arakawa, Shusaku 262 Arman, Fernandez , 485, 569 Arnel, Thomas 545 Arnoldi, Charles 573 Arnoldi, Per 162, , 424, 570, 590 B Baertling, Olle 71 Baj, Enrico 94, 216 Balle, Mogens 9, 18, 31, 56 Barcelo, Miguel 84 Barlach, Ernst 632 Bendtsen, Folmer 302 Bentzen, Axel 604 Bertelsen, Albert 332, 378, 576 Bertholo, René 168 Bille, Ejler 5, 409 Bille-Holst, Poul 363 Birkemose, Jens 442, 475, 502, 506 Bitran, Albert 402, 519, 578 Bjerg, Johannes C. 349, 395 Bjerke-Petersen, Vilhelm 63, 65, , 530, 531, 532 Bjerre, Niels 379 Bjørklund, Poul 392 Bo, Lars 288, 289, 290 Bogart, Bram 122 Bonde, Peter 466, 538 Bonnén, Kaspar 116 Bonnén, Peter 197 Brandes, Peter 445 Brands, Eugène 25 Braque, Georges 235, 278 Braun, Ib 484, 646 Brøgger, Stig 224 Bøyesen, Peter Rostrup 397 Bäck, Yngve 601 C Carlsen, Peter 499 Carstensen, Claus , 474, 529 Carstensen, Ebba 599 Cassinari, Bruno 456 César 452 Chagall, Marc 234, 250 Chin, Hsiao 553 Christensen, Kay 394, 400, 600 Christensson, Paul 608 Christiansen, Jesper 591 Christiansen, Poul S , 615, 645 Christoffersen, Frede 401, , 536, 582 Christoforou, John 177, 552 Coignard, James 577 Constant 50 Corneille 48, 60, 61 Cutrone, Ronnie 194 D d Haese, Reinhoud 15, 156 Dali, Salvador 125, 126, 129, , 244, 248, 266, 267, 268 Dalsgaard, Sven 97, 206, 208, , 215, 218, 229, 230, 518 Dan, Lars 498 De Kooning, Willem 86 Debré, Olivier 140 Deyrolle, Jean 76 Dietman, Erik 158, 172, , 422, 440, 495 Dine, Jim 264 Ditlefsen, Gunner 633 Dubuffet, Jean 271, 274 Dudant, Roger 454 Dufo, Alain 201 Dufy, Jean 383 E Eliasson, Olafur 95, 107, , 123, 136, 141, 142 Engelund, Svend 303, 610 Engman, Harald 331 Eriksen, Gorm 470 Erro, Gudmundsson Gudmundur 119, 143, 171 F Finding, Ole 500 Fischer, Egon 153, , 214, 534 Fischer-Hansen, Else 432 Francis, Sam 260, 269 Frandsen, Erik A. 137, 528 Freddie, Wilhelm 92, 96, , 399, 537, 636 Förg, Günther 405 G Gadegaard, Paul 70 Gauguin, Paul 291, , 294, 295, 296 Geertsen, Ib 572, 587 Gernes, Poul 212, , 222, 223 Ghermandi, Quinto 145 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

