Brugermanual. Revideret udgave sep Titan Fitness C510 Crosstrainer

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Størrelse: px
Starte visningen fra side:

Download "Brugermanual. Revideret udgave sep. 2008. Titan Fitness C510 Crosstrainer"

Transkript

1 Brugermanual Revideret udgave sep Titan Fitness C510 Crosstrainer

2 Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan Fitness produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet efter den europæiske Norm EN 957-1/5. Før du begynder samlingen og brugen af produktet, vil vi bede dig læse denne brugsvejledning grundigt igennem, og gemme den som reference til senere brug. Kundeservice For på bedst mulig måde at kunne servicere dig ved mangler eller defekt, beder vi dig notere og gemme produktets serienummer og modelnavn. Disse informationer finder du på et lille klistermærke under produktet. Modelnavn: Serienummer: Reservedelsbestilling: Ved bestilling af reservedel til dit produkt, henvend dem venligst til Hotline-telefon: (+45) Eller send en mail til: Hav venligst serienummer, modelnummer, kvittering samt brugermanual ved hånden når du kontakter os. Bortskaffelse Dette symbol på produkter betyder, at produktet ikke må bortskaffes som almindeligt husholdningsaffald. I stedet er det dit ansvar at videregive produktet til et relevant indsamlingssted til genbrug af udtjent elektrisk og elektronisk udstyr. Denne ordning hjælper med at bevare naturlige ressourcer og forhindre eventuelle negative konsekvenser for menneskers sundhed og miljøet på grund af tilstedeværelse af eventuelt farlige stoffer.

3 Garantibestemmelser Titan Fitness kvalitetsprodukter er konstrueret og testet til hjemmebrug. Det betyder at anvendes produktet til kommercielt brug, offentlig brug eller anden ikke-privat brug, bortfalder reklamationsretten fuldstændigt. Dette produkt er lavet efter den europæiske Norm EN 957. Som producent af dit nye Titan Fitness produkt, yder 2 års reklamationsret i henhold til købeloven, omfattende fabrikations- og materialefejl, der konstateres ved varens normale anvendelse. Reklamationsretten dækker ikke fejl, skader eller slitage, direkte eller indirekte opstået som følge af forkert betjening, manglende vedligeholdelse, vold eller uautoriserede indgreb. Reklamation over fejl og mangler, som bør opdages ved sædvanlig undersøgelse af varen, skal meddeles indenfor rimelig tid. Produktet kan ved fejl/mangler returneres for reparation. Dette SKAL aftales med inden returnering. Efter vurdering af fejlens/manglens omfang, forsøges denne udbedret ved reparation. Kan dette ikke udføres indenfor rimelig tid og uden stor gene for forbrugeren, vil produktet blive ombyttet eller en kreditering kan komme på tale. Reklamationsperioden begynder på dagen for levering. Gem derfor altid din kvittering for købet og for leveringen. I tilfælde hvor det ønskes at reklamere, henvend Dem venligst hos nedenstående: Gladsaxevej 356 DK-2860 Søborg Service Service telefon: (+45)

4 Sikkerhedsforanstaltninger Før du begynder på dette eller andre træningsprogrammer, skal du kontakte din læge. Dette er især vigtigt for personer som ikke har trænet regelmæssigt tidligere eller personer med nuværende eller tidligere helbredsproblemer. Læs venligst dette manual grundigt igennem før du begynder din træning. Producenten og sælger påtager sig intet ansvar for personlig skade eller indboskade forårsaget af eller ved brug af dette produkt. Læs alle forholdsregler og instruktioner grundigt før brug af dette træningsudstyr. Vi anbefaler, at du gemmer denne manual til fremtidig reference. Det er ejerens ansvar, at sikre sig, at alle brugere af produktet er tilstrækkeligt informeret om alle forholdsregler. Brug kun produktet som beskrevet i denne manual. Brug produktet inden døre på en jævn overflade med tilstrækkelig fri plads omkring produktet. Placer ikke produktet i garagen, carporten, udhuset og ikke i nærheden af vand. Hold produktet væk fra fugt og støv. Hold ALTID børn under 12 år og kæledyr væk fra produktet. Placér eventuelt en måtte under stabilisatorerne for at beskytte trægulv eller gulvtæppe. Spænd alle skruer og bolte efter med jævne mellemrum. Udskift eventuelle nedslidte dele med det samme. Beskadigede dele eller komponenter kan medføre en risiko for din sikkerhed eller en forringelse af produktets levetid. Udskift derfor straks beskadigede eller slidte dele, og brug ikke produktet, før denne udskiftning er sket. Vær opmærksom på at INGEN væsker kommer ind i maskinen eller i elektroniske dele, da dette kan beskadige produktet. Produktet skal opbevares ved almindelig stuetemperatur ikke under 15 C Bær passende tøj når du træner; bær ikke løst tøj, som kan fanges i de bevægende dele på produktet. Bær altid sportssko når du træner. Hold din ryg ret når du træner på produktet. Bøj ikke i ryggen. Hvis du føler smerte eller bliver svimmel mens du træner, stop træningen med det samme! Pulsmåleren er ikke et medicinsk redskab. Flere faktorer, bl.a. udøverens bevægelser kan influere på præcisionen af pulsmåleren. Denne er ment som et træningshjælpemiddel til at fastslå din pulstrend generelt. Produktet er et klasse H (Hjemme) produkt, og derfor kun beregnet til hjemmetræning. Den bør derfor ikke anvendes under erhvervsmæssige eller institutionsmæssige forhold. Produktet er ikke designet til medicinske og rahabiliterende formål Dette produkt er lavet efter den europæiske Norm EN 957 1/5 og er IKKE beregnet til terapeutisk eller helbredende træning. Maksimal brugervægt for dette produkt er 150 kg.

5 Træningsbeskrivelse Crosstrainer - også kaldet ellipsetræner - er en effektiv måde at træne alle kroppens store muskelgrupper på. En crosstrainer er samtidig et skånsomt træningsredskab som på en naturlig måde aktiverer kroppen. Ved dens ellipseformede bevægelser trænes kroppen uden at leddene belastes unødigt. Træning på en crosstrainer styrker kredsløbet samt musklerne og er ideel til fedtforbrænding og konditionstræning. Ved at træne på en crostrainer får du en god allround træning som styrker dine muskler og forbedrer din kondition. Forslag til træningsprogram Nybegynder: 2-3 ugers program Mandag: min i roligt tempo Tirsdag: min i roligt tempo Torsdag: min i roligt tempo Fredag: min i roligt tempo Let øvet ugers program Mandag: 15 min i roligt tempo Tirsdag: Total 20 min. - 5 min. i roligt tempo min. med markant øget tempo. - 5 min. i roligt tempo Onsdag: 15 min i roligt tempo Torsdag: 20 min i roligt tempo Øvet 2-3 ugers program Mandag: 20 min i roligt tempo Tirsdag: Total 20 min. - 5 min. i roligt tempo min. Med markant øget tempo. - 5 min. i roligt tempo Onsdag: 30 min i roligt tempo Torsdag: Minimum 10 min. i roligt tempo. Derefter så lang tid du orker i højt tempo.

6 Pulstræning I den normale dagligdag bruger vores krop ilt til, at omdanne næringsstoffer fra den mad vi spiser til energi til brug ved bevægelse af muskler og andre kropsfunktioner. Den mængde af energi bliver målt i kalorier. Generelt sagt - hvis vi forbrænder flere kalorier end vi indtager, vil kroppen finde nyt brændstof i de kalorier kroppen gemmer som fedt. Det vil føre til en omdannelse af fedt til muskler, hvilket vil gøre vores kropsholdning bedre og vi vil helbredsmæssigt blive sundere. Når vi træner, stiger vores puls for at lede nok ilt rundt i kroppen til de arbejdende muskler. Regelmæssig cardiovaskulær træning, såsom cykling, roning og løb vil resultere i et stærkere hjerte og lunger, der mere effektivt kan levere ilt til musklerne som så til gengæld lettere kan omdanne kalorier til energi. Det er dog nødvendigt, at du meget præcist fastsætter den puls du skal træne efter - for at du på den måde kan forbedre dit helbred på et sikkert og vedvarende niveau. Dette gør du først ved at fastsætte din maxpuls. (Maximum Heart Rate (MHR)) Dette er det hurtigste dit hjerte kan slå, målt i antal slag i minuttet. Mens der er flere måder du kan finde din maxpuls ved at træne, kan følgende metode også accepteres: Mand: Kvinde: Anslået maxpuls = 220 Alder Anslået maxpuls = 226 Alder Benyt følgende tabel til at bestemme hvilket niveau du skal træne på, baseret på din puls

