modern design auktion 769 kl. 13 cobra 1-64 nutidskunst kl. 18 udvalgt kunst kl. 13 klassisk modernisme grafik

Download "modern design auktion 769 kl. 13 cobra 1-64 nutidskunst 65-166 kl. 18 udvalgt kunst 167-280 kl. 13 klassisk modernisme 281-364 grafik 365-441"

2 modern modern tirsdag onsdag design torsdag fredag 27. februar kl. 13 cobra 1-64 nutidskunst kl. 18 udvalgt kunst februar kl. 13 klassisk modernisme grafik kl marts kl. 13 kl marts kl. 13 moderne kunst og dansk samtidskunst sølv kunsthåndværk tæpper og tekstiler africana udvalgte møbler international modernisme møbler, design og orientalske tæpper auktion 769

3 modern malerier, skulpturer og grafik auktion 27. februar - 2. marts 2007 eftersyn onsdag 21. februar kl torsdag 22. februar kl fredag 23. februar kl lørdag 24. februar kl søndag 25. februar kl mandag 26. februar kl Bredgade 33 DK-1260 København K Tel Fax bredgade@bruun-rasmussen.dk

4 modern modern tuesday 27 february 1 pm cobra 1-64 contemporary art pm selected art wednesday 28 february design thursday 1 march friday 1 pm classic modern art prints pm modern art and danish contemporary art pm silver decorative art carpets and textiles africana 6 pm selected furniture and design international modernism 2 march 1 pm furniture, design and oriental carpets auction 769

5 modern paintings, sculptures and prints auction 27 february - 2 march 2007 preview wednesday 21 february 3 pm - 6 pm thursday 22 february 10 am - 5 pm friday 23 february 10 am - 5 pm saturday 24 february 11 am - 4 pm sunday 25 february 11 am - 4 pm monday 26 february 10 am - 2 pm Bredgade 33 DK-1260 Copenhagen K Tel Fax bredgade@bruun-rasmussen.dk

6 afdelingen for moderne kunst Peter Christmas-Møller Niels Raben Peter Beck Bruun Rasmussen Aarhus Nadia Leander Gottlieb Niels Boe Hauggaard-Nielsen Frederik Bruun Rasmussen

7 onsdag 28. februar kl. 13 katalog nr modern klassisk modernisme

8 KLASSISK MODERNISME CD J. F. WILLUMSEN f. København 1863, d. Cannes 1958 Parti fra Vordingborg. Sign. J. F. Willumsen Vordingborg Akvarel og pen på papir. 12,5 x 19,5. Proveniens: Hidhørende fra kunstnerens familie. DKK / CD J. F. WILLUMSEN f. København 1863, d. Cannes 1958 Frodigt bjerglandskab, ca Usign. Akvarel og pen på papir. Lysmål 30 x 48. Proveniens: Hidhørende fra kunstnerens familie. DKK / CD J. F. WILLUMSEN f. København 1863, d. Cannes 1958 Portræt af J. F. Willumsens moder. Sign. J. F. W. nov. 83 og Kokotte siddende på jagt i Montagnes Russes, forarbejde, Sign. J.F.W. Begge blyant på papir. Diam.12 og 25 x 22. (2). Proveniens: Hidhørende fra kunstnerens familie. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 769

9 CD J. F. WILLUMSEN f. København 1863, d. Cannes 1958 Lille pige (Anse). Sign. J.F.W. 19. Nov Studie til "Aftensuppen" (1918). På bagsiden etiket: "J. F. Willumsen No. 221 Inventarie Nummer". Pastel. Lysmål 50 x 66. Litteratur: "J. F. Willumsen: Mine erindringer fortalt til Ernst Mentze", 1953, s. 216: Willumsen arbejdede i Villefrance, Sydfrankrig, 1917 med flere studier til "Aftensuppen". "Willumsen mindes til de mindste enkeltheder arbejdet med dette hovedværk, familiescenen uden hygge, uden huslighed, men dog i en forunderlig intim atmosfære, skabt i en kunstnerisk henrykkelse, en ekstase, der hæver arbejdet op til et mystisk andagtsbillede". Proveniens: Hidhørende fra kunstnerens familie. DKK / CD J. F. WILLUMSEN f. København 1863, d. Cannes 1958 "Stenbrud II. Fantasi over et menneskeliv". Usign. Akvarel og pen på to sammensatte papirer. Lysmål 68 x 47. Akvarellen er et studie til maleriet "Stenbrud II. Fantasi over et menneskeliv" Villefrance fra 1913, der i dag hænger på Malmö Konstmuseum. Litteratur: "J. F. Willumsen: Mine erindringer fortalt til Ernst Mentze", 1953, det endelige værk gengivet s Proveniens: Hidhørende fra kunstnerens familie. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

10 KLASSISK MODERNISME CD J. F. WILLUMSEN f. København 1863, d. Cannes 1958 Bjergtop, ca Usign. Akvarel og pen på papir. 29 x 45. Proveniens: Hidhørende fra kunstnerens familie. DKK / CD J. F. WILLUMSEN f. København 1863, d. Cannes 1958 Bjerglandskab, ca Usign. Blyant på papir. Lysmål 23 x 28. Proveniens: Hidhørende fra kunstnerens familie. På bagsiden stempel fra kunstnerens dødsboauktion. DKK / CD J. F. WILLUMSEN f. København 1863, d. Cannes 1958 Portræt af en spanioler. Farvekridt på papir. 33 x 27 og Portræt af en afrikaner. Farvekridt på papir. 37 x 31. (2). Proveniens: Hidhørende fra kunstnerens familie. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 769

11 CD J. F. WILLUMSEN f. København 1863, d. Cannes 1958 "Nøgen Dreng ved Vandet, Skagen". Usign. Akvarel og blyant på papir. 48 x 42. Akvarellen er et studie til "Sol og Ungdom" fra 1910, der i dag hænger på Göteborgs Kunstmuseum. DKK / CD JEAN RENÉ GAUGUIN f. Paris 1881, d. København 1961 "Siddende harmonikaspiller", Stemplet i bunden DK for Dansk Kunsthandel. Glaseret lertøj. H. 30. Litteratur: Asger E. Bremer: "Jean Réne Gauguin", København 1941, eksemplar i udskåret træ gengivet som nr. 12. DKK / KAI NIELSEN f. Svendborg 1882, d. Frederiksberg 1924 Knælende kvinde. Sign. Kai N. Figur af brunpatineret bronze. H. 28,5. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION CD WILLIAM SCHARFF f. København 1886, d. sst "Modelstudie". Sign. William Scharff Gouache på papir. Lysmål 74 x 52. DKK /

12 KLASSISK MODERNISME CD OLAF RUDE f. Rakvere, Estland 1886, d. Frederiksberg 1957 Regnvejrsmotiv, Bornholm. Sign. Olaf Rude 35. Olie på lærred. 73 x 101. DKK / CD JENS SØNDERGAARD f. Øster Assels 1895, d. Skovshoved 1957 Landskab, juni Sign. Jens Søndergaard. Olie på lærred. 94 x 120. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 769

13 CD HANS SCHERFIG f. København 1905, d. Fredensborg 1979 Elefant. Sign. Scherfig 76. Tempera på plade. 21 x 28. DKK / CD ERIK HOPPE f. Ødis 1897, d. Kvam, Norge 1968 Figurer i Søndermarken. Sign. Hoppe. Olie på lærred. 39 x 49. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

14 KLASSISK MODERNISME CD SØREN HJORTH-NIELSEN f. Svostrup v. Silkeborg 1901, d. Tempelhuse 1983 Udsigt over Søerne i København. Vinterbillede. Sign. HN. Olie på lærred. 71 x 93. DKK / CD ERIK HOPPE f. Ødis 1897, d. Kvam, Norge 1968 En sommerdag i Søndermarken. Sign. Hoppe. Olie på lærred. 35 x 47. DKK / CD FOLMER BENDTSEN f. København 1907, d. Frederikssund 1993 Parti fra Sydhavnen, vinter. Sign. Folmer Bendtsen 60. Olie på lærred. 38 x 55. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 769

