MALERI AUKTIONEN KATALOG OVER. jy*r CITY AUKTIONS-LOKALER TELF KRISTEN BERNIKOTSSADE 2 TELF CITYS AUKTIONS-LOKALER
- Tilde Justesen
1 jy*r CITY AUKTIONS-LOKALER TELF KRISTEN BERNIKOTSSADE 2 TELF HJ. AF CITYGADE KATALOG OVER MALERI AUKTIONEN i CITYS AUKTIONS-LOKALER KRISTEN BERN1K0WGADE 2, ST. (H j. a f C it y g a d e ) MANDAG DEN 30. NOVEMBER KL. 1 MIDDAG KOMMISSIONER MODTAGES EFTERSYN LØRSDAG U 6 SØNDAG 11 3 G. E, NØHRMÅNN HJ. AF KRISTEN BERNIKOWGADE 2 OG CITYGADE TELEFON Kø b e n h a v n. H. ERBS-JENSENS BOGTRYKKERI, BORGERGADE
2 Konditioner. i. Alt sælges under Forbehold af nærmere Approbation i den Stand, hvori det ved Hammerslaget er og forefindes, 8amt uden Ansvar for Undertegnede i nogen Retning og henligger samme for Køberens Regning og Risiko i enhver Henseende. Udlevering af det Købte foregaar Auktionsdagen Kl. 3 6 fra City Auktions-Lokaler, Kr. Bernikowgade 2, St. Dersom det Købte ikke afhentes til rette Tid, kan det uden videre Varsel paany bortsælges for første Købers Regning enten underhaanden eller ved Auktion, og er første Køber da pligtig skadesløit at erstatte det deraf flydende Tab uden at have Adgang til det mulige Oveiskud. Ejendomsretten over det Solgte overgaar først til Køberen ved Købesummens fulde Erlæggelse. Den, der byder for en Anden, forpligter sig derved som Selvskyld nerkautionist til skadesløs Betaling. 3. Betalingen, foruden Auktionsbudet 10 /o af samme i Auktionsomkostninger, erlægges til Undertegnede mten ved Hammerslaget eller paa Anfordring. 4. De Købere, der ikke betale i rette Tid, have, hvad enten de blive sagsøgte eller ikke at tilsvare i Rente 6 /o p. a. fra Hammerslagets Dato, indtil Betaling sker, samt alle Omkostninger skadebløst. I Søgsmaalstillælde er de pligtige uden Hensyn til, hvor de bo eller opholde sig, at give Møde for Køben ti avns Korligskommission og Jurisdiktion efter Varsel som til indenbyts Boende, underkastede den hurtige Retsforfølgning efter Forordningen af 25. Januar 1828 samt undergivne Udpantning efter Lov af 29. Marts Nr. 10 a, hvorhos de betale skadesløse Omkostninger uden Hensyn til Forordningen af 6. August København, den 26. November G. E. N ø h r m a n n. City Auktions-Lokaler. Kr. Bernikowgade 2, St. Telefon»720. Niels Christiansen: Sommmenlag i Engen V. P. Jensen : Skovbrynet Ang. Hærning : Vinterdag David Jacobsen : Sommerdag paa Landet E. Bøgh : Skovpsrti Carsten Henriksen : Fiederiksborg Slot C. Jespersen : Parti fra Røiiovre Hoffmann : Vestet brogade 65 W< je: Frederiksholms Kanal A. Bulow : Skibe i Kattegat A. N. Kraimer: Hedeparti K. Larsen : Aftcustemning Luplau-Jansen : Fra Skarritsø Tb. Brendstrup : Skovparti Picard (fransk Maler): Gule Druer Albrecht Smidth : Et Køkken H. Schumacher : Fra Italien Eiler Hansen : Skovparti (Akvarel) Aug. Thomsen: Et Teglværk ved Valdby
3 5 Nr. 20 Sophus Pedersen : Roser paa et Bord 21 E. Bøgh : Strandparti fra Ebeltoft 22 Hugo Friis: Det stille Vand i Dyrehaven 23 A. Jørgensen: St. Strandstræde 24 Knud Olsen: Vinterdag i Dyrehaven 25 Eiler Hansen : Parti fra Gammel Skagen 26 Elise Hammer: Et Glas med Blomster 27 Hana Smidth: Parti ira Sebberusund 28 J. Fager lin (svensk Maler): Oktoberstemning 29 Olaf Jensen: Hedelandskab. Silkeborg 30 Budtz-Muller: Solnedgang 31 Wilh. Bille: Stevns Klint 32 Hedvig Winther: Kystparti. Kaløvig 33 (Utydeligt signeret): Hedeparti 34 A. Smidth : Parti fra Nordsjælland 35 E. M. Jensen : Fra Grib Skov 36 Fritz Holm : Blomstrende Frugttræer 37 Niels Christiansen : Smedie ved Jagtvejen 38 Eiler Sørensen : En lille Pige 39 Fygenring: Fra Hangø 40 Jul. Andersen: Skovsø 41 C. Jespersen: Sommeraften. Dyrehaven 42 Johan Hassel : Hunden skal have Kage 43 F. Stein : Parti fra Hellebæk 44 Eiler Hansen : Borso ved Præstø (Akvarel) 45 Louis Frandsen : Pergola ved Capri Nr. 46 A. Kongsbach: Roser i et Glas 47 Elias Pedersen : Fra Hornbæk 48 Kaulum (norsk Malor): En Lodsbaad i haardt Vejr under Norges Kyst 49 Godtfred R um p: Landskabs-Studie 50 C. Jespersen : Sommeraften. Rudersdal Skov 51 Pr of. C. F. Sørensen : Strandparti fra Samsø 52 Frølund : Hoved af en Grand Danois 53 Hornemann : Portræt 54 Erasmi Christensen : Septemberdag ved Rungsted 55 Prof. Axel Helsted: Et Gravkammer. Palæstina 56 E. Bøgh: Interiør 57 A. Jacobsen : Vej i Sorgenfri Paik 58 C. L und: En sønderjydsk Kirkegaard 59 F. Møller : En siddende Mand 60 Oscar Herschend : Ved Skarritsø 61 Prof. Viggo Johansen : Interiør 62 Horcung Jensen : Fuglesangsøen 63 Gyde Petersen: Strandparti 64 Carl Sørensen : Dansk Orlogsmand under Skotlands Kyst 65 O. B. (1876): En hvid Hest 66 M. Tvede: Fra Hornbæk Strand 67 Carl Bloch: Studiehoved (Akvarel) 68 Picard (fransk Maler): Blaa Druer 69 H. j ;. Hammer: Gammel Kone
4 6 N r * 70 Hansen Rejstrup : Ved Forearstid 71 L. A. Ring: Landskab m. Mølle, tsaget Vejr 72 Hugo Friis : GI. Bøge ved et Vand 73 E. Bøgh : Inteiiør, Lampelys 74 do. Strandparti fra Mols (udst. Charlottenb.) 75 Emilie Mundt: Fra Ørnereden, Marseillesb. Skov 76 K. Boesen : Parti fra Søndermarken 77 Wilh. Kyhn : Portæt af en ung Mand 78 Th. Niss : Vej ved Nivaa, Efteraar 79 Søren Christiansen : Indgang til Frederiksb. Have 80 Arthur Madsen : Udkant af en Landsby 0 81 E. Weye : Landevej, Solskin 82 Pichard (fransk Maler): Ferskener 83 Andet sen Lundbyc :»Røde Port«, Dyrehaven 84 Axel Hou : Sommeraften ved Tidsvilde 85 Prof. V. Irminger: En Bondedreng 86 H. Wium: Skovparti 87 Wilh. Kyhn : Parti fra Himmelbjerget 88 Wilh. Bille: Fra Hornbæk 89 Olaf Jensen : Hcdebakker 90 Hans Sm idt: Fra en Kirkegaard 91 C. Bøgh : Parti fra Halland 92 Chr. Aigens: Interiør 93 Emauel Larsen : Strandparti 94 Prof. Axel Helsted : Studie til Chr. II 95 Brinch: Strandparti 7 *Nr. 96 E. Bøgh: EbeUoft 97 C. Jespersen : Landskab 98 A. Biilow: Københavns Ydcrrhed 99 Flygeni ing : Nicolajgade 100 P. Dohlmann: Parti fra Himmelbjergsøerne 1 Olaf R ude: En læsende Mand 2 R. Boesen : Norsk Hus i Søndermarken 3 W. Zillen : Faar paa Marken 4 Fritz Holm: Vinteidag 5 Louis Fi antzen : Fiskei kutter i Vindstille 6 Wilh. Bille: En Stranding 7 Georg Andersen: Kolding Fjord 8 Skarrit: Helsingborg i Sigte 9 Søren Christiansen: Søndermarken, Pastel (udst. paa Charlottenborg) 110 Engsti øm (svensk Maler): Studie af Børn 11 Hans Dall: Landskab ved Tidsvilde 12 Erasmi Christensen : Huset ved Skydebanerne paa Amager 13 Frølund: En Hønsehund 14 C. Jensen: Blomstrende Æblegren 15 Niels Christiansen : Sommerdag, Dyrehaven 16 V. Jessen : Skovparti fra Dyrehaven 17 Simony Jensen: Sypigens Hemmelighed 18 Christensen Holledig: Ordrup Mose 19 Joh. Neumann: Marine
5 Nr. 120 A Biilow: Marine 21 Niels Christiansen : Hoppe m. Føl 8 22 do. Fra Utterslev 23 Oswald: Staldidyl 24 G. H. 1889: Landskab 25 K. B. 1893: Vinterlandskab 26 E. M. W.: Landskab
MALERI AUKTIONEN. CITY AUKTIONS-LOKALER t e l f. 9720 KRISTEN BERNIKOWGÅDE 2 t e l f. 9720 G. E. NØHRHANN KATALOG
Læs mereMALERI AUKTIONEN. CITY AUKTIONS-LOKALER t e l f KRISTEN BERNIKOHf 8ÅDE 2 t e l f HJ> AF C1TYGADE KATALOG OVER CITYS AUKTIONS-LOKALER
5 'm CITY AUKTIONS-LOKALER t e l f. 9720 KRISTEN BERNIKOHf 8ÅDE 2 t e l f. 9720 HJ> AF C1TYGADE KATALOG OVER MALERI AUKTIONEN 1 CITYS AUKTIONS-LOKALER KRISTEN BERN1K0WGADE 2, ST. (Hj. a f C i t y g a d
Læs mereMALERI AUKTIONEN. CITY AUKTIONS-LOKALER TELF KRISTEN BERNIKOWGADE 2 t e l f KATALOG CITYS AUKTIONS-LOKALER
$% c CITY AUKTIONS-LOKALER TELF. 9720 KRISTEN BERNIKOWGADE 2 t e l f. 9720 HJ. AF CITYGADE KATALOG OVER MALERI AUKTIONEN 1 CITYS AUKTIONS-LOKALER KRISTEN BERNIKOWGADE 2 (Hj. a f C i t y g a d e ) TIRSDAG
Læs mereMALERI AUKTIONEN KATALOG STORE MARIENDAL MANDAGEN DEN 11. MAJ KL. 12 MIDDAG G. E. NØ H R M ANN STRANDVEJ 135 (RESTAURATIONEN)
KATALOG OVER MALERI AUKTIONEN PAA STORE MARIENDAL STRANDVEJ 135 (RESTAURATIONEN) vis-a vis TUBORG-PAVILLONEN MANDAGEN DEN 11. MAJ KL. 12 MIDDAG EFTERSYN LØRDAG OG SØNDAG 11 4 KOMMISSIONER MODTAGES AF DEN
Læs mereMALERIER CITY AUKTIONS-LOKALER KRISTEN BERNIKOWGADE 2 - STUEN EFTERSYN: LØRDAG DEN 25. MARTS KL. 11 6 SØNDAG DEN 26. MARTS KL.
City A u k t i o n s l o k a l e r Kristen Bernikowgade 2 Telf. 9720 (Hjørnet af Citygade). MANDAG DEN 27. MARTS 1911 KL. 1 EFTRM. AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION I CITY AUKTIONS-LOKALER KRISTEN BERNIKOWGADE
Læs mereMALERI AUKTIONEN CITY AUKTIONS-LOKALER TELF KRISTEN BERNIK015ÅDE 2 TELF, 9720 KATALOG CITYS AUKTIONS-LOKALER G.E. NØHRHANN.
S'/ij CITY AUKTIONS-LOKALER TELF. 9720 KRISTEN BERNIK015ÅDE 2 TELF, 9720 HJ. AF CITYGADE KATALOG OVER MALERI AUKTIONEN i CITYS AUKTIONS-LOKALER KRISTEN BERN1K0WGADE 2, ST. (H j. af C it y g a d e ) TIRSDAG
Læs mereMaleri-Auktionen. Katalog. Alaska. 54, Købmagergade 54, M a n d a g e n den 11. J a n u a r 1915 K i 1 pr. over
Katalog over Maleri-Auktionen 54, Købmagergade 54, Alaska M a n d a g e n den 11. J a n u a r 1915 K i 1 pr. Eftersyn paa Auktionsstedet Lørdag den 9. og Søndag den 10. Januar fra Kl. 10 6. Kommissioner
Læs mereMALERI AUKTIONEN CIT? AUKTIONS-LOKALER TELF KRISTEN BERNIK01SADE 2 TELF KATALOG CITYS AUKTIONS-LOKALER
SS17 CIT? AUKTIONS-LOKALER TELF. 9720 KRISTEN BERNIK01SADE 2 TELF. 9720 HJ. AF CITYGADE KATALOG OVER MALERI AUKTIONEN i CITYS AUKTIONS-LOKALER KRISTEN BERN1K0WGADE 2, ST. (H j. a f C it y g a d e ) TIRSDAG
Læs mereKUNST-flUKTlON. City Auktionslokaler Kristen Bernikowgade 2 Telf. 9720 CITY AUKTIONS-LOKALER. TIRSDAG DEN 29. NOVEMBER.KL.
sm City Auktionslokaler Kristen Bernikowgade 2 Telf. 9720 (Hjørnet af Citygade). KUNST-flUKTlON * KJIO TIRSDAG DEN 29. NOVEMBER.KL. l l 1^ FORMIDDAG AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION I CITY AUKTIONS-LOKALER KRISTEN
Læs mereMALERI AUKTIONEN KATALOG CITYS AUKTIONS-LOKALER G. E. NØHRMANN HJ. AF KRISTEN BERNIKOWGADE 2 OG CITYGADE
SSOS D M AUKTIONS-LOKALER TELF. 9720 KRISTEN BERKIKOWTiADE 2 TELF. 9720 HJ. AF CITYGADE KATALOG ovp:r MALERI AUKTIONEN i CITYS AUKTIONS-LOKALER KRISTEN BERN1K0WGADE 2, ST. (Hj. a f C itygade) ild TIRSDAG
Læs mereAuktion. Malerisamling. Auktionslokalet i City, (ikke GI. M ø n t 2) M andag den 30. Novbr Kl. 1. S. P. Sørensen. Kristen Bernikowgade 2,
Auktion over en udmærket Malerisamling. M andag den 30. Novbr. 1914 Kl. 1 bortsælges ved offentlig Auktion, der afholdes i Auktionslokalet i City, Kristen Bernikowgade 2, (ikke GI. M ø n t 2) ifølge vedkommende
Læs mereMALERI AUKTIONEN CITY AUKTIONS-LOKALER TEIF KRISTEN BERNIKOWGADE 2 TELF. 972 KATALOG OVER CITYS AUKTIONS-LOKALER G.
CITY AUKTIONS-LOKALER TEIF. 9720 KRISTEN BERNIKOWGADE 2 TELF. 972 HJ. AF CITYGADE KATALOG OVER MALERI AUKTIONEN CITYS AUKTIONS-LOKALER KRISTEN BERNIKOWGADE 2 (H j. af C it y g a d e) TIRSDAG DEN 18. FEBRUAR
Læs mereMALERIER. Gammel Mønt 2&4. Nøhrmanns Auktioner Gammel Mønt 2 4, Stuen (Colosseum). TIRSDAG DEN 18. Maj 1915 KL. 12 (COLOSSEUM)
Nøhrmanns Auktioner Gammel Mønt 2 4, Stuen (Colosseum). Telefoner 9720, 9774. TIRSDAG DEN 18. Maj 1915 KL. 12 AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION I Gammel Mønt 2&4 (COLOSSEUM) OVER EN UDMÆRKET SAMLING MALERIER
Læs mereMALERIER. Gammel Mønt 2 &4. Nøhrmanns Auktioner Gammel Mønt 2 & 4, Stuen (Coiosseum). (COIOSSEUM) ONSDAG DEN 5 Maj 1915 KL 1 2
Nøhrmanns Auktioner Gammel Mønt 2 & 4, Stuen (Coiosseum). Telefoner 9720, 9774. ONSDAG DEN 5 Maj 1915 KL 1 2 AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION 1 Gammel Mønt 2 &4 (COIOSSEUM) OVER EN UDMÆRKET SAMLING MALERIER
Læs mereFalkenbergs Auktioner
Læs mereMALERIER. Gammel Mønt 2 &4. Nøhrmanns Auktioner Gammel Møn! 2 4, Stuen (Goiosseum). (COLOSSEUM) ONSDAG DEN 7 APRIL 1915 KL. 1 2
Nøhrmanns Auktioner Gammel Møn! 2 4, Stuen (Goiosseum). Telefoner 9720. 9774. ONSDAG DEN 7 APRIL 1915 KL. 1 2 OG FØLGENDE DAGE KL. I I 1/* FORM. AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION I Gammel Mønt 2 &4 (COLOSSEUM)
Læs mereMALERI AUKTIONEN i G. E. N Ø H R M A N N KATALOG CITYS AUKTIONS-LOKALER. fso! CITY AUKTIONS-LOKALER TELF KRISTEN BERNIK0W3ADE 2 TELF.
fso! CITY AUKTIONS-LOKALER TELF. 9720 KRISTEN BERNIK0W3ADE 2 TELF. 9720 HJ. AF CITYGADE KATALOG OVER MALERI AUKTIONEN i CITYS AUKTIONS-LOKALER KRISTEN BERN1K0WGADE 2, 8T. (H j. a f C it y g a d e ) TIRSDAG
Læs mereMALERI-AUKTIONEN. CITY AUKTIONS-LOKALER t e l f KRISTEN BERNiKOWjIADE 2 t e l f G. E, N Ø H R M Å N N KATALOG OVER SH1{
SH1{ CITY AUKTIONS-LOKALER t e l f. 9720 KRISTEN BERNiKOWjIADE 2 t e l f. 9720 ~~ HJ. AF CITYGADE KATALOG OVER MALERI-AUKTIONEN i CITYS AUKTIONS-LOKALER KRISTEN BERNIKOWGADE 2, ST. (H j. af C it y g a
Læs mereMaleri-Auktionen 54, Købmagergade 54,
\ tø} Katalog over Maleri-Auktionen 54, Købmagergade 54, Alaska Tirsdag den 22. D ecem ber 1914 Kl. 1 pr. Eftersyn paa Auktionsstedet Mandag den 21. December Kl. 10-6. Kommissioner modtages af den Tilsynshavende.
Læs mereMALERIER. Gammel Mønt 2&4. Nøhrmanns Auktioner TIRSDAG DEN 5. OKTOBER 1915 KL. J. (OolossevL32D.) EFTERSYN: Gammel Mønt 2 & 4, Stuen (Colosseum)
Nøhrmanns Auktioner Gammel Mønt 2 & 4, Stuen (Colosseum) Telefoner 9720, 9774 TIRSDAG DEN 5. OKTOBER 1915 KL. J AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION I Gammel Mønt 2&4 (OolossevL32D.) OVER EN UDMÆRKET SAMLING MALERIER
Læs mereMALERIER. Gammel Mønt 2 &4. Nøhrmanns Auktioner Gammel Mønt 2 $ 4, Stuen (Colosseum). TIRSDAGEN DEN 30 MARTS 1915 KL.
Nøhrmanns Auktioner Gammel Mønt 2 $ 4, Stuen (Colosseum). Telefoner 9720, 9774. i TIRSDAGEN DEN 30 MARTS 1915 KL. 12 OG FØLGENDE DAGE KL, 11V* FORM. AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION I Gammel Mønt 2 &4 (COLOSSEUM)
Læs mereMaleri-Auktionen. Katalog over. Alaska. Onsdagen den 9. D ecem ber 1914 Kl. 1 pr. 54, Købmagergade 54, Kommissioner modtages af den Tilsynshavende.
Katalog over Maleri-Auktionen 54, Købmagergade 54, Alaska Onsdagen den 9. D ecem ber 1914 Kl. 1 pr. Eftersyn paa Auktionsstedet Søndag den 6., Mandag den 7. og Tirsdag den 8. December fra Kl. 10 6. Kommissioner
Læs mereMaleri - Auktionen 54, Købmagergade 54,
Katalog over Maleri - Auktionen 54, Købmagergade 54, Mezzaninen, Alaska Onsdag d. 24. M arts 1915 Kl. 1 pr. Eftersyn paa Auktionsstedet Søndag den 21, Mandag den 22. og Tirsdag den 23. Marts fra Kl. 10
Læs mereFredagen den 19. November 1920 Kl. 1
i I Falkenbergs Auktioner... Fredagen den 19. November 1920 Kl. 1 bliver ved Auktion, der afholdes ffif. JStmgeoej 27 & 29 (Det ny Theater) bortsolgt en Samling EFTERSYN: Onsdag den 17. November Kl. 10
Læs mereMALERIER CITY AUKTIONS-LOKALER KRISTEN BERNIKOWGADE 2 - STUEN. G. E. NØHRMflNN - AUKTIONSHOLDER KRISTEN BERNIKOWGADE 2
City A u k tio n s lo k a le r Kristen Bernikowgade 2 Telf. 9720 (Hjørnet af Citygade). I TIRSDAG DEN 22. OKTOBER 1912 KL. 1 EFTRM. OG FØLGENDE DAGE KL. 11'/* AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION I CITY AUKTIONS-LOKALER
Læs mereMflbERiGR. City AuktionS'Lokaler Kristen Bernikowgade 2 Telf CITY AUKTIONS-LOKALER KRISTEN BERNIKOWGADE 2 - STUEN
City AuktionS'Lokaler Kristen Bernikowgade 2 Telf. 9720 (Hjørnet af Citygade). TIRSDAGEN DEN 23. JANUAR J 912 KL. 12 ) c/ ( g. OG FØLGENDE DAGE -» AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION I CITY AUKTIONS-LOKALER KRISTEN
Læs mereMALERIER. KUNST-flUKTlON CITY AUKTIONS-LOKALER. J531 City Auktionslokaler Kristen Bernikowgade 2 Telf. 9720
J531 City Auktionslokaler Kristen Bernikowgade 2 Telf. 9720 (Hjørnet af Citygade). KUNST-flUKTlON * L ±L TIRSDAGEN DEN 4. OKTOBER KL. 1 EFTRM. AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION I CITY AUKTIONS-LOKALER KRISTEN
Læs mereMALERIER. City A u k tio n s lo k a le r G'. Mønt 2 & 4, Stuen (Colosseum). CITY AUKTIONS-LOKALER GL. MØNT 2 & 4 (COLOSSEUM)
City A u k tio n s lo k a le r G'. Mønt 2 & 4, Stuen (Colosseum). Telefoner 9720, 9774. TIRSDAG DEN 2. DECEMBER 1913 KL 12 OG FØLGENDE DAGE KL. Il1/* AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION I CITY AUKTIONS-LOKALER
Læs mereGammel Mønt 2 &4 MALERIER. Nøhrmanns Auktioner i (COLOSSEUM) TIRSDAG DEN 1. DECEMBER 1914 KL 12
% Nøhrmanns Auktioner i / I Gammel Mønt 2 ft 4, Stuen (Colosseum). Telefoner 9720, 9774. TIRSDAG DEN 1. DECEMBER 1914 KL 12 CG FØLGENDE DAGE KL. II1/* FORM. AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION I Gammel Mønt 2 &4
Læs mereMaleri - Auktionen 54, Købmagergade 54, Mezzaninen,
Katalog over Maleri - Auktionen 54, Købmagergade 54, Mezzaninen, Alaska, T irsdag d. 9. M arts 1915 Kl. 12 pr. Eftersyn paa Auktionsstedet Søndag den 7. og Mandag den 8. Marts fra Kl. 10 4. Kommissioner
Læs mereGammel Mønt 2&4 MALERIER. I Nøhrmanns Auktioner j TIRSDAGEN DEN 14. MARTS 1916 KL. 1 2
I Nøhrmanns Auktioner j Gammel Mønt 2 # 4, Stuen (Colosseum) Telefoner 9720, 9774 TIRSDAGEN DEN 14. MARTS 1916 KL. 1 2 AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION I Gammel Mønt 2&4 (Colosseum) OVER EN UDMÆRKET SAMLING
Læs mereMALERIER CITY AUKTIONS-LOKALER KRISTEN BERNIKOWGADE 2 - STUEN TIRSDAG DEN 28. FEBRUAR 1911 KL. 12 MIDDAG
City A u k t i o n s l o k a l e r Kristen Bernikowgade 2 Telf. 9720 (Hjørnet af Citygade). TIRSDAG DEN 28. FEBRUAR 1911 KL. 12 MIDDAG AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION I CITY AUKTIONS-LOKALER KRISTEN BERNIKOWGADE
Læs mereGammel Mønt 2 &4 MALERIER. Nøhrmanns Auktioner Gammel Mønt 2 & 4, Stuen (Colosseum). (COLOSSEUM) TIRSDAGEN DEN 8. SEPTBR.
Nøhrmanns Auktioner Gammel Mønt 2 & 4, Stuen (Colosseum). Telefoner 9720, 9774. TIRSDAGEN DEN 8. SEPTBR. 1914 KL 12 AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION I Gammel Mønt 2 &4 (COLOSSEUM) OVER EN UDMÆRKET SAMLING MALERIER
Læs mereMALERI AUKTIONEN. CITY AUKTIONS-LOKALER t e l f KRISTEN BERNIKOH?fiÅDE 2 t e l f KATALOG CITYS AUKTIONS-LOKALER
sm CITY AUKTIONS-LOKALER t e l f. 9720 KRISTEN BERNIKOH?fiÅDE 2 t e l f. 9720 HJ. AF'CITYGADE < KATALOG OVER MALERI AUKTIONEN * l CITYS AUKTIONS-LOKALER KRISTEN BERN1K0WGADE 2, ST. (HJ. AF ClTYGADF.) TIRSDAG
Læs mereEN SAMLING MALERIER KATALOG. Fotograiisaiii lingen TIRSDAG DEN 22 OKTOBER KL. 12V* »KUNSTSAL«, FREDERIKSBERGGADE NR. 27, MEZZ.
Fotograiisaiii lingen KATALOG OVER EN SAMLING MALERIER som, bl. a. efter Begæring af Hr. Overretssagfører A. Henriques paa et Dødsboes Vegne, bortsælges ved Auktion TIRSDAG DEN 22 OKTOBER KL. 12V* i»kunstsal«,
Læs mereMaleri-Auktionen. Katalog. paa Hotel Faxe i Faxe. Mandag d. 28. Febr. 1916 Kl. 3.
Katalog over Maleri-Auktionen paa Hotel Faxe i Faxe Mandag d. 28. Febr. 1916 Kl. 3. Malerierne ere udstillede paa Auktionsstedet Søndag den 27. Februar fra Kl. 10 6. i Nr 1. Thorkild Christensen: Ved et
Læs mereMALERIER. i PUSTERVIG 6 KØBMAGERGADE O n s d a g d en 20. M a r t s 1918 K l 12. tionslok ale
J. J. CHRISTENSENS AUKTIONER, j Pustervig 6 Te efon 5 Telefon 8106 8106 t ------------ Købmagergade 62-64 O n s d a g d en 20. M a r t s 1918 K l 12 AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION I i PUSTERVIG 6 KØBMAGERGADE
Læs mereMALERIER. GI. Kongevej 27«29. Falkcnbergs Auktioner. Telefoner ,321. Falkenbergs Auktioner. Tirsdag den 12. August (1.
Falkenbergs Auktioner Tirsdag den 12. August 1919 1(1.12/4 Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27«29 (Det ny Teater) bortsolgt en større Samling MALERIER EFTERSYN: Mandag den 11. August
Læs mereGammel Mønt 2&4 MALERIER. Nøhrmanns Auktioner j TIRSDAG DEN 15. FEBRUAR 1916 KL 1 3. (Colosseum)
Nøhrmanns Auktioner j Gammel Mønt 2 # 4, Stuen (Colosseum) Telefoner 9720, 9774. TIRSDAG DEN 15. FEBRUAR 1916 KL 1 3 AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION I Gammel Mønt 2&4 (Colosseum) OVER EN UDMÆRKET SAMLING MALERIER
Læs mereMaleri-Auktionen. Katalog. Alaska. K/j. Onsdag den 16. Decem ber 1914 Kl. 1 pr. 54, Købmagergade 54, Kommissioner modtages af den Tilsynshavende.
K/j Katalog y over Maleri-Auktionen 54, Købmagergade 54, Alaska Onsdag den 16. Decem ber 1914 Kl. 1 pr. Eftersyn paa Auktionsstedet Søndag den 13, Mandag den 14 og Tirsdag den 15. December Kl. 10 6 Kommissioner
Læs mereMALERIAUKTIONEN CITY AUKTIONS-LOKALER TELF KRISTEN BERIIK0V3ÅDE 2 TELF KATALOG CITYS AUKTIONS-LOKALER
sm CITY AUKTIONS-LOKALER TELF. 9720 KRISTEN BERIIK0V3ÅDE 2 TELF. 9720 HJ. AF CITYGADE KATALOG OVER MALERIAUKTIONEN i CITYS AUKTIONS-LOKALER KRISTEN BERN1K0WGADE 2 (H j. a f C it y g a d e ) TIRSDAG DEN
Læs mereKUNSTAUKTION TIRSDAG DEN 25. JANUAR 1910
Læs mereFalkenbergs Auktioner
Læs mereMaleri-Auktion. City Auktionslokaler, En Samling Malerier. Kristen Bernikowgade 2 (ligefor Citygade). Chr. Andersen,
s Maleri-Auktion. Mandag den 2. Marts 1914 Kl. 1 Efterm. bortsælges ved Auktion En Samling Malerier af kendte udstillende Kunstnere. flftø ro V n 1 Ijør(^ag den 28. Febr. fra Kl. 10 5 JUllulujUi Søndag
nu $ 5 $ f C ity A u k t i o n s l o k a l e r Kristen Bernikowgade 2 Telf. 9720 (Hjørnet af Citygade). TIRSDAGEN DEN 28. NOVEMBER 1911 KL. 12 AFHOLDES OFFENTLIG AUKTION I CITY AUKTIONS-LOKALER KRISTEN
Læs mereMaleri-Auktionen. Katalog over. i ffllégade Nr. 35. M andag d. 29. Septb 1913 K l. 12
----------------------------- Katalog over Maleri-Auktionen i ffllégade Nr. 35 M andag d. 29. Septb 1913 K l. 12 O O O Eftersyn paa Auktionsstedet Lørdag den 27. og Sandag den 28. Septbr. fra Kl. 11-4.