Falkenbergs Au ktioner Fredag den 3. Novbr. 1916 Kl. 12% Middag bliver ved Auktion, der afholdes GI. Kongevej 27 * 29 (Det ny Teater) bortsolgt en Samling Malerier, udelukkende FRANSK KUNST EFTERSYN: Onsdag den 1. November Kl. 10 6. Torsdag den 2. November Kl. 10 8. Falkenbergs Auktioner. T elefon 1282. g isoælt*
i S! 'MM. kondltionefc. S 1. Alt sælges paa nærmere Approbation i den Stand, hvori det ved Hammerslaget forefindes, og ligger fra dette for Køberens Regning og Risiko i alle Maader. S 2- Det Købte skal afhentes Auktionsdagen inden Kl. 5. 3. Hvad der ikke afhentes til ovennævnte Tid, kan uden videre Varsel stilles til ny Auktion for første Købers Regning eller afhændes underhaanden, og er denne da pligtig til uden Hensyn til Bestemmelserne i Forordn, af 6. Aug. 1824 skadesløst at tilsvare de derved foraarsagede Omkostninger og Tab, uden at have nogen Ret til det mulige Overskud. Den, der køber til en anden, hæfter som Selvskyldnerkautionist. S 4. Ejendomsretten til det Solgte overgaar først til Køberen, naar Betaling finder Sted. 5. Betalingen, foruden Auktionsbudet 10 Øre af Kronen til samme i Auktionsomkostninger, erlægges ved Hammerslaget eller paa Anfordring til Undertegnede. Ikkun Inkassator personlig bekendte, vederhæftige Købere kunne forvente 4 Ugers rentefri Kredit. Sikkerhed kan affordres de Bydende saavel under som efter Auktionen, til hvilkensomhelst Tid, og stilles Sikkerhed ikke paa Anfordring, er det skyldige Beløb straks forfaldet til Udbetaling. S 6. Betales ikke til rette Tid er Køberen pligtig at erlægge skadesløs Betaling og 6 pct. Rente fra Auktionsdagen, hvorhos han skal være underkastet Retsforfølgning efter Forordn, af 25. Januar 1828 og Udpantningsloven af 29. Marts 1873, 1,. 10 a. Naar Auktionsfordringen overgives n Sagfører til Inkassation, er Køberne pligtige at betale Sagføreren* Regning for Omkostninger og Salær skadesløst, uden Hensyn til om det bliver nødvendigt at paabe gynde Retsforfølgning eller ej. Tillægskonditioner og Forandringer i Katalog-Teksten forbe boldes. København, den 1. November 1916. Falkenbergs Auktioner. 1. B. Herincq, Blomster. 1885. 2- A. Gautier, Fra Revolutionstiden H. C. 3. A. Gautier, Fra Revolutionstiden H. C. 4. Dimont, Blomster i Vase. 5. Ukendt Kunstner, Stilleben. G. Legrand, Ved Toilettet. 7. Breton, Bondeiklone. Fra Bretagne. 1878-8. Chr. A. Mare, Blomstrende Haver. 9. Haurice Tesdard, Facimile. 10- Deon, Fra Rom. 11. Ukendt Kunstner, Gammel fransk Maleri. 12- Deligny, Køkken interiør. 13. Dupont, Modelstudie.
5-14. Haand'malet Vifte. 15. Vaucheret, Auteuil. 16. Bolz, Studie. 33. Hy, Palais du Glace. 34. J. Hermey, Fra Bretagne. 35- le Pelletier, Ved Floden. IT. Huber, I Kagebutikkem 36. Bolz, Studie. 18,. Mars Antony, Aften. 19. Mars Antony, Seinen, 20. Ukeindt Kunstner, Italiener, 21. Ukendt Kunstner, Fransk Landsby 22. E. de Gnimberghe, Ved Floden. 23. Mars Antony, Fra Nordifrankrig. 24. Bolz, Studie. 25- Tillier, Studie. 26. A. Silice, Landskab. 27. Lepiere, Stilleben. 28. Legrand, Figurstudie. 29. Legrandi, Figurstudue. 30. Legrand, Festmaaltid. 31- C. Gallerande, To Hunde. 32. A. le Petitte, Gammel Avissælger. 1892. 37. do. do. 38- do. do. 39. Louies, Landskab. 40, Charlet, Landskab. 41. Lemaire, Landskab. 42. Mars Antony, Landskab 43. C. C esbi on, Maurisk Søjlehal. 44. B. Schreiber, Figurbillede, 45- Friche, Figurbillede. 46- M. Knytenbrouwer, Hjorte. 47. Paul Tillier, Madame Tillier et Bébé. 48. Rossnay, Landskab. 49. Rigaud, Landskab. 50- A. Benner, Nøgen Kvinde. 51. B. Schreiber, Kvindiehoved I
>7 _ 52- R- Mercier, Blomstrende Mandeltræ. 53- Gammel fransk Maleri. 54- Gammel fransk Maleri. 55- Tillier, U ng Pige. 56. A. Gautier, Brændehugger. 57- A. Gautier, Vandbærerske. 58. Resoptøn, Fra Norge. 59- Ukendt Kunstner, Gammelt Stilleben 60. Bolz, Studie. 61- Steinlen. Høns. Original Litografi. <r. 70. G rand ejean, To Hunde 71. A. Marko, Italiensk Landskab. 1884. 72. A. Duran, Fransk Landskab, 1861 73. B. Schreiber, Fra Algter. 1884. 74. P. Martin, Fransk Studiie. 75. R. Lecquery, Spanierinde, 76. Art, Havneparti fra Venedig 77- T. Heywood, Puddelhund. 78. Lemerre, Landskab. 79. Robeh, Studie. 62. Gammel fransk Maleri. cso. B. Schreiber, Maurisk Port. 63- Linguit, Bayonne. 1904. 81. D eca n y, Akvarel. til. Bolz, Studie 82. LTkendt Kunstner, Akvarel. 65- do. do 66- do. do 67. do. do 68* do. do. 5 9. Tillier, To unge Piger. 83. F. Cigaux, Maanelandskab 84. A. Auteroche^ Faar. 85, Leroux, Nature morte. 86. Legrand, Landskab. 87. Becatoy, Gadeparti fra Nordfrankrig
Henrik Erbs Bogtrykkeri København