A U K T ION 814 OKTOBER AUKTION KATALOG 50 KR

Download "A U K T ION 814 OKTOBER AUKTION 814 2 0 1 0 KATALOG 50 KR"

1 stamps AUKTION 814

2 stamps auktion i Bredgade eftersyn på Baltikavej lørdag 2. oktober kl onsdag 29. september kl torsdag 30. september kl fredag 1. oktober kl Der er desuden eftersyn på selve auktionsdagen fra kl og frem, også under auktionen. Bemærk: Både eftersyn og afhentning foregår på Baltikavej 10. Baltikavej 10 DK-2100 København Ø Tel Fax baltikavej@bruun-rasmussen.dk

3 afdelingen for frimærker Lars Godsk Jørgensen Tel Poul Toft Simonsen Tel administration og forsendelse Finn Bonefeld Elholm Tel FORSENDELSE Ønsker De at få pakket og tilsendt købte lots, bedes De venligst i forbindelse med betaling af auktionsfakturaen kontakte Finn Bonefeld Elholm i frimærkeafdelingen på f.b.elholm@bruun-rasmussen.dk eller telefon og oplyse, hvortil materialet ønskes tilsendt. Så snart vi har registreret indbetalingen, vil vi pakke og afsende købte lots, således at De hurtigst muligt kan få dem leveret. Forsendelsesomkostningen vil blive faktureret separat og vedlagt forsend elsen. De bedes efter modtagelsen venligst indbetale porto regningen til den på fakturaen opførte konto. auktion 814 De i kataloget anførte priser er at betragte som startpriser, hvorfor kun bud på under 10% kan komme i betragtning.

4 Frimærkeauktion 814 Vi har hermed fornøjelsen at byde indenfor til efterårets frimærkeauktion i Bredgade lørdag 2. oktober fra kl Auktionen indeholder et fint afsnit af sjældne danske frimærker samt et pænt udbud af Færøerne, Grønland og Dansk Vestindien, hvor det måske smukkest eksisterende stemplede eksemplar af 3 Cents med hvid gummi udbydes. Endvidere kan nævnes et stort udbud af originale samlinger og specielt kan fremhæves afsnittet af Rusland, der bl.a. indeholder en imponerende sam ling med en startpris på kr., som er uberørt siden starten af 1970 erne. Af andre højdepunkter byder denne auktion på en særdeles velbesat verdenssamling, der udbydes landevis og i forskellige kolonier, samt mange interessante lots, partier og ikke mindst gode originale brevpartier. Vi anbefaler eftersyn, da mange af disse samlinger og partier bør ses! Med venlig hilsen og på gensyn Lars Godsk Jørgensen Afdelingsleder Stamp auction 814 We are delighted to invite you to this autumn s stamp auction at Bredgade on Saturday 2 October from 10 am. The auction offers a superb cross-section of rare Danish stamps as well as a fair selection of stamps from the Faroe Islands, Greenland and the Danish West Indies; perhaps the most attractive used 3 cent with white gum. Other noticable include an array of original collections, and particularly noteworthy is a Russia section which boasts an impressive collection for a starting bid of DKK 100,000. This collection has lain untouched since the early 1970s. Further highlights from this auction include a particularly well-stocked worldwide collection being offered in countries and by the various colonies, as well as many interesting lots, consignments and last but not least, some excellent, original lots with letters. We recommend the preview to you because many of these collections and consignments simply have to be seen! Kind regards and see you soon! Lars Godsk Jørgensen Department manager

5 FORKORTELSER: ** = Postfrisk * = Ubrugt (*) = Ubrugt uden gummi Θ = Stemplet = Brevstykke = Forsendelse ABBREVATiONS: ** = Mint never hinged * = Unused with gum, hinged (*) = Unused no gum Θ = Used = On piece = Cover ABKüRzUNGEN: ** = Postfrisch * = Ungebraucht (*) = Ohne Gummi Θ = Gebraucht = Briefstück = Brief auktion 814

6 lot nr stamps

7 SE FLERE FOTOS OG DETALJER SAMT yderligere information På Danmark 4 RBS R.B.S. Ferslew. ANDEN DAGSBREV, afsendt fra NAKSKOV , sendt til Kiøbenhavn. Smukt bredrandet mærke, annulleret med stumt stempel. Et lille hul/udfaldet sandkorn i marginalen i venstre side af mærket, er ikke nævnt i attest Grønlund. Udstillingsobjekt. 1 Start price R.B.S. Ferslew. Plade i, nr.11: KLiCHEBRUD OVER KONGELiGT. Meget smukt, bredrandet mærke, annulleret med fint stumt stempel. AFA: 2400 Θ 1 Start price R.B.S. Ferslew. Smukt brev fra NESTVED , TiDLiGST KENDTE DATO vi har kendskab til på brev med 4 R.B.S. Smuk forsendelse sendt til Ringsted med interessant fejldatering! 1 Start price R.B.S. Ferslew. Plade ii, nr.8. Meget smukt og bredrandet ubrugt pragt-mærke i dyb nuance. AFA: Attest Grønlund * 1 Start price R.B.S. Ferslew. Smukt ubrugt mærke med pæne rande, uden gummi. AFA: 7000 (*) 1 Start price BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON 814

8 SE STARTPRiSER OG ByD MED ONLiNE På Danmark R.B.S. Thiele i, rødbrun. Brev til Flensborg med HåNDSKREVET bynavn "Rudkjøbing ". Mærket annulleret med stumt stempel. 1ia Start price R.B.S. Thiele iii, gulbrun. Plade iii, nr.39. BLæKANNULLERET mærke med 4 brede rande. PRAGT-objekt. Udtalelse Møller BPP 1iiib Start price R.B.S. Thiele i, rødbrun. PRAGTmærke med perfekt placeret stumt stempel. Θ 1ia Start price R.B.S. Thiele iii, gulbrun. PRAGT-mærke med helt retvendt nr.stempel 77: Viborg Θ 1iiib Start price R.B.S. Thiele ii, mørk rødbrun. Bredrandet mærker med perfekt nr.stempel 119: itzehoe. Luxus kvalitet. Θ 1iib Start price R.B.S. Thiele iii, gråbrun. Plade iii. Parstykke med meget dekorativ BLæKANNULLERiNG. Højre mærke med lille tyndhed i nø-hjørne. Smukt objekt! Θ 1iiid Start price R.B.S. Thiele ii, sortbrun. Fint ubrugt mærke, uden gummi. AFA: 7000 (*) 1iia Start price R.B.S. Thiele iii, kastaniebrun. BLæKANNULLERET med 4 brede rande. Sjældent mærke med blæk-annullering. LUXUS-objekt Θ 1iiie BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON 814 7

9 SE FLERE FOTOS OG DETALJER SAMT yderligere information På Danmark RBS R.B.S. Thiele iii, kastaniebrun. Flot mærke, annulleret med retvendt nr.stempel 67: SORØ. 2 attester Nielsen: meget godt/pragteksemplar Θ 1iiie Rigsbankskilling, blå. Ferslew. Plade i, nr.28. Type 6. Et særdeles bredrandet PRAGT-mærke, annulleret med helt retvendt og velplaceret nr.stempel 1. Usædvanligt smukt eksemplar af dette mærke. Attester Paaskesen og Møller: BREDRANDET PRAGTEKSEMPLAR Θ 2a Start price R.B.S. Thiele iii, kastaniebrun. PRAGT-mærker med helt retvendt og perfekt placeret nr.stempel 83: GARDiNG Θ 1iiie Rigsbankskilling, blå. Ferslew. Plade i, nr.44. Type 10. Smukt bredrandet mærke, annulleret med velplaceret stumt stempel. Attest Nielsen: PRAGTEKSEMPLAR Θ 2a Start price Rigsbankskilling, blå. Thiele. Plade i, nr.28. Type 6. Smukt og særdeles bredrandet mærke, annulleret med nr.stempel 1. Attest Nielsen 6015 Θ 2b Start price R.B.S. Thiele iii, nøddebrun. Meget smukt mærke med ØVRE MAR- GiNALDEL, samt annulleret med godt nr.stempel 152: Schwarzenberg (DAKA for stempel). Attest Grønlund Rigsbankskilling, blå. Thiele. Plade i, nr.5. Type i. Fejlfrit og fuldrandet ubrugt mærke med originalgummi. AFA: Attest Grønlund. Θ 1iiif * 2b Start price BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON 814

10 SE STARTPRiSER OG ByD MED ONLiNE På Danmark udgave Rigsbankskilling, blå. Thiele. Plade ii, nr.52. Type 2: SPiDS FOD- STREG. Pænt eksemplar, annulleret med nr.stempel 1 samt del af blåt fodpoststempel. AFA: Attest Grønlund Θ 2bx Start price Skilling, blå. Pænt, postfriskt parstykke. AFA: ** 3 Start price Skilling, blå. BLæKANNULLER- ET parstykke. Sjældent og dekorativt objekt. Attest Nielsen Θ 3 Start price Rigsbankskilling, blå. Thiele. Plade ii, nr.54. Type 2: SPiDS FOD- STREG. Pænt mærke med fine rande på fodpostbrev til Strandgade 47, annulleret med nr.stempel 1 og fodpoststempel F.P Attest Grønlund. 2bx Start price skilling, blå. PRAGT-mærke, annulleret med nær retvendt nr.stempel 53: Randers. Sjældent nr.stempel på 2 Skilling. Θ 3 Start price Skilling, blå. Parti med 30 pæne mærker Θ 3 Start price BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON 814 9

11 SE FLERE FOTOS OG DETALJER SAMT yderligere information På Danmark Skilling, brun. SUPERB eksemplar med meget brede rande og perfekt knivskarpt nr.stempel 19: Frederikshavn Θ 4 Start price Skilling, gråviolet. Pos.10: Postfriskt hjørnestykke. AFA: Attest Møller ** 6 Start price Skilling, grøn. BLæKAN- NULLERET, bredrandet mærke. LUXkvalitet Θ 5 Start price Skilling, grøn. DOBBELT-AN- NULLERET, med nr.stempel og inderste cirkler med BLæK. Ualmindeligt, dekorativt mærke. Θ 5 Start price skilling, gråviolet. Bredrandet PRAGT-mærke med knivskarpt retvendt nr.stempel 51: Odense. Mærket med minimalt lille forsideskrab i nedre marginal. Udtalelse Nielsen Θ 6 Start price Skilling, gråviolet (3 stk: par + enkeltmærke), 4 Skilling, 1858 (beklippet i syd) samt 8 Skilling, 1858, grøn. i alt 60 skillings frankering på brev af 15.vægtklasse fra KiØBENHAVN 9-11 (1861), til Kalundborg. STØRT KENDTE FRANKERiNG På indenrigsbrev MED KVADRATER. Udstillingsobjekt. Attest Nielsen 6,7,8 Start price BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON 814

12 SE STARTPRiSER OG ByD MED ONLiNE På Danmark 1858-udgave udgave Skilling brun. Med perfekt placeret nr.stempel 51: Odense. Luxus. Θ 7 Start price Skilling, brun. Stukken kant. BLæKANNULLERET 4-STRiBE. Sjælden enhed. PRAGT-objekt. Attest Paaskesen: Very fresh and higly attractive strip. Most Unusual. Θ 9 Start price Skilling, brun. Brev til København, annulleret med BySTEM- PEL "HELSiNGØR " samt nr.stempel Start price Skilling, rosalilla. Stukken kant. Meget smukt ubrugt mærke, hængslet med fuld originalgummi. AFA: Attest Nielsen * 10 Start price Skilling, grøn. PRAGT-mærke med perfekt placeret nr.stempel 45: Nibe. Attest Nielsen: PRAGTEKSEMPLAR Θ 8 Start price Skilling, rosalilla. Stukken kant. Smukt farvefriskt mærke, annulleret med nr.stempel 1. AFA: Attest Nielsen Θ Skilling, grøn. BLæKAN- NULLERET, sjældent på dette mærke. Θ 8 Start price skilling, rosalilla. Stukken kant. Et ualmindeligt smukt eksemplar, annulleret med helt retvendt nr.stempel 91: Silkeborg. Helt usædvanlig kvalitet for dette svære mærke. En minimal rift i ø-rand, berører kun lige mærkebilledet. Udtalelse Nielsen Θ 10 BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON

13 SE FLERE FOTOS OG DETALJER SAMT yderligere information På Danmark Skilling, rosalilla. Stukken kant. Flot og farvefriskt eksemplar, annulleret med velplaceret nr.stempel 1. AFA: 7000 Θ Skilling, 7.tryk, linietakket 12 1/2. Flot postfriskt mærke. AFA: Attest Nielsen ** 11A 1864-udgave Skilling, 7.tryk: Linietakket 12 1/2. Lokalt PRAGT-brev, annulleret med perfekt BySTEMPEL "NySTED ". Attest Nielsen 11A Skilling, 2.tryk. Smuk, velcentreret ubrugt 6-BLOK, de 3 nederste mærker er alle postfriske. AFA: Attest Nielsen **/* 11 Start price skilling, 7.tryk, pos. 30. (1870) linietakket 12 1/2. Perfekt centreret postfriskt mærke med fuld marginal til højre. AFA: Attest Møller: PRAGTEKSEMPLAR ** 11A Start price skilling, 1.tryk. Velcentreret, øvre postfrisk MARGiNAL 4-BLOK (hængslet i marginalen). Flot enhed. AFA: ** 12 Start price BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON 814

14 SE STARTPRiSER OG ByD MED ONLiNE På Danmark Skilling, 2.tryk, pos.21-25/41-45: Ubrugt 15-BLOK med 7 postfriske mærker. Smuk, velcentreret blok. Attest Nielsen: PRAGTOBJEKT **/* 12 Start price Skilling, lilla. PRAGT-mærke med helt perfekt placeret nr.stempel 33: KERTEMiNDE Θ 12 Start price Skilling, lilla. PRAGT-mærke med skarpt og nær retvendt nr.stempel 41: Maribo Θ 12 Start price Skilling, 3.tryk, pos.1-2/ UTAKKET øvre MARGiNAL 4-BLOK. 3 mærker er postfriske. Sjælden enhed. Attest Nielsen: PRAGTOBJEKT ** 12 Start price Skilling, lilla. Meget smuk 3-STRiBE, annnulleret med retvendte nr.stempel 1 Θ 12 Start price Skilling, 1.tryk, karmin. Velcentreret ubrugt 4-BLOK, hvor nedre venstre mærke er postfrisk. Sjælden blok. AFA: Attest Møller **/* 13a Start price BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON

15 SE FLERE FOTOS OG DETALJER SAMT yderligere information På Danmark skilling, gulbrun. UTAKKET. Perfekt postfriskt mærke. AFA: 4500 for hængslet. Attest Nielsen: PRAGTEKSEM- PLAR ** 14 Start price Skilling, 1.tryk, karmin. Pos.B81-82/91-92: UTAKKET 4-BLOK med nedre hjørnemarginal. 3 mærker er postfriske. Sjælden enhed. Attest Nielsen: PRAG- TOBJEKT **/* 13a Start price Skilling, rød. Perfekt centreret ubrugt 4-BLOK. 2 øvre mærker er postfriske (blank gummi) **/* Skilling, 2.tryk. Postfrisk øvre MARGiNAL 6-BLOK sjælden og imponerende enhed. AFA: Attest Møller ** 14 Start price Skilling, rød. PRAGT-mærke med perfekt centrering og velplaceret nr.stempel 52: Præstø Θ 13 Start price Skilling, gulbrun. PRAGTmærke med skarpt og perfekt placeret nr.stempel 45: NiBE Θ 14 Start price BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON 814

16 SE STARTPRiSER OG ByD MED ONLiNE På Danmark Skilling, oliven. Variant: SPALTET RAMMELiNiE OVER G. Helt perfekt centreret eksemplar af et meget sjældent ubrugt mærke. AFA: - Attest Grønlund * 15x Start price Skilling, grå/rød. Linietakket 12 1/2. Perfekt postfriskt mærke. AFA: 3500 ** 18A 1870-udgave skilling, 1.tryk, 3-STRiBE samt 8 Skilling, 1.tryk. Sjælden 17 skillings frankering på lille klip, annulleret med nr.stp.1. AFA: for mærker alene Attest Nielsen 17a,19 Start price Skilling, grå/rød. Linietakket 12 1/2. Velcentreret ubrugt 4-BLOK med venstre marginal, hængslet med fuld originalgummi. AFA: Attest Grønlund * 18A Start price Skilling, 1.tryk: purpurlilla, 3-STRiBE samt 8 Skilling, 1864, linietakket. Sjældent brevklip med i alt 17 skillings frankering. 3 skilling 1870 er særdeles sjælden i stemplet 3-stribe. Smukt og sjælden kombination af 2 gode mærker i flot fejlfri kvalitet. Attest Nielsen 17,14A Start price Skilling, grå/rød. Ubrugt 12-BLOK med nedre marginal, med 2 postfriske mærker. Sjælden enhed **/* 18 Start price BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON

17 SE FLERE FOTOS OG DETALJER SAMT yderligere information På Danmark skilling, 12.tryk, pos.a77: OMVENDT RAMME. Fejlfrit eksemplar af 12.tryk med omvendt ramme på brev fra Hobro til København. AFA: - Attest Nielsen 18y Skilling, grå/brun og 2 Skilling, grå/blå. Postforskud på "6 Riksdaler og 48 Skilling", til Slagelse, annulleret KJØBENHAVN N. B En ualmindelig smuk forsendelse. 19, Skilling, 13.TRyK, pos.a18: OMVENDT RAMME. Fejlfrit, stemplet eksemplar af det ekstremt sjældne 13.tryk med omvendt ramme, der kun kendes i få eksemplarer. AFA: Attest Nielsen Θ 18y Start price skilling, 1.tryk. Et helt perfekt centreret postfriskt mærke. AFA: Attest Møller: LUXUSEKSEMPLAR ** 20 Start price Skilling, 1.tryk. Pos.41/42, 51/52. Smuk, velcentreret 4-BLOK med 3 postfriske mærker og nedre højre med lille spor i gummien. Sjælden blok. AFA: Attest Grønlund **/* 19 Start price Skilling, 2.tryk, pos.89/90, 99/100, pos.90 med OMVENDT RAMME. Meget sjælden ubrugt 4-BLOK, hvor den omvendte ramme er i fin fejlfri kvalitet. Alle mærker er hængslede med fuld originalgummi. AFA: Attest Grønlund * 20,y Start price BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON 814

18 SE STARTPRiSER OG ByD MED ONLiNE På Danmark farvet tk Skilling, grå/grøn. Annulleret med helt retvendt LUXUS-stempel FRE- DERiCiA Θ Øre, ultramarin/grå. OMVENDT VANDMæRKE. PRAGT-mærke, med helt retvendt stempel KARREBæKSMiNDE 2.4 Θ 22a Start price Skilling, grå/grøn. Helt retvendt LUXUS-stempel RiNGSTED 7.2.3POST Θ Øre, 1.tryk: ultramarin/grå. Pos. A18-19: Ubrugt TÉTE-BÉCHE parstykke med OMVENDT + RET RAMME. Smuk kvalitet af et meget sjældent parstykke. AFA: Attest Nielsen * 23ay,a Start price Skilling, grå/grøn. UTAKKET. AFA: 4000 (*) Skilling, brun/lilla. Farvefriskt og perfekt postfriskt mærke. AFA: Attester Kaiser og Nielsen: PRAGTEKSEMPLAR ** 21 Start price Øre, grå/blå. Tk.14. Sjælden BLANDiNGSFRANKERiNG med 4 Øre, Tjeneste, 1.tryk: ultramarin, på omadresseret brev, annulleret med nr.stempler 113 og sidestempel HASLEV På bagsiden stemplet TUREBy ,Tj.5a Start price BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON

19 SE FLERE FOTOS OG DETALJER SAMT yderligere information På Danmark Øre, 19.tryk, pos.54-55/ Omvendt ramme. Tk.14. Smuk, velcentreret postfrisk 4-BLOK. AFA: Attest Nielsen: PRAGTEKSEMPLAR ** 27y Start price Øre, 1.tryk b, brun/blåviolet. Velcenteret og farvefriskt eksemplar af et sjældent postfriskt mærke. AFA: Attest Nielsen: PRAGTEKSEMPLAR ** 30a Start price Øre, 1.tryk b, blåviolet. Ualmindeligt farvefriskt eksemplar, annulleret med retvendt bystempel AALBORG. Attest Nielsen: PRAGTEKSEMPLAR Θ 30a Start price Øre, 1.tryk a: TyK OMVENDT RAMME. Perfekt postfriskt mærke. AFA: Attest Nielsen: PRAGTEKSEMPLAR ** 28y Start price Øre, 2.tryk. Pos.39. TyK OMV- ENDT RAMME. Perfekt postfriskt mærke. AFA: Attest Møller ** 30y Start price Øre, 4.tryk. Velcentreret ubrugt 4-BLOK, hvor de 2 nederste mærker er postfriske. Splittet vandret perforering mellem 2 mærker. AFA: **/* Øre, 2.tryk, pos.56: TyK RET RAMME. Smukt stemplet eksemplar af et sjældent mærke. AFA: Attest Nielsen Θ 30 Start price BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON 814

20 SE STARTPRiSER OG ByD MED ONLiNE På Danmark farv., 12 3/4, vm.iii Øre, 3.tryk. Helt retvendt LUXUS-stempel RiNGSTED Θ 31 Start price farv., 12 3/4, vm.ii Øre, 121.tryk, vm.iii. Fint stemplet eksemplar. AFA: 3800 Θ 25C Start price Øre, 121.tryk, vm.iii. Smukt eksemplar, annulleret med velplaceret stjernestempel. AFA: 3800 Θ 25C øre, brun/lilla, pos.54-55/ Omvendt ramme. Tk.12. Perfekt centreret postfrisk 4-BLOK. AFA: Attest Nielsen: PRAGTEKSEMPLAR ** 30B Øre, 121.tryk, vm.iii. Smukt mærke, annulleret med retvendt stempel ODENSE AFA: Attest Nielsen Θ 25C Øre, brun/lilla, tk.12. PRAGTmærke med perfekt stempel HØNG Θ 30B Start price øre, 121.tryk, vm.iii. Smukt postfriskt mærke. AFA: Attest Møller ** 25C Start price BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON

21 SE FLERE FOTOS OG DETALJER SAMT yderligere information På Danmark Bogtryk Øre, grå/grøn, vm.iii: OM- VENDT RAMME. Postfrisk. AFA: 4000 ** 29Cy Start price Øre, Våben, grøn. Små tal. 3.tryk, pos.20: Variant: AFSKåRET NED- RE VENSTRE HJØRNE. Sjælden variant. Smukt stemplet NØRRE-ALSLEV Θ 32 Start price Øre, Våben, grøn. Små tal tryk. KOMPLET TRyKOPSTiLLiNG i smuk stemplet kvalitet. Θ 32 Start price Øre, Våben, grøn. Små tal. Pænt postfriskt mærke. AFA: Udtalelse Møller BPP ** Øre, Små tal, 2.tryk, pos.74, variant: STREG i M. Pænt eksemplar af en sjælden variant, annulleret med svensk stempel. AFA: Attest Nielsen Θ 32x Øre, Våben, blå. Små tal. Perfekt centreret mærke med knivskarpt, perfekt placeret nr.stempel 171: HJALLERUP. Luxus Θ 33 Start price Øre, 4.tryk. Små tal. Pos.92: STREG OVER M i DANMARK. Meget sjælden variant, specielt i 4.tryk. AFA: Attest Nielsen Θ 32x Start price Øre, blå. Våben. Små tal. 2.tryk. PRAGT-mærke med helt retvendt bystempel KJØBENHAVN 22.8 Θ 33 Start price BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON 814

22 SE STARTPRiSER OG ByD MED ONLiNE På Danmark Øre, Våben, rød. Ubrugt par med SMå og STORE HJØRNETAL sammenhængende. AFA: Attest Grønlund. * 35x /8 Øre, Provisorium, grå/rød. Vm. ii (1912). 50 postfriske mærker. AFA: ** 40B Start price Øre 12.tryk, pos.a Meget smuk og sjælden 3-STRiBE med SMå + STORE + STORE hjørnetal sammenhængende. Attest Nielsen Θ 36x Start price /24 Øre, brun (1912) samt 5 stk. 1 Øre, Bølgelinie, orange. i alt 20 øres frankering på CENSUR-brev til BANGKOK, SiAM, annulleret RØNDE Sjælden forsendelse. 41,77 Start price Øre, 10.tryk, pos.2-3: Parstykke med "isoleret" SMå HJØRNE og STORE hjørnetal sammenhængende. Sjældent par, her i meget smukt stemplet kvalitet. AFA: 8000 Θ 36x, Chr.iX. 10 Øre, rød.. Variant: EFTERGRAVERET MEDAiLLON. Smukt stemplet eksemplar af en meget sjælden variant. AFA: 5000 Θ 47x Chr. ix. 25 Øre, gråbrun. Pæn postfrisk 4-BLOK. AFA: ** 49a Start price Øre, Våben, orange. UTAKKET. Sjældent postfriskt mærke. AFA for hængslet: Attest Nielsen ** 37 Start price Chr. ix, 100 Øre, gulbrun. LUXUSstempel VEJEN Θ 51 Start price BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON

23 SE FLERE FOTOS OG DETALJER SAMT yderligere information På Danmark Fr.Viii. 5 Øre, grøn. Variant: USKRAVERET FELT TiL VENSTRE FOR MONOGRAMMET. Velcentreret postfriskt parstykke. AFA: Attest Møller ** 54,x Fr. Viii, 100 Øre, gulbrun. Helt perfekt placeret LUXUS-stempel KJØBENHAVN POST Θ 59 Start price Fr. Viii, 10 Øre, rød. Parstykke med variant: OPSTåENDE HåRLOK, brugt på adressebrev til Svendborg, annulleret KJØBENHAVn Sjælden variant på forsendelse. Kuverten en anelse klippet i venstre side. 55x Fr. Viii, 100 Øre, gulbrun. Postfrisk 4-BLOK. AFA: ** 59 Start price Gå på net-auktion... køb flere frimærker på vores net-auktioner. følg med på bruun-rasmussen.dk

24 SE STARTPRiSER OG ByD MED ONLiNE På Danmark Fr. Viii, 25 Øre, brun. Single på anbealet SØRGEBREV sendt til DANSK VESTiNDiEN, annulleret KJØBENHAVN På bagsiden KORSØR , ST. THOMAS og FREDERiK- STED /16 Øre, Provisorium, grå/brun. Omvendt ramme. Postfrisk. AFA: 4000 ** 60y Start price /20 Øre, Provisorium, karmin/ grå. Omvendt ramme. Postfrisk. AFA: 2200 ** 61y Start price /32 Øre, Provisorium, gulgrøn. Pænt stemplet eksemplar, af et sjældent mærke. AFA: Attest Nielsen Θ 62a Start price /16 Øre, Provisorium, grå/brun. 26.TRyK, pos.72: 3 HViDE PLETTER i DANMARK (eneste eksisterende eksemplar med denne variant). Nyopdaget op smukt ægte stemplet eksemplar af dette sjældne tryk, annulleret (KJØ)BENHAVN Et ekstemt sjældent mærke af dette 26.tryk, der hidtil kun var kendt i 5, og nu i 6 eksemplarer. AFA. -. Attest Nielsen Θ 60y Start price kr. Posthus, brunrød. Vm.iii. 3-STRiBE på addressebrev til Odense med i alt 15 kroners frankering, annulleret med 3 smukke stempler KJØBENHAVN Ankomststemplet ODENSE på bagsiden. Pragtbrev. Attest Nielsen. 67 Start price BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON

25 SE FLERE FOTOS OG DETALJER SAMT yderligere information På Danmark kr. Posthus, brunrød. Vm.iii. Perfekt postfriskt mærke med nedre HJØRNEMARGiNAL. AFA: ** 67 Start price Chr. X, 10 Øre, rød. "Afsenders Erklæring, annulleret med violet liniestempel "Kjøbmagergades Postkontor, Kjøbenhavn." 69 Start price kr. Posthus, brunrød. Vm.iii. SiNGLE FRANKERiNG på adressebrev for en kasse til Holbæk, annulleret KJØBEN- HAVN Kun ganske få forsendelser med 5 Kr. Posthus, brugt som single-frankering, kendes. Attest Nielsen 67 Start price Chr. X, 5 Øre, grøn og 10 Øre, rød. 2 sjældne PRØVETRyK med overtryk SPECiMEN og makuleringshuller. Begge mærker med Udtalelse Nielsen Θ 68,69 Start price kr. Posthus, brunrød. Vm.iii. Variant: PLET i K. Annulleret med retvendt stempel KØBENHAVN AFA: 2800 Θ 67m Start price kr. Posthus, brunrød. Vm.iV. Meget smuk 4-BLOK, med smuk centrering samt retvendt stempel AARHUS Pos.13 med variant: LiLLE PLET i K. AFA: Θ BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON 814

26 SE STARTPRiSER OG ByD MED ONLiNE På Danmark kr. Posthus, brunrød. Vm.iV. Nedre postfrisk MARGiNAL 4-BLOK "NO-42-0". Variant i pos.44: KJØFEN- HAVN. Sjælden blok. AFA: Attest Nielsen ** 81 Start price /8 Øre, Provisorium, rosa. Postfriskt nedre marginal 9-BLOK, hvor pos.91 er HELT UDEN VANDMæRKE og pos.71 og 81 kun med vandmærke bogstav. interessant enhed. Attest Grønlund. ** kr. Posthus, brunrød. Vm.iV. Perfekt postfriskt mærke. AFA: Attest Nielsen ** 81 Start price Chr. X, 60 Øre, brun/blå. Helt retvendt og perfekt placeret STJERNE- STEMPEL NØRRE NiSSUM SEMiNARiUM Θ 107 Start price Chr. X, 70 øre, brun/grøn. Postfriskt HELARK incl. variant 108z i pos. 4, 64 og 94. AFA: ** 108 Start price kr. Posthus, brunrød. Vm.iV. Smukt postfriskt mærke. AFA: Attest Nielsen ** 81 Start price Provisorier. 27/1-27/10 Øre, Vm.iii. Komplet sæt med retvendte PRAGT-stempler KJØBENHAVN AFA: Θ 85x-89x Start price BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON

27 SE FLERE FOTOS OG DETALJER SAMT yderligere information På Danmark Provisorier. 27/1-27/10 Øre. Vm.iii. Komplet sæt, postfrisk. AFA: 5600 ** 85x-89x Røde Kors. Sæt i postfriske HELARK incl. 6 varianter i Øre, blå: AFA 121x, 121k, 121l, 121m, 121n og 121o. Sjældent arksæt. AFA: ** Start price Bølgelinie. 10 Øre, grøn. UTAKKET PARSTyKKE. AFA: 2800 for hængslet. Udtalelse Møller BPP ** 124 Start price Chr. X, 2 kr. grå/rødlilla. Helt perfekt placeret LUXUS-stempel HOBRO Θ 151 Start price Gl. Luftpost. 10 Øre, grøn. Helt perfekt placeret retvendt LUXUS-stempel KØBENHAVN Θ 144 Start price Røde Kors +10/20 Øre, blå. Singlefrankering på postkort til THORSHAVN, FæRØERNE, annulleret AARHUS Start price Røde Kors. PRAGT-stemplet sæt, begge mærker annulleret med retvendt stempler i 1921 og 1922 Θ Start price Gl. Luftpost. Komplet sæt postfrisk, alle med nedre hjørnemarginal. AFA: ** 144/ BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON 814

28 SE STARTPRiSER OG ByD MED ONLiNE På Danmark /15 Øre, Chr.X. Provisorium, lilla. Postfriskt HELARK incl. den sjældne variant: MANGLENDE CiRKEL i pos.48. AFA: ** 159,x Start price Chr. X, 5 kr. violet/brun. PRØVETRyK med overtryk SPECiMEN samt makuleringshul. Sjældenhed (*) 176 Start price /20 Øre, blå. Variant: DOBBELT TRyK. Postfrisk med højre marginal. Sjælden variant. AFA: Attester Nielsen og Grønlund ** 166ø Start price Øre, Karavel. Komplet sæt i postfriske HELARK. Sjældent arksæt. AFA: ** Start price Chr. X, 10 kr. rød/grøn. Parstykke med helt perfekt placeret stempel HAD- STEN LUXUS objekt. Θ 177 Start price Chr. X, 5 kr. violet/brun m.fl. på adressekort til italien, annulleret KØBENHAVN Kr. Chr.X. er sjælden på forsendelse Chr. X, 10 kr. rød/grøn. Perfekt centreret postfriskt mærke. AFA: Udtalelse Møller BPP ** 177 Start price BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON

29 SE FLERE FOTOS OG DETALJER SAMT yderligere information På Danmark 6146 Stålstik Bølgelinie. 10 Øre, orange. Postfrisk øvre marginal 15-blok med MARKANT VARiANT: FLERE MæRKER DæKKET AF ORANGE FARVE. interessant fænomen samt sjælden iøjenfaldende variant! ** Gl. Luftpost. 1 kr. brun. Postfriskt nedre marginal 4-BLOK. AFA: ** Kræft. Komplet sæt i postfriske HELARK. incl. varianterne i 25+5 Øre, blå: 180x og 180y. AFA: ** Start price Karavel. 15 Øre, rød. Lodret postfrisk parstykke med variant: KRAFTiG LODRET STREG i VENSTRE SiDE, GEN- NEM BEGGE MæRKER. Attest Nielsen ** 203 Start price Zoom ind... og se flere billeder på bruun-rasmussen.dk 28 BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON 814

30 SE STARTPRiSER OG ByD MED ONLiNE På Danmark Karavel. 25 Øre, blå. Type i. Violet overtryk "SPECiMEN". Sjældenhed (*) 205 Start price /8 Øre, Provisorium, grå. Type i. Postfriskt HELARK. Sjældent ark. AFA: ** 262a Start price Chr.X. 50 Øre - 5 Kr. Komplet sæt i postfriske HELARK incl. varianterne 211x og 212x. AFA: ** 209/269 Start price Øre, Bølgelinie, grågrøn. PRAGT-mærke, annulleret med retvendt stempel AABENRAA Sjældent mærke at få med retvendt brugsstempel. Θ 234 Start price Øre, Chr.X, violet. Postfrisk øvre marginal 4-blok med variant i nedre højre mærke: MANGLENDE FARVE i HØRE SiDE ** 274 Start price /20 Øre, Provisorium, rød. Variant: DOBBELTTRyK. På brev fra SKiVE Særdeles sjældent brev, der kun kendes i 2-3 eksemplarer. AFA: - 363ay Start price BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON

31 SE FLERE FOTOS OG DETALJER SAMT yderligere information På Danmark /25 Øre, Provisorium, rød. Postfriskt HELARK incl. 8 varianter: KORT BJæLKE. AFA: ** 364a,ax Ungarnshjælpen øre, orangerød. Postfrisk 4-BLOK med KRAFTiGT FORSKUDT OVERTRyK. Sjælden variant. ** Danmarks Befrielse. Unikt PRØVETRyK med komplet sæt i SAM- MENHæNGENDE 10-STRiBE incl. 2 blanke felter. ** Start price Hafnia-blok ii. Parti med 150 blokke, alle med varianten: UDLØBER På N i NEDERSTE "EXHiBiTiON". AFA: ** 852x Start price Fyrtårne. Komplet sæt PRØVETRyK, i de endelige farver uden de sorte GRAVØR-STREGER. Unikt sæt. ** BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON 814