7 Pulstræning Træningsretningslinier Hvis du ønsker at opnå: Mere aktiv livsstil Forbedret funktionskapacitet Mindsket risici for sygdomme Fysisk velvære Sundere hjerte forbrænde fedt Vægttab Mere energi Nedsat blodtryk Nedsat kolesteroltal Øget immunforsvar Formindske risiko for stress Kondition - udholdenhed Øget iltoptagelse Større udholdenhed Forbedret kondition Konkurrence Træning Flytte syregrænsen Forbedre konkurrenceresultater Træningsniveau Begynder niveau 1 Arbejd med en puls på 40-60% af din max Let øvet - Niveau 2 Arbejd med en puls på 61-70% af din max Øvet - Niveau 3 Arbejd med en puls på 71-85% af din max Elite - Niveau 4 Arbejd med en puls på % af din max Bemærk venligst at ovenstående skal opfattes som guidelines, til at få det mest optimale ud af at træne efter sin puls. Er du nybegynder skal du IKKE arbejde på niveau 3 og 4 fra træningsstart, men langsomt bygge din form op til at komme op og træne i disse zoner. Niveau 4 kan du ikke forvente at træne i, i timer ad gangen det kan kroppen ikke holde til. Her arbejdes der kun i kortere perioder i forbindelse med eksempelvis intervaltræning.

8 Anbefalede produkter Vi anbefaler en underlagsmåtte til beskyttelse af dit gulv. Perfekt til at lægge under din motionscykel, crosstrainer, romaskine eller dit løbebånd. Vi anbefaler også nedenstående udstyr for en mere alsidig træning af kroppen: Rygbænk: Hyperextensionsbænk til træning af især lænden, herved kan de fleste rygproblemer forebygges og evt. lindres. Gymball: Gymbolden kan både bruges til mave-ryg og arm øvelser, som kontorstol eller sofa, ja det er kun fantasien som sætter grænser Mavetræner bøjle: God og solid beskyttelse til nakken. Isolerer maven, så du tager mavebøjningerne korrekt, og får den optimale træning.

9 Samlevejledning Step 1: Stabilisatorer Fastgør bageste stabilisator (24) til bundrammen (16). Benyt bolt M8x55 mm (89), flad spændeskive (18), fjederskive (71) samt hættemøtrik M8 (25). Fastgør forreste stabilisator (21) til bundrammen (16). Benyt bolt M8x70 mm (20), kurvet spændeskive (19), fjederskive (71) samt hættemøtrik M8 (25).

10 Step 2: Upright Her er det bedst at være 2 personer om at samle crosstraineren! Tag fat i uprighten (13). Forbind nederste computerkabel (15) (sidder i røret i bundrammen) med øverste computerkabel (7) (sidder i uprighten). Sørg for, at han- og hunstik er sat rigtigt sammen, så låsen klikker på plads. Sæt uprighten (13) ned over røret på bundrammen (16). Pas på, at computerkablet ikke kommer i klemme eller på anden måde bliver beskadiget! Fastgør uprighten med seks unbrakobolte M8x16 mm (17). Disse monteres på forsiden med to flade spændeskiver ø20xø8 mm (18) samt to fjederskiver (71) og på siderne med fire kurvede spændeskiver ø20xø8 mm (19) samt fire fjederskiver (71). Monter herefter flaskeholderen (98) med to selvskærende skruer (99) til uprighten. Sæt drikkeflasken på plads i flaskeholderen.

11 Step 3: Monter nedre svingarm (86L og 86R) til pedalstang (48L og 48R) med bolt M10x100 mm samt flad spændeskive Ø20xØ10 mm og låsemøtrik M10. Step 4: Pedaler Monter pedalerne (88L og 88R) til pedalstængerne med bolt M6x45 mm (87) samt flad spændeskive Ø18xØ6 mm og håndskrue (51). Bemærk, at pedalerne kan monteres i tre forskellige positioner.

12 Step 5: Pedalstænger og svingarme Sæt højre pedalstang (48R) på spinhjulets aksel i højre side. Fastgør pedalstangen med en bølget skive Ø16 (69), en D-skive Ø28xØ16x2 mm (105), en flad spændeskive Ø28xØ8x2 mm, en fjederskive (71) samt en bolt M8x25 mm (72). Gentag dette i venstre side. Derefter sættes akslen for svingarme (12) på plads i uprighten. Monter 1 stk. bølget spændeskive Ø16 (69) på akslen på hver side af uprighten. Drej venstre svingarm (85L) op og skub den på plads på akslen. Monter herefter svingarmen med en bølget spændeskive (69), en D-skive Ø28xØ16x4,5 mm (101), en flad skive Ø28xØ10x2,0 mm (102), en fjederskive Ø10 (103) samt en bolt M10x25 mm (104). Skru bolten fast med fingrene den skal ikke spændes fast endnu. Derefter monteres højre svingarm (86R) på tilsvarende måde. Du skal muligvis trække akslen (12) ud i venstre side for at få højre svingarm på plads. Monter skiver og bolt som på venstre side. Herefter fastspændes bolten i højre og venstre side samtidig. Bemærk, at du skal vurdere, om der er plads til 1 eller 2 bølgede spændeskiver (69) på hver side af uprighten. Hvis du har svært ved at få svingarmene monteret på akslen, kan du prøve at løsne de unbrakobolte, som du fastspændte uprighten med i Step 2. Vedligeholdelse: Akslen ved svingarme (12) og pedalstænger (aksel på sidehjul) skal være smurt med et tyndt lag fedt for at modvirke pibelyde.

13 Step 6: Pedalstænger og svingarme, forts. Fastgør bageste dæksel (92L og 93L) for pedalstang i venstre side (48L) med 2 M5x10 mm skruer (94) og 2 M4x16 mm skruer (95). Dette gentages for højre side. Fastgør nedre inderdæksel for svingarm (91L&R) nederst på svingarmen i begge sider. Monteres med en M4x30 mm skrue (8) i begge sider. Se på tegningen, hvordan dækslet skal vendes. Fastgør til sidst nedre yderdæksel for svingarm (97L&R) nederst på svingarmen i begge sider. Dækslet monteres med 4 stk. M5x10 mm skruer (96) i begge sider.

14 Step 7: Håndtag Sæt håndtagene (78R og 78L) på plads på svingarmene i begge sider. Håndtagene monteres med hver to M8x45 mm sekskantbolte (84) og to fjederskiver Ø8 (71). Boltene skal spændes godt til. Fastgør derefter øvre dæksel for svingarm i begge sider (81R og 83R i højre side, 81L og 83L i venstre side). Benyt fire stk. M4x16 mm skruer (90) i hver side. Step 8: Computer Afmonter skruerne (2), som er monteret på bagsiden af computeren (1). Forbind øverste computerkabel (7) med computeren. Sørg for, at stikket er monteret korrekt. Monter derefter computeren på uprighten med de skruer, du startede med at fjerne. Pas på, at kablet ikke kommer i klemme eller bliver beskadiget på anden måde,

15 Step 9: Pulshåndtag Afmonter beslag for pulshåndtag (er formonteret). Fastgør pulshåndtaget (5) til uprighten med beslaget samt 4 stk. M6x50 mm unbrakobolt (10), fjederskive Ø6 (106) og buet spændeskive Ø18xØ6 (9). Udenpå monteres plastikcover (4) med en M5 skrue (2). Step 10: Færdig Sæt stikket fra adapteren ind i stikket på bagenden af crosstraineren (det sidder lige over stabilisatoren). Tilslut adapteren til en stikkontakt og tænd for strømmen. Din crosstrainer er nu klar til brug!

