"Caritas" AUKTIONSLISTE: Byttedagen i Viby 27. marts 2010

Prøvetryk i storformat - privatfremstillet - meget sjælden. Orange - ca.7x8cm (tilskåret)

Norge Salgsplakater 1979, 1986, ark 1979, 80, 86 alle tk utk.+ fejltryk 1979 og 1980 Ualmindeligt lot.

"Caritas" AUKTIONSLISTE: Byttedagen i Viby 9. april 2011

AUKTIONS-/ANVISNINGS LISTE:

Hammerslag er prisen - intet tillæg af moms og salær.

Bemærk Kolonne "Notater" hvis skrevet "EA" = Eftersyn Anbefales! Hammerslag er prisen - intet tillæg af moms og salær.

Lot o/x/xx Beskrivelse Værdi Limit 1 Tilbehør Leuchtturm A4 med Kasette og 25 sider. Sort? Tilbehør Leuchtturm A4 med Kasette og 25 sider. Blå?

Århus Julemærkesamler Forening. Caritas

Aarhus Julemærkesamler Forening. Caritas

BYTTE- OG BØRSDAGEN. ** = postfrisk * = ubrugt O = stemplet = klip B = kort og breve. Realisation FPE

Lot o/x/xx Beskrivelse Værdi Budsum 1 xx/x/o Danmark: God restsamling Høj xx Portugal: God samling i 4 album til Få ubrugte Høj 500

HOFI anvisningssalg Lot nr. indlev lbnr Beskrivelse Opråb

mærker mellem 23 og 28, incl nogle y KR o

Leuchtturm DK-album, m/klemlommer

44 ** Frimærkeudstilling x Variant: udvækst på mørkt felt under 44 o 80 10

1 Danmark 1 8 stk. 4 RBS i forskellige farver, stempler og med gennemsnits rande Danmark 6 16 S. med pæn gummi

Storauktion. Limit. Lot nr.

Caritas Nr. 35 / Februar 2019

Skriftlige bud kan sendes til: Hans Østerby, Ørstedvej 17 Jels, 6630 Rødding, eller på mail: senest Tirsdag d. 8. marts 2016.

Danmarks tjenestefrimærker og tjenesteforsendelser Foredrag på Den Filatelistiske Højskole i Mørke 2. marts 2013

NR LAND BESKRIVELSE ÅR KV PRIS SALG

Skriftlige bud kan sendes til: Hans Østerby, Ørstedvej 17 Jels, 6630 Rødding, eller på mail: senest Mandag d. 30. oktober 2017.

H.E. Gosch & Co 4 De med * markerede etiketter er gengivet fra Kjeld Kronwall katalog over danske tændstiketiketter, med tilladelse fra Kjeld Kronwall

Anvisningssalg, Torsdag den 12. februar 2015 Medl.nr. Nr.: Land Beskrivelse Bemærk Kv.: Opråb Solgt

Adresser, mail adr. tlf. nr. samt andre oplysninger, i det her blad gælder nødvendigvis ikke i dag.

Stamps Færøerne. Nr. 9 September 2011 ISSN Tórshavn Foto: Ólavur Frederiksen

MÅRSLET FRIMÆRKE- OG MØNTKLUB STIFTET DEN 20. MAJ 1974

31 " 25 Øre, ,- 32 " Hækkerup sæt, 1,2 Øre 1+ 10,- 33 " ½ Kr ,- 34 " 4, 16 Skilling, ,- 35 " 1 Skilling, ,-

Liste Nr Der afholdes medlemsmøde med anvisningssalg. TORSDAG DEN 10. Marts 2016 kl

Liste Nr Der afholdes medlemsmøde med anvisningssalg. TORSDAG DEN 9. Februar 2017 kl

6 " 2 Kr ,- 600,- 7 " 2 Kr /1+ 700,- 700,- 8 Sverige 50 Øre, ,- 7,- 9 " 1 Kr ,- 60,- 10 " 1 Kr.

Anvisningssalg, Torsdag den 3. november 2016 Medl.nr. Nr.: Land Beskrivelse Bemærk Kv.: Opråb Solgt

Mange gode og interessante Lagertilbud

Velkommen TIL EFTERSYN FRA KL. 19.

Liste Nr Der afholdes medlemsmøde med anvisningssalg. Torsdag den 13. November kl. 19,30. I Skagen kultur-og fritidscenters lokaler kirkevej 19.

Liste Nr Der afholdes medlemsmøde med anvisningssalg. TORSDAG DEN 11. December 2014 kl. 19,30

6 " 10 Øre, ,- 7 " 10 Øre ,- 8 " 25 Øre, ,- 9 " 25 Øre, ,- 10 " 25 Øre, ,-

Stamps. Færøerne. Nr. 21 September 2014

Liste Nr I Skagen kultur-og fritidscenters lokaler kirkevej 19. TLF phlarsen@skagennet.dk

Liste Nr Der afholdes generalforsamling med anvisningssalg. TORSDAG DEN 10. April 2014 kl

Århus Julemærkesamler Forening. Caritas. 30-års Jubilæum

Møde med anvisningssalg TORSDAG d. 9. januar kl i mødesalen på Bornholms Centralbibliotek. Eftersyn af mønter fra ca. kl 19.

Liste Nr Der afholdes medlemsmøde med anvisningssalg. TORSDAG DEN 12. Marts 2015 kl

Århus Julemærkesamler Forening. Caritas. 25-års Jubilæum

Historien om Julemærket og Julemærkehjemmene

tilbud 96 sider fyldt med gode tilbud! Frimærkernes Verden Finland forskellige stemplet Rusland - Zar-perioden 100 forskellige

Auktionskatalog storauktion 4. marts 2019

31 " 10 Ruppes 1+ 14,- 32 Zambia 50 Kwacha 0/01 10, Sverige 5 Øre, ,- 34 " 5 Øre, ,- 35 " 5 Øre, 1919 b ,-

Frederikshavn Frimærkeklub

11 " 10 Kr Er ,- 12 " 10 Kr Er ,- 13 Udland 1 pose mønter VK 10,- 14 " 1 pose mønter VK 10,- 15 " 1 pose mønter VK 10,-

Liste Nr Der afholdes medlemsmøde med anvisningssalg. TORSDAG DEN 11. oktober 2012 kl. 19,30

Møde med anvisningssalg TORSDAG d. 12. april kl i mødesalen på Bornholms Centralbibliotek. Eftersyn af mønter fra ca. kl 19.

Det traditionelle eksponat Af: Henrik Mouritsen

Liste Nr Der afholdes medlemsmøde med anvisningssalg. Torsdag den 10. November kl. 19,00. I Skagen kultur-og fritidscenters lokaler kirkevej 19.

Liste Nr Der afholdes medlemsmøde med anvisningssalg. Torsdag den 12. November kl. 19,00. I Skagen kultur-og fritidscenters lokaler kirkevej 19.

BYTTE- OG BØRSDAGEN. 11. To AFA-kataloger, Skandinavien 2015, DK fire-blokke **,O,B Danmark og Færøerne, rodekasse 50

Liste Nr Der afholdes medlemsmøde med anvisningssalg. Torsdag den 8. Februar 2018 kl

H.E. Gosch & Co Gosch Tændstikfabriker A/S

Møde med anvisningssalg TORSDAG d. 10. februar kl i mødesalen på Bornholms Centralbibliotek. Eftersyn af mønter fra ca. kl 19.

RSD for BF Erik Sangild Ternevej Frederiksværk BROTHERHOOD FUND-UDVALGET 2015 / 2016 August 2015

Møde med anvisningssalg TORSDAG d. 9. oktober kl i mødesalen på Bornholms Centralbibliotek. Eftersyn af mønter fra ca. kl 18.

6 " 1 Kr ,- 7 " 5 Kr ,- 290,- 8 Danmark 2 Øre, ,- 9 " 2 Øre, ,- 10 " 2 Øre, ,-

"Caritas" AUKTIONSLISTE: Byttedagen i Viby 27. marts 2010 Bemærk: Alle bud i hele kroner. Alle lots sælges i den besete stand - ingen returret! Betaling kontant efter salg af sidste lot. Prisen på omslaget er den gældende opråbspris. Hammerslag er prisen - intet tillæg af moms og salær. Auktions 1 Holbøll blok 1978 m. vedhæng til julemærkesælgerne 10,00 2 Ringbind med ark, enkeltmærker og arkrester 3 10 salgsskilte mellem 1955-92 10,00 4 Æske med 100-vis af vaskede mærker 10,00 5 12 julekort alle stemplet 24.12. - st.bundet til frimærket 6 16-siders indstiksbog med julekort, alle m. kunstnersignatur 30,00 7 Holbøll-blok 1978 m. manglende lodret perf. i midten 8 6 indstikssider med velgørenhed - lidt 09,10 + udland 10,00 9 Jylland Jul 1959 5 forskellige bymotiver 10,00 10 Odder Sognekirkes støttemærke f. klokkespillet 1968 fejlp. 4-stribe 11 Elleore: 2 Pengesedler 3 mark & dobb. halvdisse 10,00 12 Dansk Sømandskirke bygning m. julehilsen sdt. fra (Gent) Belgien til DK 22.12.30 (Bygning Gent?) 13 Kort Færødagen m. div. mærker og stempler (Færø/danske) 14 Sønderjysk Foren. Sydslesvig Kalder par m. forsk. tryk 8,00 15 Julehilsen på norsk helsag st. Kristiania 23.12.16 m. norsk, dansk og 2 sv. julemærker påsat som forside 16 Julehilsen m. 1904 st. 13.12.1904 motiv Vestergade i Vamdrup 200,00 17 Kort: Julemærkehjemmet Juelsminde set fra bakken sdt.28.9.56 (fra Plejer) 18 Kort: Julemærkehjemmet Juelsminde sdt. 14.8.56 (fra Plejemoder) 19 Postkort m. Julemærkehjemmet i Skælskør 10,00 20 Kuvert: Diligencepost 18.11.1948 m. 1948-mærket 21 Brev: Recomanderet sdt. fra New York til Julemærkekontoret, Kbh. 5.dec.1983 22 Kort fra Julemanden i Grønland sdt. til DK 27.11.98 5,00 23 Skagen: Kort fra Brøndums spisesal m. Skagenkunstnere 24 Propagandamærke 1904 takket brun RRR pf. 1.500,00 25 DK: 3-stribe (med 2 typer) udkast til julemærket 1972 R 300,00 26 DK 1923 3-stribe nedre rand dobb. perforeret pf. 40,00 27 DK: 4-blok 1952 og 8 blok 1955 begge midterblokke m. rand dekorative pf. 28 DK: 2 souvenirmapper 1953 mørk- og lysegrøn 75,00 29 DK J.B. Nicolaisen 2.5.1954 hg. 30 DK: 2 sammenhængende hæfteark 2002 1 31 Holbøll Mindekuvert 198 Holbølls vest er 1904-mærket 5,00 32 Kuvert med julem. 1942 med censurst. sdt. til Sverige st. 21.12.42 1

33 Kuvert fra Jubilæumsudstillingen i Stege m. ut. 4-bl. 1950 st 26.11.1950 10,00 34 March-stofmærker 1904 til 1917 i alt 14 stk. 70,00 35 DK: Julemærkekomiteens bog om julemærket 1977 m. tillæg til 1980 10,00 36 Kirkens Korshær 1923 (sort plet v. håndled er trykfejl) hg. 40,00 37 Odder 1946 lodret par m. dobb. perf. + mgl. perforering 38 Aalborg jul 1955 - utakket med marginal 5,00 39 Aalborg jul - 4-blok 1970 på 1961 40 Aalborg jul: 25 stk. forsk. 4-blokke ml. 1960 & 1990 pf. 41 Aalborg jul: 17 stk. forsk. 5-striber ml. 1969 og 1990 pf. 42 Aalborg jul: Ark takket 1994 12,00 43 Aalborg jul: Ark takket 1996 12,00 44 Aalborg jul: Ark takket 1982 - sign. af kunstneren - ufoldet 45 Aalborg jul: Ark takket 1962 - foldet 75,00 46 DK: Telekort med julemærket 1996 10,00 47 DK: Kort med jul 1982 + 82/78-stemplet Jyderup 28.12.82 60,00 48 DK: Francostempel "Skilling" 1991 og 1997 49 DK: 50 årgange 1950-99 komplet i takket enk.mærker - pf. 50 DK: 50 årgange 1950-99 komplet i takket enk.mærker - pf. 51 DK: 57stk. 4-blokke 1951-2006 kompl. pf.(afa 1260,-) 60,00 52 DK: jule 1971 arlsæt skalatryk takket - 11 tryk - pf. 53 Blandede julemærker m.m. 54 Diverse julemærker 55 Julemærker diverse 4- og 6-blokke 56 Julemærker diverse 4-blokke 57 Julemærker diverse Sydslesvig 4-blokke 58 Julemærker diverse 6-blokke 59 Julemærker diverse 6-blokke 60 Julemærker diverse Røde Kors 15,00 61 Julemærker diverse - blokke 10,00 62 Julemærker diverse - Sydslesvig blokke 15,00 63 Julemærker Unge Hjem - Polio - blokke 64 DK- miniskalasæt 1985 9 tryk kompl. m. færdigt ark pf. 10,00 65 Reklameskilt 1953 deko-beskåret til udstillingsblad 10,00 66 Reklameskilt A3 med 100 års julemærker (1904-2003) 10,00 67 DK: Komplet samling utakkede enkeltmærker 1950-2007 90,00 68 Danm. 1952 ut. helark lille fold nederste v. hjørne ellers 69 pf. DK-mappe m. ark 1966-Boye Willumsen - ikke alm.- til støtte for julemærkesagen 70 Dansk Vestindien 1909 helark forstærket små pletter 1.000,00 71 Grønland Reklameskilt 1975 (3 første årg. sjældne) 72 Grønland Reklameskilt 1976 (3 første årg. sjældne) 73 Foreningen Grl. Børn 1981 alm. ark + blok i omslag 74 Foreningen Grl. Børn 1982 alm. ark + blok i omslag 75 Grønland 1977 helark foldet men pæn 7,00 76 Grønland 1978 helark foldet men pæn 7,00 77 Lot kuverter/kort og klip med jule-side-stempler m.m. 78 Sydslesvig helark 1989 foldet men fin 15,00 79 Sct. Georgs Gilder helark 1969 foldet men fin 2

80 Aalborg Alm. Underst. Helark 1962 let foldet ellers pf. 81 Aalborg Alm. Underst. Helark 1963 let foldet mat guld 35,00 82 DMS og Dansk Santalmission selvkl. mærkater 1992 10,00 83 Norge: NKS helark 1915 (50 mærker) - foldet 1 forstærkning ellers flot! 200,00 84 Rek-brev 1. Dags st. 28.3.56. til Kbh. på spec. kuv. fra NKS + 4-blok NKS 1956 85 Norge Hj.Lunge: Kuvert m. TB-tekst/ st. 8.4.57 til DK + forside til hft. 1959 86 Grønland Sparemærke 25 øre i helark 210,00 87 Grønland Sparemærke 1,- kr. i helark 235,00 88 Den Danske Bataljon i Bosnien - julemærke 1998 pf. ark 1 89 Den Danske Bataljon i Bosnien - julemærke 1997 pf. ark 1 90 Mærkat helark "Rejs til Thy" ug. 91 Krigsfange Hjælp 5 øre i helark - div. minus 30,00 92 Danmark helark 1972 med dobb. guldtryk - perfekt med oprindelig papirfold 3 93 Færøerne julekort med Færø-jul 1952 + DK jul 53, st.i 53 1 94 Postkvittering - stemplet 17.12.84 med Dk ut. jul 1984 95 Danmark 1912 prøvetrykenkeltmrk. ut. - mørk rødbrun 96 DK: 1923 uden "HA" i Thorshavn - ug. 75,00 97 Kort: Børnehjælpsdagen - udbygn. på Christianshvile rejses 40,00 98 DK: Helark 1978 m. fejltryk i nr. 41 - pf. 75,00 99 Færøerne - 2 helark før 1976 /"Træ & Pigehoved blå" 1 100 Danske Baptister helark 1948 fejtakket - pf. 75,00 101 Skive Pigegarde 10 ark mellem 1986 til 2001 - pf. 102 Sallingsundbroens indvielse i 1978-4 forskellige ark 103 Polen: Town of Lodz kompl. Sæt m. 5 mærker 1964 er ug. - Green nr. 93 15,00 104 Polen: Town of Lodz kompl. Sæt m. 5 mærker 1964 er ug. - Green nr. 94 15,00 105 Polen: 1971 Robert Kock 1 og 2 zt. pf. Green nr. 120 106 Israel 1954 tk.11 pf. Green nr. 11 4,00 107 Egypten 1954 ug. Green nr. 13 6,00 108 Indonesien: 2/1962 lys og mørk & 1/63 ug.green nr. 7 & 8 6,00 109 Portugal 1956 4 forskellige - Green nr. 110 15,00 110 NO: NJF 5 år 1986-91 i 4-blok pf. 12,00 111 NO:Norge Hj.-Lunge 1958 (orange) 5-stribe fejlfarve lys pf-1 hg.spor 112 NO:Norge Hj.-Lunge 1983 3-fløjet ark m. 60 mrk. & 2 x hvidt ml.stk. pf. 75,00 113 NO:NKS 1915 helårsmrk. Par m. hvidt mellemstykke pf. 90,00 114 NO:Norge Røde Kors 1989 dobb. ark m. 28 mrk. pf. 40,00 115 NO: 5 forsk. emblemer m. logo Håkon d.7.- 1872-1947 4 sølv/guld og 1 papir 75,00 116 NO:Lille mærke el.udklip med Kronprins Håkon og Martha samt Slottet 117 NO: Mod Tuberkulosen 1909 m.overtr. Halden i 1930 (Green nr.122) pf. 118 NO: Mærke/mærkat m.prinsesse Astrid (grøn) Usædvanlig! 3

119 Isl.:Thorvaldsen 1951 uden sort (skala) pf. 120 Isl. Thorvslden 1951 orange prøvetr. pf. 121 Isl.:Sømilemærket 1972 enkeltmrk. Viking + farvekopi af samme 14x11 cm. 40,00 122 Bogen om Thorvaldsensforeningens Jubilæum 1875-2000 123 Sverige Nat.: 2 x 4-blokke 1990 med hvidt mellemstk. pf. 30,00 124 Sv. Parstykke 1933 fejlperf. - ug. 125 Sverige Nat: par ut. 1969 fejlfarve + alm. par ut. 126 Sverige Nat.: Hjerte ophæng Reklame for 2003-mærket 15,00 127 Finl. Nat.: 1990 skalatryk i 10-blok x 6 tryk pf. 128 Finl. Nat.: 1992 skalatryk fra blok- tk. 5 tryk m.begge motiver Sjælden i skala! 129 Finl. Nat.: 1992 skalatryk fra blok- utk. 5 tryk m.begge motiver Sjælden i skala! 1 130 Finl. Nat.: dobbelt julekort med motiv som mærket 2000 131 Finl. Nat.: dobbelt julekort med motiv som mærket 2001 132 Frihedsmærke (håndslag) 1940-1945 Ark m. 8 mrk. pf. 133 Reversnål - Børnelammelses bekæmpelse 134 Kuvert med Finsk Røde Kors 1942 m.dansk censurst. 135 Odense - Sygekasse juleuddeling 1923 & 24 (1hg.-1ug.) 75,00 136 Odense Sygekasse - Jul 1-1924 ug. & 1-25 på 24 ug. 75,00 137 Nørrebros Borgerlige Forening til fattige børns juleglæde 75,00 138 Kirkens Korshær 1955/56 - med variant uden "V" 8,00 139 Kirkens Korshær 1918-30 øre til Korshærs Gartneri-type 3 5 140 DVI: 1907-1916 komplet (hg. el. hg.spor) 9 141 DVI: jul 1911 blå prøvetryk utakket - hg. 142 DVI: Mærkat "Protest mod Salget" pf. 143 Ark "International børneår 1979" - 14 små & 4 store mrk. 144 Grønlandske Børn: Helark - Blomster i Grønland (ufoldet) 145 Luthersk Mission - 21 ark fra 1970 til og med 1990 40,00 146 Sclerose foreningen ark -Tronfølgerens rejse til Østen i 15,00 147 Samsø Jul - heark nr. 1-2-3-4-5-6 (ufoldet) 475,00 148 Isl. Frimærkeudstillingen 1977 - selvkl. Mærkat 149 4 kort & kuverter m. DK jul 150 4 div. julekort bl.a.1909 151 4 div. julekort - DK 152 4 div. julekort - DK 153 4 div. julekort - DK 154 4 div. julekort - DK 155 4 div. julekort - DK 156 4 div. julekort - DK bl. a. 39 & 42 157 2 breve + 3 kort m. DK jul bl. a. 44 158 3 breve + 2 kort m. DK jul bl. a. 38 159 5 div. julekort - DK 160 5 div. julekort - DK 161 5 div. julekort - DK bl. a. 34 162 4 div. julekort - DK bl. a. 1911 30,00 163 Isl.: Kort med den islandske falk - 11x21cm 15,00 164 Isl.: Thv. 1947 gul - Sjælden! 75,00 165 Isl.: Thorvaldsen 1969 takket skala sæt 5 tryk 40,00 166 Isl.: Thorv. 1975 brun prøvetryk Sjælden! 1 4