68 I N D E X Giersing, Harald 309, 389 Gilbert, Stephen 41 Gjerdevik, Niels Erik 114, , 505, 592 Goldberg, Michael 104 Gottschalk, Albert 637 Gripenholm, Ulf 132 H Hagedorn-Olsen, Thorvald 598 Hains, Raymond 225 Hansen, Johannes 345 Hansen, Knud 533 Haugen Sørensen, Arne 99, 110, 165 Haugen Sørensen, Jørgen , 403 Hauptmann, Sven 228 Have, Henrik 501, 557 Heerup, Henry 3, 12 21, 22, 28, 146 Heerup, Ole 183 Heinesen, William 381 Heinsen, Hein 195, 199, 211 Henning, Gerhard 325, 346 Heyboer, Anton 489, 494 Hjorth-Nielsen, Søren 336 Hofmeister, Johannes 301, 320, 640 Holstein, Bent 584, 585 Hoppe, Erik 388 Hornung, Preben 413, 418, , 527, 548, 565, 580 Hundertwasser, Friedensreich , 272 Høst, Oluf 299, 307, , 339, 374, 382 I Isakson, Karl 315, 321, 324, 364 Isbak, Poul 486 Isbrand, Victor 617 J Jacobsen, Egill 6, 13, 20 27, 33, 36, 49 Jacobsen, Robert 78, 80, , 134, 155, 241, , 460, 476, 487, 567 Jans, Knud 411, 430 Jarl, Viggo 330 Jenkins, Paul 522 Jensen, Axel P. 639 Jerichau, Jens Adolf 357, 385 Joensen-Mikines, Samuel , 380 Johansen, Svend 359, 641 Johnson, Ray 220 Jonsson, Ragnar 593 Jorn, Asger 2, 7, 10, 14, 16, 23, 24, 32, 34, 35, 37 42, 43, 189, 239, 242, , 254, 256, 257, 285, 566 Jørgensen, Aksel 341, 387 Jørgensen, Børge 482 K Kannik, Frans 560 Karsten, Ludvig Peter 366, 630 Kernn-Larsen, Rita 512, 516, 643 Kirkeby, Per 109, , 283, 523 Kirkegaard, Anders 149 Kjeldbæk, Bentemarie 450, 467 Kowner, Joseph 453 Krohg, Per 365, 631 Krøjer, Tom 151, 417, , 469, 511, 513, 514 Kudo, Tetsumi 152, 207 Kvium, Michael 133, 135, 138, 438 Köpcke, Arthur 185, 196, 226, 232 L Lacomblez, Jacques 541 Lanskoy, André 74 Larsen, Jørn 428 Larsen, Karl 362, 386 Leger, Fernand 247, 273, 279 Lerfeldt, Hans Henrik 515, 535, , 561, 562, 563 Lergaard, Niels 297, 306 Lerpa, Nes 410 Leth, Harald 606, , 638, 642 Liisberg, Hugo 329, 347 Lindemann, Kai 423, 437, 443, 446 Lindström, Bengt 164 Lucebert 1 Lund, Henrik 391 Lundstrøm, Vilhelm 333 Lønnberg, William 602 M Madsen, Mads 542, 546 Magritte, René 280, 281, 282 Malinovsky, Lise 461, 472 Mancoba, Sonja Ferlov 39 Mandrup, Peter 556 Maryan 408 Mathiesen, Egon 431 Matwijkiw, Edvard 179, 433 McWilliam, Frederick Edward 102, 103 Meaux Saint-Marc, André 393 Merrild, Knud 343, , 351, 352 Mertz, Albert 170 Messagier, Jean 176 Meurice, Jean-Michel 520 Miró, Joan 249, 259 Modigliani, Amedeo 328 Moll, Oskar 353 Morley, Malcolm 186, 526 Mortensen, Richard 73, 90, , 111, 112, 240, 426, 564, 568 Moseholm, Anders 493 Munch, Edvard BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 741