16 Oversigtstegning Du kan downloade tegningen på ved at hente hele manualen i PDF-format

17 Stykliste Del Betegnelse Specifikation Antal 1 Computer Computer 1PC 2 Screw M5 Skrue M5 M5*10L 12PCS 3 Compuer wire or hole Computerstik 1PC 4 Cover for handlebar with pulse sensor Plastikcover for pulshåndtag 5 Handlebar with pulse sensor Pulshåndtag 1PC 6 Pulse sensor wire Pulsledning 1SET 7 Upper plug for upper computer wire Øverste computerkabel 1PC 8 Screw M4 Skrue M4 M4*30L 2PCS 9 Curved washer Kurvet spændeskive φ18*φ6*1.0t 4PCS 10 Allen key bolt M6 Unbrakobolt M6 M6*50L 4PCS 11 Metal bushing Metalbøsning Inside holeφ48 6PCS 12 Handlebar axle Aksel for svingarme 1PC 13 Handlebar post Upright 1SET 14 Small plastic chain cover Forreste skjold 1PC 15 Lower plug Nederste computerkabel 1PC 16 Main frame Bundramme 1SRT 17 Allen key bolt M8 Unbrakobolt M8 M8*16L 6PCS 18 Flat washer Flad spændeskive φ20*φ8*1.2t 10PCS 19 Curved washer Kurvet spændeskive φ20*φ8*1.2t 6PCS 20 Carriage bolt M8 Bolt for stabilisator M8*70L 2PCS 21 Front stabilizer Forreste stabilisator 1PCS 22 Front stabilizer cap Dæksel for forr. stabilisator 23 Adaptor AC/DC adapter 1PC 24 Rear stabilizer Bageste stabilisator 1PCS 25 Domed nut M8 Hættemøtrik M8 M8 4PCS 26 Rear stabilizer cap 27 Wire of motor Dæksel for bageste stabilisator Wire for belastningsmagnet 28 Sensor fixer Beslag for speed sensor 1PC 29 Sensor Speed sensor 1PC 30 Motor Servo motor 1SET 31 Screws of motor Skruer for servo motor 1PCS 32 Cross-notched screw M5 Skrue M5 M5*40L 1PCS 33 Flange nut M10 Sædemøtrik M10 3/8 2PCS 34 φ12 Snap ring Ø12 låsering 2PCS 35 Bearing Kugleleje 6000zz 2PCS 36 Flywheel Svinghjul φ260 1PCS 37 Flywheel axle Aksel for svinghjul 1PCS 1PC 2PCS 2PCS 1PC

18 38 Locknut M6 Låsemøtrik M6 6PCS 39 Flat washer Flad spændeskive φ18*φ6.2*1.0t 9PCS 40 Nut M6 Møtrik M6 2PCS 41 Threaded rod (double-end) Gevindstang φ6*75l 1PCS 42 Magnet mounting plate with magnet Belastningsmagnet φ273 1SET 43 Spring Fjeder 1PCS 44 Hexagon screw M8 Bolt M8 M8*40L 1PCS 45 Cross-notched screw M5 Skrue M5 M5*40L 1PCS 46 Bearing Kugleleje 6300zz 2PCS 47 Fixing plate for idle wheel Beslag for remstrammer 1PC 48 Pedal arm (L&R) Pedalstang (L& R) 1SET 49 Lock nut M10 Låsemøtrik M10 M10 3PCS 50 Hexagon screw M6 Skrue M6x75 mm M6*75L 1PCS 51 Grasp nut Håndskrue M6 2PCS 52 Spring Fjeder 1PCS 53 Locknut M8 Låsemøtrik M8 3PCS 54 Mounting plate for pedal arms U-beslag for pedalstang 2SET 55 Hexagon screw M10 Bolt M10 M10*40L 1PCS 56 Lock washerφ17 Fjederskive 1PCS 57 Bearing Kugleleje 6203RS 4PCS 58 Magnet sensor Magnet for sensor 1 59 Metal bushing Metalbøsning 4PCS 60 Spring washer Fjederskive φ6.0 4PCS 61 Drive pulley Remhjul ( stor pulley ) φ320 1PC 62 Hexagon screw M6 Skrue M6 M6*15L 4PCS 63 Axle for drive pulley Aksel for remhjul 1SET 64 Belt Drivrem 590J 4F 1PC 65 Chain cover (L&R) Skjold (L& R) 1SET 66 Cross-notched screw M5 Skrue M5 M5*25L 7PCS 67 Cross-notched screw M5 Skrue M5 M5*20L 6PCS 68 Support frame for pedal Pedalarm 2SET 69 Wave washer Bølget skive φ16 6PCS 70 Flat washer Flad spændeskive φ28*φ8*2.0t 2PCS 71 Lock washer Fjederskive Ø8 φ8 16PCS 72 Socket head screw M8 Bolt M8 M8*25L 2PCS 73 Rotation steel disk Spinhjul 2PC 74 Socket head screw M8 Bolt M8 M8*45L 2PCS 75 Hexagonal screw M8 Bolt M8 M8*20L 2PCS 76 Cross-notched screw Skrue for dæksel (77) 8PCS 77 Plastic cover for rotation disk (L&R) Dæksel for spinhjul (L og R) 1SET

19 78 End cap for hand grip Endeprop for håndtag 2PC 79 Hand grip (L&R) Håndtag (L & R) 1SET 80 Plastic socket Plastikbøsning 2PC 81 Cover for hand grip, front (L&R) Dæksel, front (L & R) 1SET 82 Flat washer Flad spændeskive φ20*φ10*1.5t 4PCS 83 Cover for hand grip, rear (L&R) Dæksel, bagside (L & R) 1SET 84 Socket head screw M8 Bolt M8 M8*45L 4PCS 85 Connecting arm (L&R) Nederste svingarm (L & R) 1SET 86 Socket head screw M10 Bolt M10 M10*100L 2PCS 87 Lock screw for pedal M6 Bolt for pedal M6 M6*45L 2PCS 88 Pedal (L&R) Pedal (L & R) 1SET 89 Carriage bolt M8 Bolt for bageste stabilisator M8*55L 90 Cross-notched screw M4 Skrue M4 M4*16L 8PCS 91 Cover for connecting arm, in front (L&R) Inderdæksel (L&R) 2SET Cover for pedal arm in the back, top side, right (L&R) Cover for pedal arm in the back, lower surface, right (L&R) Bageste dæksel, top (L&R) Bageste dæksel, bund (L&R) 94 Cross-notched screw M5 Skrue M5 M5*10L 4PCS 95 Cross-notched screw M4 Skrue M4 M4*16L 4PCS 96 Cross-notched screw M5 Skrue M5 M5*10L 8PCS 97 Cover for connecting arm, laterally (L&R) Yderdæksel for svingarm (L&R) 98 Drinking bottle rack Flaskeholder 1SET 99 Cross-notched screw M5 Skrue for flaskeholder M5*14L 2PCS 100 Drinking bottle Drikkeflaske 1PC 101 D-washer D-skive φ28*φ16*4.5t 2PCS 102 Flat washer Flad spændeskive φ28*φ10*2.0t 2PCS 103 Lock washer Fjederskive Ø10 φ10 2PCS 104 Socket head screw M10 Bolt M10 M10*25L 2PCS 105 D-washer D-skive φ28*φ16*2.0t 2PCS 106 Lock washerφ6 Fjederskive Ø6 φ6 4PCS 2PCS 1SET 1SET 2SET 1PC

20 Computeren Før du påbegynder din træning: A. Tilslutning af strøm Tilslut den medfølgende adapter til stikket i bagenden af maskinen (lige over bageste stabilisator). Specifikation for adapteren: Input 230 V, Output 6 V DC, 1000 ma. B. Indstilling af uret 1. Når strømmen tilsluttes, starter computeren i Clock Mode og viser 0:00 (Timer:Minutter). Det første nul blinker. Indstil timer med UP eller DOWN og tryk ENTER. Indstil herefter minutter og tryk ENTER. Displayet viser nu den aktuelle tid samt temperatur. 2. Computeren skifter automatisk til Clock Mode, når crosstraineren eller computeren ikke har været aktiveret i 4 minutter. 3. Du kan skifte til Clock Mode ved at trykke START/STOP og derefter holde ENTER og UP nede samtidig i to sekunder. 4. Når computeren er i Clock Mode kan du indstille tiden på ny ved at holde ENTER nede i to sekunder. 5. Hvis du afbryder strømmen til crosstraineren, nulstilles uret. Hurtig Start Tryk på START/STOP to gange for at gå direkte i gang med træningen uden at vælge program. Værdierne for tid, distance og kalorier vil starte fra nul og tælle op. Modstanden indstilles ved tryk på UP eller DOWN.