15 300 CD OLUF HØST f. Svaneke 1884, d. Gudhjem 1966 Figurer ved gård, Bornholm. Sign. O.H. 39. Olie på lærred. 46 x 61. DKK / CD AXEL MUNCH f. Gudhjem 1918, d Bornholmsk rundkirke. Sign. AM. Olie på lærred. 46 x 65. DKK / CD MOGENS HERTZ f. København 1909, d. Gudhjem 1999 Vinterdag i Gudhjem, Bornholm. Sign. Mogens Hertz. Olie på lærred. 46 x 55. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

16 KLASSISK MODERNISME CD LAURITZ HARTZ f. Frederiksberg 1903, d. Nykøbing S "Dameportræt", Sign. H. Olie på lærred. 59 x 52. Udstillet: "Corner Udstillingens Lauritz Hartz Udstilling", Charlottenborg, København, 1935, kat. nr. 3. Proveniens: Billedhugger Helen Schou. DKK / CD JEAN RENÉ GAUGUIN f. Paris 1881, d. København 1961 "Dansende mand". Formgivet ca Stemplet monogram JRG samt DK3 for Dansk Kunsthandel. Patineret bronze. H. 22,5. Litteratur: Asger E. Bremer: "Jean Réne Gauguin", København 1941, eksemplar i sølv gengivet som kat. nr. 1. DKK / CD ERIK HOPPE f. Ødis 1897, d. Kvam, Norge 1968 Figurer i Søndermarken. Sign. Hoppe. Akvarel på papir. Bladstørrelse 51 x 64. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 769

17 306 CD LAURITZ HARTZ f. Frederiksberg 1903, d. Nykøbing S "Hvidt Hus. Glatved", Sign. L. Hartz. Olie på lærred. 57 x 72. Udstillet: "Lauritz Hartz", Kunstforeningen, København, 1943, kat. nr. 52. Proveniens: Billedhugger Helen Schou. DKK / CD JEAN RENÉ GAUGUIN f. Paris 1881, d. København 1961 "Siddende harmonikaspiller", ca Usign. Figur af udskåret egetræ. H. 29. Litteratur: Sigurd Schultz: "Nyere dansk billedhuggerkunst", 1929, modellen i gips gengivet s. 55. Litteratur: Asger E. Bremer: "Jean René Gauguin og hans arbejder", 1941, gengivet helsides planche 12. Udstillet: Århus, Proveniens: Grosserer Christian Kampmann, Århus. DKK / CD NIELS LERGAARD f. Vorup 1893, d. København 1982 "Gadeparti", ca Sign. Niels Lergaard. Olie på lærred. 55 x 67. Udstillet: Kunstnernes Efterårsudstilling, Den Frie 1925, kat. nr Udstillet: Århus Kunstforening af 1847, 1976, kat. nr. 2. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

18 KLASSISK MODERNISME CD PETER ROSTRUP BØYESEN f. Varde 1882, d. København 1952 Sommerdag med kvinde der skuer ud over havet. Sign. monogram. Olie på lærred. 61 x 81. DKK / CD PREBEN HORNUNG f. Valby 1919, d. Frederiksberg 1989 Komposition med huse. Sign. monogram H. 47 og på bagsiden Preben Hornung Olie på lærred. 61 x 67. DKK / CD WILLIAM SCHARFF f. København 1886, d. sst Granskov. Sign. William Scharff. Olie på lærred. 60 x 107. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 769

19 CD HARALD LETH f. København 1899, d. Ålsgårde 1986 "Solnedgang, oktober, Asminderød mark", ca Olie på lærred. 33 x 51. DKK / CD SØREN HJORTH-NIELSEN f. Svostrup v. Silkeborg 1901, d. Tempelhuse 1983 Landskab. Sign. H. N. Olie på lærred. 55 x 46. DKK / CD PETER ROSTRUP BØYESEN f. Varde 1882, d. København 1952 "Augustdag i Nivå", Sign. monogram. Olie på lærred. 60 x 80. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

20 KLASSISK MODERNISME 315 CD OLUF HØST f. Svaneke 1884, d. Gudhjem 1966 "Tiggeren", Sign. OH 08. Olie på lærred. 128 x 74. Maleriet stammer fra en brydningstid i Oluf Høsts kunstneriske udvikling. I vintrene fulgte den unge kunstner undervisning hos Gustav Vermehren ( ), som malede genrebilleder i konservativ stil og med forkærlighed for den ældre kunst. Efter en ganske kort periode på Kunstakademiet i 1909 orienterede Høst sig i vintrene og i mere moderne retning på Kunstnernes Studieskoler under Johan Rohde. DKK / CD HOLGER WEDERKINCH f. Sønderby, Femø 1886, d. København 1959 Selvportræt. Sign. Wederkinch sculps Buste af brunpatineret bronze. H. 53. DKK / CD NIELS LERGAARD f. Vorup 1893, d. København 1982 "Ungskoven", ca Sign. Niels Lergaard. Olie på lærred. 42 x 46. Udstillet: Kunstnernes Efterårsudstilling, Den Frie, 1925, kat. nr Udstillet: Århus Kunstforening af 1847, 1976, kat. nr. 1. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 769

21 LUDVIG PETER KARSTEN f. Oslo 1876, d. Paris 1926 Siddende kvinde. Sign. L.K. og på bagsiden L. Karsten. Olie på pap. 47 x 45. DKK / CD NIELS HANSEN-JACOBSEN f. Vejen 1861, d. sst Kvindefigur, ca Sign. NHJ. Brunglaseret stentøj på udskåret sokkel. Unika. H. 43. DKK / CD EDVARD WEIE f. København 1879, d. Frederiksberg 1943 Interiør, ca Betegnet på bagsiden Edv. Weie. Olie på pap. 43 x 57. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

22 KLASSISK MODERNISME BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 769

23 321 CD EUGÈNE DE SALA f. Randers 1899, d. København 1987 Kubistisk komposition, Sign. de Sala og på bagsiden Til Deleuran August Tempera på plade. 17,5 x 29,5. Proveniens: Gave til maleren Thorvald Deleuran fra kunstneren i august Siden i familiens eje. DKK / CD GERDA WEGENER f. Hammelev 1885, d. Frederiksberg 1940 "Globeol". Sign. Gerda Wegener. Tuschlavering, blyant og gouache på papir. Lysmål 38,5 x 46,5. DKK / ADOLF OBERLÄNDER f. Regensburg 1845, d. München 1923 Siddende herre med hund. Sign. A. Oberländer. Olie på dubleret lærred. 20 x 29. Proveniens: Billedhugger Helen Schou. DKK / CD ALBERT NAUR f. København 1889, d. Hellerup 1973 Parti fra Københavns Havn med lastekraner. Sign. monogram Olie på lærred. 67 x 75. DKK / CD MOGENS HERTZ f. København 1909, d. Gudhjem 1999 "Snekasterne i Gudhjem". Sign. Mogens Hertz. Olie på lærred. 65 x 81. Litteratur: "Speciel farve fra Bornholm", Villabyerne, 5. december 1984, gengivet heri. Udstillet: Galerie Knud Grothe, Charlottenlund, december DKK / CD KAY CHRISTENSEN f. Hellerup 1899, d. Katrinebæk v. Lundby 1981 En dreng i natlampens skær. Sign. Kay C. Olie på lærred. 81 x 100. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

24 KLASSISK MODERNISME CD ANNA GUNNLÖGSDOTTIR f. Island 1963 "Kristus som korsfæstet negerkvinde". Sign. Anna G 96. Olie på masonit. 137 x 122. Udstillet: "Lise og Leif Olesens samling", Randers Kunstmuseum, 3. oktober januar DKK / CD FRIMOD JOENSEN f. Sandur, Færøerne 1915, d Komposition med kvinde og svane, Færøerne. Sign. Frimod Joensen Olie på masonit. 99 x 118. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 769

25 CD AMARIEL NORDOY f. Klaksvík 1945 "Aftenlys", Færøerne. Sign. A. Nordoy 04. Olie på lærred. 55 x 65. DKK / CD EJNAR NIELSEN f. København 1872, d. Hellerup 1956 "Skitse fra Rødegaard". Sign. monogram EN Olie på plade. 41 x 32. Udstillet: Kunstforeningen, København, 1952, kat. nr. 61. Proveniens: Billedhugger Helen Schou. DKK / CD AKSEL JØRGENSEN f. København 1883, d. sst "Brydende drenge". Sign. A.J Olie på lærred. 74 x 89. DKK / NIELS ERIK LANGE f. New York 1890, d. København 1919 Opstilling med blomst i urtepotte. Sign. N. E. Lange. Olie på plade. 45 x 36. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

26 KLASSISK MODERNISME BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 769

27 333 HARALD GIERSING f. København 1881, d. sst "Landskab med skyer, Norge", Olie på lærred monteret på plade. 37 x 28. Udstillet: "Harald Giersing Mindeudstilling", Charlottenborg 1927, kat. nr. 32. Proveniens: Kunsthallen auktion 518, kat. nr. 56, februar DKK / JEAN-FRANCOIS RAFFAELLI f. Frankrig 1850, d. sst Byparti med handlende. Betegnet på bagsiden Raffaelli. Olie og pen på træ. 33 x 21,5. Proveniens: Billedhugger Helen Schou. DKK / CD JOHANNES C. BJERG f. Ødis 1886, d. København 1955 "Diana på hjorten" og "Ridende mand". Begge sign. Bjerg To gipsrelieffer. 92 x 110 x 12 og 112 x 110 x 12. (2). Litteratur: Kresten Bjergs hjemmeside og registrant over faderens værk: Gengivet under afsnittet "Relieffer". Proveniens: Hesseløgård, Østerbro. DKK / CD KARL LARSEN f. København 1897, d. Holte 1977 Komposition. Sign. Karl Larsen 1960 samt betegnet Kopi efter Goya. Olie på lærred. 130 x 160. DKK / CD KARL LARSEN f. København 1897, d. Holte 1977 Opstilling. Sign. Karl Larsen Olie på lærred. 54 x 65. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

28 KLASSISK MODERNISME CD POUL EKELUND f. Klippan 1921, d. Hjørring 1976 "Gult kornlandskab", Sign. Ekelund. Olie på lærred. 50 x 55. DKK / CD FRITZ SYBERG f. Fåborg 1862, d. Kerteminde 1939 "Haven i marts". Sign. monogram Olie på lærred. 101 x 136. Proveniens: Billedhugger Helen Schou. DKK / MAX LIEBERMANN f. Berlin 1847, d. sst Spadserende herre i en allé. Sign. Liebermann. Sortkridt på papir. Bladstørrelse 19,5 x 12. Proveniens: Billedhugger Helen Schou. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 769

29 CD LAURITZ HARTZ f. Frederiksberg 1903, d. Nykøbing S "Lyngbakker. Glatved". Sign. Lauritz Hartz Olie på lærred. 69 x 98. Udstillet: "Lauritz Hartz", Kunstforeningen, København, 1943, kat. nr. 53. Proveniens: Billedhugger Helen Schou. DKK / CD POUL EKELUND f. Klippan 1921, d. Hjørring 1976 Liggende model. Sign. Ekelund. Olie på lærred. 46 x 73. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

30 KLASSISK MODERNISME 343 CD POUL EKELUND 343 f. Klippan 1921, d. Hjørring 1976 "Landskab, forår, Thy", Sign. Ekelund.Olie på lærred. 50 x 55. DKK / CD KAY CHRISTENSEN f. Hellerup 1899, d. Katrinebæk v. Lundby 1981 "Kejserinde Eugenie - Stormnatten over kanalen", Paris Sign. Kay C. Olie på lærred. 92 x 73. DKK / CD POUL EKELUND f. Klippan 1921, d. Hjørring 1976 Landskab. Sign. Ekelund. Olie på lærred. 42 x 64. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 769

31 346 KAI NIELSEN f. Svendborg 1882, d. Frederiksberg 1924 "Zeus og Io". Formgivet Udført på Kählers Værksted fra Glaseret lertøj. Sign. Kai Nielsen. H. 68. B. 49. D. 26. Litteratur: Peder Rasmussen: "Kählers Værk", København 2002, gengivet og omtalt s Litteratur: Ane Maria & Annimi Holst Schmidt: "Kähler & Keramikken", København 2001, gengivet og omtalt s DKK / CD JOHANNES HOFMEISTER f. Hjørring 1914, d. sst Figur i landskab. Sign. J.H. Olie på plade. 35 x 45. DKK / CD KAY CHRISTENSEN f. Hellerup 1899, d. Katrinebæk v. Lundby 1981 "Legens hellige alvor og Legens hellige Verden", Sign. Kay C. lørdag 8. marts Olie på lærred. 74 x 93. DKK / CD PETER ROSTRUP BØYESEN f. Varde 1882, d. København 1952 "Fra Skomager Larsens Have", ca Sign. monogram. Olie på lærred. 60 x 80. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

32 KLASSISK MODERNISME 350 CD WILLIAM SCHARFF f. København 1886, d. sst Siddende kvinde i skov. Sign. Scharff samt utydeligt dateret. Olie på lærred. 145 x 285. DKK / CD MOGENS HERTZ f. København 1909, d. Gudhjem 1999 Udsigt over tage, Gudhjem. Sign. Mogens Hertz. Olie på lærred. 73 x 92. DKK / CD EUGÈNE DE SALA f. Randers 1899, d. København 1987 Opstilling med blomster. Sign. de Sala. Olie på lærred. 60 x 82. DKK / CD JENS SØNDERGAARD f. Øster Assels 1895, d. Skovshoved 1957 Landskab. Sign. Jens Søndergaard 44. Olie på lærred. 70 x 83. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 769

33 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

34 KLASSISK MODERNISME CD KAY CHRISTENSEN f. Hellerup 1899, d. Katrinebæk v. Lundby 1981 "Legetøjsbutikken der lukkede en torsdag da det var snevejr". Sign. Kay C. Olie på lærred. 46 x 55. DKK / CD JENS JACOB BREGNØ f. Hornum 1877, d. Søborg 1946 Kvindefigur på kuglesokkel. Sign J. J. Bregnø. Bronze. H. 27,5. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 769

35 356 CD IMMANUEL IBSEN f. Skanderborg 1887, d. Göteborg 1944 Portræt af Eva Bjergvig. Betegnet på blændrammen Immanuel Ibsen. Olie på lærred. 88 x 69. DKK / CD PAUL HØM f. Ballerup 1905, d. Gudhjem 1994 Moder med barn. Sign. Høm 33. Olie på lærred. 70 x 50. DKK / CD OLUF HØST f. Svaneke 1884, d. Gudhjem 1966 "Almindingen", Bornholm. Sign. OH samt på bagsiden OH. Olie på lærred. 51 x 56. DKK / CD POUL EKELUND f. Klippan 1921, d. Hjørring 1976 Landskab med markfelter. Sign Ekelund. Olie på lærred. 50 x 55. DKK / CD ERIK RAADAL f. Horn v. Silkeborg 1905, d. Silkeborg 1941 "Jydsk Landskab". Sign. ER 39. Blyant og akvarel på papir. 27 x 38,5. Betegnet på bagsiden: Akvarel skitse til Pastor Ellegaards billede (Jydsk Landskab) (Landpostbudet). Maleriet "Landpostbudet", 1940, er gengivet i Lars Rostrup Bøyesens bog om Erik Raadal (1942). Nærværende akvarel er et forarbejde til dette maleri. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

36 KLASSISK MODERNISME CD HELGE NIELSEN f. Frederiksberg 1893, d. Listed 1980 "Aprilsolen". Sign. Helge Nielsen 59. Olie på lærred. 65 x 81. Proveniens: Billedhugger Helen Schou. DKK / CD KNUD KYHN f. Frederiksberg 1880, d. Farum 1969 Strandeng med fugle. Sign. monogram Olie på lærred monteret på plade. Lysmål 119 x 147. DKK / CD KNUD KYHN f. Frederiksberg 1880, d. Farum 1969 Strandeng med fugle. Sign. monogram Olie på lærred monteret på plade. Lysmål 119 x 147. DKK / CD POUL EKELUND f. Klippan 1921, d. Hjørring 1976 "Landskab", Sign. Ekelund. Olie på lærred. 50 x 61. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 769

