MALERIAUCTIONEN i CATALOG. Tirsdag d. 18. November 1890, Hotel Phoenix. Fopm. Kl. 11. Privat Eftersyn Fredag d. 14/n Kl til.
- Sara Therkildsen
1 Privat Eftersyn Fredag d. 14/n Kl sm CATALOG til MALERIAUCTIONEN i Hotel Phoenix Tirsdag d. 18. November 1890, Fopm. Kl. 11. E ftersyn: Lørdag d. 15. Søndag d. 16. Mandag d. 17. November Kl Commissioner ved Hr. Aug. With.
2 Konditioner. i. Alt sælges i den Stand, hvori det ved Hammerslaget er og forefindes, og henligger fra samme for Kjøberens Regning og Risiko. Det Kjøbte skal være afhentet iia Auktionsstedet inden Forløbet af den Dag, Auktionen holdes. Dersom det Solgte ikke afhentes til rette Tid, kan det uden Varsel paany bortsælges, enten under Haanden eller ved Auktion for første Kjøbers Regning, og er denne da pligtig at erstatte det deraf Ilydende Tab uden at have Adgang til det mulige Overskud 1. Betalingen erlægges til Undertegnede enten ved Til slaget eller paa Anfordring; dog kunde vederhæftige Kjøbere, der forinden Auktionen henvende sig til mig, forvente 3 Ugers rentefri Kredit. Udenfor Kjøbesummen erlægge Kjøberne 6 /o af denne i Auktionsomkostningei. 3. D e Kjøbere, der ikke betale i rette Tid, have, nvad enten de blive sagsøgte eller ikke, at tilsvare i Rente 6 /o p. A. fra Hammerslagets Dato indtil Betalingen sker, samt alle Omkostninger skadesløst. I Søgsmaalstiliælde ere de pligtige uden Hensyn til hvor de bo eller opholde sig at give Møde for Kjøbenhavns Forligelseskommission og Jurisdiktion efter Varsel som til indenbyes Boende, underkastede den hurtige Retsforfølgning efter Forordningen 25. Januar 1828 samt undergivne Udpantning efter Lov af 29. Marts Nr. 10 a. Kjøbenhavn, November P. E. Sporon, Overretssagfører. Nørregade Nr. 24, 2. Sal. % 37 Fr. Rohde 1. Parti af Højderne ved Skaralid. Sign. S x 12. E. Wennerwaltl. 2 Eftoraar.sdag i Søndermarken, ^ign. 12 X 19. A. Thorenfeld 3. Fra Isstfjord. Eskilsø. Sign. 12x16. 0 A. Hormansen 4. Legekammarater. Sign. 7 X 9. Mich Ancher. ; >. En glad Sømand. Sign. 10 X 10. Cari Bille. (5. Maaneskin. Udfor Stevns Klint. Sign. 14 x 17. A. Plum. 7. Fra en Klosterkjælder. Sign. 12 x 11. *3R
3 _ % V. Bille. g. Aften paa Atlanterhavet. Sign. 9 X 13. S o Carl 0. J. Lund. 17. Vintermorgen ved Trepilelaagen. Sign. 13 X Graavejrsdug ved et Skovloberhus. Si^u. 11 X 15. August Fischer. Professor Skovgaard. Si 9. Canalparti i Venedig. Sign. 14x23. yfob 19. Skovinterieur. Sommer. Sign. 16 X 15. Etatsraad Heinr. Hansen. P. Mensted. 20. Gaardparti ved Frue Kirke. Sign. 8x Genfersøen ved Vevey. Sign. 7 X 10. JO ii Sommerdag ved Esrom Sø. Sign. 8X11. A. Dorph. i»2. Italiensk Landskab. Sign. 13 X A. Hermansen. 7lt> 13. Foraar i Dyrehaven. Sign. 18 X 24. / ø 14. En Kattefamilie. Sign. 20 X 25. /(?!) $1 Ho 2boo Joachim Skovgaard. 