NEHMS AUKTIONER»WESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFON*NR.: VESTER M ANDAG DEN 1. MARTS O G FLG. DAGE KL. 11.
- Elias Hansen
1 NEHMS AUKTIONER»WESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFON*NR.: VESTER M ANDAG DEN 1. MARTS O G FLG. DAGE KL. 11.
2 KATALOG over Møbler, Soveværelser, Dagligstuer, Hotels Møbler, 1 Piano, 1 Orgel, G ulvtæpper, Glas, Porcellæn, Guld, Sølv, Plet, Kunstsager, antike M øbler m. m. som bortsælges ved Auktion M andag d. 1. M arts og følg. Dage Kl. 11 Eftersyn: Fredag den 27., Lørdag 28. og Søndag 29. Februar. Kommissioner modtages, i Lokalet af Inspektør Sørensen.
3 AUKTiONSVILKAAR. A lt sælges i den Stand, hvori det ved Hammerslaget er og forefindes samt uden Ansvar for Undertegnede i nogen Retning, idet der heller ikke indestaas for mulige Fejl i Kataloget, og henligger fra Hammerslaget for Køberens Regning og Risiko, og sælges det paa nærmere Approbation efter Auktionen. Det købte skal være afhentet fra Auktionsstedet inden Forløbet af 2 Dage efter A uktionen. Dersom det solgte ikke afhentes til rette Tid, kan det, uden Varsel paany bortsælges enten under Haanden, eller ved Auktion for første Købers Regning og er denne da pligtig at erstatte det deraf flydende Tab uden at have Adgang til det mulige Overskud. Ejendomsretten over det solgte overgaar først til Køberen ved Købesummens fulde Erlæggelse. Den som byder for en anden, forpligter sig derved som Selvskyldnerkautionist. Betalingen, hvortil i Auktionsomkostninger betales et Tillæg af 12*/g pct., erlægges til Undertegnede enten ved Tilslaget eller paa Anfordring; dog kunne vederhæftige Købere, der forinden Auktionen henvende sig til mig, forvente 3 Ugers rentefri Henstand, imod, naarsomhelst af mig paafordres at stille saadan Sikkerhed for det skyldige Beløb, som af mig maatte anses for betryggende. Stilles Sikkerheden ikke paa Anfordring, er Betalingen straks og uden Hensyn til den givne Henstand forfalden. De Købere, der ikke betale i rette Tid, have, hvad enten de blive sagsøgte eller ikke, at tilsvare i Rente 6 pct. p. a. fra Hammerslagets Dato. I Søgsmaalstilfælde ere de pligtige uden Hensyn til, hvor de bo eller opholde sig at give Møde for Københavns Forligskommission og Jurisdiction efter Varsel som indenbys Boende, underkastet den hurtige Retsforfølgning efter Forordning af 25. Januar 1828 samt undergivne Udpantning efter Lov af 29. Marts Nr. 10 a. Tillæg til Vilkaarene forbeholdes København, den 1. Mar/s SIGVALD F. NEHM. 1 2 Vaser. * * Opsats. 5 1 Krukke Notis. 8 1 Urtepotte Askebægere flade Talerkener dybe 13 2 Vaser Æske Vaser Tinkrus Antik Daase Kande Talerken Schweizer Platte poleret Daase Rosenborg med Ben, lille stor Kasserolle.
4 27 1Elefantbord Soveværelse best. af 2 Senge med Spiralmadrats og Madras. Dob: Skab med Spejl, Servante, 2 Natborde med Marmor Stole. 30 1Briisseeløber Hovedpuder. 32 1gul Stores Vattæpper. 34 1Eg. Møblement med Sæder. Sofa, Bord, 2 Stole. 35 1Soveværelse med 3 dob. Skab. 36 1Rokokko Etagere Skab. 37 1Chr. 8 Sofa, Mah. 38 f Æ gte Gulvtæppe. Stor 380 X Tobaksdaase Mah. Sekretær rigt udskaaret. 41 1Gulvtæppe 275/ Mah. Daglistue med grønt Silkedamask. best. af Sofa, Søjlebord, 2 Lænestole, 4 Salonstole Mah. Søjle Elefantbord Soveværelse Hovedpuder Stole Maleri Metalvase. 50 1Syskrin. 51 1Gulvtæppe Axminster 275X Daglistue med grønt Damask best. af Sofa, 1 Lænestol, 4 Salonstole. 53 1Divanbord Nikkel Kaffestel Karaffer Elektrisk Lampe Vaser Soveværelse best. af, Toiletmøbel, Servante, 2 Natborde, 1 Klædeskab Stole. 60 1Elektrisk Lysekrone Miniatuer Gulvtæppe Axminster 275/ Lysestage Stole Soveværelse Stole Gulvtæppe 275X Stk. gamle Glas Karat Guldring med 3 store Brillanter Armbaandsuhr Guld Herre Repeter Uhr, 3 Kapslet Guldkæde, 50 gr Sølv Spindel Uhr Damebælte, Kinesisk Russisk Frugt Opsats Spadserestok med Elfenben og Mahogni stor Indisk Dekarations Vase Terracocca Figur, Venus Messing Spritovn Vægspejl Porcl: Figurer. 89 Proff. Jerichau, M armorgruppe Uldtæpper gul Stores m. Silketøj Servantebord Soveværelse Stole slebne Blomsterglas Garniture Kurv,
5 102 1 Kurv Sæt Skaale Figur, Sokrates Ugle Mignon Grethe Gulvtæppe 275/ Maleri Eg. Buffet Bord Stole Sovevæ relse med 3 dob: Skab Sofa, Imt. Læder Byste Terralit Læ derm øblem ent, 1 Sofa, 1 Bord, 2 Lænestole, 2 Salonstole Syskrin Undermadrasser Japansk Vase Maleri Sovevæ relse gul Stores Sengeforliggere K laver Rachel opretst Spejle separeres Toiletspande separeres Kupler Laag Haandklædestativer, separeres Servantestel C hesterfieldsm øblem ent m ed M ekka Herreskrivebord Stol Elefantbord Kunstglas Maleri Meniature Figur, Beatrise fra Lille Madonna Relief Urtepotte Terralitfigur Tobaksdaase Gyngehest Divanbord Kunstglas a 1A n tik Vetrine Divantæppe Pliisch Bordtæppe 165 1Messing Temaskine Lysekrone Maleri: Claudi Petersen Byste Terralit slebne Blomsterglas Miniature 174 a. 50 galvaniserede Gulvspande Daase.
6 Fotografiapparat 184 Armstager. 185 Lysestager Damesølvkæde Sølvhaandtag Skrivebordsuhr Soveværelse. 190 Stole Servantestel Maleri: Claudi Petersen G Vehrmeren, Maleri: C. Bang, Marine Milton, Motiv fra Simory Jensen, F a. 1 Orgel Vaser Ugle, Terralit Servantestel Soveværelse antikt, Birketræs Skab Kakkelovnsskærm Gulvtæppe Divan Fade Kaffekande Sukkerskaal Talerkener Par Kopper sorte Vaser Ugle, med Uhr Soveværelse Servantestel Servantefade, separ Læder C hester feilds, Sofa, Bord, 2 Lænestole. 2 Salonstole Sølvopsats Maleri: C. Vilh. Larsen, Landskab Køge Norvil Aage Wang, Køer Gulvtæppe Soveværelse med, 3 dobbelt Skab Lampe Elefantbord sort Uhr blaat store Fade smaa Kunstglas Soveværelse antikt Mah. Spisebord Komode Mah. Sekretær fransk Glasmaleri. 246 a. 1 Pude Chaiselongue, Mekka. 246 b. 1 Servantestel 246 c. 1 Sølvfrugtskaal. 246 d. 1 Kaffeservise. 246 e. 1 Frugtskaal. 246 f. 1 Lædermøblement, best. af Sofa, Bord, 2 Lænestole, 2 Salonstole Gulvtæppe Miniaturer Soveværelse
7 Fag Madras Gardiner Tiills Stores Mah. Vaterpas. Lædertaske. Fotografi Album. Kunsttryk. sleben Blomsterglas. 2 2 Glas, (blaa og røde.) 1 1 Soveværelse. 1 Servantestel. 5 mtr. Silketøj. 4 1 Gulvtæppe. 1 Herreskrivebord. 2 Vaser. 6 sorte Vaser. 1 Kunstglas. engelsk Plat de Menage antik Dragkiste Tobaksdaase Syskrin Miniature Lysestager Eg. Bord Mah. Lampe lille Komode Puncheboule Kakkelovnsskærm Kiste med 3 gi. Malerier engelsk Plat de Menage Sølv Fiskeske stor Kiste Sølv Fiskeske Strøske stor Kiste Eg Bord E g Klædeskab, Renaisan C hatol, indlagt. 323 ' 1 Sølv Sukkertang Kageske Kompotskeer Kirkeskab, Baroc Sølv Spisegarniturer Barnebestik Pletbakke Komode, Almetræ Klædeskab Plet Kaffeservise Sølv Salt og Peberbøsse Sukkerskaal Komode. 1
8 Sølv Kagebakke. 2 antike Lænestole Komode. antikt Anretterbord. Gulvtæppe. Servante m. Marmor. Komode. Sengeskab. Anretterbord med Opsats. Kirkeskab. Miniaturer. Maleri, Claudi Petersen 2 Glas, (blaa og røde) rundt pol. Bord. Maleri. 1 1 Vaser sorte Vaser. Maleri, A. Danieisen. Aage Vang. S. Bang. Kunstglas Kunstglas. Mah. Spillebord. Miniature. Divantæppe. Kokostæppe. Bidemejer Salon Møblement. Sekretær. Maleri, Danieisen. C. Vilh. Larsen. Heslund. \ Kunstglas. Plet Kaffestel. Divantæppe 2 Knive. Mah. Chatol. Bord med Marmorplade. Løber. Gulvtæppe 1
9 419 1 orientalsk Lygte B ogsam ling. Separeres. B, f H f u m i i t i i?
Læs mereKATALOG. Auktionen paa Constantia. Bohatfe og JVIalemer. Dødsboerne. Tirsdag den 30. September 1913, Form. Kl. 11. over. tilhørende.
Læs mereKØBEMHÅVNS 26. MARTS 1919.
KØBEMHÅVNS 26. MARTS 1919. FORTEGNELSE OVER EN SAMLING ANTIKVITETER OG KUNSTGENSTANDE DER BORTSÆLGES VED AUKTION ONSDAG DEN 26. MARTS KL. 11 KØBENHAVNS NY KUNSTSAL VESTERVOLDOADE 11 STUEN TLF. BYEN 7876
Læs mereNEHMS AUKTIONER»W ESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONsNR. s VESTER TO R SD A G DEN 16. SEPTEM BER KL. 1.
NEHMS AUKTIONER»W ESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONsNR. s VESTER 72 56 TO R SD A G DEN 16. SEPTEM BER KL. 1. KATALOG over En D el gode Malerier, som bortsælges ved Auktion Torsdag d. 16. Septb. 1920
Læs mereNEHMS AUKTIONER»W ESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONcNR.: VESTER M A N D A G DEN 17. M AJ 1920, KL. 12
NEHMS AUKTIONER»W ESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONcNR.: VESTER 72 56 M A N D A G DEN 17. M AJ 1920, KL. 12 KATALOG over EN SAMLING MALERIER som sælges ved offentlig Auktion i Vangehuset, Strandvej
Læs mereM øbler m. m. som bortsælges ved off. Auktion
Læs mereM. N. Holms Auktionsforretning Telefon Løngangsstræde 20.
Læs mereMØBLER oo INDBO Befordringstøj
Læs mereCharlotte Frimodt. Malerier og Aquareller.
Læs mereMøbler, Indbo, Pianoer Flygel, Billard, Broderi, Manufaktur, Skotøj.
Læs mereNEHMS AUKTIONER»WESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONsNR. s VESTER TIR SD A G D. 6. JA N. O G FØLG. DAGE KL. 11 PR.
NEHMS AUKTIONER»WESTMINSTER«FREDERIKSBERG ALLÉ 5 TELEFONsNR. s VESTER 72 56 TIR SD A G D. 6. JA N. O G FØLG. DAGE KL. 11 PR. KATALOG over DØDSBO Paa Begæring af Eksecutor Testamenti i Boet efter Portrætmalerinden
Læs mereProf. O tto BacL tf ^ /i"
Læs mere28an5a(j ben 6te ' Ho»em6er 190S, Storm- $1. n. tøjjailottenboifl.
Læs mereen Malerisamling og Bohave m. v. tilhørende
Læs mereUNG KUNST. AUKTION TIRSDAG DEN 25. APRIL 1911, FM. KL. il1 JERNBANEGADE NR. 9. i. Sal.
UNG KUNST. AUKTION TIRSDAG DEN 25. APRIL 1911, FM. KL. il1 JERNBANEGADE NR. 9. i. Sal. 5557 Privat Eftersyn: Fredag d. 21. April 1911 Kl. 10 4. C A T A L O G OVER MALERIER OG STUDIER AF 12 UNGE DANSKE
Læs mereHerskabeligt Indbo Malerier
Læs mereFabrikant Emil Falck5 Dødsbo