69 I N D E X Møhl-Hansen, Kristian 644 Møller, Mogens 204, 227, 483 Müller, Max 360 N Nakajima, Yoshio 202, 203 Nielsen, Ejnar 607 Nielsen, Jais 605, 627, 628 Nielsen, Knud 69, 88, , 547, 555, 571, 574, 589 Nielsen, Palle 191 Nielsen, Poul S. 390 Nitsch, Hermann 579 Nolde, Emil 356 Nyborg, Peter 497 Nørgaard, Bjørn 193, 231 Nørgård, Lars 464 O Olrik, Balder 139, 477 Olson, Axel 455 Ortvad, Erik 4 Ortwed, Kirsten 524 P Paik, Nam June 407 Patursson, Trondur 583 Pedersen, Carl-Henning 19, 29, 40 53, 54, 275 Petersen, Hans Meyer 517 Picasso, Pablo 184, 233, , 276, 326, 327 Pillet, Edgard 451 Poliakoff, Serge 237, 258 Prem, Heimrad 91, 93, , 420, 471, 492, 581 R R, Tal 108, 113 Raadal, Erik 304 Rainer, Arnulf 287 Rathsack, Svend 348 Rauschenberg, Robert 265, 270 Ravn, Lars 419, 462 Reumert, Niels 539 Roger-Durand, Henri 588 Rooskens, Anton 8, 11, 38, 45 Rosenfalck, Flemming 198 Rosenkrantz, Arild 554 Rude, Olaf 300, , 319, 373, 597 S Saint-Phalle, Niki de 83 Sala, Eugène de 361, 620, 647 Sanchez, José Luis 481 Saura, Antonio 130 Scharff, William 312, , 623, 624, 626 Scherfig, Hans 337, 340 Schmidt, Allan 436 Schwalbe, Ole 427, 429, 550 Sert, Henri 148, 468 Sievert, Erik 634 Sivertsen, Jan 183, 543 Skotte Olsen, Wiliam 147, , 449, 504, 508 Somchai, Hattakitkosol 544 Sonderborg, Kurt R. Hoffmann 188 Soulages, Pierre 75 Stefansson, Jon 368 Steffensen, Hans Voigt 586 Stoltze, Peter 575 Storm Petersen, Robert 629 Sturm, Helmut 87 Sveinsdóttir, Júlíana 308, , 358, 371 Svendsen, Bjarke Regn 510 Swane, Christine 619 Swane, Sigurd 384, , 596, 613 Søndergaard, Jens , 372, 375 T Tajiri, Shinkichi 154 Tegner, Rudolph 314 Télémaque, Hervé 169 Therkildsen, Agnete Bille 448, 457 Thorarinsson, Sveinn 369 Thoresen, Elsa 66 Ting, Walasse 117, 163, , 480, 491, 496 Tinguely, Jean 81, 82 Trampedach, Kurt 175, 465 Tàpies, Antonio 85, 251 U Utzon, Lin 549 V Vallman, Uno 503 Viktor IV 210, 421 Voss, Jan 167, 238, 521 W Wankel, Charlotte 67 Warhol, Andy 263 Waring, Jørgen 439, 441 Wegener, Gerda 621 Weie, Edvard 316, , 334, 338 Wesselmann, Tom 118, 261 Wiig Hansen, Svend , 192, 412 Willumsen, J. F. 342, 354, 355, 625 Wojcieszynski, dit Wostan, Stanislas 178 Wolvecamp, Theo 55 Wright, Clifford 182 Ø Øllgaard, Hans 611 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

Aalborg Kommunale Kunstforening - indkøbt kunst til generalforsamlingen i side 1 Aalborg Kommunale Kunstforening - indkøbt kunst til generalforsamlingen i 2017 - side 1 1 2 3 4 Helene Stigel Stentøj 44 cm høj Tchai Munch Glasskål 17 x 32 cm + bog Lene Winther Stentøj H 25 cm. Wouter

Spillere tilmeldt turneringen

3. Ægteparturnering den 29. august SUM Placering. 1. Ægteparturnering den 19. april. 2. Ægteparturnering den 7. juni. Navn Judith & Harry Jensen

3. Ægteparturnering den 29. august SUM Placering. 1. Ægteparturnering den 19. april. 2. Ægteparturnering den 7. juni. Navn Judith & Harry Jensen 1. ægteparturnering - resultater Længste drive hul 4 - Christina Christiansen Tættest flaget på hul 2 - Ole Christoffersen Tættest flaget på hul 7 - Ole Frølich-Hansen Tættest flaget på hul 12 - Se tættest

VARDE SPORTSFISKERFORENINGs bestyrelse fra 1926 til Isenkræmmer S. Graversen.

Gunnar Aagaard Andersen ord, Undated Glue on plastic 17 x 24 cm DKK10,000

Danmarks Jægerforbund Resultat hold 25-05-2014

Liste over bestyrelsesmedlemmer Alslev Boldklub 1951 til 2009

Liste over bestyrelsesmedlemmer Alslev Boldklub 1951 til 2009 Knudsen Vagn 1951 Formand 1951-06-07- Alslev Knudsen Finn 1951 Kasserer Visselbjerg Jensen- Musiker Harry 1951 Alslev Fugleberg Jens 1951 Alslev Andersen Erik 1951 Alslev Knudsen Vagn 1951 Formand 1952-06-12-Alslev