21. Tøjet tørres. Sommer paa den svenske Ilede. Sign. L. A. Ring 22. I Bageriet. Sign. 22x Et Stævnemøde. Pastel. 23x19. 17x24. Etatsraad Carl BI o c h (f 24. En gammel Kone læsor i Bibelen for sin døende Mand. Malet paa Træ. Sign x22. Pram Henningsen. Prof Godfr. Christensen SI 15. Ved Brønden. Motiv fra Fyen. Sign. 25 X o 25. Susaaen ved Herlufsholm. Sign. 22x29. * A. Andersen-Lundbye. Professor Exner /OO 16. Parti fra Marselisborg. Sommer. Sign. 18 X 1(3. 2H1 26. Brud fra Arresø. Sign. 14x12. jr 5
4 P. Monsted. yy<) 27. En Lystfisker.»Sommeraften ved Lyngby»So. Sign. 24x37. *0 28. Leende Capripige. Sign. 10x8. Professor Otto Baehe. 7/ 29. En Nestved Dragon. Sign 20x13. Professor Mars trand. /i?5 30. Don Quixote i sit Studerekammer. 10x9. 3 ^ 0 Italienske Piger. 12x9. 7ø lo 21, JbO \ Carl Bille. 38. Stranding udfor Skagen. Sign. 16x Tidlig Morgen i Sundet. Sign. 8x10. Ernst Meyer. 40. Et italiensk Kildevæld. Sign. 7x Italiensk Dreng. Motiv fra Capri. Sign. 9x11 Viggo Pedersen. 42. Fra Lirifloden. Sign. 43x35. Sig^. Hansen. 2ø it 32. Vintermorgen ined nyfalden Sne. Motiv fra Skaane. Sign. 14x19. Slf>~ 33. Vinterdag i Skaane. Sign. 11x19. J. T. Lundbye. 43. Køerne malkes. Sign. Aquarel. L. Sarauw. 44. Ungt Kvindehoved. Sign. Aqvarel. Chr.. Blache Sejlere udfor Ilveen. Sign. 25x40. h <60 V. Irminger. 35. Reconvaleseens. Sign. 13x16. Professor C. Schleisner. 't/o 3ø Uf Professor C. F. Sorensen. 45. Øresund. Formiddag. Sign. 9x Fra Indrerheden. Sign. Aqvarel. P. Kornbeck. 47. Gadeparti fra Canobbio. Sign. 14x12. h1 36. To Munke. Motiv fra Bayern.»Sign. 16x Savoyarddreng ined en Abekat. Sign. 11x9. Hf G. Achen. 48. Gadeparti fra Ribe. Sign. 15x8. (i 7
5 Carl Baagee. 49. U d sig t fra Stranden ved K ro n b o rg Teglgaard. Sign. < 14x21. Fr. Winther. r t o 50. R honedalen ved V illeneuve. I Baggrunden dont du m id i. Sign. 2 4 x ^ 6. Thorolf Pedersen. 51. O rlogsskib i Nordsøen. Sign. 3 1 x 5 0. Z7 "1 so?o t, /O. l/, /b / i tut. 8 V s llcurik E. Jensens Bogtrykkeri, St. Kannikestræde 14. KjobouhaVn.
c w. / / 3845. Emil Wennerwaid. Onsdag den 18. November 1908, Fm. Kl. 111,. Østergade Nr 15, 1. Sal.
c w. / / 3845. Emil Wennerwaid. Onsdag den 18. November 1908, Fm. Kl. 111,. Østergade Nr 15, 1. Sal. Fotograflsamllngen CATALOG OVER MALERIER OG STUDIER AF EMIL WENNERWALD HVILKE BORTSÆLGES VED AUKTION,
Læs mereKUNSTHISTORISKE FOTOGRAFI SAMLING CATÅLOG. over. 2den og sidste Afdeling. Malerier og Aquareller, tilhørende Boet efter afdøde Marinemaler
vm* 3806. I ' STATENS KUNSTHISTORISKE FOTOGRAFI SAMLING r CATÅLOG over 2den og sidste Afdeling af Malerier og Aquareller, tilhørende Boet efter afdøde Marinemaler CARL RASMUSSEN, hvilke bortsælges ved
Læs mereKUNSTNERES ADCTION. Alle. Danske V^V. Billederne ere indsatte af Kunstnerne selv. Hotel Phoenix. Mandag d. 17. Marts 1890, Kl. 11.
