Malerier. Unge Kunstneres Paaske-Auktion. Tirsdag den 18. April. Gammel Torv (Hein & Møller Holst s Hus.) Kl

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Download "Malerier. Unge Kunstneres Paaske-Auktion. Tirsdag den 18. April. Gammel Torv 10-12. (Hein & Møller Holst s Hus.) Kl. 1 2 7."

1 Malerier Unge Kunstneres Paaske-Auktion Tirsdag den 18. April Kl og 5-7 Gammel Torv (Hein & Møller Holst s Hus.) Eftersyn hver Dag Kl Kommissioner modtages af den Tilsynshavende, som er tilstede ved Eftersynet.

2 Conditioner. 1. Alt sælges i den Stand, hvori det ved Hammerslaget er og forefindes, samt uden Ansvar for Undertegnede i nogen Retning og henligger fra samme for Køberens Regning og Risiko. Det Købte skal være afhentet fra Auktionsstedet inden Forløbet af den Dag, Auktionen holdes. Dersom det solgte ikke afhentes i rette Tid, kan det uden Varsel paany bortsælges enten under Haanden eller ved Auktion for første Købers Regning, og er denne da pligtig at erstatte det deraf flydende Tab uden at have Adgang til det mulige Overskud. 2. Den, der byder for en Anden, forpligter sig herved som Selvskyldnercautionist. 3. Betalingen, hvortil i Auktionsomkostninger betales et Tillæg af 10 pct., erlægges til Undertegnede enten ved Tilslaget eller paa Anfordring. 4. Ejendomsretten af det Solgte overgaar først ved Betalingens Erlæggelse. 5. De Købere, der ikke betale i rette Tid, have, hvadenten de blive sagsøgte eller ikke, at tilsvare i Rente 6 pct. p, a. fra Hammerslagets Dato, indtil Betalingen sker, samt alle Omkostninger skadesløst. I Søgmaalstilfælde ere de pligtige uden Hensyn til, hvor de bo eller opholde sig at give Møde for Kjøbenhavns Forligscommission og Jurisdiction efter Varsel som til indenbyes Boende, underkastede den hurtige Retsforfølgning efler Forordningen af 25. Januar 1828 samt undergivne Udpantning efter Lov af 29. Marts Nr. 10a. Kjøbenhavn i April Kunsthallen" GI. Torv Nr Hans Kruse, Regentsens Gaard. 2. K. Gleerup, Snemotiv, Vendersborg. 3. Cecilie Jacobæus, Æblegrene i et Glas. 4. Christian Petersen, Tulipaner (Akvarel). 5. Harry Nielsen, Stilleben. 6. Agnes Dorthea Thomsen, Chrysantemum. 7. Italienske Anemoner. 8. Chr. Petersen, Tulipaner (Akvarel). 9. Thorkild Eskildsen, Eftersidder, Skolestue i Thim. 10. Gramby, Landskab. 11. Barnewitz, Efteraarsdag i Dyrehaven. 12. Hallander, Interiør, Stue. 13. Cecilie Jacobæus, Blomster. 14. Hans Kruse, GI. Frederiks Hospital. 15. Einar Petersen, Landevejen, Diset Morgen. 16. Thorkild Eskildsen, Køkken-Interiør. 17. Hans Kruse, Rosenborg Slot. 18. Norvil, Frue Kirke. 19. Barnewitz, Vintermorgen i Dyrehaven. 20. K. Klein, Aftenstemning. 21. K. G ler up, Skærgaarden. 22. A. Pardrup, Aaen ved Herregaarden Svanholm. 23. Clemmen Clemmensen, Parti fra Christianshavns Vold. 24. Hove, Parti fra Utterslev. 25. Svend Ulrik, Sommerlandskab. 26. W. Henriksen, Chr. d. X.de paa Amager Fælled. 27. F. P. Andersen, Efteraars Stemning i Dyrehaven. 28. K. Glerup, Gamle Huse i Graavejr. 29. Signeret A. B., Fiskerbaade i Nordsøen. 30. Kuttere i Nordsøen. 31. Thorkild Eskildsen, Stilleben. 32. A. Christensen Wang, Dansk Sommerlandskab. 33. Axel Jensen, Moseparti. 34. E. Hallstrom, Morgenstemning. 35. Svend Ulrik, Dansk Bondegaard.

3 36. Chr. Bonnesen, Parti fra Nyhavn. 37. Kragh Petersen, Skovparti, 38. P. Poulsen, Optrækkende Uvejr. 39. H. Vedel, Modelstudie. 40. Chr. Bonnesen, Raadhuspladsen, Aftenstemning 41. Kragh Petersen, Norsk Sneparti. 42. A. Bendix, Arbejdsmænd. 43. Hans Kruse, Bryghuset Kristianshavn. 44. E. Halstrøm, Hest. 45. Thorkild Eskildsen, Soldatens Hotel. 46. Ole Due, Ved Øresund. 47. H. O. J. Lund, Skovsøen. 48. Hallander, Parti fra Vodroffsvej. 49. Hans Ehlert, Røde Port ved Dyrehaven. 50. K. Gleerup, Kanalslusen. 51. E. Hallstrøm, Udsigt over Søen. 52. Hans Kruse, Parti ved Børsen. 53. Kragh Petersen, Alleen. 54. Hans Ehlert, Ved Skovsøen. 55. Sterup Hansen, Stilleben. 56. Blomster-Madsen, Roser. 57. Roser. 58. A. J. Pardrup, Ved Genfersøen. 59. Chr. Bonnesen, Ved Arnen. 60. Norvil, Helligaandskirken. 61. Thorkild Eskildsen, Gammel Kone. 62. Gramby, usign., Landskab. 63. A. Bendix, Lille Pige. 64. Norvil, Fra Melby ved Frederiksværk. 65. Kragh Petersen, Landskab. 66. Carl Nielsen, Solnedgang. 67. Barnewitz, Skovsøen i Dyrehaven. 68. Kragh Petersen, Blomster i Vase. 69. Chr. Bonnesen, Portrætstudie. 70. A. Bendix, Gamle Mænd. 71. Otto Petersen, Stilleben. 72. Barnewitz, Fra Kolonihaven, 73. W. Henriksen, Hørsholms Slotshave. 74. Hans Kruse, Aaen. 75. Carl Nielsen, Efteraar, Sydsjælland. 76. Otto Petersen, Japanske Sol. 77. A. J. Pardrup, Møens Klint, Jumfruspiret. 78. Hans Nic. Hansen, Tegning. 79. A. Sterup Hansen, Hørsholm Mose. 80. Anthon Bendix, Pige med Lys. 81. Hermann Jensen, Lyngbyvejen. 82. S. P. Fog, Fra Østersøen. 83. Fra Lyngby Sø. 84. Knud Petersen, Solnedgang. 85. Buket Tulipaner. 86. Ripcke Edsberg, Saltofte Bakke ved Sorø. 87. Efteraarsdag ved Svendborg. 88. Stilleben. 89. Typen paa en Vesterbrodreng. 90. Christians Mølle ved Svendborg. 91. Petersen Kragh, Markedsscene. 92. Barnewits, Fra Dyrehaven. 93. Aar up Ellingsø, Adam og Eva 94. Hans Kruse, Nyhavn. 95. Kragh Petersen, Trolden vejrer Foraarssolen. 96. Chr. Bonnesen, Eremitageslottet. 97. A. Bendix, Portrætstudie. 98. Hans Kruse, Frederiksberg. 99. W. Brunø, Skovparti E. Walseth, Skoven ved Vejle Kragh Petersen, Tebordet Barnewitz, Dyrehaven i Maj Dyrehaven Dyrehaven J. A. Pardrup, Handeckfaldet i Schweitz K. Gleerup, Havnen i Solskin Fra Sværtåen Hans Ehlert, Fra Himmelbjerget Betty Adler, Peder Lips Hus A. J. Pardrup. Møens Klint Møens Klint W. Henriksen, Marinebillede Hans Kruse. Amager Kragh Petersen, Tulipaner Kragh Petersen, Vinterlandskab Skovparti W. Brunø, Tøsen A. Bendix, To Søskende Kragh Petersen, Graavejr Klokketaarn Landskab Otto Petersen, Stilleben K. Glerup, Havneparti Marinebillede J. Pardrup, Selvportræt.

