CATALOG. Auktion over Malerier: Tirsdag den 13. April 1920, Formiddag Kl. I l1/ Studenterforeningen, V. Boulevard 6.
- Anna Maria Henriksen
1 CATALOG Auktion over Malerier: Tirsdag den 13. April 1920, Formiddag Kl. I l1/ Studenterforeningen, V. Boulevard 6.
2 CATALOG over den Directeur J. W. Reves Dødsbo tilhørende Malerisamlinij, hvilken efter Begæring af Boets Executor, Overretssagfører Chr. Olsen, bortsælges ved Auktion, som afholdes Tirsdag d. 13. April 1920, Form. Kl. IIV 2 v I" i Malerisalen, Studenterforeningen, Vestre Boulevard Nr. 6. EFTERSYN: Lørdag d. 10. og Mandag d. 12. April Kl samt Søndag d. 11. April Kl KOMMISSIONER modtages af Au g. W ith s Eftf. (Rich. Wilstrup), Vimmelskaftet 34, Skandinavisk An ti qu ari at, Bredgade 35 og Winkel & Ma gnussen Højbroplads 7.
3 CONDITIONER. 1. Alt sælges i den Stand, hvori det ved Hammerslaget er og forefindes samt uden Ansvar for undertegnede i nogen Retning, og henligger fra samme for Køberens Regning og Risiko, og sælges det paa nærmere Approbation efter Auktionen. Det købte skal være afhentet fra Auktionsstedet inden Forløbet af den Dag, Auktionen holdes. Dersom det solgte ikke afhentes til rette 'lid, kan det uden Varsel paany bortsælges enten underhaanden eller ved Auktion for første Købers Regning, og er denne da pligtig at erstatte det deraf flydende Tab uden at have Adgang til det mulige Overskud. Ejendomsretten over det solgte overgaar først til Køberen ved Købesummens fulde Erlæggelse. For opgivne Maal indestaas ikke. 2. Den, der byder for en anden, forpligter sig derved som Selvskyldnerkautionist. 3. Retalingen, hvortil i Auktionsomkostninger betales et Tillægaf 12 Vs pct., erlægges til undertegnede enten ved Tilslaget eller paa Anfordring, dog kan vederhæftige Købere, der forinden Auktionen henvender sig til mig, forvente 3 Ugers rentefri Henstand, imod, naar som helst af mig paafordres, at stille saadan Sikkerhed for det sk\'idige Beløb, som af mig maatte anses betiyggende. Stilles Sikkerheden ikke paa Anfordring, er Betalingen til enhver Tid straks og uden Hensyn til den givne Henstand forfalden. 4. De Købere, der ikke betaler i rette Tid, har, hvad enten de bliver sagsøgte eller ikke, at tilsvare i Rente 6 pct. p. a. fra Hammerslagets Dato, indtil Betalingen sker, samt alle Omkostninger skadesløst. I Søgsmaalstilfælde er de pligtige uden Hensyn til, hvor de bor eller opholder sig at give Møde for Københavns Forligelseskommission og Jurisdiktion efter Varsel som til indenbys boende, underkastede Retsforfølgning efter Retsplejelovens 41 Capitel samt undergivne Udpantning efter Lov af 29. Marts Nr. 10 a. Tillæg til Conditionerne forbeholdes. Kjøbenhavn, i April E. SpOrOIl, Overretssagfører, Frederiksborggade Nr. 54. Nr. 21. Th. Philipsen: Faar udenfor en Stald. Maalene er angivne i Centimeter, Højden først. Anna Ancher. Pige, der plukker en Svane. Pastel. sign. 29 X 25 Th. Niss. Unge Bii ketræer ved et Mosehul. Aquar. sign. Monogr. 32X23 Budtz-Møller. Allegori, sign. 40 X 26 Blomstrende Kaktus. Aquar. sign X51 do- do. do. 62 X 51 Prof. Viggo Johansen. To smaa Amagerpiger. sign. Dragør X 37 P. A. Schou. Gamle Huse i Valby. 39 X 51
4 Nr. 24. Mich. Anhcer: Den druknede. Nr. 25. L. A. Ring: Vej gennem en Landsby. Johs. Larsen. 8. Aurikler i en Krukke, sign. Monogr. 54 X 43 V. Kornerup. 9. Moderglæde, sign. 38 X 51 Prof. V. Irminger. 10. En Udfordring, sign X 47 Prof. C. F. Aagaard. l()a. Efteraarsdag ved en Skovsø, sign X 81 Ernst Meyer. 11. En Munk i sin Celle. Aquar. sign X 16 Prof. Otto Bache. 12 Dame med Slør. sign. 70 X 54 Chr. F. Beck. 13. Den gule Bro i Vollendam. sign. 24 X Den grønne Bro i Vollendam. sign. 24 X Gyde i Venedig, sign X 13 Prof. la Cour. 16. Skoveng med fritstaaende Træer. sign. 28. September X 66 Fr. Sijberg. 17. Fra Zoologisk Have. Svaner. Aquar. Monogr x Fra Zoologisk Have. Svømmende Svaner. Aquar. Monogram X Snefygning ved et Gærde. Aquar. Monogr X Artiskokker. Aquar. Monogr X 64. Th. Philipsen. 21. Faar udenfor en Stald. sign. Monogr. 31 X 32 Prof. Godfr. Christensen. 22. Aften ved Bramsnæs. ^ign X 63 22a. Skovinterieur. Rimfrost, sign X 21 Carl Hansen. 23. Gammel Vindmølle. 37 X 45
5 Nr. 51. Hans Smidth : En sjælden Gæst. Nr. 58. Carl V. Meyer: Kornet staar i Hov. Midi. Ancher. 24. Den druknede, sign X 69 L. A. Ring. 25. Vej gennem en Landsby, sign. 54 X 64. Prof. Viggo Johansen. 26 Udenfor en Gaard i Tisvilde. sign X 56 Knud Larsen. 27. Konen ved Spinderokken, sign. Iv. L X Scene fra en Soldaterlejr. sign X 40 N. P. Mols. 29. To Gravhvalpe, sign X 46 Fr. Sijberg. 30. Marklandskab. Aquar. sign. Monogr X Efteraarsdag ved en Bondegaard. Overkjærby. Aquar. sign. Monogr. 45 X Landskab Marts. Aquar. sign. Monogr. 47 X Bakket Landskab. Overkjærby. Aquar. sign. Monogr. 47 X 63. Carl V. Meger. 34. Eventyrbogen. sign X a. Lille Pige, der skræller Kartofler, sign X 38 Fr. Rohde. 35. Canale grande i Venedig, sign. 1. Oktbr Aquar. 25 X Skovinterieur. Aquar. 23 X 19 V. Kghn. 37. Sommerdag ved Ry Mølle. sign. Monogr. 7A X I Udkanten af en Indsø. sign. Monogr X 32 38a. Ved en Skovsø. 32 X 36 Ih. Philip sen. 39. Landevej. Kastrup. Pastel. 52 X 73 Prof. Jul Paulsen. 40. To Søstre, sign X Nøgen Model. sign. 60X31 Svend Hammershøi. 42. Kronborg Slot. sign. August X49
6 I Nr. 61. Fr. Syberg: Piletræer. Fr. Schwartz. 43. U ng Pige m ed Shawl. Pastel. 35x26 Th. Niss. ' 44. F ra Raavaddam Aa. sign. M onogr X 85 Nr. 69. P. Ilsted : Interieur med Solskin. V. Kornernp. 45. Kone, der stopper, sign X 73 Kr. Zahrtmann. 46. Selvportræ t, sign. M onogram X Syrener og S tedm oderblom ster. sign. M onogram X 40 N. P. Mols. 48. K re a tu re r paa M arken. Aften. sign X To Kohoveder, sign X 56 Prof. Viggo Johansen. 50. Levkø jer i en Vase. sign X 37 Hans S midt h. 51. E n sjælden Gæst. sign. 78X E t Sogneraadsmøde. sign. K u l og K rid t. 58 X 94 Johs. Larsen. 53. Flyvende Svaner. A quar. sign X Sneppe ved en K ornstak. A quar. sign X 58 Anna Ancher. 55. E n Skagens F is k e r og hans Kone. sign. Pastel. 30 X 47 Th. Philipsen. 56. Køer ved et V andhul, sign. M onogr. Pastel. 57 X 76 Carl V. Meyer. 57. Frokosten, sign X K ornet staar i H ov. sign X 85 Fr. Syberg. 59. Den Frem m ede, sign. M onogr X 143
7 I Nr. 63. Vilh. 'Ham m ershøj: Interieur Solskin Nr. 80. Carl Holsøe: Bordet dækkes. Fr. Syberg. 60. Efteraarslandskab. Overkjærby. sign. Monogram. Aquar. 45 X Piletræer. do. do. do. 47 X Kornet staar i Hov. do. do. do. 45 X 61 Vilh. Hammershøi. 63. Interieur. Solskin. 40 X 50 Vilh. Kyhn. 64. Englandskab, sign. Monogr X Udsigt over St. Jørgens Sø. Vinter, sign X 40 Nr. 64. Vilh. Kyhn : Englandskab. Prof. Otto Bache. 66. Heste ved et Led. sign. 101 X Græssende Ko. sign. 55 X 48 I
8 Nr. 91. r. Syberg: Efteraarsdag udenfor en Bondegaard. Nr. 93. Mich Ancher: Fiskerne komme hjem fra Fangst. Ole Pedersen. 68. Italiensk Torvescene. sign. 23 X 45 P. Ilsted. 69. Interieur med Solskin, sign. Monogr. 58X51 V. Z il len. 70. Kaniner. Aquar. 15 X 19 Tl i. Niss. 71. Bygevejr over Øresund, sign. Monogr. 70 y 66 L. A. Ring. 72. Landsbygaden. sign. 10/ X 50 Vilh. Kyhn. 73. Parti i Rom. Udsigt fra Haven overden tarpejiske Klippe; i Mellemgrunden Monte Aventino. sign X Ved en Skovsø. 30 X Frederik d. 7des Ligfærd paa Rheden. sign Tusch. 29X49 Prof. Fr. Vermehren. 76. Hestgardens Belægningsstue, sign. 37 X 42 Fr. Syberg. 77 Bakket Marklandskab. Overkjærby. sign. Monogr. Aquar. 46X Moselandskab. do. sign. Monogr. Aquar. 46 X Svaner i Parken i Zoologisk Have. sign. Monogram Aquar. 47 X 62 Carl Holsøe. 80. Bordet dækkes. sign. 69 X 59 Prof. Otto Bache. 81. Selvportræt, sign X49. Hans Smidth. 82. Børnene fodrer Geden. sign. 35 X 32 Prof. Godfr. Christensen. 83. Rosenfeldts Strand ved Vordingborg, sign X 60 M. Therkildsen. 84. Landskab med græssende Kvie. sign X Hest i Skygge, sign. 36 X 26 Th. Philipsen. 86. Heste søge Ly for en Snebyge. Pastel. 38X61
9 Prof. J. la Cour. 87. Vej forbi et Hus. sign. 24. Juni X 71 Prof. Anton Melbye. 88. Aften paa Havet. Tegning. 13 X 21. David Jacobsen. 89. Interieur fra en Tegneskole, sign. 33 X 25 Fr. Syberg. 90. Landskal) med Høstakke. Overkjærby. Aquar. sign. Monogr. 47 X Efteraarsdag udenfor en Bondegaard do. do. do. 47X Moselandskab. do. do. do. 47 X 62 Midi. Ancher. 93. Fiskerne komme hjem fra Fangst, sign X 250 C MILØSKE BOGTRYKKERI ^ *««0DEN5E»*» J
Læs mere2 (j 0. Fotografisamlingen
3353. 2 (j 0. Fotografisamlingen Fortegnelse over en Del af en af Sveriges største Privatsamlinger hvilken bortsælges ved Auktion, der afholdes Onsdag d. 25. Februar 1920, Form. Kl. IIV2 i Udstillingsbygningen
Læs mereProf. O tto BacL tf ^ /i"
Læs mereCATALOG. Auktion over Malerier: Tirsdag den 9. Marts 1920, Formiddag Kl. 11V 2 Studenterforeningen, V. Boulevard 6.
----------- CATALOG Auktion over Malerier: Tirsdag den 9. Marts 1920, Formiddag Kl. 11V 2 Studenterforeningen, V. Boulevard 6. CATALOG over en Samling; Malerier m. m. af ældre dansk Kunst der bortsælges
Læs mereCATALOG. 5 cbo. Tirsdag den 6. Februar 1917, Fm. Kl. 12, i Malerisalen, Studenterforeningen, Vester Boulevard Nr. 6.
CATALOG. 5 cbo. A u k tio n : Tirsdag den 6. Februar 1917, Fm. Kl. 12, i Malerisalen, Studenterforeningen, Vester Boulevard Nr. 6. CATALOG OVER EN SAMLING MALERIER, DER RORTSÆLGES VED AUKTION, SOM AFHOLDES
Læs mereNJ K1M»T$AI KATALO G NR SEPTEM BER 1919 KL, 12*/*
K O B E N H M N S NJ K1M»T$AI KATALO G NR. 1. - 17. SEPTEM BER 1919 KL, 12*/* FORTEGNELSE OVER EN PRIVAT SAMLING MALERIER DER BORTSÆLGES VED AUKTION r ONSDAG D. 17. SEPT. 1919 Kl. 12l/2 i KØBENHAVNS NY
Læs mereCATALOG. A u k tio n : M andag den 6. N ovem ber 1916, Fm. Kl. 12, i M alerisalen, Studenterforeningen, V esterboulevard Nr. 6.
CATALOG A u k tio n : M andag den 6. N ovem ber 1916, Fm. Kl. 12, i M alerisalen, Studenterforeningen, V esterboulevard Nr. 6. k CATALOG OVER EN SAMLING MALERIER, DER, DELVIS EFTER BEGJÆRING AF HR. HØJESTERETSSAGFØRER
Læs mereKATALOG OVER EN SAMLING MALERIER BLANDT ANDET TILHØRENDE ET DØDSBO SOM EFTER VEDKOMMENDES BEGÆRING BORTSÆLGES VED AUKTION, DER AFHOLDES
KATALOG OVER EN SAMLING MALERIER BLANDT ANDET TILHØRENDE ET DØDSBO SOM EFTER VEDKOMMENDES BEGÆRING BORTSÆLGES VED AUKTION, DER AFHOLDES TORSDAG DEN 2. DECEMBER Kl. 1 i MALERISALEN I STUDENTERFORENINGEN
Læs mereCharlotte Frimodt. Malerier og Aquareller.
Læs mereCATALOG. Auktion over Malerier: Tirsdag d. 30. Marts 1920, Form. Kl. 111/* Studenterforeningen, V. Boulevard 6.
CATALOG. Auktion over Malerier: Tirsdag d. 30. Marts 1920, Form. Kl. 111/* Studenterforeningen, V. Boulevard 6. CATALOG over En Samling Malerier af ældre dansk Kunst der bl. a. efter Begæring af H. R.
Læs mereUNG KUNST. AUKTION TIRSDAG DEN 25. APRIL 1911, FM. KL. il1 JERNBANEGADE NR. 9. i. Sal.
UNG KUNST. AUKTION TIRSDAG DEN 25. APRIL 1911, FM. KL. il1 JERNBANEGADE NR. 9. i. Sal. 5557 Privat Eftersyn: Fredag d. 21. April 1911 Kl. 10 4. C A T A L O G OVER MALERIER OG STUDIER AF 12 UNGE DANSKE
Læs mereCATALOG. Auktion: Mandag den 3. Maj 1920, Formiddag Kl. II1/ Studenterforeningen, V. Boulevard 6.
CATALOG. Auktion: Mandag den 3. Maj 1920, Formiddag Kl. II1/ Studenterforeningen, V. Boulevard 6. CATALOG over En Sam ling Malerier g Tegninger, der efter Rekvisition af bl. a. Overretssagførerne Axel
Læs mereCATALOG. MALERIER OG TEGNINGER AF AFDØDE CILIUS ANDERSEN. Auktion: Mandag d. 23. Februar 1914, Fm. Kl. llj. Charlottenborg.
CATALOG. MALERIER OG TEGNINGER AF AFDØDE CILIUS ANDERSEN. Auktion: Mandag d. 23. Februar 1914, Fm. Kl. llj. Charlottenborg. ~, s t a t e n s ^ KUNSTHISTORISKE FOTOGRAF! v s a m l in g ^ Privat Eftersyn:
Læs mereCATALOG. Auktion: Tirsdag den 9. December 1919, Form. Kl. 11 V Studenterforeningen. r ;:./
CATALOG Auktion: Tirsdag den 9. December 1919, Form. Kl. 11 V Studenterforeningen. r ;:./ CATALOG over en Samling Malerier der bortsælges ved Auktion, som afholdes Tirsdag d. 9. December 1919 Fm. Kl. IIV
Læs mereCharlottenborg. Catalog over Malerier. prof. L a u r. T u x e n, fh<. N ic o lin e T uxen. Mandag d. 18. og Tirsdag d. 19. Oktober 1920, * - y
Catalog over Malerier af fh
Læs mereKUNST-AUKTIONEN I OVENLYSSALEN, BREDGADE 34
Læs merePROFESSOR CARL LOCHER.
7}/%(>' y 3774. I PROFESSOR CARL LOCHER. (EFTER LA D TE M A LERIER OG FA R V E L A G T E T E G N IN G E R ). Auktion: Mandag d. 28. og Tirsdag d. 29. Februar 1916, Form. Kl. 12 paa Charlottenborg. JMJiogransamiingen
Læs mereMALERIER OG AKVARELLER
Hnsiz CATALOG OYBR MALERIER OG AKVARELLER AF PAUL FISCHER, HVILKE BORTSÆLGES VED AUKTION, DER AFHOLDES MANDAG d. 2 0. FEBRUAR 1893, FORM. KL. 11 I KUNSTUDSTILLINGSBYGNINGEN PAA CHARLOTTENBORGr. EFTERSYN:
Læs mereCATALOG. A u k tio n : M andag d. 18. December 1916, Fm. Kl. 12, i M alerisalen, Studenterforeningen, V esterboulevard N r. 6.
CATALOG. A u k tio n : M andag d. 18. December 1916, Fm. Kl. 12, i M alerisalen, Studenterforeningen, V esterboulevard N r. 6. CATALOG OVER EN SAMLING MALERIER, * DER BORTSÆLGES VED AUKTION, SOM AFHOLDES
Læs mereCATALOG. Auktion over Malerier: Onsdag d. 13. Februar 1918, Form. Kl. i Malerisalen, Studenterforeningen, Vesterboulevard Nr. 6.
CATALOG Auktion over Malerier: Onsdag d. 13. Februar 1918, Form. Kl. i Malerisalen, Studenterforeningen, Vesterboulevard Nr. 6. CATALOG over EN SAMLING MALERIER af gammel hollandsk og italiensk Kunst samt
Læs mere28an5a(j ben 6te ' Ho»em6er 190S, Storm- $1. n. tøjjailottenboifl.
Læs mereSCULPTUR. A uktion: M andag d. 6. December 1915, Form. Kl. 12, Malerisalen, Studenterforeningen, V esterboulevard Nr. 6.
SCULPTUR A uktion: M andag d. 6. December 1915, Form. Kl. 12, Malerisalen, Studenterforeningen, V esterboulevard Nr. 6. CATALOG OVER 76 SCULPTURARBEJDER AF Carl J. Bonnesen, Elna Borch, J. J. Bregnø, Thomas
Læs mereVIGGO PEDERSEN. AUKTION: TIRSDAG DEN 3. DECEMBER 1912, FM. KL. UV.. FRI UDSTILLINGS BYGNING.
VIGGO PEDERSEN. AUKTION: TIRSDAG DEN 3. DECEMBER 1912, FM. KL. UV.. FRI UDSTILLINGS BYGNING. Privat Eftersyn: Fredag den 28. November 1912 Kl. ii 4. CATALOG OVER MALERIER OG STUDIER AF VIGGO PEDERSEN HVILKE