jy*r CITY AUKTIONS-LOKALER TELF. 9720 KRISTEN BERNIKOTSSADE 2 TELF. 9720 HJ. AF CITYGADE KATALOG OVER MALERI AUKTIONEN i CITYS AUKTIONS-LOKALER KRISTEN BERN1K0WGADE 2, ST. (H j. a f C it y g a d e ) MANDAG DEN 30. NOVEMBER KL. 1 MIDDAG KOMMISSIONER MODTAGES EFTERSYN LØRSDAG U 6 SØNDAG 11 3 G. E, NØHRMÅNN HJ. AF KRISTEN BERNIKOWGADE 2 OG CITYGADE TELEFON 9 7 2 0 Kø b e n h a v n. H. ERBS-JENSENS BOGTRYKKERI, BORGERGADE 71 1908.
Konditioner. i. Alt sælges under Forbehold af nærmere Approbation i den Stand, hvori det ved Hammerslaget er og forefindes, 8amt uden Ansvar for Undertegnede i nogen Retning og henligger samme for Køberens Regning og Risiko i enhver Henseende. Udlevering af det Købte foregaar Auktionsdagen Kl. 3 6 fra City Auktions-Lokaler, Kr. Bernikowgade 2, St. Dersom det Købte ikke afhentes til rette Tid, kan det uden videre Varsel paany bortsælges for første Købers Regning enten underhaanden eller ved Auktion, og er første Køber da pligtig skadesløit at erstatte det deraf flydende Tab uden at have Adgang til det mulige Oveiskud. Ejendomsretten over det Solgte overgaar først til Køberen ved Købesummens fulde Erlæggelse. Den, der byder for en Anden, forpligter sig derved som Selvskyld nerkautionist til skadesløs Betaling. 3. Betalingen, foruden Auktionsbudet 10 /o af samme i Auktionsomkostninger, erlægges til Undertegnede mten ved Hammerslaget eller paa Anfordring. 4. De Købere, der ikke betale i rette Tid, have, hvad enten de blive sagsøgte eller ikke at tilsvare i Rente 6 /o p. a. fra Hammerslagets Dato, indtil Betaling sker, samt alle Omkostninger skadebløst. I Søgsmaalstillælde er de pligtige uden Hensyn til, hvor de bo eller opholde sig, at give Møde for Køben ti avns Korligskommission og Jurisdiktion efter Varsel som til indenbyts Boende, underkastede den hurtige Retsforfølgning efter Forordningen af 25. Januar 1828 samt undergivne Udpantning efter Lov af 29. Marts 1873 1 Nr. 10 a, hvorhos de betale skadesløse Omkostninger uden Hensyn til Forordningen af 6. August 1824. København, den 26. November 1908. G. E. N ø h r m a n n. City Auktions-Lokaler. Kr. Bernikowgade 2, St. Telefon»720. Niels Christiansen: Sommmenlag i Engen V. P. Jensen : Skovbrynet Ang. Hærning : Vinterdag David Jacobsen : Sommerdag paa Landet E. Bøgh : Skovpsrti Carsten Henriksen : Fiederiksborg Slot C. Jespersen : Parti fra Røiiovre Hoffmann : Vestet brogade 65 W< je: Frederiksholms Kanal A. Bulow : Skibe i Kattegat A. N. Kraimer: Hedeparti K. Larsen : Aftcustemning Luplau-Jansen : Fra Skarritsø Tb. Brendstrup : Skovparti Picard (fransk Maler): Gule Druer Albrecht Smidth : Et Køkken H. Schumacher : Fra Italien Eiler Hansen : Skovparti (Akvarel) Aug. Thomsen: Et Teglværk ved Valdby
5 Nr. 20 Sophus Pedersen : Roser paa et Bord 21 E. Bøgh : Strandparti fra Ebeltoft 22 Hugo Friis: Det stille Vand i Dyrehaven 23 A. Jørgensen: St. Strandstræde 24 Knud Olsen: Vinterdag i Dyrehaven 25 Eiler Hansen : Parti fra Gammel Skagen 26 Elise Hammer: Et Glas med Blomster 27 Hana Smidth: Parti ira Sebberusund 28 J. Fager lin (svensk Maler): Oktoberstemning 29 Olaf Jensen: Hedelandskab. Silkeborg 30 Budtz-Muller: Solnedgang 31 Wilh. Bille: Stevns Klint 32 Hedvig Winther: Kystparti. Kaløvig 33 (Utydeligt signeret): Hedeparti 34 A. Smidth : Parti fra Nordsjælland 35 E. M. Jensen : Fra Grib Skov 36 Fritz Holm : Blomstrende Frugttræer 37 Niels Christiansen : Smedie ved Jagtvejen 38 Eiler Sørensen : En lille Pige 39 Fygenring: Fra Hangø 40 Jul. Andersen: Skovsø 41 C. Jespersen: Sommeraften. Dyrehaven 42 Johan Hassel : Hunden skal have Kage 43 F. Stein : Parti fra Hellebæk 44 Eiler Hansen : Borso ved Præstø (Akvarel) 45 Louis Frandsen : Pergola ved Capri Nr. 46 A. Kongsbach: Roser i et Glas 47 Elias Pedersen : Fra Hornbæk 48 Kaulum (norsk Malor): En Lodsbaad i haardt Vejr under Norges Kyst 49 Godtfred R um p: Landskabs-Studie 50 C. Jespersen : Sommeraften. Rudersdal Skov 51 Pr of. C. F. Sørensen : Strandparti fra Samsø 52 Frølund : Hoved af en Grand Danois 53 Hornemann : Portræt 54 Erasmi Christensen : Septemberdag ved Rungsted 55 Prof. Axel Helsted: Et Gravkammer. Palæstina 56 E. Bøgh: Interiør 57 A. Jacobsen : Vej i Sorgenfri Paik 58 C. L und: En sønderjydsk Kirkegaard 59 F. Møller : En siddende Mand 60 Oscar Herschend : Ved Skarritsø 61 Prof. Viggo Johansen : Interiør 62 Horcung Jensen : Fuglesangsøen 63 Gyde Petersen: Strandparti 64 Carl Sørensen : Dansk Orlogsmand under Skotlands Kyst 65 O. B. (1876): En hvid Hest 66 M. Tvede: Fra Hornbæk Strand 67 Carl Bloch: Studiehoved (Akvarel) 68 Picard (fransk Maler): Blaa Druer 69 H. j ;. Hammer: Gammel Kone
6 N r * 70 Hansen Rejstrup : Ved Forearstid 71 L. A. Ring: Landskab m. Mølle, tsaget Vejr 72 Hugo Friis : GI. Bøge ved et Vand 73 E. Bøgh : Inteiiør, Lampelys 74 do. Strandparti fra Mols (udst. Charlottenb.) 75 Emilie Mundt: Fra Ørnereden, Marseillesb. Skov 76 K. Boesen : Parti fra Søndermarken 77 Wilh. Kyhn : Portæt af en ung Mand 78 Th. Niss : Vej ved Nivaa, Efteraar 79 Søren Christiansen : Indgang til Frederiksb. Have 80 Arthur Madsen : Udkant af en Landsby 0 81 E. Weye : Landevej, Solskin 82 Pichard (fransk Maler): Ferskener 83 Andet sen Lundbyc :»Røde Port«, Dyrehaven 84 Axel Hou : Sommeraften ved Tidsvilde 85 Prof. V. Irminger: En Bondedreng 86 H. Wium: Skovparti 87 Wilh. Kyhn : Parti fra Himmelbjerget 88 Wilh. Bille: Fra Hornbæk 89 Olaf Jensen : Hcdebakker 90 Hans Sm idt: Fra en Kirkegaard 91 C. Bøgh : Parti fra Halland 92 Chr. Aigens: Interiør 93 Emauel Larsen : Strandparti 94 Prof. Axel Helsted : Studie til Chr. II 95 Brinch: Strandparti 7 *Nr. 96 E. Bøgh: EbeUoft 97 C. Jespersen : Landskab 98 A. Biilow: Københavns Ydcrrhed 99 Flygeni ing : Nicolajgade 100 P. Dohlmann: Parti fra Himmelbjergsøerne 1 Olaf R ude: En læsende Mand 2 R. Boesen : Norsk Hus i Søndermarken 3 W. Zillen : Faar paa Marken 4 Fritz Holm: Vinteidag 5 Louis Fi antzen : Fiskei kutter i Vindstille 6 Wilh. Bille: En Stranding 7 Georg Andersen: Kolding Fjord 8 Skarrit: Helsingborg i Sigte 9 Søren Christiansen: Søndermarken, Pastel (udst. paa Charlottenborg) 110 Engsti øm (svensk Maler): Studie af Børn 11 Hans Dall: Landskab ved Tidsvilde 12 Erasmi Christensen : Huset ved Skydebanerne paa Amager 13 Frølund: En Hønsehund 14 C. Jensen: Blomstrende Æblegren 15 Niels Christiansen : Sommerdag, Dyrehaven 16 V. Jessen : Skovparti fra Dyrehaven 17 Simony Jensen: Sypigens Hemmelighed 18 Christensen Holledig: Ordrup Mose 19 Joh. Neumann: Marine
Nr. 120 A Biilow: Marine 21 Niels Christiansen : Hoppe m. Føl 8 22 do. Fra Utterslev 23 Oswald: Staldidyl 24 G. H. 1889: Landskab 25 K. B. 1893: Vinterlandskab 26 E. M. W.: Landskab