4 126. J. Pardrup, Stubmøllen Møens Klint H. Kruse, Rosenborg Slot i Sne Carl Nielsen, Roskilde Domkirke Barnewitz, Ved Birkerød Kragh Petersen, Studie (udført i Kasein) Landskab Landskab. 134 Landskab Barnemitz, Fra Dyrehaven W. Henriksen, Terrassen H. Kruse, Parti fra Mols Otto Petersen, Stilleben K. Gleerup, Køkkenet J. A. Pardrup, Møens Klint Kragh Petersen, Gutten N. Walseth, Bryghuset Frøken E. Fris, Sæbygaard Skov J. Holm, Marinebillede K. Gterup, Ved Stranden Kragh Petersen, Landskab Portrætstudie E. Fris, Skovriddergaarden Sæby Tulipaner i Glas A. J. Pardrup, Gammel Bageri J. Holm, Marinebillede Chr. Bonnesen, Thepavillonen Frederiksberg Have E. Hallstrøm, Baade paa Land Walseth, Akvarel, Snelandskab Otto Hansen, Akvarel Kragh Petersen, 157. E Friis, Æbler Walseth, Frugt Ubekendt, Stribolt, Portræt Kragh Petersen, Malerens sidste Ophængning Walseth, Valmuer Roser J. Pardrup, Skovsø J. Holm, Syrener Havneparti Roser i Vaser Chr. Bonnesen, Ved Marmorbroen. Hvis der er Stemning for det sælges om Aftenen en Del Gravurer, kollorerede af udenlandske Kunstnere.

5 WEILE OG SØNNER --- GOTHERSGADE 107.

HANS AGERSNAP, CATALOG. Fotogroflsamliagen MANDAG DEN 3. OKTOBER 1910, FM. KL. 11' 2, CHARLOTTENBORG. HANS AGERSNAP. Fotogroflsamliagen Privat Eftersyn: Torsdag d. 29. September 1910, Kl. 11 4. CATALOG OVER MALERIER OG STUDIER AF HANS AGERSNAP, HVILKE BORTSÆLGES VED AUKTION, DER AFHOLDES MANDAG DEN 3.

CATALOG samunc, / anden og sidste Afdeling af Malerier og Tegninger. tilhørende Boet efter afdøde. Landskabsmaler HANS FISCHER, / D m. 3728. P rivat E ftersyn: T orsdag den 27. October Kl. 11 3. STATENS KUNSTHISTORISKE FOTOGRAFI )\ CATALOG samunc", / f / anden og sidste Afdeling af Malerier og Tegninger tilhørende Boet efter afdøde

MALERI-AUKTIONEN KATALOG VANGEHUSET, STRANDVEJ 85. MANDAG D. 19. APRIL KL. 12 OVER KATALOG OVER MALERI-AUKTIONEN MANDAG D. 19. APRIL KL. 12 i s VANGEHUSET, STRANDVEJ 85. Eftersyn: Søndag d. 18. April Kl. 9 5. Kommissioner modtages i Lokalet af Inspektør Sørensen. AUKTKONSVILKAAR. Alt

MALERIER og TEGNINGER AF

Nr. 19. Maria og Elisabeth.

NEHMS AUKTIONER»WESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONsNR. s VESTER M ANDAG DEN 23. FEBRUAR 1920, KL. 12

NEHMS AUKTIONER»WESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONsNR. s VESTER M ANDAG DEN 23. FEBRUAR 1920, KL. 12 NEHMS AUKTIONER»WESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONsNR. s VESTER 72 56 i M ANDAG DEN 23. FEBRUAR 1920, KL. 12 KATALOG over EN SAMLING MALERIER som bortsælges ved Auktion Mandag den 23. Februar Kl.

I DEN FRIE UDSTILLINGS LOKALER VIS A VIS ØSTBANEGAARDEN. MANDAG DEN 21. FEBRUAR 1916 KL. 12 P BORTSÆLGES EN SAMLING MALERIER GERDA STRØM I) 3820. MALERIAUKTION I DEN FRIE UDSTILLINGS LOKALER VIS A VIS ØSTBANEGAARDEN. MANDAG DEN 21. FEBRUAR 1916 KL. 12 P BORTSÆLGES EN SAMLING MALERIER AF GERDA STRØM EFTERSYN: FREDAG DEN 18.. LØRDAG DEN 19.

JENS LUND UDSTILLING OG AUKTION

GABRIEL JENSEN. AUKTION: MANDAG DEN 21. OKTOBER 1912, FM. KL. IIV 2. CHARLOTTENBORG. GABRIEL JENSEN. AUKTION: MANDAG DEN 21. OKTOBER 1912, FM. KL. IIV 2. CHARLOTTENBORG. Privat Eftersyn: Torsdag den 17. Oktober 1912, Kl. 11 4. CATALOG OVER MALERIER OG STUDIER AF GABRIEL JENSEN, HVILKE

C. F. Aagaard, CATALOG. Malerier af Landskabsmaler. > Wz, i. Charlottenborg. Mandig den 13. October 1890, Fm. Kl. 11. Privat Eftersyn i orsaag u. 710 r\». n o. > Wz, i. ^ STATENS kunsthistoriske FOTOGRAFI SAMLING. CATALOG over Malerier af Landskabsmaler C. F. Aagaard, h v i lk e b o r ts æ l g e s v e d A u e tio n p

KUNSTAUKTIONEN UNO KUNST ORIGINALE HOLLANDSKE MALERIER ONSDAG DEN 5. APRIL KL. I1/,, HOTEL BRISTOLS ANNEX RAADHUSPLADSEN 55 (OVER B*T CENTRALEN) OVER KUNSTAUKTIONEN ONSDAG DEN 5. APRIL KL. I1/,, OVER UNO KUNST OG ORIGINALE HOLLANDSKE MALERIER HOTEL BRISTOLS ANNEX (OVER B*T CENTRALEN) RAADHUSPLADSEN 55 KATALOG OVER EN SAMLING MALERIER SOM SÆLGES VED

I Skandinavisk Kunstudstilling" (Vesterbrogade 58)

KATALOG OVER MALERIER

KATALOG OVER MALERIER \ 'v -vf KATALOG OVER MALERIER TILHØRENDE FÆ LLESBOET E FT E R AFDØDE GROSSERER OG YEKSELLERER ARON R. HENRIQUES OG SENERE AFDØDE HUSTRU. DE BORTSÆLGES VED AUKTION, D ER AFHOLDES MANDAG DEN 16DE NOVEMBER

MALERIER CITY AUKTIONS-LOKALER. G. E. NØHRMflNN - AUKTIONSHOLDER KRISTEN BERNIKOWGADE 2 (({ City A u k tio n s lo k a le r Kristen Bernikowgade 2 Tef. 9774 (Hjørnet af Citygade). FREDAG DEN 16. MAJ 1913 KL. 12 OG FØLG. DAGE AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION I CITY AUKTIONS-LOKALER KRISTEN BERNIKOWGADE

Charlotte Frimodt. Malerier og Aquareller.