21 Displayet Under træningen kan følgende værdier aflæses i displayet: 1. START STOP: Computeren begynder først at måle din træning, når den står på START øverst i displayet. Du skifter mellem START og STOP med START/STOP-tasten. 2. TIME: Viser den forløbne træningstid i minutter og sekunder. Tæller op fra 0:00 til 99:99. Du kan også programmere computeren til at tælle ned fra en værdi, du selv indstiller med UP eller DOWN. Når timeren har talt ned til 0:00, bipper den og indstiller timeren på den indtastede værdi for at signalere, at træningen er slut. 3. DISTANCE: Viser en værdi for den tilbagelagte distance i km. Tæller op fra 0.0 til Du kan programmere computeren, så den tæller distancen ned fra en værdi, du selv indstiller med UP eller DOWN. 4. RPM: Omdrejninger pr. minut måler hvor hurtigt du træder pedalerne rundt. I dette felt kan du også aflæse WATT, som er et mål for dit aktuelle energiforbrug (en kombination af hastighed og belastning). 5. SPEED: Viser et mål for den aktuelle hastighed i kilometer i timen. Hastigheden kan også aflæses grafisk. 6. CAL: Viser forbrændte kalorier siden den aktuelle træningssession startede. Du kan også programmere computeren til det antal kalorier, du ønsker at forbrænde, så den tæller ned og giver signal, når målet er nået. OBS: Kalorieforbruget er en beregnet værdi og kan ikke tages som et præcist udtryk for din faktiske forbrænding. 7. PULSE: Når du placerer hænderne på pulsfølerne, kan du aflæse din aktuelle puls. Vær opmærksom på, at der skal gå mindst 1 minut, før pulsen kan aflæses nøjagtigt. 8. LEVEL: Viser det aktuelle belastningsniveau i tal dette kan også aflæses grafisk i søjlediagramet. Tasterne Der er seks taster, som du benytter således: 1. START/STOP: a. Quick Start: Ved tryk på denne tast, kan du starte træningen direkte uden først at vælge program. Du skal selv indstille belastningsniveau. b. Under træningen kan du trykke på denne tast for at stoppe computeren. c. Hvis computeren står på STOP, trykker du en gang på tasten for at starte computeren. 2. UP: a. Under træningen trykker du på denne tast for at øge belastningen. b. Under programmering kan du øge den aktuelle værdi ved at trykke på denne tast. 3. DOWN: a. Under træningen trykker du på denne tast for at sænke belastningen. b. Under programmering kan du sænke den aktuelle værdi ved at trykke på denne tast. 4. ENTER/RESET: a. Under programmering trykker du denne tast for at acceptere den aktuelle værdi. b. Når computeren står i STOP kan du ved at holde denne tast nede i to sekunder nulstille alle værdier. 5. BODY FAT: Tryk på denne tast for at indtaste din højde (HEIGHT), vægt (WEIGHT), køn (GENDER) og alder (AGE). Tryk ENTER, når du har indtastet en værdi, for at skifte til den næste. Når disse værdier er indstillet, trykker du på ENTER og placerer hænderne på pulsfølerne. Computeren vil herefter beregne dit BMI. Hvis computeren ikke registrerer nogen puls, vises Err. 6. PULSE RECOVERY: Denne funktion giver et mål for, hvor hurtigt din puls efter træningen falder til normal puls. Tryk på denne tast og placer hænderne på pulsfølerne. Computeren vil nu tælle ned fra 60 sekunder til 0 og derefter vise en F-værdi mellem 1.0 og 6.0: F1.0 betyder Fremragende F mellem 1.0 og 2.0 betyder Meget Godt F mellem 2.0 og 2.9 betyder Godt F mellem 3.0 og 3.9 betyder Rimeligt F mellem 4.0 og 5.9 betyder Under Gennemsnittet F6.0 betyder Ringe OBS: Hvis computeren ikke kan registrere din puls, vil der fremkomme en fejlmeddelelse (ERR) i displayet. Tryk på PULSE RECOVERY igen og sørg for, at dine hænder har kontakt med pulsfølerne under målingen.

22 Programmer og programmering af computeren Når computeren er i Clock Mode, og du trykker på START/STOP, vil programvælgeren nederst i displayet vise et blinkende P1. Med piltasterne kan du vælge det ønskede program. Tryk igen på START/STOP for at påbegynde træningen eller på ENTER for at programmere træningsmål. Den værdi, som kan indstilles, vil nu blinke på displayet. Men UP eller DOWN kan du indstille den ønskede værdi tryk ENTER for at acceptere værdien og gå videre til næste. Tryk på START/STOP for at starte programmet. Vær opmærksom på, at der er forskel på, hvilke værdier, du kan indstille, afhængigt af det valgte program. Hvis du indtaster mere end ét træningsmål, vil computeren stoppe, når det første mål er nået. Ønsker du at fortsætte, skal du blot trykke START/STOP, så fortsætter computeren med at nedtælle de ønskede mål. P1 Manuelt program Program 1 er et manuelt program. Når det startes, bliver belastningen automatisk indstillet på niveau 5. Med UP/DOWN kan du øge eller sænke belastningen. I dette program kan du indstille tid, distance og kalorier som træningsmål. P2 til P13 Forudindstillede programmer Program 2 til 13 er forudindstillede programmer. Hvert program indeholder et forløb, hvor belastningen varierer over tid. Når et program startes, kan du se forløbet af belastningen i søjlediagrammet. Med UP/DOWN kan kurven hæves eller sænkes dvs. det samme belastningsforløb kan indstilles i forskellige sværhedsgrader. Hvis TIME er indstillet til at tælle ned fra en værdi, vil det samlede forløb blive opdelt i 10 intervaller, og hver gang, der er gået 1/10 af den indstillede tid, vil computeren gå videre til næste trin på belastningskurven dette kan aflæses på søjlediagrammet. Hvis TIME f.eks. er indstillet på 20 minutter, så vil hvert interval vare i 2 minutter. I disse programmer kan du indstille tid, distance og kalorier. P14 til P17 Brugerprogrammer Program 14 til 17 er markeret U1, U2, U3 og U4. I disse programmer kan brugeren selv indtaste et belastningsforløb. Programmeringen sker således: Med piltasterne vælger du et af programmerne fra P14 til P17. Tryk ENTER. Nu blinker den første søjle i søjlediagrammet. Med UP/DOWN kan du indstille den ønskede værdi. Tryk ENTER og den næste søjle blinker og kan programmeres. Når alle søjler er programmeret, kan du indstille værdier for tid, distance og kalorier. Den kurve, som du programmerer, bliver gemt i computeren, også efter strømafbrydelse. Værdierne for tid, distance og kalorier bliver ikke gemt. P18 til P21 Pulsprogrammer Program 18 til 21 er markeret med et hjerte og tallene 55, 65, 75 eller 85. Tallet angiver en procentdel af din maksimumspuls. I disse programmer skal du have hænderne på pulsfølerne hele tiden. Computeren vil selv indstille belastningen, så din puls kommer op på den procentdel af maksimumspulsen, som tallet angiver. Hvis din maksimumspuls f.eks. er 180, og du har valgt P19 (65 %), så vil computeren indstille belastningen, så din puls ligger på omkring 117 under træningen. Vær opmærksom på, at din puls også afhænger af, hvor hurtigt du træner hvis du øger hastigheden, så vil computeren selv nedsætte belastningen. Når du har valgt et af disse programmer, skal du trykke ENTER. Computeren vil spørge om din alder (AGE) dette bruger den til at udregne en maksimumspuls. Herefter kan du indstille tid, distance og kalorier, hvis du ønsker det. P22 Individuelt pulsprogram Program 22 er også et pulsprogram. Når du har valgt dette program, vil computeren bede om at få indtastet en værdi for den puls, du ønsker at opnå under træningen. Når du starter programmet, vil computeren gradvist øge belastningen, til din puls når den indtastede værdi. P23 Ergometerprogram