SØNDAG. Papirkunst på himmelflugt

Opdateret startliste for Kreds-/By-stævne 30. januar 2011

Danskemesterskaber 2010 10 og 15 m Senior og Oldboys

RESULTATLISTE FOR DDS Storstrømmen Senior Landsdelsmesterskab 15m 2011

RESULTATLISTE FOR DDS Storstrømmen Senior Landsdelsmesterskab 15m 2011 Side 1 af 8 StævneProgram 17:32 De Danske Skytteforeninger DDS SP v.2.4.28 November 2010 RESULTATLISTE FOR DDS Storstrømmen Senior Landsdelsmesterskab 15m 2011 Senior 1P Næstved Skytteforening UNG 14-55879

Holdturnering, Finale

Holdturnering, Finale Række C2 Bane 25-26 Navne: Klub: 1: 2: 3: 4: 20'ere: Plus: Minus: Ialt: Plads: Sonja Andresen Poul Spaabæk Gunnar Pedersen Johan Andersen Grindsted FFI 6: C2p1 1: XXX XXX 16 16 0 32 40 2: XXX XXX 20 20

Resultatliste - Jelling fs 15 meter 2016

Resultatliste - Jelling fs 15 meter 2016 Side 1 af 7 08:37:26 - DDS SP v.3.15.11.1 RESULTATLISTE Jelling fs 15 meter 2016 Gevær, 15m. - Mesterskab Børn 1 1 101490 Christoffer Røjkjær 10-006 Klejs-Juelsminde Skytteforening 200/13 200/11 400/24

RESULTATLISTE DDSN 15m Pistolturnering Individuelle resultater

RESULTATLISTE DDSN 15m Pistolturnering Individuelle resultater RESULTATLISTE DDSN 15m Pistolturnering 2013-14 Individuelle resultater Standardpistol BK Runde 1 Runde 2 Runde 3 Runde 4 SUM 1 103691 Mikkel H. Wendell 251 0 0 0 251 Standardpistol Junior Runde 1 Runde

DGI Sydvest Hold Finale

100 meter Sted Dato Resultat Bemærkning Jørn Palsten, 43 Randers Peter Rasmussen, 40 Århus

100 meter Sted Dato Resultat Bemærkning Jørn Palsten, 43 Randers Peter Rasmussen, 40 Århus 100 meter Sted Dato Resultat Bemærkning Jørn Palsten, 43 Randers 20.06.65 10.5 Peter Rasmussen, 40 Århus 09.06.58 10.6 Jens Pedersen, 43 Randers 31.05.64 10.7 Ove Reimers, 58 Århus 13.09.78 10.8 Preben

Regionsmesterskab 2016 Krolf

Oversigt over skolebilleder 1965-66 (Klik for at springe til ønsket side)

Oversigt over skolebilleder 1965-66 (Klik for at springe til ønsket side) Oversigt over skolebilleder 1965-66 (Klik for at springe til ønsket side) Als skole 1.a Klasse Als skole 1.b Klasse Als skole 2. Klasse Als skole 3. Klasse Als skole 4. Klasse Als skole 5. Klasse Als skole

Vvs-branchens Faglæreruddannelse

Vvs-branchens Faglæreruddannelse Arrangement Overnatning den 24. juni 2013 Starttidspunkt tirsdag 25-06-2013 00:00 Sluttidspunkt onsdag 26-06-2013 00:00 Mathies Sørensen Henrik Bertelsen Pernille M. Christensen Niels Tim Brøndel Bent-Ole

Danmarks Jægerforbund Resultat hold 31-05-2015 Placering Nr Navn Foreningsnr Foreningsby Skydning Dame Hold Træf Skud Træf Skud 1 39 Sevel Damer 2 105 125 183 Solveig Madsen 2204 Sevel Jagtforening 38 41 185 Kristine Madsen 2204 Sevel Jagtforening

Salgsliste: Malerier, tegninger, grafik m.v.