Charlotte Frimodt. Malerier og Aquareller. Charlotte Frimodt. Malerier og Aquareller. > A uktion: M andag den 14. Februar 1916, Fm. Kl. 12, Charlottenborg. Privat Eftersyn: Torsdag den 10. Februar 1916, Kl. 11 4. CATALOG OVER MALERIER OG AQUARELLER

M fl b E RIE. GI. Kongevej 27«29. Falkenbergs Auktioner. Telefoner 1282-10,321. Falkenbergs Auktioner. Onsdag den 26. Juni 1918 KL \2%Middag Falkenbergs Auktioner Onsdag den 26. Juni 1918 KL \2%Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27«29 (Det ny Teater) bortsolgt en Del gode M fl b E RIE EFTERSYN. Mandag den 24. Juni Kl. 10 5.

Fredag den 5. Marts 1920 Kl. 1 Eftrm,

. SQe. IS3 HANS DALL. AUKTION: MANDAG DEN 5. FEBRUAR 1912, FM. KL ll /a. CHARLOTTENBORC. »axonaia sigirøcmwisnrim

. SQe. IS3 HANS DALL. AUKTION: MANDAG DEN 5. FEBRUAR 1912, FM. KL ll /a. CHARLOTTENBORC. »axonaia sigirøcmwisnrim IS3. SQe. HANS DALL. AUKTION: MANDAG DEN 5. FEBRUAR 1912, FM. KL ll /a. CHARLOTTENBORC.»axonaia sigirøcmwisnrim PotrtgraflsamlingeB Privat Eftersyn: Torsdag den i. Februar 1912, Kl. 11 4. CATALOG OVER

Fredag den 19. December 1919 Kl. 1 Eftrm.

Fredag den 19. Marts 1920 Kl. 1 Eftrm.

Fredag den 19. Marts 1920 Kl. 1 Eftrm. Falkenbergs Auktioner Fredag den 19. Marts 1920 Kl. 1 Eftrm. bliver ved Auktion, der afholdes ( fil Jiongeøej 27 Sc 29 (D et n y T h e a te r) bortsolgt en Samling EFTERSYN: Torsdag den 18. Marts Kl. 10

FRANSK KUNST. MALERIER at kendte, udstillende franske Kunstnere. Tirsdag den 2 0. Febr Kl. 12. Gammel Mønt 2 * 4 (Colosseum) FRANSK KUNST Tirsdag den 2 0. Febr. 1917 Kl. 12 bortsælges ved Auktion i Gammel Mønt 2 * 4 (Colosseum) en meget fin Samling MALERIER at kendte, udstillende franske Kunstnere Eftersyn Søndag den 18. Februar

Maleriauktion afholdes

Maleriauktion afholdes Maleriauktion afholdes Mandag d. 8. & Tirsdag d. 9. Maj, begge Dage Kl. 12'J2, i B. T. Centralen, 1. Sal, Raadhuspladsen 55. Der bortsælges en Samling ældre og nyere Malerier, hvoraf bl. a. fremhæves Billeder

CATALOG OVER SAMTLIGE DE AF AFDØDE PROFESSOR VED KUNSTAKADEMIET EFTERLADTE MALERIER OG STUDIER, HVILKE BORTSÆLGES VED AUKTION PAA CHARLOTTENBORG. 3615. CATALOG OVER SAMTLIGE DE AF AFDØDE PROFESSOR VED KUNSTAKADEMIET FRANTS HENNINGSEN EFTERLADTE MALERIER OG STUDIER, HVILKE BORTSÆLGES VED AUKTION MANDAG D. 19. OG TIRSDAG D. 20. OKTOBER 1908, FM. KL.

HANS FISCHER. CATA LOG

HANS FISCHER. CATA LOG HANS FISCHER. CATA LOG HZ H Privat Eftersyn: Torsdag den 27. October Kl. 11 3. C A T A L O G over anden og sidste Afdeling af Malerier og Tegninger tilhørende Boet efter afdøde Landskabsmaler HANS FISCHER,

MALERIER, CARL RASMUSSEN, CATALOS. Mandag den 12. Febrnar 1894, Form, Kl. 11, Charlottenborgs Kunstndstillingsbygning. over

MALERIER, CARL RASMUSSEN, CATALOS. Mandag den 12. Febrnar 1894, Form, Kl. 11, Charlottenborgs Kunstndstillingsbygning. over Privat Eftersyn: Torsdag d. 8. Februar 1894 Kl. 11 3. CATALOS over t MALERIER, tilhørende Boet efter afdøde Marinemaler CARL RASMUSSEN, hvilke bortsælges ved Auktion Mandag den 12. Febrnar 1894, Form,

Fredagen den 5. November 1920 KL 1

AD. HEINRICH-HANSEN CHARLOTTENBORG FORTEGNELSE EN SAMLING MALERIER MALEREN. MANDAG DEN 26. FEBRUAR Kl. 127* - FORTEGNELSE OVÉR EN SAMLING MALERIER AF MALEREN AD. HEINRICH-HANSEN BORTSÆLGES VED AUKTION PAA CHARLOTTENBORG MANDAG DEN 26. FEBRUAR Kl. 127* EFTERSYN: Torsdag, Fredag, Lørdag og Søndag den 25. Februar

CATALOG. en Samling Malerier, Mandag den 16. December 1895, Form. Kl. 11, (f> Bredgade 28. over. hvilke bortsælges ved Auktion

CATALOG. en Samling Malerier, Mandag den 16. December 1895, Form. Kl. 11, (f> Bredgade 28. over. hvilke bortsælges ved Auktion sm CATALOG over en Samling Malerier, hvilke bortsælges ved Auktion Mandag den 16. December 1895, Form. Kl. 11, i Lemmings permanente Kunstudstillings Lokale, Bredgade 28. (f> EFTERSYN: Fredag d. 13., Lørdag

EN SAMLING MALERIER som bortsælges ved Auktion

EN SAMLING MALERIER som bortsælges ved Auktion KATALOG OVER EN SAMLING MALERIER som bortsælges ved Auktion ) FREDAG DEN 21. DECEMBER 1917 KL. 67> i KUNSTS AL, FREDERIKSBERGGADE NR. 27, MEZZ TIf. Byen 7876 E F T E R S YN: Torsdag d. 20. og F redag d.