# 3 6 Danske KUNSTNERES ADCTION Hotel Phoenix i Mandag d. 17. Marts 1890, Kl. 11. Alle Billederne ere indsatte af Kunstnerne selv. Eftersyn : Lørdag den 15. og Søndag den 18. Marts Kl. 11 3. Comm issioner
Læs mereTH. NISS. Fri Udstillings Lokaler. Tirsdag d. 7. November 1905, Fm. Kl. \V\2.
C 3 7 8 8. TH. NISS. Fri Udstillings Lokaler. Tirsdag d. 7. November 1905, Fm. Kl. \V\2. SfATENS KUNSTtltSTOKISKE FOfOGHAH SAMLING Privat Eftersyn: Torsdag d. 2. Novem ber 1905 Kl. 11 4. CATA LO G over
Læs mereCATALOG. en Samling Malerier, Mandag den 16. December 1895, Form. Kl. 11, (f> Bredgade 28. over. hvilke bortsælges ved Auktion
sm CATALOG over en Samling Malerier, hvilke bortsælges ved Auktion Mandag den 16. December 1895, Form. Kl. 11, i Lemmings permanente Kunstudstillings Lokale, Bredgade 28. (f> EFTERSYN: Fredag d. 13., Lørdag
Læs meretil P. K ornbeek s MALERIAUCTION Mandag d. 17. October 1887, Kl. 11. UDSTILLING Fredag d. 14., Lørdag d. 15. og Søndag d. 10. October fra Kl. 11 3.
K A T A L O G til P. K ornbeek s MALERIAUCTION i Kunstudstillingsbygningen ved Charlottenbopg Mandag d. 17. October 1887, Kl. 11. v - X UDSTILLING Fredag d. 14., Lørdag d. 15. og Søndag d. 10. October
Læs mereen Samling Malerier, CATALOG stis~ Eftermiddag Kl. 5 sælges Tegninger. Eftersyn: Kommissioner Mandagen den 3 c!ie Marts 1890, Form. Ki.
stis~ CATALOG over en Samling Malerier, for en Del indsatte af d Hrr. Kunstnere, hvilke bortsælges ved Auction Mandagen den 3 c!ie Marts 1890, Form. Ki. II, i H o te l P h o e n ix, Dr. Tværgade I. Eftermiddag
Læs mereHVi CARL RASMUSSEN, CATALOG. Mandag den 12. Marts 1894, Form, Kl. 11, M a le rie r og A q u a re lle r, 2den og sidste Afdeling
Sari Rasmussen HVi CATALOG over 2den og sidste Afdeling af M a le rie r og A q u a re lle r, tilhørende Boet efter afdøde Marinemaler CARL RASMUSSEN, hvilke bortsælges ved Auktion Mandag den 12. Marts
Læs mereCATALOS 1 '" ~ ' ^ \ en Samling Malerier, bl. and. tilhørende Dødsboerne efter Kammerjunker Linde og Murmester H. Hansen,
1 '" ~ ' ^ \ H30tT Privat Eftersyir Torsdag d. 8. Oktober 1896 Kl. 11 3. CATALOS en Samling Malerier, bl. and. tilhørende Dødsboerne efter Kammerjunker Linde og Murmester H. Hansen, T hvoriblandt Billeder
Læs mereMALERIAUCTION. P. K ornbeek s. i KunstudsUllingsbygningen ved Charlotlenborg. til. Mandag d. 17. October 1887, Kl. 11.