RESULTATLISTE DDS midt 15 meter pistol stævne 2 runde 2011-2012

RESULTATLISTE DDS midt 15 meter pistol stævne 2 runde 2011-2012 Side 1 af 8 01-12-2011 07:44:33 - DDS SP v.3.11.11.8 RESULTATLISTE DDS midt 15 meter pistol stævne 2 runde 2011-2012 Holdkonkurrence: 15 meter call 22 1 Aulum Skytteforening 31309 Keld Jeppesen Klasse:

DGI Nordsjælland Skydning Milnersvej 44-46 3400 Hillerød 79 40 47 00

DGI Nordsjælland Skydning Milnersvej 44-46 3400 Hillerød 79 40 47 00 DGI Nordsjælland Skydning Milnersvej 44-46 3400 Hillerød 79 40 47 00 nordsjaelland@dgi.dk www.dds-nordsjaelland.dk DGI idræt & fællesskab 04-01-2015 RESULTATLISTE HOLDTURNERINGEN FREDERIKSBORG AMT Efterår

Ørnehøj Herreklub A-gruppen 28. juli 2016 Se dine slag på de enkelte huller på side 4

Ørnehøj Herreklub A-gruppen 28. juli 2016 Se dine slag på de enkelte huller på side 4 Ørnehøj Herreklub A-gruppen 28. juli 2016 Se dine slag på de enkelte huller på side 4 Placering Total Navn Nr. Score Nr. Score Nr. Score Nr. Score 1 99-1007 Morten Bech 1 89,7 6 29,9 3 29,9 10 29,9 2 99-1567

GARDERNES INDIVIDUELLE LANDSMESTERSKABER M LIGGENDE

vinterturnering cal 22,

Resultater fra opstartsstævnet i Auning 19. april 2017

Resultater fra opstartsstævnet i Auning 19. april 2017 Resultater fra opstartsstævnet i Auning 19. april 2017 Herrer: Damer: 1. Anders Nielsen, Åstrup med 89 slag 2. Ole Rygaard, Uggelhuse med 89 slag 3. Egon Rosendal, Rønde med 89 slag 1. Lise Hjorth, Uggelhuse

1. omg. 2. omg. 3. omg. Frederikssund A Natalie Larsen

1. omg. 2. omg. 3. omg. Frederikssund A Natalie Larsen Gruppe A Børn 1. Division Frederikssund A 18-3 107588 Natalie Larsen 198 8 197 8 200 11 107587 Megan Larsen 198 4 193 4 196 9 112084 Dicte Møller 195 5 196 3 195 6 121788 Victoria Andersen 198 9 195 6

Hermed en deltager liste for Morsø-Cup Hvis der er nogle fejl som bør rettes, så kontakt jens på Det er bedst efter kl. 20.

Hermed en deltager liste for Morsø-Cup Hvis der er nogle fejl som bør rettes, så kontakt jens på Det er bedst efter kl. 20. 1 Hermed en deltager liste for. Hvis der er nogle fejl som bør rettes, så kontakt jens på 21308483. Det er bedst efter kl. 20.00 Nr: Ejer: Ring nr: 1 Alex kristiansen DK 021 15 2403M 2 Alex kristiansen

SKJERN GF FODBOLD - TRÆNERUDVALGET

1 Nr: Ejer: Ring nr: 1 Pia & Kent DK 075 15 6333M 2 Bo Knudsen DK 233 15 178M 3 Jensen & Brakstad DK 068 15 167M 4 Conny Damgaard DK 075 15 7113M 5 Team NK & Viggo DK 232 15 1853M 6 Tommy Hansen DK 140

Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse Undervisningsbeskrivelse Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser Termin Institution Uddannelse Fag og niveau Lærer(e) Hold Termin hvori undervisningen afsluttes: Maj-juni 14/15 Hf

Viborg Amtskreds-/By-stævne Bowling 2011. Individuelle rækker

cur.no. fancier foot ring arrival time

cur.no. fancier foot ring arrival time 1 Morsø-Cup 2015 cur.no. fancier foot ring arrival time 1 Frode Hansen DK 075 15 6301M 30.07.15 09:24:33:75 2 Alex kristiansen DK 021 15 2433M 30.07.15 09:24:34:56 3 Olaf Fram DV 01164 15 94 30.07.15 09:24:34:98

Danmarksturnering. 10 meter riffel

Danmarksturnering. 10 meter riffel Danmarksturnering 10 meter riffel Resultatliste 2014-2015 1. omgang Startet i 1980 Åben klasse 1. omgang total 1. Division 1 Bredstrup-Pjedsted 1 1856,4 12 1856,4 12 2 Særslev 1 1831,9 9 1831,9 9 3 Viborg