CATALOG MACKEPRANG5 MANDAG D. 23. OCTOBER 1899, FM. KL. (I 3579. CHARLOTTENBORG. AflLERIEJ^,

CATALOG MACKEPRANG5 MANDAG D. 23. OCTOBER 1899, FM. KL. (I 3579. CHARLOTTENBORG. AflLERIEJ^, 3579. CATALOG OVER MACKEPRANG5 AflLERIEJ^, H V ILK E B O R T S ^E G E S VED AUKTION MANDAG D. 23. OCTOBER 1899, FM. KL. (I PAA CHARLOTTENBORG. N r EFTER SY N : Fredag d. 2 0., Lørdag d. 21. og Søndag d.

MALERI AUKTIONEN. CITY AUKTIONS-LOKALER t e l f. 9720 KRISTEN BERNIKOWGÅDE 2 t e l f. 9720 G. E. NØHRHANN KATALOG

MALERI AUKTIONEN. CITY AUKTIONS-LOKALER t e l f. 9720 KRISTEN BERNIKOWGÅDE 2 t e l f. 9720 G. E. NØHRHANN KATALOG CITY AUKTIONS-LOKALER t e l f. 9720 KRISTEN BERNIKOWGÅDE 2 t e l f. 9720 HJ. AF CITYGADE KATALOG OVER MALERI AUKTIONEN ØSTERGADE 15, 1. SAL (KONGENS KLUBS SELSKABSLOKALER) ONSDAG DEN 3. JULI KL. II1!,

XALIBI EFTERSYN: Fredag den 24. Oktober 1919 Kl. 2 Eftim. f. Jionfleoej 27 & 29 (Det ny Theater) Hn&tioner. Falkenbergs Auktioner Falkenbergs Auktioner Fredag den 24. Oktober 1919 Kl. 2 Eftim. bliver ved Auktion, der afholdes f. Jionfleoej 27 & 29 (Det ny Theater) bortsolgt en Samling XALIBI EFTERSYN: Onsdag den 22. Oktober Kl. 10

CATALOfi ALFRED OLSENS. Maleriauktion. H 710 Privat Eftersyn: Torsdag d. 9. November Kl. 11 3. Marinemaler

CATALOfi ALFRED OLSENS. Maleriauktion. H 710 Privat Eftersyn: Torsdag d. 9. November Kl. 11 3. Marinemaler H 710 Privat Eftersyn: Torsdag d. 9. November Kl. 11 3. CATALOfi til Marinemaler ALFRED OLSENS Maleriauktion Mandag d. 13. November 1893, Kl. 11, i Kunstudstillingsbygningen paa Charlottenborg. EFTERSYN:

NEHMS AUKTIONER»W ESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONcNR.: VESTER M A N D A G DEN 17. M AJ 1920, KL. 12

NEHMS AUKTIONER»W ESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONcNR.: VESTER M A N D A G DEN 17. M AJ 1920, KL. 12 NEHMS AUKTIONER»W ESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONcNR.: VESTER 72 56 M A N D A G DEN 17. M AJ 1920, KL. 12 KATALOG over EN SAMLING MALERIER som sælges ved offentlig Auktion i Vangehuset, Strandvej

MALERIAUKTION GAMMEL MØNT 2 &. 4, (COLOSSEUM) MANDAG DEN 755 OKTOBER KL. 12.

OPHØRS-AUKTION I KATALOG KUNSTHANDLER CHR. SCHYTTS. KUNSTSAL«FREDERI KSBERGGADE Nr. 27. ONSDAG D. 21. og TORSDAG D. 22. JANUAR. 1920, KL.

OPHØRS-AUKTION I KATALOG KUNSTHANDLER CHR. SCHYTTS. KUNSTSAL«FREDERI KSBERGGADE Nr. 27. ONSDAG D. 21. og TORSDAG D. 22. JANUAR. 1920, KL. KATALOG OVER KUNSTHANDLER CHR. SCHYTTS OPHØRS-AUKTION I KUNSTSAL«FREDERI KSBERGGADE Nr. 27 ONSDAG D. 21. og TORSDAG D. 22. JANUAR 1920, KL. 127 a EFTERSYN: Søndag den 18., Mandag den 19. og Tirsdag den

P r o f. Otto B a c h e,

P r o f. Otto B a c h e, KATALOG OVER MALERIER OG STUDIER AF P r o f. Otto B a c h e, HVILKE BORTSÆLGES VED AUKTION, DER AFHOLDES MANDAG D. 8. MARTS 1915, FM. KL. 11*, PAA CHARLOTTENBORG. EFTERSYN: Fredag den 5., Lørdag den 6.

CATALOG over CIL1US ANDERSEN, Hozy. Mandag den 28. Januar 1895, Form. Kl. 11, Malerier og Studier, Charlottenborgs Kunstudstillingsbygning.

CATALOG over CIL1US ANDERSEN, Hozy. Mandag den 28. Januar 1895, Form. Kl. 11, Malerier og Studier, Charlottenborgs Kunstudstillingsbygning. s- Hozy Privat Eftersyn: Torsdag d. 24. Januar 1895 Kl. 11 3. CATALOG over Malerier og Studier, tilhørende Figur- og Genremaler CIL1US ANDERSEN, hvilke bortsælges ved Auktion Mandag den 28. Januar 1895,

NEHMS AUKTIONER»W ESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONsNR. s VESTER TO R SD A G DEN 16. SEPTEM BER KL. 1.

NEHMS AUKTIONER»W ESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONsNR. s VESTER TO R SD A G DEN 16. SEPTEM BER KL. 1. NEHMS AUKTIONER»W ESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONsNR. s VESTER 72 56 TO R SD A G DEN 16. SEPTEM BER KL. 1. KATALOG over En D el gode Malerier, som bortsælges ved Auktion Torsdag d. 16. Septb. 1920

til P. K ornbeek s MALERIAUCTION Mandag d. 17. October 1887, Kl. 11. UDSTILLING Fredag d. 14., Lørdag d. 15. og Søndag d. 10. October fra Kl. 11 3.

til P. K ornbeek s MALERIAUCTION Mandag d. 17. October 1887, Kl. 11. UDSTILLING Fredag d. 14., Lørdag d. 15. og Søndag d. 10. October fra Kl. 11 3. K A T A L O G til P. K ornbeek s MALERIAUCTION i Kunstudstillingsbygningen ved Charlottenbopg Mandag d. 17. October 1887, Kl. 11. v - X UDSTILLING Fredag d. 14., Lørdag d. 15. og Søndag d. 10. October

CATALOG OVER MALERIER OG AQUARELLER AF AFDØDE PROFESSOR, LANDSKABSMALER G. M. SOYA-JENSEN, PAA CHARLOTTENBORG.

CATALOG OVER MALERIER OG AQUARELLER AF AFDØDE PROFESSOR, LANDSKABSMALER G. M. SOYA-JENSEN, PAA CHARLOTTENBORG. CATALOG OVER MALERIER OG AQUARELLER AF AFDØDE PROFESSOR, LANDSKABSMALER G. M. SOYA-JENSEN, HVILKE BORTSÆLGES VED AUKTION, DER AFHOLDES MANDAG DEN 7. OG TIRSDAG DEN 8. OKTOBER 1912, FM. KL. 11'la PAA CHARLOTTENBORG.

