skagen auction 115 1

Download "skagen auction 115 1"

1 skagen auction 115 1

3 skagen Velkommen til Skagen-auktion Bruun Rasmussen Vejle havde i august 2007 den særlige fornøjelse at afholde en Skagen-auktion, hvor størstedelen af værkerne udgjorde halvparten af en spæn den - de, privat Skagen-samling. Med dette katalog byder vi indenfor til endnu en auktion over værker fra Skagen, hvor vi kan præsentere anden del af privatsamlingen. Denne del af samlingen indeholder værker i ren museumsklasse, hvilket illustreres af, at ikke mindre end 12 af dem netop har været udlånt til Arken Museum for Moderne Kunst i forbindelse med udstillingen Skagensmalerne i nyt lys. Blandt perlerne vil man kunne fryde sig over værker som Anna Anchers Fiskegarnene redes og et interiør med fru Brøndum i den blå stue, gemalen Michael Anchers to interiører med hustruen samt Fisken renses fra Endvidere kan fremhæves en række værker fra andre boer og rekvirenter. Blandt disse P.S. Krøyers smukke Ung nøgen kvinde ved pejsen samt to værker af Michael Ancher, en skildring af friluftslivet ved Skagen Strand i form af Drenge ride Heste til Vands og det festlige motiv med børnene, der flokkes om spillemanden en sommerdag i Skagen. Et århundrede senere er magien og stemningen omkring kunstnerkolonien i Skagen endnu aktuel og nærværende, og det er os en glæde at fremvise dette fine udbud af værker fra Skagen. Vi ønsker god fornøjelse med katalog, eftersyn og auktion! Auktion, Vejle: tirsdag den 12. august kl. 13 Eftersyn, København, Bredgade 33: lørdag den 2. og søndag den 3. august begge dage fra kl. 11 til 14. Eftersyn, Vejle: onsdag den 6. til mandag den 11. august alle dage fra kl. 10 til 16. Pedersholms Allé 42 DK-7100 Vejle Tel Fax vejle@bruun-rasmussen.dk

4 skagen NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 29. AUGUST Anna Ancher, f. Skagen 1859, d. sst En ung pige, der plukker en svane. Sign. A. Ancher. Olie på lærred. 84,5 x 73. "Plukning af fjerkræ" er et motiv Anna Ancher har brugt flere gange, første gang var med "To gamle, der plukker måger", Midt i 1880erne maler Anna "Gamle Lene plukker en gås". Alvorligt og koncentreret udfører Lene sit arbejde ligesom de to gamle. Midt i 1880erne må også nærværende maleri være udført. "Foran en hvid væg, der får sit lys fra venstre, sidder en ung kvinde. Den majestætisk virkende svane indtager næsten hele billedets diagonal. Dens hoved hænger med næbbet ned på gulvet, og den venstre vinge holdes i vejret, for at pigen bedre kan nå de bløde dun på bryst og mave. Den højre vinge fremhæver den svungne billeddiagonal. Pigen synes lige at have begyndt plukningen. Fjerhammen er næsten intakt, men alligevel er den store kobbergryde ved hendes fødder næsten fyldt med fjer. Men kompositionens fremhævelse af den unge pige og svanen - der endnu i døden virker storslået - på hendes skød er inddraget og hentyder til noget mytologisk, hvilket det dannede, borgerlige publikum havde bemærket. Associationen til Leda og Svanen er oplagt". Udstillet: "Skagen i Herning", Herning Kongrescenter, Samt "Skagensmalerne - i nyt lys", Arken, 2008, kat. nr. 6. Litteratur: "Malerin Anna Ancher in Skagen", Heide Grape-Albers, 1994, s DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION SKAGEN

5 FURTHER INFORMATION AND ENGLISH TRANSLATIONS ON: skagen 2 Malerier af Skagens malere Katalognr hidrører fra boet efter en dansk privatsamler. 2 Michael Ancher, f. Rutsker på Bornholm 1849, d. Skagen 1927 Interiør med Anna Ancher, siddende med sytøjet i sydstuen. Usigneret. Olie på træ. 40,5 x 32. Proveniens: Helga Anchers Dødsboauktion, ABR, auk. 178, 1965, kat. nr. 23. Udstillet: "Skagen i Herning", Herning Kongrescenter, 2002 samt "Skagensmalerne - i nyt lys", Arken, 2008, kat. nr. 30. DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION SKAGEN 3

6 skagen NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 29. AUGUST Anna Ancher, f. Skagen 1859, d. sst "Fiskegarnene redes". Fiskerfamilie i færd med at ordne garn foran huset. Sign. A. Ancher Olie på lærred. 52 x 64. Udstillet: Charlottenborg 1912, Kunst i Randers Eje 1944, "Skagen i Herning", Herning Kongrescenter, 2002 samt "Skagensmalerne - i nyt lys", Arken, 2008, kat. nr. 11. DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION SKAGEN

7 FURTHER INFORMATION AND ENGLISH TRANSLATIONS ON: skagen 4 4 Michael Ancher, f. Rutsker på Bornholm 1849, d. Skagen 1927 Fisken renses. En ung Skagenskone slagter en torsk. Sign. M. Ancher 88. Olie på lærred.56 x 44. Sommeren 1888 var livlig på Skagen. Mange kunstnere mødtes deroppe dette år og det var et interessant år for Michael Ancher. Flere af hans største værker kan dateres til dette år, bl.a. Fiskere ved Stranden en stille Sommeraften på Statens Museum for Kunst og Julenissen staar Model på Skagens Museum var også året, hvor han modtog Det Ancherske Legat og et rejselegat fra Kunstakademiet og i november samme år afholdt Anna og Michael Ancher en auktion på Charlottenborg over en lang række malerier, for at finansiere deres forestående store udlandsrejse. Heriblandt var et lille portræt af samme unge fiskerkone, der her er portrætteret i hel figur. Se Elisabeth Fabritius fortegnelse nr. 197, Michael Ancher og Det Moderne Gennembrud, , afb. s Michael Ancher viser her sin styrke som både friluftsmaler og portrætmaler. Den unge fiskerkone, der er i færd med at rense en torsk, er placeret forrest i billedet, i baggrunden ses Skagenshuse. Udtrykket i hendes ansigt antyder et lille smil eller måske en hemmelig tanke. Det er gråvejrsdag, den afdæmpede farveholdning brydes af kvindens blå skjorte og det grønne marehalm, mens penselføringen er mere fri end hvad man hidtil havde set. Hverdagens realisme står som kontrast til kunstnerkoloniens legendariske fester og maleriet er et forbilledligt eksempel på Det Moderne Gennembrud i dansk malerkunst. Udstillet: "Skagen i Herning", Herning Kongrescenter, 2002 samt "Skagensmalerne - i nyt lys", Arken, 2008, kat. nr. 27. DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION SKAGEN 5

8 skagen NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 29. AUGUST Anna Ancher, f. Skagen 1859, d. sst Interiør med fru Brøndum siddende i den blå stue. Sign. A. Ancher Olie på lærred. 37 x 56. Anna Ancher nærede en stor ømhed for sin mor, Ane Hedvig Brøndum, hvilket tydeligt ses i portrætterne af hende. Her har Anna Ancher portrætteret moderen læsende ved vinduet i den blå stue. Hun er støttet i ryggen af en stor hvid pude, der står som en kontrast til hendes sorte kappe. Sollyset fra vinduet aftegnes på væggene i store flader som en kraftig farveakkord i blåt, rødt og grønt. Anna Ancher havde evnen til at indfange det impressionistiske lys og skabe et koloristisk mesterværk. En kolorisme, der er karakteristisk for Anna Ancher. Udstillet: "Skagen i Herning", Herning Kongrescenter, 2002 samt "Skagensmalerne - i nyt lys", Arken, 2008, kat. nr. 9. DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION SKAGEN

9 FURTHER INFORMATION AND ENGLISH TRANSLATIONS ON: skagen 6 6 Anna Ancher, f. Skagen 1859, d. sst Ung knælende pige i lyserød kjole. Forarbejde til "Et Missionsmøde". Sign. A.A. Olie på plade. 46 x 37,5. Proveniens: Helga Anchers dødsboauktion. ABR auk. 193, 1966, kat. nr Udstillet: "Skagen i Herning", Herning Kongrescenter, DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION SKAGEN 7

10 skagen NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 29. AUGUST BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION SKAGEN

11 FURTHER INFORMATION AND ENGLISH TRANSLATIONS ON: skagen 8 7 Anna Ancher, f. Skagen 1859, d. sst Bonatzi med hanen. Sign. A. Ancher. Olie på lærred. 63 x 39. Bonatzi var en af Skagens gamle originaler. Den bøhmiske skomager var vandret til fods gennem Europa for til sidst at blive standset af havet ved Skagen i Og her blev han boende i sin faldefærdige hytte indtil sin død i Anna Ancher malede Bonatzi i flere versioner og hun kendte sin model godt. Dagslyset fra vinduet i ventre side rammer hanens hvide fjer, som lyser op mod Bonatzis mørke frakke. I modsætning til andre versioner af denne komposition, får vi her i baggrunden et kig ind i køkkenet og foran ligger grøntsager klar. Og med Bonatzis forventningfulde blik opfordres der til straks at tilberede et dejligt måltid mad. Portrættet af Bonatzi med hanen er et eksempel på den inspiration fra den hollandske 1600-tals malerkunst, som hun og Michael Ancher var inspireret af og hvor intimiteten i dagliglivet hos den lokale befolkning er et centralt tema. Udstillet: "Skagen i Herning", Herning Kongrescenter, 2002 samt "Skagensmalerne - i nyt lys", Arken, 2008, kat. nr. 8. DKK Michael Ancher, f. Rutsker på Bornholm 1849, d. Skagen 1927 "Lystige Folk". Parti fra Brøndums Bod med fiskerne Ole Svendsen, Søren Kruse, Lars Kruse, Jens Brøndum, Pyse Kristoffer og Lars Gaihede omkring bordet. Sign. M. Ancher. Ca Olie på lærred. 60 x 96. Når fiskerne ikke var på havet skete det ofte, at de samledes om flasken eller punchbollen i Brøndums Bod. Michael Ancher var den Skagensmaler, der først benyttede fiskernes samvær på kroen som motiv. Han skildrede figurerne med en indtrængende realisme og især Lars Gaihede var en af hans bedste og mest anvendte modeller. Udstillet: "Skagen i Herning", Herning Kongrescenter, 2002 samt "Skagensmalerne - i nyt lys", Arken, 2008, kat. nr. 21. DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION SKAGEN 9

