CATALOG Auktion over Malerier: Tirsdag den 13. April 1920, Formiddag Kl. I l1/ Studenterforeningen, V. Boulevard 6.
CATALOG over den Directeur J. W. Reves Dødsbo tilhørende Malerisamlinij, hvilken efter Begæring af Boets Executor, Overretssagfører Chr. Olsen, bortsælges ved Auktion, som afholdes Tirsdag d. 13. April 1920, Form. Kl. IIV 2 v I" i Malerisalen, Studenterforeningen, Vestre Boulevard Nr. 6. EFTERSYN: Lørdag d. 10. og Mandag d. 12. April Kl. 10 4 samt Søndag d. 11. April Kl. 10 3. KOMMISSIONER modtages af Au g. W ith s Eftf. (Rich. Wilstrup), Vimmelskaftet 34, Skandinavisk An ti qu ari at, Bredgade 35 og Winkel & Ma gnussen Højbroplads 7.
CONDITIONER. 1. Alt sælges i den Stand, hvori det ved Hammerslaget er og forefindes samt uden Ansvar for undertegnede i nogen Retning, og henligger fra samme for Køberens Regning og Risiko, og sælges det paa nærmere Approbation efter Auktionen. Det købte skal være afhentet fra Auktionsstedet inden Forløbet af den Dag, Auktionen holdes. Dersom det solgte ikke afhentes til rette 'lid, kan det uden Varsel paany bortsælges enten underhaanden eller ved Auktion for første Købers Regning, og er denne da pligtig at erstatte det deraf flydende Tab uden at have Adgang til det mulige Overskud. Ejendomsretten over det solgte overgaar først til Køberen ved Købesummens fulde Erlæggelse. For opgivne Maal indestaas ikke. 2. Den, der byder for en anden, forpligter sig derved som Selvskyldnerkautionist. 3. Retalingen, hvortil i Auktionsomkostninger betales et Tillægaf 12 Vs pct., erlægges til undertegnede enten ved Tilslaget eller paa Anfordring, dog kan vederhæftige Købere, der forinden Auktionen henvender sig til mig, forvente 3 Ugers rentefri Henstand, imod, naar som helst af mig paafordres, at stille saadan Sikkerhed for det sk\'idige Beløb, som af mig maatte anses betiyggende. Stilles Sikkerheden ikke paa Anfordring, er Betalingen til enhver Tid straks og uden Hensyn til den givne Henstand forfalden. 4. De Købere, der ikke betaler i rette Tid, har, hvad enten de bliver sagsøgte eller ikke, at tilsvare i Rente 6 pct. p. a. fra Hammerslagets Dato, indtil Betalingen sker, samt alle Omkostninger skadesløst. I Søgsmaalstilfælde er de pligtige uden Hensyn til, hvor de bor eller opholder sig at give Møde for Københavns Forligelseskommission og Jurisdiktion efter Varsel som til indenbys boende, underkastede Retsforfølgning efter Retsplejelovens 41 Capitel samt undergivne Udpantning efter Lov af 29. Marts 1873 1 Nr. 10 a. Tillæg til Conditionerne forbeholdes. Kjøbenhavn, i April 1920. E. SpOrOIl, Overretssagfører, Frederiksborggade Nr. 54. Nr. 21. Th. Philipsen: Faar udenfor en Stald. Maalene er angivne i Centimeter, Højden først. Anna Ancher. Pige, der plukker en Svane. Pastel. sign. 29 X 25 Th. Niss. Unge Bii ketræer ved et Mosehul. Aquar. sign. Monogr. 32X23 Budtz-Møller. Allegori, sign. 40 X 26 Blomstrende Kaktus. Aquar. sign. 1915. 62X51 do- do. do. 62 X 51 Prof. Viggo Johansen. To smaa Amagerpiger. sign. Dragør 93. 44 X 37 P. A. Schou. Gamle Huse i Valby. 39 X 51
Nr. 24. Mich. Anhcer: Den druknede. Nr. 25. L. A. Ring: Vej gennem en Landsby. Johs. Larsen. 8. Aurikler i en Krukke, sign. Monogr. 54 X 43 V. Kornerup. 9. Moderglæde, sign. 38 X 51 Prof. V. Irminger. 10. En Udfordring, sign. 95. 37 X 47 Prof. C. F. Aagaard. l()a. Efteraarsdag ved en Skovsø, sign. 81. 52 X 81 Ernst Meyer. 11. En Munk i sin Celle. Aquar. sign. 1860. 23 X 16 Prof. Otto Bache. 12 Dame med Slør. sign. 70 X 54 Chr. F. Beck. 13. Den gule Bro i Vollendam. sign. 24 X 19 14. Den grønne Bro i Vollendam. sign. 24 X 19 15. Gyde i Venedig, sign. 11. 19 X 13 Prof. la Cour. 16. Skoveng med fritstaaende Træer. sign. 28. September 1863 49 X 66 Fr. Sijberg. 17. Fra Zoologisk Have. Svaner. Aquar. Monogr. 1914 41 x 31 18. Fra Zoologisk Have. Svømmende Svaner. Aquar. Monogram 1914. 41 X 31. 19. Snefygning ved et Gærde. Aquar. Monogr. 1917. 47 X 62 20. Artiskokker. Aquar. Monogr. 1912. 46 X 64. Th. Philipsen. 21. Faar udenfor en Stald. sign. Monogr. 31 X 32 Prof. Godfr. Christensen. 22. Aften ved Bramsnæs. ^ign. 04. 43 X 63 22a. Skovinterieur. Rimfrost, sign. 08. 23 X 21 Carl Hansen. 23. Gammel Vindmølle. 37 X 45
Nr. 51. Hans Smidth : En sjælden Gæst. Nr. 58. Carl V. Meyer: Kornet staar i Hov. Midi. Ancher. 24. Den druknede, sign. 95. 55 X 69 L. A. Ring. 25. Vej gennem en Landsby, sign. 54 X 64. Prof. Viggo Johansen. 26 Udenfor en Gaard i Tisvilde. sign. 86. 41 X 56 Knud Larsen. 27. Konen ved Spinderokken, sign. Iv. L. 1918. 73X57 28. Scene fra en Soldaterlejr. sign. 97. 30 X 40 N. P. Mols. 29. To Gravhvalpe, sign. 94 27 X 46 Fr. Sijberg. 30. Marklandskab. Aquar. sign. Monogr. 1914. 74X110 31. Efteraarsdag ved en Bondegaard. Overkjærby. Aquar. sign. Monogr. 45 X 60 32. Landskab Marts. Aquar. sign. Monogr. 47 X 63. 33. Bakket Landskab. Overkjærby. Aquar. sign. Monogr. 47 X 63. Carl V. Meger. 34. Eventyrbogen. sign. 1905. 100 X 115 34a. Lille Pige, der skræller Kartofler, sign. 1917. 40 X 38 Fr. Rohde. 35. Canale grande i Venedig, sign. 1. Oktbr. 1873. Aquar. 25 X 37 36. Skovinterieur. Aquar. 23 X 19 V. Kghn. 37. Sommerdag ved Ry Mølle. sign. Monogr. 7A 79. 34 X 44 38. I Udkanten af en Indsø. sign. Monogr. 72. 30 X 32 38a. Ved en Skovsø. 32 X 36 Ih. Philip sen. 39. Landevej. Kastrup. Pastel. 52 X 73 Prof. Jul Paulsen. 40. To Søstre, sign. 1896. 200 X 150 41. Nøgen Model. sign. 60X31 Svend Hammershøi. 42. Kronborg Slot. sign. August 1918. 57X49