m i K A T A L O G til P. K ornbeek s MALERIAUCTION i KunstudsUllingsbygningen ved Charlotlenborg Mandag d. 17. October 1887, Kl. 11. UDSTILLING Fredag d. 14., Lørdag d. 15. og Søndag d. 10. October fra
Læs meresidste Afdeling Oliemalerier
. p\ mr KATALOG over sidste Afdeling Oliemalerier af afg, Landskabsmaler Yilh. Groth tilh. hans Dødsbo som bortsælges ved Auktion i Kunstudstillingsbygningen ved Cliarlottenborg Mandag den 10. December
Læs mereM ALERIER af KATALOG. Nationalsfct Udstillingssal, Landskabsmaler J. P. Wildenradt. Marinemaler Alfred Olsen. Onsdag den 2. Oktober d. A.
m f KATALOG over M ALERIER af Landskabsmaler J. P. Wildenradt Marinemaler Alfred Olsen med flere Kunstnere, hvilke Malerier i Forening med en fortrinlig Samling Billeder af S, Kroyer, V. Johansen, Prcf.
Læs mereMALERIER OG AKVARELLER
Hnsiz CATALOG OYBR MALERIER OG AKVARELLER AF PAUL FISCHER, HVILKE BORTSÆLGES VED AUKTION, DER AFHOLDES MANDAG d. 2 0. FEBRUAR 1893, FORM. KL. 11 I KUNSTUDSTILLINGSBYGNINGEN PAA CHARLOTTENBORGr. EFTERSYN:
Læs mereCATALOG ------------
CATALOG ------------ Privat Eftersyn Fredag d. 26 Februar Kl. 11 3. H / o'/ CATALOG over MALERI E R tilhørende Malerne H. A. Brendekilde, Henrik Jespersen, Viggo Langer, Frk. Mundt, Viggo Pedersen, Thorolf
Læs mereCATALOG. en Samling Malerier, SZ35~ Mandag den 16. Marts 1896, Form. Kl. 11, Bredgade 28. (f) 1 Lemmings permanente Kunstudstillings Lokale, over
SZ35~ CATALOG over en Samling Malerier, hvilke bortsælges ved Auktion Mandag den 16. Marts 1896, Form. Kl. 11, 1 Lemmings permanente Kunstudstillings Lokale, Bredgade 28. (f) EFTERSYN: Fredag d. 13., Lørdag
Læs mereFortegnelse over Malerier
m Fortegnelse over Malerier af Figurmaler VENZEL TORNØE og andre Kunstnere. Malerierne bortsælges ved Auktion, som afholdes paa Perm anent Kunstudstilling Mandagen den 15. Okt. Kl. 11 præcis. KONDITIONER.
Læs mereCATALOG over. v/?y Privat Eftersyn: Torsdag d. 7. Februar 1895 Kl Jllalerjieij oq, Studier, Charlottenborgs Kunstudstillingsbygning.
v/?y Privat Eftersyn: Torsdag d. 7. Februar 1895 Kl. 11 3. - - - - - : r n CATALOG over Jllalerjieij oq, Studier, tilhørende Marinemaler hvilke bortsælges ved Auktion Mandag den II. Februar ' 1895, Form,
Læs mereKATALOG OVER MALERIER AKVARELLER & RADERINGER FRA DEN FINSKE KUNSTUDSTILLING TIRSDAG D. 11. FEBRUAR 1919, KL. 3 PR,
KATALOG OVER MALERIER AKVARELLER & RADERINGER FRA DEN FINSKE KUNSTUDSTILLING SOM BORTSÆLGES VED AUKTION I KUNSTSALONEN FREDERI XSBERGGADE 36* TIRSDAG D. 11. FEBRUAR 1919, KL. 3 PR, Eftersyn paa Auktionsstedet
Læs mereMALERIER CATALOG. Heinrich Hansen, Charlottenborg. Mandag den 16de November 1891, Form. Kl. 11. m. v.,
CATALOG af MALERIER m. v., tilhørende Boet efter afd. Etatsraad, Vicedirecteur Heinrich Hansen, hvilke bortsælges ved Auktion, der afholdes Mandag den 16de November 1891, Form. Kl. 11 paa Charlottenborg.