12 skagen NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 29. AUGUST Anna Ancher, f. Skagen 1859, d. sst Børneselskab i den blå stue, Skagen. Sign. A.A. Olie på lærred. 45 x 59. Børn var et af Anna Anchers yndlingsmotiver. Dette maleri rummer usædvanligt mange figurer. Væggene er mættet af flimrende stærke blå nuancer. En palet man bl.a. kender til fra Anna Anchers hovedværk "Solskin i den blå stue" fra 1891, hvor datteren Helga sidder og hækler. Børnene sidder her forventningsfulde omkring bordet, mens der hældes kakao i kopperne. Anna Ancher havde på rejser til udlandet stiftet bekendtskab med Rembrandts malerier, hvor selve lyskilden er skjult for beskueren. Her er det lyset fra bordets dug, der lyser børnenes ansigter op. DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION SKAGEN

13 FURTHER INFORMATION AND ENGLISH TRANSLATIONS ON: skagen Michael Ancher, f. Rutsker på Bornholm 1849, d. Skagen 1927 Anna Ancher ved klaveret i Veststuen i Anchers Hus. Sign. M.A. Olie på lærred. 50 x 42. Michael Ancher har her portrætteret sin hustru, siddende ved klaveret med levende lys, som var et af datidens statussymboler. Maleriet er en variant af "Spillende Dame" fra 1887, der tilhører Statens Museum for Kunst. Udstillet: "Skagen i Herning", Herning Kongrescenter, 2002 samt "Skagensmalerne - i nyt lys", Arken, 2008, kat. nr. 24. DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION SKAGEN 11

14 skagen NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 29. AUGUST BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION SKAGEN

15 FURTHER INFORMATION AND ENGLISH TRANSLATIONS ON: skagen 11 Michael Ancher, f. Rutsker på Bornholm 1849, d. Skagen 1927 Overisning. Redningsbåden går ud i snestorm. Sign. M.A. 15. Olie på lærred. 45 x 60. Udstillet: "Skagen i Herning", Herning Kongrescenter, 2002 samt "Skagensmalerne - i nyt lys", Arken, 2008, kat. nr. 45. DKK CD Karl Madsen, f. København 1855, d. sst Stråtækt Skagensgård. Sign. K.M. Skagen, Septr. Olie på lærred. 34,5 x 55,5. Proveniens: ABR auk. 673, 2000, kat. nr Udstillet: "Skagen i Herning", Herning Kongrescenter, DKK Anna Ancher, f. Skagen 1859, d. sst Tre rygvendte figurer i klitterne. Figurstudie til "Et Missionsmøde". Sign. A. Ancher. Olie på lærred. 32,5 x 46. Anna Ancher malede flere figurstudier til hendes storværk "Et Missionsmøde" fra I forgrunden ses tre rygvendte figurer, hvoraf kun figuren til venste blev anvendt på det endelige værk. Udstillet: "Skagen i Herning", Herning Kongrescenter, DKK Anna Ancher, f. Skagen 1859, d. sst Fiskermåltid. Usigneret. Olie på træ. 31 x 40. Proveniens: Helga Anchers dødsboauktion, ABR auk. 193, 1966, kat. nr. 160 samt ABR auk. 583, 1993, kat. nr Udstillet: "Skagensmalerne - i nyt lys", Arken, 2008, kat. nr. 15. DKK Michael Ancher, f. Rutsker på Bornholm 1849, d. Skagen 1927 Ole Eriksens kone i sengen. Usigneret. Olie på lærred. 31 x 37,5. Proveniens: Helga Anchers dødsboauktion, ABR auk. 193, 1966, kat. nr. 24. ABR auk. 458, 1984, kat. nr. 14. Samt ABR auk. 561, 1991, kat. nr. 50. DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION SKAGEN 13

16 skagen NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 29. AUGUST BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION SKAGEN

17 FURTHER INFORMATION AND ENGLISH TRANSLATIONS ON: skagen 16 Michael Ancher, f. Rutsker på Bornholm 1849, d. Skagen 1927 Haveparti med profilportræt af ung kvinde med lyst, opsat hår. Sign. M.A. Olie på lærred. 33,5 x 30. Udstillet: "Skagen i Herning", Herning Kongrescenter, 2002, kat. nr. 61. DKK Laurits Tuxen, f. København 1853, d. sst Selvportræt. Sign. L.T Olie på lærred. 61 x 50. Proveniens: ABR auk. 575, 1992, kat. nr Udstillet: "Skagen i Herning", Herning Kongrescenter, 2002 samt "Skagensmalerne - i nyt lys", Arken, 2008, kat. nr. 94. DKK Oscar Björck, f. Stockholm 1860, d. sst Profilportræt af en ung mørkhåret kvinde iført en hvid kittelkjole med et mønstret gråt sjal bundet om livet. Sign. O. Björck. Olie på læred. 60 x 50. Proveniens: ABR auk. 688, 2000, kat. nr Udstillet: "Skagen i Herning", Herning Kongrescenter, DKK P. S. Krøyer, f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909 "Karen". Portræt af ung pige i blå kjole. Sign. S.K., Skagen 84. Pastel. 32 x 26,5. DKK Anna Ancher, f. Skagen 1859, d. sst Ole Markstrøm og hans kone. Sign. A. Ancher. Olie på pap. 27 x 35. Det er lyset og farven, der er det centrale i Annas skildringer af den lokale slidsomme fiskerbefolkning. Hun forsøgte ikke at idyllisere de fattige fiskere og bønders kår. Proveniens: ABR auk. 688, 2000, kat. nr Udstillet: "Skagen i Herning", Herning Kongrescenter, 2002, kat. nr. 23. DKK Michael Ancher, f. Rutsker på Bornholm 1849, d. Skagen 1927 Portræt af en fiskerkone i sollys. Sign. M.A. Olie på træ. 45 x 30. Udstillet: "Skagen i Herning", Herning Kongrescenter, 2002 samt "Skagensmalerne - i nyt lys", Arken, 2008, kat. nr. 49. DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION SKAGEN 15

18 skagen NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 29. AUGUST Michael Ancher, f. Rutsker på Bornholm 1849, d. Skagen 1927 Exteriør med kærestepar på bænk. Usigneret. Olie på lærred. 33,5 x 27. Proveniens: Helga Anchers dødsboauktion, ABR auk. 193, 1966, kat. nr. 138 samt ABR auk. 561, 1991, kat. nr. 67. Udstillet: "Skagen i Herning", Herning Kongrescenter, DKK Michael Ancher, f. Rutsker på Bornholm 1849, d. Skagen 1927 Stifi rører i gryden i køkkenet. Interiør med Lars Gaihede og hans kone Stifi ved ildstedet. Sign. Michael Ancher. Olie på lærred. 55 x 38,5. Proveniens: ABR, auk.128, 1961, kat. nr Udstillet: "Skagen i Herning", Herning Kongrescenter, Se Elisabeth Fabritius' fortegnelse nr. 52, hvor et maleri med næsten identisk motiv fra ca. 1875, ikke signeret og større 55 x 49. Personerne på maleriet forestiller Lars Gaihede, og hans kone Maren Sophie, , i daglig tale Stifi. DKK Michael Ancher, f. Rutsker på Bornholm 1849, d. Skagen 1927 Søndag eftermiddag i en fiskerstue. Interiør med læsende pige. Sign. Michael Ancher Olie på lærred. 54,5 x 36. Proveniens: ABR, auk. 688, 2000, kat. nr Udstillet: "Skagen i Herning", Herning Kongrescenter, Elisabeth Fabritius' fortegnelse nr Her nævnes et maleri med samme motiv og størrelse, ikke signeret, men dateret samme år. DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION SKAGEN

19 FURTHER INFORMATION AND ENGLISH TRANSLATIONS ON: skagen 24 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION SKAGEN 17

20 skagen NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 29. AUGUST P. S. Krøyer, f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909 Neruda Kvartetten med en del af tilhørerne til venstre, Studie til et større oliemaleri på Nasjonalgalleriet i Oslo, der gengiver en musikaften i Krøyers atelier i Bredgade 33. Usigneret. Olie på panel. 37 x 45. Neruda Kvartetten bestod af Franz Neruda, cello, Anton Svendsen, 1. violin., Holger Møller, 2. violin samt Chr. Pedersen, bratsch. Proveniens: Kunstnerens dødsboauktion 1910, kat. nr. 101, Fru professorinde Dagmar Neruda f. Holm, ABR auk. 47, 1953, kat. nr. 73 samt ABR auk. 532, 1989, kat. nr. 60. Udstillet: Mindeudstillingen 1909, nr P. S. Krøyer udstillingen, Stiftelsen Modums Blaafarveværk 1992, nr. 41 a. Samt "Skagen i Herning", Herning Kongrescenter, 2002, kat. nr. 53. Litteratur: H. Chr. Christensen, Fortegnelse over hans malerier, nr DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION SKAGEN

