Bestyrelsen. Storauktion tirsdag den 1. november 2011 MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ Storauktion den 1.
- Gustav Mathiasen
1 Storauktion tirsdag den 1. november 2011 OKTOBER 2011 kl Postkort fra MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 Fra Jørgen Andersens samling Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale Lokalcenter, Kildevang, Langballevej 3, 8320 Mårslet (dørene åbnes kl ) Bestyrelsen Formand: Bjørn Eriksen, Frøkærparken 16, 8320 Mårslet, Tlf Næstformand: Henning Frommelt, Frøkjærparken 56, 8320 Mårslet, Tlf Kasserer: Torben Leth Gyldenkronesvej Mårslet Tlf tleth@webspeed.dk Best. medlem: Jørn Hofman Hørretløkken Mårslet, Tlf Hof-man@webspeed.dk Best. medlem: Jørn Jønsson, Pilegårdsvej 99, 8361 Hasselager Tlf j.joensson@webspeed.dk Blad redaktion: Preben Madsen Tlf prein@post.tele.dk 2 Storauktion den 1. november 2011 Igen kan vi præsentere et godt materiale på vor storauktion den 1. november Der er i alt 62 lots med et samlet opråb på tæt ved kr. Udover de klassiske danske mærker er der en del flotte album, nogle med mærker, andre blot med de dyre albumblade. Heriblandt er der en Islandssamling med en opgivet katalogpris på ca ,- kr. Priserne er denne gang rekordlave. De spænder fra % af den angivne katalogværdi. Der er ikke til denne auktion indleveret mønter. Der er imidlertid udsigt til, at forårets storauktion i 2012 vil indeholde en del mønter. God bydelyst Bjørn Eriksen
2 3 4 Storauktion tirsdag den 1. november 2011, kl Auktionen finder sted på Lokalcenter Kildevang, 8320 Mårslet. Der er eftersyn samme dag fra kl Der er endvidere eftersyn på klubmødet samme sted den 25. oktober Salgsmaterialet er gennemgået og efter klubbens bedste skøn fri for fejl. Forefindes der mod forventning fejl, som ikke er anført i auktionslisten eller på lotomslaget, skal reklamation ske senest 14 dage efter auktionens afholdelse direkte til klubbens formand. Skriftlige bud Skriftlige og bindende bud skal være klubbens formand i hænde senest den 28. oktober Skriftlige bud går altid forud for bud i salen. Formandens navn og adresse er Bjørn Eriksen, Frøkærparken 16, 8320 Mårslet. Mail. bjorner@webspeed.dk Ikke-medlemmer er velkomne til at indgive skriftlige bud. Salgsbetingelser Køberen betaler alene hammerslagsprisen. Klubben beregner sig et salær ved sælgeren på 10 % af hammerslagsprisen. Køber betaler for forsendelsesomkostninger ved fremsendelse af lottet. Kommentar til auktionslisten Katalogangivelserne er AFA 2010/2008 Priser under opråb modtages ikke. Efter auktionen Enhver auktionsdeltager i salen kan umiddelbart og senest 5 minutter efter hammerslag for sidste lot begære usolgte lots genoptaget. Støt vore annoncører de støtter os!!
