KO KATALOG til AUKTIONEN, der afholdes Onsdag den 16, December 1914, Kl. 10 Form,, og følgende Dage Allégade 35, hvor der bortsælges en Del Løsøre, tilh. forskellige Boer og en Del Effekter, udlagte ved Eksekution samt Panter. Rekvirenter er Sagførerne Olaf Christensen og P. Thorup m. li. Kataloget omfatter Møbler af alle Slags, deribl. 1 Egetræs og 1 Mahogni Spisestuemøblement, Dagligstuemøbler med Brokade Plysch, hvidlakerede Senge, Nøddetræs Soveværelsesmøbler, 1 antik Standkiste, Lysekroner, 2 antike Stole, dobbelte Klædeskabe, Bøger, 2 Bogskabe, 1 Bukkemaskine og 1 Valsemaskine, 1 Lockemaskine, 1 Tandboremaskine, 1 dobbelt Filtdør, endel Metaltraadslamper, en Del Malerier af forsk. Kunstners, noget Vin m- m. m. Eftersyn paa Auktionsstedet Sandag den 13. December fra Kl- 11 3, hvor autor. Taksator Sognefoged N. Christiansen, Adilsvej 4, Telef. Godthaab 422, modtager Kommissioner. Fr. Jensens Tryk. Falkonerallé.58.
KONDITIONER. i. Alt sælges i den Stand, hvori det ved Hammerslag&l forefindes, og er fra dette for Køberens Regning og Risiko i alle Maader. 2. Det Købte skal afhentes Auktionsdagfen. 3. Hvad der ikke afhentes til ovennævnte Tid, kan uden videre Varsel stilløs til ny Auktion lor første Købers Regning eller afhændes underhaanden, og er denne da pligtig til skadesløst at tilsvare de derved foraarsagede Omkostninger og Tab uden at have nogen Ret til det mulige Overskud. Den, der køber til en anden, hæfter som Selvskyldnerkautionist. 4. Ejendomsretten til det Solgte overgaar først til Køberen, naar Betaling finder Sted. o- Betalingen, foruden Auktionsbudet 10 /0 at samme i Auktionsomkostninger, erlægges ved Hammerslaget, eller paa Anfordring til Undertegnede, dog kunne Inkassator personlig bekendte vederhæftige Købere torvente 6 Ugers rentefri Kredit. Sikkerhed kan affordres de.bydende saavel under som efter Auktionen, til hvilkensomhelst Tid, og stilles Sikkerhed ikke paa Anfordring, er det skyldige Beløb strax forfalden til Betaling. Sølv betales kontant ved Hammerslaget. 6. Betales ikke til rette Tid, er Køberen pligtig at erlægge skadesløs Betaling og 6 /0 Rente fra Auktionsdagen, hvorhos han skal være underkastet Retsforfølgning efter Forordning a' 25. Januar 1828 og Udpantningsloven af 29. Marts 1873. Tillægskonditioner forbeholdes. Frederiksberg, d. 11. December 1914. Carl Waageehristensen, cand. juris, Birkefuldmægtig. Auktions-Kontoret for Ind- og Udbetaling er Aliégade 35, Beletagen (aabent Kl. 10 2). A. 1 1 Kakkelovnsvase 2 1 Maleri: Landskab (C. Christensen) 3 1 do.: Landskab, Graavejr (samme) 4 1 do.: Bladkaktus i Blomst (samme) 5 1 do.: Aakander i Blomst (A. Dohlmann?) 6 1 do.: G aard paa Frederiksberg (L.) 7 1 farvetrykt Radering (Louis Moe) 8 1 do. do. (samme) 9 1 Akvareltryk: Ved Søen (Brande) 10 Kyrasserere (Detail) 11 1 Akvarel: Fra Pedersborg Sø, Vinter (A. Ban) 12 1 Statuette-Skitze i Bronce: Murarbejdsmand (B. Lud vigsen) 13 1 Maleri: Klitter (Wyge) 14 1 do.: Flodparti (A. Eilersen) 15 1 do.: Motiv fra Sveitz (H. Veber) 16 1 do.: F ra Rom (A. Kaufmann) 17 1 do.: Motiv fra Holland (H. Lismann)