21 FURTHER INFORMATION AND ENGLISH TRANSLATIONS ON: skagen Oscar Björck, f. Stockholm 1860, d. sst "Skål!". Munter skålende musikant med lut. Sign. Oscar Björck, Olie på lærred. 134 x 99. Det morsomme billede af den muntert skålende lutspiller stammer fra Inspirationen fra Skagen er her måske ikke tydeligst. Farveholdning og motiv leder nærmere tankerne hen på den hollandske maler Frans Hals og dennes genreprægede typeskildringer. Men også Skagensmalerne arbejdede indledningsvist med en mørkere palet og Björcks friske hurtige penselføring giver impressionistiske mindelser. Björcks evne for indlevende menneskeskildringer kan i høj grad aflæses af billedet, og det var netop som portrætmaler Björck gjorde sig særligt bemærket i sit hjemland, hvor han fra 1888 og frem til sin død var fast bosiddende i Stockholm. Proveniens: ABR auk. 682, 2000, kat. nr Udstillet: "Skagen i Herning", Herning Kongrescenter, 2002, kat. nr. 42. DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION SKAGEN 19

22 skagen NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 29. AUGUST BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION SKAGEN

23 FURTHER INFORMATION AND ENGLISH TRANSLATIONS ON: skagen 27 Følgende hidrører fra forskellige boer og rekvirenter Interiørfoto fra Krøyers hus i Skagen med kunstneren foran pejsen den samme som på maleriet - som i øvrigt skulle være den første pejs i Skagen P. S. Krøyer, f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909 Ung nøgen kvinde ved pejsen. Sign. S.K. Skagen, Olie på plade. 32 x 41. Nærværende maleri viser Lydia Lund, kaldet Zitla. Hun havde selv ønsket at blive kunstner og søgte ind på Kunstnernes Studieskole uden held. I stedet blev hun model og blev i 1905 inviteret til Skagen af Tuxen, for at opmuntre Krøyer efter skilsmissen fra Marie. Tuxen har lavet flere modelstudier med Lydia Lund. Proveniens: ABR auk. 386, 1978, kat. nr. 93. Litteratur: Allba Schwartz, "Skagen før og nu", afb. s DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION SKAGEN 21

24 skagen NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 29. AUGUST Viggo Johansen, f. København 1851, d. sst Rygvendt nøgen kvinde. Sign. Viggo Johansen Olie på lærred, monteret på plade. 38 x 46. Proveniens: ABR auk. 354, 1976, kat. nr DKK Laurits Tuxen, f. København 1853, d. sst Siddende nøgen kvinde. Sign. monogram 83. Olie på træ. 36 x 23,5. Proveniens: ABR auk. 786, 2008, kat. nr DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION SKAGEN

25 FURTHER INFORMATION AND ENGLISH TRANSLATIONS ON: skagen Laurits Tuxen, f. København 1853, d. sst Ung nøgen kvinde liggende henslængt på divan. Sign. L.T. 08. Olie på lærred. 42 x 75. Litteratur: Lise Svanholm, "Laurits Tuxen, Europas sidste fyrstemaler", nr DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION SKAGEN 23

26 skagen NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 29. AUGUST BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION SKAGEN

27 FURTHER INFORMATION AND ENGLISH TRANSLATIONS ON: skagen Michael Ancher, f. Rutsker på Bornholm 1849, d. Skagen 1927 "Drenge ride Heste til Vands. Skagen 1900". Sign. M.A Olie på lærred. 64 x 100. Motivet med to unge mænd, der rider i vandkanten på Skagen strand, kendes i yderligere to udgaver. Ét tilhører Michael og Anna Anchers hus i Skagen, og ét blev solgt på Børge Nielsens Auktioner tilbage i Alle versionerne af motivet er malet i 1900, og det må ses som et hovedtema i den danske vitalisme, der udfolder sig i årene omkring århundredeskiftet - ikke mindst i kunstnerkolonien i Skagen. Vitalismen kommer til syne i hele samfundet med øget fokus på det frie og sunde liv, menneskekroppens fysiske skønhed og styrke samt naturens liv- og helsebringende egenskaber. Tanken om en sund sjæl i et sundt legeme vinder i høj grad indpas - eksempelvis genoptages De Olympiske Lege i 1896 med forbillede i antikkens krops- og skønhedsideal. Nærværende maleri afspejler denne re-vitalisering af samfundet. De to unge mænd med sunde, nøgne kroppe dyrker friluftslivet i det livgivende solskin i samspil med naturen i form af havet og de prægtige muskelspændte heste. Billedets farveholdning med de næsten hvide lysrefleksioner i det stille grønblå vand, der kun oppiskes om hestenes ben, og på den rødbrune hest giver billedet en vitalitet i sig selv, og livet i solskinnet ved stranden står for mange som inkarnationen af skagenskunst. Litteratur: E. Fabritius og E. Porsmose, "Skagen og Kerteminde-To kunstnerkolonier", anden version af motivet afb. s Alba Schwartz, "Skagen, den nye tid i oplevelser og indtryk", s DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION SKAGEN 25

28 skagen NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 29. AUGUST Peter Hansen, f. Faaborg 1868, d. sst "Fra Sæby, Viggo Johansen maler, 1916". Sign. monogram. Olie på lærred. 68 x 73. På bagsiden udstillingsetiket. DKK Viggo Johansen, f. København 1851, d. sst Klitparti med græssende får. Sign. Viggo Johansen, Olie på lærred. 63 x 126. På bagsiden udstillingsmærkat fra Proveniens: Kunstnerens dødsboauktion, bagside med stempel herfra. DKK Viggo Johansen, f. København 1851, d. sst Parti fra Skagen Søndre Strand. Sign. Viggo Johansen, Skagen Olie på lærred. 45 x 67. DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION SKAGEN

29 FURTHER INFORMATION AND ENGLISH TRANSLATIONS ON: skagen BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION SKAGEN 27

30 skagen NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 29. AUGUST Michael Ancher, f. Rutsker på Bornholm 1849, d. Skagen 1927 Solskinsdag i Skagen, børnene flokkes om den muntre spillemand. Sign. M. Ancher. Olie på lærred. 78,5 x 111. Oftest er det Anna Ancher, der fremhæves som den fremmeste kolorist blandt malerne i Skagen. Nærværende maleri, hvortil Michael & Anna Anchers Hus ejer en skitse, viser dog, at Michael Anchers gennemførte sans for kolorit ikke står tilbage for hustruens. De rødlige kjoler, hvis farve går igen i taget, der stikker op over klitterne. De blålige barneklæder i skyggesiden, der afbalanceres i cykelpigens solbeskinnede kjole. Den høstgule hat og pigekjole, der lyser op sammen med solens reflekser i klitternes beplantning. Samtidig beretter motivet om fiskernes og sommergæsternes idylliske sameksistens. Her samles børnene om - og tryllebindes af - den samme lystige spillemand, ligegyldigt om det er de fattigere fiskerbørn i simpelt tøj med bare fødder, eller om det er de rigere sommergæsters børn med både sko og strømper - dog har Ancher placeret fiskerbørnene i skyggen og sommergæsterne i solskinnet. Lidt væk fra flokken står en kvinde med hat og spadserestok i sine lette, lyse sommerklæder, der så ofte er gjort til motiv for skagenskunsten. Hun er med på sidelinen, men som voksen står hun uden for børnenes klasseløse fællesskab. Erhvervet af nuværende ejers famile i Skagen ca DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION SKAGEN

31 FURTHER INFORMATION AND ENGLISH TRANSLATIONS ON: skagen BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION SKAGEN 29

32 skagen NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 29. AUGUST BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION SKAGEN

33 FURTHER INFORMATION AND ENGLISH TRANSLATIONS ON: skagen Michael Ancher, f. Rutsker på Bornholm 1849, d. Skagen 1927 Tre fiskere ved bord. Sign. M.A. Olie på lærred. 63 x 80. Antageligt udstillet på Charlottenborg DKK Michael Ancher, f. Rutsker på Bornholm 1849, d. Skagen 1927 Fiskere siddende i klitterne på Skagen Strand. Sign. M. Ancher. Olie på lærred. 58,5 x 78,5. Erhvervet af nuværende ejers familie i Skagen ca DKK Michael Ancher, f. Rutsker på Bornholm 1849, d. Skagen 1927 "Fader og søn". Sceneri fra Skagen Strand. Sign. Michael Ancher Olie på lærred. 108 x 140. Udstillet: Charlottenborg Altona Museum Litteratur: Elisabeth Fabritius, "Michael Ancher og det moderne gennembrud " afb. s. 189, nr DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION SKAGEN 31