167 Isl.: Thv. 1977 blå tekst pf. 168 Isl.: Thv. reklameskilt 2000 60,00 169 Island: Akureyri 1935 RRR Det mest sjældne velgørenhedsmærke i Island! 1.500,00 170 Isl.: Akranes 1926 pf. m. foto af Mindestatuen 1 171 Isl.: Bibelselskabet helark 2001 pf. 35,00 172 Isl.: Bibelselskabet helark 2002 pf. 35,00 173 Isl.: Børnemærket 20 aur rød Gulfoss pf. 174 Islands Postvæsens julehilsen 1999 ark med trolde pf. 175 Dansk Vestindien 1913 enk. mrk. m. papirprøvemrk. pf. 80,00 176 DVI: Protest Mod Salget hg. 40,00 177 DVI: Stem Mod Salget hg. 40,00 178 Marineforeningen 2 helark 1981 & 1982 pf. 15,00 179 Herlev Jul 1988 helark pf. 15,00 180 Marineforeningens mærkat Glimt fra dansk søværn og søfart. Ark m.30 forsk. 181 Se & Hør: Lille dobb. ark m. Joachim og Alexandra 3,00 182 Isle of Man: 4 førstedags kuverter 78-81 m. julefrimærker 10,00 183 Syd Africa: 18 storformater 1968 (fra planche vilde dyr) 35,00 184 Tyskland: Helark 1962 pf. 185 Tyskland: Helark 1964 pf 186 Elleore Rigsbank 1 DL + kort m. signatur 10,00 187 Elleore Boldhjælp 20 forskellige værdier/farver 40,00 188 Sverige:Jul i Skåneland 1971 skilt og kuvert 15,00 189 Brugt album:leuchtturm-rød. Med Odder samling helark 1964 til 90 i alt 27 ark 175,00 190 Brugt album:leuchtturm-rød. Med Århus Y s Men helark 1982 til 90 i alt 9 ark 191 Brugt album:leuchtturm-rød. Med Fuglebjerg helark 1976-90 i alt 13 ark 1 192 3 brugte - pæne - album med kassetter Leuchtturm - grønne 1 193 16-siders indstiksbog med julemærker i antal 1904-73 40,00 194 Bog med enkeltmærker 1904-49 + pladede ark 40,00 195 Videobånd om det danske julemærke 5,00 196 Ringbind m. ca. 150 julekort - alle med julemærker 197 Chr. d. X i glas og ramme m. julem.1904/1940 på bagsiden 40,00 198 Rodekasse 199 A&L samlermærkealbum 1913 - kopi i farver 200 DK 1904 3 forskellige typer takninger - stemplet 40,00 201 32-siders indstiksb. m.ca.150 julekort-mange m. grise. m.v. 40,00 202 Lille indstiksbog med 12 julekort - alle til udlandet 203 16-siders indstiksb. m. masser af jule-og velgørenh. mrk. 204 16-siders indstiksb. m.bedre kort og breve, flere m varianter 205 DK-Helark 1959 på 53 med variant "1950" - foldet 206 Julemærkemarch-kuvert 1. udgave 1977 -st. 4.12.77. 207 Kartoteksæske m. julemærker i pergamynkuv. 1904-04 Der kan indgives/-sendes skriftelige bud senest torsdag d. 25. marts til Formanden: Peter Nissen, Holmetoften 37 E., 8270 Højbjerg Telefon 86270035/28586798 E-mail: peter-nissen@jernbanemaerker.dk 5