I Nr. 61. Fr. Syberg: Piletræer. Fr. Schwartz. 43. U ng Pige m ed Shawl. Pastel. 35x26 Th. Niss. ' 44. F ra Raavaddam Aa. sign. M onogr. 1870. 62 X 85 Nr. 69. P. Ilsted : Interieur med Solskin. V. Kornernp. 45. Kone, der stopper, sign. 1919. 67 X 73 Kr. Zahrtmann. 46. Selvportræ t, sign. M onogram 1915. 40 X 34 47. Syrener og S tedm oderblom ster. sign. M onogram 1916. 51 X 40 N. P. Mols. 48. K re a tu re r paa M arken. Aften. sign. 87. 30 X 44 49. To Kohoveder, sign. 1918. 54 X 56 Prof. Viggo Johansen. 50. Levkø jer i en Vase. sign. 1910. 47 X 37 Hans S midt h. 51. E n sjælden Gæst. sign. 78X117 52. E t Sogneraadsmøde. sign. K u l og K rid t. 58 X 94 Johs. Larsen. 53. Flyvende Svaner. A quar. sign. 1919. 50X63 54. Sneppe ved en K ornstak. A quar. sign. 1918. 44 X 58 Anna Ancher. 55. E n Skagens F is k e r og hans Kone. sign. Pastel. 30 X 47 Th. Philipsen. 56. Køer ved et V andhul, sign. M onogr. Pastel. 57 X 76 Carl V. Meyer. 57. Frokosten, sign. 1904 05. 100 X 156 58. K ornet staar i H ov. sign. 1917. 63 X 85 Fr. Syberg. 59. Den Frem m ede, sign. M onogr. 1900 1901. 115 X 143
I Nr. 63. Vilh. 'Ham m ershøj: Interieur Solskin Nr. 80. Carl Holsøe: Bordet dækkes. Fr. Syberg. 60. Efteraarslandskab. Overkjærby. sign. Monogram. Aquar. 45 X61 61. Piletræer. do. do. do. 47 X 62 62. Kornet staar i Hov. do. do. do. 45 X 61 Vilh. Hammershøi. 63. Interieur. Solskin. 40 X 50 Vilh. Kyhn. 64. Englandskab, sign. Monogr. 64. 29 X 41 65. Udsigt over St. Jørgens Sø. Vinter, sign. 1892. 27 X 40 Nr. 64. Vilh. Kyhn : Englandskab. Prof. Otto Bache. 66. Heste ved et Led. sign. 101 X 137 67. Græssende Ko. sign. 55 X 48 I
Nr. 91. r. Syberg: Efteraarsdag udenfor en Bondegaard. Nr. 93. Mich Ancher: Fiskerne komme hjem fra Fangst. Ole Pedersen. 68. Italiensk Torvescene. sign. 23 X 45 P. Ilsted. 69. Interieur med Solskin, sign. Monogr. 58X51 V. Z il len. 70. Kaniner. Aquar. 15 X 19 Tl i. Niss. 71. Bygevejr over Øresund, sign. Monogr. 70 y 66 L. A. Ring. 72. Landsbygaden. sign. 10/9 96. 33 X 50 Vilh. Kyhn. 73. Parti i Rom. Udsigt fra Haven overden tarpejiske Klippe; i Mellemgrunden Monte Aventino. sign. 1852. 98 X 148 74. Ved en Skovsø. 30 X 36 75. Frederik d. 7des Ligfærd paa Rheden. sign. 1864. Tusch. 29X49 Prof. Fr. Vermehren. 76. Hestgardens Belægningsstue, sign. 37 X 42 Fr. Syberg. 77 Bakket Marklandskab. Overkjærby. sign. Monogr. Aquar. 46X61 78. Moselandskab. do. sign. Monogr. Aquar. 46 X 62. 79. Svaner i Parken i Zoologisk Have. sign. Monogram 1916. Aquar. 47 X 62 Carl Holsøe. 80. Bordet dækkes. sign. 69 X 59 Prof. Otto Bache. 81. Selvportræt, sign. 1910. 63X49. Hans Smidth. 82. Børnene fodrer Geden. sign. 35 X 32 Prof. Godfr. Christensen. 83. Rosenfeldts Strand ved Vordingborg, sign. 89. 42 X 60 M. Therkildsen. 84. Landskab med græssende Kvie. sign. 98. 39 X 60 85. Hest i Skygge, sign. 36 X 26 Th. Philipsen. 86. Heste søge Ly for en Snebyge. Pastel. 38X61
Prof. J. la Cour. 87. Vej forbi et Hus. sign. 24. Juni. 1884. 43 X 71 Prof. Anton Melbye. 88. Aften paa Havet. Tegning. 13 X 21. David Jacobsen. 89. Interieur fra en Tegneskole, sign. 33 X 25 Fr. Syberg. 90. Landskal) med Høstakke. Overkjærby. Aquar. sign. Monogr. 47 X 62. 91. Efteraarsdag udenfor en Bondegaard do. do. do. 47X62 92. Moselandskab. do. do. do. 47 X 62 Midi. Ancher. 93. Fiskerne komme hjem fra Fangst, sign. 1899. 160X 250 C MILØSKE BOGTRYKKERI ^ *««0DEN5E»*» J