18 1 Maleri: Solnedgang (samme) 19 1 do.: 2 Æ sler (Rs. Jørgensen) 20 1 do.: Storken kommer (V. Bank) 21 1 do.: Ræbild Bakker (C. Jørgensen) 208 15 elektriske Metaitraads]amper 209 20 do. 25/73 210 23 do. 50/220 211 11 do. 32/220 212 29 do. 16/u20 213 10 do. 50/220 214 20 do. 10/73 215 16 do. 10/73 216 25 do. 25/65 217 23 do. 16/65 218 16 do 32/73 219 10 do. 50/2,20 220 12 do. 16/65 221 11 do. 32/65 222 16 do. 10/73 223 21 do. 16/120 224 25 do. 25/65 226 25 do. 25/65 226 2'; do. 25/65 228 25 ao. 10/73 229 2-1 do. 16/65 230 25 do. 16/65 231 20 do. 16/73 232 19 do. 25/ 5 233 8 do. 32/220 4 Møller. 234 100/2 Liter Cacao 235 100 Fl. C'aloric 236 100 Fl. Rhinskvin Anton 237 1 hvid Kjole 238 3 Ringe 239 1 Sølv forgi. Damenhr 240 il Skindtæppe m. m 241 6 S k. Gardiner 242 2 Stores 24j6 1 nyt Bordtæppe 244 1 Stangkikkert 245 1 Akvarel K 246 1 Maleri: Botanisk Have (sign. P. E. P.) Petersen 21)7 1 elektiisk Bordlampe 248 1 antik Bordlampe 249 1 Maleri 250 1 dblt. Skab (poleret) 251 1 Filtdør (89><52 i 252 2 Søjler 253 1 Messiing Kande 254 1 do. do. f>
2515 1 Messing Them ask in o 256 1 do, do. ' 6 K. P. 257 1 Skilderi: Borssalen 258 1 hvidlakeret bornholmsk Stueuhr 259 2 hvid lakerede Senge med Spiral- og Overmd. 260 21 do. Stole (Louis XVI.s Stil) 261 1 do. Skab (Almuestil) Schou 262 1 Spisestuemøblement: 1 Mali. Buffet (engelsk Stil), 1 Dækketøjsskab, 1 Anretterbord, 1 Spisebord og S Stole 263 1 Mah. Salonbord 264 1 Sofa og 4 Stole med gr. Brokadeplyds 265 1 Halvportræt (sign. A. Atai) 266 1 Akvarel: Den engelske Kirke i Kbh. 267 1 Maleri: Grønlandsk Hund (Harald Moltke) Jensen 268 1 lille Bord 269 1 stort Gulvtæppe N. 270 1 Chaiiselongue med blomstret Betræk 271 1 stort forgil. Spejl Jensen 272 1 Messing Lysekrone til 5 Blus 27-3 1 Mah. Bord 274 1 Petroleumsovn 275 1 Mah. Bord Hagen H P Nielsen Glerup 276 1 Sølv Herre Rmt. Uhr 277 1 Halssmykke 278 1 nyt Pengeskrin med Indsats 280 1 Salat ske, 1 Kompotske 281 1 Nøddetræs Servante med Marmorplade 282 1 do. do. med do. 288 1 Nøddetræs Natbord med Marmorplade 284 1 do. do. med do. ^ 285 1 Armbaand i Etui 286 1 lyst Haandklædeetativ 287 1 Edderduns Dyne 288 2 Manschetknapper i Etui (18 Kar. Guld) 289 1 8 Døgns Sølv Rmt. Ank. Savonet IThr 290 6 nye Spiseskeer (Kbh.s Prøvesølv) 291 1 do. Posteiske (do.) 292 5 do. Dessertskeer (do.) 293 2 do." Spiseskeer (do.) 294 3 do. do.' (do.) 295 2 do.( Kompotskeier (do.) 296 1 Sølv Herre Rmt. Ur med Kæde 297 1 Konfektskaal 298 1 Sølv Brosehe (svensk Idræts Medaille)
i\r. 1 Violin m ed B u e (s i <> n.) 300 1 Barometer 301i 1 Sølv Herre Emt. Ur 302 16 Tallerkener (Kbh.s Pore ) 303 17 do. (B.&.G.) 304 6 do. do. (Sommerfugle-ske) 305 1 Sauceskaal (Kbh.s Pore.) 306 V. Bergsoe: Poetiske Skrifter 1 7 307 Bjørn stjerne Bjørnson: Samlede Værker 15 308 Blomsternes Bevogter (Rabind.ro Naili. l agø re, Indiens Digterkonge 1 309 Tysk Rejse Haandbog og Kursbog for 1914 Sælges Onsdag Kl. l k 310 1 Maleri- Roser (Prof. 1. L. Jensen) 311 1 do.: Landevej ((fransk Kunstner) 312 1 do.: do. (samme) 313 1 do.: 4 ortræt af Sofie v. Buchwaldt 314 1 dø.: Landskab (Clarl Møller) 315 1 do.: Ved en Indsø (C. E. Rasmussen) 316 1 do.: Jtalienerinde (Fortung) 317 1 do.: Teltene ved Oharfottenlund (Heinrich Buritzen) 318 1 do.: Portræt (Richter) 319 1 do.: Frugter (E. C. Uinitz) 320 1 do.: En Hone (Hans Smidt) 321 1 do.: Interiør (Fritz Nybo) 9 322 1 do.:) do. (samme) 32-3 1 do.: Valmue (Ylva Vermehren) 324 1 do. (samme) 335 1 do.: Køer paa Marken 326 1 do.: Marine (A. Jespersen) 327 1 do.: do. (samme) 328 1 do.: Marine (Hjernø) 329 1 do.: Parti fra Utterslev (Carl Petersen) 330 1 do.: Parti fra D yrehaven (samme) 331 l farvelagt Tegning (Erik Henning) 332 1 Maleri: Skovparti (Carl Carlsen) 333 1 do.: Stueinteriør (E. Olsen) 334 1 do.. Bomhuset ved Langebro (L. Enginarn) o3o 1 do.: GI. Nørreport (H. Schumacher) Paa Begæring af Højesteretssagfører Henriques, 336 3 Bøger, indh. bibelske Kobberstik 337 1 Pakké Bøger 338 1 Pakke do. 339 1 Pakke do. 340 1 Pakke do. 341 1 Pakke do. 342 1 Pakke do. 343 1 Pakke do. 344 1 Pakke do. ' 345 Oehlenschlager: Tragedier 5 Bd. 346 F. Paludan Muller: Ungdomsskrifter
347 L. Bruun: Absalons Saga 348 Carl Bernhardt: Samlede Skrifter 319 Fr. Barf oed: Fortællinger 350 F rn Gyllembourg: 6 Bind 351 St. St. Blieher: Noveller 352 Meyers Fremmcd-0 r dbo g 353 Bibelen (5 Bind) 354 Nordisk Konversationsleksikon 355 Klæstrups Tegninger og Fritz Jørgensens do 356 2 forgi. Kandelabre 357 1 Bordklokke 358 1 hvidt Marmor Taffeluhr 359 2 smaa Lamper 360 2 Vaser 361 1 Vase, 1 Gyngestol 362 1 Po rcel'lænjsf i gur 363 1 Majolika Jardiniere 364 1 Aneroidbarometer 365 1 Terrakotta 366 2 Gevirer, 1 Pibebrædt 367 1 Medaillon, 1 Messingbakke 368 4 Skilderier 369 1 Radering 370 2 Skilderier i gi. Rammer 371 1 Oliemaleri og 2 Olietryk 872 1 Trækasse 373 1 Dyne, 1 Pude og 1 Fodpude 374 2 Puder 375 1 Skærm 11 376 1 Haandklædéstativ 377 1 Skærm 378 1 K urvestol. 379 1 Hængelampe 380 1 Nøddetræs Bogskab 381 1 stort Staalslik 382 1 Skilderi 383 1 Skilderi 384 1 Sjofaspejl 385 1 Ilaand symaskine 386 1 Petroleumsovn 387 1 Rejseskrivepult 388. 1 Taburet 389 1 Gevir 390 1 stor Smyrna Gulvtæppe Efter Beg. af Sagf. Olaf H. Christensen sælges Onsdag KL fk 391 1 Maleri: Badende Damer (Ed. Lindshøj, 1907) 392 1 do.: Bag Rudersdals Kio (Rasm. Sørensen) 393 1 do.: Bondegaard (L. Hove) 384v 1 do.: Studie (Ubekendt) 395 1 do.: Marmorbroen (H. Richter) 396 1 do.: F ra Svendborg (C. Bertelsen) 397 1 do.: Landskab (I. P.)
12 3.98 1 do.: Skipperiiiiset ved Frederiksborg (C. Bertel &en) 399 1 do.: En Skovsø (C. J.) 400 1 do.: Broparti, Italien (S. Ivloos) 401 J do.: Husmandhus (A. M. Boesen, 89) 402 1 do.: F ra 'Ordrup Mose (E. M. Jensen) 403 1 do.: Bag Sindal Fræstegaard (CTir. Algen 404 1 do.: Rødvig Havn (T. Secher) 405 1 do.: Landskab (Ole Due, 94) 406 1 do.: En Skovsø (Rud. Bissen) 407 1 do.: Vinterbillede (N. B., 94) 408 1 Maleri: Sommerdag ved Øresund 409 1 Maleri: Udsigt mod Himmelbjerget 410 1 do.: Vinterdag ved Jægerspris 411 1 do.: F ra Kri,stiania Fjord 412 1 do.:lmarkvej (sign. Ohr. Rasmussen) Vessel. 413 1 Nøddetræs Servante med Marmoropsats 414 4 do. do. med do. 415 1 do. Natskab 416 1 do. do. Scharling. 417 1 elektr. Messing Standerlampe Westrup. 418 1 stor Lænestol 419 1 Mah. Pillespejl med Konsolskab 13 Nielsen 420 1 Ankergangs Herreuhr 421 1 Plet Kaffekande, 1 Sukkerskaal og 1 Flødekande 422 1 Nikkel Kaffekande 423 2 Plet Lysestager Paa Beg, af Sognefoged True 424 1 Egetræs Buffet.125 1 do. Dækketøjsskab 426 1 do. Anretterbord 427 1 do. Spisebord 428 9 do. Stole Marius Sørensen 429 1 Kobberkedel 430 1 Messingkedel 431. 1 gammel Dovregryde (Malm) 432 2 Kandelabre 433 1 Bord Nielsen w c 434 1 Tandboremaskine Fru A Petersen. 435 1 Sopha med Plyds 436 1 Divan med do. 137 1 rundt Spisebord med 6 Ben og 5 Plader 438 1 Regulatoruhr 439 1 Skærm, 1 Pianostol (defekt)
u 410 1 Bord 441 1 Dyne 442 1 Mah. Bogskab 443 1 Nøddetræs Toiletmøbel Gerlach. 444 1 Petroleumsovn, 1 Gardinstang a 1 Kurv med div. Køkkentøj m. m Harbo. 415 1 Haartørringsapparat 446 1 Rulle 147 8 antikke Flaskebakker 148 1 Bord 449 1 stort Akvarie 450 1 Kurv med forskelligt 151 38 forskellige Glas 4'2 19 slebne Glas 153 23 Ølglas paa Fod 451 43 do. paa do. 455 1 Altan Skærinbrædt 456. 1 Jernseng med Madratser 457 1 Fuglebur 458 1 Papegøjebur 159 1 Fuglebur 160 2 do. 461 1 stort do. paa Fod 462 9 Stærkasser 463 2 Blikbakker I I Paa Beg. af Sagfører Thorup sælges Onsdag Kl. 2. 461 1 Val semaskine i65 1 Bukkemaskine 466 1 Lo kkomask in e Kronborg 467 1 Spillekasse med Plader (defekt) Valdemar Jacobsen 168 1 elektrisk Krone til 12 Lys Rosenstand 469 1 antik Ege* ræs Standkiste 370 1 do. Spisebord uden Plader 471 1 Sophaspejl 472 1 Toiletbord med Spejl 473 1 hvidt Skab 474 1 Værktøjsskab a 1 Salonbord 475 1 Divan. 476 1 Rokkestol 177 2 Lænestole med Plyds Osv- H Hansen 478 il Klapbord 479 1 Kanapé 480 1 Træseng, 1 Jernseng 481 1 ovalt Mah. Bord
16 N N 482 1 Sofa mod grønt Plyds Brandmand Petersen. 483 1 Uhrmagerskab med Værktøj 4S4 1 Bidet Hugo C 185 Diverse Bøger 486 1 Elektriserapparat Sognefoged Christiansen 487 1 Liggestol 488 1 Puf, 1 W. C. 489 1 Sovesofa rned Skaffe 490 1 Mah. Toiletspejl Hedemann 491 1 Klædeskab 492 5 G ibsaf støbninger B B. 493 1 Klædeskab * 494 1 Jernseng, 1 Skammel Præstrud. 495 3 brodterede Tæpper 496 i Pude 497 1 Bordtæppe 498 4 Portierer Bjørnø 499 5 Skilderier 500.1 Puf m. m. Al Flytning til og fra Auktionsstedet besørges af C Grønbæk, Falkonerallé 16,3. Tlf. Vester 2449 u.