23 I program 23 kan du indstille dit energiforbrug i Watt. Energiforbruget udregnes på basis af hastighed og belastning. Når du har indstillet den ønskede værdi og startet programmet, så vil computeren indstille belastningen afhængigt af, hvor hurtigt du træner, således at du arbejder med et konstant energiforbrug. P24 Body Fat program Program 24 er et særligt program, hvor computeren først udregner din krops fedtprocent. Derefter vælger den 1 ud af 6 forudindstillede programmer, som passer til din kropstype. Programmet bruges således: Vælg P24 med piltasterne og tryk ENTER. Herefter skal du indstille højde (HEIGHT), vægt (WEIGHT), køn (GENDER) og alder (AGE). Når du har indstillet en værdi, trykker du ENTER for at gå videre til den næste. Når alle værdier er indtastet, skal du trykke START/STOP og placere hænderne på pulsfølerne. Når computeren er færdig med at måle, vil den vise BMR, BMI og fedtprocent i displayet. Desuden vil den vise et program, som passer til din kropstype. Tryk START/STOP to gange for at påbegynde træningen. BMI Body Mass Index er et mål for din kropsbygning baseret på højde og vægt. For at være normalvægtig skal man ligge mellem 20 og 25. En score på betyder, at man er overvægtig, mens betyder svært overvægtig. BMR Basic Metabolic Rate viser det antal kalorier, din krop behøver for at holdes i gang i hviletilstand. BMR viser den energi, der er nødvendig for at opretholde hjertets rytme, vejrtrækning og en normal kropstemperatur. Fejlmeddelelser E1 (Error 1): Under træning: Hvis computeren ikke har modtaget signal fra servomotoren i mere end 4 sekunder, vises E1 Ved tilslutning af adapter: Servomotoren returnerer automatisk til sit nulpunkt. Hvis computeren ikke modtager signal om, at dette er sket, viser den E1 E2 (Error 2): Intern fejl i computeren E3 (Error 3): Når computeren er i Start mode, skal servomotoren automatisk bevæge sig væk fra sit nulpunkt. Hvis computeren ikke modtager signal om dette, vises E3

24 Programprofiler PROGRAM 1 PROGRAM 2 PROGRAM 3 MANUAL STEPS HILL PROGRAM 4 PROGRAM 5 PROGRAM 6 ROLLING VALLEY FAT BURN PROGRAM 7 PROGRAM 8 PROGRAM 9 RAMP MOUNTAIN INTERVALS PROGRAM 10 PROGRAM 11 PROGRAM 12 RANDOM PLATEAU FARTLEK PROGRAM 13 PRECIPICE

25 BRUGERPROGRAMMER PROGRAM 14 USER 1 PROGRAM 15 USER 2 PROGRAM 16 USER 3 PROGRAM 17 USER 4 PROFILER FOR PULSPROGRAMMER: PROGRAM 18 55% H.R.C. Tryk ENTER

26 PROGRAM 19 65% H.R.C. Tryk ENTER PROGRAM 20 75% H.R.C. Tryk ENTER PROGRAM 21 85% H.R.C. Tryk ENTER PROGRAM 22 TARGET H.R.C. WATT CONTROL PROGRAM PROGRAM 23 WATT CONTROL

27 BODY FAT TEST PROGRAMS: PROGRAM 24 BODY FAT (STOP MODE) BODY FAT (START MODE) En af disse seks programprofiler vil vises I displayet efter måling af Body Fat: Workout Time: 40 minutes Workout Time: 40 minutes Workout time: 20 minutes Workout Time: 40 minutes Workout Time: 40 minutes Workout time: 20 minutes

28

Titan Romaskine SR650. Manual

Titan Romaskine SR650. Manual Titan Romaskine SR650 Manual Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet efter den europæiske norm EN 957.

Læs mere

Brugermanual. Titan Fitness B420 Motionscykel

Brugermanual. Titan Fitness B420 Motionscykel Brugermanual Titan Fitness B420 Motionscykel Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan Fitness produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet efter den

Læs mere

Titan Motionscykel SB240. Manual

Titan Motionscykel SB240. Manual Titan Motionscykel SB240 Manual Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet efter den europæiske norm EN

Læs mere

det glæder os, at du har valgt et Reebok produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med

det glæder os, at du har valgt et Reebok produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med i rower s DK Kære Kunde, det glæder os, at du har valgt et Reebok produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet efter den europæiske Norm EN 957-1/5. Før du

Læs mere

Titan XC500 Crosstrainer Manual

Titan XC500 Crosstrainer Manual Titan XC500 Crosstrainer Manual Dansk Supermarked varenummer: Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet

Læs mere

C2.5 cross trainer. USER MANUAL Reebok-C2.5-20110805

C2.5 cross trainer. USER MANUAL Reebok-C2.5-20110805 DK C2.5 cross trainer USER MANUAL Reebok-C2.5-20110805 Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Reebok Fitness produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet

Læs mere

Titan XR950 Romaskine. Manual

Titan XR950 Romaskine. Manual Titan XR950 Romaskine Manual Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet efter den europæiske norm EN 957.

Læs mere

B2.5 bike. USER MANUAL Reebok-B2.5 bike-2010080510

B2.5 bike. USER MANUAL Reebok-B2.5 bike-2010080510 DK B2.5 bike USER MANUAL Reebok-B2.5 bike-2010080510 Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Reebok Fitness produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet

Læs mere

REVIDERET OKT. 08. Brugermanual. Titan Home Gym HG4044A

REVIDERET OKT. 08. Brugermanual. Titan Home Gym HG4044A REVIDERET OKT. 08 Brugermanual Titan Home Gym HG4044A Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan Fitness produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet

Læs mere

COMPUTER VEJLEDNING BRX 90

COMPUTER VEJLEDNING BRX 90 COMPUTER VEJLEDNING BRX 90 Vigtig information: A. Tilslut strømforsyningen, bagerst nederst, på cyklen, herefter lyder en biip lyd, og computeren er klar i Manuel mode. B. Valg af program og indstillinger.

Læs mere

Titan Spinbike SB4500. Manual

Titan Spinbike SB4500. Manual Titan Spinbike SB4500 Manual Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet efter den europæiske norm EN 957.

Læs mere

HÅNDBOG OM HJEMMETRÆNING

HÅNDBOG OM HJEMMETRÆNING HÅNDBOG OM HJEMMETRÆNING Medicsport Retail ApS - Gladsaxevej 356-2860 Søborg - Denmark Tlf. 39 55 19 97 - Fax 39 55 19 87 - salgretail@medicsport.dk - www.medicsport.dk TILLYKKE MED DIT NYE HJEMMETRÆNINGSPRODUKT

Læs mere

Titan Romaskine SR590. Manual

Titan Romaskine SR590. Manual Titan Romaskine SR590 Manual Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet efter den europæiske norm EN 957.

Læs mere

1. Hovedramme 2. Bag stabilisator 3. For stabilisator 4. Cykelstyrsstang 5. Cykelstyr 6. Computer 7. Sædestang 8. Sæde 9. Pedaler 10.

1. Hovedramme 2. Bag stabilisator 3. For stabilisator 4. Cykelstyrsstang 5. Cykelstyr 6. Computer 7. Sædestang 8. Sæde 9. Pedaler 10. 1. Hovedramme 2. Bag stabilisator 3. For stabilisator 4. Cykelstyrsstang 5. Cykelstyr 6. Computer 7. Sædestang 8. Sæde 9. Pedaler 10. Plastik beslag 11. Adapter (6VDC, 500mA) M8x70 bolt (4)-4 M8x15mm skrue

Læs mere

Titan GO-V100S Crosstrainer

Titan GO-V100S Crosstrainer Titan GO-V100S Crosstrainer Manual Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning 1 Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret

Læs mere

Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning. Titan Bike SB475. Manual

Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning. Titan Bike SB475. Manual Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning Titan Bike SB475 Manual Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på

Læs mere

Brugermanual. Titan EveresT Motionscykel

Brugermanual. Titan EveresT Motionscykel Brugermanual EveresT Motionscykel Titan EveresT Motionscykel Dette product er designet, produceret, testet og certificeret for udvidet fitnesstræning. Kære Kunde, Tak fordi du har valgt denne motionscykel.

Læs mere

Brugermanual. Titan Fitness G-fit 258SL Løbebånd

Brugermanual. Titan Fitness G-fit 258SL Løbebånd Brugermanual Titan Fitness G-fit 258SL Løbebånd Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan Fitness produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet efter

Læs mere

DK - REEBOK FUSION BIKE Bruger manual

DK - REEBOK FUSION BIKE Bruger manual DK - REEBOK FUSION BIKE Bruger manual Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Reebok Fitness produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet efter den europæiske

Læs mere

Titan SC275 Crosstrainer

Titan SC275 Crosstrainer Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning 2 stk. AA sættes bag i computeren inden brug. Titan SC275 Crosstrainer Manual Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt.

Læs mere

Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning. Titan Bike. Manual

Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning. Titan Bike. Manual Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning Titan Bike Manual Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug

Læs mere

Titan Spinbike SB4700

Titan Spinbike SB4700 Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning Titan Spinbike SB4700 Manual Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik

Læs mere

Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning. Titan Bike SB460. Manual

Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning. Titan Bike SB460. Manual Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning Titan Bike SB460 Manual Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på

Læs mere

BRUGERMANUAL. Joy Sport Concept Air Power

BRUGERMANUAL. Joy Sport Concept Air Power BRUGERMANUAL Joy Sport Concept Air Power Kære kunde Tak fordi du har valgt et af vores produkter. Vi håber, du får masser af glæde af din træning. Sørg venligst for at gennemlæse denne brugermanual omhyggeligt.

