CATALOG. en Samling Malerier, Mandag den 16. December 1895, Form. Kl. 11, (f> Bredgade 28. over. hvilke bortsælges ved Auktion
- Karen Laustsen
1 sm CATALOG over en Samling Malerier, hvilke bortsælges ved Auktion Mandag den 16. December 1895, Form. Kl. 11, i Lemmings permanente Kunstudstillings Lokale, Bredgade 28. (f> EFTERSYN: Fredag d. 13., Lørdag d. 14. og Søndag d. 15. December 1895, - Kl TRYKT HOS C. C. JENSEN. VINGAAUDSTflÆDE 1.
2 CONDITIONER. 1. Alt sælges i den Stand, hvori det ved Hammerslaget er og forefindes, samt nden Ansvar tor Undertegnede i nogen Retning, og henligger tra samme for Kjøberens Regning og Risiko. Det Kjøbte skal være athentet tra Auktionsstedet inden Forløbet at den Dag, Auktionen holdes. Dersom det Solgte ikke afhentes til rette Tid, kan det uden Varsel paany bortsælges enten under Haanden eller ved Auktion tor første Kjøbers Regning, og er denne da pligtig at erstatte det deraf flydende Tab uden at have Adgang til det mulige Overskud. 2. Den, der byder tor en Anden, forpligter sig derved som Selvsky ldner eau tionist. 3. Betalingen, hvortil i Auctionsonikostninger betales et Tillæg af 6 pct., erlægges til Undertegnede enten ved Tilslaget eller paa Anfordring; dog kunne vederhæftige Kjøbere, der forinden Auktionen henvende sig til mig, torvente 3 Ugers rentefri Credit, imod, naarsomhelst at mig paatordres, at stille saadan Sikkerhed for det skyldige Beløb, som af mis: ni an tte anses betryggende. Stilles Sikkerheden ikke paa Anfordring, er Betalingen til enhver Tid strax og uden Hensyn til den givne Credit forfalden. 4. De Kjøbere, der ikke betale i rette Tid, have, hvadenten de blive sagsøgte eller ikke, at tilsvare i Rente 6 pct. p. a. fra Hammerslagets Dato, indtil Betalingen sker, samt alle Omkostninger skadesløst. I Søgsmaalstilfælde ere de pligtige uden Hensyn til, hvor de bo eller opholde sig at give Møde tor Kjøbenhavns Forligelsescommission og Jurisdiction efter Varsel som til indenbyes Boende, underkastede den hurtige Retsforfølgning efter Forordningen at 25. Januar 1828 samt undergivne Udpantning efter Lov af 29. Marts Nr. 10 a. Kjøbenhavn, i December Otto Lemming, Østerbrogade 27. I I. J. N e u m a n n : Aften paa Havet. do. : Marine. J. A n d e r s e n : Hedelandskab. A l e x. S c h m id t : V inter. V. A r n e s e n : Brænding mod Jyllands Vestkyst. do. : Fra Sundet. Aftenstemning. A g e r s n a p : Hedebillede. Frk. G r u b b : 2 Drenge. G u l d b r a n d s e n : Aftenbelysning. J. A n d e r s e n : Parti af Aalborgs Havn. do. : Fra Sorgenfri Aa. A n t h o n o r e C h r i s t e n s e n : En Æblegren. Prof. J. Ro e d : Bn Hund. C. B a r t s c h : Fra Fileværket. S im o n S im o n s e n : Jag tscen e. do. : Legende Hunde.