3 Lot Kat. Nr. */** st STORAUKTION Mårslet Frimærke- og Møntklub tirsdag den 1. november Beskrivelse Kat. pris. Opråb Danmark 1 3 ST 2 Skilling. Tæt nord og syd ST 8 Skilling grøn. Tæt nord og vest, men bred syd ST 8 Skilling grøn. Tæt nord og syd ST 2 Skilling blå ST 16 Skilling våbentypen. Kombinationsstempel nr ST 3 Skilling grå/lilla Lot 2 Lot 5 Lot 6 Lot ST 48 Skilling brun/lilla C ST 4 øre grå/blå ST 50 øre brun/lilla ST 100 øre grågul ST 20 øre våbentypen - små hjørnetal B ST 4/8 øre grå/rød ST 50 øre tofarvet ST 100 øre ST 35 øre provisorium ST 35 øre provisorium ST 35 øre provisorium ST 5 kroner - lidt svage takker nederst ST 27 øre ST 10 øre Røde Kors ST 20 øre Røde Kors ** Gammel luftpost 15 øre med marginal nr ST 10 kr Lot 21 Lot 25 Lot 27 Lot ST 50 øre grå ST 1 krone brun * Hængslet parstykke x ST 4/25 øre blå, type ST 5 øre grøn, Type ** De 3 postfriske dybbølblokke x ST 10 øre. Variant "bomben" ST Avisporto 7 68 øre ST Avisporto 9 5 Kr ST Avisporto kr ST Tjeneste 13 4 øre ST Porto 17 7 øre grøn ST Porto 1-38 Samtlige portomærker, komplet ST Soldater 2 10 øre Hæfte S 129 Læger uden grænser - pålydende 42,50 kr Souvenirmp.1 Danske Malerier Pålydende 29,20 kr Årbog 1992 med omslag 150 6
4 Grønland 41 PP 6 Brugt Pakkeportomærke * Amerikanerudgaven, ubrugt x Brugt Variant - Manglende kaj Hæfte 3 ST Færøerne 45 2A Brugt Stemplet ** Planche med mange postfriske Norge ** Nordkap + tillæg ** Miniark med verdens første frimærke ** Norske OL-vindere Klubmesterskabet 2011 Den 19. april afholdtes det traditionelle klubmesterskab i Mårslet Frimærke- og Møntklub præmien Formand Bjørn Eriksen (t.v.) overrækker pokalen til den suveræne klubmester John Frandsen Postkort 50 BR Aarhus postkontor ca UBR Gaderenovering Sønder Alle UBR Aarhus Borgporten UBR Aarhus, Aar ca Samlinger og diverse 54 DK ST Planche med mange nummerstempler Danmark ST Indstiksbog med mange danske mærker, heriblandt stjernestempler, julemærker, postfærge, fireblokke 75 ST Dubletbog med mange danske mærker, 150 mange dyre Danmark 57 Island */** Leuchtturm med ubrugte og postfriske mærkerkatalogværdi iflg. Indlevereren 58 Island ST Stenderalbum, med få mærker Norge ST Stenderalbum med mange mærker (i kassette) ST FÆR/GRØ/Slesvig/DVI Stenderalbum med mærker Tomt Flot Leuchtturmalbum i kassette. 10 sorte indstikskort Tomt Flot Leuchtturmalbum i kassette. 15 sorte indstikskort 175 Hans G. Rasmussen modtager 2. præmien 3. præmien gik til Kresten Iversen
5 Super Brugsen Mårslet 9 Åbningstider Mandag - fredag 9-19 Lørdag Første og sidste søndag i måneden FRIMÆRKER BREVE - POSTKORT - MØNTER - TELEKORT SØNDAG DEN 23 oktober 2011 Teknisk Skole Halmstadgade 6 entré inkl. Lodsedel KL På gensyn Buslinie 6A kører til døren (Buslinie 1A, 12, 14, 117, 118, og 200 Til krydset Randersvej - Vejlby Ringvej) ARRANGØR: DE SAMARBEJDENDE FRIMÆRKE- & MØNTKLUBBER I AARHUS OG OMEGN Yderlige oplysninger på eller Vinder af mødepræmien for foråret 2011, Bent Sørensen, modtager her sin gevinst. Danmark, AFA 67. MØNTER FRA HELE VERDEN Forlang gratis prisliste Jørgen F. Clauson-Kaas Volbyvej 87, 8464 Galten Tlf efter kl. 18 FREDENSGADE 20 DK 8100 ÅRHUS C TELEFON: TELEFAX: INTERNET:
6 11 Århuspostkort og luxstemplede mærker søges. Gå ind på min hjemmeside og se, hvad jeg mangler, og hvad jeg afhænder Alle er velkomne Bjørn Eriksen Gamle postkort Fra Brabrand, Viby, Mårslet, samt helle Århus og Randers søges Jørgen Andersen Søges postkort Fra Frederiksbjerg samt frimærker med motiver af jernbane Europa undtaget Bent Sørensen Danmark og Cypern Hvorfor samle på alle de lette lande, prøv Cypern her mangler jeg mange Jørn Hofman Til en motivsamling Søger jeg frimærker med opdagelsesrejsende f.eks. Columbus, Cook m.fl. Samt receptkuverter Kurt Petersen Tlf IN-PO Frimærker & Mønter Vi fører alt i frimærke & mønt tilbehør/litteratur, der kan skaffes. Vi har åbent efter telefonisk aftale. Tlf Sydtoften Viby J in-po@tdcadsl.dk Mårslet Frimærke- og Møntklub Mødested: Lokalcenter Kildevang, 8320 Mårslet Mødeprogram efterår 2011 Dørene åbnes hver mødeaften kl september Sæsonstart. Almindelig mødeaften 13. september Foredrag Kurt Petersen: Aswan-dæmningen og Fuldriggere 20. september Almindeligt møde 27. september Foredrag Knud Greve Olesen. Historien bag tjekkoslovakiske frimærker 4. oktober Almindeligt møde. Sidste frist for indlevering til storauktionen den oktober Almindeligt møde 18. oktober Generalforsamling 25. oktober Almindeligt møde 1. november Storauktion. Ingen almindelig auktion denne dag 8. november Almindeligt møde 15. november Skrammelauktion 22. november Almindeligt møde 29. november Almindeligt møde 6. december Foredrag Jørgen Andresen: Julepost 13. december Julefrokost 20. december Sæsonafslutning god jul og godt nytår! Klubben serverer en julegløgg. På auktionen må der kun være ting, der relaterer til julen eller nytåret J u l e f r e d e n s æ n k e r s i g o v e r M å r s l e t 23. oktober Byttedag i De samarbejdende frimærkeklubber i Aarhus. Teknisk skole. Halmstadgade 3. januar mødedag i det nye år Her kan alle medlemmer i hvert nummer frit indrykke en rubrikannonce helt efter eget valg. HJÆLP til selvhjælp i f.m. døråbner i tidsrummet , husk at sidst ankomne venter med at gå ind til næste kommer osv.
Første mødeaften AUGUST tirsdag den 6 september kl
MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 Første mødeaften AUGUST tirsdag den 6 september 2011 kl. 19.30 Postkort fra 1907. Fra Jørgen Andersens samling Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale
Læs mereMÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974
MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 www.maarfrim.dk E-mail: maarfrim@gmail.com OKTOBER 2012 Postkort fra 1907. Fra Jørgen Andersens samling Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale Lokalcenter,
Læs mereMÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974
MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 DECEMBER Bestyrelsen ønsker alle medlemmer, annoncører og deres familie, en rigtig GOD JUL OG GODT NYTÅR 2010 Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale
MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 www.maarfrim.dk E-mail: maarfrim@gmail.com MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 www.maarfrim.dk e-mail: maarfrim@gmail.com AUGUST
MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 E-mail: maarfrim@gmail.com MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 e-mail: maarfrim@gmail.com AUGUST 2018 Adresser, mail adr. tlf.
MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 e-mail: maarfrim@gmail.com DECEMBER 2013 Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale Lokalcenter, Kildevang, Langballevej 3, 8320 Mårslet (dørene åbnes
Læs mereStorauktion nu i farver på www.maarfrim.dk
MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 E-mail: maarfrim@gmail.com MARTS 2012 Storauktion nu i farver på Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale Lokalcenter, Kildevang, Langballevej 3,
Læs mereStorauktion tirsdag den 16. marts 2010 kl
Læs mereMødet den 30 september er ændret til MANDAG den 29 september
Læs mere15. september. Specialauktion over mønter
MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 Første mødeaften tirsdag den 1 september AUGUST kl. 19.30 2009 15. september. Specialauktion over mønter Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale
MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 E-mail: maarfrim@gmail.com MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 e-mail: maarfrim@gmail.com DECEMBER 2016 Adresser, mail adr. tlf.
MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 e-mail: maarfrim@gmail.com NOVEMBER 2013 Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale Lokalcenter, Kildevang, Langballevej 3, 8320 Mårslet (dørene åbnes
MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 E-mail: maarfrim@gmail.com MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 e-mail: maarfrim@gmail.com MARTS 2014 Adresser, mail adr. tlf. nr.
Læs mereStorauktion tirsdag den 2. november 2010 kl. 19.30
MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 www.maarfrim.dk E-mail: maarfrim@gmail.com AUGUST 2012 Postkort fra 1907. Fra Jørgen Andersens samling Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale Lokalcenter,
Læs mereStorauktion tirsdag den 6. oktober 2009 kl
MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 Storauktion tirsdag den 6. oktober 2009 kl. 19.30 SEPTEMBER 2009 Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale Lokalcenter, Kildevang, Langballevej 3,
MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 www.maarfrim.dk E-mail: maarfrim@gmail.com DECEMBER 2012 Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale Lokalcenter, Kildevang, Langballevej 3, 8320 Mårslet
Læs mereStorauktion tirsdag den 17. marts 2009 kl
MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 Storauktion tirsdag den 17. marts 2009 kl. 19.30 MARTS 2009 Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale Lokalcenter, Kildevang, Langballevej 3, 8320
MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 E-mail: maarfrim@gmail.com MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 e-mail: maarfrim@gmail.com OKTOBER 2014 Adresser, mail adr. tlf.
Læs mereStorauktion den 15. marts 2011 se side 5-8. Specialauktion den 29. marts 2011 se side 9-14 MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20.
MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 FEBRUAR 2011 Storauktion den 15. marts 2011 se side 5-8 Specialauktion den 29. marts 2011 se side 9-14 Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale Lokalcenter,
Læs mereBestyrelsen. Storauktion tirsdag den 16 oktober 2007 kl IN-PO FRIMÆRKER & MØNTARTIKLER MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20.
2 MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 Storauktion tirsdag den 16 oktober 2007 kl. 19.30 OKTOBER 2007 Bestyrelsen Formand: Jørn Jønsson, Pilegårdsvej 99, 8361 Hasselager tlf: 8628 1232
MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 E-mail: maarfrim@gmail.com MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 e-mail: maarfrim@gmail.com DECEMBER 2015 Adresser, mail adr. tlf.
MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 www.maarfrim.dk E-mail: maarfrim@gmail.com DECEMBER 2011 Postkort fra 1907. Fra Jørgen Andersens samling Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale
MÅRSLET FRIMÆRKEOG MØNTKLUB MÅRSLET FRIMÆRKEOG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 STIFTET DEN 20. MAJ 1974 www.maarfrim.dk E-mail: maarfrim@gmail.com www.maarfrim.dk e-mail: maarfrim@gmail.com DECEMBER
MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 Første mødeaften tirsdag den 2 september AUGUST kl. 19.30 2008 Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale Lokalcenter, Kildevang, Langballevej 3, 8320
Læs mereStorauktion tirsdag den 1 april 2008 kl
MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 Storauktion tirsdag den 1 april 2008 kl. 19.30 FEBRUAR 2008 Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale Lokalcenter, Kildevang, Langballevej 3, 8320
MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 E-mail: maarfrim@gmail.com MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 e-mail: maarfrim@gmail.com AUGUST 2015 Adresser, mail adr. tlf.
MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 Bestyrelsen ønsker alle medlemmer, annoncører og deres familie, et rigtigt DECEMBER 2007 GODT NYTÅR 2008 Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale
MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 www.maarfrim.dk E-mail: maarfrim@gmail.com MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 www.maarfrim.dk e-mail: maarfrim@gmail.com OKTOBER
MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 E-mail: maarfrim@gmail.com MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 e-mail: maarfrim@gmail.com DECEMBER 2014 Adresser, mail adr. tlf.
Læs mereAarhus Julemærkesamler Forening. Caritas
Læs mereStorauktion. Amagerbyt 2015
MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 E-mail: maarfrim@gmail.com MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 E-mail: maarfrim@gmail.com AUGUST 2013 Adresser, mail adr. tlf.
Læs mereOdder Frimærkehandel
Læs mereLeuchtturm DK-album, m/klemlommer
Læs mereMEDLEMSBLAD FOR. MØDEKALENDER EFTERÅR 2010 Alle klubmøder starter kl Og afholdes på Lokalcenter Fuglebakken Fuglebakkevej 4 A
MØDEKALENDER EFTERÅR 2010 Alle klubmøder starter kl. 19.00 Og afholdes på Lokalcenter Fuglebakken Fuglebakkevej 4 A Den 06. sep. 2010 sæsonstart. (*)+(T) Den 20. sep. alm. møde. (*) Generalforsamling Den
Læs mereOdder Frimærkehandel
Odder Frimærkehandel Odde Jørn Jensen Odder KØB OG OG SALG AF AF FRIMÆRKER SALGSKATALOG NUMMER NUMMER 103 87 93 95 - - JANUAR OKTOBER - MAJ 2014 2013 2014 2015 SE NR. 18970406 Afa 67m Afa 81w Afa 1Ia Postfrisk
Læs mereÅrhus Julemærkesamler Forening. Caritas
Læs mereMEDLEMSBLAD FOR SPORVEJSFUNKTIONÆRENES FRIMÆRKEKLUB ÅRHUS
MEDLEMSBLAD FOR SPORVEJSFUNKTIONÆRENES FRIMÆRKEKLUB ÅRHUS At dyrke filateli, er at samle frimærker På den måde DU bedst kan li!! NR. 3. 2011 23. Årgang SPORVEJSFUNKTIONÆRERNES FRIMÆRKEKLUB ÅRHUS Malmøgade,
Læs mereNr. 2 - ESBJERG FILATELISTKLUB - 2015
Nr. 2 - ESBJERG FILATELISTKLUB - 2015 Postkort fra DVD én med Esbjerg Postkort I dette nummer omtale af hvad der er sket på klubmøder samt foredrag. Artikelserien om Legi onærudgaven 1919 fortsættes. 2
Læs mereBYTTE- OG BØRSDAGEN. 11. To AFA-kataloger, Skandinavien 2015, DK fire-blokke **,O,B Danmark og Færøerne, rodekasse 50
BYTTE- OG BØRSDAGEN Anvisningssalg af frimærker og tilbehør, uden salær, i tennishallen i Nyborg Idræts- og Fritidscenter, Storebæltsvej 13-15, 5800 Nyborg, lørdag den 22. april 2017, kl. 14.30, eftersyn
Læs mereMEDLEMSBLAD FOR MØDEKALENDER FORÅR Ret til ændringer forbeholdes Besøg vores hjemmeside på
MØDEKALENDER FORÅR 2008 Alle klubmøder starter kl. 19.00 Og afholdes i Idrætsforeningens lokale på station nord Den 31. marts sæson afslutning med formidlingssalg. MEDLEMSBLAD FOR SPORVEJSFUNKTIONÆRENES
Læs merePOSTFRISK UBRUGT STEMPLET ATT. UG U-T * * *
Odder Frimærkehandel Jørn Jensen Odder KØB OG SALG AF FRIMÆRKER SALGSKATALOG NUMMER 105 - MARTS 2016 SE NR. 18970406 Danmark Essays A Postfrisk. Attest Nielsen Kr. 800,- Afa 159 x Attest Møller Kr. 2.000,-
Læs mereOdder Frimærkehandel
Odder Frimærkehandel Jørn Jensen Odder KØB OG SALG AF FRIMÆRKER SALGSKATALOG NUMMER 108 - AUGUST 2016 SE NR. 18970406 Grønland pakkeport Afa nr. 1 Attest Kr. 2.800,- Grønland pakkeport Afa nr. 2 Attest
Læs mereOdder Frimærkehandel
Odder Frimærkehandel Jørn Jensen Odder KØB OG SALG AF FRIMÆRKER SALGSKATALOG NUMMER 111 - JANUAR 2017 SE NR. 18970406 Invitation Afa 67 Kr. 3.200,- Besøg vores webshop jjo.dk CHRISTIANSLUND 49-8300 ODDER
Læs mereFrederikshavn Frimærkeklub
Læs mereMEDLEMSBLAD FOR MØDEKALENDER EFTERÅR 2010. Ret til ændringer forbeholdes Besøg vores hjemmeside på www.aas-frim.dk
MØDEKALENDER EFTERÅR 2010 Alle klubmøder starter kl. 19.00 Og afholdes på Lokalcenter Fuglebakken Fuglebakkevej 4 A MEDLEMSBLAD FOR SPORVEJSFUNKTIONÆRENES FRIMÆRKEKLUB ÅRHUS Klubben holder sommerferie
MÅRSLET FRIMÆRKE OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974 Første mødeaften tirsdag den 7 september AUGUST kl. 19.30 2010 Mårslet Frimærke- og Møntklubs mødelokale Lokalcenter, Kildevang, Langballevej 3, 8320
Læs mereOdder Frimærkehandel
Læs mereOdder Frimærkehandel
Odder Frimærkehandel Odde Jørn Jensen Odder KØB OG OG SALG AF AF FRIMÆRKER SALGSKATALOG NUMMER NUMMER 102 87 93-95 - SEPTEMBER - JANUAR - MAJ 2014 2013 2014 2015 SE NR. 18970406 Afa 67m Afa 81w Afa 1Ia
Læs mereSå det frimærketid igen
ØSTJYSK FRIMÆRKEKLUB VIBY J Så det frimærketid igen Nok et postkontor er blevet offer for Postens rationaliseringer. Fra den 11. september bliver Viby postkontor til en postbutik i Føtex. Nr 1 33. årgang
Århus Julemærkesamler Forening Caritas Nr. 13 / Februar 2008 Århus Julemærkesamler Forening Caritas Stiftet 16.7.1981 Bestyrelse / Telefon / Adresseliste / Bankkonto Formand: Peter Nissen Holmetoften 37
Læs mereSiden Sidst Aktiviteter første halvår 2018:
Siden Sidst Aktiviteter første halvår 2018: Niels Peter t.v., med sin udstilling postkort fra Grønland på Elbo18 Vi startede 2018 den 10. januar, hvor vi desværre kun var 11 medlemmer, heraf 1 nyt medlem
Læs mereSamlede mødeprogrammer for. Fællesklubberne. i Kongernes Nordsjælland og Sydskåne
Samlede mødeprogrammer for Fællesklubberne i Kongernes Nordsjælland og Sydskåne Gældende for Foråret 2019 1 Allerød og Omegns Frimærkeklub Mødested: Aktivitetshuset, Frederiksborgvej 15, 1. sal, 3450 Allerød
Læs mereOdder Frimærkehandel Jørn Jensen Odder
Odder Frimærkehandel Jørn Jensen Odder KØB OG SALG AF FRIMÆRKER SALGSKATALOG NUMMER 107 - MAJ 2016 SE NR. 18970406 Postfærge Afa 2x Attest Nilsen Kr. 1.520,- Afa 32x Stemplet Kr. 2.200,- Afa 159x Attest
Læs mereNYE SAMLINGER & ENKELTMÆRKER
NYE SAMLINGER & ENKELTMÆRKER Her vises kun et lille udpluk af hele det store udvalg af samlinger og enkeltmærker. Se hele det store udvalg på www.nordfrim.dk, hvor du også kan se illustrationerne i fuld