34 skagen NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 29. AUGUST Michael Ancher, f. Rutsker på Bornholm 1849, d. Skagen 1927 Parti fra Kalø Slotsruin. Sign. på bagsiden M. Ancher, Olie på lærred. 34,5 x 50. Antageligt et af kunstnerens første oliemalerier. DKK Michael Ancher, f. Rutsker på Bornholm 1849, d. Skagen 1927 Udsigt mod Kalø Slotsruin under sommerblå himmel. Sign. monogram samt betegnet Michael Ancher, 1899 på bagsiden. Olie på lærred. 34,5 x 52. Proveniens: Maleriet var en gave fra Michael og Anna Ancher til nuværende ejeres familie under et ferieophold i Skagen i DKK Carl Locher, f. Flensborg 1851, d. Skagen 1915 "Skagen Sønder Strand". Sign. Carl Locher. Olie på lærred. 40 x 56. DKK Michael Ancher, f. Rutsker på Bornholm 1849, d. Skagen 1927 Ung pige siddende i haven. Sign. M.A. 20. Olie på lærred. 82 x 69. Udstillet: Charlottenborg 1921, nr. 5. DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION SKAGEN

35 FURTHER INFORMATION AND ENGLISH TRANSLATIONS ON: skagen 42 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION SKAGEN 33

36 skagen NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 29. AUGUST BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION SKAGEN

37 FURTHER INFORMATION AND ENGLISH TRANSLATIONS ON: skagen Michael Ancher, f. Rutsker på Bornholm 1849, d. Skagen 1927 "Den Bøhmiske Skomager". Sign. M.A. Skagen 07. Olie på lærred. 40 x 58. DKK Michael Ancher, f. Rutsker på Bornholm 1849, d. Skagen 1927 Bonatzi og glade Elsie. Sign. monogram Olie på lærred. 55 x 66. På bagsiden rester af gammel udstillingsetiket. Proveniens: ABR auk. 770, 2007, kat. nr. 56. DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION SKAGEN 35

38 skagen NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 29. AUGUST Laurits Tuxen, f. København 1853, d. sst Fangsten hives i land. Skitse. Sign. L.T. 76. Olie på lærred, monteret på plade. 36 x 29. DKK Laurits Tuxen, f. København 1853, d. sst. 1927, tilskrevet "Fangsten ordnes" eller "Fiskere losser sild, Bornholm". Sign. L.T Olie på lærred. 81 x 63. Samt studie til ovenstående maleri. Sign. monogram. Akvarel på papir. Lysmål 68 x 49. (2) Proveniens: Grosserer Julius Just. Udstillet: Laurits Tuxen Mindeudstilling, Charlottenborg 1929, nr. 34. Litteratur: V. Jastrau, Laurits Tuxen. G.E.C. Gads Forlag, København 1929, afb. s. 7. Lise Svanholms fortegnelse nr. 46, fejlagtigt registreret som DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION SKAGEN

39 FURTHER INFORMATION AND ENGLISH TRANSLATIONS ON: skagen 46 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION SKAGEN 37

40 skagen NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 29. AUGUST Viggo Johansen, f. København 1851, d. sst Portræt af ung mand. Sign. Viggo Johansen Olie på lærred, monteret på plade. 35,5 x 29. DKK Michael Ancher, f. Rutsker på Bornholm 1849, d. Skagen 1927 Portrætmaleren N. P. Holbæk, siddende i halvprofil. Sign. monogram, på bagsiden utydelig inskription samt datering Olie på lærred. 45,5 x 37. DKK Viggo Johansen, f. København 1851, d. sst Portræt af ung kvinde set i profil. Sign. monogram, dateret Olie på lærred. 24,5 x 17. DKK Michael Ancher, f. Rutsker på Bornholm 1849, d. Skagen 1927 Portræt af en fisker med sydvest, antageligt Lars Andrés. Sign. ma. Olie på lærred, monteret på plade. 46,5 x 39. DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION SKAGEN

41 FURTHER INFORMATION AND ENGLISH TRANSLATIONS ON: skagen Viggo Johansen, f. København 1851, d. sst Portræt af mand og kvinde. Et par portrætter. Usignerede. Olie på lærred. 37 x 30. (2) Proveniens: Viggo Johansens dødsboauktion. DKK Michael Ancher, f. Rutsker på Bornholm 1849, d. Skagen 1927 Portræt af kunstnerens svigermor, Ane Hedvig Brødum. Usigneret. Olie på lærred. 29 x 24. DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION SKAGEN 39

42 skagen NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 29. AUGUST Michael Ancher, f. Rutsker på Bornholm 1849, d. Skagen 1927 Skagenskvinde siddende i klitten med sin hund. Sign. M.A. Olie på træ. 36 x 28. DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION SKAGEN

43 FURTHER INFORMATION AND ENGLISH TRANSLATIONS ON: skagen P. S. Krøyer, f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909 "Hjem over sidste revle". Sign. S. Krøyer, 85 samt på blændrammen P.S. Krøyer, Skagen Olie på lærred. 53 x 40. En virkelig perle fra Peder Severin Krøyers hånd er dette smukke grisaillemaleri - et billede holdt udelukkende i gråtoneskala - med skagensfiskere, der er på vej ind på stranden. Bådens fremdrift gennem brændingen understreges af den stærkt diagonale komposition, og fiskernes ubrudte koncentration gengives usentimentalt, som den hverdagsbegivenhed det er i det lille fiskerleje, hvor sameksistensen med den barske natur er en alvorssag. Krøyers forståelse for fiskerbefolkningen kommer virkelig til udtryk i dette virtuost malede billede. Krøyer indlemmer straks den lokale fiskerbefolkning og Skagens barske natur i sin motivkreds, da han ankommer til Skagen i 1882 til stor fortrydelse for Michael Ancher, der føler sig gået i bedene. Det viser sig dog, at der er plads til dem begge, og de udvikler senere et nært og livslangt venskab. DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION SKAGEN 41

44 skagen NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 29. AUGUST Carl Locher, f. Flensborg 1851, d. Skagen 1915 Marine med damp- og sejlskib. Sign. Carl Locher. Olie på lærred. 35 x 47. DKK Carl Locher, f. Flensborg 1851, d. Skagen 1915 Strandet brig, tiltagende kuling, Skagen Nordstrand. Sign. Carl Locher 1905, betegnet på etiket på blændrammen. Olie på lærred. 34 x 51. DKK Carl Locher, f. Flensborg 1851, d. Skagen 1915 Marine med damp- og sejlskib. Sign. Carl Locher Olie på lærred. 29 x 48. DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION SKAGEN

45 FURTHER INFORMATION AND ENGLISH TRANSLATIONS ON: skagen 58 Viggo Johansen, f. København 1851, d. sst "Solnedgang. Stærkt skyet Luft. Aften. Dragør". Sign. Viggo Johansen, 1913 Dragør. Olie på lærred. 46 x 58. Samtidig bred forgyldt ramme udskåret med blomsterornamentik. Proveniens: Viggo Johansens dødsboauktion, Winkel & Magnussen auk. 199, 1936, kat. nr Udstillet: Charlottenborg 1914 nr DKK G. F. Clement, f. Frederiksberg 1867, d. København 1933 Parti fra Skagen med fiskerkoner ved hytte. Sign. Clement. Olie på lærred. 110 x 133. DKK CD Hans Gyde Petersen, f. Vester Aast, Lindeballe 1862, d. Gentofte 1943 Parti fra Skagen med huse og have. Sign. Gyde Petersen, Skagen Olie på lærred, monteret på plade. 35 x 51. DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION SKAGEN 43

46 skagen NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 29. AUGUST BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION SKAGEN

47 FURTHER INFORMATION AND ENGLISH TRANSLATIONS ON: skagen Laurits Tuxen, f. København 1853, d. sst "Susanne i badet". Usigneret. Olie på pap. 13,5 x 17. Proveniens: Winkel & Magnussen auk. 396, 1955, kat. nr DKK Einar Hein, f. København 1875, d. Frederiksberg 1931 "Ung pige der spejler sig. Skagen". Antageligt kunstnerens datter. Sign. Hein Olie på lærred. 56 x 42. På bagsiden udstillingsetikette. DKK P. S. Krøyer, f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909 Herreportræt. Sign. monogram 8. Mai 77 samt betegnet "Kun Gyldig som Anvisning paa noget bedre". Bly på papir. Bladstørrelse 25 x 16,5. DKK Viggo Johansen, f. København 1851, d. sst "Interiør fra Charlottenborg". Kunstnerens hustru Martha i lyseblå kjole i Charlottenborgs æresbolig omgivet af malerier og empiremøbler, over skrivebordet ses Viggo Johansens maleri af Carl Nielsen. Sign. Viggo Johansen, Olie på lærred. 68 x 86. Proveniens: Viggo Johansens dødsboauktion, Winkel & Magnussen auk. 199, 1936, kat. nr. 292, afb. s. 39. Udstillet: Charlottenborg 1935 nr Kunstforeningen, "Professor Viggo Johansen - Studier og tidlige Billeder", 1936 nr. 111, her dog med forkert datering DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION SKAGEN 45

48 skagen NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 29. AUGUST Laurits Tuxen, f. København 1853, d. sst Sejl- og motorskibe ud for Skagen kyst. Sign. monogram 05. Olie på lærred. 45 x 63,5. DKK Carl Locher, f. Flensborg 1851, d. Skagen 1915 Kystparti ved Kronborg med to fiskere, der trækker garn. Sign. Carl Locher, Snekkersten, Olie på lærred. 60 x 91. DKK Viggo Johansen, f. København 1851, d. sst Nature morte med hummer og edderfugl. Sign. V. Johansen Olie på lærred. 65 x 77. Proveniens: ABR auk. 171, 1964, kat. nr. 86. På bagsiden udstillingsetiket. DKK BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION SKAGEN