KUNSTHISTORISKE FOTOGRAFI SAMLING CATÅLOG. over. 2den og sidste Afdeling. Malerier og Aquareller, tilhørende Boet efter afdøde Marinemaler

KUNSTHISTORISKE FOTOGRAFI SAMLING CATÅLOG. over. 2den og sidste Afdeling. Malerier og Aquareller, tilhørende Boet efter afdøde Marinemaler vm* 3806. I ' STATENS KUNSTHISTORISKE FOTOGRAFI SAMLING r CATÅLOG over 2den og sidste Afdeling af Malerier og Aquareller, tilhørende Boet efter afdøde Marinemaler CARL RASMUSSEN, hvilke bortsælges ved

Fortegnelse over Malerier

Fortegnelse over Malerier m Fortegnelse over Malerier af Figurmaler VENZEL TORNØE og andre Kunstnere. Malerierne bortsælges ved Auktion, som afholdes paa Perm anent Kunstudstilling Mandagen den 15. Okt. Kl. 11 præcis. KONDITIONER.

MALERIER CATALOG. Mandag d. 16. Oktober 1893, Form. Kl. 11, CHARLOTTENBORG. over. hvilke bortsælges ved Auktion. paa

MALERIER CATALOG. Mandag d. 16. Oktober 1893, Form. Kl. 11, CHARLOTTENBORG. over. hvilke bortsælges ved Auktion. paa H i n. Privat Eftersyn: Fredag d. 13. Oktober 1893 Kl. 11 3. CATALOG over MALERIER af hvilke bortsælges ved Auktion Mandag d. 16. Oktober 1893, Form. Kl. 11, paa CHARLOTTENBORG. E ft e r sy n : Lørdag

3521. Malerier og Studier. af afdøde Maler. Carl Wentorf. A uktion: Mandag den 25. Oktober 1915, Fm. Kl. IIV2, Charlottenborg. 3521. Malerier og Studier af afdøde Maler Carl Wentorf. A uktion: Mandag den 25. Oktober 1915, Fm. Kl. IIV2, Charlottenborg. Privat Eftersyn: Torsdag den 21. Oktober 1915, Kl. 11 4. KATALOG OVER EFTERLADTE

MALERIAUKTION I DEN FRIE UDSTILLINGS LOKALER. Fotografisamlingen M A N D A G DEN 7. OKTOBER 1918 KL. 12 1 2

MALERIAUKTION I DEN FRIE UDSTILLINGS LOKALER. Fotografisamlingen M A N D A G DEN 7. OKTOBER 1918 KL. 12 1 2 Fotografisamlingen MALERIAUKTION I DEN FRIE UDSTILLINGS LOKALER VIS å VIS ØSLBANEGAARDEN M A N D A G DEN 7. OKTOBER 1918 KL. 12 1 2 BORTSÆLGES EN SAMLING MALERIER SÆRLIG AF ÆLDRE OG YNGRE DANSK MALERKUNST

Falkenbergs Auktioner

Falkenbergs Auktioner Falkenbergs Auktioner Fredag den 12. December 1919 KL 1 Eftrm. bliver ved Auktion, der alholdes (Det ny Theater bortsolgt en Samling EFTERSYN: Onsdng den lo. December Kl. 10-5. T\,rsd;ifc: o* n!1 December

CARL LOCHER. PROFESSOR (SIDSTE AFDELING A F EFTERLADTE M ALERIER OG TEGNIN G ER.)

CARL LOCHER. PROFESSOR (SIDSTE AFDELING A F EFTERLADTE M ALERIER OG TEGNIN G ER.) 3>. l f a, C PROFESSOR CARL LOCHER. (SIDSTE AFDELING A F EFTERLADTE M ALERIER OG TEGNIN G ER.) Auktion: Tirsdag d. 11. og Onsdag d. 12. April 1916, Form. Kl. 12, Malerisalen, Studenterforeningen, Vesterboulevard

Fredag den 1. November 1919 Kl. 1 Eftrm.

Fredag den 1. November 1919 Kl. 1 Eftrm. Falkenbergs Auktioner... i Fredag den 1. November 1919 Kl. 1 Eftrm. bliver ved Auktion, der afholdes (D et n y T h e a te r) bortsolgt en Samling EFTERSYN: Onsdag den 5. November Kl. 10 5. Torsdag den

CATALOG OVER MALERIER OG STUDIER I AQUAREL, OLIE OG TEMPERA ANNA E.MUNCH, HVILKE BORTSÆLGES VED AUKTION, SOM AFHOLDES

CATALOG OVER MALERIER OG STUDIER I AQUAREL, OLIE OG TEMPERA ANNA E.MUNCH, HVILKE BORTSÆLGES VED AUKTION, SOM AFHOLDES 3571. CATALOG OVER MALERIER OG STUDIER I AQUAREL, OLIE OG TEMPERA AF ANNA E.MUNCH, HVILKE BORTSÆLGES VED AUKTION, SOM AFHOLDES MANDAG DEN 29. OKTOBER 1917, FM. KL. 12, PAA CHARLOTTENBORG. EFTERSYN: FREDAG

KUNST-AUKTION. ) TELF. CENTRAL 8490 ) Træffes sikrest, ogsaa for Telefonsamtaler, } før Kl. 10 og efter Kl. 6. 3008. I OVENLYSSALEN, BREDGADE 34

KUNST-AUKTION. ) TELF. CENTRAL 8490 ) Træffes sikrest, ogsaa for Telefonsamtaler, } før Kl. 10 og efter Kl. 6. 3008. I OVENLYSSALEN, BREDGADE 34 3008. Ældre dansk Malerkunst købes eller modtages paa meget kulante Betingelser til ^ortsalg ved mine Kunstauktioner i Ovenlyssalen, Bredgade 34. Ved at sælge ved mine Kunstauktioner opnaar Ejerne selv

KATALOG FRIIS NYBOS. = aukttott I I f MANDAG D. 29. SEPTBR. UDSTILLINGSBYGNINGEN VED CHARLOTTENBORG KL. 121/* EFTMD.

KATALOG FRIIS NYBOS. = aukttott I I f MANDAG D. 29. SEPTBR. UDSTILLINGSBYGNINGEN VED CHARLOTTENBORG KL. 121/* EFTMD. 3625. KATALOG OVER FRIIS NYBOS = aukttott I UDSTILLINGSBYGNINGEN VED CHARLOTTENBORG DER AFHOLDES MANDAG D. 29. SEPTBR. KL. 121/* EFTMD. I f EFTERSYN: TORSDAG D. 25., FREDAG D. 26., LØRDAG D. 27. OG SØNDAG

KATALOG. Maleriauktionen Tirsdag d. 8. Marts 1910 Form. Kl. 111/a.

KUNSTNER-AUKTION I OVENLYSSALEN, BREDGADE 3* ONSDAG DEN 222S MARTS Kl. 12'/.

KUNSTNER-AUKTION I OVENLYSSALEN, BREDGADE 3* ONSDAG DEN 222S MARTS Kl. 12'/. KUNSTNER-AUKTION I OVENLYSSALEN, BREDGADE 3* ONSDAG DEN 222S MARTS Kl. 12'/. FORTEGNELSE OVER EN SAMLING MALERIER AF FEM DANSKE KUNSTNERE: WANDA ROOSE ELINE HERTZ JESPERSEN KNUD JESPERSEN AAGE ROOSE OTTO

H. C. JENSEN, Auktionsholder.

Malerier og Studier. afdøde Marinemaler HRTHIRS LUTKEN, hvilke bortsælges ved Auktion, som afholdes. paa

Malerier og Studier. afdøde Marinemaler HRTHIRS LUTKEN, hvilke bortsælges ved Auktion, som afholdes. paa CATALOG over Malerier og Studier af afdøde Marinemaler HRTHIRS LUTKEN, hvilke bortsælges ved Auktion, som afholdes paa Charlottenborg, Mandag d. 4. December 1905, Fin. Kl. 11 k EFTER SY N : Fredag d. i.,

MALERIER KUNSTN ER-AUKTION FORTEGNELSE. ONSDAG DEN 23DE FEBRUAR Kl. 127* KOMMISSIONER OG KATALOGER:

MALERIER KUNSTN ER-AUKTION FORTEGNELSE. ONSDAG DEN 23DE FEBRUAR Kl. 127* KOMMISSIONER OG KATALOGER: KUNSTN ER-AUKTION FORTEGNELSE OVER EN SAMLING MALERIER AF OTTE DANSKE KUNSTNERE: EBBA C ARSTEN SEN MOGENS GAI) JACOB LUDVIG GOLDMANN M. HAMMEIUCH HANS HENNINGSEN K. O. HILKIER JENS ADOLF J ERICH AU AXEL

Maleri - Auktionen 54, Købmagergade 54,

Maleri - Auktionen 54, Købmagergade 54, Katalog over Maleri - Auktionen 54, Købmagergade 54, Mezzaninen, Alaska Onsdag d. 24. M arts 1915 Kl. 1 pr. Eftersyn paa Auktionsstedet Søndag den 21, Mandag den 22. og Tirsdag den 23. Marts fra Kl. 10

EN SAMLING MALERIER KATALOG KUNSTSAL FREDERIKSBERGGADE 27, MEZZ. TLF. BYEN 7876 TIRSDAG DEN 23. OKTOBER KL. I2Va OVER SOM BORTSÆLGES VED AUKTIONEN

EN SAMLING MALERIER KATALOG KUNSTSAL FREDERIKSBERGGADE 27, MEZZ. TLF. BYEN 7876 TIRSDAG DEN 23. OKTOBER KL. I2Va OVER SOM BORTSÆLGES VED AUKTIONEN KATALOG OVER EN SAMLING MALERIER SOM BORTSÆLGES VED AUKTIONEN TIRSDAG DEN 23 OKTOBER KL. I2Va i KUNSTSAL FREDERIKSBERGGADE 27, MEZZ. TLF. BYEN 7876 E FTE R SY N Lørdag d, 20., Søndag d. 21. og Mandag d.

C. M. SOTA-JENSEN. c ysy,, Fotograf! aamlid^ti (EFTERLADTE MALERIER OG AQUARELLER.) 3821. PROFESSOR, LANDSKABSMALER

C. M. SOTA-JENSEN. c ysy,, Fotograf! aamlid^ti (EFTERLADTE MALERIER OG AQUARELLER.) 3821. PROFESSOR, LANDSKABSMALER c ysy,, 3821. Fotograf! aamlid^ti PROFESSOR, LANDSKABSMALER C. M. SOTA-JENSEN. (EFTERLADTE MALERIER OG AQUARELLER.) AUKTION PAA CHARLOTTENBORG MANDAG D. 7. OG TIRSDAG D. 8. OKTOBER 1912, FM. KL. 1172.

CATALOG OVER MALERI KR OG TEGNINGER AF AFDØDE FIGURMALER CILIUS ANDERSEN, paa CHARLOTTENBORG.

CATALOG OVER MALERI KR OG TEGNINGER AF AFDØDE FIGURMALER CILIUS ANDERSEN, paa CHARLOTTENBORG. CATALOG OVER MALERI KR OG TEGNINGER AF AFDØDE FIGURMALER CILIUS ANDERSEN, HVILKE BORTSÆLGES VED AUKTION, DER AFHOLDES M A N D A G DEN 23. F E B R U A R 1914, FM. KL.II'k paa CHARLOTTENBORG. EFTERSYN: Fredag

28an5a(j ben 6te ' Ho»em6er 190S, Storm- $1. n. tøjjailottenboifl.

28an5a(j ben 6te ' Ho»em6er 190S, Storm- $1. n. tøjjailottenboifl. \ 28an5a(j ben 6te ' Ho»em6er 190S, Storm- $1. n tøjjailottenboifl. K atalog over af Maleren r hvilke bortsælges ved Auktion, der afholdes Manias (len 6te N o r a t e 1905, F o n. Kl. i r k Udstillingsbygningen,

Maleri-Auktionen. Katalog. paa Hotel Faxe i Faxe. Mandag d. 28. Febr. 1916 Kl. 3.

Maleri-Auktionen. Katalog. paa Hotel Faxe i Faxe. Mandag d. 28. Febr. 1916 Kl. 3. Katalog over Maleri-Auktionen paa Hotel Faxe i Faxe Mandag d. 28. Febr. 1916 Kl. 3. Malerierne ere udstillede paa Auktionsstedet Søndag den 27. Februar fra Kl. 10 6. i Nr 1. Thorkild Christensen: Ved et

Katalog. en Samling Malerier, B. T.-C e n tr a le n s Udstillings-Lokale, over. der til Fordel for Oprettelsen af. Svagbørnskolonien Soliolt

Katalog. en Samling Malerier, B. T.-C e n tr a le n s Udstillings-Lokale, over. der til Fordel for Oprettelsen af. Svagbørnskolonien Soliolt Katalog over en Samling Malerier, der til Fordel for Oprettelsen af Svagbørnskolonien Soliolt er skænkede af danske Kunstnere og vil blive bortsolgte ved Auktion, som afholdes Tirsdag den 12te Juni, Formiddag

Maleri-Auktionen 54, Købmagergade 54,

Maleri-Auktionen 54, Købmagergade 54, \ tø} Katalog over Maleri-Auktionen 54, Købmagergade 54, Alaska Tirsdag den 22. D ecem ber 1914 Kl. 1 pr. Eftersyn paa Auktionsstedet Mandag den 21. December Kl. 10-6. Kommissioner modtages af den Tilsynshavende.

sidste Afdeling Oliemalerier

sidste Afdeling Oliemalerier . p\ mr KATALOG over sidste Afdeling Oliemalerier af afg, Landskabsmaler Yilh. Groth tilh. hans Dødsbo som bortsælges ved Auktion i Kunstudstillingsbygningen ved Cliarlottenborg Mandag den 10. December

MALERIER. Gammel Mønt 2 &4. Nøhrmanns Auktioner Gammel Mønt 2 $ 4, Stuen (Colosseum). (COLOSSEUM) TIRSDAG DEN 13 OKTOBER 1914 KL 1 2 '2 Nøhrmanns Auktioner Gammel Mønt 2 $ 4, Stuen (Colosseum). Telefoner 9720, 9774. I TIRSDAG DEN 13 OKTOBER 1914 KL 1 2 '2 OG FØLGENDE DAGE KL 11«/* FORM. AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION I Gammel Mønt 2 &4 (COLOSSEUM)

CATALOG over. v/?y Privat Eftersyn: Torsdag d. 7. Februar 1895 Kl Jllalerjieij oq, Studier, Charlottenborgs Kunstudstillingsbygning.