J. T. Hansen (M alerier og A quareller.) KUNSTAKADEMIETS BIBLIOTEK A uktion: O nsdag d. 24. N ovem ber 1915, Form. Kl. 12, M alerisalen i Studenterforeningen, V esterboulevard N r. 6. KATALOG OVER 61 EFTERLADTE
Læs mereGATALOG. en Samling Malerier, 517$ Mandag den 18. Marts 1895, Form. Kl. 11, Bredgade 28. i Lemmings permanente Kunstudstillings Lokale,
517$ GATALOG en Samling Malerier, hvoriblandt Billeder at Etatsraad C. Bloeh, Prof. Godfr. Christensen, Prof. A. Dorph, Chr. Blaehe, Carl Neumann, P. S. Krøyer, Prof. E. Jeriehau-Baumann, Boesen, S. Simonsen,
Læs mere3714. over. ff V stem. x -< 4^ ' erier KUNSTAKADEMIETS BIBLIOTEK. c N "ib H a n jt een.
c n c 3714. r 3. '*u over pp ff V stem x -< 4^ ' KUNSTAKADEMIETS BIBLIOTEK erier c N "ib H a n jt een. Privat Eftersyn Fredag d. 5 Februar Kl. 11 3. fotografisamlingen CATALOG MALERIER af NILS HANSTEEN,
Læs mereGN SAMLING MALERIER CATÅLOG. Mandag den 23de Januar 1893 Form. Kl. 11 BREDGADE 2 8.
Privat Eftersyn: Fredag d. 20. Januar Kl. 11 8. CATÅLOG over GN SAMLING MALERIER tilhørende Malerne J. H. B r a n d t, j C a r l O. J. L u n d. Carl Ca r lsen, E mma M e y e r, S igv. H a n se n, i E m
Læs mere28an5a(j ben 6te ' Ho»em6er 190S, Storm- $1. n. tøjjailottenboifl.
Læs mereMalerier 5Z5J. I Skandinavisk Kunstudstilling (Vesterbrogade 58) af vore bedste Kunstnere. Mandag den 18de September 1893, Form. Kl.
I\ I 5Z5J K U N S T A U K T I O N * * * -.. K - I Skandinavisk Kunstudstilling (Vesterbrogade 58) bortsælges Mandag den 18de September 1893, Form. Kl. 11, en Del af de i Sommersaisonen udstillede Malerier
Læs mereAUKTION ONSDAG R 22. FEBRUAR 1911, FM. KL. I l1. JERNBANEGADE NR. 9, 1. Sal. (N A T IO N A L S SELSKABSLOKALER.)
AUKTION ONSDAG R 22. FEBRUAR 1911, FM. KL. I l1 JERNBANEGADE NR. 9, 1. Sal. (N A T IO N A L S SELSKABSLOKALER.) SS /8 CATAL06 OVER EN SAMLING MALERIER, DER BORTSÆLGES VED AUKTION O N S D A G DEN 22. F
Læs mere3675. c-hi CILIUS ANDERSEN. AUKTION: MANDAG DEN 27. NOVEMBER 1911, FM. KL. HVa. CHARLOTTENBORG.
3675. c-hi CILIUS ANDERSEN. r* AUKTION: MANDAG DEN 27. NOVEMBER 1911, FM. KL. HVa. CHARLOTTENBORG. fotografisanningui Privat Eftersyn: Torsdag den 23. November 1911, Kl. 11 4. CftTALOG OVER MALERIER OG
Læs mereCATALOG. en Samling Malerier, Mandag den 5. November 1894, Form. Kl. II, SZ7I Privat Eftersyn: Fredag d. 2. November 1894 Kl Bredgade 28.