49 kommissionsbud commission bids vejle Skal være Bruun Rasmussen i hænde senest 24 timer før auktionens start. Must be submitted no later than 24 hours prior to the start of the auction. Navn Name: *... Adresse Address: *... Postnr./by City: *... Land Country: *... Fax:... Tel: * CVR-nr. VAT No.:... Bank:... Konto nr. Acct. No.:... Adresse Address:... Postnr./By City:... Land Country:... Tel:... Kontaktperson Contact:... Obligatoriske felter er mærket med en stjerne * Mandatory fields are marked with an asterix * Undertegnede giver hermed fuldmagt til Bruun Rasmussen Kunstauktioner A/S om på mine vegne at købe nedennævnte katalognumre så fordelagtigt som muligt, inden for det af mig anførte beløb, i hammerslag. I hereby request that Bruun Rasmussen bid on my behalf on the following lots up at the prices indicated below. Undertegnede har udfyldt ovennævnte med de ønskede oplysninger, samt har accepteret købskonditionerne. The undersigned has supplied the required information and agrees to be bound by the conditions of purchase. Signatur: *... B.R. kunde-nr. Client No.:... Jeg ønsker at modtage salgsresultater på de emner jeg har budt på via dagligt efter auktion I wish to receive sales results on the items I have been bidding on via every day after the auction på adressen on this address:... Auktion nr auction no: 115 Katalog nr. Beskrivelse Bud kr. Lot. No. Description Bid DKK Max +15% +25% BRUUN RASMUSSEN kunstauktioner A/S Pedersholms Allé 42 DK-7100 Vejle Tel Fax vejle@bruun-rasmussen.dk Fortsættes næste side Please turn over " BRUUN RASMUSSEN vejle AUKTION

50 kommissionsbud commission bids Det er muligt at afgive kommissionsbud, hvis De ikke selv kan være til stede på auk tions dagen. Denne service er gratis. Når De afgiver en kommission, beder De vores kundeservice på Deres vegne byde op til et af Dem bestemt beløb i hammerslag. Der kan opstå den situation, at en anden køber allerede har budt det beløb, som De ønsker at afgive. Er De da villig til at gå et bud højere eller er De indforstået med at nummeret sælges til anden side? Ønsker De ikke at byde højere så skriv Max ud for beløbet. Er De i tvivl om hvor højt De vil byde, kan De hæve budet med op til ca. 15% eller ca. 25%. Salgsprisen kan blive højere eller lavere end vurderingen, så der er også mulighed for at købe til under den angivne vurdering. Vor kun deservice køber altid så billigt som muligt til Dem, som havde De selv været tilstede på auktionen. Alle kommissioner behandles strengt fortroligt. Kommisionsbud skal være Bruun Rasmussen i hænde senest 24 timer før auktionens start. Sådan byder De: Udfyld blanketten kommissionsbud med alle oplysninger. Angiv katalognummer. Angiv beløbet De ønsker at byde. Er dette Deres absolutte maximum bedes De anføre Max i kolonnen. De kan også forhøje Deres bud med henholdsvis ca. 15% eller ca. 25%, ved at ind ikere dette i kolonnen. De bedes underskrive kommissionsblanketten og sikre Dem, at Bruun Rasmussen mod tager den senest 24 timer før auktionens start. Hvis Deres oplysninger ikke er tilstrækkelige, kan Bruun Ras mussen undlade at byde for Dem, ligesom Bruun Rasmussen ikke kan gøres ansvarlig for fejl ved budgivningen. Efter auktionen vil De kunne få oplysninger om priser på vor automatiske 24 timers Hammerslagsoplysning på telefon internet: Kommisionsbud kan afgives på hjemmesiden direkte fra siden med den effekt, De ønsker at byde på. Seneste afgivelse af bud via hjemmesiden er 3 timer før auktionens start. Afgivne bud kan ses på hjemmesiden under Deres bud, når de er logget ind. Kontakt teknisk suppert på for spørgsmål om registrering og budgivning via internettet. For yderligere information, se Købskonditioner, 1. It is possible to leave commission bids if you can not be present at the auction yourself. This service is free of charge. When leaving a commission bid, you are instructing our customer service to bid up to a specified amount on your behalf. The situation can occur that another buyer has already bid the same as you were prepared to. Are you then willing to bid further? If not the lot will be sold to another buyer. If you do not wish to exceed your bid then write Max", for maxi mum, next to the amount. You can also allow us to raise your bid by approx. 15% or approx 25%. The hammer price may be higher or lower than the estimated price, so it is possible to buy below the estimate. Bruun Rasmussen will always buy at the lowest price possible, as if you yourself had been present at the auction. All commission bids are strictly confidential. Commission bids must be submitted no later than 24 hours prior to the start of the auction. How to make a commission bid: Complete the commission form with all pertinent information. Indicate the lot number. Indicate the amount you are prepared to bid. Should this amount be the absolute maxi mum, please write Max in the ap pro priate column. You can also allow us to bid by up to approx. 15% or approx. 25% more by indicating so. Sign the commission form and make sure that Bruun Rasmus sen receives it 24 hours prior to the start of the auction. If the information should be insufficient, Bruun Rasmussen can abstain from bidding. Bruun Rasmussen can not be held responsible for error in bidding or failure to execute bids. After the auction Bruun Rasmussen s 24-hour hammerprice-information is available for sale results at internet: Commision bids can be submitted via the website directly from the page with the item you want to submit a bid for. Deadline for submissions of bids via the website is 3 hours prior to the start of the auction. Submitted bids are shown under Your bids when you are logged in. Please contact technical support on for questions about the registration and submission of bids on the website. For additional information, please consult Conditions of Purchase BRUUN RASMUSSEN vejle AUKTION 115

51 catalogue 150 dkk

skagen Malerier af Skagens malere Auktion, Vejle tirsdag den 14. august kl. 17

skagen Malerier af Skagens malere Auktion, Vejle tirsdag den 14. august kl. 17 skagen auction 111 skagen Malerier af Skagens malere Fra slutningen af 1870 erne og frem til århundredeskiftet var Skagen et mødested for en række nordiske friluftsmalere. Denne lysindhyllede nordlige

Anna Ancher. - en usædvanlig kvinde. Høstarbejdere, 1905. Anna Ancher. 2009 www.skagensmuseum.dk

Anna Ancher. - en usædvanlig kvinde. Høstarbejdere, 1905. Anna Ancher. 2009 www.skagensmuseum.dk Anna Ancher - en usædvanlig kvinde Høstarbejdere, 1905. Anna Ancher. Undervisningsmateriale for 7.-10. klasse 2009 www.skagensmuseum.dk Spørgsmål Kender du nogle usædvanlige kvinder fra nutiden? Hvem?

BILLEDJAGT PÅ FAABORG MUSEUM

Side 1 af 9. SEPA Direct Debit Betalingsaftaler Vejledning

Vores mange brugere på musskema.dk er rigtig gode til at komme med kvalificerede ønsker og behov.

Vores mange brugere på musskema.dk er rigtig gode til at komme med kvalificerede ønsker og behov. På dansk/in Danish: Aarhus d. 10. januar 2013/ the 10 th of January 2013 Kære alle Chefer i MUS-regi! Vores mange brugere på musskema.dk er rigtig gode til at komme med kvalificerede ønsker og behov. Og

Boligsøgning / Search for accommodation!

Boligsøgning / Search for accommodation! Boligsøgning / Search for accommodation! For at guide dig frem til den rigtige vejledning, skal du lige svare på et par spørgsmål: To make sure you are using the correct guide for applying you must answer

CHR. AIGENS MALERIER OG STUDIER DEN FRI UDSTILLINGS BYGNING C H R. J. CATO. KØBENHAVN

CHR. AIGENS MALERIER OG STUDIER DEN FRI UDSTILLINGS BYGNING C H R. J. CATO. KØBENHAVN CHR. AIGENS MALERIER OG STUDIER DEN FRI UDSTILLINGS BYGNING C H R. J. CATO. KØBENHAVN 1. Den blinde Pige 2500 2. Portræt af Fru Poul Reumert 3. Pige som stopper sin Strømpe. Udstil. Charlottenborg Foraarsudstil

Skagensmalerne ANNA ANCHER 1859 1935

Skagensmalerne ANNA ANCHER 1859 1935 SKAGENSMALERNE 1 ANNA ANCHER 1859 1935 Skagensmalerne Anna Ancher var den eneste af skagensmalerne, der var født og opvokset i Skagen. Hun var datter af Ane Hedvig og Erik Brøndum, der drev byens gæstgiveri

E K S T R A O R D I N Æ R G E N E R A F O R S A M L I N G E X T R A O R D I N A R Y G E N E R A L M E E T I N G. Azanta A/S. J.nr.

E K S T R A O R D I N Æ R G E N E R A F O R S A M L I N G E X T R A O R D I N A R Y G E N E R A L M E E T I N G. Azanta A/S. J.nr. J.nr. 210150001 E K S T R A O R D I N Æ R G E N E R A F O R S A M L I N G E X T R A O R D I N A R Y G E N E R A L M E E T I N G Azanta A/S Brinkmann Kronborg Henriksen Advokatpartnerselskab /// Amaliegade

Danish Language Course for International University Students Copenhagen, 12 July 1 August Application form

Danish Language Course for International University Students Copenhagen, 12 July 1 August Application form Danish Language Course for International University Students Copenhagen, 12 July 1 August 2017 Application form Must be completed on the computer in Danish or English All fields are mandatory PERSONLIGE

golddigger Fire hovedværker

golddigger Fire hovedværker Fire hovedværker GOLDdigger tager afsæt i fire af P.C. Skovgaards landskabsmalerier. Disse hovedværker er udgangspunkt for udforskning af tre perspektiver på Skovgaards identitet som menneske: Hans personlige,

Kunstakademiets Bibliotek

Danish Language Course for Foreign University Students Copenhagen, 13 July 2 August 2016 Advanced, medium and beginner s level.