CATALOG over. v/?y Privat Eftersyn: Torsdag d. 7. Februar 1895 Kl Jllalerjieij oq, Studier, Charlottenborgs Kunstudstillingsbygning. v/?y Privat Eftersyn: Torsdag d. 7. Februar 1895 Kl. 11 3. - - - - - : r n CATALOG over Jllalerjieij oq, Studier, tilhørende Marinemaler hvilke bortsælges ved Auktion Mandag den II. Februar ' 1895, Form,

MALERIER. Niels Juelsøade Nr. 6. '-Sal - - FORTEGNELSE. Tirsdagen den 28. November 1916. C hr. H e e s E f t f., NIELS JUELSGADE 6 TELEFON 3581

MALERIER. Niels Juelsøade Nr. 6. '-Sal - - FORTEGNELSE. Tirsdagen den 28. November 1916. C hr. H e e s E f t f., NIELS JUELSGADE 6 TELEFON 3581 FORTEGNELSE over MALERIER som ifølge Begæring af Overretssagfører SVEND WARBURG bortsælges ved Auktion Tirsdagen den 28. November 1916 Formd. Kl. 11 i Niels Juelsøade Nr. 6. '-Sal - - Søndag den 26. Novbr.

NEHMS AUKTIONER»WESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONsNR. s VESTER TIRSDAG DEN 27. APRIL 1920

NEHMS AUKTIONER»WESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONsNR. s VESTER TIRSDAG DEN 27. APRIL 1920 NEHMS AUKTIONER»WESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONsNR. s VESTER 72 56 TIRSDAG DEN 27. APRIL 1920 KATALOG OVER MALERI-AUKTIONEN Paa Begæring af Højesteretssagfører Fr. Winther sælges en Del gode Malerier

Falkenbergs Auktioner

Falkenbergs Auktioner Falkenbergs Auktioner s Fredagen den 28^ Maj 1920 KL 1 Eftm. bliver ved Auktion, der afholdes (D et n y T h e a te r) bortsolgt en Samling EFTERSYN: Torsdag den 27. Maj Kl. 10 5. J1 nationer. T elefon

MALERIER. City A u k tio n s lo k a le r G'. Mønt 2 & 4, Stuen (Colosseum). CITY AUKTIONS-LOKALER GL. MØNT 2 & 4 (COLOSSEUM)

MALERIER. City A u k tio n s lo k a le r G'. Mønt 2 & 4, Stuen (Colosseum). CITY AUKTIONS-LOKALER GL. MØNT 2 & 4 (COLOSSEUM) City A u k tio n s lo k a le r G'. Mønt 2 & 4, Stuen (Colosseum). Telefoner 9720, 9774. TIRSDAG DEN 2. DECEMBER 1913 KL 12 OG FØLGENDE DAGE KL. Il1/* AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION I CITY AUKTIONS-LOKALER

KUNST-AUKTIONEN I OVENLYSSALEN, BREDGADE 34

KUNST-AUKTIONEN I OVENLYSSALEN, BREDGADE 34 C S-/ 2445. KUNST-AUKTIONEN I OVENLYSSALEN, BREDGADE 34 ONSDAGEN DEN 222M NOVEMBER KL. 12'/, I ' < Eotografisamlingen FORTEGNELSE MALERISAMLIMG der bortsælges ved AUKTION I OVENLYSSALEN BREDGADE 34 ONSDAGEN

MALERIAUKTIONEN ONSDAG DEN 29. MARTS KL. 12V* HOTEL BRISTOLS ANNEX (OVER B-T CENTRALEN) RAADHUSPLADSEN 55

MALERIAUKTIONEN ONSDAG DEN 29. MARTS KL. 12V* HOTEL BRISTOLS ANNEX (OVER B-T CENTRALEN) RAADHUSPLADSEN 55 MALERIAUKTIONEN ONSDAG DEN 29. MARTS KL. 12V* i HOTEL BRISTOLS ANNEX (OVER B-T CENTRALEN) RAADHUSPLADSEN 55 EFTERSYN: SØNDAG DEN 26., MANDAG DEN 27., TIRSDAG DEN 28. MARTS KL 11-5, SAMT SIDSTE DAG OGSAA

MALERI AUKTIONEN TIRSDAG d e n 1. MAJ 1917 i KUNSTSAL" FREDERIKSBERG- GADE 27. MEZZ.

MALERI AUKTIONEN TIRSDAG d e n 1. MAJ 1917 i KUNSTSAL FREDERIKSBERG- GADE 27. MEZZ. MALERI AUKTIONEN TIRSDAG d e n 1. MAJ 1917 i KUNSTSAL" FREDERIKSBERG- GADE 27. MEZZ. KATALOG OVER EN SAMLING MALERIER som bl. a. tilhørende et Dødsbo bortsælges ved Auktion TIRSDAG DEN 1. MAJ KL. 127,

MALERIER. Gottlieb Bertelsen. Aalborg nye Auktionslokaler. Aalborg nye Auktionslokaler, Fredag den 15. Marts 1918 K l. 1 5. Telefoner 2981 & 3282.

MALERIER. Gottlieb Bertelsen. Aalborg nye Auktionslokaler. Aalborg nye Auktionslokaler, Fredag den 15. Marts 1918 K l. 1 5. Telefoner 2981 & 3282. Aalborg nye Auktionslokaler. Fredag den 15. Marts 1918 K l. 1 5 bliver ved Auktion, der afholdes i Aalborg nye Auktionslokaler, (Christiansgade 54) bortsolgt en udmærket Samling MALERIER. EFTERSYN: Tirsdag,

CATALOG OVER MALERIER OG FARVELAGTE TEGNINGER EFTERLADTE AF AFDØDE MARINEMALER, PROFESSOR PAA CHARLOTTENBORG.

CATALOG OVER MALERIER OG FARVELAGTE TEGNINGER EFTERLADTE AF AFDØDE MARINEMALER, PROFESSOR PAA CHARLOTTENBORG. 3586. CATALOG OVER MALERIER OG FARVELAGTE TEGNINGER EFTERLADTE AF AFDØDE MARINEMALER, PROFESSOR CARL LOCHER, HVILKE BORTSÆLGES VED AUKTION, SOM AFHOLDES MANDAG D. 28. OG TIRSDAG D. 29. FEBRUAR 1916, FM.

V - AUKTION OVER EFTERLADTE MALERIER AL PROFESSOR CHR. BLACHE

V - AUKTION OVER EFTERLADTE MALERIER AL PROFESSOR CHR. BLACHE V V - AUKTION OVER EFTERLADTE MALERIER AL PROFESSOR CHR. BLACHE CATALOG over Malerier af afdøde Marinemaler, Professor CHR. BLACHE hvilke efter Begæring af Boets Executorer, Overretssagførerne Fru Malling

MALERIER EFTERSYN: Onsdag den 21. Marts Kl. 10-6. Torsdag den 22. Marts Kl. 10-6.

MALERIER EFTERSYN: Onsdag den 21. Marts Kl. 10-6. Torsdag den 22. Marts Kl. 10-6. Falkenbergs Auktioner Fredag den 23. Marts 1317 Kl. 12% Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27 $ 29 (Det ny Teater) bortsolgt en udmærket Samling MALERIER EFTERSYN: Onsdag den 21. Marts

Maleri-Auktionen. Katalog. paa Centralhotellet i Skjern. Mandag d. 29. Maj 1916 Kl. 10 F m.

Maleri-Auktionen. Katalog. paa Centralhotellet i Skjern. Mandag d. 29. Maj 1916 Kl. 10 F m. Katalog over Maleri-Auktionen # paa Centralhotellet i Skjern Mandag d. 29. Maj 1916 Kl. 10 F m. Malerierne er udstillede paa Auktionsstedet Søndag den 28. Maj fra Kl. 10-6. Nr 1. /. Vermehren: Italienske

KØBENHAVNS. SOT KUNSGFSAEr. 3. APRIL 1919 Kl. l2'/a

KØBENHAVNS. SOT KUNSGFSAEr. 3. APRIL 1919 Kl. l2'/a KØBENHAVNS SOT KUNSGFSAEr 3. APRIL 1919 Kl. l2'/a f FORTEGNELSE OVER EN SAMLING MALERIER DER BORTSÆLGES VED AUKTION ( TORSDAG DEN 3. APRIL K L. 12V2 * i KØBENHAVNS NY KUNSTSAL VESTERVOLDOADE 11 STUEN TLF.

1 p. v.wildenraflts Dødsbo m. JL

1 p. v.wildenraflts Dødsbo m. JL landskabsmaler 1 p. v.wildenraflts Dødsbo m. JL Mandag d. 30. Januar 1905, Fm. Kl. 11 tø, Studiestræde 1,2. Sal. (Studenterhuset.) 'SIR. \ S0Z7 Catalog til MA LERI AUKTIONEN Mandag d. 30. Januar 1905,

MALERIER EFTERSYN. Onsdag den 5. Februar Kl. 10 5. Torsdag den 6. Februar Kl. 10 5.

MALERIER EFTERSYN. Onsdag den 5. Februar Kl. 10 5. Torsdag den 6. Februar Kl. 10 5. Falkenbergs Auktioner Fredag den 7. Februar 1919 Kl. 12/4 Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27 s 29 (Det ny Teater) bortsolgt en Samling MALERIER EFTERSYN. Onsdag den 5. Februar Kl.

MALERIER CITY AUKTIONS-LOKALER EFTERSYN: SØNDAG DEN 31. AUGUST KL MANDAG DEN 1. SEPTBR. KL. 10-G TIRSDAC DEN 2. SEPTBR. KL. 12 OG FØLG.

MALERIER CITY AUKTIONS-LOKALER EFTERSYN: SØNDAG DEN 31. AUGUST KL MANDAG DEN 1. SEPTBR. KL. 10-G TIRSDAC DEN 2. SEPTBR. KL. 12 OG FØLG. City A u k t i o n s l o k a l e r GI. Mønt 2 & 4, Stuen (Colosseum). Telefoner 9720, 9774. TIRSDAC DEN 2. SEPTBR. KL. 12 OG FØLG. DAGE AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION I CITY AUKTIONS-LOKALER GL. MØNT 2 & 4

MALERIAUCTION. P. K ornbeek s. i KunstudsUllingsbygningen ved Charlotlenborg. til. Mandag d. 17. October 1887, Kl. 11.

MALERIAUCTION. P. K ornbeek s. i KunstudsUllingsbygningen ved Charlotlenborg. til. Mandag d. 17. October 1887, Kl. 11. m i K A T A L O G til P. K ornbeek s MALERIAUCTION i KunstudsUllingsbygningen ved Charlotlenborg Mandag d. 17. October 1887, Kl. 11. UDSTILLING Fredag d. 14., Lørdag d. 15. og Søndag d. 10. October fra

Maleri - Auktionen 54, Købmagergade 54, Mezzaninen,

Maleri - Auktionen 54, Købmagergade 54, Mezzaninen, Katalog over Maleri - Auktionen 54, Købmagergade 54, Mezzaninen, Alaska, T irsdag d. 9. M arts 1915 Kl. 12 pr. Eftersyn paa Auktionsstedet Søndag den 7. og Mandag den 8. Marts fra Kl. 10 4. Kommissioner

MALERIER EFTERSYN Onsdag den 28. August Kl. 10 5. Torsdag den 29. August Kl. 1 0-5.

MALERIER EFTERSYN Onsdag den 28. August Kl. 10 5. Torsdag den 29. August Kl. 1 0-5. Fal k enbergs Au ktioner Fredag den 30. August 1918 KL \2 % Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27«29 (Det ny Teater) bortsolgt en Samling MALERIER EFTERSYN Onsdag den 28. August Kl. 10

RASM. El LE Haj. EFTERLADTE MALERIKi. AFDØDE LANDSK Mi'- h a? KØBENHAVN AUKTION 25. OG 26. NO VEM BER 1912

RASM. El LE Haj. EFTERLADTE MALERIKi. AFDØDE LANDSK Mi'- h a? KØBENHAVN AUKTION 25. OG 26. NO VEM BER 1912 AFDØDE LANDSK Mi'- h a? RASM. El LE Haj EFTERLADTE MALERIKi UDSTILLEDE I KUNSTUDSTILLINGS- BYGNINGEN VED CH ARLOTTEN BORG 22.-21 NOVEMBER 1912 AUKTION 25. OG 26. NO VEM BER 1912 KØBENHAVN F. E BORDINGS

MALERIER EFTERSYN: Tirsdag den 1. Maj Kl. 10-6. Onsdag den 2. Maj Kl. 10-6.

MALERIER EFTERSYN: Tirsdag den 1. Maj Kl. 10-6. Onsdag den 2. Maj Kl. 10-6. Falkenbergs Auktioner Torsdag den 3. Maj 1917 Kl. 12% Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27«29 (Det ny Teater) bortsolgt en fortrinlig Samling MALERIER EFTERSYN: Tirsdag den 1. Maj Kl.

MALERIER OG STUDIER OLE PEDERSEN FORTEGNELSE CHARLOTTENBORG TIRSDAGEN DEN 19. FEBRUAR 1895 KL. 12 MIDDAG. KØBENHAVN.

MALERIER OG STUDIER OLE PEDERSEN FORTEGNELSE CHARLOTTENBORG TIRSDAGEN DEN 19. FEBRUAR 1895 KL. 12 MIDDAG. KØBENHAVN. FORTEGNELSE OVER MALERIER OG STUDIER AF OLE PEDERSEN HVILKE BORTSÆLGES VED AUKTION PAA CHARLOTTENBORG TIRSDAGEN DEN 19. FEBRUAR 1895 KL. 12 MIDDAG. MALERIERNE ERE UDSTILLEDE LØRDAG, SØNDAG OG MANDAG UMIDDELBART