3 Jb 15- Carl Bil l e : Ud for Norges Vestkyst. N o r d s t r a n d : Italiensk Landskab. 9s 16. J. N e u m a n n: Fra Skagens Klitter.. / 16a. do. : Aften i Sundet. J o h. Boesen : Skipperalléen ved Fredensborg. ko 18. V. Bil l e : Skib i oprørt Sø. J. A n d e rs e n : Fra Rorvig Strand. Frk. J o h. F rim odt: Aquarel. Cil. A n d e rs e n : Ung Pige. A n t h o n o r e C h r is te n s e n : Convolvolus. ^ 18a. do. : Fra det gamle Kalkbrænderi. do. : Gule Roser. /3t x9- Prof. A. D o r p h : Christus paa Vejen til Emaus. / 20. J. A n d e r s e n : Svensk Landskab. / y 20a. do. : Sommer. [ S 0) 21.J C. Bil l e : D am per ud for Hveen. 2 5' 22. J. N e u m a n n: F ra Sundet. Z'T 22a. do. :-Ved Gilleleje. / 23^ W en n e r w a l d: O ctoberdag ved Brede Mølledam. /S 33a P o u l S te f f e n s e n : Køer i Regnvejr. T h o r o l f P e d e rs e n : Morgen paa Havet. C. N eu m an n : Marine. do. : Fra Kulien. V. A rn e s e n : Aften i Sundet. P. M ø n ste d : Eftermiddag paa Landet. V ilh. B ille : Skonnert faar Lods. \ a.! S imon S im o n se n : Gode Venner. 2 4 J H olg er Mø l l e r : F ra Strandprom enaden. Zo 24a. do. : T idligt Foraar. (7/ 25J) N. P. Mo ls: G adeparti i Verona. /(TI) 25a. C a r l L o c h e r: Vesten Storm. Skagen. & C. Ba rtsch: F ra Kulien. 37- A. S c h o v e lin : Fra Cliarlottenlund Skov. 37a^j do. : Fra Sollerød. Th. Niss (?): Vinterdag paa Landet. 30, 39- H e s s e llu n d : Kjøkkeninterieur C. BaagøE: Skibe i Sundet. Prof. J. E x n e r : En Fanøkone. f 27. do. : Aquarel H o lg. L u b b e rs: Fra Kvæstliusbroen..tf.
4 fyo o 54- % 54a - C. N e u m a n n : Fra Shetlandsøerne. do. : Fra den engelske Kanal. J. N o r d s t r a n d : Sommernat i Grønland. do. : Ved Løvspring. Charlottenlund. P. I l s t e d : En Herskabskudsk. Ca r i. L o c h e r : Nyborg Rhed d. 7. Septbr do. Optrækkende sønden Storm. Skagen. P. K o r n b e c k : Italiensk Gadeparti. V. A r n e s e n : Skibe i Sundet. C. Ba r t s c h : Fra en Bondegaard. C h r. B l a c h e : Æ tnas Forlis. do. : Fra Færøerne. J. A n d e r s e n : Fra Møens Klint. do.. : Kjørt i Staa. Etatsr. H e in r ic h H a n s e n : Kirke i Cordova. J. N e u m a n n : Slaget i Kjøgebugt. do. : Ud for Kronborg. A d. H e i n r. H a n s e n : Lutliers Stue paa Wartburg. V. B i l l e : Fregatten»Jyllands i Nordsøen, do. : Damper i Sundet. i3t Prof. F r. H e n n i n g s e n : En Sædemand. P o u l S t e f f e n s e n : Faareklipning. 56a. J. D a l l : Foraar. 57. Prof. A x e l H e l s t e d : T o italienske D renge. 58. J. N o r d s t r a n d : Et Vrag. Aftenbelysning. 58a. do. : Fra Grønland. 59. do. : Sommer. Bornholm. 60. C. Ba r t s c h : Fra Hareskov. do. : Fra Kulien. P h i l i p s e n : Romersk Grønthandlerske. C. B i l l e : Fiskerbaade. 63. / H a r a l d J e r ic h a u : Constantinopel. 64. V i l h. B i l l e : Damper i høj Sø. 64a. do. : Sejler i aaben Sø. 65?) A n t h o n o r e C h r is t e n s e n : Kurv med Roser. 66] Prof. O. Ba c h e : To Jagthunde. 66a. do. : Skizze til Portraitet af Admiral Suenson. Th. N is s : Solnedgang. Ørholm. do. : Fra Bøllemose. 12j o - +