Danish Language Course for Foreign University Students Copenhagen, 13 July 2 August 2016 Advanced, medium and beginner s level. Danish Language Course for Foreign University Students Copenhagen, 13 July 2 August 2016 Advanced, medium and beginner s level Application form Must be completed on the computer in Danish or English All

Trolling Master Bornholm 2016 Nyhedsbrev nr. 5

Trolling Master Bornholm 2016 Nyhedsbrev nr. 5 Trolling Master Bornholm 2016 Nyhedsbrev nr. 5 English version further down Kim Finne med 11 kg laks Laksen blev fanget i denne uge øst for Bornholm ud for Nexø. Et andet eksempel er her to laks taget

Kunstbiblioteket. Anne-Sophie Rasmussen

Kunstbiblioteket. Anne-Sophie Rasmussen Anne-Sophie Rasmussen P.S. Krøyer - Lysets maler Portræt af P.S. Krøyer, Valdemar Poulsen, ca. 1901, Danmarks Kunstbibliotek. 2 P.S. Krøyer Peder Severin Krøyer er en berømt dansk/norsk kunstner, som

Trolling Master Bornholm 2016 Nyhedsbrev nr. 3

Trolling Master Bornholm 2012

Trolling Master Bornholm 2012 Trolling Master Bornholm 1 (English version further down) Tak for denne gang Det var en fornøjelse især jo også fordi vejret var med os. Så heldig har vi aldrig været før. Vi skal evaluere 1, og I må meget

En barnedåb. - Af skagensmaleren Michael Ancher. Lærerhæfte Til inspiration. Michael Ancher (1849-1927): En barnedåb, 1883-1888.

En barnedåb. - Af skagensmaleren Michael Ancher. Lærerhæfte Til inspiration. Michael Ancher (1849-1927): En barnedåb, 1883-1888. En barnedåb - Af skagensmaleren Michael Ancher Lærerhæfte Til inspiration Michael Ancher (1849-1927): En barnedåb, 1883-1888. Ribe Kunstmuseum Undervisningsmaterialet er udarbejdet på Skagens Museum i

Oplev Skagen sammen med

Oplev Skagen sammen med Oplev Skagen sammen med Rejseforeningen Senior Tours og Sørens Rejser 13. og 14. maj 2014. Grenen Den Tilsandede Kirke Skagen Odde Naturcenter Skagen er en 600 år gammel købstad og fik det privilegium

Trolling Master Bornholm 2016 Nyhedsbrev nr. 6

DK - Quick Text Translation. HEYYER Net Promoter System Magento extension

DK - Quick Text Translation. HEYYER Net Promoter System Magento extension DK - Quick Text Translation HEYYER Net Promoter System Magento extension Version 1.0 15-11-2013 HEYYER / Email Templates Invitation Email Template Invitation Email English Dansk Title Invitation Email

Trolling Master Bornholm 2016 Nyhedsbrev nr. 8

United Nations Secretariat Procurement Division

United Nations Secretariat Procurement Division United Nations Secretariat Procurement Division Vendor Registration Overview Higher Standards, Better Solutions The United Nations Global Marketplace (UNGM) Why Register? On-line registration Free of charge

SPØRGSMÅL TIL UDBUD AF SYSTEMUNDERSTØTTELSE AF GEODANMARK PRÆKVALIFIKATIONSFASEN

SPØRGSMÅL TIL UDBUD AF SYSTEMUNDERSTØTTELSE AF GEODANMARK PRÆKVALIFIKATIONSFASEN SPØRGSMÅL TIL UDBUD AF SYSTEMUNDERSTØTTELSE AF GEODANMARK PRÆKVALIFIKATIONSFASEN EU-UDBUD NR. 2016/S 089-156404 (Version 5 af 1. juni 2016) Page 1 of 6 1 ESPD, Teknisk og faglig formåen I ESPD punkt IV,

Tusnelda. Marie Kongsted Møller. christian@vonbaden.dk jonasandreas@gmail.com

Tusnelda. Marie Kongsted Møller. christian@vonbaden.dk jonasandreas@gmail.com Tusnelda Af Marie Kongsted Møller Station Next Roden 2010 marie_moeller@hotmail.com christian@vonbaden.dk jonasandreas@gmail.com INT. - S ATELIER - DAG //Dag 1// Tusnelda maler på sit kunstværk, og hendes

TM4 Central Station. User Manual / brugervejledning K2070-EU. Tel Fax

TM4 Central Station. User Manual / brugervejledning K2070-EU. Tel Fax TM4 Central Station User Manual / brugervejledning K2070-EU STT Condigi A/S Niels Bohrs Vej 42, Stilling 8660 Skanderborg Denmark Tel. +45 87 93 50 00 Fax. +45 87 93 50 10 info@sttcondigi.com www.sttcondigi.com

Portræt af VIBEKE STORM RASMUSSEN UFFE CHRISTOFFERSEN

Portræt af VIBEKE STORM RASMUSSEN UFFE CHRISTOFFERSEN Portræt af VIBEKE STORM RASMUSSEN af UFFE CHRISTOFFERSEN 2014 PORTRÆTTET og FARVEN Maleriet byder konstant på nye udfordringer. Den seneste opgave har været et portræt af tidligere regionrådsformand Vibeke

Dial An Exchange (DAE) tilmelding lille vejledning

Dial An Exchange (DAE) tilmelding lille vejledning Dial An Exchange (DAE) tilmelding lille vejledning Du skal ind på DAE s hjemmeside, som du kan finde her: www.dialanexchange.com/. I DAE, som Dial An Exchange forkortes, har du mulighed for at bytte dig

The EAL Jobportal. How to get started

The EAL Jobportal. How to get started The EAL Jobportal How to get started Be prepared Before you start You need to know the ID of your Uni login (WAYF login) You need a browser like Firefox, Safari, Google Chrome (or IE 9 or higher) You need

TA MED TIL 1800-TALLET

TA MED TIL 1800-TALLET TA MED TIL 1800-TALLET - For børn og deres voksne Denne folder vil være en spørgelysten rejsemakker, som bringer dig og din familie rundt i museets samling af kunstværker fra 1800-tallet. ARoS ønsker jer

MALEREN EDV. WEIE S ARBEJDER

MALEREN EDV. WEIE S ARBEJDER KØBENHAVN 2 UDSTILLING AF MALEREN EDV. WEIE S ARBEJDER KUNSTFORENINGEN MARTS 1915 TRYKT HOS F. E. BORDING Maalene i Centimeter. Højden først. 1. 1899. FIGUR MOD ET VINDU. 43x35. Tilh. Vekselmægler Sam.

6. - 10. klasse. Opgaveark ... Interiør, ung kvinde set fra ryggen, 1904. Randers Kunstmuseum 6. - 10. klasse Kunst kan udtrykke forskellige følelser og sætte følelser i gang hos beskueren. Det kan ske gennem komposition, figurers kropssprog,

Trolling Master Bornholm 2016 Nyhedsbrev nr. 3 Trolling Master Bornholm 2016 Nyhedsbrev nr. 3 English version further down Fremragende vejr og laks hele vejen rundt om øen Weekendens fremragende vejr (se selv de bare arme) lokkede mange bornholmske

Portal Registration. Check Junk Mail for activation . 1 Click the hyperlink to take you back to the portal to confirm your registration

Portal Registration. Check Junk Mail for activation  . 1 Click the hyperlink to take you back to the portal to confirm your registration Portal Registration Step 1 Provide the necessary information to create your user. Note: First Name, Last Name and Email have to match exactly to your profile in the Membership system. Step 2 Click on the

Bookingmuligheder for professionelle brugere i Dansehallerne 2015-16

Bookingmuligheder for professionelle brugere i Dansehallerne 2015-16 Bookingmuligheder for professionelle brugere i Dansehallerne 2015-16 Modtager man økonomisk støtte til et danseprojekt, har en premieredato og er professionel bruger af Dansehallerne har man mulighed for

Lærereksemplar. Kun til lærerbrug. en eller et. bil sko hus bus bi ur. hus. bus. sko. bil. Her er seks ord. Træk streg til det rigtige billede. Her er seks ord. bil sko hus bus bi ur Træk streg til det rigtige billede. Skriv de seks ord med en eller et foran. hus bus bi sko ur bil en eller et 1 Skriv en linje med hvert bogstav. b - i - l - s -

Valdemar Foersom Hegndal og Lars Hegndal på Hirtshals Fyrs efterårsudstilling

Valdemar Foersom Hegndal og Lars Hegndal på Hirtshals Fyrs efterårsudstilling Valdemar Foersom Hegndal og Lars Hegndal på Hirtshals Fyrs efterårsudstilling Omkring 150 gæster indfandt sig til fernisering og åbningsarrangement på Efterårsudstillingen på Hirtshals Fyr. Kunstudvalget

Nicolai Abildgaard (1743-1809), Den sårede Filoktet, 1775, SMK

Vejledning til Sundhedsprocenten og Sundhedstjek

Vejledning til Sundhedsprocenten og Sundhedstjek English version below Vejledning til Sundhedsprocenten og Sundhedstjek Udfyld Sundhedsprocenten Sæt mål og lav en handlingsplan Book tid til Sundhedstjek Log ind på www.falckhealthcare.dk/novo Har du problemer

Adjektiver. www.5emner.dk. Sæt kryds. Sæt kryds ved den rigtige sætning. John og Maja har købt et nyt hus. John og Maja har købt et ny hus.

Adjektiver. www.5emner.dk. Sæt kryds. Sæt kryds ved den rigtige sætning. John og Maja har købt et nyt hus. John og Maja har købt et ny hus. Adjektiver bolig www.5emner.dk 01 Sæt kryds Sæt kryds ved den rigtige sætning. Eks. 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 7 John og Maja har købt et nyt hus. John og Maja har købt et ny hus. Freja har lige

MEDLEY CHALLENGE 2016/2017

MEDLEY CHALLENGE 2016/2017 For English version, see p. 3 MEDLEY CHALLENGE 2016/2017 I vores Medley Challenge turnering dystes der i år mellem Gladsaxe- (GSC) og Gentofte- (GSK) svømmere. Turneringen er et samarbejde på tværs af

1 s01 - Jeg har generelt været tilfreds med praktikopholdet

1 s01 - Jeg har generelt været tilfreds med praktikopholdet Praktikevaluering Studerende (Internship evaluation Student) Husk at trykke "Send (Submit)" nederst (Remember to click "Send (Submit)" below - The questions are translated into English below each of the

User Manual for LTC IGNOU

User Manual for LTC IGNOU User Manual for LTC IGNOU 1 LTC (Leave Travel Concession) Navigation: Portal Launch HCM Application Self Service LTC Self Service 1. LTC Advance/Intimation Navigation: Launch HCM Application Self Service

LESSON NOTES Extensive Reading in Danish for Intermediate Learners #8 How to Interview

LESSON NOTES Extensive Reading in Danish for Intermediate Learners #8 How to Interview LESSON NOTES Extensive Reading in Danish for Intermediate Learners #8 How to Interview CONTENTS 2 Danish 5 English # 8 COPYRIGHT 2019 INNOVATIVE LANGUAGE LEARNING. ALL RIGHTS RESERVED. DANISH 1. SÅDAN

MODEL TIL BILLEDANALYSE

MODEL TIL BILLEDANALYSE MODEL TIL BILLEDANALYSE Beskæring: Hvad har man valgt at vise? Hvad kan man se indenfor rammen? Fylder motivet hele billedet ud til rammen? Synes motivet at sprænge ud over rammens grænser? Hvad har fået

Analyse af Skyggen. Dette eventyr er skrevet af H. C. Andersen, så derfor er det et kunsteventyr. Det er blevet skrevet i 1847.

Analyse af Skyggen. Dette eventyr er skrevet af H. C. Andersen, så derfor er det et kunsteventyr. Det er blevet skrevet i 1847. Analyse af Skyggen Man kan vel godt sige, at jeg har snydt lidt, men jeg har søgt på det, og der står, at Skyggen er et eventyr. Jeg har tænkt meget over det, og jeg er blevet lidt enig, men jeg er stadig

Born i ghana 4. hvad med dig

Born i ghana 4. hvad med dig martin i ghana 1 2 indhold Børn i Ghana 4 Martin kommer til Ghana 6 Børnene i skolen Landsbyen Sankt Gabriel 12 Martin besøger en høvding 16 Zogg en lille klinik på landet 1 På marked i Tamale 20 Fiskerne

Ib Orla-Jensen 1 4/04-1 3/05 201 2

Ib Orla-Jensen 1 4/04-1 3/05 201 2 NÆSTVED KUNSTFORENING Amtsgården Amtmandsstien 1 Blad nr. 3/201 2 Ib Orla-Jensen 1 4/04-1 3/05 201 2 Næstved Kunstforening inviterer til ferniseringen af Ib Orla-Jensen Lørdag den 1 4. april fra kl. 1

Transaktionen er gennemført i forkert valuta

Transaktionen er gennemført i forkert valuta Transaktionen er gennemført i forkert valuta Er beløbet er hævet i en forkert valuta, har du mulighed for at gøre indsigelse. Før du kan gøre indsigelse, skal du selv have kontaktet forretningen. Det er

I Skandinavisk Kunstudstilling" (Vesterbrogade 58)

Masters Thesis - registration form Kandidatafhandling registreringsformular

Masters Thesis - registration form Kandidatafhandling registreringsformular Masters Thesis - registration form Kandidatafhandling registreringsformular Godkendelse af emne for hovedopgave af vejleder og undervisningskoordinator. Læs venligst retningslinjerne sidst i dette dokument

Help / Hjælp

Help / Hjælp Home page Lisa & Petur www.lisapetur.dk Help / Hjælp Help / Hjælp General The purpose of our Homepage is to allow external access to pictures and videos taken/made by the Gunnarsson family. The Association

V E J L E A U K T I O N 1 0 2

V E J L E A U K T I O N 1 0 2 p r i v a t s a m l i n g A U K T I O N T I R S D A G D E N 1 0. M A J 2 0 0 5 V E J L E A U K T I O N 1 0 2 E N S A M L I N G D A N S K E M A L E R I E R p r i v a t s a m l i n g V E J L E A U K T I

Witt Hvidevarer A/S. Kontorchef Camilla Hesselby. 2. maj 2011

Witt Hvidevarer A/S. Kontorchef Camilla Hesselby. 2. maj 2011 Witt Hvidevarer A/S Kontorchef Camilla Hesselby 2. maj 2011 Witt Hvidevarer A/S Witt: Import/distribution af hårde hvidevarer, støvsugere, herunder robot-støvsugere og robotgulvvaskere, og små el-apparater.

WIKI & Lady Avenue New B2B shop

WIKI & Lady Avenue New B2B shop WIKI & Lady Avenue New B2B shop Login Login: You need a personal username and password Du skal bruge et personligt username og password Only Recommended Retail Prices Viser kun vejl.priser! Bestilling

SPECIALTRYKKERIETS KUNDE WEBPORTAL KOM GODT I GANG

SPECIALTRYKKERIETS KUNDE WEBPORTAL KOM GODT I GANG SPECIALTRYKKERIETS KUNDE WEBPORTAL KOM GODT I GANG Jeg håber du får fornøjelse af vores nye værktøj. WebApproval skal gøre det nemmere og mere sikkert for dig at godkende din tryksager. Har du spørgsmål,

Du kan gøre indsigelse, hvis du har købt en vare ved fjernsalg (køb på nettet), og varen ikke er leveret, fordi forretningen er gået konkurs.

Du kan gøre indsigelse, hvis du har købt en vare ved fjernsalg (køb på nettet), og varen ikke er leveret, fordi forretningen er gået konkurs. 2-a. Jeg har ikke modtaget de bestilte varer forretningen er gået konkurs Du kan gøre indsigelse, hvis du har købt en vare ved fjernsalg (køb på nettet), og varen ikke er leveret, fordi forretningen er

Nr. 19. Maria og Elisabeth.

KATALOG. U j 3 DANSK KUNSTHANDEL TIRSDAG D. 10. DECEMBER 1918 KL. II TIL VINGAARDSTRÆDE 21 2 SAL U j 3 / CfsK AUKTION a u k t io n sa N r 4 KATALOG k a t a l o g TIL k u n s t a u k t i o n e n I a u k t io n s a f d e l in g VINGAARDSTRÆDE 21 2 SAL TIRSDAG D. 10. DECEMBER 1918 KL. II G3 KUNSTAUKTION

Ingerlise Vikne. In a Desert of Joy

Side 1. Den rige søn. historien om frans af assisi.

Side 1. Den rige søn. historien om frans af assisi. Side 1 Den rige søn historien om frans af assisi Side 2 Personer: Frans Frans far Side 3 Den rige søn historien om frans af assisi 1 Æggene 4 2 Frans driller 6 3 Om natten 8 4 Penge 10 5 En tigger 12 6

OLUF HARTMANN UDSTILLING KUNSTFORENINGEN MARTS 1910 KØBENHAVN TRYKT HOS F. E. BORDING

OLUF HARTMANN UDSTILLING KUNSTFORENINGEN MARTS 1910 KØBENHAVN TRYKT HOS F. E. BORDING OLUF HARTMANN 1879 1910 UDSTILLING I KUNSTFORENINGEN MARTS 1910 KØBENHAVN TRYKT HOS F. E. BORDING ^llli OLUF HARTMANN 1879 1910 UDSTILLING I KUNSTFORENINGEN MARTS 1910 KØBENHAVN TRYKT HOS F. E. BORDING

JEG GL DER MIG I DENNE TID PDF

JEG GL DER MIG I DENNE TID PDF JEG GL DER MIG I DENNE TID PDF ==> Download: JEG GL DER MIG I DENNE TID PDF JEG GL DER MIG I DENNE TID PDF - Are you searching for Jeg Gl Der Mig I Denne Tid Books? Now, you will be happy that at this

Sange for de helt små

Sange for de helt små Sange for de helt små Hjulene på bussen Hjulene på bussen drejer rund,rundt,rundt, rundt, rundt, rundt, rundt, rundt, rundt, Hjulene på bussen drejer rund,rundt,rundt, gennem hele byen. Dørene i bussen

HA-SPAD MEDIA KIT

HA-SPAD MEDIA KIT HA-SPAD0223185808 2017 MEDIA KIT 147,912 1,064,820 WITH 55.6% MOBILE 3.76 (4.24 MOBILE) Source: Omniture Nov. 16 - Jan 17; Nielsen PRIZM 2015, Compete June 2014 - June 2015 Average USA Today Cars.com

Har du købt nok eller hvad? Det ved jeg ikke rigtig. Hvad synes du? Skal jeg købe mere? Er der nogen på øen, du ikke har købt noget til?

Har du købt nok eller hvad? Det ved jeg ikke rigtig. Hvad synes du? Skal jeg købe mere? Er der nogen på øen, du ikke har købt noget til? 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 Har du købt nok eller hvad? Det ved jeg ikke rigtig. Hvad synes du? Skal jeg købe mere? Er der nogen på øen, du ikke har købt noget til? - Ja, en.

Landskaberne er konkrete i den forstand, at det er bestemte lokaliteter i ind- og udland, der har inspireret kunstneren. Men det er også abstrakte

Landskaberne er konkrete i den forstand, at det er bestemte lokaliteter i ind- og udland, der har inspireret kunstneren. Men det er også abstrakte e r i n d r i n g e n s l a n d s k a b e r Landskaberne er konkrete i den forstand, at det er bestemte lokaliteter i ind- og udland, der har inspireret kunstneren. Men det er også abstrakte landskaber.

DET KONGELIGE BIBLIOTEK NATIONALBIBLIOTEK OG KØBENHAVNS UNIVERSITETS- BIBLIOTEK. Index

DET KONGELIGE BIBLIOTEK NATIONALBIBLIOTEK OG KØBENHAVNS UNIVERSITETS- BIBLIOTEK. Index DET KONGELIGE Index Download driver... 2 Find the Windows 7 version.... 2 Download the Windows Vista driver.... 4 Extract driver... 5 Windows Vista installation of a printer.... 7 Side 1 af 12 DET KONGELIGE

LÆS BARE LØS. A. Sæt ring om tallet ved de to sætninger, der passer til tegningen - som vist. 2. Det er en tiger. 3. Dette er ikke en klovn.

LÆS BARE LØS. A. Sæt ring om tallet ved de to sætninger, der passer til tegningen - som vist. 2. Det er en tiger. 3. Dette er ikke en klovn. LÆS BARE LØS A. Sæt ring om tallet ved de to sætninger, der passer til tegningen - som vist.. Han maler en lille ko.. Her er en glad lille pige. 2. Hun maler en ko. 2. Han råber vist noget. 3. Hun maler

Kursusmappe. HippHopp. Uge 2. Emne: Her bor jeg HIPPY. Baseret på førskoleprogrammet HippHopp Uge 2 Emne: Her bor jeg side 1

Kursusmappe. HippHopp. Uge 2. Emne: Her bor jeg HIPPY. Baseret på førskoleprogrammet HippHopp Uge 2 Emne: Her bor jeg side 1 Kursusmappe Uge 2 Emne: Her bor jeg Baseret på førskoleprogrammet HippHopp Uge 2 Emne: Her bor jeg side 1 HIPPY HippHopp Uge2_herborjeg.indd 1 06/07/10 11.20 Uge 2 l Her bor jeg Første gang, Hipp og Hopp

De var hjemme. De blev ved at sidde på stenene, hvad skulle de ellers gøre. De så den ene solnedgang efter den anden og var glade ved det.

De var hjemme. De blev ved at sidde på stenene, hvad skulle de ellers gøre. De så den ene solnedgang efter den anden og var glade ved det. De 2 sten. Engang for længe siden helt ude, hvor jorden ender, ved havet lå 2 store sten. De var så smukke, helt glatte af bølgerne, vindens og sandets slid. Runde og lækre. Når de var våde skinnede de,

Strategic Capital ApS has requested Danionics A/S to make the following announcement prior to the annual general meeting on 23 April 2013:

Strategic Capital ApS has requested Danionics A/S to make the following announcement prior to the annual general meeting on 23 April 2013: Copenhagen, 23 April 2013 Announcement No. 9/2013 Danionics A/S Dr. Tværgade 9, 1. DK 1302 Copenhagen K, Denmark Tel: +45 88 91 98 70 Fax: +45 88 91 98 01 E-mail: investor@danionics.dk Website: www.danionics.dk

J.F. WILLUMSENS MUSEUM

J.F. WILLUMSENS MUSEUM J.F. WILLUMSENS MUSEUM SAMLING ARKIV MUSEETS KERNEOPGAVER OG VISION De 5 søjler i museumsloven Indsamling Registrering Bevaring Forskning Formidling Vision J.F. Willumsens Museum skal være kendt i offentligheden

Jens Bohr 20/1 0-25/11 201 2

Jens Bohr 20/1 0-25/11 201 2 NÆSTVED KUNSTFORENING Amtsgården Amtmandsstien 1 Blad nr. 7/201 2 Jens Bohr 20/1 0-25/11 201 2 Næstved Kunstforening inviterer til jubilæumsudstilling og fernisering af Jens Bohr Lørdag den 20. oktober

På en og samme tid drømmer man, og frygter, at man ikke kan indfri den andens drømme, eller for den sags skyld sine egne.

På en og samme tid drømmer man, og frygter, at man ikke kan indfri den andens drømme, eller for den sags skyld sine egne. Gudstjeneste i Skævinge & Lille Lyngby Kirke den 22. marts 2015 Kirkedag: Mariæ bebudelse/a Tekst: Luk 1,26-38 Salmer: SK: 106 * 441 * 71 * 72 * 80,1 * 9,7-10 LL: 106 * 71 * 72 * 80,1 * 9,7-10 Der findes

Udbud på engelsk i UCL. Skabelon til beskrivelse

Udbud på engelsk i UCL. Skabelon til beskrivelse Udbud på engelsk i UCL Skabelon til beskrivelse Indhold 1. Forord... 3 2. What to do... 3 3. Skabelon... 4 3.1 Course Overview... 4 3.2 Target Group... 4 3.3 Purpose of the module... 4 3.4 Content of the

J. F. Willumsen (1863-1958) En bjergbestigerske, 1904 Olie på lærred. 206 x 169 cm. G.A. Hagemanns Kollegium

J. F. Willumsen (1863-1958) En bjergbestigerske, 1904 Olie på lærred. 206 x 169 cm. G.A. Hagemanns Kollegium J. F. Willumsen (1863-1958) En bjergbestigerske, 1904 Olie på lærred. 206 x 169 cm. G.A. Hagemanns Kollegium J.F. Willumsen (1863-1958) En bjergbestigerske, 1912 Olie på lærred. 210 x 170,5 cm SMK J.F.

Arkitektur & Kunst. Ringstedgade 10 4700 Næstved www.gro-maa.dk tlf. 40 61 77 49 h@gro-maa.dk. Åbent: Mandag + Tirsdag kl. 12-17

Arkitektur & Kunst. Ringstedgade 10 4700 Næstved www.gro-maa.dk tlf. 40 61 77 49 h@gro-maa.dk. Åbent: Mandag + Tirsdag kl. 12-17 Ringstedgade 10 4700 Næstved www.gro-maa.dk tlf. 40 61 77 49 h@gro-maa.dk Arkitektur & Åbent: Mandag + Tirsdag kl. 12-17 Torsdag + Fredag kl. 16-20 Lørdag kl. 12-17 Gro Jeg er arkitekt og kunstner, uddannet

Holger Drachmanns poesibogsvers skrevet til den 16-årige Margrethe Ankersen på Fanø 22. juni 1892 Af Per Hofman Hansen

Holger Drachmanns poesibogsvers skrevet til den 16-årige Margrethe Ankersen på Fanø 22. juni 1892 Af Per Hofman Hansen Holger Drachmann på Fanø Holger Drachmanns poesibogsvers skrevet til den 16-årige Margrethe Ankersen på Fanø 22. juni 1892 Af Per Hofman Hansen Af alle de smukke Ting (aandrige eller ikke-aandrige), man

Flot ydre og indre skønhed

Flot ydre og indre skønhed Flot ydre og indre skønhed Det første man lægger mærke til når man kører op ad alléen til Sydvestjyllands efterskole er den flotte hovedgård der lægger op til skolen. En smuk bygning med rustik murstensbelægning

Jensen & Møller Invest A/S CVR nr. 53 28 89 28 Charlottenlund Stationsplads 2 2920 Charlottenlund Tlf. 35 27 09 02 Fax 35 38 19 50

Jensen & Møller Invest A/S CVR nr. 53 28 89 28 Charlottenlund Stationsplads 2 2920 Charlottenlund Tlf. 35 27 09 02 Fax 35 38 19 50 Jensen & Møller Invest A/S CVR nr. 53 28 89 28 Charlottenlund Stationsplads 2 2920 Charlottenlund Tlf. 35 27 09 02 Fax 35 38 19 50 www.jensen-moller.dk E-mail: jmi@danskfinancia.dk Nasdaq Copenhagen A/S

CATALOfi ALFRED OLSENS. Maleriauktion. H 710 Privat Eftersyn: Torsdag d. 9. November Kl. 11 3. Marinemaler

CATALOfi ALFRED OLSENS. Maleriauktion. H 710 Privat Eftersyn: Torsdag d. 9. November Kl. 11 3. Marinemaler H 710 Privat Eftersyn: Torsdag d. 9. November Kl. 11 3. CATALOfi til Marinemaler ALFRED OLSENS Maleriauktion Mandag d. 13. November 1893, Kl. 11, i Kunstudstillingsbygningen paa Charlottenborg. EFTERSYN: