AUKTIONSKATALOG TIL MALERIAUKTIONEN i DEN FRIE UDSTILLING T O R SD A G DEN 4. DECEMBER 1919 Kl. 12 KØBENHAVN H. MEYERS BOGTRYKKERI 1919
MALERIAUKTION I DEN FRIE UDSTILLINGS LOKALER VIS å VIS ØSTBANEGAARDEN TO R SD A G DEN 4. DECEM BER 1919 KL. 12 BORTSÆLGES EN UDSØGT SAMLING MALERIER AF ÆLDRE OG YNGRE DANSK MALERKUNST EFTERSYN: Søndag den 30. N ovem ber, M andag den 1., T irsdag den 2. og O nsdag den 3. D ecem ber Kl. 10 4 KOMMISSIONER OG KATALOGER: Inspektør Eriksen, Den frie Udstilling, Telf. Palæ 19 37
KONDITIONER 1. Alt sælges i den Stand, hvori det ved Hammerslaget er og forefindes, samt uden A nsvar for Undertegnede i nogen Retning, idet der heller ikke indestaas for mulige Fejl i Kataloget, og henligger fra Hammerslaget for Køberens Regning og Risiko, og sælges det paa nærmere Approbation ved Auktionens Slutning. Det Købte skal være afhentet fra Auktionsstedet inden Kl. 5 den Dag, Auktionen holdes. Dersom det solgte ikke afhentes til rette Tid, kan det uden Varsel paany bortsælges enten under Haanden, eller ved Auktion for første Købers Regning, og er denne da pligtig at erstatte det deraf flydende Tab uden at have Adgang til det mulige Overskud. Ejendomsretten over det solgte overgaar først til Køberen ved Købesummens fulde Erlæggelse. 2. Den, der byder for en Anden, forpligter sig derved som Selvskyldnerkautionist. 3. Betalingen, hvortil i Auktionsomkostninger betales et Tillæg af 10 pct., erlægges til Undertegnede enten ved Tilslaget eller paa Anfordring; dog kunne vederhæftige Købere, der forinden Auktionen henvende sig til mig, forvente 3 Ugers rentefri Kredit, imod, naarsomhelst af mig paafordres, at stille saadan Sikkerhed for det skyldige Beløb, som af mig maatte anses betryggende. Stilles Sikkerheden ikke paa Anfordring, er Betalingen til enhver Tid straks og uden Hensyn til den givne Kredit forfalden. 4. De Købere, der ikke betale i rette Tid, have, hvadenten de blive sagsøgte eller ikke, at tilsvare i Rente 6 pct. p. a. fra Hammerslagets Dato, indtil Betalingen sker, samt alle Omkostninger skadesløst. I Søgsmaalstilfælde ere de pligtige uden Hensyn til, hvor de bo eller opholde sig at give Møde for Kjøbenhavns Forligskommission og Jurisdiktion efter Varsel som til indenbys Boende, underkastede den hurtige Retsforfølgning efter R etsplejelovens Kap. 41 samt undergivne Udpantning efter Lov af 29. Marts 1873 1 Nr. 10 a. Tillæg til Konditionerne forbeholdes. Kjøbenhavn i November 1919. A. M unch s P etersen. Overretssagfører. Jarmersgade 2 og Gyldenløvesgade 3. Østifternes Kreditforenings Bygning. Alle Maal er i Centimeter, Højden først. Nr. 42. Poul Steffensen: Landskab med Køer og Figur. 1. Luplau Janssen: En dansende Kvinde. 32x21. 2. Vilh. Th. Fischer: Viber i Stubmarken. 40 x 60. 3. do. Hvilende Maager i Strandkanten, sign. Vilh. Th. Fischer 1912. 32 x 50. 4. Agnes Slott=Møller: Udsigt over Vejle Fjord. 47 x 61. 5. I. T. Hansen: En Gade i Syden. 37 x 50. 6. do. Søjlegang (Akvarel), sign. I. T. H. 16 x 12. 7. Jørgen Sonne: Skovparti, sign. J. Sonne. 26 x 40. 8. Otto P. Balle: Solnedgang ved Tjustrup, sign. Otto P. Balle 1902. 32 x 42. 9. Michael Ancher: Lægprædikanten. 26 x 15. 10. Bachhuisen? Søbillede. 22 x 36. 11. H. Schiibler: Parti i Schweiz, sign. 1874. 45 x 63. 12. Harald Jerichau: Italiensk Landskab. 35 x 56. 13. Holger Jerichau: Haveparti, Slottet Livado paa Krim, sign. Holger H. Jerichau. 41 x 29. 14. Frans Schwartz: Interiør, sign. Monogram. 36 x 31. 15. Viggo Johansen: Fra Skagen, sign. V. J. Skagen 1889. 41 x 57. 16. Th. Brendstrup: Landskab fra Portugal, sign. Th. B. 20 x 34. 17. Aksel Jørgensen: Skindergade. 50 x 37. 18. C. F. Sørensen: Marine, sign. C. F. Sørensen. 24 x 36. 19. do. Kalvebod Strand med Kristianshavn i Bag* grunden (Akvarel), sign. C. F Sørensen. 24 x 35.
> Nr. 60. Gustav Vermehren: Ved Spinderokken. Nr 62. Johs. Larsen: Skovduer paa Kaalstokke. 20. Aage Bertelsen: Sjæl Sø ved Birkerød, sign. Aage Bertel* sen. 34 x 58. 21. Sally Philipsen: Parti fra Dragør. 60 x 48. 22. Simon Simonsen: Pointerhvalp, sign.»ada«simon Simon* sen 1909. 28 x 22. 23. Edv. Petersen: Sommerlandskab, sign. E. P. 29 x 4 8. 24. V. Magaard: Køkkeninteriør med Figur, sign. V. M. 1918. 25 x 31. 25. do. Parti fra Ordrup, sign. V. Magaard. 2 9 x 38. 26. do. Stueinteriør med en lille Pige, sign. V. Ma* gaard. 28 x 27. 27. Hans Friis: Udsigt fra Falster til Vordingborg, sign. H. Friis 1889. 31 x 50. 28. J. Wilhjelm: Ungskov paa Heden, udst. Charlottenborg 1918. sign. J. W. 48 x 63. 29. Th. Niss: Blomster med Vase. 48 x 68. 30. C. F. Lund: Nepolitanerinde, sign. C. F. Lund. 46 x 37. 31. Chr. Zacho: Høstlandskab med Figur, sign. C. Z. 19. Au* gust 1876. 40 x 62. 32. do. Fra Hald Sø, sign. Chr. Zacho 1874. 3 4 x 5 6. 33. do. Bakke*Landskab med en Indsø, sign. C. Z. 40 x 58. 34. Laur. Mikkelsen: Marken piøjes, sign. L. M. 52 x 61. 35. P. A. Schou: Begonia og Iris, sign. P. A. Schou 1912. 90 x 50. 36. Carsten Henriksen: Skovinteriør med Figur, sign. Mono* gram. 66 x 52. 37. Carl Locher: Fra Skagen Strand. 24 x 32. 38. do. Isen brydes nord for Helsingør. 30 x 53. 39. Søren Christiansen: Landsbygade med en Mand og tre Børn, sign. Monogram. 39 x 57. 40. do. Landsbygade med to Børn, sign. Mono* gram 1915. 5 0 x 60. 41. Poul Steffensen: Ungkvæg ved et Led, sign. Poul Steffen* sen. 68 x 105. 42. do. Landskab med Køer og Figur, sign. Poul Steffensen. 66 x 103. 43. do. To Kalve i Regnvejr, udst. Charlotten* borg 1914, sign. Poul Steffensen. 47 x 68. 44. Carl Thomsen: Figurstudie, sign. C. Th. 31 x 19. 45. Peter Ilsted: Domkirken i Siena, sign Monogram. 50 x 55. 46. P. A. Plum: En Skovbund, sign. Plum. 9 x 16. 47. Peter Mønsted: Skovsti ved Skaaningedammen, Peter Møn* sted, Hellebæk 1919. 487* x 69. 48. Chr. Dalsgaard: Fra Krabbesholm, sign. Chr. Dalsgaard 1848. 23 x 28. 49. do. Lyngbakken ved Viborg, sign. C. D. 1848. 21 x 30. 50. Hans Smidth: To Børn bag ved en Bondegaard, sign. Hans Smidth. 22 x 44.
Nr. 67. Th. Philipsen : Gaardinteriør fra Præstø. 51. Vilh. Kyhn: Fra Bisholt. En ung Ask i Forsommeren, udst. Charlottenborg 1898, V. Kyhns Udst. 1919, sign. V. Kyhn 1898. 35 x 49. 52. do. Vandfaldet i Savoyen, udst. Kyhns Udst. 1919, sign. V. K. 1853. 30 x 32. 53. do. Klippelandskab ved Sandefjord, udst. Kyhns Udst. 1919, sign. V. K. Sandefjord. 30 x 43. 53 a. David Jacobsen: Lejr i Tunis. 21 x 17. 54. do. Landskab fra Pyrenæerne (Rytterske og Æseldriver). 27 x 26. 54 a. do. Killingen faar Mælk, sign. David Jacob# sen 1863. 26 x 21. 55. Luplau Janssen: Interiør, sign. Lupi. Janssen. 3 0 x 39. 56. do. En lille Kritiker, sign. Lupi. Janssen. 46 x 37. 57. do. Jørgen ved Stafeliet, sign. Lupi. Janssen. 37 x 45. 58. P. C. Skovgaard: Skovstudie. 30 x 34. 59. do. Bøgeskov. 25 x 28. 60. Gust. Vevmehren: Ved Spinderokken, udst. Charlottenborg 1919, sign. Gust. Vermehren 1919. 52 x 61. 61. do. Køkkeninteriør, sign. Gust. Vermehren 1912. 46 x 38. 62. Johs. Larsen: Skovduer paa Kaalstokke, sign. Monogram. 1917. 92 > 130. Nr. 72. Carl H olsøe: Interiør med Figur. 63. Johs. Larsen: To Ænder, sign. Monogram 1919. 39 x 46. 64. do. En And, sign. Monogram 1919. 39 x 46. 65. N. Larsen Stevns: Tulipaner og Iris, sign. Monogram. 70 x 36. 66. Carl Olsen: Marine, sign. Carl Olsen. 34 x 50. 67. Th. Philipsen: Gaardinteriør fra Præstø 1878, sign. Mono* gram. 317* x 41. 67 a. Gerda Strøm: Parti fra Faxe, sign. 1916. 39 x 54. 68. Th. Philipsen: En Kalv, sign. Monogram. 54 x 64. 69. Wenzel Tornøe: Italienerinde, sign. Wenzel Tornøe, Roma 1886. 53 x 42. 70. L. A. Ring: Fjordparti, sign. L. A. Ring 11. Juni 1892. 46 x 65. 71. O lu f Jensen: Calchularia, sign. Oluf Jensen 1906. 51 x 46. 72. Carl Holsøe: Interiør med Figur. sign. C. Holsøe. 68 x 59. 73. do. Landskab, sign. C. Holsøe. 64 x 66. 74. do. Interiør, sign. C. Holsøe. 53 x 45. 75. G. F. Clement: Strandbred med en Baad, sign. Clement. 27 x 40. 76. Th. Fabricius: Skagens Klitter, sign. Th. Fabricius. 72 x 83. 77. Julius Exner: Forstudier til Besøget hos Bedstefaderen, sign. Exner. 43 x 51.
Nr. 77. Prof. Julius Exner: Forstudie til Besøget hos Bedstefader. 78. Julius Exner: En Kakkelovn fra Chr. d. 7.s Tid, sign. J. E. 1904. 28 x 18. 79. A. Hagedorn: Sommerlandskab, sign. A. Hagedorn 1886. 55 X 43. 80. Ukendt Kunstner: Interiør, sign. P. H. K. 77. 46 x 39. 81. van Gelder?: Stillleben. 55 x 44. 82. Ukendt Kunstner: Gammel Kone. 37 x 27. 83. Delecroix?: Kvinde foran Spejlet. 37 x 27. 84. Bartholomæus Skidone?: Madonna. 22 x 16. 85. Jean Gauguin: Blind, døv og lam. (Bronce). 86. Georg Rømer, Miinchen: Bronce Vase, støbt i Munchen hos F. van Millers Erzgeiserei.