5 T h o r P e d e r s e n : Indsejling til Gilleleje Havn. /( o 69. N o r d s t r a n d : Fra Norge. % /? r 69a. do. : Vinter. 70. H o l g. L u b b e r s : Fra Hornbæk. 71. S im o n S im o n s e n : E11 Hest udenfor Stalddøren. \ 71a.'- do. : Snorkende Hunde. -< Ca r l B i l l e : Fransk Damper i den engelske Kanal. /O ) 72a. do. : Bark i oprørt Sø. J O 73-v C. B a r t s c h : Esrom Sø. 73a. do. : Aften i Dyrehaven. Z J. N e u m a n n : Fra Skagens Klitter. 74a. do. : Ud for Kronborg. 75. W e n t o r f e : Amagerpige. 76.) N. P. M ols: Æsler..0 76a. V. B ille : Skonnert i høj Sø. (77*) A d. H e in r ic h H a n s e n : Romersk Kirkeinterieur. 7 7 «, d w t / /o i n
Læs mereCATALOG. en Samling Malerier, SZ35~ Mandag den 16. Marts 1896, Form. Kl. 11, Bredgade 28. (f) 1 Lemmings permanente Kunstudstillings Lokale, over
SZ35~ CATALOG over en Samling Malerier, hvilke bortsælges ved Auktion Mandag den 16. Marts 1896, Form. Kl. 11, 1 Lemmings permanente Kunstudstillings Lokale, Bredgade 28. (f) EFTERSYN: Fredag d. 13., Lørdag
Læs mereMALERIER, TEGNINGER oo AQUARELLER, TIL H Ø R EN D E BOET E F T E R AFDØDE M ARIN E M ALER CARL BILLE,
3662. -iiijlii ilii iliii»ulli ilii iili ijlih hiii iliih., C atalog MALERIER, TEGNINGER oo AQUARELLER, TIL H Ø R EN D E BOET E F T E R AFDØDE M ARIN E M ALER CARL BILLE, H V ILK E BORTSÆLGF^S VED AUKTION,
Læs mereen Samling Malerier, CÅTALOS 52$/ Privat Eftersyn: Torsdag d. 10. Oktober 1895 Kl Mandag den 14. Oktober 1895 Form. RI. 11, tf; i Bredgade 28.
52$/ Privat Eftersyn: Torsdag d. 10. Oktober 1895 Kl. 11 3. CÅTALOS over en Samling Malerier, hvoriblandt Billeder af Aagaard, Baehe, Godfp. Christensen, Dopph, Heinpieh Hansen, Mapstpand, Niss, C. Neumann,
Læs mereMalerier og Studier. afdøde Marinemaler HRTHIRS LUTKEN, hvilke bortsælges ved Auktion, som afholdes. paa
CATALOG over Malerier og Studier af afdøde Marinemaler HRTHIRS LUTKEN, hvilke bortsælges ved Auktion, som afholdes paa Charlottenborg, Mandag d. 4. December 1905, Fin. Kl. 11 k EFTER SY N : Fredag d. i.,
Læs mereTH. NISS. Fri Udstillings Lokaler. Tirsdag d. 7. November 1905, Fm. Kl. \V\2.
C 3 7 8 8. TH. NISS. Fri Udstillings Lokaler. Tirsdag d. 7. November 1905, Fm. Kl. \V\2. SfATENS KUNSTtltSTOKISKE FOfOGHAH SAMLING Privat Eftersyn: Torsdag d. 2. Novem ber 1905 Kl. 11 4. CATA LO G over
Læs mereCATALOG over. v/?y Privat Eftersyn: Torsdag d. 7. Februar 1895 Kl Jllalerjieij oq, Studier, Charlottenborgs Kunstudstillingsbygning.
v/?y Privat Eftersyn: Torsdag d. 7. Februar 1895 Kl. 11 3. - - - - - : r n CATALOG over Jllalerjieij oq, Studier, tilhørende Marinemaler hvilke bortsælges ved Auktion Mandag den II. Februar ' 1895, Form,
Læs mereHVi CARL RASMUSSEN, CATALOG. Mandag den 12. Marts 1894, Form, Kl. 11, M a le rie r og A q u a re lle r, 2den og sidste Afdeling
Sari Rasmussen HVi CATALOG over 2den og sidste Afdeling af M a le rie r og A q u a re lle r, tilhørende Boet efter afdøde Marinemaler CARL RASMUSSEN, hvilke bortsælges ved Auktion Mandag den 12. Marts
Læs mereCATALOG OVER HVILKE BORTSÆLGES VED AUKTION, OER AFHOLDES I UDSTILLINGSBYGNINGEN PAA CHARLOTTENBORG. EFTERSYN
3654. CATALOG OVER AALERIER OG STuDlER M a r in e m a l e r, P r o f e s s o r C hr. B lache, HVILKE BORTSÆLGES VED AUKTION, OER AFHOLDES MANDAG D. 16. FEBRUAR 1903, FM. KL. I I I I UDSTILLINGSBYGNINGEN
Læs mereen Samling Malerier, CATALOS Mandag den 17. December 1894, Form. Kl. 11, Bredgade 28. i Lemmings permanente Kunstudstillings Lokale, over
Sit/ CATALOS over en Samling Malerier, hvilke bortsælges ved Auktion Mandag den 17. December 1894, Form. Kl. 11, i Lemmings permanente Kunstudstillings Lokale, Bredgade 28. E F T E R S Y N : Torsdag d.
Læs mereCATALOS 1 '" ~ ' ^ \ en Samling Malerier, bl. and. tilhørende Dødsboerne efter Kammerjunker Linde og Murmester H. Hansen,
1 '" ~ ' ^ \ H30tT Privat Eftersyir Torsdag d. 8. Oktober 1896 Kl. 11 3. CATALOS en Samling Malerier, bl. and. tilhørende Dødsboerne efter Kammerjunker Linde og Murmester H. Hansen, T hvoriblandt Billeder
Læs merec h?> Tk. Niss. Mandag d. 23. Oktober 1905, Fm. Kl. Il' 2. Fri Udstillings Lokaler.
c h?>3 3790. Tk. Niss. Mandag d. 23. Oktober 1905, Fm. Kl. Il' 2. Fri Udstillings Lokaler. STATENS KUNSTHISTORISKE FOTOGRAFI SAMLING Privat Eftersyn: Torsdag d. 19. Oktober 1905 Kl. 11 4. CATALOG over
Læs mereCATALOG. en Samling Malerier, Mandag den 5. November 1894, Form. Kl. II, SZ7I Privat Eftersyn: Fredag d. 2. November 1894 Kl Bredgade 28.
SZ7I Privat Eftersyn: Fredag d. 2. November 1894 Kl. 11 3. CATALOG over en Samling Malerier, hvilke bortsælges ved Auktion Mandag den 5. November 1894, Form. Kl. II, i Lemmings permanente Kunstudstillings
Læs mereCharlotte Frimodt. Malerier og Aquareller.
Læs mereCATALOG ------------
CATALOG ------------ Privat Eftersyn Fredag d. 26 Februar Kl. 11 3. H / o'/ CATALOG over MALERI E R tilhørende Malerne H. A. Brendekilde, Henrik Jespersen, Viggo Langer, Frk. Mundt, Viggo Pedersen, Thorolf
Læs mereGATALOG. en Samling Malerier, 517$ Mandag den 18. Marts 1895, Form. Kl. 11, Bredgade 28. i Lemmings permanente Kunstudstillings Lokale,
517$ GATALOG en Samling Malerier, hvoriblandt Billeder at Etatsraad C. Bloeh, Prof. Godfr. Christensen, Prof. A. Dorph, Chr. Blaehe, Carl Neumann, P. S. Krøyer, Prof. E. Jeriehau-Baumann, Boesen, S. Simonsen,
Læs mereCATÅLOG. Malerier af Marinemaler. i i. Mandag d. 13. Februar 1893, Fm. Kl. 11. CHARLOTTENBORG EFTERSYN: COMMISSIONER
Privat Eftersyn: Torsdag d. 9. Februar 1893 Kl. 11 3. CATÅLOG over Malerier af Marinemaler i i. hvilke bortsælges ved Auktion paa CHARLOTTENBORG Mandag d. 13. Februar 1893, Fm. Kl. 11. EFTERSYN: Fredag
Læs meretil P. K ornbeek s MALERIAUCTION Mandag d. 17. October 1887, Kl. 11. UDSTILLING Fredag d. 14., Lørdag d. 15. og Søndag d. 10. October fra Kl. 11 3.