SZ7I Privat Eftersyn: Fredag d. 2. November 1894 Kl. 11 3. CATALOG over en Samling Malerier, hvilke bortsælges ved Auktion Mandag den 5. November 1894, Form. Kl. II, i Lemmings permanente Kunstudstillings
Læs mereMALERIER C A T A L O G. fx 3. Mandag den 1G Februar 1891, Form. EX 11. Permanent Kunstudstillings Lokaler. (Concertpalaiet, Bredgade 28.
fx 3 Privat Eftersyn Fredag d. 13 Februar Kl, 11 3. C A T A L O G MALERIER tilhørende Malerne Vilh. Arnesen, Aug\ Fiseher, Sigv. Hansen, P. Monsted, N. F. Sehiøttz-Jensen, Simon Simonsen, C. Sehliehting
Læs merec h?> Tk. Niss. Mandag d. 23. Oktober 1905, Fm. Kl. Il' 2. Fri Udstillings Lokaler.
c h?>3 3790. Tk. Niss. Mandag d. 23. Oktober 1905, Fm. Kl. Il' 2. Fri Udstillings Lokaler. STATENS KUNSTHISTORISKE FOTOGRAFI SAMLING Privat Eftersyn: Torsdag d. 19. Oktober 1905 Kl. 11 4. CATALOG over
Læs mereM a i den 2 Oktober 1905 Kl. 11%Form.
i Katalog; over af Malerne: Bentzen-Bilkvist, N. Bjerre, Prof. Godfr. Christensen, H. Dall, Prof. H Foss, N. Holsøe, Henr. Jespersen, L. Kabell, Eman. Larsen, Friis-Nybo, Th. Niss, Prof. C F. Schleisner,
Læs mereCharlotte Frimodt. Malerier og Aquareller.
Charlotte Frimodt. Malerier og Aquareller. > A uktion: M andag den 14. Februar 1916, Fm. Kl. 12, Charlottenborg. Privat Eftersyn: Torsdag den 10. Februar 1916, Kl. 11 4. CATALOG OVER MALERIER OG AQUARELLER
Læs mereMALERI AUKTIONEN. CITY AUKTIONS-LOKALER t e l f. 9720 KRISTEN BERNIKOWGÅDE 2 t e l f. 9720 G. E. NØHRHANN KATALOG
Læs mereProf. O tto BacL tf ^ /i"
V V - AUKTION OVER EFTERLADTE MALERIER AL PROFESSOR CHR. BLACHE CATALOG over Malerier af afdøde Marinemaler, Professor CHR. BLACHE hvilke efter Begæring af Boets Executorer, Overretssagførerne Fru Malling
Læs mereen værdifuld Samling Malerier,
513/ CATALOG over en værdifuld Samling Malerier, for største Delen indsatte af Kunstnerne selv, som bortsælges ved Auction Mandag den 18. November 1889, Form. Kl. II, ved Frederiksholmskanal 4 (samme Ejendom
Læs mereKUNSTAUKTION I DEN FRIE UDSTILLINGS LOKALER
KUNSTAUKTION I DEN FRIE UDSTILLINGS LOKALER VESTERFARIMAGSGADE TIRSDAG DEN 12. MARTS 1912 FORM. KL. 12 KUNSTAUKTION I DEN FRIE UDSTILLINGS LOKALER VESTERFARIMAGSGADE TIRSDAG DEN 12. MARTS 1912 FORM. KL.
Læs mereMandag d. 13. NovemberJ905, Fm. Kl. Il 2. Fri Udstillings Lokaler.
M. Ancher, O. Bache, Vilh. Gertner, Godfr. Christensen, Viggo Pedersen, Carl Bloch, Fr. og Er. Henningsen, Biache, C. Locher, V. Rosenstand, Irminger, Holsøe, la Cour, Th. Niss, Exner, J. Skovgaard, C.
Læs mereCATALOG EN SAMLING MALERIER SAMT EN. TIRSDAG DEN 3. MARTS 1914, FM. K L. I I ' k. JERNBANEGADE NR. 9, i s a l. BRONCESTATUETTE AF PROF.
CATALOG OVER EN SAMLING MALERIER SAMT EN BRONCESTATUETTE AF PROF. AARSLEFF, DER BORTSÆLGES VED AUKTION, SOM AFHOLDES TIRSDAG DEN 3. MARTS 1914, FM. K L. I I ' k i JERNBANEGADE NR. 9, i s a l. EFTERSYN: