Brugermanual. Titan Fitness B420 Motionscykel

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Størrelse: px
Starte visningen fra side:

Download "Brugermanual. Titan Fitness B420 Motionscykel"

Transkript

1 Brugermanual Titan Fitness B420 Motionscykel

2

3 Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan Fitness produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet efter den europæiske Norm EN 957-1/5. Før du begynder samlingen og brugen af produktet, vil vi bede dig læse denne brugsvejledning grundigt igennem, og gemme den som reference til senere brug. Kundeservice For på bedst mulig måde at kunne servicere dig ved mangler eller defekt, beder vi dig notere og gemme produktets serienummer og modelnavn. Disse informationer finder du på et lille klistermærke under produktet. Modelnavn: Serienummer: Reservedelsbestilling: Ved bestilling af reservedel til dit produkt, henvend dem venligst til Hotline-telefon: (+45) Eller send en mail til: Hav venligst serienummer, modelnummer, kvittering samt brugermanual ved hånden når du kontakter os. Bortskaffelse Dette symbol på produkter betyder, at produktet ikke må bortskaffes som almindeligt husholdningsaffald. I stedet er det dit ansvar at videregive produktet til et relevant indsamlingssted til genbrug af udtjent elektrisk og elektronisk udstyr. Denne ordning hjælper med at bevare naturlige ressourcer og forhindre eventuelle negative konsekvenser for menneskers sundhed og miljøet på grund af tilstedeværelse af eventuelt farlige stoffer.

4 Garantibestemmelser Titan Fitness kvalitetsprodukter er konstrueret og testet til hjemmebrug. Det betyder at anvendes produktet til kommercielt brug, offentlig brug eller anden ikke-privat brug, bortfalder reklamationsretten fuldstændigt. Dette produkt er lavet efter den europæiske Norm EN 957. Som producent af dit nye Titan Fitness produkt, yder 2 års reklamationsret i henhold til købeloven, omfattende fabrikations- og materialefejl, der konstateres ved varens normale anvendelse. Reklamationsretten dækker ikke fejl, skader eller slitage, direkte eller indirekte opstået som følge af forkert betjening, manglende vedligeholdelse, vold eller uautoriserede indgreb. Reklamation over fejl og mangler, som bør opdages ved sædvanlig undersøgelse af varen, skal meddeles indenfor rimelig tid. Produktet kan ved fejl/mangler returneres for reparation. Dette SKAL aftales med inden returnering. Efter vurdering af fejlens/manglens omfang, forsøges denne udbedret ved reparation. Kan dette ikke udføres indenfor rimelig tid og uden stor gene for forbrugeren, vil produktet blive ombyttet eller en kreditering kan komme på tale. Reklamationsperioden begynder på dagen for levering. Gem derfor altid din kvittering for købet og for leveringen. I tilfælde hvor det ønskes at reklamere, henvend Dem venligst hos nedenstående: Gladsaxevej 356 DK-2860 Søborg Service Service telefon: (+45)

5 Sikkerhedsforanstaltninger Før du begynder på dette eller andre træningsprogrammer, skal du kontakte din læge. Dette er især vigtigt for personer som ikke har trænet regelmæssigt tidligere eller personer med nuværende eller tidligere helbredsproblemer. Læs venligst dette manual grundigt igennem før du begynder din træning. Producenten og sælger påtager sig intet ansvar for personlig skade eller indboskade forårsaget af eller ved brug af dette produkt. Læs alle forholdsregler og instruktioner grundigt før brug af dette træningsudstyr. Vi anbefaler, at du gemmer denne manual til fremtidig reference. Det er ejerens ansvar, at sikre sig, at alle brugere af produktet er tilstrækkeligt informeret om alle forholdsregler. Brug kun produktet som beskrevet i denne manual. Brug produktet inden døre på en jævn overflade med tilstrækkelig fri plads omkring produktet. Placer ikke produktet i garagen, carporten, udhuset og ikke i nærheden af vand. Hold produktet væk fra fugt og støv. Produktet skal opbevares ved almindelig stuetemperatur ikke under 15 C Placér eventuelt en måtte under stabilisatorerne for at beskytte trægulv eller gulvtæppe. Spænd alle skruer og bolte efter med jævne mellemrum. Udskift eventuelle nedslidte dele med det samme. Beskadigede dele eller komponenter kan medføre en risiko for din sikkerhed eller en forringelse af produktets levetid. Udskift derfor straks beskadigede eller slidte dele, og brug ikke produktet, før denne udskiftning er sket. Vær opmærksom på at INGEN væsker kommer ind i maskinen eller i elektroniske dele, da dette kan beskadige produktet. Hvis du ikke bruger motionscyklen i en længere periode, skal batterierne fjernes. Nogle typer af batterier kan begynde at lække, og det vil ødelægge computeren. Hold ALTID børn under 12 år og kæledyr væk fra produktet. Bær passende tøj når du træner; bær ikke løst tøj, som kan fanges i de bevægende dele på produktet. Bær altid sportssko når du træner. Hold din ryg ret når du træner på produktet. Bøj ikke i ryggen. Hvis du føler smerte eller bliver svimmel mens du træner, stop træningen med det samme! Pulsmåleren er ikke et medicinsk redskab. Flere faktorer, bl.a. udøverens bevægelser kan influere på præcisionen af pulsmåleren. Denne er ment som et træningshjælpemiddel til at fastslå din pulstrend generelt. Produktet er et klasse H (Hjemme) produkt, og derfor kun beregnet til hjemmetræning. Den bør derfor ikke anvendes under erhvervsmæssige eller institutionsmæssige forhold. Dette produkt er lavet efter den europæiske Norm EN 957 1/5 og er IKKE beregnet til terapeutisk eller helbredende træning. Maksimal brugervægt for dette produkt er 130 kg.

6 Træningsbeskrivelse Det er helt i orden. at de første træningssessioner måske ikke bliver helt som du havde regnet med - hvis du til gengæld får skudt dig ind på hvilke intensiteter, der er passende for dig. En god test vil være, at finde den højeste konstante intensitet du kan holde i 8 minutter. På nedenstående figurer er denne intensitet angivet med en rød stiplet linie( ). Du kan herefter regne med, at du skal ligge på intensiteter over og under denne værdi i dine intervalprogrammer. Forslag til træningsprogram "Den flade strækning" 0-10 min: gradvist fra let til medium min: hårdt konstant tempo min: let 30 minutter: 10 min opvarmning 15 min effektivt 5 min nedvarmning "Korte intervaller" 0-10 min: gradvist fra let til medium min: 15 sek hårdt - 15 sek halvhårdt, gentages 30 gange min: let "Lange intervaller" 0-10 min: gradvist fra let til medium min: 3 min hårdt - 1 min medium, gentages 4 gange min: let Den Hårde 0-10 min: gradvist fra let til medium min: 30 sek. MEGET hårdt - 30 sek. medium, gentages 15 gange min: let Begyndere vil starte op med at bruge den flade strækning 1-3 gange om ugen. Let øvede vil gøre brug af den flade strækning og interval-træningen 2-4 gange om ugen. Øvede vil køre det hårde program + interval-træningen 3-5 gange om ugen.

7 Pulstræning I den normale dagligdag bruger vores krop ilt til, at omdanne næringsstoffer fra den mad vi spiser til energi til brug ved bevægelse af muskler og andre kropsfunktioner. Den mængde af energi bliver målt i kalorier. Generelt sagt - hvis vi forbrænder flere kalorier end vi indtager, vil kroppen finde nyt brændstof i de kalorier kroppen gemmer som fedt. Det vil føre til en omdannelse af fedt til muskler, hvilket vil gøre vores kropsholdning bedre og vi vil helbredsmæssigt blive sundere. Når vi træner, stiger vores puls for at lede nok ilt rundt i kroppen til de arbejdende muskler. Regelmæssig cardiovaskulær træning, såsom cykling, roning og løb vil resultere i et stærkere hjerte og lunger, der mere effektivt kan levere ilt til musklerne som så til gengæld lettere kan omdanne kalorier til energi. Det er dog nødvendigt, at du meget præcist fastsætter den puls du skal træne efter - for at du på den måde kan forbedre dit helbred på et sikkert og vedvarende niveau. Dette gør du først ved at fastsætte din maxpuls. (Maximum Heart Rate (MHR)) Dette er det hurtigste dit hjerte kan slå, målt i antal slag i minuttet. Mens der er flere måder du kan finde din maxpuls ved at træne, kan følgende metode også accepteres: Mand: Kvinde: Anslået maxpuls = 220 Alder Anslået maxpuls = 226 Alder Benyt følgende tabel til at bestemme hvilket niveau du skal træne på, baseret på din puls

8 Pulstræning Træningsretningslinier Hvis du ønsker at opnå: Mere aktiv livsstil Forbedret funktionskapacitet Mindsket risici for sygdomme Fysisk velvære Sundere hjerte forbrænde fedt Vægttab Mere energi Nedsat blodtryk Nedsat kolesteroltal Øget immunforsvar Formindske risiko for stress Kondition - udholdenhed Øget iltoptagelse Større udholdenhed Forbedret kondition Konkurrence Træning Flytte syregrænsen Forbedre konkurrenceresultater Træningsniveau Begynder niveau 1 Arbejd med en puls på 40-60% af din max Let øvet - Niveau 2 Arbejd med en puls på 61-70% af din max Øvet - Niveau 3 Arbejd med en puls på 71-85% af din max Elite - Niveau 4 Arbejd med en puls på % af din max Bemærk venligst at ovenstående skal opfattes som guidelines, til at få det mest optimale ud af at træne efter sin puls. Er du nybegynder skal du IKKE arbejde på niveau 3 og 4 fra træningsstart, men langsomt bygge din form op til at komme op og træne i disse zoner. Niveau 4 kan du ikke forvente at træne i, i timer ad gangen det kan kroppen ikke holde til. Her arbejdes der kun i kortere perioder i forbindelse med eksempelvis intervaltræning.

9 Anbefalede produkter Vi anbefaler en underlagsmåtte til beskyttelse af dit gulv. Perfekt til at lægge under din motionscykel, crosstrainer, romaskine eller dit løbebånd. Vi anbefaler også nedenstående udstyr for en mere alsidig træning af kroppen: Rygbænk: Hyperextensionsbænk til træning af især lænden, herved kan de fleste rygproblemer forebygges og evt. lindres. Gymball: Gymbolden kan både bruges til mave-ryg og arm øvelser, som kontorstol eller sofa, ja det er kun fantasien som sætter grænser Mavetræner bøjle: God og solid beskyttelse til nakken. Isolerer maven, så du tager mavebøjningerne korrekt, og får den optimale træning.

10 Samlevejledning Step 1: Stabilisatorer Fastgør bageste stabilisator (58) til bundrammen (26). Brug 4 unbrakobolte M8x16 mm (16) samt fire flade spændeskiver Ø20xØ8 (42). Derefter monteres forreste stabilisator (54) med 2 bolte M8x70 mm (56) samt to kurvede spændeskiver Ø20xØ8 (17) og to hættemøtrikker M8 (55).

11 Step 2: Styrrør Find nederste computerledning (14) og nederste modstandskabel (25) de kan være skubbet lidt ned i røret forrest på bundrammen (26). Pas på, at ledningen ikke bliver beskadiget. Tag styrrøret (13) og sæt det øverste computerledning (19) sammen med den nederste ledning (24). Sørg for, at han- og hunstik er skubbet helt sammen. Forbind derefter øverste modstandskabel (18) med nederste kabel (25) sådan: Drej modstandsregulatoren (12) ned på laveste trin. Forbind inderkablet fra øverste kabel med med bøjlen på inderkablet på nederste kabel. Herefter skal du trække i øverste kabel, til yderkablet på øverste del kommer op at stå på den yderste bøjle på nederste kabel. Se tegningen nederst på siden. Bemærk, at kablet består af et yder- og et inderkabel (lige som bremsekablet på en alm. cykel) inderkablet fra øverste og nederste kabel samles først, derefter yderkablet. Herefter sættes styrrøret (13) ned over røret på bundrammen (26). Monteres med 4 unbrakobolte M8x16 mm (16) samt fire kurvede spændeskiver Ø20xØ8 (17). Pas på, at ledning og modstandskabel ikke kommer i klemme.

12 Step 3: Styr Monter styret (5) til styrrøret (13) ved hjælp af T-skrue (8) og afstandsrør Ø12x29 mm (9) samt plastikdæksel (10). Bemærk, at T-skruen ikke kan spændes fast uden afstandsrøret.

13 Step 4: Computer Udpak computeren (1) og afmonter skruerne på bagsiden. Skub computeren ned over pladen på styrrøret og gør den fast med 2 stk. skruer M5x10 mm (3). Slut øverste computerledning (7) til stikket mærket SENSOR INPUT på bagsiden af computeren. Ledningen fra styret (6) sluttes til stikket mærket PULSE INPUT på computeren. 6 Step 5: Saddel og saddelstang Sæt saddelstangen (64) ned i røret på bundrammen (26). Du skal muligvis løsne håndskruen (23), hvis du ikke kan få saddelstangen på plads, når du trækker i håndskruen. Placer saddelstangen i en passende højde, sørg for at tappen på håndskruen låser i et af hullerne på saddelstangen, og spænd derefter håndskruen godt fast. Højden kan justeres på plads senere. Spænd sadlen (20) fast til den vandrette glidestang (65) ved hjælp af tre spændeskiver Ø20xØ8 (42) og tre låsemøtrikker M8 (41). Skiver og møtrikker er formonteret på sadlen. Sæt til sidst den vandrette glidestang på plads på saddelstangen spændes fast med spændeskive Ø20xØ10 (67) samt håndskrue M10 (68). Sadlen kan justeres frem og tilbage.

14 Step 6: Pedaler Pedalerne er mærket L for Left (Venstre) (62L) og R for Right (Højre) (62R). Pedalerne skrues fast på henholdsvis venstre og højre pedalarm (48). Højre pedalarm sidder på højre side, når man sidder på motionscyklen. Pedalerne skal spændes godt fast. Monter stropperne de er mærket R og L. VIGTIGT: Højre pedal skal skrues i MED uret (drejes højre om) Venstre pedal skal skrues i MOD uret (drejes venstre om). Såfremt pedalerne forsøges monteret mod gevindretningen, vil gevindet i pedalarmen blive ødelagt. Step 7: Færdig Sæt 2 stk. AA-batterier ind i batterihuset (bag dæksel på bagsiden af computeren). Din motionscykel er nu klar til brug!

15 Oversigtstegning Du kan downloade tegningen på ved at hente hele manualen i PDF-format

16 Stykliste Nr. Betegnelse Specifikation Antal 1 Computer Computer 1 2 Computer Cable 1 Ledning fra computer 1 3 M5 Flat Head Screw Skrue M5 M5x10mm 3 4 Handlebar Cap Endeprop for styr Ø Handlebar Styr 1 6 Hand Pulse sensor Pulsføler m. ledning 1 sæt 7 Sensor Cable 1 Øverste computerledning 1 8 T knob T-skrue 1 9 Bushing 1 Afstandsstykke Ø12x29 mm 1 10 Handlebar Cover Plastikdæksel for styr 1 11 Handlebar Fixer Beslag for styr 1 12 Tension Modstandsregulator 1 13 Handlebar Post Styrrør 1 14 Curved Washer Kurvet spændeskive Ø20xØ M5 Round Screw Skrue M5 M5x40 mm 1 16 M8 Allen Key Bolt Unbrakobolt M8 M8x16 mm 8 17 Curved Washer Kurvet spændeskive Ø20xØ Upper Tension Cable Øverste modstandskabel 1 19 Upper Computer Cable Øverste computerledning (7) 20 Saddle Saddel 1 21 Saddle busing Bøsning for saddel 1 sæt 22 Bushing Bøsning for saddelstang 1 23 Quick Release Knob Håndskrue for saddelstang M Lower Tension Cable Nederste modstandskabel 1 25 Lower Computer Cable Nederste computerledning 1 26 Main Frame Bundramme 1 27 M10 Flange Nut Sædemøtrik M10 3/8" 2 28 M10 Nut Møtrik M10 3/8" 3 29 Bushing 2 Bøsning 2 Ø14x11x1, Bushing 3 Bøsning 3 Ø14x6x1, Bearing 1 Kugleleje ZZ 4 32 Belt Pulley Lille remhjul 1 33 Flywheel Svinghjul 5 kg 1 34 Flywheel Axle Aksel for svinghjul 1

17 35 M6 Nylon Nut Låsemøtrik 2 36 Washer Spændeskive Ø18xØ M6 Nut Møtrik M Double Head Screw Aksel for magnet Ø6x75 mm 1 39 Magnetic Set Belastningsmagnet Ø Spring Fjeder 1 41 M8 Nylon Nut Låsemøtrik M8 M Flat Washer Flad spændeskive Ø20xØ Alder Press Kuglelejer 6300ZZ 2 44 Alder Press welding Beslag for remstrammer 1 45 M8 Allen Head Screw Unbrakoskrue M8x40 mm 1 46 Alder Press Spring Fjeder for remstrammer Ø16xØ BB Set Kranklejer 1 sæt 48 Crank Krank 1 sæt 49 Belt Pulley Stort remhjul Ø Belt Drivrem 410J 1 51 Sensor Sensor 1 52 Sensor fixer Beslag for sensor 1 53 Front Stabilizer Cap Dæksel forreste stabilisator 2 54 Front Stabilizer Forreste stabilisator 1 55 Domed Nut Hættemøtrik M M8 Carriage Bolt Bolt M8 M8x70 mm 2 57 Rear Stabilizer Cap Dæksel bageste stabilisator 2 58 Rear Stabilizer Bageste stabilisator 1 59 M5 Drills Screw Skrue M5 M5x20 mm 6 60 M5 Self-tapping Screw Selvskærende skrue M5 M5x25 mm 3 61 Crank Cap Dæksel for krank 2 62 Pedal (R+L) Pedaler (R&L) 1 sæt 63 Chain Cover (R+L) Skjold (R&L) 1 sæt 64 Seat post Saddelstang 1 65 Movement plate Vandret glidestang 1 66 M10 welding screw Bolt (påsvejst#65) M φ10 Flat Washer Flad spændeskive Ø20xØ M10 knob Håndskrue M Square bushing Firkantet endeprop 38x38 mm 2 70 Pulsledning 1 sæt

18 Computeren Tasternes funktion MODE: Med denne tast kan du skifte mellem funktionerne eller låse dig fast på én bestemt. SET: Med denne tast kan du fastsætte et mål for funktionerne TIME, DIST, PULSE eller CAL. RESET: Ved at trykke på denne tast nulstiller du værdierne. FUNKTIONER: 1. AUTOMATISK TÆND/SLUK Computeren starter, når du trykker på en tast, eller når den modtager signal fra sensoren. Hvis computeren er tændt, og der ikke kommer noget signal, vises STOP i displayet. Hvis du drejer rundt på pedalerne, og computeren stadig viser STOP, så kommer der ikke signal. Check, at ledningen fra sensoren til computeren er samlet rigtigt og ikke er beskadiget se step 2 og 4 i samlevejledningen. Computeren slukker automatisk efter cirka 4 minutter, hvis der ikke kommer signal fra sensoren, eller hvis der ikke trykkes på nogen taster 2. RESET Computeren kan nulstilles ved at tage batterierne ud og sætte dem tilbage igen eller ved at holde MODE-tasten nede i 3 sekunder.

19 3. INDSTILLING AF TIMER, DISTANCE, PULS OG CALORIER Hver gang, du trykker på MODE-tasten, skifter du funktion i denne rækkefølge: SCAN TIME TIME SCAN SPD SPD SCAN DIST DIST SCAN ODO ODO SCAN PULSE PULSE SCAN CAL CAL. Tryk gentagne gange på MODE-tasten, indtil den funktion, du ønsker at indstille, vises i displayet (uden SCAN). Indstil den ønskede værdi ved at trykke på SET gentagne gange, indtil værdien vises i displayet. Når du begynder at træne (dvs. der kommer input fra speed sensoren), begynder computeren at tælle ned. Når den indstillede værdi er talt ned til 0, vil computeren bippe i 10 sekunder. Tryk på en tast for at stoppe bippene. Hvis der ikke er indstillet nogen værdier, vil alle funktioner tælle op. Hvis du har indstillet mere end én værdi, vil computeren begynde at bippe, første gang en funktion er talt ned til 0. Det anbefales, at du kun indstiller én af værdierne. 4. FUNKTIONER TIMER: HASTIGHED: DISTANCE: TOTAL DISTANCE: PULS: CALORIER: SCAN: Varigheden af det aktuelle træningsforløb vises ved at trykke på MODE-tasten, indtil TIME er markeret med en pil Den aktuelle hastighed vises ved at trykke på MODE-tasten, indtil SPEED er markeret med en pil. Den aktuelle hastighed vises altid i det øverste felt på displayet. Den tilbagelagte distance under det aktuelle træningsforløb vises ved at trykke på MODE-tasten, indtil DIST er markeret med en pil. Den totale tilbagelagte distance vises ved at trykke på MODE-tasten, indtil ODO er markeret med en pil. Denne værdi kan ikke nulstilles Du kan aflæse din puls i antal hjerteslag pr. minut (BPM) ved at trykke på MODEtasten, indtil PUL er markeret med en pil. Placer håndfladerne på de to pulsfølere på håndtagene. Den mest præcise værdi vises efter cirka 30 sekunder. Hvis dine håndflader er meget tørre, kan computeren have svært ved at måle pulsen Antal forbrændte calorier vises ved at trykke på MODE-tasten, indtil CAL er markeret med en pil. Hvis du med MODE-tasten vælger en af de funktioner, hvor SCAN blinker, vil computeren automatisk skifte ( scanne ) mellem de forskellige funktioner: TIMER- HASTIGHED-DISTANCE-TOTAL DISTANCE-PULS-CALORIER. 5. SKIFT MELLEM KM OG MILES Computeren er indstillet til at måle i kilometer (markeret med et K i displayet). Hvis du ønsker at skifte til Miles, skal du holde MODE og SET nede samtidig, indtil computeren resettes. 5. BATTERIER Computeren skal bruge to AA-batterier. Hvis computeren ikke kan starte, eller hvis der kommer mærkelige tegn i displayet, så prøv at tage batterierne ud og sætte dem tilbage igen. Skift evt. til helt friske batterier. Batterierne skal fjernes fra computeren, hvis den kasseres. Hvis du ikke bruger motionscyklen i en længere periode, skal batterierne fjernes. Nogle typer af batterier kan begynde at lække, og det vil ødelægge computeren.

Titan Romaskine SR650. Manual

Titan Romaskine SR650. Manual Titan Romaskine SR650 Manual Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet efter den europæiske norm EN 957.

Læs mere

Titan Motionscykel SB240. Manual

Titan Motionscykel SB240. Manual Titan Motionscykel SB240 Manual Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet efter den europæiske norm EN

Læs mere

Titan XC500 Crosstrainer Manual

Titan XC500 Crosstrainer Manual Titan XC500 Crosstrainer Manual Dansk Supermarked varenummer: Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet

Læs mere

det glæder os, at du har valgt et Reebok produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med

det glæder os, at du har valgt et Reebok produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med i rower s DK Kære Kunde, det glæder os, at du har valgt et Reebok produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet efter den europæiske Norm EN 957-1/5. Før du

Læs mere

Titan XR950 Romaskine. Manual

Titan XR950 Romaskine. Manual Titan XR950 Romaskine Manual Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet efter den europæiske norm EN 957.

Læs mere

B2.5 bike. USER MANUAL Reebok-B2.5 bike-2010080510

B2.5 bike. USER MANUAL Reebok-B2.5 bike-2010080510 DK B2.5 bike USER MANUAL Reebok-B2.5 bike-2010080510 Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Reebok Fitness produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet

Læs mere

Titan Spinbike SB4500. Manual

Titan Spinbike SB4500. Manual Titan Spinbike SB4500 Manual Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet efter den europæiske norm EN 957.

Læs mere

C2.5 cross trainer. USER MANUAL Reebok-C2.5-20110805

C2.5 cross trainer. USER MANUAL Reebok-C2.5-20110805 DK C2.5 cross trainer USER MANUAL Reebok-C2.5-20110805 Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Reebok Fitness produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet

Læs mere

REVIDERET OKT. 08. Brugermanual. Titan Home Gym HG4044A

REVIDERET OKT. 08. Brugermanual. Titan Home Gym HG4044A REVIDERET OKT. 08 Brugermanual Titan Home Gym HG4044A Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan Fitness produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet

Læs mere

BRUGERMANUAL. Joy Sport Concept Air Power

BRUGERMANUAL. Joy Sport Concept Air Power BRUGERMANUAL Joy Sport Concept Air Power Kære kunde Tak fordi du har valgt et af vores produkter. Vi håber, du får masser af glæde af din træning. Sørg venligst for at gennemlæse denne brugermanual omhyggeligt.

Læs mere

Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning. Titan Bike SB475. Manual

Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning. Titan Bike SB475. Manual Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning Titan Bike SB475 Manual Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på

Læs mere

Titan GO-V100S Crosstrainer

Titan GO-V100S Crosstrainer Titan GO-V100S Crosstrainer Manual Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning 1 Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret

Læs mere

Titan Motionscykel SB450. Manual

Titan Motionscykel SB450. Manual Titan Motionscykel SB450 Manual Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet efter den europæiske norm EN

Læs mere

HÅNDBOG OM HJEMMETRÆNING

HÅNDBOG OM HJEMMETRÆNING HÅNDBOG OM HJEMMETRÆNING Medicsport Retail ApS - Gladsaxevej 356-2860 Søborg - Denmark Tlf. 39 55 19 97 - Fax 39 55 19 87 - salgretail@medicsport.dk - www.medicsport.dk TILLYKKE MED DIT NYE HJEMMETRÆNINGSPRODUKT

Læs mere

Brugermanual. Titan Fitness G-fit 258SL Løbebånd

Brugermanual. Titan Fitness G-fit 258SL Løbebånd Brugermanual Titan Fitness G-fit 258SL Løbebånd Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan Fitness produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet efter

Læs mere

Titan Romaskine SR590. Manual

Titan Romaskine SR590. Manual Titan Romaskine SR590 Manual Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet efter den europæiske norm EN 957.

Læs mere

Titan Spinbike SB4700

Titan Spinbike SB4700 Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning Titan Spinbike SB4700 Manual Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik

Læs mere

Titan SC275 Crosstrainer

Titan SC275 Crosstrainer Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning 2 stk. AA sættes bag i computeren inden brug. Titan SC275 Crosstrainer Manual Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt.

Læs mere

Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning. Titan Bike. Manual

Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning. Titan Bike. Manual Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning Titan Bike Manual Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug

Læs mere

Brugermanual. Titan EveresT Motionscykel

Brugermanual. Titan EveresT Motionscykel Brugermanual EveresT Motionscykel Titan EveresT Motionscykel Dette product er designet, produceret, testet og certificeret for udvidet fitnesstræning. Kære Kunde, Tak fordi du har valgt denne motionscykel.

Læs mere

Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning. Titan Bike SB460. Manual

Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning. Titan Bike SB460. Manual Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning Titan Bike SB460 Manual Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på

Læs mere

Titan Bike SB490. Manual. Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning.

Titan Bike SB490. Manual. Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning. Titan Bike SB490 Manual Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning. Dette produkt bruger 2 stk. AAA batterier. De skal sættes i bagpå computeren 1 Kære Kunde, det glæder os at du

Læs mere

i-bike Visit our homepage for: Personal Training Plans

i-bike Visit our homepage for: Personal Training Plans DK D i-bike Visit our homepage for: Personal Training Plans DK Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Reebok Fitness produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og

Læs mere

DK - REEBOK FUSION BIKE Bruger manual

DK - REEBOK FUSION BIKE Bruger manual DK - REEBOK FUSION BIKE Bruger manual Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Reebok Fitness produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet efter den europæiske

Læs mere

REV-12401- Reebok Fusion Romaskine Bruger manual DK.

REV-12401- Reebok Fusion Romaskine Bruger manual DK. REV-12401- Reebok Fusion Romaskine Bruger manual DK. Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Reebok Fitness produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet

Læs mere

Titan Spinbike Athlete

Titan Spinbike Athlete Titan Spinbike Athlete Manual Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning Dette produkt bruger 2 stk. AAA batterier. De skal være her 1 Kære Kunde, det glæder os at du har valgt

Læs mere

Titan Spinbike Trainer

Titan Spinbike Trainer Titan Spinbike Trainer Manual Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning Dette produkt bruger 2 stk. AAA batterier. De skal være her 1 Kære Kunde, det glæder os at du har valgt

Læs mere

PEAK FITNESS CLIMBER INDOOR BIKE

PEAK FITNESS CLIMBER INDOOR BIKE PEAK FITNESS CLIMBER INDOOR BIKE Sikkerheds instruktioner Konsulter din læge før du starter et træningsprogram, for at modtage rådgivning for optimal træning. Advarsel: forkert / overdrevet træning, kan

Læs mere

Titan SR540 Romaskine. Manual

Titan SR540 Romaskine. Manual Titan SR540 Romaskine Manual Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet efter den europæiske norm EN 957.

Læs mere

Titan Rower. Manual. Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning

Titan Rower. Manual. Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning Titan Rower Manual Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug

Læs mere

Brugermanual. Revideret udgave sep. 2008. Titan Fitness C510 Crosstrainer

Brugermanual. Revideret udgave sep. 2008. Titan Fitness C510 Crosstrainer Brugermanual Revideret udgave sep. 2008 Titan Fitness C510 Crosstrainer Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan Fitness produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet

Læs mere

TITAN FITNESS HOMEGYM

TITAN FITNESS HOMEGYM TITAN FITNESS HOMEGYM Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet efter den europæiske norm EN 957. Før du

Læs mere

Premier Bike Brugermanual

Premier Bike Brugermanual Premier Bike Brugermanual 1 Brugermanual Reebok Premier Bike Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Reebok Fitness produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er

Læs mere

Titan Rower SR575. Manual. Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning

Titan Rower SR575. Manual. Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning Titan Rower SR575 Manual Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning Dette produkt bruger 2 stk. AAA batterier og 2 stk. AA batterier. AAA batterierne skal i computeren i håndtaget

Læs mere

Titan GO V50 Crosstrainer. Manual

Titan GO V50 Crosstrainer. Manual Titan GO V50 Crosstrainer Manual Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet efter den europæiske norm EN

Læs mere

Computer i-rower s ST-MNL-LCD14R-GR-DE-01

Computer i-rower s ST-MNL-LCD14R-GR-DE-01 Computer i-rower s ST-MNL-LCD14R-GR-DE-01 ! DISPLAY Før samling og anvendelse produktet bør du venligst gennemlæse manual og samle vejledning. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 SPEED/Hastiged Display (1) I LCD display

Læs mere

Titan Spinbike SB5000. Manual

Titan Spinbike SB5000. Manual Titan Spinbike SB5000 Manual Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet efter den europæiske norm EN 957.

Læs mere

Titan SR475 Romaskine. Manual

Titan SR475 Romaskine. Manual Titan SR475 Romaskine Manual Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet efter den europæiske norm EN 957.

Læs mere

Titan Crosstrainer SC440. Manual

Titan Crosstrainer SC440. Manual Titan Crosstrainer SC440 Manual Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet efter den europæiske norm EN

Læs mere

Titan Fysio XL-C Crosstrainer Manual

Titan Fysio XL-C Crosstrainer Manual Titan Fysio XL-C Crosstrainer Manual SD-800EL Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet efter den europæiske

Læs mere

PEAK FITNESS C 5.0i Crosstrainer

PEAK FITNESS C 5.0i Crosstrainer PEAK FITNESS C 5.0i Crosstrainer Model: C5.0i SAMLEVEJLEDNING: SAMLEVEJLEDNING: Læg kassen flat på gulvet, så låget kan løftes af. Udpak delene: håndtag, side håndtag og pedal holder. Fjern top flamingoskum

Læs mere

Titan Motionscykel SB550. Manual

Titan Motionscykel SB550. Manual Titan Motionscykel SB550 Manual Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet efter den europæiske norm EN

Læs mere

Premier Crosstrainer Brugermanual

Premier Crosstrainer Brugermanual Premier Crosstrainer Brugermanual 1 Brugermanual Reebok Premier Crosstrainer Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Reebok Fitness produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug

Læs mere

Titan Bike SB690. Manual. Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning

Titan Bike SB690. Manual. Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning Titan Bike SB690 Manual Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning Dette produkt bruger strøm. Strømkabel skal indsættes her 1 Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan

Læs mere

i bike 2.5e USER MANUAL Reebok-i-bike 2.5e-20100410

i bike 2.5e USER MANUAL Reebok-i-bike 2.5e-20100410 DK i bike 2.5e USER MANUAL Reebok-i-bike 2.5e-20100410 Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Reebok Fitness produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet

Læs mere

Titan Crosstainer SE650. Manual

Titan Crosstainer SE650. Manual Titan Crosstainer SE650 Manual Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet efter den europæiske norm EN 957.

Læs mere

Titan Løbebånd ST490 Manual

Titan Løbebånd ST490 Manual Titan Løbebånd ST490 Manual VIGTIGT Se side 21 vedr. smørring af løbebånd 1 VIGTIGT VED BRUG AF DIT LØBEBÅND Dette er med til at forlænge levetiden af dit løbebånd! Stå med fødderne på de 2 sidepaneler

Læs mere

ELIPSE TRAINER JE-520

ELIPSE TRAINER JE-520 ELIPSE TRAINER JE-520 HN 11136 Brugervejledning Læs brugervejledning omhyggeligt før maskinen tages i brug. Gem brugervejledningen til senere brug. 1 INDHOLDSFORTEGNELSE Introduktion og sikkerhedsanvisninger

Læs mere

Titan Prestige Løbebånd TR510. Manual

Titan Prestige Løbebånd TR510. Manual Titan Prestige Løbebånd TR510 Manual Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet efter den europæiske norm

Læs mere

MOTIONSCYKEL Brugsanvisning

MOTIONSCYKEL Brugsanvisning MOTIONSCYKEL Brugsanvisning Kære kunde, Tak fordi du valgte at købe vores motionscykel. Vi ønsker dig god fornøjelse med din træning. Læs venligst de medfølgende sikkerhedsforanstaltninger og samlevejledningen

Læs mere

crosstrainer C5.7e Brugermanual Reebok-C 5.7e-20080515-DK

crosstrainer C5.7e Brugermanual Reebok-C 5.7e-20080515-DK crosstrainer C5.7e 1 Brugermanual Reebok-C 5.7e-20080515-DK Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Reebok Fitness produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er

Læs mere

Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning. Titan Bike SB575. Manual

Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning. Titan Bike SB575. Manual Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning Titan Bike SB575 Manual Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på

Læs mere

Brugermanual. Titan Fitness C40 Crosstrainer

Brugermanual. Titan Fitness C40 Crosstrainer Brugermanual Titan Fitness C40 Crosstrainer Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan Fitness produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet efter den

Læs mere

Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning. Titan Bike SB560. Manual

Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning. Titan Bike SB560. Manual Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning Titan Bike SB560 Manual Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på

Læs mere

Titan Spinbike SB6900

Titan Spinbike SB6900 Titan Spinbike SB6900 Manual Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning Computeren bruger stk. CR03 3V batterier IBike systemet bruger stk. AA batterier. SE MERE OM IBIKING SYSTEMET

Læs mere

BRUGER MANUAL PEAK FITNESS SPRINT PEAK FITNESS SPRINT PRO INDOOR BIKE

BRUGER MANUAL PEAK FITNESS SPRINT PEAK FITNESS SPRINT PRO INDOOR BIKE BRUGER MANUAL PEAK FITNESS SPRINT PEAK FITNESS SPRINT PRO INDOOR BIKE Indholdsfortegnelse Samling. 3-4 Split tegning.. 5 Reservedels liste. 6 Brugervejledning.. 7 Vedligeholdelses skema (Center-brug).

Læs mere

Titan Crosstrainer GO V150

Titan Crosstrainer GO V150 Titan Crosstrainer GO V150 Manual Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning Dette produkt bruger strøm. Strømkabel skal indsættes her 1 Kære Kunde, det glæder os at du har valgt

Læs mere

Titan ST275 Løbebånd Manual

Titan ST275 Løbebånd Manual Titan ST275 Løbebånd Manual VIGTIGT Se side 21 vedr. smørring af løbebånd 1 Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet

Læs mere

MOTIONSCYKEL. ---------------------------------------------------------------------------------- Brugsanvisning

MOTIONSCYKEL. ---------------------------------------------------------------------------------- Brugsanvisning MOTIONSCYKEL ---------------------------------------------------------------------------------- Brugsanvisning Kære kunde, Tak fordi du valgte at købe vores motionscykel. Vi ønsker dig god fornøjelse med

Læs mere

Titan Rower SR890. Manual. Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning

Titan Rower SR890. Manual. Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning Titan Rower SR890 Manual Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik

Læs mere

Titan Løbebånd ST475 Manual

Titan Løbebånd ST475 Manual Titan Løbebånd ST475 Manual VIGTIGT Se side 14 vedr. smørring af løbebånd Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet

Læs mere

DANSK SAMLEVEJLEDNING PEAK FITNESS R9 ROMASKINE

DANSK SAMLEVEJLEDNING PEAK FITNESS R9 ROMASKINE DANSK SAMLEVEJLEDNING PEAK FITNESS R9 ROMASKINE R9 ROMASKINE INTRODUKTION: Dette produkt er designet til at blive brugt til hjemmebrug/familiebrug. Hvis produktet Ikke bruges ud fra forskrifterne vil garantien

Læs mere

Titan Løbebånd BT-5700 Manual

Titan Løbebånd BT-5700 Manual Titan Løbebånd BT-5700 Manual VIGTIGT Se side 25 vedr. smørring af løbebånd Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet

Læs mere

Titan Løbebånd ST560 Manual

Titan Løbebånd ST560 Manual Titan Løbebånd ST560 Manual VIGTIGT Se side 20 vedr. smørring af løbebånd 1 Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet

Læs mere

TITAN FITNESS CROSS TRAINER XC950

TITAN FITNESS CROSS TRAINER XC950 TITAN FITNESS CROSS TRAINER XC950 Vigtigt! Der medfølger Adapter til 220V strøm, som skal tilsluttes stikkontakt. Der skal ikke isættes batteri i computer. Læs hele manualen grundig igennem før anvendelse.

Læs mere

Kondicykel JC-500 HN 11137 Brugervejledning Læs brugervejledning omhyggeligt før kondicyklen tages i brug. Gem brugervejledningen til senere brug.

Kondicykel JC-500 HN 11137 Brugervejledning Læs brugervejledning omhyggeligt før kondicyklen tages i brug. Gem brugervejledningen til senere brug. Kondicykel JC-500 HN 11137 Brugervejledning Læs brugervejledning omhyggeligt før kondicyklen tages i brug. Gem brugervejledningen til senere brug. 1 INDHOLDSFORTEGNELSE Introduktion og sikkerhedsanvisninger

Læs mere

BRUGER MANUAL PEAK FITNESS SPRINT

BRUGER MANUAL PEAK FITNESS SPRINT BRUGER MANUAL PEAK FITNESS SPRINT PEAK FITNESS SPRINT PRO Indholdsfortegnelse Samling. 3-4 Reservedels tegning.. 5 Reservedels liste. 6 Brugervejledning.. 7 Vedligeholdelses skema (Center-brug). 8 Vedligeholdelses

Læs mere

Din manual REEBOK 5.1E http://sv.yourpdfguides.com/dref/5133029

Din manual REEBOK 5.1E http://sv.yourpdfguides.com/dref/5133029 Du kan läsa rekommendationerna i instruktionsboken, den tekniska specifikationen eller installationsanvisningarna för REEBOK 5.1E. Du hittar svar på alla dina frågor i instruktionsbok (information, specifikationer,

Læs mere

Kundeservice. Modelnavn: Serienummer:

Kundeservice. Modelnavn: Serienummer: Titan Løbebånd ST375 Manual VIGTIGT Se side 21 vedr. smørring af løbebånd 1 Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Titan produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet

Læs mere

Januar. 2013. Motion Håndcykel til kørestolsbruger.

Januar. 2013. Motion Håndcykel til kørestolsbruger. Januar. 2013 Motion Håndcykel til kørestolsbruger. Håndcykling er i dag en af de mest populære motionsformer, blandt kørestolsbruger & handicappede. Alle ved at det er sundt at dyrke motion, og selvom

Læs mere

R99 DUAL MODE ROWER SAMLINGS VEJLEDNING. Indholdsfortegnelse. Introduktion. Tjekliste M5 M13 M14 M14 M13

R99 DUAL MODE ROWER SAMLINGS VEJLEDNING. Indholdsfortegnelse. Introduktion. Tjekliste M5 M13 M14 M14 M13 R99 DUAL MODE ROWER SAMLINGS VEJLEDNING Introduktion Indholdsfortegnelse Tillykke med dit køb af denne romaskine. Dette produkt er konstrueret og fremstillet til at opfylde behov og krav ved privat brug.

Læs mere

For at undgå uheld og skader bør du læse manualen udførligt igennem, før du påbegynder at samle og anvende produktet.

For at undgå uheld og skader bør du læse manualen udførligt igennem, før du påbegynder at samle og anvende produktet. Sikkerheds informationer Vigtigt!. Dette produkt er et specifikt HC (Hjemme Træningsprodukt) og kan derfor kun anbefales til anvendelse privat i hjemmet udfra følgende:. Max. bruger vægt: 100kg.. Dette

Læs mere

Introduktion side 3. Før du kører ud på din første tur side 4. Brugervejledning side 5. Justering af sadelhøjde side 7. Justering af kæde side 7

Introduktion side 3. Før du kører ud på din første tur side 4. Brugervejledning side 5. Justering af sadelhøjde side 7. Justering af kæde side 7 Indholdsfortegnelse 1 Introduktion side 3 Før du kører ud på din første tur side 4 Brugervejledning side 5 Justering af sadelhøjde side 7 Justering af kæde side 7 Justering af styrhøjde side 8 Justering

Læs mere

1. Hovedramme 2. Bag stabilisator 3. For stabilisator 4. Cykelstyrsstang 5. Cykelstyr 6. Computer 7. Sædestang 8. Sæde 9. Pedaler 10.

1. Hovedramme 2. Bag stabilisator 3. For stabilisator 4. Cykelstyrsstang 5. Cykelstyr 6. Computer 7. Sædestang 8. Sæde 9. Pedaler 10. 1. Hovedramme 2. Bag stabilisator 3. For stabilisator 4. Cykelstyrsstang 5. Cykelstyr 6. Computer 7. Sædestang 8. Sæde 9. Pedaler 10. Plastik beslag 11. Adapter (6VDC, 500mA) M8x70 bolt (4)-4 M8x15mm skrue

Læs mere

Ladcykel. Med kaleche. Samlevejledning

Ladcykel. Med kaleche. Samlevejledning Ladcykel Med kaleche Samlevejledning Side 2 Læs og forstå denne vejledning inden monteringen påbegyndes. Det anbefales, at være 2 personer om at samle ladcyklen. Udpak forsigtigt alle dele og læg dem på

Læs mere

bike B5.7e Brugermanual Reebok-B 5.7e-20080515-DK

bike B5.7e Brugermanual Reebok-B 5.7e-20080515-DK DK bike B5.7e Brugermanual Reebok-B 5.7e-20080515-DK 1 Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Reebok Fitness produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet og er testet

Læs mere

Seagull pulsur - SW117

Seagull pulsur - SW117 Seagull pulsur - SW117 Indholdsfortegnelse Overblik...3 Knapper og funktioner...4 Montering af brystbælte...5 Indstil uret...6 Vælg zone...7 Indstilling af træningszone...8 Indstil uret til træning...9

Læs mere

SelectTech 4.1 træningsbænk. Samlevejledning

SelectTech 4.1 træningsbænk. Samlevejledning SelectTech 4.1 træningsbænk Samlevejledning Indhold Vigtige sikkerhedsanvisninger...3 Advarselsmærkater og serienummer...4 Specifikationer...5 Før samling af udstyret...5 Komponenter...6 Monteringsdele...7

Læs mere

Toorx Compact S. Brugermanual

Toorx Compact S. Brugermanual Toorx Compact S Brugermanual Vigtig information Dette løbebånd er designet og opbygget til hjemmebrug. Sikkerheds foranstaltninger: Selv om vi gør meget for at sikre at produktet er i høj kvalitet, kan

Læs mere

Titan Løbebånd ST590

Titan Løbebånd ST590 Titan Løbebånd ST590 Manual Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning VIGTIGT Se side 19 vedr. smøring af løbebånd VIGTIGT VED BRUG AF DIT LØBEBÅND Dette er med til at forlænge

Læs mere

Visit our homepage for: Personal Training Plans

Visit our homepage for: Personal Training Plans DK D crosstrainer C5.1e Visit our homepage for: Personal Training Plans Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Reebok Fitness produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet

Læs mere

TITAN FITNESS PRESTIGE HOME GYM

TITAN FITNESS PRESTIGE HOME GYM TITAN FITNESS PRESTIGE HOME GYM HG 2064 SAMLEVEJLEDNING Kære kunde Tak, fordi du har valgt vores Titan Fitness Prestige Home Gym. Dette kvalitetsprodukt er designet til brug i dit hjem. Vi beder dig om

Læs mere

TROLLA Gødning og saltspreder 36 l

TROLLA Gødning og saltspreder 36 l TROLLA Gødning og saltspreder 36 l Artikel nr.: 12006 DK montagevejledning 2010/01 Kære kunde, Tillykke med dit nye Trolla produkt. Vi håber du vil få stor glæde af det. Kassen med dit nye Trolla produkt

Læs mere

Index. Index & Introduktion...14. Sikkerhedsforanstaltninger...15. Elektrisk sikkerhed...16. Oversigt Tegning...17. Liste over dele...

Index. Index & Introduktion...14. Sikkerhedsforanstaltninger...15. Elektrisk sikkerhed...16. Oversigt Tegning...17. Liste over dele... Index Index & Introduktion...14 Sikkerhedsforanstaltninger...15 Elektrisk sikkerhed...16 Oversigt Tegning...17 Liste over dele...18 Monteringsvejledning...19 Digital Display......21 Workout Principper...22

Læs mere

VEJLEDNING TIL Gymform Disk Ab Exercise

VEJLEDNING TIL Gymform Disk Ab Exercise VEJLEDNING TIL Gymform Disk Ab Exercise E Produktbeskrivelse: I henhold til figur A, B, C, D, E, 1. Højre barre Håndtag 2. Plade 3. Dækplade 4. Knæstøtter 5. Fødder 6. Kontrolpanel 7. Skruer Dækplade

Læs mere

Bruger Vejledning. Vektor300 TREADMILL. MODEL NUMBER: Vektor300. Max anbefalet brugervægt: 110kgs. SERIENUMMER (findes på rammen):

Bruger Vejledning. Vektor300 TREADMILL. MODEL NUMBER: Vektor300. Max anbefalet brugervægt: 110kgs. SERIENUMMER (findes på rammen): Bruger Vejledning Vektor300 TREADMILL MODEL NUMBER: Vektor300 Max anbefalet brugervægt: 110kgs. SERIENUMMER (findes på rammen): 2 Forholdsregler Venligst påsæt din kvittering på denne side. Skriv gerne

Læs mere

ALASKA FITNESS KH-738D2

ALASKA FITNESS KH-738D2 ALASKA FITNESS KH-38D2 Sikkerhedsinstrukser Af sikkerhedsmæssige grunde skal du regelmæssigt efterse crosstræneren for defekte og slidte dele. Hvis du giver crosstræneren til andre eller tillader, at andre

Læs mere

Visit our homepage for: Personal Training Plans

Visit our homepage for: Personal Training Plans DK D bike B5.1e Visit our homepage for: Personal Training Plans DK Kære Kunde, det glæder os at du har valgt et Reebok Fitness produkt. Dette kvalitetsprodukt er produceret med henblik på brug i hjemmet

Læs mere

PEAK FITNESS WATT CYKEL KAN TILKOBLES TIL. B 3.0 i PEAK FITNESS. Dansk. Manual

PEAK FITNESS WATT CYKEL KAN TILKOBLES TIL. B 3.0 i PEAK FITNESS. Dansk. Manual PEAK FITNESS WATT CYKEL KAN TILKOBLES TIL B 3.0 i PEAK FITNESS Manual Dansk Sikkerhed Før du begynder 1). Kun én person ad gangen skal bruge dette udstyr. Hvis der forekommer svimmelhed, kvalme, brystsmerter

Læs mere

Titan ST890 Løbebånd

Titan ST890 Løbebånd Titan ST90 Løbebånd Manual Vigtigt: Læs afsnittet Vedligeholdelse grundigt inden ibrugtagning VIGTIGT Se side vedr. smøring af løbebånd VIGTIGT VED BRUG AF DIT LØBEBÅND Dette er med til at forlænge levetiden

Læs mere

Surrings- & Dockingkit

Surrings- & Dockingkit MONTERINGSMANUAL Surrings- & Dockingkit DK PASSER TIL: VELA Blues 100, 210, 300 & 1100 Manual. nr. 105900 INDHOLDSFORTEGNELSE 1.0. INDLEDNING 3 1.1. SIKKERHED 4 1.2. REKLAMATIONSRET 5 1.3. UDPAKNING AF

Læs mere

REEBOK ICE RUN Løbebånd

REEBOK ICE RUN Løbebånd REEBOK ICE RUN Løbebånd Brugsanvisning REEBOK-ICE Løbebånd -2009 Kære kunde, Tak fordi du har valgt vores Reebok Løbebånd. Dette kvalitetsprodukt er designet til brug i dit hjem, og er blevet testet og

Læs mere

INSTRUKTIONSBOG 5 MINUTES SHAPER

INSTRUKTIONSBOG 5 MINUTES SHAPER INSTRUKTIONSBOG 5 MINUTES SHAPER Bemærk Kontakt din læge, inden du starter dette eller andre træningsprogrammer eller slankekure, især hvis du er i tvivl om din egen helbredstilstand eller fysik. Det er

Læs mere

Elektrisk & Automatisk kædeslibeanlæg

Elektrisk & Automatisk kædeslibeanlæg Elektrisk & Automatisk kædeslibeanlæg Art nr: 75700675 EAN nr: 5709133750688 1 af 9 230 / 50Hz / 85Watt 5300 Diameter.108mm Huldiameter.23mm 35 til højre og venstre 1/4 + 3/8 Ca. 2,1kg Øvrige Sikkerhedsforanstaltninger

Læs mere

Computer i-serie. COMPUTERVEJLEDNING Reebok i-serie-20090220

Computer i-serie. COMPUTERVEJLEDNING Reebok i-serie-20090220 Computer i-serie COMPUTERVEJLEDNING Reebok i-serie-20090220 ! Inden du samler eller bruger dit fitnessudstyr, bedes du læse sikkerhedsforanstaltningerne i monteringsvejledningen omhyggeligt. DISPLAY 1

Læs mere

Brugervejledning til Seagull USB skridttæller

Brugervejledning til Seagull USB skridttæller Brugervejledning til Seagull USB skridttæller Kort introduktion Seagull USB skridttælleren er en avanceret skridttæller. Skridttælleren har en 3D accelerations sensor, som opfanger træningsintensiteten.

Læs mere

REPARATIONS- VEJLEDNING NR. 4 PRO-MOVEC Electric Center display/integreret display Carrier 2 batteri.

REPARATIONS- VEJLEDNING NR. 4 PRO-MOVEC Electric Center display/integreret display Carrier 2 batteri. REPARATIONS- VEJLEDNING NR. 4 PRO-MOVEC Electric Center display/integreret display Carrier 2 batteri. Indholdsfortegnelse 1. Komponentplacering... 3 2. LCD Center Display... 4 2.1 LCD Center Display, Displaybeslag

Læs mere

Olieradiator Model Nr.: 1487 230V~50Hz, 2000W

Olieradiator Model Nr.: 1487 230V~50Hz, 2000W Olieradiator Model Nr.: 1487 230V~50Hz, 2000W - 1 - ADVARSEL: LÆS DENNE BRUGSVEJLEDNING GRUNDIGT FØR BRUG Ved brug af elektriske apparater er det vigtigt at overholde de grundlæggende sikkerhedsforanstaltninger.

Læs mere

Elektrisk golfvogn 1-7

Elektrisk golfvogn 1-7 Elektrisk golfvogn 1-7 Golfvognsskitse 2-7 Opstart Drej koblingen og skub hjulet på aksen indtil Quick Release røret lukker. Vær opmærksom på forskellen på højre og venstre hjul Tryk foldeleddet, løsgør

Læs mere

Model 17518. Brugsanvisning Bruksanvisning Bruksanvisning Käyttöohje Instruction manual Gebrauchsanweisung Kasutusjuhend

Model 17518. Brugsanvisning Bruksanvisning Bruksanvisning Käyttöohje Instruction manual Gebrauchsanweisung Kasutusjuhend Model 17518 Brugsanvisning Bruksanvisning Bruksanvisning Käyttöohje Instruction manual Gebrauchsanweisung Kasutusjuhend DK ROMASKINE Introduktion For at du kan få mest mulig glæde af din nye romaskine,

Læs mere