32 SE STARTPRiSER OG ByD MED ONLiNE På Danmark Cept. 4,50 kr. Anbefalet brev med variant i midterste mærke"danmark 4,50" MANGLER: Sjælden moderne variant. Udtalelse Nielsen 1209 Start price Frilandsmuseet. Miniark med variant i 5,oo Kr: DELViST MANGLENDE MØRGEGRØN FARVE. Sjælden moderne variant, der kun kendes i få eksemplarer. Attest Nielsen ** 1143B Start price Forårsbebudere. UTAKKET miniark. Meget sjældent ark, hvor dette er det ene af kun 2 kendte eksemplarer. Moderne raritet ** 1206 Start price Jernbanen København-Roskilde. 3,75. 2 PRØVETRyK: Et SORTTRyK kun med GRAVØRSTREGER og et PRØVETRyK i de endelige farve, men uden gravørstreger. Unikt materiale. ** ,75 Kr. Flyvevåbnet. Miniark LODRET UTAKKET. Sjælden variant. AFA: 5000 ** 1265x Start price BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON

33 SE FLERE FOTOS OG DETALJER SAMT yderligere information På Danmark 6166 Tjeneste Europa-mærke. 4,50 Kr. Parstykke hvor 4-ViGNETTEN SiDDER TiL HØJRE FOR MæRKET med normalt til venstre. Sjælden variant. ** 1283v Start price Skilling, grøn. 5-STRiBE samt 4 Skilling, rød. i alt 84 skillings frankering på smukt adressebrev til Kolding, annulleret med pæne nr.stempler 1: København. 4 skilling og højre 16 skilling er begge med afrundede hjørner, dette skæmmer dog ikke denne flotte og sjældne, nyopdaget forsendelse. 3,2 Start price Balletdansere. Miniark med variant: DANSERiNDE MED AFSKåRET HåNDLED. Luxus-stemplet Θ 1434 Start price Skilling, grøn. Linietakket 12 1/2. Smuk, velcentreret 6-BLOK, STØRST KENDTE STEMPLET ENHED, med perfekt takning og annulleret med fine nr.stempler 1. ifølge DAKA er størst kendte stemplet enhed en 4-blok. Udstillingsobjekt Θ 3A Start price Norden ved Havet. Miniark med variant: UTAKKET. Nyopdaget rariatet ** Start price Øre, grøn samt 3-STRiBE af 8 Øre, rød. TK.14. i alt 56 øres frankering på PAKKE-LEDSAGEKORT sendt fra KiØBENHAVN , til Kallehave. 7,5a Start price BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON 814

34 SE STARTPRiSER OG ByD MED ONLiNE På Danmark 6172 SF Øre, grøn samt 3-STRiBE af 8 Øre, rød. TK.14. i alt 56 øres frankering på PAKKE-LEDSAGEKORT sendt fra KiØBENHAVN 24.9, til Kallehave. 7,6 Start price Øre, Chr.X, rød. Variant: OM- VENDT S. Postfrisk. AFA: 3000 ** 2x Start price Øre, Chr.X, grøn. Parstykke med variant i venstre mærke: OMVENDT S. Varianten er postfrisk. AFA: **/* 1,x Start price Øre, grøn. 40 STK: 16 stk. på forsiden og 24-blok på bagsiden samt et stk. 4 Øre, blå. i alt 12,84 kroners frankering på adressebrev til Maribo, annullertet NyKØBiNG PAA FALSTER Start price Soldatermærke. 5 Øre, Chr.X, grøn. Retvendt PRAGT-stempel ODENSE Θ 1 Start price Porto Øre, TEGLRØD. 4 stk. (2 par) samt 5 Øre, grøn. i alt 45 øres frankering på adressekort til Holstebro, annulleret RiNGKJØBiNG Smuk forsendelse. 14,10a Start price Øre, orange. UTAKKET med venstre marginal. Sjældent mærke, der kun kendes i 100 eksemplarer. Attest Nielsen (*) 9 Start price BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON

35 SE FLERE FOTOS OG DETALJER SAMT yderligere information På Danmark Postfærge Øre, Chr.X, rød. Variant: POS- FFæRGE. Postfrisk. AFA: 3000 ** 1x Start price Kr. Chr.X, gulbrun. Ubrugt parstykke med variant i højre mærke: POSFFæRGE. AFA: * 4,4x Start price Øre, Chr.X, lilla. Postfrisk 4-BLOk med variant i nedre venstre mærke: POSFFæRGE. AFA: Attest Nielsen ** 2,x Øre, Chr. X, olivgrå. Postfriskt øvre MARGiNAL 4-BLOK "No 181-K". AFA: Attest Nielsen ** 7 Start price Øre, Chr.X, matlilla. Brugt som opfrankering på 7/5 øres helsag, grøn. i alt 22 øres frankering på korrekt frankeret anbefalet brev, annulleret i KJØBENHAVN Postfærgemærker var tilladt til brug på almindelige forsendelser frem til 1 Juli Sjælden forsendelse. Attest Nielsen. 2a Start price Øre, Bølgelinie, RØDBRUN. Sjældent postfriskt mærke. AFA: Attest Møller ** 12a Start price Postfærge. Parti postfriske HELARK incl. 1,25 Kr. Rigsvåben, orange og 5 Kr. blå m.m. AFA: ** 16/50 Start price BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON 814

36 SE STARTPRiSER OG ByD MED ONLiNE På Danmark Avisporto Øre, oliven. Vm.iii. Tk.12. LUXUS-stempel MARiBO Θ 1 Start price Øre - 1 kr. Vm.iii. Postfriskt, velcenreret sæt. AFA: 8350 ** Øre, lilla. Vm.iii. Tk.12. LUXUS-stempel KJØBENHAVN Θ 4 Start price Øre, oliven. Vm.iV. Tk.14. LUXUS-stempel AARHUS Θ 11 Start price Kr, gulbrun/blå. Vm.iii. Tk.12. LUXUS-stempel KJØBENHAVN Θ 10 Start price Øre, lilla. Vm.iV. Tk.14. LUXUSstempel AARHUS Θ 15 Start price Kr. brungul/blå. Pænt postfriskt mærke. AFA: Attest Nielsen ** Øre, orange. Vm.iV. Tk.14. Velcentreret postfriskt eksemplar, af et sjældent mærke. AFA: Attest Nielsen ** 18 Start price BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON

37 SE FLERE FOTOS OG DETALJER SAMT yderligere information På Danmark Automat Automat. 7+3 Øre, automatmærke. Planche med 7 postfriske 3-striber incl. flere 3 Øre, perlegrå. ** 3,4,a Frimærkehæfter Chr. X. 15 Øre, grøn. Forsøgstryk til hæfter, hvor de 2 øverste mærker er overklæbet med 2 SORT TRyK i grøn/ SORT farve. Meget sjælden blok, der efter vores kendskab kun eksisterer i fem 4-blokke. ** Kr. Hæfte. Rødt omslag med 5 hæfteblokke af 10 Øre, Chr.X, rød. Et meget sjældent hæfte, i perfekt jomfruelig kvalitet. AFA: ** B Start price H. C. ANDERSEN Kr. Hæfte i perfekt kvalitet. AFA: 3500 ** Start price Hæfter. Stor samling danske frimærkehæfter i 2 store kartotekskasser fra 1930 og frem til 1970, indholdende flere Reklamehæfter (de fleste er med sammenklæbet mærker samt nogle med mangler), samt 2 Kr. og 5 Kr. Hæfter fra erne i mængder. Spændende parti! Start price Kr. Hæfte. Bølgelinie. Komplet hæfte. AFA: 4000 ** 1 Start price Særhæfter God velbesat samling særhæfter, opsat i luxus Safe-album med incl. de alle første Sær-hæfter og velbesat fremefter (ikke helt komplet), desuden afsnit automathæfter m.m. ** Start price BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON 814

38 SE STARTPRiSER OG ByD MED ONLiNE På Danmark Tête-Bêche Téte-béche. 10 Øre, Chr.X, violet. Uofficielt téte-béche i postfriskt HELARK. AFA: ** Tb Start price Téte-béche. 15 Øre, Karavel, rød. Uofficiel 4-BLOK på KUVERT, afstempelt KØBENHAVNS JUBiLæUMS UDSTiLLiNG Et af de sjældneste uofficielle téte-béche parstykker (oplag kun 160 stk.), der kendes kun 3 breve med afstemplede 4-blokke. AFA: (for løs postfrisk 4-blok) Téte-béche. 15 Øre, Chr.X, grøn. Uofficielt téte-béche i postfriskt HELARK. AFA: ** Tb Start price Reklamemærker CHEVROLET 10 Øre, grøn samt 5 Øre, Bølgelinie, brun. Brugsbrev fra KØBEN- HAVN 17 Xii 1928, sendt til THORS- HAVN, FæRØERNE. Julemærke fra 1928 i venstre side af kuverten. 5 Start price Téte-béche. Bølgelinie. 10 Øre, brun. Uofficiel 4-BLOK på KUVERT, afstemplet KØBENHAVNS JUBiLæUMS UDSTiLLiNG Et af de sjældneste uofficielle téte-béche parstykker (oplag kun 130 stk.), der kendes kun 4 breve med afstemplede 4-blokke. AFA: (for løs postfrisk 4-blok) Téte-béche. 10 Øre, Bølgelinie, violet. Uofficielt téte-béche i postfriskt HELARK. AFA: ** Tb Start price CHEVROLET LASTVOGN 5 Øre, brun og PONTiAC 10 Øre, grøn. Brev til FæRØERNE, annulleret KØBENHAVN 5.Xii ,6 Start price BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON

39 SE FLERE FOTOS OG DETALJER SAMT yderligere information På Danmark CHEVROLET LASTVOGN og G.M.C. LASTVOGN. 5 Øre, brun. 6-BLOK samt stk. 1 Øre, Bølgelinie, orange på brev fra THORSHAVN , til ENGLAND. 12,13 Start price LA SALLE og CADiLLAC. 5 Øre, brun. 6-BLOK samt 5 stk. 1 Øre, Bølgelinie, orange på SKiBSBREV fra FæRØERNE, stemplet i EDiNGBURG 23 AU 32, ENGLAND sendt til Denmark. Ankomststemplet KØBENHAVN , og omadresseret til HOLLAND. 10,11 Start price CHEVROLET LASTVOGN, G.M.C. LASTVOGN og DANSKE PHØNiX. 5 Øre, brun. Brugt på omadresseret brugsbrev fra THORSHAVN , til København, hvor brevet er ankomststemplet KØBENHAVN , og bragt videre til London. 22,23,2 Start price MOHAwK. 5 Øre, brun. 6-BLOK (på bagsiden) samt 5 stk. 1 Øre, Bølgelinie, orange på brev fra THORSHAVN , sendt til ENGLAND 4 Start price Gå på net-auktion... køb flere frimærker på vores net-auktioner. følg med på bruun-rasmussen.dk

40 SE STARTPRiSER OG ByD MED ONLiNE På Danmark PONTiAC. 10 Øre, grøn. Postfrisk. AFA: 4500 ** 6 MOHAwK. 5 Øre, brun. 6-BLOK samt 7 Øre, K.K.K.K. i 6-BLOK + par 1 Øre, Bølgelinie, orange. i alt 50 øres frankering på ANBEFALET brev fra THOR- SHAVN , sendt til ENGLAND. 4,31 Start price OAKLAND. 10 Øre, grøn samt 5 Øre, Bølgelinie, brun. Brugtbrev fra HEL- LERUP , sendt til THOR- SHAVN, FæRØERNE. 8 Start price ALFRED BENzON MALTØL og MALTEX- TRAKT. 10 Øre, brun. 6-BLOK på ANBE- FALET brev til FæRØERNE, annulleret KØBENHAVN , OLDSMOBiLE, 10 Øre, grøn samt CADiLLAC, 5 Øre, brun. Brugsbrev til FæRØERNE, annulleret KØBENHAVN 7.X ,11 Start price Reklamemærker. God samling med 62 forskellige (komplet med undtagelse af 2 stk.) stemplede reklamemærker incl. flere stemplet i THORSHAVN. Nogle er med lette brunlige pletter. Θ Start price BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON

41 SE FLERE FOTOS OG DETALJER SAMT yderligere information På Danmark Reklamemærker. Stemplet samling på albumsider med både parstykker og 6-blokke incl. flere bedre biler iblandt. (Enkelte iblandt er ubrugte). Θ Start price Reklamehæfter RUNDSKEUEDAGEN Kr. hæfte. Komplet hæfte. AFA: 7000 ** 6 Start price ALFRED BENzON Kr. hæfte. Komplet hæfte, dog er den ene 6-blok med vandret splittet perforering, ellers i flot kvalitet. Sjældent hæfte. AFA: ** 20 Start price RUNDSKUEDAGEN Kr. hæfte. Komplet hæfte i pæn kvalitet. AFA: 4800 ** 16 Essays, Prøvetryk GALLE & JESSEN Kr. hæfte med GRØNT LæDEROMSLAG. Komplet hæfte. Flot, velbevaret eksemplar. AFA: ** 17x Start price Skilling. Utakket PRØVETRyK i sort farve. AFA: Udtalelse Møller BPP (*) P6 40 BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON 814

42 SE STARTPRiSER OG ByD MED ONLiNE På Danmark Skilling, RØD, BLå og OLiVEN. 3 UTAKKEDE PRØVETRyK, postfriske. AFA: 4500 ** P15b,c,d Start price PRØVETRyK af 20 Øre, Våben, små tal, i SORT farve. På tyndt stribet papir. Attest Nielsen (*) P33B Skilling, UTAKKET ESSAy i farverne LiLLA/GRØN (som 1 Cent fra DVi). Med symmetrisk ramme og omvendt posthorn samt egeblade. Sjældent udbudt essay. Attest Nielsen (*) E21F Start price Utakket ESSAy til 5 Øre, Våben, små tal, i BLå farve. (*) P32Eb Skilling, UTAKKET ESSAy i farverne ViOLET/GRå (som 3 skilling). Med symmetrisk ramme og omvendt posthorn samt egeblade. Sjældent udbudt essay. Attest Nielsen (*) E21F Start price SORTTRyK af ESSAy til Chr. ix-udgaven med værdien 5 Øre. Trykt på tyndt papir med vandmærke iii. Stor sjældenhed. Attest Nielsen (*) Start price BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON

43 SE FLERE FOTOS OG DETALJER SAMT yderligere information På Danmark Hammerslag: kr , gå på net-auktion... du bestemmer hammerslaget! Er du kvalitetsbevidst, så besøg Bruun Rasmussens net-auktioner. Det er ganske enkelt. Du sidder foran din computer, uanset hvor i verden du befinder dig, og her kan du gå på opdagelse blandt de over 1000 effekter, vi udbyder hver uge året rundt. På net-auktionerne hos Bruun Rasmussen finder du den høje kvalitet. Store kunstnere, de kendte møbel klassikere, sjældne antikviteter, god vin og unikke samlerobjekter der er det hele. Og når du har fundet dét, du gerne vil eje, er det bare at gå i gang. Læg bud, byd mere, eller stå af - nøjagtig som du ville have gjort i auktionssalen. Og når tiden er inde, og sekunderne tæller ned, er det dig og kun dig, som bestemmer, om hammeren skal falde. 42 Det kan da ikke være nemmere! bruun-rasmussen.dk H. C. Andersen, violet. ESSAy i postfrisk 4-BLOK. Attest Nielsen ** Start price Chr.iV. Sjældent utakket PRØVETRyK i BLå farve, opklæbet på sort karton. Trykt hos Goebel, Schweiz. (*) Chr.iV. Sjældent utakket PRØVETRyK i GRåGRØN farve, opklæbet på sort karton. Trykt hos Goebel, Schweiz. (*) BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON 814

44 SE STARTPRiSER OG ByD MED ONLiNE På Danmark Chr.iV. Sjældent utakket PRØVETRyK i GRØN farve, opklæbet på sort karton. Trykt hos Goebel, Schweiz. (*) Essays. Holmens Mastekran. 2 UTAKKEDE HELARK, begge ark med 16 mærker i lys og mørkviolet nuance. ** Start price Chr.iV. Sjældent utakket PRØVETRyK i LiLLA farve, opklæbet på sort karton. Trykt hos Goebel, Schweiz. (*) Helsager Chr.iV. Sjældent utakket PRØVETRyK i ORANGE farve, opklæbet på sort karton. Trykt hos Goebel, Schweiz. (*) Chr.iV. Sjældent utakket PRØVETRyK i RØD farve, opklæbet på sort karton. Trykt hos Goebel, Schweiz. (*) Øre, Våben, rød. Helsag med små hjørnetal (Reservekliche fra 1.udgave) og TEKST i 5 LiNiER. Sendt til Tyskland, smukt stemplet NORDBy. Sjælden helsag. Skilling: Attest Nielsen Eb15x Bypost/Lokalpost 6239 Bypost. Special-samling af gamle danske bypostfmærker i større enheder, opsat i luxus Schaubek-album med kasette. **/* Start price Bypost. Stort parti danske bypostmærker i flyttekasse, indeholder masser af helark, helsager incl. nogle brugte iblandt, massere af gamle bundter, album m.m. Eftersyn anbefales! Start price BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON

45 SE FLERE FOTOS OG DETALJER SAMT yderligere information På Danmark Kolding Bypost Meget smuk udstillings-samling, smukt opsat og udførligt beskrevet på smukke plancher. Bl.a. med mange sjældne varianter, sjældne større enheder, téte-béche par, dobbelttryk, mærker trykt på både for- og bagsiden m.m. En smuk samling, der bør ses! Start price Københavns Bypost. God samling opsat på visirplancher med flere gode varianter, omvendte overtryk, prøvtryk, brugte 4-blokke, helsager incl. mange brugte samt 2 breve. /Θ/* Start price Julemærker Julemærke. HELARK i pæn kvalitet, let foldet på midten. AFA: 8000 Start price Godt parti danske julemærker i helark, bl.a (del af marginal mangler), 1916, 1920, 2 x 1921, 2 x 1943, 2 x 1945, 1946, 7 x 1947, 7 x 1948, 3 x 1951 og 5 x 1951/1950. Fra 1950 erne og frem til 1981 i antal. Desuden nogle grønlandske og færøerske ark. Start price forskellige julemærkeårsmapper fra 1910, 1930, 1931, 1932, 1933, 1947 og ** Start price BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON 814

46 SE STARTPRiSER OG ByD MED ONLiNE På Danmark Juleark. Samling julemærker og helark i ringbind med helark fra 1921, 1922 og 1925 til 1998 komplet i perioden med undtagelse af de 3 provisorier fra 1951, 1959 og Fin samling af ark i tilsyneladende fin kvalitet Julemærke. 3-stribe på bagsiden af cencur-brev til THAiLAND. Frankeret med 2 stk. 10 Øre, Chr.X, rød samt 25 Øre, brun. 3-striben af 1918 julemærket er bundet til kuverten af engelsk Recstempel i LOiNDON 10 JA Sjælden forsendelse. Start price Start price Juleark. Stort parti juleark i kasse med helark fra Danmark, Grønland ogfærøerne m.m. AFA: over Diverse 6251 Start price Julemærke på postkort, annulleret TRANGiSVAAG Start price DNSAP. For Danmarks ære, Frihed og Ret. Sjælden mærkat, i øvre MARGiNAL 4-BLOK (*) Start price Julemærke med GRåBLåT undertryk, trykt af Poul Søndergaard, Odense i postfriskt 4-BLOK. Sjældent mærke i 4-blok. ** Posthistorie Verdenskrig. Ringbind med 29 feltpostbreve og kort fra 1.verdenskrig, næsten alle til til Sønderjylland. Alle tilsynaladende med indhold. Start price BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON

47 SE FLERE FOTOS OG DETALJER SAMT yderligere information På Danmark LOV angaaende POSTFORDEN- DELSER, Christiansborg slot, den 11 Marts Danmark første postlov i meget flot kvalitet Start price Øre, Chr.X, rød. Censur-brev fra KOLDNiNG 7 DEC 1946, til åbenrå, med rødt stempel "Dansk Militær Kontrol s Censur for D.G. KOLDiNG". Brevet har været afleveret i åben stand for censurering, og først derefter lukket af censuren. Start price Brev med den officielle mærkat "interneret Post-forsendelse" i brun/ grønlig nuance. (Oplag kun 500 Stk.), på brev fra ESBJERG 5 MAJ 1946, sendt til København Brev fra Røde Kors Lejren i Tarp til Aarhus, annulleret i ESBJERG , med liniestempel "SOCiALTJENESTEN i AarhusLuftbeskyttelsesområde". ENESTE KENDTE forsendelse med dette stempel! Start price Flygtningebrev fra GUDME , sendt til Slesvig. På bagsiden sjældent stempel "Flygtningelejren Broholm pr. Gudme". Brevet er frankeret med 40 Øre, Chr.X, blå og sendt til Tyskland. Postkort fra Broholm medfølger. Start price Zoom ind... og se flere billeder på bruun-rasmussen.dk 46 BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON 814

frimærker auktion i Bredgade 33 eftersyn på Baltikavej 10

frimærker auktion i Bredgade 33 eftersyn på Baltikavej 10 frimærker posthistorie og postkort auktion i Bredgade 33 onsdag 9. december kl. 10 6000-6645 eftersyn på Baltikavej 10 fredag 4. december kl. 10-19 søndag 6. december kl. 10-18 mandag 7. december kl. 10-17

FRIMÆRKER / STAMPS. Auction 847

FRIMÆRKER / STAMPS. Auction 847 FRIMÆRKER / STAMPS Auction 847 FRIMÆRKER / STAMPS auktion 847 AUKTION Tirsdag 29. april 2014 kl. 10 kat. nr. 1-649 EFTERSYN torsdag 24. april kl. 10-17 fredag 25. april kl. 10-17 lørdag 26. april kl. 10-17

bruun rasmussen frimærker

bruun rasmussen frimærker katalog 75 dkk au kt io n 7 75 j un i 2 0 07 frimærker bruun rasmussen frimærker auktion 775 frimærker posthistorie og postkort auktion lørdag 16. juni kl. 12 6000-6736 eftersyn fredag 8. juni kl. 10-17

TJENESTE SF - PORTO. 421 422 ex.423 424 425

TJENESTE SF - PORTO. 421 422 ex.423 424 425 409 410 411 412 409 b 6/8 øre type 1 på brevstk. med Dr. Alexandrine... 262a,+ 250 410 o 10 øre Rundetårn med variant: "Bombe"... 273x 150 411 ** 30+5 øre Ungarnshjælpen med forskudt overtryk... 369 150

Odder Frimærkehandel Odder Frimærkehandel Odde Jørn Jensen Odder KØB OG OG SALG AF AF FRIMÆRKER SALGSKATALOG NUMMER NUMMER 103 87 93 95 - - JANUAR OKTOBER - MAJ 2014 2013 2014 2015 SE NR. 18970406 Afa 67m Afa 81w Afa 1Ia Postfrisk

Lot o/x/xx Beskrivelse Værdi Limit 1 Tilbehør Leuchtturm A4 med Kasette og 25 sider. Sort? 100 2 Tilbehør Leuchtturm A4 med Kasette og 25 sider. Blå?

Lot o/x/xx Beskrivelse Værdi Limit 1 Tilbehør Leuchtturm A4 med Kasette og 25 sider. Sort? 100 2 Tilbehør Leuchtturm A4 med Kasette og 25 sider. Blå? Lot o/x/xx Beskrivelse Værdi Limit 1 Tilbehør Leuchtturm A4 med Kasette og 25 sider. Sort? 100 2 Tilbehør Leuchtturm A4 med Kasette og 25 sider. Blå? 100 3 Tilbehør Leuchtturm A4 med Kasette og 25 sider.

afa 197 ** 4-blok (måske lidt nus i gummi) afa 41x * ʘ 2 mindre plancher med 63 mærker med lux-stempler Vestegnsklubbernes Fællesstorauktion Afholdes på Rødovregård, Kirkesvinget 1, 2610 Rødovre Torsdag d. 10. marts 2016 - kl. 19.15 EFTERSYN FRA KL. 18.00 Mininums pris kr. 50 Budene er kr. 5 (50-100) kr.

1: Priserne i højre side er lavt ansatte startpriser i DKK. Bud under startprisen vil ikke blive accepteret. 1 Salgsbetingelser: 1: Priserne i højre side er lavt ansatte startpriser i DKK. Bud under startprisen vil ikke blive accepteret. 2: Køber er den højestbydende. Køber betaler aldrig mere end næsthøjeste

Auktionskatalog storauktion 4. marts 2019

Auktionskatalog storauktion 4. marts 2019 Auktinskatalg strauktin 4. marts 2019 ltnr land katnr eksnr /*/ beskrivelse katalgpris startpris 1 1 4 RBS chkladebrun, Ferslew tryk. Flt stumt stempel. 0 1 2 3 2 sk blå, 1854. 0 3 5 8 sk grøn 1854. 0

BYTTE- OG BØRSDAGEN. ** = postfrisk * = ubrugt O = stemplet = klip B = kort og breve. Realisation PNI BYTTE- OG BØRSDAGEN Anvisningssalg af frimærker og tilbehør, uden salær, i Borgerforeningens hus, Nørrevoldgade 63, 5800 Nyborg, søndag den 8. november 2015, kl. 14.30, eftersyn fra ca. kl. 11.00. ** =

Lot xx/x/o Beskrivelse Værdi Limet 1 O DK - 16 s. album m. lidt Dk Høj 20 2 O DK - 16 s. album m. lidt Dk Høj 20 3 O Dk - 17 indstikskort A4 - breve 1 O DK - 16 s. album m. lidt Dk Høj 20 2 O DK - 16 s. album m. lidt Dk Høj 20 3 O Dk - 17 indstikskort A4 - breve + afklip m/div. Stempler - 30 4 O/** DK - 2 miniark DK + KM1 stemplet - 10 5 FDC DK - 24

Fredag den 22. maj 2015 kl. 10:00 AUKTIONSPROGRAM. Tjeneste-, Porto-, Avisporto- & Reklamemærker AUKTIONSHUSET.COM FRIMÆRKEAUKTION NR. 1 Fredag den 22. maj 2015 kl. 10:00 AUKTIONSPROGRAM Klassiske Udgaver Tofarvede Udgaver Bogtrykte Udgaver Stålstukne Udgaver Tjeneste-, Porto-, Avisporto- & Reklamemærker Helsager &

Nedenstående tilbud - Nu med 33% rabat Vi har fratrukket 33% af prisen på disse tilbud - Bestil i dag, der er kun én af hver Parti med 8 stemplede + 2 ubrugte varianter AFA (2865 ) Nr. 851339 Pris kun...770,50 Parti ubrugte bogtryk (1680 ) Nr. 851400 Pris kun...452,25 Tysk besættelse i Rumænien 2 nuancer Michel nr. 8a+b (26,40

HOFI anvisningssalg 20150311. Lot nr. indlev lbnr Beskrivelse Opråb

HOFI anvisningssalg 20150311. Lot nr. indlev lbnr Beskrivelse Opråb Lot nr. indlev lbnr Beskrivelse Opråb 1 701 2 indstiksbøger DK mange mærker 100 2 702 4 pæne indstiksbøger 50 3 703 UK årsbog 1988 9pund + tom 1990 50 4 704 Schweiz hængslet og PF 75 5 705 Lille Leuchturm

Storauktion - Randers Filatelistklub Søndag den 16. Oktober 2016 i Fritidscentret, Vestergade 15, 8900 Randers Storauktion - Randers Filatelistklub Søndag den 16. Oktober 2016 i Fritidscentret, Vestergade 15, 8900 Randers Eftersyn fra kl. 14.00 15.00. Auktionen starter kl. 15.30 LOT nland AFA-nr. Beskrivelse Kat.pris

Danmarks tjenestefrimærker og tjenesteforsendelser 1871-1924. Foredrag på Den Filatelistiske Højskole i Mørke 2. marts 2013

Danmarks tjenestefrimærker og tjenesteforsendelser 1871-1924. Foredrag på Den Filatelistiske Højskole i Mørke 2. marts 2013 Danmarks tjenestefrimærker og tjenesteforsendelser 1871-1924 Foredrag på Den Filatelistiske Højskole i Mørke 2. marts 2013 KT før tjenestefrimærker KT før tjenestefrimærker Tekst Portofrihedens afskaffelse

1 Danmark 1 8 stk. 4 RBS i forskellige farver, stempler og med gennemsnits rande 350 2 Danmark 6 16 S. med pæn gummi

1 Danmark 1 8 stk. 4 RBS i forskellige farver, stempler og med gennemsnits rande 350 2 Danmark 6 16 S. med pæn gummi 1 Danmark 1 8 stk. 4 RBS i forskellige farver, stempler og med gennemsnits rande 350 2 Danmark 6 16 S. med pæn gummi * 4200 350 3 Danmark 10a 16 S. Med ét pænt ringstempel og rand 7500 600 4 Danmark 11

BYTTE- OG BØRSDAGEN. ** = postfrisk * = ubrugt O = stemplet = klip B = kort og breve. Realisation FPE BYTTE- OG BØRSDAGEN Anvisningssalg af frimærker og tilbehør, uden salær, i Borgerforeningens hus, Nørrevoldgade 63, 5800 Nyborg, søndag den 2. november 2014, kl. 14.30, eftersyn fra ca. kl. 11.00. ** =

Storauktion. Limit. Lot nr.

Storauktion. Limit. Lot nr. Storauktion Frederiksberg Frimærke Forening Lørdag 6. februar 2016 Eftersyn fra kl. 10:30, auktion kl. 12:00 i FFF s mødelokale VOC, Gammel Jernbanevej 25, 2500 Valby Listen er også tilgængelig på FFF

µesbjerg FILATELISTKLUBS ANVISNINGSSALG LØRDAG DEN 03. November 2018 KL EFTERSYN FRA µesbjerg FILATELISTKLUBS ANVISNINGSSALG LØRDAG DEN 03. November 2018 KL. 13.00 EFTERSYN FRA 11.30-12.45 xx = postfrisk, x = ubrugt, o = stemplet, B = brevforsendelse FDC = Førstedagskuvert, L = Litteratur,

BYTTE- OG BØRSDAGEN. ** = postfrisk * = ubrugt O = stemplet = klip B = kort og breve. Realisation PNI BYTTE- OG BØRSDAGEN Anvisningssalg af frimærker og tilbehør, uden salær, i Borgerforeningens hus, Nørrevoldgade 63, 5800 Nyborg, søndag den 17. april 2016, kl. 14.30, eftersyn fra ca. kl. 11.00. ** = postfrisk

44 ** Frimærkeudstilling x Variant: udvækst på mørkt felt under 44 o 80 10

44 ** Frimærkeudstilling x Variant: udvækst på mørkt felt under 44 o 80 10 Fredericia Frimærkeklubs formidlingssalg ved Trekantbytte Gymnasiet, Nørrebrogade 88, 7000 Fredericia Søndag d. 20. september 2015 kl. 13.00 - eftersyn fra kl. 11.00-12.00. Reklamation skal ske straks

Mange gode og interessante Lagertilbud

Mange gode og interessante Lagertilbud Tlf.: (0045) 64 82 12 56 - Fax: (0045) 64 82 10 56 - mail@nordfrim.dk April 2012 Mange gode og interessante Lagertilbud udsalg - udsalg - udsalg - udsalg I forbindelse med status realiserer vi her en lang

Bestyrelsen IN-PO FRIMÆRKER & MØNTARTIKLER MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974. Storauktion tirsdag den 3 april 2007

Bestyrelsen IN-PO FRIMÆRKER & MØNTARTIKLER MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974. Storauktion tirsdag den 3 april 2007 2 MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 Storauktion tirsdag den 3 april 2007 MARTS kl. 19.30 2007 Bestyrelsen Formand: Jørn Jønsson, Pilegårdsvej 99, 8361 Hasselager tlf: 8628 1232 Næstformand:

Det traditionelle eksponat Af: Henrik Mouritsen

Det traditionelle eksponat Af: Henrik Mouritsen Det traditionelle eksponat Af: Henrik Mouritsen Grundet den positive respons jeg har fået fra andre samlere og udstillere i forbindelse med min artikel i DFT kaldet Vejen til Guld, synes der at være interesse

De tofarvede 5 Øre tryk (update december 2014)

De tofarvede 5 Øre tryk (update december 2014) De tofarvede 5 Øre tryk (update december 2014) 5ø1 B54 5ø2 20.48 5ø1: Ovalen er ultramarin, nye klichéer med lys baggrundskravering. Rammen er karminrød i nuancer, lidt fyldigt og olieret tryk. Sommetider

tilbud 96 sider fyldt med gode tilbud! Frimærkernes Verden Finland - 1500 forskellige stemplet Rusland - Zar-perioden 100 forskellige

tilbud 96 sider fyldt med gode tilbud! Frimærkernes Verden Finland - 1500 forskellige stemplet Rusland - Zar-perioden 100 forskellige nytårs Frimærkernes Verden 01.2013 fra NORDFRIM A/S tilbud 96 sider fyldt med gode tilbud! Finland - 1500 forskellige stemplet 39894 Pris kun kr... 2.350,00 Israel - Luksusamling 1974-83 Helt komplet samling

FRIMÆRKER / STAMPS. Auction 867

FRIMÆRKER / STAMPS. Auction 867 FRIMÆRKER / STAMPS Auction 867 FRIMÆRKER / STAMPS auktion 867 AUKTION tirsdag 25. okt. 2016 kl. 10 kat. nr. 1-674 EFTERSYN torsdag 20. oktober kl. 10-17 fredag 21. oktober kl. 10-17 lørdag 22. oktober

Skriftlige bud kan sendes til: Hans Østerby, Ørstedvej 17 Jels, 6630 Rødding, eller på mail: hans.jels@jels.dk, senest Tirsdag d. 8. marts 2016.