Dansk Skytte Union 50m Hjemmebaneturnering Senior

Dansk Skytte Union 50m Hjemmebaneturnering Senior 60 liggende 4. omgang total 1. division 1 Ballerup 1 1876,9 10 7505,5 40 2 Kolding 1 1842,3 4 7412,0 24 3 DSB/ASF 1 1846,9 6 5565,8 22 4 Viborg 1 1850,6 8 7394,9 18 5 Bredstrup-Pjedsted 1 1819,9 0 7351,8

Xtracon GM /10. Næstved Høst 24/8-5/10. Dianalund Open 11/9-9/10

Xtracon GM /10. Næstved Høst 24/8-5/10. Dianalund Open 11/9-9/10 Navn/Turnering Fra Klub Holbæk Løvfald 11/9-13/9 Greve EMT 7/9-28/9 Næstved Høst 24/8-5/10 Dianalund Open 11/9-9/10 Xtracon GM 2015 12-18/10 Nordfalster opstart 15/9-20/10 Maribo By 9/9-21/10 Faxe efterm.

Georg Metz. Danske billeder. fra 1900 til 2000 ; GYLDENDAL

Georg Metz. Danske billeder. fra 1900 til 2000 ; GYLDENDAL Georg Metz Danske billeder fra 1900 til 2000 ; GYLDENDAL Illustrationsliste 6 Wilhelm Johannes Heinrich Storm/Lokalhistorisk Arkiv for 9 Roskilde Lokalhistoriske Arkiv 11 Wilhelm Johannes Heinrich Storm/Lokalhistorisk

Resultatliste - DGI Storstrømmen LDM Senior 15m 2014

Resultatliste - DGI Storstrømmen LDM Senior 15m 2014 Side 1 af 7 18:34:49 - DDS SP v.3.14.2.3 RESULTATLISTE DGI Storstrømmen LDM Senior 15m 2014 Veteran Plads Bane Navn Res. 5 6 7 8 9 10 P-finale I alt 1 2 022 Jette Skov Pedersen 394 8 51,6 10,6 10,7 10,4

RESULTATLISTE DDSN 15m Pistolturnering Individuelle resultater RESULTATLISTE DDSN 15m Pistolturnering 2012-13 Individuelle resultater Luftpistol Klasse 1 1 16916 Rune Knudsen 291 291 582 291 2 32639 Heidi Bergholt Madse 289 287 576 288 3 14860 Bo Lykholt Andreasen

Tage Jensen SSK. Krolf 29 31 30 90 1 Erling Christensen Østerild 28 28 35 91 2 Erik Kjeldgaard Klarup Krolf 29 31 33 93 3 Harry Jørgensen Østerild 29

Tage Jensen SSK. Krolf 29 31 30 90 1 Erling Christensen Østerild 28 28 35 91 2 Erik Kjeldgaard Klarup Krolf 29 31 33 93 3 Harry Jørgensen Østerild 29 Tage Jensen SSK. Krolf 29 31 30 90 1 Erling Christensen Østerild 28 28 35 91 2 Erik Kjeldgaard Klarup Krolf 29 31 33 93 3 Harry Jørgensen Østerild 29 30 36 95 Jens Peter Christensen Østerild 34 30 31 95

Elfagets Faglæreruddannelse

Elfagets Faglæreruddannelse Grillarrangement Starttidspunkt tirsdag 24-06-2014 00:00 Sluttidspunkt tirsdag 24-06-2014 00:00 Aksel Lykke Dennis Langvad Kurt Kristensen Mathies Sørensen Steffen Sørensen Kim Fusager Flemming Kastbjerg

GARDERNES INDIVIDUELLE LANDSMESTERSKABER 2015 200 M LIGGENDE KLASSE A

RESULTATLISTE FOR Aalborg Skyttekreds Pistolterrænstævne 2007

RESULTATLISTE FOR Aalborg Skyttekreds Pistolterrænstævne 2007 StævneProgram 19-08-2007 23:05 De Danske Skytteforeninger DDS SP v.2.3.4 Juni 2007 RESULTATLISTE FOR Aalborg Skyttekreds Pistolterrænstævne 2007 Pistolterræn - Klasse JUN 1 05N-17450 Henrik Hjelm Hansen

Reg.nr. en udstilling af Telefon Til Chefen

Dansk Skytte Union 50m Hjemmebaneturnering 2014 - Senior

Texel Får 81607-00080 11.03.93 39908-00529 127 119 109 107 120 104 94 113 106 50 K Flemming Ulrich 98838020 85393-00810 17.03.98 85393-00543 126 115 104 110 127 103 104 112 101 40 Mogens Ladefoged 75299192

Pistol U1A Guld U1A Alexander Lang PC Vejle 87 79 79 245 2 Sølv U1A Laurits Skrædderdal PC Vejle 63 74 46 183 1

Pistol U1A Guld U1A Alexander Lang PC Vejle 87 79 79 245 2 Sølv U1A Laurits Skrædderdal PC Vejle 63 74 46 183 1 Pistol Damer - Indledende runde Dame Dorte Thorsen Trehøje 92 92 93 95 372 3 Dame Christina Borgen Nielsen Trehøje 89 91 91 94 365 8 Dame Maria Kristensen Aars Skytteforening 94 91 85 88 358 5 Dame Anja

Danmarksturnering. 10 meter riffel Danmarksturnering 10 meter riffel Resultatliste 2012-2013 1. omgang Startet i 1980 1. omgang total 1. Division A Særslev 1 1763 2 1763 2 B Trehøje 1 1751 2 1751 2 C Viborg 1 1749 2 1749 2 c ÅRK 1 1699

Katalog Hold. 17 Fredericia Junior :30. Mikkel Engsbye Gert Johansen Mikkel Schiøtt Mikkel Schiøtt. Fredericia Fredericia

Katalog Hold. 17 Fredericia Junior :30. Mikkel Engsbye Gert Johansen Mikkel Schiøtt Mikkel Schiøtt. Fredericia Fredericia Junior hold 10:30 17 Junior 72 73 74 74 Mikkel Engsbye Gert Johansen Mikkel Schiøtt Mikkel Schiøtt 4353254652 4353415446 4353304172 4353304172 1 udskrevet for: Junior hold Side 1 Old-boy hold 09:20 22

FASTE TIMER I ØTK TENNISHAL

FASTE TIMER I ØTK TENNISHAL FASTE TIMER I ØTK TENNISHAL 2007-2008 MANDAG 9.00-9.30 9.30-10.00 10.00-10.30 10.30 1100 11.00 1130 11.30 1200 14.30-15.00 15.30-16.00 16.30-17.00 Frederikssund Frederikssund 17.30-18.00 18.30-19.00 19.00-19.30

Nr. Navne Klub. 1 runde 2 Runde 3 Runde Total Finalerunde efter omspil Finale 160 Knud Sønderby skanderborg krolf Erling Madsen

Nr. Navne Klub. 1 runde 2 Runde 3 Runde Total Finalerunde efter omspil Finale 160 Knud Sønderby skanderborg krolf Erling Madsen Nr. Navne Klub. 1 runde 2 Runde 3 Runde Total Finalerunde efter omspil Finale 160 Knud Sønderby skanderborg krolf 33 31 32 96 35 36 Erling Madsen Karup/Kølvrå Krolf 31 34 32 97 35 164 Hans Brogård Vestfjends

DANMARKSMESTERSKAB 10M OG 15M VETERANER DANSK SKYTTE UNION. Resultatliste Danmarksmesterskab 2015 I BPI Skytteforening. S08c

DANMARKSMESTERSKAB 10M OG 15M VETERANER DANSK SKYTTE UNION. Resultatliste Danmarksmesterskab 2015 I BPI Skytteforening. S08c DANMARKSMESTERSKAB 10M OG 15M VETERANER 2015 Resultatliste Danmarksmesterskab 2015 I BPI Skytteforening DANSK SKYTTE UNION 1 10m Oldboys 1 Knud Møller ÅRK 105,4 105,1 106,1 104,0 420,6 36x 2 Janus Haahr