37 onsdag 28. februar katalog nr modern grafik

38 GRAFIK 365 CD SERGE POLIAKOFF f. Moskva 1900, d. Paris 1969 "Composition bleue, rouge, verte et noire", Sign. Serge Poliakoff, 82/100. Radering og akvatinte i farver. Trykt på BFK Rives papir. Udgivet Jacques Goldschmidt, Paris. Bladstørrelse 65 x 50. U.r. Litteratur: Rivière nr. III. Litteratur: Poliakoff et Schneider nr. III. DKK / CD RICHARD MORTENSEN f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993 "Homère l'odyssée X Chant, vers ". Album med seks serigrafier i farver. Alle sign. Mortensen 70, 64/75. Bladstørrelse 76 x 56. I original mappe (6). Litteratur: Würtz Frandsen nr. 78 a-f. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 769

39 CD SERGE POLIAKOFF f. Moskva 1900, d. Paris 1969 "Composition rouge et bleu", Sign. Serge Poliakoff, 57/75. Akvatinte i farver. Trykt på BKF papir. Udgivet af XXe siècle, Paris. Bladstørrelse 76 x 56. U.r. Litteratur: Rivière nr. XXXII. Litteratur: Poliakoff et Schneider nr. XXXII. DKK / CD SONIA DELAUNAY f. Ukraine 1885, d Komposition. Sign. Sonia Delaunay 69, 30/100. Radering i farver. Bladstørrelse 77 x 57. DKK / CD RICHARD MORTENSEN f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993 "Der fünfte Gesang". Mappe med 25 serigrafier i farver, Alle blade sign. Mortensen 58. Oplag 67/75. Udgivet af Denise René, Paris & Galerie der Spiegel, Köln. I original kassette. Bladstørrelse 39 x 57,5 (25). Litteratur: Würtz Frandsen nr. 27 a-z. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

40 GRAFIK CD MAURICE ESTÈVE f. Culan, Cher 1904, d "Grisande", Sign. Estève, épreuve d'artiste. Litografi i farver. Trykt hos Mourlot, Paris. Bladstørrelse 83 x 56. Litteratur: Moestrup nr. 39. DKK / CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "Les suedoises s'amusent". Sign. Jorn 55, 224/300. Litografi i farver. 84,5 x 62,5. Litteratur: Van de Loo nr DKK / GUY ATKINS Guy Atkins: "Jorn in Scandinavia ", "Jorn: The Crucial Years ", "Jorn: The Final Years " samt "Jorn: Supplement: Paintings ". Fire bøger. Udgivet af Borgens Forlag. (4) DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 769

41 CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "Entrée de Secours". Suite med ni raderinger i farver. Alle blade sign. Jorn 71, 49/100. Udgivet af Éditions Georges Visat, Paris I original kassette. Bladstørrelse 66 x 50. (9) Litteratur: Van de Loo nr DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

42 GRAFIK 374 CD MAX ERNST f. Brühl, Köln 1891, d. Paris 1976 "Dent Prompte". Frontispiece sign. René Char og Max Ernst. Mappe med ti litografier i farver med tilhørende digte af René Char. Udgivet i 1969 af Pierre-André Weill. Trykt hos Mourlot, Paris. I original kassette. Bladstørrelse 46,5 x 39. (10) DKK / CD EJLER BILLE, PER KIRKEBY, CHRISTIAN LEMMERZ, PALLE NIELSEN, BJØRN NØRGAARD OG ARNE HAUGEN SØRENSEN "Donde Una Puerta Se Cierra Otra Se Abre", Sign. af kunstnerne, 4/10. Radering og akvatinte på papir. 46 x 36. I original mappe. (6) Mappe trykt i anledning af Hans Jørgen Brøndums 60 års fødselsdag den 22. april Indholder, foruden grafikken, ark med digte af Suzanne Brøgger, F. P. Jac, Erik Trigger Olesen og Peter Poulsen. DKK / CD GÉRARD TITUS-CARMEL f. Paris 1942 "Sticks & Handkerchiefs", Mappe med 5 akvatinter i farver. Sign. G. Titus-Carmel 75, 27/100. I original mappe. Udgivet af Galerie Arnesen, København. 66 x 50,5. (5). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 769

43 377 SAM FRANCIS f. San Mateo, Californien 1923, d. Santa Monica 1994 Komposition fra Michel Waldbergs; "Poèmes dans le ciel", Sign. Sam Francis, H. C. 10/20. Litografi i farver trykt på Rives BFK papir. Trykt hos Desjobert, Paris. Udgivet af Philosophie des Artes; Francis Delille, Paris. 75,9 x 55,9. Litteratur: Lembark 269. SF-313. DKK / CD JOAN MIRÓ f. Barcelona 1893, d. Palma de Mallorca 1983 "Ursule Hisse les Cornes de la Biche", Sign. Miró, 21/75. Litografi i farver. 57 x 87. Litteratur: Cramer nr Proveniens: Galerie Moderne, Silkeborg. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

44 GRAFIK CD PETER BONDE, ERIK A. FRANDSEN, MICHAEL KVIUM, CHRISTIAN LEMMERZ OG LARS NØRGÅRD AORTA, Mappe med 15 kobbertryk til et gastronomisk forløb af Claus Christensen og Søren Wederkopp, Restaurant Gammel Mønt, København. Alle sign. af kunstnerne samt mærket Arkiv. Radering og akvatinte, nogle i farver. Bladstørrelse 46,5 x 36. I original mappe. (15) Mappen er fremstillet i 37 eksemplarer. Trykt af Michael Schäfer for Brøndums Kobbertryksværksted. Dette er værkstedets eksemplar. DKK / CD TROELS WÖRSEL f. Århus 1950 "Das aktuelle Plakat". Sign. T. Wörsel, 49/50. Litografi i farver. Lysmål 198 x 81. DKK / ROBERT RAUSCHENBERG f. Texas 1925 "Poster for Peace", Sign. Rauschenberg, 146/250. Offset i farver. U.r. Bladstørrelse 73 x 55. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 769

45 CD GEORG BASELITZ, ANTONIUS HÖCKELMANN, JÖRG IMMENDORFF, PER KIRKEBY, MARKUS LÜPERTZ OG A. R. PENCK "erste konzentration. Mappe II", Mappe med 12 grafiske blade i træsnit, linoleumssnit, litografi, radering og silketryk. Alle blade sign. og nummereret 15/50. Udgivet af Michael Werner, Köln, i 50 med arabertal nummererede eksemplarer samt 8 eksemplarer nummereret med romertal. I original kassette. Bladstørrelse 80 x 60 hver. (12) Bogen "erste konzentration", Maximilian Verlag, Sabine Knust, München 1982, medfølger. Litteratur: Jahn nr. 386 og 387 (Baselitz). DKK / CD ANTONI TÀPIES f. Barcelona 1923 "Les deux cartes", Sign. Tàpies, 30/75. Litografi i farver. Bladstørrelse 55 x 76. Litteratur: Galfetti nr DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

46 GRAFIK 384 CD SERGE POLIAKOFF f. Moskva 1900, d. Paris 1969 "Composition carmin, jaune, grise et bleue", Sign. Serge Poliakoff, 79/200. Litografi i farver på Arches-papir. Lysmål 61 x 46. Litteratur: Rivière nr. 24. Litteratur: Poliakoff & Schneider nr. 24. DKK / CD RICHARD MORTENSEN f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993 "Nice". Mappe med 25 serigrafier i farver og sort/hvid. Alle sign. Mortensen 65-66, 53/75. Udgivet af Galerie Hybler, København, Bladstørrelse 65 x 50. I original mappe. (25) Litteratur: Würtz Frandsen nr. 56 a-z. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 769

47 CD MARC CHAGALL f. Vitebsk 1887, d. St. Paul de Vence 1985 "Fiancés dans le ciel de Nice", Sign. Marc Chagall, LVII/LXXV og i trykket Marc Chagall Pinx. Ch. Sorlier Sculp. Litografi i farver. Lysmål 66,5 x 49,5. Sorlier: CS 36. Del af serien "Nice et la Côte d'azur",1967. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

48 GRAFIK 387 CD GEORGES BRAQUE f. Argenteuil 1882, d. Paris 1963 "Théière et raisin". Sign. G. Braque, 16/100. Akvatinte i farver. Éditions Maeght. Trykmål 34 x 60. Litteratur: Vallier: Maeght, nr DKK / CD PABLO PICASSO f. Malaga 1881, d. Mougins 1973 "Exposition 1952 Vallauris", Tryksigneret. Linoleumssnit. Lysmål 67 x 52. Litteratur: Bloch nr DKK / CD GEORGES BRAQUE f. Argenteuil 1882, d. Paris 1963 "Profil à la palette", Sign. G. Braque, 60/75. Litografi i farver. Trykt på Arches papir. A. Maeght Éditeur. 51,5 x 70,5. Litteratur: Mourlot nr. 22. Litteratur: Dora Vallier nr. 82. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 769

49 CD ALBERTO MAGNELLI f. Florence 1888, d. Meudon, Frankrig 1971 "L'album de la Ferrage. Dix gravures originale" Hvert blad sign. Magnelli, 6/15. Mappe med 10 grafiske arbejder, heraf fire linoleumssnit, 2 eau-forte, 4 litografier samt et ekstra linoleumssnit (variant); alle i farver på Japon nacré papir. Udgivet af XXe siècle, Paris & Leon Amiel, New York. Trykt i Frankrig. I original kassette. Bladstørrelse 65 x 44,5. (10) DKK / CD MAN RAY f. Philadelpia 1890, d. Paris 1976 "The Origin of Species", Sign. Man Ray, 141/180. Litografi i farver. Lysmål 46,5 x 34,5. Litteratur: A. 58. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

50 GRAFIK CD FRIEDENSREICH HUNDERTWASSER f. Wien 1928, d. New Zealand 2000 "Das falsche Augenlid". Opus 658. Sign. Hundertwasser 1967, 133/194. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 71 x 49,5. Litteratur: HWG nr. 29. DKK CD MAURICE ESTÈVE f. Culan, Cher 1904, d "Matinailles", Sign. Estève, 90/200. Litografi i farver. Bladstørrelse 45 x 56,2. Litteratur: Prudhomme-Estève et Moestrup nr. 23. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 769

51 CD GEORG BASELITZ, ANTONIUS HÖCKELMANN, JÖRG IMMENDORFF, PER KIRKEBY, MARKUS LÜPERTZ OG A. R. PENCK "erste konzentration. Mappe I", Mappe med 12 grafiske blade i træsnit, linoleumssnit, litografi, radering og silketryk. Alle blade sign. og nummereret 15/50. Udgivet af Michael Werner, Köln, i 50 med arabertal nummererede eksemplarer samt 8 eksemplarer nummereret med romertal. I original kassette. Bladstørrelse 100 x 80 hver. (12) Bogen "erste konzentration", Maximilian Verlag, Sabine Knust, München 1982, medfølger. Litteratur: Jahn nr. 399 og 419 (Baselitz). DKK / CD PER KIRKEBY f. København 1938 Komposition. Sign. PK 99, 39/150. Litografi i farver. Lysmål 75 x 52. Litteratur: Wivel nr. 90. DKK / 800 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

52 GRAFIK 396 CD GEORGES BRAQUE f. Argenteuil 1882, d. Paris 1963 Komposition. Sign. Georges Braque, Ep d'artiste. Litografi i farver. Bladstørrelse 70 x 48. DKK / CD ALEXANDER CALDER f. Philadelphia 1898, d. New York 1976 "E. E. Cummings 'Santa Claus' illustré de neuf eaux fortes de Alexander Calder", Mappe med 9 raderinger på Arches-papir. Alle sign. Calder, 175/175. Udgivet af Éditions de l'herne. Trykt hos l'atelier Arte, Paris. I original kassette. Bladstørrelse 50 x 65,5. (9) DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 769

53 CD MARC CHAGALL f. Vitebsk 1887, d. St. Paul de Vence 1985 "Couple et poisson", Sign. Marc Chagall, LVII/LXXV og i trykket Marc Chagall Pinx. Ch. Sorlier Sculp. Litografi i farver. Lysmål 68 x 49,5. Sorlier: CS 34. Del af serien "Nice et la Côte d'azur",1967. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

54 GRAFIK CD GEORG BASELITZ, ANTONIUS HÖCKELMANN, JÖRG IMMENDORFF,PER KIRKEBY, MARKUS LÜPERTZ OG A. R. PENCK "erste konzentration. Mappe III", Mappe med 12 grafiske blade i træsnit, linoleumssnit, litografi, radering og silketryk. Alle blade sign. og nummereret 15/50. Udgivet af Michael Werner, Köln, i 50 med arabertal nummererede eksemplarer samt 8 eksemplarer nummereret med romertal. I original kassette. Bladstørrelse 65 x 50 hver. (12) Bogen "erste konzentration", Maximilian Verlag, Sabine Knust, München 1982, medfølger. Litteratur: Jahn nr. 406 og 407 (Baselitz). Litteratur: Andersen nr. 333 og 334 (Kirkeby). DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 769

55 CD MARTIN KIPPENBERGER f. Dortmund 1953, d. Wien 1997 "The Raft of Medusa", Portfolio med 15 litografier. Alle blade sign. M. K. 96, 22/26. Nr. 14 nummereret E.A. II/III. Edition Martin Kippenberger, Hostrup-Pedersen & Johansen, København, I original kassette. Forskellige bladstørrelser. (15) Denne portfolio indeholder litografi nr. 14 i nummereret og signeret tilstand. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

56 GRAFIK 401 CD PIERRE ALECHINSKY f. Bruxelles 1927 "Ou êtes-vous?". Sign. Alechinsky 1988, 58/70. Akvatinte i farver. 187 x 93,5. DKK / CD PIERRE ALECHINSKY f. Bruxelles 1927 Komposition. Sign. Alechinsky 1993, 10/60. Radering på japanpapir. Bladstørrelse 95 x 62. DKK / CD PIERRE ALECHINSKY f. Bruxelles 1927 Komposition. Sign. Alechinsky 1990, 15/99. Radering i farver på japanpapir. Lysmål 54,5 x 76. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 769

57 CD KAREL APPEL f. Amsterdam 1921, d "Ten by Appel", Mappe med 10 litografier i farver. Alle sign. Appel 11/175. Udgivet af London Arts Inc, Detroit. Trykt hos Atelier Dumas Inc, New York. I original mappe. Bladstørrelse 61,5 x 81. (10) DKK / CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "Chanson du dieu de la bouteille". Sign. Jorn 1952, Tilstandstryk. Litografi i farver. Lysmål 54,5 x 40. Litteratur: Van de Loo nr DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

58 GRAFIK 406 CD HENRY MOORE f. Castleford i Yorkshire 1898, d. Much-Hadham 1986 "Three seated figures with children", Sign. Moore, 37/75. Litografi i farver. Trykt hos Curwen Prints Ltd, London. Udgivet af Henry Moore. Lysmål 37 x 51. Litteratur: Cramer nr DKK / CD SONIA DELAUNAY f. Ukraine 1885, d Komposition. Sign. Sonia Delaunay 69, XVII/XXV. Litografi i farver. Bladstørrelse 50 x 65. DKK / CD DAVID HOCKNEY f. Bradford, Yorkshire 1937 "Acrobat", Sign. David Hockney 1964, 10/15. Litografi. Bladstørrelse 57 x 80. DKK BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 769

59 SAM FRANCIS f. San Mateo, Californien 1923, d. Santa Monica 1994 Mappe med syv litografier i farver, Alle blade Sign. Sam Francis, H.C. 4/20. Udgivet af Éditions Daniel Papierski, Paris. Trykt hos l'atelier Gardner Lithograph, Buena Park, Californien, I original kassette. Bladstørrelse, hvert blad 76 x 56. (7) DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

60 GRAFIK 410 CD MADS GAMDRUP f "Land", Sign. på bagsiden Mads Gamdrup. AP 1/2. Oplag 5+2 AP. Fotografi i farver. 50 x 60. DKK / CD MADS GAMDRUP f "Land", Sign. på bagsiden Mads Gamdrup. AP 1/2. Oplag 5+2 AP. Fotografi i farver. 50 x 60. DKK / CD JONATHAN MONK f. Leicester 1969 "Waiting for Famous People". Sign. på bagsiden Jonathan Monk 1995, 3/5. Fotografi i farver, C- print. 20 x 30. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 769

61 413 SHIRIN NESHAT f. Qazvin 1957 "I am its Secret", Fra serien "Women of Allah". Sign på bagsiden Shirin Neshat. Fotografi. Fujicolor Crystal Archive Paper. Bladstørrelse 49,5 x 33,5. U.r. Litteratur: "Shirin Neshat", Henie Onstad Kunstsenter, Høvikodden, Norge, gengivet s. 10 samt variant på omslaget. Litteratur: Susan Edelstein (ed.): "Shirin Neshat: Woman of Allah, 25. april - 7. juni 1997, Artspeak Gallery, gengivet s. 17 samt på titelside. DKK / CD OLA BILLGREN f. København 1940, d "Ingrid Bergman". Sign. Ola Billgren 90, E A IV. Offset i farver. Oplag: 60 eksemplarer. Lysmål 83,5 x 63,5. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

62 GRAFIK 415 CD MARTIN KIPPENBERGER f. Dortmund 1953, d. Wien 1997 Komposition fra "The Raft of Medusa", Sign. M. Kippenberger 96, 3/26. Edition Martin Kippenberger, Hostrup-Pedersen & Johansen, København Litografi i farver. Bladstørrelse 54 x 76. U.r. DKK / CD PER KIRKEBY f. København 1938 Komposition. Sign. PK 87, 2/7. Radering i farver. 98 x 139. DKK / CD DAVID HOCKNEY f. Bradford, Yorkshire 1937 Komposition med to personer. Sign. David Hockney. Koldnålsradering. Lysmål 31 x 30. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 769

63 CD GEORG BASELITZ f. Deutschbaselitz 1938 "Sitzender männlicher Akt", 1974/76. Sign. Baselitz 76, 56/100. Radering og akvatinte. Bladstørrelse 70 x 49. Litteratur: Jahn nr. 183, 3. tilstand. DKK / CD PABLO PICASSO f. Malaga 1881, d. Mougins 1973 "Le Vieux Roi", Tryksigneret med rødt Picasso. Litografi. Bladstørrelse 64,5 x 49,5. Litteratur: Bloch nr Litteratur: Mourlot nr DKK / CD PIERRE ALECHINSKY f. Bruxelles 1927 "Brabanconne plus grandes marges". Sign. Alechinsky 1984, 34/50. Akvatinte i farver. Trykt på Arches papir. Bladstørrelse 135 x 95. Lignende værk gengivet i kataloget "Litos Perpetra Pierre Alechinsky", Museo de Bellas Artes de Caracas, 1989, kat. nr. 75, s. 77. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

64 GRAFIK 421 SAM FRANCIS f. San Mateo, Californien 1923, d. Santa Monica 1994 Komposition fra Michel Waldbergs; "Poèmes dans le ciel", Sign. Sam Francis, H. C. 10/20. Litografi i farver trykt på Rives BFK papir. Trykt hos Desjobert, Paris. Udgivet af Philosophie des Artes; Francis Delille, Paris. 75,9 x 55,9. Litteratur: Lembark 273. SF-317. DKK CD BRAM VAN VELDE f. Zouterwoude 1895, d. Paris 1981 "Enseveli", Sign. monogram, 8/100. Litografi i farver. Maeght Lelong éditeur, Paris. 65 x 96. Litteratur: Mason & Putman nr DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 769

65 423 CD JOAN MIRÓ f. Barcelona 1893, d. Palma de Mallorca 1983 "Le Grand Ordonnateur", Sign. Miro, 6/75. Radering og akvatinte i farver. Udgivet af Maeght, Paris. Trykt på Arches papir hos Morsang, Paris. Lysmål 101 x 61. Litteratur: Dupin nr DKK / CD ASGER JORN f. Vejrum 1914, d. Århus 1973 "Confrontation sans front". Sign. Jorn 72, IX/XX H.C. Radering i farver. Lysmål 30,5 x 40. Litteratur: Van de Loo nr DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

66 GRAFIK BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 769

67 425 MAX KLINGER f. Plagwitz 1857, d. Leipzig 1920 "Rettungen Ovidischer Opfer, Opus II", 1882 (1879). Radering og akvatinte. Bladstørrelser 45 x 63. (15) Litteratur: Singer, no Uden titelblad og indholdsfortegnelse, uoriginal mappe. DKK / PAUL GAUGUIN f. Paris 1848, d. Fatu-Iwa 1903 "Mahnu No Varua Ino", Træsnit på Kinapapir. Tryksigneret PGO. Trykt af Pola Gauguin. Bladstørrelse 27 x 43. U.r. Litteratur: Guérin: vol. II, nr. 95. Litteratur: Kornfeld: nr. 19E, gengivet s. 95. DKK / CD KÄTHE SCHMIDT KOLLWITZ f. Königsberg 1867, d. Chateau de Moritzburg raderinger fra serien "Bauernkrieg". Alle signeret Käthe Kollwitz og i trykket Raderinger. 55,5 x 73. Værkerne har følgende titler: "Die Gefangenen", "Bewaffnung in einem Gewölbe", "Vergewaltigt", "Beim Dengeln", "Die Pflüger" og "Losbruch". Raderingen "Schlachtfeld" mangler (6). I trykket på 3 raderinger angivet: "Drück von O. Felsing, Berlin, S.W". Litteratur: Käthe Kollwitz Zeichnung Grafik Plastik. Bestandskatalog des Käthe-Kollwitz-Museums Berlin, E.A. Seemann Leipzig 1999, kat. nr Serien oprindelig tilblevet og trykt DKK / CD GEORGE GROSZ f. Berlin 1893, d. sst "Fischer aus Pommern", Sign. Grosz og med vandmærke formet som en stjerne. Litografi. Lysmål 30 x 40. Litteratur: Dückers nr. E 102. Et af ca. 125 signerede eksemplarer. Udgivet sammen med "Der Zeitschrift in Mappenform" - "Die Schaffenden", Euphorion, Berlin DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

68 GRAFIK CD TAL R f. Tel Aviv 1967 Seks kompositioner, Alle sign. Tal R. Vandmærke Hostrup Pedersen & Johansen Litho. Litografier i farver. Bladstørrelse 40 x 50. U.r. (6) Udgivet af Die Griffelkunst Vereinigung e.v., Hamburg. Trykt hos Hostrup-Pedersen & Johansen, Valby. 1. oplag er trykt i 2004, 2. oplag i Hvert oplag består af 100 til 275 eksemplarer af hvert ark. DKK / CD SERGE POLIAKOFF f. Moskva 1900, d. Paris 1969 "Composition rouge, verte, bleue et jaune", Sign. Serge Poliakoff, 20/150. Litografi i farver. Trykt hos Pons, Paris. Udgivet af Nesto Jacometti, L'oeuvre gravée. Zurich. Lysmål 62 x 45. Litteratur: Rivière nr. 12. Litteratur: Poliakoff og Schneider nr. 12. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 769

69 CD SERGE POLIAKOFF f. Moskva 1900, d. Paris 1969 "Composition grise, rouge et jaune", Sign. Serge Poliakoff, 32/100. Lysmål 53,5 x 70. Litteratur: Rivière nr. 27. Litteratur: Poliakoff & Schneider nr. 27. DKK / CD MAN RAY f. Philadelpia 1890, d. Paris 1976 "The Origin of Species", Sign. Man Ray, 141/180. Litografi i farver. Lysmål 46 x 34,5. Litteratur: A. 58. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

70 GRAFIK 433 CD PIERRE SOULAGES f. Rodez 1919 Komposition. Sign. Soulages, 37/115. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 76. DKK / JAMES ROSENQUIST f. Grand Forks, Dakota North, USA 1933 Komposition. Sign. Rosenquist 1979, 11/78. Radering. Bladstørrelse 58 x 100. DKK / ASGER JORN (RED.) "Cobra-bibliotheket. Frie kunstnere". 15 bind med originale litograferede omslag af Jorn, Carl-Henning Pedersen, Alechinsky, Bille, Heerup, Egill Jacobsen, Corneille og andre. Ejnar Munksgaard, København (16) Bindene om Stephen Gilbert, Jacques Doucet, Else Alfelt og Henry Heerup med kunstnersignaturer og dedikation til tidligere ejer. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 769

71 CD PIERRE SOULAGES f. Rodez 1919 "Lithographie no. 13", Sign. Soulages, 39/65. Litografi i farver. Trykt på Velin D'Arches papir. Trykt hos Clot & Bramsen, Paris. Lysmål 74 x 55. Litteratur: Rivière nr. 15. DKK / CD TAL R f. Tel Aviv 1967 "Uddannelsens", Sign. Tal R, 19/100. Mappe med 8 grafiske tryk. Trykt og udgivet af Brøndums Forlag, København ,5 x 70. (8) DKK / CD PIERRE ALECHINSKY f. Bruxelles 1927 "Probléme decographique", Sign. Alechinsky og dedikeret "Pour l'atelier Clot". Litografi i farver. 66 x 102. Litteratur: Rivière nr DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

72 GRAFIK 439 CD MAN RAY 439 f. Philadelpia 1890, d. Paris 1976 "The Origin of Species", Sign. Man Ray, 141/180. Litografi i farver. Lysmål 44,5 x 34. Litteratur: A. 58. DKK / CD MAN RAY 440 f. Philadelpia 1890, d. Paris 1976 "The Origin of Species", Sign. Man Ray, 141/180. Litografi i farver. Lysmål 47 x 34. Litteratur: A. 58. DKK / ASGER JORN (RED.) "Bibliotheque de Cobra. Artistes Libres". 15 bind med originale litograferede omslag af Jorn, Carl- Henning Pedersen, Alechinsky, Bille, Heerup, Egill Jacobsen, Corneille m.fl. Ejnar Munksgaard, København (15) Uden kassette men med introduktionsbindet "Artistes Libres. Première serie du bibliotheque de Cobra". DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 769

73 onsdag 28. februar kl. 18 katalog nr modern moderne kunst og dansk samtidskunst

74 MODERN CD KNUD ODDE f. Frøslev, Stevns 1955 "Siggimund med rødt kors". Sign. Odde 92. Akryl på lærred. 75 x 80. Litteratur: Henrik Wivel: "Knud Odde", Dansk Nutidskunst 25, gengivet som fig. 24. DKK / CD ESKE KATH f. Haderslev 1975 Komposition. Sign. på bagsiden EK Olie på lærred. 100 x 100. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 769

75 CD POUL ANKER BECH f. Taars 1942 "Den blufærdige lampe". Sign. Bech 81. Olie på lærred. 50 x 65. DKK / CD KRISTIAN HORNSLETH f. Edinburgh, Skotland 1963 "I Like People". Sign. Hornsleth 97. Akryl på lærred med applikeret fotoprint. 120 x 120. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

76 MODERN CD JOHN KØRNER f. Aarhus 1967 "Spejlinger". Sign. på bagsiden Körner 04. Akryl på spejl monteret på træplader i farverne rød, hvid og blå. 98 x 78. Udstillet: "John Kørner", Kunstforeningen Gl. Strand, København, 19. november januar Proveniens: Galleri Christina Wilson, København. Proveniens: Galleri Stefan Andersson, Sverige.. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 769

77 CD TAL R f. Tel Aviv 1967 "El Arosa", Sign. monogram. Akryl på lærred. 56 x 46. U.r. Proveniens: Michael Andersen, København. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

78 MODERN 448 CD IVAN ANDERSEN f. Tåstrup 1968 Komposition med bildør, ca Sign. på bagsiden IVAN. Olie og spraymaling på masonit med afslebne partier. 122 x 142. Proveniens: Erhvervet direkte fra kunstneren af nuværende ejer. 448 Ivan Andersen arbejder i sine malerier med elementer hentet fra hverdagens daglige omgivelser, det værende parkeringspladser, storcentre, alléer eller noget så elementært som en bildør. På sin vis arbejder han med elementer, enhver beskuer kan nikke genkendende til, for på samme tid at vende op og ned på de strukturer vi kender. I nærværende maleri, hvor han isolerer bildøren og lader den fremstå som fritsvævende i en tåge af brunlige farver, sætter han netop spørgsmålstegn ved den kulisseverden vi omgiver os med. Han understreger her, at alt kan løsrives fra sin daglige plads og omrokeres. Derved tvinger han beskueren ud i nye analyser af deres kendte hverdag og sætter spørgsmålstegn ved, hvorvidt Deres hverdag også blot er en kulisse. DKK / CD JOHN KØRNER f. Aarhus 1967 "En syg snebold". Betegnet på bagsiden 98. Akryl på lærred. 27 x 35. U. r. DKK / CD JOHN KØRNER f. Aarhus 1967 "Jeg ved hvad De tænker Hr. Statsminister". Sign. på bagsiden Körner 98. Olie på lærred. 40 x 50. U.r. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 769

79 CD TAL R f. Tel Aviv 1967 "Victory over the sun on my way to the supermarket". Akryl, akvarel og blyant på papir. 57 x 75. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

80 MODERN CD KNUD ODDE f. Frøslev, Stevns 1955 "Erich von Stroheim". Sign. Knud Odde 91. Akryl på lærred. 80 x 99. Udstillet: "Erich von Stroheim", Esbjerg Kunstmuseum Udstillet: "Erich von Stroheim", Herning Kunstmuseum DKK / CD TAL R f. Tel Aviv 1967 To kompositioner. Sign. Akryl på collage. Bladstørrelse 29 x 21 og 29 x 22. (2). Proveniens: Galerie Stalke, København. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 769

81 CD JOHN KØRNER f. Aarhus 1967 "To telte og et hus". Sign. Kørner 98. Olie på lærred. 100 x 80. U.r. John Kørner bygger i sine malerier videre på landskabsmaleriets kunstneriske traditioner og formår, ved at tilføre det klassiske landskabsmotiv humoristiske elementer, at indføre sine malerier i en samtidig kontekst. John Kørner er interesseret i samspillet mellem kunstner og beskuer, hvorfor hans malerier består af en udfordrende fantasiverden, der taler til beskueren og higer efter en analyse. Han maler genkendelige motiver for samtidig at give dem et magisk præg. Figurer kan for eksempel fremstå uden ansigter og en sol kan bestå af blot en enkelt streg. Ved at udfordre denne grænse mellem motiv og farveflade, får han beskueren til at reflektere over værket og får beskueren til selv at skulle færdiggøre værket i sin egen fantasi. Ligeså bruger han stærke farver som en måde at hidkalde opmærksomhed på. Hans stærke gule farve, kendt som Kørner-gul, og den snehvide baggrund ses ofte som baggrund for hans landskaber og virker som en udfordrende måde at videreføre landskabsmotivets traditioner på. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

82 MODERN 455 CD TAL R f. Tel Aviv 1967 "2000 Monky", Sign. T og på bagsiden Tal R samt titel og overstreget titel "Nonstop januar". Olie på lærred. 140 x 172. Proveniens: Michael Andersen, København. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 769

83 455 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION

84 MODERN CD BALDER OLRIK f. Virum 1966 "Kulturpalads". Sign. på bagsiden Balder Olrik 96. Olie på manipuleret foto på plade. 121 x 185. Proveniens: Galleri Faurschou, København. DKK / CD BALDER OLRIK f. Virum 1966 "Hest # II". Sign. på bagsiden Balder Olrik 93. Mixed media på foto på lærred, monteret på plade. 123 x 235. Proveniens: Galleri Faurschou, København. DKK / BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 769

SØNDAG. Papirkunst på himmelflugt

Omkring et moderne billede

KATALOG OVER EFFEKTER TIL CARLSBERG CHARITY BAR & AUCTION

HORSENS KUNSTMUSEUM 1

HORSENS KUNSTMUSEUM 1 1HORSENS KUNSTMUSEUM Internationale kunstnere Siden 1984 har Horsens Kunstmuseum koncentreret sig om indsamling af dansk samtidskunst, men ud fra et ønske om at perspektivere den danske kunstscene, er

ft3 KATALOG NR 34 EDITH WILLUMSENS J. F.WILLUMSENS UDSTILLING 22. FEBRUAR 9. MARTS 1919

ft3 KATALOG NR 34 EDITH WILLUMSENS J. F.WILLUMSENS UDSTILLING 22. FEBRUAR 9. MARTS 1919 ft3 KATALOG NR 34 EDITH WILLUMSENS J. F.WILLUMSENS UDSTILLING 22. FEBRUAR 9. MARTS 1919 UDSTILLING AF SKULPTUR - KERAMIK LITOGRAFIER RADERINGER EDITH WILLUMSEN - J. F. WILLUMSEN 22. FEBEUAR-9. MARTS 1919

Sommerudstillingen på Masnedøfort 2019

Sommerudstillingen på Masnedøfort 2019 Sommerudstillingen på Masnedøfort 2019 Tekstile eksperimenter, internationalt kunstfotografi, minimalistiske lydinstallationer og malerier i lange baner. Der er både genkendelse og nye oplevelser i vente

Kunstakademiets Bibliotek

Kursusprogram Kurser Fotokunst m. billedkunstner Rick Towle og fotograf Christian Petersen

Kursusprogram Kurser Fotokunst m. billedkunstner Rick Towle og fotograf Christian Petersen Kursusprogram 2017 Kurser 2017 Fotokunst m. billedkunstner Rick Towle og fotograf Christian Petersen Være med til et spændende weekendkursus hvor vi vil eksperimentere med foto som kunstnerisk udtryksform

FLSmidth s Kunstforening - Hovedgevinster 2008 Side 1

ISBN: 978 87 7674 858 6. Et lyst værelse er trykt med støtte fra Landsdommer V. Gieses Legat og Overretssagfører L. Zeuthens Mindelegat

ISBN: 978 87 7674 858 6. Et lyst værelse er trykt med støtte fra Landsdommer V. Gieses Legat og Overretssagfører L. Zeuthens Mindelegat ET LYST VÆRELSE ET LYST VÆRELSE Empati, rumopfattelse, kunstnerisk selvspejling og æstetik i kvindelige danske forfatteres og billedkunstneres værker i perioden 1930-90 Forfatteren og Syddansk Universitetsforlag

NJ Lang 2014 Stræktider -05/16/2014 Plads Navn Klasse Tid D15-20

vinterturnering cal 22,

Júliana Sveinsdóttir MEDLEMSBLADET FOR VENNER AF KUNSTMUSEET I TØNDER

Júliana Sveinsdóttir MEDLEMSBLADET FOR VENNER AF KUNSTMUSEET I TØNDER Júliana Sveinsdóttir MEDLEMSBLADET FOR VENNER AF KUNSTMUSEET I TØNDER nordisk kunst & wegner Fra kunstmuseet ved Ove Mogensen Velkommen til et 2017 hvor der venter mange spændende oplevelser for Venner

JESPER PALM TIDLIG TORSDAG 13. MAJ 26. JUNI 2010. Galleri NB Viborg

Nr. Navne Klub. 1 runde 2 Runde 3 Runde 0 Finalerunde Finale 0 Omspil

Dansk Skytte Union 50m Hjemmebaneturnering 2014 - Senior

Omkring et billede 2/10: 9/10: 16/10: 23/10: 30/10: 6/11: 13/11: 20/11: 27/11:

Gerlev Open. Bane. Total indv. Placering indv. # Navn: Klub: 1 2 3

Jens Bredholt Ind til benet. Bente Hammershøy

Jens Bredholt Ind til benet. Bente Hammershøy Jens Bredholt Ind til benet Bente Hammershøy Bente Hammershøy Ind til benet Jens Bredholt sluser det væsentlige ind, skærer et stykke ud af virkeligheden og fanger og fastholder det essentielle i motivet.

Thorvald. Hagedorn-Olsen. Frederikssund Kunstforening

Thorvald. Hagedorn-Olsen. Frederikssund Kunstforening Thorvald Hagedorn-Olsen Thorvald Hagedorn-Olsen (1902-96) Biografi Udvalgte udstillinger Hovedbiblioteket - Helsingør J. F. Willumsens museum -Frederikssund. 90 års jubilæum for Th. Hagedorn-Olsen v./

Nicolai Abildgaard (1743-1809), Den sårede Filoktet, 1775, SMK

BILLEDKUNST - Ismer i dansk maleri efter 1870

Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse Undervisningsbeskrivelse Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser Termin Institution Uddannelse Fag og niveau Lærer(e) Hold Termin hvori undervisningen afsluttes: maj-juni, 2012 VUC

GARDERNES INDIVIDUELLE LANDSMESTERSKABER 2015 200 M LIGGENDE KLASSE A

Gevinstliste KOS 2018

Gevinstliste KOS 2018 Gevinst nr. 1 Gevinst nr. 2 Gevinst nr. 3 Kunstner Gorm Eriksen Kunstner Gorm Eriksen Kunstner Kjeld Ulrich Titel Titel Titel Type Litografi Type Mixed media Type Litografi Størrelse 70 x 55 Størrelse

Værker indkøbt i 2018 og udtrækkes ved generalforsamlingen onsdag den 24. april 2019

Værker indkøbt i 2018 og udtrækkes ved generalforsamlingen onsdag den 24. april 2019 Værker indkøbt i 2018 og udtrækkes ved generalforsamlingen onsdag den 24. april 2019 De opgivne mål er omtrentlige og uden garanti. Klik på det lille billede for at se fotografiet i stor størrelse. Id

Reg.nr. en udstilling af Telefon Til Chefen

CAMILLA WEST GalleriWeber

CAMILLA WEST GalleriWeber CAMILLA WEST 14.10.16-25.01.17 GalleriWeber Galleri Weber har den store glæde at invitere til åbning af en udstilling med CAMILLA WEST Landscape Eve 24/7, 2016, 40 x 50 cm, olie på lærred Forside: Sunset,

Forårsudstillingen 6/4-1 2/5 201 3

Dansk Skytte Union 50m Hjemmebaneturnering Senior

Dansk Skytte Union 50m Hjemmebaneturnering Senior 60 liggende 4. omgang total 1. division 1 Ballerup 1 1876,9 10 7505,5 40 2 Kolding 1 1842,3 4 7412,0 24 3 DSB/ASF 1 1846,9 6 5565,8 22 4 Viborg 1 1850,6 8 7394,9 18 5 Bredstrup-Pjedsted 1 1819,9 0 7351,8

Opdateret startliste for Kreds-/By-stævne 30. januar 2011

KLubmesterskab huls spillere

KLubmesterskab huls spillere

Dansk Skytte Union 50m Hjemmebaneturnering 2014 - Senior 60 liggende 1. omgang total 1. division 1 Ballerup 1 1878,1 10 1878,1 10 2 Kolding 1 1852,4 8 1852,4 8 3 Bredstrup-Pjedsted 1 1846,0 6 1846,0 6 4 Hvidovre SF 1 1839,9 4 1839,9 4 5 Viborg 1 1835,7 2 1835,7

FORSIDE & REDAKTION: Lis Nielsen REPRO & TRYK: PM Tryk. Stenløse

Regionsmesterskab 2016 Krolf

Træningstider Nørrebro Parken

Træningstider Nørrebro Parken Mandag Træningstider Nørrebro Parken Træner 3m A1 U8- Drenge Årgang 2009, Argentina 3m A2 U8 - Drenge Årgang 2009, Brasilien 3m B1 U8 - Drenge Årgang 2009, Cameroun 3m B2 U8 - Drenge Årgang 2009 U10 -

UM 50M Junior og Ungdom. Vestereng Skydebaner

UM 50M Junior og Ungdom. Vestereng Skydebaner UM 5M 29 Junior og Ungdom Vestereng Skydebaner www.skytteunion.dk 1 6 liggende Herrejunior 1 Nicolai Espersen Ballerup 99 98 97 98 94 97 583 29x 583 Finale 12,1 685,1 2 Alexander Helleskov Trehøje 98 98

HUSK 13. NOVEMBER 2013 FOREDRAG OM MALEREN OLUF HØST MUSEUMSDIREKTØR JENS ERIK SANDBERG

HUSK 13. NOVEMBER 2013 FOREDRAG OM MALEREN OLUF HØST MUSEUMSDIREKTØR JENS ERIK SANDBERG MEDLEMSBLADET 24. SEPTEMBER 2013 HUSK UDEN FOR MYLDRETID MØD KUNSTNERNE BAG UDSTILLINGEN HUSK 6. OKTOBER 2013 EKSKURSION TIL KUNSTHALLE I HAMBURG DANSK KUNST FRA ECKERSBERG TIL HAMMERSHØI 2. NOVEMBER 2013

JURY FORÅRSUDSTILLINGEN 2018