Skriftlige bud kan sendes til: Hans Østerby, Ørstedvej 17 Jels, 6630 Rødding, eller på mail: hans.jels@jels.dk, senest Tirsdag d. 8. marts 2016. Haderslev Frimærkeklub Formidlingssalg Onsdag d. 9. Marts 2016, kl. 19 30 Eftersyn fra kl. 18 00 i AKTIVITETSHUSET BISPEN v/haderslev Bibliotek, Bispebroen 3, Haderslev, lokale 11-12, eftersyn i lokale

Mange gode og interessante Lagertilbud Tlf.: (0045) 64 82 12 56 - Fax: (0045) 64 82 10 56 - mail@nordfrim.dk December 2012 Mange gode og interessante Lagertilbud udsalg - udsalg - udsalg - udsalg I forbindelse med status realiserer vi her en

Leuchtturm DK-album, m/klemlommer

Leuchtturm DK-album, m/klemlommer Viborg Filatelistklub MEDLEMSAUKTION 30. april 2014 Auktionsliste nr. 42 1 Island Θ 50 2 Polen - Canada - Bermuda Θ 50 3 Norge i gammelt Rostialbum Θ 100 4 Julemærker, DK Norge Sverige - Slesvig **/Θ 150

FRIMÆRKER / STAMPS. Auction 859

FRIMÆRKER / STAMPS. Auction 859 FRIMÆRKER / STAMPS Auction 859 FRIMÆRKER / STAMPS auktion 859 AUKTION tirsdag 27. okt. 2015 kl. 10 kat. nr. 1-738 EFTERSYN torsdag 22. oktober kl. 10-17 fredag 23. oktober kl. 10-17 lørdag 24. oktober

MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974

MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 E-mail: maarfrim@gmail.com MARTS 2013 Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale Lokalcenter, Kildevang, Langballevej 3, 8320 Mårslet (dørene åbnes

mærker mellem 23 og 28, incl nogle y KR o

mærker mellem 23 og 28, incl nogle y KR o Fredericia Frimærkeklubs formidlingssalg ved Trekantbytte, Gymnasiet, Fredericia Søndag d. 25. september 2016 kl. 13.00 - eftersyn fra kl. 11.00-12.00. Reklamation skal ske straks efter modtagelsen. Kun

Nedenstående tilbud - Nu med 50% rabat Vi har fratrukket 50% af prisen på disse tilbud - Bestil i dag, der er kun én af hver Julemærke 1911 Caritas i helark (20 mærker) 1 side af marginalen beklippet (NJK Julemærkekataloget noterer mærket til 750 kr. pr. stk.) Godt tilbud for dette sjældne helark. Nr. 806303 Pris kun kr...1247,50

Peter Blechinberg Tiltrådt som postekspeditør i Grenaa fra 1. maj 1877, postmester fra den 1.oktober 1889 og fratrådt den 30. september 1908. Peter Blechinberg Tiltrådt som postekspeditør i fra 1. maj 1877, postmester fra den 1.oktober 1889 og fratrådt den 30. september 1908. Brev af 1 vægtklasse sendt fra Skærvad til Consul A. K. Carøe i Liverpool

ISLAND ** * 1. Side: 2. Side: 1

ISLAND ** * 1. Side: 2. Side: 1 1873. Ovalmærke med værdiangivelse i skilling. Tegnet og graveret af Phillip C. Batz og udført i bogtryk af H. H. Thieles bogtrykkeri i ark på 100. Vandmærke krone II og arkrandvandmærke KGL. POST-FRMK.

Lot o/x/xx Beskrivelse Værdi Limit udvalgshæfter: Fra ophørt samler? Danmark: Ca. 900 g. afklip fra ophørt samler? 1 0 6 udvalgshæfter: Fra ophørt samler? 10 2 0 Danmark: Ca. 900 g. afklip fra ophørt samler? 20 3 0 Danmark: Ca.1800 g. afklip fra ophørt samler God 40 4 0 Danmark/udland: afklip fra ophørt samler God

Danmarks sjældneste helsag

Danmarks sjældneste helsag Danmarks sjældneste helsag Af Lars Engelbrecht Prædikatet Danmarks sjældneste helsag er ofte og yderst velfortjent givet en bestemt type af de tidlige, smalle konvolutter. Konvolutten har et blå værdistempel

1904 - Prøvetryk i storformat - privatfremstillet - meget sjælden. Orange - ca.7x8cm (tilskåret)

1904 - Prøvetryk i storformat - privatfremstillet - meget sjælden. Orange - ca.7x8cm (tilskåret) "Caritas" AUKTIONSLISTE: Byttedagen i Viby 23. marts 2013 Bemærk: Alle bud i hele kroner. Alle lots sælges i den besete stand - ingen returret! Betaling kontant efter salg af sidste lot. Prisen på omslaget

Odder Frimærkehandel Odder Frimærkehandel Jørn Jensen Odder KØB OG SALG AF FRIMÆRKER SALGSKATALOG NUMMER 111 - JANUAR 2017 SE NR. 18970406 Invitation Afa 67 Kr. 3.200,- Besøg vores webshop jjo.dk CHRISTIANSLUND 49-8300 ODDER

POSTFRISK UBRUGT STEMPLET ATT. UG U-T * * *

POSTFRISK UBRUGT STEMPLET ATT. UG U-T * * * Odder Frimærkehandel Jørn Jensen Odder KØB OG SALG AF FRIMÆRKER SALGSKATALOG NUMMER 105 - MARTS 2016 SE NR. 18970406 Danmark Essays A Postfrisk. Attest Nielsen Kr. 800,- Afa 159 x Attest Møller Kr. 2.000,-

Nr. 3, 3 øre rød. Ligesom alle kataloger registrerer den variant af Nr. 5, der har omvendt midtertryk:

Nr. 3, 3 øre rød. Ligesom alle kataloger registrerer den variant af Nr. 5, der har omvendt midtertryk: Forsøg på typebeskrivelse af Svendborg Bypostmærker Af Jan Roed, 23/7-2009 I Svendborg blev der udgivet følgende bypostmærker: Nr. 1, Nr. 2, 1 øre grøn 2 øre brun De blev alle udgivet i utakkede udgaver:

Husk Stor medlemsauktion 7-11-2011

Husk Stor medlemsauktion 7-11-2011 ØSTJYSK FRIMÆRKEKLUB VIBY J Husk Stor medlemsauktion 7-11-2011 Se auktionskatalog på side 8 inde i bladet. Nr 2 31. årgang nove mber 2011 Østjysk Frimærkeklub Bestyrelsen Formand: Torben Malm, tlf. 86284782

Auktion 513 Lørdag 27. februar 2016

Auktion 513 Lørdag 27. februar 2016 Ved auktionen har kun medlemmer af foreninger tilsluttet Nordisk Numismatisk Union ret til at købe Auktion 513 Lørdag 27. februar 2016 Bethesda Rømersgade 17 Israels Plads Kære venner i Dansk Numismatisk

Katalog over Danmarks Jernbanefrimærker

Katalog over Danmarks Jernbanefrimærker Katalog over Danmarks Jernbanefrimærker Rettelser til baner fra afsnit 1: DSB til Hjørring Privatbaner. Det er kun de baner, hvis navne er markeret, der er rettelser til. Sidetallene i kataloget og datoerne

Århus Julemærkesamler Forening. Caritas

Århus Julemærkesamler Forening. Caritas Århus Julemærkesamler Forening Caritas Nr. 23 / Februar 2013 Århus Julemærkesamler Forening Caritas Stiftet 16.7.1981 Bestyrelse / Telefon / Adresseliste / Bankkonto Formand: Peter Flemming Nissen Holmetoften

Hammerslag er prisen - intet tillæg af moms og salær.

Hammerslag er prisen - intet tillæg af moms og salær. Hammerslag er en - intet tillæg af moms og salær. Beskrivelse 1 DK Jul 1904 Planche med kort og mærker 100,00 2 DK Jul 1905 Planche med brev og mærker 100,00 3 DK Jul 1954 Følgeseddel "Julepost" påtegnet

ØSTJYSK FRIMÆRKEKLUB VIBY J. Husk jubilæumsauktion 12-03-2012

ØSTJYSK FRIMÆRKEKLUB VIBY J. Husk jubilæumsauktion 12-03-2012 ØSTJYSK FRIMÆRKEKLUB VIBY J Husk jubilæumsauktion 12-03-2012 Nr 4 31. årgang mart s 2012 Østjysk Frimærkeklub Bestyrelsen Formand: Torben Malm, tlf. 86284782 E-mail: tom.malm@privat.dk Kasserer: Willy

Lot o/x/xx Beskrivelse Værdi Opråb Bud 1 O Danmark: Samling i Stender album til mk. Mange pæne mk.? 50 2 B USA: luftpost kuverter. 1 O Danmark: Samling i Stender album til 1977. 515 mk. Mange pæne mk.? 50 2 B USA: luftpost kuverter. 60 stk med forskellige mk/stp.? 20 3 B SAS: Første fly kuverter. 15 forskellige.? 20 4 B Danske breve:

Stamps. Nr. 25. Færøerne. September 2015. Provisorierne 1940-41 Julepynt 2015 Årbog, årsmappe og julemærker

Stamps. Nr. 25. Færøerne. September 2015. Provisorierne 1940-41 Julepynt 2015 Årbog, årsmappe og julemærker Stamps Færøerne Nr. 25 September 2015 ISSN 1603-0036 0036 Provisorierne 1940-41 Julepynt 2015 Årbog, årsmappe og julemærker Provisoriemærkerne fra 1940-41 - 75 års jubilæum Når vi sammenligner 2. verdenskrig

AUKTIONS-/ANVISNINGS LISTE:

AUKTIONS-/ANVISNINGS LISTE: "Caritas" AUKTIONS-/ANVISNINGS LISTE: Byttedagen i Viby lørdag d. 22. marts 2014 Bemærk: Alle bud i hele kroner. Alle lots sælges i den besete stand - ingen returret! Betaling kontant efter salg af sidste

De tofarvede 5 Øre tryk

De tofarvede 5 Øre tryk De tofarvede 5 Øre tryk 5ø1 B54 5ø2 20.48 5ø1: Ovalen er ultramarin, nye klichéer med lys baggrundskravering. Rammen er karminrød i nuancer, lidt fyldigt og olieret tryk. Sommetider med små tilfældige

Aarhus Julemærkesamler Forening. Caritas

Aarhus Julemærkesamler Forening. Caritas Aarhus Julemærkesamler Forening Caritas Nr. 25 / Februar 2014 Aarhus Julemærkesamler Forening Caritas Stiftet 16.7.1981 Bestyrelse / Telefon / Adresseliste / Bankkonto Formand & konstitueret kasserer:

Frederikshavn Frimærkeklub

Frederikshavn Frimærkeklub Frederikshavn Frimærkeklub ANVISNINGSSALG for medlemmer af DFF Lørdag d. 16. marts 2019 kl. 11.00 (eftersyn fra kl. 9.30) Maskinhallen, Skolegade 8 Frederikshavn Billeder af udvalgte lots kan ses på Frederikshavn

Bentzon Teglværk, Gjerrild

Bentzon Teglværk, Gjerrild Gjerrild Brevsamlingsstedet (BRS) i Gjerrild blev oprettet den 1/8 1880 og blev fra starte underlagt Grenaa. Efter Ryomgård Gjerrild banens åbning den 5/12 1911 blev det den 1/1 1912 ændret til JBS og

BYDER VELKOMMEN TIL AUKTION TIRSDAG DEN 29 APR 2014. KL. 19.30 Gennemsyn fra kl. 18.00. Holbæk Fritdscenter MELLEMVANG 27 4300 Holbæk

BYDER VELKOMMEN TIL AUKTION TIRSDAG DEN 29 APR 2014. KL. 19.30 Gennemsyn fra kl. 18.00. Holbæk Fritdscenter MELLEMVANG 27 4300 Holbæk BYDER VELKOMMEN TIL AUKTION TIRSDAG DEN 29 APR 2014 KL. 19.30 Gennemsyn fra kl. 18.00 Holbæk Fritdscenter MELLEMVANG 27 4300 Holbæk HOLBÆK OG OMEGNS FRIMÆRKEKLUB INDBYDER TIL AUKTION TIRSDAG DEN 29 APR

Odder Frimærkehandel Jørn Jensen Odder

Odder Frimærkehandel Jørn Jensen Odder Odder Frimærkehandel Jørn Jensen Odder KØB OG SALG AF FRIMÆRKER SALGSKATALOG NUMMER 107 - MAJ 2016 SE NR. 18970406 Postfærge Afa 2x Attest Nilsen Kr. 1.520,- Afa 32x Stemplet Kr. 2.200,- Afa 159x Attest

Storauktion den 15. marts 2011 se side 5-8. Specialauktion den 29. marts 2011 se side 9-14 MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20.

Storauktion den 15. marts 2011 se side 5-8. Specialauktion den 29. marts 2011 se side 9-14 MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 FEBRUAR 2011 Storauktion den 15. marts 2011 se side 5-8 Specialauktion den 29. marts 2011 se side 9-14 Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale Lokalcenter,

Er det dog så svært?

Er det dog så svært? Er det dog så svært? Det var ikke meget respons på mit indlæg i Pincetten nr. 1. 2004 vedrørende POSTFÆRGE-FRAGTBREVE, overfor mig var det kun Richard Schmidt, der reagerede, men havde dog ikke svaret

Bærepenge og uleveringsgebyr.

Bærepenge og uleveringsgebyr. Bærepenge og uleveringsgebyr. Udateret brev sendt til Frøken Augusta Bellmeyir paa Wedøe pr.. Brevet er sendt franco hvilket er påtegnet med Betalt i nederste venstre hjørne. Herefter er i med rødkridt

"Caritas" AUKTIONSLISTE: Byttedagen i Viby 27. marts 2010

Caritas AUKTIONSLISTE: Byttedagen i Viby 27. marts 2010 "Caritas" AUKTIONSLISTE: Byttedagen i Viby 27. marts 2010 Bemærk: Alle bud i hele kroner. Alle lots sælges i den besete stand - ingen returret! Betaling kontant efter salg af sidste lot. Prisen på omslaget

Skriftlige bud kan sendes til: Hans Østerby, Ørstedvej 17 Jels, 6630 Rødding, eller på mail: senest Mandag d. 30. oktober 2017.

Skriftlige bud kan sendes til: Hans Østerby, Ørstedvej 17 Jels, 6630 Rødding, eller på mail: senest Mandag d. 30. oktober 2017. Haderslev Frimærkeklub Formidlingssalg Onsdag d. 1. Nov. 2017, kl.19 00 Eftersyn fra kl. 17 30 AKTIVITETSHUSET BISPEN v/haderslev Bibliotek, Bispebroen 3, Haderslev, i Cafeteriet, eftersyn i lokale 2 på

Storauktion nu i farver på www.maarfrim.dk

Storauktion nu i farver på www.maarfrim.dk MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 E-mail: maarfrim@gmail.com MARTS 2012 Storauktion nu i farver på Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale Lokalcenter, Kildevang, Langballevej 3,

MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974

MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 www.maarfrim.dk E-mail: maarfrim@gmail.com OKTOBER 2012 Postkort fra 1907. Fra Jørgen Andersens samling Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale Lokalcenter,

ØSTJYSK FRIMÆRKEKLUB VIBY J. Stor medlemsauktion 2. marts

ØSTJYSK FRIMÆRKEKLUB VIBY J. Stor medlemsauktion 2. marts ØSTJYSK FRIMÆRKEKLUB VIBY J Stor medlemsauktion 2. marts Nr 4 34. årgang marts 2015 Østjysk Frimærkeklub Bestyrelsen Formand: Torben Malm, tlf. 86284782 E-mail: tom.malm@privat.dk Kasserer: Ib Graadal,

Forord og tak Indledning til kombineret vejledende oversigt / prisliste over danske firmaperforeringer fundet på Afa-numre.

Forord og tak Indledning til kombineret vejledende oversigt / prisliste over danske firmaperforeringer fundet på Afa-numre. Forord og tak Vil du lave en oversigt over danske firmaperforeringer fundet på Afa-numre kombineret med en helt ny vejledende prisliste! udbrød min gamle ven perfin specialisten Ole Hansen, da jeg forelagde

Århus Julemærkesamler Forening. Caritas Århus Julemærkesamler Forening Caritas Nr. 9 / Februar 2006 Formand: Århus Julemærkesamler Forening Caritas Stiftet 16.7.1981 Bestyrelse / Telefon / Adresseliste / Bankkonto Svend Aage Iversen Tommesensvej

Liste Nr I Skagen kultur-og fritidscenters lokaler kirkevej 19. Mønter m.m. vil være fremlagt kl Brevbud kan afgives på TLF. Liste Nr. 325 Der afholdes medlemsmøde med anvisningssalg TORSDAG DEN 14. Februar 2013 kl. 19.30 I Skagen kultur-og fritidscenters lokaler kirkevej 19. Mønter m.m. vil være fremlagt kl. 19.00. Brevbud

Lot o/x/xx Beskrivelse Værdi Limit 1 0 Dk: Lille gul rodeæske med bundte rester.? Dk: Lille rodeæske med bundte rester.? Færø stempler 1 0 Dk: Lille gul rodeæske med bundte rester.? 10 2 0 Dk: Lille rodeæske med bundte rester.? 25 3 0 Færø stempler på Dk afklip. Ca 190 g. God. Høj 100 4 0 Dk: Ca 330 g god afklip fra Frederik Ix (1950/59)?

Møde med anvisningssalg TORSDAG d. 8. oktober kl. 19.00 i mødesalen på Bornholms Centralbibliotek. Eftersyn af mønter fra ca. kl 18.

Møde med anvisningssalg TORSDAG d. 8. oktober kl. 19.00 i mødesalen på Bornholms Centralbibliotek. Eftersyn af mønter fra ca. kl 18. Møde med anvisningssalg TORSDAG d. 8. oktober kl. 19.00 i mødesalen på Bornholms Centralbibliotek. Eftersyn af mønter fra ca. kl 18.30 Generalforsamling oktober 2015 Varsling af Generalforsamling Torsdag

Grønland indtil 2000 Færøerne indtil 2000 Tyskland indtil 2000. England indtil 2012. Stemplet Postfrisk

Grønland indtil 2000 Færøerne indtil 2000 Tyskland indtil 2000. England indtil 2012. Stemplet Postfrisk Medlems nr. 116053 samler på: indtil 2000 indtil 2000 indtil 2000 Berlin indtil 2000 England indtil 2012 Grækenland Østrig Cypern Antikke motiver Religiøse motiver Medlems nr. 116064 samler på: Tyske rige

Katalog over Danmarks Jernbanefrimærker Katalog over Danmarks Jernbanefrimærker Rettelser til baner fra afsnit 3: Randers-Hadsund Jernbane til Aalborg-Hvalpsund Jernbane. Det er kun de baner, hvis navne er markeret, der er rettelser til. Sidetallene

Ingvar (Christian) Larsen

Ingvar (Christian) Larsen Personoplysninger Litteratur (bøger og betydende artikelsamlinger) Eksponater (min. nationalt Guld) L L L Christian Larsen Signatur: Ingeniør Varianternes vidunderlige verden 1971-73 sammen med Tom Plovst

Nimtofte brevsamlingssteds dåbsattest

Nimtofte brevsamlingssteds dåbsattest Nimtofte Nimtofte brevsamlingssted (BRS) blev oprettet og underlagt Grenaa den 1/6 1852. Efter omlægningen af landevejen og åbningen af jernbanen Grenaa Randers, blev brevsamlingsstedet den 26/8 1876 nedlagt.

Stamps2you Salgsliste Opdateret 10. januar 2016

Stamps2you Salgsliste Opdateret 10. januar 2016 Stamps2you Salgsliste Opdateret 10. januar 2016 Katalognr Type år/dato udgivelse Billedelink AFA 0034C 001 - Bogtryk Stemplede 1902, november Pålydende 5 øre grøn, 23 tryk AFA 0035B 001 - Bogtryk Stemplede

C C 1 / København 337b Lieb

C C 1 / København 337b Lieb Perfin Nr. Kombineret oversigt- og prisliste over danske firmaperforeringer fundet perforeret på Afa-numre, jernbanemærker, julemærker, stempelmærker (De løse mærker) etc. C C 1 / København 337b Pris kr.

Julehjerter med motiver

Julehjerter med motiver Julehjerter med motiver Torben Mogensen 18. december 2012 Resumé Jeg har i mange år moret mig med at lave julehjerter med motiver, og er blevet spurgt om, hvordan man gør. Så det vil jeg forsøge at forklare

Nr. 2 - ESBJERG FILATELISTKLUB - 2015

Nr. 2 - ESBJERG FILATELISTKLUB - 2015 Nr. 2 - ESBJERG FILATELISTKLUB - 2015 Postkort fra DVD én med Esbjerg Postkort I dette nummer omtale af hvad der er sket på klubmøder samt foredrag. Artikelserien om Legi onærudgaven 1919 fortsættes. 2

Århus Julemærkesamler Forening. Caritas Århus Julemærkesamler Forening Caritas Nr. 11 / Februar 2007 Formand: Århus Julemærkesamler Forening Caritas Stiftet 16.7.1981 Bestyrelse / Telefon / Adresseliste / Bankkonto Peter Nissen Holmetoften 37

SPECIALREGLEMENT FOR BEDØMMELSE AF SAMLINGER AF TRADITIONEL FILATELI PÅ F.I.P. UDSTILLINGER

SPECIALREGLEMENT FOR BEDØMMELSE AF SAMLINGER AF TRADITIONEL FILATELI PÅ F.I.P. UDSTILLINGER SREV - TRADITIONEL SPECIALREGLEMENT FOR BEDØMMELSE AF SAMLINGER AF TRADITIONEL FILATELI PÅ F.I.P. UDSTILLINGER Artikel 1: Konkurrenceudstillinger I henhold til art. 1.4 i F.I.P.'s generelle reglement for

Bestyrelsen. Storauktion tirsdag den 16 oktober 2007 kl IN-PO FRIMÆRKER & MØNTARTIKLER MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. 2 MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 Storauktion tirsdag den 16 oktober 2007 kl. 19.30 OKTOBER 2007 Bestyrelsen Formand: Jørn Jønsson, Pilegårdsvej 99, 8361 Hasselager tlf: 8628 1232

Færøerne 1941 provisorie

Færøerne 1941 provisorie China 1071 50 året Kommunist parti i China Michel 1074-82 med 1079-81 som 3-stribe. Katalogværdi 1250 EURO. Sjældent sæt. Nr. 855059...6.950,00 1912 5 kr. posthus AFA nr. 67 (1300 Nr. 855082... 450,00

Leif W(illy) Rasmussen

Leif W(illy) Rasmussen Personoplysninger Litteratur (bøger og betydende artikelsamlinger) Eksponater (min. nationalt Guld) R R R Claus Rafner Signatur: 1959 - Historiker, cand.mag. Handbook and Catalog of Danish Tobacco and

Odder Frimærkehandel Odder Frimærkehandel Jørn Jensen Odder KØB OG SALG AF FRIMÆRKER SALGSKATALOG NUMMER 108 - AUGUST 2016 SE NR. 18970406 Grønland pakkeport Afa nr. 1 Attest Kr. 2.800,- Grønland pakkeport Afa nr. 2 Attest

Møde med anvisningssalg TORSDAG d. 14. oktober kl i Aakirkebyhallen. Eftersyn af mønter efter generalforsamlingen

Møde med anvisningssalg TORSDAG d. 14. oktober kl i Aakirkebyhallen. Eftersyn af mønter efter generalforsamlingen Møde med anvisningssalg TORSDAG d. 14. oktober kl. 18.00 i Aakirkebyhallen. Eftersyn af mønter efter generalforsamlingen Husk tilmelding til Bernt senest 1. oktober på tlf. 30 35 09 37 Generalforsamling

S 8 / Møller & Co. Sønderborg F 294F F b F 463F

S 8 / Møller & Co. Sønderborg F 294F F b F 463F Perfin Nr. Kombineret oversigt- og prisliste over danske firmaperforeringer fundet perforeret på Afa-numre, jernbanemærker, julemærker, stempelmærker (De løse mærker) etc. S Pris kr. S 1 / Forsikrings

BYTTE- OG BØRSDAGEN. ** = postfrisk * = ubrugt O = stemplet = klip B = kort og breve

BYTTE- OG BØRSDAGEN. ** = postfrisk * = ubrugt O = stemplet = klip B = kort og breve BYTTE- OG BØRSDAGEN Anvisningssalg af frimærker og tilbehør, uden salær, i tennishallen i Nyborg Idræts- og Fritidscenter, Storebæltsvej 13-15, 5800 Nyborg, lørdag den 26. oktober 2019, kl. 14.30, eftersyn