K A T A L O G til P. K ornbeek s MALERIAUCTION i Kunstudstillingsbygningen ved Charlottenbopg Mandag d. 17. October 1887, Kl. 11. v - X UDSTILLING Fredag d. 14., Lørdag d. 15. og Søndag d. 10. October
Læs mere3714. over. ff V stem. x -< 4^ ' erier KUNSTAKADEMIETS BIBLIOTEK. c N "ib H a n jt een.
c n c 3714. r 3. '*u over pp ff V stem x -< 4^ ' KUNSTAKADEMIETS BIBLIOTEK erier c N "ib H a n jt een. Privat Eftersyn Fredag d. 5 Februar Kl. 11 3. fotografisamlingen CATALOG MALERIER af NILS HANSTEEN,
Læs meresidste Afdeling Oliemalerier
. p\ mr KATALOG over sidste Afdeling Oliemalerier af afg, Landskabsmaler Yilh. Groth tilh. hans Dødsbo som bortsælges ved Auktion i Kunstudstillingsbygningen ved Cliarlottenborg Mandag den 10. December
Læs mereCATALOG. en Samling Malerier, Mandag den 8. October 1900, Form. Kl. I I 1!«, Bredgad e 28,
iithijmrtl)l(lalini«ftljlli i lltoi.miil llll rlilli i Hllllnllhi Hlllii illlu Illlli... CATALOG o v e r en Samling Malerier, der forinden Bortflytningen fra Permanent Kunstudstillings Lokaler b o rts
Læs mereeij Samling jkaleriei?,
S IQ F o r t e g n e l s e over eij Samling jkaleriei?, hvoriblandt Billeder af Aagaard, Bache, Heinrich Hansen, Niss, la Cour, C. Neumann, P. Skovg aard, Therkildsen, Ant. & W. Melbye, Frk. Weg-mann o.
Læs mereEdw. S krri. Mandag d. 14. November 1904, Fm. Kl. 11% Fri Udstillings Lokaler.
Edw. S krri. Mandag d. 14. November 1904, Fm. Kl. 11% Fri Udstillings Lokaler. Privat Eftersyn: Torsdag d. 10. Novem ber 1904, Kl. 11 4. C atalog I OVER : MALERIER OG STUDIER AF DEN AFDØDE NORSKE MARIN
Læs mere\^\v SIGVARD HANSEN. AUKTION: MANDAG DEN 18. NOVEMBER 1912, FM. KL. II1/,. CHARLOTTENBORG.
C 2-b,fc \^\v r tf- 3 7 1 3. SIGVARD HANSEN. AUKTION: MANDAG DEN 18. NOVEMBER 1912, FM. KL. II1/,. CHARLOTTENBORG. fotopafisammngen Privat Eftersyn: Torsdag den 14. November 1912 Kl. 11 4. CATALOG OVER
Læs mereGN SAMLING MALERIER CATÅLOG. Mandag den 23de Januar 1893 Form. Kl. 11 BREDGADE 2 8.
Privat Eftersyn: Fredag d. 20. Januar Kl. 11 8. CATÅLOG over GN SAMLING MALERIER tilhørende Malerne J. H. B r a n d t, j C a r l O. J. L u n d. Carl Ca r lsen, E mma M e y e r, S igv. H a n se n, i E m
Læs mereUDSTILLING AF STUDIER
CATALOG til Holger H. Jerichaus UDSTILLING AF STUDIER som bortsælges ved Auktion i Permanent Knnstndstilling, Bredgade 28, Mandag den 25. Marts 1895, Kl. 11. EFTERSYN: Fredag d. 22, Lerdag d. 23. og Søndag
Læs mere'~D. \su<x.^cj, ALb&'é 139 S. Landskabsmaler. JLlTb!^ Wamg. Billedhugger. O. e 0 1 s i d t B. KUNSTAKADEMI Ib BIBLIOTEK
'~D. \su
Læs mereJohannes Kragh. Malerier, Aquareller og Sculptur. A u k tio n : Tirsdag den 17. N ovem ber 1914, Fm. Kl. 11, C harlottenborg.