Læs mereMEDLEMSBLAD FOR MØDEKALENDER EFTERÅR 2008. Ret til ændringer forbeholdes Besøg vores hjemmeside på www.aas-frim.dk
MØDEKALENDER EFTERÅR 2008 Alle klubmøder starter kl. 19.00 Og afholdes i Idrætsforeningens lokale på station nord Vi byder velkommen til en ny sæson Den 01. sep. Sæsonstart Den 15. sep. Generalforsamling
Læs mereBYTTE- OG BØRSDAGEN. ** = postfrisk * = ubrugt O = stemplet = klip B = kort og breve
BYTTE- OG BØRSDAGEN Anvisningssalg af frimærker og tilbehør, uden salær, i tennishallen i Nyborg Idræts- og Fritidscenter, Storebæltsvej 13-15, 5800 Nyborg, lørdag den 26. oktober 2019, kl. 14.30, eftersyn
Læs mereFærøerne 1941 provisorie
China 1071 50 året Kommunist parti i China Michel 1074-82 med 1079-81 som 3-stribe. Katalogværdi 1250 EURO. Sjældent sæt. Nr. 855059...6.950,00 1912 5 kr. posthus AFA nr. 67 (1300 Nr. 855082... 450,00
Læs mereMEDLEMSBLAD FOR. Ret til ændringer forbeholdes Besøg vores hjemmeside på MØDEKALENDER FORÅR 2008
MØDEKALENDER FORÅR 2008 Alle klubmøder starter kl. 19.00 Og afholdes i Idrætsforeningens lokale på station nord Den 04. februar alm. møde + miniformidlingssalg. Den 18. februar alm. møde + miniformidlingssalg.
Læs mereFax (0045)
Læs mereHusk Stor medlemsauktion 7-11-2011
ØSTJYSK FRIMÆRKEKLUB VIBY J Husk Stor medlemsauktion 7-11-2011 Se auktionskatalog på side 8 inde i bladet. Nr 2 31. årgang nove mber 2011 Østjysk Frimærkeklub Bestyrelsen Formand: Torben Malm, tlf. 86284782
MEDLEMSBLAD FOR SPORVEJSFUNKTIONÆRENES FRIMÆRKEKLUB ÅRHUS At dyrke filateli, er at samle frimærker På den måde DU bedst kan li!! NR. 1. 2012 24. Årgang SPORVEJSFUNKTIONÆRERNES FRIMÆRKEKLUB ÅRHUS Malmøgade,
Læs mereM EDLEMSBLAD S PORVEJSFUNKTIONÆRENES F RIMÆRKEKLUB Å RHUS. Et sjovt postkort fra stemplet 23-5-14
M EDLEMSBLAD FOR S PORVEJSFUNKTIONÆRENES F RIMÆRKEKLUB Å RHUS Et sjovt postkort fra stemplet 23-5-14 At dyrke filateli, er at samle frimærker På den måde DU bedst kan li!! NR. 1. 2015 27. Årgang SPORVEJSFUNKTIONÆRERNES
Læs mereØSTJYSK FRIMÆRKEKLUB VIBY J. Husk jubilæumsauktion 12-03-2012
ØSTJYSK FRIMÆRKEKLUB VIBY J Husk jubilæumsauktion 12-03-2012 Nr 4 31. årgang mart s 2012 Østjysk Frimærkeklub Bestyrelsen Formand: Torben Malm, tlf. 86284782 E-mail: tom.malm@privat.dk Kasserer: Willy
MEDLEMSBLAD FOR SPORVEJSFUNKTIONÆRENES FRIMÆRKEKLUB ÅRHUS At dyrke filateli, er at samle frimærker På den måde DU bedst kan li!! NR. 4. 2012 24. Årgang SPORVEJSFUNKTIONÆRERNES FRIMÆRKEKLUB ÅRHUS Malmøgade,
Læs mereMEDLEMSBLAD FOR. At dyrke filateli, er at samle frimærker På den måde DU bedst kan li!! SPORVEJSFUNKTIONÆRENES FRIMÆRKEKLUB ÅRHUS
MEDLEMSBLAD FOR SPORVEJSFUNKTIONÆRENES FRIMÆRKEKLUB ÅRHUS Dette år velgørende frimærke med den smukke prinsesse Mary At dyrke filateli, er at samle frimærker På den måde DU bedst kan li!! NR. 3. 2012 24.
Læs mere62. Årgang Nr Hængslet
62. Årgang Nr. 3. 2017 Hængslet Medlemsblad for Århus Frimærke Klub Sammenslutningen af Aarhus Philatelistklub og Jysk Filatelist Klub Glædelig jul og godt nytår Onsdag 3/1 Onsdag 10/1 Onsdag 17/1 Onsdag
Læs mereArkiv: www.danskmodel.dk
DWA Hobby Nyhedsbrev januar 2008 Foto: Olaf Skov TKVJ åben godsvogn K 1710 m/ bremseplatform Lakeret i original brun farve med hvidt tryk. Passer perfekt til Hobbytrade s Q-vogne. Kan kun købes hos DWA
Læs mereSamlede mødeprogrammer for. Fællesklubberne. i Kongernes Nordsjælland. Gældende for
Samlede mødeprogrammer for Fællesklubberne i Kongernes Nordsjælland Gældende for Foråret 2016 1 Allerød og Omegns Frimærkeklub Mødested: Aktivitetshuset, Frederiksborgvej 15, 1. sal, 3450 Allerød Mødetid:
Læs meremærker mellem 23 og 28, incl nogle y KR o
Aarhus Julemærkesamler Forening Caritas Nr. 26 / August 2014 Aarhus Julemærkesamler Forening Caritas Stiftet 16.7.1981 Bestyrelse / Telefon / Adresseliste / Bankkonto Formand & konstitueret kasserer: Peter
62. Årgang Nr. 1. 2017 Hængslet Medlemsblad for Århus Frimærke Klub Sammenslutningen af Aarhus Philatelistklub og Jysk Filatelist Klub Adressebrev fra Skagen til København. Hvem mon har sendt det? 2 Mødeplan
Læs mereBestil dine frimærker her eller på Tegn abonnement på færøske frimærker
Bestil dine frimærker her eller på www.nordfrim.dk Antal Best. nr. Produktbeskrivelse Pris i DKK. Køb ialt i DKK (Alle priser er excl. levering) FA1404 - K03 Tegn abonnement på færøske frimærker Ja tak,
Læs mereLot o/x/xx Beskrivelse Værdi Limit 1 0 Dk: Lille gul rodeæske med bundte rester.? Dk: Lille rodeæske med bundte rester.? Færø stempler
1 0 Dk: Lille gul rodeæske med bundte rester.? 10 2 0 Dk: Lille rodeæske med bundte rester.? 25 3 0 Færø stempler på Dk afklip. Ca 190 g. God. Høj 100 4 0 Dk: Ca 330 g god afklip fra Frederik Ix (1950/59)?
Læs mereBYENS STØRSTE UDVALG I MØNTER m.m. finder du hos: JØRN STEN JOHANSEN. Møllevej 9-9400 Nørresundby - Telefon 98 17 31 14
aalborg møntsamler forening LISTE NR. 321 336 Februar 2012 Maj 2010 MEDLEMSMØDE tirsdag den 7. februar 2012 i Vejgårdhallens restaurant. Materiale til formidlingssalg er fremlagt til eftersyn fra kl. 19.