Læs mere

Titan Spinbike Trainer

Titan Spinbike Trainer Titan Spinbike Trainer Manual Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning Dette produkt bruger 2 stk. AAA batterier. De skal være her 1 Kære Kunde, det glæder os at du har valgt

Læs mere

Titan Motionscykel SB450. Manual

Titan Motionscykel SB450. Manual Titan Motionscykel SB450 Manual Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet efter den europæiske norm EN

Læs mere

Titan Spinbike Athlete

Titan Spinbike Athlete Titan Spinbike Athlete Manual Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning Dette produkt bruger 2 stk. AAA batterier. De skal være her 1 Kære Kunde, det glæder os at du har valgt

Læs mere

Titan Crosstrainer SC440. Manual

Titan Crosstrainer SC440. Manual Titan Crosstrainer SC440 Manual Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet efter den europæiske norm EN

Læs mere

Titan SR540 Romaskine. Manual

Titan SR540 Romaskine. Manual Titan SR540 Romaskine Manual Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet efter den europæiske norm EN 957.

Læs mere

Computer i-rower s ST-MNL-LCD14R-GR-DE-01

Computer i-rower s ST-MNL-LCD14R-GR-DE-01 Computer i-rower s ST-MNL-LCD14R-GR-DE-01 ! DISPLAY Før samling og anvendelse produktet bør du venligst gennemlæse manual og samle vejledning. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 SPEED/Hastiged Display (1) I LCD display

Læs mere

Titan Rower. Manual. Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning

Titan Rower. Manual. Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning Titan Rower Manual Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug

Læs mere

crosstrainer C5.7e Brugermanual Reebok-C 5.7e-20080515-DK

crosstrainer C5.7e Brugermanual Reebok-C 5.7e-20080515-DK crosstrainer C5.7e 1 Brugermanual Reebok-C 5.7e-20080515-DK Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Reebok Fitness produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er

Læs mere

Titan GO V50 Crosstrainer. Manual

Titan GO V50 Crosstrainer. Manual Titan GO V50 Crosstrainer Manual Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet efter den europæiske norm EN

Læs mere

Titan Motionscykel SB550. Manual

Titan Motionscykel SB550. Manual Titan Motionscykel SB550 Manual Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet efter den europæiske norm EN

Læs mere

Premier Crosstrainer Brugermanual

Premier Crosstrainer Brugermanual Premier Crosstrainer Brugermanual 1 Brugermanual Reebok Premier Crosstrainer Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Reebok Fitness produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug

Læs mere

Titan Bike SB490. Manual. Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning.

Titan Bike SB490. Manual. Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning. Titan Bike SB490 Manual Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning. Dette produkt bruger 2 stk. AAA batterier. De skal sættes i bagpå computeren 1 Kære Kunde, det glæder os at du

Læs mere

Titan Fysio XL-C Crosstrainer Manual

Titan Fysio XL-C Crosstrainer Manual Titan Fysio XL-C Crosstrainer Manual SD-800EL Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet efter den europæiske

Læs mere

Titan Crosstainer SE650. Manual

Titan Crosstainer SE650. Manual Titan Crosstainer SE650 Manual Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet efter den europæiske norm EN 957.

Læs mere

PEAK FITNESS C 5.0i Crosstrainer

PEAK FITNESS C 5.0i Crosstrainer PEAK FITNESS C 5.0i Crosstrainer Model: C5.0i SAMLEVEJLEDNING: SAMLEVEJLEDNING: Læg kassen flat på gulvet, så låget kan løftes af. Udpak delene: håndtag, side håndtag og pedal holder. Fjern top flamingoskum

Læs mere

i-bike Visit our homepage for: Personal Training Plans

i-bike Visit our homepage for: Personal Training Plans DK D i-bike Visit our homepage for: Personal Training Plans DK Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Reebok Fitness produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og

Læs mere

Titan Rower SR575. Manual. Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning

Titan Rower SR575. Manual. Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning Titan Rower SR575 Manual Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning Dette produkt bruger 2 stk. AAA batterier og 2 stk. AA batterier. AAA batterierne skal i computeren i håndtaget

Læs mere

REV-12401- Reebok Fusion Romaskine Bruger manual DK.

REV-12401- Reebok Fusion Romaskine Bruger manual DK. REV-12401- Reebok Fusion Romaskine Bruger manual DK. Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Reebok Fitness produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet

Læs mere

TITAN FITNESS HOMEGYM

TITAN FITNESS HOMEGYM TITAN FITNESS HOMEGYM Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet efter den europæiske norm EN 957. Før du

Læs mere

Premier Bike Brugermanual

Premier Bike Brugermanual Premier Bike Brugermanual 1 Brugermanual Reebok Premier Bike Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Reebok Fitness produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er

Læs mere

Titan SR475 Romaskine. Manual

Titan SR475 Romaskine. Manual Titan SR475 Romaskine Manual Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet efter den europæiske norm EN 957.

Læs mere

ALASKA FITNESS KH-738D2

ALASKA FITNESS KH-738D2 ALASKA FITNESS KH-38D2 Sikkerhedsinstrukser Af sikkerhedsmæssige grunde skal du regelmæssigt efterse crosstræneren for defekte og slidte dele. Hvis du giver crosstræneren til andre eller tillader, at andre

Læs mere

i bike 2.5e USER MANUAL Reebok-i-bike 2.5e-20100410

i bike 2.5e USER MANUAL Reebok-i-bike 2.5e-20100410 DK i bike 2.5e USER MANUAL Reebok-i-bike 2.5e-20100410 Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Reebok Fitness produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet

Læs mere

MOTIONSCYKEL. ---------------------------------------------------------------------------------- Brugsanvisning

MOTIONSCYKEL. ---------------------------------------------------------------------------------- Brugsanvisning MOTIONSCYKEL ---------------------------------------------------------------------------------- Brugsanvisning Kære kunde, Tak fordi du valgte at købe vores motionscykel. Vi ønsker dig god fornøjelse med

Læs mere

TITANIUM KONSOLLENS BRUGERVEJLEDNING TC1.0/TX1.0

TITANIUM KONSOLLENS BRUGERVEJLEDNING TC1.0/TX1.0 TITANIUM KONSOLLENS BRUGERVEJLEDNING Titanium Computer Knap-funktion Drive-knap Drej i-drive-knappen for at justere indstillingsværdierne eller modstandsniveauerne, og drej med uret for at forøge og mod

Læs mere

TITAN FITNESS CROSS TRAINER XC950

TITAN FITNESS CROSS TRAINER XC950 TITAN FITNESS CROSS TRAINER XC950 Vigtigt! Der medfølger Adapter til 220V strøm, som skal tilsluttes stikkontakt. Der skal ikke isættes batteri i computer. Læs hele manualen grundig igennem før anvendelse.

Læs mere

MOTIONSCYKEL Brugsanvisning

MOTIONSCYKEL Brugsanvisning MOTIONSCYKEL Brugsanvisning Kære kunde, Tak fordi du valgte at købe vores motionscykel. Vi ønsker dig god fornøjelse med din træning. Læs venligst de medfølgende sikkerhedsforanstaltninger og samlevejledningen

Læs mere

Titan Bike SB690. Manual. Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning

Titan Bike SB690. Manual. Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning Titan Bike SB690 Manual Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning Dette produkt bruger strøm. Strømkabel skal indsættes her 1 Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan

Læs mere

Titan Crosstrainer GO V150

Titan Crosstrainer GO V150 Titan Crosstrainer GO V150 Manual Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning Dette produkt bruger strøm. Strømkabel skal indsættes her 1 Kære Kunde, det glæder os at du har valgt

Læs mere

BC2.5serie computer. BRUGERVEJLEDNING Reebok-BC2.5-20110719

BC2.5serie computer. BRUGERVEJLEDNING Reebok-BC2.5-20110719 DK BC2.5serie computer BRUGERVEJLEDNING Reebok-BC2.5-20110719 Funktioner og egenskaber: 1. START: Når du har trykket på Enter-tasten, vil "0:00" blinke, og derefter kan du indstille tiden med op/ned-tasten

Læs mere

BRUGERMANUAL TIL ELLIPSETRÆNER. Læs VEJLEDNINGEN TIL ELLIPSETRÆNEREN, før du bruger denne BRUGERMANUAL.