Johannes Kragh. Malerier, Aquareller og Sculptur. A u k tio n : Tirsdag den 17. N ovem ber 1914, Fm. Kl. 11, C harlottenborg. I Privat Eftersyn: Torsdag den 12. November 1914, Kl. 11 4. CATALOG OVER MALERIER,
Læs mereUNG KUNST. AUKTION TIRSDAG DEN 25. APRIL 1911, FM. KL. il1 JERNBANEGADE NR. 9. i. Sal.
UNG KUNST. AUKTION TIRSDAG DEN 25. APRIL 1911, FM. KL. il1 JERNBANEGADE NR. 9. i. Sal. 5557 Privat Eftersyn: Fredag d. 21. April 1911 Kl. 10 4. C A T A L O G OVER MALERIER OG STUDIER AF 12 UNGE DANSKE
Læs mere28an5a(j ben 6te ' Ho»em6er 190S, Storm- $1. n. tøjjailottenboifl.
Læs mereJ^athias LGtl(erv. Mandag d. 4. December 1905, Fm. Kl. Il1) CHARLOTTENBORG.
J^athias LGtl(erv ( Mandag d. 4. December 1905, Fm. Kl. Il1) CHARLOTTENBORG. Privat Eftersyn: Torsdag d. 30. Novem ber 1905 Kl. 11 4. CATALOG over Malerier og Studier af afdøde Marinemaler HRTKIRS LUTKEN,
Læs mereCATÅLOG. over. /12aleijiei7 03 j^fudicij, tilhørende Landskabsmaler. TZLS. QnOTH, hvilke bortsælges ved Auktion
3621. CATÅLOG over /12aleijiei7 03 j^fudicij, tilhørende Landskabsmaler TZLS. QnOTH, hvilke bortsælges ved Auktion Mandag d. 26. Noyember 1894, Form. Kl. 11, i Charlottenborgs Kunstudstillingsbygning.
Læs mereJohannes Kragh. Malerier, Aquareller og Sculptur. A u k tio n : Tirsdag den 17. N ovem ber 1914, Fm. KL 11, C harlottenborg.
Johannes Kragh. Malerier, Aquareller og Sculptur. A u k tio n : Tirsdag den 17. N ovem ber 1914, Fm. KL 11, C harlottenborg. Privat Eftersyn: Torsdag den 12. November 1914, Kl. 11 4. CATALOG OVER MALERIER,
Læs mereCARL RASMUSSEN, MALERIER, CÅTÅLOa. H 777 Privat Eftersyn: Torsdag d. 8. Februar 1894 Kl. 11 3. Mandag den 12. Febrnar 1894, Form. Kl.
MALERIER i H 777 Privat Eftersyn: Torsdag d. 8. Februar 1894 Kl. 11 3. CÅTÅLOa over MALERIER, tilhørende Boet efter afdøde Marinemaler CARL RASMUSSEN, hvilke bortsælges ved Auktion Mandag den 12. Febrnar
Læs mereCATALOG OVER MALERIER OG AQUARELLER AF AFDØDE PROFESSOR, LANDSKABSMALER G. M. SOYA-JENSEN, PAA CHARLOTTENBORG.
CATALOG OVER MALERIER OG AQUARELLER AF AFDØDE PROFESSOR, LANDSKABSMALER G. M. SOYA-JENSEN, HVILKE BORTSÆLGES VED AUKTION, DER AFHOLDES MANDAG DEN 7. OG TIRSDAG DEN 8. OKTOBER 1912, FM. KL. 11'la PAA CHARLOTTENBORG.
Læs mereC 3os, ^ YIGGO PEDERSEN, AUKTION: TIRSDAG DEN 3. DECEMBER 1912, FM. KL. I I 1/,. FRI UDSTILLINGS BYGNING.
C 3os, ^ 3800. YIGGO PEDERSEN, AUKTION: TIRSDAG DEN 3. DECEMBER 1912, FM. KL. I I 1/,. FRI UDSTILLINGS BYGNING. Privat Eftersyn: Fredag den^9. November 1912 Kl. 11 4. CATALOG OVER MALERIER OG STUDIER AF