BRUGERMANUAL TIL ELLIPSETRÆNER. Læs VEJLEDNINGEN TIL ELLIPSETRÆNEREN, før du bruger denne BRUGERMANUAL. BRUGERMANUAL TIL ELLIPSETRÆNER Læs VEJLEDNINGEN TIL ELLIPSETRÆNEREN, før du bruger denne BRUGERMANUAL. 1 2 SAMLING Advarsel Under samlingen af udstyret er der flere områder, du skal være særlig opmærksom

Læs mere

BRUGSANVISNING Computer Powertech Pro

BRUGSANVISNING Computer Powertech Pro BRUGSANVISNING Computer Powertech Pro Opstart Når computeren tændes, vil den bippe 3 gange, mens alle LCD-lamper blinker. NB: Når der ikke modtages noget signal eller hvis der ikke trykkes på nogen knapper

Læs mere

Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning. Titan Bike SB560. Manual

Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning. Titan Bike SB560. Manual Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning Titan Bike SB560 Manual Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på

Læs mere

Titan Løbebånd ST475 Manual

Titan Løbebånd ST475 Manual Titan Løbebånd ST475 Manual VIGTIGT Se side 14 vedr. smørring af løbebånd Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet

Læs mere

Titan Løbebånd ST490 Manual

Titan Løbebånd ST490 Manual Titan Løbebånd ST490 Manual VIGTIGT Se side 21 vedr. smørring af løbebånd 1 VIGTIGT VED BRUG AF DIT LØBEBÅND Dette er med til at forlænge levetiden af dit løbebånd! Stå med fødderne på de 2 sidepaneler

Læs mere

COMPUTER-INSTRUKTION SM 6654 COMPUTER-INSTRUKTION

COMPUTER-INSTRUKTION SM 6654 COMPUTER-INSTRUKTION COMPUTER-INSTRUKTION SM 6654 COMPUTER-INSTRUKTION Det Grafiske Display De forskellige træningsmuligheder vil fremstå i det grafiske vindue: MANUAL, WATT, USER, H.R.C. og PROGRAM 1. MANUAL Display = 16

Læs mere

PEAK FITNESS CLIMBER INDOOR BIKE

PEAK FITNESS CLIMBER INDOOR BIKE PEAK FITNESS CLIMBER INDOOR BIKE Sikkerheds instruktioner Konsulter din læge før du starter et træningsprogram, for at modtage rådgivning for optimal træning. Advarsel: forkert / overdrevet træning, kan

Læs mere

Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning. Titan Bike SB575. Manual

Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning. Titan Bike SB575. Manual Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning Titan Bike SB575 Manual Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på

Læs mere

Din manual REEBOK 5.1E http://sv.yourpdfguides.com/dref/5133029

Din manual REEBOK 5.1E http://sv.yourpdfguides.com/dref/5133029 Du kan läsa rekommendationerna i instruktionsboken, den tekniska specifikationen eller installationsanvisningarna för REEBOK 5.1E. Du hittar svar på alla dina frågor i instruktionsbok (information, specifikationer,

Læs mere

Titan ST275 Løbebånd Manual

Titan ST275 Løbebånd Manual Titan ST275 Løbebånd Manual VIGTIGT Se side 21 vedr. smørring af løbebånd 1 Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet

Læs mere

TRÆNINGS COMPUTER PEAK FITNESS R99

TRÆNINGS COMPUTER PEAK FITNESS R99 TRÆNINGS COMPUTER PEAK FITNESS R99 FUNKTIONER SKÆRM DER VISER DIN NUVÆRENDE TRÆNING TID / TID 500M DISTANCE TRÆK I MINUTTET BRUGER DATA ROTAG / TOTAL ROTAG WATT / KALORIE FORBRUG H.R.C. (PULS) STORT DISPLAY

Læs mere

Titan Spinbike SB5000. Manual

Titan Spinbike SB5000. Manual Titan Spinbike SB5000 Manual Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet efter den europæiske norm EN 957.

Læs mere

Titan Løbebånd BT-5700 Manual

Titan Løbebånd BT-5700 Manual Titan Løbebånd BT-5700 Manual VIGTIGT Se side 25 vedr. smørring af løbebånd Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet

Læs mere

Titan Prestige Løbebånd TR510. Manual

Titan Prestige Løbebånd TR510. Manual Titan Prestige Løbebånd TR510 Manual Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet efter den europæiske norm

Læs mere

bike B5.7e Brugermanual Reebok-B 5.7e-20080515-DK

bike B5.7e Brugermanual Reebok-B 5.7e-20080515-DK DK bike B5.7e Brugermanual Reebok-B 5.7e-20080515-DK 1 Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Reebok Fitness produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet

Læs mere

Titan Løbebånd ST560 Manual

Titan Løbebånd ST560 Manual Titan Løbebånd ST560 Manual VIGTIGT Se side 20 vedr. smørring af løbebånd 1 Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet

Læs mere

Titan Rower SR890. Manual. Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning

Titan Rower SR890. Manual. Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning Titan Rower SR890 Manual Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik

Læs mere

ELIPSE TRAINER JE-520

ELIPSE TRAINER JE-520 ELIPSE TRAINER JE-520 HN 11136 Brugervejledning Læs brugervejledning omhyggeligt før maskinen tages i brug. Gem brugervejledningen til senere brug. 1 INDHOLDSFORTEGNELSE Introduktion og sikkerhedsanvisninger

Læs mere

VG 40 Computer vejledning

VG 40 Computer vejledning VG 40 Computer vejledning COMPUTER INSTRUKTION Knappernes funktioner TIME Display Viser minutter og sekunder SPEED Display Viser km. i timen (km/t) eller miles i timen (m/t) RPM Display Omdrejninger i

Læs mere

Kundeservice. Modelnavn: Serienummer:

Kundeservice. Modelnavn: Serienummer: Titan Løbebånd ST375 Manual VIGTIGT Se side 21 vedr. smørring af løbebånd 1 Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet

Læs mere

Bruger Vejledning. Vektor300 TREADMILL. MODEL NUMBER: Vektor300. Max anbefalet brugervægt: 110kgs. SERIENUMMER (findes på rammen):

Bruger Vejledning. Vektor300 TREADMILL. MODEL NUMBER: Vektor300. Max anbefalet brugervægt: 110kgs. SERIENUMMER (findes på rammen): Bruger Vejledning Vektor300 TREADMILL MODEL NUMBER: Vektor300 Max anbefalet brugervægt: 110kgs. SERIENUMMER (findes på rammen): 2 Forholdsregler Venligst påsæt din kvittering på denne side. Skriv gerne

Læs mere

Computer i-serie. COMPUTERVEJLEDNING Reebok i-serie-20090220

Computer i-serie. COMPUTERVEJLEDNING Reebok i-serie-20090220 Computer i-serie COMPUTERVEJLEDNING Reebok i-serie-20090220 ! Inden du samler eller bruger dit fitnessudstyr, bedes du læse sikkerhedsforanstaltningerne i monteringsvejledningen omhyggeligt. DISPLAY 1

Læs mere

Toorx Compact S. Brugermanual

Toorx Compact S. Brugermanual Toorx Compact S Brugermanual Vigtig information Dette løbebånd er designet og opbygget til hjemmebrug. Sikkerheds foranstaltninger: Selv om vi gør meget for at sikre at produktet er i høj kvalitet, kan

Læs mere

Titan Løbebånd ST590

Titan Løbebånd ST590 Titan Løbebånd ST590 Manual Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning VIGTIGT Se side 19 vedr. smøring af løbebånd VIGTIGT VED BRUG AF DIT LØBEBÅND Dette er med til at forlænge

Læs mere

Visit our homepage for: Personal Training Plans

Visit our homepage for: Personal Training Plans DK D crosstrainer C5.1e Visit our homepage for: Personal Training Plans Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Reebok Fitness produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet

Læs mere

Titan Spinbike SB6900

Titan Spinbike SB6900 Titan Spinbike SB6900 Manual Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning Computeren bruger stk. CR03 3V batterier IBike systemet bruger stk. AA batterier. SE MERE OM IBIKING SYSTEMET

Læs mere

R99 DUAL MODE ROWER SAMLINGS VEJLEDNING. Indholdsfortegnelse. Introduktion. Tjekliste M5 M13 M14 M14 M13

R99 DUAL MODE ROWER SAMLINGS VEJLEDNING. Indholdsfortegnelse. Introduktion. Tjekliste M5 M13 M14 M14 M13 R99 DUAL MODE ROWER SAMLINGS VEJLEDNING Introduktion Indholdsfortegnelse Tillykke med dit køb af denne romaskine. Dette produkt er konstrueret og fremstillet til at opfylde behov og krav ved privat brug.

Læs mere

R100APM Premier Rower COMPUTER

R100APM Premier Rower COMPUTER R100APM Premier Rower COMPUTER 1 LCD Display 130 x 58.5mm Liquid Crystal Display PULSE Display Viser din puls per minut (bmp) SPM Display Antal træk i minuttet LEVEL Display 1~16 Modstands-niveau BRUGER

Læs mere

DANSK SAMLEVEJLEDNING PEAK FITNESS R9 ROMASKINE

DANSK SAMLEVEJLEDNING PEAK FITNESS R9 ROMASKINE DANSK SAMLEVEJLEDNING PEAK FITNESS R9 ROMASKINE R9 ROMASKINE INTRODUKTION: Dette produkt er designet til at blive brugt til hjemmebrug/familiebrug. Hvis produktet Ikke bruges ud fra forskrifterne vil garantien

Læs mere

Index. Index & Introduktion...14. Sikkerhedsforanstaltninger...15. Elektrisk sikkerhed...16. Oversigt Tegning...17. Liste over dele...

Index. Index & Introduktion...14. Sikkerhedsforanstaltninger...15. Elektrisk sikkerhed...16. Oversigt Tegning...17. Liste over dele... Index Index & Introduktion...14 Sikkerhedsforanstaltninger...15 Elektrisk sikkerhed...16 Oversigt Tegning...17 Liste over dele...18 Monteringsvejledning...19 Digital Display......21 Workout Principper...22

Læs mere

RAW SpeedSonic.dk. www.speedsonic.dk START / STOP RESET / EL NEXT / SAVE MODE / SET

RAW SpeedSonic.dk. www.speedsonic.dk START / STOP RESET / EL NEXT / SAVE MODE / SET RAW SpeedSonic.dk RESET / EL START / STOP MODE / SET NEXT / SAVE Tillykke med dit nye Speed Sonic RAW UR. Speed Sonic uret er designet til at motivere og guide dig til bedre resultater. Vi håber du vil

Læs mere

REEBOK ICE RUN Løbebånd

REEBOK ICE RUN Løbebånd REEBOK ICE RUN Løbebånd Brugsanvisning REEBOK-ICE Løbebånd -2009 Kære kunde, Tak fordi du har valgt vores Reebok Løbebånd. Dette kvalitetsprodukt er designet til brug i dit hjem, og er blevet testet og

Læs mere

Brugervejledning ERX 300

Brugervejledning ERX 300 Brugervejledning ERX 300 1 Vejledning: Når strømforsyningen er sat i, tænd for strømmen, og displayet starter op og giver en lang biip -lyd. Står den i hvile mode, tryk på RESET tasten for at komme i gang.

Læs mere

TITAN FITNESS PRESTIGE HOME GYM

TITAN FITNESS PRESTIGE HOME GYM TITAN FITNESS PRESTIGE HOME GYM HG 2064 SAMLEVEJLEDNING Kære kunde Tak, fordi du har valgt vores Titan Fitness Prestige Home Gym. Dette kvalitetsprodukt er designet til brug i dit hjem. Vi beder dig om

Læs mere

Elektrisk & Automatisk kædeslibeanlæg

Elektrisk & Automatisk kædeslibeanlæg Elektrisk & Automatisk kædeslibeanlæg Art nr: 75700675 EAN nr: 5709133750688 1 af 9 230 / 50Hz / 85Watt 5300 Diameter.108mm Huldiameter.23mm 35 til højre og venstre 1/4 + 3/8 Ca. 2,1kg Øvrige Sikkerhedsforanstaltninger

Læs mere

Titan ST890 Løbebånd

Titan ST890 Løbebånd Titan ST90 Løbebånd Manual Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning VIGTIGT Se side vedr. smøring af løbebånd VIGTIGT VED BRUG AF DIT LØBEBÅND Dette er med til at forlænge levetiden

Læs mere

BRUGER MANUAL PEAK FITNESS SPRINT PEAK FITNESS SPRINT PRO INDOOR BIKE

BRUGER MANUAL PEAK FITNESS SPRINT PEAK FITNESS SPRINT PRO INDOOR BIKE BRUGER MANUAL PEAK FITNESS SPRINT PEAK FITNESS SPRINT PRO INDOOR BIKE Indholdsfortegnelse Samling. 3-4 Split tegning.. 5 Reservedels liste. 6 Brugervejledning.. 7 Vedligeholdelses skema (Center-brug).

Læs mere

Seagull fedtmålervægt med touchskærm

Seagull fedtmålervægt med touchskærm Seagull fedtmålervægt med touchskærm Læs brugsvejledningen grundigt, før produktet tages i brug. Videodemonstration kan ses på: www.seagull-healthcare.dk samt Hvad er fedtprocent? Fedtprocenten er forholdet

Læs mere

Kondicykel JC-500 HN 11137 Brugervejledning Læs brugervejledning omhyggeligt før kondicyklen tages i brug. Gem brugervejledningen til senere brug.

Kondicykel JC-500 HN 11137 Brugervejledning Læs brugervejledning omhyggeligt før kondicyklen tages i brug. Gem brugervejledningen til senere brug. Kondicykel JC-500 HN 11137 Brugervejledning Læs brugervejledning omhyggeligt før kondicyklen tages i brug. Gem brugervejledningen til senere brug. 1 INDHOLDSFORTEGNELSE Introduktion og sikkerhedsanvisninger

Læs mere

Olieradiator Model Nr.: 1487 230V~50Hz, 2000W

Olieradiator Model Nr.: 1487 230V~50Hz, 2000W Olieradiator Model Nr.: 1487 230V~50Hz, 2000W - 1 - ADVARSEL: LÆS DENNE BRUGSVEJLEDNING GRUNDIGT FØR BRUG Ved brug af elektriske apparater er det vigtigt at overholde de grundlæggende sikkerhedsforanstaltninger.

Læs mere

Visit our homepage for: Personal Training Plans

Visit our homepage for: Personal Training Plans DK D bike B5.1e Visit our homepage for: Personal Training Plans DK Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Reebok Fitness produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet

Læs mere

Brugermanual for Reck MOTOmed viva1

Brugermanual for Reck MOTOmed viva1 1. Generel information 2. Indstigning og sikring af ben 3. Betjeningsguide 4. Ben indstigningshjælp 5. Symmetritræning 6. Start/stop for bentræner 7. Hastighed 8. Motor styrke 9. Aktiv tilstand 10. Træningsperiode

Læs mere

Titan Go Elliptical T100 Crosstrainer Manual

Titan Go Elliptical T100 Crosstrainer Manual Titan Go Elliptical T100 Crosstrainer Manual Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet efter den europæiske

Læs mere

REPARATIONS- VEJLEDNING NR. 4 PRO-MOVEC Electric Center display/integreret display Carrier 2 batteri.

REPARATIONS- VEJLEDNING NR. 4 PRO-MOVEC Electric Center display/integreret display Carrier 2 batteri. REPARATIONS- VEJLEDNING NR. 4 PRO-MOVEC Electric Center display/integreret display Carrier 2 batteri. Indholdsfortegnelse 1. Komponentplacering... 3 2. LCD Center Display... 4 2.1 LCD Center Display, Displaybeslag

Læs mere

PEAK FITNESS WATT CYKEL KAN TILKOBLES TIL. B 3.0 i PEAK FITNESS. Dansk. Manual

PEAK FITNESS WATT CYKEL KAN TILKOBLES TIL. B 3.0 i PEAK FITNESS. Dansk. Manual PEAK FITNESS WATT CYKEL KAN TILKOBLES TIL B 3.0 i PEAK FITNESS Manual Dansk Sikkerhed Før du begynder 1). Kun én person ad gangen skal bruge dette udstyr. Hvis der forekommer svimmelhed, kvalme, brystsmerter

Læs mere

BRUGERMANUAL TITAN EVEREST HM6100B

BRUGERMANUAL TITAN EVEREST HM6100B BRUGERMANUAL TITAN EVEREST HM6100B Dette produkt er designet, produceret, testet og certificeret for udvidet fitnesstræning Kære Kunde, Tak fordi du har valgt denne motionscykel. Vi ønsker dig held og

Læs mere